Když vás po menstruaci začne bolet prsa

Cyklické bolesti na hrudi, ke kterým dochází, když začne regulace a několik dní před nimi, lze považovat za normální. Ale když hrudník bolí po menstruaci, je třeba si uvědomit, že nejrůznější nemoci mohou vyvolat nepříjemné pocity. Lékaři doporučují pravidelné mamografické a ultrazvukové vyšetření, aby zjistili příčiny nepohodlí.

Proč po menstruaci bolí mléčné žlázy?

Přirozeným důsledkem bolesti je změna koncentrace hormonů v těle ženy během ovulace. Tento stav nevyžaduje terapii a symptom po jeho odeznění zmizí sám..

Když uplynul týden od menstruace a hrudník stále bolí, můžeme předpokládat začátek období těhotenství, to znamená, že žena otěhotněla.

Zjistěte, proč vás bolí hrudník před menstruací, z článku na odkazu.

Patologické příčiny příznaku

Pokud po menstruaci bolí prsa, objevují se otoky a pálení, mohou být příčinou různé patologické a hormonální změny. Hlavní faktory, které vyvolávají nepohodlí:

 1. Hormonální nerovnováha
 2. Snížení nebo zvýšení hladiny prolaktinu a estrogenu vyvolává citlivost prsou.

Trvalá změna koncentrace látek v těle ženy je možná v těchto situacích:

 1. Kvůli oplodnění vajíčka a nástupu těhotenství.
 2. V období před menopauzou.
 3. Během puberty, kdy žlázy začínají růst ve věku od 12 do 19 let.
 4. Po kurzu užívání perorálních kontraceptiv.
 5. S nedostatkem jódu a poruchou štítné žlázy.

Vývoj mastopatie

Mastopatie je patologie způsobená zvýšením objemu žlázových a pojivových struktur prsu..

Mezi příčiny onemocnění patří:

 • umělé předčasné ukončení těhotenství;
 • převedení dítěte na vzorec;
 • nervové šoky před menstruací a během celého menstruačního cyklu;
 • nepravidelný nebo narušený pohlavní styk, infekce v těle;
 • poruchy endokrinního systému.

U mastopatie dochází k přecitlivělosti před začátkem menstruace a po menstruaci bolí hrudník méně. Jedním z důvodů, proč hrudník bolí a má menstruaci, je také mastopatie. Příznak je v přírodě bolavý a je lokalizován v horní části orgánu. Někdy v prsou jsou zesílené oblasti, z bradavek je průhledný nažloutlý výtok. Mezi závažné komplikace, které se vyvinou na pozadí onemocnění, patří onkologické formace. Proč, pokud je prsa plná kvůli mastopatii, měla by být terapie provedena bez selhání.

Porucha duševního zdraví

Častý stres a frustrace vedou ke zhoršení celkového stavu ženského těla. Nedostatek pravidelného odpočinku, problémy se spánkem a neustálý stres způsobují hormonální nerovnováhu a podle toho i bolest na hrudi. Období jsou nepravidelná: začínají před plánovaným časem a nekončí dlouhou dobu.

Poranění prsu v důsledku traumatu

Pokud silně zasáhnete, zmáčknete nebo zatlačíte na prsa, může dojít k bolesti a tvorbě modřin. Žena se musí starat o pohodlí svých prsou během menstruace, před nimi i po nich..

Teplo a úžeh

Přehřátí nebo dlouhodobé vystavení slunci může způsobit migrény a nevolnost. Pokud se spolu s těmito příznaky hrudník vylévá a bolí týden a dříve po menstruaci a teplota těla stoupá, lze podezření na úpal. Při slunění by měly být mléčné žlázy pokryty látkou a ošetřeny krémem na opalování.

Výběr špatné podprsenky

Prádlo musí být pohodlné, neštípejte žlázy ani během menstruace, ani v běžné dny. Poprsí je často bolavé a oteklé po použití push-up nebo podprsenky s vyčnívajícím kosticím. Pak byste měli upřednostňovat jednodílné spodní prádlo bez pěnových vložek..

Onkologická výuka

Bolestivost prsu po menstruaci může být způsobena maligním nádorem. Popsaný příznak však není vždy přítomen. Proto je vždy na konci kritických dnů vhodné zkontrolovat mléčné žlázy na přítomnost formací pomocí palpační metody.

Dysfunkce srdce a neuralgie

Často, pokud bezprostředně po menstruaci bolí hrudník, může to být neuralgické poruchy nebo srdeční selhání. V prvním případě se křeč zesiluje, když se snažíte zhluboka nadechnout, a může se objevit nebo zmizet, když se změní poloha těla. Patologie kardiovaskulárního systému jsou doprovázeny arytmiemi a nárůstem krevního tlaku. Někdy je výskyt příznaku spojen s abnormalitami ve struktuře páteře.

Příčiny bolesti v mléčných žlázách mohou být obezita, poruchy vylučování tekutin, stejně jako přítomnost závislostí (kouření, pití alkoholu, kofein, voda sycená oxidem uhličitým).

Prevence bolesti na hrudi

Aby se zabránilo bolesti, je důležité dodržovat jednoduchá preventivní opatření. Doporučujeme dodržovat pravidla jak během kritických dnů, tak po celý menstruační cyklus..

Každá žena by měla:

 1. Vyberte vysoce kvalitní pohodlné spodní prádlo s odpovídající velikostí a tvarem košíčku.
 2. Zbavte se návyků, jako je kouření, alkoholismus a pravidelné rychlé občerstvení.
 3. Vyvarujte se vystavení těla nízkým a vysokým teplotám.
 4. Sledujte rovnováhu vitamínů v těle.
 5. Eliminujte příležitostný sex.
 6. Po skončení menstruace nebo stresu se vykoupejte v teplé lázni a vezměte si bylinkový uklidňující čaj.
 7. Vyvážte výživu, snižte spotřebu slaných, mastných, kyselých jídel a potravin s kořením, zvyšte množství čerstvé zeleniny a ovoce ve stravě.
 8. Snižte množství čokolády a kofeinu spotřebované před kritickými dny.
 9. Pravidelně navštěvujte mammologa a gynekologa.

Pokud po menstruaci bolí prsa a dolní část břicha nebo dolní část zad a preventivní opatření jsou bezmocná, musíte vyhledat pomoc od gynekologa. Lékař určí příčinu otoku a v důsledku toho předepíše vhodnou léčbu. Ignorování trvalého příznaku je zdraví škodlivé.

Když naléhavě potřebujete jít na schůzku s gynekologem

Pokud jsou po menstruaci oteklé mléčné žlázy a bolest na hrudi, nejlepším řešením by byla povinná návštěva lékaře.

