Proč se bolesti kloubů často vyskytují při menopauze?

Klimakterické období je doprovázeno mnoha, někdy nepříjemnými příznaky. Ženy o některých z nich vědí předem a jsou připraveny na jejich projevy. Jsou informováni o tom, jak léčit tyto příznaky a jaké preventivní opatření jsou k dispozici.

Když se během menopauzy objeví bolesti zad, ne všechny dámy spojují svůj vzhled s blížící se menopauzou. V této publikaci se blíže podíváme na to, proč klouby bolí během menopauzy, co je třeba udělat pro diagnostiku onemocnění a správné zacházení s ním..

Proč klouby bolí, jak se blíží menopauza

Klimakterické období je rozděleno do fází:

 1. Premenopauza - začíná prvními projevy časných menopauzálních příznaků: návaly horka, zvýšené pocení, bolesti hlavy, závratě, nevolnost, poruchy spánku, podrážděnost, zvýšená nervozita a další. V premenopauze začíná hormonální dysfunkce vaječníků. Postupně syntetizují méně pohlavních hormonů: estrogeny a progesteron. Jeviště obvykle začíná ve věku 45 let.
 2. Menopauza nebo druhý název samotné fáze je menopauza. V menopauze existují poslední nezávislá období. Můžete je však nainstalovat až po určité době. Gynekolog proto diagnostikuje nástup menopauzy u ženy v případě, že po menstruaci po dobu 12 měsíců nedošlo k žádnému období. Nástup menopauzy v 50 letech je považován za normu. V této fázi mohou ženy pociťovat bolesti v dolní části zad, svalů a kloubů..
 3. Postmenopauza - fáze trvá až do konce života dámy. Už neexistuje menstruace a vaječníky přestaly fungovat. Malé množství pohlavních hormonů je produkováno kůrou nadledvin. Tělo se přizpůsobuje nízké hladině pohlavních hormonů.

Estrogeny mimo jiné ovlivňují stav kostní tkáně.

Na pozadí nízké hladiny estrogenu se vyvíjí osteoporóza a další nemoci, při nichž se objevují bolesti kostí a kloubů. Hlavní příčinou bolesti kloubů v menopauze je tedy snížení množství ženských pohlavních hormonů estrogenu.

Jaké nemoci bolí klouby během menopauzy?

Hlavními příčinami bolesti kloubů v menopauze jsou rozvoj těchto onemocnění:

 1. Osteoporóza.
  S tímto onemocněním klesá hustota kostí. Z tohoto důvodu existuje riziko častých zlomenin, při kterých se kosti nehojí dobře. Estrogen je koneckonců aktivně zapojen do metabolismu vápníku a bílkovin, které tvoří kosti. Inhibuje také aktivitu osteoklastů - to jsou buňky, které ničí kostní tkáň. Pokles hladiny estrogenu způsobí, že kosti budou tenčí a křehčí. Bolest kloubů během menopauzy nastává nejprve ze skutečnosti, že zátěž kloubů se zvyšuje se ztenčenými kostmi, a poté v důsledku rozvíjející se patologie kostní tkáně.
 2. Deformující se osteoartróza.
  Jedná se o chronické nezánětlivé onemocnění kloubů. Vyskytuje se v důsledku degenerace kloubní chrupavky. Klouby jsou tvořeny vazy, chrupavkou a vakem tekutiny určeným k neutralizaci tření. K zajištění normálního fungování všech popsaných prvků je neustále zapotřebí kolagen. Když je žena v menopauze, hladina estrogenu klesá a odpovídajícím způsobem klesá i množství kolagenu. Jeho nedostatek vede k tomu, že klouby se ztenčují a deformují. Nejprve jsou postiženy klouby, které měly zvýšené zatížení. Když dáma začne při pohybu slyšet skřípání kloubů a ráno pociťuje ztuhlost nohy, jsou to první příznaky vývoje deformující se osteoartrózy. Pokud je kyčelní kloub poškozen, pak je centrum bolesti v bocích. Bolest může vyzařovat z horní části stehna do kolena. U onemocnění kolenního kloubu bude pro pacienta obtížné kráčet po schodech.

Při prvních projevech osteoartrózy byste měli okamžitě konzultovat odborníka. Koneckonců, po poškození jednoho kloubu může zbytek onemocnět..

Jiné příčiny bolesti kloubů

Ženy se často zajímají o to, zda mohou klouby během menopauzy bolet z jiných důvodů, než které byly popsány výše. Odpověď bude ano.

Bolest v nohou s menopauzou nastává s vývojem takových patologií:

 1. Vzhled nadváhy.
  Kromě vaječníků a kůry nadledvin může tuková tkáň produkovat estrogeny. Když během menopauzy vaječníky postupně produkují méně estrogenu, tělo tomu odolává tím, že provokuje nárůst tukových záhybů. Mnoho žen se proto začíná zlepšovat. Nadbytečné kilogramy na těle ženy zvyšují zátěž kostí a kloubů oslabených změnami souvisejícími s věkem. Z tohoto důvodu začnou bolet nohy během menopauzy..
 2. Snižuje přívod krve do tělesných tkání.
  Na pozadí nízké hladiny estrogenu u žen klesá množství produkovaného kolagenu a elastinu. Výsledkem je snížení svalového tonusu a bolesti svalů. Dámy si často stěžují, že v menopauze je bolí nohy.
 3. Poruchy nervového systému.
  V těle jsou všechny systémy vzájemně propojeny. Porucha nervového systému vede ke vzniku svalových křečí. Ovlivňují zdraví kloubů. Ti mohou nahlásit problém s bolestí.

Zkoumali jsme, proč během menopauzy bolí klouby a svaly. Ve všech případech potřebuje dáma neodkladné ošetření. Po stanovení diagnózy může správnou terapii zvolit pouze odborník. Proto při bolestivé bolesti kloubů byste měli okamžitě kontaktovat ortopeda..

Co diagnóza zahrnuje

Pro stanovení přesné diagnózy je nutné zjistit, proč klouby během menopauzy bolí.

Za tímto účelem bude ženě přiděleno komplexní vyšetření, které zahrnuje:

 1. Krevní test k určení hladiny estrogenu a progesteronu.
 2. RTG kloubů. Pomáhá posoudit změny v kostní tkáni, ke kterým dochází při osteoporóze. Během vyšetření bude identifikováno zaměření vývoje osteoartrózy a stupeň vývoje onemocnění.
 3. Osteodensitometrie. Studie umožňuje určit, o kolik se snížila kostní hustota ženy.

