První příznaky těhotenství po ovulaci: jak identifikovat dokončenou koncepci?

Myšlenka na těhotenství může nastat krátce před nástupem menstruačního cyklu. Pokud po několika dnech menstruace nepřijde, může to znamenat poruchu reprodukčního systému těla nebo koncepci, ke které došlo. Abyste si byli jisti, musíte si prostudovat jeho charakteristické příznaky..

Ovulační cyklus a oplodnění

Ovulační cyklus a oplodnění

Ovulace nebo uvolnění vajíčka z vaječníku za účelem oplodnění nastává přibližně 4–7 dní po skončení poslední menstruace. V důsledku nechráněného styku a připravenosti ženského reprodukčního systému je velmi pravděpodobné, že dojde k početí..

Fúze vajíčka a spermie vytváří novou buňku - zygotu. Je to ona, která se stává předchůdcem formování budoucího embrya.

Od okamžiku, kdy se zygota vytvoří a na začátku jejího dělení, je žena považována za těhotnou. Poté byste měli očekávat změny v obvyklé práci těla a vzhled prvních charakteristických znaků. Zpravidla se objevují velmi brzy - několik dní po ovulaci..

První příznaky těhotenství po ovulaci

První příznaky těhotenství

Známky, že je žena těhotná, jsou často viditelné pouhým okem krátce po ovulaci. První týden může být podobný předmenstruačnímu syndromu s větší intenzitou..

Nej výmluvnějšími příznaky početí mohou být růžový vaginální výtok v předvečer menstruačního cyklu. Tento jev je spojen s procesem implantace zygoty do dělohy. Mít bílý výtok po ovulaci je také považován za charakteristický znak těhotenství..

Pokud chcete otěhotnět, je důležité vědět, v který den se objeví charakteristické počáteční příznaky početí. První příznaky těhotenství po ovulaci jsou pozorovány hlavně ve specifické sekvenci:

 • 2-3 dny - oslabení imunitního systému;
 • 4. den po ovulaci - bolest v podbřišku a pravděpodobnost krvácení;
 • 7. den po ovulaci - výskyt hnědého vaginálního výtoku

Těhotenství se vyvíjí rychlým tempem, každý den dává nastávající matce nové pocity. Její tělo se přizpůsobuje vzniklým podmínkám, v souvislosti s nimiž má žena celkovou slabost a rychlou únavu.

Čtvrtý den po ovulaci může být znatelně nepohodlný kvůli bolestivosti a krvavému výtoku. Zvláštní pozornost je třeba věnovat 6. dni těhotenství. V této době stoupá bazální teplota. Jeho nárůst se tradičně týká prvního příznaku úspěšného početí. Bazální teplota se měří zavedením teploměru do konečníku vleže, bezprostředně po ranním probuzení..

V normálním stavu se bazální teplota ženy pohybuje v rozmezí 37-37,2 ° C. Jeho znatelné zvýšení, až na 37,5 ° C, často naznačuje připojení embrya ke stěnám dělohy. Zygota je nejprve v plovoucím stavu, sedm dní těhotenství je optimální období pro její fixaci v hlavním reprodukčním orgánu ženského těla.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat bazální teplotě 38 ° C a vyšší. Takový příznak může naznačovat patologii nebo přítomnost zánětlivých procesů v těle..

Když se rozhodnete uchýlit se k metodě měření bazální teploty, je důležité si uvědomit, že bude účinná, pouze pokud budou existovat předchozí pravidelná měření..

Týden po početí se stále více objevují další příznaky: toxikóza, překrvení ženského prsu, průjem, zvýšená nervová podrážděnost a další.

Toxikóza v raných stádiích a další příznaky početí

K časným známkám se brzy přidá nevolnost, značky pro zvracení a averze k určitým pachům. Dohromady vše naznačuje přítomnost toxikózy - speciální reakce ženského těla na vývoj embrya.

V prvním měsíci po početí se nevolnost a zvracení objevují nejčastěji v ranních hodinách a jsou častější den za dnem. Negativní reakce může být způsobena vůní vašeho oblíbeného parfému nebo vůní jídla vycházejícími z chladničky.

Kromě těch, které již byly zmíněny, jsou zaznamenány následující příznaky těhotenství po ovulaci:

 • křeče v dolní části břicha, které jsou důsledkem přítomnosti embrya v děloze;
 • bolestivost prsu, změna jeho tvaru a velikosti, zvýšená citlivost bradavek, expanze a tmavá pigmentace jejich halo;
 • náhlý pocit silné únavy a apatie s obvyklým způsobem života;
 • nápadná bledost (v prvních dvou dnech), přetrvávající bolesti hlavy, otoky a mdloby;
 • vyrážky po celém těle a na obličeji, plynatost, výskyt známek nachlazení a rýmy;
 • nadměrná podrážděnost a nervozita (takové znamení je spojeno s přizpůsobením těla změnám hormonálních hladin)

Mezi další běžné příznaky početí patří hypotenze (nízký krevní tlak) a časté nutkání močit..

Je důležité sledovat stav vaginálního výtoku po ovulaci. V počátcích mohou nabrat odstíny od světle hnědé po růžovou. Tato barva je normální a souvisí s procesem připojení embrya ke stěnám dělohy. Převaha červeného nebo tmavě hnědého výtoku může naznačovat vývoj patologie. Poté, co je embryo konečně fixováno v dutině pohlavního orgánu, objeví se poruchy v činnosti gastrointestinálního traktu..

První příznaky mohou zmizet po několika dnech nebo naopak - zhoršovat se každý den. Postupně se může přidat tachykardie (bušení srdce), nespavost, bolesti zad, zvýšená pigmentace kůže.

O podivném chování těhotných žen se už dlouho mluví. V zajímavé pozici mají mnozí dříve bez povšimnutí vkus a preference. Například těhotná žena může konzumovat potraviny, které dříve nepůsobily její zájem..

Těhotné ženy se často stávají sentimentálními a příliš emotivními. Mohou zažít přílivy něhy a lásky, které jsou náhle nahrazeny záchvaty podrážděnosti, agresivity a dokonce hysterie. To způsobuje nepohodlí a vytváří nedorozumění ostatních. V počátcích se často zaznamenává zapomnětlivost a neschopnost soustředit se na každodenní činnosti..

