Bolest během menstruace: příčiny, způsoby, jak se zbavit dysmenorey

Taková „nepříjemnost“ jako bolestivá období je známá mnoha ženám. Statistiky těchto stížností jsou stabilní na úrovni 30–60% z celkového počtu žen v plodném věku, zatímco u 10% pacientů to vede k výraznému zhoršení blahobytu či dokonce postižení [1,2]. Otázka, proč je bolest během menstruace tak silná, velmi často zazní v gynekologické ordinaci. Moderní gynekologie nazývá takovou bolest projevem nemoci, jako je algomenorea nebo syndrom bolestivé menstruace.

Je třeba poznamenat, že lékaři používají dva termíny paralelně - „algodismenorea“ a „dysmenorea“ - jako zaměnitelné. Přesnější (ale delší) definování bolestivé menstruace je termín „algodismenorrhea“ odvozený z řeckých slov: algos - „bolest“, předpony dys- - „odchylka od normy“, mēn - „měsíc“, rhein - „expirace“. Ale pro snadné použití je zvykem jej zkrátit a zkombinovat s užším - „dysmenoreou“. Bez ohledu na terminologické nuance může syndrom bolestivých období doslova srazit na několik dní zdánlivě dokonale zdravou ženu. Jaký je důvod a co dělat, když břicho bolí během menstruace? Pojďme na to přijít.

Proč bolí žaludek během menstruace??

Abyste pochopili, proč vás silná bolest během menstruace obtěžuje, musíte si pamatovat, jaký je menstruační cyklus. Jedná se o proces přípravy na početí dítěte pravidelně se opakující v těle ženy v reprodukčním věku, který se skládá ze dvou fází. Zpočátku folikuly s vejci dozrávají ve vaječníku, z nichž jeden (nebo někdy dva) se stane dominantním. Poté začíná příprava na oplodnění v děložní dutině a v případě, že k ní nedošlo, smrt a následné odmítnutí endometria - vnitřní sliznice dělohy.

 • 1 den menstruace je začátkem fáze odmítnutí. Sliznice se odlupuje od stěn dělohy a spolu s krví vystupuje. Současně děloha provádí kontraktilní pohyby, které mohou být doprovázeny zvýšenou bolestí. V medicíně často dokonce vytvářejí analogii mezi tímto procesem a procesem porodu a upozorňují, že hormonální podpora v obou případech (výrazné zvýšení hormonu progesteronu se snížením hladiny estrogenu, ke kterému došlo v předvečer procesu) má mnoho společného [3]. Toto období obvykle trvá 3–5 dní.
 • Od 4 do 6 dnů dochází v těle k fázi zotavení - to je období regenerace epitelu pokrývajícího povrch rány dělohy.
 • Od 6 do 14 dnů cyklu se obnovuje sliznice dělohy - folikulární fáze. Ve vaječníku současně dozrávají folikuly s vejci. Tato fáze končí ovulací; folikuly se transformují do takzvaného žlutého tělíska, které připravuje sliznici na příjem oplodněného vajíčka.
 • Od 14. do 28. dne cyklu začíná luteální fáze, během níž endometrium zesiluje v důsledku sekrece děložních žláz a sliznice dělohy bobtná, což vytváří příznivé podmínky pro zavedení embrya. Vajíčko uvolněné z folikulu se pohybuje vejcovodem v očekávání oplodnění. Tato fáze končí buď oplodněním, nebo odmítnutím zastaralé sliznice a resorpcí žlutého tělíska.

Z hormonálního hlediska je od 1. do 14. dne cyklu tělo ženy pod vlivem estrogenů (hlavně estradiolu) a od 15. do 28. dne je účinek progesteronu maximální, podle tohoto kritéria je menstruační cyklus rozdělen na estrogenovou a progesteronovou fázi. První odpovídá folikulární fázi ovariálního cyklu, druhá luteální fázi změn ve vaječnících.

Je třeba si uvědomit, že výše uvedené rozdělení fází podle načasování se vztahuje pouze na ty případy, kdy je měsíční cyklus klasických 28 dní. Vzhledem k tomu, že doba trvání cyklu je u každé ženy individuální, může se trvání fází také mírně lišit..

Normálně by tyto procesy, které jsou pro ženské tělo zcela přirozené, měly probíhat bez bolesti. U mnoha žen je však proces odmítnutí sliznice doprovázen významnou bolestí..

Bolest během menstruace se obvykle objevuje 2-3 hodiny před nástupem menstruace nebo okamžitě s výskytem krvavého výtoku. Jsou lokalizovány v pánevní oblasti, někdy v dolní části zad nebo stehen.

To je často doprovázeno dalšími příznaky: bolesti hlavy, dyspeptické poruchy (poruchy trávicího systému), nevolnost, zvracení, celková slabost.

Takové projevy mohou trvat několik hodin až několik dní, někdy se zintenzivňují uprostřed nebo na konci menstruace. Právě pro tuto symptomatologii je stanovena diagnóza „dysmenorea“ („algodismenorea“)..

Dysmenorea může mít mnoho důvodů, od psychogenního faktoru - snížení prahu individuální bolesti, končící organickými patologiemi, jako je endometrióza nebo hyperflexe dělohy [4].

Druhy a stupně dysmenorey

V mezinárodním klasifikátoru nemocí se dysmenorea dělí na primární (funkční), sekundární (organickou) a neurčenou (neznámého původu) [5].

U primární dysmenorey se výše uvedené příznaky vyskytují na pozadí absence strukturálních změn (patologií) v pohlavních orgánech, což je potvrzeno ultrazvukovým vyšetřením v době bolestivé menstruace [6]. Jinými slovy, silná bolest během menstruace nastává tam, kde se vše zdá být normální a nic by nemělo bolet.

V moderní vědě existují dva hlavní úhly pohledu na tento problém [7,8]:

 • První zohledňuje úlohu psychologického faktoru a fyziologického typu žen náchylných k primární dysmenorei: jedná se o mladé dívky astenického typu s neurastenickými nebo labilní hysteroidními charakteristikami osobnosti. Čekání na nástup menstruace jim může způsobit úzkostně neurotické poruchy a psychogenní pokles prahové hodnoty bolesti, což vede k tomu, že i malé bolesti budou mnohonásobně silnější..
 • Další pohled je založen na skutečnosti, že v menstruační krvi je odhalen zvýšený obsah prostaglandinů, jako jsou EP3 a F2α - biologicky aktivní látky, které regulují kontrakci dělohy, fungování jejích cév, intenzitu bolesti a mnoho dalšího. Nadměrná produkce těchto látek může vést k nedostatku děložního oběhu, ostrým křečím děložních svalů a objektivně silným bolestivým pocitům..