Pouze na základě výsledků všech analýz a vyšetření pacienta ortoped stanoví přesnou diagnózu. V případě potřeby bude naplánována konzultace s revmatologem a gynekologem.

Jak probíhá léčba

Léčba bolesti kloubů s menopauzou závisí na diagnóze a stadiu vývoje onemocnění. Progresivní osteoporóza, ke které dochází během menopauzy, nelze zcela vyléčit. Ale individuálně zvolená terapie sníží progresi onemocnění a posílí kostní tkáň..

Stav muskuloskeletálního systému se tak zlepší a budou odstraněny rušivé pocity bolesti. Léčba je doplněna dietními úpravami. Správně předepsaná léčba osteoartrózy normalizuje hormonální pozadí pacienta.

Obnovuje hormonální rovnováhu

Pokud výsledky krevních testů ukazují, že hladina estrogenu není významně snížena a onemocnění je diagnostikováno v počáteční fázi, bude pacientovi předepsány bylinné léky nebo homeopatické léky k normalizaci hormonálního pozadí.

Zahrnují fytohormony - přírodní látky, které mají podobné složení jako ženské pohlavní hormony. Vyskytují se v takových rostlinách: jetel červený, šalvěj, cimicifuge, sója a další..

Jelikož léky obsahují přírodní složky, je seznam nežádoucích účinků malý. To je jejich obrovské plus. Tyto prostředky k dosažení očekávaného účinku je však třeba brát v dlouhých kurzech - od 3 do 6 měsíců.

Mezi nejoblíbenější léky v této skupině patří:

 • Klimakt-Hel;
 • Estrovel;
 • Remens;
 • Klimadinon;
 • Climaxan.

Navzdory přírodním složkám nelze tyto léky užívat samostatně. O tom, jak a jak zacházet s pacientem, rozhodne lékař. Předepisuje lék, dávku a průběh léčby. Pokud je naléhavá potřeba zvýšit hladinu estrogenu v těle dámy, ošetřující lékař předepíše příjem hormonálních léků.

Následující léky se osvědčily:

 • Angelique;
 • Cyclo-Proginova;
 • Klimonorm;
 • Premarin.

Léky obsahující hormony mají dlouhý seznam vedlejších účinků, ale v některých případech je jejich použití oprávněné. Tím, že žena začne pít léky, může rychle odstranit nedostatek estrogenu - příčinu vzniku onemocnění. Tím se zastaví destrukce kostní tkáně a eliminuje se bolestivý syndrom..

Předepište potřebné léky

Při menopauze nestačí vápník v potravinách.

Žena s diagnostikovanou osteoporózou má předepsané léky obsahující vysoké dávky tohoto minerálu:

 • Vápník D3 Nycomed;
 • Kaltsinov;
 • Natekal.

Vápník bez vitaminu D se neabsorbuje.

Proto jsou navíc předepisovány léky s vysokou dávkou tohoto vitaminu:

 • Vigantol;
 • Aquadetrim.

K inhibici látek, které snižují hustotu kostí, jsou předepsány bisfosfonáty:

 • Fosamax;
 • Aklasta;
 • Zometa.

Bisfosfonáty zastavují rozvoj osteoporózy.

Při léčbě osteoartrózy by měl pacient kombinovat terapii s fyzioterapeutickými cvičeními, která pomáhají posilovat svaly. Pouze v takovém tandemu bude možné zabránit deformaci kloubu..

Chondroprotektory, které ovlivňují kloubní chrupavku, musí být předepsány:

 • Rumalon;
 • Artron;
 • Arteparon.

Pokud je pacient mučen bolestí, lze použít léky proti bolesti: No-Shpu, Novakain, Ibuprofen, Voltaren a další.

Během menopauzy se na pozadí nízké hladiny estrogenu vyvíjejí nemoci a patologie, které jsou doprovázeny bolestmi v dolní části zad, nohou a kloubů. Vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Jinak bude nemoc postupovat. Pouze lékař bude schopen předepsat správnou medikamentózní léčbu po komplexní diagnostice. Přejeme vám hodně zdraví!

Příčiny bolesti v celém těle a svalech s menopauzou

Po čtyřiceti pěti letech: některé dříve, jiné později - práce ženských reprodukčních žláz se začíná zastavovat. To znamená nejen zastavení menstruace, produkce ženských hormonů se zastaví. A mají velmi důležité funkce, kromě účasti na oplodnění, růstu plodu, nezbytné pro práci všech orgánů a systémy podpory života ženy. Výsledkem je vývoj nemocí, onemocnění, včetně svalů s menopauzou, které začínají bolet. Narušené hormonální pozadí vede ke stárnutí celého těla, obecnému zhoršení pohody, slabosti, únavy, bolesti jak ve dne, tak v noci. Svaly, bolesti kloubů - společný společník žen s menopauzou.

Co vede ke stárnutí těla?

Nikdo nemůže uniknout stárnutí. Je to tak stanoveno přírodou, že tělo po plodném životě potřebuje odpočinek. Následující faktory pomáhají přiblížit stáří:

 • tvrdá práce;
 • nedostatek nebo nerovnoměrnost sexuální aktivity;
 • mnoho těhotenství, porod;
 • alkoholismus, kouření, drogy;
 • nezdravá strava, nedostatek denního režimu, nedostatek spánku;
 • hodně stresu;
 • chronická onemocnění.

Výskyt nepříjemných pocitů ve svalech a kloubech může být také ovlivněn psychickými poruchami u ženy s menopauzou, nespavostí, návaly horka.

Bolest svalů

Ženy, jejichž život tráví těžké břemeno na nohou, práce ve stoje, nošení závaží, trpí více než ostatní chorobami kostry a svalů s nástupem stárnutí. Svalová vlákna, šlachy, krevní cévy velmi trpí nedostatkem hormonů, stávají se ochablými, ne elastickými s dystrofickými lézemi. Cévy špatně procházejí krví kyslíkem a látkami pro úspěšné fungování orgánů, ovlivňují to také plaky cholesterolu.

Svalová bolest během menopauzy může také začít po zvýšeném pohybu nebo práci, pokud předtím žena nebyla fyzicky aktivní a obvykle vedla pasivní životní styl.

