Bolesti hlavy s menstruací: příčiny, prevence a léčba

Ženy jsou často znepokojeny tím, jak se cítí s menstruačním krvácením. Během tohoto období pociťují bolestivé příznaky. Článek pojednává o tom, proč bolest hlavy během menstruace.

Příčiny bolesti hlavy během menstruace

Kritické dny jsou zřídka bezbolestné. Současně ženy pociťují nepříjemné pocity: nevolnost, tíseň v dolní části břicha, závratě. Častým projevem je bolest hlavy během menstruace. Důvody jsou různé - patologické a přirozené reakce těla na nepříznivé vnější faktory. Zvažme to podrobněji.

Cévní patologie

Během menstruace krev aktivněji cirkuluje. Porušení cévního tonusu vám neumožňuje vyrovnat se s takovým zatížením. Nastane předčasná střídavá vazokonstrikční expanze, což vede k tomu, že tlak stoupá. Proto hlava bolí. Situaci komplikuje nedostatek kyslíku v neuronech centrálního nervového systému s nefunkčností cév.

Dysfunkce střev

Předmenstruační syndrom (PMS) se často objevuje v důsledku velkého množství odpadu v těle. V kritické dny toxiny vstupují do krve. Slabá funkce střev vede k tomu, že během menstruace bolesti hlavy. Navíc se zvyšuje únava, slabost, apatie.

Anémie

Velká ztráta krve je doprovázena snížením hladiny hemoglobinu, který přenáší kyslík do buněk těla, zejména do mozkové kůry. Za takových podmínek dochází k hladovění neuronů CNS kyslíkem. Proto se vyskytují bolesti hlavy doprovázené bledostí pokožky, nízkou vitalitou a nízkým krevním tlakem..

Cervikální osteochondróza

Onemocnění je doprovázeno deformací, posunem krčních obratlů. Tím se komprimuje tepna dodávající krev do mozku, který potřebuje během menstruace více výživy a kyslíku. Když neurony nedostanou potřebná spojení, bolesti hlavy během menstruace.

Hormonální nerovnováha

Kritické dny jsou doprovázeny aktivními hormonálními změnami. Nerovnováha hormonů vede k akumulaci velkého množství tekutiny ve vnitřním prostředí. Za těchto okolností tělo přirozeně reaguje mozkovým vazospazmem. Hlava bolí obzvláště silně první den menstruace..

Nerovnováha vody v těle

Menstruace vede k hromadění přebytečné vlhkosti uvnitř těla a vzniku otoků. Akumulovaná tekutina vyvíjí hmatatelný tlak na cévní stěny. Za těchto podmínek hlava během menstruace velmi bolí. Nejvíce postiženy jsou oblasti týlního hrbolu a koruny..

Migréna

Predispozice k záchvatům migrény se zvyšuje s menstruací. Tuto skutečnost vysvětluje zvýšená citlivost, nestabilní emoční pozadí. Migréna se vyznačuje několika příznaky: závratě, nadměrné pocení, zvracení, bolesti hlavy a nevolnost. Kromě toho existuje fotofobie, nesnášenlivost hlasitých zvuků.

Užívání hormonální antikoncepce

Hormony obsažené v léčivých přípravcích mohou významně ovlivnit pohodu ženy s menstruačním krvácením. Pokud vás po užívání hormonálních léků bolí menstruační bolest, nejlepší způsob, jak se cítit lépe, je změnit léčbu..

Emoční nestabilita

Hormonální změny během menstruačního krvácení mají negativní vliv na emoční pozadí dívek a žen. Jsou zaznamenány časté výkyvy nálady, zvýšená podrážděnost, úzkost a slzavost. Takový psychoemoční stres způsobuje nepříjemný stav, objevuje se syndrom předmenstruačního napětí, bolí a točí se mu hlava.

Gynekologie

Moderní ženy zřídka navštěvují gynekologa. To vede k výskytu zanedbávaných gynekologických onemocnění, které se zhoršují menstruací. Pozdní léčba vede nejen k tomu, že hlava silně bolí, ale také k nebezpečnějším podmínkám.

Známky bolesti hlavy během menstruace

Silné bolesti hlavy s menstruací mají charakteristické rysy. Vyjmenujme příznaky typické pro menstruační migrénu:

 • bolestivost se soustředí na pravé nebo levé;
 • bolest je ostrá, ostrá, pulzující;
 • záchvat migrény trvá dostatečně dlouho - od jednoho do čtyř dnů;
 • pociťují se další nepříjemné příznaky: nevolnost, zvracení, fotofobie, točení hlavy, zvýšená únava;
 • při sebemenším pohybu hlava bolí více.

Vzhled těchto znaků by měl ženu přivést do zdravotnického zařízení.

Léčba migrény s menstruací

Lékař pomůže zbavit se bolestivých projevů. Lékař předepíše průchod diagnostických opatření, po kterém zvolí vhodný terapeutický kurz. Pod dohledem příslušného odborníka zmizí patologické příznaky, včetně bolesti hlavy během menstruace. Léčba zahrnuje farmakoterapii a tradiční medicínu.

Léčba bolesti hlavy měsíčními lidovými léky

Nechuť užívat prášky a otrávit tělo, když ho bolí, závratě během menstruace, je pochopitelná. Osvědčené lidové léky budou stačit.

Studená terapie

Pokud vás hlava velmi bolí, aplikujte studený obklad vyrobený namočením čistého hadříku studenou vodou. Mražené kostky ledu fungují dobře. Aby se jim zabránilo v rolování, je třeba je aplikovat na místo nepohodlí a zabalit je šátkem.

Použití éterických olejů

Aromatické oleje z pomeranče, rozmarýnu, eukalyptu, meduňky, levandule pomohou zmírnit bolestivé projevy. K ošetření je nejlepší použít aromatickou lampu. Postup však můžete provést i bez něj. V tomto případě musí být několik kapek látky naneseno na běžnou stolní lampu. Páry pomohou zlepšit stav pacienta.

Klasická masáž hlavy

Proceduru můžete provést sami, ale je lepší důvěřovat profesionálnímu masážnímu terapeutovi. Dopad na životně důležité body pomůže, když bolest hlavy během menstruace. Pohyby prstů během masáže by měly být měkké, lehké, klouzavé.

Léčba drogami

Léky, když hlava bolí během menstruace, jsou účinnější. Zvažte skupinu drog:

 1. NSAID: Movalis, Ibuprofen, Diclofenac, Ketoprofen, Piroxicam.
 2. Léky proti bolesti: Analgin, Anapirin, Paracetamol, Metindol.
 3. Léky, které uvolňují křeče: Baralgin, No-shpa, Hyoscyamin, Drotaverin.
 4. Smíšené léky proti bolesti: Spazmalgon, Next, Dimexide, Nayatox.

