Co dělat, když vás bolí hrudník a menstruace nezačne

Když se menstruace zpozdí o 2-3 dny, ale pak přijde, žena jí nemusí věnovat pozornost. Je jiná věc, pokud není menstruace a bolí mě hrudník. Existují obavy a dohady o tom, co se stane s tělem.

Žádná menstruace a bolest na hrudi: jaký je důvod

Prvním důvodem, proč menstruace nepřijde a hrudník bolí, může být těhotenství. Pokud jsou mléčné žlázy velmi oteklé a bradavky se staly citlivějšími, musí být proveden těhotenský test..

Pokud je test negativní a bolí ho hrudník, je vhodné jej zopakovat po 1–2 dnech nebo zkontrolovat hladinu hCG (choriový gonadotropin). Stává se, že testy nejsou příliš citlivé nebo vypršely, pak může být výsledek falešně negativní, zejména v prvních dnech zpoždění.

Podle laboratorních testů již bude možné přesně určit skutečnost těhotenství a přibližné období.

Pokud se zajímavá poloha nepotvrdí, je třeba znovu vyhledat příčinu onemocnění. V takové situaci byste se měli poradit s lékařem, protože důvody mohou být velmi vážné:

 • hormonální poruchy;
 • možnost mimoděložního těhotenství;
 • mastopatie prsu;
 • onkologická onemocnění.

Příčinou poruchy v hormonálním systému může být nástup menopauzy nebo puberty. Obě tato období jsou doprovázena vážnými hormonálními změnami, včetně ovlivnění menstruačního cyklu..

Stává se, že neexistuje období kvůli změně klimatu, například při cestování k moři nebo kvůli změnám povětrnostních podmínek (mimo sezónu). To je patrné zejména u meteorologických žen. V takovém případě se cyklus obnoví po návratu do obvyklých podmínek a tato situace nepředstavuje nebezpečí..

Za přítomnosti špatných návyků, nesprávné výživy v ženském těle se také někdy vyskytují změny spojené s pravidelností menstruace. V tomto případě pomůže dodržování režimu a udržování zdravého životního stylu..

Jaké nemoci vedou ke zpoždění menstruace

Vážnými důvody pro opožděné menstruační krvácení mohou být onemocnění reprodukčního systému:

 1. Polycystický vaječník.
 2. Onkologická onemocnění.
 3. Infekční nebo zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů.
 4. Pohlavní choroby.
 5. Amenorea (absence menstruace).

Tyto patologie jsou nebezpečné, nelze je ignorovat, protože v důsledku toho dochází k poruchám menstruace a bolesti nejen v mléčných žlázách, ale také v dolní části břicha, bolesti v oblasti vaječníků, dolní části zad. Pokud je zpoždění v menstruaci 7 dní nebo déle, doporučuje se okamžitě konzultovat gynekologa, zejména pokud máte nepohodlí.

Tato onemocnění vedou k následkům a jsou závažnější než nepravidelný cyklus. Proto nelze ignorovat signály těla v podobě zpoždění menstruace a stojí za to podstoupit úplné vyšetření, včetně vyšetření na hormony, provedení ultrazvuku mléčných žláz, štítné žlázy a pánevních orgánů. Na základě získaných výsledků gynekolog diagnostikuje nebo předepíše další vyšetření.

Všechny příčiny bolesti prsu

Během těhotenství dochází v těle k restrukturalizaci, včetně mléčných žláz, začíná příprava období laktace, která je doprovázena zvětšením prsou, zvýšenou citlivostí, výskytem bolesti.

Po porodu dochází k nepohodlí na hrudi v důsledku laktostázy nebo ucpání mléčných kanálků. To by nemělo být ignorováno, protože bolestivost mléčných žláz se může změnit na hnisavou mastitidu..

Pokud menstruace nepřijde a bolí vás hrudník a těhotenský test ukazuje negativní výsledek, může být příčinou PMS. Během 2-10 dnů před menstruací mléčné žlázy bobtnají, stávají se citlivými a bolestivými. Po prvních dnech vybití to zmizí. Pokud však zpoždění trvá déle než týden, měli byste navštívit lékaře..

Příčiny bolesti v mléčné žláze mohou být také:

 • mastopatie;
 • maligní a benigní novotvary v hrudníku nebo pánevních orgánech;
 • gynekologická onemocnění infekční nebo zánětlivé povahy, včetně pohlavních;
 • změny v hormonálním pozadí ženy. To zahrnuje také pubertu a premenopauzu..

Není vždy možné samostatně rozpoznat patologické problémy v mléčných žlázách. Abyste nezmeškali alarmující příznaky, musíte dodržovat následující pravidla:

 1. Pravidelně navštěvujte gynekologa nebo mammologa, podstupujte mamografii nebo ultrazvuk mléčných žláz jednou ročně.
 2. Samovyšetření prsu každý měsíc na nepříjemné pocity, novotvary, otoky nebo výtok z bradavek.
 3. Chraňte prsa před otřesy, vyvarujte se nadměrné fyzické námahy a vystavení ultrafialovému záření.

Tato jednoduchá pravidla vám pomohou zůstat zdraví. Je důležité si uvědomit, že pokud dojde k bolesti, měli byste se poradit s odborníkem, protože to není jen známka předmenstruačního syndromu, hrudník může také bolet z jiných důvodů..

Léčba lidovými prostředky

Když bolí mléčné žlázy a menstruace se zpozdí, můžete se obrátit na tradiční medicínu. Aby se snížila bolest nejen na hrudi, ale také v dolní části břicha a aby se zabránilo onemocnění, pijí čaj vyrobený z takových bylin, jako jsou:

 1. Heřmánek.
 2. Matka a nevlastní matka.
 3. Měsíček.
 4. Lípa.
 5. Bříza.
 6. Řebříček.
 7. Ruta.

Jíst velké množství petrželky a citronu může způsobit menstruaci. Valerianský nebo mátový čaj má stejnou schopnost. Nápoj by měl být připraven podle pokynů na obalu, bylinky lze navzájem míchat.

Pokud jde o tradiční medicínu, je třeba si uvědomit opatření, protože jsou možné alergické reakce. Takovou léčbu byste neměli vyhledávat, pokud si nejste jisti, že nebudete těhotná, protože některé bylinky, například máta peprná, mohou způsobit vaginální krvácení nebo dokonce potrat..