Medicína vysvětluje tyto jevy jako vedlejší účinky nejsilnější hormonální „exploze“ vyskytující se v těle nastávající matky. Charakteristické je následující: pokud u ženy došlo ke změnám nálady a zvýšené nervozitě dříve, během prvních dnů před nástupem menstruace se pravděpodobně projeví během nošení dítěte.

Podobnost charakteristických příznaků s jinými reakcemi těla

Podobnost charakteristických příznaků s jinými reakcemi těla

Existují situace, kdy nejčastějšími známkami zajímavé polohy nebyl stoprocentní důkaz přítomnosti embrya v děloze. Tyto příznaky mohou naznačovat přítomnost různých gynekologických onemocnění nebo naznačovat vývoj mimoděložního těhotenství..

Nejvýraznější příznaky, jako je absence menstruace, citlivost prsů nebo bolest v podbřišku, mohou naznačovat narušení reprodukčního systému ženského těla. Mohou se objevit při nadměrném úbytku hmotnosti v důsledku užívání hormonální perorální antikoncepce nebo naznačovat přítomnost chronického zánětu, vyvíjejících se nádorů, hormonální nerovnováhy.

Bolest v břiše ženy a krvácení z pochvy může naznačovat pravděpodobnost potratu nebo zmeškaného těhotenství, může být vedlejším účinkem užívání určitých antikoncepčních pilulek, infekcí nebo zranění během pohlavního styku..

Častým nutkáním na močení mohou být příznaky přítomnosti určitých závažných onemocnění v těle - diabetes mellitus nebo onemocnění urogenitálního systému (cystitida, pyelonefritida). Může se vyvinout v důsledku nadměrného příjmu tekutin nebo zneužívání diuretik.

V tomto ohledu je nejspolehlivějším způsobem, jak potvrdit těhotenství, stále absolvování všech nezbytných testů a vyšetření gynekologem.

Jak potvrdit, zda je žena těhotná

Těhotenský test

Existuje mnoho způsobů, jak potvrdit, zda je žena skutečně těhotná. Důležitým znakem úspěšného početí je barva ženské moči. Dlouho bylo poznamenáno, že po svém vzniku získává tmavě žlutý odstín..

Díky ultra citlivým vložkám jsou moderní těhotenské testy obzvláště přesné a schopné prokázat spolehlivý výsledek doslova týden po početí.

Ultrazvukové vyšetření (sonografie) pomocí transvaginálního senzoru umožňuje detekovat přítomnost plodu již za 3-4 týdny. Embryo se stane viditelným, když oplodněné vajíčko dosáhne délky 1,5 milimetru. Lékař rozlišuje mezi novotvarem uvnitř dělohy, který má tvar oválné bubliny a skládá se z embrya a jeho ochranné skořápky.

Ultrazvukem lze navíc na vaječníku detekovat přítomnost nevýznamné formace ve formě cysty - žlutého tělíska. Právě ten produkuje potřebné hormony a chrání plod v rané fázi jeho vývoje. Poté, co embryo dosáhne velikosti asi 20 milimetrů, bude odborník schopen rozlišit své první nezávislé pohyby.

Ultrazvukové vyšetření pomáhá včas zjistit vývoj nežádoucího mimoděložního těhotenství. Poté bude embryo nalezeno v přívěskech ženy (ve vaječnících, ve vejcovodech nebo pobřišnici).

Po všech vyšetřeních a potvrzení početí musí nastávající matka každý den pečlivě sledovat stav svého těla, užívat vitamíny pro těhotné ženy, dodržovat denní režim a dodržovat všechny pokyny porodníka-gynekologa. To pomůže bezpečně nést dlouho očekávané dítě a poté si bez komplikací uvědomit hlavní účel ženy - dát zázrak narození dítěte.

Jaké jsou první příznaky početí po ovulaci a kdy provést těhotenský test

Neosvícení lidé věří, že těhotenství lze určit pouze lékařským vyšetřením nebo v okamžiku, kdy se ženě výrazně zvětší žaludek a začne toxikóza. Není tomu tak, první příznaky početí pocítíme v blízké budoucnosti po „úspěšném“ styku. Dívka, která již prošla těhotenstvím a porodem, bude navíc schopna určit okamžik oplodnění sama. Pro ni jsou tato znamení přirozená a radostná, protože se brzy stane matkou!

Hnojení a těhotenství

Před narozením nového života protéká vejcovody spousta spermií. Jako parta - několik milionů. Vejce se pohybuje směrem k nim. Je zralá a plně připravená k oplodnění.

Příroda zajišťovala přirozený výběr již v této fázi existence. Do vajíčka pronikají pouze ti nejsilnější, nejrychlejší a nejodolnější, zbytek umírá.

Po kontaktu spermií s vejcem se objeví zygota. To je základ, od kterého se bude budoucí člověk vyvíjet. Právě v tuto chvíli začíná těhotenství.

Zygota se začíná rozpadat téměř okamžitě po svém objevení. Faktem je, že zpočátku je to jen jedna buňka a pro úplnou tvorbu embrya se musí zygota zvětšit, stát se vícebuněčnou.

První dojmy

Pět dní po okamžiku oplodnění se zygota promění v blastocystu. V této době je plod stále ve vejcovodech, hledá místo pro připoutání a plný vývoj..

Na konci tohoto procesu začíná fáze dělení a zároveň první známky početí.

Během prvních dvou nebo tří dnů po oplodnění nelze těhotenství zjistit ani z vlastních pocitů nastávající matky, ani z lékařských testů..

Stále však existují určité „lidové“ příznaky. Tyto zahrnují:

 • Bolení břicha. Někdy silná, někdy vůbec.
 • Nepohodlí v mléčných žlázách. Je spojena s hormonálními změnami v těle.
 • Změna bazální teploty. Necítí se to tak, musíte to změřit.

Níže se podrobněji podíváme na všechny tyto příznaky těhotenství a některé další..

Hlavní příznaky početí po ovulaci

Každá žena je individuální, každý organismus reaguje na náhlou změnu odlišně. Pokud jedna dáma po dlouhou dobu necítí vůbec žádné příznaky oplodnění, pak druhá může téměř okamžitě začít trpět silnou bolestí.

Nepohodlí na hrudi

Přibližně 90% očekávaných matek má tento příznak. To se projevuje bolestivými pocity a pocitem tíhy v mléčných žlázách..

Zároveň se před první předpokládanou menstruací (která nepřijde) zvětší prsa a stane se více zaoblenou. Bradavky se rozšiřují a ztmavují.

