Komplikace a vedlejší účinky po instalaci nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko (IUD), navzdory množství jiných různých antikoncepčních prostředků, zůstává spolehlivým antikoncepčním prostředkem, což potvrzuje řada jeho fanoušků žijících v různých částech světa. Mnoho žen se obává, že po zavedení nitroděložního tělíska mohou nastat komplikace a vedlejší účinky. Promluvme si o nich podrobněji..

Co dává instalaci nitroděložního tělíska

Rozmanitost nitroděložních tělísek umožňuje individuální výběr.

IUD jsou vyrobeny z různých materiálů, mají různé tvary, ale podstata jejich použití je stejná: prevence nechtěného těhotenství.

Princip činnosti je založen na prevenci konsolidace oplodněného vajíčka, navíc existuje řada nitroděložních tělísek, která obsahují hormonální lék, který může změnit hormonální pozadí ženy.

Působením hormonu klesá tloušťka a funkční schopnost endometria, zvyšuje se viskozita hlenu děložního hrdla, což je ochranná bariéra proti spermiím.

V některých případech se po vyjmutí cívky z dělohy obnoví plodná funkce poměrně rychle, proto tato metoda antikoncepce neztrácí na popularitě a zůstává nejbezpečnější pro udržení reprodukčního zdraví ženy..

Nitroděložní tělísko je instalováno po dobu 3 až 5 let, poté je nutné udělat přestávku, aby se zabránilo nevratným následkům. Doba trvání služby nitroděložního tělíska závisí na spotřebním materiálu, ze kterého je vyrobena, dodavateli a mnoha dalších bodech. Menstruace bezprostředně po odstranění nitroděložního tělíska pomocí hormonální složky by měla být obnovena do 12 měsíců.

Žena se samozřejmě obává otázky: „Jak efektivní jsou nitroděložní tělíska?“
Účinnost mechanismu působení nitroděložního tělíska se blíží 100% a je třeba poznamenat, že se jedná o poměrně vysoký ukazatel, protože používání kondomů metodou antikoncepce poskytuje účinnost 88% a při užívání perorálních kontraceptiv 97%.

Pro nulipární ženy je vzhledem k pravděpodobnosti vzniku sekundární neplodnosti lepší zvolit jinou metodu antikoncepce.

Typy nitroděložních tělísek

K určení volby, které nitroděložní tělísko je lepší, by se spravedlivé pohlaví mělo seznámit se všemi charakteristikami a parametry této antikoncepce, vyhodnotit nevýhody a výhody.

Nejčastěji instalovanými spirálami jsou Nova T, Juno Bio, Multiload a Mirena.

Nova T. Samotné jméno zdůrazňuje jeho tvar, který se podobá písmenu T. Je to způsobeno anatomickými rysy struktury dělohy. Námořní síly vyrobené z moderního plastu a opletené mědí.

Měď má škodlivý účinek na spermie.

Nevýhody antikoncepce zahrnují:

• možnost projevů jednotlivých reakcí přecitlivělosti,
• riziko rozvoje zánětlivé patologie z urogenitálního systému,
• pravděpodobnost krvácení, krvavého výtoku po zavedení IUD.

Spirály Juno Bio přicházejí v různých tvarech. Juno Bio T je vyroben z moderního lékařského plastu a speciální nitě, která řídí umístění spirály v dutině dělohy a umožňuje vám ji bez větších potíží odstranit.

Juno Bio Super je navíc ošetřen propolisem a antibakteriálním složením, které brání rozvoji infekční patologie.

Spirála Juno Bio se stříbrem může být díky známým baktericidním vlastnostem stříbra v děložní dutině po dlouhou dobu, a to až 7 let. IUD ve formě prstence s tyčí, který obsahuje stříbro a měď, je životnost nitroděložní antikoncepce od 3,5 do 7 let. Hůlka umožňuje v případě potřeby odstranit nitroděložní tělísko z dělohy.

Multiload a Multiload IUD jsou oválné spirály s měkkými výčnělky, které pomáhají fixovat v děložní dutině, což prakticky eliminuje riziko prolapsu. Životnost 5 let.

Mirena je spirála ve tvaru písmene T, kterou lze snadno odstranit díky prstenu speciálně navrženému pro tento účel. Navíc má nádobku s hormonální látkou - levonorgestrel, který se ve stejných dávkách uvolňuje do děložní dutiny. Vysoký antikoncepční účinek cívky lze vysvětlit kombinací hormonálního přípravku a mechanickým působením cívky samotné. Mezi nevýhody Mireny patří její vysoké náklady a vývoj v přibližně 22% případů amenorey (absence menstruace).

Takže není možné odpovědět na otázku, která spirála je lepší, v každém případě se rozhoduje individuálně, po konzultaci s lékařem se hodnotí všechny vlastnosti ženy.

Nežádoucí účinky a pravděpodobné komplikace IUD

Každá žena by si měla být vědoma možných nežádoucích účinků a vedlejších účinků nitroděložního tělíska..

Nežádoucí účinky nitroděložního tělíska po instalaci

• Nepravidelný menstruační cyklus.

• Zvýšený vaginální výtok, pravděpodobně s nepříjemným zápachem.

• Vzhled intermenstruačního krvácení. Po zavedení IUD může dojít k výtoku podobnému menstruaci.

• Bolestivé pocity v dolní části břicha.

• Zvýšené riziko vzniku mimoděložního těhotenství.

• Riziko vzniku neplodnosti, protože po výběru metody antikoncepce IUD je v některých případech obtížné otěhotnět.

Těhotenství po odstranění nitroděložního tělíska nastává zpravidla do jednoho roku, ale některé ženy otěhotní po 1–2 měsíčních cyklech bezprostředně po odstranění spirály, u 30% žen dochází k těhotenství po 3 měsících.

Lékaři obvykle doporučují počkat 3-4 měsíce, než se endometrium zotaví, jinak může být výsledkem „raného“ těhotenství po odstranění spirály potrat

Sex po zavedení nebo odstranění nitroděložního tělíska je možný po 10 dnech, pokud neexistují žádné zánětlivé následky.

S nízkou kvalifikací gynekologa a nesprávně vybraným nitroděložním tělískem je možný vývoj infekčních komplikací pánevních orgánů, perforace (průchozí rána stěny dělohy), spontánní výhřez nitroděložního tělíska.

