Proč mě bolí záda před menstruací?

Mnoho žen může mít bolesti dolní části zad před menstruací. Pokud se fenomén vyskytne z fyziologických důvodů, nevyžaduje zásah a zmizí v průměru 2. den menstruace. Někdy nepříjemné pocity naznačují patologické stavy. Pak se kromě nich objeví další příznaky a v takových případech je nutná pomoc odborníka.

Příčina bolesti zad před menstruací a během menstruace

Důvody, proč bolí dolní část zad před menstruací, se obvykle dělí na 2 typy. První mohou být spojeny s nástupem kritických dnů a jsou způsobeny změnami produkce ženských pohlavních hormonů, což je normou. Druhé indikují zdravotní problémy.

Přirozené příčiny bolesti v bederní oblasti během tohoto období:

 1. Vlastnosti ženského těla a specifické umístění genitálií, zejména ohyb děložního čípku. Před menstruací se děloha zvětšuje, tlačí na nervové receptory sousedních orgánů, což vyvolává bolest v bederní oblasti.
 2. Kontrakce dělohy. Zavedené nitroděložní tělísko zvyšuje bolest.
 3. Nízký práh bolesti a zvýšená citlivost na bolest.
 4. Zvýšená sekrece estrogenu. Ovlivňuje nejen kontrakci dělohy, ale také schopnost těla vylučovat látky tlumící bolest.
 5. Genetická predispozice. Pokud příbuzní starších generací zažili bolestivé pocity před menstruací, pak dívka s největší pravděpodobností zdědí tuto vlastnost..
 6. Zadržování tekutin a otoky, typické před kritickými dny. Může způsobit nepohodlí a bolest páteře v důsledku vnitřního tlaku.

Tento příznak se objevuje týden před menstruací a zmizí několik dní po jejich nástupu..

Mezi příčiny bolesti zad, které nejsou spojeny s nástupem kritických dnů, patří nejčastější patologické stavy endokrinního systému a pohlavních orgánů, stejně jako těhotenství.

Více o nich níže.

Jaké příznaky mohou být při normální menstruaci

Bolesti zad před menstruací nejsou jediným pocitem v předmenstruačním období, který je považován za normální. Má přirozenou povahu tahu a bolesti a pokrývá významnou část těla: může bolet dolní část zad, stejně jako celá oblast pánevních orgánů, zejména se objevují bolesti v podbřišku.

Můžete také zaznamenat následující příznaky:

 • nepohodlí - táhne dolní část břicha. V podmínkách měnících se hormonálních hladin se děloha stahuje, což vede k bolesti;
 • zvýšená citlivost a tíha na hrudi;
 • nervozita, změny nálady, podrážděnost;
 • zvýšená chuť k jídlu, vznik specifických chuťových preferencí;
 • bolesti hlavy, závratě, ospalost;
 • přírůstek hmotnosti od 1 do 3 kg způsobený stagnací nadbytečné tekutiny a zvýšením svalové hmoty dělohy. Z tlaku vnitřních orgánů na sebe s otokem také bolí ocasní kost.

Patologické stavy způsobující bolesti zad

Pokud dolní část zad hodně bolí před menstruací, může to znamenat přítomnost patologických procesů, jako jsou:

 1. Infekční onemocnění reprodukčního a vylučovacího systému. Kromě bolesti žena pociťuje časté nutkání vyprázdnit močový měchýř, doprovázené nepohodlí a pálením.
 2. Benigní formace, cysty na orgánech urogenitálního systému. Důkazem jsou výtoky s krevním hlenem, brnění v děloze, zvýšená citlivost mléčných žláz a narušení menstruačního cyklu..
 3. Poruchy endokrinního systému, vyvolávající hormonální poruchy. Kromě bolesti v dolní části zad jsou nemoci doprovázeny poklesem tělesné hmotnosti, nevolností, otoky nohou a celkovým zhoršením pohody.

V těchto případech je bolest, která se objeví, akutní a silná. Další příznaky patologických stavů:

 • odmítnutí pachů;
 • zvýšená únava;
 • poruchy spánku;
 • rozptýlení.

Žena musí urgentně konzultovat odborníka a podstoupit vyšetření k potvrzení diagnózy.

Dolní část zad může táhnout před menstruací a na začátku těhotenství, a to jak děložní, tak mimoděložní. Postup detekce hCG to pomůže určit před zpožděním..

Jak se zbavit bolesti zad

Následující opatření pomohou snížit bolestivý syndrom před menstruací:

 1. Preventivní a wellness masáž zad a břišních svalů, která pomůže udržet páteř zdravou a svaly napnuté.
 2. Zdravá a vyvážená strava, která zabrání tvorbě střevního odpadu a hromadění plynů. Zvýšený objem zažívacích orgánů zvyšuje vnitřní tlak. Někteří odborníci doporučují minimalizovat spotřebu kávy a úplně se jí vzdát ve dnech před menstruací..
 3. Relaxační bylinná a éterická olejová koupel, kterou lze užívat před nebo po nepohodlí.
 4. Použití komplexů vitamínů předepsaných lékařem.
 5. Pravidelná fyzická aktivita - posílí nejen svaly zad, ale také zvýší celkovou imunitu.
 6. Cvičení ke zmírnění bolestivých pocitů: dechová cvičení, jógové ásany, protahování. Účinné, když se příznak již objevil. Rovněž pomůže samo-masáž dolní části břicha a dolní části zad s kruhovými pohyby střední intenzity.
 7. Léčba patologií, které způsobovaly bolest.
 8. Hormonální podpora těla. Nejčastěji se provádí užíváním antikoncepčních prostředků vybraných gynekologem..
 9. Pití bylinných čajů, nálevů a odvarů na základě květů heřmánku, listů máty a třezalky tečkované.
 10. Užívání léků proti bolesti. Doporučuje se uchýlit se k této metodě jako poslední, protože takové léky zmírňují příznaky, ale neodstraňují příčinu problému.

Pro maximální efekt se doporučuje dodržovat zdravý životní styl a pravidelně podstupovat preventivní lékařské prohlídky. Čím silnější je tělo, tím méně je náchylné k negativním účinkům dočasných změn..

Příčiny bolesti dolní části zad před menstruací

Před nástupem menstruačního cyklu se u ženy mohou objevit různé prekurzory. Často před menstruací bolí dolní část zad a dívka se začíná obávat, jestli je s ní vše v pořádku. Tento příznak je častým jevem, takže každá žena by si měla být vědoma toho, jak se v takových situacích chovat.

