První známky nástupu menstruace u dívky

První menstruace je intimní událost, která má v životě dívky velký význam. Je to symbol dospělosti. Tento fyziologický proces je individuální, ale stále pro něj existuje určitý časový rámec. Je důležité je znát a včas rozpoznat první známky menstruace u dívek, aby vám neunikly signály, že s tělem není něco v pořádku.

Fáze puberty

Při narození má dívka v každém vaječníku vajíčka, jejichž počet je geneticky dán. Hormony, které se produkují v hypofýze a hypotalamu, přispívají k tvorbě estrogenu. První menstruace je známkou začátku fungování vaječníků. Menstruační cyklus je odmítnutí vrstvy sliznice (endometria) tělem spolu s neoplodněným vajíčkem.

První menstruace (menarche) je známkou toho, že dívka může otěhotnět. To neznamená psychologickou připravenost, ale pouze fyziologický rys. První menstruační cyklus může být nepravidelný a vyskytuje se u každého individuálně. Ale průměrný věk je 11-15 let. Dřívější nebo pozdější data naznačují předčasný nebo opožděný sexuální vývoj. Tyto ukazatele závisí na:

 • genetická predispozice;
 • podnebí a stanoviště;
 • emoční pozadí;
 • dětské nemoci;
 • kvalita potravin.

Abychom přibližně pochopili, kdy přijdou první kritické dny a jaký menstruační cyklus bude mít dívka, je nutné zjistit, kdy přišly k její matce nebo babičce. Začátek období může být navíc ovlivněn podnebím a místem pobytu. U jižních a východních dívek dochází k menstruaci dříve než v Evropě.

Stres a fyzická aktivita, včetně profesionálního sportu, také ovlivňují nástup menstruace. Mohou začít později, pokud byla dívka v dětství často nemocná, užívala hodně léků a také když v těle chybí základní vitamíny a minerály. Důvodem je nevyvážená a nedostatečná výživa..

Nástup menstruace u dívky mladší 11 let je považován za brzký. Situace může být variantou normy, pokud je stanovena geneticky. V každém případě je však nutná odborná konzultace a vyšetření, protože to může naznačovat hormonální selhání a patologii vývoje genitálií.

Příčinou předčasné menstruace může být také diabetes mellitus a nádor na mozku. Hypofýza a hypotalamus produkují hormony, které ovlivňují menstruační cyklus. Traumatizovaná psychika, která může vzniknout sledováním programů a filmů pro dospělé i sledováním sexuálních vztahů, ovlivňuje proces puberty.

Včasný sexuální vývoj může způsobit časnou menopauzu, štítnou žlázu a kardiovaskulární problémy. Často také přispívá k výskytu nádorů ženských pohlavních orgánů a mléčné žlázy..

Známkou pozdního sexuálního vývoje je nástup menstruace po 16 letech. Důvodem může být nedostatečný rozvoj pohlavních orgánů, závažné infekční nemoci v dětství (spála, spalničky, zarděnky), nedostatek vitamínů, porucha hypotalamo-hypofyzárního systému. Nadměrná podváha může také způsobit pozdní období..

Tato situace může v budoucnu způsobit vývoj genitálního infantilismu u ženy. Vede také k hormonálním poruchám, ovlivňuje vzhled dívky a ovlivňuje celkové zdraví. Proto je důležité včas eliminovat vývojové anomálie. V dospívání je tato patologie léčitelná..

Známky nadcházející menstruace

Když dívky začínají menstruovat, objevují se první příznaky. Mohou se objevit 1-2 roky před nadcházejícími kritickými dny. Mezi příznaky před první menstruací u dívek patří vnější a vnitřní změny:

 • zvětšení prsou, bolestivost v oblasti mléčných žláz;
 • vlasy, které začínají růst v ohanbí a v podpaží;
 • akné na obličeji, zádech a dekoltu;
 • zaoblené tvary těla;
 • vaginální výtok, který je bílý nebo průhledný.

Příznaky menstruace u dívek jsou také vyjádřeny změnami v psycho-emocionálním stavu:

 • může se objevit nadměrná slzavost nebo dokonce agresivita;
 • dochází k časté změně nálady;
 • starosti s bolestmi hlavy;
 • bolest v dolní části břicha.

Příčiny nestability cyklu

V prvních šesti měsících po nástupu menarche je trvání a frekvence menstruačního cyklu nestabilní. Za ukazatele normy se považuje doba mezi měsíci od 21 do 40 dnů s trváním 3 až 10 dnů. V případě dlouhého zpoždění po šesti měsících od začátku první menstruace stojí za to být vyšetřen lékařem a zjistit důvod. Mezi hlavní patří:

 • nedostatek tělesné hmotnosti;
 • obezita;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • zánětlivá nebo infekční onemocnění urogenitálního systému;
 • porucha endokrinního systému.

Dívky v pubertě často vnímají svůj zaoblený tvar v důsledku přibývání na váze. Proto se začínají vyčerpávat dietami a podvýživou. Všechny tyto akce vedou k tomu, že je narušen již nevytvořený menstruační cyklus..

Existují také opačné situace, kdy se dívka stravuje nezdravě a přibírá na váze, což se během puberty ještě ztěžuje. Ovlivňuje také pravidelnost a délku menstruačního cyklu. Když tělo trpí nadměrnou fyzickou námahou, může to vést ke skutečnosti, že období může na chvíli zmizet..

Příliš krátké trvání menstruace naznačuje nedostatek estrogenu v důsledku nedostatečného vývoje vaječníků. A hojné a dlouhodobé - o jejich zvýšené funkci nebo slabé kontraktilitě svalů dělohy.

Výběr hygienických výrobků

Během menstruace existují výrobky pro intimní hygienu, které se snižují na výběr ze dvou typů: vložky a tampony. Použití obou je možné během první menstruace. Tampony mohou dokonce používat i panny, protože panenská blána je velmi elastická a nemohou ji poškodit..

Polštářky by měly být vybírány podle intenzity výtoku v kritických dnech. Je však třeba si uvědomit, že by se měly měnit po každé cestě na toaletu, nejméně však jednou za 4 hodiny. Faktem je, že špinění je ideální živnou půdou pro bakterie a houby. Nicméně pro první použití se doporučuje používat těsnění, aby se kontrolovalo množství vypouštění..

Použití tamponů má určité rozdíly. Není nutné je měnit po každém močení, nejméně však každých 3–6 hodin, bez ohledu na stupeň naplnění. Nedoporučuje se je používat během spánku a v noci. Jak se zvyšuje pravděpodobnost vzniku syndromu toxického šoku.

Toto je nebezpečné onemocnění, které se vyvíjí v důsledku expozice stafylokokovým toxinům v těle. To je usnadněno krví, která se hromadí ve vagině a nevychází. Jsou vytvořeny ideální podmínky pro reprodukci mikroorganismů a bakterií.

Jak se připravit na první období

Nejprve je důležitá psychologická příprava. Navzdory dostupnosti informací na internetu a v jiných médiích je matce přidělena zvláštní role, která musí své dceři vysvětlit všechny jemnosti tohoto procesu.