Aktivace produkce prostaglandinů v děloze je spojena s hormonálními účinky estradiolu a progesteronu. Je to jejich poměrný poměr, a ne absolutní úroveň, která spouští nebo inhibuje produkci prostaglandinů.

Se sekundární dysmenoreou v těle ženy jsou pozorovány nemoci a strukturální změny v reprodukčních orgánech. Nejčastěji diagnostikovanými chorobami [9] jsou endometrióza; zánětlivé procesy pohlavních orgánů, zánět vejcovodů, anomálie reprodukčních orgánů, děložní myomy.

Podle závažnosti bolesti existují 4 stupně dysmenorey [10]: mírná, střední, těžká dysmenorea, maximální stupeň dysmenorey.

Podle pozorování lékařů je nejvýraznější stupeň dysmenorey u 96% žen doprovázen také různými příznaky PMS..

Co dělat ke snížení menstruační bolesti?

V případech, kdy bolí břicho nebo hlava během menstruace, byste neměli snášet bolest. S využitím znalostí nashromážděných moderní vědou můžete zmírnit svůj stav a získat zpět svou pracovní kapacitu.

Symptomatická terapie - odstranění bolesti v okamžiku jejího vzniku

Podle výzkumu vědců jsou při odstraňování bolesti během menstruace nejúčinnější následující typy léků [11]:

 • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID);
 • kombinované léky proti bolesti obsahující NSAID, analgetikum, slabý psychostimulant a antispazmodik v různých poměrech, které zcela eliminují bolest u 71% pacientů;
 • myotropická antispazmodika.

Fytoterapie by neměla být opomíjena jako pomocné ovlivňující činidlo. Ve většině případů se rostlinné extrakty používají v tinkturách, komplexních homeopatických přípravcích a doplňcích stravy určených ke zmírnění příznaků dysmenorey. Často se používají výtažky z posvátného vitexu (Vitex agnus-castus), St..

Řešení příčin a prevence

Nezapomeňte, že po úlevě od bolesti byste měli navštívit gynekologa, abyste zjistili příčinu příznaků, jinak se v příštím cyklu bolest znovu vrátí. Je třeba si uvědomit, že léčba sekundární dysmenorey zahrnuje povinnou terapii základního onemocnění..

U primární dysmenorey byla vědecky prokázána fakta o vlivu životního stylu a výživy na závažnost bolesti během menstruace [12]. Podle výsledků pozorování se příznaky dysmenorey častěji projevují u dívek a mladých žen, jejichž práce je spojena s neuropsychickým stresem nebo s prodlouženou statickou polohou během práce.

Vědecké studie rovněž ukazují, že ženy se symptomy dysmenorey mají nedostatek určitých vitamínů a minerálů a obecně mají klinické příznaky hypovitaminózy [13]. Proto se doporučuje preventivně užívat komplexy vitamínů. Tuto metodu prevence lze doporučit mladým dívkám s nekomplikovanou primární dysmenoreou, které nechtějí používat antikoncepci.

Při primární dysmenorei předepisují porodníci-gynekologové pacientům poměrně často COC (kombinovaná perorální antikoncepce) [14], které se užívají v antikoncepčním režimu po dobu 3–4 měsíců. Tyto léky snižují množství krvácení během menstruace kontrolou nadměrného růstu endometria a potlačením ovulace. Výběr těchto léků se provádí čistě individuálně. Pokud je to nutné, kombinují se COC s analgetiky.

 • Sedativa různé intenzity v kombinacích (od bylinných přípravků po sedativa).
 • Antioxidanty (vitamin E) pro normalizaci produkce prostaglandinů.
 • Přípravky hořčíku (askorbát hořečnatý, citrát hořečnatý), které snižují příznaky dehydratace a zmírňují pocit úzkosti (například Magnelis).
 • Někdy jsou fytoestrogeny předepisovány jako alternativa k hormonální substituční terapii, ale experimentální údaje o tomto tématu jsou rozporuplné [15].

Pozorování žen, které aktivně a pravidelně navštěvují tělocvičnu, potvrzují, že po trénincích v předmenstruačním období a bezprostředně po menstruaci často zaznamenávají pokles pocitů bolesti [16].

Je důležité si uvědomit, že bolest v prvních dnech menstruace není normou; může to být signál vážnějších problémů. Spolu s úlevou od příznaků bolesti, je důležité pečovat o zdravotní kontroly vašich žen. Použitím integrovaného přístupu můžete dosáhnout úspěchu v léčbě této patologie a výrazně zlepšit kvalitu života..

Přípravek s komplexem vitamínů pro dysmenoreu

Pro korekci bolestivých příznaků menstruace pomocí vitamínů a minerálů vyvinuli domácí vědci biologicky aktivní přísadu CIKLOVITA ®, která nemá na ruském trhu obdoby..

Jedinečnost vědeckého vývoje ztělesněného vitamín-minerálního komplexu CIKLOVITA ® potvrzuje patent na vynález č. 2 443 422 [17]. Vývoj je založen na skutečnosti, že ženy ve věkové kategorii 18–35 let v různých fázích menstruačního cyklu mají nedostatek různých vitamínů a mikroelementů. Například v estrogenní (folikulární nebo proliferativní) fázi menstruace je ženské tělo obzvláště náročné na přítomnost vitamínů B a zinku a ve fázi progesteronu (luteální nebo sekreční) se zvyšuje potřeba vitamínů A, C, E, stejně jako selenu a mědi..

CYCLOVITA ® je vyvážený dvoufázový vitaminový a minerální komplex, který je navržen přesně s ohledem na cyklické změny v těle ženy a má dvě jedinečná složení pro každou polovinu menstruačního cyklu - CYCLOVITA ® 1 a CYCLOVITA ® 2. Celkově obsahují:

 • 12 vitamínů: A, B1, B2, B5, B6, B9, B12, C, D3, E, N, PP.
 • 5 minerálů: měď, zinek, jód, selen, mangan.
 • Rutin a lutein.

Složky jsou v jedinečných dávkových poměrech, které jsou optimální pro fáze I a II měsíčního cyklu a jsou určeny k užívání v příslušné dny. Doporučuje se užívat:

 • CYCLOVITA ® 1 - ve dnech 1-14 cyklu, 1 tableta denně s jídlem;
 • CYCLOVITA ® 2 - 15. - 28. den cyklu, 1 tableta dvakrát denně.

