Bolest uprostřed cyklu (během ovulace): příčiny silné bolesti na pravé nebo levé straně během a po ovulaci

Jak víte, menstruační cyklus je hlavním pomocníkem při hodnocení stavu zdraví žen. Podle jeho trvání, přítomnosti nebo nepřítomnosti bolesti během menstruace, výskytu krvavého výtoku lze posoudit, zda existuje nějaký gynekologický problém nebo žena je zdravá. Jednou z charakteristik menstruačního cyklu je bolest během ovulace, nicméně tento stav je pozorován pouze u 20% žen v reprodukčním věku..

Rozumíme pojmu „ovulace“

Trvání menstruačního cyklu se stanoví od prvního dne předchozí menstruace do prvního dne následujícího. Jeho trvání je jiné a obvykle je 21 - 35 dní. Za ideální menstruační cyklus se považuje cyklus, který trvá 28 dní, což odpovídá úplnému lunárnímu cyklu. Menstruační cyklus se skládá z několika fází:

Folikulární fáze

Folikulární fáze je způsobena působením estrogenů, pod jejichž vlivem je ve vaječníku určen dominantní folikul, ve kterém dozrává budoucí vaječná buňka. Tato fáze trvá v průměru 12 - 18 dní, v závislosti na délce cyklu. S 28 dny je to 14 dní. Na konci folikulární fáze dosáhl dominantní folikul svého maximálního vývoje, je napjatý a brzy praskne.

Ovulační fáze

Nejkratší fáze menstruačního cyklu, její trvání je 12 - 36 hodin. Během této fáze klesá hladina estrogenu, v důsledku čehož praskne hlavní folikul a vychází z něj zralé vajíčko připravené k oplodnění. Charakteristické je to, že v ovulační fázi je hladina estrogenu i progesteronu poměrně nízká (estrogeny již nejsou syntetizovány, protože dominantní folikul a vajíčko již „dospěly“ a progesteron se v důsledku působení luteinizačního hormonu v dostatečném množství ještě nevyrábí corpus luteum v místě hlavního folikulu).

Luteální fáze

Syntéza progesteronu se zvyšuje, pod vlivem kterého dochází k proliferačním procesům v děložní sliznici a připravuje jej na implantaci oplodněného vajíčka. V případě nenaplněného oplodnění do konce luteální fáze klesá hladina progesteronu (odumírá corpus luteum) a je odmítnuta funkční vrstva endometria, která se nazývá menstruace.

Ovulace tedy není nic jiného než proces uvolňování zralého vajíčka z dominantního folikulu v době jeho prasknutí. A bolestivá ovulace se nazývá ovulační syndrom nebo Mittelschmertzův syndrom..

Známky ovulace

Ovulace (z latinského slova „vejce“) má charakteristické znaky a každá žena, která s ní má nepohodlí nebo bolest, může téměř přesně určit její nástup:

Bolest na pravé nebo levé straně

Bolest vzniká z určité strany, podle toho, který vaječník v daném menstruačním cyklu „funguje“ (nejčastěji se pozoruje bolest na pravé straně, která je spojena s lepším zásobováním pravého vaječníku krví a jeho inervací a také s bezprostřední blízkostí slepého střeva).

Bolest je zpravidla malá a může způsobovat jen mírné nepohodlí. V některých případech ženy popisují bolest jako řezání, bodání nebo křeče. Tento pocit netrvá dlouho, od hodiny do dne nebo dvou. Intenzita bolesti závisí na:

 • temperament - emoční zástupci slabšího pohlaví cítí bolest jasněji
 • přítomnost gynekologických onemocnění zvyšuje bolest
 • práh bolesti - čím vyšší je, tím méně bolesti žena během ovulace zažívá.

Samotná ovulace je tedy krátkodobá a bolest v podbřišku po ovulaci může přetrvávat jeden nebo dva dny. Vzhledem k tomu, že v každém menstruačním cyklu se na ovulaci podílí pouze jeden vaječník, fungují střídavě, to znamená, že bolest může být v jednom měsíci vpravo a v druhém vlevo.

Ve vzácných případech, kdy jsou do práce zapojeny oba vaječníky, dozrávají 2 vajíčka současně, což, pokud jsou úspěšně oplodněny, vede k vícečetnému těhotenství. V takové situaci žena pocítí bolest na obou stranách nebo rozlitou bolestivou bolest v podbřišku.

Zvýšené libido

Libido neboli sexuální apetit během ovulace se poněkud zvyšuje, což je vlastní samotné přírodě (ovulace je koneckonců nejpříznivějším okamžikem pro početí, a tedy pro plodení).

Přidělení

V předvečer ovulace, v době jejího dokončení a několik dní se mění povaha vaginálního výtoku. Stávají se více tekutými, protahují se a vypadají podobně jako vaječný bílek. Tyto změny v sekrecích jsou nezbytné k vytvoření příznivých podmínek pro penetraci spermií do děložní dutiny pro oplodnění zralého vajíčka. Tekutá konzistence výtoku v mírně zvětšeném cervikálním kanálu usnadňuje postup "dásně" do dělohy.

Změny barvy výboje

Během ovulace a nějakou dobu po ní se může také změnit barva výtoku. Získají narůžovělý odstín nebo se na prádle objeví několik kapek krve (viz špinění uprostřed cyklu). Je to způsobeno mírným oddělením endometria (estrogeny se již nevyrábějí a progesteron se ještě nezačal syntetizovat).

Bolest prsou

Možná výskyt bolesti nebo citlivosti prsu během ovulace (viz bolest v mléčných žlázách), která je spojena s počáteční přípravou mléčných žláz na těhotenství a kojení. Takové bolesti (mastodynie) jsou krátkodobé a zastaví se v době, kdy se vytvoří žluté tělísko.

Příčiny

Existuje několik příčin bolesti při ovulaci. Před zahájením výstupu z folikulu musí zrát a výrazně se zvětšit.

 • Velké „rozměry“ folikulu protahují ovariální pouzdro, což vysvětluje výskyt bolesti před ovulací.
 • Poté, co dominantní folikul dosáhne „požadovaného stavu“, praskne a hotové vajíčko z něj vyjde do břišní dutiny.
 • V okamžiku prasknutí folikulu se kromě vajíčka nalije určité množství tekutiny do břišní dutiny, což dráždí parietální pobřišnici. Kromě toho je také poškozena tobolka vaječníku, ve které praskají malé krevní cévy, v důsledku čehož malé množství krve vstupuje do břišní dutiny, což také dráždí pobřišnici..
 • Takové bolesti po ovulaci mohou ženu obtěžovat po dobu 12 až 48 hodin. Poté se však absorbuje krev a folikulární tekutina v břiše a bolestivý syndrom zmizí.
 • A protože v době objevení se vajíčka v břišní dutině začnou vejcovody více peristalizovat (stahovat se), aby měli čas zachytit životaschopné vajíčko a zajistit mu schůzku se spermatem, může být bolest tímto procesem podpořena.
 • Nepřímým znamením možného budoucího těhotenství je bolest uprostřed cyklu..

