Příčiny bolesti v levé části břicha během kritických dnů

Menstruace je považována za přirozený fyziologický proces, který je charakterizován odmítnutím zralého vajíčka. Kritické dny obvykle nejsou doprovázeny bolestí, ale přinášejí menší nepohodlí, které se projevuje protahováním v dolní břišní dutině. To vysvětluje skutečnost, že se spravedlivé pohlaví začíná obávat, pokud během menstruace bolí levá strana. Důvodem pro vývoj tohoto příznaku u ženy může být zánětlivý proces, porucha trávicího systému, neurologická onemocnění a patologie dělohy. Chcete-li přesně určit provokující faktor, musíte kontaktovat gynekologa a podrobit se důkladnému vyšetření.

Gynekologické důvody

Vývoj syndromu bolesti v levé části břicha je důsledkem infekčního zánětu lokalizovaného v reprodukčním systému. Následující gynekologické patologie přispívají k rozvoji bolestivých pocitů během menstruace:

 1. Endometrióza je proliferace slizničních tkání mimo děložní dutinu. Navzdory benigní povaze má onemocnění negativní účinek: aktivní proliferace buněk endometria přispívá ke zvýšení krvácení. Bohatá menstruace způsobuje zvracení, nevolnost, horečku a také to, že u žen bolí levá strana v podbřišku. Nemoc má negativní vliv nejen na stav ženy, ale také na děložní dutinu: postižený orgán se zvětšuje a neustále krvácí. Při absenci účinné léčby se u ženy začíná rozvíjet neplodnost..
 2. Salpingitida je zánětlivý proces ve vejcovodech, jehož vývoj je vyvolán množením bakterií. Nejprve zánět postihuje sliznici a poté se šíří do dalších tkání. Současně se zvětšují vejcovody, což způsobuje nepravidelné a těžké období. Vývoj tohoto onemocnění je bolestivý: v chronické formě kurzu se projevuje bolestivá bolest, v akutní formě - ostrá bolest.
 3. Torze vaječníků je poranění charakterizované zhoršeným lokálním průtokem krve a rozvojem zánětlivého procesu. Při absenci včasné léčby začne tělo vaječníku odumírat, o čemž svědčí silné krvácení. Hlavním příznakem onemocnění je ostrá bolest v dolní části břicha vlevo. V případě torze nohy kolem osy o 360 stupňů se bolestivý charakter zvyšuje.
 4. Vývoj mimoděložního těhotenství je diagnostikován, pokud je oplodněné vajíčko mimo děložní dutinu. Klinické projevy patologie v prvních měsících jsou podobné známkám přirozeného těhotenství. Časté ostré bolesti jsou příznakem prasknutí děložní trubice, které je doprovázeno silnou ztrátou krve, bledostí kůže a silnými závratěmi.
 5. Vzhled tahání bolesti během menstruace je charakteristický pro vývoj děložních myomů. Zvýšení velikosti benigního novotvaru vede k mačkání blízkých orgánů, v důsledku čehož se objevuje tupá bolest.

Bolest na levé straně po menstruaci je často příznakem algomenorey. S bolestivou menstruací dívka táhne dolní část břicha, objeví se otoky a zdravotní stav se zhoršuje.

Ne-gynekologické důvody

Bolest na levé straně se může objevit v důsledku ne-gynekologických onemocnění, z nichž jedním je cystitida. Vývoj zánětlivého procesu v močovém měchýři je usnadněn infekcí, která se vyskytuje na pozadí hypotermie, snížení ochranné funkce těla a příjmu diuretik. Infekční zánět se může projevit jako bolest během močení, nepohodlí a změna barvy moči.

Bolestivý syndrom se objevuje také v důsledku zánětu slepého střeva. Prvními příznaky apendicitidy jsou horečka a silné zvracení, po nichž následuje silná bolest v boku. V poslední fázi praskne zanícený apendix, což zhoršuje bolestivé pocity. V tomto případě pacient potřebuje urgentní chirurgický zákrok..

Zánětlivý proces v lumbosakrální oblasti nebo hrudníku se stává příčinou komprese nervových zakončení. S nástupem kritických dnů se zvyšuje tlak na postižené nervy, v důsledku čehož bolí břicho před menstruací. Pod negativním vlivem vnějších faktorů se bolestivý syndrom zhoršuje, což je důvodem hospitalizace pacienta.

V případě porušení zpracování a asimilace potravinářských výrobků se objevují nepříjemné příznaky: vysušení pokožky, náhlá ztráta hmotnosti, neustálá slabost. V období kritických dnů jsou příznaky doplněny bolestivým syndromem, což vysvětluje skutečnost, že během menstruace bolí levá strana.

Diagnostika

Pokud vás během menstruace začne bolet levá strana, musíte navštívit lékaře. Nejprve gynekolog stanoví průvodní příznaky a povahu syndromu bolesti. Při zánětu močového měchýře žena prožívá bolestivé pocity, s patologiemi ledvin - bolest je většinou akutní, s gynekologickými chorobami - bolest. Po ústním výslechu lékař provede vaginální vyšetření, během kterého provede vaginální stěr pro laboratorní vyšetření.

Pro stanovení přesné diagnózy pacient podstoupí obecný krevní test, který stanoví vývoj zánětlivého procesu. Nadměrné množství leukocytů v krvi naznačuje, že bolest, částečně vznikající v levém břiše, je příznakem cystitidy. Po absolvování obecného krevního testu pacient daruje krev ke stanovení hladiny chorionického gonadotropinu. Tato laboratorní studie musí být provedena, aby se vyloučila pravděpodobnost mimoděložního těhotenství..

Nejspolehlivější diagnostickou metodou je ultrazvuk. Při tomto postupu lékař identifikuje zánět, maligní novotvar a patologie spojené s těhotenstvím. Vizualizace stavu pánevních orgánů se provádí pomocí laparoskopie. Na základě výsledků vyšetření stanoví gynekolog diagnózu a stanoví individuální léčebný režim.

Jak léčit bolest

Po zjištění, proč se bolest objeví, lékař určí nejúčinnější způsob léčby. Léčba nemocí, které vyvolávají bolesti břicha, zahrnuje užívání léků. Pokud je výskyt tahových bolestí spojen s rozvojem endometriózy, pacientovi jsou předepsány hormonální léky - Dufaston, Danazol, Regulon. Salpingitida je léčena antibakteriálními léky.

