Bolestná prsa s hormonální nerovnováhou - možná?

Sedmý den zpoždění jsem šel do G. Neviděla žádné děložní ani mimoděložní těhotenství, prošla hCG, výsledky budou až v sobotu. Těhotenské testy jsou pozitivní. Situace mi nevychází z hlavy, neustále na ni myslím a otázka dozrála. Pokud nejde o těhotenství, ale o nějakou poruchu, může ho tak bolet hrudník? Je oteklá a bolí ji už dva týdny. Myslíte si, že je to možné, pokud nedojde k těhotenství? K tomu dochází při hormonálním selhání.?

Mastodynie mléčné žlázy. Kdy se bát?

Co je mastodynie a jak ji definovat? Proč jsou bolesti na hrudi nebezpečné??

Nepríjemné pocity na hrudi se čas od času objeví téměř u každého. Nejčastěji jde pouze o narušení hormonálního systému. V některých případech však může být pocit nepohodlí začátkem změn a bohužel ne vždy neškodný. Ať je to jakkoli, nebude na škodu vyzbrojit se znalostmi, protože naše zdraví patří nejen nám, ale i našim blízkým..

Hormonální nerovnováha

Hormonální procesy v ženském těle podléhají velmi choulostivému mechanismu „biologických hodin“, které mohou selhat kvůli „zrnku písku“, které se do nich dostalo. Nejběžnější příčinou selhání je porušení produkce hormonů vaječníky a štítnou žlázou v důsledku premenstruačního syndromu, těhotenství, špatně vybrané hormonální antikoncepce, stresu. Lékaři nazývají tuto poruchu mastodynií, může postihnout jak prsa, tak jeden, někdy pouze horní část prsu zvenčí nebo bradavku a je brána v úvahu. normální výskyt! „V jakém období menstruačního cyklu dochází k bolesti?“ - toto je první otázka, kterou si klade gynekolog. Obvykle se nepohodlí na hrudi objevuje ve druhé polovině cyklu, kdy dochází k hormonální nerovnováze (vaječníky neprodukují dostatek progesteronu nebo vylučují příliš mnoho estrogenu) a odcházejí s nástupem menstruace.

Stává se také, že mastodynie není vůbec spojena s cyklem: objevuje se kvůli silnému stresu, příliš těsnému spodnímu prádlu nebo po banální, ale dlouhodobé nemoci, jako je například chřipka.

Bolest v bradavkách je dalším důsledkem poruchy hormonálního systému. A pokud je to také doprovázeno sekrety, může být příčinou těchto příznaků onemocnění štítné žlázy nebo zablokování mléčných kanálků. Ale to není vše: výskyt kapiček mléka z obou žláz (pokud to není spojeno s těhotenstvím a krmením) na pozadí porušení cyklu s největší pravděpodobností naznačuje hormonální nerovnováhu a přílišnou produkci prolaktinu. Tento hormon je také zodpovědný za produkci mléka. Pokud tělo produkuje přebytek prolaktinu, žena bude mít mléko, i když není těhotná. Při hledání příčiny navrhne gynekolog provést vyšetření k vyloučení nádoru hypofýzy (který ve skutečnosti produkuje prolaktin) a studovat hladinu prolaktinu v krvi.

Načervenalý výtok z jednoho prsu? S největší pravděpodobností mluvíme o zánětu potrubí. Někdy však může být příčinou zhoubný nádor, který blokuje potrubí. V tomto případě lékař nabídne provést další vyšetření: analýzu sekrecí, rentgen potrubí, punkci a biopsii prsu. Vždy pamatujte: pokud je onemocnění zjištěno včas, léčba vždy přináší dobré výsledky..

Existuje však další poměrně banální důvod pro výskyt výtoku: nepohodlná podprsenka, jejíž šev padá na bradavku a dráždí ji.

Proč mě bolí hrudník? Kontrola seznamu

Může se stát, že jednoho dne během sprchování ucítíte pod kůží malou bolestivou bouli. S největší pravděpodobností to bude benigní nádor, při jehož vzniku hraje důležitou roli hormonální nerovnováha a stres. Co jsou to uzlíky? Prsní žláza se skládá z žlázové, pojivové a tukové tkáně. Žlázová tkáň ve své struktuře připomíná hrozen. Tyto hrozny (alveoly) jsou vzájemně propojeny kanály, které procházejí do mléčných kanálků. Právě alveoly jsou obzvláště citlivé na změny v hormonálních hladinách - tak se objevuje celá řada tuleňů. Nyní si o nich promluvme podrobněji..

Mastopatie je na rozdíl od mastodynie již onemocněním. Ve druhé polovině cyklu dochází k pocitu tíhy a někdy bolesti v mléčných žlázách, jsou cítit uzliny. U mladých žen se nejčastěji vyskytuje difuzní mastopatie: mnoho malých uzlin v obou žlázách. Je zvláštní, že na začátku století lékaři popsali mastopatii jako „hysterická prsa“. Věřili, že mnohočetné uzliny v hrudi se objevují hlavně u mladých žen náchylných k hysterii..

Difuzní mastopatie často zmizí sama po svatbě, těhotenství a kojení.

Cysta je naplněna tekutinou, je dobře definovaná, elastická a na dotek mírně bolestivá. Cysta se může vyřešit sama, ale pokud se stane příliš velkou a bolestivou, lékař navrhne punkci (punkci). Jedná se o zcela bezbolestnou operaci, která trvá jen několik minut a přináší okamžitou úlevu.

Fibrom - těsnění není elastické, ale elastické a pevné.

Adenom je elastický uzlík, který se skládá z žlázové tkáně. Objevuje se ve věku od 15 do 25 let a jako cysta může být bolestivá. Fibroadenom - tvrdá a mobilní kostka.

Mastitida není hrudka, ale zánět mléčných žláz, který může začít během kojení. Žlázy rostou co do velikosti, jsou horké, bolestivé na dotek a tvrdé jako dřevo.

Musím říci, že každá pečeť je důvodem k návštěvě lékaře. Lékař bude sledovat jeho „chování“ a v závislosti na situaci ho pošle na ultrazvukové vyšetření a mamografii (jedná se o rentgenové vyšetření, po 35 letech je to obvyklé provádět jednou ročně). V případě potřeby navrhne punkci, v některých případech biopsii, aby se zajistilo, že buňky v uzlu jsou benigní.

Bolí vás hrudník? Vyhledejte lékaře!

Malé i velké, tvarované jako jablko nebo hruška. Prsní žlázy mohou být různé. Dokonce i jejich tkanina je hustá nebo volná. Budete překvapeni, ale ani jedna žena nemá žlázy stejné velikosti a mohou být v různých výškách. Pokud je to tak ve vašem případě, zjistíte tím, že se podíváte na sebe. Stojí to za to nejen ze zvědavosti. Studujte sami sebe, abyste nezmeškali vážný problém. Nebudete se mýlit, pokud si vzpomenete, že prsa se během menstruačního cyklu mění..

