Bolest střev během menstruace - příčiny, prevence, správná terapie

Střeva bolí během menstruace ze dvou důvodů - fyziologického, patologického. První je spojena s individuálními charakteristikami organismu, umístěním dělohy, hormonálními rázy, druhou - s chorobami vnitřních orgánů a systémů. Bolestivé pocity se mohou opakovat z měsíce na měsíc nebo se mohou pravidelně cítit.

Příčiny

Pro ženy je někdy obtížné pochopit, co je příčinou nepohodlí ve střevech. Děloha se připravuje na menstruaci nebo začaly problémy s trávicí soustavou. Abyste dosáhli pravdy, musíte být vyšetřeni gynekologem, proktologem, gastroenterologem. Měli byste také věnovat pozornost frekvenci nástupu bolesti a tomu, zda končí koncem menstruace.

 1. Všechna onemocnění střev jsou vyšetřovací, takže hlavní příčinu je třeba hledat v jiných orgánech a systémech. Premenstruační syndrom se tak může skutečně projevit. Je to způsobeno prudkou změnou hormonálních hladin, zvýšením hladiny prostaglandinů. Posledně jmenované přispívají k uvolnění střevních svalů a řídnutí stolice. Často několik dní před nástupem menstruace žena pozoruje průjem, průjem. Touhy nejsou doprovázeny silnými bolestmi břicha a stolice nemá silný zápach. Konzistence se stabilizuje okamžitě po skončení menstruace nebo 2-3 dny po jejím začátku.
 2. Týden před očekávanou menstruací se děloha začíná připravovat na odmítnutí endometriální vrstvy. K tomu jsou zapojeny svaly. Pod vlivem hormonů začínají kontrakce, které se projevují bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad. Vzhledem k blízkému umístění dělohy a střev se křeče přenášejí do břišní dutiny. Celý žaludek začíná bolet v místě střev. Pokud má žena v té době problémy s gastrointestinálním traktem, bolest se výrazně zvyšuje. To znamená, že důvod je přirozený a faktory se získávají.
 3. Syndrom dráždivého tračníku je hlavním problémem při silné bolesti břicha během menstruace. Problém se může projevit mírným zhoršením pohody, porušením stolice, ale změna hormonálního pozadí, křeče děložních svalů vyvolávají exacerbaci. Různé faktory však mohou vést k podráždění střev, porušení mikroflóry. Stres, špatná výživa, alkohol, drogy, hlísty.
 4. Střeva mohou být bolestivá kvůli zánětlivým procesům v genitáliích. Zánět je po dlouhou dobu asymptomatický, ale přenáší se do okolních orgánů. Výsledkem je, že se střeva zapálí a až poté se žena dozví o problémech v reprodukčním systému..
 5. Na pozadí menstruace se zvyšuje přítok do pánevních orgánů. Oběh klesá, krev stagnuje, tlačí na sousední orgány. Bolest se objevuje v tlustém střevě, který vyzařuje do konečníku. S tendencí k hemoroidům se zhoršuje.

Hlavní příčiny bolesti střev během menstruace jsou:

 • Nedostatek progesteronu;
 • Zvýšené hladiny prostaglandinu;
 • Příprava dělohy na odmítnutí endometria;
 • Nemoc tlustého střeva;
 • Užívání antikoncepčních pilulek;
 • Zánětlivá, infekční onemocnění pohlavních orgánů;
 • Syndrom dráždivého tračníku;
 • Sexuálně přenosné infekce:
 • Léky;
 • Nesprávná výživa;
 • Konzumace alkoholu.

Jak odlišit premenstruační syndrom od patologie

Každá žena má svůj vlastní soubor příznaků, kterými se dozví o bezprostředním příchodu menstruace. Bolest ve střevech se cítí, pokud se vyskytnou problémy v zažívacím traktu. Pokud je s trávicí soustavou vše v pořádku, křeče, tažná bolest je pociťována v dolní části břicha, na úrovni dělohy a vaječníků.

Problémové střevo ostře reaguje na hormonální výkyvy, dochází k nepohodlí, dunění, nevolnosti, bolesti, které vyzařují do celého střeva, nejen do podbřišku. Spolu s tím často bolí žaludek, protože problém pochází ze žaludečních patologií. Současně se na jazyku objeví plak, nepříjemná chuť v ústech a celková nevolnost. V závažných případech teplota stoupne na 38 stupňů Celsia a více. Bolestivý stav je doprovázen zimnicí, horečkou.

Hlavním rozdílem mezi příznaky premenstruačního syndromu a patologie je načasování remise. V prvním případě problém zmizí po skončení menstruace, ve druhém vyžaduje další léčbu.

Prevence bolesti ve střevech během menstruace

Budete muset připravit své tělo na menstruaci předem. Nejprve je nutné co nejvíce minimalizovat počet dráždivých faktorů..

 1. Vzdejte se hormonální antikoncepce;
 2. Vyměňte léky za méně agresivní pro střeva;
 3. Správná výživa;
 4. Obnovte nervový systém, vyhněte se stresu, přetížení;
 5. Eliminujte těžkou fyzickou práci, zvedání závaží;
 6. Nepijte kávu, alkohol;
 7. Pohybujte se více, procházejte se, abyste urychlili krevní oběh v pánevních orgánech.

Je bezpodmínečně nutné podstoupit vyšetření odborníkem a nechat si poradit. Za přítomnosti závažných onemocnění v těle je zbavení se bolesti ve střevech během menstruace možné pouze kvalifikovanou léčbou. Pokud je vyloučen patologický problém, můžete si sami poradit s nepříjemnými příznaky.

Dieta v předvečer a během menstruace

Obnovení funkce střev bude trvat déle než jeden měsíc. Berou léky k normalizaci mikroflóry - probiotika, prebiotika, dodržují dietu. Pokud dojde k exacerbaci bezprostředně před menstruací a skončí po ní, je nutné změnit stravu 7 dní před očekávaným datem. Napařte nádobí, vařte, pečte.

Odmítnout na chvíli:

 • Ze smažených potravin, slané, kořeněné, mastné;
 • Alkoholické, sycené nápoje;
 • Káva, silný čaj;
 • Majonéza, kečup, koření;
 • Sladkosti se spoustou smetany;
 • Rychlé nohy, hranolky, krutony.
 1. Ovesná kaše;
 2. Fermentované mléčné výrobky;
 3. Zelenina;
 4. Ovoce;
 5. Chléb;
 6. Šušenka;
 7. Polévky.