Tento proces je spojen s přípravou na budoucí laktaci. Pamatujte, že ne vždy se objeví bolest, ale úprava mléčných žláz je nevyhnutelná..

Výtok během těhotenství

Až do 13. týdne těhotenství je ženský reprodukční systém řízen hormonem progesteron. Určuje povahu vaginálního výtoku. Zpravidla nemají charakteristický zápach, spíše silný. Konzistence trochu připomíná vaječný bílek.

Pokud je vše v pořádku se zdravím nastávající matky, pak tento výtok nezpůsobuje pálení a svědění. Po 13. týdnu začíná hormon estrogen aktivněji fungovat, trochu to změní povahu sekrecí. Vezměte prosím na vědomí, že je povolena bělavá barva hlenu, ale sraženiny by neměly být - to je známka patologie.

Bolestivé pocity v břiše

Tento příznak musí být velmi pečlivě sledován. Pokud je bolest silná a nepřestává déle než 2–3 týdny, můžeme hovořit o mimoděložním těhotenství. V takové situaci musíte určitě navštívit lékaře a podstoupit vyšetření..

V normálním průběhu těhotenství jsou bolesti soustředěny v dolní části břicha, někdy v přírodě. Cítí se jako typická bolest během menstruace..

Některé ženy spojují tento příznak s prudkým nárůstem dělohy, ale to je chyba - doba těhotenství je stále příliš krátká. Toto je jen příprava těla na porod a porod dítěte..

Dysfunkce gastrointestinálního traktu

Po připojení embrya k děloze dojde k rozrušení gastrointestinálního traktu. To je u každého vyjádřeno různými způsoby, ale v průměru příznaky vypadají, jak je popsáno níže..

 • Říhání. Kyselý, vyskytuje se kdykoli během dne, ale nejčastěji ráno.
 • Pálení žáhy. Silné, někdy léky se s tím nemohou vyrovnat. Pokud příznak nezmizí po dlouhou dobu, stojí za to poradit se s lékařem..
 • Ztráta chuti k jídlu. Nemluvě o tom, že to velmi úzce souvisí s gastrointestinálním traktem, ale odmítnutí některých potravin a dokonce i pachů často vede ke zvracení. Navíc to není toxikóza..
 • Zvracení Stává se to málokdy bezdůvodně, nejčastěji kvůli okolnostem z předchozího odstavce.

Změna bazální teploty

Měření bazální teploty je nezbytné pro každou ženu, která plánuje těhotenství. Jeho prudký nárůst naznačuje, že došlo k ovulaci, to znamená, že šance na početí je v tuto chvíli velmi vysoká.

Pokles bazální teploty naznačuje konec „plodného“ období, ale pokud neklesne několik dní po sobě (ovulace sama trvá 24-36 hodin), došlo k početí.

Nedostatek progesteronu může anulovat účinek tohoto příznaku. Jinými slovy, došlo k početí, ale bazální teplota se nezvýšila. Situace je nebezpečná, protože existuje vysoké riziko potratu.

Stanovení hladiny hCG

Nemluvě o tom, že se jedná o příznak samotného početí, obvykle se lidský choriový gonadotropin měří po zjištění skutečnosti, že je těhotná, ale v některých případech je předepsána analýza při pokusu o určení, zda došlo k oplodnění.

Tento hormon se začíná aktivně produkovat po připojení oplodněného vajíčka k děloze. Proto jeho úroveň neustále roste, čím dále od početí, tím silnější. Má smysl měřit to 6-10 dní po početí, maximální hladina hCG dosahuje za 11-12 týdnů a do poloviny těhotenství klesá a stabilizuje.

Jaký den se objevují?

Všechna uvažovaná znamení jsou velmi individuální. Rychlost jejich projevu do značné míry závisí na hormonálním pozadí a celkovém zdraví ženy..

V průměru se příznaky projeví 6-10 dní po úspěšném pohlavním styku. Začíná porucha gastrointestinálního traktu, téměř okamžitě je spojeno nepohodlí v dolní části břicha a mléčných žláz.

V některých případech je proces zpožděn až o 13-14 dní. Pokud do této doby neexistují žádné příznaky těhotenství, ale existuje stoprocentní důvěra v úspěšné početí, musíte jít do nemocnice.

Prvním příznakem je zvýšení bazální teploty. Vyskytuje se téměř okamžitě, lze jej detekovat druhý den po početí. Ale není to tak zřejmé jako například bolest břicha. Lze jej detekovat pouze úmyslně, takže pokud žena neplánovala těhotenství, objeví se u ní příznaky pouze týden po pohlavním styku nebo dokonce více.

Těhotenský test

Legendární „dva pruhy“ lze použít i bezprostředně po pohlavním styku, ale nebudou vykazovat přesný výsledek. Těhotenský test je relevantní po prvním zpoždění menstruace. Ale ani v tomto případě není přesnost vždy 100%..

Pro maximální spolehlivost spolehlivého výsledku se doporučuje použít několik testů najednou a od různých cenových kategorií a od různých výrobců. Pokud většina z nich vykazuje pozitivní výsledek, došlo k oplodnění.

Ale testy mají vážný vedlejší účinek. Někdy dávají pozitivní výsledek u jakéhokoli onemocnění vaječníků a dělohy, nejčastěji rakoviny. Nyní nebudeme hovořit o rakovinovém nádoru, pouze řekneme, že pokud testy ukážou pochybné výsledky, nebyly žádné známky ovulace a došlo ke koncepci ze "zdravotních důvodů", pak musíte podstoupit ultrazvukové vyšetření. Toto je dnes nejpřesnější způsob stanovení těhotenství..

Nepřímý

Další příznaky nepřinášejí mnoho výhod, protože nemluví přímo o těhotenství a od ženy si berou hodně síly. Nejprve se jedná o změnu psycho-emocionálního stavu nastávající matky. Nejen, že v těle probíhají hormonální změny, ale také se hromadí spousta obav a obav.

 • Jak zareaguje tvůj manžel? Patří sem také maminka, přítelkyně, blízcí a vzdálení příbuzní.
 • Vytáhneme dítě finančně? V moderních podmínkách je to opodstatněný strach.
 • Budu schopen porodit a porodit zdravé dítě? Každá normální matka se obává o stav svého potomka.

Ukazuje se tedy, že nastávající matka se stává podrážděnou, je neustále nervózní, přemáhají ji pochybnosti a rozpory.