Léky musí být užívány výhradně na lékařský předpis. Samoléčba je plná nežádoucích účinků.

Prevence bolestí hlavy

Pomozte vyhnout se stavu, kdy hlava bolí během menstruace, účinná preventivní opatření. Zvažme nejefektivnější:

 • Je užitečné uspořádat si každodenní rutinu tak, abyste měli dostatek času na dobrý odpočinek. Osmhodinový spánek je třeba brát obzvláště vážně.
 • Pomáhá saturovat mozkovou kůru stálým větráním kyslíku v domě, zejména v ložnici a na pracovišti.
 • Aby se zabránilo patologickým příznakům, pomůže eliminovat kouření tabáku, používání alkoholických nápojů.
 • Předcházejte bolestem hlavy chůzí dvacet až třicet minut denně.
 • Mírné, proveditelné zatížení motoru je užitečné. Pomáhá udržovat tělo v dobré kondici.
 • Budete potřebovat neustálé sledování zdraví. Je užitečné podstoupit preventivní prohlídky a lékařské prohlídky.
 • Minimalizujte množství stresu, psycho-emocionální stres, konfliktní situace.
 • Jezte komplexy vitamínů na jaře a na podzim.

Podle uvedených doporučení bude možné zabránit bolestem hlavy během menstruace..

Dietní jídlo

Strava a strava mají velký význam. Užitečné produkty zlepší vaši pohodu:

 • rostlinné potraviny pěstované v přírodních podmínkách;
 • libové maso;
 • plody moře;
 • čerstvé mléčné výrobky;
 • ořechy;
 • Ovesná kaše;
 • přírodní džusy;
 • luštěniny.

Následující potraviny povedou ke stavu, kdy bolí hlava:

 • cukroví;
 • kořeněná jídla (pepř, hořčice, wasabi);
 • polotovary, rychlé občerstvení;
 • tučné, smažené potraviny;
 • příliš silná káva;
 • sladká soda;
 • okurky, konzervy.

Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že pokud vás během menstruace bolí hlava, musíte navštívit lékaře. Pouze pod dohledem příslušného odborníka je možné odstranit bolestivé příznaky.

Důsledky a prognóza života s ischemickou cévní mozkovou příhodou

Obnova paměti po ztrátě při intoxikaci alkoholem

Náhlá ztráta paměti: příčiny a typy amnézie

Registrace postižení po cévní mozkové příhodě, postup, skupiny

Oční migréna: příčiny, příznaky, diagnóza, léčba a prognóza

Jak se rychle zbavit bolesti hlavy během menstruace?

MainHeadache and migraineHeadacheHow rychle se zbavit bolesti hlavy během menstruace?

Každá dívka, která dosáhne určitého věku, čelí menstruaci. Ale kromě pocitu dospívání přináší toto období spoustu nepříjemných pocitů - bolesti hlavy, neustálé výkyvy nálady, podrážděnost, bolest a hrudky, snížený výkon. Tento článek se bude zabývat způsoby, jak se během tohoto období zbavit silné bolesti hlavy..

Známky hrozící bolesti hlavy

Je snadné rozpoznat blížící se bolest hlavy během menstruace. Asi 7-14 dní před ní dívka nebo žena pocítí silnou pulzující bolest v hlavě. V tomto případě je bolest dána pravému nebo levému oku a někdy i oběma.

Je doprovázeno slabostí, změnami emočního stavu, změnami krevního tlaku, otokem obličeje nebo nohou, oslabením nebo zvýšenou chutí k jídlu, nevolností, zvýšenou citlivostí na světlo nebo zvuky.

Příčiny bolesti hlavy během menstruace

Pokud má žena během menstruace neustálé bolesti hlavy, jsou pravděpodobné následující důvody:

 • Prudké porušení poměru progesteronu a estrogenu. Během intermenstruačního období se v ženském těle produkuje značné množství hormonu progesteronu, který tělo připravuje na možné těhotenství. Pokud k tomu nedojde, hladina tohoto hormonu rychle klesá a zvyšuje se estrogen. Tato špička v progesteronu spouští záchvaty silných bolestí hlavy;
 • Reakce na nesprávně vybrané perorální antikoncepce. Když užíváte antikoncepční pilulky, zvyšuje se hladina umělého (syntetického) estrogenu v krvi. To narušuje stabilní hormonální pozadí těla, což vede k bolestem hlavy;
 • Porucha činnosti endokrinních nebo pohlavních žláz.

V tomto případě je bolest hlavy příznakem jiných hormonálních nebo gynekologických onemocnění;

 • Přenos nervových impulsů mezi mozkem a stahující se dělohou;
 • Neustálá únava, deprese. Tento emoční stav zvyšuje hladinu kortizolu v těle. Během menstruace to přináší další nerovnováhu v hormonálním pozadí ženy;
 • Křečové žíly malé pánve;
 • Cévní patologie a ztráta jejich pružnosti. Se sníženou elasticitou je pro kapiláry obtížnější vyrovnat se s průtokem krve, který jimi prochází. To může způsobit jejich křeče;
 • Intoxikace těla v důsledku narušení střev, zácpy. Je to proto, že před menstruací je krev intenzivně očištěna od toxinů, takže do střev vstupuje velké množství toxických látek. Pokud je intestinální peristaltika oslabena nebo kvůli jiným problémům se jich tělo včas nezbaví, škodlivé látky opět vstupují do krevního řečiště a začíná intoxikace těla, která je doprovázena slabostí, nevolností a silnými bolestmi hlavy;
 • Nedostatek červených krvinek. Během menstruace ztrácí žena hodně krve, takže počet červených krvinek klesá. To způsobuje hypoxii mozku;
 • Přítomnost osteochondrózy krčních obratlů. Tato patologie způsobuje bolesti hlavy bez ohledu na kritické dny. Při osteochondróze se na stěnách tepny ukládá velké množství minerálních solí, což přispívá k jejímu zúžení a zhoršení přívodu krve do mozku;
 • Různá gynekologická onemocnění. Bolest hlavy během menstruace může být známkou nezjištěné dysmenorey, adenomyózy, algomenorey, zánětu genitálií;
 • Porušení rovnováhy vody a solí, otoky. Vodní bilance se mění kvůli měsíčnímu odmítnutí vajec. Při nadbytku solí v těle začíná bobtnat obličej a končetiny. Pokud se otok rozšíří do dalších částí těla, může to způsobit bolesti hlavy v důsledku zvýšeného vnitřního tlaku;
 • Kouření cigaret nebo vodní dýmky. Nikotinové látky v nich obsažené nepříznivě ovlivňují práci celého kardiovaskulárního systému;
 • Pití alkoholických nápojů;
 • Nevyvážená strava. Denní konzumace uzenin, koření, sladkostí, uzenin významně zvyšuje riziko bolestí hlavy;
 • Prudká změna počasí nebo klimatických podmínek. To platí zejména pro meteorologické ženy;
 • Bolest hlavy s menstruací někdy působí jako vedlejší účinek užívaného léku;
 • Chronická hypertenze.

