Když bolest na hrudi během menstruace naznačuje problém

Mnoho žen zná nepohodlí v prsou a bradavkách, které se objevují před, během a někdy po menstruaci. Takové nepohodlí je často spojeno se změnami hormonálních hladin během menstruačního cyklu. Podle většiny lékařů je to normální, protože podle statistik je asi 60% žen obeznámeno s tímto projevem PMS. Ale co dělat, když hrudník bolí během menstruace a podstata bolesti je pro ženu příliš silná, akutní nebo jednoduše atypická? Jak nevynechat příznaky, které mohou sloužit jako první signály o problémech spojených s onemocněními prsu u žen?

Přirozené příčiny nepohodlí prsu během menstruace

Abychom pochopili, proč hrudník bolí během menstruace, měli byste si pamatovat, jaké procesy doprovázejí menstruační cyklus ženy.

Bolest na hrudi během menstruace a během ovulace je zcela normální jev, protože tyto procesy jsou doprovázeny aktivní produkcí ženských pohlavních hormonů, včetně oxytocinu a prolaktinu. Oba hormony se vylučují v hypofýze a jsou odpovědné za aktivaci a přípravu mléčných žláz na možné oplodnění a porod.

Během ovulace se bolest na hrudi může projevit zvláštním způsobem, protože veškerá pozornost a síly těla směřují k možnému nástupu těhotenství. Zvyšuje se průtok krve do mléčných žláz, což nasycuje tkáně potřebnými živinami. Vede také ke zvýšení tlaku. Prsní žláza se může zvětšit 1,5-2krát, nabobtnat a zhoustnout.

S nástupem menstruace proces postupně ustupuje, hladina hormonů se vrací do normálu a poprsí nabývá své obvyklé velikosti. Obvykle to trvá 4 až 5 dní a bolest nemusí ženu obtěžovat až do dalšího období ovulace..

Přečtěte si v článku o odkazu, zda by měl hrudník bolet před menstruací a jaké bolesti naznačují porušení.

Něha prsou u teenagera s menstruací

Bolest na hrudi může být také spojena s procesem puberty dívky. Růst a tvorba prsou u dívek začíná ve věku 8 let a trvá 20–21 let. Vrchol aktivity a růstu klesá ve věku 11-14 let, kdy začíná aktivní produkce pohlavních hormonů. V dívčině krvi se významně zvyšuje množství estrogenu, ženského pohlavního hormonu. Vyvolává růst a vývoj parenchymálních a stromálních tkání, ze kterých se tvoří prsa. Normou je také tolerovatelná bolest a asymetrie mléčných žláz během tohoto období..

Nástup těhotenství

Často existují případy, kdy si žena možná ani neuvědomuje svou zajímavou situaci: špinění v prvním měsíci těhotenství je často zaměňováno s regulací a žena jednoduše nepřikládá velký význam otokům a bolestem mléčných žláz po menstruaci nebo během nich. Pokud se však bolest v poprsí objeví v období mezi koncem menstruace a nástupem ovulace, není koncepce vyloučena. Tento příznak může sloužit jako signál k provedení těhotenského testu..

Ale proč prsa bolí, když není menstruace a test je negativní? Zvažte další faktory ovlivňující menstruaci a citlivost prsou.

Další příčiny bolesti na hrudi

Užívání hormonálních léků nebo perorálních kontraceptiv

Takové léky jsou často předepisovány nejen k prevenci nechtěného těhotenství, ale také k úpravě hormonálních hladin a během menopauzy. Jelikož jejich působení je zaměřeno na změnu hladiny hormonů, může výskyt bolesti v mléčných žlázách naznačovat, že je lék zvolen nesprávně nebo jeho působení nezpůsobuje požadovaný účinek. Výskyt příznaků, jako je bolest na hrudi, je nutné informovat lékaře.

Zánětlivý proces v tkáních nebo mléčných žlázách

Podlitina, podchlazení, rána mohou poškodit měkké tkáně na hrudi a způsobit zánětlivý proces, který vyvolá bolest a otok.

Hormonální porucha

Hormonální nerovnováha může být považována za příčinu příznaku, pokud má žena kromě nepříjemných pocitů v poprsí zhoršení blahobytu, změny vzhledu, problémy s reprodukčním systémem (neschopnost otěhotnět a porodit dítě). Hormonální nerovnováha často vede k mastopatii, která může také způsobit bolest.

Mastopatie

Jedná se o benigní novotvar v mléčné žláze, který se tvoří v důsledku proliferace pojivové tkáně. Známky mastopatie jsou znatelná boule v prsou, výtok z bradavek.

Může se projevit z mnoha důvodů, včetně:

 • porušení hormonálních hladin;
 • stres;
 • odmítnutí kojit během laktace;
 • potrat;
 • infekce urogenitálního systému;
 • gynekologická onemocnění ženských pohlavních orgánů.

Mastopatie v raných stádiích je léčena hormonálními léky. Pokročilejší případy mohou vyžadovat chirurgický zákrok. Taková drastická opatření k odstranění nádoru jsou spojena s jeho možnou transformací z benigního na maligní až po vznik rakovinového nádoru..

Novotvary

Pokud hrudník během menstruace silně bolí, bolest v žádném případě nesouvisí s nástupem té či oné doby cyklu, pravidelně se zhoršuje a nezmizí do jednoho měsíce - žena naléhavě potřebuje navštívit lékaře. Takové příznaky někdy naznačují přítomnost maligního novotvaru - rakoviny.

Další důvody

 1. Poškození svalů, hrudníku, kloubů.
 2. Vytvořená cysta. V těchto případech není bolest v mléčné žláze v žádném případě spojena s narušením její práce..
 3. Nedostatek živin a nasycených mastných kyselin může také vést k bolesti na hrudi. Příznak se objeví, pokud žena dodržuje přísnou mono-dietu..
 4. Nepravidelný styk může také způsobit bolest na hrudi. Ačkoli příčinou bude stejné narušení produkce hormonů.

Jaká bolest vyžaduje okamžitou návštěvu lékaře

Důsledky ignorování bolesti na hrudi mohou být velmi nebezpečné, proto je důležité správně analyzovat pocity a naučit se rozlišovat povahu bolesti. Bolest lze rozdělit na:

Cyklický

Jedná se o bolest, která přichází v určitém období cyklu (během menstruace nebo během ovulace), má bolavý charakter, snesitelná bez použití léků proti bolesti. Spouští se a zastavuje současně s přibližně stejným intervalem. Pro kompetentní sledování by si žena měla kromě vedení kalendáře menstruace všímat také projevů bolesti na hrudi. V moderním světě to nebude obtížné vzhledem k velkému počtu speciálních aplikací, které lze nainstalovat přímo do telefonu..

Necyklické

Nástup bolesti nastává chaoticky a není vázán na dobu cyklu. Bolest se vlní ve vlnách, má výrazný charakter, je tak silná, že vyžaduje použití léků proti bolesti. Pokud to žena sleduje déle než dva měsíce, je to důvod pro neodkladnou návštěvu nemocnice..

