Bolest hlavy před menstruací: příčiny, léčba, prevence

60% žen před menstruací pociťuje různá onemocnění (bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, průjem, změny emočního pozadí, obecný otok a další individuální příznaky). Soubor nepříjemných příznaků, které se objevují několik dní před nástupem menstruace, se nazývá premenstruační syndrom (PMS)..

Vývoj PMS je způsoben kolísáním hladiny hormonů v ženském těle. Uprostřed cyklu dochází k ovulaci a zvyšuje se obsah progesteronu, což ženu připravuje na těhotenství, a pokud nedojde k oplodnění, pak koncentrace hormonů prudce klesá a brzy začíná menstruace.

Bolest hlavy před menstruací se může objevit u dívek a žen různých věkových skupin. Mnoho z nich se zajímá o to, proč před menstruací bolí hlava? Neexistuje jednoznačná odpověď. V jedné situaci není cefalalgie nebezpečná a v jiné situaci je to příznak vážného onemocnění.

Proč mě bolí hlava před menstruací??

Bolest hlavy před menstruací se vyskytuje sama o sobě nebo s jinými příznaky PMS. Má jinou povahu, intenzitu a umístění. Důvodem všeho jsou hormonální rázy.

Nejvýraznějšími příznaky jsou menstruační migrény. Na konci druhé fáze cyklu klesá hladina estrogenu a progesteronu, v důsledku čehož se mozkové tepny rozšiřují a současně dochází k žilnímu přetížení. Migréna je charakterizována pulzující cefalalgií, lokalizovanou v oblasti očních důlků, frontální, temporální oblasti, doprovázená fotofobií. Migréna je neurologické onemocnění. Pokud má bolest hlavy před menstruací migrénu, musíte vyhledat pomoc od lékaře.

Užívání antikoncepce je také jedním z důvodů vzniku bolesti hlavy před menstruací. Mnoho orálních antikoncepčních přípravků má na seznamu vedlejších účinků bolesti hlavy. Podle pozorování lékařů se v 95% případů vyskytuje cefalalgie v důsledku dlouhodobého užívání stejného léku nebo nesprávně zvoleného léku.

Antikoncepci předepisuje gynekolog individuálně s přihlédnutím k věku, počátečnímu stavu pacienta. Užívání antikoncepce bez konzultace s lékařem často vede k hormonálním poruchám a nepříjemným vedlejším účinkům.

Anémie způsobuje snížení kapacity kyslíku v krvi, což vede k hladovění mozku kyslíkem a vzniku cefalalgie, snížení krevního tlaku a zvýšené únavě. Tyto příznaky se objevují v běžných dnech, ale během menstruace se kvůli ztrátě krve zhoršují. Pokud je zjištěna anémie, okamžitě vyhledejte lékaře..

Rovnováha vody a soli

U mnoha žen je druhá fáze cyklu spojena s výskytem otoku. Zadržování tekutin je způsobeno vysokou hladinou progesteronu a estrogenu. Porušení rovnováhy vody a solí vede ke zvýšení tělesné hmotnosti. Zvyšuje se také produkce alkoholu, zvyšuje se tlak na lebku a žena cítí bolest hlavy.

Dieta a omezení příjmu tekutin stav zlepší. Doporučuje se vyloučit nebo snížit množství slaných, uzených a konzervovaných potravin. V závažných případech lze diuretika užívat podle pokynů lékaře.

Hormonální nerovnováha

Receptory mozkových cév jsou citlivé na změny hladiny ženských pohlavních hormonů v krvi. Koncentrace progesteronu a estrogenu se může zvyšovat nebo snižovat, což vyvolává cefalalgii. Pokud vás týden před menstruací bolí hlava, může za to progesteron. Je to uspořádáno tak, že se každý měsíc ženské tělo připravuje na oplodnění..

Progesteron je těhotenský hormon. Jeho hladina stoupá na maximálně 10-12 dní před nástupem menstruace. Pokud nedojde k těhotenství, hladiny hormonů prudce poklesnou, což způsobí bolesti hlavy a nevolnost před menstruací. Reprodukční věk u žen je bohužel omezený a od 39 let dochází k postupnému snižování produkce pohlavních hormonů..

Hladina estrogenu v krvi klesá, dochází ke snížení cévního tonusu a křečí mozkových tepen. V tomto okamžiku může ženu bolet hlava. Tyto nepříjemné příznaky jsou vyrovnány hormonální substituční terapií předepsanou zkušeným gynekologem-endokrinologem.

Léčba cefalalgie před menstruací

Když hlava silně bolí před menstruací a je mu nevolno, v žádném případě byste neměli vydržet. Léčba využívá nelékových a lékových metod..

Léčba bolesti hlavy pilulkami během menstruace je účinná při zmírnění bolesti. Prostředky k zastavení útoku jsou nesteroidní protizánětlivé látky, analgetika, antispazmodika. Pokud jsou cephalalgie silně cyklické, lékaři doporučují zahájit léčbu bolesti 2-3 dny před očekávaným začátkem menstruace..

V některých případech lékař předepisuje hormonální antikoncepci k boji proti bolestem hlavy. Jejich příjem pomáhá regulovat hormonální hladiny a zbavit se hormonálních výkyvů a nerovnováhy v těle..

Léčba lidovými prostředky

 • Studené obklady aplikované na oblast bolesti výrazně ulehčí stav..
 • Aromaterapie (vdechování levandule, santalového dřeva, eukalyptu, rozmarýnu nebo máty peprné bude dobře působit na bolesti hlavy).
 • Heřmánkový, mátový, čaj z meduňky.
 • Teplé koupele nohou.
 • Masáž spánkových oblastí, pokožka hlavy.
 • V některých případech spánek nepomůže o nic horší než prášky..

Prevence cefalalgie během menstruace

Pokud se v určitých dnech cyklu pravidelně objevuje bolest hlavy před menstruací, měla by žena dodržovat preventivní opatření:

 • Dobrý noční spánek v délce nejméně 8 hodin.
 • Výživa a strava během předmenstruačního období. Vylučte potraviny, které vyvolávají křeče mozkových cév: čokoláda, káva, silný černý čaj. Také výrobky, které způsobují změny ve rovnováze vody a soli: solené, uzené, konzervované potraviny. Přidejte do stravy chudé ryby, dietní maso, jogurty, bylinky, ovesné vločky, pohanka.
 • Je nutné přestat užívat alkohol a tabákové výrobky.
 • Pravidelně chodte na masáže.
 • Odstraňte nervové napětí a věnujte více času procházkám na čerstvém vzduchu.
 • Bylinné čaje na bázi meduňky, máty, heřmánku mají uklidňující vlastnosti.
 • Použití komplexů obsahujících vitamíny A, B, E.
 • Mírná fyzická aktivita. Je povoleno provádět lehká gymnastická cvičení, plavání a jóga jsou užitečné. Silový trénink po vyčerpání fyzické aktivity stav jen zhorší.

Výše uvedená opatření pomohou zlepšit pohodu v premenstruačním období, snížit pravděpodobnost bolestí hlavy..

Je třeba si uvědomit, že pod maskou bolesti hlavy jsou často vážná onemocnění, která jsou nebezpečná pro život a zdraví ženy. Citlivý přístup k vlastnímu zdraví a pravidelné prohlídky u lékaře pomohou identifikovat doprovodná onemocnění a předcházet život ohrožujícím stavům.

Menstruační migréna: jak léčit a příčiny menstruační migrény před a během menstruace

Migréna v časném a pozdním těhotenství: co může a jak léčit?

Proč bolest hlavy po orgasmu: příčiny a léčba koitální cefalalgie

Proč bolest hlavy během těhotenství? Příčiny, léčba a prevence bolesti

Migréna u žen: příznaky a léčba doma

Proč bolí hlava před menstruací a jak si pomoci?

Bolesti hlavy jsou běžné během PMS

Proč může bolet hlava

Bolest hlavy je jedním ze znaků premenstruačního syndromu. Hlavní příčiny porušení a další příznaky jsou uvedeny v tabulce.

Příčina bolesti během menstruaceJeden z projevů PMS. V tomto případě příznak obvykle nezpůsobuje výrazné nepohodlí a zmizí sám o sobě. Zhoršení pohody je způsobeno změnou hormonálních hladin. Před menstruací koncentrace progesteronu v těle klesá. To je příčinou zhoršení blahobytu..
Další příznakySpolu s bolestmi hlavy se objevují následující příznaky: • nevolnost; • říhání; • skoky krevního tlaku; • pocit zvýšeného tlaku v očích; • citlivost na světlo; • proměnlivá nálada; • změna chuti k jídlu; • Nadměrné pocení.

Příznaky budou považovány za normální, pouze pokud je jejich závažnost nízká. Rychlé zhoršení blahobytu je důvodem k návštěvě lékaře co nejdříve.

Známky PMS

Akutní bolest hlavy, která se pravidelně objevuje před menstruací, se nazývá cefalgický syndrom. Má několik znaků:

 1. Silná bolest v oblasti koruny a týlního hrbolu.
 2. Pulzující pocity.
 3. Bolest v oblasti očí bolavého a naléhavého charakteru.
 4. Puffiness.
 5. Prudké zvýšení a snížení krevního tlaku.
 6. Únava.
 7. Bolest v oblasti srdce.
 8. Nevolnost. Možnost zvracení a závratě.
 9. Silné pocení.
 10. Necitlivost v prstech.
 11. Podrážděnost nebo dokonce deprese.
 12. Změny nálady.
 13. Tahání bolesti zad.
 14. Nafukování, zácpa.

Pokud vás každý měsíc trápí silné bolesti hlavy, pak je to jasný signál PMS, který je třeba okamžitě léčit..

Proč se migréna zhoršuje?

Před menstruací může bolest hlavy naznačovat exacerbaci migrény. Příznaky, které jsou nepříjemné, se obvykle objeví 2-8 dní před menstruací.


Bolest se často vyskytuje ve formě migrény

Migréna s PMS se nazývá menstruační migréna. Útoky bolesti v době kritických dnů jsou výraznější než v jiné dny. Takové porušení je citlivé na hladinu ženských hormonů. I malé výkyvy mohou vyvolat prudké zhoršení stavu.

Léčba migrény pomocí PMS je zaměřena na:

 • odstranění stávající funkce;
 • prevence opakování.

Pacientovi je předepsána řada léků. Pouze lékař si může vyzvednout léky. Samoléčba je kontraindikována.

