Prsa rostou mílovými kroky - když to není šťastné?

Vítáme všechny pravidelné čtenáře a nové hosty našich stránek na těchto stránkách. Nejčastěji se ženy snaží dosáhnout zvětšení poprsí, chodí na nejrůznější triky a podstupují operaci. Ukázalo se však, že existují případy, kdy nárůst mléčných žláz přináší pouze smutek. O tom si dnes promluvíme..

Růst prsu není šťastný

Pokud jste se nesnažili zvětšit poprsí a máte zvětšená prsa a bolest, je nepravděpodobné, že byste to potěšili. Je pravda, že ne každý nepohodlí je známkou vážného onemocnění, které vyžaduje zásah lékařů. V tomto případě se považuje za důležité diagnostické kritérium:

 • frekvence bolesti a zvýšení;
 • symetrie procesu (pokud se zvětšil jeden prsa, je to důvod k návštěvě mammologa);
 • přítomnost dalších příznaků: výtok z bradavek, kožní projevy (vyrážka, hyperémie, otoky), zvětšení břicha, horečka, celková porucha atd.;
 • historie nedávných potratů;
 • přibývání na váze.

Pokud se mléčná žláza zvětšuje na pozadí úplné pohody mimo období menstruace, těhotenství a laktace, změny hmotnosti, pak stojí za to znepokojovat. Příčina je s největší pravděpodobností patologická. Pokud jsou změny spojeny s přirozenými procesy ženského těla, jsou fyziologické. Ačkoli silná bolest na hrudi během menstruace je stále porušením.

Fyziologické příčiny

Existuje několik takových důvodů:

 • puberta u dívek;
 • menstruace;
 • těhotenství;
 • nedávné narození;
 • nedávný potrat.

Je vám 11–13 let, bolí vás bradavky, zvyšuje se jejich citlivost, zvětšují se a bolí vás prsa? Dospíváte. Vaše prsní tkáň se formuje do svůdného ženského prsu.

Máte chuť plakat nebo jste naštvaní? Chcete nějaké čokolády? Všimli jste si mírného cyklického nárůstu velikosti prsou, trochu to bolí, citlivost bradavek se zvýšila? Podívejte se na kalendář, pravděpodobně si brzy užijete menstruaci..

Pokud máte zpoždění v menstruaci, vaše žlázy jsou oteklé, bolí vás bradavky, trápí vás plynatost a bolí vás břicho, můžete být těhotná. Stačí udělat test. Pokud jste těhotná, bradavky dráždí podprsenka a prsa se nezvýšila - to není důvod k panice. Takové změny jsou individuální. Samozřejmě, pokud jsou testy a ultrazvuk normální.

Nedávno jste porodili a kojíte své dítě. Čas od času, několikrát denně, vaše žlázy bobtnají, objeví se ostrá bolestivost, zvláště poté, co jste vypili horký čaj. Setkal jste se s „přílivy“ mléka.

Pokud otěhotníte a nedávno jste potratila, nedivte se, že máte plná prsa a bolí vás bradavky. Po početí se hormony začaly rychle a aktivně produkovat, připravovaly tělo na porod a porodily dítě. Proces ustoupí, ale nepohodlí vás může trápit několik dní.

Ve všech případech je nepohodlí vysvětleno normálními výkyvy hormonálního pozadí v ženském těle, korekce není nutná.

U žen, které začínají aktivně létat, může někdy bolet prsa. Současně může trochu růst a dokonce se objeví slabý průhledný výtok z bradavky. V tomto případě jste „snášeli“ prolaktin. V případě potřeby se poraďte s gynekologem.

Patologické příčiny

Důvody pro tuto povahu jsou různé a existuje mnoho z nich, od lokálních zánětlivých procesů až po vážné poruchy v práci celého organismu. Mezi hlavní patří:

 • PMS s mastodynií (bolest na hrudi);
 • mastopatie s mastalgií;
 • zánětlivý proces v žláze (mastitida, absces);
 • růst maligních novotvarů.

Pokud před menstruací dojde k bolesti hlavy, otoku mléčných žláz, nevolnosti, trávení (zácpa nebo průjem), objeví se dysbióza, srdeční frekvence a bolesti kloubů. Navíc se zvětšilo břicho, dole je bolestivost nebo jste ztratili vědomí - můžete říci; „Ahoj PMS“.

Mnoho žen během tohoto období pije analgetika, antispazmodika a čeká, až nepohodlí ustane. Bylo by však lepší navštívit lékaře, zkontrolovat hormonální pozadí a v případě potřeby provést léčbu. PMS je známkou hormonální nerovnováhy. Může se vyvinout na pozadí nedostatku spánku, přepracování (nervózní a fyzické), ale mohou existovat i další základní faktory bolestivého stavu..

Nejběžnější patologií mléčných žláz je mastopatie. Toto onemocnění je charakterizováno výskytem hrudek v oblasti prsu. Současně hrudník často nebolí a nepohodlí se objevuje až ve 2. fázi cyklu. Fibrocystické onemocnění však může nastat s těžkou mastalgií..

Proč je žláza zarudlá, oteklá a bolestivá? Cítíte obecnou nevolnost, máte zvýšenou tělesnou teplotu? Možná se vyvíjí mastitida nebo se již vytvořil absces.

Pokud se jeden prsa změnil, objeví se deformity, změna barvy kůže, krvavý nebo hnisavý výtok z bradavky - nejsou to dobré známky a mohou naznačovat rakovinu. Navíc v případě maligních nádorů je železo velmi bolestivé až v závěrečné fázi onkologického procesu, během období rozpadu nádoru.

Proto jsou samovyšetření a včasný přístup k lékaři velmi důležité, pokud jsou zjištěny jakékoli změny (těsnění, výtok z bradavek, regionální edém lymfatických uzlin).

Co dělat s mastalgií?

Poraďte se s mammologem a gynekologem. Pošle vás na vyšetření, nechte se otestovat, abyste zkontrolovali hormonální pozadí. Získejte ultrazvuk nebo mamograf. Pokud není důvod k obavám, uklidněte se. Pokud potřebujete léčbu, projděte ji v nejranější fázi vývoje onemocnění.

Na tomto místě se loučíme s novými články. Sdílejte informace se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí. Čekáme na vaše přátele a vás na našem webu.

Proč u žen bolí prsní žlázy

Mnoho zástupců krásné poloviny lidstva čelilo nástupu příznaků bolesti v hrudi. Proto se tak často setkáváme s otázkou, proč prsa u žen bolí. Existuje pro to mnoho důvodů. Mnoho z nich není spojeno s patologickými problémy a nepředstavuje žádnou hrozbu pro život a zdraví. Stejně často jsou však bolesti způsobeny vážnými nemocemi, které bez včasné léčby vedou k vážným stavům..

Proč bolí prsní žlázy - důvody

Nejčastěji je syndrom pozorován u žen v důsledku hormonálních poruch. Někdy může být takové selhání fyziologické, ale častěji je spojeno s řadou nemocí..

Norma

Přirozeně způsobená bolest prsu se často vyskytuje po ovulaci. Menstruační cyklus je spojen s kolísáním množství různých pohlavních hormonů v těle ženy. Příprava na možné těhotenství začíná po ovulaci..

Normou je mírná bolestivost na hrudi, která trvá 2-3 dny. Za určitých okolností je kvůli individuálním charakteristikám ženského těla nepohodlí intenzivní a prodloužené. V takové situaci se doporučuje podstoupit diagnostiku, aby se vyloučila přítomnost chorob a jiných patologických stavů..

Bolest prsou v prvním trimestru těhotenství je považována za normální. Mohou se objevit a zmizet, někdy přetrvávají po dlouhou dobu. Bolest je doprovázena pocitem otoku na hrudi. Popsané projevy jsou spojeny se skutečností, že začíná příprava ženského těla na krmení dítěte..

Bolestivost během menopauzy je spojena s fyziologickými procesy. Je to také způsobeno hormonálním narušením. Tyto pocity jsou zpravidla krátkodobé, někdy jsou ostré, ale častěji nejsou příliš intenzivní. Kromě toho dochází ke změnám ve tvaru a velikosti mléčných žláz.