Dívka může být zastrašována změnami, které se s ní dějí. Může být také nespokojená se svým vzhledem, a proto vznikají komplexy. Je třeba vysvětlit, že tyto změny jsou přirozené a každá dívka tím prochází. Také v období od 11 let by měla mít v kabelce výrobky pro intimní hygienu, aby nástup menstruace nezaskočil dívku.

Je také důležité naznačit, že nástup první menstruace znamená vstup dívky do plodného věku. Proto je důležité dodržovat metody antikoncepce. Hygiena by měla být posílena. Měli byste se umýt dvakrát denně. V případě použití kalhotkových vložek je nutné je vyměnit po každé cestě na toaletu, jinak existuje možnost vzniku infekčních a bakteriálních onemocnění ženského urogenitálního systému.

První známky menstruace u dívek 71

Mladý organismus se vyvíjí různými způsoby, může mít vlastnosti, rychlejší nebo pomalejší tempo. Ale v každém případě, dospíváním, dívky začínají menstruovat..

Stojí za povšimnutí, jaké jsou první příznaky menstruace dlouho před tím. Některé projevy se mohou dívkám zdát zastrašující, což může obecně negativně ovlivnit sexuální vývoj..

Přečtěte si v tomto článku

Kdy a jak to všechno začíná?

Známky první menstruace

První známky výskytu menstruace jsou detekovány dlouho před jejich příchodem, zpravidla po dobu jednoho nebo dvou let. Asi ve věku 10-13 let se dívčí postava začíná formovat podle ženského typu: boky se rozšiřují, hrudník je obrysový. Nejprve se bradavky stávají výraznějšími na mléčných žlázách. Pak se zvětší objem prsu jako celku. Vlasy se objevují v podpaží a na ohanbí. Někdy se vegetace vyskytuje v malém množství na nohou a v blízkosti bradavek.

Vzhled dospívající dívky jí často dává zármutek. V důsledku aktivace mazových žláz se její pokožka stává mastnou, může být pokryta pupínky. Obličej, hrudník a záda jsou obzvláště ovlivněny akné. Toto je také považováno za známky před první menstruací u dívek. Faktem je, že období je charakterizováno rychlým růstem kostí a kůže s ním nedrží krok. Mastnota není nic jiného než obranná reakce zaměřená na zabránění poškození.

Potní žlázy začínají fungovat intenzivněji. Všechny změny vzhledu jsou způsobeny zvýšenou produkcí pohlavních hormonů. Krátce před tím začne aktivněji fungovat štítná žláza, nadledviny a po nich vaječníky, které produkují estrogeny a progestiny.

Změny v chování

První známky menstruace u dívek ve věku 11 - 13 let se neomezují pouze na vnější změny. Velké problémy jí a jejím blízkým mohou dát nové projevy charakteru..

Hormonální rovnováha během dospívání je nestabilní. Jeho skoky vyvolávají zvýšenou podrážděnost, možná agresivitu. Mohou být nahrazeny bouřlivou zábavou nebo na první pohled nerozumnou skleslostí.

Doporučujeme přečíst si článek o tom, jak staré může dívčino první období začít. Dozvíte se vše o nástupu první menstruace, přípravě teenagera, hygienických doporučeních a první návštěvě gynekologa.

Vývoj reprodukčního systému

Známky první menstruace u dívek jsou více spojeny s vývojem reprodukčních orgánů. Ty nejpozoruhodnější se objevují několik měsíců před touto důležitou událostí:

 • Vzhled bělejší. Hlenovitý vaginální výtok je obvykle zbarvený nebo bělavý. Mohou být nažloutlé, krémové. Leucorrhoea se vyskytuje libovolně, ale pod vlivem estrogenů, které zesilují epitel vnitřních pohlavních orgánů. Obsahem výtoku jsou v zásadě buňky povrchu pochvy. Vzhled leucorrhoea lze zaznamenat 2 roky před menarche. Ale čím blíže k menstruaci, tím zřetelnější je tento první příznak menstruace. Leucorrhoea se stává hojnější, může změnit její konzistenci;
 • Bolestivost v břiše. Pocity nejsou ostré, ale citlivé, mohou změnit jejich sílu. Někdy bolest vyzařuje do dolní části zad. Tyto první příznaky bezprostředního příchodu menstruace se projevují pravidelně, ale je důležité nezaměňovat za ně projevy jakéhokoli onemocnění. Předmenstruační pocity by neměly trvat dlouho a nesnesitelné;
 • Otok mléčných žláz. Růst prsu je samostatným znamením. Ale v některých okamžicích se jeho laloky stávají výraznějšími na dotek, bolestivé. Pocit je přítomen, když se ho dotknete, a tíhu lze cítit v klidu;
 • Bolest hlavy. První známky nástupu menstruace jsou podobné těm, které pociťují dospělé ženy bezprostředně před menstruací. Tyto pocity jsou způsobeny hormonální „explozí“, která vyvolává zadržování tekutin v těle, mačkání krevních cév a v důsledku toho bolesti hlavy. Tato skupina příznaků zahrnuje všechny negativní projevy charakteru, které již byly zmíněny, od agresivity po lhostejnost ke všemu..

Změny v reprodukčním systému před menstruací

Obtížné čekání na první menstruaci

Milovaní dospívající dívky by měli vědět: jaké známky první menstruace byly u její matky, takže se objeví u její dcery. Vlastnosti pohlavního vývoje se zpravidla dědí po ženské linii. Ale přesto musí zapadat do určitých limitů..

Pokud jsou uvedené projevy zaznamenány v hypertrofované formě, může to být způsobeno nesprávným vývojem endokrinního systému nebo reprodukčního systému. Důležité je také načasování nástupu příznaků blížícího se menarche. Jejich vzhled dříve než 10 let a později 16 je důvodem pro návštěvu dospívajícího gynekologa.

Proto je nutné od raného věku zvyknout dívku na důkladnější toaletu genitálií. Kromě toho, že je chráněna před nachlazením, obléká se přiměřeně počasí a nesedí na chladných površích..

To, co se projeví před první menstruací, závisí také na prostředí, ve kterém dívka vyrůstá. Pokud často musí být nervózní, špatně se stravuje, snáší na svůj věk přemrštěnou fyzickou aktivitu, projevy puberty jí mohou dělat velké problémy.

Všechny tyto faktory mu mohou zasahovat, takže vývoj reprodukčního systému se zpomalí a první menstruace bude muset dlouho čekat. Podobný účinek mohou mít časté nemoci..

Doporučujeme vám přečíst si článek o tamponech pro dívky. Dozvíte se o možnostech použití tohoto hygienického prostředku, jejich anatomických vlastnostech, vlivu na mikroflóru a způsobech zavádění a extrakce..