Bolest svalů má vědecký název - myalgie. Jak při napětí těla, tak při nečinnosti se může bolest objevit stejným způsobem. Jeden vaz nebo několik vazů může onemocnět, protože svalový korzet je uspořádán se složitou vazbou a interakcí vazů, šlach, svalů. Bolest svalů může být způsobena následujícími důvody:

 1. kvůli podvrtnutí;
 2. kvůli nedostatečnému, ostrému zatížení vazů;
 3. v důsledku hypotermie těla;
 4. kvůli užívání léků na vysoký krevní tlak, statiny;
 5. kvůli nesprávné výživě, nedostatku vitamínů v těle;
 6. ze silných pocitů, stresu.

Myalgie se může objevit v následujících částech končetiny:

 • holeň;
 • pánevní pletenec;
 • boky;
 • chodidlo.

Bolestivost může začít ve všech částech nohy najednou. Bolest svalů během menopauzy se objevuje v důsledku spasmodických jevů v nervových zakončeních páteře a kloubů.

Pocity bolesti lze charakterizovat různými typy:

 1. chronický;
 2. ostrý;
 3. ostrý;
 4. bolí po dlouhou dobu;
 5. brnění.

Důležitým faktem je, že bolesti svalů můžete zaměnit za bolesti kloubů nebo kostí, což může být způsobeno příliš dlouhou chůzí nebo nepohodlnou obuví..

Neustálé projevy bolestivosti by měly ženu přinutit navštívit lékaře, který provede vyšetření a testy a předepíše léčbu. Těmito zdravotními problémy se zabývá traumatolog, phlebolog, angiosurgeon, revmatolog.

Anatomická bolest

Bolestivé pocity v nohách nemusí vždy znamenat onemocnění: vazy mohou ublížit následkům nesprávného držení těla během práce, dlouhodobého stání nebo sezení.

Při nehybnosti dochází ke stagnaci v cévách, které neumožňují normální cirkulaci krve. Dochází k hladovění kyslíkem, toxiny se hromadí v nohou, kolenou, chodidlech, bocích, což vyvolává výskyt bodavých, bolavých, tupých bolestí. Celé tělo se může zdát bolestivé. Zahřátí, cvičení pomůže průtoku krve do normálu a příznaky zmizí.

Obezita

Nadváha je také špatná pro stav nohou. Vzhledem k tomu, že během menopauzy v důsledku hormonálního deficitu začíná tělo hromadit tuk, aby z něj produkovalo estrogeny, mnoho žen trpí bolestmi kloubů i svalů nohou..

Doprovázejte bolesti svalů u žen po cévní mozkové příhodě, infarktu, s otoky a bolestivými bolestmi. To dává důvod předepisovat dietní jídlo pro ženy, aby se váha vrátila k normálu, sundala končetiny..

Křeče

Křeče jsou výskytem nedobrovolných svalových kontrakcí, které se projevují jak v jednom vazu, tak v několika najednou.

Nejčastěji jsou křeče přítomné na lýtku, lýtkových svalech, po dlouhodobém namáhání nohou. Jedná se o velmi bolestivý pocit a není neobvyklé u žen s menopauzou. V boji proti záchvatu proveďte následující manipulace:

 • uvolněte sval změnou polohy nohy;
 • třít sval rukama;
 • aplikujte za studena nebo postavte na chladném místě;
 • napíchněte sval ostrým předmětem;
 • zvedněte prsty na nohou tak vysoko, jak je to možné.

Myalgie u cévních onemocnění

Existují dva typy onemocnění, při nichž je možná bolest svalů nohou: ateroskleróza a tromboflebitida. Z řady důvodů je narušen přívod krve do končetin, dochází k těmto onemocněním. Zde je masáž již nepostradatelná: léčba je dlouhá a obtížná, nelze ji odložit..

Ateroskleróza

Pokud se po chůzi zvýší bolest svalů ženy, může to být známka arteriální vyhlazující aterosklerózy..

Kromě příznaku bolesti při chůzi existují u aterosklerózy příznaky jako únava a svalová slabost. S těmito projevy je nutné navštívit lékaře, protože bez léčby nemoci dochází k vazogenní intermitentní klaudikaci. Navzdory skutečnosti, že ateroskleróza obliterans je častější u mužské populace, trpí jí také ženy, zejména kuřačky závislé na alkoholu. U žen, které netrpí chemickou závislostí, je dvakrát méně pravděpodobné, že u nich dojde k rozvoji tohoto onemocnění.

Cholesterolové blokády žil a tepen vedou k nedostatečnému prokrvení nohou, stenóze, která je plná gangrény a amputace končetin bez léčby. Vývoj nemoci probíhá velmi rychle, začínají bolet následující části končetin:

 1. hýždě s postiženou aortou;
 2. stehna - když je stehenní tepna zablokovaná;
 3. nohy - s ucpáním podkolenních tepen;
 4. lýtkové svaly - kvůli rozsáhlým blokádám v hlubokých žilách, tepnách těchto svalů.

Existuje několik důvodů pro výskyt obliterans vaskulární aterosklerózy:

 • obezita;
 • srdeční ischemie;
 • hypertenze;
 • vaskulitida;
 • systém HF;
 • opar;
 • vysoký cholesterol;
 • cukrovka;
 • porušení srážení krve;
 • porušení metabolismu tuků;
 • aneuryzma aorty v peritoneální oblasti;
 • nedostatek pohybu;
 • chemické závislosti;
 • zranění, omrzliny nohou;
 • přetížení energie.

Léčba tohoto onemocnění je předepsána lékařem po důkladné diagnóze s přihlédnutím k doprovodným onemocněním.

Doporučuje se zdravý životní styl, anti-cholesterolová strava, nahrazení masa ve stravě rybami, léky, které normalizují zdraví cév, a komplex vitamínů. Vymazání aterosklerózy je doprovázeno parestézií (pocit necitlivosti, husí kůže), bolestí nejen během pohybu, ale i v klidu.

Tromboflebitida

Tromboflebitida v medicíně je považována za zákeřné, nepředvídatelné onemocnění. Jedná se o zánětlivé onemocnění stěn žil, které zužuje lumen cév. Venózní krev nemůže volně procházet, stagnuje, což vede ke vzniku krevních sraženin. Existuje tromboflebitida nejen nohou, ale i paží, krku a hrudníku. Stává se, že je pozorován zánět stěn žil bez trombózy, pak je to flebitida.