Existují známky, jejichž vzhled vyžaduje naléhavou návštěvu odborníka:

 1. Bolestivé pocity nepřestávají otravovat po dobu 10-15 dnů, postupně se zvyšují nebo zvyšují lokalizaci a nalitá hrudník se během tohoto období nezmenšila.
 2. Během palpace žena zaznamenává zesílení formace v prsou a bradavky po menstruaci.
 3. Kůže se zapálí a nadále roste.
 4. Křeč se projevuje pouze na jednom místě, bolestivá bolest vyzařuje do podpaží.
 5. Hrudník je po menstruaci oteklý a přítomná bolest je charakterizována akutním řezným charakterem.
 6. Hrudník bolí a z bradavky vytéká tekutina s příměsí krve nebo mléka.
 7. Jeden prsa se asymetricky zvětšuje nebo zmenšuje.
 8. Kůže svědí a vločky, je pokryta kůrou.
 9. Na pokožce nebo bradavce se vytvoří dutina.
 10. Pacient trpí horečkou a neustálou únavou.

Vzhledem k tomu, že s těhotnou ženou musí být zacházeno s maximální opatrností, je třeba před návštěvou lékaře, pokud se objeví příznaky intoxikace, neobvyklé pocity v podbřišku a žaludeční potíže, provést test na hCG v lékárně..

Citlivá prsa po menstruaci nejsou vždy známkou patologie nebo hormonální nerovnováhy. Pravděpodobnost vzniku onemocnění je však poměrně vysoká, pokud byly u příbuzných ženy zjištěny zhoubné nádory v oblasti mléčných žláz. Pro tuto kategorii pacientů je důležité podstoupit pravidelná vyšetření i bez příznaků..

Vyšetření gynekologem a zásady léčby

Hlavním pravidlem terapie je včasná návštěva lékaře. Jmenování závisí na příčině, která vyvolala nástup příznaku.

S pravidelností nepohodlí odborníci doporučují vést záznamy o datech nástupu křeče, úrovních jeho závažnosti, délce trvání a doprovodných příznacích. Takový deník pomůže reprodukovat úplný obraz patologického znaku při jmenování lékaře..

Návštěva gynekologa obvykle začíná dotazem pacientky na povahu bolesti. Lékař poté nahmatá mléčné žlázy a podpaží, aby zjistil nepřirozené deformity a těsnění. Pokud existují, je žena poslána na mamografické nebo ultrazvukové vyšetření a je také požádána o testování.

Benigní výrůstky jsou chirurgicky odstraněny. Jednotlivé malé cysty nelze odstranit, ale jsou pozorovány. Maligní nádory podstupují chemoterapii.

Mastopatie je léčena speciálními léky ve formě tablet a mastí obsahujících hormony.

Aby se zabránilo poprsí z bolesti, je povoleno používat léky, které snižují bolest - Ibuprofen nebo Naproxen.
Před návštěvou lékaře musíte být opatrní při užívání léků, protože hrudník někdy po menstruaci bolí kvůli nástupu těhotenství.

Proč je prsa po menstruaci oteklé a bolavé

Příčiny bolesti na hrudi

Bolest na hrudi po menstruaci je častá u žen. V tomto případě má bolest často jinou povahu: na hrudi se může objevit pocit pálení, mačkání nebo akutní bolest piercingu. Nejběžnějším projevem příznaku je oteklé, zvětšené prsa, u kterých je při dotyku pozorováno nepohodlí.

Považuje se za normální, pokud jsou prsa oteklá před menstruací nebo uprostřed cyklu, kdy žena ovuluje. Pokud však tento příznak přetrvává déle než pět dní, musíte kontaktovat odborníka, aby zjistil příčiny takové reakce. Zvláště vyžaduje pozornost, když se bolest nebo zvětšení prsou vyskytují pouze na jedné straně, zatímco druhá prsa zůstává bezbolestná a má stejnou velikost.

Těhotenství je běžnou fyziologickou příčinou otoku a citlivosti prsou. Během přípravy na kojení tělo produkuje hormon progesteron, který způsobuje zvětšení prsou a aktivaci mléčných žláz. Pod vlivem zvýšeného průtoku krve se kůže na hrudi začíná táhnout, což vede k nepříjemným pocitům.

Příčiny bolesti prsou mohou spočívat v hormonální nerovnováze. Následující faktory mohou vést k nerovnováze:

 • období menopauzy;
 • pohlavní choroby;
 • prevence těhotenství užíváním perorálních kontraceptiv;
 • nepravidelný sexuální život;
 • dědičná predispozice k vysokým hladinám pohlavních hormonů;
 • dlouhodobé užívání antidepresiv.

Některé další léky mohou také způsobit hormonální změny. Proto byste při schůzce s lékařem měli označit všechny léky, které žena v současné době užívá.

Pokud prsa začne bolet po menstruaci (asi týden po začátku menstruačního cyklu), mohou to být důsledky dlouhodobého stresu, zánětu v mléčných žlázách a parazitárních invazí..

Mastopatie

Mastopatie je zánětlivé onemocnění prsu. Může to být způsobeno hormonální nerovnováhou nebo řadou dalších faktorů. Pokud ženská hrudník bolí po menstruaci a cítí se těžko na dotek, pak by to mělo být důvodem pro komplexní vyšetření gynekologem a mammologem. Takové příznaky mohou být znepokojující déle než jeden měsíc, ale je důležité zahájit léčbu včas, aby se zvýšila šance na úspěšné uzdravení..

Kromě toho lze bolest na hrudi kombinovat s bolestí v podbřišku. To je další známka hormonální nerovnováhy. V ostatních případech to může znamenat systémovou infekční lézi..

Novotvary

Nádory prsu mohou v určitém okamžiku cyklu způsobit bolestivost. Současně jsou nádorové buňky schopné jak reagovat na změny v hormonálních hladinách, tak jim být lhostejné. Prsní hmoty mohou být jak benigní, tak maligní.

K detekci nádoru v mléčných žlázách dochází nejprve při vyšetření a palpaci mammologem a poté při ultrazvukovém vyšetření. Charakteristickým rysem novotvarů je bolestivost pouze u jednoho prsu, nikoli u obou, která se stává hlavním rozlišovacím znakem během včasné diagnostiky onemocnění..

Kromě nádorů mohou být bolestivé pocity způsobeny cystami - dutými strukturami izolovanými z hlavní tkáně, naplněnými tekutinou. Stejně jako nádor je cysta bolestivá pouze v té části hrudníku, kde se nachází, ale někdy může bolest vyzařovat do podpaží nebo žeber, což ztěžuje lokalizaci problému.

Kdy navštívit lékaře

Je nutné co nejdříve navštívit lékaře v případech, kdy jsou zjevné příznaky zánětlivého procesu. Může to být neobvyklé špinění na konci menstruace (sliznice, sýry nebo nepříjemný zápach), přetrvávající krvácení a vysoká teplota, která není snižována antipyretiky.