Projevy před menarchou

Známky nástupu první menstruace se jasně projeví 2-7 dní před událostí. Ve větší míře se týkají reprodukčních orgánů a prsu:

 • Prsní žlázy jsou hustší a objemnější díky expanzi jejich složek v důsledku hormonů. Hrudník může být bolavý nebo alespoň nepohodlný;
 • Bolest bolela v dolní části břicha. Je to způsobeno expanzí cervikálního kanálu, kterým bude protékat výtok. Vaječníky se také zvětšují, v důsledku čehož může být břicho těžké.

První známky toho, že menstruace brzy přijde, ovlivní celkovou pohodu. Dívka může zaznamenat výbuchy podrážděnosti nebo naopak bezpříčinné slzy, stejně jako ospalost, apatie. Závratě, zvýšená chuť k jídlu, chuť na sladké, nebo naopak nevolnost a nezájem o jídlo.

Dívka by si neměla myslet, že je to kvůli něčemu špatnému. Naopak, musíte jí vyprávět o rutině toho, co se děje, pomoci přenést nepříjemné příznaky vyrůstání s nejmenší ztrátou pro psychiku. Hormonální rovnováha skutečně velmi závisí na stavu nervového systému, což znamená zdraví žen.

Leucorrhoea před první menstruací se stává hojnější než. Žena si všimne dalších příznaků, z nichž hlavní je zpoždění menstruace, leucorrhoea s.

První příznaky.... S nástupem první menstruace není nutné pravidelně navštěvovat gynekologa.

Pokud první menstruace trvá 2 dny, je to normální.... stopy leukocytů a známky poranění se mohou jevit jako hnědý výtok.

Ale první příznaky menstruace se objevují odlišně kvůli individuální reakci na hormonální výkyvy..

Co jsou normální období? Tyto již základní znaky jsou známy. Menarche a očekávání vyvrcholení. První menstruace se obvykle objevuje ve věku 12-15 let.

První znaky lze rozdělit do 3 směrů. První období po 16 letech znamená pozdní vývoj.

Dříve požádal:

Dobrý den. Je mi 12, téměř dva roky. Mám velmi silné bolesti v podbřišku. Bílí byli někdy krvaví, ale ne silní a bylo to čtyřikrát. Také mám velmi silnou agresi a depresi. Bílí jsou intenzivní. Prosím, řekněte mi, co se se mnou děje.

Ahoj Daria (porodnice-gynekologka) Mám problém, je mi 14 let brzy 15 a bez menstruace, chlupy jsou téměř všude, jen 2 nebo 3 chloupky v podpaží. Leucorrhoea je velká a zůstává na šortkách. Bojím se o tom mluvit s matkou. Pomoc.

Dobrý den, jsem bílý od 10.6. Nedávno jich bylo mnohem víc. Hrudník bolí, bradavky jsou vypouklé, hrudník je tam. Objevuje se pas. Nechci jíst. Akné na obličeji, zejména na čele. Dnes břicho bodalo a bolelo. Když začíná menstruace.?

Zapomněl jsem říci, že vlasy rostou na ohanbí, stydkých pyskech a kolem bradavek

Zapomněl jsem říci, že vlasy rostou na ohanbí, stydkých pyskech a kolem bradavek.

Mám asi 12 let asi rok, moje prsa nerostou, pouze se bradavky nafukují a vypouštějí. včera v noci mě bolelo žaludek a byla tu brutální chuť k jídlu, i když sám skoro nic nejím. řekni mi, proč prsa spolužáků nerostou o 2 velikosti, ne-li víc a já jsem s 0.

Dobrý den. Je mi 12 let. Mám asi 1,5 roku leucorrhoea. Jsou průhledné barvy. V tuto chvíli jsem si všiml, že se staly silnějšími a hojnějšími..
Prsa začala aktivně růst přibližně před 4 měsíci, než tento růst postupoval velmi pomalu.
Nyní mám teplotu 2,5 až 37,2 týdnů po dobu 2,5 týdne a bolesti hlavy. Někdy bolí dolní část břicha, ale bolest netrvá déle než 15–20 sekund. Pokud jde o teplotu a bolest hlavy, poradil jsem se s lékařem. Řekl, že je to pravděpodobně kvůli s přechodným věkem, ale není to jisté. Nemám nachlazení, akutní infekce dýchacích cest a chřipku. Řekněte mi, toto jsou příznaky před menstruací? To je normální? A pokud ano, po jak dlouhé době začne menstruace? Děkuji předem.

Ahoj! Je mi 13 let a moje první menstruace začala, ale velmi divné, že vyšly velmi málo.Porodník-gynekolog řekl, že je to normální a další menstruace bude normální, ale nikdy nepřijdou! Měsíc již uplynul a moje přítelkyně, menstruace začala později, ale po tomto okamžiku došlo 2-3krát. Prosím, řekněte mi, je všechno v pořádku? A kdy začnou?

Měl jsem leucorrhoea 1,5 roku. Neustále hojné, někdy ne moc. Začali v 10 a teď je mi 11 a nedávno skončili. No, nedávno, před 5 měsíci. A ani náznak období. Jen tam jsou často bolesti břicha a lehká bzučení hlavy. V létě se to táhlo nahoru a nic jiného. Mimochodem, leucorrhoea páchla divně - ale nic se nestalo

Ahoj! Celý den mám bolesti v podbřišku, bolesti jsou nekonzistentní a leucorrhoea je krémovější. Je to nějak spojené s první menstruací? Je mi 13 let

Ahoj! Možná jsou to předzvěst první menstruace, ale neměli byste odepisovat všechny bolesti v podbřišku pouze na „ženské problémy“). Leucorrhoea je absolutní normou pro váš věk, naznačuje normální pubertu. Pro bolesti v podbřišku - buďte opatrní. Pokud se zvýší nebo pokud trvají déle než jeden nebo dva dny, měli byste to sdělit někomu blízkému a určitě navštívit lékaře. Problémy nemusí vůbec souviset s genitáliemi. Vše nejlepší!

Podobné články

Leucorrhoea před první menstruací se stává hojnější než. Žena si všimne dalších příznaků, z nichž hlavní je zpoždění menstruace, leucorrhoea s.

První příznaky.... S nástupem první menstruace není nutné pravidelně navštěvovat gynekologa.

Pokud první menstruace trvá 2 dny, je to normální.... stopy leukocytů a známky poranění se mohou jevit jako hnědý výtok.

Ale první příznaky menstruace se objevují odlišně kvůli individuální reakci na hormonální výkyvy..

První menstruace u dívek: když přijdou, příznaky a osobní hygiena

Z hlediska gynekologie je nástup menarché ústřední událostí ve vývoji ženského těla. Vzhled první menstruace u dívek naznačuje vznik možnosti mít plod. V závislosti na typu výživy, fyzickém vývoji těla dívky, předchozích somatických onemocněních, faktorech domácnosti a sociálních faktorech a také na geografické poloze se časování nástupu menarché pohybuje od 8 do 16.

Předzvěstí první menstruace jsou nepřiměřené změny nálady, náhlé změny únavy a síly, bolesti hlavy. Dívky mají často bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, obávají se nevolnosti a slabosti.