Jak se zbavit bolesti?

Chcete-li se zbavit bolesti hlavy během menstruace, musíte zjistit její okamžitou příčinu. Může to být externí a interní.

Tradiční terapie

Tradiční terapií je podávání léků proti bolesti. Měly by být užívány pouze na lékařský předpis. Jejich vlastní požití může situaci jen zhoršit..

Pokud během vyšetření úzkými odborníky nejsou nalezena žádná doprovodná onemocnění, gynekolog předepíše terapii bolesti.

Může předepisovat nesteroidní léky nebo triptany.

Z první skupiny jsou to Ketorol, Spazmalgon, Imet, Citramon, Nurofen, Aspirin, Paracetamol. U silných bolestí hlavy během menstruace jsou léky proti bolesti předepsány ve formě injekcí.

Pokud nepřinášejí terapeutický účinek, lékař předepisuje silnější léky - triptany. Jedním z nejznámějších léků v této skupině je Sumatriptan..

Triptany však nelze použít déle než 9 dní v měsíci. Interval mezi dávkami těchto léků by měl být nejméně 2 hodiny..

Pokud je bolest hlavy způsobena otoky, dostane žena diuretika.

Lidové léky

Měly by se použít alternativní metody, pokud je bolest hlavy během menstruace způsobena vnějšími příčinami a není důsledkem jiného onemocnění.

Mezi nefarmakologické prostředky patří strava, kryoterapie, používání odvarů na bázi určitých bylin, aromaterapie, éterické oleje.

Ale je třeba si uvědomit, že studená topná podložka nebo chlazený vlhký ručník by měly být aplikovány po dobu asi 20 minut.

Z aromaterapie se nejlépe osvědčil levandulový olej. Volitelně jej lze nahradit rozmarýnem, eukalyptem nebo mátou.

Tyto ochucené oleje se správněji používají ve formě inhalace nebo masáže spánkové části hlavy, týlní oblasti a krční oblasti..

Odvar z bolesti hlavy během menstruace se připravuje na základě šípků, heřmánku, kozlíku lékařského (od kořene), máty, koriandru, jitrocelu, řebříčku. Jsou konzumovány ve 100 ml 3krát denně..

Při bolestech hlavy během menstruace dobře pomáhá vodní pepř. Stonkové a listové části rostliny musí být vařeny ve vroucí vodě a užívány třikrát denně, 100 ml. Zmírňuje bolesti hlavy a další nepříjemné příznaky během kritických dnů.

Pokud dívku během menstruace bolí hlava, měla by si jako pomoc při úlevě zkontrolovat denní stravu..

Jídla během kritických dnů by měla obsahovat následující potraviny:

 1. Zelí.
 2. Syrová mrkev.
 3. Ořechy.
 4. Kuře.
 5. Králičí maso.
 6. krocan.
 7. Špenát.
 8. Dýňová jídla.
 9. Pohanková kaše.
 10. Žitný chléb.
 11. Šťovík.

U bolesti hlavy během menstruace, pokud je to možné, byste měli vyloučit:

 1. Hořká a mléčná čokoláda nebo kakao.
 2. Silný čaj a káva.
 3. Všechny klobásy.
 4. Hovězí.
 5. Vepřové maso.
 6. Zakysaná smetana.
 7. Různé koření a koření.

V malém množství můžete jíst bílý chléb, kukuřici, brambory.

Dodržování stravy pomůže vyplnit nedostatek základních vitamínů a minerálů, a proto zmírní bolesti hlavy a další nepříjemné pocity předmenstruačního syndromu.

Prevence

Abyste se vyhnuli bolestem hlavy a cítili se dobře v kritických dnech, postupujte podle těchto jednoduchých pokynů:

 • Chůze na čerstvém vzduchu;
 • Pokud je to možné, vzdejte se alkoholu a cigaret;
 • Upravte denní režim, vyhněte se přepracování a přepracování během tohoto období, odpočiňte si více;
 • Vyvarujte se stresových situací a silných zkušeností;
 • U silného stresu a deprese zkuste meditaci nebo relaxaci;
 • V těchto dnech se intenzivně fyzicky nezatěžujte ani necvičte;
 • Užívejte komplexy vitamínů, zejména v jarním a podzimním období;
 • Jezte správně a vyváženě, omezte mouku, uzené, sladké jídlo, jedzte více zeleniny a ovoce;
 • Včasná léčba souběžných gynekologických a endokrinních onemocnění;
 • Pravidelně navštěvujte svého gynekologa.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel a použití popsaných prostředků učiní období kritických dnů snadným a bezbolestným. A během menstruace si musíte pamatovat, že menstruace je přirozenou součástí života ženy, která je nezbytná pro narození dítěte. Tyto dny byste neměli brát jako trest a břemeno. A pak se během nich budete cítit mnohem lépe..

Silné menstruační bolesti hlavy - co dělat

Mnoho žen zažilo předmenstruační syndrom alespoň jednou v životě. U některých pacientů příznaky zmizí v mírné formě (mírná podrážděnost, mírná bolest v pánevní oblasti), u jiných jsou příznaky PMS poměrně výrazné. Bolest hlavy během menstruace je hlavním příznakem premenstruačního syndromu, jehož intenzita může mít různou povahu v závislosti na patologickém procesu probíhajícím v těle.

Původ syndromu PMS

Menstruační bolesti hlavy mohou být způsobeny řadou důvodů. Mezi hlavní faktory, které mohou syndrom vyvolat, patří:

 1. Náhlé změny povětrnostních podmínek, podnebí nebo ročních období.
 2. Rodit a porodit dítě.
 3. Perorální hormonální antikoncepce.

Pokud je z nějakého důvodu narušen menstruační cyklus nebo po dosažení určitého věku, chybí. To může naznačovat přítomnost poruch v těle ženy. Čím dříve je případná patologie odstraněna, tím je pravděpodobnější obnovení normální funkce reprodukčního systému a dalších orgánů.

Procesy probíhající v těle mohou také ovlivnit „ženský“ cyklus:

 • čeká dítě;
 • gynekologická onemocnění;
 • spirála, aby se zabránilo nežádoucímu těhotenství;
 • závažné patologické procesy v těle.