Patologie

Necyklická bolest na hrudi je vždy považována za poruchu a vyskytuje se:

 • V přítomnosti maligních a benigních novotvarů.
 • S cystami.
 • Po úrazech a operacích.
 • Při užívání různých léků.

Co naznačuje bolest jedné mléčné žlázy

Bolestivost na jedné straně vždy vyvolává podezření na rozvoj nemoci. Proto je nutná urgentní diagnóza.

Nejběžnějším onemocněním, které způsobuje nepohodlí, je mastitida. Příčinou onemocnění je infekce. Mastitida se vyvíjí nejčastěji v poporodním období. Vyvolává problém stagnace mléka, která způsobuje zánět.

Mastitida však není vždy spojena s porodem. Může to být způsobeno chronickými infekčními chorobami, které oslabují imunitní systém.

Další běžnou patologií, která způsobuje problémy v levém nebo pravém prsu, je mastopatie. Je charakterizován vývojem benigních novotvarů v žlázových strukturách. Nástup bolesti je spojen s kompresí tkání, na které reagují zde umístěné nervové zakončení. Často dochází k ozáření bolesti paže a podpaží. Někdy je to nesnesitelné. Mastopatie je spojena s nerovnováhou hormonů v těle.

Velmi často se na pozadí hormonálních poruch objevuje fibroadenom prsu. Je to benigní nádor vytvořený z žlázové a pojivové tkáně. Tento novotvar reaguje na změny v hormonálním pozadí, takže se může výrazně snížit před menstruací. Pokud lékař doporučí chirurgický zákrok, musíte s tím rozhodně souhlasit..

Život ohrožující patologie - rakovina. Měli byste vědět, že v počátečním stadiu se maligní nádor neprojevuje tak bolestivě, ale jak roste, začíná mačkat nervová zakončení, což zpočátku způsobuje mírné nepohodlí a následně nesnesitelnou bolest.

Povaha bolesti a jejich vztah k určitým nemocem

Během počátečního vyšetření se lékař zajímá o povahu bolesti. Podrobný popis pocitů pacienta mu pomáhá určit, proč prsa bolí.

Bodavá bolest

Šití bolesti v mléčné žláze nemusí mít vždy patologickou příčinu. Mohou se vyskytovat na pozadí předmenstruačního stavu. Toto znamení také označuje přítomnost lehkých zranění a zranění, která se často vyskytují, například při krmení dítěte.

Periodická bodavá bolest doprovází období těhotenství. Znamená to, že dochází ke změnám v tkáňových strukturách způsobených přípravou na krmení dítěte. Tento druh nepohodlí je pociťován od prvních dnů laktace a je to také normální, protože naznačuje vzhled mléka.

Kromě toho však existují patologické příčiny brnění:

 • Kardiovaskulární problémy.
 • Patologie páteře.
 • Interkostální neuralgie.

Bolest a pálení

S určitými rysy ženského těla se na konci menstruačního cyklu objeví pocit pálení. Typicky nepohodlí zmizí po ovulaci. Dalším příznakem je zvýšení objemu mléčných žláz a pocit plnosti zevnitř.

Pocit pálení se objevuje také během těhotenství. Je to způsobeno rozsáhlými změnami hormonálních hladin. Současně je pozorována nevolnost, podrážděnost a ospalost. Považuje se za normální, pokud nepohodlí zmizí na konci prvního trimestru, ale někdy přetrvává až do porodu.

Pocit pálení v prsu během laktace je považován za komplikaci, proto se doporučuje okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Takové pocity jsou způsobeny poškozením bradavek, což zvyšuje riziko infekce, a proto se často vyvíjí mastitida.

K hormonálním změnám dochází také během menopauzy, což vyvolává pocit pálení v oblasti hrudníku. Navzdory skutečnosti, že je tento proces považován za fyziologický, někdy je dodatečně pozorováno zvýšení teploty.

Dráždivá bolest

Hormonální narušení obvykle vede k výskytu tažných bolestí. To doprovází cyklické nepohodlí během menstruačního cyklu. Tahové bolesti jsou v tomto případě zachovány na krátkou dobu a samy o sobě zmizí..

U některých onemocnění je problém přítomen po dlouhou dobu. Bolest se zvyšuje s palpací a fyzickou námahou. Hrozivé příznaky - otok, výtok z bradavek, horečka, slabost. Všechny tyto příznaky naznačují mastitidu, novotvary nebo mastopatii. To vyžaduje lékařskou péči, jinak se zvyšuje riziko komplikací..

Je to tupá bolest

Bolestivé pocity jsou poměrně hrozivým příznakem. Doprovází mnoho nebezpečných patologií. Syndrom této povahy naznačuje mastopatii. Nepohodlí se obvykle zhoršuje na konci menstruačního cyklu..

Bolestivý syndrom je pozorován u laktostázy (stagnace mléka v prsu během laktace). K tomu dochází, když dítě není správně krmeno. V obtížných situacích teplota těla stoupá. Je nutné přijmout opatření k vyloučení komplikací.

Kňouravý charakter také naznačuje zánět nebo vývoj benigního novotvaru..

Bolest doprovází:

 • Trauma.
 • Chirurgické operace.

Silná bolest

Silná bolest v mléčných žlázách je ve většině případů považována za patologický projev. V tomto případě je nutná diagnostika.

Při poranění tkání prsa u žen bolí. Tento jev je zřídka pozorován, měli byste však vědět, že oděry a modřiny po různých událostech se objeví po určité době. Za přítomnosti hematomu by měla být přijata opatření k vyloučení vývoje zánětlivého procesu. Jinak může dojít k degeneraci tkáně, což je velmi nebezpečné..

Silná bolest je charakteristická pro zánětlivé procesy po zavedení implantátu. To naznačuje kompresi nervových zakončení. Aby se vyloučily komplikace, je doporučeno konzultovat s lékařem.

Pokud dojde k silné bolesti při krmení dítěte, pak s největší pravděpodobností dochází k mastitidě. Navíc existuje pocit roztažení hrudníku, v tkáních je těsnění. V tomto případě je indikována urgentní lékařská péče..

Poměrně vzácnou komplikací mastitidy je absces. Tato patologie vyniká jako samostatná nemoc. Vyznačuje se akutní, těžko snesitelnou bolestivostí. V tomto případě se vytvoří absces v prsní tkáni. Léčba se provádí pouze s naléhavým chirurgickým zákrokem.

Proč bolí prsní žlázy, ale žádná menstruace

Pokud menstruace začne o pár dní později, ale nedojde k žádnému nepohodlí, ženy tomu zpravidla nevěnují pozornost. Pokud však bolest na hrudi přetrvává a menstruace nenastane, okamžitě se vyskytnou obavy o stav těla.

Prvním důvodem je, že došlo k početí a došlo k těhotenství. To je obvykle potvrzeno silným otokem mléčných žláz a zvýšením citlivosti bradavek. Těhotenský test potvrzuje nebo vyvrací takové odhady s vysokou spolehlivostí. Pokud je však negativní, pak se doporučuje opakovat to za pár dní nebo být testován na choriový gonadotropin.

Není-li těhotenství potvrzeno, jsou důvody absence menstruace patologické.

Zpoždění menstruace nastává s vývojem následujících patologií:

 • Hormonální nerovnováha.
 • Mimoděložní těhotenství.
 • Mastopatie způsobená hormonální nerovnováhou.

Po určitou dobu přetrvávají nepohodlí na hrudi a při menopauze nedochází k menstruaci. Problém vyvolává také změna klimatu. To se stává obzvláště často u meteorologických žen při změně časového pásma. Když se vrátíte do známých podmínek, obnoví se menstruační cyklus, celkový stav těla se vrátí do normálu.

Následující závažné patologické stavy mohou vést ke zpoždění menstruace a bolesti:

 • Polycystický vaječník.
 • Onkologická onemocnění.
 • Infekční a zánětlivá onemocnění reprodukčního systému.
 • Pohlavní choroby.

Jak zmírnit příznaky bolesti

Silnou bolest na hrudi lze zmírnit různými lidovými metodami. Účinný je například list zelí, který je předem potažený medem a nanesen na hruď v noci. Takový přírodní obklad může rychle eliminovat silnou bolest..