Zpoždění menstruace spojené s bolestmi v mléčných žlázách není vždy patologické, ale pouze lékař může spolehlivě odpovědět na tuto otázku.

Důvody pro absenci bolesti na hrudi před menstruací

Ahoj milí čtenáři. Pokud vaši přátelé mají bolesti a otoky prsou před menstruací, pravděpodobně se zeptáte, proč mě prsa nebolí před menstruací? Stejná otázka vyvstane i pro vás, pokud váš hrudník každý měsíc signalizuje blížící se „kritické dny“ a najednou se zastaví. Pojďme zjistit, kdy se z úlevy radovat a kdy běžet k lékaři..

Pozitivní důvody pro zmizení bolesti

Přísně vzato, nepřítomnost bolesti v tkáních mléčných žláz před menstruací je normální. Pohltit a bolest na hrudi je známkou těhotenství. Nyní se však mírné nepohodlí označuje také jako varianta normy. Pokud jste s nástupem menstruace nikdy nepocítili nepohodlí v prsou - radujte se, jste zdraví.!

Pokud před hrudníkem bolí a zvyšuje se o 1-1,5 velikosti, ale nyní je "tichý", s největší pravděpodobností se jedná také o příjemné změny spojené s:

 • s hormonálním pozadím (začátek, obnovení nebo obnovení pravidelnosti sexuální aktivity, léčba onemocnění genitální oblasti);
 • s použitím perorálních hormonálních kontraceptiv (OC);
 • s obnovením pravidelnosti menstruace;
 • s odstraněním příčin PMS;
 • s těhotenstvím;
 • s porodem;
 • se změnou životního stylu nebo stravovacích pravidel;

Stav ženského prsu je dán rovnováhou hladiny tří hormonů: prolaktinu, progesteronu a estrogenu. Porušení této rovnováhy vede k bolestivým pocitům. Například progesteron, pokud je hojný, aktivně stimuluje koncové receptory a způsobuje překrvení mléčných žláz..

Důvodem nerovnováhy je iracionální strava, narušení trávicího systému, využití a vylučování hormonů, nepravidelný sexuální život, sexuální abstinence, nádory pohlavních orgánů a další důvody.

Hormonální pozadí

Pokud je bolest mléčných žláz způsobena chorobami pohlavních orgánů, porušením vylučování hormonů, nepravidelnou sexuální aktivitou nebo abstinencí. Nástup sexuální aktivity, přítomnost stálého partnera, obnovení rovnováhy hormonů vedou ke zmizení příznaků PMS a nepohodlí na hrudi. U dívek mladších 18 let bez sexuálního styku jsou často pozorovány výrazné projevy PMS, které mohou vymizet s nástupem sexuálního života..

Antikoncepce

Hormonální antikoncepce je zaměřena na prevenci ovulace. Při jejich používání se nepohodlí v mléčných žlázách před menstruací snižuje nebo úplně zmizí. Po zrušení OC (orální antikoncepce) se bolest může vrátit, ale některým ženám se jí podaří zbavit navždy.

Těhotenství

Dívka má zpoždění a její hrudník nebolí. Může to být normální, protože jedním ze znaků těhotenství je změna dvorce, bolest bradavek a překrvení mléčných žláz.

Nepohodlí je běžným znakem úspěšného početí, ale není to nutné. Absence bolesti není patologie. Pokud střeva aktivně reptají, žaludek táhne, nevolnost, můžete být těhotná. Proveďte test.

Po porodu je možná změna kvantitativního poměru hormonů. Několik let po narození dítěte nemusí mléčné žlázy bolet nebo se zvětšovat. A pak budou všechny příznaky menstruace nepříjemné, jako obvykle. Některé šťastné ženy se podaří PMS navždy zbavit..

Výživa

Pokud jste dospěli k závěru, že váš nový životní styl je zdravý životní styl a vyvážená strava, je pravděpodobné, že nepohodlí vůbec nevznikne. Například pokud odmítnete silný černý čaj, dostatek čokolády a kávy, bolestivost v oblasti mléčných žláz se sníží.

Kofein v těchto potravinách stimuluje produkci estrogenu, zatímco prolaktin a progesteron zůstávají na stejné úrovni. Estrogen vede k retenci tkání a mastalgii. Omezením příjmu potravin obsahujících kofein můžete zmírnit bolest.

Nemoci trávicího systému

Využití estrogenů nastává v játrech, vylučují se střevem. Pokud jsou játra nezdravá, nemohou správně transformovat hormony..

Při dysbióze a zánětu střevní sliznice je narušena eliminace (vylučování) hormonálních metabolitů, zejména estrogenů. Tyto hormony mohou být reabsorbovány do krevního řečiště. „Přebytek“ estrogenu vede k zadržování tekutin v tkáních a nepohodlí před menstruací. Léčbou zažívacího systému se můžete zbavit bolesti.

Climax

Menopauza stojí za zmínku zvlášť. Nelze jej klasifikovat jako pozitivní změnu, ale je nevyhnutelnou a nikoli chorobou. Po 45 letech u žen je cyklus narušen, menstruační krvácení je vzácné, prsa jsou měkká i v předvečer menstruace a nezvyšuje se.

Důvodem je involuce reprodukčních orgánů, pokles hladiny pohlavních hormonů. Pokud nemáte žádné další nepohodlí, je to v pořádku. Ale stojí za to jít ke gynekologovi, aby „odstranil kámen z duše“.

Kdy se bát?

Pokud je vaše menstruace zpožděna pozitivním těhotenským testem, informujte svého gynekologa o nepřítomnosti otoku a bolesti v mléčných žlázách. Možná trpíte nedostatkem progesteronu. A pro normální ložisko jsou potřebné léky.

Co to znamená, pokud má dívka zpoždění, test je negativní, žlázy neublíží a nezvětšují se. Je to nějaký druh nemoci? Na podobnou otázku čtenářů může odpovědět pouze gynekolog. Možná jste se rozhodli zhubnout a drželi se přísné stravy, která způsobovala hormonální poruchy. Drahé dívky, v tomto případě nezapomeňte kontaktovat předporodní kliniku. Vyberte si dietu s pomocí odborníka na výživu.