Délka kurzu - 1 měsíc.

Kontraindikace pro použití jsou: individuální nesnášenlivost složek, těhotenství a kojení. Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem..

P. S. Podrobnější informace a doporučení pro užívání vitamín-minerálního komplexu CYCLOVITA ® lze získat na oficiálních webových stránkách.

* Číslo biologicky aktivního doplňku stravy „Vitamin-minerální komplex CIKLOVITA ®“ v Rejstříku státních registračních osvědčení Rospotrebnadzor - RU.77.99.11.003.Е.003222.07.17, datum registrace - 24. července 2017.

K udržení pravidelného cyklu lze často doporučit cyklickou vitaminovou terapii. Vybírá se s ohledem na potřeby mikroživin v těle v souladu s fázemi menstruačního cyklu.

Hormonální nerovnováha je jednou z příčin nepohodlí během menstruace.

Nedostatek vitamínů a minerálů v těle ženy může vést k hormonální nerovnováze, což může zase přispět k rozvoji různých poruch v oblasti ženských pohlavních orgánů.

Hormony jsou odpovědné nejen za emoční stav a pohodu ženy, ale také za její vzhled. To platí zejména během menstruace..

Kurzový příjem komplexu CYCLOVITA® pomáhá snížit projevy PMS, zlepšit pohodu během menstruace, nastolit pravidelný menstruační cyklus a také příznivě ovlivňuje stav pokožky obličeje, vlasů a nehtů. *

* „Studie účinnosti a bezpečnosti doplňků stravy„ CYCLOVITA “při léčbě menstruačních nepravidelností a syndromu předmenstruačního napětí.“ Gromova O.A. 08/22/2011
** Účinnost cyklické korekce mikroživin pro regulaci menstruačních funkcí v případě narušení tvorby menarché. Z. Limanova a kol., Gynecology No. 2, svazek 14/2012

 • 1,3,4,6,8,9 https://clck.ru/EdXdD
 • 2,10,11,12,14 https://clck.ru/EdXby
 • 5 http://apps.who.int/classifications/icd10/browse/2016/en#/N94
 • 7 https://medintercom.ru/articles/algodismenoreya-pervichnaya-i-vtorichnaya
 • 13 https://clck.ru/EdXcG
 • 15 https://www.nkj.ru/archive/articles/13952/
 • 16 https://clck.ru/EdXcb
 • 17 http://www.freepatent.ru/patents/2443422

Dnes v řadě nezávislých laboratoří existují testovací systémy pro stanovení některých vitaminů, které jsou pro tělo ženy důležité, v krvi, jako je kyselina listová, vitamin B12, vitamin D, a také screening všech životně důležitých a toxických stopových prvků, které jsou k dispozici pro stanovení za účelem kontroly jejich referenčních hodnot.... Bohužel, ačkoli tyto studie nejsou levné, ale pokud je to možné, doporučuje se je provádět před a po užití vitamín-minerálních komplexů..

Silná bolest během menstruace - norma nebo důvod navštívit lékaře?

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..

V této době koncepce nepřichází v úvahu, protože hladké svaly dělohy způsobují silné kontrakce a napomáhají odmítnutí použitého endometria. Kromě toho je tento proces doprovázen křečemi žil a kapilár, a proto není dostatek kyslíku a živin do všech tkání a orgánů..

V kritických dnech proto dochází k intenzivní bolesti. Důvodem tohoto vývoje jsou hormony - prostaglandiny. Pokud vezmeme v úvahu podrobněji, pak během 25-30 dnů je děloha, která se připravuje na oplodnění, uvnitř nasycena mnoha kapilárami, jejichž hlavní funkcí během oplodnění dělohy je dodávat živiny a kyslík plodu.

Pokud nedojde k oplodnění, není potřeba přítomnost této vrstvy tkáně v děložní dutině a syntéza prostaglandinů je odstraněna. Jedná se o druh „mini-porodu“: pohlavní orgán se stahuje a snaží se osvobodit od zbytečného endometria a lehce otevírat děložní čípek.

Bolest z tohoto fyziologického procesu může být přítomna, ale pokud se občas zesiluje, měli byste se poradit s gynekologem. Můžete vydržet takovou bolest, ale je nejlepší odstranit příčinu syndromu zvýšené bolesti.

 1. Bolest během menstruace
 2. Povaha bolesti během menstruace
 3. Stupeň dysmenorey
 4. Příčiny bolestivých období
 5. Diagnostika
 6. Co dělat s bolestí první den menstruace?
 7. Jak snížit bolest během menstruace?
 8. Kdy navštívit lékaře?
 9. Důsledky bolestivých období
 10. Léčba
 11. Antispazmodika
 12. jiné metody
 13. Neléková léčba
 14. Zdravá dieta
 15. Fyzická aktivita
 16. Relaxační techniky
 17. Gestageny
 18. Perorální antikoncepce (COC)
 19. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 20. Lidové léky na bolest během menstruace
 21. Prevence
 22. Recenze žen

Bolest během menstruace

Bolestivý syndrom během kritických dnů je vyjádřen různými způsoby:

 • bolest hlavy (migréna);
 • nepohodlí, bolavé oči;
 • náhlé zvýšení a snížení tlaku;
 • arytmie, nevolnost, zvracení;
 • zvýšené pocení;
 • nervozita, podrážděnost ;, náhlé změny nálady;
 • nedostatečný odpočinek, únava, otoky;
 • citlivost na hrudi, bolesti dolní části zad;
 • přerušení práce gastrointestinálního traktu (poruchy, zácpa, průjem atd.).

Povaha bolesti během menstruace

Menstruace je přirozený proces, při kterém se ženské tělo zbavuje starého.

Vzhledem k tomu, že samotný proces odstraňování tkání je řízen nervovým systémem, nejsou vyloučeny nepohodlí a bolestivé pocity, ale pokud je tento pocit výraznější, pak dochází k určitým selháním celkového zdraví ženy.

Za normálních okolností může lehké bolestivé nepohodlí začít nějakou dobu před nástupem krvácení a může trvat dva dny.

Podle popisů jsou projevy bolesti podobné kontrakcím, ostrým, bolestivým s návratem do dolní části břicha a bederní oblasti.