Příznaky

Známe informace o tom, proč hlava bolí před menstruací, je třeba si pamatovat na další doprovodné příznaky s premenstruačním syndromem:

 • Překrvení mléčných žláz. Úroveň hormonů se mění, prsa se zvyšují. Některé ženy si stěžují na neschopnost dotknout se bradavek kvůli silné bolesti.
 • Táhne dolní část zad a dolní část břicha. Podobný příznak se vyskytuje v prvních týdnech těhotenství..
 • Změna nálady. Jakákoli maličkost může snadno vyprchat a nejnebezpečnější film se může přesunout k jádru.
 • Změna chuti k jídlu. Někteří začnou vstřebávat všechno, jiní si naopak stěžují na neochotu jíst.
 • Nespavost. Zvýšená excitabilita vás může připravit o několik dní spánku. V tomto případě je lepší užít si předem nějaké sedativum..
 • Slabost a pocit únavy.
 • Mnoho lidí si stěžuje na střevní potíže. Je to také důsledek změn hormonálních hladin..
 • Migréna.

Všechny tyto příznaky jsou dočasné a zmizí s menstruací. Nesouvisí s vaším imunitním systémem nebo poruchou nervového systému.

Hormonální příčiny

Bolest hlavy je také jedním z projevů hormonální nerovnováhy. V tomto případě se zhoršuje práce celého organismu. Stav lze rozpoznat podle následujících znaků:

 • porušení menstruačního cyklu;
 • děložní krvácení;
 • problémy s hnojením;


Bolesti hlavy mohou způsobit poruchy spánku

 • únava;
 • zvýšená podrážděnost;
 • poruchy spánku;
 • pravidelné bolesti hlavy se zvýšenou intenzitou;
 • periodické závratě;
 • snížená sexuální touha;
 • suchost pochvy;
 • svědění, podráždění a pálení v pochvě;
 • zvýšené ochlupení;
 • otok těla;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • rázy krevního tlaku.

Hormonální abnormality vyžadují včasnou léčbu. V opačném případě existuje vysoké riziko potratů, komplikací během následného těhotenství a porodu, deprese. Ženy začnou růst chloupky nad rty a na bradavkách.

S hormonální nerovnováhou jsou dívky podrážděné. Nálada se neustále mění. Může být přítomna nadměrná slzavost.

Acyklická bolest před menstruací

Před menstruací může břicho bolet v důsledku stagnace krve nebo křečových žil v pánevní oblasti, s cystitidou, urolitiázou. Takové bolesti se nazývají acyklické a nesouvisejí s menstruačním cyklem..

Acyklická bolest je obvykle krátkodobá a nepravidelná. Často jsou spojovány s problémy ne v gynekologii, ale v jiných oblastech. Přesto je důležité rozlišovat mezi bolestivým syndromem a stanovit jeho příčiny, aby bylo možné v případě potřeby podstoupit léčbu včas.

Drogy jako příčina

Bolest hlavy je obvykle doprovázena užíváním hormonální antikoncepce. Léky vyvolávají mírnou změnu v hormonálních hladinách. Stav se normalizuje bez pomoci. Negativní příznaky zmizí po několika měsících.


Při užívání hormonální antikoncepce se často vyskytuje bolest hlavy

Některé hormonální léky mají také vedlejší účinek na bolest hlavy. V takovém případě byste měli co nejdříve kontaktovat lékaře. Lékař zkontroluje předepsanou léčbu a pravděpodobně předepíše jiný lék.

Ženy, které podstupují antibakteriální léčbu, jsou před menstruací vystaveny riziku bolesti hlavy. V tomto případě jsou ochranné funkce těla sníženy. Dívka se cítí slabá. Zvýšené riziko těžkých závratí.

Prevence bolesti hlavy

Menstruace, navzdory své přirozenosti, je pro tělo stresující podmínkou. Žena ztrácí každý měsíc dostatek krve, kterou je třeba doplnit. Pro zmírnění stavu během PMS a prevenci vzniku bolestí hlavy doporučují lékaři dodržovat soubor opatření, včetně:

 • normalizace denního režimu, spánku, výživy;
 • udržovat zdravý životní styl, vzdát se špatných návyků;
 • lehká fyzická aktivita;
 • procházky na čerstvém vzduchu, každodenní větrání prostor;
 • správná léčba stávajících nemocí. Při léčbě závažných patologií byste se měli poradit s lékařem;
 • používání vitamínů, racionální a vyvážená výživa;
 • rozvoj odolnosti vůči stresovým situacím.

Navrhujeme, abyste se seznámili s: Jaké jsou typy kašle u dětí, charakteristické vlastnosti a metody léčby příznaků

Dodržováním pravidel prevence je riziko bolesti hlavy minimalizováno. V případě, že nepohodlí nejen nezmizí, ale také se zintenzivní, doporučuje se provést MRI a důkladné vyšetření lékaři.

Patologie způsobující bolest hlavy

Bolest hlavy není nezávislé onemocnění, ale pouze jeden z projevů existujících patologií. Pokud se takový příznak objeví před menstruací, je třeba věnovat pozornost celkové pohodě. Pokud máte podezření na nemoc, navštivte lékaře.

Bolest v hlavě se může projevit na pozadí osteochondrózy. V tomto případě dochází k deformaci obratlů. Plavidla jsou stlačena a tok krve je narušen. Z tohoto důvodu se objevují závratě a bolestivé pocity..


Osteochondróza může také způsobit bolest

Odchylka se také může projevit pod vlivem poruchy gastrointestinálního traktu. V tomto případě je příznak výsledkem obecné intoxikace těla. Může také dojít ke zpoždění menstruace. Tento stav je doprovázen bolestmi břicha, poruchami stolice, nevolností.

Příčiny křečí před menstruačním krvácením

Bolest hlavy před menstruací je nejčastěji způsobena vlivem vnějších nebo vnitřních podnětů na tělo. Mezi nejčastější příčiny migrény patří:

Slabá plavidla. Při zvýšeném tlaku se mohou vyvinout negativní příznaky. Při neustálých křečích během menstruace je třeba cévy kontrolovat, což pomůže v budoucnu zabránit vážným problémům..

 1. Osteochondróza krčního obratle. Sevřené cévy neumožňují dostatečné zásobení „šedé hmoty“ kyslíkem. U pokročilého onemocnění dochází k závratím před menstruací, je možná ztráta vědomí.
 2. Porušení rovnováhy vody a solí a bolesti hlavy. U mnoha dívek je předmenstruační syndrom doprovázen otoky způsobenými zvýšením obsahu estrogenu v krvi. Nadměrná voda v těle stlačuje žilní síť, což znemožňuje plné zásobení mozku. V případě otoku je předepsána vhodná léčba - diuretika a dietní jídlo.
 3. Přeplněná střeva. Zrychlený průtok krve vylučuje toxiny, pokud se vyskytnou problémy se stolicí, dojde k intoxikaci. Kromě záchvatů migrény lze před menstruací pozorovat nepříjemné bolesti..
 4. Anémie. Způsobuje hladovění mozku kyslíkem, na jehož pozadí se objevují silné bolesti hlavy. Po nástupu menstruačního krvácení se projeví nepříjemné příznaky.
 5. Perorální antikoncepce. Migréna je častým vedlejším příznakem užívání těchto léků, a proto hlava často bolí před menstruací. Obvykle jsou příznaky intenzivní během prvních 3 měsíců užívání hormonálních pilulek, tělo se postupně stává imunním vůči jejich vlivu.
 6. Endometrióza, dysplázie, infekční onemocnění "intimních" orgánů. Všechny tyto patologické stavy jsou doprovázeny migrénami, nevolností, bolestivými křečemi v dolní části břicha..

Do 30 let věku je bolestivé menstruační krvácení, těžký syndrom PMS definováno jako primární dysmenorea. Sekundární patologie, když hlava silně bolí, se vyvíjí na pozadí závažných poruch reprodukčního systému a vyžaduje diagnostiku k určení příčiny tohoto stavu.


Endometrióza je jednou z příčin křečí před menstruačním krvácením
U záchvatů migrény před menstruačním krvácením je třeba sledovat tlak, protože syndrom je nejčastěji doprovázen nízkým nebo vysokým krevním tlakem. O její úrovni není nutné vyvozovat závěry na základě příznaků, protože obě podmínky se někdy přenášejí stejně.

Jak zmírnit bolest

Hlavní léčba závisí na příčině příznaku. Pacientům se obvykle doporučuje užívat speciální léky. Ženy jsou předepsány:

 • Spazmalgon;
 • Ibuprofen;
 • Diklofenak;
 • Tempalgin.

Léky eliminují stávající nepohodlí v krátké době. Příležitostně může být doporučena hormonální léčba. Takové léky jsou poslední možností..

Pro období menstruace je důležité vzdát se nadměrného stresu a špatných návyků..

Výživa musí být správná. Dočasně se několik dní před menstruací a během všech kritických dnů vzdejte mastných, slaných, pepřových kukuřic, alkoholických nápojů a kávy.

Z tohoto videa se dozvíte o příčinách bolesti hlavy před menstruací:

Jak zmírnit stav

K normalizaci pohody před menstruací, k rychlému zastavení záchvatu nevolnosti by žena měla:

 • Vyvarujte se přejídání a konzumace potravin, které dráždí žaludeční sliznici.
 • Během menstruace nepoužívejte těsný oděv.
 • Vezměte infuzi máty, heřmánku (za předpokladu, že na tyto rostliny není alergie).
 • Používejte speciální dýchací techniku ​​- pokud vám trochu začne být špatně, zkuste dýchat zhluboka, pomalu.
 • Zajistěte čerstvý vzduch v místnosti.
 • Přestaňte pít kávu. Přispívá k rozvoji křečí stěn žaludku, může vyvolat prodloužené, opakované zvracení.
 • V případě bolestivých pocitů v suprapubických a sakrálních oblastech je třeba užívat No-shpa (pokud není alergie na lék).

Během nevolnosti se nedoporučuje být na zádech - hlava by měla být umístěna nad tělem. Potom nedojde k žádnému masivnímu průtoku krve do mozku, což usnadní cítění.

Kdy užívat léky

Můžete užívat léky pouze po konzultaci s lékařem. Jinak se zvyšuje riziko ignorování závažných porušení, která rychle vedou k rozvoji komplikací. Povinná medikamentózní léčba hormonální nerovnováhy.

Naléhavá potřeba jít k lékaři, pokud je příznak přítomen po delší dobu. Alarmujícím příznakem je nesnesitelná bolest, která nezmizí ani po užití léků proti bolesti. V tomto případě může být pacientovi doporučena komplexní terapie..