Bylinkový čaj nahraďte mátou, meduňkou, heřmánkem, tymiánem. Pijte více minerální vody.

Léčba střev během menstruace

Symptomatická léčba spočívá v eliminaci nepříjemných projevů a zlepšení pohody. Za tímto účelem je povoleno pít léky proti bolesti, například analgin. Užívání nesteroidních protizánětlivých léků se nedoporučuje, protože negativně ovlivňují fungování již problematického střeva. Chcete-li zmírnit křeče v břiše, zmírnit bolest, vezměte No-shpa, Meverin, Drotaverin. Sorbenty pomáhají proti nadýmání. Nejlevnější je aktivní uhlí. Musíte ji vypít 2-3 tablety najednou. Lék odstraňuje toxiny, toxiny ze střev, zabraňuje tvorbě plynů. Po stanovení příčiny by měl být předepsán úplný postup kvalifikovaným odborníkem.

Recenze

Můžete zanechat zpětnou vazbu, ostatní uživatelé budou mít zájem:
Rozrazil:

"Existují problémy s trávicím traktem." Musím pravidelně léčit žaludek, obnovit střevní mikroflóru. Jakmile střeva začala bolet, léčil jsem probiotika, prebiotika, ale účinek byl nulový. Před menstruací byl nemocný, dokud neztratil vědomí. Nevěděl jsem, co pít. Výsledkem byl zánět příloh. Uzdravil genitálie, se žaludkem se to zlepšilo “.

Naděje:

"Před menstruací žaludek silně vrčí, stolice je narušena, žaludek bolí, nepříjemná chuť v ústech." Zachraňuji se dietou, bylinkovým čajem z máty, meduňky, tymiánu. Snažím se nepít prášky, jen jako poslední možnost. Alkoholické nápoje jsou pro mě v předvečer menstruace tabu. Snažím se pít více kefíru, jogurtu. Jím tvaroh, zeleninu, cereálie. Takto předcházím nepříjemným příznakům. Střevo je docela vážná věc. Jakmile onemocníte, musíte vždy trpět. A hormonální rázy situaci jen zhoršují “.

Bolest ve střevech během menstruace

Některé ženy čelí situaci, kdy během menstruace bolí střeva. Křeče a další doprovodné bolestivé pocity mohou být velmi výrazné a zároveň se žaludek doslova bolestí s takovou bolestí. Příčiny bolesti v konečníku se obvykle dělí na přirozené (fyziologické, normální pro dané období cyklu) a abnormální (patologické, indikující přítomnost poruch). Přirozené důvody zahrnují zvláštnosti vzájemného uspořádání trávicího traktu a malé pánve, hormonální změny. Patologické příčiny jsou zase způsobeny poruchami fungování tělesných systémů nebo jednotlivých orgánů, například žaludku.

Možné příčiny bolesti

Je možné přesně určit příčinu bolesti ve střevech během menstruace pouze při vyšetření lékařem. Příčiny nepohodlí nebo bolesti jsou obecně různé:

 • Svaly dělohy, které se připravují na odstranění neoplodněného vajíčka, se napnou a začnou se pravidelně stahovat, což způsobí křeče. Křečovitá bolest může vyzařovat do střev kvůli blízkosti dělohy. Pokud má žena současně gastrointestinální onemocnění, bolestivý syndrom se mnohonásobně zvyšuje.
 • Syndrom dráždivého tračníku může také způsobit bolest. Jedná se o relativně časté onemocnění, vyskytuje se u téměř 20% dospělé populace planety. Obvykle se projevuje jednoduše ve formě chronické bolesti břicha, rozrušení stolice a celkové slabosti, avšak hormonální rázy během menstruace vedou k výraznému zhoršení těchto příznaků..
 • Dalším důvodem mohou být onemocnění reprodukčního systému, která také vedou k bolesti v podbřišku a mírně vyšší ve střevní oblasti. Nebezpečí spočívá ve skutečnosti, že tato onemocnění často nemají výrazné příznaky, ale po chvíli se mohou cítit bolestmi břicha.
 • Změny v množství prostaglandinů, látek důležitých pro fungování těla, také někdy vedou k bolestem břicha.
 • Krev, která během menstruace ve značném množství proudí do pánevních orgánů, často stagnuje. Tím se vyvíjí tlak na blízké orgány, často doprovázený střevním nepohodlí..

Také menstruace může zesílit projevy stávajících problémů. Často za přítomnosti hemoroidů nebo poškození konečníku během menstruace bolí konečník. Samy o sobě jsou tato onemocnění poměrně nepříjemná a další průtok krve během menstruace situaci jen zhoršuje..

Menstruačnímu cyklu často předchází premenstruační syndrom, který je doprovázen nepohodlným...

Před menstruací bolí střeva

Navzdory skutečnosti, že menstruace je často sama o sobě bolestivá, je bolest ve střevech během tohoto období ve většině případů špatným znamením. U zdravé ženy, která nemá gastrointestinální onemocnění, je menstruační bolest zřídka lokalizována ve střevní oblasti. Obvyklé příznaky cyklu, společné pro všechny ženy, se nejčastěji projevují tažnou bolestí v podbřišku, změnami hormonálních hladin a doprovodnými příznaky - nevolnost, bolest hlavy, nestabilní emoční stav.

Gastrointestinální trakt, postižený jakoukoli nemocí, reaguje ostře na jakékoli hormonální výkyvy. Příznaky jako nevolnost, silná bolest a poruchy trávení jsou běžné..

Faktory vyvolávající bolest

Existuje několik hlavních faktorů vyvolávajících výskyt syndromu bolesti. Všechny jsou charakterizovány skutečností, že během PMS začínají ovlivňovat tělo a jsou eliminovány po skončení menstruace. Za prvé, takový faktor je změna v hormonální rovnováze. Kromě toho mohou křeče, které se vyskytnou před menstruací, když se svaly dělohy stahují, bolest..

Nejběžnějším faktorem vyvolávajícím výskyt bolesti ve střevech jsou ale stále gastrointestinální onemocnění. Takzvaný syndrom dráždivého tračníku je běžný. Toto onemocnění vyvolává zánět sliznice žaludku a střev a je symptomaticky vyjádřeno obecnou nevolností, nadýmáním a pocitem, že se trávicí trakt po odchodu na toaletu neuvolňuje..

Zhoršující se bolest během menstruačního cyklu

Mnoho lidí se diví, proč se během menstruace mohou objevit bolestivé pocity v břiše. Při absenci gastrointestinálních potíží mohou být příčinou i další nemoci nebo poranění. Příval krve do pánevních orgánů vede ke stagnaci krve, což zase vede k poruchám v práci jiných orgánů, včetně orgánů gastrointestinálního traktu.