Další nepřímé znaky poněkud připomínají začínající nachlazení. Žena trpí nespavostí, která mimochodem zvyšuje její emoční stres. Tělesná teplota se může nějakou dobu udržovat na 37,5.

Na tom není nic špatného, ​​ovlivňuje to začátek hormonálních změn v těle. S tím je také spojena konstantní nazální kongesce. Pokud existuje podezření na těhotenství, pak když se tyto příznaky objeví, musíte jít k lékaři.

Nic nebezpečného, ​​ale pokud se najednou skutečně ukáže, že je nachlazení, pak nenarozenému dítěti hrozí utrpení.

Výjimky z pravidla

Obecné příznaky časného těhotenství jsme již zkoumali; nacházejí se u naprosté většiny nastávajících matek. Existují však zvláštní příznaky, řekněme, výjimky z pravidla. Tato symptomatologie je poměrně vzácná a žena ji ne vždy vnímá jako signál o početí, ke kterému došlo..

 • Libido se mění. Hormonální změny ovlivňují úroveň sexuální touhy. Může to stoupat i klesat a ženy to málokdy spojují s oplodněním..
 • Atypická menstruace. Ne vždy, s nástupem těhotenství, menstruace okamžitě zmizí, někdy se jen trochu změní, než úplně zmizí. Výtok mění stupeň hojnosti, mísí se s ním neobvyklý zápach.
 • Časná toxikóza. Obvykle se vyskytuje v 6-7 týdnech těhotenství, ale ve vzácných případech začíná v 10-20 dnech. Nejčastěji to není příliš mnoho, ale existují výjimky..
 • Časté výlety na toaletu. Rostoucí děloha a její tlak na močový měchýř s tím nemají nic společného, ​​období je příliš krátké. Důvod spočívá v hormonálních nárazech.

Tyto příznaky mohou potvrdit hlavní příznaky těhotenství..

Jakmile si žena uvědomí svůj nový stav, musí začít pečlivě sledovat stav svého zdraví, protože v jejích rukou je blahobyt budoucího dítěte!

Známky početí po ovulaci

Žena se o dosaženém početí může dozvědět ještě před datem očekávané menstruace. Již v této fázi dává embryo, které proniklo do dělohy, signály o jeho existenci. V ženském těle dochází k významným změnám, které ovlivňují její pohodu.

 1. Jak pochopit, co se stalo po početí po ovulaci?
 2. Známky početí v prvních dnech po ovulaci
 3. Je možné cítit oplodnění vajíčka po ovulaci?
 4. Příznaky početí po ovulaci v prvních dnech.
 5. Bolestivé pocity v břiše
 6. Dysfunkce gastrointestinálního traktu
 7. Nepohodlí v prsou
 8. Náhlá cystitida
 9. Změna bazální teploty
 10. Změna úrovní hCG
 11. Krvavé problémy
 12. Známky početí po ovulaci ve dne (oplodnění ve dne po ovulaci).
 13. Den 4 po ovulaci - příznaky těhotenství
 14. 5. den po ovulaci - příznaky těhotenství
 15. 6 dní po ovulaci - příznaky těhotenství
 16. 7 dní po ovulaci - příznaky těhotenství
 17. 8 dní po ovulaci - příznaky těhotenství
 18. 9. den po ovulaci - příznaky těhotenství
 19. Co dělat po sexu, abyste zvýšili své šance na otěhotnění?

Jak pochopit, co se stalo po početí po ovulaci?

Připravenost ženského těla na početí je určena úrovní pohlavních hormonů. Každá žena má tento proces svým vlastním způsobem. Den ovulace závisí na délce menstruačního cyklu. Čím delší je, tím později dojde k ovulaci. Vajíčko je oplodněno spermatem asi za 48 hodin po prasknutí folikulu. Během tohoto období dochází k formálnímu početí. Těhotenství však nelze nazvat úspěšným, protože k implantaci ještě nedošlo.

Výsledné embryo je směrováno do dělohy. Cesta mu trvá 7-10 dní. Jakmile je v děloze, embryo si vybere nejvhodnější místo pro implantaci. Proces implementace trvá ještě několik dní. Teprve poté se začne do krve uvolňovat hormon hCG, na který reagují těhotenské testy.

Známky početí v prvních dnech po ovulaci

Jak pochopit, že k početí došlo po ovulaci? Existují známky početí po ovulaci, které lze použít k diagnostice těhotenství ještě před zpožděním. Jsou považovány za subjektivní, protože jsou také charakteristické pro předmenstruační období. Odborníci doporučují analyzovat všechny příznaky společně. Nejvýraznějším znakem úspěšného oplodnění však bude pozitivní těhotenský test nebo krevní test. Mezi nepřímé známky zajímavé pozice patří:

 • Těžkosti v břiše;
 • Narušení gastrointestinálního traktu;
 • Exacerbace urogenitálních onemocnění;
 • Změna ukazatelů bazální teploty;
 • Krvavé problémy.
 • Změna chuťových návyků.
 • Transparentní výtok z genitálií. Jsou bez zápachu a bez barvy.
Krvavé problémy

Je možné cítit oplodnění vajíčka po ovulaci?

Každé těhotenství je jedinečné. Existují ženy, které jsou schopné pocítit těhotenství v prvním týdnu. Poslechem svého těla žena chápe, že došlo k oplodnění vajíčka. Sotva existuje tak citlivá žena, která cítí ten velmi specifický okamžik oplodnění..

Existují však příznaky a příznaky, které mohou naznačovat, že došlo k oplodnění. Některé ženy tvrdí, že pociťují časné příznaky brzy po předpokládaném datu početí. Pokud se cítíte neobvykle a chcete vědět, zda jste těhotná, nejrychlejším způsobem je provést domácí těhotenský test, který ve většině případů poskytne spolehlivé výsledky..

Příznaky početí po ovulaci v prvních dnech.

V každém případě se příznaky projeví individuálně. Psychologický faktor má velký význam. Pokud žena neplánuje těhotenství, pak si nevšimne změn v těle. Hlavní projevy těhotenství jsou:

 • Emoční labilita;
 • Ospalost;
 • Zvýšení velikosti a vzhledu bolestivosti mléčných žláz;
 • Nadýmání;
 • Únava;
 • Změna libida;
 • Narušení gastrointestinálního traktu.
Libido

Bolestivé pocity v břiše

Známky početí po ovulaci se zpravidla projeví po 10-12 dnech. Mezi nimi je bolest v dolní části břicha. Jsou vyvolány implantačním procesem. Když se embryo udrží v děloze, může dojít k poškození krevních cév. Kromě toho jsou prováděny svalové křeče. Děloha se postupně zvětšuje. Kombinace těchto procesů stimuluje bolestivý syndrom. Žena cítí pocit lehkého usrkávání, který nemá vliv na výkon.

