Příčina bolesti na hrudi 2 týdny před menstruací, diagnostika patologie

JE DŮLEŽITÉ VĚDĚT! Neuvěřitelně účinný lék na zvětšení prsou, doporučený Elenou Strizh! Přečtěte si více.

Ženský prsa je klasický cílový orgán s přibližně 15 hormony. Na pozadí přirozených nebo patologických změn v hormonálním pozadí může ublížit, být přecitlivělý, naplnit nebo vyvolat tajemství. Fyziologická událost, jako je menstruace, je také spojena s kolísáním hladin hormonů. Přibližně 11-14 dní menstruačního cyklu, během ovulace, dochází k prudkému zvýšení koncentrace luteinizačního hormonu a poté se postupně zvyšuje hladina estrogenu a progesteronu. To je to, co nejčastěji vysvětluje, proč ženy mají bolesti na hrudi 2 týdny před menstruací. Méně často jsou příčinou nepohodlí benigní mléčné žlázy, těhotenství, onemocnění štítné žlázy a další orgány produkující hormony..

Příčiny bolesti prsou

Hlavní příčinou bolesti na hrudi před menstruací jsou hormonální změny. Po ovulaci se celé tělo ženy připravuje na narození dítěte. Děloha se uvolňuje, aby vyloučila ukončení těhotenství, zvyšuje se chuť k jídlu. Ženská prsa jsou plná a přecitlivělá. Tímto způsobem se mléčné žlázy připravují na svou okamžitou funkci - produkci mléka. Pokud nedojde k početí, všechny příznaky zmizí s nástupem menstruace nebo několik dní před..

Mezi patologickými příčinami bolesti prsu před menstruací se rozlišují:

 • Nemoci štítné žlázy, slinivky břišní, hypofýzy, hypotalamu, nadledvin, vaječníků. Poruchy těchto orgánů mají významný vliv na hormonální pozadí ženy..
 • Fibrocystické onemocnění prsu. Podle statistik 30-60% žen trpí mastopatií. Onemocnění se projevuje tvorbou uzlin v mléčných žlázách. Hlavním příznakem je citlivost prsou, která se před menstruací zhoršuje..
 • Zánětlivé procesy v genitáliích, pohlavně přenosné infekce.
 • Nekontrolované nebo dlouhodobé užívání OC (perorální antikoncepce) nebo jiných hormonálních látek.
 • Kromě toho může být stav prsu ovlivněn tak nepříznivými faktory, jako je kouření, zneužívání alkoholu, nošení podprsenky, která nemá správnou velikost nebo tvar, odmítnutí kojení ihned po porodu, stres a nevhodná výživa. Hormonální pozadí se mění po potratu, porodu, během menopauzy, těhotenství. Během těchto období může dojít ke zvýšení citlivosti prsou..

Podle statistik je citlivost prsou před menstruací častěji pozorována u žen s velikostí prsou 3 a vyšší. Vědci také identifikovali vztah mezi mentální labilitou a závažností symptomů PMS. Osoby, které jsou náchylné k častým změnám nálady, vnímavé, hluboce znepokojené, cítí změny v prsou stále jasněji před menstruací.

Co dělat?

Pokud dojde k jakýmkoli změnám v prsu, které se liší od těch, které se běžně vyskytují každý měsíc, první věcí, kterou by žena měla udělat, je samovyšetření. Jak správně vyšetřit a cítit vaše prsa:

 • Zkontrolujte vnitřek podprsenky, zda neobsahuje skvrny naznačující výtok z bradavek.
 • Prohlédněte bradavky a dvorce a ujistěte se, že nedochází k zarudnutí, vyrážce, loupání, zatažení, ulceraci nebo jiným abnormalitám.
 • Pás nad pasem a postavte se před zrcadlo. Zvedněte obě ruce za hlavu, dávejte pozor na tvar mléčných žláz. Hrudník by neměl mít abnormální boule, zasunutí nebo oblasti připomínající „pomerančovou kůru“. Nerovnoměrná barva kůže je také považována za abnormální..
 • Lehněte si na záda a pod lopatku na levé straně položte malý váleček. Cítíte levý prsa konečky prstů levé a 3-4 falangy pravé ruky. Prsty by měly být blízko hrudníku, pohyby by měly být kruhové. Prohlédněte si hrudník po centimetru, zda neobsahuje hrudky. Věnujte pozornost oblastem, které jsou bolestivé na dotek. Umístěte váleček pod pravou lopatku a zkontrolujte druhou mléčnou žlázu.

Samovyšetření by mělo být prováděno jednou za měsíc 7. – 10. Den od začátku menstruace. Pokud je menstruace nepravidelná nebo chybí kvůli menopauze, laktaci nebo těhotenství, lze zákrok provést kdykoli, když nedojde k překrvení mléčných žláz.

Jak snížit citlivost prsou?

Hrudník může bolet různými způsoby. Obvykle se před menstruací pozoruje otok mléčných žláz, zvyšuje se citlivost bradavek. Některým ženám se to dokonce líbí. Pokud jsou příznaky výrazné a způsobují nepohodlí, měli byste dodržovat následující tipy:

 • Vyberte si podprsenku, která je pohodlná. Správná podprsenka může pomoci minimalizovat nepohodlí. Upřednostňovány by měly být modely sportovního typu bez prohlubní a švů. Tkanina přiléhající k hrudníku musí být přírodní. Podprsenka by měla bezpečně držet prsa, ale neměla by prsa třást ani mačkat.
 • Upravte příjem tekutin, pijte diuretika, zelený čaj. Pokud před menstruací hrudník nejen bolí, ale také bobtná, měli byste věnovat pozornost pití. Měli byste vypít ne více než 1,5 litru vody denně. Kromě toho se doporučuje pít zelený čaj, šípkový vývar, kukuřičné hedvábí. Spotřeba kávy a alkoholu by měla být vyloučena nebo snížena na minimum.
 • Sledujte svoji stravu. Aby byla prsa méně citlivá, měli byste zvýšit spotřebu zeleniny, ovoce, fermentovaných mléčných výrobků, ryb, obilovin. Nedoporučuje se jíst hodně sladkostí, pečiva, masa, pít mléko, pivo.
 • Dostatečně se vyspat. Během spánku se tělo zotavuje, hladiny hormonů jsou regulovány. Při chronickém nedostatku spánku se všechno děje přesně naopak, obranyschopnost se vyčerpává, do krve se začínají uvolňovat stresové hormony a také prolaktin, který může způsobit citlivost prsou a výtok z bradavek. Musíte spát nejméně 8 hodin, přičemž se doporučuje jít spát nejpozději do 23 hodin.
 • Nepřehánějte to. Snažte se vyhnout namáhavé fyzické aktivitě. Pokud vás práce nutí tvrdě pracovat, udělejte si každou hodinu krátké přestávky. Ze sportovních aktivit upřednostňujte plavání, tanec, jízdu na kole, procházky.
 • Vyhněte se stresu. Snažte se vyhnout konfliktům, nebojte se o zítřek. Pokud máte pocit, že jste velmi podrážděni, dejte si čaj s heřmánkem a mátou, přemýšlejte o něčem příjemném, nechte se rozptýlit.
 • Mějte pravidelný sexuální život. Nedostatek sexu nebo nepravidelný sex významně ovlivňuje rovnováhu hormonů v těle ženy.
 • Pijte hořčík a vitamin B6. Nedostatek těchto živin vede ke zvýšení nepříjemných příznaků PMS. Před užitím pilulek se poraďte se svým lékařem.

Pokud vás hrudník velmi bolí, můžete vypít jakékoli anestetikum (Paracetamol, Analgin, Ketanov), použít mast s anestetickými složkami (Progestozel, Mastofit, Arnica, Traumeel S). Můžete také použít obklady s kafrovým olejem, magnéziem (síranem hořečnatým), medem, zelným listem na bolavé hrudi.