Stupeň dysmenorey

Podle intenzity jsou pocity rozloženy do 4 stupňů:

 1. 0 stupňů. Mírná bolest břicha, není třeba užívat léky proti bolesti;
 2. 1 stupeň. Obecně mírná malátnost, kterou můžete tolerovat. Může být doprovázena melancholií, migrénami, zažívacími potížemi. Jednorázové s použitím léku proti bolesti;
 3. 2. stupeň. Bolest v kritických dnech je silná a doprovází projevy: závratě, zimnice, mírná slabost, bolesti hlavy, nervozita. Jak čas plyne, onemocnění se zesilují. Uklidňující a bolestivé léky vám pomohou cítit se lépe.
 4. 3 stupně. Výrazná bolest v podbřišku se objevuje několik dní před prvním výtokem a trvá po celou dobu menstruace. Příznaky jsou následující: horečka, silné bolesti hlavy, arytmie, možná ztráta vědomí.

Příčiny bolestivých období

Proč je bolest? Bolestivý syndrom během menstruace se může objevit kvůli nesprávné poloze reprodukčních orgánů, náchylnosti k nejmenším změnám v těle, silné emocionalitě, kvůli zablokování odtokového traktu adhezemi a jizvami po potratu.

Dědičnost, nedostatek vápníku a hořčíku, nedostatek vitamínů a fyzická nečinnost (nedostatek fyzické aktivity) mají také vliv..

Všechno výše uvedené lze připsat přerušení syntézy hormonů, se zvýšením prostaglandinů se zvyšuje impulzivní napětí dělohy, lumen v cévách se zužuje.

Užívání antikoncepčních prostředků, jako je spirála, může také vyvolat výskyt primární dysmenorey. Endometrióza, myom reprodukčního orgánu, těhotenství v přívěskech, zánětlivá, infekční onemocnění urogenitálních orgánů vyvolávají sekundární dysmenoreu. Nesnesitelná bolest v kritické dny je způsobena výskytem cyst a polypů v děložní dutině.

Diagnostika

U každé ženy se silné bolestivé projevy promění v neustálé utlačované očekávání kritických dnů..

Tento problém vyžaduje důsledné řešení návštěvou gynekologické ordinace, absolvováním příslušných testů na množství ženských hormonů, provedením ultrazvukové diagnostiky.

Specialista může také požádat o škrábání nitroděložní dutiny, laparoskopii, Dopplerovské zobrazení žil a kapilár, návštěvu dalších lékařů (neurolog, chirurg, psychiatr).

Kromě toho musí pacientka průběžně vést deník a kalendář menstruačního cyklu..

Co dělat s bolestí první den menstruace?

Zde je několik způsobů, jak eliminovat bolest v počátečních a následujících dnech, pokud je malátnost mírná:

 • pít více tekutin;
 • dělat aktivní pohyby (fyzická aktivita zmírňuje křeče);
 • vodní procedury s teplou vodou;
 • užívání kvalitních léků proti bolesti.

Ale když je na začátku menstruace výrazná bolestivost, prostě není síla vstát z postele, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Takové podmínky naznačují významné problémy v reprodukční sféře..

Jak snížit bolest během menstruace?

Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

 1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
 2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
 3. Léky;
 4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

Kdy navštívit lékaře?

Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

 1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
 2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
 3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
 4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
 5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

Důsledky bolestivých období

Podle přirozené fyziologie endometria - vnitřní výstelky dělohy, je každý měsíc nahrazena novou sliznicí. Zbavení zastaralé tkáně se provádí pomocí kontrakcí dělohy a v důsledku toho se objeví mačkání citlivých nervových vláken a zúžení cévního lumenu.

To je to, co způsobuje projev bolesti během menstruace. Bedrová oblast a křížová kost se účastní bolesti. Projev dysmenorey v čase je charakterizován začátkem a prvními dny kritických dnů.

Léčba

Nejpřijatelnějším způsobem je použití léku s analgetickým účinkem. Aspirin a všechny tablety obsahující aspirin však nelze užívat..

Antispazmodika

Téměř všichni lékaři předepisují antispazmodika k odstranění menstruačních projevů s následujícím názvem:

 • "Analgin",
 • „No-Shpa“,
 • "Spazmalgon",
 • "Baralgin",
 • „Ketanov“ („Ketorol“),
 • "Nimesil",
 • Ibuprofen.

Dnes jsou široce používány také čípky pro rektální a vaginální použití. Svíčky nemají žádné věkové omezení a pokud se objeví nepříjemné projevy, používají se k menstruaci.

Paracetamol v čípcích je hlavní účinnou látkou. Tato metoda simuluje vlastnosti analginu a díky svému protizánětlivému účinku kvalitativně zmírňuje všechny nepříjemné příznaky menstruace.

Mnoho gynekologů předepisuje následující topické čípky:

 • Efferalgan,
 • Ibuprofen,
 • Diklofenak,
 • "Paracetamol".

Vzhledem k tomu, že každý lék má kontraindikace, není před použitím čípků zbytečné konzultovat lékaře.

jiné metody

Chcete-li odstranit bolest během menstruace, můžete také vzít:

 • Hormonální léky (s použitím antikoncepčních prostředků v pilulkách klesá intenzita bolesti).
 • Sedativa (normalizují emoční stav, vedou k relaxaci, uvolňují nervové napětí).
 • Homeopatické léky (často hrají v boji proti menstruační bolesti další roli).
 • Fyzioterapie (ultrazvuk, proudy a další, s výjimkou oteplování).
 • Vitaminové asociace.
 • Akupunktura.

Neléková léčba

Zde je několik obecných pokynů pro úlevu od bolesti během menstruace:

Zdravá dieta

Projev bolestivého syndromu je ovlivněn jídlem během ženských dnů..

Zahrnutí následujících potravin do stravy funguje dobře:

 • mořské rybí maso,
 • olej a slunečnicová semínka,
 • sója,
 • arašídy, stejně jako vlašské ořechy, mandle,
 • mastné a poloolejové ryby.

Všechny tyto potraviny obsahují omega-tři mastné kyseliny, které mohou pomoci snížit svalové kontrakce..

Podobným způsobem funguje doplnění vápníku a hořčíku. Denní míra spotřeby těchto prvků je 800, respektive 300 mg.

Zelená zelenina, mléčné výrobky, sušené ovoce, luštěniny a obiloviny mají vysoký obsah hořčíku.

Existují také produkty, které stimulují nástup bolesti během menstruace spasmováním tkáně hladkého svalstva reprodukčního orgánu:

 • Pepřové omáčky
 • Smažené pokrmy
 • Kofein
 • Alkohol

Fyzická aktivita

Mírná fyzická aktivita je během menstruace velmi prospěšná. Motorické zátěže tvoří normální metabolismus, což má pozitivní vliv na pozadí bolesti.

Velmi výrazně omezte onemocnění - chůze, chůze na čerstvém vzduchu, jednoduché kardio cvičení.