Abyste předešli možným zdravotním problémům a snížili intenzitu premenstruačního syndromu, měli byste věnovat pozornost následujícím poruchám:

 1. Neočekávané změny v přirozeném cyklu, jeho trvání.
 2. Nedostatek menstruace po dobu šesti měsíců.
 3. Změny v povaze výtoku během menstruačního krvácení.
 4. Silná bolest během menstruace v dolní části břicha, v hlavě.
 5. Systematické narušení přirozeného cyklu.
 6. Výtok mezi menstruačním krvácením.

Aby bylo možné sledovat povahu průběhu přirozeného cyklu, doporučuje se ženě používat kalendář, ve kterém si může dělat poznámky o začátku, datu ukončení menstruace a vyprávět o svých pocitech.

Většina pacientů toleruje tato období bezbolestně, zatímco jiné mají během menstruace silné bolesti hlavy a křeče. Ke snížení intenzity příznaků v určitých situacích může být zapotřebí vhodná léčba.

Nemoci, které mohou syndrom vyvolat

Bolesti hlavy a křeče během "přirozeného" výtoku jsou charakteristické pro přítomnost některých patologií. Je obtížné diagnostikovat onemocnění v počáteční fázi, ale nepohodlí naznačuje přítomnost zánětlivého procesu v těle.

Bolest hlavy během a po menstruačním toku může být způsobena následujícími chorobami:

 • vaskulární patologie: ztráta pružnosti, křeče;
 • narušení střev, hromadění usazenin;
 • onemocnění krční páteře;
 • hormonální poruchy.

Každé z těchto onemocnění může probíhat různými způsoby, pokud existují odpovídající příznaky a bolesti hlavy..

ChorobaPostava, znamení
Cévní patologieBolesti hlavy se vyskytují během kritického období z následujících důvodů:

 • nadměrné zatížení žil, tepen;
 • silný průtok krve, kvůli ztrátě pružnosti, cévy nemají čas reagovat na tyto změny;
 • arteriální křeče - hlavní příčina hladovění kyslíkem, PMS během menstruace.

Chcete-li rozšířit stěny cév, k odstranění křeče umožňuje aminofylin, kofein. Šálek přírodní kávy je nejlepší lék na bolesti hlavy s menstruačním tokem.

Špatná funkce střevIntoxikace je jednou z hlavních příčin PMS. Během menstruace se všechny toxiny nahromaděné v těle uvolňují do krve..

Pokud střeva nefungují správně během menstruace a po nich se začnou obtěžovat:

 • bolesti hlavy;
 • pocit bolesti, slabost celého těla.

Čištění střev pomáhá eliminovat nepohodlí: klystýr, projímadla.

Osteochondróza horní částiU nemoci jsou pozorovány některé změny na obratlích: vytvářejí se ložiska solí, která vytlačují krevní cévy a nervová vlákna.

Během kritického období začnou orgány a mozek vyžadovat dostatečné množství kyslíku. Rozdrcená céva znemožňuje plný krevní oběh, proto se v kritických dnech objevují bolesti hlavy, závratě.

Masáž oblasti krku a límce, cvičební terapie může eliminovat nepohodlí.

AnémieNedostatek červených krvinek způsobuje nedostatek kyslíku, takže hlava během menstruace neustále bolí.

Vhodná léčba a přírodní prostředky pomohou odstranit patologii: čerstvě vymačkaná šťáva ze zelených nebo saláty ze zelené vegetace, které jsou analogem buněk erytrocytů.

HormonyJednou z příčin bolestivých křečí je hormonální nerovnováha. Taková porušení jsou častěji pozorována po 40 letech. S menstruačním krvácením se mění reprodukce hormonů a jejich množství, zvyšuje se krevní tlak a v těle se hromadí tekutina.

Kvůli nedostatečné pružnosti tkání dochází k hypertenzi a otokům. Výsledkem je, že cévy mozku jsou stlačeny a signalizují křečemi.

Diuretické léky, byliny a čaj pomohou odstranit přebytečnou tekutinu a odstranit nepohodlí.

Migrény před a během kritických dnů mohou být vyvolány nerovnováhou voda-sůl. Tělo postupně hromadí tekutinu, takže k odmítnutí buněk uvnitř dělohy dochází přirozeně. Výsledkem je otok končetin, kloubů, mozkové tkáně, který během menstruace způsobuje bolesti hlavy..

Hlavní příznaky syndromu

Křeče se často objevují před kritickými dny nebo s PMS. Někdy jsou pozorovány po menstruačním krvácení. Nepohodlí před „přirozeným“ výbojem se projevuje následujícími příznaky:

 1. Prodloužené pulzující křeče.
 2. Bolestivé vnímání drsných zvuků, jasného světla, pachů.
 3. Změnitelná nálada.
 4. Nedostatek chuti k jídlu.
 5. Lokalizace křečí v jednom bodě.
 6. Pocit bolesti v očních důlcích, nedostatek jasnosti vidění.
 7. Náhlé tlakové rázy.
 8. Bolestivé pocity v srdci, arytmie.
 9. Slabost, nespavost, zvracení a pocit nevolnosti a nadměrného pocení.

Může dojít k nepohodlí v bederní oblasti, zpět. Bolest hlavy a křeče z menstruačních příčin, které je někdy problematické zjistit, mohou být doprovázeny nadýmáním nebo křečemi. V kritické dny se stav zlepšuje.

Jak snížit menstruační nepohodlí

Pokud je dívka v kritických dnech neustále trýzněna migrénovými záchvaty a jinými nepříjemnými příznaky, měli byste se poradit s gynekologem. Pokud během vyšetření a vyšetření nebyly zjištěny žádné závažné nemoci, může odborník dát pacientovi některá doporučení, jejichž dodržování pomůže snížit syndrom PMS a usnadnit průběh kritických dnů:

 • užívejte léky k odstranění bolestivých pocitů;
 • upravit obvyklý plán, prodloužit dobu odpočinku během menstruace;
 • omezit množství kávy, vzdát se alkoholu a nikotinu;
 • chodit na dlouhé procházky, zejména večer;
 • nahraďte „zbytečné“ potraviny zdravými potravinami.

Pokud během menstruace to bolí a závratí, je lepší odmítnout následující produkty:

 1. Klobása, hovězí a vepřové maso.
 2. Koření, čokoláda, fermentované mléčné jídlo.
 3. Silné kávové nápoje.

V kritických dnech omezte spotřebu moučných výrobků, brambor a kukuřice. Denní menu by mělo obsahovat:

 • čerstvá zelenina;
 • kaše (ovesné vločky, pohanka);
 • kuřecí prsa, krůtí maso;
 • ořechy a výrobky z šedé mouky.

Dodržování těchto jednoduchých doporučení umožní pacientovi snížit intenzitu nepříjemných příznaků. Díky správné výživě a vzdání se špatných návyků bude schopna vést aktivní životní styl i během menstruace..