Dysfunkce gastrointestinálního traktu

K narušení trávicího systému dochází pod vlivem hormonálních změn. Nástup těhotenství je doprovázen zvýšením hladiny progesteronu. Vyvolává zvýšení produkce plynu a výskyt průjmů. Některé ženy po početí změní své preference vkusu nebo ztratí chuť k jídlu..

Nepohodlí v prsou

Změny v mléčných žlázách jsou jedním z běžných příznaků početí. Ihned po připojení vajíčka se na hrudi objeví brnění. Bradavky se stávají citlivějšími. Mění se také objem mléčných žláz. Podobné příznaky jsou způsobeny zvýšením hormonů hCG a progesteronu.

Náhlá cystitida

Některé známky početí po ovulaci způsobují u ženy rozpaky, protože souvisejí s těhotenstvím pouze nepřímo. V počátečních fázích zajímavé polohy se mění mikroflóra pochvy. Počet patogenů může překročit normu. Pokud bakterie vstoupí do močové trubice, objeví se příznaky cystitidy. Patří mezi ně bolesti v podbřišku a časté močení. Chronická cystitida se může během těhotenství zhoršovat na pozadí oslabení těla.

Změna bazální teploty

První známky početí po ovulaci často rozpoznají ženy, které si udržují graf bazální teploty. Měří se každý den rektální cestou. Teplota se zaznamenává do grafu. Na základě obdržených informací je nakreslena zakřivená čára. Ve folikulární fázi cyklu se teplota pohybuje od 36,5 ° C do 36,8 ° C. Před ovulací klesá o několik stupňů. Pokud došlo k oplodnění, teplota stoupne pouze v luteální fázi. Pokud nedojde k početí, indikátor před nástupem menstruace poklesne na 36,5 ° C.

Tabulka bazální teploty.

Studie bazální teploty je orientační, pouze pokud má žena pravidelný cyklus a studie se provádí průběžně. Indikátor mohou ovlivnit následující faktory:

 • Stresující situace;
 • Sexuální styk den předem;
 • Užívání hormonálních léků;
 • Nadměrná fyzická aktivita.

Změna úrovní hCG

Známky početí po ovulaci nejsou tak spolehlivé jako hladina hCG v těle. Těhotenský hormon se začíná uvolňovat do krve rychleji než do moči. Proto krevní test ukáže těhotenství rychleji než těhotenský test. Skutečnost, že byla koncepce dokončena, je indikována výsledkem více než 5 jednotek.

Krvavé problémy

Ve vzácných případech je těhotenství indikováno výskytem krvavého výtoku. Vznikají v důsledku poškození krevních cév během zavádění embrya do děložní dutiny. Během implantace se objeví jen malé množství krve. Pokud je toho hodně, můžeme hovořit o hrozbě ukončení těhotenství. Na pozadí krvavého výtoku se mohou objevit další příznaky. Žena by měla být varována následovně:

 • Významné zvýšení tělesné teploty;
 • Křečovitá bolest v perineu;
 • Závrať;
 • Hnisavý výtok.

Známky početí po ovulaci ve dne (oplodnění ve dne po ovulaci).

Jak víte, že po ovulaci došlo k početí? Když víte, co se děje po početí, můžete zjistit těhotenství předem. Chcete-li to provést, měli byste poslouchat tělo a věnovat pozornost i těm nejmenším detailům. Známky oplodnění vajíčka po ovulaci se objevují 1-2 dny po implantaci vajíčka. K tomuto procesu dochází 7-12 dní po setkání spermií s ženským oocytem. U některých žen se příznaky těhotenství projeví až po zpoždění menstruace. Test bude reagovat na těhotenství 2-3 dny po implantaci.

Den 4 po ovulaci - příznaky těhotenství

4. den po ovulaci nebudou žádné známky úspěšného početí. To je způsobeno skutečností, že ženské tělo nerozumí tomu, co se stalo, protože nedošlo k implantaci. Ve velmi vzácných případech můžete určit hladinu hCG.

5. den po ovulaci - příznaky těhotenství

V případě početí pátý den po ovulaci budou příznaky těhotenství následující:

 • Zvýšení bazální teploty o 0,1 - 0,2 stupně oproti obvyklé teplotě ve druhé fázi cyklu;
 • Nevolnost a třes rukou;
 • Bolest a brnění v dolní části břicha;
 • Zvýšený objem prsou;
 • Snížená imunita;
 • Cystitida po ovulaci jako známka těhotenství (kvůli snížené imunitě)

6 dní po ovulaci - příznaky těhotenství

Šestý den jsou možné následující příznaky:

 • Nevolnost;
 • Zvýšená bazální teplota;
 • Brnění nebo brnění ve vaječníku;
 • Snížená imunita;
 • Otok prsou.

7 dní po ovulaci - příznaky těhotenství

 • Toxikóza;
 • Mírný světle hnědý nebo růžový výboj
 • Může přitahovat spodní část břicha jako před menstruací;
 • Pocit pálení možný;
 • Změny plánu BT.

8 dní po ovulaci - příznaky těhotenství

Začátek druhého týdne embryonálního vývoje odpovídá prvnímu kritickému období tvorby. Během této doby vedou teratogenní faktory ke smrti embrya. Pokud však přežije, nemá žádné vývojové vady. Po dobu 8 dnů po ovulaci mohou být příznaky těhotenství následující:

 • Otok;
 • Svědění na hrudi;
 • Nadýmání a plyn;
 • Průjem po ovulaci je možným příznakem těhotenství;
 • Můžete se cítit neustále unavení;
 • Bolesti hlavy;
 • Závrať.

9. den po ovulaci - příznaky těhotenství

Je snadné předpokládat, že 9. den po ovulaci má žena luteální fázi. Během tohoto období se tvoří takzvané žluté tělo..

Pokud došlo k početí, pak bude androgen, progesteron, estradiol produkován až do porodu. Pokud nedošlo k oplodnění, koncentrace se postupně sníží a povede k odmítnutí endometria dělohy a začátku nového menstruačního cyklu..