Co je třeba hledat před instalací

Navzdory skutečnosti, že nitroděložní tělísko je spolehlivým způsobem ochrany před nežádoucím těhotenstvím, spirála neovlivňuje možnost vzniku pohlavně přenosné infekce.

To znamená, že v případě náhodného pohlavního styku je nutné používat kondomy, aby se zabránilo pohlavně přenosným chorobám, protože nitroděložní tělísko samo o sobě sex nezajišťuje.
Jakékoli nezávislé manipulace se spirálou jsou nepřípustné.

Po porodu je lepší instalovat nitroděložní tělísko po obnovení normálního menstruačního cyklu, 2-5 dní po výskytu krvácení.

Samotný postup zavedení nitroděložního tělíska je prakticky bezbolestný, po zavedení nitroděložního tělíska jsou povoleny mírné tahové bolesti v podbřišku a mírný krvavý výtok z pochvy.

Po zavedení nitroděložního tělíska, aby se zabránilo rozvoji infekční patologie, je nutné provést protizánětlivou léčbu. Užívání antibakteriálního léčiva se širokým spektrem účinku, například ze skupiny levofloxacinu, je opodstatněné v krátkém kurzu..

Malé bolesti v dolní části břicha po zavedení nitroděložního tělíska (jako během menstruace) umožní zastavit nesteroidní protizánětlivé léky - čípky Diklovit. Recepční kurz - 5 dní transrektálně.

Instalace nitroděložního tělíska je zásahem do přirozenosti ženy, což znamená, že se může spojit vaginální dysbióza, proto se k preventivní léčbě přidává antifungální lék, například 150 mg přípravku Flucostat jednou.

Jaký je důvod kontaktovat gynekologa

Žena musí dbát na své zdraví a při prvních nepříznivých známkách se poradit s lékařem.

Co by mělo být alarmující:

• Zvýšená teplotní reakce, bolest v podbřišku.

• Krvavé špinění po zavedení nitroděložního tělíska.

• Vaginální výtok se liší od obvyklého.

• Zpoždění nástupu menstruace o více než 2–3 týdny.

Kromě toho je nutné kontrolovat délku nití v pochvě, měly by být vždy přibližně na stejné úrovni, pokud si všimnete jinak - to může znamenat, že antikoncepce migrovala hluboko do děložní dutiny, což je dobrý důvod pro vyšetření u gynekologa.

Pokud po instalaci nitroděložního tělíska bolí žaludek nebo dochází k silnému krvavému výtoku, nevolnosti, rozptýlené bolesti v pánevní oblasti, je nutná konzultace s lékařem.

Kontraindikace výběru nitroděložního tělíska jako antikoncepce

Nitroděložní tělísko není pro vás vhodné, pokud existují, patologické stavy, jako jsou:

• Historie vývojových abnormalit dělohy, vrozených nebo získaných, jako je dvouděložná děloha.

• Nádorová patologie endometria.

• Podezření na těhotenství.

• Chronická zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů.

• Diabetes mellitus ve stadiu dekompenzace.

• Děložní krvácení nevysvětlitelného původu.

Ženy, které si jako antikoncepci zvolily nitroděložní tělísko, mají zvýšené riziko vzniku zánětlivých onemocnění pánve a dalších patologických stavů. Proto je 2krát ročně nutné navštívit gynekologa a vzít moč, krevní testy, nátěr na cytologii, podstoupit ultrazvuk dělohy s přívěsky.

Jak funguje nitroděložní tělísko

IUD nebo nitroděložní tělísko je spolehlivá moderní forma antikoncepce, která vám umožní po mnoho let zapomenout na nechtěné těhotenství. IUD používají ženy po celém světě. Ale před výběrem této antikoncepce je nutné prostudovat všechny výhody a nevýhody nitroděložního tělíska.

Intrauterinní zařízení: výhody a nevýhody používání

K čemu je spirála??

IUD je sterilní lékařský přístroj vyrobený z plastu a kovu. Injektuje se do dělohy, aby se zabránilo těhotenství.

Povrch spirál je obvykle potažen mědí, stříbrem nebo zlatem. Tyto kovy pomáhají chránit endometrium před patogenní mikroflórou a významně zvyšují antikoncepční účinek nitroděložního tělíska..

Spirály mohou mít různé tvary - ve formě prstenu, podkovy, smyčky, spirály, ve tvaru písmene T. Ten je nejoblíbenější mezi moderními ženami..

Vložené nitroděložní tělísko má několik účinků. Všechny v kombinaci mají silný antikoncepční účinek:

 1. Účinek aseptického zánětu v děložní dutině. V důsledku toho je narušen pohyb spermií partnera. IUD v děložní dutině dráždí endometrium, vyvolává zvýšenou produkci prostaglandinů - zánětlivých hormonů. Cervikální hlen se v důsledku zvýšení prostaglandinů stává viskóznějším a brání pronikání spermií.
 2. Ovariální funkce je potlačena, ovulace se zpomaluje.
 3. Dochází k narušení implantace oplodněného vajíčka do endometria. Sliznice částečně dozrává a neumožňuje vajíčku uchytit se. Zvýšení hladiny levonorgestrelu vyvolává abortivní účinek - endometrium dospívá brzy a je odmítnuto před časem, kdy vajíčko má čas bezpečně zakotvit.
 4. Povaha pohybu vajec vejcovodem se mění. Zrychlení peristaltiky vejcovodů vede k tomu, že se neoplodněné vajíčko uvolní do děložní dutiny před setkáním se spermatem.

Komplex takových antikoncepčních opatření poskytuje 98-99% antikoncepčního účinku. A díky moderním lékařským technologiím je proces zavedení IUD rychlý a bezbolestný..

Intrauterinní zařízení: klady

Tato metoda antikoncepce má více než 70 milionů ženských fanoušků po celém světě..

Jaké jsou výhody, díky nimž je nitroděložní tělísko tak populární:

 1. Stupeň ochrany je 98%. Pouze sterilizace a abstinence od pohlavního styku jsou bezpečnější.
 2. Doba ochrany. Spirály jsou instalovány po dobu 3 let. Maximální možné nošení nitroděložního tělíska je 10 let.
 3. Pohodlí použití. Není třeba monitorovat proces ochrany denně. Žena staví spirálu a po mnoho let na tento proces zapomíná.
 4. Možnost kontroly doby trvání ochrany. Můžete kdykoli jít ke gynekologovi a odstranit spirálu. Plodnost se obnoví po 1-2 menstruačních cyklech.
 5. U nitroděložního tělíska není nutné používat další metody antikoncepce.
 6. Můžete nezávisle ovládat a plánovat požadovaný počet dětí.
 7. Žena ani její sexuální partner nepociťují přítomnost produktu.
 8. IUD neinteraguje s léčivými látkami. Proto není kontraindikován při léčbě somatických patologií..
 9. Během laktace lze zavést antikoncepční prostředek.
 10. Chirurgické zákroky nejsou kontraindikovány.