Léky na migrénu

Pokud se žena obává nesnesitelné bolesti hlavy během menstruace, která způsobuje nepříjemné nepohodlí, je třeba užívat jeden z léků:

 1. "Nurofen" - účinná látka ibuprofenu, rychle eliminuje křeče. Účinek po užití léku nastává za půl hodiny a trvá až 8 hodin.
 2. "Imet" - účinná látka je stejná jako v přípravku "Nurofen", je předepsána pro středně těžkou migrénu. Lék se užívá jednou po jídle. Pokud má bolest pravidelnou povahu, je lepší užívat lék několik dní 3krát denně každé 4 hodiny.
 3. "Citramon" je účinná látka kyselina acetylsalicylová, která má protizánětlivý a vynikající analgetický účinek. Droga se užívá při prvních známkách útoku. Doba působení až 6 hodin.

Jeden z nejúčinnějších léků - "Ketanov", používaný k odstranění křečí, bolestí hlavy během menstruačního krvácení a dalších příznaků.

Výběr konkrétního léku a dávkování se provádí společně s gynekologem s přihlédnutím k charakteristikám těla, doprovodným onemocněním a zvláštnostem průběhu premenstruačního syndromu a riziku negativních důsledků.

Pokud ženu zajímá, proč ji během menstruace bolí hlava a bije, měla by vyhledat pomoc od odborníka a podstoupit důkladné vyšetření. Na základě diagnózy lékař předepíše komplexní terapii, včetně správné výživné výživy, zdravého životního stylu a léků, které eliminují bolestivý syndrom.

Co dělat s bolestí hlavy během menstruace

Když začíná menstruace nebo v předmenstruačním období, často se objevují bolestivé pocity v dolní části břicha a jsou zde také silné bolesti hlavy. Proč vás ale během menstruace bolí hlava??

 • 1 Příčiny bolesti hlavy během menstruace
  • 1.1 Osteochondróza
  • 1.2 Migréna
  • 1.3 Cévní patologie
  • 1.4 Gynekologie
  • 1.5 Nárůst hormonů
  • 1.6 Poruchy střevní aktivity
 • 2 Léčba menstruační migrény
 • 3 Léčba bolestí hlavy během a po menstruaci
 • 4 Proč se během menstruace vyskytují bolesti žaludku
 • 5 Tělo před menstruací a během kritických dnů
 • 6 Obecné tipy

Příčiny bolesti hlavy během menstruace

Nejčastějšími příčinami bolesti hlavy během menstruace jsou poruchy kardiovaskulárního systému, centrálního nervového systému, problémy s páteří nebo nerovnováha hormonů..

Hlava začíná bolet v chrámech, pulzující silná bolest vyzařuje do očí.

Existují také další příznaky:

 • Slabost, únava
 • Bolesti kostí
 • Nevolnost a zvracení
 • Přecitlivělost na světlo
 • Náhlé výkyvy nálady
 • Tlakové rázy
 • Změna chuti k jídlu
 • Průjem nebo zácpa

Všechny tyto příznaky jsou doprovázeny bolestmi hlavy, které se mění v těžkou migrénu, zejména v první den menstruace. Lékaři tvrdí, že ke všem těmto změnám dochází v těle ženy kvůli nedostatku vitaminu B6, aminokyselin, makro- a mikroelementů.

U žen po 40 letech dochází k hormonálnímu narušení, proto dochází k přerušení nálady, stagnuje tekutina v tkáních - bolesti hlavy a nevolnost během menstruace, zejména v týlním hrbolu a korunce.

Během menstruace dochází k bolesti v důsledku impulsu nervového systému, který se šíří z dělohy do mozku. Právě v tomto směru může dojít ke skřípnutí krevních cév nebo nervových zakončení na spoji krku a ramen.

 • Nerovnováha hormonů v kritických dnech (hladiny estrogenu a progesteronu se mění);
 • Přebytek hormonu prostaglandinu;
 • Neustálá únava;
 • Křečové žíly malé pánve;
 • Atypické umístění dělohy;
 • Nesprávné a důsledné používání tamponů;

U menstruace se považuje za normální, pokud bolí žaludek, což je spojeno s životním cyklem vajíčka, ale pokud hlava bolí po dlouhou dobu, měli byste se poradit s odborníkem, abyste co nejdříve identifikovali patologie a léčili příznaky. Bolesti hlavy mohou být příznaky vážného onemocnění a včasná diagnóza může zachránit život.

Teprve poté, co zjistíte příčinu bolesti, můžete zahájit léčbu, například si vzít lék proti bolesti. Ale také byste se neměli léčit sami, zvláště když to nepomůže. Co dělat - je lepší navštívit lékaře. Pouze on určí skutečné příčiny menstruační bolesti.

Podívejme se na některé z důvodů podrobněji:

Osteochondróza

Zde je přítomna cervikální osteochondróza, ke které dochází v důsledku usazování solí. V krčních obratlích se tvoří solné procesy, které vytlačují tepny (kterými proudí krev do mozku) a nervová zakončení. Hladování kyslíkem začíná v mozku, následované bolestmi hlavy, závratěmi a dokonce ztrátou vědomí.

Aby se zabránilo skřípnutí nervů a krevních cév, stačí masírovat krk a ramena nebo udělat malou rozcvičku pro krční obratle.

Migréna

Migréna se nazývá silné bolesti hlavy, které je velmi obtížné odstranit ani při silných lécích proti bolesti. Je doprovázeno rychlými pulzujícími bolestivými pocity, které vyzařují do spánků, uší a očí..

Měsíční migréna se objevuje několik dní před a do 1–2 dnů od menstruace. Bolest je také doprovázena fotocitlivostí, silnou podrážděností na zvuky a pachy.

Pulzování v hlavě se vyskytuje pouze na jedné straně. Těžké migrény vedou k silné nevolnosti a zvracení, slabosti, únavě.

Cévní patologie

Cévní patologie jsou zvláště patrné v menstruačních dnech. V této době dochází k silnému zatížení tepen, žil, kapilár. Všechny toxiny a toxiny jsou z těla odstraněny krví, proto se zrychluje rychlost jeho pohybu cévami.

Patologie, jako je ztráta pružnosti stěn cév, vysoká hladina cholesterolu, stagnace solí v obratlích, zabraňují pohybu krve cévami. Proto se objevují bolesti, závratě a mdloby..

K úlevě od bolesti můžete užívat kofein nebo aminofylin. Rozšiřují krevní cévy a zmírňují bolest. Alternativou je káva. Jedná se o šálek kávy, který může pomoci zvýšit krevní tlak i zbavit se bolesti hlavy..