Onemocnění zpočátku zmizí bez příznaků, bolest přichází, když je zapálena velká oblast krevních cév. Výsledný trombus v jednom tragickém okamžiku se odlomí, stoupá žílou směrem k srdci a dále. Není možné určit jeho směr, ve kterém orgánu spadne na konci cesty. Pokud se dostane do krevních cév v dýchacích cestách, je plná arteriální embolie, tj. Blokování.

To způsobí okamžitou smrt..

Známky tromboflebitidy

Mnoho lidí chodí k lékařům, když nemoc již silně zasáhla cévy. Příznaky nástupu venózního zánětu jsou následující:

 • nohy začínají bobtnat;
 • bolest lýtkových svalů;
 • pálení a tíha nohou;
 • kůže nohou zčervená.

Pokud nejdete včas do nemocnice, zvětší se otok, kůže v místě trombu se změní na modrou a poté zčerná. Místa tvorby trombu - stehno, dolní část nohy, kotník.

Komu hrozí tromboflebitida?

Existuje několik kategorií lidí náchylných k této nemoci, mezi nimi i:

 • mít sedavé zaměstnání;
 • trpící křečovými žilami;
 • trpící těžkou srážením krve;
 • obézní;
 • se sedavým životním stylem v menopauze.

Léčba je komplexní v závislosti na závažnosti onemocnění a souvisejících problémech. Existuje mnoho léků na zmírnění akutních příznaků, vaskulární obstrukce, předepsané osobně stavu pacienta, různé fyzioterapeutické postupy, v obtížných případech chirurgický zákrok na odstranění žil nebo použití laserové obliterace k odstranění krevních sraženin. Cvičení a pohyb jsou pro tromboflebitidu životně důležité.

Lumbální osteochondróza

S menopauzou se klouby a obratle, opotřebované prací, špatným způsobem života, začínají transformovat, opotřebovávat. Nervové kořeny v meziobratlových ploténkách jsou zanícené, stlačené, bolest jde do nohou nebo podélných svalů páteře. Z bolesti, svalů zadního křeče, se staly jako kámen.

Kromě bederní osteochondrózy dochází v hrudní, krční oblasti, pak je bolest dána svalům hrudní oblasti nebo krku, paží.

Ženy, které se starají o své zdraví, mají silné kosterní svaly, protože sportují, méně často než ostatní, trpí touto chorobou. Aby bylo možné porazit osteochondrózu, musíte provést fyzické cvičení k posílení svalů korzetu, navštívit masážního terapeuta, fyzioterapii předepsanou lékařem, léčbu protizánětlivými léky, chondroprotektory.

Ischias a lumbago

Ischias, při kterém se ischiadický nerv zapálí, má následující příčiny:

 • cukrovka;
 • zranění;
 • artritida;
 • dna;
 • osteofyty (výrůstky na obratlích);
 • posunutí obratlů;
 • mazání meziobratlových plotének;
 • podchlazení;
 • silné zatížení páteře.

Nejmenší reflexní pohyby těla: chůze, kašel, kýchání, smích, mohou způsobit nesnesitelnou bolest při střelbě v bederní páteři.

U lumbaga dochází k posunutí nebo změně tvaru obratlů v důsledku velkého zatížení. Kolem každého obratle je mnoho nervů, které se při poranění zapálí a způsobí bolest v okolních vazech a svalech. Lumbago se projevuje prudkou střelbou, bolestí podobnou dýce, někdy střelbou do stehna, hýždí, bérce až k patě a křečemi svalů hýždí, stehen.

Ischias a lumbago se obvykle objevují ve dvojicích, narušují krev a kožní oběh a rozvíjejí motorickou neuropatii nohou, svalovou slabost a kulhání. Lumbago se neočekávaně vyskytuje při ohýbání, otáčení a pokusu o sednutí. Bolest svalů této povahy je častá s menopauzou, protože svaly jsou pomalé, slabé, je pro ně obtížné držet páteř, pokud je také zvýšena váha.

Zánět je zmírněn protizánětlivými léky v injekcích nebo v tabletách, použitím masti, fyzioterapií.

Kolenní gonartróza

Gonartróza (nebo osteoartróza) se vyskytuje při degenerativně-dystrofickém poškození kolenního kloubu, při kterém je zničena chrupavka, deformuje se kloub a jeho postupná imobilizace.

Osteoartróza postihuje hlavně ženy během menopauzy, muži méně často.

Lezení po schodech nebo klesání, dřepy způsobují silné bolesti v kloubu a v tkáních kolem něj. Tkáně jsou oteklé, bolestivé na dotek, během období exacerbace jsou možné silné křeče laterálních vazů od kolena po kyčelní kloub. Nemoc se obvykle neléčí, pomocí léků a fyzikální terapie je možná pouze inhibice rozvoje nemoci. V medicíně se praktikuje výměna kloubu za umělý.

Osteoartróza palce na noze

Onemocnění prstů způsobuje deformaci a růst kloubů na noze kvůli skutečnosti, že se na nich ukládají vápenaté soli.

Taková nemoc se neobjeví až do menopauzy, kdy ženské hormony neumožňují tvorbu krystalů kyseliny močové v kloubech. Příčiny poškození kloubů prstů:

 1. poranění kloubů v důsledku nošení podpatků;
 2. plochá chodidla.
 3. Známky nemoci:
 4. tupá bolest při chůzi;
 5. ohnout prst je obtížné a bolestivé;
 6. skřípnutí prstů;
 7. klouby jsou oteklé a zarudlé;
 8. prsty jsou ohnuté, mohou se křížit přes sebe.

Bolest v kloubu a v tkáních kolem něj se zvyšuje po chůzi. Léčba je identická s léčbou artrózy.

Polyneuropatie

Polyneuropatie začíná, když jsou ovlivněna nervová zakončení v končetinách, což vede ke ztrátě hmatových vjemů, potížím s pohybem prstů. Silná bolest a křeče po pohybu jsou příznaky nemoci. Polyneuropatie s menopauzou se vyskytuje z následujících důvodů:

 • toxická otrava;
 • cukrovka;
 • jako vedlejší účinek určitých léků;
 • zneužití alkoholu;
 • zhoršená imunita, která je často přítomna během menopauzy;
 • metabolická porucha, často s menopauzou.

Onemocnění diabetické polyneuropatie je velmi rozšířené, což vede ke skutečnosti, že se objevují atrofie svalů a trofické vředy. Toto onemocnění vyžaduje zvýšenou pozornost a léčbu co nejdříve, aby nedošlo k paralýze končetin a nakonec - dýchání.