Co dělat po sexu, abyste zvýšili své šance na otěhotnění?

Aby mohlo dojít k početí, nestačí praktikovat nechráněný styk. Vejce musí být nejen oplodněno, ale také úspěšně připojeno k děložní dutině. Aby k tomu došlo, měla by se žena v luteální fázi cyklu zdržet zvedání závaží. Měli byste se také vyvarovat užívání silných léků. Správná výživa bude mít pozitivní vliv na implantaci. Doporučuje se poskytovat vitamíny A, E a C..

Aby se zvýšila šance na početí, musí žena po intimitě chvíli ležet. To umožní spermatu bez překážek vstoupit do vejcovodů. Nejlepší je praktikovat pohlavní styk den před ovulací a do 24 hodin po ovulaci. Během těchto období dosáhne plodnost ženy svého vrcholu..

Může být bolest po ovulaci prvním příznakem těhotenství?

Jednou z hlavních stop nástupu těhotenství je bolest, která se objeví přibližně 4 dny po nástupu ovulace..

 1. Bolest po ovulaci jako známka početí
 2. Jakou bolest lze pozorovat v prvních dnech těhotenství
 3. Další známky úspěšného početí

Bolest po ovulaci jako známka početí

Když dojde k těhotenství po ovulaci, ženy si často všimnou, že vaječník začíná bolet. Můžete také pociťovat nepohodlí v dolní části zad nebo v děloze.

Pokud došlo k početí, začne se během ovulace objevovat více bolesti po dobu 6-7 dnů. Toto období je pro implantaci nejpříznivější a je nejaktivnější. Tyto pocity budou trvat od jedné hodiny do jednoho dne..

Během tohoto období může žena na spodním prádle vidět pár kapek krve, které mohou omylem nabrat menstruaci. Ve skutečnosti se tento proces nazývá implantační krvácení. Vypadá to, že je oplodněné vajíčko připevněno ke stěně dělohy..

Jakou bolest lze pozorovat v prvních dnech těhotenství

Těhotenství je velmi vážné období. A ženské tělo se na to připravuje a prochází mnoha změnami, a to jak na fyziologické, tak na hormonální úrovni. Mnohé z nich jsou pro budoucí matky velmi bolestivé. Lze pozorovat:

 • bolesti zad a břicha;
 • bolest hlavy. Když hormony zuří, neurologické příznaky se dramaticky mění. Těhotná žena si proto může neustále stěžovat, že ji často bolí hlava..

Někteří pacienti chodí se stížnostmi k lékaři, sotva pociťují břišní nepohodlí. O své „zajímavé pozici“ zatím nevědí. Věc je, že bolestivý pocit může být vyvolán pouze mikroskopickým poškozením sliznice nebo cévy. Normální může být také pár kapek krve..

Břicho může také bolet kvůli změnám v hormonálních hladinách. Je to proto, že v krvi je více progesteronu..

Dalším nepříjemným pocitem je skutečnost, že jsou vazy natažené a mění se také těžiště. Tyto příznaky nejsou škodlivé a není kvůli nim nutné navštívit lékaře..

Další známky úspěšného početí

Plod se snaží komunikovat svou existenci od prvních dnů. Znaků je dost, jen si je musíte všimnout..

Závažnost v dolní části břicha. V oblasti pánve se objevují nepohodlí. Tyto příznaky se mohou objevit již první týden. Mluví o tom, že se děloha stala přecitlivělou, i o změnách, které v ní nastaly. Každý organismus se cítí jinak. Všichni pacienti proto pojmenovali jiný práh bolesti. Ale téměř všichni uvedli, že během dalších těhotenství se bolest projevila mnohem silněji..

Prsa jsou oteklá a citlivější. Toto znamení je charakteristické pro jednu z fází vývoje dítěte. První týden po oplodnění mohou být prsa přecitlivělá. Bolest je také považována za normu. Ale tato funkce je volitelná. Některé dámy tvrdily, že v prvním týdnu po narození plodu nebyly pozorovány žádné pocity.

Malátnost, celková slabost. Problémy s pohodou a špatnou náladou se mohou stát častým doprovodem těhotenství. Možné je také zhoršení imunity..

Porušení menstruačního cyklu (zpoždění). Někdy je možné, že k menstruaci dojde za 1 měsíc těhotenství, protože vajíčko se může dostat do dělohy až za 15 dní. Opakování po 2 měsících však naznačuje, že nastal problém a musíte jít k lékaři.

Toxikóza. Jeden z prvních známek toho, že přišel zázrak.

Známky oplodnění vajíčka, příznaky početí

Klinické příznaky těhotenství se začínají objevovat po 3-4 týdnech těhotenství. Proces oplodnění vajíčka je naplánován denně a každé období má své vlastní příznaky..

Jak probíhá oplodnění?

Hnojení je složitý proces skládající se z několika fází. Mezi ně patří:

 • stanovení ovulace, ke zvýšení šance na úspěšné oplodnění;
 • vstup spermií do oblasti ženských genitálií;
 • fúze reprodukčních gamet s tvorbou zygoty;
 • pohyb oplodněného vajíčka z vejcovodů do děložní dutiny;
 • připojení a zavedení embrya do endometria.

Čas potřebný k oplodnění je určen životním cyklem gamet. Vaječná buňka je schopna přijímat spermie do 12-24 hodin. Spermie může být v těle aktivní po dobu 7 dnů. Stanovení období ovulace je proto důležité pro úspěšné oplodnění..

Který den po ovulaci dochází k těhotenství??

Načasování těhotenství je určeno životním obdobím vajíčka a spermií a také dobou pohlavního styku.

Pokud se to stalo v den, kdy oocyty opouštějí folikuly, mělo by dojít k těhotenství za týden. V případě, že sperma vstoupila do ženského těla několik dní před ovulací, dojde k oplodnění 3-4 dny po uvolnění vajíčka.

Příznivé období pro početí

Nejpříznivějším obdobím pro oplodnění je den ovulace. Vaječná buňka si zachovává svoji životaschopnost po dobu 12-24 hodin, spermie - asi týden.

Mužské zárodečné buňky mohou vstoupit do těla několik dní před ovulací a udržet si plodnost. Proto je příznivé období pro početí považováno za týden před uvolněním zralého oocytu a den po něm.