Co to znamená, pokud žena přestala nepohodlí a před jejím menstruací ji vždy bolel hrudník. Kdy se bát?

Návštěva lékaře je povinná, pokud kromě zmizení bolesti existují i ​​další alarmující faktory:

 • povaha vaginálního výtoku se změnila;
 • doba cyklu se změnila;
 • došlo k intermenstruačnímu krvácení;
 • krvácení začalo a nezastaví se ve správný čas;
 • na pokožce hrudníku jsou vizuální změny;
 • strach z nespavosti, výkyvů nálady, slzavosti.

Tyto příznaky se mohou objevit u žen s časnou menopauzou a jejím patologickým průběhem, s některými onemocněními genitálií a prsní tkáně, nedostatkem ženských pohlavních hormonů, zejména progesteronu..

Na tomto se s vámi loučíme. Pokud vaše situace neodpovídá popsané situaci, navštivte lékaře. Pokud máte stále otázky, napište a my se jimi budeme zabývat v našich článcích.

Hrudník bolí, ale není tam žádná menstruace - příčiny bolesti na hrudi před, po, během menstruace

Hrudník bolí, ale nedochází k žádné menstruaci nebo nepohodlí pociťované týden před menstruací, nebo možná pár dní - tento stav je pochopitelný a je spojen s fyziologií ženy. Tyto příznaky se u některých žen mohou projevit silněji než u jiných..

Proč hrudník bolí před menstruací?

Nepohodlí, které se projevuje bolestivostí v mléčných žlázách, vyplývá z fyziologických procesů v těle žen a dívek. V tomto případě se takový bolestivý syndrom vyskytuje v důsledku hormonálních příčin, ale mohou existovat i další faktory, které jsou spojeny s projevy patologií nebo početí.

Ve druhé fázi menstruačního cyklu je zralé vajíčko připravené na početí, a když opustí folikul, dojde k nárůstu hormonů. Tento proces zahrnuje estrogeny, které se skládají z prolaktinu a progesteronu..

Tyto ženské pohlavní hormony ovlivňují stav těla a mléčných žláz. Je důležité si uvědomit, že kromě estrogenů tyto vnější faktory ovlivňují také nepohodlí:

 • silné přetížení nebo stres;
 • únava nebo nesprávný spánek;
 • zneužívání kofeinovaných nápojů nebo drog
 • Deprese.

Kromě fyziologických faktorů, když bolí hrudník, ale nedochází k menstruaci, jsou často spojeny s vnějšími důvody, které závisí na životním stylu ženy.

Bolest nastává intenzivněji díky sedavému životnímu stylu, u obézních žen lze ovlivnit nemoci a špatné návyky.

Včasná návštěva lékaře je nezbytná, pokud se nepohodlí zvýší a předtím nebyly žádné takové bolestivé pocity. Tento stav znamená přítomnost patologií nebo jiných nemocí..

Kolik dní před menstruací obvykle bolí hrudník?

V závislosti na zvláštních vlastnostech těla dívek a žen začíná hrudník bolet 3 dny před menstruací, a pokud tam nejsou, pak ve fyziologii to znamená, že období je 7 nebo 10 dní.

Během tohoto období bolestivost nezpůsobuje vážné nepohodlí a nenarušuje celkový zdravotní stav..

Pokud vás bolí hrudník týden před menstruací

Bolestivé pocity způsobující nepohodlí, ke kterým dochází týden před krvácením, jsou vyvolávány hormonálními změnami. Ženská prsa se skládá z lalůčků, které jsou rozděleny do několika typů tkání:

 • glandulární;
 • spojovací;
 • mastné.

V tukové tkáni se nacházejí ženské pohlavní hormony a před dotyčnými sekrety připravují tělo na laktaci. Se zvýšením hladiny progesteronu a prolaktinu dochází k vizuálnímu zvýšení syndromu prsu a souběžné bolesti.

Proč hrudník bolí po menstruaci

Pokud je bolest mléčných žláz u žen před menstruací považována za normu, pak podobný stav po menstruaci naznačuje onemocnění genitálií nebo celkovou infekci těla. Existují další faktory výskytu takového stavu, mezi něž patří:

 • Během nástupu těhotenství stoupá estrogen v krvi ženy, což vyvolává zesílení prsní tkáně, a proto dochází ke zvětšení prsou. Tělo se obnovuje na začátku mateřství, a proto je po menstruaci pociťována bolestivost.
 • Narušení fungování endokrinního systému. Hormonální poruchy ovlivňují celkové zdraví mnoha způsoby. Mohou to být benigní nebo maligní nádory, které se tvoří v horní části trupu nebo reagují na nepohodlí na hrudi.
 • Bolestivost mléčných žláz může být doprovázena menopauzou a pohlavními chorobami. Pokud žena užívala orální antikoncepci, je pravděpodobnost nepříjemných pocitů po ukončení krvácení vysoká.
 • Bolest na hrudi může také nastat kvůli zvláštním vlastnostem každé ženy kvůli dědičnosti.
 • Nepravidelný pohlavní styk může způsobit daný bolestivý syndrom, stejně jako během léčby léky, které obsahují hormony a antidepresiva.

V každém z případů během diagnostiky poskytují odborníci příležitost provést těhotenský test a teprve poté sledovat další možné příčiny, pokud je výsledek negativní. Tato metoda se často používá, pokud je pacientem mladá žena.

Pokud vás bolí hrudník týden po menstruaci: příčiny

Nastane situace, že týden po menstruaci začne bolet hrudník. Tento stav může být způsoben z různých důvodů, mezi které patří stres, zánět mléčných žláz a parazitické invaze..