Pro zvětšení prsou bez operace naši čtenáři úspěšně používají metodu Eleny Strizh. Po pečlivém prostudování této metody jsme se rozhodli nabídnout ji vaší pozornosti. Přečtěte si více.

Kdy navštívit lékaře?

Jakákoli akutní bolest, která vás nutí užívat léky proti bolesti, vyžaduje návštěvu lékaře. Navíc by žena měla být upozorněna následujícími příznaky:

 • bolestivost hrudníku na pozadí nepřítomnosti nebo zpoždění menstruace;
 • jakýkoli výtok z bradavky (hnisavý, průhledný, kolostrum, krvavý);
 • zvýšená bolest v mléčné žláze;
 • těsnění;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bolest a otok pouze v jednom prsu;
 • změna tvaru mléčné žlázy, bradavky;
 • nestabilní menstruační cyklus;
 • hrbolky nebo prohlubně na kůži, změna barvy prsou nebo dvorců.

Pokud se objeví některý z těchto příznaků, měli byste být vyšetřeni gynekologem nebo mammologem, abyste vyloučili vývoj patologie.

Diagnostika a léčba

Aby bylo možné spolehlivě zjistit, proč dva týdny před menstruací bolí hrudník, měla by být vyšetřena žena. Nezbytný výzkum a analýza:

 • Ultrazvuk mléčných žláz v prvních dnech menstruačního cyklu;
 • mamografie (rentgen prsu);
 • analýza hormonů estradiol, progesteron, prolaktin, stejně jako hormon stimulující štítnou žlázu, tyroxin, trijodthyronin, glukokortikoidy, inzulín, placentární laktogen podle indikací;
 • biopsie a histologické vyšetření tkáně v přítomnosti pečeti.

Teprve po stanovení diagnózy bude ženě předepsána léčba. Každý případ je individuální a neexistuje jednotné terapeutické schéma. Takže na bolesti na hrudi způsobené dysfunkcí orgánů produkujících hormony jsou ženě předepsány hormonální léky, vitamíny, jód, hořčík a další přísady do potravin. Pokud jsou příznaky způsobeny infekcí, používají se antibakteriální a protizánětlivé léky.

V některých případech se bohužel neobejdete bez pomoci chirurga. Pokud jsou v mléčných žlázách nalezeny velké cysty nebo zhoubné nádory, je nutný chirurgický zákrok. V počátečních fázích vývoje fibrocystické mastopatie doporučují lékaři ženě otěhotnět. Přirozené zvýšení hladiny progesteronu během těhotenství má příznivý účinek na průběh onemocnění a vede dokonce k úplnému vyléčení..

Pokud má žena podezření, že citlivost prsou je způsobena těhotenstvím, je důležité vyloučit mimoděložní připevnění plodu. Poté, co těhotenský test ukáže 2 proužky, měli byste navštívit lékaře, provést krevní test na hladinu hCG a podstoupit ultrazvuk.

Tělo každé ženy je jiné. U některých kolísání hormonů během menstruačního cyklu zůstává zcela bez povšimnutí a nijak neovlivňuje prsa. Většina žen, zejména žen s působivou velikostí prsou, si však s nástupem ovulace všimne otoku mléčných žláz a zvýšení citlivosti bradavek. Tyto příznaky mohou mít fyziologické i patologické vysvětlení. Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti, měli byste se poradit s mammologem. Z preventivních důvodů je třeba tohoto specialistu navštívit jednou ročně a po 40 letech se doporučuje provádět každý rok mamografické a hormonální testy..

Tajně

 • Neuvěřitelné... Můžete si zvětšit prsa bez pilulek a operací!
 • Tentokrát.
 • Žádná bolestivá rehabilitace!
 • To jsou dva.
 • Výsledek je patrný po 2 týdnech!
 • Jsou tři.

Postupujte podle odkazu a zjistěte, jak to udělala Elena Strizh!

Proč mě bolí hrudník před menstruací a je to normální?

Zvětšení prsou a mírná citlivost jsou před nástupem menstruace normální. To je způsobeno hormonálními změnami v ženském těle. Existují také příznaky naznačující vývoj vláknité mastopatie, kterou je nutno léčit. Terapie mastodynií je především zaměřena na přirozenou normalizaci hormonálních hladin prostřednictvím dodržování stravy. Pokud toto opatření nepomůže, je předepsána léčba..

 • 1 Premenstruační syndrom
 • 2 Příčiny bolesti na hrudi
 • 3 Kdy navštívit lékaře?
 • 4 Léčba

Tělo ženy v plodném věku neustále prochází cyklickými změnami, které slouží k přípravě na početí a porod. 90% dívek 2-10 dní před nástupem menstruace má určité příznaky, které zhoršují kvalitu života. Premenstruační syndrom (PMS) je jednou z nejčastějších patologií charakterizovaných řadou klinických projevů, kterých je celkem více než 200.

V medicíně jsou všechny tyto příznaky hormonálních, vegetativně-vaskulárních a psycho-emocionálních poruch spojených s měsíčním cyklem spojeny do několika velkých skupin:

 • neuropsychická forma PMS, ve které převládá podrážděnost, pokles nálady, deprese, slzavost;
 • cefalgická forma (bolest hlavy, závratě, přecitlivělost na pachy a zvuky);
 • krize (zvýšený krevní tlak, tachykardie, pocit stlačení za hrudní kostí, zimnice, pocit blízké smrti, úzkost)
 • edematózní (otok obličeje, prstů, nohou, otok mléčných žláz, svědění kůže, pocení), zaujímá 3. místo v prevalenci;
 • atypické formy.

Edematózní forma PMS, jejíž jedním z příznaků jsou bolestivé pocity v mléčných žlázách (mastodynie), je spojena s metabolickými a endokrinními poruchami v těle ženy. U těchto pacientů může ve druhé fázi menstruačního cyklu dojít k zadržování tekutin v tkáních v objemu až 700 ml. Překrvení a zvětšení mléčných žláz jsou běžné příznaky, které se vyskytují u většiny žen s PMS 1–2 týdny před menstruací. Když se dolní část břicha začne táhnout, dojde k nepohodlí na hrudi a dolní části zad, můžete očekávat brzký nástup menstruačního krvácení.

Měsíční cyklus a hladiny hormonů

Největší vliv na stav ženy v předmenstruačním období mají cyklické změny hladiny hormonů estrogen, progesteron a prolaktin. Chronické narušení normálního poměru hormonů v tkáních mléčných žláz vede k rozvoji funkčních abnormalit, v důsledku čehož může dojít k fibrocystické mastopatii.

Nedostatek progesteronu způsobuje otoky a hypertrofii intralobulární tkáně žláz, přispívá k výskytu cystických dutin. Prolaktin, produkovaný v hypofýze, se podílí na vývoji mléčných žláz, tvorbě lobulárně-alveolární struktury jejich tkání a stimuluje laktaci. V posledním trimestru těhotenství se jeho obsah v těle ženy zvyšuje až 200krát. Tato látka podporuje činnost funkčních buněk, ovlivňuje kvalitu mléka a zabraňuje ovulaci během laktace.

Následující příznaky jsou také spojeny se zvýšenou hladinou prolaktinu v PMS:

 • úzkost, deprese, emoční nestabilita;
 • poruchy spánku;
 • zvýšený krevní tlak;
 • odchylky v jídle (změna chuti);
 • snížená koncentrace.

Pokud se bolest na hrudi stane nesnesitelně silnou, stav se nazývá mastalgie. V tomto případě mohou nastat nepříjemné pocity i při dotyku mléčných žláz. Tato forma abnormalit souvisejících s PMS se vyskytuje ve 40% případů..