Farmaceutické společnosti nabízejí široký výběr nitroděložních tělísek. V lékárnách si můžete vybrat typy produktů pro jakoukoli peněženku. Jak měděná spirála za 2 000 rublů, tak zlatá spirála za 7 000 rublů stejně dobře ochrání ženu před nechtěným těhotenstvím.

Intrauterinní zařízení: nevýhody

IUD není vždy nejlepší volbou. Tato metoda antikoncepce má své nevýhody:

• výrobek nechrání před genitálními infekcemi;

• během menstruace může dojít k vypuzení spirály;

• Ženy si ne vždy všimnou, že spirála vypadla. V tomto případě existuje vysoká šance na otěhotnění;

• cervikální kanál bude neustále pootevřený, což zvyšuje riziko vzniku endometritidy, adnexitidy a dalších zánětlivých onemocnění;

• pokud má děloha vysokou citlivost, pak první měsíce po zavedení nitroděložního tělíska může žena pociťovat bolestivé tahání bolesti nad ohanbí;

• někdy je nitroděložní tělísko plné výskytu mimoděložního těhotenství. Implantace vajíčka ve zkumavce může vyvolat jeho prasknutí a smrt ženy;

• neustálý mechanický dopad na endometrium vyvolává prodloužení menstruačního období a zvýšený výtok. U některých pacientů tento stav způsobuje anémii;

• V závažných případech může zdravotnický prostředek vyrůst do stěn dělohy. Tento problém je vyřešen chirurgicky..

IUD není vhodný pro každého pacienta. Tato metoda antikoncepce způsobuje vedlejší účinky a má určité kontraindikace.

Kontraindikace pro instalaci nitroděložního tělíska

Pro instalaci spirál existuje řada kontraindikací. Nelze je zanedbávat, protože mohou mít pro tělo nebezpečné následky..

Antikoncepci nemůžete nasadit, když:

• nemoci endokrinního systému;

• anamnéza mimoděložních těhotenství;

• s děložním krvácením nevysvětlitelné etiologie;

• porušení srážení krve;

• abnormální struktury těla nebo fundu dělohy;

• benigní a maligní novotvary v děložní dutině.

Také nemůžete instalovat nitroděložní tělísko při akutních a chronických onemocněních reprodukčního systému. Před nastavením spirály je nutné vyléčit všechny infekční procesy a vstoupit do zánětlivých patologií do fáze remise.

Aby se zabránilo možným komplikacím a identifikovaly se kontraindikace, provádí se podrobné vyšetření ženy. Zahrnuje sběr anamnézy a gynekologické vyšetření, klinické rozbory moči a krve, ultrazvuk pánevních orgánů. Výzkum hepatitidy, syfilisu je povinný. HIV. Musíte také předat nátěry na cytologii a mikroflóru.

Konzultace s gynekologem a zvážení výhod a nevýhod postupu pomůže ženě rozhodnout se pro výběr nitroděložního tělíska. S kladným rozhodnutím je nutné komplexně prozkoumat a připravit orgán na postup. Takový kompetentní přístup vám umožní dosáhnout pozitivního a dlouhodobého výsledku antikoncepčního postupu..

Dotazy

Otázka: Jaké vedlejší účinky a důsledky může nitroděložní tělísko způsobit??

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Jaké vedlejší účinky a důsledky může nitroděložní tělísko způsobit??

Komplikace a vedlejší účinky nitroděložního tělíska

Obecně jsou nitroděložní tělíska dobře snášena, takže vedlejší účinky nejsou běžné. Kromě toho jsou nepříjemné příznaky nejvýraznější v prvních třech měsících používání cívky a poté úplně vymizí..

Komplikace při používání nitroděložního tělíska jsou také poměrně vzácné, jejich vývoj je nejčastěji spojen s následujícími nepříznivými faktory:


 • podcenění kontraindikací (použití spirály u žen s rizikem vzniku zánětlivých onemocnění pánevních orgánů, malé nebo deformované děložní dutiny atd.);
 • nedodržování doporučení lékaře ženou;
 • nezkušenost specialisty na instalaci spirály;
 • získání nekvalitní spirály.

Nejběžnějšími komplikacemi při použití nitroděložního tělíska jsou patologie, jako jsou (uspořádané v sestupném pořadí podle četnosti výskytu):

 • infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • syndrom silné bolesti;
 • odmítnutí spirály;
 • závažné krvácení vyžadující léčbu léky.

Další důsledky používání spirály, které jsou pro zdraví ženy nebezpečné, jsou extrémně vzácné. Pro větší pohodlí jsou všechny komplikace spojené s používáním nitroděložního tělíska klasifikovány podle doby výskytu:

 • komplikace spojené přímo s instalací spirály;
 • komplikace vznikající při používání spirály;
 • komplikace se projevily po extrakci spirály.

Komplikace vyplývající z instalace nitroděložního tělíska

Perforace dělohy

Perforace (perforace) dělohy je extrémně vzácná komplikace a vyskytuje se častěji u mladých netehotných a / nebo nulipárních žen, zpravidla při porušení techniky zavádění spirály.

Perforace dělohy může být úplná nebo částečná. Lze předpokládat perforaci dělohy, pokud se objeví charakteristické příznaky: syndrom silné bolesti vyskytující se na pozadí příznaků nitrobřišního krvácení (pokles krevního tlaku, zvýšená srdeční frekvence, bledost kůže).

V některých případech se zpravidla s neúplnou perforací dělohy může patologie objevit nějakou dobu po instalaci spirály se silnou trvalou bolestí v dolní části břicha.

Pokud existuje podezření na perforaci dělohy, je k objasnění diagnózy předepsána hysteroskopie nebo ultrazvuk. V případě neúplné perforace je možné extrahovat cívku vagínou a konzervativní terapií.