V některých případech je však bolestivý syndrom v době ovulace výraznější, což je způsobeno nejen prahem citlivosti na bolest, ale také přítomností určitých gynekologických onemocnění, například:

 • adhezivní onemocnění pánve, které může být způsobeno chronickým zánětem, anamnézou chirurgického zákroku nebo endometriózou
 • adheze zabraňují klidnému stahování trubek a přetahují vaječník a v některých případech způsobují zhutnění kapsle, to vše zvyšuje závažnost bolesti.

Druhy ovulace

Existuje několik typů ovulace:

 • předčasné;
 • včas;
 • pozdě.

Předčasná ovulace je zrání a uvolnění vajíčka z folikulu ne uprostřed cyklu, ale mnohem dříve a může být způsobeno několika faktory:

 • nadměrně násilný styk (viz příčiny bolesti při pohlavním styku);
 • zvýšená fyzická aktivita nebo zvedání závaží;
 • stres a silné emocionální zážitky;
 • různé nemoci, včetně gynekologických;
 • hormonální poruchy a endokrinní patologie.

Etiologie pozdní ovulace zahrnuje různé hormonální problémy, včetně menstruačních nepravidelností..

V souvislosti s popsanými typy ovulace nedochází k bolesti, jako obvykle, uprostřed cyklu, ale mnohem dříve, nebo naopak později, což může být důvodem k obavám pro ženu (viz také příznaky premenstruačního syndromu). Nepřímým znamením možného budoucího těhotenství je tedy bolest uprostřed cyklu..

Anovulace

Když už mluvíme o ovulaci, nemůžeme se jen dotknout problému její nepřítomnosti nebo anovulace. Normálně je anovulace pozorována u těhotných žen a v premenopauzálním a menopauzálním věku. A samozřejmě nemůže dojít k ovulaci při užívání hormonálních antikoncepčních pilulek..

Pokud žena v reprodukčním věku nemá ovulaci několik cyklů po sobě (2 nebo více), měla by začít bít na poplach, protože nedochází k ovulaci - není vajíčko - neexistuje způsob, jak otěhotnět.

Příčinou anovulace jsou zpravidla hormonální poruchy v těle, které jsou při vhodné léčbě zastaveny a žena má šanci stát se matkou. Chcete-li objasnit datum ovulace, můžete použít ovulační testy nebo podstoupit ultrazvukové vyšetření, kde lékař určitě uvidí zralý folikul a uvolnění vajíčka z něj (samozřejmě se ultrazvuk provádí opakovaně během období údajné ovulace).

Jak to usnadnit

Pokud si žena není jistá, že bolesti, které se objevují v pravé nebo levé dolní části břicha, jsou spojeny s ovulací, neměla by se léčit sama, ale raději se poradit s lékařem. Koneckonců, jakákoli patologie, nejen gynekologická, může způsobit bolestivý syndrom, který se náhodně shoduje s polovinou cyklu.

Během vyšetření odborník vyloučí jiné příčiny bolesti a doporučí optimální léčbu (viz také, jak snížit bolest během menstruace).

 • Pokud ovulační syndrom obtěžuje ženu v každém menstruačním cyklu, doporučuje se, aby ve dnech ovulace co nejvíce relaxovala, eliminovala stresové situace a dodržovala určitou dietu.
 • V lékařské výživě jsou jídla a výrobky omezené, což zvyšuje zátěž gastrointestinálního traktu, zvyšuje střevní motilitu, což zhoršuje bolestivý syndrom, způsobuje nadýmání a vzrušuje centrální nervový systém. Jedná se především o kořeněná a mastná jídla, luštěniny a bílé zelí, čokoládu, kávu a silný čaj..
 • K úlevě od bolesti vám mohou pomoci teplé koupele s aromatickými oleji nebo bylinkami. chladiče do dolní části břicha, což snižuje kontrakci dělohy a hadiček a zmírňuje bolest, ale pouze v případě vyloučení akutních infekčních a chirurgických onemocnění.
 • Z léků proti bolesti je metodou volby nesteroidní protizánětlivé léky, které blokují syntézu prostaglandinů, zmírňují bolest a zánět (ibuprofen, indomethacin, naproxen, ketoprofen).
 • Je také účinné užívat spazmolytika (ne-plachý, spazgan, spazmalgon).

Při syndromu přetrvávajícího ovulace může gynekolog doporučit užívání perorálních kontraceptiv (pro a proti jejich užívání), které blokováním ovulace zabraňují bolesti. Pokud však žena chce otěhotnět, je jejich použití vyloučeno a není také přípustné používat vyhřívací polštářek na břiše a užívat jakékoli léky v ovulačních dnech, protože to může ovlivnit kvalitu vajíčka.

Silná bolest

V některých případech se uprostřed cyklu může objevit velmi intenzivní bolest. Silná bolest ve vaječníku nebo na pravé / levé straně ve slabinách může být známkou lékařské pohotovosti:

 • mimoděložní těhotenství
 • ovariální mrtvice
 • torze nohou cysty
 • apendicitida
 • prasklé cysty
 • ovariální hyperstimulační syndrom s léky
 • nebo akutní zánět přívěsků.

Každá z těchto podmínek vyžaduje pohotovostní lékařskou péči a ve většině případů i chirurgický zákrok, takže zpoždění situaci jen zhoršuje a v doslovném smyslu, jak řekl Peter I., je jako smrt. Neměli byste čekat na velmi výraznou bolest, snažíte se ji zmírnit sami, musíte okamžitě zavolat sanitku.

Kdy zazní alarm

Pokud máte velmi silné bolesti v podbřišku a / nebo se objeví následující příznaky, měli byste co nejdříve konzultovat lékaře:

 • bolest trvá déle než dva dny („bolí to týden během ovulace“ je jasným znamením onemocnění);
 • teplota vzrostla a trvá více než hodinu;
 • došlo k nevolnosti / zvracení;
 • objevil se krvavý výtok z genitálního traktu, bez ohledu na jeho intenzitu;
 • při užívání léků stimulujících ovulaci;
 • anamnéza akutních gynekologických onemocnění, operací, endometriózy;
 • náhlé mdloby;
 • postupné zhoršování.

Bolest během ovulace je přirozený proces nebo známka infekce?

Jen málo žen pociťuje bolest během ovulace. Ale asi 5% spravedlivého pohlaví čelí tomuto problému. Obvykle pociťují mírné nepohodlí uprostřed cyklu, ale v některých případech může být nepohodlí závažné. Někdy se jedná o variantu normy. Někdy však takový příznak naznačuje onemocnění reprodukčního systému..