 • Hrudník bolí před menstruací
 • Proč bolí dolní část zad během menstruace
 • Ovarie bolí během menstruace
 • Bolest v podbřišku během menstruace

Ženy během období regulace nejčastěji trpí bolestmi v podbřišku a v bederní oblasti. Mnohem méně často...

Nejčastěji může menstruace způsobit nepohodlí, pokud má žena praskliny v řiti nebo hemoroidy. V den menstruace se riziko dalšího poškození nebo infekce poškozených tkání mnohokrát zvyšuje. Aby se tomu zabránilo, je nutné udržovat hygienu v intimní oblasti. Navzdory skutečnosti, že se hemoroidy vyskytují bez ohledu na období menstruace, příval krve do pánevních orgánů zvyšuje příznaky tohoto onemocnění. Obsahují:

 1. Svědění.
 2. Pocit těžkosti v konečníku.
 3. Bolest a krvácení během pohybu střev.

Také menstruace může způsobit závažnější příznaky análních trhlin. Fisura je poškození tkání konečníku způsobené nedostatečnou produkcí žlázových sekrecí. Toto poškození je příznakem bolesti a krvácení během stolice..

Rozrušení střev a menstruace

Črevní poruchy mohou být také důvodem, proč během menstruace bolí žaludek, střeva nebo jiné orgány gastrointestinálního traktu. Nejčastěji je bolest způsobena příliš velkým množstvím prostaglandinů. Nerovnováha těchto látek v těle vede k poruchám trávení a střev. Jejich nadbytek v těle vede k častému stahování střevních svalů, což vyvolává pocit, že tělo neustále trpí nutkáním na stolici. To vede k nutnosti neustále navštěvovat toaletu..

V tomto případě rozrušení střev zmizí po dvou až třech dnech, současně s koncem menstruace. Lékařské ošetření obvykle není nutné, ale odpovídající změny ve stravě během poruchy nepoškodí.

Jak odlišit menstruační bolest od problémů se střevem

Každá žena má určitý soubor příznaků odpovídajících nástupu menstruace. Navzdory tomu se bolest vyzařující do oblasti střev málo podobá normě. To obvykle signalizuje přítomnost problémů s gastrointestinálním traktem. Pokud je provádění procesu defekace bolestivé, lze s jistotou říci, že máte poškození střev.

Střevo reaguje velmi ostře na změny v hormonálním pozadí, které je charakteristické pro menstruaci. Pokud bolest během menstruace vyzařuje do konečníku, je to hlavní příznak poruch práce gastrointestinálního traktu. Při hormonálních výkyvech v celém střevě dochází k nepohodlí, bolestivým pocitům, nevolnosti. Velmi často může menstruace ovlivnit práci žaludku v případě narušení jeho práce. To se projevuje obecnou malátností, výskytem plaku na jazyku, nepříjemnou chutí v ústech, někdy lze pozorovat zvýšení teploty a horečku.

Menstruace je fyziologický proces u žen, který začíná v dospívání (12-13 let) a končí...

Nejjednodušší způsob, jak odlišit PMS od gastrointestinálních problémů, je doba trvání. Pokud bolest v konečníku během menstruace neprojde na konci, existuje vysoká pravděpodobnost, že dojde k poruchám v normálním fungování orgánů gastrointestinálního traktu.

Tipy na stravu pro bolesti střev

Menstruační bolest obvykle postihuje celé břicho. Někdy jsou tak silné, že vedou k výpadkům proudu. Chcete-li se zbavit bolesti ve střevech nebo je alespoň zmírnit, musíte nejprve změnit stravu. Měli byste vyloučit smažená a tučná jídla, nahradit je dušenou, troubou nebo jen vařenou. Stojí za to vzdát se potravin, které způsobují nadýmání, zejména luštěnin. To alespoň zmírní bolestivost a nepříjemnou situaci menstruovaných střev..

Rovněž stojí za to vzdát se kofeinovaných nápojů, alkoholu a „nezdravého jídla“, jako jsou hranolky nebo krekry. Současně se doporučuje přidat do vaší stravy více:

 1. Záď.
 2. Vývary a zeleninové polévky.
 3. Mléčné výrobky.
 4. Zelenina a ovoce.

Jak zmírnit bolesti střev

Kromě změny jídelníčku můžete použít i jiné léky na bolesti ve střevech. Pokud se nechcete uchýlit k užívání léků, stojí za to vyzkoušet bylinné čaje. Nejúčinnější z nich pro konzumaci během menstruace je považován za odvar z oregana. Pomáhá zmírnit otoky, zmírňuje křeče a zároveň pomáhá normalizovat menstruační cyklus.

Z léků se doporučuje používat pouze léky proti bolesti - analgin, Drotaverin, No-shpa. Můžete také použít sorbentové přípravky, z nichž nejběžnější je aktivní uhlí..

Pamatujte však: pokud během menstruace často trpíte nepohodlí ve střevě, vyhledejte gynekologa, který vám tento problém pomůže vyřešit. Pokud má vaše tělo problémy, odstraní je pouze kvalifikovaná léčba a vrátí ji do normálu.

Léčba syndromu PMS je poměrně obtížný proces. Důvodem je skutečnost, že jsou stále známí...

závěry

Existuje mnoho příčin bolesti střev během menstruace. Většina z nich je spojena se samotnou menstruací, ale také to může ovlivnit poruchy v práci gastrointestinálního traktu. Pokud máte často bolesti, neměli byste odkládat návštěvu svého lékaře. Pravidelnou návštěvou gynekologa můžete zabránit narušení těla..

O čem může bolest v řiti mluvit během menstruace?

Příčiny

Pro ženy je někdy obtížné pochopit, co je příčinou nepohodlí ve střevech. Děloha se připravuje na menstruaci nebo začaly problémy s trávicí soustavou. Abyste dosáhli pravdy, musíte být vyšetřeni gynekologem, proktologem, gastroenterologem. Měli byste také věnovat pozornost frekvenci nástupu bolesti a tomu, zda končí koncem menstruace.