Nepríjemné brnění na straně spojené s cystitidou je léčeno protizánětlivými léky - Voltaren, Indomethacin. Pro zlepšení příznivého účinku jsou ženě předepsána fluorochinolová antibiotika zaměřená na zastavení ohniska zánětu.

Léčba ulcerózní kolitidy spočívá v dodržování vyvážené stravy a užívání léků - imunosupresiv a protizánětlivých léků. Pokud dlouhodobé užívání lékové terapie nemělo požadovaný účinek, pacient podstoupil operaci.

Pokud je bolestivý pocit vyvolán mimoděložním těhotenstvím nebo torzí vaječníků, žena podstoupí urgentní operaci. Ignorování těchto patologií přispívá k rozvoji závažného krvácení a rozvoji reprodukční dysfunkce. Indikací operace je také urolitiáza v pokročilém stadiu, kdy není možné kameny rozpustit léky..

Proč může pravá nebo levá strana bolet před menstruací, jaké příznaky by měly upozornit, co dělat?

Fyziologická bolest před menstruací

Mírná bolest před menstruací je fyziologická norma. Během ovulace se vajíčko uvolní do dutiny vejcovodů a čeká na oplodnění. Pokud se tak nestane, musí být reprodukční buňka odstraněna z těla spolu se sliznicí dělohy, která se během ovulace zvýšila. V důsledku oddělení endometriálních buněk jsou poškozeny cévy a nervová zakončení, proto dochází k bolestivým pocitům.

U primární dysmenorey - patologie menstruačního cyklu, kvůli které žena každý měsíc pociťuje velmi silnou bolest a slabost - nemusí být krvácení příliš aktivní. V tomto případě je zvýšené nepohodlí již odchylkou od normy..

Bolest během menstruace obvykle začíná ve dnech 2–3, vrchol bolesti nastává 3–4 dny. Pokud během ovulace došlo k oplodnění vajíčka, nedojde k menstruaci, bolest se neobjeví.

Patologie gastrointestinálního traktu

Lidský trávicí systém může také způsobit nepohodlí na pravé straně. Nejběžnějším onemocněním je apendicitida. Zánětlivý proces probíhá v slepém střevě na samém začátku tlustého střeva. Problém vyřeší pouze operace.

Patologie konečníku se projevuje bolestivým syndromem vyzařujícím do slabin a břicha.

Pankreatitida

Nemoc slinivky břišní, která se projevuje v žaludku. Práce žlučovodů je narušena a enzymy nevstupují do dvanáctníku. Zůstávají v žláze a dochází k zánětlivému procesu. Výsledné toxiny jsou vypouštěny do krevního řečiště a odváděny do dalších vnitřních orgánů, což může vést k jejich poškození. Často doprovázené bolestmi pásového oparu s návratem do podbřišku. U akutní pankreatitidy je bolest pociťována v horní části břicha a zezadu.

Adheze

Vážná porucha funkce vnitřních orgánů. Kvůli vrozeným nebo získaným patologiím jsou vnitřní orgány navzájem spojeny pomocí pojivové tkáně. Na začátku procesu má volnou konzistenci a volně se odpojuje, ale v průběhu času tkáň ztvrdne, objeví se v ní krevní cévy a vytvoří se nervy.

Proč pravá strana bolí před menstruací

Za normálních okolností by bolest před a během menstruace měla být pouze v dolní části břicha a dolní části zad, v ostatních případech je nutné myslet na příčiny nepohodlí. Některé dívky si stěžují na střední nebo silnou bolest na pravé straně, a to z několika důvodů.

Důvodem, proč pravá strana bolí dole, mohou být onemocnění pohlavních orgánů, protože reprodukční systém je umístěn nejen v dolní části břicha, ale také výše, přibližně k pupku. Během menstruace se objeví mírný zánět, takže bolestivé pocity způsobené stávajícími patologiemi se zvyšují.

Mimoděložní těhotenství

Těhotenství je proces nošení dítěte z oplodněného vajíčka. Můžete zjistit jeho nástup pomocí levného a jednoduchého testu, který reaguje na konkrétní hormon. Dívky jsou často omezeny na to, aniž by podstoupily ultrazvukové vyšetření. Ale je to právě poslední analýza, která pomůže zjistit, zda plod zaujal správnou pozici.

Vajíčko se může uchytit nejen v děloze, ale také ve vejcovodech nebo vaječnících, pak dochází k mimoděložnímu těhotenství.

S patologickým vývojem těhotenství, po 2-3 měsících, žena začne pociťovat bolest na pravé nebo levé straně, jsou bolavé, táhnou nebo řezají v přírodě, je možné nepohodlí v dolní části břicha a zad. Vyskytuje se kvůli tomu, že plod začíná protahovat tenké vejcovody nebo vaječníky.

Během mimoděložního těhotenství není možné dítě porodit, protože v tomto případě dojde k roztržení vejcovodu nebo vaječníku, k úmrtí plodu a ohrožení života matky. Pokud se u těhotné ženy objeví bolest v boku, je nutné se poradit s gynekologem a provést ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučilo patologické umístění plodu.

Pravostranný zánět vaječníků

Vaječníky jsou spárované orgány ženského reprodukčního systému, které jsou nesmírně důležité pro její zdraví a schopnost porodit dítě. Vylučují hormony, vajíčka, regulují menstruační cyklus a jsou zodpovědné za vývoj sekundárních pohlavních znaků.

Tělo pečlivě „sleduje“ zdraví vaječníků a směruje krev obohacenou o kyslík a imunitní buňky, ale někdy nelze nemocem těchto orgánů zabránit. Různé pravostranné zánětlivé procesy mohou způsobit bolest pravé strany před menstruací..

Oophoritida a adnexitida

Oophoritida a adnexitida jsou zánětlivé procesy, které ovlivňují vaječníky a přílohy, a jejich příčinou je připojení bakteriální (stafylokok, streptokok, E. coli) nebo virové infekce. Patogenní mikroorganismy často způsobují zánět v důsledku dlouhodobého vystavení nízkým teplotám, nízké imunitě nebo dramatickému úbytku hmotnosti.

Při ooforitidě nebo adnexitidě jsou bolesti v bocích bolestivé nebo řezné, zesilují se před nástupem menstruace. Zánětlivý proces ve vaječnících je doprovázen zvýšeným krvácením během menstruace, horečkou až 38-39 stupňů, slabostí a nevolností.