Jak snížit cyklickou bolest na hrudi

Chcete-li snížit bolest v mléčných žlázách během menstruace, můžete použít několik jednoduchých pravidel:

 1. Noste pohodlné přírodní spodní prádlo. Již bylo řečeno, že během menstruace se poprsí zvětšuje, takže pravidelná podprsenka se zmenší a poprsí příliš stlačuje. Změna obvyklého spodního prádla na volnější může pomoci zmírnit nebo snížit bolest..
 2. Teplá sprcha může také pomoci zmírnit bolest na hrudi během menstruace. Pokud dívka netrpí žádnými zánětlivými chorobami, pak tato technika funguje dobře.
 3. Odstranění otoků a snížení bolesti bude usnadněno úpravou stravy. Vyhýbání se kořeněným, slaným jídlům, kofeinu a alkoholu snižuje zadržování tekutin v těle ženy, čímž pomáhá snižovat bolest na hrudi a zlepšovat celkové zdraví.
 4. Vyhněte se podchlazení. Náhlé změny teploty během menstruace negativně ovlivní nejen pocity na hrudi, ale i celkový stav těla.

Onkologická onemocnění

Existuje mnoho důvodů, proč prsa během menstruace bolí. Nejzávažnějším rizikem však mimo jiné zůstává riziko rakoviny prsu. Jedná se o nejčastější rakovinu u žen na světě, ale taková diagnóza nebude trestem smrti, pokud bude zjištěna včas. Chcete-li to provést, musíte pravidelně provádět samovyšetření a dvakrát ročně podstoupit odborné vyšetření mammologem.

Pokud žena zjistila podezřelé hrudky v oblasti prsou nebo axilárních lymfatických uzlin, měla by okamžitě kontaktovat odborníka.

Existuje několik metod pro stanovení přítomnosti rakovinných buněk:

 • MRI (magnetická rezonance) hrudníku;
 • ductografie s kontrastem - obraz prsu se zavedením kontrastní látky;
 • tumor marker - speciální analýza, která určuje přítomnost proteinových sloučenin, které se objevují pouze v přítomnosti
 • nádory;
 • dodání prsní punkce je analýza nádorového materiálu, která se získá zavedením jehly do plomby a
 • vzorkování biomateriálu;
 • mamografie - ultrazvuk prsu;
 • absolvování analýzy pro histologii - analýza tkání novotvaru.

Všechny jsou účinné a prověřené. Většina z nich je bezbolestná, a proto nezpůsobí velké nepohodlí, ale zajistí klid a důvěru ve vlastní zdraví..

Bolestivé pocity na hrudi, bolesti, otoky bradavek - to vše jsou normální procesy po dobu ovulace, menstruace, těhotenství a porodu, během laktace. Všechny jsou doprovázeny aktivním hormonálním přeskupením ženského těla a jsou povoleny lékaři. Je však důležité, aby úroveň bolesti v kterémkoli z těchto období byla přijatelná a nezpůsobovala žádné zvláštní nepohodlí. Je také normální, když hrudník bolí během menstruace, ale ne po jejím skončení. Pokud bolest přetrvává nebo je její úroveň příliš intenzivní, jedná se o první známku potřeby ženy navštívit mammologa.

Proč prsa žlázy bolí během menstruace

Bolestivé pocity na hrudi během menstruace jsou poměrně častým jevem, kterému čelí mnoho dívek a žen. V této situaci byste měli pečlivě naslouchat svému tělu, protože silná bolest může naznačovat vážné problémy. Ale ve většině případů je tento stav během menstruace považován za naprosto normální..

Povaha nepohodlí

Bolest na hrudi během menstruace je popsána jako bolest, šití a prodloužená. Obvykle, před menstruací, bradavky bobtnají, mléčné žlázy se mírně zvětšují. Obvykle se taková bolest snáší docela snadno a nenarušuje každodenní činnosti ženy. Ale v desítce případů se bolestivé pocity stávají nesnesitelnými a jsou často doprovázeny spastickými kontrakcemi v podbřišku. Takový stav naznačuje přítomnost závažných onemocnění, proto je v takové situaci nutná naléhavá návštěva lékaře..

Příčiny

Hlavní faktory vzniku nepohodlí během menstruace lze rozdělit do několika kategorií..

Hormonální poruchy

Během menstruace se mění hladina pohlavních hormonů v těle ženy - estrogen a progesteron. Zvýšená koncentrace druhé vede k tomu, že žlázová tkáň prsu se trochu zvětšuje, roste, a proto dochází k pocitu zhutnění, otoku. Tento jev je naprosto normální, což znamená, že na konci menstruace by měla bolest ustoupit..

Nepravidelný cyklus

U žen s podobnou menstruací se poměrně často objevují nepříjemné pocity na hrudi. V takové situaci je nutné neprodleně vyšetřit mammologem a gynekologem, aby se zabránilo rozvoji vážného procesu..

Gynekologická onemocnění

Patologie ženského reprodukčního systému jsou jedním z nejnebezpečnějších onemocnění, které často končí nepříznivým výsledkem, protože pacienti jdou k lékaři příliš pozdě..

Bolest na hrudi během menstruace může být příznakem následujících patologií:

 1. Cysta prsu. Toto onemocnění je novotvar v prsní tkáni. V důsledku hormonálního narušení je narušen poměr epiteliálních a pojivových tkání, což vede k tvorbě cysty. V některých případech je nástup patologie prekancerózní..
 2. Mastitida Zánět mléčné žlázy je nejčastěji pozorován během období kojení. Pokud se kojení provádí nesprávným způsobem, mléko stagnuje v žlázách a na bradavkách se objevují praskliny, vytvářejí se příznivé podmínky pro rozvoj mastitidy. Taková nemoc je způsobena různými infekčními agens: stafylokoky, streptokoky. Patogeny vstupují do mléčné žlázy z úst dítěte přes špinavé oblečení a předměty osobní hygieny.
 3. Ovariální cysta. Toto onemocnění se projevuje novotvarem ve struktuře orgánu, několikanásobným zvýšením jeho objemu. Tento typ se nejčastěji vyskytuje při absenci těhotenství během reprodukčního období, stejně jako u velkého počtu potratů a onemocnění souvisejících s endokrinním systémem.
 4. Mastopatie. Po mnoho desetiletí zůstává nejčastějším gynekologickým onemocněním. Patologie je charakterizována významným zvýšením hladin estrogenu a množením pojivové tkáně. K průběhu onemocnění však může přispět i zvýšení množství prolaktinu, hormonu, který reguluje vývoj a fungování mléčných žláz..
 5. Onkologická onemocnění. Novotvar v oblasti hrudníku může být benigní i maligní. Silná bolest během menstruace naznačuje růst nádoru. Můžete diagnostikovat novotvar sami a pak musíte urgentně konzultovat lékaře.
 6. Mimoděložní těhotenství. Patologie je charakterizována připojením embrya mimo děložní dutinu. V tomto případě se stává životaschopným, ale vyvinutý patologický proces je pro matku nebezpečný a je plný smrti..

Jiné důvody

Existuje také řada dalších faktorů, které během menstruace způsobují bolest na hrudi. Patří mezi ně častý stres a nervové napětí, užívání antikoncepce, stejně jako fyziologické změny související s věkem v těle dívky a ženy: puberta a doba zániku reprodukčních funkcí - období menopauzy.

