Proč by měl výtok z bradavky upozornit ženu?

Každá žena se obává o své zdraví. Jakýkoli výtok z bradavek u žen je alarmující a vyžaduje vyšetření. Existuje důvod k obavám, nebo to může být normou?

Anatomie

Prsní žláza je spárovaný orgán, jehož hlavní funkcí je poskytovat laktaci, tj. Krmit novorozené dítě mateřským mlékem. Hlavním složením mléčné žlázy je žlázová tkáň (parenchyma). Uvnitř každého prsu jsou laloky, alveoly a mléčné kanály. Během těhotenství probíhají přípravy na kojení, roste žlázová tkáň. Mimo prsa je bradavka a areola (tmavá kůže).

Jaké jsou?

Výtok z bradavek u žen se může objevit spontánně, samostatně nebo pod tlakem. Podle barvy jsou:

 • hnědý;
 • žlutá;
 • bílý;
 • Mléčné výrobky;
 • průhledný;
 • zelený;
 • zataženo;
 • krví.

Konzistence se vyznačuje:

 • kapalný, vodnatý;
 • tlustý;
 • velmi silný, vláknitý;
 • suchý.

Norma nebo patologie

Malé množství čirého výtoku z bradavky může být normální. To se může stát například při nárazu nebo pádu..

Stává se, že se před menstruací uvolní 1–2 kapky transparentní sekrece, v tomto případě není důvod k obavám. Pokud k tomu dochází pravidelně, znamená to hormonální narušení v těle a je to důvod pro lékařskou konzultaci. Několik kapek čiré tekutiny může být také normou během sexuálního vzrušení, zejména během orgasmu nebo stimulace bradavek během milostných her..

Bílá nebo mléčná tekutina vylučovaná z prsu může naznačovat patologii, jako je galaktorea (přebytek hormonu prolaktinu v těle). Pokud je žena těhotná nebo kojí, pak je to normou. Při užívání perorálních kontraceptiv se může také objevit malé množství mléčného výtoku. To naznačuje, že lék není pro ženu vhodný. Správnou volbu antikoncepce byste měli konzultovat s lékařem.

Bílý výtok z bradavek může také znamenat, že došlo k selhání jednoho z orgánů. Může to být selhání ledvin, selhání jater, nádor vaječníků, hypotyreóza nebo tvorba hypofýzy. Hnisavá nebo zelená tekutina naznačuje infekci prsu. Při mastopatii se může objevit žlutá nebo nahnědlá tekutina. Patologické sekrece z hrudníku by měly být důvodem pro okamžitou návštěvu mammologa. Pokud se vylučovaná tekutina objevila jednou nebo dvakrát a zastavila se, neznamená to, že vše zmizelo samo, může to znamenat, že patologie přešla do latentní formy.

Možné patologie

Nemoci doprovázené patologickým výtokem z mléčných žláz:

 1. Dilatace mléčných kanálků (ektázie). Jedná se o zánětlivý proces v jedné nebo obou mléčných žlázách, při kterém se v mléčné trubici hromadí nazelenalý nebo tmavý výtok husté konzistence. Nejčastěji se vyskytuje po 40 letech. Léčí se protizánětlivými léky, někdy lze předepsat antibiotika. Ve vzácných případech může být nutná operace..
 2. Galaktorea. Důvodem zvýšení prolaktinu může být porucha hladiny jiných hormonů v těle. Častější u žen užívajících perorální antikoncepci. Méně často - s nádorem hypofýzy, patologie štítné žlázy.
 3. Mastopatie. Výtok je často nazelenalý nebo žlutý, někdy průhledný. Důvody jsou různé, ale patogeneze je stejná. Zpočátku dochází k zánětlivému procesu, poté se vytvoří edém. A otok vyvolává proliferaci pojivové tkáně (fibróza), která se zase mění v cystickou formaci. S takovou patologií v premenstruačním období mají ženy bolesti na hrudi..
 4. Nemoci ženských pohlavních orgánů. Tekutina vylučovaná z prsu může být spojena s chorobami dělohy a jejích přídavky, stejně jako s potraty a potraty.
 5. Poranění hrudníku. Při vnitřním poškození prsu může být výtok čirý, žlutý nebo krvavý. Trauma nelze vyléčit sama nebo čekat, až sama projde, protože uvnitř může dojít současně k několika patologickým procesům.
 6. Infekce. Výtok je nejčastěji zelený. V takové situaci je nutná povinná antibiotická léčba..
 7. Mastitida Tato infekce je častým společníkem kojících žen a je akutní. Při horečce dochází k silné bolesti na hrudi. Výtok z bradavek zezelená kvůli přítomnosti hnisu v nich. Vývoj mastitidy je spojen hlavně s nedodržováním osobní hygieny, nesprávným čerpáním nebo připojením dítěte k prsu.
 8. Maligní vzdělání. Rakovina prsu má tendenci trvat dlouhou dobu bez známek a příznaků. Proto žena musí pravidelně provádět nezávislé vyšetření mléčných žláz. Měly by vás upozornit následující příznaky: jedno prsa je větší než druhé, je v něm cítit těsnění a po stisknutí vynikne hnědý výtok z bradavek. Odlupování kůže prsu, zarudnutí, zesílení uvnitř, zduření axilárních lymfatických uzlin a tmavý viskózní výtok z bradavek jsou časné příznaky rakoviny prsu. Bolest v této patologii se objevuje zřídka a hlavně v posledních fázích. Pokud jsou nalezeny všechny příznaky, musíte okamžitě vyhledat lékaře! Je indikována chirurgická léčba.
 9. Pagetova nemoc. Toto je specifická forma rakoviny prsu. Pagetova choroba je spojena s bradavkou. Příznaky: svědění a pálení, olupování dvorce, krvavý výtok z bradavky. Patologie se může vyvinout u žen i mužů.

Každá žena v jakémkoli věku by měla být schopna provést nezávislé vyšetření mléčných žláz. Pokud dojde k výtoku z prsu, pocitu uzlin a těsnění, je nutná urgentní návštěva mammologa nebo gynekologa.

Výtok z bradavek

Vzhled výtoku z bradavek je jednou z hlavních stížností, s nimiž se pacienti obracejí na mammologa. Tekutina z prsu může proudit spontánně nebo se objeví pouze při stlačení bradavky.

Barva výtoku z bradavek může být různá: bílá, žlutá, šedá, krvavá. Díky své konzistenci jsou vodnaté, tekuté nebo husté.

A pokud je výtok z bradavek během těhotenství bělavá tekutina (kolostrum) normou, pak ve všech ostatních případech je jakýkoli výtok z prsu nejčastěji příznakem určitých onemocnění mléčných žláz.