Termín oplodnění vajíčka

Termín oplodnění vajíčka je určen obdobím jeho životaschopnosti. Po uvolnění zralého oocytu z folikulu si zárodečná buňka zachovává schopnost oplodnění po dobu 12-24 hodin. Během této doby musí spermie proniknout do vajíčka. Pokud se tak nestane, oocyt ukončí svůj životní cyklus. Další možnost početí přijde za měsíc..

Příznaky oplodnění

K určení přítomnosti těhotenství je nutné provést krevní test na hCG 14 dní po oplodnění. Kromě toho existují příznaky, jejichž přítomnost může naznačovat úspěšné početí..

Naštvaný gastrointestinální trakt

První příznaky oplodnění mohou souviset s dysfunkcí gastrointestinálního traktu. To je vyjádřeno následujícími příznaky:

 • pocit nevolnosti;
 • pravidelné zvracení;
 • přeplněnost a nadýmání;
 • narušení vkusu.

Tyto příznaky jsou typické pro období, kdy je embryo implantováno do děložní dutiny..

Cystitida

Těhotenství je doprovázeno změnou hormonálních hladin. To může vyvolat oslabení ochranných funkcí těla. Se sníženou imunitou se zvyšuje šance na infekci. Močový systém nejčastěji trpí rozvojem cystitidy.

Změna bazální teploty

Vysoký počet bazálních teplot během druhé poloviny menstruačního cyklu může naznačovat těhotenství.

Změna úrovní hCG

Zvýšení hladiny hCG v krvi je spolehlivým znamením úspěšného oplodnění vajíčka po ovulaci. Tato analýza se provádí 2 týdny po početí. Prudké zvýšení koncentrace naznačuje těhotenství.

Bolest na hrudi

Na pozadí těhotenství dochází ke změně hormonálních hladin. To se odráží ve stavu mléčných žláz. Úspěšné oplodnění vede ke zvětšení a citlivosti prsou. Tyto příznaky jsou typické pro nástup menstruace. Na pozadí těhotenství však získávají výraznější a prodloužený průběh..

Psychologické změny

Emoční labilita je charakteristickým znakem těhotenství. Žena začne být kňouravá, podrážděná, úzkostlivá. Časté výkyvy nálady jsou způsobeny hormonálními změnami v těle..

Krvavé problémy

V tomto případě máme na mysli implantační krvácení, ke kterému dochází po úspěšném zavedení embrya do stěny dělohy. Přidělené prostředky mají skromný rozmazaný charakter. Často vnímán jako nástup menstruace. V případě výrazného krvácení, které trvá dlouhou dobu, se doporučuje poradit se s lékařem.

Nadýmání

Plyn a nadýmání se často objevují během prvních týdnů těhotenství. Obvykle odezní na konci menstruačního cyklu. V některých případech dochází k nesnášenlivosti určitých potravin nebo pachů. Jsou možné nové stravovací návyky.

Břišní křeče

Vzhled tahavých bolestí v podbřišku a opakované křeče jsou charakteristické pro těhotenství. Za normálních okolností příznaky zmizí po několika dnech. Pokud dojde ke zvýšení bolesti, měli byste se poradit s lékařem.

Únava

Hormonální nerovnováha je příčinou mnoha změn v těle těhotné ženy. Vede to k únavě, ospalosti, únavě.

Zvýšené příznaky PMS

První příznaky těhotenství jsou často podobné příznakům PMS. Pokud se klinické příznaky stanou výraznými a prodlouženými, může to znamenat patologické připevnění plodu. V tomto případě je návštěva ošetřujícího lékaře povinná.

Bolení břicha

Pro první týdny těhotenství jsou charakteristické tahavé periodické bolesti v podbřišku. V některých případech se syndrom bolesti může rozšířit do bederní oblasti..

Snížená imunitní obrana těla

Aby ženské tělo nevnímalo embryo jako cizí těleso, ochranné funkce těla se snižují. To umožňuje embryu úspěšně se připojit a proniknout do endometria..

Zpožděná menstruace

Nejcharakterističtější známkou nástupu těhotenství. Pokud menstruace nenastala včas, zvyšuje se šance na úspěšné oplodnění. Nakonec můžete potvrdit těhotenství krevním testem na hladinu hCG..

Nevolnost a zvracení

Dysfunkce gastrointestinálního traktu, hormonální změny v těle vyvolávají nevolnost. Zvracení je také běžným příznakem těhotenství..

Známky početí v prvním týdnu

První týden následuje konečné připojení embrya ke stěně dělohy. První příznaky po početí mohou být:

 • krvavý výtok z genitálií;
 • tahání periodických bolestí v podbřišku;

Výtok indikuje úspěšné zavedení embrya do endometria dělohy. Po několika dnech odejdou samy. Pokud bolest a krvácení přetrvávají po dlouhou dobu, měli byste se poradit s lékařem.

Známky oplodnění vajíčka ve druhém týdnu

Druhý týden těhotenství je charakterizován aktivním dělením embrya. Roste ve velikosti. Klinické příznaky se objevují po 12 týdnech těhotenství.

Tyto zahrnují:

 1. Změna chuťových návyků.
 2. Transparentní výtok z genitálií. Jsou bez zápachu a bez barvy.

Příznaky početí během oplodnění vajíčka ve třetím a čtvrtém týdnu po oplodnění

Třetí a čtvrtý týden těhotenství jsou doprovázeny výrazným symptomatickým obrazem. Během tohoto období se embryo úspěšně implantovalo do stěny dělohy a zahájilo aktivní růst..

Hlavní projevy těhotenství jsou:

 • emoční labilita;
 • zvýšení velikosti a vzhledu bolestivosti mléčných žláz;
 • ospalost;
 • únava;
 • nadýmání;
 • narušení orgánů gastrointestinálního traktu;
 • změna libida.

Známky početí ve dne

První dva týdny po oplodnění se vyznačují aktivními změnami v těle. Embryo prochází dlouhou cestou od připevnění k endometriu k začátku tvorby vnitřních orgánů. Zvažte hlavní příznaky úspěšného oplodnění vajíčka ve dne.

První den

Spermie cestuje vejcovodem do vajíčka. Poté se gamety spojí a vytvoří zygotu. Toto období není doprovázeno žádnými klinickými příznaky..

Třetí den

Vyznačuje se připraveností těla na implantaci embrya, která je doprovázena hormonálními změnami. V tomto ohledu dochází k pocitu nevolnosti, únavy, bolesti hlavy, zhoršené chuti k jídlu.