Cysta a polycystická

Asi týden a půl před nástupem menstruace, kdy žena začne ovulovat, se mohou objevit stálé bolestivé bolesti v boku a jejich příčinou bude cysta nebo polycystický vaječník. Cysta se tvoří kvůli skutečnosti, že folikul se neotevře úplně uvnitř vaječníku, vajíčko z něj nevychází a začíná tam zánětlivý proces s hromaděním hnisu nebo vzhledu těsnění. Polycystická - více cyst ve vaječníku.

Příčinou výskytu cyst mohou být následující stavy:

 • patologie vývoje reprodukčního systému;
 • snížený nebo zvýšený obsah FSH - hormonu, který stimuluje tvorbu a uvolňování vajíčka z folikulů;
 • podváha nebo nadváha.

Bolest s cystami je v přírodě bolavá, vznikají v důsledku skutečnosti, že hormony začínají ovlivňovat vaječník, takže během ovulace uvolňuje vajíčko. Nepohodlí nemusí být silné, ale stálé, a proto nepříjemné.

Mrtvice

Apoplexie je lékařská pohotovost doprovázená porušením integrity nebo prasknutím vaječníku. Vzniká z následujících důvodů:

 • fyzické zranění;
 • vývoj infekce;
 • mimoděložní těhotenství;
 • křečové žíly vaječníku;
 • prodloužený zánět vaječníků a přívěsků.

Při pravostranné apoplexii bude bolest v boku silná, konstantní, konstantní, někdy kvůli nepohodlí, žena ohne tělo a nemůže jej narovnat. Tento stav je doprovázen velmi vysokou teplotou, ztrátou vědomí a pokud žena není převezena do nemocnice včas, je možná smrt kvůli ztrátě krve.

Endometrióza

Endometrióza je patologické zvýšení tloušťky děložní sliznice. S tímto onemocněním jsou období hojnější, trvají déle (asi 9-11 dní), bolest během menstruace je silná, může být podána na pravou nebo levou stranu, oblast vaječníků.

Strana může ostře onemocnět endometriózou, pocity budou bolestivé a mírné. Někdy je bolest doprovázena slabostí, sníženým krevním tlakem.

Myom dělohy

Myom dělohy je benigní novotvar ve svalových tkáních dělohy, který se objevuje v důsledku hormonálních poruch nebo použití lokální antikoncepce, například spirály. Vzhledem k tomu, že se nádor začíná „vzdalovat“ svalové buňky, nervová zakončení aktivně vysílají signály o bolesti. Může to být tahání nebo řezání, oddálení břicha, bočních nebo mléčných žláz. Silnější dolní část břicha, hrudník a pravá strana bolí před menstruací, protože pak se endometrium dělohy stává hustší a myom vytváří ještě větší tlak uvnitř svalové tkáně. Silnější dolní část břicha, hrudník a pravá strana bolí před menstruací, protože pak se endometrium dělohy stává hustší a myomy vytvářejí ještě větší tlak uvnitř svalové tkáně.

Užitečné video

Jak rozlišit bolest slepého střeva od ostatních, lékař řekne:

Menstruace je přirozený proces v životě každé ženy v plodném věku, během kterého je ochranná vrstva dělohy (endometria), která rostla po dobu jednoho měsíce, odmítnuta a odstraněna spolu s neoplodněným vajíčkem krvácením z pochvy. Tento fyziologický proces je velmi často doprovázen výskytem nepříjemných příznaků (bolest v podbřišku, podrážděnost, závratě atd.), Což se vysvětluje změnou hladiny pohlavních hormonů v těle a někdy se považuje za normu.

Ženy si také často stěžují, že během menstruace bolí jejich pravá strana. Tento stav může naznačovat progresi nebezpečných onemocnění urogenitálního a jiného systému v těle. Je velmi důležité včas zjistit příčinu vzniku takového nepříjemného příznaku, aby se zabránilo nevratným následkům..

Jiné příčiny bolesti na boku

Strana bolí před menstruací, nejen kvůli gynekologickým abnormalitám. Někdy způsobují nepohodlí další faktory: onemocnění břišních orgánů nebo používání nitroděložní antikoncepce.

Apendicitida

Dodatek je malý proces, který je považován za rudiment u lidí. Bylo to potřeba v raných fázích evoluce, kdy zvířata jedla hlavně trávu, a tento malý orgán obsahoval užitečné bakterie, které pomáhaly trávit celulózu..

Někdy může dojít k zánětu slepého střeva v důsledku množení bakterií v něm nebo mechanickému poškození slepého střeva, v takovém případě se vyvine nouzový stav - apendicitida. Nástup zánětlivého procesu se může shodovat s nástupem menstruace, takže žena riskuje, že si pomýlí apendicitidu s běžnou menstruační bolestí..

Pokud se na pravé straně objeví silná řezná bolest, kvůli které není možné tělo rozbít, je tento stav doprovázen nevolností a vysokou horečkou, musíte okamžitě jít do nemocnice, protože prasknutí slepého střeva bude pro osobu smrtelné.

Cholecystitida

Játra a žlučník jsou také umístěny na pravé straně a jejich zánět - cholecystitida - může být také zaměňován s menstruační bolestí..

Cholecystitida se vyvíjí v důsledku přebytečné žluči ve žlučníku nebo na pozadí tvorby kamenů, které brání jejímu opuštění. Zánět se vyvíjí poměrně pomalu, zpočátku je doprovázen bolestivými bolestmi na pravé straně, které lze zaměnit s menstruačními bolestmi. Postupem času se zánětlivý proces zesiluje, teplota stoupá, člověk nemůže jíst a bolesti již v přírodě ustupují.

Divertikulitida a zvýšená produkce plynu

Divertikulitida nebo zánět střev, stejně jako zvýšená produkce plynu, mohou způsobit bolest v boku před menstruací. Během předmenstruačního období dochází k otokům břicha, prsou a nohou a v jejich tkáních se hromadí tekutina. S břišním edémem u dívky s divertikulitidou nebo plynatostí stlačování střev nahromaděnou tekutinou zhoršuje příznaky těchto onemocnění, existují bodavé nebo bolestivé bolesti, které mohou vyzařovat na pravou stranu nebo dolů do břicha.

Intrauterinní antikoncepce

Někdy si ženy, které mají nainstalované nitroděložní tělísko, kladou otázku, proč se před menstruační bolestí objevují na pravé nebo levé straně zespodu. Toto zařízení obsahuje hormony, které se postupně uvolňují do dělohy a zabraňují těhotenství..