Gynekologie

Bolesti hlavy se vyskytují také na pozadí patologických gynekologických onemocnění nebo změn. Patří mezi ně: selhání menstruačního cyklu, zánět pohlavních orgánů a reprodukčních orgánů, algomenorea, dysmenorea. Je přísně zakázáno se zde samoléčit. Potřebujete pouze pomoc gynekologa, pouze ten předepíše nezbytné vyšetření, stanoví přesnou diagnózu a předepíše správnou léčbu.

Přepětí hormonů

V kritických dnech dochází k ostré nerovnováze hormonů - estrogenu a progesteronu. To je velmi časté u žen starších 40 let..

Kvůli prudké změně množství určitých hormonů dochází také ke změnám krevního tlaku a tekutina se zadržuje v těle. Proto se často vyskytuje edém, který je doprovázen bolestí v zadní části hlavy a koruny. Zde mohou pomoci diuretika..

Dysfunkce střev

Jak již bylo zmíněno dříve, během menstruace jsou toxiny a toxiny odstraňovány krví. Proto je v této době tělo náchylné k intoxikaci..

Aby se rychle zbavili "odpadků", zvyšuje se rychlost pohybu krve cévami, všechny toxiny vstupují do střev, odkud pak opouštějí tělo výkaly.

Pokud však existují problémy se stolicí, například v případě zácpy, zůstávají toxiny ve střevech po dlouhou dobu a krví jsou přenášeny do celého těla. Vstupují do všech tkání a orgánů, včetně mozku. Proto se objevují bolesti hlavy, stejně jako bolesti v jiných částech těla, bolesti a letargie..

Chcete-li se zbavit tohoto typu bolesti, stačí vyčistit střeva klystýrem nebo laxativy.

Menstruační léčba migrény

U menstruačních migrén pravidelné léky proti bolesti nepomohou. Proto existují speciální pilulky na menstruaci, zejména na migrény - Sumatriptan, Amigrenin. Neměli byste se však léčit sami, je lepší navštívit lékaře.

Za zmírnění migrenózního syndromu stojí také takové manipulace:

 • Odejít
 • Odstraňte nepříjemné světlo, pachy, zvuky
 • Vezměte si pilulku na migrénu
 • Zbavte se těsného oblečení, včetně podprsenky
 • Lepší je ležet ve větrané místnosti
 • Na whisky naneste studený obklad

Pokud migréna přetrvává, musíte kontaktovat odborníka, který vám předepíše požadovanou léčbu.

Léčba bolestí hlavy během a po menstruaci

Bolest hlavy lze zmírnit několika způsoby, v závislosti na základní příčině. Můžete si například vzít léky proti bolesti nebo masírovat, můžete si také aplikovat obklad, vypít kávu nebo si dokonce dát bylinný lék. Některé bylinné odvarky a tinktury jsou velmi užitečné..

Léčí také bolesti éterickými oleji - levandulí, mátou, eukalyptem a dalšími..

Léčba bolestí hlavy během a po menstruaci je různorodá, ale nezbytná a správná, může předepsat pouze odborník.

Bolesti hlavy se můžete zbavit pomocí masáže popsané ve videu:

Proč se během menstruace vyskytují bolesti žaludku

Bolest žaludku se vyskytuje v důsledku nerovnováhy hormonu prostaglandinu, poruchy polohy dělohy nebo příliš silné kontrakce. Může být také nemocný kvůli nesprávné stravě nebo gastrointestinálním onemocněním..

Zde mohou pomoci léky proti bolesti, které by měl předepisovat pouze lékař..

Tělo před menstruací a během kritických dnů

V této době dochází v těle k nerovnováze hormonů, k prudkému vylučování toxinů a ke zvýšení tlaku v cévách. Pro tělo je to všechno velký stres, proto mu musí pomoci správná výživa, zdravý spánek a eliminace vnějších dráždivých látek..

Bolest hlavy během menstruace se objevuje z mnoha důvodů, takže je lepší jim včas zabránit.

Obecné tipy

Znát příčiny silné bolesti hlavy během menstruace, můžete zabránit jejímu výskytu. K tomu musíte dodržovat některá pravidla prevence:

 1. Správný zdravý spánek (nejméně 8 hodin);
 2. Vyvětrejte místnost, ve které se nacházíte. Je obzvláště užitečné vyvětrat ložnici před spaním;
 3. Dodržujte správnou výživu;
 4. Sport ještě nebyl zrušen, nebo alespoň jen ranní cvičení;
 5. Odstranění špatných návyků - alkohol, kouření, drogy.

Všechna tato preventivní opatření pomohou nejen předcházet bolestem hlavy, ale také udržovat vaše tělo v dobré kondici a udržovat celkové zdraví. být zdravý!

Příčiny bolesti v hlavě během menstruace

Menstruace je výsledkem hormonálních změn ve struktuře ženského těla. Předmenstruační fáze a dny kritického výtoku by neměly být doprovázeny bolestmi hlavy a bolestivými syndromy jiné lokalizace. Některé dívky a ženy si všimnou, že bolesti hlavy častěji během menstruace..

Příčin bolesti hlavy před menstruací může být několik.

Přítomnost nesnesitelných pocitů v této cyklické fázi je považována za známku patologie. Mohou se objevit silné bolesti hlavy v době menstruačního cyklu v důsledku onemocnění souvisejících s páteří, neuroendokrinními, kardiovaskulárními a nervovými systémy.

K jakým změnám dochází v těle během menstruace

Ženské tělo se každý měsíc připravuje na výskyt možného početí. Každý měsíc endometrium roste a poté se znovu odlupuje. Menstruace nemá terapeutickou diferenciaci, nemá očistný účinek na tělesný systém a není z něj schopná odstranit škodlivé částice, jak si mnozí myslí.

Téměř na konci cyklu je sliznice pokrývající povrch dělohy zevnitř připravena připojit oplodněnou buňku - zygotu. Pokud nedojde k oplodnění, hladina estrogenu v krvi prudce poklesne, nastane celá řada změn. Sliznice se rozpadá a dochází k odlupování, v důsledku čehož se vylučuje krví.

Tyto projevy se nevyskytují okamžitě v celé sliznici orgánu, ale postupně. Odcházející krev je důsledkem fragmentárního krvácení, které trvá nějakou dobu, dokud nejsou částice buněk sliznice dělohy zcela odmítnuty po celém povrchu.

Intenzita krvácení je u všech žen odlišná.

U každé ženy není délka menstruace a množství krve, která vychází, stejná. A cyklické prostředí se může měnit. Délka a četnost menstruace úzce souvisí s hustotou sliznice. Průměrný normální průběh menstruačního cyklu je tři až pět dní.

Není to ale anomálie, když menstruace trvá déle - až osm dní nebo méně - až dva dny. Doba trvání se může prodloužit v důsledku použití nitroděložního tělíska a může dojít ke snížení počtu dní v důsledku užívání antikoncepčních pilulek.