Příčiny výtoku z bradavek:

 • Ektázie (expanze) mléčných kanálků. V několika nebo jednom mléčném kanálu dochází k zánětlivému procesu, v důsledku čehož se v něm začne hromadit exsudát. Toto onemocnění se obvykle vyskytuje u žen starších 40 let. Prvním znakem je výskyt tmavého nebo zeleného výtoku z bradavek. Léčba je obvykle konzervativní, ale někdy může být nutný chirurgický zákrok k odstranění postiženého potrubí.
 • Výtok z bílé bradavky se nejčastěji vyskytuje u galaktorey a je to mléčná tekutina, kolostrum nebo mléko. Takový výtok z bradavek během těhotenství, jak jsme řekli výše, je normou. Ve všech ostatních případech jsou příznakem hormonální nerovnováhy v těle ženy. Pokud tedy máte výtok z bílé bradavky, měli byste určitě navštívit mammologa a endokrinologa. Měli byste také darovat krev pro obsah prolaktinu a hormonů štítné žlázy. U žen užívajících perorální antikoncepci se někdy může objevit galaktorea.
 • Vzhled čirého žlutého nebo zeleného výtoku z bradavek lze pozorovat u fibrocystické mastopatie.
 • Uzavřené poranění hrudníku. V tomto případě je pozorováno špinění z bradavek. U některých pacientů nejsou krvavé, ale žluté..
 • Průhledný výtok z bradavek se může objevit na pozadí akutního nebo s exacerbací chronických onemocnění ženských pohlavních orgánů, stejně jako po časném potratu nebo umělém potratu.
 • Mastitida Při hnisavé fúzi prsní tkáně se z bradavek objeví hnisavý výtok. V tomto případě je léčba prováděna chirurgem a spočívá v otevření abscesu, vypuštění jeho dutiny a předepsání antibiotik.
 • Intraduktální papilom. Jedná se o benigní nádor umístěný uvnitř dutiny mlékovodu. Jedním z příznaků tohoto onemocnění je výskyt krvavého výtoku z bradavek, který má poměrně hustou konzistenci. Chirurgická léčba s povinným histologickým vyšetřením odstraněné prsní tkáně.
 • Rakovina prsu. Nemoc je dlouhodobě asymptomatická. Jedním z prvních příznaků je výskyt krvavého výtoku z bradavky z postiženého prsu. Často žena současně zaznamenává nárůst stejného prsu a vzhled nodulárního novotvaru v jeho tloušťce. Někteří pacienti si stěžují na bolavé bradavky a spontánní výtok z hrudníku.
 • Pagetova nemoc. Toto onemocnění je zvláštní formou rakoviny prsu, která primárně postihuje bradavku. S Pagetovou chorobou se mění vzhled bradavky (zatažení, deformace), jeho barva (ztmavnutí nebo zarudnutí). Pacienti si často stěžují, že mají výtok a bradavka bolí nebo svědí, v její oblasti dochází k pálení. Chirurgická léčba Pagetovy rakoviny - odstranění prsu (mastektomie).

Výtok z bradavek: co dělat?

Pokud zjistíte, že máte výtok z bradavek, měli byste určitě přijít na schůzku s mammologem. Pro stanovení přesné diagnózy je nutné laboratorní a instrumentální vyšetření:

 • Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) mléčných žláz;
 • Mamografie;
 • Krevní test na hormony;
 • Cytologické vyšetření výtoku z bradavek.

Nezapomeňte, že výskyt jakéhokoli výtoku z mléčných žláz vždy vyžaduje zvláštní pozornost a povinné důkladné vyšetření. To platí zejména pro krvavé výtoky z bradavky, v případě kterých byste měli okamžitě vyhledat lékaře.!

Video z YouTube související s článkem:

Informace jsou zobecněny a poskytovány pouze pro informační účely. Při prvních známkách nemoci navštivte svého lékaře. Samoléčba je zdraví škodlivá!

Při pravidelné návštěvě solária se šance na rakovinu kůže zvyšuje o 60%.

Podle mnoha vědců jsou vitamínové komplexy pro člověka prakticky zbytečné..

Dříve se myslelo, že zívání obohacuje tělo kyslíkem. Toto stanovisko však bylo vyvráceno. Vědci prokázali, že člověk zíváním ochlazuje mozek a zlepšuje jeho výkon.

Kromě lidí trpí prostatitidou pouze jeden živý tvor na planetě Zemi - psi. To jsou opravdu naši nejvěrnější přátelé.

Více než 500 milionů dolarů ročně se vynakládá na léky na alergie pouze v USA. Stále věříte, že se najde způsob, jak konečně porazit alergie??

Ve Velké Británii existuje zákon, podle kterého chirurg může odmítnout provést operaci pacienta, pokud kouří nebo má nadváhu. Člověk se musí vzdát špatných návyků a pak možná nebude potřebovat operaci..

Zubní lékaři se objevili relativně nedávno. V 19. století bylo vytrhávání špatných zubů součástí povinností běžného kadeřníka..

Antidepresivum klomipramin vyvolává orgasmus u 5% pacientů.

Čtyři plátky tmavé čokolády obsahují asi dvě stě kalorií. Takže pokud se nechcete zlepšovat, je lepší nejíst více než dva plátky denně..

Známý lék "Viagra" byl původně vyvinut pro léčbu arteriální hypertenze.

Většina žen dokáže získat více potěšení z rozjímání o svém krásném těle v zrcadle než ze sexu. Ženy, usilujte tedy o harmonii.

Úsměv jen dvakrát denně může snížit krevní tlak a snížit riziko infarktu a mrtvice..

Podle statistik se v pondělí riziko zranění zad zvyšuje o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Podle výzkumu mají ženy, které pijí několik sklenic piva nebo vína týdně, zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu..

Američtí vědci provedli experimenty na myších a dospěli k závěru, že melounová šťáva brání rozvoji vaskulární aterosklerózy. Jedna skupina myší pila čistou vodu a druhá pila melounový džus. Výsledkem bylo, že cévy druhé skupiny neobsahovaly plaky cholesterolu..

Korekce zraku je jedním z nejméně traumatických chirurgických zákroků. Je nicméně přirozené mít obavy z nadcházejícího zásahu. Jiné de.

Výtok z mléčných žláz tlakem

Když se tekutina uvolní z prsu, tento jev často svědčí o vývoji onemocnění prsu..

Výjimkou je období porodu, kdy se takový výtok z prsu může objevit během těhotenství. Proto jakmile se těhotná žena začne po dlouhou dobu objevovat, bílý výtok z bradavek nebo tekutina jakékoli jiné barvy, musí okamžitě podstoupit studii a co nejdříve provést léčbu, kterou lékař předepíše.

Tento příznak by měl upozornit také silnější pohlaví. Koneckonců se to může projevit, pokud se objeví zánět mléčné žlázy u mužů nebo jiné patologické procesy. Tekutina z mléčných žláz u obou pohlaví je proto alarmujícím znamením, s nímž byste měli okamžitě kontaktovat odborníka..

Co způsobuje výtok?

Ženské prsa obsahují mléčné kanály, které jsou umístěny mezi vláknitou a tukovou tkání. Každý kanál má otvor na vrcholu bradavky. U všech žen je počet kanálů individuální, maximální počet však může být až patnáct. Prostřednictvím mléčných kanálků se produkuje nejen mléko a mlezivo, ale také fyziologická sekrece.

Při absenci onemocnění, vlivu vnějších negativních faktorů na bělavý, transparentní výtok z mléčných žláz, je nezbytný následující stav:

 • málo a hojně;
 • husté a vodnaté;
 • viskózní nebo slizký.

Jakákoli jednotná konzistence sekrece z kanálů je normální, ale pouze na pozadí průhledného odstínu kapaliny a malého objemu. Pokud je výtoku příliš mnoho, nedoporučuje se odložit návštěvu mammologa..