Dobře také pomáhají bylinné odvarky s protizánětlivými a analgetickými účinky. Patří mezi ně heřmánek, podběl, měsíček, lípa, řebříček. Při používání tradiční medicíny je třeba postupovat opatrně, protože mnoho bylin může způsobit alergické reakce. Kromě toho se nemůžete uchýlit k léčbě bylinami, pokud není jistota, že nedojde k těhotenství. To je způsobeno skutečností, že některé formulace mohou vyvolat nedobrovolný potrat..

Doporučuje se revidovat stravu. Je nutné z něj odstranit pikantní a kořeněná jídla, musíte obohatit nabídku o ovoce, zeleninu a bylinky.

Když naléhavě potřebujete navštívit lékaře

Pokud dojde k silné bolesti v mléčných žlázách, které přetrvávají po dlouhou dobu, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Je obzvláště nebezpečné, pokud by na tomto pozadí byly během samodiagnostiky nalezeny v hrudníku tulení nebo uzlíky. Dalším hrozivým příznakem je výtok z bradavek..

Naléhavá potřeba podstoupit vyšetření, když se objeví následující změny:

 • asymetrie poprsí. Například jeden prsa se zvětšil než druhý nebo došlo ke změně jeho tvaru;
 • změna bradavky. Například získal jinou barvu nebo se zapojil. Je třeba upozornit na podivný výtok, zejména s nepříjemným zápachem a nečistotami hnisu;
 • bolestivost při stisknutí nebo dotyku bradavek, která je držena po dlouhou dobu;
 • kůže na hrudi je ztvrdlá, olupující se, zarudlá nebo zvrásněná.

Proč mě bolí hrudník? Hrudky a 5 dalších příznaků

Proč ultrazvuk prsu a další způsoby prevence rakoviny prsu

Moderní žena má, bohužel, mnoho rizikových faktorů pro vznik onemocnění prsu. Jaké příznaky v oblasti prsu je důležité věnovat pozornost, co říká bolest na hrudi a jaká jsou opatření k prevenci rakoviny prsu?.

- Proč jsou nyní onemocnění prsu u žen tak častá??

- Životní styl moderní ženy nejčastěji znamená přítomnost malého počtu dětí, a to je hlavní rizikový faktor pro naše mléčné žlázy, které jsou od přírody určeny k výživě kojenců. V dnešní době žije jen málo lidí jako naše prababičky, respektive malý počet porodů nebo bezdětnost, opožděné zavedení plodnosti, krátkodobá laktace nebo její absence v životě ženy jsou rizikové faktory, které mohou vést k onemocněním prsu, zejména po 35 letech.

Situaci komplikují také stávající gynekologická onemocnění, poruchy endokrinního systému, jater, kde dochází k výměně hormonů, a také genetická zátěž. Důležitou roli hraje psychoemoční přetížení - stres v práci, potíže v osobním životě atd., Protože to všechno vede k ženskému tělu k hormonální nerovnováze. Proto jsou onemocnění mléčných žláz poměrně častá. Nejběžnější onemocnění - mastopatie je tedy detekována u 60–80% žen a u žen s gynekologickými onemocněními dosahuje její frekvence 85–90%.

- Jaké příznaky v oblasti mléčných žláz mohou naznačovat možné problémy?

- Za prvé, stojí za to věnovat pozornost těsnění v mléčné žláze, což může naznačovat patologický proces v ženském těle. Hormonální nerovnováha s největší pravděpodobností existuje již dlouhou dobu a byla realizována v takzvaném cílovém orgánu pro pohlavní hormony - v ženském prsu.

Pokud je v mléčné žláze nalezena pečeť, musíte být vyšetřeni odborníky - gynekologem, mammologem. Lékař předepíše vyšetření v závislosti na věku - u mladých lidí je to ultrazvuk mléčných žláz a u starších žen - mamografie nebo kombinace těchto studií. Pamatujte, že tyto procedury se nejlépe provádějí první týden po menstruaci..

Za druhé, důležitým signálem je výskyt výtoku na podprsence při stlačení na hrudi. V tomto případě musíte zjistit, zda je hladina prolaktinu zvýšena. Pokud ano, souvisí to s užíváním léků, které zvyšují prolaktin, jako jsou antidepresiva? Důležitá je barva výboje, hustota, množství, vůně. Nepříznivým příznakem je přítomnost krve - pokud je nalezena, je nutné navštívit onkologa-mammologa, který provede cytologické vyšetření výtoku z bradavky, aby objasnil diagnózu.

- A pokud si žena všimla, že jí začala bobtnat prsa? O čem to může mluvit?

- S největší pravděpodobností vedla hormonální nerovnováha k otokům, což může vést k ucpání kanálků a tvorbě prsních cyst. Další nárůst otoku již vede k bolesti. Zdravý orgán by neměl bolet.

Je důležité si uvědomit: pokud hrudník bolí před menstruací, nejedná se o normu (stejně jako o samotný předmenstruační syndrom), ale o důvod kontaktovat gynekologa kvůli vyšetření a léčbě. Myšlenka, že se jedná pouze o důkaz dvoufázového cyklu, je v současné době lékařskou komunitou uznávána jako chybná..

Pokud se žena obává bodavé bolesti na hrudi, pak to může hovořit nejen o problémech v mléčné žláze, ale také o úplně jiných nemocech. Například v případě bolesti na hrudi spojené s pohybem, se změnou polohy těla, můžeme mluvit o projevech interkostální neuralgie - pak neurolog předepíše léčbu. U starších žen může být bodavá bolest na hrudi vlevo příznakem srdečního onemocnění - pro tento příznak určitě navštivte kardiologa.

- Co dělat, pokud se u vás objeví svědění v oblasti hrudníku?

- Nejprve zkontrolujte, zda není svědění způsobeno vystavením kůže chemikáliím. Zkoušeli jste například nedávno nové mýdlo, prací prostředek, sprchový gel, krém? Pokud je odpověď ano, jedná se s největší pravděpodobností o alergickou reakci. Samozřejmě musíte přestat používat identifikovaný alergen a vyhnout se kontaktu s pokožkou..

Používání chlorované vody, syntetických materiálů nebo těsného oděvu může také způsobit svědění na hrudi. V takovém případě zkuste použít přírodní látky a pohodlné oblečení..

Suchá kůže a v důsledku toho svědění však může být projevem hormonální nedostatečnosti vaječníků, kožních onemocnění a také příznakem diabetes mellitus nebo dokonce psychogenní reakcí. Pro stanovení správné diagnózy a stanovení léčby stojí za to poradit se s lékařem.

- Jaká je prevence onemocnění prsu, zejména těch nebezpečných, jako je onkologie?

- Bohužel rakovina prsu je i nadále na prvním místě mezi rakovinami u žen a frekvence tohoto onemocnění s věkem stoupá. U žen starších 35 let by proto měla být každoroční návštěva vyšetření prsou povinná. Je třeba poznamenat, že se zlepšila včasná detekce rakoviny prsu a jedná se o léčitelné onemocnění s včasnou léčbou..

Nyní se vědci shodují, že navzdory širokému rozšíření mastopatie stále zvyšuje riziko rakoviny prsu, proto je každoroční vyšetření a léčba mastopatie aktivní prevencí rakoviny prsu..

Informace na webu slouží pouze pro informaci a nejsou doporučením pro vlastní diagnostiku a léčbu. V případě lékařských dotazů se poraďte s lékařem.

6 důvodů, proč vás může bolet hrudník

Když se prsa budou cítit těžká a citlivá, můžeme si začít dělat starosti - co když s nimi není něco v pořádku? Možná je to nemoc s velkým „R“? Ale nepropadejte panice. Zvýšená citlivost a nepohodlí prsu mohou mít různé příčiny a drtivá většina z nich nevyžaduje vůli.

Pojďme se podívat na potenciální důvody, proč vás mohou prsa začít bolet, a zjistíme, jak pomoci zvládat nepohodlí..