Příčiny bolesti během ovulace

Ovulace je proces uvolňování zralého vajíčka z folikulu. Může to trvat několik minut nebo několik hodin. Roztržení vaku je doprovázeno nepohodlí v perineu. Kromě toho krev z prasklých kapilár a folikulární tekutiny dráždí receptory a způsobuje kontrakci dělohy a vejcovodů..

Při velkém krvácení se v Douglasově prostoru mohou hromadit sraženiny. Toto je oblast pobřišnice mezi zadní částí dělohy a konečníkem. Tlak na tkáně také vyvolává nepohodlí..

V každém cyklu je zapojen jeden vaječník. Proto během jednoho měsíce pravá strana bolí během ovulace a druhá - levá. Útoky mohou být řezání, bodnutí a křeče. Je důležité si uvědomit, že nepohodlí nemůže trvat déle než 72 hodin a nemělo by způsobit vážné utrpení..

Nepohodlí se může zvýšit s nízkým prahem bolesti, přítomností adhezí na pohlavních orgánech při užívání hormonálních léků. Ke zlepšení stavu se doporučuje užívat léky proti bolesti. Pomáhá také pít hodně tekutin a odpočívat. Někteří lidé doporučují umístit vyhřívací podložku na spodní část břicha, ale není to bezpečné. Faktem je, že silná bolest během ovulace může být známkou zánětlivého onemocnění. V tomto případě vedro pouze zhorší situaci..

Možné patologie

Nepříjemné pocity mohou být doprovázeny mírným krvácením a mohou trvat maximálně tři dny. Současně je nepohodlí nevýznamné. Vyčerpávající a dlouhodobá bolest je však důvodem pro okamžité vyhledání lékařské pomoci..

Ovariální mrtvice

Ruptura ovariální tkáně doprovázená krvácením do břišní dutiny. Vyskytuje se na pozadí zvýšeného nitrobřišního tlaku v důsledku těžké fyzické námahy, intenzivního nebo přerušovaného styku, traumatu břicha. Nejcitlivější k patologii jsou ženy, které podstoupily potrat a trpí zánětlivým onemocněním pánve. Patologie je charakterizována silnou bolestí v dolní části břicha.

Bolest během ovulace vyzařuje do konečníku, perinea, dolní části zad a pupku. Útoky se vyskytují pravidelně po celý den. Krvácení způsobuje pokles krevního tlaku a oslabení pulzu. Pacienti zblednou, mají slabost, závratě a sucho v ústech. Možné zvracení, zvýšené močení a defekace, ztráta vědomí. Pokud nejsou zjevné známky krvácení, provádí se konzervativní léčba. Pacientům je zobrazen odpočinek a chlad na žaludku. Jsou jim předepsány hemostatické léky a léky proti bolesti, fyzioterapeutické postupy. V obtížných případech je nutná operace.

Endometrióza

Patologická proliferace endometria. Je to vnitřní epiteliální vrstva dělohy, která se tvoří během ovulace. Někdy roste na špatných místech, například ve vaječnících. Důvody tohoto jevu nejsou plně pochopeny. Pravděpodobně jde o hormonální poruchy, oslabení imunity nebo genetiku. Projevuje se ve formě bolesti, zhoršuje se menstruací a ovulací a vyzařuje do dolní části zad. Je narušen menstruační cyklus. Je možné silné krvácení. Objeví se zácpa nebo průjem. Pacientům jsou předepsány léky proti bolesti a hormonální léky. V některých případech výrůstky kauterizují nebo úplně odstraňují vaječníky a dělohu.

Ovariální cysta

Benigní novotvar, ve většině případů způsobený hormonálními poruchami. Je to dutina naplněná tekutým obsahem. Vzniká z folikulu, ze kterého se nevynořilo vejce. Může to být bez příznaků a vyřešit samo. Pokud je velký, způsobuje fyzické nepohodlí v dolní části břicha. Bolest během ovulace vyzařuje do nohy. Dochází k hojnému intermenstruačnímu krvácení. Močení je narušeno. Když se tobolka zlomí nebo se zkroutí, objeví se nevolnost, zvracení a silné bolesti břicha a teplota stoupne. Pacientům jsou předepsány hormony, vitamíny a fyzioterapie. Pokud je konzervativní léčba neúspěšná, je indikován chirurgický zákrok..

Bolest během ovulace je normální variantou. Jejich trvání a intenzita jsou individuální. Ale s těžkým a dlouhodobým trápením byste neměli odkládat návštěvu lékaře. Pravidelné nepohodlí může skrývat nebezpečné nemoci. Některé z nich vedou k neplodnosti nebo dokonce ke smrti..

Příčiny, příznaky a léčba bolesti během ovulace

Mnoho žen pociťuje během ovulace bolest. Ale nejsou považovány za nebezpečné, pokud nejsou způsobeny nějakým druhem gynekologického onemocnění. Takové signály bolesti se často používají k určení nejpříznivějšího období pro početí dítěte. Pokud je však bolest velmi znepokojivá, musíte navštívit lékaře..

Gynekolog bude schopen přesně určit příčinu tohoto příznaku. K úlevě od bolesti si můžete léky proti bolesti vzít pouze sami. Zbytek léčby, pokud je to nutné, předepíše lékař.

 • 1 Bolest během ovulace
 • 2 Hlavní příznaky ovulace
 • 3 Je absence ovulace nebezpečná??
 • 4 Příčiny bolesti
 • 5 Co dělat pro usnadnění stavu?
 • 6 V jakých případech je nutné kontaktovat gynekologa?
 • 7 Závěr

Povaha bolesti během ovulace je určena fyziologickými charakteristikami ženského těla. Mohou trvat několik hodin nebo dní. Tyto příznaky jsou patrné v dolní části břicha. Obvykle na straně, kde vejce dozrálo ve vaječníku. Příznaky bolesti se vyskytují při jeho výstupu z vaječníku.

Bolest během ovulace může být řezání, křeče nebo tahání. Mají různé intenzity. Pokud je však bolest silná a během několika dní nezmizí, měli byste vyhledat radu od gynekologa. Koneckonců, takový stav se může stát předzvěstí mnoha gynekologických onemocnění..

Během ovulace mnoho žen pociťuje zvýšený sexuální apetit. Právě dnes jsou považovány za nejpříznivější pro početí dítěte. Žena určuje nástup ovulace podle výskytu specifických tekutých sekretů. Pokud jsou v nich stopy krve, měli byste se poradit s odborníkem, abyste vyloučili nitroděložní krvácení a jiná onemocnění reprodukčního systému.

Pokud je ženský menstruační cyklus pravidelný a jeho průměr je 28 dní, pak k ovulaci obvykle dochází 14. den cyklu. Existuje však časná a pozdní ovulace. Závisí to jak na fyziologických vlastnostech těla, tak na hormonálním pozadí ženy..