Čtvrtý den

Poté, co se pohlavní buňky spojily a vytvořily zygotu, přesune se do děložní dutiny. Během tohoto období se mohou objevit břišní potíže, pocit přeplnění, zvýšená tvorba plynů..

Pátý den

Pátý den se embryo implantuje do stěny dělohy. Proces trvá několik dní. Pokud embryo zůstane ve vejcovodu, dojde k mimoděložnímu těhotenství. To je doprovázeno zvýšením tělesné teploty, výskytem zimnice, pocením, bledostí pokožky.

Šestý den

V přítomnosti těhotenství 6. den dochází ke zvýšení bazální teploty. Žena cítí nepohodlí v dolní části břicha. Příznaky jsou podobné příznakům menstruace.

Sedmý den

Implantace embrya může být doprovázena výskytem krvavého výtoku z genitálií. Jsou hubení a přecházejí sami..

Osmý den

Hormonální nerovnováha vede k silné únavě, ospalosti, únavě, bolestem hlavy a závratím.

Devátý den

Toto období je charakterizováno přítomností malého množství špinění a známek hormonálních změn.

Desátý den

V normálním průběhu těhotenství je proces implantace embrya dokončen 10. den. To lze potvrdit krevním testem na gonadotropní hormon..

Jedenáctý den

Příznaky PMS se zpravidla objevují 11. den menstruačního cyklu. Patří mezi ně emoční labilita, bolest hlavy, citlivost prsou a zvětšení prsou. Pokud tyto příznaky chybí, pak se těhotenství pravděpodobně vyvíjí úspěšně..

Dvanáctý den

K klinickým příznakům se přidávají dyspeptické příznaky. Patří mezi ně zvracení, zvýšená citlivost na pachy, pocity nevolnosti, změny chuťových návyků.

Třináctý den

Hormonální změny vedou k výskytu výrazných změn v mléčných žlázách. Zvětšují se, při palpaci jsou bolestivé. V některých případech je povolen mírný výtok bradavek.

Šestnáctý den

Toto období je charakterizováno uložením nervového a kosterního systému plodu.

Kolik dní po početí se objeví skutečné příznaky těhotenství??

První skutečné příznaky těhotenství se objevují po implantaci embrya do endometria dělohy. Do té doby jsou všechny příznaky subjektivní..

První dny po oplodnění nejsou doprovázeny konkrétními klinickými projevy.

S růstem embrya se příznaky zvýší. Odborníci poznamenávají, že v 5-6 týdnech těhotenství může žena určit přítomnost těhotenství bez testu odpovídajícími příznaky.

Jak probíhá oplodnění

Od okamžiku fúze zárodečných buněk do vytvoření embrya uplyne dostatečné množství času. Specialisté rozlišují několik fází oplodnění..

Okamžik oplodnění

Po ukončení styku vstupuje do těla ženy dostatečný počet spermií. Ne všechny vstupují do děložní dutiny. Mnoho z nich je zadržováno cervikálním hlenem.

 1. Spermie, které prošly bariérou, vstupují do oblasti vejcovodu. Čeká na ně vajíčko připravené k oplodnění..
 2. Díky speciálnímu tajemství obsaženému v ženském pohlavním ústrojí je akrozomální membrána oslabena. To umožňuje spermatu vstoupit do vajíčka..
 3. Aby se zničila ochranná membrána oocytu, vylučují spermie enzym hyaluronidázu.
 4. Poté, co jsou všechny bariéry zničeny, gamety splynou.

Tvorba zygotů a další dělení

Proces hnojení nějakou dobu trvá. Poté, co spermie vstoupí do vajíčka, aktivně se rozdělí. Když oocyt dosáhne požadované velikosti, vytvoří se zygota. Obsahuje genetický materiál od obou rodičů. Pohlaví nenarozeného dítěte je určeno chromozomální sadou spermií. Pokud obsahuje pouze chromozomy X, bude tu dívka. Pokud existuje chromozom Y, narodí se chlapec. Zygota se pohybuje z vejcovodu do děložní dutiny pro další připojení k endometriu. Po celou dobu pohybu se oplodněné vajíčko nadále dělí. Konečnou fází tohoto procesu je blastocyst.

Implantace blastuly

Úkolem blastuly je produkovat hCG, který přispívá k úspěšnému zavedení embrya do endometria. V okamžiku, kdy je blastula připravena k připojení ke stěně dělohy, se vyvine do stavu vajíčka. Po implantaci se embryo začne živit látkami pocházejícími z matčiny krve. Jak se zvyšuje doba těhotenství, vyvíjí se placenta. Začne produkovat velké množství hCG. Několik dní po implantaci se objevují první klinické příznaky těhotenství.

Těhotenský test

Odborníci doporučují provést těhotenský test 14 dní po oplodnění. Tentokrát stačí, aby tělo zvýšilo množství hCG. Aby bylo testování co nejúčinnější, musí být provedeno třikrát. Pokud je test proveden příliš brzy, existuje riziko falešně negativního výsledku. To způsobí psycho-emoční stres, který negativně ovlivní stav ženského těla. Negativní výsledek během těhotenského testu se může objevit v následujících případech:

 • embryo se nepřipojilo k endometriu;
 • užívání hormonálních léků, které mohou zkreslit údaje z testu;
 • vadný test.

Nejspolehlivějším testem potvrzujícím těhotenství je krevní test ke stanovení hladiny hCG 2 týdny po oplodnění.

Nepřímé příznaky

Tato skupina příznaků těhotenství je subjektivní. Ne vždy znamenají úspěšnou koncepci. Mezi nepřímé příznaky patří:

 • snížená chuť k jídlu;
 • změna chuťových návyků;
 • nevolnost a občasné zvracení;
 • přecitlivělost na různé pachy;
 • emoční labilita;
 • slabost, zvýšená únava;
 • ospalost;
 • časté nutkání močit;
 • výskyt bolestivých pocitů a zvýšení velikosti mléčných žláz;
 • zvýšení velikosti břicha;
 • vzhled pigmentace v oblasti bradavek.

Výše uvedené příznaky se mohou objevit během premenstruačního období nebo během ovulace. Spolehlivým znakem těhotenství je krevní test na hCG..

Menstruace je u žen hlavním znakem schopnosti otěhotnět a porodit dítě. První výtok u dívek začíná v dospívání a signalizuje správné zrání reprodukčního systému.