Během prvních 14 dnů (počínaje prvním dnem menstruace), kdy se produkce estrogenu postupně zvyšuje, se prsa nijak nezmění. Ve druhé fázi cyklu (to je následujících 14 dní) se žlázy zvětšují (zvyšuje se produkce progesteronu), bobtnají a stávají se citlivými. Během menstruace se hladiny hormonů snižují, napětí mizí a prsa znovu měknou..

Na konci menstruace si udělejte malou zkoušku (nejlépe každý měsíc): lehněte si na záda, položte si pravou ruku pod hlavu a levou rukou nejprve kruhovými pohyby nahmatejte mléčnou žlázu a poté bradavku. Nyní opatrně prohlédněte levou hruď pravou rukou..

Při sebemenším podezřelém příznaku je nutné nejprve vyhledat lékaře, aby se uklidnil (v devíti případech z deseti je tvorba benigní) a za druhé, aby bylo možné včas odhalit problém, který může způsobit komplikace. Proto se od 18 let doporučuje navštívit gynekologa alespoň jednou ročně..

Neočekávané příčiny bolesti na hrudi

Nepříjemné pocity na hrudi nemusí být spojeny s procesy probíhajícími v mléčných žlázách.

 1. Bolest svalů a mezižeberní oblasti. Tento typ bolesti se někdy může rozšířit do prsního svalu, ke kterému je připojen hrudník. V tomto případě lékař předepíše léky proti bolesti, masáže a manuální terapii.
 2. A jestli je to bolest zad? Bolest zad, ramen nebo žeber velmi často způsobuje brnění, roztahování nebo pálení v mléčných žlázách a kdykoli během menstruačního cyklu. Faktem je, že nervová zakončení, která vedou k hrudníku, pocházejí zezadu a dokonce i jejich mírné podráždění se může cítit jako bolest na hrudi.

Několik slov o léčbě mastodynie

Protože příčinou nepohodlí na hrudi je hormonální, nebo spíše nerovnováha estrogenu a progesteronu, znamená to, že tyto problémy jsou léčeny hormony, i když ne vždy. Někdy stačí změnit svůj životní styl, abyste se cítili pohodlněji, změnit stravu (méně živočišných tuků, vzrušující jídla: káva, čokoláda, silný čaj, více rostlinných tuků, zelenina a ovoce), věnovat se sportu, józe. Pokud je stále nutná hormonální léčba, pak v závislosti na každém případě, intenzitě bolesti, věku, výsledcích vyšetření lékař předepíše pilulky obsahující progesteron (užívají se ve 2. polovině cyklu) nebo kombinované (estrogen-progesteron) léky. Musím říci, že k léčbě bolesti a hrudek v hrudníku používají lékaři léky, které jsou nám dobře známé - ty, které chrání před nechtěným těhotenstvím, a to antikoncepční prostředky.

U mastodynie a difuzní mastopatie je jód starým osvědčeným lékem: 0,25% roztok jodidu draselného se pije mlékem, 1 polévková lžíce 3krát denně po jídle (od 6. do 28. dne menstruačního cyklu po dobu 6-12 měsíců). Léčba vitamíny E, A, B také dobře pomáhá.1.

Alarmy

 • Kojíte své dítě a jeden z prsou zčervená a teplota stoupá.
 • Kapky mléka se objevily z prsu, nesouvisí s těhotenstvím a krmením dítěte.
 • Z jedné z bradavek začal načervenalý výtok.
 • Maligní nádory prsu se mohou projevit jako hrudka, která se nevalí pod prsty a kožní změny (malé záhyby na určitých místech nebo deformace křivky prsu nebo bradavky).

Marina Shalimova, porodnice-gynekologka
Diana Vinaver, gynekolog

Informace na webu slouží pouze pro informaci a nejsou doporučením pro vlastní diagnostiku a léčbu. V případě lékařských dotazů se poraďte s lékařem.

Co dělat, když bolí a trápí hrudník: přirozené a patologické příčiny bolesti prsou (5 fotografií)

Frekvence a povaha bolesti na hrudi

Pokud se obrátíte na specialistu se stížností, že hrudník bolí a bolí, žena okamžitě obdrží otázku o povaze bolesti. Toto je důležitý faktor, který je třeba vzít v úvahu při stanovení diagnózy. Bolest v mléčných žlázách může být cyklická, spojená s určitou fází cyklu, ve které dochází k produkci určitých hormonů, a necyklická. V druhém případě mohou být vyvolány traumatem, stresem, nemocí. Příznak je lokalizován v určité oblasti a může změnit stupeň intenzity.

Pokud jde o svou povahu, bolest může být pulzující, střelná, intenzivní, bolestivá, řezná, tahová, bodná, způsobující pocit pálení nebo prasknutí, a může být podána tkáním v bezprostřední blízkosti mléčné žlázy.

Top 10 příčin bolesti na hrudi

Mezi hlavní důvody, kvůli kterým hrudník bolí a trápí se, lze rozlišit následující:

 1. Změna hladin hormonů. Hormonální změny v ženském těle probíhají. Je spojena s menstruačním cyklem a pomáhá připravit se na možné početí. Pokud došlo k oplodnění vajíčka, aktivují se hormony odpovědné za zrání plodu. Po narození dítěte a kojení se uvolňují další hormony. Když sexuální funkce začne slábnout, vyvrcholí přístup, vyjádřený postupným poklesem ženských pohlavních hormonů.
 2. Ovulace. Uvolňování zralého vajíčka z folikulu nastává přibližně uprostřed cyklu. Když se v této fázi setká se spermatem, dojde k početí. Během tohoto období si většina žen všimne zvýšení sexuální touhy a prsa jsou natolik citlivá, že ji dokonce bolí dotýkat se..
 3. Postovulační období. Před zahájením nového cyklu se v důsledku změn hormonálních hladin rozšiřují kanály mléčných žláz a tuková tkáň získává schopnost zadržovat více tekutin. Výsledkem je, že asi týden před nástupem menstruace prsa bobtná a stává se citlivým. To je zvláště výrazné u dospívajících dívek, jejichž cyklus ještě nebyl zcela stanoven. Často si stěžují na bolest na hrudi a břiše před menstruací..
 4. Zpoždění. Pokud nastal čas a stále neexistuje menstruace, může to s vysokou pravděpodobností naznačovat početí. Hrudník je citlivý a reaguje na dotyk bolestí. To je opět spojeno se změnou hormonálních hladin: tělo se připravuje na laktaci. Pokud bolest náhle prošla, doporučuje se ženě provést ultrazvuk: může to znamenat zmrazené těhotenství.
 5. Mimoděložní těhotenství. Hrudník začíná intenzivně bolet a pokud se bolest objeví okamžitě po menstruaci, je důležité neodkládat návštěvu lékaře, protože tento stav ohrožuje život ženy.
 6. Užívání hormonálních léků. Stejně jako jakýkoli jiný lék způsobují tyto léky určité procesy v těle. Takže při užívání perorálních kontraceptiv, které jsou jedním z nejspolehlivějších způsobů prevence nechtěného těhotenství, se zdá, že hormony „podvádějí“ tělo napodobováním stavu těhotenství a způsobují odpovídající příznaky.
 7. Laktace. Během kojení může dojít k bolesti, když dítě nesprávně uchopí bradavku, objeví se praskliny a mléko zůstane v kanálcích. Zbytky musí být neustále vyjadřovány, aby se zabránilo stagnaci mléka.
 8. Menopauza. Jak již bylo uvedeno, jakékoli hormonální změny mohou vyvolat bolest na hrudi. A menopauza je skutečná hormonální bouře, během níž žena pociťuje spoustu nepříjemných příznaků: slabost, návaly horka, výkyvy nálady, pocení, menstruační nepravidelnosti, suchou sliznici a řadu dalších. Jedním z indikátorů je bolest mléčných žláz způsobená poklesem hladiny pohlavních hormonů, psychickým nepohodlí, rozvojem onemocnění srdce, cév a pohybového aparátu..
 9. Nemoci. Seznam nemocí, které mohou způsobit bolest na hrudi, je poměrně velký. Nejběžnější z nich jsou mastopatie, cysty, mastitida, nádory. Je třeba být opatrný a okamžitě se obraťte na mammologa, pokud má jedna mléčná žláza obavy.
 10. Zranění. V případě mechanického namáhání, ke kterému může dojít při šoku, pádu, nehodě, bolí také hrudník. Na poškozené oblasti se může objevit otok a hematom. Zvýšení teploty, překrvení a silné naplnění cév naznačuje nástup zánětlivého procesu..

