Jak se rychle zbavit bolesti hlavy během menstruace?

MainHeadache and migraineHeadacheHow rychle se zbavit bolesti hlavy během menstruace?

Každá dívka, která dosáhne určitého věku, čelí menstruaci. Ale kromě pocitu dospívání přináší toto období spoustu nepříjemných pocitů - bolesti hlavy, neustálé výkyvy nálady, podrážděnost, bolest a hrudky, snížený výkon. Tento článek se bude zabývat způsoby, jak se během tohoto období zbavit silné bolesti hlavy..

Známky hrozící bolesti hlavy

Je snadné rozpoznat blížící se bolest hlavy během menstruace. Asi 7-14 dní před ní dívka nebo žena pocítí silnou pulzující bolest v hlavě. V tomto případě je bolest dána pravému nebo levému oku a někdy i oběma.

Je doprovázeno slabostí, změnami emočního stavu, změnami krevního tlaku, otokem obličeje nebo nohou, oslabením nebo zvýšenou chutí k jídlu, nevolností, zvýšenou citlivostí na světlo nebo zvuky.

Příčiny bolesti hlavy během menstruace

Pokud má žena během menstruace neustálé bolesti hlavy, jsou pravděpodobné následující důvody:

 • Prudké porušení poměru progesteronu a estrogenu. Během intermenstruačního období se v ženském těle produkuje značné množství hormonu progesteronu, který tělo připravuje na možné těhotenství. Pokud k tomu nedojde, hladina tohoto hormonu rychle klesá a zvyšuje se estrogen. Tato špička v progesteronu spouští záchvaty silných bolestí hlavy;
 • Reakce na nesprávně vybrané perorální antikoncepce. Když užíváte antikoncepční pilulky, zvyšuje se hladina umělého (syntetického) estrogenu v krvi. To narušuje stabilní hormonální pozadí těla, což vede k bolestem hlavy;
 • Porucha činnosti endokrinních nebo pohlavních žláz.

V tomto případě je bolest hlavy příznakem jiných hormonálních nebo gynekologických onemocnění;

 • Přenos nervových impulsů mezi mozkem a stahující se dělohou;
 • Neustálá únava, deprese. Tento emoční stav zvyšuje hladinu kortizolu v těle. Během menstruace to přináší další nerovnováhu v hormonálním pozadí ženy;
 • Křečové žíly malé pánve;
 • Cévní patologie a ztráta jejich pružnosti. Se sníženou elasticitou je pro kapiláry obtížnější vyrovnat se s průtokem krve, který jimi prochází. To může způsobit jejich křeče;
 • Intoxikace těla v důsledku narušení střev, zácpy. Je to proto, že před menstruací je krev intenzivně očištěna od toxinů, takže do střev vstupuje velké množství toxických látek. Pokud je intestinální peristaltika oslabena nebo kvůli jiným problémům se jich tělo včas nezbaví, škodlivé látky opět vstupují do krevního řečiště a začíná intoxikace těla, která je doprovázena slabostí, nevolností a silnými bolestmi hlavy;
 • Nedostatek červených krvinek. Během menstruace ztrácí žena hodně krve, takže počet červených krvinek klesá. To způsobuje hypoxii mozku;
 • Přítomnost osteochondrózy krčních obratlů. Tato patologie způsobuje bolesti hlavy bez ohledu na kritické dny. Při osteochondróze se na stěnách tepny ukládá velké množství minerálních solí, což přispívá k jejímu zúžení a zhoršení přívodu krve do mozku;
 • Různá gynekologická onemocnění. Bolest hlavy během menstruace může být známkou nezjištěné dysmenorey, adenomyózy, algomenorey, zánětu genitálií;
 • Porušení rovnováhy vody a solí, otoky. Vodní bilance se mění kvůli měsíčnímu odmítnutí vajec. Při nadbytku solí v těle začíná bobtnat obličej a končetiny. Pokud se otok rozšíří do dalších částí těla, může to způsobit bolesti hlavy v důsledku zvýšeného vnitřního tlaku;
 • Kouření cigaret nebo vodní dýmky. Nikotinové látky v nich obsažené nepříznivě ovlivňují práci celého kardiovaskulárního systému;
 • Pití alkoholických nápojů;
 • Nevyvážená strava. Denní konzumace uzenin, koření, sladkostí, uzenin významně zvyšuje riziko bolestí hlavy;
 • Prudká změna počasí nebo klimatických podmínek. To platí zejména pro meteorologické ženy;
 • Bolest hlavy s menstruací někdy působí jako vedlejší účinek užívaného léku;
 • Chronická hypertenze.

Jak se zbavit bolesti?

Chcete-li se zbavit bolesti hlavy během menstruace, musíte zjistit její okamžitou příčinu. Může to být externí a interní.

Tradiční terapie

Tradiční terapií je podávání léků proti bolesti. Měly by být užívány pouze na lékařský předpis. Jejich vlastní požití může situaci jen zhoršit..

Pokud během vyšetření úzkými odborníky nejsou nalezena žádná doprovodná onemocnění, gynekolog předepíše terapii bolesti.

Může předepisovat nesteroidní léky nebo triptany.

Z první skupiny jsou to Ketorol, Spazmalgon, Imet, Citramon, Nurofen, Aspirin, Paracetamol. U silných bolestí hlavy během menstruace jsou léky proti bolesti předepsány ve formě injekcí.

Pokud nepřinášejí terapeutický účinek, lékař předepisuje silnější léky - triptany. Jedním z nejznámějších léků v této skupině je Sumatriptan..

Triptany však nelze použít déle než 9 dní v měsíci. Interval mezi dávkami těchto léků by měl být nejméně 2 hodiny..

Pokud je bolest hlavy způsobena otoky, dostane žena diuretika.

Lidové léky

Měly by se použít alternativní metody, pokud je bolest hlavy během menstruace způsobena vnějšími příčinami a není důsledkem jiného onemocnění.

Mezi nefarmakologické prostředky patří strava, kryoterapie, používání odvarů na bázi určitých bylin, aromaterapie, éterické oleje.

Ale je třeba si uvědomit, že studená topná podložka nebo chlazený vlhký ručník by měly být aplikovány po dobu asi 20 minut.

Z aromaterapie se nejlépe osvědčil levandulový olej. Volitelně jej lze nahradit rozmarýnem, eukalyptem nebo mátou.

Tyto ochucené oleje se správněji používají ve formě inhalace nebo masáže spánkové části hlavy, týlní oblasti a krční oblasti..

Odvar z bolesti hlavy během menstruace se připravuje na základě šípků, heřmánku, kozlíku lékařského (od kořene), máty, koriandru, jitrocelu, řebříčku. Jsou konzumovány ve 100 ml 3krát denně..

Při bolestech hlavy během menstruace dobře pomáhá vodní pepř. Stonkové a listové části rostliny musí být vařeny ve vroucí vodě a užívány třikrát denně, 100 ml. Zmírňuje bolesti hlavy a další nepříjemné příznaky během kritických dnů.

Pokud dívku během menstruace bolí hlava, měla by si jako pomoc při úlevě zkontrolovat denní stravu..