Mírné otoky a otoky žláz během premenstruačního období jsou považovány za normální a vyskytují se u 10% zdravých žen. U některých pacientů dosahuje zvětšení mléčných žláz 40%, což je doprovázeno pocity ve formě bolesti vyzařující do ramene, distenze a vzhled těsnění. Prsní žláza je cílovým orgánem pro pohlavní hormony. Existuje několik důvodů, proč hrudník bolí před menstruací:

 • Vysoká hladina prolaktinu produkovaného hypofýzou zvyšuje průtok krve v mléčné žláze a její bobtnání.
 • Velké množství prolaktinu ve druhé fázi menstruačního cyklu vede k narušení poměru mezi estrogenem a progesteronem, což způsobuje bolestivé otoky mléčných žláz..
 • Zvýšená koncentrace prolaktinu zvyšuje aktivitu aldosteronu, hormonu, jehož hlavní funkcí je zadržování iontů sodíku v těle, a také antidiuretického hormonu vasopresinu, který podporuje zadržování vody ve tkáních.
 • Estrogeny podporují uvolňování histaminu, který je zodpovědný za uvolňování tekuté části krve z kapilár do tkáně, což také způsobuje otoky.
 • V důsledku otoku žláz jsou nervová zakončení stlačena a způsobují pocit bolesti.
 • Estrogeny ovlivňují oxidaci biogenních aminů (norepinefrin, epinefrin, serotonin, dopamin), což vede ke snížení prahu bolesti a ke zvýšení citlivosti ženy.
 • U dívek je během období menstruačního cyklu často pozorován nedostatek progesteronu v důsledku anovulace a nedostatečnosti žlutého tělíska. V důsledku toho se zvyšuje relativní hladina estrogenu v těle adolescenta, při kterém roste tkáň žlázy, zvyšuje se počet mléčných kanálků.

Na konci folikulární fáze menstruačního cyklu stimulují estrogeny spolu s folikuly stimulujícím hormonem růst žláznatých lalůčků. To se projevuje ve formě předmenstruačního „napětí prsou“. Progesteron zabraňuje růstu kapilár pod vlivem estrogenu a snižuje intenzitu edému prsu. Pokud je produkce tohoto hormonu narušena, dochází k zadržování tekutin a hyperextenzi prsní tkáně, což vede ke vzniku syndromu bolesti.

Mnoho vědců spojuje bolest na hrudi během menstruace s latentní formou hyperprolaktinémie, při které nejsou detekovány žádné organické léze hypofýzy. I mírné zvýšení hladin prolaktinu je důležité pro rozvoj mastalgie. Hladina hormonu se může zvýšit z následujících důvodů:

 • silná fyzická aktivita;
 • stres, porušení fáze hlubokého spánku;
 • poškození hrudníku;
 • nedostatek vitaminu B6;
 • těhotenství a kojení;
 • narušení vaječníků, ledvin, jater;
 • patologie hypofýzy a hypotalamu;
 • nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy;
 • autoimunitní onemocnění.

Dlouhodobé užívání hormonálních léků (včetně antikoncepčních) může zvýšit bolestivost na hrudi před menstruací. Až třetina žen užívajících hormonální substituční terapii si stěžuje na zvýšené nepohodlí v mléčných žlázách.

Cyklická bolest v mléčných žlázách může naznačovat nástup mastopatie, při které roste vláknitá tkáň a vyvíjejí se cysty. Fibrocystická mastopatie je prekancerózní stav, proti kterému se riziko vzniku rakoviny prsu zvyšuje 3-5krát. Čím více ložisek rostoucí tkáně se objeví, tím vyšší je riziko jejich transformace na rakovinový nádor. Proto ženy s bolestmi v mléčných žlázách před nástupem menstruace musí pečlivě sledovat jejich stav. Známky patologických změn jsou:

 • postupné zvyšování intenzity a trvání bolesti (obvykle by měla zmizet na konci menstruačního toku);
 • acyklická bolest, její výskyt v jiné době, mimo souvislost s měsíčním cyklem;
 • silné bolestivé pocity (narušení spánku a výrazné zhoršení kvality života), vyzařující do ramene, podpaží, lopatky; stav, kdy i lehký dotyk mléčných žláz způsobuje nepohodlí;
 • identifikace během palpační diagnostiky oblastí tuleňů, které nemají jasné hranice, ve formě pramenů, zrnitosti;
 • výtok výtoku při stlačení bradavek (průhledný, nazelenalý nebo bílý);
 • žádné změkčení prsou na konci menstruace.

K identifikaci patologických procesů se provádějí následující vyšetření:

 • stanovení množství spotřebované a uvolněné tekutiny během 3-4 dnů v obou fázích měsíčního cyklu;
 • mamografie (provádí se před 8. dnem cyklu), palpační vyšetření v první polovině cyklu;
 • testy moči a krve (klinické, biochemické, hormonální);
 • Ultrazvuk mléčných žláz;
 • biopsie, CT, MRI, radioizotopová studie (pokud jsou nalezena ložiska změn v tkáních žlázy).

Výživa a strava významně ovlivňují výměnu hormonů v těle ženy, proto se pacientům jako první linii léčby doporučuje dodržovat následující dietu:

 • snížit množství nasycených a nenasycených tuků, masných výrobků, což vede ke zvýšení hladiny estrogenu v krvi a produkci karcinogenních látek (ne více než 15% denního kalorického příjmu potravy);
 • vzdát se kávy, čaje, čokolády, protože přispívají k tvorbě vláknité tkáně a hromadění tekutiny;
 • zvýšit počet potravin s vysokým obsahem vlákniny (zelenina, ovoce, sója); použití vlákniny by mělo být alespoň 30 g denně;
 • vypijte nejméně 1,5-2 litry vody denně;
 • protože estrogen se zpracovává v játrech, doporučuje se vyhnout se jídlu, které negativně ovlivňuje stav tohoto orgánu (alkohol, mastné, uzené, kořeněné a konzervované potraviny);
 • omezit spotřebu cukru, sacharidů a soli, které přispívají ke zvýšenému otoku.

Kromě stravy musíte také dodržovat následující doporučení:

 • snažte se vyhnout nadměrné fyzické námaze a stresu;
 • léčit onemocnění gastrointestinálního traktu včas, protože pokud jsou přítomny, estrogen je reabsorbován do těla ženy;
 • dále užívejte vitamíny skupiny B (samostatně nebo jako součást komplexních přípravků);
 • pečlivě vybírejte korekční prádlo na podporu poprsí. Podprsenky nesprávné velikosti nebo tvaru vedou k mačkání prsou a přetížení vazivového aparátu, což přispívá ke zvýšené bolesti.

Pokud výše uvedená opatření nemají požadovaný účinek, provádí se léčba drogami s následujícími skupinami drog:

 • nesteroidní protizánětlivé léky pro úlevu od bolesti;
 • diuretika, která pomáhají odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla;
 • léky, které zlepšují proces trávení a normalizují střevní mikroflóru, zabraňují zácpě;
 • hepatoprotektivní léky;
 • výrobky s obsahem jódu (v případě nedostatečnosti štítné žlázy);
 • sedativa;
 • vitamíny;
 • hormonální léky (Tamoxifen, Danazol, Bromokriptin, Bromergon, Progestogel).

Pokud jsou v procesu výzkumu nalezeny uzliny a existuje podezření na malignitu procesu, provede se sektorová resekce prsu. Pokud je rakovina vyloučena, pacientům je předepsána konzervativní léčba.

Při léčbě PMS a mastopatie se široce používají bylinné přípravky. Jsou lépe tolerovány pacienty, jsou vhodné pro dlouhodobou léčbu a jsou docela účinné. Mezi těmito fondy jsou nejběžnější léky na bázi tyčinek (Mastodinon, Cyclodinone, Agnucaston). Látky izolované z této rostliny mají vysokou afinitu k dopaminovým receptorům a inhibují produkci prolaktinu v hypofýze. Přípravky na něm založené mohou být použity při komplexní léčbě hormonálními a nehormonálními látkami.