Jak zmírnit bolest bez nemoci

I když je výskyt nepohodlí na hrudi během menstruace naprosto normální, žena se může stále cítit nepříjemně. K maximální úlevě od bolesti je důležité dodržovat tyto pokyny:

 1. Proveďte dietní změny. Chcete-li poskytnout tělu nezbytné mastné kyseliny a vytvořit příznivé podmínky pro produkci hormonů, musíte do své každodenní stravy zahrnout takové potraviny jako ořechy, nerafinované za studena lisované rostlinné oleje. Je důležité zvolit rybí odrůdy, které obsahují vysokou koncentraci zdravého rybího oleje - zdroje vitaminu D a Omega-3. Mezi tyto druhy patří losos. Pokud jde o ořechy, je nejlepší zvolit vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy. S těmito produkty byste se ale neměli nechat unést, protože to může vést k přibírání na váze..
 2. Užívejte vitamíny. Multivitaminový komplex dodá ženskému tělu během období hormonálního selhání chybějící živiny a mikroelementy.
 3. Upravte svůj šatník. K úlevě od bolesti byste měli nosit nejpohodlnější spodní prádlo. Podprsenka by neměla mačkat hrudník, bránit v pohybu, způsobovat nepohodlí.
 4. Odmítnutí špatných návyků. Kouření a pití alkoholických nápojů může vyvolat vývoj různých patologických procesů, včetně zesílení menstruačních bolestí na hrudi. Proto se doporučuje buď se tabáku a alkoholu úplně vzdát, nebo jejich užívání co nejvíce minimalizovat. Měli byste však také ze své stravy odstranit škodlivá, kořeněná, smažená a slaná jídla, která negativně ovlivňují citlivé ženské tělo..
 5. Dodržování teplotního režimu. Je nutné vyhnout se podchlazení, ale také nelze přehřát: během menstruace se důrazně nedoporučuje sprchovat se teplou vodou.

Diagnostika

Při studiu těchto onemocnění je jedním z hlavních prvků nezávislé předběžné vyšetření, které se provádí doma. Ve vyspělých zemích najdete na každé klinice podrobné pokyny, jak tyto činnosti provádět sami. Je tedy naléhavé navštívit lékaře u ženy, u které se vyskytly následující příznaky:

 1. Zvyšující se pocity na hrudi, vznikající přerušovaně. Bolest je obvykle bolestivá a prodloužená a s patologií vypadá jako periodické ostré šoky a je téměř nesnesitelná..
 2. Přítomnost sférických těsnění. Žena může nezávisle nahmatat prsa a detekovat otoky.
 3. Výtok z bradavek je bílý. Je třeba poznamenat, že čirá kapalina je variantou normy.
 4. Zhoršení obecné pohody. Pokud je bolest na hrudi doprovázena závratěmi, nevolností, zvracením a zvýšením tělesné teploty, může to znamenat vývoj patologie.
 5. Zčervenání, přítomnost povrchového zánětlivého procesu.

Po zjištění těchto příznaků by měl odborník podniknout další kroky. Nejprve lékař provede vizuální vyšetření a také palpuje bolestivé oblasti. Lékař navíc musí shromáždit historii pacienta, to znamená provést nezbytný průzkum.

Pokud existuje podezření na patologii, lékař předepíše následující postupy:

 1. Komplexní krevní test, který zahrnuje studium hladiny různých hormonů, včetně prolaktinu, a analýzu nádorových markerů, která vám umožní zjistit přítomnost vývoje rakovinového nádoru.
 2. Ultrazvuk mléčných žláz a pánevních orgánů.
 3. Mamografie - rentgenové vyšetření prsu.

Pokud existuje podezření na vývoj rakoviny, je nutné provést biopsii, to znamená odebrat vzorek tkáně k diagnostice.

Terapie a prevence

Léčba gynekologických onemocnění je medikamentózní a chirurgická. Pokud je nalezena cysta nebo nádor, je nutné provést operaci, i když je novotvar benigní, protože se kdykoli může vyvinout v karcinom.

Terapeutická léčba zahrnuje použití léků předepsaných odborníkem. Tento typ je jemnější a je předepsán po operaci..

Preventivní opatření zahrnují dodržování následujících doporučení:

 1. Kontrola stavu mléčných žláz. Každá žena by měla pravidelně provádět autodiagnostiku a navštívit mammologa.
 2. Kontrola menstruace. Ideální možností je dodržovat speciální kalendář menstruačního cyklu, označující začátek a konec kritických dnů. Pokud zjistíte jakékoli poruchy nebo odchylky, měli byste se poradit se svým lékařem. To pomůže včas označit přítomnost gynekologických onemocnění..
 3. Vedení aktivního sexuálního života s pravidelným partnerem. Pravidelný zdravý styk pomáhá udržovat normální hladinu hormonů v ženském těle. Ale také během sexu se produkují endorfiny, které pomáhají bojovat se stresovými situacemi..
 4. Zdravý životní styl. Opuštění špatných návyků, obohacení jídelníčku správnými a zdravými potravinami, mírná fyzická aktivita - kombinace všech těchto faktorů pomůže udržet tělo ve zdravém stavu a zvýší jeho odolnost vůči rozvoji různých onemocnění.

Bolest na hrudi během menstruace tedy může být důležitým signálem, že se v ženském těle vyvíjí nebezpečný patologický proces, a je naléhavě nutné se poradit s lékařem, aby se tomu zabránilo. Včasná léčba a kompetentní prevence jsou hlavními složkami dobrého zdraví.

Bolest na hrudi před, během a po menstruaci

Bolestivou citlivost a tíhu v mléčných žlázách zaznamenává mnoho žen týden nebo dva před nástupem menstruace. Tato bolest na hrudi se nazývá mastodynie (nebo mastalgie) a označuje se jako projev předmenstruačního syndromu. Mírné nepohodlí během tohoto období je normální. Stojí za to být opatrný, když jsou pocity silné, objeví se včas nebo po kritických dnech.

Příčiny cyklické bolesti na hrudi jsou spojeny s měsíčními výkyvy hormonů v těle ženy. Pocity postihují obě mléčné žlázy, jsou nejintenzivnější v jejich horní části a bradavkách, doprovázené pocitem těžkosti. Nepravidelnost mastalgie, nepohodlí pouze na jednom z prsou, varuje před přítomností nemocí nehormonální povahy.

Příčiny cyklické mastalgie

Hlavní důvody jsou následující.

Předmenstruační syndrom

Mastodynie může být jediným projevem syndromu nebo může být doprovázena dalšími příznaky: bolest hlavy, nevolnost, tlakové rázy, poruchy srdečního rytmu, otoky, zvýšená emocionalita.

Užívání hormonálních léků

Antikoncepční nebo hormonální terapie během období adaptace na lék (první 2-3 měsíce) zvyšují závažnost symptomu bolesti, dokud si tělo nezvykne produkovat méně vlastních hormonů.