Pro určitý stav existují ukazatele normy fyziologického tajemství:

 1. Štíhlá, silná (jedna nebo dvě kapky). Je to zaznamenáno u tlaku na hrudi u mladých dívek a žen v porodu několik dní před menstruací a během zvýšeného sexuálního vzrušení.
 2. Není to příliš hojné, tekoucí. Typické pro starší ženy a ženy po porodu, ale vzhled husté tekutiny je možný.
 3. Viskózní. Kolostrum se vyskytuje během těhotenství, krmení dítěte a několik let po ukončení laktace (individuální indikátor).

Co by to mohlo být?

Prvním alarmujícím příznakem, který naznačuje možné onemocnění, je výtok z mléčné žlázy, ke kterému dochází při stlačení a samostatně.

Příčiny výboje jsou:

 1. Fyziologické: při narození - překrvení žláz s expirací mleziva, období těhotenství a laktace, kdy žláza produkuje mléko, zbytkový výtok po ukončení krmení.
 2. Patologické - hormonální poruchy v těle, změny související s věkem, zánětlivá onemocnění mléčných žláz, nádory.

Patologické příčiny výtoku z hrudníku

Hlavní příčiny patologických výtoků jsou následující:

 1. Trauma hrudníku (rány, modřiny). Pokud k tomu došlo bez narušení integrity pokožky, pak do dvou dnů od bradavky můžete krvavou tekutinu snadno vytlačit.
 2. Ductectasia je onemocnění charakterizované patologickou dilatací kanálků nazývaných subareolární kanály. Toto onemocnění je typické pro ženy po 40 letech, protože jeho hlavní příčinou jsou změny související s věkem. Toto onemocnění nepředstavuje zdravotní riziko, ale pouze za podmínky včasné léčby. Jinak nejsou vyloučeny vážné následky..
 3. Mastitida a absces. Onemocnění se vyskytují buď během laktace, nebo jsou důsledkem penetrace infikovaného objektu. Při mastitidě se oblast žlázy zapálí. Příčinou je bakteriální infekce, ve většině případů Staphylococcus aureus. Při abscesu se hnis hromadí v tkáních prsu, postižená oblast je omezena od zdravé oblasti.
 4. Intraduktální papillom je papilární benigní nádor. Objevuje se v potrubí poblíž bradavky. V důsledku vývoje nádoru se uvolňuje hustá tekutina, ve které jsou někdy přítomny nečistoty krve.
 5. Fibrocystická mastopatie je výskyt zhutněných oblastí tkáně v prsu. Tento stav je nebezpečný, protože může degenerovat do rakoviny.
 6. Maligní novotvar (rakovina prsu) je nádor, který se nepozorovatelně tvoří v důsledku nekontrolovaného dělení buněk. Výtok se objevuje při tlaku z obou mléčných žláz nebo pouze z jedné.
 7. Galaktorea je onemocnění, při kterém tlak z bradavky způsobuje tok mléka, ale to není případ kojení. Hlavní příčinou galaktorey je hormonální nerovnováha, přebytek prolaktinu. Onemocnění někdy doprovází onemocnění mozku nebo štítné žlázy.
 8. Pagetova choroba je zhoubný nádor, který se rozšířil do bradavky nebo dvorce. Toto onemocnění je extrémně nebezpečné a vyžaduje rychlou diagnostiku a léčbu..

Fyziologické příčiny výtoku

Fyziologické vlastnosti vysvětlují výtok:

 1. Nějaký čas po dokončení krmení. Vypouštění lze pozorovat další dva nebo tři roky. Závisí to na věku ženy a počtu těhotenství..
 2. Během těhotenství. V ženském prsu se připravují na narození dítěte a jeho krmení. Žlázy jsou trénovány na tvorbu a vylučování mléka. Podobné procesy probíhají ve třetím, posledním trimestru. Zvýšený tón dělohy stimuluje vylučování zakalené bílé nebo nažloutlé tekutiny z obou mléčných žláz.
 3. Při užívání antikoncepce. Perorální antikoncepce obsahuje hormony, které stimulují laktaci. Výtok by měl zmizet po zrušení antikoncepce. Měly by být nahrazeny jiným typem. Je však rozumné to dělat pouze na doporučení lékaře..
 4. Po potratu. Přítomnost sekrecí a jejich trvání závisí na tom, jak dlouho došlo k umělému ukončení těhotenství. Mohou obtěžovat ženu od několika dnů do měsíce..

Uvolňování malého množství čiré kapaliny je možné během léčby hormonálními léky, použitím antidepresiv. Příčinou může být příliš těsná podprsenka a fyzické přetížení..

Určení barvy

Podle barvy výtoku může lékař snadno určit onemocnění, které je příčinou onemocnění:

 1. Žlutá. Po porodu se v prvních dnech uvolňuje žlutý výtok s krémovým odstínem (mlezivo). Pokud se před menstruací objeví nažloutlý odstín a je doprovázen bolestí, lze předpokládat mastopatii.
 2. Hnisavý. Objevují se s vývojem abscesu uvnitř potrubí, jsou pozorovány u mastitidy. Nebezpečné jsou krvavé výboje. Často naznačují maligní novotvar..
 3. Bílý. Objeví se po požití antikoncepce a s nádorem hypofýzy.
 4. Zelený. Tmavě zelená barva je dána hnisem, který se uvolňuje během mastitidy..
 5. Hnědý. Vyskytují se, když se v mléčné žláze vytvoří cysta nebo nádor. Tmavá kapalina se uvolňuje při vstupu do mléčných kanálků krve, když jsou poškozeny kapiláry.
 6. Průhledný. Pokud se objeví před menstruací, pak je to norma..
 7. Krev. To je známka vývoje maligního novotvaru nebo poškození cév..
 8. Černá. Pozorováno během rozpadu maligního novotvaru.

Množství vylučované tekutiny může být malé nebo nadměrné, když je třeba použít prsní vložky.

Samovyšetření prsu

Aby bylo možné včas zachytit nástup onemocnění, je užitečné pravidelně provádět vyšetření prsu. Je to snadné a časově nenáročné..

Vyšetření se provádí v první polovině měsíčního cyklu po ukončení menstruace

 1. Sundaný do pasu musíte stát před zrcadlem. Položte ruce dolů a pečlivě prohlédněte hrudník, zda neobsahuje zarudnutí, otoky, změny tvaru žláz. Zvedněte ruce za hlavu, prohlédněte si hrudník v této poloze.
 2. Jemným mačkáním bradavek u základen zkontrolujte vypouštění.
 3. Držte jednu ruku za hlavou a jemnými kruhovými pohyby zkontrolujte každou žlázu od bradavek po podpaží. Opakujte vyšetření v poloze na zádech.

Normálně by na hrudi neměla být žádná tvrdost ani otok. Měly by vás upozornit jakékoli zvláštnosti - výtok, zatažení bradavek, vyboulení, změny barvy kůže.

Prsa je nutné vyšetřovat jednou za 3–4 měsíce, což vám umožní včas zaznamenat jakékoli změny.

Pokud zjistíte výtok z mléčných žláz, okamžitě vyhledejte lékaře. Není třeba paniku a strach. Drtivá většina žlázových sekretů není rakovina. Mezi lékaři je pojem „karcinofobie“ dokonce velmi rozšířený, strach z této nemoci je u pacientů tak silný. Včasná diagnostika a léčba zabrání rozvoji komplikací.

Kdy navštívit lékaře?