Pokud dojde k úplné perforaci stěny dělohy, spirála se odstraní přes břišní přístup a defekt dělohy se zašije. V tomto případě se nejčastěji používá laparoskopická metoda (malým otvorem v břišní stěně se zavede optické vlákno s videokamerou, která přenáší obraz na obrazovku monitoru a nástroje, pomocí kterých se operace provádí).
V extrémně závažných případech se uchýlí k amputaci dělohy.

Ruptura děložního čípku

Ruptura děložního čípku je vzácná komplikace, která se obvykle vyskytuje u nulipálních žen v rozporu s technikou zavedení spirály nebo v případě podcenění kontraindikací (cervikální stenóza).

Taktika léčby závisí na hloubce prasknutí (chirurgické šití nebo konzervativní terapie).

Krvácení při instalaci cívky

Pokud během instalace spirály dojde ke krvácení, měla by být vyloučena přítomnost komplikací, jako je perforace dělohy nebo prasknutí děložního čípku. Silné krvácení je indikací k odstranění cívky, ženě se doporučuje zvolit jinou metodu antikoncepce.

Vasovagální reakce

Není život ohrožující, ale velmi nepříjemná komplikace. Vyskytuje se nejčastěji u nulipálních žen s úzkým cervikálním kanálem, jako zvýšená reakce nervu vagus na bolest a emoční reakce na postup. Projevuje se prudkým vyblednutím kůže, poklesem krevního tlaku a zpomalením srdeční frekvence, v závažných případech je možný rozvoj mdloby.

Pokud dojde k vazovagální reakci, je nutné zavést spirálu a pacienta uklidnit. U příznaků začínajícího mdloby se na čelo umístí studený obklad, hlava se sklopí a nohy se zvednou nahoru, čímž se zajistí průtok krve do hlavy.

V případě mdloby je hlava pacienta otočena do strany, aby se zabránilo vdechnutí obsahu žaludku do dýchacích cest. U syndromu silné bolesti se podávají analgetika (analgin nebo ibuprofen).

Vasovagální reakce nevyžaduje lékařské ošetření, je však nutné další pozorování, aby se vyloučila přítomnost tak závažných komplikací, jako je perforace dělohy..

V rámci prevence vazovagálních reakcí se rizikovým ženám doporučuje provádět při instalaci cívky lokální (paracervikální) anestezii..

Nežádoucí účinky a komplikace, které se mohou vyskytnout při používání jakéhokoli typu cívky

Zánětlivé onemocnění pánve (PID)

Infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů jsou jednou z nejčastějších komplikací při používání nitroděložních tělísek a jsou pozorována u přibližně 4–14% případů zavedení IUD..

Tyto komplikace se zpravidla vyskytují, když jsou podhodnoceny kontraindikace používání nitroděložního tělíska, jako jsou akutní a subakutní zánětlivé procesy v oblasti ženských pohlavních orgánů v době instalace spirály nebo zvýšené riziko vzniku pohlavně přenosných chorob v důsledku přítomnosti několika sexuálních partnerů..

Podle rozsáhlé studie žen s PID, které se vyvinuly na pozadí nitroděložního tělíska, se ukázalo, že v 65% případů se původcem zánětlivého procesu staly pohlavně přenosné infekce a pouze v 30% případů - nespecifická mikroflóra.

PID jsou nebezpečné s vážnými komplikacemi, jako jsou: syndrom chronické pánevní bolesti, mimoděložní těhotenství (vyplývající z porušení průchodnosti vejcovodů), neplodnost. Proto pokud máte podezření na vývoj infekčních a zánětlivých procesů v malé pánvi, musíte neprodleně konzultovat s lékařem..

Nejběžnější příznaky PID jsou:


 • bolesti v dolní části břicha, zhoršené během nebo po menstruaci;
 • horečka, nevolnost, zvracení (s akutním procesem);
 • dysurie (časté nutkání na močení, bolest při močení);
 • hnisavý vaginální výtok s nepříjemným zápachem.

Terapie PID spočívá ve jmenování antibakteriálních léků s přihlédnutím k patogenu, který způsobil onemocnění.

Vývoj akutního PID je indikací k odstranění cívky, která se provádí na pozadí antibiotické terapie.

Vyhoštění

Vyhození (odmítnutí) cívky také označuje relativně časté komplikace (5-16% případů při použití nitroděložních tělísek obsahujících měď a 5-6% případů při použití nitroděložního systému Mirena).

K této komplikaci jsou nejvíce náchylné mladé ženy. S věkem i se zvyšujícím se počtem těhotenství (včetně těch, které skončily potraty) klesá pravděpodobnost vyhoštění.

Nejčastěji se tato komplikace vyvíjí v prvních dnech nebo prvních třech měsících po instalaci spirály. Často, zejména v prvních dnech a týdnech po instalaci, je vypuzování doprovázeno intenzivními křečovitými bolestmi v podbřišku, které analgetiky a antispazmodiky prakticky nezmiňují..

V takových případech je nutná diferenciální diagnostika s dalšími komplikacemi, jako jsou zánětlivá onemocnění pánevních orgánů, mimoděložní těhotenství, ukončené fyziologické těhotenství.

Pokud se v prvních dnech po zavedení spirály vyskytne syndrom intenzivní bolesti, který není zmírněn analgetiky a antispazmodiky, může to znamenat nesprávnou polohu spirály, rozpor mezi nitroděložním tělem a velikostí děložní dutiny nebo takovou impozantní komplikací, jako je perforace dělohy..

K objasnění příčin syndromu bolesti je zpravidla předepsán ultrazvuk nebo hysteroskopie. V případě spirálního vypuzení se ženě doporučuje zvolit jinou metodu antikoncepce..

Spirála však může vypadnout relativně bezbolestně, proto by ženy užívající nitroděložní tělíska měly pravidelně (po každém měsíci) kontrolovat přítomnost spirálových úponků v blízkosti děložního čípku..

V případech, kdy antény spirály nelze cítit, je naléhavě nutné poradit se s lékařem. Pro lokalizaci cívky je zpravidla předepsán ultrazvuk. Pokud studie prokáže nepřítomnost spirály v děloze, měli byste buď nasadit novou spirálu, nebo zvolit jinou metodu antikoncepce.

Pocit antén během pohlavního styku

Zřídka existují případy, kdy si sexuální partner stěžuje na pocit antén během pohlavního styku. Na žádost pacienta může lékař snížit antény u děložního čípku, antikoncepční účinek spirály se nesníží, ale žena ztratí schopnost pravidelně kontrolovat umístění spirály.