Dysplazie prsu

Cyklická bolest varuje před nástupem mastopatie, když je ještě v difuzním stádiu, a může zmizet s dalším vývojem onemocnění. Je téměř nerozeznatelný od přirozených pocitů, které se vyskytují během menstruačního cyklu, a lze jej diagnostikovat pouze na základě jmenování lékaře..

Nepravidelná bolest v této oblasti je spojena s nehormonálními změnami v těle a varuje před rozvojem liposklerózy, reaktivní sklerózy pojivové tkáně prsu, adenomu, fibroadenomu nebo rakoviny. Je lokalizován v jednom z prsou, ale v případě rozptýlené povahy může ovlivnit také axilární zóny. Někdy se svalová bolest vyzařující do hrudníku mýlí s mastalgií..

Hormonální změny

Tvorba a vývoj mléčných žláz začíná od okamžiku nástupu puberty a končí blíže k věku 21 let. Jejich tkáně se ale pod vlivem hormonálních hladin nadále mění po celý plodný věk. Hladina hormonů je jiná během těhotenství, laktace, porodu nebo menstruace, její výkyvy se zastaví až po menopauze.

Uprostřed menstruačního cyklu, když zralé vejce vstoupí do vejcovodu, se tělo začne připravovat na oplodnění a těhotenství. Potrubí mléčných žláz rostou, proudí k nim krev, mačká nervová zakončení a zvyšuje citlivost prsu.

Zvýšení hladiny progesteronu ve druhé polovině měsíčního cyklu zvyšuje množství žlázové tkáně. Nepohodlí způsobené mačkáním se zvyšuje, prsa bobtnají a jsou hustší. To je také usnadněno edémem, který se vyskytuje v předmenstruačním období..

V mladém věku, kdy je citlivost na receptory silnější a mléčné žlázy nadále rostou, se bolesti před menstruací objevují častěji. V budoucnu budou pocity méně výrazné - v závislosti na individuálních charakteristikách může zůstat pouze pocit tíhy a krátkodobé svědění v důsledku napětí kůže. Čím je žena starší, tím je pravděpodobnější vývoj jednoho z příznaků premenstruačního syndromu. Pokud nepříjemné pocity ve dnech před menstruací způsobují značné nepříjemnosti a narušují obvyklý způsob života, je nutná lékařská péče.

Bolest během menstruace

Když nedojde k oplodnění vajíčka, pak s nástupem menstruace začíná opačný proces. Opuch vytvořený během předchozího cyklu ustupuje, kanály mléčných žláz a buňky žlázové tkáně odumírají a všechny stopy nepohodlí zmizí za 1-2 dny. Pokud přetrvává po celou dobu menstruace, pak je bolest pravděpodobně způsobena následujícími důvody:

 • gynekologická onemocnění;
 • hormonální nerovnováha, když se produkce progesteronu nezastavila;
 • počátek těhotenství a přítomnost bolesti naznačuje pravděpodobnost mimoděložního těhotenství.

V každém případě takový příznak vyžaduje lékařské vyšetření. Nestojí za to odkládat návštěvu mammologa nebo gynekologa, někdy je kritické i zpoždění 1-2 cyklů.

Bolest po menstruaci

U žen v dospělosti zajišťuje hormonální pozadí pravidelnost menstruačního cyklu. Pozorovaná bolest na hrudi po skončení menstruace může signalizovat zánět nebo dokonce novotvary.

 • hormonální poruchy, včetně poruch způsobených užíváním hormonálních nebo sedativních léků;
 • nástup těhotenství, zejména mimoděložní;
 • mastopatie;
 • nemoci svalů a kostí;
 • méně často - onkologická onemocnění.

Zvláštní pozornost výskytu takového příznaku by měly věnovat ženy s nepravidelným měsíčním cyklem. Nejprve musí vyloučit možnost těhotenství provedením testu nebo darováním krve pro hCG.

Zánětlivé procesy v oblasti hrudníku, sklerotické změny v tkáních této části těla nebo silná fyzická námaha na svalech hrudníku způsobují pocity, které se přenášejí do mléčných žláz. Jejich pálivý, řezný charakter, spojený se zarudnutím kůže a výtokem z bradavek, hovoří o mastitidě nebo infekčním procesu. Myalgie, ke kterým dochází po poškození svalů, vedou k neustálým bolestem při tažení, které jsou při stisknutí horší.

Pravidelnost bolesti v obou mléčných žlázách, mírný výtok z bradavek, hrudky v hrudi jsou příznaky mastopatie. Vyvíjí se na pozadí hormonální nerovnováhy, když nedojde k požadovanému snížení hladiny progesteronu a mléčné kanály vytvořené během předchozího cyklu atrofují. Na jejich místě se objevují rozptýlené cysty. Včasná návštěva lékaře pomáhá v boji proti této nemoci. Jinak se rušivé pocity samy zastaví nebo se významně sníží s přechodem difuzní fibrocystické mastopatie na nodulární formu.

Nodulární mastopatie se může kdykoli zvrhnout v rakovinu. Příznak bolesti není specifický pro rakovinu prsu. Pokud k tomu dojde, je spojen s jednou z mléčných žláz. Pocity jsou v tomto případě nepravidelné povahy, mohou se zhoršovat a mizet bez souvislosti s měsíčním cyklem. Otok prsu a zvýšení jeho citlivosti nedochází..

Nemůžete se však ujistit, že přítomnost bolesti rozhodně není rakovina. Samovyšetření prsu by měla být známa každé ženě v plodném věku. Varování před rakovinou v rané fázi:

 • Tvrdá, bezbolestná hrudka v prsou nebo v podpaží, která má zubaté okraje
 • změna tvaru prsou nebo kůže (na hrudi se objevují zploštělé prohlubně, vrásky na pokožce, bradavka je zatažená);
 • výtok z bradavek.

Diagnostika a terapie

Měsíční změny v blahobytu ženy ne vždy narušují její kvalitu života natolik, že spěchá do ordinace lékaře. Ale to je třeba udělat na prvním místě, když jsou v mléčných žlázách výrazné nepohodlí. Hranice mezi normou a patologií v takové situaci je velmi tenká a neexistuje způsob, jak samostatně určit, co vyvolává obavy: běžné hormonální výkyvy nebo začínající cysta.

Vyšetření začíná palpací žláz a okolí. Doporučuje se provádět v prvních dnech po skončení menstruace. Další diagnóza je založena na výsledcích vyšetření, které zahrnují:

 1. Krevní test na hormony (estrogeny, progesteron a testosteron).
 2. Krevní test na nádorové markery.
 3. Mamografie (rentgenové vyšetření žlázy ve speciálních projekcích) u žen nad 40 let.
 4. Ultrazvuk prsu (ve druhé polovině cyklu) u žen do 40 let a jako doplněk k mamografii.
 5. Různé typy biopsie tkáně pro podezření na nádorové procesy.
 6. Ultrazvuk štítné žlázy a genitálií - pokud je to nutné k objasnění diagnózy.

Acyklické bolesti vyžadují úplné vyšetření a objasnění patologie, která je způsobuje. Poté, co přesně zjistili svou příčinu, zahájili terapii základního onemocnění. Nádory a cysty vyžadují chirurgický zákrok a někdy i další radiační terapii a chemoterapii. V některých případech jsou malé benigní novotvary léčeny léky.