Bolesti dolní části zad mohou souviset s nástupem menstruace

Dolní část zad bolí před první menstruací

Pokud dolní část zad začne bolet před první menstruací, není třeba paniku. Ale ignorování doporučení lékaře je také nerozumné. Gynekolog předepíše nezbytné léky, které vám pomohou zmírnit menstruační bolesti. Zpravidla bude možné odstranit bolesti dolní části zad před menstruací pomocí Analginu, Solpadeinu atd. Někdy bolest ustoupí, pokud ležíte na boku bez zbytečných pohybů.

Jaké jsou fyziologické příčiny poruchy

Příčiny bolesti dolní části zad před menstruací mohou být přirozené nebo patologické. Přírodní jsou patologické a nepředstavují hrozbu. Co může vyvolat bolestivost v předvečer příchodu menstruačního cyklu:

 • Krátce před cyklem má žena zvýšenou citlivost..
 • Oteklá děloha se zvětšuje, mírně se odchyluje dozadu. Orgány umístěné v bezprostřední blízkosti jsou stlačeny. Výsledkem je, že dolní část břicha, bederní oblasti nebo křížové kosti začala bolet.
 • V důsledku restrukturalizace hormonálního pozadí je zadržována tekutina v těle. Důsledkem této skutečnosti je mačkání blízkých orgánů oteklými měkkými tkáněmi..
 • V důsledku změn hormonálních hladin se děloha začíná pravidelně stahovat. Čím častější jsou kontrakce, tím silnější je bolestivý syndrom.
Před nástupem menstruace se děloha zvětšuje
 • Pacienti, kteří mají nitroděložní tělísko, se mohou cítit bolestivěji. To je způsobeno skutečností, že k jejich kontrakci dělohy dochází intenzivněji..
 • Bolest může být zhoršena nekontrolovanou kontrolou porodnosti.
 • Dědičnost je dalším faktorem ovlivňujícím bolestivost menstruačního cyklu..

Jaké patologie mohou existovat

Bolest dolní části zad před menstruací může být důkazem patologického stavu. Takže záněty chronické etiologie, které pacient trpí, se mohou na konci cyklu přesně zhoršit. To je způsobeno skutečností, že právě v této době dochází k zesílení biochemických a fyziologických procesů. Snižuje se imunita, což vytváří příznivé prostředí pro růst a vývoj patogenní mikroflóry.

Příčiny patologií v ženském těle:

 • Infekce urogenitálního systému. Patogeny jsou specifické a nespecifické. V důsledku zánětlivých procesů se tvoří adheze, které narušují průtok krve. Kontrakce dělohy se stávají intenzivnějšími, nervová zakončení jsou stlačena v bederní páteři a objevuje se bolest.
 • Novotvary benigního plánu (cysta, myom). Tyto objemové struktury ovlivňují velikost orgánu, což vyvolává kompresi anatomických struktur umístěných poblíž. To samozřejmě nemůže ovlivnit receptory, což končí výskytem bolesti.
Patologie štítné žlázy může také způsobit podobné příznaky.
 • Dysfunkce štítné žlázy způsobuje hormonální nerovnováhu, která zase způsobuje zvýšenou bolest.

Pokud dolní část zad silně bolí před menstruací nebo dolní část břicha, pak je pro vysvětlení důvodů lepší jít na předporodní kliniku. Je možné, že jsem musel čelit mimoděložnímu těhotenství. V takovém případě může jakékoli zpoždění skončit špatně..

Jaké příznaky jsou přítomny dodatečně

Příznaky bolesti dolní části zad před menstruací mohou být doprovázeny dalšími příznaky uvedenými v tabulce.

PatologieDalší značky
Benigní novotvary• nepohodlí a pocit tíže v podbřišku;
• někdy časté močení, protože struktura nádoru stlačuje močový měchýř.
Nemoci štítné žlázy• rychlý úbytek hmotnosti;
• poruchy spánku;
• otoky rukou a nohou;
• nevolnost, zvracení.
Mimoděložní těhotenství• závrať;
• nevolnost, zvracení;
• intenzivní bolest v podbřišku;
• selhání menstruace.

Pokud se takové příznaky objeví spolu s bolestí beder, mělo by být provedeno vyšetření, podle výsledků kterého lékař předepíše vhodnou terapii.

Lékař musí předepsat komplexní vyšetření

Jak zmírnit stav

Výskyt bolesti před menstruací se nejčastěji vyskytuje v důsledku otoku tkáně. Abyste předešli intenzivní bolesti, měli byste dodržovat pitný režim a dietu 3–7 dní před nástupem menstruačního cyklu.

Pokud opustíte alkoholické nápoje a kávu, minimalizujte množství tekutin, které konzumujete (vypijte ne více než 1,5 litru denně) a soli, na chvíli zapomeňte na mastná, kořeněná a sladká jídla, budete schopni snížit intenzitu bolesti. Cílem těchto opatření je zajistit, aby byla tekutina odstraněna z těla a nebyla v něm zadržována..

Během tohoto období se doporučuje pít multivitaminové komplexy, které nutně obsahují vitamíny A, B, E. Je nutné zahrnout do stravy mořské plody, ořechy, zelenou listovou zeleninu.

Je vhodné se projít na čerstvém vzduchu, začít cvičit jógu, gymnastiku.

Důležité! Syndrom silné bolesti na pozadí menstruačního cyklu vyžaduje odbornou radu.

Pokud dolní část zad a vaječníky bolí před menstruací, může pacient potřebovat léčbu, užívat léky, vitamíny - po vyšetření a vyšetření může rozhodnout pouze lékař.

Proč bolí dolní část zad před menstruací, zjistíte, když se podíváte na toto video:

Jaká prevence

Je možné se vyhnout nepříjemné bolestivosti menstruace. K tomu vám pomůže provádění jednoduchých cvičení:

 1. Dívka je v poloze na břiše. Když se spojila s nohama a zaťala pěsti, zaměřuje se na břicho. V tomto případě musí být nohy zvednuty co nejvyšší. Asi 30 sekund žena dýchá rovnoměrně a hluboce. Poté zaujme výchozí pozici a uvolní se. Doporučuje se nepohybovat po dobu 2 minut.
 2. Ve vodorovné poloze je nutné ohýbat nohy v kolenou, zatímco dlaně by měly být odstraněny pod křížem. Do 2 minut by měla být kolena houpána ze strany na stranu, poté by měly být dlaně spuštěny pod hýždě a mělo by být normalizováno dýchání. Poté jsou nohy ohnuté v kolenou přitahovány až k žaludku a dlaně jsou umístěny pod křížovou kříží. Toto cvičení by se mělo opakovat několikrát..
 3. Dívka je na zádech a v uvolněném stavu. Pak spočítá vzdálenost od pupku a dole, čtyři prsty široké a dva po stranách. Tuto oblast je třeba masírovat jemnými lisovacími pohyby..
Speciální cvičení pomohou zmírnit bolest
 • Masáž nohou může pomoci předcházet bolesti.