Ženy si téměř vždy všimnou příznaků nástupu ovulace. Tyto zahrnují:

 1. 1. Bolest v podbřišku, hlavně na jedné straně. Záleží na tom, zda je do ovulace zapojen levý nebo pravý vaječník..
 2. 2. Hojný vaginální výtok.
 3. 3. Nevolnost.
 4. 4. Některé změny v preferencích chuti.
 5. 5. Obecná nevolnost.
 6. 6. Zvyšte libido.

Pokud se potřebujete ujistit, že došlo k ovulaci, měli byste změřit bazální teplotu. Pomozte určit příznivé dny pro koncepci a speciální testy v lékárně. Během tohoto období můžete také udělat ultrazvuk.

Metoda měření bazální teploty je považována za nejinformativnější. Lze jej použít doma. Procedura se provádí několik dní, ráno, bez vstávání z postele. Bazální teplota by měla být měřena v konečníku. Všechna data se zaznamenávají ve zvláštním rozvrhu. Prudký nárůst teploty bude indikovat nástup ovulace..

Pokud žena nemá ovulaci, nebude moci otěhotnět. Ale v případech, kdy k němu nedojde pouze v několika cyklech, nemusí být důvod k obavám. Takové cykly se nazývají anovulační cykly. Jde o to, že vejce nezraje v každém cyklu. Tento jev je považován za naprosto normální pro všechny ženy..

Pokud se anovulace opakuje více než 3krát ročně, měli byste se poradit s lékařem, abyste vyloučili možné patologie. Pokud žena nemůže otěhotnět kvůli nedostatečné ovulaci, je jí podána speciální hormonální terapie. Když se objeví první příznaky, provede se ovulační test..

Normální menstruační cyklus končí zráním vajíčka připraveného k oplodnění. Ovulační syndrom je často doprovázen příznaky naznačujícími, že vajíčko opouští pravý nebo levý vaječník. Bolest se obvykle vyskytuje v místě prasknutí folikulu.

Hlavní faktory vedoucí k nástupu ovulační bolesti:

 • těhotenství;
 • menopauza;
 • hormonální poruchy;
 • reakce těla na užívání určitých hormonálních léků.

Přesná příčina tohoto příznaku dosud nebyla objasněna. Lékaři však předložili několik teorií vysvětlujících výskyt nepříjemných pocitů. Nejpravděpodobnější příčiny bolesti jsou:

 1. 1. Zrání vajíčka. Během toho bobtná, jeho stěny jsou silně napnuté. V tuto chvíli žena pocítí zvláštní brnění..
 2. 2. Ruptura cév kolem zduřeného folikulu. Tekutina z vaječníku, která již praskla, vstupuje do stěn dělohy. Při kontrakci vyvolává děloha výskyt takového příznaku jako bolest.
 3. 3. Oddělení endometria. Často doprovázeno výskytem špinění. Bolest je cítit hlavně v dolní části zad.
 4. 4. Zánětlivá onemocnění reprodukčního systému (mimoděložní těhotenství, mastopatie, křečové žíly v pánevní oblasti). Taková onemocnění jsou doprovázena silnou bolestí, jako je to u menstruace. Objevují se před nebo během nástupu ovulace..

Krátkodobá bolest během ovulace je považována za fyziologický jev. Výjimkou jsou případy, které jsou spojeny s jakýmkoli gynekologickým onemocněním..

Pokud se bolest objeví poprvé, měli byste se poradit s lékařem, abyste objasnili jejich příčinu. Čím dříve je stanovena správná diagnóza, tím snazší je léčit vyvíjející se nemoc..

Pokud dolní část břicha bolí během ovulace, mohou být předepsány léky, které mají analgetický účinek. Mají dobrý analgetický účinek. V případech, kdy je nesnesitelné vydržet, je předepsána hormonální antikoncepce. Úplně potlačují ovulaci. Když jsou brány, koncepce je téměř nemožná..

Když žena jistě ví, že má ovulační bolesti, může být na spodní část břicha přiložena vyhřívací podložka. Ale v jiných případech, zejména za přítomnosti gynekologických onemocnění, to nelze provést, protože teplo může výrazně zhoršit situaci..

Pokud se ovulační bolesti opakují každý měsíc, pití mnoha tekutin pomáhá mnoha ženám. Doporučuje se také vytvoření relaxačního prostředí a relaxace..

V případě, že bolest nezmizí do dvou dnů a je příliš intenzivní, dává do dolní části zad, měli byste se poradit s lékařem. Mohou se také objevit další příznaky:

 • bolest hlavy;
 • silné závratě;
 • nevolnost a zvracení;
 • průjem;
 • přetrvávající dušnost;
 • ztráta vědomí je možná.

Pokud se stav během několika dnů nezmění a ovulace je příliš bolestivá, pak bez pomoci lékaře určitě nezvládnete. Je lepší problém hned identifikovat a zahájit jeho včasnou léčbu, než ho přetáhnout do bodu, kdy už nebudete mít sílu.

Pokud se k bolesti během ovulace přidá hojný krvavý výtok, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. To může naznačovat přítomnost cysty v cervikálním kanálu nebo indikovat endometritidu.

Bolest během ovulace je pro mnoho žen považována za normální. Ti, kteří již porodili, srovnávají pocity s kontrakcemi dělohy po porodu. Ale nebuďte o nich příliš veselí. Koneckonců mohou být způsobeny přítomností vážného gynekologického onemocnění.

Chcete-li pochopit, co přesně způsobuje bolest během ovulace, měli byste kontaktovat svého gynekologa. Pouze odborník bude schopen zjistit příčinu takového příznaku a předepsat nejsprávnější metody řešení..

Bolest během ovulace - norma nebo patologie, doporučení ke zmírnění stavu

Žena v plodném věku může během měsíce pociťovat různé bolesti - v době menstruace, během ovulace nebo na konci cyklu. Nejčastěji jsou spojeny se změnami v těle, ale někdy mohou naznačovat gynekologická onemocnění. Ovulační proces je obvykle asymptomatický nebo s malým nepohodlí se zvýšenou citlivostí na bolest. Ale co když je bolest výrazná, vyzařuje do zad nebo do strany a objevuje se v pravidelných intervalech? Jaké další příznaky mohou naznačovat závažné patologické procesy?