Pokud je rušivý příznak spojen s premenstruačním syndromem, provádí se komplexní léčba kombinující farmakoterapii, dietu a změny životního stylu. Je zaměřen na normalizaci hormonálních hladin, eliminaci vznikajících otoků a úlevu od bolesti. K potlačení produkce prolaktinu mohou být předepsány hormonální léky (které mají také antikoncepční účinek). Používají se nesteroidní protizánětlivé léky (ketanol, nurofen, indomethacin) nebo rostlinné léky (mastadinon, cyklodinon). Fytoterapie se provádí dekongestujícími a protizánětlivými bylinami, někdy vitaminovou terapií a imunokorekcí.

Snížení závažnosti bolesti na hrudi je dosaženo odstraněním vnějších podnětů - použitím volnějších podprsenek k ochraně proti zbytečnému stlačení orgánu. Pro zmírnění otoku je také nutná korekce výživy: ve stravě druhé poloviny měsíčního cyklu by neměly chybět mastné, kořeněné a kyselé potraviny, mléčné výrobky, káva, alkohol. Doporučuje se aktivní životní styl, ale příliš mnoho fyzické aktivity několik dní před nástupem menstruace může zvýšit projevy syndromu.

Léčba premenstruačního syndromu trvá několik měsíců až rok. Obvykle se během roku střídají tříměsíční léčebné kúry s jejím zrušením na 2–3 měsíce, aby se posoudila účinnost.

Příčiny bolesti na hrudi během menstruace

Stav mléčných žláz úzce souvisí s prací ženského reprodukčního systému a hormonální rovnováhy. Z tohoto důvodu hrudník během menstruace bolí, zvětšuje se a zvyšuje se jeho citlivost. Někdy to nepředstavuje hrozbu a v některých případech to může znamenat nástup vážného onemocnění. Pokud tedy bradavky bolí během menstruace, šití nebo bolestivých bolestí, problém by neměl být ignorován. Kontaktování specialisty vám umožní přesně zjistit příčinu nepohodlí a získat doporučení pro nápravu stavu.

Nezvykněte si na bolest na hrudi

Během menstruace prochází prsa určitými změnami u 9 z 10 žen. Časté stížnosti - otoky, zvýšená citlivost, bolestivost. Příznaky obvykle začínají krátce před nástupem menstruace a úplně vymizí do 3. až 4. dne cyklu. Bolest na hrudi během menstruace lze považovat za normální variantu, pokud:

 • nejsou doprovázeny nebezpečnými příznaky (těsnění, výtok);
 • mají přísnou cyklickou povahu (začínají a končí ve stejných obdobích);
 • nezpůsobujte vážné nepohodlí.

Ve všech ostatních případech byste měli být ve střehu a měli byste být vyšetřeni.

Ženská prsa a menstruace spolu úzce souvisí, nelze však vyloučit další možné důvody vzniku nepříjemných pocitů..

Pokud mléčné žlázy začnou bolet více než obvykle nebo se v nich objeví hrudky, je nutná odborná konzultace. Nemoci zjištěné dříve se snáze léčí.

Mastopatie je metlou moderních žen

Častou příčinou nepohodlí je mastopatie. Toto je běžné onemocnění, s nímž podle statistik 60 až 80% žen v reprodukčním věku čelí po celý život. Patologie se projevuje růstem žlázových a pojivových tkání, tvorbou cyst a tuleňů na hrudi.

Hlavním faktorem vyvolávajícím vývoj onemocnění je nerovnováha pohlavních hormonů v ženském těle. V první fázi cyklu patří hlavní role estrogenům - pod jejich vlivem dochází k růstu tkáně v mléčných žlázách. Ve druhém převládá v krvi progesteron, který tento proces inhibuje a omezuje účinek estrogenu.

Z různých důvodů může být rovnováha narušena. Na pozadí nedostatku progesteronu a nadbytku estrogenu v těle se začínají objevovat patologické změny.

Kromě hormonálních může vyvolat nástup onemocnění mnoho dalších důvodů: stres, trauma, nepravidelný sexuální život.

90% procent žen s diagnostikovanou mastopatií naznačuje přítomnost následujících příznaků:

 • hrudník během menstruace silně bolí;
 • bolestivé tupé bolesti se objevují před nástupem menstruace;
 • mimo cyklus je bolest prsu;
 • s menstruací bolí bradavky, je možný vzhled průhledného, ​​bílého a dokonce nazelenalého výtoku;
 • objeví se bolestivé hrudky.

Docela často lékaři diagnostikují mastopatii s menopauzou. Více se o tom dočtete v samostatném článku na našem webu..

V tomto případě hrudník často bolí i po skončení menstruace. Cysty s mastopatií jsou benigní formace, lze je léčit léky.

Pokud je onemocnění ponecháno bez dozoru, může se vyvinout v onkologické. Pokud máte podezření na mastopatii, neměli byste odkládat návštěvu lékaře. Je úspěšně léčena brzy. Měli byste být také ostražití, pokud dojde k výtoku z mléčných žláz..

Příčiny a faktory způsobující bolest

V některých případech může pouze odborník přesně určit, proč prsa během menstruace bolí. Mezi nejběžnější důvody patří:

 1. Příprava na laktaci. Nejčastěji se prsa zvyšuje s menstruací, a proto. Současně s ovulací se tělo začne připravovat na těhotenství a následné krmení dítěte. To se děje kolem poloviny cyklu. Zvyšuje se hladina speciálních hormonů - oxytocinu a prolaktinu, které jsou odpovědné za produkci mléka. Pod jejich vlivem, blíže k menstruačnímu cyklu, prsa bobtná, zvětšuje se a objevuje se bolestivost. S nástupem menstruace se tyto příznaky zmenšují a mizí..
 2. Těhotenství. Pokud došlo k oplodnění, tělo se nadále intenzivně připravuje na vzhled dítěte. Zároveň jsou nalita těžká a bolestivá prsa. Tento stav přetrvává dlouhou dobu. Menší špinění na začátku těhotenství lze zaměnit za menstruaci.
 3. Nemoci ženského reprodukčního systému. Pohlavní orgány úzce souvisí s mléčnými žlázami prostřednictvím hormonů. Proto je bolest silnější a delší, pokud má žena gynekologická onemocnění: děložní myomy, cysty na vaječnících, endometrióza nebo maligní nádory.
 4. Mastopatie - fibrocystické útvary, které vznikly na pozadí nedostatku hormonu progesteronu.
 5. Rakovina je jedním ze závažných onemocnění způsobených dlouhodobou hormonální nerovnováhou, špatnými návyky, negativním dopadem špatné ekologie a dalšími důvody. Neobvyklým příznakem v tomto případě může být bolest pouze jednoho prsu. Nepohodlí je mírné, ale k vyloučení takové diagnózy byste se měli poradit s lékařem a podstoupit vyšetření.
 6. Nepravidelný pohlavní styk. Způsobují hormonální nerovnováhu a ovlivňují stav mléčných žláz. Aby tělo fungovalo stabilně, je žádoucí mít stálého partnera a pravidelný sex..
 7. Zranění. Modřiny a další zranění si mohou po dlouhou dobu připomínat bolest a dokonce vyvolat vznik závažnějších patologií.