Jídla během kritických dnů by měla obsahovat následující potraviny:

 1. Zelí.
 2. Syrová mrkev.
 3. Ořechy.
 4. Kuře.
 5. Králičí maso.
 6. krocan.
 7. Špenát.
 8. Dýňová jídla.
 9. Pohanková kaše.
 10. Žitný chléb.
 11. Šťovík.

U bolesti hlavy během menstruace, pokud je to možné, byste měli vyloučit:

 1. Hořká a mléčná čokoláda nebo kakao.
 2. Silný čaj a káva.
 3. Všechny klobásy.
 4. Hovězí.
 5. Vepřové maso.
 6. Zakysaná smetana.
 7. Různé koření a koření.

V malém množství můžete jíst bílý chléb, kukuřici, brambory.

Dodržování stravy pomůže vyplnit nedostatek základních vitamínů a minerálů, a proto zmírní bolesti hlavy a další nepříjemné pocity předmenstruačního syndromu.

Prevence

Abyste se vyhnuli bolestem hlavy a cítili se dobře v kritických dnech, postupujte podle těchto jednoduchých pokynů:

 • Chůze na čerstvém vzduchu;
 • Pokud je to možné, vzdejte se alkoholu a cigaret;
 • Upravte denní režim, vyhněte se přepracování a přepracování během tohoto období, odpočiňte si více;
 • Vyvarujte se stresových situací a silných zkušeností;
 • U silného stresu a deprese zkuste meditaci nebo relaxaci;
 • V těchto dnech se intenzivně fyzicky nezatěžujte ani necvičte;
 • Užívejte komplexy vitamínů, zejména v jarním a podzimním období;
 • Jezte správně a vyváženě, omezte mouku, uzené, sladké jídlo, jedzte více zeleniny a ovoce;
 • Včasná léčba souběžných gynekologických a endokrinních onemocnění;
 • Pravidelně navštěvujte svého gynekologa.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel a použití popsaných prostředků učiní období kritických dnů snadným a bezbolestným. A během menstruace si musíte pamatovat, že menstruace je přirozenou součástí života ženy, která je nezbytná pro narození dítěte. Tyto dny byste neměli brát jako trest a břemeno. A pak se během nich budete cítit mnohem lépe..

Bolesti hlavy s menstruací: příčiny, prevence a léčba

Ženy jsou často znepokojeny tím, jak se cítí s menstruačním krvácením. Během tohoto období pociťují bolestivé příznaky. Článek pojednává o tom, proč bolest hlavy během menstruace.

Příčiny bolesti hlavy během menstruace

Kritické dny jsou zřídka bezbolestné. Současně ženy pociťují nepříjemné pocity: nevolnost, tíseň v dolní části břicha, závratě. Častým projevem je bolest hlavy během menstruace. Důvody jsou různé - patologické a přirozené reakce těla na nepříznivé vnější faktory. Zvažme to podrobněji.

Cévní patologie

Během menstruace krev aktivněji cirkuluje. Porušení cévního tonusu vám neumožňuje vyrovnat se s takovým zatížením. Nastane předčasná střídavá vazokonstrikční expanze, což vede k tomu, že tlak stoupá. Proto hlava bolí. Situaci komplikuje nedostatek kyslíku v neuronech centrálního nervového systému s nefunkčností cév.

Dysfunkce střev

Předmenstruační syndrom (PMS) se často objevuje v důsledku velkého množství odpadu v těle. V kritické dny toxiny vstupují do krve. Slabá funkce střev vede k tomu, že během menstruace bolesti hlavy. Navíc se zvyšuje únava, slabost, apatie.

Anémie

Velká ztráta krve je doprovázena snížením hladiny hemoglobinu, který přenáší kyslík do buněk těla, zejména do mozkové kůry. Za takových podmínek dochází k hladovění neuronů CNS kyslíkem. Proto se vyskytují bolesti hlavy doprovázené bledostí pokožky, nízkou vitalitou a nízkým krevním tlakem..

Cervikální osteochondróza

Onemocnění je doprovázeno deformací, posunem krčních obratlů. Tím se komprimuje tepna dodávající krev do mozku, který potřebuje během menstruace více výživy a kyslíku. Když neurony nedostanou potřebná spojení, bolesti hlavy během menstruace.

Hormonální nerovnováha

Kritické dny jsou doprovázeny aktivními hormonálními změnami. Nerovnováha hormonů vede k akumulaci velkého množství tekutiny ve vnitřním prostředí. Za těchto okolností tělo přirozeně reaguje mozkovým vazospazmem. Hlava bolí obzvláště silně první den menstruace..

Nerovnováha vody v těle

Menstruace vede k hromadění přebytečné vlhkosti uvnitř těla a vzniku otoků. Akumulovaná tekutina vyvíjí hmatatelný tlak na cévní stěny. Za těchto podmínek hlava během menstruace velmi bolí. Nejvíce postiženy jsou oblasti týlního hrbolu a koruny..

Migréna

Predispozice k záchvatům migrény se zvyšuje s menstruací. Tuto skutečnost vysvětluje zvýšená citlivost, nestabilní emoční pozadí. Migréna se vyznačuje několika příznaky: závratě, nadměrné pocení, zvracení, bolesti hlavy a nevolnost. Kromě toho existuje fotofobie, nesnášenlivost hlasitých zvuků.

Užívání hormonální antikoncepce

Hormony obsažené v léčivých přípravcích mohou významně ovlivnit pohodu ženy s menstruačním krvácením. Pokud vás po užívání hormonálních léků bolí menstruační bolest, nejlepší způsob, jak se cítit lépe, je změnit léčbu..

Emoční nestabilita

Hormonální změny během menstruačního krvácení mají negativní vliv na emoční pozadí dívek a žen. Jsou zaznamenány časté výkyvy nálady, zvýšená podrážděnost, úzkost a slzavost. Takový psychoemoční stres způsobuje nepříjemný stav, objevuje se syndrom předmenstruačního napětí, bolí a točí se mu hlava.

Gynekologie

Moderní ženy zřídka navštěvují gynekologa. To vede k výskytu zanedbávaných gynekologických onemocnění, které se zhoršují menstruací. Pozdní léčba vede nejen k tomu, že hlava silně bolí, ale také k nebezpečnějším podmínkám.

Známky bolesti hlavy během menstruace

Silné bolesti hlavy s menstruací mají charakteristické rysy. Vyjmenujme příznaky typické pro menstruační migrénu:

 • bolestivost se soustředí na pravé nebo levé;
 • bolest je ostrá, ostrá, pulzující;
 • záchvat migrény trvá dostatečně dlouho - od jednoho do čtyř dnů;
 • pociťují se další nepříjemné příznaky: nevolnost, zvracení, fotofobie, točení hlavy, zvýšená únava;
 • při sebemenším pohybu hlava bolí více.

Vzhled těchto znaků by měl ženu přivést do zdravotnického zařízení.

Léčba migrény s menstruací

Lékař pomůže zbavit se bolestivých projevů. Lékař předepíše průchod diagnostických opatření, po kterém zvolí vhodný terapeutický kurz. Pod dohledem příslušného odborníka zmizí patologické příznaky, včetně bolesti hlavy během menstruace. Léčba zahrnuje farmakoterapii a tradiční medicínu.

Léčba bolesti hlavy měsíčními lidovými léky

Nechuť užívat prášky a otrávit tělo, když ho bolí, závratě během menstruace, je pochopitelná. Osvědčené lidové léky budou stačit.