 • 1 První menstruace
  • 1.1 Příznaky
 • 2 Jak probíhá menarche
  • 2.1 Vlastnosti
 • 3 užitečné tipy
 • 4 Navštivte gynekologa

Během menstruace, oddělení funkční vrstvy sliznice dělohy - endometria

Neexistuje žádný konkrétní věk pro nástup menarche - první menstruace naznačuje vývoj ženského těla, jeho pubertu. Kritické dny u dívek nejčastěji začínají ve věku 11–14 let, zřídka v deseti letech. Nástup menarche závisí na následujících faktorech:

 • ústavní rysy těla, včetně fyzického vývoje dítěte;
 • nemoci přenášené v dětství;
 • dědičnost;
 • druh jídla;
 • sociální a životní podmínky.

Existuje možnost, že první menstruace začne současně s matkou a babičkou dívky. Tato vlastnost je způsobena silným genetickým vlivem. Také, pokud dítě předběhne ve fyzickém vývoji dívky stejného věku, s největší pravděpodobností menstruace přijde o něco dříve..

Později nastává menarche s nedostatkem bílkovin, vitamínů a minerálů v dívčí stravě. Bez vyvážené stravy se dívčin normální sexuální vývoj zpomaluje.

Časný nástup kritických dnů (8–9 let) je někdy způsoben hormonálními poruchami nebo extrémní fyzickou námahou. Pokud menstruace nezačala ve věku 16-17 let, měli byste se poradit s gynekologem, protože tato funkce může naznačovat narušení systému hypotalamus-hypofýza, ovariální patologie a další endokrinní poruchy.

Maminka může snadno zjistit změny, které se vyskytnou u její dcery během předmenstruačního období. 1-2 roky před nástupem menstruace se vývoj sekundárních sexuálních charakteristik dívky zintenzivňuje:

 • postava získává ženské rysy;
 • velikost mléčných žláz se zvyšuje;
 • boky jsou zaoblenější;
 • vlasy začínají růst v ohanbí a v podpaží.

Kvůli hormonálním změnám v těle se u mnoha dospívajících dívek objeví akné na obličeji, hrudníku a zádech.

Několik týdnů před výskytem menarche si dívka může všimnout vzhledu značek, které vypadají jako průhledné, bílé nebo nažloutlé pruhy na spodním prádle. Vypouštění obvykle nemá nepříjemný zápach. Pokud si dívka stěžuje na svědění ve vaginální oblasti, nepříjemný zápach výtoku, je nutné navštívit lékaře.

Předmenstruační syndrom je charakterizován následujícími příznaky:

 • časté výkyvy nálady;
 • slzavost, únava;
 • apatie nebo hysterie;
 • bolesti hlavy bez důvodu;
 • pocit nepohodlí a bolesti v dolní části břicha.

Hlavním příznakem menstruace u dívek je výskyt slabého nebo silného krvácení z pochvy, červené nebo hnědé. V závislosti na individuálních charakteristikách organismu je objem výtoku přibližně 50-150 ml a první den se krev trochu uvolní - nejhojnější výtok se vyskytuje druhý den, po kterém se jejich objem zmenší. V průměru první menstruace trvá od 3 do 7 dnů.

Menstruaci doprovází pocit slabosti, bolest v dolní třetině břicha. Následně tyto příznaky přetrvávají a vyskytují se pravidelně po celý život dospělé ženy..

Charakteristický zápach výtoku je spojen se zvýšením sekreční aktivity vaginálních sliznic, které produkují specifické tajemství..

Je důležité, aby dívka pochopila, že přítomnost menstruace je jakýmsi ukazatelem zdraví žen..

U dívek je menstruační cyklus přibližně 21–35 dní. Během prvních dvou let je nestabilní a může neustále kolísat. Například jeden menstruační cyklus trvá 26 dní a dalších 32 nebo 33 dnů. Pro dospívající dívku je to varianta normy a neznamená přítomnost jakékoli patologie. Pokud máte podezření nebo zhoršení stavu dívky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Intervaly mezi obdobími někdy trvají od 1,5 do 6 měsíců, protože menstruační funkce v tak mladém věku není zcela vytvořena. Pokud je interval mezi obdobími delší než 2 měsíce, je nutná konzultace s gynekologem. Dlouhý interval mezi menstruací a následnou menstruací často naznačuje vážné narušení endokrinního systému v práci mladého těla.

Během prvního období byste měli své dceři poradit, aby si založila měsíční kalendář, který označuje začátek a konec každého období. V prvních měsících nebo dokonce letech budou získané informace k ničemu, protože cyklus bude nepravidelný a nestabilní, ale v dospělosti, kdy se menstruace ustálí, vám takový kalendář umožní sledovat průběh menstruace. Příliš krátký nebo dlouhý interval naznačuje problém v práci ženského těla..

Dodržování pravidel osobní hygieny je jedním z nejdůležitějších bodů. Během kritických dnů zástupci dospělých žen aktivně používají tampony a vložky. Mnohem méně často se používají menstruační čepice nebo chrániče úst - produkt intimní hygieny umístěný uvnitř pochvy.

Podložky jsou nejvíce preferovány pro dívky. Tampony brání přirozenému toku krve a menstruační kalíšek má jednu významnou nevýhodu - používání menstruačního uzávěru vyžaduje dovednosti pro jeho zavedení a odstranění..

Přednost by měla mít podložky s bavlněnou vrstvou. Tzv. Plastová vrstva se síťovinou je méně hygienická a vyvolává podráždění jemné pokožky a sliznic genitálií.

Těsnění musí být vyměněno 2-3 hodiny po zahájení používání. Při delším nošení hygienických prostředků exponenciálně rostou kolonie mikroorganismů, což může vyvolat výskyt infekčních onemocnění urogenitálního systému.

Užitečné tipy:

 1. 1. Před výměnou podložky si vždy umyjte ruce.
 2. 2. Nesmí se používat těsnění, jehož platnost vypršela..
 3. 3. Aby se zabránilo podráždění pokožky a alergickým reakcím, měly by se používat neutrální polštářky bez přidání různých vonných látek..
 4. 4. Nakupujte a používejte hygienické výrobky od známých výrobců. Levné jsou často vyráběny z nekvalitních surovin, které přímo ovlivňují zdraví dívky.
 5. 5. Pásy by měly být skladovány na suchém místě. Velké množství vlhkosti může vyvolat růst různých plísňových mikroorganismů

Nejlepší možností je každodenní sprcha. Povinnou hygienickou procedurou je mytí neutrálním intimním mýdlem. Procedura se provádí 2-3krát během dne

Důrazně doporučujeme vyhýbat se namáhavé fyzické aktivitě. Wellness gymnastika a lehké cvičení jsou povoleny

Pikantní, nadměrně mastná a smažená jídla by měla být dočasně vyloučena z obvyklé stravy, protože právě toto jídlo vyvolává příval krve do břišních orgánů

První návštěva gynekologické ordinace se musí uskutečnit nejpozději do 15 let. V budoucnu je nutné absolvovat lékařské prohlídky alespoň jednou ročně.