Proč se bolesti na hrudi vyskytují 7 dní před menstruací

Schopnost reprodukce je nejdůležitější funkcí ženského těla. Každá zdravá žena má předpoklady pro početí a nošení dítěte. Pro oplodnění je důležitá měsíční změna reprodukčního systému, jejímž základem je pravidelný menstruační cyklus. Nástup kritických dnů je u mnoha žen poznamenán podobnými příznaky. Mnoho z nich má bolesti na hrudi týden před menstruací, bobtná a bradavky jsou citlivé. Normálně tyto pocity zmizí s prvním nebo druhým dnem cyklu..

Hormonální úprava před menstruací může způsobit bolest na hrudi

K jakým změnám dojde během tohoto období

Bolest na hrudi týden před menstruací je důsledkem změn souvisejících se zvýšením počtu prsních buněk. Někteří lidé se po dva týdny cítí nepříjemně. Jedná se o normální fyziologický proces, ke kterému dochází v důsledku zrání vajíčka a jeho uvolňování z folikulu. Současně se intenzivně produkuje estrogen, protože tělo se naladí na možné těhotenství. Tyto faktory přispívají ke změnám v mléčných žlázách.

Hlavním a jediným důvodem, proč bolí hrudník dva týdny před menstruací, je zvýšená produkce hormonů.

Pokud se obrátíme k anatomii, můžeme vidět, že mléčná žláza je soubor vzájemně propojených lalůčků. Každá část je tvořena pojivovou tkání, stejně jako žlázovou a tukovou tkání. Mléčné potrubí bude protaženo všemi laloky. Estrogeny jsou lokalizovány v tukové tkáni. Proto dochází ke zpoždění menstruace při silném úbytku hmotnosti, protože tělo nemá dostatek ženského hormonu.

Estrogen se hromadí v tukové tkáni prsu

Zrychlená zvýšená tvorba estrogenu provokuje:

 1. Rozšíření objemu tukové vrstvy.
 2. Zvyšuje plochu zabranou žlázovou tkání, protože tělo je připravuje na produkci mléka. Vystavení vysokým dávkám prolaktinu a progesteronu, které je také vyšší než obvykle, vede k otokům mléčných žláz. Výsledkem je zhoršení citlivosti bradavek a bolest na hrudi se objevuje týden před menstruací..

Každá žena cítí bolest jinak kvůli svým individuálním vlastnostem. Více nepohodlí je vyvoláváno stresem, nedostatkem spánku, špatnou stravou a nadbytkem cukru ve stravě. Doba trvání bolesti je týden nebo dva. S nástupem menstruace, což je ve skutečnosti uvolnění těla z neoplodněného vajíčka, otok ustupuje z hrudníku a bolest se zastaví. Zarostlá žlázová tkáň atrofuje před nástupem další menstruace.

S nástupem menstruace se bolest normálně zastaví.

Může být bolest normální

Vzhledem k tomu, že bolest je spojena se změnou hormonálních hladin v důsledku nástupu menstruace, pak pokud má žena bolesti na hrudi 2 týdny před menstruací, nejsou tyto pocity neobvyklé. Asi 10% nežného pohlaví však tyto pocity zcela neznají..

Je důležité sledovat, co pociťujete, protože přetrvávající bolest na hrudi může signalizovat vývoj patologie.

Když je bolest odchylkou

Je normální, že bolest začíná a končí přibližně ve stejné dny cyklu a je bolestivá. Existuje však bolest, která se objevuje v kterýkoli den menstruačního cyklu, charakterizovaného jako akutní. Pokud hrudník bolí tři týdny před menstruací, může to být vyvoláno různými patologiemi, jako je hormonální nerovnováha, onemocnění pánevních orgánů, novotvary v hrudníku nebo vaječnících. Pokud jsou takové bolesti pozorovány asi dva měsíce, musíte kontaktovat specialistu na zdraví žen - gynekologa a mammologa.

Toto doporučení je založeno na skutečnosti, že některá běžná gynekologická onemocnění jsou doprovázena dlouhodobým nepohodlí na hrudi..

Často hrudník bolí po celý cyklus a bolest se zhoršuje během ovulace a před menstruací. Mezi tyto patologie patří: tvorba nádorů nebo cyst v mléčných žlázách, cysty ve vaječnících, myomy, endometrióza, mimoděložní těhotenství, mastopatie. Tato onemocnění jsou také doprovázena řeznými ranami nebo ostrými bolestmi v podbřišku a hojnými obdobími a nepohodlí v běžných dnech..

Pokud bolest přetrvává, může to být známka cyst nebo nádorů.

Kdy navštívit lékaře

Každá žena musí bezpodmínečně nejméně jednou za čtyři týdny samostatně hmatat mléčné žlázy. Z preventivních důvodů je také důležité navštívit gynekologa a mammologa jednou za šest měsíců, aby se zabránilo rozvoji patologie. S včasnou diagnózou se doba léčby onemocnění zjištěného v rané fázi významně zkrátí.

Samovyšetření se provádí podle následujících pravidel: je nutné držet prsa zespodu dlaní ruky a prsty druhé ruky, cítit mléčnou žlázu ze všech stran směrem k bradavce. Hlavní příznaky patologií jsou uvedeny v tabulce.

PříznakyCo dělat
1. Když cítíte, objeví se bolest.Pokud žena zjistí tyto příznaky, je nutné navštívit mammologa nebo gynekologa. Jeden často pošle k dalšímu vyšetření jinému. Odborníci vyšetří, prohmatají mléčné žlázy a v případě potřeby pošlou na mamografii a ultrazvuk pánevních orgánů.
2. Prsní žlázy jsou příliš zhutněné.
3. Bradavky bolí.
4. Hrudky na hrudi jsou cítit.
5. Bolest je doprovázena závratěmi, nevolností a mírnou horečkou..
6. Bolest je přítomna po menstruaci.

Jaké jsou zkoušky

Pokud zjistíte tvrdé uzliny nebo výtok tekutiny nebo jejichor z bradavek, musíte se poradit s mammologem. Při dlouhodobé bolesti byste měli navštívit také gynekologa. Na základě individuálních pocitů ženy lékař nutně předepíše vyšetření:

 • mamografie;
K určení přesné příčiny se provádí mamogram.
 • Ultrazvuk dělohy a přívěsků;
 • krevní test na hormony;
 • při podezření na onkologický nádor - analýza nádorových markerů.

Jak probíhá léčba

Když hrudník bolí tři týdny před menstruací, byla žena vyšetřena gynekologem a byla odhalena patologie, léčba bude předepsána na základě diagnózy a důvodů rozvoje onemocnění. V případě hormonální nerovnováhy se doporučuje hormonální léčba. Léky normalizují produkci hormonů a obnovují pravidelnou menstruaci. Doba takové léčby je dva až tři měsíce..

Pokud jsou bolestivé pocity na hrudi způsobeny zánětem orgánů reprodukčního systému nebo novotvarů, pak adekvátní opatření k jejich odstranění jsou léčba léky nebo chirurgický zákrok.

Jaká je prevence bolesti na hrudi

Aby se snížila intenzita bolesti na hrudi týden před menstruací, měla by být před ovulací provedena profylaxe. Nepohodlí, které se objevuje během předmenstruačního období, lze snížit změnou stravovacích návyků. Nejprve je nutné snížit množství jídla smaženého na oleji. Zadruhé, denní menu obsahující mastné ryby, rostlinný olej, semena a ořechy, stejně jako potraviny bohaté na vitamíny A, E a D, sníží nebo zmírní bolest..