Prevence

Pokud se v určitých dnech cyklu pravidelně objevuje bolest hlavy před menstruací, měla by žena dodržovat preventivní opatření:

 • Dobrý noční spánek v délce nejméně 8 hodin.
 • Výživa a strava během předmenstruačního období. Vylučte potraviny, které vyvolávají křeče mozkových cév: čokoláda, káva, silný černý čaj. Také výrobky, které způsobují změny ve rovnováze vody a soli: solené, uzené, konzervované potraviny. Přidejte do stravy chudé ryby, dietní maso, jogurty, bylinky, ovesné vločky, pohanka.
 • Je nutné přestat užívat alkohol a tabákové výrobky.
 • Pravidelně chodte na masáže.
 • Odstraňte nervové napětí a věnujte více času procházkám na čerstvém vzduchu.
 • Bylinné čaje na bázi meduňky, máty, heřmánku mají uklidňující vlastnosti.
 • Použití komplexů obsahujících vitamíny A, B, E.
 • Mírná fyzická aktivita. Je povoleno provádět lehká gymnastická cvičení, plavání a jóga jsou užitečné. Silový trénink po vyčerpání fyzické aktivity stav jen zhorší.

Výše uvedená opatření pomohou zlepšit pohodu v premenstruačním období, snížit pravděpodobnost bolestí hlavy..

Je třeba si uvědomit, že pod maskou bolesti hlavy jsou často vážná onemocnění, která jsou nebezpečná pro život a zdraví ženy. Citlivý přístup k vlastnímu zdraví a pravidelné prohlídky u lékaře pomohou identifikovat doprovodná onemocnění a předcházet život ohrožujícím stavům.

Abyste předešli výskytu nevolnosti před menstruací, musíte:

 1. Odmítněte nekontrolované užívání perorálních kontraceptiv.
 2. Včas eliminujte nemoci, jako je gastritida, cholecystitida, pankreatitida. Zabraňte tomu, aby se staly chronickými.
 3. Nepřeplňujte střeva a močový měchýř v předvečer menstruace. Anatomicky jsou umístěny na obou stranách dělohy a při přeplnění ji stlačují. V důsledku toho se objeví dysmenorea, což zase vede k rozvoji nevolnosti..
 4. Spěte alespoň 7 hodin denně.
 5. Nepřetěžujte se fyzicky ani psycho-emocionálně, častěji buďte na čerstvém vzduchu.
 6. Vyhněte se dlouhým intervalům mezi jídly, protože náhlý příjem potravy do žaludku může způsobit dyspepsii.
 7. Vyhněte se fyzické aktivitě ihned po jídle.
 8. Omezení ze stresových událostí.

Když dojde k těhotenství, zaregistrujte se co nejdříve na prenatální klinice. Gynekolog předepíše vyšetření, díky kterému je možné včas identifikovat abnormality v těle, aby se zabránilo rozvoji oslabující toxikózy.

V žádném klinickém případě není dyspepsie normální, i když nutkání na zvracení je způsobeno těhotenstvím. Toxikóza a jako jeden z jejích projevů je nevolnost základem pro podstoupení vyšetření a vyloučení přítomnosti porušení v ženském těle. Vícenásobné vysilující zvracení u těhotných žen - indikace hospitalizace na gynekologickém oddělení za účelem sledování stavu.

Pokud se pravidelně cítíte špatně před menstruací a stav se zhoršuje bolestí, závratěmi, zvýšeným krvácením, musíte navštívit lékaře. Dyspepsie může být pouze částí klinického obrazu určité nemoci probíhající v latentní formě. Základním rozsahem vyšetření v tomto případě je vyšetření, průzkum, ultrazvuk dělohy, krevní test.

Hlavní věc, kterou je třeba pochopit, je, že bolest je způsobena hormonálními změnami. Chcete-li zmírnit příznaky, musíte tuto záležitost brát vážně a brzy. Vědomí, proč vás před menstruací bolí hlava, vám může pomoci tomu sami zabránit. Ale přesto existuje několik univerzálních doporučení, která budou vyhovovat všem.

Pokud se jimi budete řídit, pak se bolesti hlavy lze zcela vyhnout:

 1. Vzdejte se závislostí. Mezi ně patří kouření a samozřejmě užívání alkoholu. Mohou vyvolat bolest..
 2. Dodržujte stejnou denní rutinu. Dopřejte si dostatek spánku, zejména před menstruací.
 3. Projděte se na čerstvém vzduchu. Raději jděte do parku, kde není žádný plyn.
 4. Nikdy nedovolte, aby léčba migrénou nabrala svůj průběh. Pokud si všimnete, že bolest přetrvává nejen před a během menstruace, je to důvod k běhání k lékaři.

Drogy k vyřešení problému

Jsou chvíle, kdy bolestivé pocity krátce před menstruací prostě nelze tolerovat. V žádném případě byste neměli snášet bolesti hlavy a jiné bolesti, zvláště pokud jsou velmi silné. V takové situaci lze problém vyřešit užíváním speciálních léků, které mají protizánětlivý účinek. V žádném případě by však neměly obsahovat steroidy. Mezi tyto léky patří aspirin nebo ketoprofen.

Při výběru i tak jednoduchého a na první pohled bezpečného produktu je nutné se poradit s odborníkem. To je nezbytné, aby se zabránilo komplikacím v budoucnu, protože každý lék má své vlastní (i když menší) kontraindikace nebo vedlejší účinky. Stojí za zvážení skutečnost, že ne každý lék pomůže vyřešit problém s bolestmi hlavy, které vznikají v důsledku bezprostředního nástupu menstruace. Pokud je nesprávné užívat léky, může to způsobit četné problémy se zdravím žen..

Bolest hlavy je velmi nepříjemná, ale zároveň nejvěrnější a nejčastější předzvěstí kritických dnů ženy. Pokud chcete, aby vás neobtěžovala bolest hlavy, musíte určit příčinu jejího výskytu a teprve poté zvolit nejsprávnější a nejúčinnější léčbu bolestivých pocitů. Výběr způsobu léčby se provádí individuálně, protože každá žena má bolesti hlavy různými způsoby. Některé ženy dávají přednost léčbě různými léky. Jiní odpočívají, spí nebo tráví spoustu času venku. Klidné prostředí, ticho také pomáhá odstranit bolest hlavy.

Diagnostika menstruační migrény

Nejprve u menstruační migrény stojí za to navštívit gynekologa a provést testy na hormonální stav - měření hladiny určitých hormonů v krvi. Tento postup vám umožní zjistit odchylku od normy u všech účinných látek, po které je nutné zvolit terapii.

Při bolestech hlavy po menstruaci musíte také konzultovat neurologa, abyste zkontrolovali zdraví nervového systému. Takové monitorování pomůže najít příčiny nehormonálních menstruačních migrén, které lze obvykle snadno léčit vhodnými sedativy..

Pokud první dvě vyšetření nepřinesou výsledky, je nutné navštívit kardiologa a udělat MRI hlavy, protože bolest způsobená výskytem novotvarů v mozku se může zhoršit hormonálními změnami.

Příznaky syndromu

Bolest hlavy před menstruací je cefalalgie, která se vyznačuje následujícími příznaky:

 • nepohodlí v zadní části hlavy a koruny;
 • vlnění;
 • nepohodlí v očích;
 • prudké skoky krevního tlaku;
 • nevolnost následovaná zvracením;
 • vysoká citlivost na světlo;
 • žal;
 • necitlivost končetin;
 • pocení;
 • Deprese;
 • emoční labilita;
 • narušený spánek;
 • problémy s výkonem;
 • bolest v mléčných žlázách.

S projevem výše uvedených příznaků v kombinaci je léčba nutná a naléhavá.

Předběžně je ukázáno komplexní vyšetření. Gynekolog věnuje zvláštní pozornost výsledkům laboratorních testů.

Vlastnosti léčby

Aby se žena zbavila bolestí hlavy způsobených hormonální nerovnováhou, měla by zvolit dobrou antikoncepci. K tomu je vhodné navštívit lékaře a ujasnit si, které hormony v předmenstruačním období chybí..

p, blockquote 25,0,0,0,0 ->

Na stránkách internetových komunit můžete vidět zajímavý tip: užívat léky s estrogenem k odstranění bolesti hlavy. Předpokládá se, že tímto způsobem stabilizujeme hormonální pozadí. Nepoužívejte však estrogenové náplasti jako léčbu bez konzultace s gynekologem. Je nutné přesně určit, co bolest hlavy způsobilo, a teprve poté užívat určité léky.

Příčiny silných bolestí hlavy před menstruací

Šťastné jsou ty ženy, které nevědí, kolik bolesti hlavy a nevolnosti před menstruací, jako byste byli těhotné, nevyléčitelně nemocné nebo všichni dohromady. Mnoho žen trpí strašlivými migrénami s PMS. Obvykle se všechno připisuje přepětí, únavě a magnetickým bouřím. Příčina menstruačních migrén však spočívá v něčem úplně jiném..

PMS bolesti hlavy

PMS je komplex metabolických endokrinních, vegetativně-vaskulárních a psycho-emocionálních poruch. Více než 80% dívek a žen trpí touto chorobou. Může předmenstruační syndrom způsobit bolest hlavy před menstruací??

Příznaky PMS jsou velmi rozmanité a bolesti hlavy jsou jedním z nich..

Co může žena cítit s PMS:

 • Apatie, podrážděnost, ztráta sebeovládání, až deprese;
 • Bolest a změny ve struktuře mléčných žláz;
 • Bolest v dolní části břicha a zad;
 • Silné otoky, přírůstek hmotnosti v důsledku přebytečné vody;
 • Zvýšená chuť k jídlu, neustále chtít jíst sladkosti;
 • Silné bolesti hlavy, menstruační migrény;
 • Narušení žaludku a střev, nevolnost, zvracení.

Předmenstruační syndrom se vyskytuje týden před menstruací, proto hlava bolí před menstruací. Jeho hlavním důvodem je intoxikace vodou..

Bolesti hlavy před menstruací mohou způsobit:

 • Nerovnováha hormonů - během tohoto období klesá množství progesteronu. Žena musí do své stravy přidat vitamin E. Je důležité, aby byl přírodního původu, nikoli syntetického. V první fázi cyklu potřebujete trochu méně vitaminu E, ve druhé - více a nemusíte ho brát během menstruace.
 • Hypotyreóza je pokles funkce štítné žlázy. Je důležité testovat hormony a jednou ročně provést ultrazvukové vyšetření. Věnujte pozornost indikátorům jako TTG, ATPO, T-3 a T-4. Při hypotyreóze konzumujte potraviny bohaté na jód.
 • Nerovnováha prostaglandinů. Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny, vápník, hořčík a vitamíny B3 pomohou tento problém vyřešit. Je nutné se vzdát soli, protože zadržuje tekutinu v těle.

Pokud vás před menstruací silně bolí hlava, trpíte migrénami, strašně táhne spodní část břicha, ztrácíte vědomí - to není normální. S těmito příznaky je třeba bojovat, je třeba hledat zdroj a problém vyřešit..

Video: jak jsou spojeny migrény a premenstruační syndrom, který může způsobit bolest?