Je nutné vyhledat lékařskou pomoc v následujících případech:

 • menstruace trvá 1–2 dny nebo více než 7 dní (krátké období kritických dnů naznačuje narušení endokrinní funkce vaječníků a dlouhé indikuje zhoršení kontraktility dělohy nebo nadměrnou produkci estrogenu);
 • s velkým krvácením (více než 150 ml);
 • pokud byla pauza mezi menarchou a následujícími obdobími delší než šest měsíců;
 • když po relativní normalizaci menstruačního cyklu je opět pozorována nepravidelnost (cyklus je kratší než 21 dní nebo delší než 32 dnů);
 • ve výtoku jsou viditelné velké pruhy krve.

Obecné zhoršení stavu dívky doprovázené silnými bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, slabostí, horečkou, nevolností, zvracením, závratěmi a ztrátou vědomí je důvodem k volání týmu záchranné služby.

Příznaky první menstruace

První menstruace je vzrušující událostí v životě každé dívky. Během tohoto období dochází v těle k důležitým změnám. Všechny jsou přirozené a svědčí o vašem dospívání. Příznaky první menstruace u dívek se objevují krátce před nástupem menstruace. Když si je všimnete, můžete se na tuto důležitou událost připravit předem. V tomto případě vás vzhled krvavého výtoku nepřekvapí..

Kdy očekávat příznaky první menstruace?

Puberta se objevuje postupně. První známky zrání vašeho těla jsou obvykle patrné 2–2,5 roku před nástupem menstruace. Pečlivým pozorováním svého těla můžete odhadnout, kdy můžete očekávat menstruaci. Většina dívek začíná menstruovat ve věku 11-12 let, existují však výjimky. Nejčastěji jsou normou a jednoduše odrážejí jednotlivé charakteristiky vývoje těla. Pamatujte: první menstruace může přijít ve věku 10 let a někdy začínají až po 15 letech. Pokud máte obavy, promluvte si s maminkou nebo jděte s ní k dětskému gynekologovi.

Jaké změny se dějí ve vašem těle před menstruací?

Než začne menstruace u dívek, příznaky hormonálních změn v těle jsou stále zřetelnější. Mezi nejcharakterističtější vlastnosti patří následující.

Vzhled bílého výboje. Přístup první menstruace může být indikován slabým vaginálním výtokem. Jsou bílé nebo průhledné a nemají nepříjemný zápach. S největší pravděpodobností si na spodním prádle všimnete jen malých skvrn. Od okamžiku, kdy se výtok objeví až do nástupu menstruace, to může trvat jen několik měsíců nebo celý rok..

Změna postavy v důsledku hormonálních změn v těle. Jaký příznak před prvním obdobím u dívek nelze přehlédnout? Jde samozřejmě o formování ženské postavy. Tento proces začíná asi 2 roky před nástupem menstruace. Všimnete si, jak se vaše tělo mění: vaše prsa se zvětšují, vaše stehna získávají nové obrysy atd. To vše se děje pod vlivem hormonů. Mimochodem, právě kvůli nim se během tohoto období můžete stát zranitelnějšími a podrážděnějšími..

Výskyt premenstruačního syndromu. Je to spojeno se změnou rovnováhy hormonů ve druhé polovině menstruačního cyklu. Příznaky první menstruace u dívek mohou být:

 • otok mléčných žláz;
 • bolesti hlavy;
 • nepohodlí v dolní části břicha;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • rychlá únavnost;
 • časté výkyvy nálady.

Všechny tyto příznaky si můžete všimnout několik dní před nástupem krvavého výtoku. Tyto příznaky před menstruací se u dívek projevují různými způsoby. Někteří si je téměř nevšimnou, zatímco jiní jsou s premenstruačním syndromem velmi nepříjemní..

Jak začíná vaše první menstruace??

Při první menstruaci u dívek se příznaky objevují den předem. Můžete si všimnout neobvyklých pocitů: tíže nebo dokonce bolesti v podbřišku, slabost a zvýšená únava. Nástup menstruace je těžké přehlédnout. Na spodním prádle uvidíte načervenalé nebo červenohnědé skvrny. Vzhled krve je hlavním příznakem menstruace. Výboj může být lehký nebo těžký. V závislosti na jejich intenzitě je nutné zvolit hygienický výrobek. Příznaky menstruace u dívek se mohou lišit, to je naprosto normální, protože každý organismus je individuální. Menstruace obvykle končí za 3-5 dní.

První menstruace a nastolení menstruačního cyklu u dospívajících dívek

„Pravděpodobně umírám!“ - tak si pomyslela hrdinka románu „The Thorn Birds“, když začala své první období. Avšak i dnes, v době internetových technologií a univerzální gramotnosti, k takovým incidentům dochází nejen u dívek, ale dokonce iu jejich matek, které ne vždy vědí, co je normou, když se menstruační cyklus vyvíjí a co patologie..

Dnes jsme pozvali Elenu Nikolaevnu NEKHOROSHKOVU z kliniky "Blesk", aby hovořila o první menstruaci u dívek..

„9–10 let se již nepovažuje za patologii. "

- Elena Nikolaevna, jaké jsou věkové hranice pro začátek první menstruace? A jak významná je odchylka od nich?

- V sibiřské oblasti k nástupu menstruace obvykle dochází nejpozději do 14,5 roku. Existují dívky, jejichž období začíná dokonce ve věku 9-10 let - dnes se to již nepovažuje za patologii. Pokud k tomu ale dojde před osmi nebo později než 14,5 lety, lze již mít podezření na zdravotní problémy a matky by měly okamžitě zaznít poplach a vyšetřit své dcery.

- O jakých problémech mluvíme?

- Velmi široká škála: endokrinní onemocnění, genetické patologie a obecně dívky s chronickými chorobami začínají menstruovat později. Velmi často jsou děti, kterým byly v době narození diagnostikovány poruchy centrálního nervového systému, také náchylné ke zpoždění. Ale u dívek s ischemickými lézemi při narození začíná menstruace často dříve, než se očekávalo. Ale stále opakuji: nyní se první menstruace (menarche) stále častěji začala objevovat ve věku 9-10 let, zatímco nenacházíme žádné porušení.

- Proč je menstruace tak „mladší“?

- Abych byl upřímný, nikdo o tom neví, ačkoli probíhají výzkumy. Není známo, proč vaječníky „začínají“ dříve, centrální nervový systém reaguje dříve. Je známo, že k pohlavnímu dospívání dochází rychleji u dívek jižních národností - to je snad vše.

- Jak důležité je, že nástup menstruace koreluje s dalšími sekundárními sexuálními charakteristikami??

- Pokud dívčí období začíná bez rozvoje sekundárních sexuálních charakteristik, znamená to velmi vážné problémy. S největší pravděpodobností jde o onkologii: nádory vaječníků, nadledvin, genitální oblasti obecně nebo závažné léze centrálního nervového systému. Určitě musíte navštívit dětského gynekologa. Jelikož se jedná vždy o poměrně závažnou patologii, rodiče se musí nejen starat, ale také bít na poplach!