Citlivost prsou se často vyskytuje v důsledku hormonální nerovnováhy, která je důsledkem infekcí nebo zánětů v ženském reprodukčním systému. Mléčné žlázy, které jsou také součástí systému, citlivě reagují na změny v hormonálních hladinách, a proto se u endometriózy, cyst na vaječnících, zánětů přívěsků dělohy nebo děložního čípku a dalších nemocí objevuje bolestivá bolest a pocit nepohodlí..

Pokud má žena výtok z bradavek, je navíc nutná urgentní konzultace s lékařem. To je přípustné pouze během těhotenství a kojení. V ostatních případech výtok z hrudníku naznačuje patologický proces. Výtok z bradavek je jedním ze znaků neoplastických onemocnění..

Je důležité věnovat pozornost barvě a konzistenci výtoku z bradavek. Během menopauzy může být barva výtoku hnědá nebo nazelenalá, což naznačuje ektázii mléčných kanálků. Nahnědlý výtok také může naznačovat intraduktální papilom..

Během kojení může být jedna z mléčných žláz bolestivá a na pokožce se objeví pálení. Současně se z bradavky objeví hnisavý výtok s nepříjemným zápachem. To může naznačovat mastitidu - zánět mléčného kanálu.

Co dělat

Pokud si žena všimla, že ji po menstruaci bolí hrudník (zejména pokud je doprovázena dalšími příznaky), je nejlepší se okamžitě poradit s gynekologem. Při intenzivní bolesti je možné užívat léky proti bolesti, ale pouze se souhlasem lékaře, protože léky vyhlazují klinický obraz a zkreslují výsledky testu. Po sérii studií můžete s jistotou říci, proč vás bolí hrudník a jak s ním zacházet..

Jako profylaxe problémů s prsy se používá seznam doporučení, která sníží riziko bolesti a zánětu:

 • odmítnutí špatných návyků;
 • adekvátní způsoby zvládání stresových situací a jejich minimalizace;
 • vyhýbání se vystavení příliš vysokým nebo nízkým teplotám;
 • výběr pohodlné podprsenky vhodné pro velikost a objem prsou;
 • odmítnutí intenzivního tréninku během kritických dnů;
 • vyvážená strava s dostatkem bílkovin a tuků;
 • preventivní návštěvy gynekologa alespoň jednou za šest měsíců.

Rovněž je nutné každé 2–3 měsíce provádět nezávislé vyšetření mléčných žláz. Lékaři-mammologové obvykle vydávají při návštěvě poznámku o postupu samovyšetření, nebo je lze najít ve veřejné doméně. Tento vyšetřovací postup vám umožňuje rychle identifikovat příčiny nepohodlí na hrudi a účinně je odstranit..

Proč prsa bolí po menstruaci

Výskyt periodické bolesti na hrudi je nejčastěji spojen s nástupem kritických dnů. Příčina bolesti je fyziologická, je způsobena strukturálními změnami v tkáni žlázy pod vlivem pohlavních hormonů. Existují však chvíle, kdy po skončení menstruace bolesti na hrudi přetrvávají.

V tomto článku se pokusíme zjistit, proč prsa po menstruaci bolí a bradavky bobtnají, v těchto případech to lze považovat za variantu normy a když je nutné konzultovat odborníka.

Povaha bolesti

Po menstruaci by prsa normálně neměla bolet. Pokud kritické dny uběhly a ona je nadále nemocná, je to signál, že v těle probíhají abnormální procesy. Existuje několik druhů bolesti v mléčných žlázách a každá z nich bude indikovat různé stavy:

 • cyklická bolest se objevuje v jasně označených dnech menstruačního cyklu, obvykle mléčná žláza začne bolet 5-7 dní před nástupem menstruace. Je to způsobeno zvýšením hladiny estrogenu a zvýšením tělesného tuku. Jakmile dojde k menstruaci, přestane tento příznak ženu obtěžovat. Takové bolestivé pocity se opakují v každém cyklu, což vysvětluje jejich název. To je obvykle bolestivá bolest, kterou pociťují obě žlázy;
 • necyklická bolest se může objevit v kterýkoli den menstruačního cyklu, její příčiny nejsou spojeny s měsíčními hormonálními změnami v ženském těle, zatímco bolestivost se může projevit pouze na jednom prsu;
 • akutní bolest je jednou z variant normy v případě, že mléčná žláza silně bolí před menstruací, ale může být také způsobena poraněním hrudníku nebo prasknutím cysty uvnitř žlázy. Chcete-li zjistit přesný důvod, je lepší podstoupit ultrazvukové vyšetření. Pokud je mastitida, pak se k akutní bolesti přidá horečka a celková slabost..

Existuje několik dalších typů bolesti prsou:

 • pálení - zesiluje se při dotyku s hrudníkem a lze jej promítat na záda;
 • bodnutí - vyskytuje se při útocích a je lokalizováno pouze v jedné ze žláz;
 • bolavý - cítil se neustále, ale má jinou intenzitu. S tímto příznakem může žena odložit návštěvu lékaře na dlouhou dobu, protože si rychle zvykne na nepříjemný pocit.

Příčiny bolesti

Bolest na hrudi v medicíně se nazývá mastalgie; asi 80% všech žen ji zažívá v různých situacích. Tento jev je nejbolestivější během puberty, během těhotenství a během menopauzy. Při aktivním růstu žlázových tkání může také bolet mléčná žláza. Zvažte hlavní faktory, kvůli kterým prsa bobtnají a bolí u žen v různých obdobích jejich života.

Těhotenství

Během těhotenství stoupá hladina estrogenu, v důsledku čehož se mléčné žlázy zvětšují, jejich růst a stává se důvodem, proč prošla menstruace, a bolí hrudník. Po početí začíná aktivní hormonální změna, která ovlivňuje všechny orgány a systémy, včetně mléčných žláz, takže pokud je žena sexuálně aktivní, pak abyste zjistili důvod, proč prsa bobtná bezprostředně po menstruaci, musíte nejprve provést těhotenský test. Kromě toho se mastalgie může vyskytnout také při mimomaternicovém vývoji plodu, což nevylučuje přítomnost menstruace, to je třeba mít na paměti.

Pokud hrudník po menstruaci bolí a test je negativní, znamená to s největší pravděpodobností, že žena je nemocná a bez pomoci lékaře se neobejde..

Hormonální nerovnováha

Bolestivé a oteklé prsa po menstruaci mohou být způsobeny hormonální nerovnováhou. Následující důvody mohou způsobit hormonální nerovnováhu:

 • otoky, zejména v horní části těla;
 • menopauza;
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • orální antikoncepce;
 • dědičnost;
 • nepravidelný sex;
 • užívání hormonů, sedativ a antidepresiv.