Je nežádoucí diagnostikovat se a předepsat si léčbu sami. Tento přístup může vést k vážným následkům, pokud vážné onemocnění není odhaleno včas. V případě jakéhokoli nepohodlí v mléčných žlázách a podezřelých doprovodných příznaků byste se měli poradit s mammologem.

Malé triky velkého ženského štěstí

Pokud bolest na hrudi během menstruace není problémem a je součástí normálního průběhu cyklu, lze ji zmírnit jednoduchými a dostupnými metodami..

Správně vybrané spodní prádlo

Dobrá podprsenka by měla podporovat prsa v přirozené poloze, nemačkat je nebo jim umožňovat protahování. Pro sport je velmi důležité vybrat ten správný top - poprsí by v něm mělo být dobře zafixované, ale ne deformované.

Je důležité zajistit, aby prádlo nenarušovalo správný krevní oběh. Pokud vás během menstruace bolí hrudník, pečlivě vybraná podprsenka pomůže snížit nepohodlí.

Vitaminová terapie

Správná výživa během menstruace pomůže zlepšit pohodu a částečně neutralizovat bolest na hrudi:

 1. Je důležité udržovat poměr BJU - bílkovin, tuků a sacharidů, přičemž dáváme přednost zdravým produktům.
 2. Je třeba vyloučit škodlivé pokrmy. Alkohol, slaná, mastná a smažená jídla, uzeniny a marinády nebudou v tomto období prospěšné pro vaše zdraví..
 3. Speciální komplexy vitamínů pomohou správnému fungování všech tělesných systémů a sníží nepohodlí.

Podle některých žen jim i dočasné zastavení kávy po dobu menstruace pomáhá zbavit se bolesti. To potvrzuje, že pohoda v kritických dnech úzce souvisí s výživou..

Fytoterapie

Pokud se bolestivé pocity obtěžují během menstruace, léčivé rostliny pomohou zmírnit stav:

 1. Koupele s odvarem z uklidňujících a relaxačních bylin uvolní napětí a zmírní bolest. K tomu jsou vhodné heřmánek, máta.
 2. Tradiční medicína navrhuje aplikaci obkladů z listů lopuchu nebo matky a nevlastní matky na mléčné žlázy.
 3. Místo čaje se doporučuje pít infuzi šípků, šalvěje, měsíčku a kopřivy..

Před použitím metod tradiční medicíny je vhodné poradit se s lékařem a zjistit přesnou příčinu onemocnění.

Přípravy na mastopatii

Pokud se mastopatie stala příčinou bolesti, měli byste přísně dodržovat léčbu předepsanou lékařem. Pokud je patologie zjištěna v rané fázi, je snadné s ní zacházet:

 1. V počáteční fázi je k úpravě hormonální rovnováhy dostatečný průběh homeopatického přípravku Mastodinon a vitamin E..
 2. V obtížnějších případech se ke snížení hladiny estrogenu předepisují perorální antikoncepce (Marvelon, Silest) nebo tamoxifen..
 3. Pokud je onemocnění zanedbáno, uchýlí se k chirurgickému zákroku a antibiotikům..

Když se objeví první příznaky onemocnění, je důležité se poradit s odborníkem. To vám umožní léčit se rychle a s minimální ztrátou. Pokud je zahájena mastopatie, může se změnit na maligní formu..

Prsa není jen ozdobou ženy, je to důležitý orgán, který vyžaduje pečlivou pozornost. Pro jeho zachování je důležité nezavírat oči před nepříjemnými příznaky a nedělat si samoléčbu. Včasný přístup k lékaři je nezbytný pro udržení zdraví.

Povaha, příčiny, diagnostika a léčba bolesti na hrudi během menstruace

Menstruace u dívek a žen je často doprovázena nepříjemným nepohodlí. Nepříjemné pocity vznikají jak v dolní části břicha, tak v mléčných žlázách. Někdy hrudník bolí během menstruace v přítomnosti chronických onemocnění reprodukčních orgánů. Jak odstranit bolestivost a pomoci svému tělu?

Povaha nepohodlí

Bolest v žláze je obvykle doprovázena těžkostí a otoky. Oblast bradavek a halo může začít bolet. Mnoho lidí pociťuje mravenčení v tloušťce prsou, jako během kojení.

Nejintenzivnější bolestivé pocity jsou v době ovulace. Bolest je silnější uprostřed měsíčního cyklu než během menstruace..

Bolest v žláze během menstruace je méně intenzivní a dočasná. Rychle to projde, protože nedošlo k těhotenství a ženské tělo se začne připravovat na další ovulaci..

Během menstruace žena obvykle pociťuje mírné nepohodlí. Bolest se projevuje nízkou intenzitou - dochází k pocitu tahání v dolní části břicha a mírnému překrvení hrudníku. Pokud hrudník silně bolí, může to znamenat patologii..

Patologické projevy zahrnují projevy křečí v dolní části břicha a silnou bolestivost v organických strukturách. V 5% případů se však takové projevy vyskytují při absenci onemocnění. Nepohodlí je obvykle doprovázeno sníženou fyzickou aktivitou. Když prsa bolí, ale nedochází k žádné menstruaci, musíte navštívit lékaře. To může naznačovat vývoj patologie v těle..

Příčiny

Před nástupem menstruace se mění hladina hormonů v těle. Oxytocin a prolaktin se již nevyrábí ve velkém množství. Progesteron a estrogenové látky začínají převládat. Tyto hormony přispívají k oddělení horní vrstvy dělohy během menstruace..

Existují přirozené fyziologické příčiny citlivosti prsou. V takových situacích to trochu bolí. Cyklická bolest na hrudi je normální a nevyžaduje léky. V přítomnosti různých poruch je bolest zdlouhavá a velmi intenzivní. V takovém případě musíte konzultovat lékaře a určit důvody jeho vzhledu..

Hormonální poruchy a nepravidelné cykly

Pokud je v těle narušena hormonální rovnováha a tvorba potřebných látek, bude hrudník bolet po dlouhou dobu. Jednou z hlavních příčin bolesti na hrudi během menstruace je hormonální nerovnováha..

Neschopnost produkovat správné hormony je často stresující. Tělo ženy je méně odolné vůči stresu, proto velmi ostře reaguje na sebemenší výkyvy emočního pozadí.

Stres způsobuje nespavost, deprese a má extrémně negativní vliv na fungování všech tělesných systémů.

Menstruační nepravidelnosti jsou často pozorovány ve stresu. Nepravidelný nástup menstruace je spojen s přepracováním. Někdy stačí mít dobrý odpočinek a spánek, snížit pracovní zátěž, aby se měsíční cyklus normalizoval a tělo začalo fungovat bez problémů..

Gynekologická onemocnění

Různé gynekologické patologie mohou vést k citlivosti prsou během menstruace. To je způsobeno skutečností, že fungování pohlavních orgánů a funkce prsu spolu úzce souvisí. Ženská žláza akutně reaguje na těhotenství.