Nebezpečné faktory jsou:

 • Mastopatie - tkáně mléčných žláz se stávají hustšími a bolesti na hrudi se vyskytují kdykoli, i když neexistuje období.
 • Onkologická onemocnění způsobují bolesti v mléčných žlázách po celý menstruační cyklus a pokračují i ​​po něm. To se nestává pravidelně, ale jen se někdy zhoršuje a vyžaduje zvláštní pozornost ženy, aby mohla navštívit lékaře a podstoupit nezbytné vyšetření. Onkologická onemocnění v období prvních příznaků mohou být vyléčena, jinak se mohou zhoršit a představovat zdravotní riziko.
 • Pohlavně přenosné nemoci mohou také po menstruaci způsobit bolest na hrudi a bolest v podbřišku. Doprovodným signálem může být střelba nebo jiné nepohodlí v dolní části zad. Kombinace těchto příznaků naznačuje přítomnost zánětlivých procesů, které se vyskytují v genitáliích. Vedou k nerovnováze hormonů v ženském těle..
 • Poruchy spojené s rovnováhou mastných kyselin, díky nimž se zvyšuje citlivost na hormony. Toto je pozorováno v prsní tkáni..
 • Novotvary v tkáních hrudníku, které jsou doprovázeny cystou, po úrazu na hrudi, chirurgickém zákroku, pohmoždění nebo po silném stlačení hrudníku.
 • Dotyčný problém týden po menstruaci může být způsoben přehřátím na slunci. Zvláště po vystavení slunečnímu záření na prsou.

Existuje mnoho důvodů pro výskyt bolesti v mléčných žlázách a lze přičíst i virová onemocnění, která mají nepříznivý účinek nejen na zdraví, ale i na tělo jako celek..

Hrudník bolí, žádná menstruace: hlavní důvody

Výskyt nepohodlí v mléčných žlázách před krvácením závisí na osobních faktorech a vlastnostech ženského těla, a to jak na věku, tak na zdravotním stavu. Jen málo žen si všimne, kdy bolí hrudník, a do očekávané doby menstruace není období..

V tomto případě začínají nastat další důvody, kvůli kterým dochází k podobnému jevu. Za různých okolností může bolet pouze hrudník, mléčné žlázy bobtnají (bez nepohodlí) a lze také pozorovat bolest, a to jak na hrudi, tak v dolní části břicha.

Proč bolí jen hrudník

Jedna z běžných příčin bolestivosti poprsí ženy je spojena s těhotenstvím, ale není to vždy jediné vysvětlení bolesti..

Je nutné dodržovat cyklus menstruace, pokud je menstruace narušena a nepohodlí je pociťováno před nebo po menstruaci, může to být:

 1. Mimoděložní těhotenství. Žena může cítit bolest v prsou, když její menstruace ještě nedorazila, zvláště pokud jsou zpožděny o několik dní. Tato situace dává vážný důvod pro těhotenský test. Spolu s bolestivostí mléčných žláz lze pozorovat závratě a nevolnost..
 1. Mastopatie. Mastopatie je považována za jeden z řady benigních nádorů. V procesu tohoto onemocnění se tkáně mléčných žláz zesilují. Podobné onemocnění se vyskytuje u mnoha žen a současně pozoruje bílé nebo se mění v nazelenalý výtok. Pokud jsou tyto příznaky pozorovány, měli byste vyhledat další pomoc od lékaře..
 1. Během zánětlivých procesů. Maligní nádory přispívají k výskytu zánětlivých procesů v těle, které se tvoří v horní části poprsí. V tomto případě je bolest cítit v mléčných žlázách a při palpaci lze detekovat podkožní formace. Pro přesnou diagnózu byste se měli obrátit na mammologa.
 1. Protahování prsních svalů. Jedno z nejjednodušších vysvětlení bolesti na hrudi a bez menstruace je způsobeno fyzickou námahou. Nepohodlí se projevuje v důsledku svalového napětí.

Hrudník nebolí, ale je oteklý

Ženy se začínají obávat také kvůli tomu, že v mléčných žlázách nedochází k žádnému bolestivému účinku, ale je pozorován otok a současně dochází k porušení menstruačního cyklu. Chcete-li zjistit důvody tohoto příznaku, stojí za to podstoupit vizuální vyšetření prsu..

Specialista nahmatává mléčné žlázy. Pokud se pokusíte zatlačit na bradavku, může se objevit kolostrum, které lze považovat za bílou tekutinu. Když je prsa nahmatána a bolest je výraznější, pak jedním z faktorů je, že se tělo připravuje na mateřství.

Pokud je pozorován otok prsu, ale nedochází ke krvácení, je nutné vyšetřit odborníky. Pokud není pozorováno onemocnění mastopatie a je patrné zhutnění bradavek, může být banálním důvodem nesprávně zvolené oblečení nebo alergická reakce na tkáň.

Proč bolí hrudník a žaludek

Pokud hrudník a žaludek bolí, ale není tam žádná doba, pak jedním z důvodů může být koncepce. Po absolvování příslušného testu s pozitivním výsledkem je nutné podstoupit úplnou diagnózu lékařem.

Během těhotenství, v raných fázích, jsou ženy doprovázeny příznaky, které lze použít k určení, že v těle dochází k restrukturalizaci.

Nesnesitelná bolest v podbřišku s jemným výtokem může naznačovat hrozbu potratu. V tomto případě může menstruace pokračovat, ale pokud se plod začne vyvíjet abnormálně, může se ukázat jako nebezpečný pro zdraví nastávající matky..

Odborníci nedoporučují užívat anestetika v takovém stavu. Mají negativní vliv na stav i zdraví nenarozeného dítěte..

Mimoděložní těhotenství je patologické znamení při bolesti břicha. Toto nepohodlí lze pociťovat na levé nebo pravé straně. Spolu s bolestmi na hrudi a břiše může žena omdlít, často se objevuje nutkání na nevolnost a zvracení (zejména ráno nebo po jídle), závratě.

Další příčinou doprovázející bolesti na hrudi a břiše může být infekční onemocnění genitálií. Například cystitida nebo kolitida. Úplnější příčina bolesti pomůže určit lékaře.

Hrudník přestal bolet před menstruací: důvody

V průběhu poruch endokrinního systému se tělo snaží normalizovat práci hormonů. Užívání antikoncepce může způsobit takové selhání. Když dojde k laktačnímu procesu, během tohoto období se vajíčko uvolní do břišní dutiny..

Po dvou dnech zemře a k oplodnění nedojde. Tělo se pak připravuje na menstruaci. Právě v tomto okamžiku se mění hormonální systém. Množství hormonu progesteronu klesá. Když tedy nastane den menstruačního cyklu, hrudník přestane bolet..

Lékaři říkají, že se považuje za normu, když bolestivé nepohodlí nezpůsobuje problémy v každodenním životě. Pokud bolest zmizela, pak to není vždy špatné znamení. Je důležité sledovat svůj menstruační cyklus a v případě porušení byste se měli obrátit na svého gynekologa.

