Krevní sraženiny během menstruace: příčiny a příznaky

Krevní sraženiny během menstruace nejsou vždy patologie. K tomu dochází u některých rysů ženského těla, abnormalit ve struktuře dělohy nebo při nízké fyzické aktivitě. Mohou však naznačovat vývoj poruch benigní nebo maligní povahy v pánevních orgánech. Musí být zacházeno nebo vyloučeno. K tomu byste měli podstoupit diagnózu od ošetřujícího gynekologa.

 • 1 Výtok během menstruace
 • 2 Přirozené příčiny
 • 3 Známky a příčiny patologie
  • 3.1 Hormonální narušení
  • 3.2 Climax
  • 3.3 Adenomyóza a endometrióza
  • 3.4 Polyp endometria
  • 3.5 Mimoděložní těhotenství
  • 3.6 Abnormální struktura dělohy
  • 3.7 Stav po porodu nebo potratu
  • 3.8 Antikoncepce a léky
 • 4 Vyšetření k identifikaci příčiny patologie
 • 5 Při jakém výtoku byste se měli poradit s gynekologem
 • 6 Možnosti léčby

Složení výtoku během menstruace zahrnuje částice funkční vrstvy endometria, krev z malých krevních cév, které jsou poškozeny, když se odlupují, a hlen, který je produkován žlázami děložního čípku. V krvi jsou antikoagulancia, která pomáhají udržovat sekrety tekuté a rychle se vylučují..

S příliš těžkými obdobími nebo při stagnaci hlenu v děloze si antikoagulancia neporadí. Krev se začíná srážet a v sekrecích se objevují sraženiny. To se může stát, pokud je žena delší dobu v jedné pozici. Krevní sraženiny během menstruace se objeví po dlouhém sezení.

Pokud je objem výtoku až 100 ml, maximálně na 2. až 3. den, a to netrvá déle než pět až šest dní, lze předpokládat, že menstruace prochází bez odchylek, dokonce i za přítomnosti sraženin. Neměl by však být nepříjemný zápach a bolestivé příznaky (kromě obvyklé menstruační bolesti).

Někdy se sraženiny objevují z fyziologických důvodů a odezní bez bolesti. Mezi tyto důvody patří:

 • Zvýšená srážlivost krve s hypertermií nebo horečkou.
 • Infekční onemocnění, která ovlivňují srážlivost.
 • Hormonální úprava. V této době může dojít k hojnému střídání se slabým krvácením během tvorby menstruační funkce nebo během menopauzy.
 • Vrozené poruchy tvaru dělohy (dvouhlavé nebo ohybové).
 • Těhotenství v počáteční fázi, kdy vajíčko nemohlo proniknout nebo se uchytit v endometriu. Menstruace se objevuje se zpožděním, zbytky vajíčka se objevují ve výtoku ve formě krevních sraženin.
 • Nemoci krve, patologie kardiovaskulárního systému.
 • Antikoncepce s nitroděložním tělem.
 • Anémie z nedostatku železa.

Krevní sraženiny během menstruace

Při metabolických poruchách v krvi se tvoří nedostatek železa, koncentrace hemoglobinu klesá. Jedná se o protein, který dodává buňkám kyslík, a proto je narušena normální funkce těla. Ženy trpí bolestmi hlavy a závratěmi, stav je doprovázen slabostí, zvracením a nevolností. Výtok může obsahovat sraženiny o velikosti až 4 cm, což může být bolestivé.

Jejich vznik během menstruace usnadňuje fyzická nečinnost (nízká fyzická aktivita) a nedostatečný příjem tekutin.

Menstruace s krevními sraženinami, příčiny a kdy navštívit lékaře

Každá žena ví a má představu, pokud se během jejího období něco pokazí. A jedním z nejčastějších výskytů je, že během menstruace je výtok v kusech. Proč se to stane, je to norma nebo patologie, které nemoci lze považovat za neškodné a které mohou vést k vážným následkům, zvážíme níže.

Co je to menstruace a délka menstruačního cyklu

Menstruační cyklus ženy je období od začátku jedné menstruace do začátku druhé, v průměru (a je u většiny žen normou) 28 dní. Může se významně lišit od ženy k ženě a liší se, zejména v mladém věku, protože cyklus je řízen ženskými pohlavními hormony..