1. Mastalgie

Tento stav se také nazývá mastodynie a popisuje celé spektrum bolesti prsu. Existují dva typy mastalgie. První je opakovaná bolest na hrudi, která přichází s ovulací a pokračuje, dokud nezačne nový menstruační cyklus. Může se projevit v jedné žláze, v obou nebo v podpaží.

Druhý typ bolesti nesouvisí s cykly a pochází z prsu samotného, ​​ze svalové tkáně nebo kloubů. Necyklická bolest se obvykle vyskytuje na konkrétním místě v důsledku poranění, modřin nebo artritidy.

Léčba

Teplé obklady a léky proti bolesti mohou pomoci s opakujícími se bolestmi na hrudi. Existují další způsoby, jak zmírnit stav:

 • Snižování kofeinu
 • Zvyšování vitaminu E v potravinách
 • Vyhýbejte se nezdravému jídlu

V závislosti na zdroji bolesti, věku a zdravotním stavu může lékař doporučit orální antikoncepci, hormony štítné žlázy, blokátory estrogenu a další léky..

2. Těhotenství

Nadměrná citlivost, pocit „plnosti“ a tíha během těhotenství jsou normální, navíc se příznaky mohou objevit již v prvním trimestru.

Progesteron zvyšuje citlivost prsou a tomu se nelze vyhnout - právě tento hormon udržuje těhotenství. Během druhé poloviny menstruačního cyklu navíc progesteron „narovnává vaše ramena“..

Prsa roste s těhotenstvím, což může být doprovázeno bolestmi z příliš těsného spodního prádla nebo ze změněného zatížení ramen a zad. Nástup laktace je také spojen s neobvyklými, ne vždy příjemnými a dokonce bolestivými pocity.

Léčba

Hlavní metodou léčby je v tomto případě správné spodní prádlo. Podprsenky pro těhotné ženy jsou navrženy tak, aby správně rozložily váhu a zmírňovaly bolestivé deformace hmoty. Podle studie z roku 2016 jsou studené a horké obklady také docela účinné. Je třeba je aplikovat na bolestivé místo po dobu dvaceti minut, střídat teploty a tento postup opakovat dvakrát denně..

Bolest na hrudi během těhotenství obvykle není příliš silná a nevyžaduje léky. Bolest je ale intenzivnější než jen „nepříjemné tahání“, neodkládejte návštěvu lékaře.

3. Kojení

Kojení, zejména hned po porodu, může být bolestivou zkušeností a samotné žlázy mají pocit, že jsou plné kamenů. Mladá matka i dítě si na nové zkušenosti ještě musí zvyknout.

48 hodin po narození dítěte může dojít k poměrně ostrému a náhlému zvětšení prsou, které je „naplněno“ mlékem (což se také stane). Prsa vypadají větší a jsou těžká, něžná a oteklá.

Léčba

I když je kojení přirozené, nemusíte snášet nepohodlí, které s sebou přináší. Vyzkoušejte následující metody:

 • Kojení nebo kojení každé dvě hodiny
 • Měkká masáž prsou
 • Před krmením teplé obklady
 • Vyjměte malé množství mléka, abyste změkčili dvorec a udrželi dítě v zájmu
 • Chladný obklad po krmení (mražená zelenina zabalená v ručníku funguje dobře)
 • Teplá sprcha

Promluvme si o zelném listu zvlášť: metoda této babičky funguje skvěle - pomáhá ochladit prsa a poskytuje znatelnou úlevu. Existují dokonce i vědecké studie, které to dokazují.!

4. Infekce

Je přirozené, že infekce hnízdící v hrudi způsobí bolest. Lékaři obvykle hovoří o dvou nejčastějších důvodech.

Mastitida

Stává se to, když mléko „stagnuje“ a mléčné kanály jsou doslova ucpané. Příznaky jsou nepříjemné a závažné:

 • Teplo
 • Zimnice
 • Horká nebo oteklá prsa
 • Nevolnost
 • Slabost
 • Zvracení
 • Žlutý výtok z bradavky

Mastitida se léčí antibiotiky a nepohodlí se léčí teplými obklady. Můžete krmit a užívat léky současně, ale po konzultaci s lékařem o bezpečnosti léku.

Drozd (aka kandidóza)

V tomto případě příznaky vypadají jinak:

 • Bolest bradavek
 • Popraskané bradavky, suchá nebo lesklá kůže, svědí a jsou příliš růžové
 • Bolest na hrudi
 • Bílé skvrny na tvářích, jazyku a dásních dítěte

Po kojení můžete cítit ostrou, pronikavou bolest na hrudi..

Samozřejmě musíte drozd léčit léky, a to nejen u sebe, ale také u dítěte. Konkrétní doporučení získáte u svého lékaře.

Chcete-li zabránit návratu drozdů, vyzkoušejte následující kroky:

 • Vyměňujte a perte oblečení každý den, navíc při vysoké teplotě s přídavkem bělidla
 • Používejte pouze jednorázové pleny
 • Umýt bradavky po krmení vodou a trochou octa.

5. Fibroadenom prsu

Fibroadenom je benigní formace v mléčné žláze. Mohou způsobit pocit těžkosti. Cysty se tvoří, když tkáň žlázy zhoustne a může způsobit bolest nebo výtok z bradavek.

Léčba

K úlevě od příznaků fibroadenomu lze použít následující metody:

 • Teplé nebo studené obklady (podívejte se, jaké to je)
 • Změna podprsenky na pohodlnější
 • Vyhýbejte se solení, kofeinu a příliš tučným jídlům
 • Užívání perorální antikoncepce
 • Užívání léků proti bolesti

Pokud je cysta obtěžující nebo nepohodlná, může ji lékař vypustit.

6. Rakovina

Stejné slovo s velkým „R“, kterého se každý z nás bojí. Většina typů rakoviny prsu nezpůsobuje bolest. Pokud však pociťujete trvalou bolest bez zjevného důvodu, měli byste přesto navštívit lékaře a vyloučit onkologii..

Hledejte následující příznaky:

 • Krvavý výtok z bradavek
 • Změny barvy prsou kolem bradavek
 • Bradavky, které se zdají „zatáhnout“ do dvorce
 • Horké nebo svědící prsa (může to být také mastitida)
 • Zesílení kůže prsu nebo změny v její struktuře, takže pokožka začíná připomínat pomerančovou kůru
 • Nádory a otoky v blízkosti klíční kosti nebo podpaží
 • Hrudka v hrudi, která je pevná a bezbolestná

Léčba obvykle zahrnuje ozařování nádoru, chemoterapii a chirurgický zákrok.

Hrudník je oteklý a bolavý: jaký je důvod a co dělat

Nejčastějším důvodem návštěvy lékaře je otok a bolest prsou. Statistiky jsou bohužel neúprosné a stále více žen starší generace čelí těmto projevům. Někdy je to doprovázeno hroznou nemocí a někdy - obvyklými hormonálními změnami v těle. Výjimkou však nejsou ani mladé ženy v plodném věku. Z nějakého důvodu se také stávají terčem tohoto onemocnění. Jak porozumět situaci, co způsobuje bolesti na hrudi a kdy navštívit odborníka?

Abyste pochopili, kdy je bolest považována za normální a kdy jde o patologii, musíte zvážit, v jakých případech může dojít k nepohodlí..

V závislosti na dni cyklu

Stav mléčných žláz je v přímém poměru k hormonům produkovaným v reprodukčních a štítných žlázách, v hypotalamu. Jejich mírný otok během menstruace je v mnoha případech normální stav, i když někdy může naznačovat vývoj nežádoucích onemocnění.

Před zahájením měsíčního cyklu u žen se prsa připravuje na možné těhotenství a kojení. Mléčné kanály rostou, proto se zvětšuje objem prsou, objevují se bolestivé příznaky. Pokud tyto projevy nezmizí po skončení cyklu a pocítíte některá těsnění, může to znamenat výskyt patologií.

Mnoho žen se zajímá o otázku: proč mléčné žlázy bobtnají a bolí. Více než polovina žen v plodném věku pociťuje během předmenstruačního období určitý stupeň nepohodlí. Nejčastěji si však ženy všimnou, že hrudník bolí a bobtná ve druhé polovině menstruačního cyklu a bolest je cítit v obou mléčných žlázách. V takových případech dochází ke zhoršení výkonu a pohody. Pokud se intenzita bolesti pokaždé zvyšuje, měli byste zvážit návštěvu lékaře a podstoupit příslušné vyšetření..