Menstruační migréna

Migréna před menstruací je silná bolest hlavy, která je velmi dlouhotrvající, bez konkrétního důvodu. Ženy jsou obecně náchylnější k migréně než muži. Může se vyvinout v důsledku vrozených malformací thalamu a hypotalamu. Tělo produkuje méně hormonu serotoninu. Aby se tento nedostatek vyrovnal, používají se krevní destičky, které vstupují do mozku a jsou zde zničeny. Dochází k narušení cévního tonusu, krevního oběhu, objevují se silné bolesti hlavy.

Příčiny bolestí hlavy u žen mohou záviset na menstruačním cyklu, o čemž svědčí výzkum a recenze pacientů. Ženy si všimnou, že s nástupem menopauzy se závažnost a frekvence migrén snižuje.

Občas se mohou objevit menstruační migrény během závěrečných fází menstruačního cyklu, kdy hladina estrogenu a progesteronu klesá. Nejčastěji se bolesti hlavy PMS objevují u žen s gynekologickými problémy. Proto je velmi důležité nejen konzultovat endokrinologa, ale také vyšetření u gynekologa.

Těžká bolest hlavy se může objevit u onemocnění, jako jsou:

 • endometrióza;
 • dysfunkce vaječníků;
 • zánětlivá onemocnění.

Bolesti hlavy před menstruací mohou trvat až tři dny. Za všechno může hypothalamo-hypofyzární systém, který je zodpovědný za hladinu hormonů v těle..

Jak se vypořádat s migrénami

Léčba bolesti hlavy před menstruací se provádí nesteroidními protizánětlivými léky. Léčebné kúry by měly být krátké, je velmi důležité vyvarovat se předávkování a chránit žaludek před jejich agresivními účinky. Léky se obvykle předepisují několik dní před začátkem cyklu..

Můžete si vybrat léky Meloxicam, Ibuprofen, Nimesulid a jejich analogy.

Používají se také léky ze skupiny adrenergních blokátorů, antikonvulziva, pokud jsou bolesti hlavy před menstruací velmi silné, jsou předepsány antidepresiva. Je velmi důležité omezit množství soli ve stravě a užívat diuretika. Pokud je migréna způsobena menopauzou, může lékař dokonce předepsat hormonální pilulky, které obsahují estrogeny..

Léčba bez drog

Co dělat, když vás před menstruací začne bolet hlava a nechcete polykat pilulky v hrsti? Existuje několik způsobů, jak vám pomoci rozptýlit se a snížit bolest během předmenstruačních dnů..

 • Držte se pravidla tří Ts: teplé, tmavé, tiché;
 • Vyloučte citrusové plody, potraviny s barvivy, alkohol, kávu, čokoládu;
 • Uvolněte se co nejvíce, eliminujte práci spojenou s duševním stresem;
 • Masírujte nejbolestivější oblasti po dobu 3–5 minut a masáž opakujte 3–5krát;
 • Zdržujte se sexuální aktivity, protože je snížen serotonin a také libido.

Video: proč před nástupem kritických dnů pociťujeme silné bolesti hlavy a jak s nimi zacházet.

Existuje vynikající lék proti bolesti hlavy, který lze bezpečně používat během menstruace - mentolový olej nebo masti, které jej obsahují. Když si mentol vtíráte do spánků a zadní části hlavy, vaše svaly se uvolní, napětí a bolest zmizí. Po nanesení mentolu si lehněte, zavřete oči a relaxujte. Bolest velmi brzy ustoupí a možná úplně zmizí.

Chcete-li rychle zmírnit menstruační křeče, použijte další rozptýlení. Stiskněte bod bolesti, který je mezi palcem a ukazováčkem.

A pamatujte na hlavní pravidlo - čím déle vás bolí hlava, tím rychleji musíte tuto bolest zastavit. Vyzkoušejte jiné než lékové metody, pokud to nepomůže, uchylte se k léčbě bolesti. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem, nevydržujte bolesti hlavy - to není normální.

Bolest hlavy před menstruací: hlavní příčiny

U 70% žen prochází menstruace s výrazným zhoršením pohody. PMS je často příčinou bolesti hlavy (cefalalgie) 1-2 dny před nástupem menstruace..

Ale také v předvečer menstruace bolí hlava při zpětném rázu do spánků, na čelo nebo na zadní část hlavy a zvrací kvůli patologiím. V obou případech se doporučuje podstoupit komplexní vyšetření..

Lékaři identifikují několik fyziologických nebo patologických důvodů, proč začíná bolest hlavy před menstruací. K eliminaci cefalalgie se používají komplexní metody terapie..

Příčinou cefalgie v předvečer menstruace je premenstruační syndrom. PMS má až 150 klinických příznaků. Častými příznaky jsou však bolest lebky, zhoršená funkce střev, otoky periferních kloubů a psychoemoční nestabilita..

Mírné nepohodlí na začátku menstruace se považuje za fyziologickou normu, pokud závažnost symptomů PMS nenarušuje rytmus života ženy. Předmenstruační syndrom není klasifikován jako patologie. Ale když hlava bolí před menstruací natolik, že útok nezmizí bez pilulek, považuje se cefalalgie za příznak onemocnění. Proto se doporučuje, aby bylo vyšetřeno spíše než samoléčba..

Proč hlava bolí den před nebo během menstruace:

 1. Fyziologické důvody: cyklické hormonální změny, plnění krve děložními cévami a zhoršení prokrvení mozku, kolísání hladiny složek rovnováhy vody a elektrolytů.
 2. Patologické příčiny: onemocnění cév, gastrointestinálního traktu, krční páteře, endokrinních žláz, centrálního nervového systému, reprodukčních orgánů.

Bolesti hlavy během menstruace nebo v jiné fázi menstruačního cyklu také vyvolávají užívání perorálních kontraceptiv. Útoky podobné migréně s nevolností zmizí po přizpůsobení ženského těla umělé regulaci progesteronu. Pokud se stav po 3 měsících užívání hormonální látky nevrátí do normálu, je třeba se poradit s gynekologem. Lékař vezme další antikoncepci.

Nežádoucí účinky léků jsou dalším důvodem, proč vás bolí hlava, když přijde menstruace. V průběhu léčby se projev takového účinku často shoduje se začátkem cyklu. Proto konzultují s ošetřujícím lékařem, jak snížit vedlejší účinky léčby..

Po 30-35 letech bolesti hlavy před menstruací v důsledku menstruační migrény. Před tímto věkem se patologie může periodicky projevovat.

Příčinou onemocnění je dysfunkce endokrinních a pohlavních žláz, které se zhoršují během hormonálních změn v těle ženy pro nový cyklus.

Kvůli předčasným změnám hladiny estradiolu, progesteronu a estrogenu dochází ke zpoždění menstruace a bolesti hlavy v důsledku zvýšené syntézy prostaglandinů, kortikální a neuronální hyperexcitability.

Migréně často předchází aura znaků:

 • vidění se zhoršuje na jednom oku, dochází k přecitlivělosti na osvětlení;
 • hlava silně bolí na jedné straně, dává ji do oční důlku, chrámu;
 • útok trvá mnoho hodin, někdy 2-3 dny neprojde;
 • začíná závratě, dyspeptická porucha (nauzea nebo zvracení, gastrointestinální poruchy).

Přečtěte si také. Proč bolí žaludek během menstruace

U dospívajících dívek se migrény nebo silné bolesti hlavy objevují před menstruací po dobu 1 až 2 let po menarché (první menstruace). Útoky ustupují, když se cyklus konečně stabilizuje.

Maminka musí vzít svou dceru ke konzultaci ke gynekologovi, protože je nebezpečné snášet migrény. Lékař doporučí léky, nelékové metody léčby nebo předepíše hormonální substituční terapii.

Bolest hlavy s menstruací se objevuje na pozadí anémie z nedostatku železa. Patologie je charakterizována nedostatkem červených krvinek, které jsou odpovědné za okysličení tkání mozku a vnitřních orgánů.

Když se vaskulární síť dělohy naplní krví a poté začne menstruace, objem tekutiny se automaticky snižuje v ostatních částech oběhového systému..

Kombinace menstruace a hladovění mozkových buněk kyslíkem se stává důvodem, proč hlava na začátku cyklu hodně bolí.

Hormonální výkyvy hladin estrogenu a progesteronu v průběhu cyklu jsou normální.

Ale po 39 letech je tělo ženy přestavěno, aby dokončilo reprodukční funkci: pohlavní hormony se produkují v menším objemu, jejich koncentrace v krvi klesá.

Nedostatek estrogenu zhoršuje labilitu nervového systému, snižuje tonus cévních stěn. Na pozadí transformací souvisejících s věkem se často vyskytuje arteriální křeč, před menstruací se objeví bolest hlavy.

Nemoci štítné žlázy nebo nadledvin způsobují nerovnováhu v pohlaví a endokrinních hormonech. Toto selhání vyvolává vývoj nervové a autonomní lability..

Kvůli nestabilitě psycho-emocionálního stavu začíná hlava bolet v temeni nebo v zadní části hlavy.

Hormonální porucha na pozadí patologických stavů nadledvin, štítné žlázy a vaječníků také vyvolává zpoždění menstruace a snižuje plán menstruačních cyklů.

Bolesti hlavy během menstruace se často vyskytují na pozadí osteochondrózy. Patologie je charakterizována deformací obratlů, poblíž kterých leží krční tepna. Jak postupuje osteochondróza, céva je stlačena okrajem hřebenové kosti, průtok krve je zpožděn.

Zhoršená mikrocirkulace se projevuje závratěmi a později začíná bolest hlavy. Během menstruace jsou příznaky velmi výrazné. Tento stav se vyskytuje také na pozadí aterosklerózy mozkových cév..

Proto je pravidelně nutné kontrolovat oběhový systém, sledovat hladinu cholesterolu a čistit tepny od plaku pomocí fytopreparací.

Na konci luteální fáze bolí hlava v důsledku celkové intoxikace těla. Jeho příčinou je gastrointestinální patologie, častá zácpa, užívání nekvalitních potravin, podobné faktory.

Během menstruace se mnoho produktů rozpadu vstřebává do oběhového a lymfatického systému ze střev. Jsou neseny kapalinou v celém těle. U ženy se v důsledku zpoždění toxinů v krvi objeví nevolnost, začne bolet a během menstruace se jí točí hlava.

Abyste tomu zabránili, musíte předem používat potraviny, které pomáhají očistit střeva..

Pokud dospívající dívka nebo žena má bolesti hlavy před nástupem menopauzy po menstruaci nebo v intervalech mezi obdobími, je nutné zjistit příčinu cefalalgie. Lékař vybírá léky a terapeutické metody v závislosti na faktorech, které jej vyvolávají. Samoléčba a nepřiměřené užívání drog jsou zdraví škodlivé, zhoršují průběh možného onemocnění.