Studená terapie

Pokud vás hlava velmi bolí, aplikujte studený obklad vyrobený namočením čistého hadříku studenou vodou. Mražené kostky ledu fungují dobře. Aby se jim zabránilo v rolování, je třeba je aplikovat na místo nepohodlí a zabalit je šátkem.

Použití éterických olejů

Aromatické oleje z pomeranče, rozmarýnu, eukalyptu, meduňky, levandule pomohou zmírnit bolestivé projevy. K ošetření je nejlepší použít aromatickou lampu. Postup však můžete provést i bez něj. V tomto případě musí být několik kapek látky naneseno na běžnou stolní lampu. Páry pomohou zlepšit stav pacienta.

Klasická masáž hlavy

Proceduru můžete provést sami, ale je lepší důvěřovat profesionálnímu masážnímu terapeutovi. Dopad na životně důležité body pomůže, když bolest hlavy během menstruace. Pohyby prstů během masáže by měly být měkké, lehké, klouzavé.

Léčba drogami

Léky, když hlava bolí během menstruace, jsou účinnější. Zvažte skupinu drog:

 1. NSAID: Movalis, Ibuprofen, Diclofenac, Ketoprofen, Piroxicam.
 2. Léky proti bolesti: Analgin, Anapirin, Paracetamol, Metindol.
 3. Léky, které uvolňují křeče: Baralgin, No-shpa, Hyoscyamin, Drotaverin.
 4. Smíšené léky proti bolesti: Spazmalgon, Next, Dimexide, Nayatox.

Léky musí být užívány výhradně na lékařský předpis. Samoléčba je plná nežádoucích účinků.

Prevence bolestí hlavy

Pomozte vyhnout se stavu, kdy hlava bolí během menstruace, účinná preventivní opatření. Zvažme nejefektivnější:

 • Je užitečné uspořádat si každodenní rutinu tak, abyste měli dostatek času na dobrý odpočinek. Osmhodinový spánek je třeba brát obzvláště vážně.
 • Pomáhá saturovat mozkovou kůru stálým větráním kyslíku v domě, zejména v ložnici a na pracovišti.
 • Aby se zabránilo patologickým příznakům, pomůže eliminovat kouření tabáku, používání alkoholických nápojů.
 • Předcházejte bolestem hlavy chůzí dvacet až třicet minut denně.
 • Mírné, proveditelné zatížení motoru je užitečné. Pomáhá udržovat tělo v dobré kondici.
 • Budete potřebovat neustálé sledování zdraví. Je užitečné podstoupit preventivní prohlídky a lékařské prohlídky.
 • Minimalizujte množství stresu, psycho-emocionální stres, konfliktní situace.
 • Jezte komplexy vitamínů na jaře a na podzim.

Podle uvedených doporučení bude možné zabránit bolestem hlavy během menstruace..

Dietní jídlo

Strava a strava mají velký význam. Užitečné produkty zlepší vaši pohodu:

 • rostlinné potraviny pěstované v přírodních podmínkách;
 • libové maso;
 • plody moře;
 • čerstvé mléčné výrobky;
 • ořechy;
 • Ovesná kaše;
 • přírodní džusy;
 • luštěniny.

Následující potraviny povedou ke stavu, kdy bolí hlava:

 • cukroví;
 • kořeněná jídla (pepř, hořčice, wasabi);
 • polotovary, rychlé občerstvení;
 • tučné, smažené potraviny;
 • příliš silná káva;
 • sladká soda;
 • okurky, konzervy.

Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že pokud vás během menstruace bolí hlava, musíte navštívit lékaře. Pouze pod dohledem příslušného odborníka je možné odstranit bolestivé příznaky.

Důsledky a prognóza života s ischemickou cévní mozkovou příhodou

Obnova paměti po ztrátě při intoxikaci alkoholem

Náhlá ztráta paměti: příčiny a typy amnézie

Registrace postižení po cévní mozkové příhodě, postup, skupiny

Oční migréna: příčiny, příznaky, diagnóza, léčba a prognóza

Proč bolí hlava první den menstruace

Bolesti hlavy jsou jedním z příznaků premenstruačního syndromu. Zpravidla se objevují několik dní před nástupem menstruace. Mnoho žen se zajímá o to, proč před menstruací bolí hlava a jak se s tímto problémem vyrovnat? Nežné pohlaví by mělo vědět, že existuje odpověď, a pro každého z nich je k dispozici..

Jaké jsou vlastnosti bolesti hlavy před menstruací

Je samozřejmé, že hlava může bolet z různých důvodů. To nemusí být nutně způsobeno menstruačními změnami v těle. Migréna může nastat v důsledku vysokého tlaku, poškození krční páteře, v důsledku nadměrné fyzické námahy, únavy, stresu atd. Proto musíte být schopni rozlišit takovou bolest od bolesti, která přímo souvisí s menstruací..

Jak bylo uvedeno výše, bolest hlavy před menstruací se objeví bezprostředně před nástupem kritických dnů. Je pravda, že to může být týden nebo dokonce deset dní. Bolest má výrazný pulzující charakter, je poměrně intenzivní a lze ji aplikovat i na oční důlky.

Důležitým znakem toho, že mluvíme o PMS, je přítomnost některých příznaků, které toto období tradičně doprovázejí:

 • prudká změna nálady, velmi často - bez důvodu;
 • zvýšení objemu mléčných žláz, které může být také bolestivé;
 • existuje pocit slabosti a slabosti;
 • žena je citlivá na sluneční světlo;
 • pocení se významně zvyšuje;
 • změny chuti k jídlu i chuťové preference;
 • existuje mírná nevolnost a závratě;
 • v těle se zadržuje tekutina, což vede k otokům obličeje a dolních končetin;
 • náhlé změny krevního tlaku, bolest v srdci.

Proč vás bolí hlava během menstruace, vaše hormonální pozadí vám odpoví. Před nástupem menstruace se významně mění. Právě tyto náhlé změny vedou k nástupu migrény..

Menstruační bolesti hlavy se velmi liší od běžných migrén. Za prvé, jsou mnohem intenzivnější. U některých žen může tento problém vést k rozvoji deprese. Je nesmírně obtížné zmírnit menstruační migrény. Zadruhé, vydrží mnohem déle - v průměru několik dní nebo i déle. Velmi často bolí všechny kosti a klouby. Žena má neodolatelnou touhu jíst něco sladkého, kouřit nebo pít alkohol.

Proč bolí hlava před a během menstruace - hlavní důvody

Jak bylo uvedeno výše, hlavním důvodem všech potíží jsou hormonální rázy. V těle prudce klesá hladina estrogenu, který je nahrazen progesteronem - takzvaným těhotenským hormonem. Těsně před menstruací progesteron opět klesá a estrogen stoupá. Takové změny nemohou projít bez zanechání stopy pro ženské tělo..

Dalším důvodem bolesti hlavy před menstruací je účinek progesteronu na tělo. Podporuje hromadění tukové tkáně a brání volnému toku tekutiny. Existuje určitý druh přípravy na těhotenství. Přebytečná tekutina se hromadí v tkáních a zvyšuje tlak na cévy. Právě tento faktor může vést k menstruační migréně..