Toto video vám řekne o příčinách bolesti na hrudi u dívek:

Jemná masáž prsou pomocí růžového nebo čajovníkového oleje nebo meruňkových jader zlepšuje krevní oběh, zabraňuje zadržování tekutin a nadměrné citlivosti prsou.

Hrudník bolí 2 týdny před menstruací

Ženský prsa je klasický „cílový orgán“ s přibližně 15 hormony. Na pozadí přirozených nebo patologických změn v hormonálním pozadí mohou mléčné žlázy ublížit, být přecitlivělé, zasypat se a vytvářet tajemství. Fyziologická událost, jako je menstruace, je také spojena s kolísáním hladin hormonů..

Během ovulace, přibližně 11-14 dnů menstruačního cyklu, dochází k prudkému zvýšení koncentrace takzvaného luteinizačního hormonu, poté se postupně zvyšuje hladina progesteronu a estrogenu. To nejčastěji vysvětluje, proč ženy mají bolesti na hrudi 2 týdny před menstruací. Méně často jsou příčinou nepohodlí benigní formace v mléčných žlázách (těhotenství, onemocnění štítné žlázy a dalších orgánů produkujících hormony).

Příčiny bolesti prsou

Změny hormonálních hladin jsou hlavní příčinou bolesti na hrudi před menstruačním cyklem. Po ovulaci se celé tělo ženy připravuje na plod. Aby se vyloučilo ukončení těhotenství, děloha se uvolňuje, zvyšuje se chuť k jídlu, prsa je plná a přecitlivělá. Tímto způsobem se mléčné žlázy připravují na svou přímou funkci - produkci mléka. Pokud nedojde k početí, pak s nástupem menstruace nebo několik dní před ní všechny příznaky zmizí.

Recepce mammologa v Taganrogu 8 (8634) 36 46 01

WhatsApp +7 918 55 64 601 mammolog online

· Nemoci slinivky břišní a štítné žlázy, hypofýzy, hypotalamu, vaječníků nadledvin. Poruchy těchto orgánů mají významný vliv na hormonální pozadí žen..

· Fibrocystické onemocnění prsu. Podle statistik asi 60% žen trpí mastopatií. Onemocnění se projevuje tvorbou uzlin v mléčných žlázách. Hlavním příznakem je citlivost prsou, která se před menstruací výrazně zesiluje..

STI (pohlavně přenosné infekce) a další zánětlivé procesy v genitáliích.

Dlouhodobé nebo nekontrolované užívání hormonálních léků nebo perorálních kontraceptiv.

Různé nepříznivé faktory (kouření, zneužívání alkoholu, nesprávně vybraná podprsenka, nevhodná velikost nebo tvar, stres, odmítnutí kojení po porodu, nevhodná / nesprávná výživa) významně ovlivňují stav prsu.

· Hormonální pozadí se mění během těhotenství, po porodu, potratu, během menopauzy. Během těchto období lze citlivost prsu několikrát zvýšit..

Podle statistik je citlivost prsou před menstruací nejčastěji pozorována u žen s velikostí prsou 3 nebo více. Vědci také identifikovali vztah mezi závažností symptomů PMS a mentální labilitou. Ženy náchylné k častým změnám nálady, hluboce znepokojené, vnímavé, silnější a intenzivněji pociťují změny v mléčné žláze před menstruací.

Pokud dojde k jakýmkoli změnám v prsu, které se liší od normy, ke kterým dochází každý měsíc, měla by si žena nejprve provést vlastní vyšetření. Každá žena může provést nezávislé vyšetření mléčných žláz:

· Zkontrolujte vnitřek podprsenky, zda neobsahuje bradavku;

· Zkontrolujte bradavky a dvorce, zda neobsahují zarudnutí, odlupování, zatažení, vyrážku, ulceraci nebo jiné patologické stavy;

· Před zrcadlem být nahý nad pasem. Zvedněte obě ruce za hlavu, dávejte pozor na tvar hrudníku. Prsní žláza by neměla mít abnormální zatažení, boule nebo oblasti připomínající „pomerančovou kůru“. Nerovnoměrná barva kůže je také považována za abnormální;

Ležte na zádech, na levé straně, pod lopatkou, položte malý váleček (můžete vyhrnout ne silnou deku atd.). Cítíte levou hruď prsty levé a 4 falangy pravé ruky. Pohyb - kruhový, prsty by měly být co nejtěsněji (ale nemačkat) k hrudi. Prohlédněte si hrudník centimetr po centimetru, zda v něm nejsou hrudky. Věnujte pozornost oblastem prsu, dotek, který způsobuje bolest. Umístěte váleček pod pravou lopatku a zkontrolujte druhou mléčnou žlázu.

Jak snížit citlivost prsou?

Protože každý člověk je jiný, bolesti prsou se u jednotlivých žen liší. Například často před menstruací se zvyšuje citlivost bradavek a pozoruje se otok prsou - některým ženám se to líbí, zatímco jiné je velmi obtížné tolerovat..

Zde jsou některé účinné tipy, pokud jsou příznaky výrazné a způsobují nepohodlí:

· Pohodlná podprsenka. Správně nasazená podprsenka minimalizuje nepohodlí. Upřednostňovány by měly být modely sportovního typu bez kostních švů. V tomto případě musí podprsenka bezpečně držet prsa, aniž by si ji držela nebo mačkala. Živůtek musí být přírodní.

· Správný příjem tekutin. Pokud před menstruací hrudník bobtná a bolí, musíte věnovat pozornost pití. Měli byste vypít 1,5 litru čisté vody denně. Kromě vody se také doporučuje pít zelený čaj, odvar z šípku, kukuřičné hedvábí (tj. Diuretické odvarky). Minimalizujte nebo eliminujte konzumaci alkoholu a kávy.

· Sledujte svoji stravu. Abyste snížili citlivost mléčných žláz, musíte zvýšit spotřebu zeleniny, ovoce, ryb, obilovin a mléčných výrobků.

Snižte spotřebu sladkostí, pekařských výrobků, mléka, piva na minimum. maso.

· Dostatečný spánek. Během spánku jsou hladiny hormonů regulovány a naše tělo se regeneruje. U chronického nedostatku spánku je vše přesně naopak, tj. obranyschopnost je vyčerpána a do krve se uvolňují stresové hormony a prolaktin, což mimochodem může způsobit výtok z bradavek a celkovou bolestivost na hrudi. Je lepší jít spát nejpozději do 23 hodin a spát alespoň 8 hodin.

· Nepřepracovávejte (vyhýbejte se velké fyzické námaze, nebo alespoň každou hodinu udělejte krátké přestávky, pokud práce zahrnuje fyzickou aktivitu). Pro sport, plavání, tanec, cyklistiku, procházky.

· Snažte se vyhnout konfliktům a jiným stresovým situacím. Pokud máte pocit, že jste velmi podrážděni, pijte čaj s mátou a heřmánkem, rozptylovaný něčím příjemnějším.

· Pravidelný sexuální život. Nepravidelný pohlavní styk nebo nedostatek sexu obecně má značný vliv na stav ženy, zejména na rovnováhu hormonů v jejím těle..

· Pijte vitamin B6 a hořčík. Nedostatek těchto pro tělo prospěšných látek vede ke zvýšení nepříjemných příznaků PMS. Ale než začnete užívat léky, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Pokud vás hrudník velmi bolí, můžete si vzít lék proti bolesti. Na bolavou hruď lze také aplikovat obklady s magnéziem (síran hořečnatý), kafrový olej, zelný list, med.

Kdy navštívit lékaře?

Jakákoli akutní bolest, která vás nutí užívat léky proti bolesti, je důvodem k návštěvě lékaře! Ženy by navíc měly být upozorněny na následující příznaky:

Jamky nebo hrbolky na kůži prsu, změna barvy areoly nebo kůže prsu.

Pokud se některý z těchto příznaků objeví, je bezpodmínečně nutné podstoupit důkladné vyšetření mammologem nebo gynekologem, aby se vyloučil další vývoj patologie.