 1. Proč je ovulace bolestivá
 2. Proč vaječníky bolí během ovulace
 3. Bolest v pravém vaječníku
 4. Bolest v levém vaječníku
 5. Bolestivé příznaky ovulace
 6. Bolest hlavy během ovulace - co dělat
 7. Co říkají tažné bolesti v podbřišku po ovulaci?
 8. Bolesti zad, páteře a dolní části zad během ovulace
 9. Bolest na boku během ovulace
 10. Bolestivá ovulace, co dělat
 11. Závěr

Proč je ovulace bolestivá

K bolestivé ovulaci mohou vést různé faktory, ale pokud je žena zdravá, důvody mohou být následující:

 1. Velký folikul vytváří tlak na stěny vaječníku, což může způsobit prasknutí před prasknutím.
 2. Když praskne dominantní folikul, ve vaječníku se vytvoří prasknutí, které je někdy bolestivé.
 3. V okamžiku, kdy oocyt opouští folikul, vytéká tekutina, která dráždí břišní dutinu. Krev, která v malém množství vytéká z cév poškozených prasknutím folikulu, také dráždí..
 4. Zrychlená peristaltika vejcovodů během ovulace také způsobuje nepohodlí.
  Kreslení bolesti po ovulaci může být vyvoláno počátkem těhotenství, kdy oplodněné vajíčko prochází vejcovody a poté je implantováno do dělohy.
p, blockquote 3,0,0,0,0 ->

Pokud je bolest během ovulace prodloužená a / nebo silná, může to znamenat adhezivní onemocnění v malé pánvi, ke kterému dochází při chronickém zánětu reprodukčních orgánů nebo po operaci vaječníků a přívěsků.

p, blockquote 4,0,0,0,0 ->

Syndrom silné bolesti je předzvěstí patologických stavů, jako jsou:

 • mimoděložní těhotenství;
 • prasknutí nebo zkroucení stopky cysty;
 • prasknutí vaječníků;
 • endometrióza;
 • zánětlivé procesy reprodukčních orgánů;
 • ovariální hyperstimulace v důsledku užívání léků;
 • apendicitida.
p, blockquote 5,0,0,0,0 ->

Tato onemocnění vyžadují naléhavou lékařskou pomoc, proto neváhejte a vydržte bolest při čekání, až odezní. Je nutné co nejdříve kontaktovat zdravotnické zařízení.

Proč vaječníky bolí během ovulace

Pokud má žena nízkou prahovou hodnotu bolesti, bude cítit, jak vaječníky během ovulace bolí. Hlavní známky nepohodlí, jak je uvedeno výše, jsou spojeny s procesem zrání a uvolňování oocytů z folikulu. Stojí za zmínku, že v tuto chvíli jeden vaječník, který „pracoval“, bolí častěji. Pokud v posledním měsíci došlo k bolestem v pravém vaječníku, pak to s největší pravděpodobností bude bolet levý orgán.

p, blockquote 7,0,0,0,0 ->

Někdy se stane, že oba vaječníky bolí. To může znamenat, že oba orgány „tvrdě pracovaly“, a tento měsíc se naskytne příležitost otěhotnět dvojčata.

p, blockquote 8,0,0,0,0 ->

Pokud vaječník bolí po ovulaci několik dní, mohou existovat důvody, jako je zvýšení žlutého tělíska, které se vytvořilo z folikulu po uvolnění vajíčka z něj. Růst této žlázy někdy dosahuje průměru 2 cm, což vytváří tlak uvnitř vaječníku a může způsobit bolestivost.

Je však třeba poznamenat, že takové bolesti ne vždy hovoří o procesu samotných vaječníků. Pokud zánět začíná v přívěskech nebo v blízkých orgánech (apendicitida, střeva), bolest je lokalizována na jedné straně a může být zaměňována s bolestí ve vaječníku.

Bolest v pravém vaječníku

Je zjištěno, že pravý vaječník nejčastěji bolí během ovulace. Stává se to proto, že je v něm více krevních cév, což znamená, že do peritonea poteče více krve, když folikul praskne. A to vede k podráždění stěn břišní dutiny. Po 1–2 dnech je krev a tekutina z folikulu absorbována stěnami pobřišnice a bolest zmizí.

p, blockquote 11,0,0,0,0 ->

A na pravé straně je více nervových zakončení, proto pravý vaječník bolí více než levý.

p, blockquote 12,0,0,0,0 ->

Pokud je bolestivá ovulace doprovázena dalšími příznaky (špinění, závratě, nevolnost atd.) Nebo bolest vyzařuje do nohy, kyčle, ohanbí nebo dolní části zad, je to spíše známkou zánětlivého procesu v této oblasti. Proto je návštěva lékaře v takové situaci povinná..

Bolest v levém vaječníku

Pokud vaječník bolí po ovulaci na levé straně, může to znamenat nejen gynekologické patologie nebo uvolnění oocytu z folikulu, ale také o střevních onemocněních. Zvláště pokud je bolest doprovázena nadýmáním, zvýšenou tvorbou plynů, průjmem nebo jinými poruchami gastrointestinálního traktu.

p, blockquote 14,0,0,0,0 ->

Faktem je, že střevo se nachází velmi blízko k pánevním orgánům, a pokud v něm začnou zánětlivé procesy, je to vyjádřeno jakousi bolestivostí na straně, kde je lokalizováno zaměření zánětu. Bolest může vyzařovat do dolní části břicha nebo zad.

p, blockquote 15,0,0,0,0 ->

Když bolí levý vaječník, věnujte pozornost funkcím, jako jsou:

 • povaha bolesti - tahání, bodnutí, křeče;
 • kam jde syndrom bolesti - do kyčle, dolní části zad, nohy, břicha;
 • gastrointestinální příznaky - typ stolice, plynatost, nevolnost;
 • další příznaky - krvácení, migrény, horečka atd..
h2 3,0,0,0,0 ->

Bolestivé příznaky ovulace

Pokud žena nemá gynekologická a střevní onemocnění, bude mít bolest před ovulací krátkodobé období se slabým bolestivým syndromem. Doba trvání závisí na procesech v těle, ale obvykle nepřesahuje dva dny. Lokalizace bolesti závisí na vaječníku, který musí ovulovat, protože dominantní folikul dospěl a vytváří nepohodlí v orgánu. Pokud dvě vejce v různých vaječnících dosáhla dospělosti, bolest může být vyjádřena na obou stranách nebo může být lokalizována pouze vpravo.

p, blockquote 17,0,0,0,0 ->

Ale stojí za to vědět, že bolestivá ovulace u zdravé ženy má další příznaky:

 1. Libido je vylepšeno. Vzhledem k tomu, že ovulace je nejpříznivějším obdobím k početí dítěte, snažila se příroda během tohoto období zvýšit sexuální touhu..
 2. Konzistence výboje se mění. Několik dní před, během a po ovulačním procesu se sekrece staly tekutějšími a táhnoucími se jako vaječný bílek. Tyto změny přispívají k nejrychlejšímu pronikání spermií do reprodukčních orgánů ženy a jejich postupu do vajíčka.
 3. Barva výboje se mění. Kvůli prudkému poklesu hladiny estrogenu a nedostatku progesteronu, jehož produkce ještě nezačala, se endometrium začíná trochu odlupovat. To vede ke změně barvy vylučované tekutiny, ve které je nyní trochu krve, což jí dává růžový odstín..
 4. Bolestivost mléčných žláz. Už před samotným uvolněním vajíčka se tělo připravuje na možné těhotenství, které se projevuje v mléčných žlázách. Proto se stávají citlivějšími nebo mírně bolestivými. Ale to prochází se začátkem vzniku žlutého tělíska..