První pomoc při bolestech v oblasti prsou

Před návštěvou lékaře lze ostrou bolest zmírnit tradičními metodami. Osvědčeným receptem na odstranění bolesti na hrudi je tedy obklad ze zelného listu s medem. Odvar z léčivých bylin - heřmánek, měsíček, lípa, řebříček mají anestetický a protizánětlivý účinek. Můžete je však užívat, pouze pokud jste pevně přesvědčeni, že neexistuje žádná alergie..

Pravidelné samovyšetření jako způsob prevence onemocnění prsu

Osoby mladší 18 let se od otevírání této fotografie důrazně nedoporučuje

Klikněte, pokud chcete otevřít

Jako každé onemocnění, i nemoci prsu je lépe předcházet, než ji léčit. A aby bylo možné odhalit patologii v rané fázi, je důležité, aby žena nejen poslouchala signály svého těla, ale také se naučila, jak správně vyšetřit mléčné žlázy.

To se provádí alespoň jednou za měsíc před zrcadlem. Je nutné pečlivě prozkoumat prsa, zkontrolovat, zda se nezměnil její tvar a bradavky, zda nejsou stařecké skvrny, vyrážka, změny barvy kůže. Potom je třeba jemně nahmatat mléčné žlázy. Nejlepší je to dělat při odpočinku a v pohodlné poloze na lůžku. Musíte se pohnout ve směru hodinových ručiček a zachytit oblast podpaží.

Pokud najdete těsnění, výtok z bradavek, vyrážku, měli byste okamžitě kontaktovat mammologa. Patologie zjištěné v počáteční fázi významně zvyšují šance na rychlé uzdravení..

Bolí vás hrudník? Naléhavě navštivte lékaře!

Okamžitě musíte jít k lékaři, pokud po nezávislém vyšetření byl nalezen některý z uvedených příznaků a také:

 • poprsí se stalo asymetrické;
 • tvar nebo barva bradavky se změnila;
 • bolest po stisknutí přetrvává dlouhou dobu;
 • na pokožce prsou se objevilo zarudnutí, olupování a překrvení.

  Pokud se objeví jeden nebo více příznaků, musíte navštívit gynekologa nebo mammologa. Specialista určí termín pro vyšetření, analýzy, diagnostiku. Ohrožené ženy budou muset podstoupit onkologa. Pokud nejsou potvrzeny hormonální příčiny bolesti, může být nutné navštívit neurologa, kardiologa, udělat EKG a vyšetřit na osteochondrózu.

  Je tedy důležité, aby se žena naučila identifikovat své vlastní pocity s pravidelnou cyklickou bolestí na hrudi a identifikovat jakékoli příznaky, které se liší od normy. Včasná návštěva lékaře vyřeší choulostivý problém a zachová zdraví žen.

  Proč bolí hrudník: 11 neškodných a děsivých důvodů

  Pokud vás nepohodlí trápí déle než dva týdny, určitě si domluvte schůzku s lékařem.

  Bolest v mléčných žlázách (obojí nebo jedna - na tom nezáleží) se nazývá mastalgie. A je známa 70% žen s bolestí prsu. Lékaři však trvají na tom, že nepohodlí vždy hovoří o odchylce od normy - někdy neškodné a někdy nebezpečné.

  Ale pouze 15% žen s bolestmi na hrudi opravdu potřebuje vážnou léčbu..

  Je však důležité zajistit, abyste nespadli do těchto nešťastných procent. Vyhledejte své příznaky v seznamu nejčastějších příčin Proč mě bolí prsa? mastalgie.

  1. PMS nebo ovulace

  Během ovulace nebo před menstruací vám mohou prsa nabobtnat a bolet. To je normální, takto fungují hormony. Je pravda, že stejně jako v případě menstruace byste měli být opatrní: cyklická bolest by neměla být silná. Pokud vám nepříjemné pocity nedovolí na sebe zapomenout, co nejdříve se poraďte se svým gynekologem.

  Existuje několik způsobů, jak rozpoznat normální cyklickou bolest:

  • bolí obě prsa, hlavně v horní a střední části (na úrovni bradavek);
  • hrudník „nalévá“: bobtná, je na dotek tvrdší;
  • někdy bolest vyzařuje do podpaží;
  • bolestivé pocity se objevují nejdříve 2 týdny před menstruací a poté zmizí;
  • jste v reprodukčním věku.

  Co s tím dělat

  Nejčastěji je nepohodlí s PMS nebo ovulací docela přijatelné. Pro snížení bolesti lze použít léky proti bolesti, jako je ibuprofen, paracetamol nebo naproxen..

  Pokud vás bolest obtěžuje každý cyklus a je již dost, stěžujte si na gynekologa. Lékař vám může pomoci vybrat, která antikoncepční pilulka je, nebo pokud ji již užíváte, upravit dávkování..

  2. Hormonální nerovnováha

  Za mastalgii jsou často zodpovědné dva hormony - estrogen a progesteron. V různých obdobích života se jejich poměr může měnit, což se projevuje otoky a nepohodlí na hrudi. Hormonální nerovnováha se nejčastěji vyskytuje během:

  • puberta (puberta);
  • těhotenství (zpravidla mluvíme o prvním trimestru);
  • kojení;
  • menopauza.