Po fyzických úrazech, při aktivním styku nebo při nesprávné instalaci nitroděložní antikoncepce se může spirála pohybovat ze svého místa a „cestovat“ dělohou, vejcovody a dokonce i vaječníky. To způsobí, že žena má silné ostré bolesti na straně, kde spirála šla. Současně kromě nepohodlí dochází ke zvýšené teplotě a zánětu v oblasti pánve, bolest se cítí během pohlavního styku.

Potrat a diagnostická kyretáž

Během potratu nebo diagnostické kyretáže může lékař ovlivnit nejen sliznici dělohy, ale také podkladové tkáně hladkých svalů. Pokud jsou rány hluboké, pak se na jejich místě vytvoří jizva, která bude nepružná a náchylná k zánětu, proto se před menstruací mohou objevit řezné nebo bolestivé bolesti v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad nebo do strany. V tomto případě bude výtok během menstruace hojnější než obvykle..

Léčba

Vlastnosti léčby zaměřené na zbavení se bolesti na pravé straně, ke které dochází během menstruace, jsou neoddělitelně spojeny s charakteristikami onemocnění, které je způsobilo. Protože ve většině případů je hlavní příčinou zánět, bude léčba zaměřena na boj proti zánětlivému procesu..

K rychlému dosažení pozitivního účinku se všechna terapeutická opatření provádějí v nemocnici. Pacientovi jsou předepsány:

 • užívání antibakteriálních léků širokého spektra účinku;
 • vitamíny skupiny "B";
 • protizánětlivé léky.

Po ukončení akutního stadia je pacientka propuštěna z nemocnice a doporučuje následnou léčbu doma pod dohledem místního gynekologa.

Chronický zánět se léčí doma. Tato terapie je antibakteriální, infuzní a desenzibilizující a se stanovením komplexu vitamínů. Po zastavení zánětlivého procesu je pacientovi předepsána autohemoterapie, resorpční léky, obnova a posílení. Fyzioterapeutické postupy mohou být předepsány podle uvážení gynekologa.

Co dělat s bolestmi na boku

Boční bolesti před nebo během menstruace nejsou normou, takže je nelze ignorovat déle než 2-3 měsíce, protože pokud jsou způsobeny chorobami reprodukčního systému nebo apendicitidou, bude ohroženo zdraví dívky.

Lékařské vyšetření

První věc, kterou musíte udělat v případě bolesti v boku, je kontaktovat gynekologa, který provede anamnézu a odborné vyšetření. Pokud tento lékař nemůže najít příčiny nepohodlí, musíte navštívit terapeuta a chirurga, kteří budou hmatat břišní dutinu, aby zjistili příčiny bolesti, pokud nejsou spojeny s chorobami reprodukčního systému.

Diagnostika

Někdy rutinní vyšetření lékaři nepřinese výsledky, takže je třeba provést podrobnější diagnostiku. Gynekolog musí podstoupit test vaginálního nátěru, při kterém lze detekovat patogenní mikroorganismy. Jsou příčinou zánětlivých procesů ve vaječnících a přílohách..

Kromě nátěru stojí za to provést ultrazvuk pánevních orgánů a břišní dutiny. Obrázky jasně ukazují mnoho abnormalit ve stavu orgánů, například zánět, vzhled jizev, nárůst určitých struktur, ukládání kamenů v žlučníku.

Léčba

Léčba bolesti před menstruací závisí na příčině tohoto jevu. Pokud to bylo způsobeno chorobami reprodukčního systému, bude nutné vypít antibiotika nebo antivirotika (v závislosti na povaze patogenu). Pokud je nepohodlí vyvoláno nitroděložní antikoncepcí, musí být okamžitě odstraněno.

Samoléčba je v tomto případě nepřijatelná, protože použití vyhřívacích polštářků ke zmírnění bolesti pouze zhorší zánět a plynatost. Mnoho populárních léků proti bolesti v tomto případě nepomůže zmírnit nepohodlí..

Pokud je pozorován bílý výtok a břicho táhne

Taková sekrece bez dalších nepříjemných příznaků obvykle nepředstavuje nebezpečí. Jedná se o takzvanou leucorrhoea, která by měla být přítomna jako vaginální sekrece u každé zdravé ženy. Pokud je hojný hlen doprovázen dalšími nepříjemnými pocity, je nutné konzultovat s lékařem další vyšetření..

Bílý, hojný výtok sražené konzistence je zpravidla známkou drozdů. Zároveň má vůně výtoku s drozdem nepříjemnou kyselou notu a mezi dalšími příznaky je svědění, pálení, podráždění a otok v pochvě.

Takový patogenní hlen může být také výsledkem bakteriálních infekcí způsobených škodlivými mikroorganismy. Rovnováha mikroflóry v pochvě u ženy může být narušena v důsledku antibiotik, změny klimatu, stresu nebo hormonálních poruch.

Prevence

Protože existuje mnoho důvodů pro bolest v boku před menstruací, je obtížné popsat všechna preventivní opatření, takže hlavní budou:

 • pravidelné návštěvy gynekologa (každých 6 měsíců);
 • roční vyšetření chirurgem, terapeutem, neuropatologem;
 • podpora normální mikroflóry ve střevech, aby se zabránilo nadýmání a divertikulitidě;
 • vyhýbání se poranění břicha;
 • instalace nitroděložního tělíska pouze v dobré nemocnici.

Bolest v boku před menstruací nebo během ní není fyziologickou normou, takže ji nelze ignorovat ani se o ni sami pokusit. Je nutné navštívit gynekologa, chirurga a terapeuta, abyste zjistili příčinu této odchylky a dostali správnou léčbu.

Urologie

Patologie močového systému mohou také vyvolat bolest v dolní části břicha, vyzařující doprava nebo doleva. Pokud během menstruace bolí levá strana a teplota také stoupá, moč je zakalená, dolní část zad bolí, lze předpokládat následující porušení:

 • urolitiáza;
 • pyelonefritida - zánět kalichu, parenchymu a ledvinné pánve ;;
 • pyelocystitida - zánět ledvinné pánve a močového měchýře.

V tomto případě je nutná konzultace s urologem a komplexní vyšetření ženy. Léčba těchto bolestí bude záviset na nemoci. U zánětlivých onemocnění, antibiotik, spazmolytik, diuretik a protizánětlivých léků bude předepsána fyzioterapie.