Nemoci

Pokud po menstruaci začne hrudník bolet a těhotenský test je negativní, musíte věnovat pozornost dalším příznakům, možná vám řeknou, kvůli jaké patologii prsa otekla:

 • mastopatie se vyvíjí na pozadí hormonálních poruch, doprovázených bolestí a hrudkami na hrudi, stejně jako pocitem tíže. Příznaky se objevují před, během a po menstruaci;
 • mastitida je zánět prsní tkáně způsobený bakteriální infekcí. Matky nejčastěji trpí během laktace, ale žena, která nekojí, může také dostat mastitidu;
 • cysta - novotvar v hrudi, ke kterému dochází v důsledku porušení metabolismu lipidů;
 • rakovina. S rychlým růstem novotvaru je pociťována silná bolest, i když zjevné příznaky se objevují až v pozdějších stádiích, proto, pokud mléčné žlázy bobtnají, bez ohledu na menstruaci a koncepci, je naléhavě nutné jít na mammologa.

Důvodem, proč jsou mléčné žlázy citlivé a bolestivé, mohou být také gynekologické problémy: endometritida, adnexitida, vulvitida, zánět příměsí a endometrióza. Další symptomatologií bude v tomto případě bolest v podbřišku..

Nemoci jiných orgánů

Nejen onemocnění reprodukčního systému mohou způsobit bolest v mléčné žláze, následující patologie mohou být možným důvodem, proč je plná:

 • hormonální poruchy způsobené problémy se štítnou žlázou a endokrinním systémem;
 • osteochondróza;
 • zánět lymfatických uzlin v podpaží;
 • srdeční choroba;
 • mechanické poškození hrudníku (stlačení, hrboly a modřiny).

Jiné důvody

Pokud vaše menstruace skončila a bolí vás hrudník a nebyl zjištěn žádný z výše uvedených důvodů, měli byste zvážit další faktory, které způsobují bolest v mléčných žlázách:

 • nepohodlné nebo nesprávně vybrané spodní prádlo. Nadměrná a nepravidelná podprsenka může vyvíjet tlak na prsa a drsné švy a syntetický materiál mohou také způsobovat nepohodlí. V důsledku těsného prádla je narušen krevní oběh, což může následně vést k onemocněním prsu;
 • brát léky. Některé léky, zejména perorální antikoncepce a antidepresiva, mohou změnit hormony a způsobit bolest na hrudi. Díky použití těchto léků se mléčná žláza začíná zvětšovat, což způsobuje bolest. Pokud pravidelně užíváte pilulky, tělo se přizpůsobí novým změnám za 3 měsíce, jinak byste měli naléhavě jít k lékaři;
 • Sluneční paprsky. Dlouhodobé vystavení slunci zvyšuje produkci estrogenu a testosteronu, což vede k hormonálním poruchám a v důsledku toho k bolestem na hrudi. Sluneční paprsky mohou navíc vysušit jemnou pokožku mléčných žláz a způsobit popáleniny, které se následně mohou vyvinout v onkologický problém;
 • stres a nervové napětí je doprovázeno hormonálním nárůstem, který způsobuje bolestivé pocity v mléčných žlázách. Měli byste do života přivést více pozitivních emocí, což bude mít příznivý účinek na celé tělo, nejen na hruď;
 • nepravidelný sexuální život způsobuje hormonální poruchy a deprese. Oba tyto důsledky toho, že nemáte sex, mohou být bolestivé..

Co dělat

Pokud vás po menstruaci bolí hrudník, měli byste určitě navštívit lékaře. Provede další vyšetření a předepíše adekvátní léčbu. Pokud mléčné žlázy pravidelně bolí, je vhodné vést speciální deník, kde je uvedeno datum nástupu nepříjemného příznaku a jeho intenzita. Tyto informace pomohou lékaři pochopit povahu bolesti a rychle určit, proč bolí hrudník..

Nejprve lékař provede průzkum, aby vypracoval anamnézu, poté provede palpační vyšetření mléčných žláz. Pokud nadále onemocní týden po menstruaci, je vhodné si před návštěvou lékaře udělat těhotenský test a provést krevní test na hCG. Řadu studií může navíc přiřadit odborník:

 • mamografie;
 • Ultrazvuk;
 • RTG vyšetření cystických útvarů mléčných žláz;
 • RTG se zavedením kontrastu do mléčné žlázy;
 • punkční biopsie.

Způsob léčby zvolí odborník v závislosti na zjištěné příčině, kvůli které jsou prsa bolestivá. Pokud se jedná o nemoc, musí se léčit její hlavní příčina. V případě mastopatie mohou být předepsány hormonální léky a speciální strava, ale pokud je na vině rakovina nebo cysty, může léčba znamenat chirurgický zákrok a chemoterapii.

Existují příznaky doprovázející bolestivost prsu, pokud se zjistí, musíte naléhavě jít k lékaři:

 • bolest na hrudi trvá déle než 2 týdny s intenzivními skoky;
 • těsnění, uzliny a změněné formy jsou cítit v hrudi;
 • na mléčné žláze je zánět;
 • bolest se promítá pod podpaží;
 • s akutními záchvaty bolesti na hrudi;
 • pokud se z bradavky uvolní tekutina s krví;
 • žlázy se staly asymetrickými;
 • na hrudi jsou šupinaté a svědivé oblasti;
 • teplota stoupá.

Prevence

Neexistují stoprocentně účinné metody, jak se zbavit bolesti na hrudi, ale aby se snížilo riziko nepříjemných příznaků, je nutné dodržovat jednoduchá, ale velmi účinná doporučení, která pomohou obecně zlepšit stav zdraví žen:

 • musíte omezit užívání alkoholických nápojů a přestat kouřit;
 • je třeba se vyvarovat stresu a nervové zátěže;
 • v počátečním období menstruačního cyklu musíte omezit vzpírání a sport;
 • musíte pít vitamíny;
 • při absenci kontraindikací byste se měli pravidelně koupat s mořskou solí;
 • měli byste zvolit podprsenky ve velikosti, které nezanechávají stopy na těle;
 • nepřechlazujte ani nepřehřívejte;
 • když vás bolí hrudník, nemůžete to vydržet, jako při bolesti hlavy byste určitě měli užívat antispazmodiku;
 • správně zvolená perorální antikoncepce pomůže předcházet bolesti na hrudi;
 • musíte mít pravidelný sex s pravidelným sexuálním partnerem;
 • měli byste upravit stravu a vyloučit z ní kořeněná, mastná, slaná a kyselá jídla a bezprostředně před menstruací vyjmout z nabídky kávu a čokoládu.

Pravidelné návštěvy ošetřujícího lékaře zabrání rozvoji mnoha nemocí a pokud dojde k nepohodlí na hrudi, neměli byste čekat na preventivní prohlídku, ale okamžitě si domluvte schůzku s odborníkem.

Proč po menstruaci jsou na hrudi bolestivé pocity?