Proč bolí hlava, když nejsou žádné nemoci

Odborníci určují řadu patologických a fyziologických faktorů, díky nimž jsou během menstruačního cyklu indikovány silné bolesti hlavy. K odstranění cefalalgie se uchylují ke komplexní terapii. Existuje mnoho příčin nástupu bolesti hlavy během menstruace. Může to být vyprovokováno nesprávnou stravou, charakteristickým rysem ženské postavy a dokonce i změnou počasí..

Někdy bolestivý syndrom trvá systematicky, kdy dochází k měsíční bolesti a přináší hmatatelné nepohodlí.

V menstruačním cyklu klesá hladina estrogenu a počet progesteronů se naopak zvyšuje. Protože progesteron je hormon produkovaný během těhotenství, připravuje tělo na možné zrání plodu. V důsledku toho, že se koncepce netvoří, dochází ke zvýšení hladiny progestogenního steroidního hormonu. Tyto změny také způsobují bolestivé bolesti hlavy během menstruace..

Při zvýšení hladiny progesteronu se může objevit bolest hlavy

Jaké patologie mohou existovat

Je uvedeno několik faktorů, proč, když nastane menstruace, bolest hlavy znepokojuje ženy:

 • vaskulární onemocnění;
 • střevní patologie;
 • osteochondróza;
 • pokles hemoglobinu;
 • hormonální poruchy.

Během menstruace se kromě mozkové mozkové chřipky může objevit nevolnost, v očích blikající mouchy a migréna. Bolestivý syndrom pokrývá většinu hlavy, může dávat záběry do oblasti uší a čelistí.

Na rozdíl od tradiční lokalizované migrény je migréna během menstruace doprovázena nejen bolestmi hlavy, nevolností, které se někdy mohou změnit na zvracení, ale také pulzujícími piercingovými bolestmi, které nejsou ovlivněny analgetiky. Dívka může být podrážděná, nepřátelská, je zde pocit únavy, který vás nutí ležet.

Tato exacerbace může trvat od deseti hodin do několika dnů..

Migréna během menstruace může také vyvolat poruchy kardiovaskulárních funkcí, například:

 • ateroskleróza;
 • vegetativní-vaskulární dystonie;
Bolest hlavy může být spojena s hypertenzí
 • arteriální hypotenze;
 • zúžení krevních cév.

Struktura krevních cév je ovlivněna nárazy hormonů, navíc se během menstruační fáze zvyšuje objem zátěže na tepnách. Snížená pružnost cévních stěn, vysoká hladina cholesterolu v krvi - to vše narušuje normální fungování a pohyb krevního oběhu.

Krevní tepny nemají čas na narovnání, čerpání krve ve velkém objemu, to je důvod pro vznik křečí - základ bolesti hlavy během menstruace. Pokud je v mozku snížen kyslík, migréna získává antispazmodický charakter..

V důsledku selhání rovnováhy vody a soli během menstruačního cyklu dochází k otokům. Zhoršení odtoku vody může vyvolat přírůstek hmotnosti - asi jeden a půl kilogramu. Otok se vyskytuje na obličeji, horních a dolních končetinách a dokonce i v určitých oblastech mozku. V hlavě jsou praskavé bolestivé bolesti v oblasti temene, týl a šíří se po celé části hlavy.

S menstruací také existuje možnost silné bolesti v důsledku užívání určitých léků, zejména jsou při užívání perorálních kontraceptiv pozorovány spasmodické syndromy. Je třeba poznamenat, že bolest hlavy s menstruací u většiny žen ve věku nad čtyřicet let a dívek s onemocněním žilní trombózy.

V tomto videu se dozvíte o příčinách bolesti hlavy:

Bolestivý syndrom se objevuje, protože antikoncepční antikoncepce má za následek deformaci hormonálního pozadí, která narušuje zrání vajíčka. Také v ženském těle se mění tvorba jednotlivých hormonů, dochází k porušení vaskulární funkce.

Kdy navštívit lékaře

Silné bolesti, které trvají déle než dva dny, se považují za jasné příznaky závažné patologie. Navíc jsou tyto pocity tak nesnesitelné, že se žena potřebuje osvobodit od všech svých záležitostí a zůstat doma. Pokud jsou bolesti hlavy doprovázeny nevolností, průjmem, zvracením, závratě, bolestmi v břiše, mohou to být příznaky těžké ztráty krve a anémie.

Pokud užívané léky proti bolesti nepomáhají a všimnete si objemového výtoku s křečovitou bolestí - tyto příznaky mohou naznačovat mimoděložní těhotenství, je nutné urgentní vyšetření gynekologem. Také pokud se silná bolest projeví náhle během menstruace s porušením cyklu nebo sníženou hmotností, znamená to známky nádoru..

K léčbě intenzivní bolesti hlavy během menstruace lékař předepisuje nízkodávkové hormonální léky, léky obsahující fytoestrogeny, homeopatické léky, komplexy vitamínů a fyzioterapeutické metody.

Jaká vyšetření je třeba udělat

Bolesti hlavy během období kritického výtoku se mohou objevit u řady gynekologických onemocnění, poruch cyklu, cyst a zánětlivých procesů v reprodukčních orgánech. Gynekolog provede instrumentální vyšetření, vypracuje pokyny pro biochemickou analýzu a ultrazvukové vyšetření.

Doporučuje se konzultace s gynekologem

Gynekolog vás může poslat ke konzultaci k terapeutovi, neuropatologovi a endokrinologovi. Pokud je bolestivý syndrom spojen se změnou hormonálních hladin během kritického období, stačí si vzít analgetikum nebo antispazmodik podle pokynů.

V případě, že příčinou je další patologie, měl by lékař předepisovat pouze lékař. Žena, která v kritické dny onemocní, je povinna podstoupit vyšetření, aby mohla diagnostikovat patologii a předepsat léčbu v rané fázi..

Tabulka ukazuje způsoby, jak se zbavit bolesti hlavy během menstruace..

Proč se během menstruace objevuje bolest hlavy

Menstruace, která není nejpohodlnějším fyziologickým stavem, je někdy doprovázena bolestí hlavy. Mnoho žen věří, že se jedná o nevyhnutelný jev. Po konzultaci s lékařem a absolvování vyšetření se však můžete těmto příznakům vyhnout jak během menstruace, tak před nimi. Na základě analýz se doporučují léky, dále se používají fytoterapeutické a lidové léky a upravuje se životní styl.