 1. Všechna onemocnění střev jsou vyšetřovací, takže hlavní příčinu je třeba hledat v jiných orgánech a systémech. Premenstruační syndrom se tak může skutečně projevit. Je to způsobeno prudkou změnou hormonálních hladin, zvýšením hladiny prostaglandinů. Posledně jmenované přispívají k uvolnění střevních svalů a řídnutí stolice. Často několik dní před nástupem menstruace žena pozoruje průjem, průjem. Touhy nejsou doprovázeny silnými bolestmi břicha a stolice nemá silný zápach. Konzistence se stabilizuje okamžitě po skončení menstruace nebo 2-3 dny po jejím začátku.
 2. Týden před očekávanou menstruací se děloha začíná připravovat na odmítnutí endometriální vrstvy. K tomu jsou zapojeny svaly. Pod vlivem hormonů začínají kontrakce, které se projevují bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad. Vzhledem k blízkému umístění dělohy a střev se křeče přenášejí do břišní dutiny. Celý žaludek začíná bolet v místě střev. Pokud má žena v té době problémy s gastrointestinálním traktem, bolest se výrazně zvyšuje. To znamená, že důvod je přirozený a faktory se získávají.
 3. Syndrom dráždivého tračníku je hlavním problémem při silné bolesti břicha během menstruace. Problém se může projevit mírným zhoršením pohody, porušením stolice, ale změna hormonálního pozadí, křeče děložních svalů vyvolávají exacerbaci. Různé faktory však mohou vést k podráždění střev, porušení mikroflóry. Stres, špatná výživa, alkohol, drogy, hlísty.
 4. Střeva mohou být bolestivá kvůli zánětlivým procesům v genitáliích. Zánět je po dlouhou dobu asymptomatický, ale přenáší se do okolních orgánů. Výsledkem je, že se střeva zapálí a až poté se žena dozví o problémech v reprodukčním systému..
 5. Na pozadí menstruace se zvyšuje přítok do pánevních orgánů. Oběh klesá, krev stagnuje, tlačí na sousední orgány. Bolest se objevuje v tlustém střevě, který vyzařuje do konečníku. S tendencí k hemoroidům se zhoršuje.

Hlavní příčiny bolesti střev během menstruace jsou:

 • Nedostatek progesteronu;
 • Zvýšené hladiny prostaglandinu;
 • Příprava dělohy na odmítnutí endometria;
 • Nemoc tlustého střeva;
 • Užívání antikoncepčních pilulek;
 • Zánětlivá, infekční onemocnění pohlavních orgánů;
 • Syndrom dráždivého tračníku;
 • Sexuálně přenosné infekce:
 • Léky;
 • Nesprávná výživa;
 • Konzumace alkoholu.

Bolestivé stavy

Bolest ve střevech během menstruace může být nejen fyziologická, ale také patologická, protože to může naznačovat progresivní onemocnění. Je také možné, že syndrom bolesti vůbec nesouvisí s menstruačním cyklem, ale je způsoben onemocněním, které se projevilo během tohoto období..

Mezi další příčiny bolesti ve střevě patří zánětlivá onemocnění urogenitálního systému, onemocnění samotných střev atd..

Je třeba zdůraznit, že je velmi nežádoucí provádět autodiagnostiku. Avšak stejně jako u fyziologických příznaků a příznaků nemoci může být bolestivý syndrom závažný nebo nevýznamný. Pouze správná diagnóza lékaře na základě řady dalších příznaků může odhalit skutečnou příčinu bolesti. To vyžaduje konzultaci s gynekologem, proktologem a terapeutem.


Pokud je bolest silná, navštivte svého lékaře

Jak odlišit premenstruační syndrom od patologie

Každá žena má svůj vlastní soubor příznaků, kterými se dozví o bezprostředním příchodu menstruace. Bolest ve střevech se cítí, pokud se vyskytnou problémy v zažívacím traktu. Pokud je s trávicí soustavou vše v pořádku, křeče, tažná bolest je pociťována v dolní části břicha, na úrovni dělohy a vaječníků.

Problémové střevo ostře reaguje na hormonální výkyvy, dochází k nepohodlí, dunění, nevolnosti, bolesti, které vyzařují do celého střeva, nejen do podbřišku. Spolu s tím často bolí žaludek, protože problém pochází ze žaludečních patologií. Současně se na jazyku objeví plak, nepříjemná chuť v ústech a celková nevolnost. V závažných případech teplota stoupne na 38 stupňů Celsia a více. Bolestivý stav je doprovázen zimnicí, horečkou.

Hlavním rozdílem mezi příznaky premenstruačního syndromu a patologie je načasování remise. V prvním případě problém zmizí po skončení menstruace, ve druhém vyžaduje další léčbu.

Jak odstranit nepříjemný příznak

Když konečník bolí během menstruace, neměli byste čekat, až symptom zmizí sám. Někdy jsou pocity v této oblasti bolestivější než v žaludku. Proto je nutná léčba a nejprve by měla být stanovena diagnóza. Samotné užívání pilulek proti bolesti nebude fungovat dlouho, protože se problém vyvine a syndrom se zintenzivní..

Metody eliminace se vybírají podle důvodů:

 • Paraproktitida obvykle nutí operaci k odstranění hnisavého obsahu. Následná léčba zahrnuje užívání antibiotik, antispazmodik.
 • Kryptitida je často také chirurgicky léčena, ale čípky s propolisem, chloramfenikolem, „Anusolem“, „heparinovou mast“, čípky s hydrokortisonem pomohou v počáteční fázi.
 • Křeče v konečníku, charakteristické pro rektální neuralgii (kokcygodynie), jsou léčeny fyzioterapeutickými metodami (UHF, infračervený laser, bahenní terapie, elektrická stimulace). Zobrazeny jsou také blokády novokainu, mikroklystry s rakytníkovým olejem. K uvolnění nervového napětí budete potřebovat „Valerian“, „Motherwort“.
 • Hemoroidy budou vyžadovat použití venotonik (Detralex), čípků (Hepatrombin G, Relief), mastí (Proctosedil, Heparin). Dieta je důležitá, absence těžkých břemen.
 • U trhlin v konečníku jsou zobrazeny masti Ultraproct, Aurobin, které pomáhají zmírňovat bolest a hojit poškození, Solcoseryl, Actovegin, které zlepšují regeneraci buněk v poškozené oblasti. Budete potřebovat prostředky k usnadnění defekace: svíčky „Reliéf“, „Anusol“, prášky „Fiberal“, „Duphalac“.
 • U adnexitidy je nutné používat antibiotika v různých kombinacích ("Cefataxim", "Gentamicin", "Erythromycin", " atd.), Protizánětlivé léky ("Diclofenac"), vaginální čípky ("Terzhinan", "Movalis"). Bylinná terapie a fyzioterapie jsou prospěšné.
 • Endometrióza je často eliminována chirurgicky, ale jsou nutné hormonální přípravky s různou úrovní vlivu. Jedná se o COC „Jess“, „Janine“ a agonisty GnRH „Dipherelin“, „Buserelin“, potlačující FSH a LH „Danazol“, „Gestrinon“, antigestageny „Duphaston“, „Vizanna“. K úlevě od bolesti a zánětu pomůže „Ibuprofen“, „Papaverin“ a „“.
 • někdy nemůžete vyhrát ani bez chirurgického skalpelu. Ale v rané fázi a po operaci bude nutná hormonální léčba přípravky Dufaston, Norkolut, Zoladex, Decapeptyl. Bolest bude odstraněna "Naproxen", "Ibuprofen".
 • Silná bolest v konečníku během menstruace způsobená algodismenoreou se neobejde bez komplexní léčby, které předchází identifikace její příčiny. Jeho konzervativní část může zahrnovat léky proti bolesti „No-Shpa“, „Celebrex“, „Ibuprofen“, hormonální léky „Janine“, „Mersilon“, sedativa „Valium“, „Diazepam“, vitamíny a fyzioterapii.