Pokud vás bolí hlava a nelékové metody jsou neúčinné, lékař zvolí léky proti bolesti.

Přečtěte si také. 10 příčin bolesti vaječníků v kritických dnech

Existují čtyři skupiny léků pro eliminaci cefalalgie:

 1. Nesteroidní protizánětlivé léky / léky: Aspirin, Nurofen, Paracetamol, další NSAID. Jsou účinné v případě bolesti hlavy na pozadí zánětlivých patologií. Kromě tablet jsou pro etiologickou terapii předepsány další léky.
 2. Analgetika. Pilulky na zmírnění bolesti této skupiny pomáhají eliminovat cefalalgii v případě poranění hlavy, patologických stavů páteře. Často se používá v kombinaci s NSAID.
 3. Antispazmodika. Léky v této skupině jsou účinné, pokud bolí hlava v důsledku křečí hladkého svalstva cév, VSD. Spazmolytika nezbavují atakosklerózy, zúžení krční tepny obratlem a podobných cévních stavů.
 4. Kombinovaná anestetika. Spazmalgon, Finalgon a podobné léky účinně eliminují cefalalgii jakékoli povahy.

Menstruační migrény, jako hlavní důvod, proč mají bolesti hlavy a nevolnost před menstruací, jsou léčeny léky ze skupiny malých triptanů. Eliminují záchvat spolu s doprovodnou aurou nemoci: fotofobie, zvracení atd. Zolmitriptan a almotriptan jsou považovány za účinné léky. Po jejich užívání se menstruační migréna zastaví za 15-90 minut.

Ženám nad 40 let se předchází bolestem hlavy pomocí léků substituční terapie, pokud je hormonální nerovnováha příčinou záchvatů před menstruací. Pro normalizaci zdraví jsou předepsány bylinné přípravky (Remens, jiné homeopatické léky). U onemocnění endokrinního systému a nadledvin se používají syntetické analogy hormonů.

Pokud hlava nebolí kvůli patologiím, lze cefalalgii snadno odstranit pomocí fyzioterapie a aromaterapie bez použití léků..

Doporučuje se nasytit vzduch vůní levandule, santalového dřeva, šalvěje nebo jiných éterických olejů relaxační vůní od druhé poloviny menstruačního cyklu..

Doporučuje se koupat se mezi menstruací s přídavkem odvaru z lipového květu, kořenů kozlíku lékařského, extraktu z větve borovice.

Pokud už hlava bolí, cefalgie bude odstraněna:

 • studený obklad aplikovaný po dobu 20 minut na místo nepohodlí;
 • masírování spánků, spirálové tahy na obličeji, pokožce hlavy;
 • masáž krku a svalů ramenního pletence;
 • koupel nohou s teplotou vody nepřesahující 37 ° С..

Měli byste začít jíst potraviny bohaté na vlákninu týden před menstruací. Účinně čistí střeva.

Pokud má žena bolesti v každém cyklu a často má zácpu, týden před menstruací se do nabídky zavádí vařená řepa.

U těžkých PMS musíte jíst zeleninu, ořechy, ovocné a zeleninové saláty, dýňová jídla, ovesné vločky, pohanka, dietní maso. Na konci luteální fáze jsou ze stravy vyloučeny mastné fermentované mléčné výrobky, uzeniny, těstoviny.

Pro prevenci nemocí musíte chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Gynekologové doporučují vést si deník spolu s menstruačním kalendářem, ve kterém si žena během celého cyklu zaznamenává svůj zdravotní stav. Nezapomeňte uvést, zda existují bolesti hlavy před menstruací, další příznaky PMS, povaha a doba trvání záchvatů. Tyto informace budou vyžadovány pro rutinní gynekologické vyšetření..

Je nemožné tolerovat migrény během menstruace, silné bolesti hlavy: mohou vyvolat mozkové patologie, duševní poruchy. Útok je zastaven pilulkami vybranými pomocí lékaře.

Abyste zabránili jakékoli závažnosti migrény a cefalalgie, musíte pravidelně:

 • vyvětrejte místnost;
 • udržujte teplotu v místnosti 20-23 ° С;
 • dělat ranní cvičení;
 • spát po dobu 8 hodin;
 • chodit na čerstvý vzduch před spaním;
 • dobře jíst;
 • do konce k léčbě zjištěných patologií;
 • přestat kouřit.

Chcete-li zabránit stresu a normalizovat psycho-emocionální stav, můžete si vzít včelí pyl, uklidňující bylinkový čaj, infuzi meduňky s medem a extrakt vodní papriky. Doporučuje se navíc provádět obecnou koupel a koupel nohou, pravidelně podstupovat masáž. Taková pravidla jsou užitečná při jakýchkoli zdravotních problémech a hlava přestane bolet bez pomoci pilulek..

"Existuje mnoho důvodů, proč bolest hlavy začíná během menstruace, takže se nemůžete léčit." Vyšetření je vyžadováno již při mírném zhoršení zdravotního stavu na začátku cyklu.

Léky jsou vybírány na základě diagnostických výsledků. Pouze při vyloučení nemocí lékař povolí použití pouze léků proti bolesti, bylinných přípravků a nelékových metod ke zmírnění PMS.

Za přítomnosti patologických stavů bude taková symptomatická léčba neúčinná “.

Gynekolog - porodník T. S. Imchenko

"Před menstruací začne bolet hlava, ne vždy kvůli gynekologickým onemocněním." Fungování pohlavních žláz a reprodukčních orgánů je úzce propojeno s prací nervového, endokrinního a oběhového systému.

Záchvaty podobné migréně se často vyskytují na pozadí cerebrovaskulárních onemocnění. Samoléčba je v každém případě nevhodná: léky by se měly užívat až po přesném určení příčin cefalalgie.

Žena je ale povzbuzována, aby vedla zdravý a aktivní životní styl a správně se stravovala. Jedná se o jednoduchou prevenci mnoha nemocí “.

Rodinný lékař Yu. V. Glovinov

"Je vhodné být vyšetřen gynekologem, endokrinologem, neuropatologem, gastroenterologem, vertebrologem a angiologem." Bolest hlavy na pozadí vývoje patologií v těchto systémech často a kritické dny jen zhoršují závažnost premenstruačního syndromu.

Proto je nutné neodstraňovat záchvaty pilulkami několik cyklů za sebou, ale konzultovat s lékařem komplexní vyšetření. Pouze určením skutečných příčin ─ a léčba bolesti hlavy před menstruací bude účinná.

Koneckonců, někteří pacienti prostě potřebují upravit denní režim, výživu a užívat bylinné čaje, zatímco jiní potřebují dlouhodobou léčbu hlavních patologií, které vyvolaly záchvaty podobné migréně. “.

Ženy a sexuálně zralé dívky se systematickým výskytem bolestí hlavy během nebo v předvečer menstruace potřebují konzultaci s gynekologem. Po instrumentální a laboratorní diagnostice lékař zvolí optimální metody pro léčbu a prevenci cefalalgie..

Pokud patologie reprodukčních orgánů nejsou příčinou záchvatů bolesti hlavy, lékař doporučí pacientovi, aby se poradil s jinými odborníky.

Samoléčba, nedostatek preventivních opatření a nedodržování lékařských předpisů komplikují možná onemocnění a zhoršují příznaky PMS.

Proč bolest hlavy před menstruací: možné příčiny a léčba

Každý měsíc musí ženy vydržet několik obtížných dnů, doprovázených různými nepříjemnými příznaky. Kromě toho se před každým obdobím vyskytuje tzv. PMS. Některé dívky se ptají: proč bolí hlava před menstruací? Co způsobilo tuto reakci těla? O tom a mnoha dalších věcech si povíme níže..

Několik dní před nástupem menstruace dostalo své jméno - premenstruační syndrom. Vyznačuje se zvýšenou nervozitou a podrážděností. Může za to progesteron nahromaděný uprostřed cyklu. Jeho hladina během období PMS prudce klesá, proto vás před menstruací bolí a dělá vám špatně. V této situaci se dívky musí zdržet silné fyzické námahy. Kromě toho mohou slaná jídla také způsobit bolesti hlavy. Zachovává tekutinu v těle. Z tohoto důvodu tlak stoupá. Na pozadí hormonálního chvění to může způsobit nesnesitelnou bolest..

Je také lepší mít u sebe léky proti bolesti, které jsou pro vás to pravé a prověřené časem..

Příznaky

Známe informace o tom, proč hlava bolí před menstruací, je třeba si pamatovat na další doprovodné příznaky s premenstruačním syndromem:

 • Překrvení mléčných žláz. Úroveň hormonů se mění, prsa se zvyšují. Některé ženy si stěžují na neschopnost dotknout se bradavek kvůli silné bolesti.
 • Táhne dolní část zad a dolní část břicha. Podobný příznak se vyskytuje v prvních týdnech těhotenství..
 • Změna nálady. Jakákoli maličkost může snadno vyprchat a nejnebezpečnější film se může přesunout k jádru.
 • Změna chuti k jídlu. Někteří začnou vstřebávat všechno, jiní si naopak stěžují na neochotu jíst.
 • Nespavost. Zvýšená excitabilita vás může připravit o několik dní spánku. V tomto případě je lepší užít si předem nějaké sedativum..
 • Slabost a pocit únavy.
 • Mnoho lidí si stěžuje na střevní potíže. Je to také důsledek změn hormonálních hladin..
 • Migréna.

Všechny tyto příznaky jsou dočasné a zmizí s menstruací. Nesouvisí s vaším imunitním systémem nebo poruchou nervového systému.

Příčiny

Nyní stojí za to říct proč před menstruací a během bolesti hlavy. Může existovat mnoho důvodů, ale všechny jsou spojeny především s hormonálním nárůstem. Tělo se připravovalo na těhotenství po celý měsíc. Aby mohl nést budoucí plod, nashromáždil progesteron.

K oplodnění však nedošlo a tělo je prostě povinno vrátit vše do předchozího stavu. Proto před menstruací hladina progesteronu prudce klesá. Žena zase cítí, jak se její tělo začne chovat nepředvídatelně..

Bolest hlavy je jedním z nejnepříjemnějších důsledků.

Během PMS se také mění další hormon, estrogen. Z tohoto důvodu lze pociťovat otoky a tíhu svalů. Je to způsobeno zadržováním tekutin, které zvyšuje krevní tlak a způsobuje bolesti hlavy..

Je možné, že dalším důvodem je užívání perorálních kontraceptiv. Zatímco si ženské tělo zvykne na měsíční potlačení ovulace, dochází k restrukturalizaci reprodukční funkce. To může být odpověď na otázku, proč před menstruací silně bolí hlava..