  Co s tím dělat

  Pokud během některého z výše uvedených období dojde k mírné bolesti, je to obvykle normální. Dost na to, aby vydržel nepohodlí.

  Znovu však zdůrazňujeme: nemusíte snášet silné bolesti! Pokud je přítomna, jděte ke gynekologovi.

  3. Kojení

  Tok mléka často způsobuje napětí a bolestivost prsou. Pokud krmíte a zároveň pozorujete, že se poprsí zvětšilo o velikost nebo dvě a bolí, je to také normální..

  Co s tím dělat

  Nic. Nepohodlí zmizí samo od sebe, jak si vaše prsa zvyknou na nový stav..

  4. Laktostáza

  Někdy jsou mléčné kanály u kojících žen blokovány. Mléko v nich stagnuje. Hrudník v postižené oblasti ještě více nabobtná, ztvrdne (pod kůží můžete cítit pružnou hrudku), bolest nastane i při lehkém dotyku.

  Co s tím dělat

  Nejlepší možností je aktivně krmit své dítě tak, aby nasávalo mléko z křečovitého potrubí. Pokud to nestačí, zkuste tekutinu po krmení masírovat. Pokud máte potíže, kontaktujte poradce pro kojení.

  5. Mastitida

  Toto je název zánětu mléčné žlázy - jednoho nebo obou. Laktostáza se často vyvine do mastitidy: stojaté mléko způsobuje zánětlivý proces. Tento typ mastitidy se nazývá laktační mastitida. Možné jsou také možnosti nelaktace, když se infekce dostane do prsní tkáně škrábanci nebo krevním řečištěm..

  Mimochodem, "foukal do hrudníku" - to je také příklad mastitidy. V důsledku podchlazení se místní imunita snižuje a jakákoli infekce (například patogenní mikroorganismy, které se dostaly do krevního oběhu v důsledku nachlazení nebo řekněme chronického zánětlivého procesu v ústech) snadno napadne mléčné žlázy.

  Příznaky mastitidy jsou zřejmé:

  • tělesná teplota stoupá na 38 ° C a více;
  • hrudník bobtná, stává se „kamenným“, jakýkoli jeho dotyk způsobí ostrou bolest;
  • kůže na hrudi je na dotek horká;
  • objevují se slabost, závratě, únava.

  Co s tím dělat

  Běh k lékaři - terapeutovi nebo gynekologovi! Mastitida je nejen extrémně bolestivá, ale také smrtelná nemoc, protože může způsobit otravu krve.

  V raných stádiích lze mastitidu léčit antibiotiky Léčba infekční mastitidy během laktace: Antibiotika versus perorální podání laktobacilů izolovaných z mateřského mléka. Pokud je však onemocnění mírně zahájeno, může být nutný chirurgický zákrok - až do odstranění postiženého prsu.

  6. Fibrocystické změny

  Při tomto porušení dojde k nafouknutí a měknutí hrudníku současně. V něm můžete tápat po tvrdých vláknitých oblastech (tkáň jizvy, podobně jako vnitřní jizvy) a cysty (elastické vaky naplněné tekutinou). Předpokládá se, že vývoj fibrocystických změn může souviset s individuálním hormonálním pozadím a věkem..

  Co s tím dělat

  Diagnostiku vyhledejte u lékaře. Pokud skutečně mluvíme o fibrocystických změnách, léčba se obvykle neprovádí, protože tento stav je považován za neškodný. Bolest (pokud existuje) lze zmírnit volně prodejnými léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen.

  7. Užívání některých léků

  Mastalgie může být vedlejším účinkem některých léků. Například:

  • orální hormonální antikoncepce;
  • léky užívané u postmenopauzálních žen;
  • antidepresiva, zejména selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu;
  • prostředky pro léčbu neplodnosti;
  • diuretika;
  • antipsychotika.

  Co s tím dělat

  Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud mohou způsobovat mastalgii. Pokud ano, přemýšlejte o tom, jak můžete drogu nahradit.

  8. Zranění

  Po nárazu nebo mačkání vás bude bolet hrudník. Může to trvat i několik dní..

  Co s tím dělat

  Pokud bylo zranění menší a nezpůsobilo viditelné známky (jako jsou modřiny nebo otoky), nechte prsa zahojit. Na zvládnutí bolesti si vezměte léky proti bolesti dostupné v obchodě.

  V budoucnu se snažte chránit hrudník před zraněním: žlázová tkáň se při nárazu snadno změní na vláknitou, objeví se v ní uzliny a cysty.

  Pokud má zranění viditelné následky, pro každý případ kontaktujte svého gynekologa.

  9. Špatně padnoucí podprsenka

  Příliš těsné spodní prádlo stlačí hrudník a způsobí ucpání krve a bolestivost. Alternativně máte velké poprsí a podprsenku máte příliš volnou. To roztáhne prsní tkáň, což opět způsobí bolest..

  Co s tím dělat

  Získejte správnou velikost podprsenky. Jak to udělat, Lifehacker zde podrobně napsal.

  10. Odražená bolest

  Zdá se vám jen, že vás bolí hrudník. Ve skutečnosti bolest pochází z jiného orgánu nebo tkáně. Klasický příklad: byl jsi příliš aktivní v tělocvičně - tahal nahoru nebo řekněme cvičil na veslovacím trenažéru - a přetáhl hlavní sval prsní, který se nachází pod poprsím. Výsledkem je, že sval bolí, ale zdá se, jako by bolel hrudník.

  Příznaky mastalgie mohou zahrnovat anginu pectoris, žlučové kameny, kostochondritidu (zánět chrupavky spojující žebra a hrudní kost) a některá další onemocnění.

  Co s tím dělat

  Pokud existuje možnost, že mastalgie je spojena s napětím svalů, počkejte několik dní - bolest sama odezní.

  Pokud nezmizí a pečlivě jste si přečetli náš seznam důvodů, ale přesto jste nenašli ten svůj, poraďte se s gynekologem, abyste vyloučili další nemoci.

  11. Fibroadenom nebo rakovina prsu

  V obou případech mluvíme o nádorech: fibroadenom je benigní, rakovina je maligní a smrtící. V počátečních fázích je obtížné tyto nemoci rozpoznat, ale je to možné: cítí se primárně v hrudce, která se cítí v jednom prsu..

  Další postupné příznaky:

  • bolest nebo nepohodlí neznámého původu, které nezmizí do dvou týdnů;
  • jakýkoli výtok z bradavky - průhledný, krvavý, hnisavý;
  • změny v barvě a tvaru bradavky: může "selhat" nebo naopak být příliš konvexní;
  • změny ve struktuře kůže na postiženém prsu: vypadá jako citronová kůra.

  Co s tím dělat

  Nečekejte, až se příznaky zhorší. Pokud pociťujete nepříjemné pocity na hrudi déle než dva týdny nebo pokud máte bouli v jedné z mléčných žláz, okamžitě kontaktujte svého gynekologa nebo mammologa. Lékař vás vyšetří a případně vám dá doporučení k řadě testů. Na základě jejich výsledků bude stanovena přesná diagnóza a bude předepsána léčba..