Důležité! Každá žena by měla mít jistotu, že bude mít jasnou kontrolu, kdy měla první a kdy poslední den cyklu. To umožňuje jasně sledovat dobu trvání cyklu a v případě jakýchkoli problémů okamžitě přijmout potřebná opatření..

Bolestivost během menstruačního cyklu je ve většině případů normální. Vysvětluje to hormonální změny v ženském těle. Je však třeba upozornit na situace, kdy vzniklá bolest není stejná jako obvykle. V takových případech byste neměli zanedbávat konzultaci s gynekologem..

Proč bolí dolní část zad před menstruací

Ženy často pociťují nepohodlí krátce před kritickými dny. Neměli byste se vzdát všeho a okamžitě spěchat k lékaři, jakmile pocítíte nepohodlí. Je třeba pochopit, zda existuje důvod k obavám.

Jak se reprodukční systém mění

Bolesti dolní části zad před menstruací, asi týden před, se objevují u 90% žen a lze je vysvětlit fyziologickými faktory. Celý cyklus je rozdělen na časové fáze: růst a zrání vajíčka, ovulace a samotná menstruace (krvácení v důsledku oddělení vnitřní membrány - endometria). Děloha se mění ve velikosti, pohybuje se zpět, tlačí na sousední orgány. Proto žena může pociťovat bolestivost v různých částech těla za deset až čtrnáct dní..

Proč bolí dolní část zad před menstruací? Existuje několik důvodů pro nevolnost:

 1. Jednotlivé rysy struktury pohlavních orgánů (ohyb krku nebo přítomnost rudimentárního rohu) vyvolávají před regulací symptom, a proto také během menstruace bolí záda..
 2. Instalované nitroděložní tělísko. Syntetická antikoncepce má často vedlejší účinky, které ovlivňují pohodu pacientky.
 3. Neaktivní životní styl. Když člověk pracuje nepřetržitě vsedě, téměř nechodí ven, dochází k oslabení tónu kosterních svalů.
 4. Citlivost. Nervové impulsy se do mozku přenášejí různými způsoby. Nespavost, stres, porušení denního režimu a nevyvážená strava vedou ke snížení prahu bolesti.
 5. Související (genetická) predispozice. Pokud je menstruace matky doprovázena nepříjemnými pocity na hrudi a břiše, pak její dcera bude mít takovou bolest v 50% případů..
 6. Nedostatek pohybu tekutin a otoky. Mírné otoky nohou jsou přijatelné a objevují se v důsledku tlaku na vnitřní části těla.

Povaha bolesti dolní části zad u PMS je odlišná: bodná, řezná, tupá, akutní nebo tolerantní, dlouhodobá nebo dočasná. V závislosti na pocitech lze diagnózu stanovit pouze předběžně. Specifika se dostaví až po zkoušce.

Někdy během ovulace, pokud je pozdě, před nástupem menstruace, bolí to na levé nebo pravé straně v dolní části břicha. Toto je varianta normy, nebojte se, pokud je bolest menší. V případě silné bolesti volejte sanitku, je možná ovariální mrtvice.

Přidružené příznaky

Někdy před menstruací táhne nejen dolní část zad, ale přidávají se také další pocity:

 1. Zhoršení nálady, vzhled apatie, hlasitost, nervozita naznačují, že dívka má PMS.
 2. Těžba na hrudi, může dojít k malému množství jasného výtoku z mléčných žláz pod tlakem.
  Prsa, stejně jako vejce, prochází změnami: bobtná, je vnímavější.
 3. Migréna, ospalost, závratě - častý společník v období obnovy těla.
 4. Zvýšená chuť k jídlu, změna chuťových preferencí.
 5. Existuje touha sníst „něco sladkého“, aby se rozveselila a doplnila rezervu síly.

Když dolní část zad bolí 10 dní před nástupem menstruace, příčina nevolnosti spočívá v dalších jevech..

Těhotenství

Změny se v těle začínají objevovat po početí. Bolí to v dolní části zad a usrkává žaludek kvůli zvýšení hladiny progesteronu, který je zodpovědný za zvládnutí těhotenství. Problémy mohou zmizet, jakmile nastávající matka změní polohu ve vesmíru a nadechne se čerstvého vzduchu.

V případě silné bolesti a krvavého výtoku, který se objeví, je nutné urgentně zavolat sanitku, protože hrozí potrat.

Je extrémně vzácné určit přítomnost těhotenství před zpožděním, je proveden test na hladinu hCG v krvi.

Chronická onemocnění

Když teplota ženy stoupá, je pociťována únava, je narušen spánek a chuť k jídlu, bolí vás dolní část zad před menstruací, důvody mohou být následující:

 1. Nemoci reprodukčních a vylučovacích systémů infekční povahy (kapavka, chlamydie).
 2. Problémy s ledvinami (cystitida, pyelonefritida).
 3. Benigní patologie (děložní myomy, cysty), nádory. Pokud je formace příliš velká, vyvíjí tlak na sousední orgány. Často hnisavý výtok, kolika před menstruací.
 4. Zánět vaječníků (adnexitida).
 5. Endokrinní poruchy (cukrovka, onemocnění štítné žlázy). V důsledku změn v hormonálním pozadí je pohyb vody v těle obtížný, což vyvolává výskyt nepříjemných pocitů.
 6. Mimoděložní těhotenství. Bolest na levé straně zespodu může být důkazem mimoděložního těhotenství. Křečovitá bolest, kontrakce dělohy se staly důvodem pro volání sanitky.
 7. Nemoci páteře a kloubů (osteochondróza, neuralgie). Bolesti dolní části zad spojené s nadměrným zvedáním hmotnosti, sedavým způsobem života, nevyváženou stravou.
 8. Gastroenterologické problémy (viz Crohnova choroba, syndrom dráždivého tračníku). Kromě bolesti začínají problémy s gastrointestinálním traktem přejídáním, konzumací kořeněného jídla a často se objevuje nevolnost..