Příčiny bolesti hlavy během menstruace mohou být také různé. Nejdůležitější z nich jsou hormonální poruchy. Hladiny estrogenu a progesteronu se nemění tak, jak by měly. Tělo na to reaguje vhodným způsobem - bolestivým syndromem. Kromě toho mohou být některé ženy samy náchylné k bolestem hlavy, včetně dlouhodobých, tj. Migrén. Migréna je nezávislé onemocnění. Pokud tedy během menstruace bolí hlava, musíte se určitě poradit s lékařem - možná to nemá nic společného s menstruačním cyklem..

Nelze opomenout takový faktor, jako je individuální emoční nestabilita. Tyto ženy trpí náhlými změnami nálady, jsou podrážděné a nervózní. To vše vytváří živnou půdu pro výskyt přetrvávajících bolestí hlavy, dokonce i po menstruaci. Je těžké se s tím vypořádat, protože je prakticky nemožné změnit povahu a citlivost těla..

Příčinou mohou být také hormonální léky, zejména antikoncepce. Přímo ovlivňují hormonální pozadí, které pro tělo nikdy nezůstane bez povšimnutí. Pokud si tedy po užití těchto prostředků všimnete nárůstu negativních příznaků, důrazně doporučujeme je opustit..

Takové problémy je obtížné léčit léky. Aby bolest hlavy během menstruace byla co nejmenší, bude muset žena výrazně revidovat svůj životní styl a dodržovat některá užitečná doporučení odborníků.

Jak se zbavit problému

Bolesti hlavy během menstruace nebo před nimi lze odstranit nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem - vezměte si anestetickou pilulku.

Vše závisí na intenzitě syndromu bolesti. Pokud je příliš silný, užijte silné analgetikum, jako je diklofenak nebo ibuprofen. I obyčejný analgin si poradí s menší bolestí.

Jedná se však pouze o dočasné řešení problému. A co dělat, aby bolest neobtěžovala před, během nebo po menstruaci? V tomto případě můžete doporučit následující:

 • užívání hormonálních léků speciálně určených ke zvýšení hladiny estrogenu. To obnoví hormonální rovnováhu a zbaví tělo zbytečného stresu. Dnes není nutné užívat žádné pilulky. Může vám pomoci speciální náplast, kterou si můžete koupit téměř v každé lékárně. Musí být přilepený k tělu asi týden před nástupem menstruace a počkat na pozitivní výsledek, který bude patrný po menstruaci. Injekce progesteronu jsou také velmi účinné;
 • při silných bolestech hlavy použijte studené obklady nebo si udělejte stejnou koupel - nízké teploty přispívají k vazokonstrikci a v důsledku toho k odstranění syndromu bolesti;
 • během tohoto období nešportujte. Silná fyzická aktivita vyvolává zvýšený krevní oběh, a to je riziko poškození endometria dělohy;
 • nepijte alkohol, pokud je to možné, vzdejte se kouření, i když opravdu chcete;
 • nemůžete jíst slané, sladké, uzené. Všechny tyto produkty vyvolávají bolesti hlavy během menstruace;
 • nejez hodně soli. Chlorid sodný podporuje zadržování tekutin v těle. Vzhledem k tomu, že progesteron dělá totéž, může být výsledek hrozný;
 • nepoužívejte antikoncepci;
 • pokud je to možné, proveďte relaxační masáž nejen hlavy nebo krku, ale celého těla. Podporuje kvalitní relaxaci, která je velmi užitečná v boji proti menstruačním migrénám;
 • bolesti hlavy mohou být vyvolány nedostatkem živin. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vápník a další důležité mikroživiny. Jedná se například o čerstvou zeleninu a ovoce, kefír, jogurt, tvaroh, mléko. Můžete také užívat různé doplňky stravy, ale musí být certifikovány;
 • snažte se chránit před negativitou, buďte méně nervózní, nedostávejte se do stresových situací. Vždy se nastavte pozitivně, myslete na to, že drobné potíže už nestojí za to si dělat starosti. Doporučuje se pít čaj z máty peprné a také relaxační koupele s éterickými oleji - jsou dobré pro uklidnění nervů. Pokud jste příliš citlivý a citově labilní člověk, můžete zkusit pít sedativa, ale pouze v malém množství a pouze po předchozí konzultaci s lékařem.

Pokud hlava bolí během menstruace nebo před nimi, pak to dává ženě maximální nepohodlí. Totéž platí pro případy, kdy je po menstruaci přítomen bolestivý syndrom. Ztrácí se schopnost vést normální život, dělat to, co máte rádi, věnovat čas svým blízkým, komunikovat, žertovat, pracovat, jíst správně.

Neustálá bolest vede k tomu, že se žena začne rozpadat na lidi kolem sebe. To vše může dokonce vést k neuropsychiatrickým poruchám, a to již vyžaduje pomoc odborníka..

Proto vždy věnujte svému tělu maximální pozornost. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení lze předmenstruační bolest odstranit. K tomu je však nutné důsledně dodržovat stávající doporučení, včetně doporučení popsaných v tomto článku..

Menstruační krvácení u žen je zřídka snadné a bezbolestné. Bolest hlavy je nejčastěji během menstruace silná. A tento syndrom je tak intenzivní, že dokonce „uloží“ ženu do postele.

Takové bolestivé záchvaty mohou začít 2-3 dny před nástupem menstruace a pokračovat se změnami úrovně intenzity až do konce tohoto období..

Tuto bolest hlavy byste samozřejmě neměli snášet. Aby se však boj proti němu stal účinným, musíte nejprve zjistit příčinu nebo kořen tohoto bolestivého syndromu. A teprve poté vyberte adekvátní terapii.

Příznaky

Lékařské statistiky uvádějí, že přibližně 60% všech žen v dospělém věku trpí bolestmi hlavy během menstruace. Podle popisu těchto bolestí se projevují následovně:

 • Pulzující bolest s jasnou lokalizací na jednom místě v hlavě.
 • Bolest s rostoucí intenzitou.
 • Bolestivost v očních bulvách.
 • Bolest bez jasných hranic lokalizace, často přecházející z jedné části do druhé (například z časové a čelní části hlavy do týlní).

To přímo souvisí s bolestmi hlavy během menstruace. K celkovému klinickému obrazu lze navíc přidat následující podrobnosti:

 • Depresivní nálada.
 • Otok končetin (horní i dolní) a obličeje.
 • Vysoká citlivost na zvuk a světlo.
 • Rázy krevního tlaku.
 • Chronická únava.
 • Nevolnost, zvracení, poruchy stolice (od zácpy po průjem).
 • Pocení dlaní.
 • Mučivé pocity viny (depresivní duševní poruchy).
 • Změny na jedné straně chuti k jídlu.
 • Změny funkčnosti chuťových pohárků.
 • Pocit bolestí a tíhy v břiše, kloubech, páteři (zejména v bederní oblasti).
 • Nespavost.

Všechny tyto příznaky odkazují na příznaky takzvaného premenstruačního syndromu. A jejich výskyt nemá absolutně žádnou souvislost s úrovní stability nervového a duševního systému ženy.

A navzdory věku otázky léčby této PMS dosud nebyla nalezena absolutně přesná odpověď a zjištěné důvody. Lékaři však doporučují symptomatickou léčbu, která je zaměřena na snížení úrovně bolesti..