Léčba onemocnění je složitá, předepsaná po úplné diagnostice těla.

Bolest svalů s hypotyreózou a hypertyreózou

Existují: první - kvůli nedostatku produkce hormonů štítnou žlázou, druhá - kvůli jejich přebytku. Tato onemocnění štítné žlázy ovlivňují svaly kostry. Leukocyty omylem napadají svalové buňky a blízké krevní cévy, nebo se ve vazech začnou hromadit abnormální látky, které zeslábnou a jsou bolestivé. Příznaky hypotyreózy jsou následující:

 • slabost, bolest, křeče, špatná pohyblivost svalů;
 • bolesti kloubů, potíže s pohybem;
 • zánětlivé procesy ve šlachách končetin;
 • výskyt tunelového syndromu ruky s bolestí, brněním, slabostí, necitlivostí rukou, prstů nebo předloktí;
 • výskyt syndromu karpálního tunelu, podobný karpálu.

Při nemoci bobtnají svaly kolem kloubů nebo se vyvíjí nádor, který tlačí na nervová zakončení.

Hypertyreóza dává pocit slabosti a svalové únavy, tj. Svalové atrofie. Stížnosti na hypertyreózu jsou následující:

 • obtížné vylézt;
 • je těžké něco držet nebo dokonce vzít rukou;
 • Potíže se zvednutím rukou
 • sedmdesát procent lidí s hypertyreózou má léze pánevních a stehenních svalů.

Není třeba léčit příznaky, ale štítnou žlázu, aby se normalizovalo hormonální pozadí; as menopauzou je poškození štítné žlázy způsobeno hormonálními poruchami.

Proto musí být léčba kompetentní a komplexní..

Plochá chodidla

S tímto problémem se celá noha dotýká podlahy, její vyvýšená střední část klesá a nemůže se při pohybu absorbovat. Takový problém nastává po oslabení muskulo-ligamentózního mechanismu na noze, důsledky plochých nohou se projevují následovně:

 • chůze je těžká; takové nohy bolí z pohybu a s vyvinutými plochými nohami - z dlouhodobého stání;
 • se ztrátou absorpce nárazů v chodidlech vede chůze a běh k bolestem kloubů, páteře a lebky. Funkce tlumení nárazů jde do páteře, ale není tomu přizpůsobena, je zraněna a začíná bolet v důsledku sevření nervů v blízkosti opotřebovaných kotoučů a obratlů;
 • narostlé kosti na prstech na nohou - důsledek plochých nohou, zhoršuje se krevní oběh v nohou, otoky a bolesti kotníků;
 • změna nohy vede k deformacím kloubů kolen, boků, pánevních kloubů;
 • chůze je ošklivá, těžká, unavená.

Toto onemocnění lze léčit speciální tělesnou výchovou, masáží, opěrkami nártu, pokud je léčba včasná, aniž by byl zahájen proces úpravy nohy.

Myositida

Myositida je zánět svalové tkáně z různých důvodů..

Pokud nechodíte k lékaři, bolesti se postupně zesilují, stávají se nesnesitelnými, konečným výsledkem je atrofie vazu.

K onemocnění dochází z následujících důvodů:

 • bakteriální infekce, jako je bolest v krku, chřipka;
 • hnisání poškozených svalů;
 • spolu s autoimunitními chorobami - dna, cukrovka, artritida;
 • v důsledku infekce parazity;
 • kvůli dlouhodobému přetížení vazů, neustálému namáhání stejných svalů (profesionální);
 • v důsledku otravy alkoholem nebo drogami;
 • s podchlazením.

Prvním příznakem myozitidy je neustálá bolest svalů během pohybu a nehybnosti, chronický průběh onemocnění odhaluje výskyt uzlíků v tkáních, svalovou slabost a únavu. Onemocnění v raných stádiích je úspěšně léčeno léky, odpočinek.

Fibromyalgie

Protože během menopauzy je rovnováha mnoha hormonů narušena, může to způsobit projev této nemoci.

Fibromyalgie je extrémně vysoký práh citlivosti na bolest, kdy je bolest pociťována několikrát silnější a delší než obvykle, slabý, unavený stav je konstantní, deprese.

Etiologie je špatně pochopena, ale lékaři spekulují, že mozkové dysfunkce jsou spojeny se zpracováním signálů bolesti tělem. Příčiny nemoci jsou fyzické a duševní trauma:

 • zranění těla;
 • virové infekce;
 • porod;
 • úkon;
 • rozvod;
 • nepříznivé domácí prostředí;
 • ztráta blízkých;
 • nespavost;
 • přítomnost chladu a vlhkosti;
 • revmatické léze.

Symptomatická léčba onemocnění, zmírnění bolesti, pomáhá domácímu jídlu bez zpracovaných potravin a glutamátu sodného, ​​s výjimkou zeleniny z nočníku, konzumace alkalických potravin.

Vyšetření bolesti svalů

Diagnózu lze provést po následujících opatřeních:

 • obecný krevní test;
 • hormonální analýza;
 • RTG nebo ultrazvuk kloubů, páteře;
 • provádění osteodensitometrie ke stanovení hustoty kostní tkáně.

Kompetentní lékař předepíše léčbu bez komplexního vyšetření.

Jak léčit bolesti svalů?

Před léčbou je nutné podstoupit komplexní vyšetření těla, aby se zjistila skutečná příčina nepohodlí. Myalgie je léčena analgetiky, antispazmodiky, nesteroidními protizánětlivými léky:

 • Nimesil;
 • Finalgon;
 • Fastum;
 • Nurofen;
 • Ketonal;
 • Voltaren;
 • Spazmalgon.

Proti svalovým křečím se používá Mydocalm, ale společně s Omeprazolem, aby nepoškodil žaludek. Jakékoli léky jsou předepsány lékařem; samoléčba je pro zdraví nebezpečná. Navštivte pedikéra a revmatologa, abyste zjistili možné problémy s nehormonální bolestí svalů. Během menopauzy je také důležité pravidelné vyšetření gynekologem, aby se včas zjistil výskyt možných onemocnění a úspěšně se zabránilo jejich rozvoji..

Období menopauzy vyžaduje přijetí ženských hormonů po hormonálních testech, lékař předepisuje léky, samoléčba může nejen pomoci, ale také zhoršit bolestivý stav ženy.

 • Klimonorm;
 • Divina;
 • Femoston.

Fytoestrogeny jsou populární v moderní medicíně, působí mírně, zmírňují mnoho nepříjemných příznaků menopauzy.