Co dělat

Pokud bolí dolní část zad, nepohodlí bude odstraněno nebo otupělo těmito léky:

 1. Přípravy skupiny analgetik (Analgin, Novalgin). Pomáhá s menší přirozenou bolestí.
 2. Spazmolytika (No-Shpa, Spazgan). Pokud je bolest svalů silná, poskytněte pomoc.
 3. Nesteroidní protizánětlivé léky (Ketonal, Ibuprofen). Používají se při léčbě neuralgie zad, dysmenorey (silné bolesti během menstruace).
 4. Hormonální antikoncepce (Belara, Yarina). Snižte závažnost premenstruačního syndromu, stabilizujte hladinu ženských hormonů.

Nestandardní lék

K zastavení onemocnění lidé používají nejen léky, ale také jiné metody využívající tradiční medicínu. Lékárna prodává hotové sbírky máty peprné, přesličky, banánu, heřmánku. Tyto bylinky jsou uklidňující, mají mírný antispazmodický účinek..

Borovaya uterus (Orthilia jednostranný) a červený kartáč (Rhodiola čtyřdílný) jsou dvě populární rostliny používané při léčbě mnoha nemocí urogenitálního, endokrinního, trávicího systému a v boji proti neplodnosti.

Lékaři doporučují používat masáž k boji proti bolestivým pocitům. Doporučuje se provádět lehké kruhové pohyby po dobu 7-10 minut a dotýkat se problémové oblasti prsty.

Při absenci zánětlivých procesů a kontraindikací jsou někdy předepsány postupy oteplování. Tam, kde je bolest lokalizována, je umístěna topná podložka nebo je nalepen termoplast. Koupel se šňůrkou, mátou, ylang-ylang, jehličí nebo mořskou solí pomůže uvolnit svaly, zmírnit křeče a zlepšit spánek..

Není třeba navštívit lázně a saunu, protože přehřátí zhoršuje syndromy.

Kdy navštívit lékaře

Pokud záda bolí před menstruací a nezmizí déle než dva dny, stane se trvalou nebo akutní, objeví se doprovodné příznaky onemocnění - neměli byste odkládat návštěvu lékaře. Dohodněte si schůzku s terapeutem a gynekologem, který provede nezbytná vyšetření, zjistí příčinu onemocnění nebo bude zaslán jiným odborníkům (endokrinolog, urolog, neurolog, chirurg). Včasně zjištěné onemocnění - v 80% případů klíč k jeho úspěšné léčbě.

Důležitá doporučení

Nechci čerpat nemocenskou dovolenou a jít se ošetřit na oddělení a posílat osobní plány na neznámé období. Abyste onemocněli méně, odborníci doporučují:

 • vyhnout se promiskuitnímu sexu;
 • podstoupit vyšetření u gynekologa a zubaře (2x ročně), terapeuta, endokrinologa, mammologa (1x ročně);
 • vést aktivní životní styl, věnovat pozornost sportu, cvičení a temperování;
 • sledovat osobní hygienu během menstruace;
 • naučte se ovládat stres, získávat pozitivní emoce, dělat to, co máte rádi, koníčky, udržovat domácnost
 • zvířata, péče o rostliny;
 • vzdát se špatných návyků (alkohol, kouření), nadměrná konzumace kávy a energetických nápojů;
 • sledovat váhu, mít vyváženou stravu bohatou na vitamíny;
 • sledujte ovulační dny (stáhněte si aplikaci do telefonu).

Rada gynekologů

Malátnost se objevuje také v důsledku normálních fyziologických faktorů (struktura dělohy, dědičná predispozice, instalace vnější antikoncepční antikoncepce) a za přítomnosti patologických procesů. V prvním případě bolestivý syndrom zmizí druhý nebo třetí den začátku menstruačního cyklu..

Když dolní část zad a dolní část břicha bolí před nástupem menstruace, je to normou.

Nejen antispazmodika pomáhají vyrovnat se s bolestí, ale také lidové léky, masáže, termální procedury.

Pokud onemocnění nezmizí, ale zesílí, stane se pravidelným, objevují se doprovodné příznaky (špinění, zpoždění, horečka, zvracení atd.) - doporučuje se provést těhotenský test a vyhledat pomoc od odborníka.

Proč bolí dolní část zad před menstruací

Bolesti zad, bolesti zad a břicha jsou nejčastější před menstruací. Trpí nimi více než 80% žen, které dosáhly puberty. Nulipární ženy zpravidla trpí takovými nepříjemnými pocity, po porodu se zmenšují. Bolesti zad, konkrétně v dolní části zad, vyzařují, tj. Dávají. Ve skutečnosti je zaměření bolesti lokalizováno v děloze a vaječnících, ale podél nervových zakončení blízkých orgánů se nepohodlí šíří do spinálních a břišních svalů. Hlavním důvodem, proč dolní část zad bolí před menstruací, je kontrakce svalů dělohy, ale někdy bolestivé pocity vznikají v důsledku jiných procesů.

Příčiny bolesti dolní části zad před menstruací

Bolest v zádech před kritickými dny je jakýmsi varováním před jejich bezprostředním nástupem. To je normální a obvykle to nezpůsobí paniku..

Hlavní důvody, proč bolí dolní část zad před menstruací, stejně jako jejich projevy, jsou popsány v následující tabulce.

ZpůsobitJak se to projevuje
Přirozené zvětšení velikosti dělohy.

Před nástupem kritických dnů se děloha zvětšuje, odchyluje se zpět, mačká blízká nervová zakončení orgánů, což ovlivňuje jejich práci. Svaly dolní části zad a břicha jsou pod napětím.
Hormonální změny profiluPřed nástupem menstruace se děloha začne energicky stahovat, čímž stimuluje produkci hormonálních látek - prostaglandinů. Oni zase také vyvolávají vyšší frekvenci kontrakcí dělohy. Existuje přímá souvislost mezi kontrakcemi tohoto orgánu a bolestivými pocity, čím více jich bude, tím silnější bude nepohodlí v dolní části zad. Bolest v ženském těle obvykle přehluší dva hlavní ženské hormony - progesteron a estrogen..

Bezprostředně před a během kritických dnů hladina těchto hormonů dramaticky klesá. Proto ženy v této době nemusí mít jen bolesti zad a břicha, ale objevuje se tachykardie, zimnice, migrény..