  A připomínáme vám: aby onkologie neměla šanci, minimálně 1–2krát ročně podstoupit vyšetření mammologem.

  Proč mohou prsa bolet před, během a po menstruaci

  Ženská prsa jsou dalším zdrojem rozvoje nemocí a nepohodlí. Podle statistik může více než polovina ženské poloviny populace z nějakého důvodu pociťovat nebo pociťovat bolestivý pocit na hrudi. Mezi hlavní důvody patří bolestivost během menstruace, rakovina a další změny v těle ženy..

  Hlavní příčiny bolesti

  Normálně před začátkem menstruace může žena pociťovat nepohodlí v oblasti hrudníku. Existuje jak otok prsou, tak tíha. Hlavní důvody tohoto jevu jsou:

  1. Narušené hormonální pozadí. Jedním z hlavních důvodů, proč hrudník bolí během menstruace, je vysoká hladina hormonu estrogenu v krvi. To může znamenat nesprávnou funkci orgánů..
  2. Fyzické poškození hrudníku.
  3. Nevhodné spodní prádlo. Některé podprsenky mohou stlačit nervy v prsou a narušit normální krevní oběh. To je důvod, proč hrudník bolí po menstruaci..

  Hormonální nerovnováha

  Hlavními faktory, které do této skupiny patří, jsou fyziologické odchylky od normy a vnější podněty. Mezi fyziologické (přírodní) faktory patří:

  1. Těhotenství. S nástupem těhotenství a změnou množství hormonů může žena pociťovat nepohodlí v prsou. Patří sem také období kojení. Může se objevit otok bradavek.
  2. Choroba. Hrudník se může naplnit a bolet v důsledku vývoje určitých patologických procesů. Zjistit to bude vyžadovat konzultaci s lékařem..
  3. Climax. V určitém věku může žena pociťovat problémy s mléčnými žlázami..
  4. Nádory. V mléčných žlázách se bohužel mohou vyvinout benigní i maligní rakoviny. Pro dívky a ženy bude užitečné, když se stanou pravidlem navštěvovat mammologa každých šest měsíců za účelem konzultací a plánovaných kontrol. Mezi návštěvami se doporučuje dělat si poznámky a poznámky v případě jiných patologických stavů - mohou naznačovat, proč může prsa nadále bobtnat.

  Pokud jde o vnější důvody, vynikají mezi nimi:

  1. Užívání hormonálních léků. Takové léky narušují menstruační cyklus, mění hladinu hormonů v krvi, což může vést k rozvoji patologických stavů.
  2. Antikoncepce. Vzhledem k tomu, že většina těchto pilulek je vyráběna s vysokou dávkou hormonů, může užívání a zneužívání perorálních kontraceptiv poškodit ženské tělo..
  3. Pohlavně přenosné nemoci. Sexuálně přenosné nemoci mají negativní vliv na celé tělo jako celek, poškozují reprodukční funkci. Jedním z dalších účinků je vývoj patologie v mléčných žlázách..
  4. Nedostatek stálého sexuálního partnera.
  5. Užívání antidepresiv, hormonálních léků. Zneužívání takové skupiny léků může vést k nežádoucím následkům, proto je před použitím nutná odborná konzultace..
  6. Stresující situace. Osoba, která je citlivá na vnější podněty, pocítí v těle jakési nepohodlí, zejména na pozadí stresu může hrudník bolet..

  Různé bolesti: cyklické a necyklické

  Prsní žláza, jako hlavní orgán zapojený do procesů těhotenství a menstruace, přímo závisí na přípravě těla na tyto procesy. Změny v množství hormonů v ženském těle jsou příčinou otoků bradavek, bolestivých pocitů ve vaječnících. Často může bolet zpět, což znamená přístup menstruace.

  V závislosti na fyziologii ženského těla lze rozlišit cyklickou bolest. To znamená, že mastalgie (bolest v prsou) se objeví před každou ovulací a je to přirozený proces. Bolest se objevuje pět až osm dní (jeden týden) před nástupem menstruačního cyklu. Během tohoto období se zvyšuje množství ženských hormonů (estrogen a progesteron), které ovlivňují růst tukové hmoty v mléčných žlázách. Zvýšení hmotnosti se rovná zvětšení objemu, proto vznikají bolesti a tíže, prsa se „nalévá“, špička bradavky může nabobtnat.

  Každá žena má svou vlastní citlivost, takže někdo může zažít nesnesitelnou bolest a někdo si ani nevšimne nástup ovulace.

  Někdy se ale stane, že menstruace uběhla a bolí ji hrudník. V tomto případě mluvíme o necyklické bolesti. Necyklická bolest je bolest, která nesouvisí s menstruačním cyklem. Jedním z důvodů může být to, že hladiny estrogenu zůstávají vysoké i po menstruaci. To lze usnadnit vývojem těhotenství..

  Pokud existuje těhotenství, ale žena stále ovuluje (to lze pozorovat v 15% případů), může to být odpověď na otázku, proč hrudník bolí po menstruaci. Podle bolesti v mléčných žlázách po ovulaci můžete předem předpovědět nástup těhotenství..

  Pokud mluvíme o akutní bolesti na jedné straně hrudníku, pak stojí za to věnovat pozornost: to může znamenat vývoj patologického procesu v těle.

  Patologické pocity bolesti

  Vývoj atypické bolesti na hrudi je důvodem k vyšetření v nemocnici. Žena by měla být znepokojena tím, proč po menstruaci bolí prsa. Mezi patologie patří:

  1. Mastitida Toto je velmi častá abnormalita, při které dochází k zánětu žlázové tkáně. Důvodem je penetrace a rozvoj bakteriální infekce. Patologie se často vyskytuje u dívek, které kojí, ale může být také u kojících žen.
  2. Nádory prsu. Pokud prsa bolí po menstruaci, může to znamenat maligní nádory. Tyto nádory rostou velmi velké a poškozují zdravou tkáň v prsu. Častá nebo přetrvávající bolest se objeví v důsledku skutečnosti, že nádor tlačí na nervová zakončení. Může být problematické identifikovat maligní nádor předem, ale abyste mohli předpovědět vývoj patologie, můžete být pravidelně sledováni mammologem a okamžitě se zaregistrovat, pokud existuje predispozice k rozvoji onemocnění.
  3. Vývoj cysty v hrudi. Vzhledem k tomu, že převážnou část tvoří tukové buňky, může dojít k odchylkám od normy, pokud dojde k narušení metabolismu tuků v těle.
  4. Mastopatie. Toto onemocnění je způsobeno růstem žlázové nebo pojivové tkáně, což může vést k tvorbě benigního nádoru. Vznikají z důvodu přerušeného těhotenství nebo když může dívka přestat kojit, stresové situace.