Nežádoucí účinky měděných nitroděložních tělísek

Prodloužené a / nebo silné krvácení

Podle doporučení WHO lze hovořit o prodlouženém krvácení, když trvá déle než 8 dní, a o silném krvácení, když je dvakrát silnější než obvykle.

Prodloužené a / nebo hojné krvácení pomocí nitroděložních tělísek s mědí je nejběžnější v prvních měsících po instalaci cívky. Zpravidla nevyžadují speciální terapii..

V případě silného a / nebo silného krvácení byste se měli poradit s lékařem, protože to může být příznak patologie, například mimoděložní těhotenství, děložní perforace nebo spontánně přerušené fyziologické těhotenství..

Pokud od instalace cívky uplynulo více než tři až šest měsíců a krvácení se nadále prodlužuje a / nebo je hojné, takže se objevují známky anémie z nedostatku železa, je lepší nitroděložní tělísko odstranit a zvolit jinou metodu antikoncepce..

Na žádost ženy můžete nitroděložní tělísko obsahující měď nahradit hormonálním systémem, potom gestageny vstupující do děložní dutiny pomohou snížit ztrátu menstruační krve.

Křečové bolesti v dolní části břicha

Křečové bolesti v dolní části břicha často trápí ženy během prvních tří měsíců po instalaci spirály. Tento nežádoucí účinek je častější u mladých netehotných a / nebo nulipárních žen..

Pokud bolestivý syndrom dosáhne vysoké intenzity, měli byste se poradit s lékařem, abyste vyloučili patologické stavy, jako je mimoděložní těhotenství, spontánní ukončení fyziologického těhotenství, odmítnutí nitroděložního tělíska, perforace dělohy, infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů atd..

Klinické zkušenosti však ukazují, že ve většině případů je silná bolest nepříjemným vedlejším účinkem nitroděložního tělíska nesoucího měď..

Pokud je bolest velmi silná a / nebo nadále obtěžuje ženu tři až čtyři měsíce po instalaci cívky, je lepší nahradit nitroděložní tělísko obsahující měď hormonálním systémem nebo cívku odstranit a zvolit jinou metodu antikoncepce.

Vedlejší účinky užívání hormonálních nitroděložních tělísek

Amenorea

Amenorea je poměrně častým vedlejším účinkem užívání hormonálního nitroděložního systému. Absence menstruačního krvácení je v takových případech vysvětlena reverzibilní atrofií epitelu dělohy..

Žena používající hormonální nitroděložní tělísko by měla vědět, že amenorea, která se vyvíjí pomocí spirály, je zcela reverzibilní a nepředstavuje hrozbu pro život a reprodukční zdraví..

Ihned po vzniku amenorey byste se však měli poradit s lékařem, abyste vyloučili těhotenství (včetně mimoděložních).

Špinavé špinění, acyklický menstruační cyklus, prodloužené a intenzivní krvácení

Okamžitě po instalaci cívky se mohou objevit špinění nebo slabé krvácení. Tyto příznaky obvykle vymizí po několika týdnech bez léčby..

Acyklicita menstruačního cyklu a výskyt špinění mezi menstruačním krvácením jsou poměrně častými vedlejšími účinky hormonálního nitroděložního tělíska. Pokud jsou takové příznaky pozorovány déle než 3 měsíce po instalaci spirály, je nutné vyloučit gynekologickou patologii.

Prodloužené a intenzivní krvácení během užívání hormonálního nitroděložního tělíska je extrémně vzácné, protože gestageny vstupující do děložní dutiny přispívají ke snížení závažnosti menstruačního krvácení.

V případech, kdy silné měsíční krvácení vede k rozvoji anémie z nedostatku železa, je nutné IUD odstranit a zvolit jiný typ antikoncepce.

Příznaky systémového působení gestagenů

V prvních třech měsících používání hormonálního nitroděložního tělíska se mohou objevit příznaky systémového působení gestagenů, například:


 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • akné (mladistvé akné);
 • záchvaty bolesti hlavy;
 • nevolnost, zvracení;
 • bolesti zad připomínající ischias;
 • snížená sexuální touha;
 • zvýšená nervozita;
 • zhoršení emočního stavu až do rozvoje mírné deprese.

Závažnost těchto příznaků zpravidla postupně klesá. Pokud po třech měsících po instalaci spirály přetrvávají nepříjemné příznaky, znamená to špatnou toleranci gestagenů. V takových případech je lepší odstranit hormonální nitroděložní tělísko a zvolit jinou metodu antikoncepce..

Komplikace, které se objeví po odstranění spirály

Ve většině případů dlouhodobé používání nitroděložního tělíska nepoškodí zdraví ženy, výjimkou jsou případy, kdy se zánětlivé onemocnění pánevních orgánů vyvíjí na pozadí použití spirály.

Akutní infekční procesy v malé pánvi mohou vést k rozvoji tubo-ovariálního abscesu (hnisavé spojení děložních přívěsků), zánětu pobřišnice nebo chronické (chronická adnexitida atd.).

V takových případech se po odstranění nitroděložního tělíska může vyvinout mimoděložní těhotenství v důsledku porušení průchodnosti vejcovodů deformovaných zánětem. Syndrom neplodnosti nebo chronické pánevní bolesti se často stává důsledkem předchozího zánětlivého onemocnění pánve..

Jak dlouho bolí žaludek po zavedení nitroděložního tělíska (nitroděložní tělísko)

Nitroděložní tělísko (IUD) je spolehlivá metoda antikoncepce oblíbená u žen po celém světě. Použití takového zařízení však může být spojeno s komplikacemi. Pokud dolní část břicha bolí po instalaci spirály, nemůžete odložit druhou návštěvu gynekologa.

Příčiny bolesti v dolní části břicha po instalaci spirály

Nitroděložní tělísko zabraňuje navázání oplodněného vajíčka na výstelku dělohy. V důsledku toho se těhotenství nemůže plně rozvinout. Oblíbené jsou také spirály obsahující hormony. Nejen, že mechanicky zasahují do normálního početí, ale také ovlivňují hormonální pozadí ženy. Snižuje pravděpodobnost komplikací po zavedení cizího tělesa do dělohy.