Může vás bolet po celou dobu a ještě déle. Těžké nepohodlí lze pociťovat v každém věku - při menopauze, opožděné menstruaci, těhotenství. Patologie se může objevit také u teenagera.

Patologie způsobující bolest ve spárovaném orgánu:

 • Cysta prsu
 • Mastitida
 • Ovariální cysta
 • Endometrióza
 • Myom dělohy
 • Nádory v mléčné žláze
 • Rakovina

Onemocnění narušuje produkci hormonálních látek, dochází k selhání hladiny estrogenu a progesteronu. Zvyšuje se nepohodlí na hrudi, s dalším rozvojem patologie se nepříjemný pocit zesiluje.

Typickými příznaky u nemocí jsou častá nebo periodická bolestivost hrudníku velké intenzity, tíha uvnitř mléčných žláz, sekrece z bradavek. Mohou onemocnět mladé dívky i zralé ženy.

S cystou na prsou připomíná nepohodlí na hrudi pocit pálení. Zintenzivňuje se během menstruace. Cysta se zřídka změní na rakovinu, ale vyžaduje neustálou léčbu a sledování. Při prvních známkách patologie musíte jít k lékaři.

Nepříjemné pocity na hrudi jsou také pozorovány u mastitidy. Nebezpečný proces nastane, když odmítnete kojit. Nepohodlí se může objevit v prvním týdnu po porodu, když kojení není správně stanoveno. Dítě nemusí dobře sát mléko, v kanálcích prsu se tvoří stagnace mléka, což způsobuje bolest a nástup mastitidy. Je důležité nepřestat kojit a odsávat mléko.

U ovariální cysty a děložních fibroidů se brnění projevuje nejen v hrudníku, ale také v dolní části břicha. Novotvar začíná vytlačovat okolní tkáň, receptory a nervová zakončení reagují na tento proces akutní bolestí. Při různých gynekologických onemocněních brnění a popáleniny ženského hrudníku. Žláza často bobtná, je cítit tíhu. Buňky se mohou měnit, dochází k rakovině.

Nádor v mléčné žláze nebo genitáliích může být benigní nebo maligní. V onkologii lze vyvíjející se nádor detekovat palpací a různými diagnostickými metodami..

Diagnostika

Chcete-li stanovit přesnou diagnózu, budete muset podstoupit řadu vyšetření a provést testy na hormony. Toto jsou primární opatření k identifikaci patologie. Netehotná žena by měla darovat krev pro hormony v určitých obdobích svého měsíčního cyklu. Doporučuje se testovat na prolaktin 1. až 5. den cyklu.

Celý měsíční cyklus je do značné míry ovlivněn progesteronem. Hormon připravuje struktury dělohy na početí. Je třeba určit jeho hladinu a stupeň estrogenu, aby se objasnila příčina bolesti na hrudi.

Budete také muset udělat:

 • Ultrazvuk prsu
 • Mamografie
 • Analýza biomateriálu pro nádorové markery
 • Ultrazvuk reprodukčních orgánů

Po důkladném vyšetření lékař předepíše nezbytné léky, které pomohou lokalizovat patologii a eliminovat bolest na hrudi. Je důležité provést test pomocí nádorových markerů. Další léčba závisí na negativním nebo pozitivním výsledku..

Terapie a prevence

Léčba bolesti závisí na zjištěných příčinách jejího výskytu a stanovené diagnóze. Terapeutický kurz je zaměřen na úpravu hormonálních hladin, odstranění stresu, obnovení metabolismu.

V přítomnosti infekčního zánětlivého procesu nebo novotvaru bude nutné předepsat nesteroidní protizánětlivé léky a léky jiných skupin léčiv..

V přítomnosti uzlin, cyst nebo nádorů se používá chirurgický zákrok. Operace je založena na odstranění bolestivého zaostření. V některých případech bude nutné úplné odstranění prsu. Rakovinová onemocnění se také léčí chemoterapií a ozařováním.

Aby se během menstruace neobjevily bolesti se zdravým stavem prsu, je nutné dodržovat některá preventivní opatření. Důležité:

 • Pravidelně provádějte samovyšetření prsou před zrcadlem
 • Sledujte svůj menstruační cyklus
 • Nosit správnou podprsenku
 • Vést zdravý životní styl
 • Eliminujte stres ze života

Kontrastní sprcha bude schopna zlepšit krevní oběh v mléčných žlázách. Masáž vodními tryskami je vynikající prevencí onemocnění prsu. Cvičení a mírné cvičení mohou pomoci posílit svaly..

Nosení správné podprsenky hraje velkou preventivní roli. Spodní prádlo brání rozvoji nemoci, udržuje prsní tkáň ve správné poloze.

Jak zmírnit bolest bez nemoci

Aby bylo nepohodlí méně patrné, musíte upravit stravu a životní styl. Je důležité nezneužívat alkohol a kouření. Tyto negativní faktory mohou způsobit mnoho změn v lidském těle..

Nepoužívejte nadměrně slaná jídla, uzeniny a smažené pokrmy. Jíst hodně ovoce a zeleniny je dobré pro zdraví prsou. Před nástupem menstruace si můžete dopřát relaxační koupel - zmírní hladké svaly a sníží bolestivost na hrudi.

Je normální mít během menstruace bolesti na hrudi?

Menstruace u mnoha dívek není doprovázena pouze nepohodlí v dolní části břicha, ale také bolestivými pocity na hrudi. Tento jev má několik důvodů: od neškodných hormonálních změn až po závažná gynekologická onemocnění. Proč bolí hrudník během menstruace, jak snížit bolestivost mléčných žláz?

Proč dochází k bolesti na hrudi?

Obvykle se bolesti na hrudi objevují u dívky uprostřed cyklu, někdy jsou nepohodlí tak silné, že je nemožné dotknout se mléčných žláz, a když se pohybují, začínají bolet. Tento stav je fyziologickou normou a je spojen s ovulací, hormonálními změnami v těle ženy..

Ovulace

Menstruační cyklus trvá v průměru téměř měsíc (28-32 dní). 15. - 16. den cyklu dochází k ovulaci. Během tohoto období vajíčko vychází z folikulu uvnitř vaječníku a začíná se pohybovat vejcovody do děložní dutiny. Ovulace trvá 4-6 dní - to je jediné období v menstruačním cyklu, kdy žena může otěhotnět.

Během ovulace se určité pohlavní hormony vylučují do vaječníků, hypofýzy a kůry nadledvin: estrogen, progesteron, prolaktin a oxytocin. První dva jsou zodpovědné za zesílení endometria - výstelky dělohy, ke které se musí oplodněné vajíčko připojit. Ale poslední dva hormony způsobují nepohodlí na hrudi, takže stojí za to o nich mluvit zvlášť..

Vliv hormonů

Během ovulace a menstruace začínají bolet prsa působením dvou hormonů: prolaktinu a oxytocinu. Tyto účinné látky jsou potřebné k tomu, aby ženské mléčné žlázy začaly vylučovat mléko po narození dítěte..