Relaxační techniky

Nervozita a špatná nálada dramaticky zvyšují stupeň bolesti.

V takových případech může pomoci několik relaxačních technik..

Musíte jen trochu abstrahovat od aktuálních problémů, lehnout si ke své oblíbené zábavě nebo práci, dopřát si trochu uvolnění a vyložení.

Jóga s tím může pomoci..

Gestageny

Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

Současné gestagenní léky se významně liší od svých protějšků na konci dvacátého století, nyní jsou účinnější a bezpečnější, prakticky nemají žádné kontraindikace.

Perorální antikoncepce (COC)

Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Se stávajícími kontraindikacemi a jednoduše neochotou užívat hormonální antikoncepci si můžete zcela vystačit s nesteroidními protizánětlivými léky. NSAID se vyznačují vlastnostmi zmírňujícími bolest, jsou předepsány k použití přesně tehdy, když se objeví bolestivá onemocnění.

Tyto léky fungují analogicky s výše uvedeným, NSAID minimalizují přítomnost základních příčin bolesti, prostaglandinů, v krevních sekretech. Léky této skupiny se okamžitě vstřebávají v zažívacím traktu a mají účinek po dobu 5,6 hodin.

Nejběžnější názvy pro skupinu NVPS jsou:

 • Aspirin,
 • Ibuprofen
 • Ketoprofen,
 • Proxykam,
 • Diklofenak.

Četné experimenty prováděné za účelem odstranění počáteční dysmenorey prostřednictvím NSAID ukázaly, že naproxen, ibuprofen, kyselina mefenamová a aspirin vykazují skvělé výsledky v boji proti počáteční dysmenorei, ale Ibuprofen je mezi nimi na prvním místě, pokud jde o minimální stupeň nežádoucích účinků.

Lidové léky na bolest během menstruace

V této souvislosti jsou velmi důležité různé recepty z bylin a kořenů..

Tato populární doporučení jsou časově ověřená a velmi účinná:

 • Nálev malinových listů. Vařte 30-40 gramů suchých malinových listů s 250 ml vroucí vody. Mělo by to trvat asi 30 minut, napněte a trochu pijte během dne.
 • Nálev heřmánku lékařského a listů meduňky. Míchejte jednu lžíci suchých surovin z těchto rostlin a vařte 250 ml převařené vody. Trvejte na pití 5,6 doušků po dobu dvou hodin před jídlem během dne. Kurz - celé období menstruace.
 • Sbírka heřmánku lékařského, kořenů máty a kozlíku lékařského. Míchejte hlavní suché složky kolekce v poměru 2: 2: 1. Vařte dvě polévkové lžíce kolekce s 200 ml převařené vody. Zabalte a trvejte hodinu, projděte sítkem a vypijte 30 ml třikrát denně.
 • Sedativní bylinné tinktury a čaje. Užitečné jsou různé druhy tinktur a bylinných nápojů obsahujících motherwort nebo valerian..
 • Dr. Mom a Ichthyol mast. Smíchejte je. Aplikujte na povrch pokožky na místo, kde pociťujete bolest několik hodin, poté opláchněte vodou o teplotě 35 stupňů.
 • Zázvorový recept. Vařte nasekaný zázvor s vroucí vodou a trvejte asi půl hodiny, poté promíchejte infuzi s malým množstvím cukru, pijte horké těsně před spaním.

Prevence

Preventivní opatření k zabránění nástupu projevů dysmenorey je těžké přeceňovat, ale většina poctivého sexu je prostě nepoužívá.

Každá žena musí navštívit odborníka jednou ročně..

Počáteční vyšetření gynekologem by mělo být provedeno bezprostředně po stanoveném datu menstruačního cyklu, nejpozději však do 16 let a bez negativních indikací od dívky.

Záněty různé etiologie, které snižují normální procesy v urogenitálním systému, musí být vyléčeny bez selhání, aby se zabránilo komplikacím v budoucnu. Toto chování vylučuje možnost komplikací během kritických dnů dysmenorey..

Vzhledem k tomu, že potrat často vede k mechanickému narušení slizniční tkáně dělohy a má negativní vliv na hormonální parametry ženy a její menstruační funkci, je nejlepší používat kvalitní léky k zabránění oplodnění..

Je také velmi důležité provádět preventivní opatření pro bolestivé dny žen, aby se vyloučily tak závažné patologické stavy, jako je nemožnost početí, výskyt neuróz a psychóza v důsledku systematické bolesti.

Pokud je ženská menstruace komplikována výraznými bolestmi, samoléčba se stává irelevantní. V takovém případě je velmi důležité kontaktovat odborníka. Prostřednictvím dokonce jednoduchých krevních testů nebo nátěrů, ultrazvukových vyšetření gynekolog identifikuje hlavní příčiny a určí způsob léčby.

Silná bolest během menstruace: příčiny křečí

Každý měsíc mají ženy kritické dny. Nikdo nemá toto období rád a někteří na něj čekají se strachem kvůli strašným bolestem v křečích. Jsou chvíle, kdy je zástupce slabšího pohlaví nucen zůstat doma a zavolat sanitku, protože se cítí hrozně. Co způsobuje silnou bolest během menstruace, jak zabránit jejich vzhledu a zmírnit křeče, pokud se již objevily, musíte vědět, abyste si mohli pomoci před návštěvou lékaře.

Proč bolí dolní část břicha?

Dysmenorea je bolest v podbřišku, která doprovází menstruaci. Vznikají kvůli tomu, že do měsíce roste epitel v děloze, ke kterému se embryo po oplodnění připojí, a pokud se tak nestane, tělo se ho zbaví krvácením. Lékaři zjistili, že je nemožné otěhotnět první den cyklu..

Během menstruace se u ženy objeví mírná nevolnost, nepříjemné pocity v břiše a únava. To jí však nebrání dodržovat obvyklý životní rytmus. Pokud jsou kritické dny velmi bolestivé a cyklus je nepravidelný, musíte kontaktovat gynekologa.

Druhy bolesti během menstruace

Existují dva typy dysmenorey: primární a sekundární.

Primární se vyskytuje do dvou let od začátku první menstruace v životě dívky. Nesouvisí to s žádnými patologiemi a bolest je přirozená a vzniká vyloučením neoplodněného vajíčka z vaječníku. Tento typ malátnosti obvykle zmizí po prvním narození. U primární dysmenorey se cyklus neztrácí, ale zůstává normální a pravidelný.