Ale co když hrudník stále bolí a táhne žaludek i týden po menstruaci? Vše záleží na důvodu, který bolest způsobil.

Obecná informace

Ve většině případů je doba menstruačního cyklu do jednoho kalendářního měsíce, a to od 28 do 32 dnů. Uprostřed tohoto období se považuje ovulace, která připadá na asi 15-16 dní. V této době folikul praskne a oplodněné vajíčko opouští vejcovody a míří k děloze. Tento stav je považován za nejpříznivější pro koncepci..

Bolestivost v mléčných žlázách je v tomto okamžiku považována za fyziologicky normální stav přímo související s ovulací. Když vajíčko dospívá, zvyšuje se hladina hormonů produkovaných v kůře nadledvin, vaječnících a hypofýze, zejména progesteronu, estrogenu a prolaktinu a také oxytocinu.

Pokud hrudník bolí během menstruace, stejně jako během uvolňování vajíčka z folikulu, znamená to, že koncentrace oxytocinu a prolaktinu je v současné době v těle ženy nadměrně zvýšena. Jak probíhá příprava na těhotenství, měla by prsa po narození dítěte začít produkovat mléko..

Pokud je bolest během menstruace v hrudníku a není spojena s žádnou patologií, znamená to, že brzy nepohodlí pomine, protože pokud nedojde k oplodnění, hladina oxytocinu a prolaktinu se postupně sníží a stabilizuje se přibližně za 4-5 dní cyklu.

Jak se vyšetřuje prsa

Ženy, které po menstruaci trpí bolestmi prsu, by měly navštívit odborníka. Průzkum probíhá v několika fázích:

 • prsa se nejprve vyšetřuje doma;
 • po palpaci provádí odborník;
 • závěrečná fáze diagnostiky - mamogram.

Dvakrát ročně by žena, bez ohledu na přítomnost nebo nepřítomnost odchylek, měla navštívit terapeuta. Ve věku od 35 let se doporučuje podstoupit mamografické vyšetření jednou za kalendářní rok, aby se vyloučil vývoj onemocnění předcházejících rakovině prsu. Průzkum umožňuje identifikovat jakékoli změny a jejich povahu.

Jak si můžete sama prohlédnout prsa

Pokud je prsa po menstruaci nemocná, je nejprve nutné provést nezávislé vyšetření mléčných žláz.


Je velmi důležité samostatně vyšetřit a prohmatat prsa.

Proveďte autodiagnostiku v několika fázích.

 1. V zrcadlovém obrazu pečlivě prozkoumejte hrudník a všímejte si, zda nedochází ke změnám vnějšího charakteru, nejprve s rukama dolů a potom se zvednutým za hlavou.
 2. Pravá ruka je odstraněna za hlavou a levá je pravá žláza palpována kvůli přítomnosti těsnění nebo jiných patologických abnormalit v tkáních. Podobný postup se provádí u levého prsu..
 3. Na každé žláze ukazováčkem lehce zatlačte na bradavku. Normálně by nemělo dojít k žádnému výboji.
 4. V poloze na zádech (na zadní straně) jsou tkáně opět palpovány, ale již ve směru od základny k bradavkám.
 5. Vyšetření je ukončeno sondováním lymfatických uzlin v podpaží.

Odborníci doporučují provádět tento postup každý měsíc týden po skončení menstruace..

Hormony

Když má žena pravidelné krvácení, hladina hormonů se stabilizuje za poměrně krátkou dobu. Ty látky, které vyvolaly vznik silného nepohodlí na hrudi, již hypofýza neprodukuje. Pokud žena nemá žádné gynekologické problémy, neměla by ji krátkodobá bolest na hrudi během menstruace znepokojovat.

Vzhledem k tomu, že každý organismus je jedinečný a individuální, neměl by být vyloučen jiný scénář, kdy se rovnováha hormonů obnoví, ne tak rychle, nebo je narušena, což je důvod, proč hrudník bolí během menstruace. K vyřešení problému musí dívka jít na schůzku s úzkými specialisty, kteří jí pomohou určit skutečnou příčinu nerovnováhy..

Patologie

Odpovědi na otázku, zda může hrudník během menstruace bolet, odborníci s jistotou prohlašují, že takový příznak je docela přijatelný. Pokud například nastala nerovnováha hormonů v důsledku nadměrné únavy, fyzické aktivity nebo stresu, stačí během příštího měsíce upravit svůj životní styl a sledovat, s jakými příznaky bude nadcházející cyklus spojen..

Existují však i jiné důvody, proč prsa během menstruace bolí. Mají také hormonální povahu, ale již nejsou tak neškodné, protože je pozorována nerovnováha s progresí závažných gynekologických onemocnění. Možná proto žena pociťuje během menstruace bolest na hrudi..

Zde jsou jen některé z patologií, jejichž vývoj během menstruace silně bolí na hrudi:

 • Endometrióza;
 • Ovariální cysta;
 • Multifolikulóza;
 • Myom dělohy;
 • Přítomnost patologických útvarů v mléčných žlázách.

S progresí těchto patologií dochází k narušení produkce estrogenu a progesteronu, proto ženy po dlouhou dobu trpí bolestí na hrudi a menstruací. Mezi doprovodné nepříjemné příznaky patří také nepohodlí v dolní části břicha, bolest a brnění. Tento stav je důvodem pro okamžitou návštěvu lékaře..

Co není normou?

Je normální, že vám menstruace zmizela a bolest na hrudi? Pokud tento příznak nezávisí na menstruačním cyklu, jedná se o alarmující signál. Indikuje přítomnost určitých patologických stavů. Bolest prsou po menstruaci může být způsobena zvýšeným obsahem estrogenu v krvi a dalšími negativními změnami v těle.

 • nepohodlí se šíří do místních oblastí, a ne na celý hrudník;
 • bolest je ostrá nebo hoří. Přináší ženě mnoho utrpení;
 • úroveň bolesti se časem nemění, ale naopak se může zvyšovat.

Pokud máte takové příznaky, musíte navštívit lékaře, aby zjistil příčinu těchto negativních změn a zastavil jejich progresi, jinak to nemusí nikdy skončit.

Těhotenství

Pokud prsa bolí během menstruace, musíte se ujistit, že nedošlo k těhotenství, bez ohledu na to, jak se to na první pohled zdá divné. Faktem je, že u 15% pacientů v raných stádiích po oplodnění se může objevit hnědý výtok, který vnímají jako menstruační krvácení.

Vzhledem k tomu, že existuje pozitivní odpověď na otázku, zda může prsa bolet během menstruace, musíte pochopit, že je možné mimoděložní těhotenství. V takové situaci není vajíčko připevněno ke stěně dělohy, ale je umístěno uvnitř vejcovodu. Takový stav je spojen s nástupem silné hormonální nerovnováhy, protože zárodečná buňka nepronikla do dělohy a tělo mělo za to, že k těhotenství nedošlo.