Dalším důvodem je emoční přetížení ženy. Pokud je v tomto období spravedlivé pohlaví v depresi, pak je bolest hlavy téměř nevyhnutelná. Napětí vyvolané stresem může prodloužit období PMS a dokonce způsobit zpoždění. V takové situaci se doporučuje užívat sedativa..

Bolest hlavy před menstruací. Co dělat?

Pokud k tomu dojde systematicky po dlouhou dobu, může lékař na tuto otázku snadno odpovědět. Je lepší se poradit s terapeutem nebo neurologem. Předepíše potřebnou léčbu. Pokud je bolest přerušovaná, lze použít analgetika. Je pravda, že se nedoporučuje je zneužívat. Budou jen dočasně maskovat nepříjemné pocity. Koneckonců nejde o zánětlivý proces, ale o hormony. A jak víte, žádná analgetika je nemohou vyléčit. Možná budete muset užívat nějaké speciální léky k vyrovnání hormonálních hladin..

Lékař vám během tohoto období rozhodně poradí, abyste co nejvíce odpočívali. To ale neznamená, že si musíte vzít volno z práce a trávit celý den v posteli sledováním televize. Odpočinek znamená klidné procházky po dobu nejméně jedné hodiny denně a zdravý a zdravý spánek..

Tradiční metody

Nyní víte, proč vás bolí hlava před menstruací. Hlavním úkolem nyní je zbavit se toho. Kromě léčby léky existují alternativní metody. Jejich účinnost samozřejmě nebyla prokázána, ale v okamžiku, kdy již nebude více síly vydržet bolest, budou všechny prostředky stačit.

Nejprve je třeba poznamenat, že nebude zbytečné sportovat. Tónuje tělo, pomáhá snáze snášet stresové situace. Bazén je v této věci vynikající. Získejte předplatné a běžte na vodní aerobik před menstruací nebo si jen tak pro zábavu zaplavejte. Voda uvolňuje svalové napětí a zlepšuje náladu. Pomůže zmírnit bolesti hlavy..

Z tradičních metod můžete vyzkoušet aromaterapii. Levandulový a eukalyptový olej na krátkou dobu zmírní bolest. Na čelo a spánky si můžete aplikovat studený ručník. Také zmírňuje tyto příznaky..

Během tohoto období je dieta povinná. Snažte se nejíst nic slaného, ​​uzeného nebo smaženého, ​​abyste nezvyšovali krevní tlak. Doporučuje se také pití čerstvé bramborové šťávy denně. Rozhodně to nepřinese škodu a možná pomůže vyřešit tento problém..

Migréna

Toto je nejzávažnější forma bolesti hlavy. Migréna je léčena pouze lékaři, je téměř nemožné se jí zbavit sami. To je silná paroxysmální bolest. Ženy tím trpí nejen během menstruace, ale i v jiných situacích. Neodkládejte léčbu tohoto zákeřného onemocnění. Navštivte svého lékaře, který vám vysvětlí, proč vás bolí hlava před menstruací, jak pomoci s nástupem migrény. Za prvé vám bude řečeno o jeho hlavních vlastnostech:

 • Bolest je nesnesitelná, těžko se snáší.
 • Útok může trvat několik hodin.
 • Žádné léky proti bolesti nefungují.
 • Nevolnost nebo zvracení téměř vždy doprovází migrény.
 • Lokalizace bolesti v oddělené oblasti hlavy, ne v celé.
 • Podráždění z jasného světla.

Pokud na sobě tyto příznaky zaznamenáte, nedoporučujte se léčit. Mohlo by to být ještě horší. Okamžitě se poraďte s neurologem.

Prevence

Hlavní věc, kterou je třeba pochopit, je, že bolest je způsobena hormonálními změnami. Chcete-li zmírnit příznaky, musíte tuto záležitost brát vážně a brzy. Vědomí, proč vás před menstruací bolí hlava, vám může pomoci tomu sami zabránit. Ale přesto existuje několik univerzálních doporučení, která budou vyhovovat všem.

Pokud se jimi budete řídit, pak se bolesti hlavy lze zcela vyhnout:

 1. Vzdejte se závislostí. Mezi ně patří kouření a samozřejmě užívání alkoholu. Mohou vyvolat bolest..
 2. Dodržujte stejnou denní rutinu. Dopřejte si dostatek spánku, zejména před menstruací.
 3. Projděte se na čerstvém vzduchu. Raději jděte do parku, kde není žádný plyn.
 4. Nikdy nedovolte, aby léčba migrénou nabrala svůj průběh. Pokud si všimnete, že bolest přetrvává nejen před a během menstruace, je to důvod k běhání k lékaři.

Závěr

V tomto článku jsme zkoumali, proč bolest hlavy před menstruací. Příčiny a léčba jsou vám nyní známy. Naše rady jsou pouze orientační. Pokud se vám podaří zbavit se bolesti bez pomoci lékaře, dejte si pozor. Mohou se vrátit znovu. Milujte se a získejte léčbu včas!

Důvody, proč je bolest hlavy během menstruace a před nimi

Každá žena je obeznámena s premenstruačním syndromem. Zřídka proběhnou kritické dny hladce a bez nepohodlí.

Pokud jsou příznaky jako kožní vyrážky na obličeji, bolestivost v podbřišku, nestabilní emoční pozadí nebo dokonce nevolnost považovány za normální, pak bolest hlavy během menstruace naznačuje přítomnost problémů v těle..

To se může týkat endokrinních, nervových, oběhových systémů nebo dokonce problémů s páteří..

Známky bolesti hlavy během menstruace

Pokud má žena menstruaci, bolesti hlavy a nevolnost a existuje také řada doprovodných příznaků až po zvýšení teploty: to vše je zahrnuto v konceptu předmenstruačního syndromu. Abyste pochopili, proč hlava bolí před menstruací, musíte pochopit příčiny a příznaky bolesti.

Příznaky PMS se obvykle objevují 1 až 2 týdny před menstruací. Bolest hlavy během menstruace se nazývá cefalalgie (migréna). Tyto pocity jsou zpravidla pulzující, intenzivní a vyzařují do oblasti očí. Kromě pocitu bolesti hlavy před menstruací mohou být:

 • změny nálady, pocit únavy;
 • zvýšená / snížená chuť k jídlu, rozrušená stolice;
 • nevolnost, zvracení, závratě;
 • skoky krevního tlaku, hluk v chrámech;
 • bolestivost v oblasti hrudníku;
 • otok obličeje a končetin;
 • zvýšená citlivost na světlo, pocení rukou.

Nevolnost a bolest hlavy nejsou vždy známkou patologie. Tento stav však vyžaduje pečlivé studium možných rizikových faktorů..

Příčiny bolesti hlavy během menstruace

Proč hlava bolí během menstruace, ne každý ví. Pocit bolesti může být přenesen z dělohy do mozku, když jsou cévy sevřeny. Příčinou může být také cervikální osteochondróza: v tomto případě je kořen nebo konec nervu sevřen. Existují také další faktory vzniku migrény:

 • hypertenze - zvyšuje se krevní tlak;
 • anémie, která je doprovázena malými obdobími;
 • hormonální nárůst - zvyšuje se hladina prostaglandinu, který stahuje dělohu;
 • kouření;
 • diety atd.

Nejčastěji se bolest hlavy týden před menstruací nebo během ní objevuje u dospívajících, jejichž cyklus ještě nebyl zcela zaveden, nebo u žen po čtyřicítce.

Obvykle ve věku 40 let začíná menopauza - postupné ukončení reprodukční funkce. V tomto případě je bolest lokalizována na jedné straně - buď na pravé straně hlavy, nebo na levé straně.

Ve většině případů není léčba migrény nutná, ale existují patologie, které vyžadují pozornost lékaře a souběžnou léčbu.

Příčiny vaskulárních patologií jsou:

 • vysoký cholesterol;
 • snížená pružnost cévních stěn;
 • přebytečné soli v páteři;
 • sevřené nádoby.

V důsledku uvedených fyziologických změn v těle dochází k bolesti hlavy..

Problémy se střevy vznikají v důsledku snížení peristaltiky, v důsledku čehož nejsou toxiny zcela odstraněny z těla. Zvyšuje se zátěž střev, což vede k mírné intoxikaci těla, jejíž jedním z příznaků je bolest hlavy.

Příčinou nepříjemných příznaků je také narušení rovnováhy vody a soli. Tekutina je zadržována kvůli zvýšenému estrogenu, což vede k otokům mozkové tkáně, což způsobuje bolesti hlavy v týlní a temenní oblasti.

Anémie je charakterizována sníženým množstvím červených krvinek (červených krvinek). Během regulace ztrácí ženské tělo hodně krve, což vyvolává nedostatek erytrocytů. Výsledkem je, že mozek nedostává dostatek kyslíku a dochází k bolesti hlavy..

Osteochondróza přispívá k ukládání solí, v důsledku čehož je v krční páteři sevřena velká tepna umístěná v blízkosti obratlů. Tok krve je narušen, saturace mozku kyslíkem klesá, což vyvolává tlak na zadní část hlavy.

Bolesti hlavy jsou způsobeny jak zvýšením progesteronu, tak hormonálním narušením spojeným se změnami souvisejícími s věkem..

V prvním případě se progesteron vyrábí, aby se zachoval nástup těhotenství, ale pokud se tak nestane, hladina hormonu prudce poklesne, začne menstruační krvácení. Tyto hormonální rázy způsobují bolesti hlavy..

Ve druhém případě dochází k bolesti v důsledku prudké změny hormonálních hladin způsobené narušením normální činnosti štítné žlázy a nadledvin.

Ženy trpící záchvaty migrény pociťují silné bolesti hlavy, závratě, nevolnost a zvracení. Předmenstruační migréna se vyskytuje několik dní před nástupem menstruace nebo v prvních dnech. Mezi obdobími se bolest snižuje a ženě se ulevuje..

Užívání drog způsobuje prudký skok estrogenu a před nástupem menstruace stejně prudce klesá, což způsobuje bolest hlavy. Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce je návykové a bolesti hlavy jsou méně intenzivní.

Během menstruace se často objevuje stav apatie, podrážděnosti, pocitů smutku a nespokojenosti - to vše může způsobit bolesti hlavy. Jakmile menstruace skončí, hormony se vrátí do normálu, nálada se zlepší a bolest zmizí.

Bolest hlavy je příznakem takových ženských onemocnění, jako je zánět dělohy a přívěsků, dysmenorea, adenomyóza atd. Pokud máte podezření na takové patologie, měli byste vyhledat radu od gynekologa.

Existuje několik účinných metod pro zvládání menstruační bolesti hlavy..