Hormonální látka Mirena je široce používána, ale při používání těchto zařízení lze pozorovat vedlejší účinky. Pokud dolní část břicha bolí po instalaci spirály Mirena, je možné, že se vyvíjí zánět pohlavních orgánů.

Ihned po instalaci antikoncepčního prostředku se mírné nepohodlí v dolní části břicha a mírné špinění považují za normální. Pokud dojde k silnému krvácení nebo jsou pozorovány silné bolesti po dobu delší než dva dny, stojí za to znovu kontaktovat gynekologa.

Trvání bolesti břicha po instalaci cívek by nemělo být dlouhé. Po zavedení se cizí těleso „zakoření“. To znamená, že výstelka dělohy se přizpůsobuje novému materiálu.

Nepříjemné příznaky zpravidla do týdne úplně vymizí. Celý adaptační proces však může trvat až tři měsíce. Kreslení bolesti se často objevuje v prvních dnech menstruace..

Alarmující příznaky

IUD není zařízení pro každého. Tuto metodu antikoncepce mohou používat pouze ženy po porodu. Kontraindikace zahrnují:

 • maligní formace v děloze;
 • nedostatečný rozvoj orgánů reprodukčního systému;
 • přítomnost fibroidů nebo polypů v děloze.

Je kategoricky nemožné instalovat spirálu pro onemocnění pánevních orgánů, přítomnost genitálních infekcí. Před zavedením cizího tělesa do dělohy lékař provede vizuální vyšetření, předepíše řadu testů.

I když byla studie provedena a nebyly zjištěny žádné kontraindikace pro instalaci spirály, mohou se objevit vedlejší účinky. Ženské tělo ne vždy dobře vnímá cizí těleso. V důsledku toho se vyvíjí zánětlivý proces děložní sliznice - endometritida. Onemocnění v akutním období se projeví následujícími příznaky:

 • tahání bolesti v oblasti stydké kosti;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bolest hlavy;
 • závrať;
 • nevolnost;
 • páchnoucí vaginální výtok (krvavý nebo hnis).

S rozvojem těchto příznaků byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Odmítnutí léčby povede k šíření zánětu do dalších orgánů. Ženský život bude vážně ohrožen.

Děložní krvácení (metroragie) je další komplikací, která se může vyvinout bezprostředně po instalaci cívky. Pokud se podložka do hodiny zcela zaplní, okamžitě vyhledejte pomoc. Metroragie často vede k vážným ztrátám krve.

Způsoby, jak eliminovat bolest

Pokud žaludek po instalaci spirály Mirena nebo jiného podobného zařízení trochu bolí, můžete nepříjemné příznaky odstranit pomocí léků. Nesteroidní protizánětlivé léky jsou široce používány. Gynekolog doporučí vhodný lék. Léky ibuprofen, Nurofen, Panadol dobře tlumí bolest. Léčba se doporučuje v extrémních případech, kdy vám bolest brání zvládnout každodenní povinnosti.

Teplo pomůže odstranit bolesti v dolní části břicha. Vše, co musíte udělat, je lehnout si k odpočinku a umístit topnou podložku na oblast stydké kosti. Topnou podložku můžete vyměnit za sáček naplněný teplou solí. Odpočinek ve správné poloze také pomůže zmírnit stav v prvních několika dnech po instalaci cívky. Musíte si lehnout do koule a přitáhnout si ohnuté nohy k hrudi. Póza embrya pomáhá uvolnit svaly dolní části břicha. Výsledkem je, že pocity bolesti jsou méně výrazné..

Při bolesti se nedoporučuje masírovat břicho. Je třeba si uvědomit, že uvnitř dělohy je cizí těleso. Intenzivní mechanické namáhání může poškodit endometrium.

Pokud se mírné nepohodlí vyvine v těžkou nevolnost, nemůžete návštěvu lékaře odložit. Je možné, že spirála byla nainstalována nebo nesprávně vybrána. Odborník může vždy doporučit jinou účinnou metodu antikoncepce.

Intrauterinní zařízení. Jak používat, kontraindikace, nemoci

Mechanismus účinku nitroděložního tělíska je založen na skutečnosti, že kapacita a pohyb spermií jsou omezené. Tento lék není neúspěšný. Existují cívky Mirena, které platí 5 let, a TCu380A, které platí 10 let. Hormonální antikoncepce snižuje menstruační bolesti a menstruaci.

Co to je

Intrauterinní zařízení jsou pro většinu žen skvělou metodou antikoncepce. Jsou velmi efektivní. Jejich účinnost je téměř stejná jako účinnost chirurgické sterilizace. Pokud žena nerodila, není to kontraindikace tohoto léku. Pokud žena nemá stálého partnera, měli byste také používat kondomy, abyste se nenakazili pohlavně přenosnou chorobou. Spirála Mirena chrání před infekcí v horní části gastrointestinálního traktu.

Mirena spirální struktura

Jak používat

Antikoncepci lze podávat během menstruace nebo po ní, uprostřed cyklu, aby se zabránilo těhotenství, nebo po cyklu, pokud žena neotehotněla. Mnoho lékařů raději počká 6 až 8 týdnů po narození před zavedením cívky. Pokud je ochranný prostředek vložen během laktace, existuje riziko perforace dělohy nebo odmítnutí produktu. Může být použit okamžitě po potratu, pokud nedojde k otravě krve a vložení po měsíci nebude možné. Jinak je lepší počkat čtyři týdny po potratu. Spirála úvod

Kontraindikace a komplikace

Při používání těchto antikoncepčních prostředků musíte dodržovat následující pravidla:

 • Do pěti dnů po jediném nechráněném pohlavním styku uprostřed cyklu můžete vložit cívku obsahující měď jako antikoncepci.
 • Antikoncepci nelze nasadit, pokud žena již otěhotněla.
 • Pokud žena otěhotní s nitroděložní antikoncepcí, existuje vysoké riziko nedobrovolného potratu.
 • Pokud je produkt ponechán, pak je pravděpodobnost potratu 50% a pokud je odstraněn - 25%.
 • Nedobrovolný potrat s touto ochranou může vést k těžké otravě krve, která může mít za následek smrt. Antikoncepční opatření
 • Ženy, které otěhotní se spirálou, by ji měly odstranit, pokud je nit viditelná. Může být odstraněn během potratu podle libosti.
 • Pokud pacientka nechce podstoupit potrat a zbavit se dítěte, měla by být informována o riziku otravy krve a možné smrti během těhotenství a porodu..
 • Žena by si měla být vědoma toho, že se u ní mohou objevit příznaky podobné chřipce: horečka, bolesti hlavy nebo nevolnost.
 • Pokud se takové příznaky objeví, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, protože mohlo dojít k otravě krve.