Na konci cyklu nepohodlí obvykle zmizí. Pokud se tak nestane, je vhodné provést těhotenský test. Negativní test naznačuje jeho nepřítomnost. Otok a citlivost prsu je jedním z nepřímých příznaků těhotenství, pokud dojde ke zpoždění, depresi, bolestem hlavy, je lepší navštívit lékaře.

Výtok z bradavek, hrudky v prsní tkáni a další podobné příznaky mohou naznačovat vážné onemocnění.

Během těhotenství

V průběhu těhotenství i po porodu má žena zvětšený objem prsou. Jedná se o přirozený proces, který je spojen se zvýšením množství hormonů odpovědných za jeho růst. Během tohoto období tělesná teplota zpravidla zůstává na 37 stupních..

První trimestr je poznamenán výskytem nepříjemných pocitů v oblasti hrudníku, po zahájení krmení se otok a bolest sníží a poté úplně zmizí.

Po početí může být žena narušena dalšími příznaky. Jedná se o bolesti dolní části zad, mírné zvýšení teploty. To však nedává důvod k obavám, pokud po několika dnech tyto projevy zmizí..

Pokud se po porodu bolest zvýší a je doprovázena uvolňováním tekutiny z bradavek, měli byste se poradit s lékařem.

Během laktace

Další fyziologickou příčinou otoku prsu může být poporodní období a laktace. Endokrinní systém připravuje tělo ženy na toto důležité období, přičemž si můžete všimnout, že prsa jsou oteklá a bolí bradavky. Ale tyto příznaky následně samy odezní..

Alarmující příznaky - okamžitě vyhledejte lékaře

V některých případech se důrazně doporučuje vyhledat služby kvalifikovaného zdravotnického pracovníka, aby se předešlo závažným komplikacím. Existuje několik onemocnění prsu, které nelze oddálit. Včasná pomoc vás ochrání před mnoha problémy. Jaké jsou tyto patologie a jaké jsou jejich příznaky?

Mastopatie

Jedná se o benigní formaci, ke které dochází v důsledku nerovnováhy ženských pohlavních hormonů. V tloušťce žláz se tvoří těsnění, umístěná chaoticky. Následně rostou a způsobují nepohodlí..

 • mírná bolest bradavek, obvykle před cyklem
 • neobvyklý výtok ve formě zakalených kapek vyčnívajících pod tlakem;
 • otok.

Existují dva typy mastopatie: difuzní a fibrocystická. První případ je typický pro mladé dívky. V tomto případě se žlázy zvyšují rovnoměrně. Ve druhém případě jsou pozorovány formace, které se liší tvarem a velikostí, vytvářejí se uzly a dutiny.

Pro stanovení diagnózy se budete muset uchýlit k ultrazvuku. Může být také provedena biopsie uzliny, aby se vyloučily vážnější stavy prsu. K léčbě tohoto onemocnění se používají hormonální léky a také se uchylují k chirurgickému zákroku..

Laktostáza a mastitida

Příznaky laktostázy se obvykle objevují u žen, které během kojení porušují režim kojení. Jinými slovy, můžeme říci, že stojaté mléko nebo jeho velké množství v prsou přispívá k protažení koncových částí. V těchto případech se uchýlí buď ke krmení, nebo k nucenému projevu mléka..

Mastitida je způsobena stagnací mléka a následným zánětem v důsledku expozice patogenním bakteriím. Pronikají do prsní tkáně prasklinami v oblasti bradavek.

 • zvýšení teploty;
 • silná bolest v bradavkách;
 • prasknutí a tupá bolest na hrudi, někdy pulzující;
 • oteklé žlázy.

Pokud se podezření potvrdí, kojení se zastaví, pomocí odsávačky se zajistí stálý odtok. Předepsaná léčba drog zaměřená na eliminaci intoxikace těla. Výsledné abscesy, pokud existují, jsou léčeny chirurgicky.

Onkologická onemocnění

Bohužel vznikají v důsledku frivolního přístupu žen k jejich zdraví. Vývojové onemocnění se projevuje různými vnějšími příznaky, které vedou k vážným následkům.

 • bolest v bradavkách po dlouhou dobu;
 • změna tvaru bradavek;
 • zvýšení lymfatických uzlin v podpaží;
 • jsou nalezeny hrudky nebo hrudky;
 • tělesná teplota se pohybuje od 37 do 38 stupňů;
 • ztráta chuti k jídlu, zhoršení zdraví, úbytek hmotnosti.

Abyste se chránili, musíte být pravidelně sledováni mammologem a nezávisle vyšetřovat mléčné žlázy, pokud jsou prsa opuchnuté a bradavky bolavé, stejně jako přítomnost ztvrdlých krust na nich nebo výtoku.

Jiné příčiny bolesti na hrudi

Pít hodně tekutin

Tekutina se zpravidla zadržuje v oblasti žláz, což vede k situacím, kdy je hrudník oteklý a bolavý. Pití velkého množství nápojů, které obsahují kofein, má také nepříznivý vliv na stav této zóny..

Špatné spodní prádlo

Příliš těsné spodní prádlo nebo nevhodné oblečení může způsobit bolest a otok prsou..

Sedavý životní styl a nezdravá strava

Jíst velké množství soli (více než 5 gramů), stejně jako nadměrné smažené jídlo, má nepříznivý vliv na zdraví celého těla.

Pokud žena současně nevede aktivní životní styl, brzy to povede nejen k tomu, že její prsa jsou velmi plná, ale také k dalším nepříjemným následkům..

Hormonální poruchy

Příčinou bolesti může být menopauza u žen starších 45 let. Hormonální nárůst a nerovnováha vedou k výskytu těchto příznaků.

V případě potřeby jsou předepsány léky proti bolesti, ženám se doporučuje věnovat pozornost správné výživě a zdravému životnímu stylu.

Jak zmírnit bolest doma

Existuje několik metod preventivních opatření v případě, že je hrudník plný a bolí. Pomáhají předcházet nemoci v rané fázi, zmírňují otoky, uklidňují a zmírňují bolest..

Fytoterapie

Poplatky za dávkování najdete v jakékoli lékárně. Je lepší upřednostňovat ty, které obsahují kopřivu, třezalku tečkovanou, provázek, vlaštovičník, pampelišku, mátu. Lněná a sójová semínka pomohou obnovit hormonální rovnováhu, ale je nejlepší se nejprve poradit se svým lékařem. Zelné obklady, které se aplikují na bolestivé místo, také pomohou, pokud je mléčná žláza plná a bolí.

Masáž

Účinný způsob, jak zmírnit bolest. Můžete samostatně studovat techniku ​​popravy nebo se můžete obrátit na odborníka.

Kontrastní sprcha a sport

Kombinace studené a horké vody a mírné cvičení zlepšují krevní oběh..

Ale neměli byste být příliš horliví: nedoporučuje se používat vodu s kriticky nízkou nebo vysokou teplotou, ani se účastnit vyčerpávajících tréninků.

Dieta nebo diuretika

Pokud jsou prsa oteklá, důvodem může být zadržování tekutin v těle, musíte dbát na správnou výživu a užívání diuretik.

Eliminujte depresivní stavy

Emocionální pozadí výrazně ovlivňuje stav celého organismu. Chcete-li chránit prsa před nemocemi, musíte se vyvarovat stresových situací, šoků a obav..

Léčba lékařem

Pokud otok mléčné žlázy, stejně jako doprovodné příznaky nezmizí, měli byste vyhledat pomoc lékaře. Provádí se diagnostika, navštěvuje se mammolog a gynekolog, provádějí se testy. Na základě získaných údajů je předepsána léčba.

Průzkum zahrnuje také následující fáze:

 1. Ultrazvuk, kromě mléčných žláz, je vhodné zkontrolovat pánevní orgány.
 2. Mamografie.
 3. Analýza obsahu hormonů pohlavních žláz v krvi.

Pokud není stav zanedbán, jsou předepsány masáže a přírodní léky.