Prevence bolesti ve střevech během menstruace

Budete muset připravit své tělo na menstruaci předem. Nejprve je nutné co nejvíce minimalizovat počet dráždivých faktorů..

 1. Vzdejte se hormonální antikoncepce;
 2. Vyměňte léky za méně agresivní pro střeva;
 3. Správná výživa;
 4. Obnovte nervový systém, vyhněte se stresu, přetížení;
 5. Eliminujte těžkou fyzickou práci, zvedání závaží;
 6. Nepijte kávu, alkohol;
 7. Pohybujte se více, procházejte se, abyste urychlili krevní oběh v pánevních orgánech.

Je bezpodmínečně nutné podstoupit vyšetření odborníkem a nechat si poradit. Za přítomnosti závažných onemocnění v těle je zbavení se bolesti ve střevech během menstruace možné pouze kvalifikovanou léčbou. Pokud je vyloučen patologický problém, můžete si sami poradit s nepříjemnými příznaky.

Co se děje

Řiť u žen a mužů je poslední částí gastrointestinálního traktu, kterým se zbytky nestrávené potravy uvolňují ven. Za normálních okolností svalový svěrač zvoní kolem konečníku a uzavírá konečník.

Jak se hromadí stolice a natahují se stěny konečníku, uvolňuje se a otevírá východ. Existuje velké množství žláz, které produkují hlen, aby usnadnily proces defekace..


Konečník je oddělen od pochvy tenkou přepážkou, která nedokáže zcela izolovat dvě části ženského těla od sebe. Koncová část střeva je bohatě zásobena nervovými zakončeními a krevními cévami, které tvoří dva žilní plexy v submukózní vrstvě uvnitř stěny střeva a kolem konečníku pod kůží.

Tyto cévy jsou snadno náchylné k expanzi, tvorbě uzlíků a zánětům, ke kterým může dojít pod vlivem různých provokujících faktorů (při sedavé práci, zvedání závaží, obezitě, zácpě, nezdravé stravě). Během menstruace se zvyšuje průtok krve do pánevních cév, což vytváří další příznivé podmínky pro stagnaci krve u žen s dědičnou predispozicí k křečovým žilám v důsledku slabosti pojivové tkáně a sníženého cévního tonusu.

Klinicky se stagnace krve projevuje tažením bolesti v podbřišku ozařováním do konečníku, zácpou, výčnělkem hemoroidů, bolestí při vyprazdňování. Hormonální změny v období před menstruací vedou k zadržování tekutin v buňkách, žena přibírá na váze, stává se citově nestabilní a podrážděná, což ovlivňuje také cévní tonus.

Toto je mechanismus nejčastější příčiny bolesti v řiti u žen během menstruace, jmenovitě hemoroidů. Toto onemocnění často doprovází slabší pohlaví v životě, zejména během těhotenství a porodu. Ne každému se to podaří zbavit, proto se často vyskytují exacerbace, menstruační období je pro to velmi vhodné.

Dieta v předvečer a během menstruace

Obnovení funkce střev bude trvat déle než jeden měsíc. Berou léky k normalizaci mikroflóry - probiotika, prebiotika, dodržují dietu. Pokud dojde k exacerbaci bezprostředně před menstruací a skončí po ní, je nutné změnit stravu 7 dní před očekávaným datem. Napařte nádobí, vařte, pečte.

Odmítnout na chvíli:

 • Ze smažených potravin, slané, kořeněné, mastné;
 • Alkoholické, sycené nápoje;
 • Káva, silný čaj;
 • Majonéza, kečup, koření;
 • Sladkosti se spoustou smetany;
 • Rychlé nohy, hranolky, krutony.
 1. Ovesná kaše;
 2. Fermentované mléčné výrobky;
 3. Zelenina;
 4. Ovoce;
 5. Chléb;
 6. Šušenka;
 7. Polévky.

Bylinkový čaj nahraďte mátou, meduňkou, heřmánkem, tymiánem. Pijte více minerální vody.

Recenze

Můžete zanechat svůj názor, ostatní uživatele to bude zajímat: Veronica:

"Existují problémy s trávicím traktem." Musím pravidelně léčit žaludek, obnovit střevní mikroflóru. Jakmile střeva začala bolet, léčil jsem probiotika, prebiotika, ale účinek byl nulový. Před menstruací byl nemocný, dokud neztratil vědomí. Nevěděl jsem, co pít. Výsledkem byl zánět příloh. Uzdravil genitálie, se žaludkem se to zlepšilo “.

Naděje:

"Před menstruací žaludek silně vrčí, stolice je narušena, žaludek bolí, nepříjemná chuť v ústech." Zachraňuji se dietou, bylinkovým čajem z máty, meduňky, tymiánu. Snažím se nepít prášky, jen jako poslední možnost. Alkoholické nápoje jsou pro mě v předvečer menstruace tabu. Snažím se pít více kefíru, jogurtu. Jím tvaroh, zeleninu, cereálie. Takto předcházím nepříjemným příznakům. Střevo je docela vážná věc. Jakmile onemocníte, musíte vždy trpět. A hormonální rázy situaci jen zhoršují “.