Diagnostika a léčba

Aby bylo možné spolehlivě zjistit, proč dva týdny před menstruací bolí hrudník, je třeba vyšetřit ženu. Požadovaný výzkum a analýza:

· V prvních dnech menstruačního cyklu ultrazvuk mléčných žláz;

Mamografie (rentgenové vyšetření prsu);

· Analýzy na hormony estradiol, prolaktin, progesteron, hormon stimulující štítnou žlázu, tyroxin, glukokortikoidy, trijodtyronin, inzulín, placentární laktogen;

V přítomnosti zhutnění, biopsie a histologického vyšetření tkáně.

Léčba bude předepsána až po stanovení diagnózy. Každý případ je čistě individuální, a proto neexistuje jednotné terapeutické schéma. Takže pro bolest v mléčné žláze v důsledku dysfunkce orgánů produkujících hormony jsou předepsány hormony, hořčík, vitamíny, jód a další přísady do potravin. V případě, že příznaky jsou způsobeny infekcí, používají se protizánětlivé a antibakteriální látky..

V některých případech se bohužel neobejdete bez pomoci chirurga. Chirurgie je obvykle nutná, pokud jsou v hrudníku nalezeny velké cysty nebo maligní nádory. V počátečních fázích tvorby fibrocystické mastopatie se ženě doporučuje otěhotnět. Vzhledem k tomu, že přirozené zvýšení hladin progesteronu během těhotenství má velmi, velmi příznivý účinek na průběh onemocnění a někdy dokonce vede k absolutnímu vyléčení.

Pokud máte podezření, že bolestivost mléčných žláz je způsobena těhotenstvím, je nesmírně důležité vyloučit mimoděložní připevnění plodu. Pokud těhotenský test ukáže pozitivní výsledek, doporučuje se navštívit lékaře a provést krevní test na hladinu hCG a podstoupit ultrazvuk.

PAMATUJTE - včasná návštěva lékaře vám zachrání život!

Otevírací doba pro lékaře - od 10:00 do 17:00.

Sobota - od 10,00 do 13,00 hodin

Materiál připravila Natalia KOVALENKO. Ilustrace z webu: © 2017Thinkstock.

Hrudník bolí před menstruací, silně bobtná. Proč, co dělat

Ženský prsa je velmi citlivá část těla, která někdy způsobuje nepohodlí. Obzvláště často ženy trpí bolestí na hrudi před menstruací, důvodem může být jak vývoj patologických procesů v těle, tak varianta normy.

Příčiny nepohodlí prsu před cyklem

Před menstruačním cyklem trpí více než 10% žen silnými bolestmi v oblasti hrudníku, zatímco jiné mají méně bolestivých příznaků. To je způsobeno prudkým skokem v produkci ženských hormonů: prolaktinu a progesteronu v tomto okamžiku. Takové kapky zajišťují překrvení a zvýšenou citlivost mléčných žláz..

Bolest na hrudi před menstruací je normální a může být doprovázena následujícími příznaky:

 • zvýšení smyslnosti prsou;
 • vzhled tekutiny z bradavek;
 • tvorba zesílených oblastí kůže na hrudi;
 • výskyt nesrovnalostí.

Bělavý pocit v oblasti hrudníku během menstruačního cyklu však může být signálem o vývoji patologických procesů v těle. Je důležité vzít v úvahu sílu bolesti, povahu distribuce a dobu výskytu. Je také nutné analyzovat, zda byla taková reakce dříve pozorována. Pokud ne, pak je důvod kontaktovat gynekologa nebo mammologa.

Nejcitlivější na výskyt bolesti v hrudi před menstruací jsou emocionální ženy, které mají tendenci živě reagovat na různé situace a často zažívají stres a nervové napětí. Bolest je často spojena s tekutinou z bradavek.

Kolik dní před menstruací začne bolet hrudník

Zvýšení objemu a projev citlivosti poprsí lze zaznamenat 12-14 dní před nástupem menstruace. V tomto případě může být bolest slabá nebo silná a může se také postupně zvyšovat. Pokud menstruace není doprovázena bolestí na hrudi nebo je mírná, ale nejsou porušeny jiné příznaky menstruace, je tento stav považován za normální, hormonální narušení není pozorováno.

Bolestivé pocity obvykle mizí první den menstruace. V tomto bodě si tělo uvědomí, že nedošlo k početí, a množení ustupuje a atrofuje.

Co je normální premenstruační bolest na hrudi??

Za normální je považována mírná bolest asi 2 týdny před nástupem menstruace, která je způsobena zvýšením množství estrogenu a prolaktinu v krvi a žlázové tkáni prsu. Během tohoto období se ženská prsa připravuje na krmení potomků a je plně přizpůsobena produkci mléka..

Když se však objeví první menstruační krev, reprodukční systém „chápe“, že nebude žádné dítě, a vrátí se do předchozího stavu. Stává se měkkým a bezbolestným. V případě, že bolest přetrvává s nástupem menstruace, musíte se poradit s lékařem, abyste zjistili příčinu.

Síla a povaha bolesti může být individuální, od mírného nepohodlí po nesnesitelnou bolest. Závisí to na vlastnostech organismu. Bolest se také může rozšířit do zad, břicha a podpaží, přičemž zůstává v normálních mezích..

Když potřebujete urgentně navštívit lékaře?

Hrudník bolí před menstruací - příznak, který se může projevit jako varianta normy a jako signál pro vývoj patologického procesu v těle. Stojí za to kontaktovat lékaře k vyšetření, pokud menstruace již začala nebo skončila a bolestivé pocity neustoupily. Mohou být také doprovázeny břišním diskomfortem..

Následující příznaky slouží také jako signál k návštěvě lékaře:

 • výskyt krevních nátěrů na spodním prádle během přestávek mezi menstruačními toky;
 • zvýšení tělesné teploty po dobu 1 nebo několika dnů bez dalších známek virových onemocnění;
 • po skončení menstruace hrudník nepřestal bolet, nesnížil se a výtok pokračuje z bradavek;
 • nepříjemný zápach vycházející z vnějších pohlavních orgánů;
 • projev bolesti v břiše;
 • zvýšená citlivost kůže na břiše.

Takové příznaky mohou být indikátory různých onemocnění orgánů reprodukčního systému od malých ložisek zánětu po vývoj onkologické patologie, proto ihned po jejich zjištění musíte vyhledat lékaře.

Patologické procesy

Bolestivé pocity v hrudníku před menstruací, během a po jejím ukončení mohou sloužit jako příznak vývoje různých patologických procesů v endokrinním a reprodukčním systému v ženském těle. Zvláště pokud jsou spojeny s bolestmi v podbřišku a jinými patologickými příznaky.

Takové procesy se mohou vyvinout jak v samotné mléčné žláze, například mastodynii, mastopatii nebo onkologickém novotvaru, a dále: poruchy práce vaječníků, děložních fibroidů nebo poruchy orgánů endokrinního systému.

Mammalgie

Mastodynie je bolestivost mléčných žláz před nástupem menstruace. V tomto případě se bolest objeví ve druhé polovině menstruačního cyklu, asi 14 dní před prvním krvácením. Důvodem vzniku tohoto stavu je prudké zvýšení hladiny estrogenu a prolaktinu v krvi a žlázové tkáni, stejně jako nedostatek progesteronu..

Hlavní příčiny bolesti na hrudi před menstruací a v dalších fázích cyklu

Mezi příznaky mastodynie patří:

 • bolest na hrudi naléhavého nebo bolavého charakteru;
 • zvýšený objem prsou a otoky;
 • zvýšená citlivost bradavky (i lehký dotyk způsobuje nepohodlí);
 • bolestivé pocity při dotyku s hrudníkem.