Pečlivý přístup k vašemu zdraví a včasná pomoc jsou zárukou vynikajícího zdraví, aktivity a dlouhého života!

Video

V tomto videu se dozvíte, co dělat, abyste zmírnili bolest v oteklých prsou..

Proč je hrudník těžký a bolestivý? Příčiny otoku mléčných žláz

Ženy se s otoky prsou setkávají poměrně často. Například pro těhotnou ženu je zvětšení prsou přirozeným procesem, který nevyvolává obavy. Někdy je však zvětšení prsou doprovázeno silným nepohodlí a bolestí. Proč se toto děje? A v jakých situacích je nutné okamžitě vyhledat radu odborníka?

Jak pochopit, že prsa je oteklá?

Hlavním znakem otoku prsu je zvětšení jeho velikosti. Tento příznak je také doprovázen nepříjemnými pocity:

 • vzhled tlaku uvnitř mléčných žláz;
 • zvýšená citlivost;
 • bolestivost;
 • změny na kůži.

Jakého lékaře kontaktovat?

Obvykle prsa mírně bobtná, ale pokud se zvětší o 2-3 velikosti, je lepší se poradit s odborníkem.

Zdraví prsu sleduje mammolog. Pokud na klinice není žádný takový odborník, můžete kontaktovat terapeuta nebo gynekologa, který buď poskytne doporučení speciálnímu lékaři, nebo předepíše nezbytné studie k identifikaci příčiny.

Hlavní důvody

Faktory bobtnání lze rozdělit do několika typů:

 • fyziologický;
 • kvůli životnímu stylu ženy;
 • patologické.

Fyziologické faktory zahrnují:

1. Těhotenství a období po porodu. Tělo (včetně prsou) se připravuje na narození dítěte. U těhotné ženy se zvyšuje koncentrace ženských hormonů. Působí také na mléčné žlázy. Progesteron pomáhá zvětšit alveoly, které jsou součástí mléčných lalůčků. Estrogen je zodpovědný za intenzivní růst mléčných kanálků, který přímo souvisí s otoky prsou. V poslední fázi se v těle začíná produkovat prolaktin, díky kterému se tvoří mateřské mléko. Kanály jsou naplněny nejprve mlezivem a poté mateřským mlékem - tím se prsa ještě zvětší.

Během tohoto období dochází k otoku prsu postupně, takže proces není doprovázen výrazným bolestivým syndromem.

2. Předmenstruační syndrom. Před ovulací dochází také k hormonálním změnám, tělo se připravuje na možné těhotenství a stejně jako při nošení dítěte jsou za otoky prsu zodpovědné ženské hormony. Žena může cítit roztažení uvnitř mléčných žláz, přecitlivělost, změny nálady. Během menstruace příznaky ustupují a prsa se vrátí do své původní velikosti.

3. Climax. Hormonální nerovnováha může být také způsobena menopauzou. Výsledkem je hladina hormonů - výskyt bolestivých pocitů na hrudi. Kromě toho během tohoto období mohou v žlázách začít fibrocystické změny, to znamená, že tukové tkáně nahrazují tukové a vláknité tkáně. Způsobují otoky a citlivost v prsou.

Všechny fyziologické faktory jsou spojeny především se změnami hormonálních hladin. Hormonální nerovnováha však může být způsobena:

 • neustálý stres;
 • užívání hormonálních léků;
 • onemocnění nadledvin, endokrinní systém;
 • puberta;
 • dědičnost.

Následující důvody souvisejí s životním stylem ženy:

 1. Nosit těsnou podprsenku, narušuje průtok krve a vyvolává zadržování tekutin v mléčných žlázách.
 2. Zneužívání kávy, vody, tonik a energetických nápojů, kořeněná, slaná a mastná jídla.
 3. Sedavý životní styl, nedostatek fyzické aktivity, sedavý životní styl vždy vedou k mnoha problémům v těle.
 4. Získání nadváhy. Některé ženy ukládají tuk v prsou.
 5. Cvičení prsních svalů. Cvičení v tělocvičně nejen pomáhají vizuálně zvedat a napínat hrudník, ale také ho zvyšují zvýšením svalové tkáně žlázy umístěné pod tukovou vrstvou.

Patologické faktory jsou faktory, které vyžadují naléhavou lékařskou pomoc a jsou doprovázeny řadou dalších příznaků. Tyto zahrnují:

 1. Laktostáza - onemocnění se vyskytuje v období po porodu během kojení, dochází k ucpání mléčných kanálků a stagnaci mléka. Otok může ovlivnit jednu nebo dvě žlázy. Možné zvýšení teploty kůže.
 2. Mastitida je zánět mléčné žlázy, který je častěji pozorován u mladých kojících matek, ale může se vyvinout po poranění prsu, implantaci nebo s vnitřním zánětlivým procesem. S tímto onemocněním stoupá tělesná teplota, na hrudi se objevují těsnění, dotek, který způsobuje bolest, bradavky bobtnají, lymfatické uzliny se zvyšují.
 3. Mastopatie je onemocnění, které není spojeno s cyklem. Faktory, které mohou vyvolat jeho vývoj, jsou nerovnováha v hormonálním pozadí nebo nádor benigní povahy. Prsní žlázy bobtnají a bolí a vy cítíte tíhu. Bolest vyzařuje do paže nebo podpaží. Bradavky mohou nabobtnat a to buď obojí najednou, nebo pouze jedna. Když je stisknete, bolest zesílí, uvolní se z nich průhledná nažloutlá kapalina, někdy s příměsí krve. Lymfatické uzliny jsou zapálené, na povrchu bradavek se objevují praskliny nebo jsou vtažené.
 4. Onkologie je zhoubný nádor. Při sondování prsu se nacházejí uzliny, otoky. Při vizuálním vyšetření je zaznamenána asymetrie mléčných žláz, heterogenita jejich objemu. Kůže se olupuje, na hrudi se objevují červené dolíčky. Bolest na hrudi je nepravidelná, bez výrazné cyklickosti.

Pokud dojde k otoku prsu:

 • tvorba pevných novotvarů, které nezmizí a jejich velikost se během menstruačního cyklu nemění;
 • změna barvy bradavek nebo kůže v jejich blízkosti;
 • vzhled výtoku z bradavek;
 • tvorba prasklin, jamek nebo vrásek, které nehojí rány na hrudi, je nutné navštívit mammologa (co nejdříve) - to vše je životu nebezpečné.

Jakékoli změny na hrudi by proto měly být pečlivě ošetřeny. Pokud k otoku žláz dochází cyklicky, pak je to pravděpodobně způsobeno fyziologií. Abyste nezmeškali vážná onemocnění, je nutné pravidelně podstupovat vyšetření odborníkem..

Mnoho žen čelí situaci, kdy se jim zvětší a bolí prsa. K tomu obvykle dochází před menstruací a míra otoku prsu není vždy stejná. Podle statistik u 50-60% žen hrudník bobtná a bolí před menstruací. Během takového období si ženy obvykle stěžují na zvýšení citlivosti prsou, bolesti, podrážděnosti, nervozity a snížení sexuální aktivity. V tomto článku se pokusíme zjistit, proč prsa bobtná, jak je nebezpečná a zda je možné se jí vyhnout.

Obvykle prsa bobtnají několik dní před nástupem menstruace. Přecitlivělost je zaznamenána u obou mléčných žláz. Často je také přítomna bolest - bolestivá, ne intenzivní, ale při pocitu nebo náhodném dotyku se bolest může prudce zvýšit. Někdy se dokonce stane, že je těžké zvednout ruce nebo se ohnout. Bolest může vyzařovat do ramene, lopatky nebo krku. Objevuje se také bolest hlavy, nechutenství a řada známek nervového napětí - podrážděnost, agresivita, poruchy spánku, apatie a někdy dokonce deprese. Život se zdá nudný a monotónní, lidé kolem něj se zdají příliš nároční. To jsou všechny příznaky premenstruačního syndromu (PMS) a otok prsu lze také považovat za jeden ze znaků PMS. Prsa však může nabobtnat nejen před menstruací, ale také z řady dalších důvodů, například po užívání určitých léků, po stresu, nesprávné stravě a některých závažných onemocněních mléčných žláz. Je zřejmé, že všechny tyto důvody stojí za zvážení podrobněji..