Léky. Doporučuje se užívat nesteroidní léky. Nejlepší pilulky na bolesti hlavy s menstruací: Aspirin, Nurofen (Ibuprofen), Ketorol. U menstruačních migrén se doporučuje Zolmitriptan a Sumatriptan. Před použitím je lepší konzultovat s lékařem;

Éterické oleje. Pro aromaterapii se používají oleje z eukalyptu, máty, levandule, santalového dřeva. Můžete dýchat přes misku, ve které je horká voda smíchána s několika kapkami oleje, nebo jednoduše vmasírovat olej do whisky a hluboce vdechnout aroma. Trvání procedury je 3-5 minut;

Studená terapie. Studená topná podložka se aplikuje na čelo asi 20 minut;

Užívání diuretik. V případě otoku se můžete uchýlit k Veroshpiron. Taková terapie vám umožní odstranit přebytečnou tekutinu z těla a obnovit rovnováhu vody a soli. Nedoporučuje se předepisovat takový lék samostatně..

Prevence bolesti hlavy

Menstruace, navzdory své přirozenosti, je pro tělo stresující podmínkou. Žena ztrácí každý měsíc dostatek krve, kterou je třeba doplnit. Pro zmírnění stavu během PMS a prevenci vzniku bolestí hlavy doporučují lékaři dodržovat soubor opatření, včetně:

 • normalizace denního režimu, spánku, výživy;
 • udržovat zdravý životní styl, vzdát se špatných návyků;
 • lehká fyzická aktivita;
 • procházky na čerstvém vzduchu, každodenní větrání prostor;
 • správná léčba stávajících nemocí. Při léčbě závažných patologií byste se měli poradit s lékařem;
 • používání vitamínů, racionální a vyvážená výživa;
 • rozvoj odolnosti vůči stresovým situacím.

Dodržováním pravidel prevence je riziko bolesti hlavy minimalizováno. V případě, že nepohodlí nejen nezmizí, ale také se zintenzivní, doporučuje se provést MRI a důkladné vyšetření lékaři.

Bolest hlavy před menstruací: příčiny, léčba, prevence

60% žen před menstruací pociťuje různá onemocnění (bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, průjem, změny emočního pozadí, obecný otok a další individuální příznaky). Soubor nepříjemných příznaků, které se objevují několik dní před nástupem menstruace, se nazývá premenstruační syndrom (PMS)..

Vývoj PMS je způsoben kolísáním hladiny hormonů v ženském těle. Uprostřed cyklu dochází k ovulaci a zvyšuje se obsah progesteronu, což ženu připravuje na těhotenství, a pokud nedojde k oplodnění, pak koncentrace hormonů prudce klesá a brzy začíná menstruace.

Bolest hlavy před menstruací se může objevit u dívek a žen různých věkových skupin. Mnoho z nich se zajímá o to, proč před menstruací bolí hlava? Neexistuje jednoznačná odpověď. V jedné situaci není cefalalgie nebezpečná a v jiné situaci je to příznak vážného onemocnění.

Proč mě bolí hlava před menstruací??

Bolest hlavy před menstruací se vyskytuje sama o sobě nebo s jinými příznaky PMS. Má jinou povahu, intenzitu a umístění. Důvodem všeho jsou hormonální rázy.

Nejvýraznějšími příznaky jsou menstruační migrény. Na konci druhé fáze cyklu klesá hladina estrogenu a progesteronu, v důsledku čehož se mozkové tepny rozšiřují a současně dochází k žilnímu překrvení.

Migréna je charakterizována pulzující cefalalgií, lokalizovanou v oblasti očních důlků, frontální, temporální oblasti, doprovázená fotofobií. Migréna je neurologické onemocnění.

Pokud má bolest hlavy před menstruací migrénu, musíte vyhledat pomoc od lékaře.

Zajímavé: Jakou pilulku pít s kocovinou z bolesti hlavy?

Užívání antikoncepce je také jedním z důvodů vzniku bolesti hlavy před menstruací. Mnoho orálních antikoncepčních přípravků má na seznamu vedlejších účinků bolesti hlavy. Podle pozorování lékařů se v 95% případů vyskytuje cefalalgie v důsledku dlouhodobého užívání stejného léku nebo nesprávně zvoleného léku.

Antikoncepci předepisuje gynekolog individuálně s přihlédnutím k věku, počátečnímu stavu pacienta. Užívání antikoncepce bez konzultace s lékařem často vede k hormonálním poruchám a nepříjemným vedlejším účinkům.

Anémie způsobuje snížení kapacity kyslíku v krvi, což vede k hladovění mozku kyslíkem a vzniku cefalalgie, snížení krevního tlaku a zvýšené únavě. Tyto příznaky se objevují v běžných dnech, ale během menstruace se kvůli ztrátě krve zhoršují. Pokud je zjištěna anémie, okamžitě vyhledejte lékaře..

Rovnováha vody a soli

U mnoha žen je druhá fáze cyklu spojena s výskytem otoku. Zadržování tekutin je způsobeno vysokou hladinou progesteronu a estrogenu. Porušení rovnováhy vody a solí vede ke zvýšení tělesné hmotnosti. Zvyšuje se také produkce alkoholu, zvyšuje se tlak na lebku a žena cítí bolest hlavy.

Dieta a omezení příjmu tekutin stav zlepší. Doporučuje se vyloučit nebo snížit množství slaných, uzených a konzervovaných potravin. V závažných případech lze diuretika užívat podle pokynů lékaře.

Hormonální nerovnováha

Receptory mozkových cév jsou citlivé na změny hladiny ženských pohlavních hormonů v krvi. Koncentrace progesteronu a estrogenu se může zvyšovat nebo snižovat, což vyvolává cefalalgii. Pokud vás týden před menstruací bolí hlava, může za to progesteron. Je to uspořádáno tak, že se každý měsíc ženské tělo připravuje na oplodnění..

Zajímavé: Může bolet hlava z botoxu??

Progesteron je těhotenský hormon. Jeho hladina stoupá na maximálně 10-12 dní před nástupem menstruace. Pokud nedojde k těhotenství, hladiny hormonů prudce poklesnou, což způsobí bolesti hlavy a nevolnost před menstruací. Reprodukční věk u žen je bohužel omezený a od 39 let dochází k postupnému snižování produkce pohlavních hormonů..

Hladina estrogenu v krvi klesá, dochází ke snížení cévního tonusu a křečí mozkových tepen. V tomto okamžiku může ženu bolet hlava. Tyto nepříjemné příznaky jsou vyrovnány hormonální substituční terapií předepsanou zkušeným gynekologem-endokrinologem.

Léčba cefalalgie před menstruací

Když hlava silně bolí před menstruací a je mu nevolno, v žádném případě byste neměli vydržet. Léčba využívá nelékových a lékových metod..

Léčba bolesti hlavy pilulkami během menstruace je účinná při zmírnění bolesti. Prostředky k zastavení útoku jsou nesteroidní protizánětlivé látky, analgetika, antispazmodika. Pokud jsou cephalalgie silně cyklické, lékaři doporučují zahájit léčbu bolesti 2-3 dny před očekávaným začátkem menstruace..

V některých případech lékař předepisuje hormonální antikoncepci k boji proti bolestem hlavy. Jejich příjem pomáhá regulovat hormonální hladiny a zbavit se hormonálních výkyvů a nerovnováhy v těle..

Léčba lidovými prostředky

 • Studené obklady aplikované na oblast bolesti výrazně ulehčí stav..
 • Aromaterapie (vdechování levandule, santalového dřeva, eukalyptu, rozmarýnu nebo máty peprné bude dobře působit na bolesti hlavy).
 • Heřmánkový, mátový, čaj z meduňky.
 • Masáž spánkových oblastí, pokožka hlavy.
 • V některých případech spánek nepomůže o nic horší než prášky..

Zajímavé: Bolest hlavy z nedostatku spánku: co dělat?

Prevence cefalalgie během menstruace

Pokud se v určitých dnech cyklu pravidelně objevuje bolest hlavy před menstruací, měla by žena dodržovat preventivní opatření:

 • Dobrý noční spánek v délce nejméně 8 hodin.
 • Výživa a strava během předmenstruačního období. Vylučte potraviny, které vyvolávají křeče mozkových cév: čokoláda, káva, silný černý čaj. Také výrobky, které způsobují změny ve rovnováze vody a soli: solené, uzené, konzervované potraviny. Přidejte do stravy chudé ryby, dietní maso, jogurty, bylinky, ovesné vločky, pohanka.
 • Je nutné přestat užívat alkohol a tabákové výrobky.
 • Pravidelně chodte na masáže.
 • Odstraňte nervové napětí a věnujte více času procházkám na čerstvém vzduchu.
 • Bylinné čaje na bázi meduňky, máty, heřmánku mají uklidňující vlastnosti.
 • Použití komplexů obsahujících vitamíny A, B, E.
 • Mírná fyzická aktivita. Je povoleno provádět lehká gymnastická cvičení, plavání a jóga jsou užitečné. Silový trénink po vyčerpání fyzické aktivity stav jen zhorší.

Výše uvedená opatření pomohou zlepšit pohodu v premenstruačním období, snížit pravděpodobnost bolestí hlavy..

Je třeba si uvědomit, že pod maskou bolesti hlavy jsou často vážná onemocnění, která jsou nebezpečná pro život a zdraví ženy. Citlivý přístup k vlastnímu zdraví a pravidelné prohlídky u lékaře pomohou identifikovat doprovodná onemocnění a předcházet život ohrožujícím stavům.

Příčiny bolestí hlavy během a před menstruací

Během menstruace mnoho žen pociťuje nepříjemné příznaky, jako jsou nižší bolesti, podrážděnost, malátnost, nevolnost, apatie a nespavost. Mnoho žen navíc trpí bolestmi hlavy různé intenzity. Někdy se stávají tak závažnými, že i účinné léky proti bolesti jsou k ničemu..

Bolest hlavy způsobuje velké zatížení cév. To vede ke snížení výkonu a zhoršení celkového stavu ženy. Dnes se pokusíme zjistit, proč hlava bolí během menstruace a před ní a co dělat v tomto případě..

Příznaky

Bolest často předchází před nástupem a během menstruace. Hlavní příznaky bolesti hlavy:

 • Objeví se nevolnost, někdy zvracení;
 • Během menstruace často stoupá tlak;
 • Snížená chuť k jídlu;
 • Vzhled bolesti v jedné části hlavy;
 • Prodloužená pulzující bolest;
 • Náhlé změny nálady;
 • Žal;
 • Problémy se spánkem;
 • Strach z drsných zvuků, světla, silných pachů.

Během PMS je často bolest v dolní části zad, dolní části břicha a mléčných žláz. Migréna může také způsobit mírné rozrušení gastrointestinálního traktu. To je způsobeno skutečností, že orgány uvnitř bobtnají a vyvíjejí tlak na střeva, obvykle tento příznak zmizí po začátku krvácení.