Cyklus začíná od prvního dne menstruace a trvá až 7 dní, přičemž se obnovuje vnitřní výstelka dělohy - deciduální vrstva (endometrium), po které tělo začne produkovat specifické hormony, které slouží jako signál k vytvoření nové výstelky dělohy.

Endometrium pak ztvrdne, aby přijalo vajíčko, což je přibližně od 14. dne menstruace. Když vaječník připraví vyzrálé vajíčko k opuštění vaječníku do vejcovodu, dojde k ovulaci (uprostřed cyklu). Ještě několik dní se vejce pohybuje podél vejcovodu a je připraveno k oplodnění, ale pokud není oplodněno spermatem, jednoduše se rozpustí.

A pokud je celé tělo již připraveno na těhotenství, ale nepřišlo, pak produkce hormonů klesá, děloha odmítá endometrium a vnitřní obal se odlupuje - tento proces pozorujeme ve formě menstruace.

To znamená, že výtok během menstruace je směsí malého množství krve, částic sliznice a endometria. Menstruační tok je obvykle až 200 ml.

Oddělení vrchní vrstvy

Sraženina - co to je: proč vycházejí velké krevní sraženiny a jak je to normální

Přítomnost krevních sraženin ve výtoku nemusí vždy znamenat patologii. Může to mít mnoho důvodů. Normální výtok pro každou ženu její vlastní barvy a hustoty.

Tělo je navrženo tak, že během menstruace se v něm produkují speciální enzymy, které mohou vykonávat funkci antikoagulancií a zpomalit srážení krve. Když nemohou účinně zvládnout úkol, vytvoří se krevní sraženiny, když mají těžké období. Taková sražená krev, kaštanové barvy s rosolovitou konzistencí a dlouhá až 10 cm, je naprosto bezpečná.

Nebojte se také, pokud sraženiny nejsou doprovázeny horečkou, silnými bolestmi a velkým množstvím výtoku..

Sraženiny by vás neměly obtěžovat (bez dalších důvodů), pokud:

 • Je ti méně než 18 let,
 • Pokud od porodu uplynul méně než měsíc,
 • Pokud jste nedávno prodělali potrat, operaci, kyretáž, potrat,
 • Používáte nitroděložní tělísko (IUD), které během menstruace způsobuje silný průtok,
 • Víte, že máte abnormální polohu dělohy, která ztěžuje normální tok krve tvorbou sraženin.

Krevní sraženiny se také tvoří, pokud je žena delší dobu v jedné poloze, a poté ji dramaticky změnila. Například od horizontální (při spánku, relaxaci) nebo sedění (v autobuse, autě, kanceláři) po vertikální (při chůzi). Žena ze stacionárního stavu tak přechází do mobilního stavu a stagnace krve v děloze během klidu se dokáže zkroutit a vytvořit sraženiny, které vycházejí, jakmile začne pohyb.

To je považováno za normu..

Takové hrudky nejsou důvodem k obavám, pokud nejsou narušeny vaše normální tělesné aktivity a hormonální stav. Pokud existují bolestivé pocity a zvýšené nepohodlí - existují důvody k obavám.

Příčiny srážení menstruace

Hormonální nerovnováha

Během dospívání. Když tělo dívky teprve začíná, její menstruační aktivita a rytmická ovulace ještě nebyla stanovena. Nastal čas zavést proces, toto období trvá asi 2 roky.

Pak může dojít k přerušení trvání cyklu, vysoké citlivosti těla na stresové situace, některému z nejvíce nevýznamných negativních faktorů. Reprodukční systém tedy může reagovat s juvenilním krvácením, prodlouženou menstruací (až 2 týdny) a krev vytéká ve formě sraženin, jako játra.

Poruchy po porodu nebo kyretáži děložní dutiny. Během měsíce po narození dítěte nebo v případě chirurgického zákroku může mít porodná žena obrovské krvavé hrudky. Je normální, pokud spolu s výtokem není pozorováno zvýšení teploty, jinak je nutné zkontrolovat, zda v děloze zůstaly fragmenty placenty.

Během menopauzy, kdy dochází k zániku ženských reprodukčních a menstruačních funkcí (ve věku nad 45 let).