Povaha příznaku

Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti v břiše vpravo dole, je nutné určit povahu syndromu.

Táhne stranu

Tahová bolest na pravé straně dole u žen je tolerovatelná nebo výrazná. V lékařské praxi příznak nejčastěji indikuje vývoj zánětu v přílohách způsobený koksem, houbami, viry nebo jinými mikroorganismy. Klinický obraz procesu připomíná projevy apendicitidy. Nemoc probíhá ve třech formách:

Další příčinou jevu je často ovariální cysta na pravé straně. V počáteční fázi je patologie téměř asymptomatická. S progresí onemocnění žena cítí bolest.

Bolest

Nejnesnesitelnějším typem bolesti je bolest. Zanechává otisk na vzhledu pacienta: žena je zaměstnána myšlenkami na nemoc, pacient nespí dobře, nemůže jíst. Toto vnímání situace se často týká emočně nestabilních a citlivých představitelů. Ženy tedy mají tendenci interpretovat svůj stav v předvečer porodu..

Bolest v pravé části břicha v dolní části nemusí mít stálou lokalizaci a šíří se všude. V tomto případě mluvíme o syndromu dráždivého tračníku, který je způsoben:

 • porušení stravy;
 • dysbióza (zvýšený růst bakterií ve střevě);
 • porucha motoriky atd..

V lékařské praxi jsou bolestivé bolesti v dolní části břicha často mylně považovány za příznak benigních nebo maligních nádorů. Novotvary jsou lokalizovány v tenkém a tlustém střevě. Etiologie symptomu za popsaných okolností je spojena s tlakem nádoru na okolní tkáň. Syndrom se projevuje v reakci na progresi zánětu, destrukci novotvaru nebo jeho růstu skrz orgánovou stěnu.

Ostré a ostré

Ostrá, ostrá bolest na pravé straně dole se objeví, pokud žena má:

 1. Apendicitida. Syndrom bolesti u ženy má paroxysmální povahu. Jakmile se objeví, bolest se vždy obnoví..
 2. Torze nohou ovariální cysty vpravo. Křídlo je velmi bolestivé. Tento syndrom je schopen vyvolat ztrátu vědomí. Nejintenzivnější pocity jsou při pohybu těla. V poloze na zádech se pacient stává snadnějším. Klinický obraz je doplněn hypertermií, rychlým pulzem, snížením tlaku.
 3. Prasknutí vaječníků. Nebezpečný stav, kdy prudká bolest může vést ke smrti nemocné ženy. Pacient potřebuje okamžitou operaci.
 4. Střevní nádory. Ostré pocity bolesti na pravé straně jsou nahrazeny akutními.

Pulzující

Pulzující bolest na pravé straně v dolní části pacienta se nazývá „záškuby“, „míchání“ vnitřností. Příznak se projevuje na pozadí vývoje hnisavého zánětlivého procesu v blízkosti nervových zakončení. Projev naznačuje přechod patologie na gangrénu..

Je velmi nebezpečné, když jsou po operaci při zvýšené teplotě, změněné formě krve, pozorovány pulzující pocity bolesti. Složitý stav může vést k sepse. Příznak je také zaznamenán během nouzového potratu po obtížném porodu..

Mezi další příznaky patří:

 • zimnice;
 • zvýšené pocení;
 • nutkání zvracet;
 • žízeň.

Hořící

Pocit pálení na pravé straně dolní části břicha naznačuje vývoj takových patologií, jako jsou:

 1. Cystitida. Kromě hlavního příznaku má žena časté a bolestivé vyprazdňování močového měchýře. Klinický obraz je doplněn zvýšením teploty, řezáním a svěděním v močové trubici. Při komplikovaném průběhu onemocnění se z vagíny ženy objeví bílý výtok, množství vylučovaného moči se několikrát zvyšuje.
 2. Pásový opar. Onemocnění se projevuje puchýřovými erupcemi v postižených oblastech. Herpetický virus vede k rozvoji patologie.
 3. Tvorba ledvinových a močových kamenů. Kromě pálení bolesti na pravé straně si žena stěžuje na nepohodlí, když jde na toaletu. Onemocnění postupuje na pozadí migrény, křečí kloubů, ztráty chuti k jídlu, slabosti. Moč pacienta získává nepřirozený odstín.
 4. Ulcerózní kolitida. Žena si stěžuje na pálení, bolesti hlavy, dehydrataci, bušení srdce, zvracení.
 5. Mimoděložní těhotenství. Typické příznaky patologie, kromě pálivé bolesti na pravé straně, jsou: potíže s defekací a močením, bolestivost v bederní a dolní končetině. Pacientovi je předveden urgentní chirurgický zákrok.

Pocit pálení v pravé dolní části břicha může mít také fyziologickou povahu. Příznak je pozorován u většiny žen v prvním trimestru těhotenství. Děloha se táhne a utlačuje blízké orgány - objeví se pálivá bolest mírné povahy.

Pokud nastávající matka kromě pálení zaznamená slabost, teplotní skok, hojný výtok z pochvy, nevolnost, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Bodnutí

Bolest při šití různé intenzity ve většině případů naznačuje vývoj gynekologických onemocnění u ženy. Ohrožení jsou zástupci v plodném věku (od 20 do 45 let). Mezi pravděpodobné nemoci patří:

 1. Endometrióza Nejběžnější příčinou bodavé bolesti vyzařující do kostrče a křížové kosti. Syndrom bolesti je cyklický a progreduje do PMS. Klinický obraz onemocnění je doplněn špinením z dělohy, nepohodlí při intimním kontaktu, bolestivým močením.
 2. Endometritida. Se zánětem svalové vrstvy dělohy stoupá ženě teplota, má horečku, jsou zaznamenány špinění a děložní krvácení.
 3. Ovariální mrtvice. Chirurgický typ patologie, doprovázený prasknutím tkání pravého vaječníku. Bolest při šití je vždy doprovázena silným krvácením.
 4. Zánět děložních přívěsků (salpingo-ooforitida, ooforitida, salpingitida). Nemoci se vyskytují v akutní formě, způsobují horečku, únavu, zhoršení zdraví. Bolest s patologiemi je výrazná - žena nedokáže vést normální život.

Mezi další důvody typické pro bolest patří cholecystitida, duodenitida.