Vitamíny pro menopauzu

Aby bylo možné udržovat zdraví po dlouhou dobu během menopauzy, měla by žena pečlivě sledovat její stav, užívat zdravé jídlo se stopovými prvky, aby chránila pohybový korzet před výše uvedenými problémy, dostatek času na odpočinek.

Poté, co dáma konzultuje s lékařem, předepíše následující vitamíny, které jsou užitečné pro menopauzu:

 • vitamin A, antioxidant;
 • vitamín C;
 • vitamin E;
 • vitamíny B1, B6, B12;
 • vitamin D3.

Užívání těchto vitaminů při menopauze je užitečné ke zmírnění celkového stavu, ke zvýšení obranyschopnosti a normalizaci celkového metabolismu v těle. Během léčby přípravky Menopace, Remens, Femoston je tělo naplněno stopovými prvky, které pomáhají imunitnímu systému a posilují kostru. Ošetření by mělo probíhat na počátku příznaků, aniž by bylo nutné čekat, až bude žena na invalidním vozíku.

Preventivní opatření pro bolesti svalů

 1. Zahajte tělesná cvičení zahřátím.
 2. Protahovací cvičení před a po cvičení.
 3. Před, během a po cvičení pijte hodně čisté vody.
 4. Jezte zdravá jídla s většinou ovoce a zeleniny ve vaší stravě.
 5. Nasyťte stravu vápníkem, vezměte si vápník D3 Nycomed.
 6. Terapeutické cvičení k posílení vazů a svalů.
 7. Masáž.

V menopauze se musíte neustále starat o své zdraví, abyste odložili stárnutí, udrželi tón svalového korzetu a pokožky, navíc pohyb pomáhá zlepšit náladu, práci kardiovaskulárního systému a pohybového aparátu.

Alternativní medicína pro bolesti svalů a kloubů

Před sto lety naši předkové používali dary přírody v boji proti onemocněním těla:

 1. Deset kapek vavřínového oleje + jeden litr teplé vody - roztok navlhčete hadříkem, naneste na bolavou část těla.
 2. Přes noc zavěste čerstvý list zelí na oteklé místo. Odtahuje otoky, zmírňuje bolest.
 3. Vezměte skleněnou nádobu z tmavého skla, naplňte květy pampelišky, nalijte kolínskou vodu na vrchol, trvejte měsíc ve tmě. Třete bolavé skvrny s osteoartrózou. Pampeliška je považována za přírodní chondroprotektor.
 4. Koupel z jednoho litru teplé vody a jedné velké lžíce mořské soli na otoky, bolesti kloubů.
 5. Zánět ischiatického nervu je léčen infuzí květů šeříku nebo červeného pepře na alkoholu.
 6. Jedna malá lžička přírodního jablečného octa + 200 ml vody pomáhá zmírnit bolesti svalů a kloubů. Užívejte 14 dní dvakrát denně před jídlem.
 7. Kontrastní polévání nohou studenou a teplou vodou se zase používá pro žilní trombózu.

Pamatujte, milé dámy, že jakékoli ošetření, úleva od bolesti, otoky svalů, kloubů musí být nejprve projednány s ošetřujícím lékařem, nikdy neprovádějte samoléčbu bez diagnózy. Postarejte se o své zdraví a buďte šťastní!

Užitečné a zajímavé video k tomuto tématu:

Přečtěte si více:

 1. Důvody, proč může být při menopauze vysoká nebo nízká teplotaVšichni jsme byli jednou mladí a nemysleli jsme si, že jednoho dne.
 2. Nemoci: co říkají silné bolesti při menopauze?Bolest často doprovází jakoukoli osobu po celý život..
 3. Tep a tachykardie s menopauzou: příznaky a léčba rychlé srdeční frekvenceSrdce je hlavním orgánem v lidském těle.
 4. Nemoci způsobující bolest a léčba těchto patologií u postmenopauzálních ženTento text pojednává o hlavních příčinách vznikající bolesti v dolní části.

Komentáře: 3

Skvělý článek! Děkuji.

Vážení majitelé stránek! Mají vaši redaktoři lékařský diplom? Je škoda psát nadpisy a texty do článků s chybami ve jménu nemoci.

Hypotyreóza a hypertyreóza se nazývají nemoci. Je nepřijatelné publikovat články s nesprávným hláskováním názvů nemocí na lékařských zdrojích. Snížená důvěra ve zdroj.

Děkujeme za vaši pomoc, informace byly přeneseny autorovi, řekli, jen překlep, slíbili to opravit

Vlastnosti léčby bolesti kloubů s menopauzou

Menopauza a klouby jsou vzájemně propojené věci. Jakmile žena začne podstupovat hormonální změny v těle, doprovází je bolest kloubů. Existuje pro to mnoho důvodů. Léčba se volí v závislosti na etiologii bolesti. Důležitou roli hraje prevence.

Příčiny bolestí kloubů s menopauzou

Menopauza, postmenopauza a menopauza jsou 3 stavy, které na sebe navazují od 45 let. Vyznačují se celkovou restrukturalizací těla. Za prvé, produkce pohlavních hormonů klesá. Tyto látky jsou odpovědné nejen za stav a fungování reprodukčního systému. Regulují mnoho procesů v těle, takže jejich nedostatek vede k řadě změn. To se odráží ve fyzickém stavu ženy. A často se projevuje bolestivými pocity v kloubech. Klouby mohou během menopauzy a menopauzy bolet z následujících důvodů:

 1. Nadváha - zvýšení tělesného tuku - je reakcí těla na zastavení produkce estrogenu. Nadměrná tělesná hmotnost je další zátěží kloubů dolních končetin, zvláště jsou vážně postižena kolena.
 2. Špatný krevní oběh v měkkých tkáních - spojený se snížením koncentrace látek, jako je elastin a kolagen. To vede ke snížení svalového tonusu..
 3. Změny ve fungování centrálního nervového systému - způsobují časté křeče a bolesti kloubů.

Bolest kloubů během menopauzy může být reakcí těla na nemoci, které se vyvíjejí v důsledku fyziologických změn:

 • osteochondróza;
 • osteoporóza;
 • revmatoidní artritida;
 • artróza.

Tyto patologie se mohou vyvinout v důsledku menopauzy, kdy kostní a chrupavková tkáň ztratí užitečné látky. Ženy již často mají takové nemoci pohybového aparátu, ale před menopauzou probíhají v latentní formě bez výrazných příznaků. Jejich exacerbace je spojena s hormonálními změnami.