Infekce pánve

Během prvních měsíců po zavedení chrániče se zvyšuje riziko infekce pánve. Riziko infekce je primárně spojeno se sexuálně přenosnými chorobami. Žena s tímto lékem musí být neustále kontrolována na kapavku a chlamydie. Pokud žena již měla pohlavně přenosné choroby, je pro ni lepší nevkládat nitroděložní tělísko.

Typy nitroděložních kontraceptiv

Hypermenorea nebo velmi bolestivá menstruace

Měděné konzervační látky mohou způsobit těžké období, krvácení mezi cykly, takže nejsou vhodné pro ty, kteří jimi již trpí. V těchto případech však můžete tuto ochranu vyzkoušet pomocí hormonů, protože často snižují krvácení během období a výtok mezi obdobími. Nesteroidní protizánětlivé pilulky s tím mohou pomoci tím, že sníží objem výtoku a bolesti během menstruace u těch, kteří používají nitroděložní tělíska..

Úplné nebo částečné odmítnutí

K odmítnutí dochází v 10–20% případů během prvního roku užívání. Pokud k tomu dojde, musí být náprava odstraněna..

Ztratil nitky antikoncepce

Pokud transcervikální špička není viditelná, může to znamenat nepozorované odmítnutí, prasknutí močové trubice pohybem nitroděložního tělíska v břišní dutině nebo prosté natažení nitky do děložního čípku nebo močové trubice v důsledku antikoncepčního pohybu nebo těhotenství. Jakmile zjistíte, zda jste těhotná nebo ne, musíte se pokusit zjistit nápravu pomocí speciálních nástrojů..

Pokud to není viditelné, je nutné provést ultrazvukové vyšetření, abyste zjistili, zda je nebo není v děloze. Alternativně lze k potvrzení přítomnosti šroubovice použít předozadní nebo boční paprsky. Pokud je v břišní dutině, musí se odtud odstranit pomocí laparoskopie nebo laparotomie.

Tato antikoncepce je populární obranou proti nechtěnému těhotenství. Účinnost spirál byla prokázána odborníky a správná instalace a řádný dohled během používání pro zdraví budou mít prospěch pouze pro ženské tělo.

Intrauterinní spirála. Vedlejší efekty

Intrauterinní zařízení jsou účinným prostředkem prevence nechtěného těhotenství, ale stejně jako jiné metody antikoncepce mají řadu možných vedlejších účinků a komplikací. Vedlejší účinky Vedlejší účinky jsou obvykle spojeny s typem použitého nitroděložního tělíska. Nevyskytují se často a jsou nejvýraznější v prvních třech měsících, poté většinou zmizí. Promluvme si podrobněji o nitroděložním těle obsahující měď. Nežádoucí účinky jsou: • Silná a prodloužená menstruace; •...

Počáteční schůzka s gynekologem2000
Opětovné jmenování gynekologa1800
Primární schůzka s gynekologem (Ph.D.)3000
Opakovaná schůzka s gynekologem (Ph.D.)2500
Primární schůzka s gynekologem (MD)3500
Následná schůzka s gynekologem (MD)3000
Absces bartholinové žlázy (pitva)13500
Aplikace léků na oblast vnějších orgánů (1 sezení)750
Biopsie děložního čípku (bez nákladů na histologii)3500
Pokročilá cervikální biopsie7000
Biopsie endometria (PIPELLE) (bez histologických nákladů)6500
Bougier cervikálního kanálu s anestezií4000
Intravenózní laserové ozařování krve (ILBI) 1 sezení1500
Odsávání z děložní dutiny6500
Odsávání z cervikálního kanálu4500
Užívání nátěru z pochvy, cervikálního kanálu a močové trubice pro stupeň čistoty, flóry500
Vaginální vyšetření450
Lancing retenčních cyst s koagulací (jedno zaostření)3500
Gynekologická masáž (10 sezení)10 000
Gynekologická masáž (jedno sezení)1500
Hysterosalpingografie12000
Hysteroskopie15000
Diagnostická kyretáž děložní dutiny8500
Diagnostická kyretáž cervikálního kanálu8500
Odstranění polypu endometria32000
Odběr vzorků500
CTG (KARDIOTOKOGRAFIE)2500
Cysta bartholinové žlázy (disekce a drenáž s anestezií)13500
Cysta bartholinové žlázy (excize s anestezií)25 000
Colpoperineorrhaphy30 000
Konizace děložního čípku25 000
Laser vaginálně1500
Laserová léčba eroze děložního čípku v 1 cm5000
Léčba patologie děložního čípku přístrojem "Surgitron" 1. stupeň komplikace (kolposkopie + "Instalagel" + sanitace)9600
Léčba patologie děložního čípku přístrojem "Surgitron" 2. stupeň komplikací (kolposkopie + "Instalagel" + sanitace)12000
Léčba patologie děložního čípku přístrojem "Surgitron" 3. stupně komplikace (kolposkopie + "Instalagel" + sanitace)18000
Léčba patologie děložního čípku přístrojem "Surgitron" 4. stupeň komplikací (kolposkopie + "Instalagel" + sanitace)21600
Léčba patologie děložního čípku lékem "Solkovagin" bez nákladů na lék3000
Kontaktní magnetická laserová terapie (1 sezení)1400
Kontaktní magnetická laserová terapie (10 sezení)11000
Lékařské ukončení těhotenství lékem "Mifegin" Francie12000
Lékařské ukončení těhotenství lékem "Mifepriston (Miropriston)" Rusko10500
Lékařské ukončení těhotenství lékem "Mifepriston (Miropriston)" Čína8500
Mini-potrat (vakuová aspirace)15000
Léčba perinea lékem500
Vaginální léčba léky (vaginální sanitace)1000
Paracervikální anestézie2000
Tracheloplastika36000
Umístění IUD Goldlily (ultrazvuk, nátěr flóry, s náklady na spirálu)12000
Umístění nitroděložního tělíska (IUD)8000
Nastavení systému produkujícího hormony „MIRENA“ (ultrazvuk + nátěr na flóru + „Instilagel“ + ultrazvuk po příští menstruaci)20 000
Zavedení nebo odstranění vaginálního kroužku1000
Vložení tamponu do pochvy (1 sezení)1000
Jednoduchá kolposkopie3000
RFE s hysteroskopií (samostatná diagnostická kyretáž, hysteroskopie, nemocniční komplex, krevní skupina, nátěr vaginální flóry, antibakteriální léčba 2 léky, pobyt na oddělení 1 den, intravenózní anestézie)40 000
Samostatná diagnostická kyretáž (WFD) dělohy20 000
Rozšířená kolposkopie3500
Laserové odstranění genitálních bradavic na 1 cm plochy1000
Odstranění vaginálních novotvarů laserem (vícečetné)12000
Odstranění polypu cervikálního kanálu pomocí přístroje „Surgitron“ (bez nákladů na histologii)6000
Odstranění nitroděložního tělíska bez komplikací (Sanace + "Instilagel" + Doporučení)3000
Složité odstranění nitroděložního tělíska (více než 7 let)11000
Odstranění cizího těla z pochvy3000
Odstranění genitálních bradavic metodou molekulární rezonance "Surgitron" v generalizovaném procesu17000
Odstranění genitálních bradavic metodou molekulární rezonance "Surgitron" - 1. kategorie7500
Odstranění genitálních bradavic metodou molekulární rezonance "Surgitron" - 2. kategorie10500
Odstranění genitálních bradavic metodou molekulární rezonance "Surgitron" - 3. kategorie14500
Odstranění cervikálního polypu6000
Sešívání panenské blány20 000
Složitá diagnostická excize25 000
Chirurgický potrat (až 12 týdnů)15000
Schillerův test950
Rychlý test na b-hCG300
Defloration8000
Plastická operace zadní části pochvy25 000
Plastická chirurgie stydkých pysků20 000
Plastická chirurgie přední vaginální stěny25 000
Kombinovaná hymenoplastika s korekcí přední vaginální stěny32500
 • "Moskevský doktor"
 • INN: 7713266359
 • Kontrolní bod: 771301001
 • OKPO: 53778165
 • OGRN: 1027700136760
 • LIC: LO-77-01-012765
 • "Chertanovo I"
 • INN: 7726023297
 • Převodovka: 772601001
 • OKPO: 0603290
 • OGRN: 1027739180490
 • LIC: LO-77-01-004101
 • "Protek"
 • INN: 7726076940
 • Převodovka: 772601001
 • OKPO: 16342412
 • OGRN: 1027739749036
 • LIC: LO-77-01-014453