Existuje řada příznaků, v případě kterých musíte okamžitě kontaktovat odborníka:

 • výtok trápí více než dva dny;
 • obsahují příměs krve;
 • tajemství vychází pouze z jedné mléčné žlázy;
 • výtok má hustou konzistenci;
 • na pokožce bradavky se objeví peeling;
 • ztráta symetrie (zvětšení velikosti, tvorba hustých uzlů);
 • barva bradavky a oblast kolem ní se mění;
 • bolest na hrudi.

Výtok z mléčných žláz s tlakem, stejně jako jakékoli změny v této oblasti, by neměly být ignorovány. Včasné návštěvy lékaře, diagnostika, terapie pomohou vyhnout se komplikacím a vážným nemocem.

Kompetentní diagnostika

Patologické procesy v mléčné žláze jsou sférou vlivu mammologa. Při přístupu k ní bude přiřazeno:

 • mamografie;
 • mikroskopie a kultivace odděleného prsu;
 • ultrazvukový postup;
 • Magnetická rezonance;
 • CT;
 • klinický krevní test;
 • cytologické vyšetření;
 • testy na hladinu různých hormonů v těle;
 • radiografie;
 • ductografie;
 • biopsie atd..

Tyto diagnostické metody nám umožňují zkoumat strukturu mléčné žlázy, hodnotit stupeň její funkčnosti, identifikovat přítomnost zánětlivého nebo infekčního procesu a také eliminovat riziko vzniku rakovinového nádoru..

Lékař navíc poslouchá pacientku, analyzuje její stížnosti, sleduje anamnézu, dozví se o výskytu maligních novotvarů v ženském rodu..

Poté provede důkladné kontaktní vyšetření prsu. Koncentrace a vzhled oddělené tekutiny, stejně jako přítomnost krve v ní, bude určitě posouzena. Specialista pečlivě prozkoumá samotný stav prsu. Nejprve zkontroluje velikost, tvar, barvu, typ bradavky, její barvu a závažnost všech změn z hlediska souladu s normou.

Pokud jsou v mléčné žláze pacienta uzliny, těsnění nebo bolestivé novotvary, provede diferenciální diagnostiku.

Jak zacházet?

Přidělení není nemoc, ale pouze její příznak. Je nutné zjistit důvod, který způsobil příznaky konkrétní nemoci, aby bylo možné zvolit terapeutický léčebný režim. Může to být konzervativní, ale není vyloučeno rychlé otevření hnisavých dutin:

 1. Léčba galaktorey zahrnuje eliminaci základní příčiny onemocnění.
 2. Terapie výtoku z prsu s mastopatií je konzervativní, je symptomatická.
 3. U Pagetovy choroby je postižený prsa odstraněn dalším chemoterapií.
 4. Ektázie mléčných kanálků je ošetřena obklady a na infekci jsou předepsána antibiotika. Ve zvláštních případech je indikována chirurgická léčba.
 5. Mastitida a absces se léčí antibiotiky nebo otevírá hnisavé dutiny.
 6. V mléčné trubici poblíž bradavky se vyvíjí intraduktální papilom (benigní formace). Léčba spočívá v rychlém odstranění postižené oblasti.
 7. Hormonální narušení ženského těla má vážné následky. K vyšetření pohlavních hormonů je nutný krevní test. Pro léčbu jsou předepsány hormonální léky.
 8. V případě traumatu hrudníku po mamologickém vyšetření jsou předepsány protizánětlivé léky.

Při neustálém výtoku je možné chirurgické odstranění rozšířeného mléčného kanálu. Pokud je detekován maligní nádor, je pacient odeslán k onkologovi. Je jí předepsána kombinovaná léčba, která zahrnuje chirurgický zákrok, ozařování a chemoterapii v různých kombinacích..

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji onemocnění prsu, je nutné:

 1. Udržujte optimální tělesnou hmotnost, denní fyzickou aktivitu
 2. Dodržujte plnohodnotnou stravu, spěte
 3. Vyvarujte se nárazů, modřin, řezných poranění, propíchnutí a jiných poranění hrudníku a dekoltu
 4. Nezanedbávejte kojení
 5. Vzdejte se špatných návyků, minimalizujte počet stresových situací
 6. Omezte nadměrné užívání hormonálních léků
 7. Vyšetření mamologem dvakrát ročně

Stejně důležité je pravidelně palpovat žlázy. V přítomnosti novotvarů je lze nejjasněji pociťovat během menstruace. V každodenním životě je lepší používat pohodlné spodní prádlo z přírodní tkaniny. Podprsenka by měla podepřít prsa, nemačkat ji.

Uvedená doporučení mají pozitivní vliv na hormonální pozadí, pomáhají posilovat imunitní systém a minimalizovat riziko patologického výtoku z mléčných žláz..

Výtok z mléčných žláz s tlakem: příčiny a nemoci

Jeden z nejčastějších příznaků různých onemocnění: výtok z hrudníku. Výtok z mléčných žláz s tlakem - příčiny a prevence tohoto příznaku. Co říká výtok z bradavky? Jak pochopit, zda stojí za to se obávat, nebo nepříjemný příznak sám zmizí? Proč se objevují?

Pojďme zjistit, proč se tekutina objevuje z mléčných žláz a jak je nebezpečná. Každá žena si alespoň jednou v životě všimla, že se z bradavky objevuje výtok. Mohou mít velmi odlišné barvy: od průhledné po žlutou a ne vždy znamenají nemoc. Pokud se po těhotenství objeví výtok, je vše jasné: mateřské mléko zmizelo. Ale co když vás bolí hrudník a teče tekutina bez zjevného důvodu? Neměli byste se bát, musíte posoudit povahu výtoku a doprovodné příznaky a samozřejmě se poradit s odborníkem.

Výboj: nebezpečný nebo ne

Prsní žlázy jsou orgánem sekrece. Jsou navrženy pro výstup tajemství do externího prostředí. Mateřské mléko obvykle začíná proudit během těhotenství a během kojení se zvyšuje produkce. Výtok může být rušivý i bez těhotenství. Pokud se tekutina z prsu uvolní v poměrně velkém množství bez zjevného důvodu, je pravděpodobně problém spojen s prudkou změnou hormonálních hladin. Tato situace vyžaduje povinnou konzultaci s lékařem, ale při absenci dalších příznaků nepředstavuje zdravotní riziko..

Výtok se může objevit pouze z jedné bradavky nebo z obou najednou. V prvním případě naznačují možné problémy s prsu a mohou být příznakem mastopatie. Ve druhém případě znamená systémovou dysfunkci.

Čirá kapalina z bradavek, která se v určitých fázích cyklu uvolňuje v malém množství, se považuje za normální. Stojí za to znepokojovat, pokud má výboj neobvyklou barvu (žlutá, zelená) nebo zápach. Pokud jsou doprovázeny bolestí, musíte navštívit lékaře, existuje vysoké riziko vzniku infekčního procesu.

O čemž svědčí

Samotný výtok z bradavek není specifickým onemocněním, ale může signalizovat poruchu v ženském těle. Některé z těchto onemocnění postupují rychle bez řádné léčby. Proto je důležité nezapojovat se do autodiagnostiky a využívat pomoci odborníků..