Němý

Tupá bolest může sama odeznít, pokud po zrání vajíčka u ženy následovaly nepohodlí. V tomto případě se nepohodlí objeví jednou za několik měsíců. Pokud bolest pacienta pravidelně obtěžuje, dojde k rozvoji zánětlivého procesu.

Trvání a frekvence bolestivých pocitů pomáhá identifikovat povahu patologie (akutní nebo chronické). Pokud takové bolesti dříve obtěžovaly ženu, je pravděpodobné, že dojde k rozvoji chronického onemocnění..

Problémy s vyprazdňováním

Když levá strana bolí před menstruací, často je zdrojem problému stagnace stolice ve střevech. Zácpa před menstruací je stav, při kterém bolí nejen levá strana v podbřišku, ale také zhoršuje zdraví, objevují se migrény, nespavost a zvýšená tvorba plynů. Pak stojí za to:

Příčiny bolesti v boku během menstruace

Ženy pociťují během menstruace různé druhy bolesti. Bolestivé pocity se objevují v dolní části břicha, ale mohou existovat i jiná místa lokalizace nepohodlí. Pokud se během menstruace objeví bolest na pravé nebo levé straně, je to možný příznak onemocnění urogenitálního systému. Známkou poruch je také změna krvácení..

Jaké jsou příznaky

Menstruace může být bohatá nebo řídká, ve výtoku se objeví sraženiny a změní se barva moči. Pokud zaznamenáte nějaké změny, neignorujte je. Navštivte svého lékaře, abyste zjistili důvody, proč levá strana bolí a jak to souvisí s vaší menstruací.

Bolest a krvácení

Tyto příznaky naznačují přítomnost fibroidů. Tyto benigní výrůstky se vyskytují zevnitř nebo zvenčí svalové stěny dělohy. Důvody jejich výskytu jsou nejasné, ale myomy jsou velmi časté, zejména u žen ve věku od 30 do 40 let..

Pokud vaše pravá strana silně bolí před menstruací, můžete mít myom vpravo..

Je zapotřebí ultrazvukové vyšetření k určení, zda máte myomy a zda je třeba je odstranit. Bude to záviset na tom, kde je a jak velká je. Protože je nádor citlivý na estrogen, užívání antikoncepčních pilulek může pomoci snížit bolest.

Mírná přetrvávající bolest

Zánět pánve, infekce vaječníků, vejcovodů, pohlavně přenosných chorob, jako jsou chlamydie nebo kapavka, které jsou často bez příznaků, obvykle způsobují bolest na levé straně během menstruace. Pocity nejsou ostré, bodavé, nepříjemně bolestivé, neustálé. A když začne vaše období, bolestivost se zvyšuje..

Genitální infekce jsou léčeny antibiotiky. Infekce je zcela vyléčitelná, ale pokud není léčena příliš dlouho, může se v reprodukčním traktu vytvořit jizva a poškodit vaši plodnost..

Jednostranná bolest

Pokud je bolest jednostranná, pravá nebo levá, může být příčinou ovariální volvulus. Něco (jako cysta) způsobuje kroucení vaječníku a blokuje jeho vlastní tok krve. Jedná se o velmi intenzivní bolestivost, které je těžké se zbavit. Torze může vést ke ztrátě funkce vaječníků.

Pokud je příčinou bolesti na pravé straně během menstruace torze, je nutná nouzová laparoskopická operace.

Někdy může být vaječník odvinut a konzervován, ale pokud vypadá černý nebo neživotaschopný, musí být odstraněn. Naštěstí nahradí ovulaci a produkci estrogenu jiný vaječník..

Bolestivé křeče

Křeče v křečích jsou známkou endometriózy, kdy tkáň dělohy migruje do jiných orgánů a drží se tam. V průběhu doby se tkáň endometria vyvinula do benigních cyst. Až 10% žen trpí endometriózou a věří, že jejich záchvaty jsou normální. U endometriózy před menstruací bolest v podbřišku, na pravé nebo levé straně.

Bolest skutečně zasahuje do každodenních činností, sex je bolestivý.

Protože tkáň endometria je citlivá na hormony, užívání orální antikoncepce nebo jiných hormonálních léků sníží bolest. Jediným způsobem, jak skutečně diagnostikovat endometriózu, je podstoupit laparoskopickou operaci, při které vám lékař odstraní co nejvíce tkáně..

Nemoci způsobující bolesti křídel

Nepřirozená bolest v boku v kritické dny je jasným znamením gynekologických problémů. Faktem je, že před menstruací se všechna chronická onemocnění zhoršují, takže jejich příznaky jsou jasnější. Bolestivost vpravo nebo vlevo v dolní části břicha nejčastěji naznačuje problémy s vaječníky a strukturální změny v orgánech reprodukčního systému.

Endometrióza

Endometrióza je gynekologický stav, při kterém se tkáň, která tvoří výstelku dělohy, nachází na jiných strukturách v celé pánvi, včetně vaječníků, vejcovodů, močového měchýře a pánevního dna. V závažnějších případech tkáň napadá střeva, bránici, játra, plíce a dokonce i mozek.

S endometriózou během menstruace, stejně jako po ní, může bolet pravá strana a dolní část břicha.

Posunuté endometrium může způsobit adheze, chronický zánět, cysty naplněné krví a vnitřní krvácení. To vše může způsobit nesnesitelnou bolest v pánevní oblasti v pravé, levé a dolní části břicha..

Adenomyóza

Adenomyóza je podobná endometrióze, až na to, že endometrium implantované mimo dělohu se nachází hluboko v děložním svalu. U žen s adenomyózou vypadá děloha jako pohmožděný sval. Mezi příznaky adenomyózy patří křeče a bolestivý styk, které mohou během menstruace bolet na pravé straně. Adenomyóza se obvykle vyskytuje u žen starších 30 let, které již měly děti. To však bylo pozorováno také u dospívajících..

Myom dělohy

U tří ze čtyř žen se vyvinou fibroidy, ale většina z nich nemá žádné příznaky. Fibroidy mají velikost od mikroskopických po dostatečně velké, aby narušily tvar dělohy.

Fibroidy mohou změnit vaši menstruaci na měsíční noční můru, což zvyšuje nejen množství krvácení, ale také závažnost.

Před menstruací vás často bolí levá nebo pravá strana, protože vaše děloha se musí během tohoto období stahovat, aby vyloučila velké krevní sraženiny, které jsou často výsledkem silného krvácení. Naštěstí fibroidy nezvyšují riziko rakoviny u žen a velmi zřídka se stávají rakovinnými..