Vzhledem k tomu, že endometrium je odmítnuto, žena má menstruaci a po chvíli začne embryo vylučovat látku, která naznačuje těhotenství. Dále začíná proces zrychlené produkce prolaktinu a oxytocinu znovu, zatímco hladinu těchto hormonů nelze kontrolovat.

Bolest s rakovinou

Onkologická onemocnění jsou doprovázena bolestí, ale ve většině případů se objevují již v pozdních fázích, po dalších příznacích.

Prsa bolí bez ohledu na menstruaci. Bolest může být jakákoli (pálení, mačkání nebo prasknutí), lokalizovaná v postižených oblastech nebo pociťovaná v celém hrudníku.

Obvykle jsou přítomny i další příznaky onemocnění:

 • těsnění;
 • deformace hrudníku;
 • obrácená bradavka;
 • výtok z bradavky (zejména krvavý);
 • odlupování nebo svraštění kůže.

Poznámka! U jakékoli nepochopitelné neustálé bolesti musíte okamžitě konzultovat lékaře, abyste vyloučili pravděpodobnost onkologického zaměření a zahájili léčbu co nejdříve.

Mastopatie

Dalším pravděpodobným důvodem, proč bradavky bolí během menstruace, je mastopatie. Tento patologický stav je charakterizován tvorbou hustých oblastí vláknité a cystické tkáně v mléčných žlázách. Často se stává, že příznak mastopatie během období pravidelného krvácení je vnímán jako normální stav, který neumožňuje včasnou diagnostiku patologie.

Prezentované onemocnění je jednou z nejčastějších u žen, přičemž se vyvíjí výhradně u nežného pohlaví, které je v reprodukčním věku (od 30 do 45 let). Pokud jde o příčiny vývoje patologie, mají také přímou souvislost s hormony (zvýšení množství estrogenu a nedostatek progesteronu).

Samodiagnostika mléčných žláz. Zdroj: ginekologii.ru

Pokud však začala menstruace a bolest na hrudi bolí kvůli mastopatii, mohou být provokující faktory následující:

 • Dívka nemá pravidelný sexuální život;
 • Existují onemocnění vaječníků;
 • Existují neuropsychiatrické poruchy;
 • Diagnostikována jaterní patologie;
 • Nemoc má genetickou povahu;
 • Vyskytly se traumata mléčných žláz mechanického typu;
 • Nedostatek jódu nebo potrat.

Pokud bradavky ublíží během menstruace a žena v rodině měla případy dědičného přenosu mastopatie, je nutné se poradit s mammologem, protože nedostatečná léčba může způsobit rozvoj onkologie. Je také možné provést autotest. A pokud jsou na hrudi nalezena těsnění, měli byste navštívit specialistu na konzultaci.

Bolestivé pocity s mastitidou

Mastitida se vyskytuje hlavně během kojení. To je způsobeno tím, že mléko stagnuje v žlázách (když dítě není dostatečně sající) a bakterie se tam dostávají (prasklinami v bradavkách).


Mastitida se vyskytuje hlavně během kojení. To je způsobeno tím, že mléko stagnuje v žlázách (když dítě dostatečně neodsává) a bakterie se tam dostanou

Při tomto onemocnění je bolest akutní, projevuje se v určité oblasti mléčné žlázy, někdy vyzařující do podpaží.

Je doprovázen následujícími příznaky:

 • zarudnutí a otok zanícené oblasti;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • letargie, slabost;
 • bolest hlavy.

Přečtěte si oblíbený článek na webu: Rychlé způsoby, jak se zbavit pálení žáhy. Léky (přípravky) na pálení žáhy. Jak zacházet doma.

Je důležité si pamatovat! Aby se předešlo komplikacím (abscesu), je nutná okamžitá návštěva lékaře. Samoléčba je zakázána.

Onkologie

Téměř ve všech klinických případech procházejí první stádia progrese onkologických patologií bez charakteristických příznaků. Proto byste měli pozorně naslouchat signálům svého vlastního těla. Pokud přišla vaše menstruace a bolí vás hrudník, musíte si samodiagnostikovat mléčné žlázy a dávat pozor na druh nepohodlí, jak silné jsou a kde se nacházejí.

Pokud se vyskytnou atypické formace ve formě cizích těles, zaoblení, těsnění a dalších věcí, stojí za to navštívit lékařskou instituci. Tam odborník provede palpační vyšetření a v případě potřeby pošle na ultrazvukové vyšetření, mamografii a MRI. Pro potvrzení diagnózy bude také nutné absolvovat nádorové markery, ductografii s kontrastem, histologickou analýzu a punkci.

Na základě výše uvedeného lze jednoznačně pozitivně odpovědět na otázku, zda hrudník bolí během menstruace. Další věc je, že příčinou tohoto nepříjemného stavu jsou různé, negativní i normální fyziologické faktory. Lékaři proto doporučují, aby ženy pravidelně navštěvovaly gynekologa a mammologa..

Preventivní opatření

Jistým způsobem, jak předcházet onemocněním prsu, je systematické samovyšetření. Pro tento postup je nejvhodnější období po menstruaci. Vyšetření prsu spočívá v palpaci těla od podpaží do solar plexu, střídavě na každé straně.

Procedura se nejlépe provádí před zrcadlem, přičemž se věnuje pozornost nejen přítomnosti ztvrdnutí, zvětšených lymfatických uzlin, ale také vzhledu mléčných žláz. Výstrahou by měla být změna barvy kůže prsu, tvaru bradavek nebo otok tkání.

Po menstruaci bolí mléčné žlázy: příčiny a metody eliminace bolestivých pocitů

Bolest v mléčných žlázách přítomných během menstruace obvykle klesá během nebo po dokončení cyklu. Často však existují případy, kdy bolest přetrvává nebo se dokonce mnohonásobně zvyšuje. Důvody tohoto jevu vyžadují podrobnou studii a hledání odpovědí na otázku, proč hrudník bolí po menstruaci.

Druhy bolesti na hrudi

Druhy bolesti na hrudi

Bolest na hrudi je v medicíně známá jako „mastalgie“. Toto onemocnění je poměrně časté u kontingentu různého věku, až 70% žen to pociťovalo na sobě v různých obdobích života. Bolest může být cyklická nebo necyklická. Cyklická bolest se objevuje během menstruačního cyklu a necyklická bolest se objevuje bez ohledu na to.

Necyklická bolest má mnoho příčin. Zranění se často stávají jejich předchůdci. Může to bolet jak přilehlé svaly, tak tkáně, ne samotný hrudník. Necyklická bolest je méně častá a je obtížnější určit její hlavní příčinu.

Menstruace a období po ní jsou často doprovázeny bolestí. Bolestivost po skončení menstruace může být způsobena mnoha faktory. Intenzita bolesti v obou prsou může být nerovnoměrná. V některých případech může jeden z nich bolet více než druhý..