Možné příčiny bolesti hlavy během menstruace

Lékaři identifikují pět hlavních typů faktorů, které mohou ovlivnit vznik syndromu bolestivé hlavy během období menstruačního krvácení..

 1. Změny hormonálních hladin.
 2. Nerovnováha vody a soli v těle.
 3. Tendence k migrénám (bolesti hlavy se zvláštní stabilitou, obtížně eliminovatelné).
 4. Duševní poruchy (např. Anamnéza astenického syndromu).
 5. Užívání perorální antikoncepce.

Abychom odpověděli na otázku, proč hlava bolí během menstruace, podrobněji zvážíme každý faktor, který může být příčinou vzniku této bolesti..

Změny hormonálních hladin - nastávají v důsledku ovulace, období, kdy je ženské tělo připraveno nést plod. V této době začíná zvýšená produkce hormonu nazývaného progesteron. Menstruační krvácení začíná, když není vajíčko oplodněno. Úroveň progesteronu dramaticky klesá. Takovéto „houpací“ hormony způsobují bolesti hlavy.

Nerovnováha vody a soli - během přípravného období (tělo se připravuje na odmítnutí zbytečného vajíčka) si tělo začne zadržovat tekutinu. To se obvykle projevuje stavem otoků končetin a obličeje. Toto jsou viditelné znaky. Spolu s tím však dochází k hromadění tekutiny také v mozkových tkáních..

Tento stav také způsobuje bolesti hlavy v zadní části hlavy nebo ze strany spánků (v případě otoku hypotalamu). Bolest způsobená otokem obvykle bolí a tlačí..

Sklon k migrénám - Není neobvyklé, že ženy trpí bolestmi hlavy, jako jsou migrény. A vznikají bez ohledu na měsíční cyklus žen. Avšak blíže ke svému nástupu se bolesti mohou zhoršit a oslabení jejich intenzity lze pozorovat až na konci menstruačního krvácení..

Migrény jsou zpravidla spasmodické, prodloužené (nejméně 4 hodiny za sebou a někdy i několik dní), pulzující. Migréna je doprovázena vysokou citlivostí na světlo, drsným zvukem, vůní, nevolností a občas zvracením. Intenzita migrény je také často tak silná, že ji nelze tolerovat..

Pro zmírnění intenzity těchto více typů migrény je bezpodmínečně nutné podstoupit konzultační vyšetření u odborného neurologa, který vám pomůže se speciálními schůzkami.

Duševní poruchy - emoční nestabilita, která také poměrně často doprovází ženu v předmenstruačním období. Vysoká podrážděnost, pocit zoufalství, astenický syndrom, prudká změna nálady - to vše může způsobit bolesti hlavy a zhoršit celkový stav těla. Ale zpravidla ihned po skončení cyklu všechny tyto negativní příznaky zmizí a celková pohoda se stabilizuje v normálním rozmezí..

Užívání perorální antikoncepce - tyto farmakologické léky záměrně zvyšují produkci hormonu v těle ženy - estrogen. To znamená, že dochází ke stejné hormonální nerovnováze, která je příčinou vzniku bolestí hlavy..

S velmi výraznou a intenzivní bolestí je nejlepší opustit tuto metodu antikoncepce a zvolit něco vhodnějšího a jemnějšího pro vaše tělo..

Léčba syndromu bolestivé hlavy s menstruací

Snažili jsme se tedy zjistit, proč hlava bolí během menstruace. Nyní je nutné určit terapeutickou metodu řešení tohoto typu bolesti, protože (tato bolest) není důvodem k „mazání“ několika dní z aktivního života každý měsíc.

 • Prvním způsobem jsou farmakologické léky. Nejdůležitější z nich je skupina nesteroidních protizánětlivých léků, například běžný aspirin, ketorol nebo nurofen..

Kromě toho jsou na bolesti hlavy, zejména migrénového typu, vysoce účinné léky ze skupiny triptanů, například sumatriptan (Antimigren, A-migréna), zolmitriptan.

Je však důležité si uvědomit, že léky, které si samy předepisují, mohou být velmi nebezpečné, a proto je lepší bez samoléčby bez doporučení a doporučení odborného lékaře.

 • Druhým způsobem léčby je použití přírodních rostlinných esterů (éterických olejů).

Chcete-li se vyrovnat s bolestmi hlavy, můžete použít levandulový olej (éterický olej lze namazat whisky nebo vdechnout několika kapkami). Při inhalační metodě terapie bolesti hlavy by mělo být dýchání rovnoměrné a hluboké.

Mátové silice, rozmarýn, eukalyptové oleje a oleje ze santalového dřeva také zmírňují bolesti hlavy.

 • Třetím způsobem léčby bolesti hlavy je zima. Ledový vak nebo jen studená topná podložka aplikovaná na přední a temporální části hlavy často rychle ulevuje nebo významně snižuje úroveň intenzity bolesti.

K dosažení pozitivního účinku obvykle stačí 15–20 minut tohoto postupu..

 • Dieta je dalším způsobem, jak se nejen zbavit bolesti hlavy, ale také zabránit jejímu výskytu.

Faktem je, že potravinářské výrobky mají velmi vážný a rozsáhlý účinek na lidské tělo. A to je zvláště patrné v obdobích, kdy je imunitní systém oslaben, to znamená během menstruace. Chcete-li během tohoto období snížit intenzitu nebo zabránit silným bolestem hlavy, je lepší vyloučit tyto výrobky ze stravy: všechny druhy koření, játra, klobásy a uzeniny, tvrdé sýry, lihoviny (čaj, káva), mléko, čokoláda, tučné maso, zakysaná smetana.

Pro omezení spotřeby se doporučují tyto produkty: brambory, kukuřice, krupice, těstoviny, pečivo z pšeničné mouky.

A pro zařazení do stravy se doporučují: vlašské ořechy, sezamová semínka, drůbež, čerstvá zelenina, nerafinované rostlinné oleje, obiloviny - pohanka a ovesné vločky, hnědý chléb.

Prevence

Pouhé dodržování několika velmi jednoduchých pravidel zdravého životního stylu pro mnoho žen bude vynikající prevencí, která zabrání vzniku bolestí hlavy během menstruačního krvácení..

Toto jsou pravidla:

 • Dodržování režimu bdělosti a spánku.
 • Opuštění špatných návyků (kouření a alkohol).
 • Postupujte nebo se snažte držet zdravé výživy.
 • Buďte více venku, často větrejte spací část (zejména v noci).
 • Spánek by měl trvat nejméně 8 hodin (musíte také jít spát včas (nejpozději do 22:00) a vstávat ve stejnou dobu).
 • Okamžitě léčit i ty nejmenší nemoci (nachlazení, rýma atd.).
 • Vyhýbejte se stresovým situacím a snažte se tak uchovat emoční zdraví.
 • Ranní cvičení jsou dalším skvělým způsobem, jak předcházet bolestem hlavy..
 • Užívání komplexů vitamínů (ale pouze na doporučení lékaře).

Takže změnou úrovně aktivity, denního režimu a režimu a stravy je docela možné úplně se zbavit syndromu bolestivé hlavy během menstruačního cyklu..

Dokonce i léky často nemohou zvládnout bolesti hlavy během menstruace. Hlavním důvodem těchto nepříjemných pocitů je nárůst hormonů v ženském těle. Po skončení menstruace žena okamžitě pocítí úlevu, ale to neznamená, že je vše v pořádku s jejím zdravím. Abychom se takového nepohodlí úplně zbavili, je nutné vyloučit faktory, které toto onemocnění způsobují..