Zánět

Zánětlivé onemocnění pánve je infekce ženského reprodukčního traktu, která je nejčastěji způsobena pohlavně přenosnými infekcemi. Jizvy, bolestivé menstruační křeče a neplodnost se vyskytují bez léčby.

Zánět se projevuje různými bolestmi, včetně bolestivosti v boku a dolní části břicha.

Pokud je detekován včas, lze zánět léčit antibiotiky, ale neopraví strukturální poškození způsobené infekcí. Procvičujte bezpečný sex a nechte se často vyšetřovat na jakékoli pohlavně přenosné infekce, zvláště pokud máte před menstruací silné bolesti na pravé straně.

Defekty dělohy

Zatímco dítě ženy je stále v matčině břiše, jeho vlastní děloha se vyvíjí ze dvou struktur známých jako Müllerianovy vývody. V některých případech se děloha netvoří správně, což může vést k neplodnosti, opakovaným bolestem boků během menstruace a bolestivému sexu. U žen se strukturálními abnormalitami, jako jsou:

 • bicuspid - dvě dělohy, které vedou k jednomu děložnímu čípku;
 • oddělená děloha s vláknitou tkání rozdělující ji na polovinu
 • jednorožec, který se vyvíjí pouze z jednoho Müllerova potrubí;
 • didelphysis - dvě cervikální septa nebo septum dělící vaginální kanál.

Menstruační křeče vznikají ucpáním a septem oddělujícím dělohu a pochvu.

Jak zmírnit bolestivost

Chcete-li urgentně zmírnit křeče, můžete si doma poskytnout první pomoc:

 • Zahřejte břicho a dolní část zad - to pomůže uvolnit svaly;
 • Dělejte cvičení jógy k uvolnění endorfinů;
 • Odpočívejte, vykoupejte se, meditujte - zmírňuje stres;
 • Užívejte ibuprofen nebo diklofenak pro silnou bolest v boku během menstruace;
 • Požádejte svého lékaře, aby vám předepsal hormonální antikoncepci;

Pokud jednoduchá léčba nepomůže, poraďte se se svým lékařem, abyste prodiskutovali možné důvody, proč vás může pravá strana bolet před menstruací, a co je nejlepší ve vašem případě udělat..

Bolest v dolní části břicha během menstruace

Menstruace je fyziologický proces vlastní každé ženě. Během ní začíná být odmítnuto zralé vejce. Za normálního stavu by pacienta neměla obtěžovat silná bolest. Malé nepohodlí v břiše je povoleno. Existují však případy, kdy během menstruace levá strana bolí dole. Tento stav může být známkou různých nemocí. Chcete-li přesně určit příčiny výskytu, je lepší podstoupit vyšetření.

S menstruací se často objevují břišní nepohodlí

Jaké jsou ne-gynekologické příčiny bolesti

Během menstruace může žena pociťovat bolest v dolní břišní dutině na levé straně z důvodů nesouvisejících s gynekologickými. Tyto zahrnují:

 • zánět močového měchýře;
 • onemocnění střev;
 • nemoc ledvin;
 • cholecystitida.

Zánětlivý proces v močovém měchýři

Cystitida je charakterizována infekcí v orgánu. Nejčastěji se onemocnění objevuje v důsledku hypotermie a oslabené imunity. Kromě toho se cystitida vyskytuje při nošení oděvů, které omezují pohyb, častých výměn sexuálních partnerů a užívání drog cytostatické skupiny. Patologie je charakterizována výskytem tažné nebo bolestivé bolesti.

Cystitidu lze posoudit podle častého nutkání vyprázdnit orgán a podle zakalené moči s krevními částicemi.

Onemocnění střev

Tato položka zahrnuje patologie uvedené v tabulce.

názevPopis
Porucha vstřebávání a tráveníBolest se vyskytuje v horní části břicha, je tu hojná stolice se silným nepříjemným zápachem. Pacientka je často unavená a její váha je výrazně snížena.
Podrážděné střevoS tímto porušením se stolice mění, výkaly mají jinou konzistenci. Bolest bolí nebo bodá, žena se neustále obává nadýmání.
Ulcerózní kolitida a Crohnova chorobaPacient pociťuje bolest v dolní břišní dutině. Jsou podobné kontrakcím, ale mohou také táhnout. Krvavý průjem.
ApendicitidaJedná se o zánětlivý proces v příloze. Nemoc lze určit, když:
• bolesti ostré a tažné povahy, které se nejčastěji vyskytují na pravé straně, ale také na levé straně;
• nevolnost;
• vysoká teplota;
• slabost.
V pokročilých stádiích onemocnění může slepé střevo prasknout. To se posuzuje podle výskytu vysoké horečky a akutní bolesti. U apendicitidy je nejdůležitější včasná návštěva lékaře. Prasknutí slepého střeva může být fatální.

Nemoc ledvin

Urolitiáza může být zděděna. Riziko vzniku onemocnění se zvyšuje v důsledku:

 • špatná výživa;
Bolest může být způsobena onemocněním ledvin
 • dostat infekci;
 • metabolické poruchy.

Toto onemocnění je charakterizováno pocitem bolesti během vyprazdňování močového měchýře..

Cholecystitida

Jedná se o zánět žlučníku. Existuje možnost výskytu v důsledku onemocnění žlučovými kameny. U patologie se vyskytují následující příznaky:

 • bolest na pravé straně nebo pod břišní dutinou;
 • porušení trávicího traktu;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • porucha smyčky.

Pokud byly nejprve nepříjemné pocity vpravo, ale začaly se podávat doleva, patologie postupuje a je nutná pomoc odborného lékaře.

Může bolest naznačovat endometriózu?

Ano, nepohodlí může být spojeno s endometriózou. Toto je benigní patologie. S tímto onemocněním roste sliznice dělohy a je narušen menstruační cyklus. Bolest břicha má jinou povahu a může se objevit před i po menstruaci. Za přítomnosti patologie se zvyšuje pravděpodobnost neplodnosti. Kromě pocitů bolesti se u ženy objeví zvracení, nevolnost, celková slabost.