  Další příčiny vývoje patologie

  Existují další důvody, které se na výše uvedené nevztahují. To zahrnuje nadměrné vystavení slunečnímu záření na mléčných žlázách, velké množství parazitů v těle, fyzické zranění (šok, modřiny, prasknutí tkáně) atd..

  Zánět plic, artitida nebo urolitiáza mohou být také důvody, jejichž hranolem se vyvíjejí abnormality v mléčných žlázách.

  Jak se vyhnout poruchám v těle

  Ochorení lze snáze předcházet než léčit. Dodržování jednoduchých pravidel každý den pomůže dívce zůstat zdravou a krásnou až do stáří:

  1. Pohodlné spodní prádlo. Na dobrém spodním prádle byste neměli šetřit, protože materiál by měl být měkký a prodyšný, spodní díl podprsenky by neměl vyčnívat ani překážet. Podprsenka dobře drží prsa a nezasahuje, pokud je bradavka oteklá (k čemuž obvykle dochází před menstruací).
  2. Antikoncepce. Tento druh hormonálních léků by měl být používán pouze s radou lékaře a na základě testů. Nejprve musí laboratoř provádějící testy zaslat stanovisko, po kterém lékař předepíše příjem léků.
  3. Špatné návyky. Zneužívání alkoholu a cigaret není pro ženy a dívky to nejlepší.
  4. Pohlavní styk. Sex je důležitou součástí života zdravé dívky, ale je třeba se vyhnout promiskuitnímu sexu.
  5. Přehřátí a podchlazení. Pro zdraví vašeho těla byste měli sledovat teplotu..
  6. Užívání vitamínů a doplňků stravy. Existuje obrovské množství komplexů vitamínů a doplňků výživy, které vám pomohou zůstat po celý život mladí a zdraví..

  Zdraví ženy je jedním z jejích hlavních cílů. O své tělo se můžete starat dodržováním řady zásad a pravidel, která vám umožní být zdravý.

  Původně zveřejněno 2018-03-21 09:09:06.

  womens- blog.ru

  dámský internetový časopis

  1. Zdraví
  2. Zdraví žen

  Bolest v mléčné žláze. Proč mě bolí hrudník?.

  Bolesti na hrudi se přirozeně dělí na dvě skupiny:


  Prsní žláza je velmi zranitelný orgán u ženy, který reaguje na jakékoli zánětlivé procesy v ženském těle. Pokud tedy máte sebemenší obavy z bolesti na hrudi, měli byste navštívit svého lékaře. Pouze odborník může určit stupeň a povahu výsledné bolesti na hrudi. Jakákoli bolest na hrudi může představovat hrozbu pro zdraví ženy.


  Proč mě bolí hrudník? Hlavní důvody.


  1. Hormonální narušení - během celého měsíce je hormonální pozadí ženy proměnlivé. A to by nemělo způsobovat žádné obavy. Změny hormonů po těhotenství mohou způsobit bolest na hrudi. Také bolest na hrudi po ovulaci může dát ženě nepříjemné pocity, ale to rychle pomine a je krátkodobé povahy..


  2. Mastopatie - toto onemocnění je považováno za komplikaci po hormonálním selhání. Mastopatii rozpoznává hlavně hrudka v mléčných žlázách. Každá třetí žena trpí tímto onemocněním.


  3. Poranění mléčné žlázy - může nastat v důsledku nárazu, pádu, silného stlačení. Může to být způsobeno nesprávně nasazenou podprsenkou..


  4. Kojení - je považováno za velký stres pro mléčné žlázy, protože nesou obrovskou zátěž na produkci a vyprazdňování mléka.


  5. Nedostatek sexuálního uvolnění - to může také způsobit hormonální narušení u ženy.


  6. Prsu infekce.


  7. Rakovina prsu - toto onemocnění se zřídka projevuje ve formě bolesti, ale přesto stojí za to poslouchat vaše pocity.


  Příčiny bolesti na hrudi může určit pouze mammolog-onkolog. V žádném případě byste neměli dělat své vlastní diagnózy a léčit se sami. Pokud se objeví bolesti nebo hrudky na hrudi, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..


  Bolest během laktace.


  Stává se také, že mnoho žen pociťuje během kojení bolesti prsu. Dotek na hrudi je bolestivý, dochází k mírnému zvýšení teploty 37,3, rychlý puls. A vyvstává velmi důležitá otázka, proč bolí hrudník a stojí za to jít k lékaři? Zde je několik tipů, než vyhledat lékařskou pomoc.


  Změna polohy během krmení.


  V bolesti, která se objevila, snad není nic špatného. Bolest může být způsobena stejným postojem během krmení. Změňte svou pozici a zkuste dát bolí hrudník. Tato preventivní opatření jsou velmi užitečná pro zmírnění bolesti na hrudi..


  Masáž prsou.


  Je důležité si uvědomit, že po kojení musí být obě prsa prázdná. Po krmení a odsávání také trochu masírujte prsa. To stabilizuje krevní oběh v hrudi a zmírní bolest..


  Samodiagnostické prsa.


  Bolest během laktace je obvykle způsobena zánětem. Při sondování prsu, pokud nebylo zjištěno žádné zhutnění, byste se neměli radovat. Je lepší obrátit se na odborníky, pouze oni budou schopni posoudit míru ohrožení vašeho zdraví. Zaprvé by podprsenka měla být pouze bavlněná, žádné „copánky“, protože by mohly způsobit laktostázu. Zadruhé, podprsenka by neměla mačkat prsa, měla by do ní volně zapadat. To usnadní rychlý tok mléka..


  Komprimujte na stojaté mléko.


  Když dojde k stagnaci mléka, doporučuje se provést následující obklady:


  1. 10 minut před krmením přiložte na prsa obklad ze zelného listu potřeného medem a několik minut tam ležte. Takový obklad pomáhá zvýšit laktaci a také zmírňuje bolest na hrudi..


  2. Ihned po krmení si na prsa přiložte obklad z tvarohu zabaleného do gázy. Nechte působit 5 minut. Prostředí fermentovaného tvarohu sníží stagnaci mléka.


  Bolest na hrudi před menstruací


  Bolest na hrudi před menstruací se objeví několik dní před. Stále více žen je obtížné tolerovat PMS. V předvečer menstruace prožívá žena bolest v podbřišku, bolesti na hrudi, únavu a apatii. Tento druh bolesti před menstruací činí ženu emocionálně nestabilní a podrážděnou..


  Další bolesti před menstruací vyvolávají průběh různých gynekologických onemocnění, například algomenorea. Toto onemocnění je spojeno s menstruačními nepravidelnostmi a projevuje se bolestivou menstruací. Toto onemocnění je charakterizováno bolestí před menstruací. Několik hodin před menstruací zažívá žena bolestivé pocity, které jsou spasmodické a bolestivé. Kromě toho jsou mírné závratě, pocit nafouknutí a otoky..
  Doporučuje se navštívit gynekologa dvakrát ročně.


  Kdy navštívit lékaře.