Může naznačovat následující nemoci:

 • mastitida
 • ektázie mléčných kanálků
 • mastopatie prsu
 • papilom
 • infekční choroby
 • následky traumatu
 • maligní novotvary (jako jeden z mnoha příznaků)

Příznaky

Pokud je pozorován hnisavý výtok, může se vyvinout mastitida. Toto je docela běžná diagnóza. Toto onemocnění je charakterizováno akumulací hnisavého obsahu v oblasti mléčných žláz. Při mastitidě je pozorován bílý nebo nažloutlý výtok se zeleným odstínem, často s nepříjemným zápachem. Objeví se silná a přetrvávající bolest na hrudi. Příznaky se mohou objevit na jednom prsu nebo na obou.

Pokud je výtok hojný, častý a málo vázaný na fáze cyklu, může to znamenat ektázii mléčných kanálků. Viskózní kapalina se zelenkavými odstíny. Vývoj nemoci je dramatický, příznaky rychle postupují. Toto onemocnění se nejčastěji objevuje po 40 letech..

Světlý a bílý výtok, který vypadá jako čiré mléko, může být známkou hormonální dysfunkce spojené se sníženou produkcí prolaktinu. V tomto případě bude hlavní léčba obnovit normální metabolismus. Onemocnění se vyskytuje v důsledku onemocnění orgánů endokrinního systému, v přítomnosti nádorů, při užívání nesprávně vybraných perorálních kontraceptiv.

Další příčinou výtoku může být intraduktální papilom. Jedná se o benigní lézi, která se vyskytuje v lumen prsního kanálu a nejčastěji se vyskytuje po 35 letech. Hlavní příznak: tekutina, která teče až po stisknutí. Pokud netlačíte na mléčnou žlázu, kapalina se neuvolní. Toto onemocnění je špatně pochopeno, proto je léčba předepisována individuálně po dalších vyšetřeních.

Pro mastopatii je charakteristický výtok tmavé nebo žluté barvy. Onemocnění se vyvíjí v důsledku hormonálních poruch. Hrudník bolí během druhé fáze cyklu. Příznaky se časem zhoršují. Mastopatie je docela snadno léčitelná, pokud se poradíte s lékařem, jakmile vás začne bolet hrudník, když se objeví první příznaky onemocnění.

V některých případech se při mechanickém poranění vylučuje mlezivo. Při absenci souběžných příznaků to není nebezpečné. Pokud příznaky přetrvávají do jednoho měsíce, měli byste se poradit s odborníkem.

Bolest a výtok jsou v onkologii vzácné. Po stisknutí může z bradavek vytékat tekutina. Lisování a palpace také odhalují určitou bolestivost. Onkolog však není těmito příznaky definován; má mnohem výmluvnější projevy. Proto, když se z bradavek objeví tekutina, neměli byste myslet na onkologii..

Diagnostika

K diagnostice konkrétní nemoci se používá soubor metod. Nejprve lékař provede vizuální vyšetření a palpaci. Během studie je možné identifikovat těsnění a otoky tkání, vymezit postižené oblasti a zjistit jejich povahu.

Je jasné, že vizuální stanovení ve většině případů nestačí ke stanovení správné diagnózy. Jako objasňující studie jsou předepsány: ultrazvuk, mamografie, cytologické testy a obecný krevní test. Při podezření na hormonální onemocnění je předepsána analýza pohlavních hormonů a hormonů štítné žlázy zvlášť.

Možná budete muset konzultovat úzkého specialistu, například gynekologa-endokrinologa. Zpočátku by pacienti měli kontaktovat mammologa nebo terapeuta, který v případě potřeby může doporučit lékaře s jinou specializací..

Prevence

Abyste se chránili před nepříjemnými příznaky, doporučujeme si pamatovat preventivní opatření. Zvláště musíte pečlivě sledovat stav mléčných žláz u žen, které kojí nebo které to odmítly. Mateřské mléko tedy musí být odsáváno včas. Pokud mateřské mléko začne stagnovat, může se objevit zánět..

Existují obecná preventivní doporučení:

 • Po zvládnutí jednoduché technologie proveďte samovyšetření. Pokud jsou plomby nalezeny, neprodleně vyhledejte lékaře.
 • Vyvarujte se poranění prsu.
 • Používejte perorální antikoncepci pouze se souhlasem lékaře.

Pouze lékař dokáže přesně říct, proč se výtok objevil a jak se ho zbavit. Z absolutně zdravé ženy se může uvolnit určité množství tekutiny, nebo to bude důkaz patologického procesu.

Léčba

Je třeba poznamenat, že léčba závisí na nemoci. Všechny režimy léčby jsou rozděleny do dvou velkých skupin: konzervativní terapie a chirurgická léčba. Druhá možnost se při detekci nádorů používá jen zřídka. V ostatních případech bude léčba záviset na nemoci, která způsobila nepříjemné příznaky..

Pokud testy ukazují infekční proces, jsou předepsány antibakteriální léky. U hormonální nerovnováhy zahrnuje léčba hormonální substituční terapii. Hlavní indikátor úspěšnosti léčby: výrazný účinek během prvních dvou týdnů léčby.

Pokud je konzervativní terapie neúčinná, je předepsána chirurgická léčba.

Je důležité si uvědomit, že samoléčba je nebezpečná a může vést ke komplikacím. Samotný příznak nelze použít k přesné diagnóze. Když se objeví výtok, musíte kontaktovat odborníka a postupovat podle jeho doporučení.

Výtok z mléčné žlázy při stisknutí: typy a příčiny

Ahoj milí čtenáři. Všimli jste si výtoku z mléčné žlázy při stlačení a hledáte odpověď na otázku: je to normální nebo patologické? Nebo měli vaši blízcí takový problém? V tomto článku se pokusíme odpovědět na vaši otázku co nejjasněji a pomůžeme vám pochopit příčiny tohoto jevu..

Důvody vzniku výboje

Všechny důvody lze rozdělit do dvou velkých skupin:

 • fyziologický;
 • patologické.

Prvních pár. Malé výlučky mohou být během těhotenství i na začátku období. Po narození dítěte nejprve mléčné žlázy vylučují kolostrum - viskózní průsvitnou látku, poté mléko.

Během kojení žlázy aktivně produkují mléko. Na chvíli a poté, co přestanete krmit, si můžete všimnout malého výtoku.

Ve všech ostatních případech se vzhled tajemství nepovažuje za normu a je nutná konzultace s gynekologem a mammologem. Existuje poměrně málo patologických důvodů pro tento jev:

 • hormonální poruchy;
 • poranění prsu;
 • zánětlivá onemocnění;
 • novotvary: benigní a maligní.

Pokud máte z bradavky / bradavek jakýkoli výtok v jakémkoli období, dokonce i během těhotenství, měli byste se poradit se svým lékařem.

Tajné typy

Podle "organoleptických" vlastností: vůně, konzistence, barva, chuť (v žádném případě je nemusíte zkoušet), může být výtok odlišný:

 • tlustý a tenký;
 • vodnatý a slizký;
 • transparentní, průsvitné a neprůhledné;
 • bílá, žlutá, nazelenalá, tmavě zelená, téměř černá, hnědá, krvavá;
 • jemný a urážlivý.

Pokud je pravděpodobné, že když se objeví krvavý výtok s nepříjemným zápachem, půjdete do nemocnice, nemusíte si všimnout slabého průhledného výtoku. A nechat si ujít okamžik, kdy patologie právě „začala“. Gynekologové proto trvají na pečlivém samovyšetření mléčných žláz..