Příčiny

Je nezbytné zjistit příčiny bolesti hlavy během menstruace, aby v budoucnu mohl ošetřující lékař předepsat účinnou léčbu. Nepříjemné pocity se často objevují v důsledku změn tlakových úrovní a zadržování vody v těle. Bolest během menstruačního krvácení se může zhoršit a způsobit vážné nepohodlí. Kromě toho existuje řada faktorů, které způsobují onemocnění:

 • Může se projevit jako důsledek syndromu chronické únavy;
 • Vedlejší účinek antikoncepčních pilulek;
 • Flebeurysm;
 • Fyziologické umístění dělohy;
 • Selhání pohlavních a endokrinních žláz;
 • Někdy ženské tělo produkuje příliš mnoho hormonu - prostaglandinu, který je zodpovědný za normální fungování ženských pohlavních orgánů. Jeho nerovnováha v těle vede k tomu, že svaly dělohy se začínají silněji stahovat, což způsobuje bolestivé pocity.

Pokud je v hlavě nepohodlí, musí žena navštívit lékaře, aby zjistil možné nemoci, které se mohou stát vážnou hrozbou pro zdraví. Dnes existuje několik typů patologií.

Cévní patologie

Onemocnění se často objevují v důsledku skutečnosti, že stěny cév ztrácejí pružnost. Během menstruace s vaskulární patologií se zvyšuje zatížení kapilár, žil a tepen a v oblasti hlavy se objevuje bolest.

Dysfunkce střev

Když začíná menstruace, ženské tělo je intoxikováno a může bolet hlava. Mnoho lidí začíná být nemocných, cítí se hůře, někdy mají průjem nebo zácpu.

Anémie

Při nedostatečném počtu červených krvinek se zhoršuje transport kyslíku do mozkových buněk. Z toho dochází k hladovění kyslíkem a během menstruace je silná bolest hlavy..

Cervikální osteochondróza

Silná bolest hlavy během menstruace často trápí kvůli projevu takového onemocnění, jako je cervikální osteochondróza. V tomto případě jsou cévy na krku sevřeny, což brání tomu, aby krev normálně zásobovala mozek kyslíkem. Pokud je onemocnění vážně zanedbáváno, může způsobit závratě nebo dokonce mdloby..

Hormonální nerovnováha

Mnoho žen, které dosáhly čtyřicítky, má poruchu funkce štítné žlázy a nadledvin. Z tohoto důvodu dochází k hormonálnímu narušení. Objeví se podrážděnost, tekutina začne stagnovat uvnitř tkání a výsledkem je pocit předmenstruační bolesti v parietální a okcipitální zóně.

Migréna

S touto patologií se u člověka vyvine strach ze světla, hlasitých zvuků a silného zápachu. Mohou způsobit nevolnost, zvracení a bolest očí. V tomto případě je celý proces velmi bolestivý. Ostrá bolest nemusí přestat asi dva až tři dny.

Přečtěte si více: Menstruační migréna

Užívání hormonální antikoncepce

Zpočátku může užívání drogy vyvolat bolestivé pocity, ale po dlouhodobém užívání si tělo zvykne na antikoncepci a nepohodlí zmizí.

Emoční nestabilita

Změny nálady se také přidávají k obecnému nepohodlí před menstruací a v samotných kritických dnech. Mnoho žen je v tomto období velmi stresovaných. Navzdory takovým rozdílům však můžete a dokonce musíte vést normální život..

Snažte se být nervózní a ladit pozitivně. Po menstruaci se ženě obnoví hormonální rovnováha a zlepší se její zdraví. Můžete přijmout preventivní opatření před menstruací, koupel s éterickými oleji, mátový čaj, masáž dobře zvládá stres.

To vše zmírní zbytečné napětí a bolest hlavy..

Gynekologie

Bolestivé příznaky se objevují, pokud má žena gynekologická onemocnění: adenomyóza, algomenorea, zánět pohlavních orgánů. Nejprve byste měli kontaktovat gynekologa, který provede vyšetření, poskytne pokyny pro nezbytné testy a doporučení.

Jak varovat GB

Pokud se budete řídit doporučeními, jako jsou:

 • Dodržování denního režimu;
 • Zbavení se špatných návyků;
 • Udržování pořádku v domě (provádění mokrého čištění a větrání);
 • Pobyt na čerstvém vzduchu;
 • Pitná voda ve velkém množství;
 • Pozorný přístup k vašemu zdraví;
 • Fyzická aktivita;
 • Užívání komplexů vitamínů.

Pokud budou tato pravidla dodržována, zdravotní stav se „v těchto dnech“ výrazně zlepší a bolesti hlavy si už nebudou připomínat.

Léčba

U bolestí hlavy během menstruace je často nutná léčba. Chcete-li to provést, musíte se poradit s lékařem. Nemusíte snášet nepohodlí.

Specialista předepíše léčbu, díky níž bude žena schopna vést plnohodnotný život. Na léčbě bolesti se podílí gynekolog a neurolog. Předepíše vyšetření a vyzvedne léky.

Terapie obvykle probíhá v několika fázích:

 1. Pacientovi je předepsán komplex vitamínů. Některé z nich je třeba užít před nebo po menstruaci..
 2. Antikoncepční prostředky, které normalizují funkce žláz.
 3. Relaxace;
 4. Procházky pod širým nebem.
 5. Dobrý 8hodinový spánek a správná výživa. Jako prevenci konzumujte ovesné vločky, syrovou mrkev, zelí, čerstvé bylinky, kuřecí nebo krůtí maso.

Pokud vás během menstruace bolí hlava, je důležité vyloučit ze stravy: vepřové, hovězí, sladké, škrobové pokrmy, příliš silnou kávu.

Zahrňte do stravy potraviny, které umožní tělu zbavit se tekutin: meloun, tomel, meloun, švestka, zelenina, saláty, vařené maso nebo ryby. Káva a zelený čaj mohou pomoci zbavit se bolesti hlavy. Je důležité vyhnout se nerovnováze vodní rovnováhy těla; proto se doporučuje pít čistou neperlivou vodu..

Drogy

Během menstruace jsou předepisovány hlavně nesteroidní protizánětlivé léky:

 • Imet - má ve svém složení přesně stejnou látku jako v Nurofenu. Lékaři jej předepisují pacientům, jejichž bolest je střední. Recepce se podává po jídle. Pokud se příznaky objevují systematicky, měl by být lék opilý několik dní třikrát denně každé čtyři hodiny.
 • Citramon - kyselina acetylsalicylová je součástí tohoto léku, který rychle zmírňuje nepříjemné příznaky. Jedna dávka léku a analgetický účinek stačí po dobu šesti hodin;
 • Nurofen - tento lék obsahuje látku Ibuprofen, která může člověka na krátkou dobu zbavit křečí. Účinek léků trvá 8 hodin.

Všechny výše uvedené pilulky na bolest hlavy lze užívat bez konzultace s lékařem.

Bolest hlavy během menstruace, jejíž léčba se provádí včas, rychle zmizí, pokud pijete Sumatripan a Zolmitripan. Nejprve se však musíte poradit s odborníkem.

Kromě léků také lékaři předepisují kombinovanou perorální antikoncepci, která zahrnuje estrogen a gestageny. Užívání kteréhokoli z těchto dvou léků vyžaduje povinnou konzultaci s gynekologem. Lékař předepíše nápravu a zvolí dávku.

Lidové léky

Bolest hlavy během menstruace pomine, pokud použijete lidové léky. Vezměte si například odvar z bylin, jako jsou: medvědí uši, kopřiva, oregano, onemocnění.

Tyto rostliny mají dobrý močopudný účinek. Čaj s mátou, meduňkou nebo heřmánkem funguje dobře.

Dobře se vyrovná s nepohodlí aromaterapie, můžete si jednu kapku esenciálního oleje mátou, rozmarýnem, santalovým dřevem nebo meduňkou potřít.

Užitečná je také masáž spánků, týlního hýždí a krční páteře. Ke zmírnění stavu je vhodný studený obklad. K tomu potřebujete mokrý ručník nebo láhev s horkou vodou naplněnou studenou vodou. Komprese musí být udržována na bolavé části hlavy po dobu 20 minut.

Pokud je to žádoucí, můžete si připravit odvar z lípy, heřmánku, meduňky, řebříčku a banánu. Nalijte vroucí vodu do kolekce a nechte dvě hodiny. Poté musí být výsledná infuze filtrována. Pomocí tohoto lidového léku se můžete rychle zbavit onemocnění a tělo pro něj dostane důležité vitamíny. Chcete-li dosáhnout výsledku, měli byste vypít dvě sklenice každý den..

Vodní pepř je také vhodný pro zmírnění útoků. Vezměte dvě lžíce sušené rostliny a nalijte 500 ml vroucí vody. Bujón se užívá ve 100 ml třikrát denně. Pokud je bolest hlavy s PMS mírná, pak se jí zbavíte spánkem, masáží a relaxační koupelí s éterickými oleji.

Nedovolte, aby se menstruační potíže vyvíjely, protože bolest hlavy v kritických dnech může signalizovat onemocnění.

Proto jsou takové příznaky bolesti hlavy důvodem pro kontaktování příslušného odborníka za účelem zjištění příčiny tohoto stavu..

Aby se zabránilo chorobám, doporučuje se podstoupit rutinní lékařská vyšetření, která ukážou, jaká opatření je třeba přijmout k léčbě cefalalgie.

Pokud pacient dodržuje všechny předpisy lékaře, brzy se bude moci zbavit bolestivých záchvatů a vyhnout se nepříjemným následkům spojeným s nemocemi..

Recenze

Před menstruací jsem míval bolesti hlavy, byly umírněné, ale abych se ujistil, že je se mnou všechno v pořádku, šel jsem k lékaři. Aby tento problém odstranil, doporučil mi dodržovat denní režim, zajistit si dostatečný spánek, správnou výživu a nezapomenout na fyzickou aktivitu. Striktně jsem dodržoval pokyny lékaře a bolest mě přestala obtěžovat.

Svetlana, 30 let

Příčinou mého nepohodlí během menstruace byla anémie. Bolí mě hlava dost hrozně. Po absolvování léčby, kterou mi předepsal lékař, se vše vrátilo do normálu. Nyní pečlivě sleduji své zdraví a vždy procházím rutinním vyšetřením.

Migréna mě začala mučit docela nedávno. Ukázalo se, že to bylo kvůli hormonální antikoncepci, kterou jsem nedávno začala užívat. Ale doktor mě ujistil, že po chvíli příjem bolesti přestane. Těšíme se na vylepšení.

Ukazuje se, že více než 50% žen na světě mělo alespoň jednou v životě cystitidu. Mnoho lidí se proto zajímá o to, jak souvisí cystitida a opožděná menstruace. V jakých případech je třeba se vyděsit a běžet k lékaři?