Všechny příčiny otoku prsu lze rozdělit do 3 hlavních skupin: 1) fyziologické (přirozené); 2) týkající se životního stylu; 3) patologie mléčných žláz.

 • Prsní žlázy před menstruací bobtnají - před nástupem menstruace dochází v ženském těle k hormonálním změnám, a to prsa připravuje na možné těhotenství a přísun mléka. Hormony estradiol, estriol a estron vyvolávají množení mléčných kanálků v mléčné žláze a progesteron aktivuje produkci žlázových buněk, které produkují zvláštní tajemství. Tyto procesy vedou k otokům mléčných žláz. V tomto případě je zvýšená citlivost prsu a výkyvy nálady nepříjemná, ale zcela přirozená, ale přítomnost uzlíků při pocitu prsu je plná velkého nebezpečí a vyžaduje lékařskou konzultaci.
 • Těhotenství - prsa se připravuje na nadcházející krmení dítěte, proto se zvětšuje. V takovém případě by se barva pokožky neměla měnit a není ani bolest. Pokud jsou mléčné žlázy zarudlé nebo pocítíte silnou bolest, objeví se tmavý výtok z bradavek, musíte o tom informovat svého lékaře.
 • Climax - strukturální změny nastávají v mléčných žlázách: žlázové tkáně nahrazují tukové a vláknité tkáně. V těle dochází také k hormonálním změnám. Tyto procesy mohou vést k otokům mléčných žláz..

Důvody spojené se životním stylem ženy:

 • Pití velkého množství tekutiny - přebytečná voda a další nápoje se usazují po celém těle, včetně mléčných žláz.
 • Pravidelná konzumace kávy, tonik a energetických nápojů - všemi možnými způsoby přispívá k hromadění tekutin v mléčných žlázách.
 • Mastná, kořeněná a slaná jídla přispívají k zadržování tekutin v těle, což vede k otokům a bolesti prsou. Takové jídlo lze konzumovat, ale v omezeném množství by například příjem soli neměl překročit 5 g denně.
 • Užívání hormonální antikoncepce.
 • Užívání hormonálních léků, antidepresiv, silných léků.
 • Nesprávně padnoucí podprsenka - těsná podprsenka vede ke stagnaci tekutin v prsou a zhoršuje krevní oběh. Podprsenka by měla mít velikost podle své velikosti, ale měla by být volná, aby neomezovala hrudník.
 • Sedavý životní styl, nedostatek fyzické aktivity - vede k řadě negativních důsledků pro celé tělo, včetně hrudníku.
 • Mastopatie je přemnožení prsní tkáně, tvorba benigních uzlin. Mastopatie se projevuje nejen otokem, ale také silnou bolestí, výtokem z bradavek.
 • Rakovina prsu je extrémně nebezpečná patologie charakterizovaná deformací žláz, výskytem uzlíků, krvavým výtokem z bradavek atd..

Jak vidíte, existuje mnoho důvodů pro otok prsu. Často není možné nezávisle určit příčinu, proto byste měli kontaktovat mammologa nebo gynekologa. Kromě počátečního vyšetření může lékař předepsat následující postupy k objasnění diagnózy: mamografie, ultrazvuk mléčných žláz, krevní testy (obecně a na hormony) atd..

Abych to shrnul. Pokud je prsa oteklá, ale neublíží, během palpace nejsou nalezeny žádné uzliny, nedochází k žádnému krvavému výtoku z bradavek, pak byste se neměli natahovat - samozřejmě existují fyziologické důvody, například brzy přijde těhotenství nebo menstruace. Pokud je hrudník oteklý a bolavý, objevily se podivné útvary nebo cysty, je nutné co nejdříve vyhledat lékaře, protože to může mít velmi nebezpečné následky.

Žena zažívá každý měsíc různé bolestivé pocity, což naznačuje určité procesy, které charakterizují dané časové období. Například bolí dolní část zad s měsíčním krvácením, drobnými bolestmi břicha a otokem a bolestí na hrudi po ovulaci. Tyto příznaky potvrzují samotnou skutečnost ovulace, když vaječná buňka prorazí folikul..

Proč prsa bobtná

Fyziologické charakteristiky jsou jakýmsi signálem z těla, které je připraveno otěhotnět. Někteří varují, že se buňka brzy „narodí“, další, že ovulace skončila, a další o zdravotních problémech.

Proto je definici tohoto dne přikládán velký význam a ženy se ji snaží vypočítat pomocí různých metod a jejich vjemů, z nichž jednou je bolestivost mléčných žláz. Mohou onemocnět:

 • během ovulace;
 • hned po ní;
 • s menstruací a po nich.

Po opuštění zárodečné buňky začne hladina progesteronu v krvi stoupat, takže prsa po ovulaci bobtnají. U téměř všech žen se zvětšují, stávají se něžnými a bolestivými. I sebemenší dotek, například oblečení, je nepříjemný.

Tento stav je nejčastěji pozorován od 15 dnů po začátku krvácení a je vysvětlen působením hormonu druhé fáze.

Od okamžiku, kdy se v místě prasknutí folikulu začne tvořit žluté tělísko, začne progesteron připravovat dělohu a samotné mléčné žlázy na budoucí těhotenství. Při jeho působení začíná žlázová tkáň prsu zvětšovat objem a zbytek tkání se nemění, proto jsou nervová vlákna stlačena, a proto dochází k bolesti.

Když jsou prsa ihned po ovulaci oteklá, příliš citlivá a s bolavými bradavkami, není to známkou poplachu, protože jde o přirozené potvrzení prasknutí folikulu. Pokud buňka zemře a není oplodněna, po 1-4 dnech se všechny změny, které vznikly, dostanou do původního stavu. Ale někdy bolest nezmizí, ale dokonce se trochu zesílí. Tato vlastnost je individuální a spolu se změnou chuťových preferencí a prudkými výbuchy nálady se nazývá premenstruační syndrom a tento stav může pokračovat až do nástupu menstruace..

Mnoho žen určuje okamžik nástupu menstruace podle toho, jak jim po ovulaci bobtnají prsa, a podle povahy bolesti. V předvečer kritických dnů bolest klesá, obvykle jsou tyto dvě události pozorovány společně.

Za normálních okolností se povaha bolesti cyklicky mění vlivem hladiny pohlavních hormonů. Za přítomnosti těchto změn v době vzhledu vajíčka je mnoho žen používá k určení příznivých dnů pro početí..

Kdy se poradit s lékařem

Kromě přírodních jevů, které nezpůsobují obavy, může být bolest na hrudi způsobena:

 • zbývající zvýšená hladina estrogenu v krvi, která by se měla snižovat s nárůstem progesteronu;
 • působení hormonů štítné žlázy;
 • prolaktin a inzulin.

Tyto hormony vyvolávají množení mléčných kanálků a zadržování tekutin v prsou, což vysvětluje jeho otoky..

Při početí pokračuje další příprava tkání mléčné žlázy na těhotenství a poté na porod a produkci mléka. Zvyšuje se jeho velikost, bolestivost a citlivost přetrvávají, dokud se dítě nenarodí..

Když cyklus končí menstruací, všechny provedené změny se vrátí do původního stavu..

Pokud to není pozorováno, existuje riziko vzniku mastopatie, což je přerostlé žlázové buňky naplněné tekutinou. Při palpaci je cítit jedna nebo více měkkých formací.

U mastopatie bude bolest v mléčných žlázách obtěžovat, bez ohledu na fázi cyklu. Může to být periodické nebo trvalé, v tomto případě byste měli navštívit specialistu na léčbu a pozorování, protože mastopatie je považována za prekancerózní onemocnění.

Ať už prsa bobtná po ovulaci, během ní nebo bolí, tyto jevy jsou specifické pro každou ženu. Někteří cítí jen mírný bolestivý pocit, který nezpůsobuje žádné nepříjemnosti. Jiní mají silné a prasklé bolesti, které narušují jejich normální život..