Proč bolí hlava během menstruace

U syndromu PMS, stejně jako během menstruačního krvácení, dochází u ženy k prudkým výkyvům chemického složení krve, což způsobuje vazospazmus, což vede k nepříjemným pocitům.

Ovulace a následná menstruace jsou navíc charakterizovány prudkým skokem v hormonálních hladinách. Individuální reakce ženského těla na taková selhání je považována za nejčastější příčinu bolesti během nástupu menstruace..

Následující stavy mohou také způsobit bolesti hlavy během menstruace:

 1. Patologie cév. Usazování solí, zvýšené hladiny cholesterolu, snížená pružnost stěn žil, tepen a kapilár - to vše narušuje fungování oběhového systému. Výsledkem je, že zvýšené zatížení cév nesoucích krev způsobuje vážné bolesti hlavy..
 2. Anémie. S nedostatkem červených krvinek v krevním řečišti není schopen poskytnout buňkám mozku kyslík. S nedostatkem krve odstraněné z těla během menstruace, stejně jako s hladem kyslíkem, má žena často bolesti hlavy.
 3. Cervikální osteochondróza. Tato patologie může způsobit bolesti hlavy bez ohledu na fázi menstruačního cyklu, před i po menstruaci. V krční páteři, v bezprostřední blízkosti obratlů, běží tepna, která je v důsledku onemocnění stlačena solemi, což vede ke snížení jejího lumenu a ke zhoršení průtoku krve. To způsobuje hladovění kyslíku v mozku, což vede k migrénám..
 4. Hormonální selhání způsobené nesprávnou funkcí nadledvin a štítné žlázy. Tento stav se nejčastěji vyskytuje u žen ve věku 40 let a starších, které si stěžují na silnou bolest hlavy v týlní oblasti před menstruací..

Znalost důvodů, které přispívají k rozvoji bolesti hlavy s nástupem menstruace, vám umožní přijmout opatření k jejich odstranění.

Stává se také, že hlava bolí ještě před menstruací. Přečtěte si více o příčinách tohoto stavu v samostatném článku na našem webu..

Co může vyvolat bolest hlavy

Kromě patologických stavů mohou bolesti hlavy během menstruace vyvolat následující důvody:

 • oslabení těla;
 • nedostatek spánku;
 • chronická únava;
 • časté stresové situace;
 • porušení rovnováhy vody a soli v těle;
 • dlouhodobé používání tamponů;
 • užívání hormonů, které způsobuje změnu hormonálních hladin a způsobuje časté migrény;
 • špatná funkce střev, vedoucí k intoxikaci těla;
 • vedlejší účinky léků používaných k léčbě různých nemocí;
 • emoční nestabilita - i když se žena necítí dobře, musí během dne dělat různé práce, což vede ke vzniku pulzujících nepříjemných křečí.

Migrény během menstruace můžete eliminovat různými způsoby - tradičními metodami i léky proti bolesti.

Jak se zbavit bolesti hlavy bez pilulek

Pokud jsou během menstruace bolesti hlavy neustále narušeny, musíte kontaktovat gynekologa, který předepíše lékařskou prohlídku. V případě, že nejsou zjištěny žádné závažné patologie, lékař dá ženě doporučení, jak odstranit onemocnění lidovými prostředky a zabránit jeho výskytu.

Metody pro prevenci a zmírnění bolesti v chrámech a zadní části hlavy jsou:

 • spotřeba pitné vody - nejméně 1,5 litru denně (při absenci otoku);
 • procházky pod širým nebem;
 • dodržování denního režimu;
 • nedostatek stresových situací;
 • snížení fyzické aktivity;
 • dodržování stravy - odmítnutí alkoholu, stejně jako tučná, kořeněná, uzená jídla;
 • omezování pečiva a sladkostí;
 • zdravý životní styl;
 • aplikace studené topné podložky po dobu 20 minut;
 • včasná léčba cévních onemocnění;
 • pravidelné sportovní aktivity;
 • dechová cvičení, jóga;
 • užívání antikoncepčních prostředků s nízkým obsahem estrogenu (mohou být nahrazeny progesteronovými léky);
 • aromaterapie - oleje z máty, rozmarýnu, levandule, santalového dřeva, eukalyptu, které mají relaxační účinek;
 • léčba základního onemocnění, které způsobuje bolest hlavy.

Můžete také snížit nepříjemné příznaky doprovázející ženu v kritickém období masáží krku a spánků.

Pravidelné používání bylinných odvarů a nálevů, zejména těch, které mají močopudný účinek, pomůže vyrovnat se s bolestmi hlavy před menstruací. Mezi takové bylinky patří kopřiva, přeslička, medvědí uši, brusinkový list a bobule, oregano.

Infuze malinových listů pomáhá snížit nepohodlí a posílit stěny dělohy. Heřmánkový nebo mátový čaj pomůže uklidnit ve stresových situacích a zmírnit bolesti hlavy..

Léky proti bolesti

K léčbě silné bolesti hlavy během menstruace musí žena užívat tablety:

 1. Nurofen. Hlavní účinnou látkou je ibuprofen, který po 30 minutách odstraňuje bolestivé křeče. Výsledný efekt trvá 8 hodin.
 2. Má. Hlavní účinná látka je stejná jako v Nurofenu. Tento lék se užívá po jídle. Při pravidelné bolesti jej musíte pít třikrát denně každé 4 hodiny.
 3. Ketanov. Je to silný lék, který zmírňuje různé nepříjemné příznaky během menstruace..
 4. Citramon. Hlavní složkou je kyselina acetylsalicylová, která má analgetické a protizánětlivé účinky. Je nutné brát to hned na začátku záchvatu bolesti. Akce bude trvat 6 hodin.

S výběrem léku a dávkou by měl zacházet lékař, který bere v úvahu individuální vlastnosti organismu, přítomnost doprovodných onemocnění a riziko možných komplikací.

Bolest hlavy během menstruace může být příznakem různých onemocnění. To je možné s patologií páteře, nárůstem krevního tlaku, různými virovými onemocněními, migrénami. Silné bolesti hlavy jsou častější v důsledku hormonálních výkyvů. Nestabilní cyklus, potrat, to k tomu předurčuje. Pomáhá eliminovat patologii užívání léčivých bylin, chemikálií, akupunktury.

Vlastnosti ženského těla

Menstruační cyklus je komplexní hra hormonů, díky níž žena získává schopnost stát se matkou. První polovina cyklu je království estrogenu. Ve druhém progesteron připravuje dívku na možné těhotenství. Před samotným krvácením je obsah obou hormonů výrazně snížen. Díky těmto změnám je ženské tělo náchylné k vlivu patogenních faktorů. Týden před menstruací proto mohou představitele slabé poloviny komunity bolet hlava..

Příčiny cefalalgie v kritických dnech

Bolest hlavy se často obává duševní zátěže (liveinternet.ru)

Příčiny bolesti během menstruace mohou být:

 • napětí krčních svalů;
 • přepětí krevního tlaku;
 • tlaková ztráta;
 • patologie nosu a paranazálních dutin;
 • virové infekce;
 • kouření;
 • špatný zrak;
 • následky poranění páteře;
 • přísná dieta;
 • změna počasí.