Měli byste však věnovat pozornost svému zdraví, pokud existují další příznaky:

 • syndrom bolesti trvá déle než 2 dny;
 • bolestivost se zvyšuje;
 • tělesná teplota stoupá;
 • existuje nevolnost nebo zvracení;
 • z pochvy je krvavý výtok jakékoli intenzity;
 • slabost.
p, blockquote 19,1,0,0,0 ->

V tomto případě je lepší poradit se s lékařem, abyste nezmeškali okamžik, kdy lze nemoc zjistit v rané fázi a vyléčit bez čekání na komplikace..

Bolest hlavy během ovulace - co dělat

Ženy si často stěžují, že je během ovulace trochu bolí hlava. Existují různá vysvětlení..

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

Pokud se bolesti hlavy objeví před zahájením ovulace, je to pravděpodobně spojeno se snížením estrogenu v krvi. Výsledkem je, že cévy směřující do mozku se stahují, do buněk hlavy se dodává méně kyslíku, což vede k bolesti hlavy..

p, blockquote 22,0,0,0,0 ->

Bolest hlavy se může objevit také během těhotenství. Je to způsobeno časnou toxikózou a restrukturalizací ženského těla kvůli těhotenství.

p, blockquote 23,0,0,0,0 ->

Poté, co oocyt opustí folikul, děloha se pravidelně stahuje, aby zajistila pohyb vajíčka. Takové křeče vedou k tlaku na cévy, což způsobuje příznaky hypoxie..

p, blockquote 24,0,0,0,0 ->

Užívání antikoncepce mění hormonální pozadí ženského těla, což v době ovulace vede k nepohodlí a bolesti hlavy.

p, blockquote 25,0,0,0,0 ->

Zdravá strava a zdravý životní styl vám pomohou zlepšit zdraví a zbavit se nepříjemného stavu. Zvýšení vitamínů ve vaší stravě má ​​také příznivý účinek na procesy probíhající v ženském těle..

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

Neměli byste zanedbávat lékařské ošetření bolestí hlavy. Pouze užívání antispazmodik musí být dohodnuto s ošetřujícím lékařem.

p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

Pokud je bolestivá ovulace doprovázena nevolností, zvracením, krvácením, nadýmáním nebo slabostí, jedná se o jasné příznaky gynekologické poruchy. Zde může pomoci pouze lékař.

Co říkají tažné bolesti v podbřišku po ovulaci?

Tahání bolesti břicha během a po ovulaci může říci o následujících patologiích:

 1. Folikulární cysta. Rostoucí cysta tlačí na blízké orgány, což vede k bolestivým nepříjemným příznakům v oblasti jejího vzniku a dává ji do podbřišku.
 2. Předmenstruační syndrom. Kvůli poklesu progesteronu vznikají stejné pocity jako v době menstruace, pouze bez krvácení.
 3. Mimoděložní těhotenství. Jeho první projev je detekován přesně tažením bolestí v podbřišku a později, s růstem embrya, jsou přidány další příznaky.
 4. Vývoj menopauzy. Bolestivá ovulace může naznačovat první známky tohoto problému a poté dochází ke snížení počtu menstruace, bolestí hlavy, zvýšeného pocení.
 5. Pokud děloha bolí během podezření na ovulaci, je třeba provést těhotenský test. Pokud došlo k početí v posledním cyklu, ale z nějakého důvodu došlo ke špinění, které bylo zaměněno za menstruaci, pak v tomto cyklu může hrozit potrat. Aby se tomu zabránilo, je-li test pozitivní, je lepší okamžitě konzultovat lékaře, který předepíše léčbu k udržení těhotenství..

Bolesti zad, páteře a dolní části zad během ovulace

Je třeba poznamenat, že tahové bolesti během ovulace v bederní oblasti nemusí vždy znamenat zdravé fyziologické procesy. Častěji se bolest v dolní části zad a dokonce i v páteři projevuje patologiemi, jako jsou:

 • riziko potratu;
 • děložní myomy;
 • apendicitida;
 • zánět ledvin;
 • cystitida;
 • zánětlivé procesy ve střevech;
 • prasknutí cysty žlutého tělíska nebo vaječníku.
p, blockquote 30,0,0,0,0 ->

Proč bolí záda v takových případech nebo po ovulaci? Celý problém spočívá ve skutečnosti, že nervová zakončení přívěsků, dělohy, ledvin a dolních střev jsou vzájemně propojena. A když je některý z těchto orgánů podrážděný, bolestivý impuls se rozbíhá k dalším inervovaným strukturám..

Bolest na boku během ovulace

Kromě přívěsků, ledvin a nadledvin může být bolest na pravé straně vyvolána nástupem zánětu apendicitidy po podráždění během ovulace..

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

To bude indikováno bolestivými a řeznými bolestmi v boku a zvýšením teploty. Ačkoli s apendicitidou, ne vždy se tahá pouze strana. Pokud je tento orgán umístěn blíže k močovému měchýři, může být bolest způsobena dolní částí břicha..

p, blockquote 33,0,0,0,0 ->

Pokud tedy bolí levá strana, je lepší podstoupit vyšetření, protože toto onemocnění může mít i chronickou formu..

Bolestivá ovulace, co dělat

Pokud je bolestivá ovulace spojena s přirozenými fyziologickými procesy, doporučuje se dodržovat některá pravidla několik dní před jejím zahájením a nějakou dobu po jejím dokončení:

 • odpočívej v tuto chvíli více;
 • zdržet se nadměrné fyzické námahy;
 • vyhnout se stresovým situacím;
 • uklidňující koupele s aromatickými oleji a bylinnými odvarmi;
 • snížit ve stravě pokrmy, které negativně ovlivňují střevní motilitu - luštěniny, zelí,
 • kořeněná a mastná jídla, čokoláda, káva.
p, blockquote 35,0,0,0,0 ->

Pokud silná bolest není spojena se zánětlivými procesy a opakuje se každý měsíc během ovulace, může lékař předepsat léky proti bolesti, například Diclofenac, Indomethacin, Solpadein, Ibuprofen.

p, blockquote 36,0,0,0,0 ->

Antispazmodika se také používají k blokování bolesti. Častěji jmenujte No-shpa, Baralgin nebo Spazmalgon.

p, blockquote 37,0,0,0,0 ->

Nedoporučuje se však v takových dnech užívat léky, které mohou negativně ovlivnit vajíčko. V žádném případě byste se neměli uchýlit k použití vyhřívací podložky, protože nadměrné teplo naopak situaci zhorší..

p, blockquote 38,0,0,0,0 ->

Pokud pacientka nebude v budoucnu otěhotnět, může odborník doporučit některé typy antikoncepce. Blokují růst a uvolňování vajíček, čímž zabraňují bolesti. U mladých žen, které chtějí otěhotnět, se však tato metoda nepoužívá..