„- Přesto by měl sexuální vývoj začínat růstem mléčných žláz, potom růstem axilárních a stydkých ochlupení a teprve poté - začátkem menstruace. Předpokládá se, že od začátku růstu mléčných žláz do první menstruace by mělo uplynout 2-2,5 roku..

- Kdy by měl být stanoven pravidelný menstruační cyklus??

- Po menarché lze zavést pravidelný cyklus po celý rok. Dovolte mi připomenout, že cyklus je období od prvního dne předchozí menstruace do prvního dne následujícího. Musí přijít ne méně než 21 dní a ne více než 35 dní později. Doba trvání - maximálně 7 dní (se všemi špinícími sekrety). Pokud se menstruace vyskytuje častěji nebo po roce nebyl cyklus stanoven, nezapomeňte kontaktovat dětského gynekologa.

“- Existuje situace, kdy má dívka první menstruaci a. nekončí. Rodiče musí situaci velmi pečlivě sledovat, protože to může souviset s poruchou krvácení. Bohatá a prodloužená první menstruace je také vážným důvodem k návštěvě lékaře..

"Žádné horké koupele na nohy, žádné vyhřívací podložky, žádný led na břiše." "

- První menstruace je bolestivá?

- Vaše první menstruace by neměla být bolestivá. Pokud k tomu dojde, znovu vám doporučuji jít k lékaři! Může existovat mnoho důvodů, až nedostatečný rozvoj reprodukčního systému..

- Existují nějaké fyziologické příčiny silné bolesti?

- U dospělé ženy se zdá, že endometrium v ​​děložní dutině je roztříštěné a vychází jako „kousky“. A u dívek je ohyb mezi děložním čípkem a tělem dělohy docela ostrý a vnitřní vrstva, oddělená „odlitkem“, nikoli fragmenty, se zasekne na výstupu z dělohy. Děloha se musí energicky stahovat, aby to všechno vytlačila ze sebe. Tyto zvýšené kontrakce dělohy jsou dívkami vnímány jako bolest. Co lze udělat? Pokuste se najít polohu, během které tato bolest zmizí. Buď ležet na břiše nebo zaujmout polohu kolena.

- Lze k úlevě od bolesti použít léky??

“- Dříve babičky říkaly, že„ musíme zahřát nohy “. Ve skutečnosti by se to v žádném případě nemělo dělat s bolestí během menstruace! Žádné horké koupele na nohy, žádné vyhřívací podložky, žádný led na břiše!

- Kdysi se věřilo, že antispazmodické léky, jako jsou nešikovné, dobře pomáhají, jsme je užívali docela široce. Někomu pomohli, někomu moc ne. Dnes jsou nejlepší léky na bolestivou menstruaci nesteroidní protizánětlivé léky na bázi indomethacinu, kyseliny mefinamové: nise, ketonal (ketonal, ne ketany!) To znamená, že léky, které působí na mediátory bolesti a zmírňují zánět.

"Pokud bolest trvá hodinu nebo dvě, je to v pořádku." Dívka vypila čaj, lehla si, byla vyrušena a bolest zmizela. Pokud je však bolestivý syndrom výrazný a trvá déle než den, musíte anestetizovat. Bolest nelze tolerovat.

Dívky, které mají neurologické problémy, velmi často vnímají tuto bolest akutněji. Někteří si stěžují (kromě bolesti v podbřišku) na nevolnost, zvracení, závratě, až mdloby. V této situaci je rozhodně nutná pomoc neurologa. Potřebujete kontaktovat specialistu dvakrát ročně, provést léčbu, která zlepšuje mozkovou cirkulaci, možná budete potřebovat sedativní léky, fyzioterapii. To vše je nepřímo zaměřeno na úlevu od bolesti..

KONTRAINDIKACE JSOU MOŽNÉ, JE VYŽADOVÁNA SPECIALISTICKÁ KONZULTACE

- Co je u dívek považováno za hojné a vzácné?

„- Během menstruace by se nemělo uvolňovat více než 80 gramů krve. Jedno balení vložek by mělo být používáno po celou dobu menstruace.

- V dospívání jsou zpravidla stížnosti na omezený výtok extrémně vzácné - to je výsada staršího věku. Nejčastější příčinou problému je nárůst mužských pohlavních hormonů. Menstruace, která trvá méně než 2-3 dny, je také porušením, jako je menstruace, během níž dochází k malému výtoku..

- Pokud se těsnění vymění do hodiny a půl, znamená to již krvácení. Krvácení je nebezpečné při anémii, poklesu hladiny hemoglobinu a na tomto pozadí může nastat mnoho dalších problémů. Silná menstruace by měla vést k myšlence, že existují problémy se srážením krve, pravděpodobně související s dědičností. V našem městě máme laboratoře, které vyšetřují hemostázu, a to i na genetické úrovni. Je nutné identifikovat důvody a dále zvolit taktiku léčby. Taková analýza se předkládá jednou za život a dívka, která později otěhotní a porodí, by si měla být vědoma existence těchto problémů..

- Pokud mají dívky špinění uprostřed cyklu, může to být reakce na ovulaci, i když to s největší pravděpodobností naznačuje hormonální nerovnováhu. Ovariální cysty, hyperplazie endometria. Přesnou diagnózu může stanovit váš lékař..

- A konečně, někdy mají dívky v dospívání děložní krvácení, které se říká mladistvé. Při nepravidelném cyklu mohou být zpočátku zaměňovány s menstruačními, liší se však acyklicitou a délkou trvání - pokud se objeví, musíte se určitě poradit s lékařem!

- A jaká je léčba takového krvácení?

- Nejprve musíte zjistit jejich příčinu - na tom závisí taktika léčby. Ale měl bych poznamenat, že mnoho rodičů se bojí, když jsou předepsány hormonální léky k zastavení krvácení (pokud to nelze udělat jiným způsobem). Chci říci, že hormonální terapie se používá jak k zastavení krvácení „tady a teď“, tak k prevenci takových situací v budoucnosti..

"- Nebojte se hormonálních léků!" Lidé, kteří nevědí o mechanismu svého působení, velmi často kreslí ve svých představách hrozné obrázky. Situace se ve skutečnosti neliší od problému, například se špatným zrakem. Pokud člověk vidí špatně, nasadí si brýle. Pokud má dívka málo hormonů, přidáme je. Hormonální léky jsou dobré!

- Dávka účinných látek v moderních drogách je tak nízká, že je tak málo vedlejších účinků, že se není čeho bát. Kromě toho, pokud jsou dívkám předepsány hormonální léky, jsou podávány po velmi krátkou dobu. Důvěřujte svému lékaři: pokud je předepisuje, je to nutné! Najděte společnou řeč a pomozte svému dítěti.

- Na co další rodiče musí věnovat pozornost?

- Na recepci velmi často přicházejí matky s dívkami, které si stěžují na menstruační nepravidelnosti, bolesti hlavy, závratě, poruchy spánku, problémy s pamětí.