Intrauterinní zařízení jsou účinná v prevenci nechtěného těhotenství, ale stejně jako jiné metody antikoncepce mají řadu možných vedlejších účinků a komplikací..

Vedlejší efekty

Projev vedlejších účinků je zpravidla spojen s typem použitého nitroděložního tělíska. Nevyskytují se často a jsou nejvýraznější v prvních třech měsících, poté většinou zmizí. Promluvme si podrobněji o nitroděložním těle obsahující měď. Vedlejší účinky jsou následující:

• Hojná a prodloužená menstruace;
• Bolest v podbřišku.

Při použití cívek obsahujících měď v prvních měsících je možná bohatá prodloužená menstruace, obvykle nevyžadují zvláštní lékařskou péči a odcházejí samy, měli byste se však určitě poradit s lékařem, protože tyto příznaky mohou naznačovat komplikace (mimoděložní těhotenství, děložní perforace, přerušené těhotenství atd.). ). Bolest v podbřišku, podobná kontrakcím, se často objevuje u žen, které před instalací spirály nerodily (neotěhotněly). V případě silné bolesti byste se měli poradit s lékařem, abyste vyloučili přítomnost komplikací (infekce, perforace dělohy atd.). Pokud jste si nainstalovali nitroděložní tělísko, mohou být vedlejší účinky následující:

• Nedostatek menstruace;
• Krvavý výtok, který není spojen s menstruací;
• hrubost a bolest v prsou;
• akné;
• Bolest hlavy;
• Nevolnost a zvracení;
• bolesti zad;
• Snížená sexuální touha;
• Podrážděnost, deprese.

Nedostatek menstruace (amenorea) je často přirozenou reakcí těla na hormonální terapii, která neovlivňuje reprodukční funkce ani celkové zdraví. Po odstranění hormonální cívky se menstruační cyklus zcela obnoví. Když se však objeví amenorea, musíte se poradit s lékařem, abyste vyloučili možné těhotenství (včetně mimoděložního). Normálně jsou možné nepravidelnosti v cyklu a vzhled malého krvavého výtoku po instalaci spirály, které zmizí po několika týdnech a nevyžadují léčbu. Pokud je po dlouhou dobu pozorován výtok skvrn bez ohledu na menstruaci, měli byste se poradit s lékařem, abyste vyloučili patologii.

Akné, otoky prsou, bolesti hlavy, nevolnost, bolesti na hrudi a narušený emoční stav mohou být důsledkem špatné tolerance k hormonálním lékům. Pokud tyto možné příznaky přetrvávají do tří měsíců, je vhodné odstranit cívku a použít jiné metody antikoncepce.

Komplikace

Komplikace jsou vzácné a vyskytují se z následujících důvodů:

• Použití spirály rizikovými ženami (je třeba vzít v úvahu relativní kontraindikace);
• Nedodržení doporučení k použití;
• Instalace spirály nezkušeným lékařem;
• Špatná spirála.

Je obvyklé kvalifikovat všechny komplikace v době, kdy se objeví:

• Objevil se během instalace spirály (perforace dělohy, prasknutí děložního čípku, vazovagální reakce);

• Souvisí s přítomností spirály (nevolnost, zvracení, bolest v podbřišku, časté bolestivé močení, hnisavý výtok, případně odmítnutí a ztráta spirály);

• Souvisí s extrakcí cívky (mimoděložní těhotenství, neplodnost, chronická pánevní bolest).

Mezi nejčastější komplikace patří:

• infekce;
• krvácení;
• Intenzivní bolest;
• Odmítnutí spirály.

Můžete se poradit, provést přesnou diagnostiku, kvalitativně nainstalovat nitroděložní tělísko nebo použít jiný typ lékařských služeb návštěvou našeho lékařského centra v Moskvě.

Menopauza je fyziologické období, během kterého reprodukční funkce ženy končí. V těle dámy dochází k hormonálním změnám, během nichž se mohou projevit různé nemoci a patologie.