Bolestivost mléčných žláz a její příčiny

Bolestivost mléčných žláz

Nepohodlí a bolest v mléčných žlázách spojené s menstruací jsou považovány za normální. Vznikají v důsledku fyziologických změn ve tkáních, ke kterým dochází v důsledku působení pohlavních hormonů. Normálně se bolest musí nutně zastavit na konci menstruačního cyklu. Mnoho žen je nicméně překvapeno, proč se dál trápí.

Po ukončení menstruace mohou bolestivé pocity přetrvávat kvůli:

 • těhotenství;
 • hormonální dysfunkce a abnormální zvýšení obsahu estrogenu;
 • nemoci mléčných žláz a ženských reprodukčních orgánů;
 • nosit nepohodlné a těsné spodní prádlo;
 • nadměrná fyzická námaha

Každý z těchto důvodů vyžaduje podrobnější zvážení..

Těhotenství

Často způsobuje otoky a bolestivost po menstruaci. Hormonální změny v celém těle nastávající matky určitě ovlivní stav mléčných žláz. Mastalgie se často vyvíjí jako příznak mimoděložního těhotenství. Chcete-li zjistit příčinu bolesti, je třeba provést těhotenský test. V případě negativního výsledku je nutné pokračovat v hledání hlavní příčiny bolesti.

Hormonální dysfunkce (porucha)

Významně ovlivňuje stav mléčných žláz. Vyskytuje se v ženském těle v důsledku onemocnění reprodukčního systému, štítné žlázy, nástupu menopauzy, užívání určitých perorálních kontraceptiv nebo antidepresiv, silného stresu.

Nemoci mléčných žláz a reprodukčních orgánů

Mohou to být mastitida, mastopatie, cystické útvary, gynekologická onemocnění.

Mastitida

Znamená to rozvoj zánětlivého procesu v prsních tkáních. Vyvíjí se v důsledku jejich porážky bakteriální infekcí. Často diagnostikováno u kojících matek.

Mastopatie

Objevuje se kvůli hormonální nerovnováze. Příznaky jsou často bolestivé pocity v mléčných žlázách, pocit těžkosti a napětí v nich. Takové jevy se objevují před, během nebo po menstruaci..

Cystické útvary a maligní nádory v mléčných žlázách Vyvolávají intenzivní bolest. Často rychle rostou a dosahují značných velikostí..

Problémy tohoto druhu vyžadují odbornou radu a pomoc mammologa (specialisty na diagnostiku a léčbu ženských mléčných žláz).

Gynekologická a jiná onemocnění

Vývoj těchto onemocnění často vede k citlivosti prsou. Gynekologická onemocnění mohou způsobit hormonální nerovnováhu, která významně ovlivňuje nejen její stav, ale i celkovou pohodu. Nepohodlí se vyskytuje v přítomnosti endometritidy, adnexitidy, vulvitidy, zánětu vejcovodů nebo vaječníků.

Bolest může také nastat v důsledku vývoje nemocí, které nejsou spojeny s reprodukčním systémem těla. Může se jednat o zánět lymfatických uzlin v podpaží, srdeční choroby, mechanické účinky (údery, modřiny, mačkání).

Nesprávně vybrané spodní prádlo a abnormální fyzická aktivita

Tyto faktory mohou vyvolat nepříjemné následky. Podprsenka by neměla nadměrně mačkat mléčné žlázy a košíček nemůže být nevhodný, příliš malý.

V důsledku nepravidelné fyzické námahy, například při návštěvě tělocvičny nebo při zvedání závaží, se také může objevit bolest na hrudi po menstruaci..

Účinky potravin a drog

Účinky potravin a drog

Je dobré vědět, že strava má hodně společného se zdravím prsou. Jeho zhoršení je zaznamenáno v důsledku zneužívání určitých druhů výrobků a po užívání určitých léků. Tyto jsou:

 • kofein;
 • deriváty methylxanthinu;
 • potraviny s vysokým obsahem soli;
 • tučné potraviny a mléčné výrobky;
 • orální antikoncepce

Kofeinové a methylxantinové přípravky jsou vysoce vazodilatační. Ovlivňují cévy, které dodávají krev do mléčných žláz. Tento účinek jistě povede k bolesti, otokům po skončení menstruačního cyklu, zvýšené citlivosti.

Potraviny s vysokým obsahem soli mohou také vyvolat bolest na hrudi. To je způsobeno jejich tendencí zadržovat vodu. Tato vlastnost často vede k bolestivým pocitům v hrudníku a břiše po menstruaci..

Mastné potraviny a mléčné výrobky významně ovlivňují tonus mléčných žláz. Vzhledem k přítomnosti živočišného tuku v potravinách jsou často pozorovány otoky a rozvoj příznaků bolesti. Mechanismus jeho působení nebyl spolehlivě objasněn, existuje však předpoklad, že je spojen s hormony mrtvých zvířat. Kromě tučných jídel mohou mít mléčné výrobky určitý negativní účinek. To je způsobeno jeho alergenitou..

Perorální antikoncepce (pilulky) často obsahují přísady, díky nimž se vaše prsa po menstruaci mohou bolet.

Jak identifikovat příčiny bolesti

Identifikace příčiny bolesti

Každá žena musí mít dovednosti, aby mohla vyšetřit vlastní prsa na hrudky a jiné projevy nemoci. U bolesti po menstruaci byste měli sami vyšetřit stav mléčných žláz. Poté musíte vyhledat lékařskou pomoc. Mammolog pomocí mamografie, ultrazvuku, biopsie a dalších vyšetřovacích metod obnoví obraz o průběhu onemocnění, vysvětlí pacientovi, proč došlo k bolesti, stanoví správnou diagnózu a zvolí účinné metody léčby.

Nemoci mléčných žláz nejčastěji vyžadují léčbu protizánětlivými nebo hormonálními léky. V některých případech je indikována urgentní operace spojená s přítomností novotvarů.

Mělo by se pamatovat na nepřípustnost samoléčby a užívání hormonálních léků bez lékařského předpisu. Během těhotenství je třeba věnovat zvláštní pozornost.

Účinná prevence

Účinná prevence je vždy nejlepším způsobem, jak zabránit vzniku a rozvoji onemocnění. V tomto ohledu je třeba připomenout význam následujících bodů:

 • správná volba spodního prádla, aby se zabránilo mačkání na hrudi;
 • úplné odmítnutí špatných návyků;
 • užívání hormonální antikoncepce pouze pod dohledem lékaře;
 • racionální plánování denního režimu a správné výživy (omezení používání uzených, kořeněných a nadměrně slaných jídel);
 • minimální spotřeba kávy a čokolády v předvečer menstruačního cyklu

Mnoho gynekologů doporučuje pravidelný sexuální život jako nejlepší lék na všechny ženské nemoci..