Ke zmizení nepohodlí přispívá několik důvodů:

 1. Sexuální život ovlivňuje zdraví prsou.
 2. Narušení fungování hormonálního systému může způsobit formování v poprsí a vytvořit globální restrukturalizaci těla.
 3. Progesteron způsobuje po ovulaci nepohodlí v prsních tkáních a reakce ženského těla může být odlišná, s věkem může bolest zmizet.
 4. Hormony používané v antikoncepci jsou považovány za syntetické a při užívání drogy může bolest zmizet.
 5. Zdravá výživa může pomoci zmírnit bolest na hrudi.

Pokud vás před menstruací velmi bolí hrudník: co dělat

Abyste odstranili silné nepohodlí před menstruací, je prvním krokem podívat se na svoji stravu. Tělo potřebuje vitamíny a minerály, které ovlivňují mnoho procesů v těle a poskytují mnoho živin. Proto použití zeleniny, ovoce, ryb a dalších produktů pomůže zlepšit metabolické procesy..

Odborníci doporučují přidávat do stravy vitamínové a minerální komplexy. Trvají na vyloučení kávy, čokolády, potravin s vysokým obsahem tuku a alkoholických nápojů. Malá fyzická aktivita vám může pomoci lépe zvládat nepohodlí před menstruací.

Konvenční léky proti bolesti, jako je No-Shpa, Ibuprofen, Acetaminophen nebo Aspirin, také pomohou problém vyřešit. Tyto léky se prodávají v lékárně bez lékařského předpisu..

Hrudník bolí, ale nedochází k žádné menstruaci - tento problém je poměrně běžný, může naznačovat vnitřní poruchy těla a může mít také dočasnou povahu spojenou s vnějšími nepříznivými faktory..

Videa: proč mají ženy bolesti na hrudi

Hrudník bolí před menstruací a v obdobích, kdy nejsou:

Proč bolí hrudník po menstruaci:

Proč mě bolí hrudník jako před menstruací?

Téměř všechny ženy pociťují bolesti na hrudi před menstruací ve větší či menší míře. Bolestivé pocity mohou nastat v důsledku otoku prsou ve druhé fázi menstruačního cyklu, kdy se prsa připravují na možné těhotenství.

Někdy si ženy všimnou, že to bolí jako před menstruací, ale menstruace je stále daleko. Nebo bolest nepřestane po skončení menstruace. O čem to může mluvit?

Necyklická bolest na hrudi a její význam

Pocity známé mnoha lidem, když hrudník bolí krátce před nástupem menstruace, se nazývají cyklické bolesti. Objevují se v pravidelných intervalech a neveští nic nebezpečného. Pokud u ženy nedojde ke zhoršení jejího stavu, pak se taková bolest označuje jako normální fyziologický stav..

Když si žena všimne, že to bolí jako před menstruací v jiné době cyklu a nezmizí, tím více je tento stav doprovázen dalšími příznaky, je to neobvyklé.

Následující faktory mohou způsobit bolest na hrudi jako před menstruací:

 • těhotenství;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • Studený;
 • mastopatie.

Jak těhotenství souvisí s bolestí na hrudi?

U žen s nepravidelným menstruačním cyklem nebo hormonální nerovnováhou nemusí ovulace vždy probíhat uprostřed cyklu. V tomto případě můžete otěhotnět téměř před menstruací a nějakou dobu o tom nevíte..

Po skončení menstruace si žena může všimnout, že její prsa jsou stále plná a bolestivá. Lze tedy předpokládat, že otěhotněla. Stojí za to provést těhotenský test a jít ke gynekologovi.

Hormonální antikoncepce a jejich účinky

Prvních několik měsíců užívání hormonálních metod antikoncepce může být bolestivé, protože se vaše tělo přizpůsobuje novým hladinám hormonů. Je důležité si uvědomit, že při pravidelném používání těchto léků by bolest neměla trvat déle než 3-4 měsíce.

Výsledné bolestivé pocity by měly být podobné těm, které ženy zažívají před menstruací. Pokud to bolí více nebo déle než předepsanou dobu, musíte se poradit s lékařem, abyste přestali užívat drogu, případně ji změnili na jinou.

Známky nachlazení na hrudi

Kojící ženy nejčastěji čelí problému nachlazení na hrudi. Paradoxně k tomuto problému často dochází v horkém letním období. Faktem je, že v chladném období se matky snaží zahřát, chránit se před nachlazením. V létě, v tenkém tričku, jsou ženská prsa přístupná jakémukoli průvanu..

Příznaky nachlazení na hrudi:

 • bolest, zpočátku podobná té, která nastává před menstruací;
 • zvýšení tělesné teploty nad 37,5 stupňů;
 • získání nazelenalého odstínu mateřským mlékem (v ošetřovatelství).

Hrudky v hrudi. Jak zjistit?

Pokud hrudník bolí jako před menstruací, může to také znamenat poměrně časté onemocnění - mastopatii.

Mastopatie je benigní bulka v mléčné žláze, která se tvoří v důsledku hormonální dysfunkce. Provedením samovyšetření rukama si žena může problém sama všimnout..

V počáteční fázi se onemocnění projevuje následovně:

 • přítomnost malých pečetí o velikosti zrna v hrudi;
 • prsa se zvětšují a bolí jako před menstruací.

V pozdější fázi se objeví následující příznaky:

 • těsnění se vyvinou do většího novotvaru (hrudky);
 • lymfatické uzliny se zvyšují;
 • z bradavek se objevuje výtok (bílý nebo bezbarvý);
 • bolest na hrudi se zhoršuje než před menstruací.

Z jakéhokoli důvodu má žena bolestivé pocity - to je důvod k návštěvě odborníka. Zjištěné příčiny bolesti pomohou snížit riziko komplikací a vyhnout se smutným následkům.

Jak to vědět: těhotenství nebo PMS

Většina žen po celém světě trpí premenstruačním syndromem. Příznaky PMS se však mohou překrývat s těmi, které naznačují těhotenství. Pokud jste ve fázi plánování dítěte, pravděpodobně budete chtít vědět o pozitivním výsledku mnohem dříve, než může test ukázat..