  Doporučujeme trochu otestovat, díky čemuž můžete určit, kdy jít k lékaři - okamžitě nebo během rutinního vyšetření.?


  Každá kladná odpověď musí být zaškrtnuta.


  Dotazy:
  1. Máte problémy s váhou?
  2. Jste ve stresu?
  3. Máte děti?
  4. Potratili jste, potratili jste?
  5. Máte problémy s endokrinním systémem??
  6. Kojili jste?
  7. Kojíte déle než rok?
  8. Mají vaše (ženské) příbuzné choroby prsu?
  9. Pociťujete bolesti v mléčných žlázách před menstruací??
  10 si všimlo, že máte pevná prsa?
  11 všimněte si otoku prsou?
  12. Cítili jsme hrudku v hrudi?
  13. Máte výtok z bradavek?
  14. Všimli jste si zvýšení lymfatických uzlin v podpaží?


  Počítáme nyní pozitivní reakce:


  1. Od 3 do 8 zaškrtnutí - jste v nebezpečí. Je nutné navštívit mammologa dvakrát ročně. Je užitečné zahrnout do stravy mléčné výrobky - mléko, zakysanou smetanu, jogurty a maso. Doporučuje se také používat zelí, obsahuje velké množství účinných látek (indoly, normalizují hormonální pozadí u ženy. Neměli byste zneužívat kávu, kakao.


  2. Od 9 a výše - máte příznaky mastopatie, musíte se urgentně poradit s mammologem a pokud jsou k dispozici poslední dvě ano, přejděte k onkologovi.
  Sledujte své zdraví, jen vy sami znáte své tělo. A ženská prsa by měla zůstat nejen vaší pýchou, ale také být zdravá..

  Líbil se vám článek? Přihlaste se k odběru novinek prostřednictvím RSS nebo zůstaňte naladěni ve VKontakte, Odnoklassniki.

  Přihlaste se k odběru aktualizací e-mailem:

  Pomocí tlačítek informujte přátele o tomto článku ve své oblíbené sociální síti. dík!

  Proč u žen bolí prsní žlázy

  Mnoho zástupců krásné poloviny lidstva čelilo nástupu příznaků bolesti v hrudi. Proto se tak často setkáváme s otázkou, proč prsa u žen bolí. Existuje pro to mnoho důvodů. Mnoho z nich není spojeno s patologickými problémy a nepředstavuje žádnou hrozbu pro život a zdraví. Stejně často jsou však bolesti způsobeny vážnými nemocemi, které bez včasné léčby vedou k vážným stavům..

  Proč bolí prsní žlázy - důvody

  Nejčastěji je syndrom pozorován u žen v důsledku hormonálních poruch. Někdy může být takové selhání fyziologické, ale častěji je spojeno s řadou nemocí..

  Norma

  Přirozeně způsobená bolest prsu se často vyskytuje po ovulaci. Menstruační cyklus je spojen s kolísáním množství různých pohlavních hormonů v těle ženy. Příprava na možné těhotenství začíná po ovulaci..

  Normou je mírná bolestivost na hrudi, která trvá 2-3 dny. Za určitých okolností je kvůli individuálním charakteristikám ženského těla nepohodlí intenzivní a prodloužené. V takové situaci se doporučuje podstoupit diagnostiku, aby se vyloučila přítomnost chorob a jiných patologických stavů..

  Bolest prsou v prvním trimestru těhotenství je považována za normální. Mohou se objevit a zmizet, někdy přetrvávají po dlouhou dobu. Bolest je doprovázena pocitem otoku na hrudi. Popsané projevy jsou spojeny se skutečností, že začíná příprava ženského těla na krmení dítěte..

  Bolestivost během menopauzy je spojena s fyziologickými procesy. Je to také způsobeno hormonálním narušením. Tyto pocity jsou zpravidla krátkodobé, někdy jsou ostré, ale častěji nejsou příliš intenzivní. Kromě toho dochází ke změnám ve tvaru a velikosti mléčných žláz.

  Patologie

  Necyklická bolest na hrudi je vždy považována za poruchu a vyskytuje se:

  • V přítomnosti maligních a benigních novotvarů.
  • S cystami.
  • Po úrazech a operacích.
  • Při užívání různých léků.

  Co naznačuje bolest jedné mléčné žlázy

  Bolestivost na jedné straně vždy vyvolává podezření na rozvoj nemoci. Proto je nutná urgentní diagnóza.

  Nejběžnějším onemocněním, které způsobuje nepohodlí, je mastitida. Příčinou onemocnění je infekce. Mastitida se vyvíjí nejčastěji v poporodním období. Vyvolává problém stagnace mléka, která způsobuje zánět.

  Mastitida však není vždy spojena s porodem. Může to být způsobeno chronickými infekčními chorobami, které oslabují imunitní systém.

  Další běžnou patologií, která způsobuje problémy v levém nebo pravém prsu, je mastopatie. Je charakterizován vývojem benigních novotvarů v žlázových strukturách. Nástup bolesti je spojen s kompresí tkání, na které reagují zde umístěné nervové zakončení. Často dochází k ozáření bolesti paže a podpaží. Někdy je to nesnesitelné. Mastopatie je spojena s nerovnováhou hormonů v těle.

  Velmi často se na pozadí hormonálních poruch objevuje fibroadenom prsu. Je to benigní nádor vytvořený z žlázové a pojivové tkáně. Tento novotvar reaguje na změny v hormonálním pozadí, takže se může výrazně snížit před menstruací. Pokud lékař doporučí chirurgický zákrok, musíte s tím rozhodně souhlasit..

  Život ohrožující patologie - rakovina. Měli byste vědět, že v počátečním stadiu se maligní nádor neprojevuje tak bolestivě, ale jak roste, začíná mačkat nervová zakončení, což zpočátku způsobuje mírné nepohodlí a následně nesnesitelnou bolest.

  Povaha bolesti a jejich vztah k určitým nemocem

  Během počátečního vyšetření se lékař zajímá o povahu bolesti. Podrobný popis pocitů pacienta mu pomáhá určit, proč prsa bolí.

  Bodavá bolest

  Šití bolesti v mléčné žláze nemusí mít vždy patologickou příčinu. Mohou se vyskytovat na pozadí předmenstruačního stavu. Toto znamení také označuje přítomnost lehkých zranění a zranění, která se často vyskytují, například při krmení dítěte.

  Periodická bodavá bolest doprovází období těhotenství. Znamená to, že dochází ke změnám v tkáňových strukturách způsobených přípravou na krmení dítěte. Tento druh nepohodlí je pociťován od prvních dnů laktace a je to také normální, protože naznačuje vzhled mléka.

  Kromě toho však existují patologické příčiny brnění:

  • Kardiovaskulární problémy.
  • Patologie páteře.
  • Interkostální neuralgie.

  Bolest a pálení

  S určitými rysy ženského těla se na konci menstruačního cyklu objeví pocit pálení. Typicky nepohodlí zmizí po ovulaci. Dalším příznakem je zvýšení objemu mléčných žláz a pocit plnosti zevnitř.