Hormonální změny před menstruací také vyvolávají zadržování tekutin v těle, což také přispívá ke zvýšené bolesti. Čím déle období nepřijde, tím více jsou břišní a zádové svaly přetíženy. Tkáně bobtnají a tlačí na všechny orgány.

Přetížení kyčle.Jedná se o přirozený proces spojený se zvýšenými kontrakcemi děložních svalů, které se snaží před menstruací odmítnout svou vnitřní vrstvu endometria..
Vysoká citlivost (snížení prahu bolesti).U některých žen se zvláštní citlivostí začíná bolet zad několik týdnů před nástupem kritických dnů a bolest je velmi silná. Jejich tělo reaguje na každou i tu nejmenší změnu a kontraktilní pohyby děložních svalů vnímá velmi bolestivě.
Těhotenství.Pokud dojde k těhotenství, ženské tělo prochází významnými změnami spojenými s hormonálními změnami. Děloha se zvětšuje a připravuje útulné místo pro oplodněné vajíčko. To způsobí bolest před očekávaným obdobím. Pak jsou v břiše nepohodlí. Pokud si lehnete a pohodlně se usadíte, bolest se sníží, bude to snazší.

Opsomenorea (tento název zpožďuje menstruaci) je doprovázena prvními příznaky těhotenství. Můžete si všimnout zvětšení prsou, nevolnosti a změny v reakci na známé chutě a vůně. Pokud se však bolest stane velmi silnou a nezmizí, měli byste se poradit s lékařem, možná signalizují mimoděložní těhotenství nebo začátek potratu..

Pozice dělohy.U některých žen se děloha anatomicky liší od normy. Varhany jsou umístěny o něco níže a naklánějí se dozadu. Před kritickými dny se děloha zvětšuje, tlačí na nervová zakončení umístěná poblíž, což způsobuje bolest v dolní části zad.
Dědičnost.Pokud jeden z nejbližších příbuzných na ženské linii měl takové bolesti, pak s vysokou pravděpodobností budou předány další generaci..
Spirála.Pokud má žena nainstalován nitroděložní tělísko, pak je bolest v dolní části zad, břicha před menstruací považována za běžný jev, protože spirála vyvolává časté kontrakce děložních svalů.

Může zdravá žena bolet dolní část zad před menstruací? Ano, obvykle záda a souběžně žaludek začne bolet týden nebo dva, než přijdou kritické dny. A to je způsobeno nárůstem dělohy a působením hormonů.

2 gynekologické důvody

Kritické dny jsou zkouškou zdraví všech žen. V tuto chvíli se mohou začít objevovat všechny číhající infekce a patologie..

Pokud dolní část zad bolí před menstruací, mohou to vyvolat následující patologie:

 • Hormonální nerovnováha vyplývající z nesprávné funkce endokrinního systému;

Ženské hormony jsou hlavní příčinou bolestivosti před kritickými dny. Pokud je však narušena jejich rovnováha, bolesti se mohou mnohem zhoršit a prodloužit jejich trvání. Rovněž narušení endokrinního systému má za následek porušení samotného menstruačního cyklu, může se zkrátit nebo prodloužit a způsobit silnou bolest. Pokud se nepohodlí před menstruací objevilo v důsledku poruch endokrinního systému, pak jsou doprovázeny poruchami spánku, podrážděností, úbytkem hmotnosti nebo naopak přírůstkem hmotnosti.

 • Zánět reprodukčního systému.

Přítomnost bolesti se současným zvýšením tělesné teploty naznačuje přítomnost zánětlivého procesu v děloze, vaječnících, vejcovodech. V důsledku zánětu dochází k adhezi kolem dělohy a uvnitř ní, což ztěžuje odtok krve během kritických dnů. Děloha se musí silněji stahovat, aby vytlačila krev ven, takže vyvíjí velký tlak na svaly v zádech, což vyvolává bolest. Zánětlivé pohlavně přenosné infekce urogenitálního systému.

3 další důvody

Pokud žaludek a dolní část zad bolí před menstruací, mohou to vyvolat následující patologie:

 • Nervové vyčerpání;

Emoční únava silně ovlivňuje část mozku - hypotalamus, který řídí všechny vegetativní procesy v těle. Přepracování hypotalamu vede ke zvýšené kontrakci dělohy a v důsledku toho k bolesti břicha a dolní části zad. Pokud je nadměrné napětí nebo stres odstraněno, pak s vysokou pravděpodobností v příštím měsíci nebude vůbec žádná bolest nebo budou mnohem slabší..

 • Nemoci močového systému;

Někdy může bolest před nástupem kritických dnů vyvolat onemocnění ledvin, močového měchýře, močové trubice. Pokud je ženská tekutina špatně vylučována z těla, dochází ve vnitřních tkáních k mírnému otoku, který vyvolává tlak na nervová zakončení a způsobuje nepohodlí. K identifikaci těchto onemocnění je nutné provést testy.

 • Nedostatečný vývoj dělohy.

V přítomnosti dvounohé dělohy se před menstruací často objevují silné bolesti v dolní části zad a břicha..

Tyto nemoci také způsobí příznaky melounu:

 • Kýla páteře, osteochondróza;

Tyto stavy mohou způsobit bolest zad před menstruací. Zvětšená děloha tlačí na nervové kořeny míchy a způsobuje silnou bolest zad, genitálií, břicha. Bolest může být způsobena dolním končetinám a hrudníku.

Děložní fibroidy, cysty a další neoplazmy v pánevních orgánech brání odtoku krve, což vede ke zvýšení orgánů reprodukčního systému. Před menstruací se děloha zvětšuje ještě více, což vyvolává bolest v bederní oblasti, břicho.

Vzhledem k tomu, že před menstruací existuje mnoho příčin bolesti v břiše a zádech, mohou být jak přírodní, fyziologické, tak patologické, nedoporučuje se pokusit se jich zbavit sami. Je lepší se poradit s lékařem a když potvrdí, že se nic nestalo, můžete si vzít doporučené léky proti bolesti.

Léčba bolesti dolní části zad před menstruací

Bolest je způsobena přirozenými příčinami nebo patologií. Pokud však dolní část zad před menstruací silně bolí, neměli byste se plnit spazmolytiky, je lepší poradit se s gynekologem, který nejen zjistí příčinu bolesti, ale také předepíše léčbu nebo předepíše léky, které eliminují bolest v dolní části zad.