Průhledný výboj

Pokud máte malé množství čirého výtoku bez zápachu, nejste nemocní ničím vážným. Transparentní výtok může být u žen mimo těhotenství a kojení:

 • s těžkou fyzickou námahou;
 • když nosíte malé podprsenky;
 • aktivní stimulace bradavek (tlakem);
 • před menstruací;
 • když užíváte OK (orální antikoncepce).

Tajemství obvykle vychází z obou bradavek. V plném smyslu se takové vypouštění nepovažuje za patologické, ale nelze je přičítat normě. Výskyt jakéhokoli výtoku z bradavek naznačuje hormonální nerovnováhu. Takové porušení vyžaduje opravu..

Tmavě zelený slizniční výtok

Pokud si všimnete tmavě zeleného a někdy černého výtoku z bradavky, jste v menopauze, pravděpodobně jsou vaše mléčné kanály zdeformované, změněné a rozšířené. Tento jev nemusí být doprovázen bolestivými pocity. Tato patologie je častější u žen:

 • jste měli hnisavou mastitidu;
 • s hyperlaktací během krmení.

Ektázie (plasmacytická mastitida) mlékovodu není považována za závažný stav, ale může doprovázet vznik rakoviny. Diagnostikujte onemocnění pomocí ultrazvuku a rentgenového vyšetření prsu. Léčba může být konzervativní (antibiotika, imunostimulanty, protizánětlivé léky) a operativní. Pokud léčba není účinná, postižené potrubí se odstraní.

Krvavé tajemství

Při poranění žlázové tkáně se z bradavky postiženého prsu uvolňuje tekutina, někdy smíchaná s krví. Je nutné jít do nemocnice, protože hematomy v této oblasti jsou často abscesy. Někdy má trauma za následek cystadenopapillom nebo intraduktální papillom.

Papilom se může tvořit také z jiných důvodů (hormonální nerovnováha). Nádor je benigní. Na začátku procesu nezpůsobuje bolestivé pocity. Jeho růst je charakterizován viskózním a krvavým výbojem. Takto se projevuje nezánětlivý novotvar..

Když je připojena bakteriální infekce, objeví se bolest. Vzdělání otužuje, dobře hmatatelné. Výtok je žlutý se specifickým zápachem hnisu. Léčba je extrémně rychlá.

Pokud se z jedné žlázy vylučuje tajemství, výtok je krvavý nebo hnisavý, prsa se deformuje, mění se barva kůže a barva dvorce, mění se tvar bradavky, možná jde o rakovinu. Bolest s tímto onemocněním se objevuje již v poslední fázi. Chirurgická léčba.

Při absenci metastáz a omezeném zaměření je možný chirurgický zákrok zachovávající orgány. S rozsáhlou lézí se resekuje nejen nádor, ale také tkáně, které jej obklopují - mastektomie.

Hnědozelený výtok

Při mastopatii nebo fibrocystickém onemocnění žlázy obvykle bobtnají, zejména před menstruací, v oblasti hrudníku a výtoku se objeví prasknutí: spíše tmavě hnědá, někdy nazelenalá. Nemoc vyžaduje lékařské ošetření a monitorování. Malignita je vzácná. Při správné léčbě cystické útvary ustoupí.

Žlutý, páchnoucí výtok

Toto vypouštění můžete pozorovat na sobě během vývoje mastitidy. Mastitida může být u pacientů jakéhokoli pohlaví, ale častěji se vyvíjí u kojících matek na pozadí laktostázy. Penetrace kokální flóry a její reprodukce v žlázové tkáni prsu vede k tomu, že:

 • bolí hrudník;
 • kůže zčervená;
 • zahřeje se na dotek;
 • z bradavky se hojně uvolňuje neprůhledné žluté tajemství se specifickým „hnisavým“ zápachem.

Jako léčbu musíte vyčistit vytvořený absces a provést antibiotickou terapii.

Bílé mléčné tajemství

U pacientů obou pohlaví se může objevit odtok galaktorea nebo mleziva. Toto není nezávislá patologie, ale známka prolaktémie. Ten vyvíjí:

 • s častými lety a měnícími se klimatickými pásmy;
 • patologie štítné žlázy;
 • poruchy hypofýzy-hypotalamického systému.

Galactorea je charakterizována čirým nebo bílým hustým výtokem z obou bradavek..

Na tomto se s vámi loučíme. Doufáme, že jsme zcela plně odpověděli na otázku, proč může sekrece bradavek vyniknout a kdy k ní dojde. Sdílejte informace se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí a znovu navštivte náš portál. Rádi zodpovíme vaše dotazy a pomůžeme vyřešit problémy..

Výtok z mléčných žláz tlakem

Tento jev se vyskytuje u žen nejen kvůli patologickým změnám v těle. Vzácné vylučování z žláz je přirozený proces. Je to kvůli charakteristické struktuře spárovaného orgánu. Tekutina má krvavou nebo hnisavou konzistenci, doprovázenou bolestivostí, zatvrdnutím. Pokud zjistíte tyto příznaky, měli byste se domluvit s mammologem. Specialista identifikuje příčiny výtoku z mléčných žláz pod tlakem, během těhotenství nebo před menstruací.

Proč se objevit

Znatelný výtok z mléčných žláz je známkou jejich porážky infekčně-zánětlivým nebo nádorovým procesem. Výjimkou je těhotenství, kojení. Všechny ostatní případy vyžadují lékařskou pomoc. Faktory přispívající k patologickému stavu: nesprávné nošení podprsenky, hormonální selhání, anamnéza traumatu, mastopatie, rakovina.

Druhy výboje

Kromě období laktace je výtokem kapalina různé hustoty, zápachu, barvy a intenzity prosakování. Protéká mléčnými kanály stejným způsobem jako mateřské mléko. Rovněž jsou brány v úvahu rysy sekrece - uvolňují se spontánně nebo v důsledku palpace. Riziko vzniku poruchy se zvyšuje s věkem a počtem narozených.

Bílý

Je normální, že během kojení několik kapek tekutiny vyteče a dojde k výraznému stlačení mléčné žlázy. Tato konzistence zabraňuje slepení stěn mléčných kanálků, a je proto přijatelná. Po skončení období laktace produkce mléka během několika měsíců postupně klesá. Pokud proces trvá déle, je vhodné poradit se s lékařem. Nepřirozený mléčně bílý výtok je způsoben zvýšenou hladinou prolaktinu, což naznačuje možné patologie, mezi které patří:

 • Nerovnováha hormonů v těle
 • Galaktorea pozorována i po 20 týdnech ukončení laktace
 • Mimoděložní nebo zmrazené těhotenství, jeho umělé ukončení
 • Destabilizace hypotalamu nebo hypofýzy v důsledku poškození, přítomnost rakovinového nádoru
 • Důsledkem operace je sevření nervových zakončení prsu
 • Onemocnění vaječníků nebo nadledvin
 • Nadměrné užívání antikoncepce

Příznaky jsou doplněny nepříjemnými pocity při používání podprsenky, brnění a pálení v oblasti hrudníku. Intenzita vylučování tekutin se zvyšuje s fyzickou aktivitou, během.

Hnisavý

Hnisavá tekutina z bradavek je prvním příznakem mastitidy, intraduktálního papilomu. Jedná se o abnormální benigní novotvar v dutině mléčného kanálu, který ničí jeho lumen. Hnis označuje absces, absces v oblasti mléčné žlázy, bradavku.