  Pocit pálení se objevuje také během těhotenství. Je to způsobeno rozsáhlými změnami hormonálních hladin. Současně je pozorována nevolnost, podrážděnost a ospalost. Považuje se za normální, pokud nepohodlí zmizí na konci prvního trimestru, ale někdy přetrvává až do porodu.

  Pocit pálení v prsu během laktace je považován za komplikaci, proto se doporučuje okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Takové pocity jsou způsobeny poškozením bradavek, což zvyšuje riziko infekce, a proto se často vyvíjí mastitida.

  K hormonálním změnám dochází také během menopauzy, což vyvolává pocit pálení v oblasti hrudníku. Navzdory skutečnosti, že je tento proces považován za fyziologický, někdy je dodatečně pozorováno zvýšení teploty.

  Dráždivá bolest

  Hormonální narušení obvykle vede k výskytu tažných bolestí. To doprovází cyklické nepohodlí během menstruačního cyklu. Tahové bolesti jsou v tomto případě zachovány na krátkou dobu a samy o sobě zmizí..

  U některých onemocnění je problém přítomen po dlouhou dobu. Bolest se zvyšuje s palpací a fyzickou námahou. Hrozivé příznaky - otok, výtok z bradavek, horečka, slabost. Všechny tyto příznaky naznačují mastitidu, novotvary nebo mastopatii. To vyžaduje lékařskou péči, jinak se zvyšuje riziko komplikací..

  Je to tupá bolest

  Bolestivé pocity jsou poměrně hrozivým příznakem. Doprovází mnoho nebezpečných patologií. Syndrom této povahy naznačuje mastopatii. Nepohodlí se obvykle zhoršuje na konci menstruačního cyklu..

  Bolestivý syndrom je pozorován u laktostázy (stagnace mléka v prsu během laktace). K tomu dochází, když dítě není správně krmeno. V obtížných situacích teplota těla stoupá. Je nutné přijmout opatření k vyloučení komplikací.

  Kňouravý charakter také naznačuje zánět nebo vývoj benigního novotvaru..

  Bolest doprovází:

  • Trauma.
  • Chirurgické operace.

  Silná bolest

  Silná bolest v mléčných žlázách je ve většině případů považována za patologický projev. V tomto případě je nutná diagnostika.

  Při poranění tkání prsa u žen bolí. Tento jev je zřídka pozorován, měli byste však vědět, že oděry a modřiny po různých událostech se objeví po určité době. Za přítomnosti hematomu by měla být přijata opatření k vyloučení vývoje zánětlivého procesu. Jinak může dojít k degeneraci tkáně, což je velmi nebezpečné..

  Silná bolest je charakteristická pro zánětlivé procesy po zavedení implantátu. To naznačuje kompresi nervových zakončení. Aby se vyloučily komplikace, je doporučeno konzultovat s lékařem.

  Pokud dojde k silné bolesti při krmení dítěte, pak s největší pravděpodobností dochází k mastitidě. Navíc existuje pocit roztažení hrudníku, v tkáních je těsnění. V tomto případě je indikována urgentní lékařská péče..

  Poměrně vzácnou komplikací mastitidy je absces. Tato patologie vyniká jako samostatná nemoc. Vyznačuje se akutní, těžko snesitelnou bolestivostí. V tomto případě se vytvoří absces v prsní tkáni. Léčba se provádí pouze s naléhavým chirurgickým zákrokem.

  Proč bolí prsní žlázy, ale žádná menstruace

  Pokud menstruace začne o pár dní později, ale nedojde k žádnému nepohodlí, ženy tomu zpravidla nevěnují pozornost. Pokud však bolest na hrudi přetrvává a menstruace nenastane, okamžitě se vyskytnou obavy o stav těla.

  Prvním důvodem je, že došlo k početí a došlo k těhotenství. To je obvykle potvrzeno silným otokem mléčných žláz a zvýšením citlivosti bradavek. Těhotenský test potvrzuje nebo vyvrací takové odhady s vysokou spolehlivostí. Pokud je však negativní, pak se doporučuje opakovat to za pár dní nebo být testován na choriový gonadotropin.

  Není-li těhotenství potvrzeno, jsou důvody absence menstruace patologické.

  Zpoždění menstruace nastává s vývojem následujících patologií:

  • Hormonální nerovnováha.
  • Mimoděložní těhotenství.
  • Mastopatie způsobená hormonální nerovnováhou.

  Po určitou dobu přetrvávají nepohodlí na hrudi a při menopauze nedochází k menstruaci. Problém vyvolává také změna klimatu. To se stává obzvláště často u meteorologických žen při změně časového pásma. Když se vrátíte do známých podmínek, obnoví se menstruační cyklus, celkový stav těla se vrátí do normálu.

  Následující závažné patologické stavy mohou vést ke zpoždění menstruace a bolesti:

  • Polycystický vaječník.
  • Onkologická onemocnění.
  • Infekční a zánětlivá onemocnění reprodukčního systému.
  • Pohlavní choroby.

  Jak zmírnit příznaky bolesti

  Silnou bolest na hrudi lze zmírnit různými lidovými metodami. Účinný je například list zelí, který je předem potažený medem a nanesen na hruď v noci. Takový přírodní obklad může rychle eliminovat silnou bolest..

  Dobře také pomáhají bylinné odvarky s protizánětlivými a analgetickými účinky. Patří mezi ně heřmánek, podběl, měsíček, lípa, řebříček. Při používání tradiční medicíny je třeba postupovat opatrně, protože mnoho bylin může způsobit alergické reakce. Kromě toho se nemůžete uchýlit k léčbě bylinami, pokud není jistota, že nedojde k těhotenství. To je způsobeno skutečností, že některé formulace mohou vyvolat nedobrovolný potrat..

  Doporučuje se revidovat stravu. Je nutné z něj odstranit pikantní a kořeněná jídla, musíte obohatit nabídku o ovoce, zeleninu a bylinky.

  Když naléhavě potřebujete navštívit lékaře

  Pokud dojde k silné bolesti v mléčných žlázách, které přetrvávají po dlouhou dobu, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Je obzvláště nebezpečné, pokud by na tomto pozadí byly během samodiagnostiky nalezeny v hrudníku tulení nebo uzlíky. Dalším hrozivým příznakem je výtok z bradavek..

  Naléhavá potřeba podstoupit vyšetření, když se objeví následující změny:

  • asymetrie poprsí. Například jeden prsa se zvětšil než druhý nebo došlo ke změně jeho tvaru;
  • změna bradavky. Například získal jinou barvu nebo se zapojil. Je třeba upozornit na podivný výtok, zejména s nepříjemným zápachem a nečistotami hnisu;
  • bolestivost při stisknutí nebo dotyku bradavek, která je držena po dlouhou dobu;
  • kůže na hrudi je ztvrdlá, olupující se, zarudlá nebo zvrásněná.