Léčba střev během menstruace

Symptomatická léčba spočívá v eliminaci nepříjemných projevů a zlepšení pohody. Za tímto účelem je povoleno pít léky proti bolesti, například analgin. Užívání nesteroidních protizánětlivých léků se nedoporučuje, protože negativně ovlivňují fungování již problematického střeva. Chcete-li zmírnit křeče v břiše, zmírnit bolest, vezměte No-shpa, Meverin, Drotaverin. Sorbenty pomáhají proti nadýmání. Nejlevnější je aktivní uhlí. Musíte ji vypít 2-3 tablety najednou. Lék odstraňuje toxiny, toxiny ze střev, zabraňuje tvorbě plynů. Po stanovení příčiny by měl být předepsán úplný postup kvalifikovaným odborníkem.

Diagnostika a terapeutická opatření

Pokud je bolest během menstruace intenzivní a vyzařuje do konečníku, měli byste se poradit s gynekologem. Prozkoumá židli a odebere tampon, aby zkontroloval infekční onemocnění. Ultrazvukové vyšetření se navíc provádí na začátku a uprostřed cyklu. V případě potřeby se provádí diagnostika střevních onemocnění. Patologie análního kanálu jsou léčeny proktologem a onemocnění gastrointestinálního traktu řeší gastroenterolog. Příčina bolesti ve střevě je určena metodou fibrogastroduodenoscopy.

K odstranění bolestivých pocitů pomůže tableta „No-Shpy“ nebo „Spazmalgon“. Pomocí přípravků Enterosgel, Smecta, Espumisan, Duphalac a Linex můžete zlepšit trávení a odstranit plyny ze střev. V případě nevolnosti je indikován příjem aktivního uhlí. Počet tablet se vypočítá na základě hmotnosti pacienta - 1 kus na 10 kg. Úpravě stravy můžete předcházet průjmům. Rýže, pečivo, těstoviny, brambory a mrkev mají na stolici zpevňující účinek..

Při absenci možnosti návštěvy lékaře můžete použít lidové prostředky. Bylinné infuze jsou protizánětlivé a močopudné. Oregano, přeslička, kůra kaliny, medvědí uši a heřmánek jsou ideální pro přípravu bylinného čaje. Bujón se připravuje rychlostí 1 lžíce suché směsi na sklenici vody. Byliny jsou navzájem kombinovány nebo užívány samostatně. To neovlivňuje účinnost léčby drogami..

Preventivní opatření

Pokud budete postupovat podle jednoduchých pravidel, pak bude tahání za břicho mnohem menší. Jsou relevantní jak pro PMS, tak za přítomnosti patologických procesů:

 • měli byste pravidelně provádět analýzu, která určuje množství hormonů. S jejich nerovnováhou je indikováno použití speciálních léků;
 • je vhodné minimalizovat konzumaci alkoholických nápojů, kávy a kouření;
 • správná výživa je zárukou dobré funkce střev. Doporučuje se jíst více ovoce, zeleniny a obilovin;
 • pravidelná hygiena pohlavních orgánů sníží pravděpodobnost infekčních onemocnění;
 • stres negativně ovlivňuje zdraví, včetně práce pánevních orgánů. V případě stresových situací si musíte zajistit odpočinek nebo procházky na čerstvém vzduchu;
 • dehydratace těla má nepříznivý vliv na funkci střev. Pít hodně tekutin v předmenstruačním období.

Co způsobuje bolest ve střevech v kritických dnech

Během menstruace se žena potýká s projevy různých příznaků, některé z nich nemusí být vnímány jako normální pro menstruační cyklus u žen. Během menstruace bolí střeva, jaký je důvod? Existuje mnoho faktorů, které přispívají k nástupu bolesti. Ve většině případů důvod spočívá v nemoci, která se zhoršuje s nástupem menstruace nebo banálním přejídáním. Fyziologické vlastnosti ženského těla jsou také považovány za běžnou příčinu..

Fyziologické příčiny bolesti

Důvody, proč střeva bolí, mohou být různé. Pokud jsou bolesti mírné, nezpůsobují vážné nepohodlí, pak jim málo lidí věnuje pozornost, zvláště když se po menstruaci vše vrátí do normálu. Obvykle se tento stav připisuje zvláštnostem menstruačního cyklu, což se považuje za normální reakci těla. Není to však vždy správné rozhodnutí..

Bolestivost v břiše, střevech se často vyskytuje z následujících důvodů:

 • hormonální nerovnováha;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • proces odmítnutí funkční vrstvy dělohy;
 • nesprávná výživa;
 • vedlejší účinky léků;
 • intoxikace alkoholem.

Minimální odchylka dělohy může stlačit nervová zakončení a způsobit bolest ve střevech. Někdy může dojít k kolice a dalším onemocněním v důsledku otravy jídlem.

Před nástupem menstruace dochází ke kontrakci svalové vrstvy dělohy, aby se připravila na odmítnutí endometria. Výsledkem je, že dívka může cítit křeče v pánevní oblasti. Dysfunkce gastrointestinálního traktu se často projevuje ve formě bolesti.

Adekvátní reakcí zažívacích orgánů na menstruaci je časté nutkání na stolici, které vede k bolestem ve střevech. Hormonální změny způsobují poruchy stolice, ale samotná žena je často příčinou těchto onemocnění. Přejídání nebo radikální změna ve stravě výrazně zhoršují onemocnění trávicího systému.

Menstruace je doprovázena zvýšeným průtokem krve do pánevních orgánů, což na ně silně tlačí a způsobuje silnou bolest.

Patologické faktory

Bolest ve střevech během menstruace se může vyvinout nejen z přirozených důvodů. Bolestivý syndrom může naznačovat vývoj jakéhokoli onemocnění střev, které nemá nic společného s menstruačním cyklem. Jediným vztahem je zvýšení intenzity bolesti během menstruace..

Mohou nastat silné bolesti ve střevech v důsledku:

 • zánětlivé procesy v orgánech urogenitálního systému, které se začaly šířit do celého těla. Patologie se mohla vyvinout asymptomaticky a menstruace způsobila exacerbaci a rozšířila se do dalších orgánů;
 • syndrom dráždivého tračníku je doprovázen zhoršením pohody, problémy s deformací. Může to být způsobeno špatnou výživou a častým stresem. Žena si také všimla, že její střeva jsou velmi bolestivá, když šla na toaletu;
 • chronické střevní patologie, jako je kolitida, enteritida;
 • ve vzácných případech může dojít k bolesti v důsledku nádoru ve střevě;
 • onemocnění tlustého střeva se obvykle projevují bolestí v sousedních orgánech;
 • porušení střevní mikroflóry;
 • zablokování tepen, které krmí střeva.