Sekundární, nebo jak se také nazývá, získaná dysmenorea, se vyskytuje v důsledku nemocí a změn v genitáliích. Objevuje se častěji u nežného pohlaví nad 30 let a je doprovázen srdeční arytmií, tachykardií a vegetativně-vaskulárními abnormalitami (nadměrné pocení, závratě).

Pokud se nepohodlí v průběhu let nezmění, nazývá se taková dysmenorea kompenzovanou. Pokud se bolest zesílí pouze s věkem, pak se podle toho dekompenzuje.

Odrůdy doprovodných onemocnění

Kromě bolesti v oblasti genitálií může být menstruace doprovázena:

 • Nepohodlí v srdci.
 • Silné bolesti hlavy nebo migrény.
 • Únava.
 • Nepříjemné pocity v oblasti očí.
 • Poruchy spánku.
 • Tlakové rázy.
 • Podrážděná a depresivní nálada.
 • Puffiness.
 • Změny nálady.
 • Bolesti zad.
 • Závratě, nevolnost a zvracení.
 • Zvýšené pocení.
 • Bolest na hrudi nebo citlivost.
 • Zácpa, průjem nebo jiné abnormality v zažívacím traktu.

Závažnost dysmenorey

Existují 4 typy bolesti v dolní části břicha během menstruace:

 • Stupeň 1. Bolest je mírná, není nutná žádná léčba bolesti. Žena vede normální život.
 • Stupeň 2. Křeče jsou mírné a snesitelné. Jsou doprovázeny poruchami gastrointestinálního traktu, migrénami a poklesem nálady. Příznaky lze snadno vyřešit vypitím drogy.
 • Stupeň 3. Těžká nevolnost, doprovázená zimnicí, bolestmi hlavy, nevolností, slabostí, závratěmi. Léčba může pouze snížit intenzitu bolestivých pocitů..
 • Stupeň 4. Intenzivní bolest se objevuje několik dní před prvním dnem cyklu a je doprovázena horečkou, bolestmi srdce, bolestmi hlavy až zvracením a tachykardií. Dívka je úplně postižená a může omdlít. Bohužel je nemožné zmírnit stav pomocí improvizovaných prostředků bez pomoci lékaře..

Příčiny menstruační bolesti

Menstruační bolest může nastat v důsledku následujících faktorů.

 • Nesprávné umístění vnitřních orgánů, zejména dělohy.
 • Vzniklé srůsty a jizvy po umělém ukončení těhotenství (potrat).
 • Dědičnost.
 • Neustálý psycho-emoční stres.
 • Nedostatek železa, vápníku a hořčíku v těle.
 • Hormonální poruchy.
 • Avitaminóza.
 • Instalované nitroděložní tělísko.
 • Mimoděložní těhotenství.
 • Sedavý a neaktivní životní styl.
 • Zánět v malé pánvi.
 • Nemoci jako děložní myomy, endometrióza.
 • Tvorba cyst nebo polypů v děloze.
 • Sexuálně přenosné infekce.

Pokud pocity nezasahují do normální činnosti dívky, neměli byste se obávat a dělat závěry. Pokud křeče interferují velmi silně a nelze je tolerovat, musíte se poradit s odborníkem.

Léčba dysmenorey

Když léky již nepomáhají zbavit se strašných příznaků a žena je nucena vzdát se všech svých povinností každý měsíc po dobu několika dnů, pak je zásadní vyšetření gynekologa.

Většina léků, které lékař předepisuje, je zaměřena na snížení množství produkovaných prostaglandinů a tím snížení kontrakcí dělohy, které způsobují záchvaty..

Lékař může předepsat nízkodávkový hormonální lék nazývaný perorální antikoncepce. Účinek budou mít také protizánětlivé nesteroidní léky a antispazmodika..

Nějaký čas před začátkem menstruace lékař předepisuje komplexní přípravky, které zahrnují železo, vápník, hořčík a vitamíny. Je nutné je pít předem, aby se na začátku cyklu v těle nahromadily potřebné stopové prvky a měly potřebný účinek..

Elektroforéza a UHF poskytují úlevu od bolesti a zahřátí. Tyto postupy pomohou odstranit bolestivé pocity, ale je také lepší začít s nimi předem..

Domácí léčba

Pokud je menstruace pravidelná, bolest je tolerovatelná a není třeba revidovat váš rozvrh, můžete doma pacientku zmírnit následujícími způsoby:

 • Lehněte si chvíli v poloze plodu (na boku se zastrčenými nohami).
 • Postavte se pod teplou sprchu, abyste uvolnili svaly a rozšířili cévy.
 • Masírujte břicho krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček a masírujte dolní část zad.
 • Jděte na kurz jógy nebo si trochu zacvičte doma (otáčení těla různými směry, naklánění).
 • Vezměte antispazmodikum nebo lék proti bolesti.
 • Před a po menstruaci se vykoupejte asi 20 minut s přídavkem mořské soli. Během křečí z ní aplikujte obklady na spodní část břicha.
 • 15minutový ledový balíček může pomoci zmírnit napětí a snížit krvácení.
 • Pijte mátový a heřmánkový čaj několikrát denně.
 • Při absenci kontraindikací můžete do spodního břicha a křížové kosti vtřít roztok éterických olejů: 5 kapek šalvěje a řebříčku a 50 ml třezalky tečkované.

V rámci prevence doporučují lékaři jógu a plavání, které uvolňují svaly. Nepřeplňujte se, buďte velmi nervózní a pijte alkohol, zejména během menstruace a před ní. Omezte nadýmání a potraviny obsahující cukr. Čokoláda na druhé straně pomůže produkci endorfinů. Nejlepší je vést zdravý životní styl a zbavit se příčin bolesti během menstruace, než trpět a léčit jejich následky v budoucnu.

Menstruační bolest - jak se jich zbavit

Menstruační bolest jsou bolestivé pocity různé intenzity. Současně bolestivý syndrom v kritických dnech ne vždy naznačuje žádnou patologii. Mírná bolest během menstruace je často spojena s přirozeným stahem děložních svalů. Pokud je však nepohodlí tak silné, že narušuje obvyklý způsob života, je lepší být vyšetřen gynekologem, aby zjistil jeho příčinu..

Menstruační bolest - norma nebo patologie

Bolestivá období se nepovažují za patologii, pokud nejsou spojena s žádným onemocněním. Je velmi běžné, že bolest břicha během kritických dnů během prvních dvou let po začátku první menstruace. Během této doby se cyklus vrátí k normálu a obvykle bolest zmizí. Stejně často bolest během menstruace oslabuje po prvním narození v důsledku změn v ženském těle..