Je velmi bolestivé být dva týdny ve tmě mezi ovulací a datem očekávané menstruace. Po celé toto období jste nuceni naslouchat sobě, svým pocitům. Během čekání se mohou objevit určité příznaky, které jsou na první pohled identické s PMS. Pro nezkušené dívky, které nikdy nebyly těhotné, je proto téměř nemožné stanovit hranici mezi těmito dvěma podmínkami..

Kompetentní analýza doprovodných projevů však pomůže téměř přesně pochopit jejich etiologii. Mnoho lékařů by jako nejspolehlivější způsob, jak zjistit skutečnost početí, navrhlo ultrazvukové vyšetření a krevní test na hCG. Tyto metody se však po několika dnech zpoždění stávají informativními. Podívejme se, jaké příznaky jsou charakteristické pro těhotenství i PMS u žen a jak je lze odlišit.

Příznaky těhotenství nebo PMS
Těhotenství je pravděpodobné:Předzvěsti PMS:
KřečeBolesti hlavy, migrény
NadýmáníZávrať
Bolest nohyBolesti zad
Změny náladyBolest nohy
ZácpaBolest svalů
ZpožděníOtok prsou, zvýšená citlivost
AknéPo stisknutí výtok z bradavek
Ranní nevolnostAkné, zvýšená mastnota pokožky a vlasů
Zatemnění dvorceNadýmání, zácpa
Překrvení prsouPřírůstek hmotnosti spojený s retencí tekutin
DušnostÚzkost, únava, slzavost, zvýšená podrážděnost
Bolesti hlavy, bolesti zadNízká sexuální touha
Závratě nebo mdloby
Bolest na hrudi nebo brnění
Časté nutkání močit
Nevysvětlitelná únava
Vaše prsa se mohou zdát těžší nebo plnější
Chuť na jídlo nebo averze k určitým potravinám
Drobné krvácení spojené s implantací vajíčka
Zvýšená bazální tělesná teplota
Vaginální výtok (bílý nebo mléčný vzhled)
Přecitlivělost na nepříjemný a příjemný zápach

Předmenstruační syndrom a jeho příznaky, jak název napovídá, se vyskytují v období před menstruací, ve druhé polovině menstruačního cyklu. Současně začínají různé fyzické, emoční a behaviorální změny, ke kterým dochází v těle a jsou způsobeny skoky v hormonálním pozadí. Ačkoli se tento stav vyskytuje u většiny spravedlivého pohlaví, ženy ve věku od 20 do 40 let mají vyšší sklon. Níže je uveden seznam nejčastějších příznaků, které naznačují skutečný stav věcí. Musíte pochopit, že jsou přísně individuální, mohou se mírně lišit a měnit jejich intenzitu z měsíce na měsíc..

Jak zjistit, zda přišlo těhotenství nebo další fáze PMS?

Při analýze předloženého seznamu si všimnete určitých náhod, podle nichž se s vysokou pravděpodobností můžete v pozici podezřívat:

 1. Zpoždění je považováno za spolehlivou známku těhotenství, pokud má žena pravidelný menstruační cyklus..
 2. Zaváděcí krvácení nastává, když se zygota připojí ke stěně dělohy, obvykle 6 až 12 dní po oplodnění vajíčka. Na prádle jsou patrné mírné ztráty krve, mírné, růžové nebo nahnědlé skvrny. Nebojte se, to je normální. Ne všechny ženy však mají problémy s implantací.
 3. Téměř 90% těch, kteří otěhotní, je náchylných k ranní nevolnosti. Jsou stížnosti na nevolnost. I když může navštívit dívku kdykoli během dne.
 4. Těhotenství způsobuje růst dělohy a zmenšuje močový měchýř. Způsobuje časté nutkání močit.
 5. Zvýšená citlivost na vůni způsobuje silnou averzi nejen k určitým, ale také k těm vůním, které byly dříve příjemné.
 6. Těhotné ženy mohou pociťovat dušnost, při chůzi se objeví dušnost. To je způsobeno restrukturalizací těla, které se připravuje na potřebu dodávat další kyslík do rostoucího embrya..
 7. Zaznamená se zvýšení bazální tělesné teploty. Pokud sledujete tento indikátor a po ovulaci zůstává vysoký po dobu 18 dní nebo déle, pak s největší pravděpodobností budete muset urgentně provést test..
 8. V raných stádiích těhotenství se mohou objevit bolesti s nízkou intenzitou. Jsou spojeny se zvýšenou cirkulací a roztažením vazů, které podporují dělohu..
 9. Je pozorováno ztmavnutí dvorce. Zvýšená hladina estrogenu v těle matky zvětšuje její velikost, odstín tmavne, jak se vyvíjí embryo.
 10. Věkové skvrny se objevují jako oddělené oblasti na kůži, mohou se s postupem těhotenství zvyšovat.

Samozřejmě ani tyto příznaky neposkytují 100% záruku přesnosti předpovědí, protože některé z nich se mohou vyskytnout při hormonálních poruchách u ženy. V každém případě, existuje-li důvodné podezření, stojí za to postarat se o sebe a o kvalitu svého životního stylu. Nejsou žádné maličkosti, vnější faktory mají významný vliv na nitroděložní vývoj plodu a zdraví dítěte po porodu. V pravý čas proveďte těhotenský test.

Hrudník bolí, než je menstruace stále daleko

Související a doporučené otázky

38 odpovědí

HCG je to, co to je, a pocit pálení je to, co by to mohlo být.

Dobré odpoledne. Mám pravidelný cyklus, menstruace mi trvá 3-4 dny. Tentokrát chodili jeden den a barva byla tmavá, téměř hnědá, druhý den bylo všechno čisté a třetího dne jsem to rozmazal, také hnědý, a tak dva dny. Nyní hrudník bolí, až do další menstruace další dva týdny. Co by to mohlo být? Díky předem za Vaši odpověď.

PS: PA je pravidelný, nechráněný, chceme lyalku :)

Prohledávání stránek

Co když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou. Můžete také položit novou otázku a naši lékaři ji po chvíli zodpoví. Je to zdarma. Informace, které potřebujete, můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo prostřednictvím stránky pro vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích..