Každá žena by se měla snažit udržovat své intimní zdraví. Při prvních známkách vývoje onemocnění je důležité včas navštívit lékařskou instituci a získat kvalifikovanou odbornou pomoc..

Příčiny bolesti prsou po menstruaci

Bolestivé pocity v oblasti hrudníku před menstruací jsou téměř pravidelností a jsou spojeny s produkcí estrogenu. Příznaky, jako je otok prsou, bolestivá bolest, s nástupem menstruace nejčastěji vymizí. Ale když bolest nezmizí nebo vůbec nezmizí, stane se vzrušující a podezřelou. Lékaři tomu říkají bolestivá bolest mastalgie. Dnes se pokusíme zjistit, proč hrudník bolí po menstruaci a co dělat v takových případech.

Když jsou oteklé prsa normální

V různé dny spojené s menstruačním cyklem se mohou objevit nepříjemné pocity na hrudi. Například během ovulace může dojít k otoku mléčných žláz, což je považováno za normální. Nepanikařte také, pokud se bolestivé pocity objeví několik dní před nástupem menstruace. V dnešní době se tělo připravuje na možné těhotenství, a proto se zvyšuje produkce estrogenů, které jsou obsaženy v tukové tkáni. Orgány bohaté na tyto buňky jsou zvětšené. A protože v mléčné žláze dochází k velké akumulaci tukové tkáně, je její otok zcela přirozený.

V jiném časovém intervalu by prsa neměla být bolestivá, ledaže existují jiné důvody, které vyžadují zvláštní pozornost a další lékařské konzultace a vyšetření.

Zjevné příčiny bolesti prsou po menstruaci

Pokud vaše menstruace skončila a vaše prsa jsou stále oteklá a bolestivá, vaše hladiny estrogenu jsou vysoké. Vysoká hladina tohoto hormonu naznačuje přítomnost:

 • hormonální narušení těla;
 • těhotenství (počáteční podmínky);
 • mechanické poškození;
 • nemoci (mastopatie, osteochondróza, onkologie).

Podívejme se blíže na každou z příčin bolesti prsu, která není spojena s nástupem menstruace..

Začátek těhotenství

Estrogen a progesteron zajišťují uchycení oplodněného vajíčka v děloze, jeho růst a tvorbu placenty. Právě díky těmto hormonům dochází ke zvýšení objemu krve (nyní nejen u ženy, ale také u dítěte). Prsní žlázy se připravují na krmení, což způsobuje množení nových kanálků. Po několika měsících těhotenství se hormonální hladina vrátí k normálu a bolestivé pocity přestanou obtěžovat nastávající matku. Prsa jsou stále velká kvůli přítomnosti nových mléčných kanálků..

Důležité! Některé ženy mohou být těhotné, přestože mají menstruační tok, proto by tomuto kritériu nemělo být 100% důvěryhodné..

Hormonální nerovnováha

Pokud je těhotenský test negativní a bolestivé pocity na hrudi se i nadále obtěžují, znamená to možnou hormonální nerovnováhu. Tato porucha může být způsobena různými důvody:

 • stres, nervový šok a příliš mnoho přepracování;
 • užívání hormonálních léků a antikoncepce (bez příslušných doporučení terapeuta a gynekologa);
 • věkové rysy;
 • přítomnost nemocí a pohlavně přenosných infekcí;
 • dědičná predispozice.

Z výše uvedených důvodů může být estrogen produkován ve velkém množství, což vede k bolestivým pocitům v oblasti hrudníku..

Zranění

Modřinu nebo pád na hrudi doprovází velmi ostrá a silná bolest, která může po mechanickém poškození dlouho trpět. Také stojí za to vybrat si pohodlný a snadno se nosí model podprsenky - příliš těsný šálek, který mačká ženská prsa, může způsobit bolestivou bolest, která nezmizí.

Patologie

Onemocnění způsobené patologickým zvýšením prsní tkáně - mastopotií se vyznačuje nejen bolestí, ale také výtokem. Mastopatii může velmi často vyvolat stres, genetická predispozice nebo patologie štítné žlázy.

Onkologický proces, který začíná ve vzácných případech, je doprovázen nepohodlí a nepohodlí v oblasti hrudníku. Ohrožení jsou zástupci slabšího pohlaví s dědičností rakoviny, posunutými obdobími nástupu a ukončení menstruace, osoby zneužívající alkohol a kuřáky. V takových případech odborníci doporučují, aby po 40 letech věku pravidelně podstoupili mamografii, aby včas zjistili onkologii..

Preventivní opatření

Pokud nebyly zjištěny nemoci doprovázené bolestmi mléčných žláz, lze zabránit mnoha nepříjemným následkům normalizací denního režimu a výživy a vzdáním se špatných návyků.

Musíte dodržovat následující doporučení:

 1. Vyvarujte se pití alkoholu.
 2. Přestat kouřit.
 3. Dejte si pozor na podchlazení.
 4. Pravidelně navštěvujte svého praktického lékaře a gynekologa.
 5. Léčte nemoci, nedovolte jim přejít do chronického stadia.
 6. Vyhýbejte se stresovým situacím a emočním stresům, kdykoli je to možné.
 7. Dodržujte správnou výživu, dodávejte tělu všechny potřebné vitamíny a prvky: zahrňte do jídelníčku ovoce a čerstvou zeleninu, libové maso, ryby.
 8. Absolvujte kurzy vitamínové terapie, zejména v podzimním a jarním období.
 9. Vyberte si spodní prádlo podle velikosti, kupte si pohodlné a snadno se nosí modely z přírodních tkanin.
 10. Vyvarujte se silného čaje a kávy, sycených nápojů a čokolády před menstruací a během menstruace.

Lidové recepty na zmírnění bolesti na hrudi

Pokud neexistují žádné zvláštní lékařské indikace, pak tradiční medicína doporučuje následující recepty ke snížení nepohodlí na hrudi:

 1. Čaj ze směsi bylinek (meduňka, heřmánek, tymián, třezalka tečkovaná).
 2. Odvar ze sušených jahodových listů (1 čajová lžička nasekaných surovin ve sklenici vody).
 3. Teplé obklady přes froté ručník nebo prostěradlo (ohřívač vody, vyhřívané žehličky).

Pokud zjistíte bolest, která nesouvisí s menstruačním cyklem, neměli byste se léčit samy, ale určitě vyhledejte lékařskou pomoc. Každoroční návštěva gynekologa a mammologa může zabránit rozvoji mnoha nemocí.

Růžový výtok před začátkem menstruaceRůžový výtok před menstruací, jaký je tento jev, je to příznak nemoci, je nutné naléhavě konzultovat s lékařem? Tzv. Mazanice, to je velmi skrovný hnědý nebo růžový vaginální výtok, běžný důvod pro kontaktování gynekologa.