Během návštěvy lékaře, aby zjistil příčinu bolesti břicha a zad před menstruací, odborník přijme následující opatření:

 • ptá se pacienta na povahu bolesti, její intenzitu, pravidelnost jejího vzhledu;
 • shromažďuje rodinnou anamnézu k identifikaci faktů tohoto druhu nepohodlí u nejbližších příbuzných žen;
 • provádí gynekologické vyšetření, během kterého provádí nátěry na flóru, genitální infekce;
 • v případě potřeby předepíše ultrazvukové vyšetření břišních orgánů a analýzu hormonů.

Po zjištění příčiny bolestivých pocitů v zádech a břiše před nástupem kritických je buď léčba předepsána v souladu se zjištěnou patologií, nebo jsou vydána doporučení ke snížení bolesti, pokud je zdraví normální.

Pokud bolesti nesouvisejí s nemocemi, pomohou je odstranit:

 • Léky;

Podle statistik ženy během kritických dnů užívají většinu léků proti bolesti. To není překvapující, protože bolesti jsou tak silné, že chcete vylézt na zeď. Pomáhá užívat analgetika (Nise, Pentalgin, Analgin) nebo antispazmodika (Spazmalgon).

U některých žen může pomoci použití tepla na oblast bolesti z břicha nebo zad. Zahřívání bolesti někdy ulevuje ještě lépe než pilulky. Teplo pomáhá zmírnit svalové křeče, relaxaci. V lékárně si můžete koupit speciální termoplast, který je připevněn k břišní nebo bederní oblasti. Během půl hodiny pocítíte výraznou úlevu. Podobný účinek má i vyhřívací podložka s teplou vodou, horkou vanou nebo sprchou. Všechny tyto postupy pomáhají eliminovat bolesti zad a břicha..

 • Snadná vlastní masáž;

Prsty masírujte dolní část břicha a dolní část zad ve směru hodinových ručiček. Tento jednoduchý postup dobře uvolňuje spasmodické svaly a pomáhá snižovat bolest..

 • Změna stravy;

Aby se snížila předmenstruační bolest, stačí některým ženám obohatit stravu o velké množství zeleniny, ovoce, bobulí, bylin, mléčných výrobků a omezit používání nezdravých potravin (mastných, smažených, uzených, konzervovaných)..

 • Respirační komplexy;

Dýchání Qigong nebo jóga pomáhají uvolnit svaly a eliminovat bolest.

 • Bylinné přípravky.

Mnoho rostlin dokáže dobře uklidnit, uvolnit se, zmírnit bolest. Měli byste si vybrat pouze čaj nebo bylinkový čaj bez kofeinu, protože podporuje vazokonstrikci a zvyšuje bolest. Nejlepší jsou poplatky, které zahrnují zázvor, maliny, heřmánek.

Lehké cvičení

Když bolesti zad velmi bolí, bolesti uleví jednoduché fyzické cvičení, jako je strečink, jóga, Pilates. Je lepší cvičit je s příjemnou hudbou. Léčivého účinku je dosaženo uvolněním hormonů štěstí - endorfinů, které přirozeně působí proti bolesti.

DŮLEŽITÉ! Nemůžete provádět cvičení spojená se silným napětím zadních svalů, břišních svalů, zvedání závaží. To vyvolá nárůst bolestivých pocitů a může vážně poškodit zdraví..

Doporučujeme následující cvičení:

Zaujměte výchozí pozici ležící na břiše a položte pěsti pod ni tak, aby vaše kosti prstů byly dolů. Připojte chodidla k sobě, jemně, jemně zvedněte nohy spojené k sobě, jak je to jen možné. V této poloze se zdržujte po dobu 20–30 sekund, pomalu vdechujte a vydechujte pomocí žaludku. Hladce se vraťte do výchozí polohy a trochu si odpočiňte.

Převalte se na záda, hladce pokrčte kolena a přitáhněte je k hrudi. Položte dlaně pod dolní část zad a začněte pomalu houpat koleny po dobu 12 minut. Sklopte nohy a odpočiňte si. Cvičte dvakrát.

Ležíte na zádech a odpočítejte 4 prsty od pupku a 2 prsty po stranách. Lehce stlačte tuto oblast a hluboce a klidně dýchejte 3 minuty.

Prevence bolesti dolní části zad před menstruací

Pokud předmenstruační bolest v břiše a dolní části zad obtěžuje každý měsíc, měla by být přijata preventivní opatření. Jsou docela jednoduché, ale pomohou snadno vydržet toto stresující období pro ženské tělo..

K tomu potřebujete:

 • označte první a poslední den menstruace v kalendáři, abyste věděli obecné informace o vašem cyklu, jeho délce a příště, abyste se připravili na nadcházející bolestivé pocity;
 • několik týdnů před nástupem kritických dnů začněte užívat bylinné přípravky s uklidňujícím, relaxačním účinkem;
 • pít více teplé vody ke zlepšení metabolických procesů;
 • cvičte pravidelně, zejména se zaměřením na cvičení na posílení břišních svalů, zad a nohou;
 • obohatit svůj jídelníček o spoustu zelených, mléčných produktů.

Mírná bolest v bederní oblasti a v břiše před a během kritických dnů je z hlediska fyziologie žen zcela normální. Děloha se připravuje buď přijmout oplodněné vajíčko, nebo odmítnout vnitřní výstelku - endometrium, po kterém přijdou kritické dny. Ve věku 18–20 let již ženy dobře znají chování svého těla před nástupem menstruace, a proto mohou snadno určit povahu bolestivých příznaků spojených s blížícími se kritickými dny. Pokud se bolesti staly silnějšími, delšími, mají nový neobvyklý charakter, pak tyto signály nelze ignorovat, musíte se poradit s odborníkem, abyste předešli vážným zdravotním problémům.

Bolesti dolní části zad před menstruací

Menstruace je pravidelný a přirozený proces čištění ženského těla. Často je doprovázeno zhoršením pohody, výkyvy nálady, které jsou spojeny s hormonálními změnami. Kromě toho u 9 z 10 žen bolí dolní část břicha, zvětšují se mléčné žlázy a zvyšuje se její citlivost. A mnoho dívek má také bolesti dolní části zad před menstruací. Pokud je bolest střední, objevuje se jen několik dní před menstruací a rychle prochází, není důvod k obavám. Pokud je však bolestivý syndrom výrazný, nepohodlí se rozšíří na nohu nebo dolní část břicha, doprovázené dalšími nepříjemnými příznaky, měli byste se poradit s lékařem.