Medportal 03online.com provádí lékařské konzultace formou korespondence s lékaři na tomto webu. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve svém oboru. V tuto chvíli na webu můžete poradit v 50 oblastech: alergik, anesteziolog-resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský urolog, dětský endokrinní chirurg, dětský endokrinní chirurg, specialista na infekční nemoci, kardiolog, kosmetička, logopéd, ORL specialista, mammolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, výživový poradce, onkolog, urolog, ortoped-traumatolog, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, revmatolog, psycholog, radiolog, sexuolog-androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, phlebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,77% otázek.

Hrudník bolí ne před menstruací

Nepohodlí v mléčných žlázách krátce před nástupem pravidelného výtoku u žen je považováno za normální stav. Někdy si dívky všimnou, že jim před menstruací neublíží hrudník, a tento příznak nejenže snižuje kvalitu každodenního života, ale také je nutí myslet na jejich zdraví obecně.

Stojí za to říci, že ve většině případů není u spravedlivého pohlaví diagnostikována žádná vážná nemoc. To však nevylučuje nutnost navštívit mammologa a gynekologa. Zvažte, proč někdy hrudník bolí jako během menstruace, a co se s tím dá dělat.

Fyziologie

Podle norem vývoje ženského těla dochází k růstu mléčných žláz ve věku 11-12 let. Zhruba ve věku 21 let se dívčí prsa plně formují a tento proces se zastaví. To vše se děje pod vlivem a kontrolou hormonů, stejně jako v důsledku růstu stromálních a parenchymálních tkání. Ve výjimečných případech je úplná symetrie žláz a pravá prsa je často menší než levá.

V závislosti na věku dívky a stavu těla procházejí mléčné žlázy různými změnami. Pokud například hrudník bolí dlouho před menstruací, je možné, že v předchozím cyklu měla žena oplodnění a těhotenství. Podobné nepohodlí se objevuje také během laktace, kojení a pravidelného menstruačního krvácení..

Protože úroveň citlivosti a bolesti je regulována specifickými hormony, které obsahují krev, není vždy nepříjemné pocity v mléčných žlázách známkou vyvíjejícího se patologického procesu.

Nemoci

Pokud má žena bolesti na hrudi, daleko od menstruace a ovulace, není nutné vyloučit možnost latentního onemocnění v těle dívky. Samozřejmě se považuje za normální, pokud mléčné žlázy ublíží před menstruací, ale po jejich nástupu by nepohodlí mělo zmizet. Pokud se tak nestane, musíte jít na schůzku s odborníkem.

Nejprve stojí za to zkontrolovat přítomnost nebo nepřítomnost narušení v hormonálním pozadí. Taková nerovnováha téměř vždy naznačuje přítomnost onemocnění, ale ženy tento stav zřídka vnímají jako patologicky nebezpečný. Někteří pacienti mají mezi menstruacemi bolesti na hrudi kvůli gynekologickým abnormalitám.

Vzhledem k tomu, že bolestivý syndrom, bez ohledu na jeho závažnost, jasně naznačuje, že v těle dochází ke změnám, je nezbytně nutná lékařská pomoc. Jediným případem, kdy není důvod k obavám, je těhotenství..

Při mastopatii jsou neustále bolesti v mléčných žlázách. Zdroj: brabook.ru

Pokud vás po ovulaci, před menstruací a po menstruaci bolí hrudník, můžete mít následující problémy:

 • Došlo k infekci těla;
 • Existují zánětlivé procesy;
 • Došlo ke změně struktury hrudníku;
 • U ženy došlo k protažení prsních svalů;
 • Šindele diagnostikovány.

V některých situacích, zejména pokud bezprostředně po ovulaci onemocní prsa, tato symptomatologie naznačuje progresi mimoděložního těhotenství. Tento problém je třeba řešit neprodleně, protože představuje hrozbu pro zdraví a život pacienta..

Poté, co si pacientka stěžovala, že její prsa onemocněla týden po ovulaci, a tento příznak přetrvává po dlouhou dobu, lékaři diagnostikují mastopatii. Toto onemocnění je detekováno u žen ve věku 20 až 30 let a někteří lékaři jej považují za prekancerózní stav a někteří ho charakterizují jako benigní formaci.

Někdy je bolestivý syndrom kombinován s oteklými lymfatickými uzlinami v oblasti podpaží. Aby se vyloučil vývoj závažných onemocnění, je bezpodmínečně nutné podrobit se důkladnému lékařskému vyšetření, v jehož důsledku lze prokázat, že obavy jsou neopodstatněné a tělo reaguje tímto způsobem na dočasnou hormonální nerovnováhu.

Doporučení

Pokud má žena po ovulaci bolesti prsou, je možné, že došlo k těhotenství. Neměli byste však váhat navštívit mammologa a gynekologa. Často se stává, že ženy ve věku 25-40 let mají bolestivé pocity v mléčných žlázách. Vyskytují se na pozadí mastalgie, nerovnováhy mastných kyselin, v přítomnosti cyst a po operaci, na pozadí muskuloskeletálních onemocnění a po užívání léků..

Chcete-li přesně pochopit, co se děje v těle, a stanovit správnou diagnózu, budete muset podstoupit následující lékařská opatření:

 • Proveďte pánevní ultrazvuk;
 • Proveďte ultrazvukovou diagnostiku mléčných žláz;
 • Darujte krev k určení rovnováhy hormonů a onkologie.

Samodiagnostika a samoléčba nejsou přísně povoleny. Pokud dívka pije léky, které jí lékař nepředepsal, může se zdravotní stav zhoršit a klinický obraz bude rozmazaný, takže lékař nebude schopen pochopit, k jakému patologickému selhání došlo v těle..

Je možné podezření na jakékoli porušení nejen bolestí dlouho před menstruací, ale také pokud byl takový příznak dříve přítomen a poté náhle zmizel bez zjevného důvodu, to znamená, že nebyla provedena žádná léčba. Během léčby je nutné kontrolovat stravu, přestat pít alkohol a kouřit, nosit spodní prádlo vhodné velikosti a vyrobené z přírodních tkanin.

Co dělat, když vás bolí hrudník a menstruace nezačne

Když se menstruace zpozdí o 2-3 dny, ale pak přijde, žena jí nemusí věnovat pozornost. Je jiná věc, pokud není menstruace a bolí mě hrudník. Existují obavy a dohady o tom, co se stane s tělem.

Žádná menstruace a bolest na hrudi: jaký je důvod

Prvním důvodem, proč menstruace nepřijde a hrudník bolí, může být těhotenství. Pokud jsou mléčné žlázy velmi oteklé a bradavky se staly citlivějšími, musí být proveden těhotenský test..