Diagnostické metody

Bolest zad, kolen a páteře, která se objevuje ráno a je horší po delší námaze, například po dlouhých procházkách, jsou generalizovanými příznaky. Není možné diagnostikovat a předepisovat léčbu pouze přítomností takových příznaků..

Je nutná důkladná diagnostika, včetně:

 • laboratorní krevní test na hormony;
 • X-ray - ukazuje změny v kostních a chrupavkových tkáních, které se vyskytují během vývoje osteoporózy;
 • osteodensitometrie - studie odhaluje, jak moc se kostní tkáň ztenčila.

Na základě výsledků je léčba vybrána individuálně.

Léčba drogami

Komplexní medikamentózní terapie. Je důležité nejen eliminovat bolest kloubů, ale také zastavit další vývoj patologického procesu.

Hormonální substituční léčba

Klimakterickou artritidu nebo osteoporózu nelze zcela vyléčit. Ale díky správné léčbě bude nemoc zastavena. Vzhledem k tomu, že většina patologií muskuloskeletálního systému během menopauzy je způsobena hormonálními změnami, bude hlavní léčba zaměřena na udržení hormonálních hladin. Předepsané léky:

 • Premarin;
 • Atarax;
 • Angelique;
 • Divina;
 • Kliogest;
 • Vagifen.

Hormonální terapie pomáhá zastavit proces úbytku vápníku v kostech. Léčba pomáhá obnovit metabolické procesy. Díky tomuto mechanismu působení hormonálních léků na tělo zmizí bolest kloubů, zlepší se jejich normální fungování.

Pokud má žena kontraindikace hormonální léčby, budou tyto léky nahrazeny homeopatickými léky - Climaxan, Remens, Klimadinon, Tsi-Klim.

Užívání doplňků vápníku

Nedostatek vápníku v kostní tkáni je hlavní příčinou bolesti kloubů. Obzvláště u žen během menopauzy dochází k akutnímu nedostatku vápníku. Pro obnovení koncentrace stopového prvku, posílení kloubů a zlepšení jejich normálního fungování jsou ve složení předepsány vápníkové přípravky:

 • Vigantol;
 • Osteo-Vit;
 • Alfacalcidol;
 • Aquadetrim.

Kromě vápníkových přípravků jsou předepsány prostředky, které obsahují minerály ve vysoké koncentraci - Nycomed, Natekal, Kaltsinova, Doppelgerz aktivní menopauza.

Bolesti kloubů během menopauzy jsou často známkou rozvoje zánětlivého procesu v nich. Chcete-li je vyloučit, musíte užívat nesteroidní protizánětlivé léky:

 1. Ksefokam - kromě zmírnění zánětu lék účinně bojuje s bolestivými příznaky.
 2. Movalis - odstraňuje zánět, pocit vnitřního tepla a bolesti. Výhodou drogy je schopnost ji užívat po dlouhou dobu..
 3. Celekoxib - pomáhá při mnoha patologických stavech kloubů, má analgetické a protizánětlivé účinky.
 4. Nimesulid - pomáhá zmírnit bolest a obnovit pohyblivost kloubů.

Uvedené NSAID patří do nové generace léků, jsou dobře snášeny a mají minimální riziko vedlejších příznaků.

Chondroprotektory

Přípravy této farmakologické skupiny jsou nutné pro léčbu onemocnění a patologií kloubní tkáně. Chondroprotektory pomáhají obnovit chrupavku. Léky na menopauzu:

 • Arteparon;
 • Artron;
 • Rumalon;
 • Traumeel.

Během léčby chondroprotektory je nutné opustit fyzickou aktivitu.

Léky proti bolesti

Bolestivost v kloubech je známkou, která negativně ovlivňuje kvalitu života ženy. Aby se obnovila pohyblivost a nedošlo k neustálému nepohodlí, užívají se léky anestetického spektra účinku:

 • No-shpa;
 • Voltaren;
 • Novokain;
 • Papaverin.

Prostředky proti bolesti navíc zmírňují svalové křeče.

Fyzioterapie a cvičební terapie

Kromě lékové terapie se doporučuje používat fyzioterapeutické postupy při léčbě kloubů během menopauzy..

 • úprava bahna;
 • fonoforéza;
 • UHF terapie;
 • elektroforéza;
 • parafínové aplikace.

Fyzioterapeutické postupy zmírňují bolest a snižují zánět, zlepšují metabolické procesy v kloubních a chrupavkových tkáních.

Navzdory skutečnosti, že mnoho žen pociťuje zvýšenou intenzitu bolesti v důsledku fyzické námahy, pasivní životní styl také negativně ovlivňuje jejich pohodu. Během menopauzy se doporučuje pravidelně provádět fyzioterapeutická cvičení. Jednoduché pohyby pomohou rozvíjet klouby, obnovit metabolické procesy v nich, zastavit bolest a zlepšit celkový stav ženy.

Pokud během tělesné výchovy dojde k bolesti nebo nepohodlí v kloubech, je zakázáno cvičit silou, což může vést k poškození kloubů.

Kromě cvičební terapie se doporučuje navštívit bazén. Plavání je nejlepší fyzická aktivita pro klouby. Doporučená cvičení:

 • flexe a prodloužení paží;
 • ohýbání nohou, mělké dřepy pomalým tempem;
 • houpání horních a dolních končetin;
 • otáčení končetin v kloubech ve směru a proti směru hodinových ručiček.

Před cvičením je třeba tělo dobře zahřát. Kromě nabíjení se doporučuje masírovat nebo otírat klouby mastmi, které mají zahřívací účinek..

Recepty tradiční medicíny

Odvar a tinktury na bázi léčivých bylin poskytují dobrý účinek při léčbě kloubů. Tyto recepty však musí být nutně kombinovány s tradiční farmakoterapií. Chcete-li rychle projít bolestí, použijte bylinný odvar..

Ve stejných poměrech (1 čajová lžička) smíchejte podběl, páchnoucí dřevinu a černobyl. Bylinnou směs zalijte 500 ml převařené vody. Nádobu zakryjte víkem a nechejte 1 hodinu. Vezměte odvar z 2 sklenic dvakrát denně.

Univerzální lidový recept, který pomůže eliminovat nepříjemné příznaky při artróze a revmatickém onemocnění. Složení:

 • kořen šavle - 200 g;
 • galangální kořen - 100 g.