"- Když se začneš dívat, uvidíš červené strie na kůži stehen, hýždí, mléčných žláz, jako u těhotných žen - strie." Rodiče si myslí, že je to dáno tím, že se jejich dcera prudce uzdravila a jedná se o hormonální poruchy. Pokud u svých dívek vidíte strie (někdy se vyskytují také u chlapců), musíte být vyděšení.

- Jedná se o poměrně závažnou patologii spojenou s dysfunkcí hypotalamo-hypofyzárního systému mozku. A toto porušení je zase často důsledkem ischemického poškození centrálního nervového systému, které bylo diagnostikováno u dítěte při narození! Až rok rodiče léčí tuto nemoc, starají se o dítě a pak si myslí, že je po všem. Ve skutečnosti ischemické poškození centrálního nervového systému nikam nevede, zůstává u člověka po celý život. A v pozdějším věku, pokud dítě není léčeno, není pozorováno, se může u dospělých projevit jako hypotalamický syndrom, včetně přírůstku hmotnosti a menstruačních nepravidelností, dokonce neplodnost. Zhoršení může být vyvoláno virovými infekcemi a stresem: zkoušky, rozvod rodičů, smrt blízkých.

Všechno je vzájemně propojeno, takže nebuďte překvapeni, pokud se vás na schůzku s dospívajícím gynekologem zeptáte, jak probíhal porod a zda měla dívka akutní respirační onemocnění!

"Dcera se všemi svými problémy by se měla obrátit na matku o pomoc a radu." "

- V nabídce je spousta produktů osobní hygieny, které lze použít během menstruace. Jak se neutopit v tomto moři podložek? Jak je správně vybrat? Může dívka používat tampony?

- Dívky, které nejsou sexuálně aktivní, jsou silně odrazovány od používání tamponů. Tampon, který je nějakou dobu v genitálním traktu, bobtná. Infekce se na něj „drží“, navíc při jeho odstranění můžete panenskou blánu poškodit. Někteří mladí sportovci se však snaží používat tampony, někdy úspěšně, ale zde je vše velmi individuální.

„- Dospívající dívky zpravidla nemají stejnou sebeovládání jako dospělá žena, na tampon mohou jednoduše zapomenout. A měl by být v genitálním traktu ne více než jeden a půl, maximálně - 2,5 hodiny.

- V poslední době se na recepci často dostávají dívky, které mají zánětlivé procesy ve vnějších pohlavních orgánech. A často jsou způsobeny alergiemi! Proto doporučuji zvolit hypoalergenní vložky pro první menstruaci. Podle mých osobních pozorování se v tomto ohledu jako nejlepší ukázaly podložky Naturella, Discreet, Miláno. Pokud nedojde k žádné alergické reakci, můžete samozřejmě použít cokoli chcete, včetně vložek s vůněmi.

- Maminka pro dívku by měla být přítelkyní, aby se dcera se všemi problémy obrátila na ni o pomoc a radu. Samozřejmě, menstruace musí být řečena dlouho předtím, než se objeví (jak to udělat, vysvětluje rodinná psychologka Ksenia Salakhutdinova v reminiscenční dopis „Teenage girls about their first menstruations“). Během první menstruace musíte pomoci s hygienou a také naučit dívku vést menstruační kalendář! Na recepci ke gynekologovi musí dívka nutně přijít s menstruačním kalendářem, kde musíte označit dny menstruace - pak můžete okamžitě vidět, jak pravidelný je cyklus. Žádám všechny své pacienty, zejména mladé, aby si vedly takový kalendář, a jako lékař žádám matky, aby tomu věnovaly zvláštní pozornost.!

Menarche a tvorba menstruačního cyklu u dospívajících dívek

Vstup do „dospělého“ života.

Jaká by měla být první menstruace u dívek a kdy dojde k první menstruaci. Proč jsou bolesti během menstruace? O menstruačním cyklu a jeho významu - v našem materiálu.

Většina dívek obvykle v době puberty již má základní znalosti o menstruaci. Ani internet, ani přítelkyně, ani populární ženské časopisy však dospívající dívku nepřipravují na novou životní událost a na probíhající změny..

Je to matka, která má obrovskou odpovědnost: podporovat psychologicky, vysvětlovat vše včas a vědět, co dělat, když se „něco pokazí“.

Co se děje normálně?

Pod vlivem hormonů během puberty prochází dívka úžasnými metamorfózami.

První fáze - před nástupem menarche

Za dva až tři roky:

 • Rychlý fyzický vývoj a přírůstek hmotnosti.
 • Růst podpaží a ochlupení.
 • Zvětšení a tvorba prsou.
 • Na obličeji a / nebo těle se mohou objevit akné.
 • Pánevní kosti se postupně rozšiřují.

Za pár měsíců:

 • Rychlá únava, závratě a bolesti hlavy, nevolnost.
 • Vaginální výtok (leucorrhoea) se zvyšuje v důsledku změn vaginální mikroflóry (objevují se laktobacily).
 • Náhlé výkyvy nálady.

Druhou fází je první menstruace nebo menarche

Vyskytuje se přibližně ve věku 11-14 let, nejčastěji - 12-13 let. Průměrné rozpětí - od 10-11 do 14-15 let.

Od okamžiku menarche může dospívající dívka otěhotnět i po jediném pohlavním styku.

Pravidelný menstruační cyklus se hned „neobjeví“. Během šesti měsíců dochází k tvorbě „dospělého“ typu produkce a interakce pohlavních hormonů. Dříve tento proces trval 1-1,5 roku - zastaralá data.

Menstruační cyklus lze prodloužit nebo zkrátit o několik dní, v jednom měsíci může být výtok hojný, v jiném vzácný. Obvykle je doba menstruačního cyklu 25-35 dní.

Třetí etapou je tvorba pravidelného menstruačního cyklu

Doba trvání je normální - 3–5 dní, méně často - 7 dní. Celkový objem ztráty krve je 50-150 ml.

Vývoj prsních žláz a pánve končí, tělo již neroste tak intenzivně do délky.

Odchylky od normy

Každá dívka je malá budoucí žena, jejíž postupná formace začíná po dosažení určitého věku. Některé dívky procházejí touto fází relativně snadno, jiné mají z mnoha důvodů potíže a potřebují lékařskou pomoc..

Dříve nebo později než menarche

Pokud má matka nebo babička první menstruaci, například ve věku 15 let, pak dívka s největší pravděpodobností projde stejným „scénářem“.

Nejčastěji však dochází k selhání přirozeného mechanismu v důsledku nemocí nebo charakteristik těla dívky..

Dřívější menarche - až 11 let

Funkční příčiny: Nejčastěji nadváha nebo obezita. Jeden z estrogenů (ženských pohlavních hormonů) se produkuje v tukové tkáni - vede k předčasné pubertě.