S tím druhým stojí za konzultaci a pokus o nalezení příčiny silného vnímání bolesti. V některých případech je nutné předepsat vitamíny A, E a skupinu B. Může být nutné vyvážit výživu, vést normální životní styl, mít na sobě podprsenku, která podporuje prsa.

Pokud jsou výše uvedené metody neúčinné, lékař rozhodne o jmenování určitého typu léku ke stabilizaci hormonálního pozadí za účelem zmírnění bolesti.

Odpověď na otázku, kdy prsa začíná bobtnat: před nebo po ovulaci, je to vždy doprovázeno citlivostí a bolestivostí, je odpověď jednoznačná. Protože tyto pocity jsou způsobeny působením progesteronu, měly by charakterizovat samotný okamžik uvolnění zárodečné buňky a čas po ní. Ale každá dívka má své vlastní vlastnosti, které jsou schopny vysvětlit proces ovulace s větší nebo stěží znatelnou závažností..

Měli byste si vždy pamatovat, že ženské tělo je univerzálním přirozeným mechanismem pro reprodukci vajíčka, koncepci a zrod nového života. A každý z nich vysílá své vlastní, inherentní pouze jemu, signály o včasnosti probíhajících procesů.

Pokud se tedy žena naučí tyto zvonky slyšet, včetně studia toho, jak po ovulaci bobtná prsa, nebude pro ni obtížné sledovat její stav nebo plánovat těhotenství..

Ženský prsa je velmi citlivý orgán, který reaguje i na nepatrnou změnu hormonálního pozadí v těle. Téměř všechny ženy si během ovulace a menstruace všimnou pravidelného otoku prsou. Kromě přírodních důvodů však existuje několik situací, kdy je oteklé a bolavé poprsí impozantním příznakem, který dámu vyzve k okamžité konzultaci s lékařem.

Měsíční cyklus

Během menstruace, během pravidelné ovulace, se tělo ženy připravuje na možné početí. Ve větším množství se začíná produkovat hormon progesteron, který je zodpovědný za přípravu mléčných žláz na období krmení dítěte, prsa se začínají plnit a dokonce bolet. Když však nedošlo k těhotenství a začala menstruace, hladina hormonů u žen se vrátí k normálu a stav žláz po menstruaci se normalizuje..

Obavy by měly být způsobeny pouze silnou bolestí na hrudi, zarudnutím a změnami ve struktuře kůže, sraženinami, uzlinami v tkáních žlázy a dalšími poruchami zdraví žen..

Těhotenství

Pokud dojde k oplodnění vajíčka, pak během prvního trimestru poprsí bolí a může získat 1-2 velikostní jednotky - tělo připraví prsa na dobu krmení dítěte. Prsní žlázy také bobtnají, protože se objevují další tukové tkáně - způsob, jak chránit ženu před vnějšími negativními vlivy.

Během tohoto období je velmi důležité pečovat o dobrý stav poprsí, například zvětšit velikost podprsenky tak, aby zduřená mléčná žláza nebyla vytlačena jejími košíčky. Některé nepohodlí mohou způsobit bolestivost na hrudi a dolní části zad, zvýšení tělesné teploty až o 37 stupňů, ale tyto jevy jsou považovány za přirozené pro polohu ženy, a proto jsou neškodné.

Otok, bolestivost mléčných žláz a bradavek jsou častým problémem, s nímž ženy navštěvují lékaře. Důvody tohoto jevu mohou být různé, od zcela přirozené, například pravidelné ovulace, až po vážná onemocnění..

Nejběžnější příčinou je však těhotenství, zvláště pokud dojde ke zpoždění v příštím období..

Pokud je prsa oteklá, bradavky jsou oteklé a zraněné u ženy, co to může být? Jaké jsou důvody tohoto stavu? Pojďme si o tom promluvit dnes:

Příčiny otoků, bolestivost mléčných žláz

Podívejme se blíže na nejčastější důvody:

Cyklická bolest

S nástupem dalšího období menstruačního cyklu zvyšuje tělo produkci hormonů estrogen a progesteron. Tyto přirozené hormonální výkyvy, ke kterým dochází každý měsíc, jsou zaměřeny na přípravu ženského těla na narození dítěte..

Hrudní kanály se rozšiřují, lalůčky žlázy jsou plné buněčné tekutiny, zvyšuje se pojivová a tuková tkáň. To je to, co způsobuje nepohodlí..

Pocit „plnosti“, zvětšení prsou, bolest bradavek se velmi často objevují před menstruací. Během tohoto období může prsa dorůst do jedné velikosti. Proto právě v této době mnoho žen pociťuje otoky, bolestivost žláz..

Hormonální poruchy

Kromě nerovnováhy v hormonálním pozadí před menstruací může dojít k hormonální nerovnováze, která není spojena s menstruačním cyklem..

Příčinou může být silný stres, nervový šok, infekční onemocnění prsu, některé pohlavně přenosné choroby, stejně jako užívání hormonálních pilulek a genetická predispozice.

Hormonální nerovnováha, která není spojena s ovulací, také vede k bolestivým jevům v mléčných žlázách.

Těhotenství

Ženská prsa rychle reagují na těhotenství. V tomto případě ženy říkají, že prsa jsou oteklá, bradavky jsou oteklé, zraněné, zvyšuje se citlivost žláz a dochází ke zpoždění menstruace. Mačkání bradavek prsty může být bolestivé..

Před nástupem menstruačního cyklu dochází k podobným pocitům, ale s nástupem těhotenství se stávají intenzivnějšími.

Pokud se nepohodlí objeví po určité době po menstruaci a přetrvává po dlouhou dobu, proveďte také těhotenský test. U některých žen může dojít během prvního měsíce po početí k menstruačnímu krvácení..

V tomto případě zůstávají jediným znakem těhotenství oteklé prsa, bolestivost, zvýšená citlivost bradavek..

Možné nemoci

Pokud nedojde k těhotenství, může být nepohodlí příznakem některých onemocnění. Pojďme se krátce zabývat nejběžnějšími:

Mastopatie je benigní, hormonální onemocnění. Kvůli narušení hormonální rovnováhy se v žláze objevují výrůstky, těsnění a tvoří se uzliny. Existují dva typy mastopatie - difuzní a fibrocystická.

Laktostáza je stagnace mateřského mléka. Kojící ženy často trpí lacostázou. Když se nahromadí příliš mnoho mléka, mléčná žláza bobtná, je bolestivá..

Mastitida Bolí ženská bradavka? S největší pravděpodobností toto závažné zánětlivé onemocnění vzniklo na pozadí stagnace mléka. V tomto případě však začíná zánět v důsledku pronikání patogenních mikrobů do mléčné žlázy, častěji stafylokoků. Infekce prochází mikrotrhlinami na bradavkách.

Mastitida je doprovázena otoky, otoky, silnou bolestivostí prsou a bradavek.

Maligní nádor vyvíjející se v žláze způsobuje zvýšení, otoky, bolestivé pocity. Sondováním prsu je možné určit přítomnost hrudek a uzlíků v něm. Kromě toho se objem obou žláz stává heterogenním, mění se struktura, tón pleti, výtok z bradavek atd..

Pokud jsou tyto příznaky pozorovány, pokud během nezávislého vyšetření žlázy pocítíte uzliny, hrudky, hrudník je oteklý a bolavý, neztrácejte čas a kontaktujte odborného mammologa.

Jiné důvody

Někdy se popsané bolestivé jevy objevují obecně z obvyklých, zcela neškodných důvodů. Například kvůli nepohodlnému nebo nekvalitnímu syntetickému prádlu, stejně jako kvůli dlouhodobému užívání antikoncepce, léků na plodnost nebo antidepresiv..

V každém případě, pokud máte nepohodlí, bolestivost mléčných žláz, měli byste se poradit s mammologem. Pouze odborník může identifikovat jejich skutečnou příčinu, zjistit, proč jsou bradavky ženy bolestivé, a předepsat odpovídající léčbu. Může být také nutná účast dalších odborníků: gynekologa, endokrinologa a v některých případech dermatologa. být zdravý!

Vůně před menstruací se vyskytuje z různých důvodů. Může to být přirozené nebo nepříjemné v závislosti na fyziologickém stavu nebo přítomnosti onemocnění pohlavních orgánů, infekcích.