 • 1 Důvody
 • 2 typy
  • 2.1 Migréna
  • 2.2 Tenzní bolest hlavy
  • 2.3 Cévní bolest hlavy
 • 3 Léčba
  • 3.1 Léčba drogami
  • 3.2 Fytoterapeutické látky
  • 3.3 Prevence
   • 3.3.1 Prevence otoků
   • 3.3.2 Dieta
   • 3.3.3 Odpočinek

Příčinou bolestí hlavy během menstruace jsou hormonální změny. Probíhá následující proces:

 1. 1. Během ovulace se intenzivně syntetizuje hormon progesteron, který je nezbytný pro otěhotnění ženy.
 2. 2. Pokud zárodečné buňky zůstanou neoplodněné, začne menstruace.
 3. 3. Snižuje se množství progesteronu a zvyšuje se množství estrogenu.
 4. 4. Zvýšená hladina estrogenu způsobuje zadržování tekutin v těle a v důsledku toho zvyšuje krevní tlak a otoky.
 5. 5. Když edém dosáhne hypotalamické oblasti, začne být pociťována pulzace a tlak v týlním nervu. Žena má bolesti hlavy.

Během užívání COC může hlava během menstruace bolet.

Perorální antikoncepce zvyšuje hladinu estrogenu v průměru čtyřikrát. Před nástupem menstruace jeho množství prudce klesá. Proto záchvat bolesti hlavy

Pod vlivem hormonů se žena cítí slabá, stává se temperamentní a podrážděná. Tento psycho-emocionální stav sám o sobě vede k bolestem hlavy..

Menstruační bolesti hlavy - co dělat

Pravděpodobně si mnoho žen během menstruačního cyklu všimne, jak špatně jejich hlava začíná z ničeho, a nerozumí příčinám těchto bolestí. Ve skutečnosti často důvod spočívá v dnešní době, která je pro každou dívku a ženu tak nepříjemná..

Hlavní důvody, proč jsou bolesti hlavy pozorovány během menstruace, jsou následující:

 1. Hladina kyslíku v mozku.
 2. Komprese mozku.
 3. Otrava.

Období, kdy se po menstruaci nebo během ní bolesti hlavy nazývá menstruační migréna nebo cefalgický syndrom, který je velmi obtížně léčitelný a dokonce i antibiotika jsou někdy v boji proti tomuto onemocnění bezmocná..

Bolest před menstruací

Jak ukazuje praxe, bolesti hlavy před menstruací pociťuje pouze 10–15 procent dívek a žen. U některých tato doba plyne obecně bezbolestně, ale s takovými ženami se setkáváme velmi zřídka..

Zatímco je vajíčko připraveno k oplodnění, začne do krevního oběhu pronikat hormon testosteron, následovaný progesteronem. Budou v krvi až do nástupu menstruace. Pokud žena není těhotná, pak vajíčko bude tělem odmítnuto a práce hormonů se sníží v důsledku výsledného krvácení. Ženy, které jsou v předmenstruačním období citlivé na hormony, začínají pociťovat bolesti hlavy.

Když mluvíme o nemoci, jako je menstruační migréna, pak se často objevuje u žen před menstruací a je doprovázena silnými pulzujícími bolestmi, během nichž je těžké něco udělat.

Každý muž si jistě opakovaně všiml, jak se nálada ženy mění 2-3 dny před menstruací. Právě v této době se začínají objevovat příznaky PMS, které je těžké přežít nejen pro samotnou ženu, ale i pro její okolí. Kromě toho mohou být bolesti hlavy jiné povahy: bolestivé, mírné nebo pulzující. Abyste se chránili před bolestmi, musíte strávit půst dny před menstruací..

Bolest během a po menstruaci

Ne každá žena má bolestivé období, některé si vůbec nestěžují na bolest nebo si je kvůli zaneprázdnění nevšimnou. Existují však ženy, které během menstruace bolí hlava kvůli některým vnějším faktorům, mezi ně patří časté změny prostředí, výkyvy nálady, změny počasí atd..

Během menstruace je narušena vodní rovnováha v těle každé dívky, takže musíte vypít co nejvíce tekutin. Mezi důvody, proč hlava začíná bolet, patří:

 • Otok mozkové tkáně.
 • Otok končetin.
 • Otok kloubů.

Ze stejných důvodů může dojít ke zpoždění menstruačního cyklu. Bolest se zpravidla koncentruje v časové nebo okcipitální části, proto by léčba měla být zaměřena na nárůsty krevního tlaku, které jsou pozorovány během menstruace a mozkového edému..

Dívky také mohou pociťovat bolesti hlavy několik dní po menstruaci, to je zcela normální. V případě, že vajíčko není oplodněno, mohou bolesti hlavy přetrvávat až do další menstruace kvůli hormonům.

Jednou z příčin bolesti hlavy lze také připsat vaskulární křeče, na jejichž základě se cévy neustále zužují a po menstruaci se začínají pomalu rozšiřovat. U onemocnění vegetativní povahy během období vazodilatace mohou být ovlivněna nervová zakončení, kvůli nimž bolí hlava.

Co dělat

Abyste se zbavili bolesti hlavy během menstruace, musíte věnovat co největší pozornost svému zdraví a udělat následující:

 1. Vede aktivní životní styl, díky kterému můžete očistit tělo od toxinů.
 2. Očistěte trávicí systém, nejlépe důvěřujte metodám tradiční medicíny.
 3. Dbejte na zdravé stravování, díky kterému můžete tělo obohatit o vitamíny.

Během menstruace musíte přehodnotit svou stravu, protože některé potraviny mohou vyvolat bolesti hlavy, mezi ně patří následující:

 1. Pikantní jídla.
 2. Koření.
 3. Marinády.
 4. Mastná jídla.
 5. Moučné výrobky.

Jak ukazuje praxe, lékaři předepisují léčbu až po vyšetření pacienta. V závislosti na příznacích může být léčba odlišná, ale zejména gynekolog nebo neurolog může předepsat následující léky:

 • Nurofen.
 • Sumatriptan.
 • Ketorol.
 • Aspirin.

Nezapomeňte také, že v důsledku nesprávné léčby mohou nastat bolesti hlavy, proto by měl dávkování a léky předepisovat pouze lékař. Jinak můžete jen ublížit svému zdraví. Pokud lékař nechápe, z jakých důvodů má pacient bolesti hlavy, může mu předepsat vyšetření, které může sestávat z následujících postupů:

 1. Odhalení hormonálního stavu.
 2. Vyšetření neurologa.
 3. MRI mozku.

Jednou z příčin bolestí hlavy lze také připsat užívání perorálních kontraceptiv, které lze na doporučení lékaře zrušit..

Děložní myomy jsou odpovědí ženského těla na poranění. Menstruace je tak škodlivým faktorem. Způsobuje tvorbu fibroidních rudimentů ve svalové vrstvě dělohy, ze které se následně vyvíjejí myomatózní uzliny.