Úleva od zánětlivého procesu zahrnuje použití antibiotik, použití speciálních obkladů a ve výjimečných případech otevření abscesu. Papilom postihuje ženy starší 40 let. Onemocnění je potvrzeno ultrazvukem, ductografií, laboratorními studiemi vzorků vylučovaných sekretů.

Krvavý

Nemáte nic společného s nosením nebo krmením dítěte. V 80% případů potvrzují diagnózu benigního nebo maligního nádoru. Krev je přítomna, když nádor poškodí kapiláry vylučovacích kanálků, které vedou z každé bradavky hluboko do žlázy.

Počet sekrecí a intenzita jejich barvení se zvyšuje s růstem novotvaru. Je obzvláště nebezpečné, pokud nedošlo k poškození hrudníku a pohmoždění měkkých tkání. Méně často se podobná situace vyskytuje na pozadí použití těsné podprsenky ze syntetické tkaniny. Materiál tře tělo a vytváří krvácející trhliny na citlivém epitelu bradavky.

Tento stav je nebezpečný infekcí žlázové tkáně patogeny. V lékařské praxi je tento patologický stav definován jako kalitus. Onemocnění je doprovázeno akutními bolestmi, hnisavou a krvavou konzistencí bradavek. Terapie zahrnuje dodržování hygienických pravidel, používání speciálních hojivých krémů.

Tmavozelený

Projev cystické, nodulární nebo vláknité mastopatie, absces prsu, intraduktální papilom. Současně jsou pozorovány pravidelné bolesti na hrudi (zejména před menstruací), jsou cítit malé uzliny. Etiologie onemocnění zahrnuje obezitu, selhání jater, ledvin, problémy s činností štítné žlázy, vaječníky. Tyto faktory destabilizují hormonální rovnováhu, vyvolávají rozvoj bolesti v podbřišku (včetně pohlavního styku). Navíc je narušen menstruační cyklus.

Vylučování mleziva před menstruací

Přirozený proces během těhotenství v ostatních případech naznačuje hormonální poruchy, které přispívají k rozvoji onemocnění prsu. Diagnóza je potvrzena krevním testem na prolaktin. Užívání antikoncepce je hlavní příčinou nažloutlé lepkavé tekutiny z bradavek v předvečer menstruace. Doprovodné příznaky: zvětšení bradavek, nepohodlí na hrudi, zvýšená citlivost.

Přípustná sekrece bez barvy a zápachu během menstruace až 2 kapky na pohmat. Vysoká hladina estrogenu na začátku cyklu přispívá k otoku prsou. Jeho hodnota se po menstruaci vrátí k normálu..

Se sexuálním vzrušením

Ženské bradavky jsou schopné během orgasmu produkovat až 4 kapky bílé nebo čiré tekutiny. Tento jev závisí na individuálních charakteristikách organismu. Se zvýšením sexuálního vzrušení se hormony uvolňují do krve. Jejich počet dosahuje maximální koncentrace během nástupu nejvyššího potěšení v intimitě. Pozitivní hormonální změny stimulují přirozené mazání prsou, což je známkou plné spokojenosti žen.

Výtok během těhotenství

Během těhotenství jsou změny v ženském těle přirozené. Vztahují se také na stav mléčných žláz, které:

 • Zvyšují objem, což přispívá k výskytu nepohodlí, svědění kůže
 • Zvyšte jejich citlivost, po které žena reaguje na drobné dotyky
 • Změňte barvu dvorců (během tohoto období je viditelnější žilní síťka prsu)
 • Vydává se mlezivo - první mateřské mléko

Výtok z bradavek během těhotenství je povolený, je přirozeným jevem a má nažloutlý odstín. Zpočátku je kolostrum poměrně husté, ale jeho konzistence se postupem času stává méně častou. Načasování nástupu sekrece se liší od prvního trimestru těhotenství do období po porodu.

Měli byste být ostražití, když mledzivo zkrvaví nebo bude jasně žluté. Tento stav je doprovázen bolestivou bolestí v oblasti hrudníku. Dochází k deformaci žláz. Příznaky naznačují výskyt patologie, která vyžaduje vyšetření odborníkem. Doporučení týkající se péče o prsa během těhotenství zahrnují správnou hygienu, nevylučování sekretů a nošení pohodlné podprsenky.

Příčiny

Mateřské mléko je přirozená sekrece složená převážně z laktózy. Pokud obsahuje krvavé nebo hnisavé nečistoty, je obtížné určit etiologii patologického stavu podle jednoho vzhledu konzistence. Podobné jevy jsou pozorovány u mužů s nádorem hypofýzy, akromegalií, doprovázených užíváním určitých léků. Na pozadí závažných endokrinních poruch, vysoké hladiny prolaktinu v krvi (hyperprolaktinémie), kraniofaryngomu je u dětí diagnostikován patologický stav.

Uvolňování mléka během laktace je přirozenou reakcí ženského těla, která umožňuje poskytnout dítěti odpovídající výživu. Za jiných okolností symptomatologie vyvolává podezření na řadu nemocí..

Galaktorea

Jedná se o přesnou definici diagnózy, kdy mléko prosakuje z prsu v důsledku nepřirozených faktorů - absence těhotenství nebo po menopauze. Příčinou onemocnění je:

 1. Hormonální poruchy, nadužívání antikoncepce
 2. Endokrinní onemocnění, poškození vnitřních orgánů (selhání ledvin)
 3. Mechanické poškození podpaží, traumatická encefalopatie
 4. Nemoci epidermis v oblasti dekoltu, důsledky laparotomie
 5. Hypotalamická patologie, tuberózní skleróza

V závislosti na etiologii a stupni progrese provokujících faktorů získává mléko jiný odstín - od světle nažloutlého po tmavě hnědý. Se sníženou koncentrací pohlavních hormonů, atrofií vaječníků je možný rozvoj syndromu trvalé lactorrhea-amenorea..

Ektázie mléčných kanálků

Vyskytuje se v důsledku zánětu kanálků mléčné žlázy, jejich blokování buněčnými hmotami husté, tmavě zbarvené konzistence. Nemoci jsou náchylné k ženám nad 40 let. Terapie zahrnuje užívání antibiotik, zmírňujících bolest, protože patologie je charakterizována akutní bolestí.

Mastitida

Je to jedna z nejčastějších komplikací poporodního období. Vývoj onemocnění je vysvětlen strukturou epiteliální tkáně bradavky. Riziko mastitidy se zvyšuje kvůli potřebě časté laktace, nedodržování pravidel osobní hygieny.

V 9 z 10 případů se patologie vyvíjí v důsledku penetrace stafylokoků nebo streptokoků do tkáně prsu. Vyvíjí se hnisání tkání, což je v rozporu s možností dalšího krmení dítěte. Je doprovázen výtokem zakalené husté kapaliny smíchané s krví z bradavek.

 1. Zčervenání kůže, zvýšení tělesné teploty
 2. Otok bradavek, požití hnisavých hmot v mléce
 3. Tahání bolesti, slabost těla

Tento jev komplikuje laktaci, pokud je jemná pokožka bradavky poškozena ve formě četných trhlin. Můžete zabránit vstupu krve do mléka mazáním prsou lanolinovou mastí. Ale zpočátku byste měli dostat souhlas lékaře.

Důsledky poranění hrudníku

Potíže v domácnosti, nehody, vyšší moc, agresivita ostatních, náhodné pády jsou potenciálními příčinami poškození hrudníku. Zraněná tuková tkáň, buněčná látka v hloubce prsu vede k nekróze, septické mastitidě.