Pokud jsou však bolesti během menstruace velmi silné a významně zhoršují celkový stav ženy, považuje se to za patologii. Příčinou jsou různé poruchy v orgánech reprodukčního systému. A měli by být diagnostikováni, aby vyléčili základní onemocnění a v důsledku toho se zbavili bolesti během menstruace..

Příznaky bolesti

Povaha bolesti během menstruace může být odlišná: tahání, prasknutí nebo křeče. V případě akutní bolesti, která je jednoznačně považována za patologickou, se mohou navíc objevit závratě, zvracení a průjem. V závažných případech lze pozorovat mdloby.

Primární menstruační bolest, která není neobvyklá, obvykle začíná nástupem první menstruace. Někdy se mohou objevit během prvního a půl roku po jejich nástupu. Podle statistik je bolestivý syndrom častěji pozorován u dívek astenické postavy s malou tělesnou hmotností..

Bolest se obvykle začíná projevovat asi 12 hodin před nástupem menstruace. Jeho síla se může postupně zvyšovat a zůstává na stejné úrovni po dobu až 2 dnů. Poté bolest ustoupí a na konci menstruace úplně zmizí..

Druhy menstruační bolesti

Menstruační bolest se v lékařské terminologii nazývá dysmenorea..

Bolestivá období jsou klasifikována následovně:

 • Primární nebo funkční dysmenorea. Není spojen s žádným onemocněním a má fyziologické příčiny. Bolest může zmizet kvůli změnám v těle dívky, jak vyrůstá.
 • Sekundární nebo získaná dysmenorea. Je spojena s různými patologiemi orgánů reprodukčního systému nebo s chorobami jiných orgánů a systémů. Typicky se tento typ bolestivé menstruace vyskytuje u žen nad 30 let..

Bolest je také klasifikována podle síly jejího projevu v souladu s časovým obdobím:

Pokud si bolesti zachovají svou intenzitu na stejné úrovni, nazývá se dysmenorea kompenzovanou.

Pokud se bolest každoročně zvyšuje, pak se dysmenorea nazývá dekompenzovaná..

Podle intenzity projevu bolestivého syndromu se liší 4 stupně dysmenorey:

 • Při nulovém stupni se v břiše objevuje jemná mírná bolest, která nevyžaduje úlevu od bolesti.
 • U prvního stupně je pozorována mírná, ale tolerovatelná bolest. Mohou být doprovázeny mírnou depresí a bolestmi hlavy. Někdy dochází k rozrušení trávení. Tento syndrom bolesti lze snadno zmírnit pomocí léků proti bolesti..
 • Ve druhém stupni dochází k silné menstruační bolesti. Velmi často jsou doprovázeny nevolností a závratěmi. Na pozadí zhoršení stavu se může objevit obecná slabost a podrážděnost. Malátnost může přetrvávat po dlouhou dobu. Léky proti bolesti a sedativa mohou výrazně zlepšit vaši pohodu.
 • Ve třetím stupni dochází k velmi silné bolesti. Zpravidla se cítí již 2-3 dny před nástupem menstruace, přetrvávají s různou intenzitou až do konce menstruace. Na tomto pozadí může tělesná teplota stoupat a mohou se objevit silné bolesti hlavy, které mohou vyvolat zvracení a tachykardii. Během tohoto období je žena invalidní. Není možné zlepšit stav konvenčními léky proti bolesti.

Příčiny bolesti během menstruace

Příčiny bolesti během menstruace mohou být velmi odlišné. Chcete-li zjistit, co způsobilo bolestivý syndrom, musíte podstoupit vyšetření v lékařské instituci. Pokud se potvrdí fyziologická povaha bolesti, lékař dá ženě doporučení, která sníží intenzitu syndromu bolesti. Pokud je bolest způsobena patologickými procesy, bude předepsáno vyšetření a léčba.

Primární dysmenorea

Primární dysmenorea je důsledkem různých psychologických a fyziologických poruch.

Existují hlavní skupiny důvodů pro jeho rozvoj:

 • Mechanické. Bolestivé pocity jsou způsobeny potížemi s odtokem menstruační krve v důsledku různých abnormalit ve vývoji dělohy.
 • Endokrinní. Bolest vyvolává porušení syntézy prostaglandinů, což vede k bolestivým kontrakcím dělohy.
 • Ústavní. Bolestivý syndrom je spojen se špatným vývojem svalových struktur.
 • Neuropsychogenní. Nepohodlí se vyvíjí v důsledku snížení prahu citlivosti.

Sekundární dysmenorea

Sekundární dysmenorea se vyvíjí na pozadí různých onemocnění. Tato patologie je zpravidla diagnostikována u žen ve věku 25-35 let..

Následující patologie jsou považovány za hlavní příčiny bolesti během menstruace:

 • Endometrióza V tomto případě dochází k tažným bolestem a mohou se vyvinout zánětlivé procesy v pánevní oblasti..
 • Myom dělohy. Patologie je spojena s výskytem benigního nádoru ve svalové vrstvě dělohy. Toto onemocnění je velmi často způsobeno užíváním kombinovaných perorálních kontraceptiv. Častý porod je někdy příčinou děložních myomů..
 • Zánětlivá onemocnění. Mezi nejčastější příčiny bolesti během menstruace patří salpingitida a endometritida. Taková onemocnění mohou být vyvolána nechráněným pohlavním stykem nebo chirurgickým zákrokem na děloze a přídavcích..
 • Procesy adheze. Tyto patologie zpravidla vznikají na pozadí vývoje chronických zánětlivých onemocnění nebo po chirurgických zákrocích..

Jak snížit silnou bolest během menstruace

Nepokoušejte se užívat žádné léky, pokud během menstruace pocítíte silnou bolest. Existuje mnoho dalších účinných způsobů, jak tento stav zlepšit. Teplo pomáhá rychle zmírnit menstruační bolesti, ale zároveň si musíte být jisti, že dysmenorea není spojena s žádným onemocněním. Teplá sprcha, vyhřívací podložka nebo vana dobře uvolní svaly. Doba tepelných procedur by neměla přesáhnout 15 minut.

Jiné metody jsou považovány za účinné:

 • Masáž. Doporučuje se masírovat spodní část břicha kruhovým pohybem ve směru hodinových ručiček. Tlak na břicho by měl být mírný.
 • Embryo pozice. Musíte si lehnout a přitáhnout nohy k břiše. V této poloze se tělo automaticky uvolní, což snižuje menstruační bolest..
 • Tělesné cvičení. V případě silné menstruační bolesti se doporučuje několikrát si sednout. Toto cvičení je užitečné: když sedíte se zkříženými nohami, je třeba je pomalu spojit a roztáhnout.