Bolest je také častá u endometriózy

Jaké nemoci dělohy mohou být

Bolestivé pocity v dolní části břicha vlevo se objevují s porušením v děloze.

názevPopis
SalpingitidaV důsledku vniknutí bakterií do těla ženy se ve vejcovodech objevuje zánět. Nejprve je poškozena sliznice a poté se proces přenáší do dalších tkání. Vejcovody se zvyšují, proto je menstruace nepravidelná a bohatá.
S patologií se objeví bolest. Pokud je fáze chronická, pak vznikají bolestivé pocity a během akutní formy - ostré.
MyomaS onemocněním má bolest přitahující charakter. Když se nezhoubný nádor zvětší, tlačí na blízké orgány a objeví se tupá bolest..
EndometritidaNa levé straně se objeví bolest. S onemocněním se vnitřní vrstva dělohy zapálí a dojde k nepohodlí. Pokud je patologie akutní, příznaky jsou výraznější. Při absenci léčby existuje možnost chronické endometritidy..
Onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky:
• zvýšení teploty;
• nepohodlí v dolní části břicha, zhoršené fyzickou aktivitou;
• vaginální sekrece;
• slabost;
• zimnice.
V důsledku endometritidy existuje možnost komplikací. Proto, když se objeví bolest, je lepší navštívit gynekologa k vyšetření

Jaké abnormality ve vaječnících lze diagnostikovat

Bolest vlevo během menstruace nastává u onemocnění spojených s vaječníky:

 • mezera nebo kroucení na levé straně;
 • cysta.
Ovariální cysta je doprovázena velmi silnou a ostrou bolestí

Ruptura nebo torze levého vaječníku

V tomto případě je nutně nutná pomoc lékaře. Pokud není patologie vyléčena včas, tkáně orgánu odumírají (nekróza) v důsledku zvýšení zánětlivého procesu.

Existují vzácné případy, kdy se nemoc objeví v klidu, nejčastěji k ní dochází při neustálé intenzivní fyzické aktivitě. Hlavní symptomatologií je akutní a ostrá bolest. Nepohodlí může vyzařovat do rozkroku nebo boků. Kromě nepříjemných pocitů má pacient vysokou horečku a zvýšené pocení. Patologie je určena výskytem nevolnosti, zvracení, bolesti hlavy. Kvůli nekróze stěn cév může z pochvy vycházet krev.

Ovariální cysta

Je to běžná patologie. Novotvar může být v levém nebo pravém vaječníku. Mezi příznaky cysty patří:

 • bolest ostrého nebo tažného typu;
 • porušení v menstruačním cyklu;
 • změna v práci trávicího traktu;
Příčinou mohou být také problémy s trávicím systémem.
 • bolest před menstruací silného typu;
 • otok;
 • nárůst teploty na vysoké hodnoty.

Pokud má žena prasklou cystu, mohou se objevit nebezpečné komplikace, jako je zánět pobřišnice, neplodnost a další..

Jaké jsou další důvody

Bolest může být důsledkem mimoděložního nebo normálního těhotenství.

Mimoděložní těhotenství

Tato patologie se často vyskytuje u žen. Dochází k nepohodlí v důsledku nesprávného připojení oplodněného vajíčka. Kromě bolesti má pacient:

 • porušení cyklu;
 • změna v práci trávicího traktu. Objeví se průjem, nevolnost, zvracení;
 • změna chuťových preferencí;
 • bolest na hrudi.
Mimoděložní těhotenství je velmi bolestivé a může být nebezpečné

Velmi často je těhotenství mimo dělohu zaměňováno s normálním těhotenstvím, protože mají podobné příznaky. Rozdíl je v silných bolestivých pocitech s výtokem krve, když je vajíčko připojeno mimo dělohu.

Těhotenství

U těhotné pacientky se může objevit nepohodlí. Bolest břicha při absenci menstruace v prvních 3 měsících naznačuje možnost potratu. V jiném období je to norma a nevyžaduje terapii. Pokud má pacient silné nepohodlí, je lepší navštívit gynekologa.

Jaká je podstata bolesti

Když se bolest objeví v levé břišní oblasti, je nutné určit jejich povahu:

 1. Při diagnostice gynekologických onemocnění bude bolest táhnout, řezat. Je povolen akutní a bolestivý pocit.
 2. Pokud má pacient zánět v oblasti močového měchýře, nepohodlí bude táhnout nebo bolet..
 3. V případě střevních onemocnění jsou povoleny akutní a bolestivé pocity. Kromě toho mohou být lokalizovány v horní nebo dolní části pobřišnice..
 4. Při diagnostice onemocnění ledvin je povoleno akutní nebo tupé nepohodlí. Pocity bolesti lze dát do dolní části zad.

Z videa se naučíte, jak snížit bolest:

Jaká je diagnóza

Pokud má žena bolesti břicha vlevo, je bezpodmínečně nutné navštívit gynekologa. Nejprve odborník prozkoumá a udělá stěr. K diagnostice bolesti břicha s menstruací musí žena darovat krev pro obecnou analýzu. Přebytek bílých krvinek signalizuje cystitidu. Dále je nutné stanovit choriový gonadotropin, aby se vyloučilo mimoděložní těhotenství.

Nejspolehlivější diagnostickou metodou je ultrazvuk. Po obdržení výsledků je možné určit přítomnost nádoru nebo onemocnění.

Jaké zacházení

Po stanovení diagnózy odborník vybere potřebnou terapii. Jako léčba bolesti během menstruace se používají léky v závislosti na nemoci:

 • U endometriózy jsou předepsány léky obsahující hormony.
 • Pokud je zjištěna salpingitida, jsou předepsána antibiotika.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) mohou pomoci s cystitidou. Například Voltaren nebo Indomethacin. Pro urychlení zotavení jsou pacientovi předepsána antibiotika.
Pro léčbu může lékař předepsat antibiotika
 • V případě ulcerózní kolitidy je nutné upravit stravu a užívat léky na zánět, stejně jako imunomodulátory. Pokud je léčba neúčinná, pomůže chirurgický zákrok.
 • Chcete-li se zbavit mimoděložního těhotenství nebo torze vaječníků, můžete použít chirurgický zákrok.

Bolest v břiše vlevo je vážným příznakem. Porušení může signalizovat různé nemoci v těle. Proto, když se objeví nepohodlí, je lepší se poradit s gynekologem. Specialista provede vyšetření, prostuduje výsledky všech testů, diagnostikuje a předepíše aktuální léčbu.

Když menstruace skončí a znovu začne, jedná se o nestandardní a neobvyklou situaci, která vyvolává obavy u mnoha žen. Každý zástupce nežného pohlaví ví, kdy, po kolika a kolik dnech by měla menstruace jít.