Je mimořádně obtížné nezávisle určit příčinu zhoršení zdraví - bolesti z přírodních a patologických důvodů mohou být doprovázeny stejnými příznaky. Pro přesnou diagnózu a stanovení vhodných léčebných metod se musíte poradit s lékařem. Nejprve musíte navštívit gynekologa, abyste vyloučili patologie ženského reprodukčního systému.

Jak odlišit PMS od nemoci

Předmenstruační syndrom může často způsobit bolesti ve střevech. Musíte si však pamatovat - u PMS by bolest měla končit nástupem nebo na konci menstruace, neměla by být doprovázena příznaky třetích stran. Ve většině případů je poměrně obtížné odlišit PMS od vývoje jakéhokoli onemocnění bez řádného vyšetření..

Pro dospělou ženu je snazší pochopit příčiny bolesti, protože na rozdíl od mladé dámy již jistě zná své individuální projevy premenstruačního syndromu. Patologický stav je obvykle doprovázen zimnicí, horečkou, horečkou a obecným zhoršením pohody.

Hlavním kritériem, které pomáhá odlišit PMS od patologie, je doba trvání syndromu bolesti. Pokud je menstruace u konce a bolest nadále narušuje dívku, je nutné se poradit s odborníkem, abyste určili povahu patologie.

Prevence bolesti střev

Existují preventivní opatření, která zabraňují výskytu bolesti střev. Tyto metody pomáhají s patologiemi a opakovanými přirozenými příčinami. Aby dívka předešla porušování předpisů, potřebuje:

 • minimalizovat užívání COC;
 • pečlivě sledujte svoji stravu - konzumujte pouze lehké jídlo, minimalizujte příjem soli a tuků;
 • snížit intenzivní fyzickou aktivitu na mírnou úroveň, zejména několik dní před nástupem a až do samého konce menstruace;
 • snížit spotřebu nápojů s vysokým obsahem kofeinu, vzdát se alkoholu, tabákových výrobků;
 • při výběru léku pečlivě prostudujte nežádoucí účinky s kontraindikacemi, zejména pokud existuje možnost negativních účinků na střeva;
 • včas léčit jakoukoli patologii;
 • vyhnout se stresovým situacím.

Dieta před a během menstruace

Dostatečný příjem potravy může významně zmírnit bolest. Mělo by to být vyvážené nejen během menstruace, ale i po zbytek času. Zvláštní pozornost je třeba věnovat přípravkům používaným před menstruací. Je třeba se vyvarovat přetížení střev, protože se může projevit ve formě bolesti.

Pro normální průběh menstruace musí dívka dodržovat jednoduchá doporučení:

 • pára, vařit, pečeme v troubě;
 • snížit spotřebu kořeněných, slaných jídel, majonézy, koření, kečupu, omáček;
 • nemůžete zneužívat rychlé občerstvení, hranolky, krekry;
 • odstranit ze stravy sladkosti, pečivo s tukovým krémem;
 • vzdát se alkoholu, sycených nápojů;
 • je lepší nahradit kávu čajem bylinnými odvarmi;
 • pijte dostatečné množství čisté nebo minerální vody.

Chcete-li odstranit zácpu, musíte konzumovat více fermentovaných mléčných výrobků, mrkev, řepný džus a další výrobky, které přispívají ke zkapalnění výkalů.

Při průjmu musíte do stravy zahrnout vařenou rýži a odvar z ní, jíst pevnější stravu. Minimalizujte použití česneku a jiných kořeněných jídel - způsobují nadýmání, nadýmání.

Jak snížit bolest

K odstranění bolesti potřebujete znát přesnou příčinu jejího výskytu. Proto musíte jít k lékaři na diagnostiku. Ve většině případů pomáhají léky proti bolesti, zejména Analgin. No-spa v kombinaci s aktivním uhlím uleví od plynatosti, křečí. Jakékoli sorbenty snižují proces tvorby plynů, odstraňují toxiny z těla. Neměli by však být zneužíváni, protože některé užitečné vyjdou se škodlivými látkami. Musíte také přestat užívat nesteroidní protizánětlivé léky. Mohou mít negativní vliv na funkci střev.

Také odvary, čaje z:

 • máta;
 • heřmánek;
 • ovoce a listy malin;
 • přeslička;
 • kůra kalina;
 • medvědí uši.

Bez ohledu na faktor způsobující bolest se nedoporučuje samoléčba. Je lepší se poradit s odborníkem, abyste zjistili příčinu tohoto stavu a předepsali adekvátní metody léčby. Jinak existuje vysoká pravděpodobnost vzniku vedlejších příznaků, což problém ještě zhoršuje..

Proč střevo bolí během menstruace?

Menstruace je často doprovázena širokou škálou bolestí, ale některé z nich nezapadají do chápání normálního ženského cyklu. Během menstruace bolí střeva z různých důvodů. Problém často spočívá v oblasti nějakého druhu onemocnění, které se zhoršuje s nástupem menstruačního cyklu. Mohou za to také fyziologické vlastnosti ženského těla..

Když problém nastane při přejídání, nezapomeňte na každodenní důvody. Pojďme zjistit podrobněji, proč mohou střeva během menstruace bolet a jak s nimi zacházet.

Fyziologické příčiny

Pokud je bolest mírná a nezpůsobuje nepohodlí, obvykle jim není věnována zvláštní pozornost. Zvláště pokud se po menstruaci vše vrátí do normálu. Takové problémy se vždy připisují ženskému cyklu a věří, že se jedná o takovou reakci těla. To je někdy pravda, ale ne vždy. Existují následující hlavní příčiny bolesti ve střevech (kolem pupku) během kritických dnů, které nejsou spojeny s onemocněním:

 • nedostatek hormonu progesteronu nebo vysoké hladiny hormonu prostaglandinu;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • děloha zamítne vrstvu zbytečného endometria;
 • nesprávná výživa;
 • vedlejší účinky léků;
 • intoxikace alkoholem.

Mírná odchylka dělohy zpět může způsobit bolest ve střevech během menstruace v důsledku dalšího tlaku na nervová zakončení. Ačkoli střevo s takovou odchylkou dělohy bolí velmi zřídka.

Možná běžná otrava jídlem.

Před nástupem menstruace se děloha intenzivně stahuje a připravuje se na očištění staré vrstvy endometria. Tato kontrakce vede k pocitu křečí v dolní části zad a dolní části břicha. Kontrakce pociťují všechny sousední orgány, včetně střev. Exacerbace bolesti na pozadí jakýchkoli problémů s gastrointestinálním traktem je poměrně běžná situace.