Odborníci navíc doporučují dodržovat speciální dietu pro bolestivou menstruaci. Týden před nástupem menstruace je třeba se vyvarovat těžkého jídla. Je nutné minimalizovat spotřebu ovoce a zeleniny, které přispívají k výskytu fermentačních procesů ve střevech, což znamená, že mohou zvýšit menstruační bolest.

Doporučuje se zahrnout do stravy co nejvíce zeleninových šťáv. Navíc můžete užívat komplexy vitamínů. Je třeba si uvědomit, že kouření a zneužívání alkoholu mohou zvýšit menstruační bolest.

Relaxace, dechová cvičení a pozitivní přístup mohou pozitivně ovlivnit emoční stav a zmírnit menstruační bolesti. Tyto techniky vám umožní uniknout bolesti a stabilizovat stav bez použití jakýchkoli léků. Doporučuje se pokračovat v tom, co máte rádi, chatovat na internetu, číst knihy, časopisy nebo sledovat zajímavé filmy.

Pokud je příčinou bolesti během menstruace sekundární dysmenorea, pak je kromě úlevy od bolesti nutné léčit základní onemocnění.

Menstruační pilulky proti bolesti

Léky obvykle mohou rychle zmírnit menstruační bolesti. Za účinné jsou považovány nesteroidní protizánětlivé léky (Ibuprofen, Nimesulid, Nise, Ketonal) a analgetika (Analgin, Pentalgin, Paracetamol). Je však třeba si uvědomit, že tyto skupiny léčiv mohou mít negativní vliv na gastrointestinální trakt. Proto, pokud existují patologické stavy trávicího systému, je třeba tyto léky užívat opatrně..

Křeče v břiše můžete zmírnit menstruační bolestí pomocí spazmolytik - No-shpy, Spazmalgon. Zvýšená bolest během menstruace je často spojena s nadměrným vzrušením nervového systému. Běžná sedativa pomohou stabilizovat stav, nejčastěji se používá kozlík lékařský.

U přetrvávajících menstruačních bolestí se doporučuje nejdříve konzultovat užívání určitých léků se svým lékařem. Existuje další skupina léků, které mohou být účinné při snižování bolesti během menstruace. Jedná se o orální antikoncepci. Užívání hormonální antikoncepce lze provádět přísně podle lékařského předpisu. Tento typ léčby vám umožňuje obnovit hormonální hladiny, což znamená zmírnit menstruační bolesti..

Je vhodné upustit od užívání silných léků, například Ketanov, na menstruační bolesti. Tento silný lék je obvykle předepsán po operaci. Kromě toho byste neměli vypít více tablet, než kolik potřebujete. Nejprve musíte vzít jednu pilulku a počkat určitou dobu. Pouze v případě, že menstruační bolest neustoupila, je povoleno znovu užívat pilulku. Zároveň je však třeba dbát na to, aby nedošlo k překročení přípustné denní dávky. Tabletové přípravky je nutné zapít alespoň sklenicí vody. V tomto případě se lék rozpustí rychleji a začne pracovat..

Léčba lidovými prostředky

Mezi lidovými prostředky k odstranění menstruační bolesti jsou na prvním místě léčivé bylinné čaje, které se vyznačují sedativním účinkem. K jejich přípravě můžete použít meduňku, maliny, heřmánek, třešně, kopřivy a mnoho dalších přírodních produktů. Jakýkoli léčivý čaj se sedativním účinkem se doporučuje pít teplý. Při absenci alergických reakcí může být do nápojů přidán med ke zvýšení chuti.

Následující infuze a odvary jsou účinné pro zmírnění bolesti během menstruace:

 • Z malinových listů. Tři lžíce listů se nalije sklenicí vroucí vody a trvá čtvrt hodiny. Doporučuje se užívat infuzi po malých doušcích během dne..
 • Z kořene elecampanu. Lžička produktu se nalije sklenicí vroucí vody a trvá na tom hodinu. Musíte užívat infuzi 1 polévkovou lžíci 3krát denně.
 • Z kůry kaliny. 4 lžíce nakrájené kůry by měly být nality sklenicí vody a vařeny po dobu 30 minut a poté filtrovány. Doporučuje se užívat vývar 3krát denně, lžíci před jídlem..
 • Z přesličky Lžička bylin se nalije do 300 ml vroucí vody a trvá na tom hodinu. Doporučuje se konzumovat 50 ml infuze přibližně každou hodinu. Interval se zvyšuje, jak bolest ustupuje.

Rada gynekologa

Gynekologové doporučují v případě silných, nesnesitelných menstruačních bolestí, které přetrvávají déle než jeden den, okamžitě vyhledejte lékaře.

Průzkum by měl být proveden v dalších případech, a to:

 • Pokud je menstruační bolest doprovázena silným krvácením, během kterého se uvolňují krevní sraženiny.
 • Pokud se stav při užívání léků proti bolesti nemůže zlepšit.

Prevence menstruačních bolestí je především normalizace životního stylu. Tím se sníží intenzita bolesti během menstruace a v budoucnu to pomůže v kritických dnech úplně se zbavit nepříjemných příznaků..

Je velmi důležité vzdát se špatných návyků, jako je alkohol, drogy, kouření. Je důležité vyvážit stravu. Nabídka by měla obsahovat co nejméně kořeněných a kořeněných jídel. Spotřeba kávy by měla být minimalizována.

Kromě toho se doporučuje pravidelný sexuální život. Je třeba si uvědomit, že pozitivní emoce jsou důležitým faktorem pro zmírnění menstruační bolesti. Je třeba se vyvarovat stresu a podchlazení. Na tomto pozadí se mohou vyvinout různé zánětlivé procesy. Pravidelná fyzická aktivita pomáhá zlepšit zdraví a minimalizovat menstruační bolesti. I při velkém zatížení si musíte najít čas na sportovní aktivity. Plavání, tanec, běh, jóga jsou velmi užitečná zábava..

Gynekologové doporučují diagnostikovat příčiny dysmenorey.

Kromě toho menstruační bolest vždy vede k psychickým poruchám. Ženy často pociťují deprese a neurózy, které významně zhoršují kvalitu života..

Menopauza je normální fyziologický proces, který je způsoben přirozenými změnami hormonálních hladin spojených s přechodem těla z reprodukčního období, které je charakterizováno pravidelnou menstruací, k jejich úplnému ukončení..