Výskyt bolestí hlavy během menstruace se zvyšuje v dospívání, kdy se cyklus ještě nestal pravidelným, během menopauzy. Stav se také zhoršuje v prvním měsíci po potratu..

Příznaky

Proč bolí hlava během menstruace? Hlavním důvodem je hormonální nerovnováha.

Lokalizováno v zadní části hlavy, ostré, střelba. Objeví se po nepříjemném pohybu krku, prodlouženém pobytu v jedné poloze.

Pocit „potopení země zpod vašich nohou“. Narušen nevolností, zvracením, tinnitem.

Rázy krevního tlaku

Kompresní, lisovací, umístěný v zadní části hlavy. Objevuje se po nervovém nebo fyzickém stresu, po požití slaného jídla. Zvýšeno při otáčení hlavy. Bolest hlavy a nevolnost.

Nevolnost, zvracení, závratě, tinnitus, bušení srdce, které vydává pulzující zvuk v chrámech.

Virové infekce horních cest dýchacích

Hlava bolí v čele. Mírná intenzita, trvá několik hodin.

Bolest v krku, ucpaný nos, sliznice nebo hnisavý výtok z nosu, horečka.

Ucpaný nos, neustálý rušivý tinnitus, „skřípání v oblasti nosu“.

Tvář nabobtná kolem čela nebo lícních kostí (přes postižený sinus).

Během záchvatu hlava intenzivně bolí první den menstruace a pulzuje. Zabere polovinu hlavy. Trvá několik hodin až několik dní. Po menstruaci prochází postupně.

Nevolnost, zvracení. Útoku často předchází aura v podobě záblesků před očima, prudkého zhoršení zraku, poruchy citlivosti v některých částech těla, znecitlivění rukou a nohou.

Cephalalgia zúženého charakteru, jako prsten na hlavě. Trvá až několik dní.

S prodlouženým průběhem se objevuje deprese, podrážděnost.

Lisování, bolest, posedlost.

Závratě, rychlý srdeční tep, tinnitus, únava. Kůže je bledá, suchá, vlasy mohou vypadávat, nehty se mohou skládat.

Léčba

Léčba by měla být zahájena po konzultaci s lékařem (bbron.ru)

Co by takové ženy měly dělat? Důvod, proč vás bolí hlava, zjistíte po konzultaci s lékařem. Léčba se provádí ve dvou směrech - zmírnění bolesti a ovlivnění příčiny bolesti. Léčivé byliny se používají k uklidnění kranialgie a normalizaci průběhu menstruačního cyklu. K tomu jsou velmi vhodné viburnum, rakytník, pšeničná tráva, arnika.

Ze všech částí viburnum nejlépe pomůže kůra. Je odstraněn z ne mladých keřů. S útokem můžete aplikovat na místo největšího nepohodlí a zabalit ho šátkem. V tomto případě má kalina místní účinek. Můžete si vyrobit alkoholovou tinkturu a vzít si 10–20 kapek pod jazyk v případě těžkého bojového syndromu, vydržet až do sání.

Do receptu se přidává rakytníková kůra a oddenka z pšeničné trávy, aby se vytvořil odvar a vzal si sklenici po celý den. Průběh přijetí je obvykle 20 dní. Začněte užívat několik dní před nástupem krvácení. Pak si udělejte 10denní přestávku. Poté se kurz znovu opakuje, dokud menstruace neprojde normálně..

Arnica vám pomůže, pokud vás během menstruace bolí hlava. Působí na nervový systém a může zmírnit bolest a horečku. Doma se připravuje alkoholová tinktura rostliny. Chcete-li to udělat, vezměte jí trávu nebo oddenek, očistěte, rozemlejte. Nalijte alkohol a nechte vyluhovat, dokud tekutina nezezelená. Je užíván v kapkách pod jazykem nebo uvnitř s těžkou cefalalgií.

Pro přípravu různých léků se používá celá mletá část kopru a jeho semena. Rostlina má analgetický účinek, zmírňuje vazospazmus a zlepšuje průtok krve do mozku. Za tímto účelem je dobré několik minut žvýkat sušená semena. Můžete si vyrobit koprový olej. Za tímto účelem nalijte semínka rozdrcená v mlýnku na kávu slunečnicovým nebo olivovým olejem. Olej by měl pokrývat mletou surovinu. Trvejte několik dní. U cefalalgie se několik kapek oleje nakape na kostku cukru a ponechá se v ústech, dokud se úplně neabsorbuje.

Existuje mnoho léků na zmírnění menstruačních bolestí hlavy. Jsou vybírány jednotlivě. Před užitím léku je lepší se poradit se svým lékařem. Je nutné zvolit lék takovým způsobem, aby neobsahoval antispazmodickou složku, protože v tomto případě může dojít ke zvýšení krvácení.

V případě potřeby můžete užívat léky, které zahrnují paracetamol nebo ibuprofen. Můžete užívat léky s účinnou látkou - metamizol sodný, kyselina acetylsalicylová.

Paracetamol je dostupný ve formě tablet, prášku, sirupu, čípků v konečníku. Působí analgeticky, snižuje tělesnou teplotu. Můžete užívat až 4krát denně v pravidelných intervalech. Mezi vedlejšími účinky se vyskytují alergické reakce (malé červené vyrážky na těle, které velmi svědí), toxické účinky na játra, toxické poškození krve je velmi zřídka možné..

Ibuprofen je dostupný ve formě tablet, prášku pro suspenzi, sirupu, čípků v konečníku. Má analgetický, antipyretický účinek. Snižuje příznaky zánětu. Užívejte maximálně 3krát denně. Je možný rozvoj alergických reakcí, zvyšuje se riziko vzniku žaludečních vředů a krvácení z nich a může bránit tvorbě krevních buněk.

Riziko nežádoucích účinků se zvyšuje při dlouhodobé léčbě. Abyste snížili riziko nežádoucích účinků, je nejlepší užívat léky po jídle a zapít je dostatečným množstvím tekutin..

Po užití léku ústy lze účinek očekávat přibližně za 20–25 minut. Svíčka se projeví mnohem dříve..

Závěr

Rostliny pomohou uklidnit bolest a normalizovat menstruační cyklus (legkay-dieta.ru)

Proč mě bolí hlava během menstruace? K tomu pomůže konzultace s lékařem. V každém jednotlivém případě je rozhodnutí o způsobu boje s cefalalgií provedeno pacientem spolu s lékařem. Po vyšetření pacienta bude možné účinněji léčit bolesti hlavy s menstruací.

Každá žena zná těch několik dní neustálého nepohodlí, ze kterých není úniku. U většiny žen jsou doprovázeny bolestivými pocity v podbřišku, bolestmi kloubů, vyrážkami na obličeji a náhlými změnami nálady. Část spravedlivého sexu je však kromě výše uvedených příznaků také nucena trpět bolestmi hlavy. Jaký je důvod této nespravedlnosti? Proč bolí hlava před a během menstruace?