Pravděpodobnost onemocnění se zvyšuje, pokud se zjistí:

 • výrazné otoky, hrudky na hrudi
 • ztmavnutí pohmožděných oblastí
 • poškození mléčných kanálků, následné spontánní uvolnění krvavé tekutiny z nich
 • oblasti poškozené vysokou teplotou

Menší hematomy odezní samy za 2-3 týdny. Při rozsáhlém poškození nestačí pouze vnější léčba mastí nebo antibakteriálními látkami jako léčba. V 35% případů se následky úrazů jakéhokoli druhu dostaví po 12–18 měsících.

Včasný přístup k lékaři snižuje riziko vzniku rakoviny.

Fibrocystická mastopatie

Je charakterizován tvorbou jednotlivých nebo více uzlů různé hustoty a velikosti v mléčné žláze. Mají jasné kontury. Dlouhodobá absence léčby je nebezpečná degenerací novotvaru do maligního nádoru. Tento stav je doprovázen bolestivými pocity bolesti s periodickým zvyšováním jejich intenzity před menstruací.

Ozáření bolesti zad, podpaží nebo předloktí je způsobeno skřípnutím nervů patologickými uzlinami. Výtok z bradavek doprovází předmenstruační příznaky (otoky a zvětšení prsou, nepohodlí v dolní části břicha, podrážděnost). Sekrece má zelenou nebo fialovou barvu, objem se pohybuje od několika kapek, které se objeví během palpace prsu, až po hojné masy.

Maligní formace

Možná v jakékoli oblasti prsu, uvnitř i vně mléčných kanálků. Krvavý výtok je jedním ze znaků rakovinového nádoru, což potvrzuje specializovaná diagnostika. Terapie zahrnuje výhradně chirurgické metody: maste- a lumpektomii.

Pagetova nemoc

Jedná se o typ maligního nádoru na bradavkách s rozšířením do dvorce. Původ patologie není zcela objasněn, existují pouze teorie. Vývoj onemocnění postihuje muže a ženy, zejména ve věku od 45 do 50 let. Mezi příznaky patří:

 • Zánět tkáně bradavek, zarudnutí a šupinatá vyrážka na hrudi
 • Bolest, svědění, přecitlivělost areoly
 • Pravidelné krvácení z bradavek
 • Hmatatelné tvrdé uzliny v hrudi viditelné ve všech ostatních případech

Patologie se může šířit do jedné nebo obou žláz najednou. Onemocnění je onkologické, zahrnuje chirurgický zákrok, užívání protirakovinných látek, hormonální léky.

Jakého lékaře kontaktovat?

U bolestí na hrudi, výtoku z bradavek nejasné etiologie je nutné kontaktovat gynekologa nebo terapeuta. Léčba onemocnění počáteční, střední závažnosti provádí mammolog samostatně, bez pomoci onkologa. V závažných klinických případech je nevyhnutelný zásah chirurga onkologa. Zhoršení stavu těla a samoléčba je proto nebezpečné pro život a zdraví. Terapie v raných fázích patologie minimalizuje pravděpodobnost další implementace radikálních terapeutických technik.

Diagnostika

Zpočátku jsou onemocnění prsu detekována palpací. Zjištěné uzliny jsou doprovázeny bolestivostí a jsou důvodem k podezření na konkrétní patologii. Optimální doba pro zákrok je 9-11 dní od začátku menstruace, kdy se prsa vrátí do normálního stavu. Pocit usnadňuje stanovení stupně otoku, expanze žil a tepen, asymetrie obrysů žláz. Kromě termografie zahrnuje komplexní diagnostika:

 1. Laboratorní krevní testy. Umožňuje identifikovat zánětlivé procesy zvýšením hladiny leukocytů a zvýšením indikátorů ESR.
 2. Mamografie. Pomáhá detekovat novotvar v počátečních stádiích vývoje přesněji než MRI, které je předepisováno méně často kvůli velkému počtu falešných výsledků.
 3. Ductografie. Umožňuje vyloučit nebo potvrdit přítomnost ektázie, intraduktálního papilomu, novotvarů. Injekční kontrastní látka pomáhá určit specifickou lokalizaci maligního novotvaru.
 4. Ultrazvuk. Výsledek studie poskytuje jasnější klinický obraz při podezření na zánět nebo nádorové procesy. Metoda je informativní, pokud jde o stanovení spektra poškození. Před provedením operace musí být provedeno ultrazvukové skenování.
 5. Cytologické vyšetření vzorku sekrece každé bradavky pro analýzu bakteriální mikroflóry.

K potvrzení patologie hypofýzy se provádějí krevní testy na přítomnost vysoké koncentrace prolaktinu. Odhalení koncentrace hormonu stimulujícího štítnou žlázu poskytuje představu o stavu štítné žlázy. Přítomnost chorionického gonadotropinu v krvi je detekována standardním těhotenským testem. Lékař věnuje zvláštní pozornost barvě a teplotě kůže prsu, velikosti lymfatických uzlin. Studie anamnézy, hodnocení povahy sekrece z bradavek přispívá ke stanovení přesnější diagnózy.

Cytologie výboje

V cytologické studii je přesný počet rakovinných buněk stanoven v tekutině vylučované mléčnými žlázami. Diagnóza je potvrzena souběžnými technikami. Při podezření na Pagetovu rakovinu se provede punkce kůže dvorce. Biopsie bradavkové epidermis je přesný diagnostický postup k určení počtu nádorových buněk. Zahrnuje to odebrat kousek tkáně k vyšetření pod mikroskopem a rozlišit povahu, typ novotvaru.

Léčba

Terapie zahrnuje integrovaný přístup. Touha nahradit plnohodnotnou lékovou nebo chirurgickou léčbu recepty tradiční medicíny může vést k nevratným následkům. Výše terapeutického zásahu závisí na příčině, povaze a závažnosti zjištěných onemocnění. Léčba zahrnuje užívání hormonálních látek, antibiotickou terapii a lokální aplikaci antiseptických mastí. Dodatečně se podávají vitamíny a léky proti bolesti.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji onemocnění prsu, je nutné:

 • Udržujte optimální tělesnou hmotnost, denní fyzickou aktivitu
 • Dodržujte plnohodnotnou stravu, spěte
 • Vyvarujte se nárazů, modřin, řezných poranění, propíchnutí a jiných poranění hrudníku a dekoltu
 • Nezanedbávejte kojení
 • Vzdejte se špatných návyků, minimalizujte počet stresových situací
 • Omezte nadměrné užívání hormonálních léků
 • Vyšetření mamologem dvakrát ročně

Stejně důležité je pravidelně palpovat žlázy. V přítomnosti novotvarů je lze nejjasněji pociťovat během menstruace. V každodenním životě je lepší používat pohodlné spodní prádlo z přírodní tkaniny. Podprsenka by měla podepřít prsa, nemačkat ji.

Uvedená doporučení mají pozitivní vliv na hormonální pozadí, pomáhají posilovat imunitní systém a minimalizovat riziko patologického výtoku z mléčných žláz..

Klimakterické období se týká fyziologických stavů těla a je doprovázeno řadou nepříjemných příznaků, které trápí ženy, které dosáhly věku 45-50 let. Během tohoto období reprodukční schopnosti ženského těla vysychají, protože koncentrace pohlavních hormonů odpovědných za menstruační cyklus začíná klesat.