Pokud je test negativní a bolí ho hrudník, je vhodné jej zopakovat po 1–2 dnech nebo zkontrolovat hladinu hCG (choriový gonadotropin). Stává se, že testy nejsou příliš citlivé nebo vypršely, pak může být výsledek falešně negativní, zejména v prvních dnech zpoždění.

Podle laboratorních testů již bude možné přesně určit skutečnost těhotenství a přibližné období.

Pokud se zajímavá poloha nepotvrdí, je třeba znovu vyhledat příčinu onemocnění. V takové situaci byste se měli poradit s lékařem, protože důvody mohou být velmi vážné:

 • hormonální poruchy;
 • možnost mimoděložního těhotenství;
 • mastopatie prsu;
 • onkologická onemocnění.

Příčinou poruchy v hormonálním systému může být nástup menopauzy nebo puberty. Obě tato období jsou doprovázena vážnými hormonálními změnami, včetně ovlivnění menstruačního cyklu..

Stává se, že neexistuje období kvůli změně klimatu, například při cestování k moři nebo kvůli změnám povětrnostních podmínek (mimo sezónu). To je patrné zejména u meteorologických žen. V takovém případě se cyklus obnoví po návratu do obvyklých podmínek a tato situace nepředstavuje nebezpečí..

Za přítomnosti špatných návyků, nesprávné výživy v ženském těle se také někdy vyskytují změny spojené s pravidelností menstruace. V tomto případě pomůže dodržování režimu a udržování zdravého životního stylu..

Jaké nemoci vedou ke zpoždění menstruace

Vážnými důvody pro opožděné menstruační krvácení mohou být onemocnění reprodukčního systému:

 1. Polycystický vaječník.
 2. Onkologická onemocnění.
 3. Infekční nebo zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů.
 4. Pohlavní choroby.
 5. Amenorea (absence menstruace).

Tyto patologie jsou nebezpečné, nelze je ignorovat, protože v důsledku toho dochází k poruchám menstruace a bolesti nejen v mléčných žlázách, ale také v dolní části břicha, bolesti v oblasti vaječníků, dolní části zad. Pokud je zpoždění v menstruaci 7 dní nebo déle, doporučuje se okamžitě konzultovat gynekologa, zejména pokud máte nepohodlí.

Tato onemocnění vedou k následkům a jsou závažnější než nepravidelný cyklus. Proto nelze ignorovat signály těla v podobě zpoždění menstruace a stojí za to podstoupit úplné vyšetření, včetně vyšetření na hormony, provedení ultrazvuku mléčných žláz, štítné žlázy a pánevních orgánů. Na základě získaných výsledků gynekolog diagnostikuje nebo předepíše další vyšetření.

Všechny příčiny bolesti prsu

Během těhotenství dochází v těle k restrukturalizaci, včetně mléčných žláz, začíná příprava období laktace, která je doprovázena zvětšením prsou, zvýšenou citlivostí, výskytem bolesti.

Po porodu dochází k nepohodlí na hrudi v důsledku laktostázy nebo ucpání mléčných kanálků. To by nemělo být ignorováno, protože bolestivost mléčných žláz se může změnit na hnisavou mastitidu..

Pokud menstruace nepřijde a bolí vás hrudník a těhotenský test ukazuje negativní výsledek, může být příčinou PMS. Během 2-10 dnů před menstruací mléčné žlázy bobtnají, stávají se citlivými a bolestivými. Po prvních dnech vybití to zmizí. Pokud však zpoždění trvá déle než týden, měli byste navštívit lékaře..

Příčiny bolesti v mléčné žláze mohou být také:

 • mastopatie;
 • maligní a benigní novotvary v hrudníku nebo pánevních orgánech;
 • gynekologická onemocnění infekční nebo zánětlivé povahy, včetně pohlavních;
 • změny v hormonálním pozadí ženy. To zahrnuje také pubertu a premenopauzu..

Není vždy možné samostatně rozpoznat patologické problémy v mléčných žlázách. Abyste nezmeškali alarmující příznaky, musíte dodržovat následující pravidla:

 1. Pravidelně navštěvujte gynekologa nebo mammologa, podstupujte mamografii nebo ultrazvuk mléčných žláz jednou ročně.
 2. Samovyšetření prsu každý měsíc na nepříjemné pocity, novotvary, otoky nebo výtok z bradavek.
 3. Chraňte prsa před otřesy, vyvarujte se nadměrné fyzické námahy a vystavení ultrafialovému záření.

Tato jednoduchá pravidla vám pomohou zůstat zdraví. Je důležité si uvědomit, že pokud dojde k bolesti, měli byste se poradit s odborníkem, protože to není jen známka předmenstruačního syndromu, hrudník může také bolet z jiných důvodů..

Léčba lidovými prostředky

Když bolí mléčné žlázy a menstruace se zpozdí, můžete se obrátit na tradiční medicínu. Aby se snížila bolest nejen na hrudi, ale také v dolní části břicha a aby se zabránilo onemocnění, pijí čaj vyrobený z takových bylin, jako jsou:

 1. Heřmánek.
 2. Matka a nevlastní matka.
 3. Měsíček.
 4. Lípa.
 5. Bříza.
 6. Řebříček.
 7. Ruta.

Jíst velké množství petrželky a citronu může způsobit menstruaci. Valerianský nebo mátový čaj má stejnou schopnost. Nápoj by měl být připraven podle pokynů na obalu, bylinky lze navzájem míchat.

Pokud jde o tradiční medicínu, je třeba si uvědomit opatření, protože jsou možné alergické reakce. Takovou léčbu byste neměli vyhledávat, pokud si nejste jisti, že nebudete těhotná, protože některé bylinky, například máta peprná, mohou způsobit vaginální krvácení nebo dokonce potrat..

Zpoždění menstruace spojené s bolestmi v mléčných žlázách není vždy patologické, ale pouze lékař může spolehlivě odpovědět na tuto otázku.

IndikaceJak se vypořádat s bolestivými obdobími?Bolestivá období se někdy považují za normální. Statistiky říkají, že silné bolesti během menstruace pravidelně pociťuje 10-15%, pravidelně - až 70% žen v plodném věku.