Všechny příznaky se zpravidla objevují současně, šíří se téměř okamžitě a postihují obě prsa.

Dysfunkce vaječníků

Poruchy normálního fungování vaječníků se objevují v důsledku nesprávného fungování endokrinního systému, proti kterému se vyvíjí hormonální nerovnováha. Souběžným příznakem může být selhání menstruačního cyklu..

Z tohoto důvodu se příznaky onemocnění objevují nejen ve vaječníkové zóně, ale také se šíří do celého reprodukčního systému, včetně mléčných žláz. U této nemoci je žena doprovázena pocitem pálení a pocitem těžkosti na hrudi..

Příznaky ovariální dysfunkce mohou být navíc:

 • bolest v bederní oblasti;
 • bolest v dolní části břicha;
 • zvýšená citlivost prsou;
 • malátnost a celková slabost těla;
 • pocit nepohodlí, když je spodní prádlo v kontaktu s prsy.

Chcete-li diagnostikovat tento problém, musíte kontaktovat gynekologa a podstoupit komplexní vyšetření..

Mastopatie

Před menstruací má mnoho žen bolesti na hrudi, důvodem může být mastopatie. Tento stav je charakterizován hojnou proliferací pojivové tkáně kolem žlázových laloků prsu s tvorbou zhutněných uzlin, které lze detekovat palpací.

Pokud necháte vývoj nemoci bez léčby, těsnění se začnou zvyšovat nejen v objemu, ale také v množství a hrudník začne bolet po celý menstruační cyklus. Pokud tedy zjistíte jakékoli podezřelé uzliny v hrudníku, měli byste se obrátit na svého gynekologa nebo mammologa..

V takových situacích jsou obvykle předepsány následující postupy:

 • laboratorní vyšetření výtoku z bradavek (pokud existuje);
 • ultrazvukové vyšetření mléčných žláz;
 • radiometrie;
 • mamografie.

Onemocnění je benigní a vyvíjí se na pozadí nerovnováhy hormonů v těle v důsledku zánětlivých procesů nebo stagnace mléka během období kojení.

Prsní cysty

Cysta prsu se tvoří v důsledku akumulace tekutiny v prsu, která nezjistila odtok. Vypadá to jako sáček naplněný tekutinou. Obvykle tato patologie nezpůsobuje újmu ani nepohodlí. Nezvyšuje také riziko vzniku rakoviny..

Cysty jsou často objeveny náhodou během ultrazvuku nebo mamografie, protože neexistují žádné příznaky, které by je pomohly identifikovat..

Cysta prsu se obvykle neobtěžuje bolestivými pocity, ale může se zvětšit a bolet před nástupem menstruace. V případě, že se taková bolest stane nesnesitelnou, doporučují mammologové cysty odstranit chirurgicky.

S nástupem menopauzy se cysta může sama vyřešit, pokud žena neužívá hormonální léky.

Myom dělohy

Děložní myom je benigní přemnožení svalu v děloze, které tvoří uzlík ve tvaru uzliny. Obvykle je lokalizován v těle, méně často v děložním čípku a je typický pro ženy ve věku 30-40 let. Myom dělohy je hormonálně závislé onemocnění a vyvíjí se na pozadí zvýšené sekrece estrogenu.

Hormonální poruchy, ke kterým dochází v těle, poškozují celý reprodukční systém, včetně mléčných žláz, které jsou citlivé na jakékoli výkyvy hladin hormonů.

Zvýšená hladina estrogenu v krvi může způsobit bolestivé pocity v prsou nejen před menstruací, ale také v dalších fázích cyklu. Proto je nutné podstoupit komplexní vyšetření a odborné poradenství, aby se minimalizovaly důsledky vývoje děložních myomů.

Poruchy endokrinních struktur

Práce endokrinního systému zajišťuje normální fungování celého organismu, včetně fungování reprodukčního systému, proto jakékoli narušení množství a kvality produkovaných hormonů ovlivní lidské zdraví.

Zvýšená produkce estrogenu, progesteronu a prolaktinu pomáhá zvýšit objem mléčných žláz a zvýšit jejich citlivost. Tento účinek je pozorován 2 týdny před nástupem menstruace..

V případě nesprávné funkce endokrinních struktur lze však v jakékoli fázi cyklu pozorovat zvýšení hladiny ženských hormonů. Také během tohoto období lze pozorovat výskyt bolesti v dolní části břicha a v bederní oblasti..

Nejvyšší riziko rozvoje patologické práce endokrinního systému je pozorováno:

 • během puberty;
 • během těhotenství;
 • v menopauze.

Povaha a síla bolesti se mohou lišit v závislosti na individuálních vlastnostech těla, od mírného nepohodlí až po nesnesitelnou bolest.

Těhotenství

Během období těhotenství, téměř okamžitě po početí, se tělo připravuje na narození a krmení dítěte. Jsou pozorovány hormonální změny a zvýšená produkce prolaktinu a estrogenu, které mohou být doprovázeny bolestivými pocity v oblasti hrudníku, zvětšením jeho velikosti, ztmavnutím dvorce a zvýšenou citlivostí.

Také na poprsí je patrná síť kapilár a dalších cév a z bradavek se vylučuje kolostrum.

Takové změny se mohou objevit v prvním týdnu po početí a pokračují po celý první trimestr, méně často ve všech těhotenstvích. Je však možné, že prsa jednoduše zvětší objem bez nepohodlí, záleží na individuálních charakteristikách organismu. Nejčastěji bolest táhne nebo bolí..

Bolest se může objevit také v důsledku podchlazení nebo silného tlaku, takže během těhotenství musíte zvolit správnou podprsenku, vřele se oblékat a dodržovat pravidla osobní hygieny..

Tvorba maligního nádoru

Hrudník bolí před menstruací, během menstruace nebo po ní, což je příznak, který se může objevit v důsledku vývoje maligního nádoru v těle ženy. V tomto případě nejsou záchvaty bolestivých pocitů spojeny s fázemi menstruačního cyklu. Mohou být trvalé nebo vypadat přerušovaně..

Mělo by se také pamatovat na to, že mnoho typů patologií rakoviny prsu není doprovázeno bolestí. Existuje několik typů rakoviny, které způsobují bolest na hrudi, ale jsou méně časté..

Nejčastěji diagnostikovanou onkologií, která způsobuje bolest, je difuzní infiltrační novotvar doprovázený zánětlivým procesem..

Jeho vývoj lze určit, pokud se objeví následující příznaky:

 • otok prsu;
 • zarudnutí kůže na hrudi;
 • vzhled drsnosti na kůži připomínající citronovou kůru.

Tento typ rakoviny je velmi podobný mastitidě a vyvíjí se nejčastěji na pozadí chronické nelaktační mastitidy..

Fyziologické příčiny otoku, zvětšení a citlivosti prsou

Menstruační cyklus u žen bez zdravotních problémů trvá v průměru 28 až 30 dnů. Na konci druhého týdne cyklu se obsah hormonů, jako je prolaktin a progesteron, v těle mnohonásobně zvyšuje. To je způsobeno skutečností, že reprodukční systém se každý měsíc připravuje na početí a vajíčko, které čeká na oplodnění, opouští folikul..

Prsní žlázy mají lalokovou strukturu a skládají se z následujících tkání:

 • spojovací;
 • glandulární;
 • mastné.

Tkáně obsahují velké množství mléčných kanálků. Prudké zvýšení hladiny hormonů přispívá ke zvýšení objemu tukové části prsu, protože jsou tam umístěny..

Tento jev se nazývá šíření. Pomáhá měnit strukturu žlázové části prsu a tím ji připravuje na produkci mléka. To také zvyšuje citlivost mléčných žláz..

Povaha bolesti má individuální vlastnosti. Může to být výrazné nebo sotva vnímatelné. Je také možné jiné rozdělení nepříjemných pocitů: může trpět pouze jeden prsa nebo se bolest může šířit do dalších částí těla, například po zádech nebo v podpaží.