Závěr

Aby se nezmeškal okamžik nástupu onemocnění, kdy je patologie lépe léčitelná, lékaři doporučují poslouchat vaše tělo a sledovat všechny příznaky každý měsíc. A aby bylo možné určit, zda je povaha bolesti během ovulace spojena s přirozenými procesy, nebo existují jiné důvody, které způsobují nepohodlí, doporučuje se vést speciální deník. Je nutné si zapsat všechny funkce, které se v cyklu vyskytnou. Jakékoli odchylky od normy jsou nejlépe projednány s gynekologem..

Příčiny bolesti různé lokalizace před, během a po ovulaci

Pravidelné bolesti nízké intenzity, ať se objeví kdekoli - v dolní části břicha, hlavy nebo dolní části zad - zřídka způsobují u žen obavy o jejich vlastní zdraví. Ale pokud má bolestivý syndrom určitou frekvenci, například se stabilně projevuje před ovulací, během ní nebo po ní, budete se divit. Obavy mají zejména ženy, které plánují těhotenství, a ženy, které se již setkaly s gynekologickými chorobami..

Níže budeme uvažovat o příčinách bolestivé ovulace, budeme analyzovat, kdy si můžete vzít anestetickou pilulku a počkat na toto období, a kdy je nutná urgentní lékařská péče. Nezapomínejme na některé další příznaky, které se mohou během ovulace objevit..

Některé statistiky

Poté, co dívka má stabilní menstruaci, po chvíli začne zaznamenávat změny jejího stavu, ke kterým dochází přibližně uprostřed cyklu. Obvykle se týkají pouze mléčných žláz, změn nálady nebo zvýšení sexuální touhy, ale 20–30% žen si všimne, že když ovulují, bolí je břicho. Taková bolest má tažný charakter, různé intenzity a je obvykle zaznamenána na jedné straně..

U 85% žen je bolest během ovulace spojena s přirozenými procesy. Ve 14% případů takové příznaky naznačují patologii reprodukčního systému. Nakonec existuje malá, asi méně než 1% pravděpodobnost, že právě během ovulační fáze cyklu se vyvine další patologie, která není spojena s uvolňováním oocytů z folikulu..

Ovulační bolest - norma nebo patologie

Zdálo by se, že bolest během ovulace má všechny důvody k rozvoji, protože folikul obsahující vajíčko nejprve doroste do poměrně velké velikosti, pak praskne a nervové zakončení blížící se k vaječníku reagují na oba tyto procesy. Obvykle to však pociťují pouze ti, kteří mají nízkou prahovou hodnotu bolesti. To znamená, že pokud žena z dětství dobře netoleruje bolest a může kvůli ní dokonce ztratit vědomí, neměla by být znepokojena bolestivostí ovulační fáze, pokud je splněno pouze 5 podmínek:

 1. Ovulace se stanoví pomocí testů: stanovením bazální teploty (její pokles byl zaznamenán předchozí den a v tento den je patrný prudký nárůst), ovulační test nebo ultrazvuková folikulometrie.
 2. Bolí to na jedné straně (například na levém vaječníku), protože v každém cyklu se dominantní folikul, tj. Ten, který připravuje vajíčko na oplodnění, vyvíjí pouze v jednom vaječníku. Každý cyklus „pracovního“ vaječníku se může změnit, ale může se stát, že několik měsíců po sobě bude bolest pociťována pouze na jedné straně.
 3. Neexistují žádné patologické příznaky: závratě, zvracení (mírná nevolnost je povolena po dobu 2-3 hodin), slabost, pocit nereálnosti toho, co se děje.
 4. Teplota zůstává v rozmezí až 37 ° С, maximum - stoupá na 37,3-37,4 ° С..
 5. Zaznamenávají se také další příznaky ovulace: otok a bolestivost mléčných žláz, změna povahy vaginálního výtoku do podoby syrového vaječného bílku, zvýšení sexuální touhy. Může existovat malé množství krve (obvykle ve formě hnědého nebo nažloutlého hlenu), které je spojeno s oddělením malé oblasti endometria v důsledku prudkého poklesu hladiny estrogenu.

Cévy jsou vhodné pro folikulární membránu, ve které vajíčko dozrálo - dodávají této struktuře výživu. Když tedy praskne, prasknou krevní cévy a krev proudí do břišní dutiny v malém objemu. Uvolňuje se také malé množství tekutiny, ve které byl dříve umístěn oocyt. Tyto tekutiny dráždí břišní nervové zakončení, a proto způsobují bolest během ovulace. V tomto případě je bolest pociťována na jedné straně, může migrovat doleva nebo doprava do dolní části břicha - suprapubické oblasti. Pokud krev proudí do mezery mezi pochvou a konečníkem, pociťujete tažné bolesti ne nad pubisem, ale v bederní oblasti.

Pokud má žena nízký práh bolesti a má 5 z výše uvedených příznaků, pak je bolest v reakci na krvácení z cév folikulu běžným jevem, který nevyžaduje žádná mimořádná opatření. Pokud je bolestivý syndrom velmi intenzivní nebo nezabírá dolní část břicha nebo dolní části zad, ale dává ji levé nebo pravé straně, je nutné urgentně vyšetřit tři stavy.

 • Endometrióza

Endometrióza je charakterizována výskytem oblastí endometria mimo vnitřní vrstvu dělohy: na děložním myometriu (adenomyóza), pochvě, konečníku a na jiných místech. V tomto případě všechna ektopická ložiska endometria reagují na změnu rovnováhy hormonů a vylučují větší objem krve, než je nutné pro ovulaci. Způsobuje bolest.

 • Adhezivní onemocnění

Druhé onemocnění, které je třeba vyloučit, když ovulace způsobuje bolest, ale není doprovázeno příznaky jako slabost, závratě, zvracení a horečka, je adhezivní onemocnění. V tomto případě se mezi vnitřními orgány tvoří mosty pojivové tkáně - adheze. Jsou schopni vytlačit střeva komplikovaná střevní obstrukcí nebo vejcovody, což vede k neplodnosti.

Hlavní příčinou adhezivního onemocnění jsou intervence na břišních a pánevních orgánech. Pokud tedy žena netolerovala žádné operace a invazivní diagnostické zákroky, je pravděpodobnost, že dojde k bolestivosti ovulačního cyklu v důsledku adhezí, extrémně malá.