Příznaky bolesti hlavy během menstruace

Asi 60% všech žen se může „pochlubit“ pravidelnými bolestmi hlavy před menstruací. Jde o premenstruační syndrom (PMS). Projevuje se 7-14 dní před menstruací a může buď skončit jejich příchodem, nebo se natáhnout po celou dobu menstruace. Můžete pochopit, že bolesti hlavy jsou způsobeny časným nástupem cyklu podle následujících příznaků:

 • pulzující bolest;
 • vysoká intenzita;
 • bolest v očích.

Jako doprovodné příznaky existují:

 • náhlé změny nálady;
 • zvýšená citlivost na světlo;
 • poklesy krevního tlaku;
 • bolestivé pocity na hrudi;
 • závratě, nevolnost, zvracení;
 • zvýšené pocení rukou;
 • změna chuti k jídlu a chuti;
 • špatné trávení;
 • žal;
 • neustálá únava;
 • pocity viny, pocity beznaděje a smutku;
 • otoky končetin a obličeje.

Nástup PMS nemá nic společného s úrovní stability nervového systému. Stále probíhají výzkumy, které by určily příčinu těchto změn v ženském těle během premenstruačního období..

Bolesti hlavy před menstruací: příčiny

Porušení rovnováhy vody a soli

Před menstruací stoupá v těle ženy hladina estrogenu, díky čemuž se v těle zadržuje tekutina. Výsledkem je - otok končetin, kloubů i mozkové tkáně. V případě edému hypotalamické oblasti mozku se objevují bolestivé a lisovací bolesti hlavy, které jsou lokalizovány v parietální a okcipitální oblasti.

Hormonální „hry“

S nástupem ovulace v krvi dochází k prudkému zvýšení hladiny těhotenského hormonu - progesteronu, který připravuje tělo na plod. Pokud nedojde k oplodnění, začne menstruace a hladina pohlavních hormonů klesá. Kvůli těmto změnám některé ženy pociťují bolesti hlavy..

Migréna

Některé ženy věnují pozornost skutečnosti, že bolesti hlavy, ke kterým dochází bez souvislosti s menstruací, jsou během PMS častější a intenzivnější. Jedním z důvodů tohoto jevu je migréna. Lze jej rozpoznat podle následujících funkcí:

 1. Útok trvá 4 hodiny až několik dní.
 2. Bolest hlavy je velmi silná a pulzující..
 3. Bolestivé pocity se objevují pouze na levé nebo pouze na pravé straně hlavy.
 4. Nevolnost, méně často zvracení.
 5. Nesnášenlivost silných pachů, zvuků, jasného světla.

Migréna vyžaduje zvláštní zacházení. Proto je nezbytně nutné poradit se s neurologem..

Proč bolí hlava během menstruace

Kromě výše uvedených důvodů, které rozšiřují jejich účinek na období menstruačního krvácení, mohou bolesti hlavy vyvolat také následující faktory.

Užívání antikoncepce

Studie ukázaly, že ženy, které užívají hormonální antikoncepci, mají během menstruace sklon k silným bolestem hlavy. Faktem je, že užívání pilulek určených k prevenci nežádoucího těhotenství vede k prudkému skoku hladiny estrogenu v těle. S nástupem menstruace se množství tohoto hormonu prudce snižuje. Tento „nárůst“ vyvolává bolesti hlavy.

Ale tělo si zvykne na všechno. Bylo zjištěno, že dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce vede ke snížení frekvence a intenzity bolestí hlavy..

Emoční nestabilita

Během menstruace mají ženy sklon k podráždění, hlodání viny, někdy dokonce k zoufalství. Takové zkušenosti a provokují nástup bolesti hlavy. Po skončení menstruace jsou dámy překvapeny, když zjistí, že život není tak špatný. A bolesti hlavy byly pryč.

Jak léčit bolesti hlavy během menstruace

Nepříjemné pocity spojené s menstruací nejsou důvodem k tomu, abyste vyhodili pár dní ze svého života. Existují jednoduché způsoby, jak zmírnit bolesti hlavy.

Léky

Nejjednodušší způsob je vzít si pilulku a zapomenout na bolest. Lékaři doporučují zvolit nesteroidní léky, včetně:

 • Nurofen;
 • "Ketorol";
 • "Aspirin".

Triptany jsou velmi užitečné proti migrénám: například Sumatriptan a Zolmitriptan. Jakékoli léky by měly být užívány po konzultaci s lékařem.

Éterické oleje

Levandulový olej funguje velmi dobře na bolesti hlavy. Přidejte několik kapek do misky s horkou vodou. Poté si zakryjte hlavu ručníkem a ohněte se k hladině vody a vdechujte páry levandule.

Alternativním způsobem je masáž spánků po dobu několika minut pomocí oleje. Během tohoto „postupu“ je důležité dýchat zhluboka a rovnoměrně. Kromě levandule můžete také použít máty peprné, santalové dřevo, rozmarýn nebo eukalyptový olej..

Studená terapie

Stačí dát studenou topnou podložku na čelo a držet ji 15-20 minut. Zmírní zánět a bolesti hlavy..

Strava

Potravinářské výrobky mají přímý dopad na stav ženského těla, zejména během menstruace. Proto je na chvíli lepší vyloučit z nabídky:

 • koření, bujónové kostky;
 • kuřecí Ledvina;
 • klobásy;
 • stárnuté sýry;
 • silný čaj a káva;
 • čokoláda;
 • mléko;
 • hovězí;
 • vepřové maso;
 • zakysaná smetana.

U bolesti hlavy lze konzumovat v omezeném množství následující potraviny:

 • kukuřice;
 • brambory;
 • Bílý chléb;
 • krupice;
 • těstoviny.

Strava musí zahrnovat:

 • sezam;
 • vlašské ořechy;
 • libová drůbež;
 • čerstvá zelenina (mrkev, brokolice, tuřín, dýně, řepa, květák, špenát);
 • nerafinované rostlinné oleje;
 • pohanka, ovesné vločky a pšeničná kaše;
 • černý nebo šedý chléb.

Tato strava není vůbec obtížná. A tělo řekne „děkuji“ za nepřítomnost bolesti hlavy.

Prevence bolestí hlavy

Existují pravidla, jejichž dodržování vám pomůže úplně se zbavit problému bolesti hlavy během menstruace. Co je třeba pro to udělat?

 1. Sledujte režim práce a odpočinku.
 2. Vzdejte se špatných návyků (alkohol, káva, kouření).
 3. Jezte správně.
 4. Před spaním vyvětrejte místnost.
 5. Spěte alespoň 7 hodin.
 6. Být na čerstvém vzduchu denně.
 7. Nezačínejte „nezávažná“ onemocnění (musí být léčena i běžná rýma).
 8. Postarejte se o emocionální zdraví (vyhněte se stresu, nadměrným starostem).
 9. Vezměte vitamínové a minerální komplexy.
 10. Cvičení (alespoň každé ráno cvičte).

Mnoho žen se diví, proč je bolí hlava před a během menstruace. Ale zvláštnosti fyziologie žen spolu se získanými návyky nedávají tělu šanci přežít menstruační cyklus „beze ztrát“. V tomto případě existují dvě cesty ven. Buď bolest hlavy považujte za samozřejmost, nebo změňte svůj životní styl, a to: úroveň fyzické aktivity, strava, denní rutina. být zdravý!

Ženy se začínají obávat, když není menstruace, test je negativní. Důvody jsou někdy triviální - neopatrný, nedbalý přístup k vašemu zdraví.