Nalijte přísady do 3litrové nádoby a naplňte je nahoře vysoce kvalitní vodkou. Může být nahrazen 70% alkoholem. Zakryjte nádobu víkem. Vydržte tinkturu po dobu 21 dnů. Sklenici je třeba každý den protřepávat. Po uplynutí potřebné doby napněte tinkturu přes tenkou látku složenou do několika vrstev. Výsledkem by měly být asi 2 litry tinktury. Vezměte 1 polévkovou lžíci. nebo 50 ml třikrát denně. Tinktura se užívá 30 minut před jídlem..

Pokud je bolest intenzivní a neustále přítomná, během období exacerbace můžete vzít 1 sklenici nebo 2 polévkové lžíce. l. tinktury. Droga se dobře projevuje jako lokální akční spektrální látka. Doporučuje se nanést malé množství látky na kloub a vetřít krouživými pohyby..

K přípravě masti se používají kořeny mochny a galangalu. Musí být jemně nasekané, smíchané dohromady. Tavte rostlinné a máslové oleje ve vodní lázni, přidejte do směsi nasekané kořeny. Všechny přísady důkladně promíchejte, dokud není směs hladká. K míchání je vhodná pouze dřevěná lžíce. Před použitím je třeba mast mírně zahřát, aby se lépe vstřebávala. Naneste malé množství látky do kloubu, vtírejte do úplného vstřebání.

Průběh aplikace masti je 30 dní. Pokud je nutné v léčbě pokračovat, musíte si dát pauzu 10 dní. Abyste dosáhli dobrého účinku, budete potřebovat 2 až 3 kurzy.

Pro udržení zdravých kloubů se doporučuje užívat odvar na základě rozmarýnu a šalvěje. Jsou připraveny podle jednoho receptu: 1 polévková lžíce. Nalijte nasekanou přísadu vroucí vodou. Trvejte na 30-40 minutách nebo dokud vývar úplně nevychladne. Kmen. Vezměte ½ šálku dvakrát denně.

Prevence kloubních onemocnění během menopauzy

Bolesti kloubů během menopauzy nenastávají spontánně. Odchylky ve stavu a struktuře kostní tkáně se vyskytují v přítomnosti doprovodných onemocnění, pokud nebyly léčeny včas. Menopauza, doprovázená hormonálními změnami v těle, je pouze provokujícím faktorem. Proto prevence hraje důležitou roli v prevenci vzniku bolesti kloubů..

Vitaminové komplexy

Každá žena od okamžiku menopauzy by měla začít pravidelně užívat komplexy vitamínů a minerálů. Při výběru léků se musíte zaměřit na jejich složení. Komplexy musí obsahovat vitamin D. Bez této látky nemůže být vápník plně absorbován kostními tkáněmi. Vitamínové komplexy:

 • Miacaltsik;
 • Dámská formule;
 • Menopace.

Vitamin B6 nebo pyridoxin se doporučuje pro menopauzu. Tato látka pomáhá obnovit normální stav a fungování nervových kořenů. Vitamin B6 se podílí na syntéze ženských hormonů.

Správná výživa

Kromě léčby drogami musí žena během menopauzy dodržovat správnou výživu. Správně sestavená strava, která zahrnuje pouze zdravá jídla obohacená o vitamíny a minerály, je nejlepší prevencí kloubních patologií a vzniku bolestivých pocitů..

Není nutné dodržovat speciální dietu. Hlavní věc je, že jídlo je vyvážené a správné. Počínaje menopauzou by měla být z jídelního lístku vyloučena mastná a smažená jídla, uzeniny a marinády, nakládaná zelenina a pálivé koření. Denní strava by měla obsahovat potraviny, které obsahují minerály nezbytné pro tkáň chrupavky:

 • oves, jablka a sója jsou zdrojem fytoestrogenů;
 • luštěniny, sušené švestky a dýně - obsahují vysokou koncentraci draslíku;
 • mořské plody, ořechy, droždí a otruby - obohacené vápníkem;
 • jahody a česnek, chřest a broskve jsou zdrojem hořčíku.

Doporučuje se úplně se vyvarovat solení. Pokud to nelze provést, je nutné omezit množství a frekvenci používání. Sůl nejen negativně ovlivňuje klouby, ale také nejlépe ovlivňuje práci srdečního svalu a cévního systému. Sůl zpomaluje metabolické procesy a narušuje úplnou asimilaci minerálních prvků.

Důsledky a komplikace

Bolestivé pocity v kloubech, které se objevují od začátku menopauzy a menopauzy, nezmizí samy. Je důležité si uvědomit, že bez řádného zacházení se situace jen zhorší. Mnoho žen tomuto příznaku nevěnuje dostatečnou pozornost, protože si myslí, že jde pouze o únavu z cvičení. Častou chybou v léčbě je užívání pouze léků proti bolesti. Ale neléčí, pouze eliminují symptom, zatímco patologie se vyvíjí dále.

V důsledku změn v těle souvisejících s věkem a v důsledku hormonálních změn se z těla aktivně vyplavují užitečné makro- a mikroelementy. Jejich nedostatek vede k postupnému ničení kostní tkáně, která tvoří kloub. Části kloubů se o sebe začnou třít, což vede k poškození.

Pokud včas nerozpoznáte příčinu bolesti kloubů během menopauzy a nepodstoupíte vhodnou léčbu, mohou být následky strašné. U ženy se začnou rozvíjet nemoci, jako je revmatismus a osteoartróza.

Neustálá bolest negativně ovlivňuje celkový stav ženy. Práce centrálního nervového systému je narušena, objevuje se nespavost, mění se psycho-emoční pozadí. Žena je nervózní a podrážděná.

Závěr

Bolest kloubů s menopauzou nastává v důsledku restrukturalizace těla, snížení koncentrace ženských hormonů, což vede k exacerbaci chronických poruch a aktivnímu vyplavování minerálních prvků z kostí a chrupavkových tkání. Je možné a nutné takové bolesti léčit. K tomu je předepsána léková terapie, používají se fyzioterapeutické metody terapie. Správná výživa je také důležitá. Každá žena s nástupem menopauzy by měla dodržovat prevenci: dodržujte dietu, užívejte vitamíny a věnujte čas cvičení.

Zpoždění menstruace, při kterém se táhne dolní část břicha, může naznačovat přítomnost gynekologické patologie, mimoděložního těhotenství nebo komplikací těhotenství dělohy.