Někdy střeva během menstruace bolí kvůli zvýšené potřebě vyprázdnění, což je také jedna z běžných reakcí ženského těla na nástup menstruace. Průjem se zácpou se může objevit v důsledku změn hormonálních hladin, ale mnohem častěji je vyvolává žena sama. Obžerství nebo náhlá změna stravování v důsledku PMS a blížící se období vyvolávají střevní problémy. Není divu, že poté začne být nemocný.

Kvůli menstruaci začínají pánevní orgány přijímat velké množství krve. Zvýšený průtok krve vyvíjí další tlak na blízké orgány. Obvykle tato bolest vyzařuje do konečníku a je koncentrována v tlustém střevě..

Patologické příčiny

Chcete-li plně odpovědět na otázku, proč střeva bolí během menstruace, musíte vzít v úvahu nejen přirozené příčiny, ale také pravděpodobné nemoci. Může se stát, že bolestivost střev nemá přímý vztah k ženskému cyklu a vznikla v důsledku nějaké patologie. Nemoc může být během menstruace aktivnější, ale tím celý vztah končí.

Kvůli tomu, co může střeva onemocnět?

 1. Zánět reprodukčního systému, který se začal šířit po celém těle. Takový zánět může být asymptomatický a nakonec se rozšířit do dalších orgánů..
 2. Syndrom dráždivého tračníku se vyskytuje z různých důvodů (od špatné výživy až po hodně stresu) a projevuje se jako nepříjemné spolu s problematickými pohyby střev. Řezání bolesti je pociťováno také při návštěvě toalety.
 3. Četné nemoci samotného střeva (kolitida, enteritida, Crohnova choroba atd.).
 4. Je extrémně vzácné, že střeva bolí během menstruace v důsledku nádoru, ale tato možnost by měla být zvážena také za účelem vyloučení ze seznamu možných problémů.
 5. Nemoci tlustého střeva často vyzařují bolest do sousedních orgánů.
 6. Problémy s střevní mikroflórou.
 7. Blokování tepen, které krmí střeva.

Je nesmírně obtížné nezávisle určit, zda je bolestivost střev způsobena nemocí nebo přirozenými příčinami. V obou případech může být bolest malá i ostrá. Další příznaky mohou zúžit rozsah problémů, ale bez konzultace s lékařem tento problém nebude fungovat. Nejprve musíte kontaktovat gynekologa, abyste vyloučili problémy v ženské části. Pak již bude možné konzultovat s dalšími odborníky.

Po provedení vyšetření a shromáždění testů lékař zjistí příčinu problému. Někdy se stává, že nemoci vzniknou v důsledku psychosomatických problémů. V tomto případě je nutné zacházet na jiné úrovni..

Naučit se rozlišovat nemoc od PMS

Pokud střeva bolí před menstruací, pak se tento problém často označuje jako PMS. Je to možné, ale taková bolest by měla odeznívat s menstruací a neměla by být doprovázena dalšími příznaky. Někdy není tak snadné rozlišovat mezi předmenstruačním syndromem a onemocněním..

Mluvíme-li o dospělé ženě, a nikoli o mladé dívce, pak již velmi dobře zná všechny své předmenstruační příznaky. Bude pro ni snadné pochopit, co zapadá do jejího rámce PMS a co by nemělo být..

Patologie je obvykle doprovázena zvýšením tělesné teploty, zimnicí, horečkou nebo celkovou slabostí celého těla.

Hlavním kritériem, podle kterého lze onemocnění střev odlišit od projevu PMS, je doba trvání bolestivých pocitů. Pokud bolest nezmizí s koncem menstruace, je třeba problém hledat v patologii.

Odstranění bolesti ve střevech během menstruace

Je těžké se vypořádat s eliminací bolestí, aniž bychom věděli, proč k nim došlo. Když střeva bolí během menstruace, můžete přijmout řadu komplexních opatření, která pomohou snížit bolest nebo ji úplně odstranit.

Můžete pít odvar z máty, heřmánku, malin a přesličky. Prodávají se také fytopreparáty založené na těchto rostlinách. Medicína založená na důkazech je o takové léčbě velmi nejednoznačná, ale nebude na ní nic škodit.

Změna stravování vám usnadní práci v útrobách. Pokud se objeví průjem, přejdou na kaši, ale pokud se objeví zácpa, jedí polévky s fermentovanými mléčnými výrobky.

Silná bolest je léčena léky proti bolesti. Taková symptomatická léčba vám umožní na chvíli na problém zapomenout, ale nezbavit se ho. V ideálním případě, když je lék proti bolesti předepsán gynekologem nebo jiným lékařem, který dokáže správně určit, proč jsou během menstruace problémy se střevy.

Pokud bolest není silná a neexistují žádné další alarmující příznaky (nevolnost, zvracení, horečka, krev ve stolici atd.), Je lepší počkat až do konce menstruace. Problematické střevo během menstruace a po ní jasně naznačuje potřebu vyhledat lékařskou pomoc.

Preventivní opatření

Existuje řada kroků, kterými se můžete vyhnout problémům s vyprazdňováním. Taková prevence pomáhá jak v případě patologie, tak při pravidelné měsíční bolesti. Co lze udělat pro snížení pravděpodobnosti těchto bolestí??

 1. Užívání hormonálních perorálních kontraceptiv by mělo být minimalizováno.
 2. Musíte sledovat svou stravu, aby se jídlo normálně trávilo.
 3. Několik dní před očekávaným obdobím a až do konce odmítněte intenzivní fyzickou aktivitu.
 4. Minimalizujte příjem alkoholu, kofeinu a nikotinu.
 5. Vyberte si správné léky, aby neměly vedlejší účinky na střeva.
 6. Méně úzkosti a méně stresu.

Tyto jednoduché a přímé kroky vám pomohou zpříjemnit menstruaci..

Problémy s močovým měchýřem způsobují značné nepohodlí. Cystitida před menstruací je docela běžná. Ke zhoršení problému dochází v důsledku změn [...]

Žena v reprodukčním věku je již dlouho zvyklá na to, že během menstruace lze pociťovat různé bolesti a nepohodlí. Obvykle podle zón [...]

Měsíční hormonální změny v těle ženy v plodném věku jsou zcela přirozeným procesem, který nevyvolává obavy. Během tohoto období ženské tělo [...]

Běh vám pomůže zhubnout, udržovat se v kondici a zlepšit vaši pohodu. Fyzická aktivita přiměřené intenzity má vždy příznivý účinek na ženu [...]