Nemoci:

 • Hypotyreóza - snížená produkce hormonů štítné žlázy.
 • Folikulární ovariální cysty.
 • Nádor vaječníku, nadledvin nebo centrálního nervového systému.
 • Léze centrálního nervového systému: meningitida, encefalitida, trauma a další.

Později menarche - více než 14 let

Funkční důvody:

 • Při nedostatečné výživě nebo nadměrné hubnutí kvůli nedostatku živin je syntéza pohlavních hormonů narušena. Tělo „extrahuje“ estrogen z tukové tkáně, ale také to nestačí. Zdravá dívka by měla mít nejméně 17% tukové tkáně z celkové tělesné hmotnosti.
 • Častý stres a prodloužené psycho-emocionální přepětí vede k selhání tvorby pohlavních hormonů.
 • Se zvýšeným cvičením klesá produkce estrogenu.

Nemoci:

 • Nedostatečná produkce pohlavních hormonů na vaječnících je nejčastěji spojována s vrozeným nedostatečným vývojem vaječníků..
 • Nemoci: diabetes mellitus, bronchiální astma (v závislosti na závažnosti a kontrolovatelnosti průběhu).
 • Vrozené vady reprodukčního systému - například nedostatečný vývoj dělohy nebo vaječníků.
 • Chromozomální nebo genetická onemocnění.

Nepravidelný menstruační cyklus

Interval mezi menstruačním krvácením trvá 1,5-2 měsíce nebo více (zpoždění).

 • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je nejčastější příčinou. Menarche přichází včas, ale po několika měsících se menstruace stává vzácnou (oligomenorea) nebo se zastaví (amenorea). Je možné děložní krvácení. Růst vlasů na pokožce obličeje a / nebo těla může být vylepšen a mužský. Obezita se někdy vyvíjí.
 • Zvýšená produkce mužských pohlavních hormonů s vrozenou dysfunkcí kůry nadledvin. Časný nástup - dívky od narození mají vnější známky chlapců, později - projevy jsou podobné PCOS.

Bolestivé období

Hodně záleží na individuální toleranci bolesti, ale existují také určitá kritéria pro rozlišení.

Co je považováno za normu?

Menstruaci mohou doprovázet nepohodlí, nevyjádřená závažnost a / nebo bolest v dolní části břicha - část zarostlého endometria je odmítnuta a svaly dělohy se stahují. Obecná pohoda není narušena a kritické dny jsou snadno tolerovány.

Kdy zazní alarm?

Bolesti jsou výrazné, křeče nebo kolické, bodavé a řezné, někdy nesnesitelné a bolestivé. Nachází se v dolní části břicha a / nebo v křížové a bederní oblasti a lze je podat do rozkroku. Začínají několik hodin před nebo v den nástupu menstruace, trvají jeden nebo dva dny, méně často déle. Možná nevolnost nebo zvracení, závratě, rozrušené močení a stolice.

Důvody nejsou plně pochopeny, ale existuje několik faktorů:

 • Hormonální nerovnováha mezi estrogenem a progesteronem na pozadí emoční lability.
 • Mechanická překážka odtoku v případě vývojových anomálií: nedostatečný vývoj nebo ohnutí dělohy, zúžení vnitřního hltanu (vstup do dělohy).
 • Zvýšená excitabilita nervového systému vede k nadměrné kontrakci svalů dělohy.
 • Endometrióza Ohniska děložní sliznice (endometria) rostou v atypických oblastech (obvykle by tam neměla být): vaječníky, děložní hrdlo, svalová vrstva dělohy (adenomyóza). S nástupem menstruace je zarostlé endometrium odmítnuto nejen z děložní dutiny, ale také ze všech ložisek - doprovázené silnou bolestí a silným menstruačním krvácením.

Průzkum a řešení problémů

Při absenci odchylek od normy není nutné konzultovat lékaře - kromě preventivních lékařských prohlídek podle věku.

V případě problémů je hlavním asistentem dětský porodník-gynekolog. Dívka je navíc vyšetřována lékaři jiných specializací - například endokrinolog-gynekolog nebo psycholog.

Rozsah zkoušky

Provádí se ultrazvuk pánevních orgánů, štítné žlázy a / nebo vnitřních orgánů, stanoví se hladina hormonů v krvi, provádí se počítačová tomografie a další studie.

Diagnostické možnosti moderní medicíny jsou v tomto věku bohužel omezené:

 • Diagnostická kyretáž děložní dutiny se neprovádí.
 • Laparoskopie se nedoporučuje. U endometriózy nejsou oblasti endometria na ultrazvuku často viditelné. Diagnóza je potvrzena pouze laparoskopií - provádí se jednou současně pro diagnostiku a léčbu při plánování těhotenství po dosažení plodného věku.

Pokud je to nezbytně nutné, některé studie se provádějí se souhlasem rodičů a na základě rozhodnutí lékařské komise.

Řešení

Funkční změny: normalizace hmotnosti, stravy a odpočinku, optimalizace fyzické aktivity je obvykle dostatečná.

Úkol je poměrně obtížný, pokud není identifikován problém nebo není odstraněna příčina (vývojové anomálie).

Lékaři často musí jednat náhodně:

 • Ke snížení bolesti se používají antispazmodika (uvolňují svaly), léky proti bolesti a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID - snižují bolest a otoky).
 • S těžkou menstruací a tendencí ke krvácení - lék na bázi kyseliny tranexamové, NSAID a další.

Jmenování účinné léčby do značné míry závisí na zkušenostech lékaře a jeho přístupu k řešení problémů s využitím výsledků moderní medicíny.

Byly vyvinuty hormonální přípravky obsahující drospirenon a dienogest, které prošly úspěšnými klinickými studiemi. Některé z nich jsou schváleny pro použití u dospívajících dívek s PCOS, podezřením na endometriózu, dysfunkčním děložním krvácením, adolescentním akné a dalšími stavy..

Příjem hormonů má také pozitivní účinek na syndrom silné bolesti - když nic jiného nepomůže.

Jsou popsány případy úspěšného dlouhodobého užívání těchto léků až do plodného věku s následným zrušením a nástupem těhotenství..

Hormony jsou předepisovány se souhlasem rodičů a na základě rozhodnutí lékařské komise.

Co nedělat?

Spolehněte se na to, co vyroste a normalizuje samo o sobě. Ano, poroste, ale do ještě většího problému.

Snažíte se uzdravit - můžete ublížit.

Používejte teplo - riziko krvácení a šíření endometria do dalších oblastí (s endometriózou).

Materiál pojednává pouze o nejčastějších příčinách poruch během puberty u dospívajících dívek a způsobech řešení problémů. Ve skutečnosti v tomto období mohou nastat obtíže mnohem více. V případě odchylky od normy konzultujte včas s lékařem - pomůže to dívce překonat obtížné období a udržet si zdraví.

Autor: Valentina Koretskaya, pediatrka,

Menstruační cyklus je důležitým ukazatelem zdraví žen; obvykle by menstruace měla být pravidelná. Pokud dojde k poruše v menstruačním cyklu, ženy se snaží pochopit příčiny porušení a zlepšit fungování těla.