 • Hormonální poruchy

O tom svědčí nepravidelnost menstruačního cyklu, nedostatek nebo naopak hojnost menstruace, časný nebo pozdní nástup. Lékaři myslí na dočasnou hormonální nerovnováhu, pokud po porodu začne bolestivá ovulace. V tomto případě se obvykle používá taktika vyčkávání a uvidíme. A jen několik měsíců po ukončení laktace, pokud tento příznak přetrvává, se provede úplné vyšetření pomocí transvaginálního ultrazvuku a stanovení hormonů v krvi. Diagnostické vyhledávání se provádí hlavně ve vztahu k endometrióze a dyshormonálním poruchám.

O normě nebo patologii lze nepřímo říci, kolik dní bolelo žaludek během ovulace. Za normálních okolností k tomu dojde do 48, maximálně - 72 hodin a je to způsobeno absorpcí krve uvolněné do břišní dutiny a následným návratem peritonea do původního stavu. Pokud syndrom bolesti trvá déle, musíte zjistit příčiny.

Patologické příčiny bolestivé ovulace

Je bezpodmínečně nutné podstoupit vyšetření a vyloučit závažná onemocnění, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • těžká nevolnost a / nebo zvracení;
 • slabost;
 • Zvýšení teploty;
 • uvolnění židle;
 • závrať.

Pokud je bolest intenzivní, vyžaduje přijetí určité polohy těla, je lokalizována na pravé straně - je nutná hospitalizace v chirurgické nebo gynekologické nemocnici, protože se může projevit nejen apendicitida, ale také ovariální apoplexie, torze ovariální cysty nohy, akutní zánět děložních přívěsků.

Bolestivá ovulační fáze je příznakem onemocnění za následujících podmínek:

 • algodismenorea;
 • bohatá menstruace;
 • bolest při pohlavním styku;
 • kontaktní krvácení;
 • nedostatek libida;
 • porušení v plánu bazální teploty.

V takovém případě musíte v blízké budoucnosti navštívit gynekologa..

Příčiny bolesti v žaludku před ovulací

Někdy se žena obává, že před ovulací má bolesti, ale ve skutečnosti z fyziologických nebo patologických důvodů nastal okamžik uvolnění vajíčka dříve, to znamená, že nyní ovuluje.

K fyziologickým důvodům posunu v ovulační fázi patří: stres, akutní onemocnění a exacerbace chronických patologií, změna časových pásem. Ovulace se může také posunout v důsledku zánětlivých onemocnění, endometriózy, endokrinních onemocnění (patologie nadledvin, hypotalamu, hypofýzy), které se vyvinuly v děložních přívěskech.

Pokud žaludek bolí před ovulací a je to jasně viditelné z grafu bazální teploty nebo z údajů folikulometrie, příznak naznačuje přítomnost různých patologií:

 • rostoucí děložní myom, který se kromě neustálé bolesti projevuje vypouštěním krve z pochvy v intermenstruačním období a také delší a hojnější menstruací;
 • vývoj zánětu děložních přívěsků (salpingo-ooforitida), střev nebo močových orgánů bezprostředně před uvolněním oocytů, z nichž každý je doplněn charakteristickými příznaky.

Proč bolest přetrvává i po ovulaci?

Pokud vaječník bolí po ovulaci, znamená to vývoj jedné z následujících podmínek:

 • Folikulární cysta. Zde je syndrom bolesti způsoben „pokusy“ folikulu prasknout a uvolnit vajíčko. Bolest se zesiluje při pohlavním styku, náhlých pohybech, fyzické aktivitě. Komplikací folikulární cysty je torze jejích nohou a prasknutí membrán.
 • Ruptura ovariální cysty je doprovázena silnou ostrou bolestí v dolní části břicha, která vyzařuje do konečníku, pupku nebo dolní části zad. Na tomto pozadí se zvyšuje slabost, vznikají závratě a může dojít ke ztrátě vědomí..
 • Torze cévního stopky cysty. Její příznaky se neliší od předchozího stavu..
 • Děložní myomy popsané výše.
 • Adnexitida. V tomto případě se jedná o poměrně intenzivní bolest břicha, která může ženu přivést na operační stůl. Teplota stoupá, rozvíjí se bolest hlavy, z pohlavního ústrojí se objevuje hojný výtok, často mukopurulentní povahy.
 • Předmenstruační syndrom, při kterém klesá množství progesteronu v krvi. To vede k bolesti břicha „jako během menstruace“, zatímco samotná menstruace se neobjevuje dlouho.
 • Mimoděložní těhotenství, i před nástupem obecných příznaků naznačujících početí, se může projevit bolestí v podbřišku. Takto vajíčkovody reagují na protahování rostoucím embryem..
 • Vývoj menopauzy. Z různých důvodů může menopauza začít ne ve věku 40-45 let, ale dříve (časná menopauza). Bolestivost po ovulaci je jedním z jejích prvních projevů, pak dojde ke snížení menstruace, „návalům tepla“, bolestem hlavy, pocení.

Souvisí bolest dolní části zad s ovulací?

Pokud si pacientka stěžuje na bolest v bederní oblasti, která nastane po ovulaci, musí lékař provést diferenciální diagnostiku stavů, jako jsou:

 • hrozba potratu;
 • děložní myomy;
 • prasklá ovariální cysta;
 • apendicitida;
 • pyelonefritida;
 • střevní zánět;
 • cystitida.

Proč tato konkrétní oblast bolí? To je způsobeno skutečností, že nervová zakončení, která jdou do dělohy a jejích přídavky, dolní střeva, močový měchýř a ledviny, mají společné „kořeny“, takže impuls přicházející z nemocného orgánu se „rozptyluje“ všemi inervovanými strukturami.

Bolest hlavy

Mnoho žen si stěžuje, že během ovulace mají bolesti hlavy. Pokud tato bolest není doprovázena zvýšením teploty, zvracením, uvolněním krve nebo jiným výtokem (s výjimkou viskózního hlenu) z genitálního traktu, je to z fyziologického důvodu - poměrně prudký pokles estrogenu, kvůli kterému cévy zásobující mozek křečí. Výsledkem je bolest hlavy..

Jak eliminovat bolestivost během ovulace

Co dělat s bolestivou ovulací, měl by lékař říci po úplném vyšetření pacienta. Stanoví diagnostický plán a podle údajů získaných v důsledku vyšetření může zjistit, zda je bolest doprovázející uvolnění oocytu fyziologickým procesem nebo je spojena s patologickým stavem.

Pokud je bolestivost ovulační fáze patologická, lékař předepíše vhodnou léčbu. Jedná se o jmenování perorálních kontraceptiv, protizánětlivých léků, antibiotik; v některých případech je indikována operace.

Pokud se během ovulace objeví bolesti z přirozených důvodů, lékař ke zmírnění stavu předepíše:

 • Léky proti bolesti: „Ibuprofen“, „Tamipul“, „Diclofenac“, „Solpadein“ - v závislosti na závažnosti bolesti.
 • Spazmolytika: „No-shpu“, „Spazmalgon“, „Baralgin“.
 • Vyloučení fyzické aktivity a tepla v břišní oblasti.

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..