Mnoho mladých nezkušených dívek se zajímá o to, zda mohou dolní části zad bolet před menstruací. Podle lékařů a většiny žen je tento jev poměrně běžný, je to jen to, že někdy jde o variantu normy a v některých případech naznačuje různé nemoci.

Někdy se několik dní před menstruací objeví bolest v dolní části zad. Tento příznak může být způsoben biologickými procesy, ke kterým dochází před menstruací. Poté se žena nafoukne na hrudi, táhne jí žaludek, objeví se bolest hlavy, závratě, slabost, nevolnost, nespavost, zvýšená podrážděnost. Tyto nepříjemné příznaky mohou být doplněny bolestivými pocity v bederní oblasti..

Velké množství nervových zakončení je umístěno na úrovni lumbosakrální páteře. Před menstruací se zvyšuje velikost, objem a hmotnost dělohy, což může dráždit nervy v dolní části zad. Pak je bolest v dolní části zad.

Jak víte, během menstruace je endometrium (vnitřní vrstva dělohy) odmítnuto. Tento proces zahrnuje svaly myometria, které jsou během přestávky mezi cykly neaktivní. Během kontrakce nepřímo ovlivňují křížovou kost, což může také způsobit bolest.

Pokud se bolest objeví poprvé a je dostatečně silná, pak je to vážný důvod k návštěvě lékaře. Specialista určí příčinu syndromu bolesti a nechá akční plán. V některých případech stačí užívat kvalitní sedativa. Je nutná konzultace s odborníkem, protože často bolestivé pocity v dolní části zad před menstruací naznačují infekce urogenitálních orgánů.

Přirozené příčiny

Pokud vás zajímá otázka, proč dolní část zad bolí před menstruací, přečtěte si níže uvedené informace. Pokud se nepohodlí poprvé objevilo 1-3 roky po první menstruaci, je spojeno s ovulací (začátkem dozrávání vajíčka), která probíhá uprostřed menstruačního cyklu. Pak má dívka bolesti v dolní části břicha a zad. Tento stav není spojen s patologiemi pohlavních orgánů, je normální a nepohodlí rychle prochází.

Mnoho dívek se zajímá o otázku, kolik dní před menstruací se mohou objevit bolestivé pocity. Zpravidla se nepohodlí v dolní části zad způsobené přirozenými změnami v ženském těle objevují 1–2 dny před menstruací nebo první den a zmizí po 24–48 hodinách.

Lékaři identifikují několik příčin bolesti v bederní oblasti před menstruací:

 • V důsledku intenzivního kontrakce svalů dělohy se zvyšuje napětí v malé pánvi. Svaly myometria se stahují, aby odmítly sliznici a nepřímo ovlivňovaly křížovou křídu a způsobovaly bolest.
 • Před menstruací se velikost dělohy zvyšuje, pokud je mírně nakloněna zpět ze své přirozené polohy, má ohyb nebo zakřivení, pak dochází k nepohodlí. Když se zvětšená děloha začne stahovat, stlačí nervová zakončení okolních orgánů a systémů. Pak může bolet dolní část zad, dolní část břicha, nepohodlí se může rozšířit na pravou nebo levou stranu, dolní končetiny.
 • Některé dívky mají nízký práh bolesti, kvůli kterému jsou velmi citlivé na různé fyziologické procesy, ke kterým dochází v předvečer menstruace. Někteří z nich si tedy myslí, že bolest při kontrakci dělohy je velmi silná, i když ji většina žen ani necítí.
 • Před menstruací dochází v těle k hormonálním změnám, poté klesá koncentrace progesteronu a estrogenu. Tyto biologicky aktivní látky zvyšují ženskou náladu, navíc jsou schopny zmírnit bolest vyvolanou prostaglandiny (hormony odpovědnými za kontrakci myometria). Ale protože jejich úroveň klesá, žena cítí nepohodlí naplno. Pak trpí dolní část zad, dolní část břicha, někdy bolí nohy (častěji boky).
 • Hormonální změny mohou způsobit stagnující tekutiny. Vzhledem k tomu, že je narušena vodní rovnováha a tekutina je špatně vylučována z těla, dochází v oblasti pánve k otoku vnitřní tkáně. Tento nádor komprimuje nervová centra, poté dojde k bolestivé reakci v dolní části zad..
 • Bolestivost v dolní části zad může vyvolat nitroděložní tělísko. Díky tomuto zařízení se děloha aktivněji stahuje před menstruací..

Další příčinou bolesti v dolní části zad před menstruací je těhotenství. Pokud před nástupem tohoto příznaku došlo k pohlavnímu styku bez použití antikoncepce, měl by být proveden těhotenský test. Pokud je výsledek pozitivní, musí být potvrzen pomocí ultrazvukového vyšetření. Tento test navíc pomůže identifikovat mimoděložní těhotenství..

Patologická bolest

Existují i ​​další důvody, proč vás bolí záda před menstruací, ale nejsou tak neškodné jako ty, které jsou popsány výše. Menstruace je pro tělo stres, který může vyvolat aktivaci patologických procesů.

Lékaři identifikují patologie, které mohou způsobit bolest v dolní části zad před menstruací:

 • Infekční onemocnění urogenitálních orgánů (salpingitida, endometritida, zánět přívěsků atd.). Při zánětlivém procesu v děloze nebo kolem ní se mohou objevit adheze (těsnění z pojivové tkáně), pak je narušen odtok krve. Děloha se snaží vytlačit vše, co je zbytečné, a adheze zadržují krev, což vede k intenzivnějším kontrakcím svalové vrstvy. Děloha stlačuje nervová centra v dolní části zad, což způsobuje bolestivost. U infekcí se pacient cítí slabý, teplota stoupá, dochází k hojnému výtoku, špatně to bolí v dolní části břicha.
 • Benigní léze v děloze nebo vaječnících. Kvůli cystě nebo fibroidům se zvyšuje velikost pohlavních reprodukčních orgánů, pak je narušen také odtok krve.
 • Narušení štítné žlázy vede k hormonální nerovnováze, která zase způsobuje bolesti v dolní části zad. Chcete-li pochopit, že nepohodlí je způsobeno dysfunkcí štítné žlázy, věnujte pozornost přítomnosti těchto příznaků: náhlá ztráta hmotnosti, poruchy spánku, nevolnost, zvracení, otoky končetin.
 • U mimoděložního těhotenství se objevuje nejen bolest v bederní oblasti, ale také cefalalgie (bolest hlavy), nevolnost, zvracení, bolest v podbřišku, menstruační nepravidelnosti a další příznaky. Když se objeví, měli byste se urgentně poradit s gynekologem a provést ultrazvuk.