Tělo se každý měsíc připravuje na těhotenství a uvolňuje oxytocin a prolaktin z hypofýzy. Váží se na buňky prsu a indukují tok krve s živinami, tuky a bílkovinami do prsu. Významné zvýšení krevního tlaku vede k výskytu bolestivých pocitů, zvýšení velikosti mléčných žláz o 1,5-2krát, jejich překrvení - zhutnění.

Když dojde k menstruaci, hladina těchto hormonů rychle klesá, otok prsu ustupuje, postupně klesá a ve 4. až 5. den menstruace přestává bolet až do další ovulace.

Příčiny bolesti na hrudi během menstruace

Z výše uvedeného je zřejmé, že vrchol nepohodlí v mléčných žlázách nastává během ovulace a bolest na hrudi během menstruace by neměla být tak intenzivní a rychle projít, protože těhotenství nepřišlo. Ale někdy bolest přetrvává až do konce menstruace a ještě déle, je to z různých důvodů.

Změna hormonálních hladin

S nástupem menstruace se rychle obnoví hormonální pozadí, prolaktin a oxytocin se přestávají vylučovat ve velkém množství z hypofýzy a v těle převažuje estrogen a progesteron, které „vedou“ odstraňování děložní sliznice během menstruace.
Pokud se tělo neobnovuje dostatečně rychle nebo je narušena rovnováha mezi těmito ženskými hormony, pak mléčné žlázy bolí déle. V tomto případě musíte zjistit příčinu hormonálního selhání. Pokud je to spojeno se stresem nebo únavou, pak se tělo zotaví a další cyklus proběhne dobře. Ale někdy je hormonální pozadí narušeno vážnějšími faktory..

Gynekologická onemocnění

Mnoho gynekologických onemocnění vyvolává dlouhodobé nepohodlí v mléčných žlázách, někdy kvůli nim bolí hrudník po celý menstruační cyklus a během ovulace a menstruace se bolest zvyšuje. Mezi tato porušení patří:

 • endometrióza;
 • ovariální cysta;
 • multifolikulóza;
 • děložní myomy;
 • novotvar v mléčných žlázách.

Tato gynekologická onemocnění interferují se syntézou estrogenu a progesteronu a rakovina prsu zvyšuje účinky prolaktinu a oxytocinu, takže se zvyšuje citlivost prsou a trvá déle. Toto onemocnění může být doprovázeno řezy v podbřišku a hojným výtokem.

Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je děsivá fráze pro mnoho dívek, které chtějí otěhotnět. Tento jev je doprovázen implantací oplodněného vajíčka nikoli do stěny dělohy, ale do vejcovodu. Může mě kvůli tomu bolet hrudník??

Mimoděložní těhotenství způsobuje vážné hormonální poruchy, protože se vajíčko nepřichytí na dělohu, tělo si „myslí“, že k těhotenství nedošlo, odstraní endometrium a tlumí uvolňování prolaktinu a oxytocinu. Ale po týdnu vajíčko vylučuje signální látky a informuje o vývoji plodu. Tělo je „ohromeno“, znovu zahájí uvolňování prolaktinu a oxytocinu, špatně reguluje jejich hladinu.

Toto vysvětlení je samozřejmě přehnané, ale plně odráží obraz. Mimoděložní těhotenství vyvolává výskyt bolesti 1-1, 5 týdnů po ukončení menstruace - to je jeden z jejích hlavních příznaků a bolest, vzhled břicha, krvácení se objeví mnohem později.

Povaha bolesti na hrudi během menstruace

Pochopte, stojí za to se obávat skutečnosti, že hrudník bolí během menstruace, pomůže povaze bolestivých pocitů, které mohou být:

 • cyklický;
 • necyklický.

Cyklická bolest na hrudi u ženy je normou, objevuje se a končí přibližně ve stejnou dobu cyklu, není akutní, ale bolavá. Dívka by měla v kalendáři označit nejen začátek a konec menstruace, ale také bolesti na hrudi, protože změna jejich cyklickosti naznačuje hormonální nebo věkové změny.
Necyklická bolest je opakem té předchozí. Může se objevit kdykoli v menstruačním cyklu, má akutní charakter, nejčastěji je spojen se závažnými hormonálními poruchami, gynekologickými chorobami, novotvary na hrudi nebo svalovou námahou. Pokud necyklické bolesti na hrudi trápí ženu déle než dva měsíce, měla by kontaktovat mammologa a gynekologa.

Příznaky

Následující příznaky bolesti na hrudi by měly dívky upozornit a vyvolat návštěvu mammologa a gynekologa:

 • akutní bolest na pohmat hrudníku;
 • nadměrné ztvrdnutí mléčných žláz;
 • bolavé bradavky;
 • přítomnost jednotlivých plomb v hrudníku, které lze pociťovat při samovyšetření;
 • bolest je doprovázena závratěmi, horečkou, nevolností;
 • bolestivost mléčných žláz se po menstruaci nezastaví.

Diagnostika

Pokud zjistíte alarmující příznaky, měli byste se obrátit na mammologa a gynekologa. Provedou externí vyšetření a palpaci hrudníku a genitálií, provedou anamnézu - informace o doprovodných projevech bolesti. Pokud existuje podezření na onemocnění reprodukčního systému nebo prsu, bude nutný ultrazvuk pánevních orgánů nebo mamografie.

Jaké testy jsou potřeba

Pokud předchozí diagnostická opatření neukazují příčiny prodloužené bolesti na hrudi, je třeba provést další krevní test na hormony, aby se zjistila rovnováha účinných látek v krvi ženy. Někdy právě toto opatření pomáhá určit pochybnou diagnózu, například mírnou ovariální multifolikulózu.

Léčba

Léčba bolesti na hrudi závisí na příčině. U hormonálních poruch je předepsána kombinovaná léčba s léky obsahujícími hormony. Opraví menstruační cyklus během 2-3 měsíců a sníží bolestivost. Pokud je nepohodlí na hrudi způsobeno gynekologickými onemocněními nebo výskytem novotvarů, pak bez jejich léčby nebo odstranění nelze bolest odstranit..

Jak se vyhnout bolesti na hrudi

Aby se zabránilo bolesti prsou, měla by být zahájena prevence před ovulací. Zavedení vitamínů A, E a D rozpustných v tucích do stravy a použití rostlinných olejů, mastných ryb a ořechů výrazně sníží nepohodlí..

Chcete-li zmírnit bolest, můžete si jemně masírovat prsa pomocí éterických olejů z čajovníku, růží nebo meruňkových jader. To zlepší krevní oběh, zabrání zadržování tekutin a silnému zhutnění tkáně..

Bolesti na hrudi by měly odeznít 4. až 5. den menstruace, jinak signalizují různé poruchy v těle. Každá dívka by měla sledovat nejen plán menstruace, ale také bolestivost mléčných žláz, v případě náhlých onemocnění, která nezmizí po dlouhou dobu, je nutné konzultovat s lékařem.

Během klimakterického období reprodukční funkce ženy postupně mizí. V jejím těle probíhají složité transformace, které se netýkají pouze reprodukčního systému. Hormonální změny jsou doprovázeny zhoršením psycho-emocionálního stavu, výskytem úzkosti ohledně jejich věku a vzhledu..