Hrudník bolí týden před menstruací

Hrudník bolí před menstruací - tento stav se v medicíně nazývá mastalgie. Může mít jiný charakter a intenzitu..

Vzhled mastalgie může být způsoben několika důvody:

 • uvolnění vajíčka z folikulu;
 • nástup těhotenství;
 • porušení hormonálních hladin;
 • zánět reprodukčního systému;
 • nemoci urogenitálního systému;
 • mastopatie;
 • onkologie;
 • benigní nádor;
 • mechanické poškození prsu.

V zásadě je výskyt nepohodlí v oblasti hrudníku 7 dní před menstruací považován za normální a nevyžaduje vnější zásah..

Hrudník bolí po menstruaci

Pokud je prsa nemocná týden po posledním menstruačním toku, je možný vývoj patologického procesu v těle.

Může to být příznak jedné z následujících podmínek:

 • mastitida;
 • hormonální nerovnováha na pozadí destabilizace endokrinního systému;
 • mastopatie;
 • benigní nádor;
 • syfilis;
 • zhoubný novotvar;
 • poruchy štítné žlázy;
 • ARI / ARVI.

Kromě toho může být bolest na hrudi známkou těhotenství nebo menstruačních nepravidelností u žen, jejichž cyklus netrvá déle než 21 dní. Ve vzácných případech je tato bolest spojena s poškozením prsního svalu. Povaha bolesti se v takových případech liší, ale tuto možnost nelze vyloučit.

Pokud se u žen s trváním menstruačního cyklu 35 dnů objeví bolest po 2 týdnech, mohou být příčinou všechny výše uvedené nemoci. Pokud cyklus trvá 28 dní, pak je bolest, která se objevila 2 týdny po menstruaci, normou, protože do další menstruace zbývají také 2 týdny, právě během této doby může začít bolet hrudník.

Hrudník bolí, ale žádná menstruace

Může dojít k situaci, že mléčné žlázy bobtnají, objeví se bolest, ale nedojde k menstruaci.

V takovém případě pravděpodobně nastanou následující situace:

Popis

Příčina bolesti na hrudi
LaktaceBěhem kojení (od 6 do 24 měsíců, v závislosti na individuálních charakteristikách) se menstruační cyklus nezotaví ze zvýšené hladiny prolaktinu, proto nedochází k menstruaci a bolí hrudník.
PubertaBěhem tohoto období života dívek se hormonální systém teprve začíná rozvíjet a jeho práce může být nefunkční. Proto je menstruace často zpožděna a mléčné žlázy bolí..
TěhotenstvíBěhem těhotenství chybí menstruace. Současně se aktivně produkují hormony, takže hrudník bolí.
Mimoděložní těhotenstvíNebezpečné těhotenství, které způsobuje stejné příznaky jako obvykle, včetně citlivosti prsou při absenci menstruace.
MastopatieBolest na hrudi a výtok z bradavek se objevují v důsledku vývoje onemocnění na pozadí hormonální nerovnováhy. Tento stav nesouvisí s menstruačním cyklem..
OnkologieBolesti na hrudi jsou necyklické a mohou se objevit bez ohledu na fázi menstruačního cyklu.
Hormonální nerovnováhaDiabetes mellitus, poruchy nadledvin a štítné žlázy mohou v kterékoli fázi cyklu způsobit bolestivé pocity na hrudi..
Potrat nebo potratV tomto případě se menstruace nemusí objevit několik měsíců kvůli hormonálnímu narušení v těle, zatímco je hormon produkován a způsobuje bolest na hrudi.
Mechanické poškozeníBolest v oblasti mléčných žláz se objevuje v důsledku natažení prsního svalu.

V každém případě musíte kontaktovat gynekologa nebo mammologa, abyste zjistili příčinu nepohodlí.

Hrudník nebolí, ale je oteklý

Někdy se velikost prsou může na krátkou dobu zvětšit, aniž by došlo k bolestivým pocitům.

Tuto podmínku lze pozorovat z různých důvodů:

 • sexuální vzrušení;
 • stimulace mléčných žláz;
 • nosit malou podprsenku;
 • přehřátí těla;
 • podchlazení.

Hrudník je velmi citlivá část těla, která reaguje na jakékoli podněty v souvislosti s ním, bez ohledu na to, jaké pocity jí dávají, příjemné nebo nepohodlné.

Když se blíží menstruace, prsa může bezbolestně bobtnat..

Bolest na hrudi a žaludku

Bolest na hrudi před menstruací je častým příznakem před nástupem menstruace, ale zřídka je doprovázena bolestí v břiše. Jedním z hlavních důvodů kombinace bolestivých pocitů v břiše a na hrudi je hormonální nerovnováha, která se může objevit na pozadí následujících onemocnění a stavů:

 • změny spojené s věkem (nejčastěji menopauza);
 • nemoci orgánů reprodukčního systému pohlavní povahy;
 • užívání hormonálních léků (pro antikoncepci nebo jiné nemoci);
 • přítomnost parazitů v těle;
 • stres, poruchy spánku a další psycho-emoční stres;
 • degenerativní procesy v páteři.

Také bolesti v podbřišku mohou být způsobeny problémy zažívacího traktu nebo urolitiázou. Kvůli vnitřní lokalizaci bolesti může být obtížné přesně určit přesné místo šíření bolesti.

Po porodu, před menstruací, mě začal bolet hrudník

Po narození dítěte během kojení se menstruační cyklus nezotaví okamžitě, ale nadále se vytvářejí hormony a způsobují nepohodlí mléčným žlázám.

Pokud po ukončení kojení prsa stále bolí, i když tomu tak nebylo před porodem, pak to s největší pravděpodobností naznačuje vývoj patologického procesu.

Bolest na hrudi může být známkou následujících stavů:

 • infekce v hrudníku;
 • nádor (benigní nebo maligní);
 • cysta prsu;
 • mechanické poškození prsu;
 • hormonální nerovnováha.

Chcete-li zjistit přesnou diagnózu, musíte se poradit s lékařem.

Jak snížit bolest?

Aby se snížila bolest na hrudi během menstruace, je nutný integrovaný přístup. Jednou z hlavních metod je revize stravy..

Během tohoto období je nutné omezit spotřebu následujících produktů:

 • alkoholické nápoje;
 • jakýkoli druh kapaliny (voda, káva, čaj);
 • tučné jídlo;
 • sůl.

Takovou dietu musíte dodržovat ve druhé polovině cyklu. V tuto chvíli je také lepší odmítnout nosit podprsenku, protože mačká prsa a lymfatické uzliny a brání krevnímu oběhu.

Ošetřující lékař může také předepsat příjem léků obsahujících hořčík ke snížení bolesti a k ​​preventivním účelům..

Bolest zmírňují následující léky:

 • Aspirin;
 • Ibuprofen;
 • Naproxen.

Léky je lepší užívat pouze v extrémních případech..

Bylinný přípravek také pomůže zmírnit bolest, včetně:

 • manžeta;
 • Kopřiva dvoudomá;
 • kořen léčivé pampelišky;
 • šavle;
 • vlaštovičník obyčejný;
 • pion;
 • společná louka;
 • Třezalka tečkovaná;
 • posloupnost.

Prsa před menstruací tak mohou bolet z různých důvodů. Může to být varianta normy nebo signál o vývoji patologického procesu, proto je nutné pravidelně podstupovat vyšetření a sledovat zdraví.

Design článku: Vladimír Veliký

Video o bolesti na hrudi před menstruací

Proč mě bolí hrudník před menstruací? Když v pořádku a kdy ne:

Lidé daleko od medicíny si jsou jisti, že menopauza je stav, který může vstoupit do života starší ženy. Příroda však může tato „pravidla“ porušovat.