Pokud se bolest dolní části zad objeví náhle, je doprovázena dalšími podezřelými příznaky, pak je to dobrý důvod pro naléhavou návštěvu gynekologa. Kromě toho musíte navštívit lékaře před koncem menstruace..

Metody léčby

S častým výskytem bolestivých pocitů v bederní oblasti před menstruací byste měli navštívit gynekologa. Důkladná diagnóza pomůže určit povahu bolesti. Nejprve lékař provede průzkum pacienta, zajímají ho informace o povaze, síle bolesti, výskytu nepohodlí v dolní části zad u příbuzných atd. Poté odborník provede gynekologické vyšetření, odebere nátěry na flóru, cytologii a genitální infekce. V případě potřeby je předepsáno ultrazvukové vyšetření a krevní test na hormony. Po zjištění příčiny bolesti sestaví gynekolog terapeutický plán.

Měla by být léčena bolest v dolní části zad a dolní části břicha, bolesti nebo křeče. Mnoho lidí používá pro tento účel Analgin nebo No-shpa, nicméně tyto léky jsou neúčinné, protože jejich terapeutický účinek trvá několik hodin a poté se bolestivé pocity obnoví. NSAID, která se obvykle používají k léčbě onemocnění pohybového aparátu, se považují za účinnější. K úlevě od bolesti můžete použít Nimesil, Diclofenac, Ibuprofen, Indomethacin atd. Tyto léky potlačují tvorbu prostaglandinů, které způsobují bolest a zmírňují křeče děložních svalů..

K léčbě bolesti můžete také použít kombinovanou perorální antikoncepci (COC). Tyto léky působí na vnitřní výstelku dělohy, takže je tenčí, což snižuje hladinu prostaglandinů v těle. Díky této terapeutické vlastnosti se COC používají k endometrióze, která často způsobuje bolesti v podbřišku a zádech před menstruací i během nich..

A také perorální antikoncepce neumožňuje zrání a prasknutí folikulu (nádoby vajíčka) a blokování ovulace. Aby byl cyklus anovulační (bez ovulace a vývoje žlutého tělíska) a bezbolestná menstruace, užívají se COC podle komplexního schématu po dobu 3–6 měsíců.

Pokud je bederní bolest před měsíčním krvácením z dělohy způsobena infekcemi urogenitálních orgánů, benigními formacemi nebo endokrinními poruchami, je léčba zaměřena na eliminaci primárního zdroje. Plán léčby je vypracován pro každého pacienta individuálně s přihlédnutím k diagnóze, stupni onemocnění, věku, charakteristikám těla.

Užitečné tipy pro bolesti dolní části zad před menstruací

Pokud jsou bolesti v bederní oblasti před menstruací způsobeny fyziologickými procesy, lze k jejich snížení použít antispazmodika (Baralgin, Spazmalgon, No-shpa) nebo analgetika (Paracetamol, Sedalgin-neo, Analgin). Lékaři doporučují užívat tyto léky pouze jako poslední možnost..

A můžete také dělat cvičení, která vám pomohou zmírnit bolestivost:

 • Lehněte si na podlahu, ohněte kolena, položte ruce pod dolní část zad a poté nohy naklánějte střídavě do stran a snažte se koleny dosáhnout na podlahu. Pak si dejte ruce pod hýždě, zhluboka se nadechněte a zkuste dýchat do žaludku.
 • Převalte se na břicho, opřete se o pěsti a čelo, spojte nohy. Poté při nádechu zvedněte dolní končetiny, zafixujte se na 30 sekund, zhluboka dýchejte a poté pomalu snižujte nohy.
 • Převalte se na záda, položte ruce na břicho, jemně zvedněte nohy, jako při cvičení "bříza", pak ji pomalu spusťte. Během cvičení dýchejte břicho.
 • Neměňte polohu, plynule proveďte cvičení „nůžky“ podle tohoto vzoru: 3 houpejte nohama a poté přitlačte kolena k hrudi.

Tato cvičení pomohou posílit břišní svaly, zmírnit bolestivost..

K úlevě od bolesti dolní části zad lze provést vlastní masáž. Chcete-li to provést, lehněte si na záda a pravou rukou nahmatejte bod na břiše pod pupkem (ve vzdálenosti čtyř prstů). Poté ustupte o 2 prsty doprava a doleva, abyste našli body, které po stisknutí pociťují mírnou bolest. Masírujte výše uvedené body po dobu 3-5 minut.

Odkaz. Během menstruace je třeba upustit od masáže a pokračovat v gymnastice. V tomto případě se před menstruací doporučuje provádět cvičení 5-6krát a během něj - 2-3krát.

Pokud máte sedavé zaměstnání a v takové poloze se bolest zvyšuje, položte na židli speciální podšívku, která se používá pro hemoroidy nebo onemocnění ocasních kostí. Toto zařízení pomůže zmírnit zatížení dolní části zad, nedovolí svírání krevních cév a zmírní bolest.

Kromě toho se při bolestech v bedrech doporučuje pít hodně teplé tekutiny (čaj, kompot, ovocný nápoj) a aplikovat suché teplo na bolavé místo a dodržovat odpočinek v posteli. Jak předepsal lékař, žena může užívat vitamíny a sedativa..

Nejdůležitější

Menstruace je přirozený proces, který často způsobuje bolesti dolní části zad. Je to způsobeno fyziologickými změnami vnitřních orgánů a svalů a také hormonálními změnami. V tomto případě jsou bolestivé pocity mírné a zmizí samy o sobě po 1-2 dnech. Pokud se však náhle objevila silná bolest a je doprovázena dalšími podezřelými příznaky (horečka, slabost, hojnost, neobvyklý výtok), stojí za to navštívit gynekologa. Specialista provede diagnostiku, určí povahu bolesti a vypracuje plán léčby. Bez vědomí lékaře byste neměli pravidelně užívat antispazmodika, analgetika, NSAID nebo jiné léky ke zmírnění syndromu bolesti, takže se zbavíte pouze symptomu, ale neléčíte nemoc (pokud je přítomna). Pokud se bolesti dolní části zad pravidelně opakují, je to dobrý důvod navštívit odborníka..

Ne každá žena zaznamenává přítomnost krvavého výtoku během ovulace, ale co dělat, když se v cervikální tekutině objeví pruhy krve? Abyste pochopili situaci, musíte určit dobu trvání krvavé sekrece, její vzhled a další příznaky.