Hormonální nerovnováha je viditelná, pokud dojde k narušení fungování endokrinních žláz a selhání cyklu, pak existuje obrovský východ s hrudkami hnědé krve.

Climax

K porušení často dochází u žen po 45 letech, během perimenopauzy. Frekvence ovulace klesá, množství odmítnuté krve a endometria je narušeno, výtok přichází s velkým počtem sraženin.

Endometrióza a adenomyóza

Endometrióza Je charakterizována proliferací sliznice dělohy mimo ni, která je doprovázena bolestivými a prodlouženými obdobími, selháním cyklu a zvýšeným objemem krve, která vycházela.

Abnormální vývoj sliznice dělohy (adenomyóza) při porážce jejích stěn je doprovázen neustálou silnou bolestí a velkým množstvím sekrecí se sraženinami.

Adenomyóza ovlivňuje nejen prostor hlavního ženského orgánu, ale má šanci přejít do vaječníků, střev a dalších orgánů. Výskyt endometriózy je stále nejasný, i když je všeobecně přijímáno, že se na zánětlivých tkáních tvoří „screeningy“ endometria. Reprodukční prostor uvnitř se stává jako plást v bolestivých ložiscích.

Krev špatně koaguluje, kontraktilní funkce orgánu je narušena a pro chirurgickou léčbu je nutný klinický zásah.

Polypóza jako porucha endometria

U žen nad třicet let a dokonce iu žen v premenopauzálním věku (přibližně 50 let) je srážení častým jevem. Polypóza endometria (polypy) je porušení vnitřních tkání děložní dutiny. Tyto tkáně rostou a pokrývají děložní dutinu ve formě polypů, ze kterých jsou během menstruace možné krevní sraženiny a bolesti v podbřišku, poruchy v měsíčním cyklu abnormálním "růstem" děložní sliznice na stěnách a stejným nesystémovým "odstraněním".

Jiné zdravotní stavy také způsobují tyto hrudky, například:

 • Obezita - nadbytek tukové tkáně vede k narušení hladiny estrogenu v krvi a ovlivňuje rychlost růstu endometria,
 • Diabetes mellitus, nemocná štítná žláza nebo hypertenze - doprovázené zvýšeným množstvím výtoku v důsledku metabolických poruch v těle,
 • Zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů (malá pánev), vnitřní i vnější: jsou infekční povahy, způsobují zánětlivou reakci, jejíž hlavní roli hrají krevní cévy.

Mimoděložní těhotenství a těhotenská patologie

K patologii těhotenství dochází, když má těhotná žena výtok ve velkých hrudkách (nemusí si být ani vědoma své „zajímavé polohy“), což může varovat před hrozbou potratu. Existují hojné krvavé výtoky a menstruace je bolestivá, s těžkým nepohodlí v dolní části břicha ve formě kontrakcí.

Mimoděložní těhotenství je velmi vzácné, ale stává se, že během mimoděložního těhotenství se uvolňují hnědé tmavé kousky malého průměru.

Anomálie ženských pohlavních orgánů

Poruchy v rané fázi individuálního vývoje plodu, během těhotenství, se mohou projevit ve formě abnormálního sexuálního vývoje a tělo dělohy může mít patologický tvar. To znamená, že když dojde k výtoku, děloha funguje s poruchami, což vede k hojnému krvácení a tvorbě hrudek..

Patologie děložního čípku a děložní dutiny.

 • Myom dělohy. Benigní nádor nebo uzliny interferují s obvyklým „odstraněním“ endometria s nástupem menstruačního cyklu. V takových případech existují silná období, obsahují velké sraženiny. Toto krvácení s hrudkami nastává v důsledku menstruačních nepravidelností a může se projevit jak ve dne, tak v noci..
 • Hyperplázie endometria dělohy je nejčastější poruchou a mnoho krevních sraženin, včetně tmavých sraženin, vychází po menstruaci. Může doprovázet nemoci, jako je diabetes mellitus, zvýšená tělesná hmotnost nebo hypertenze.
 • Onkologické patologie děložního čípku a děložní dutiny. Překážkovým pohybem krve z dělohy a srážením krve i v děložní dutině se tvoří mnoho sraženin a samotná menstruace je velmi bolestivá. Pokud nechodíte včas ke gynekologovi, žena bude mít mnoho "souběžných" onemocnění v prodloužených formách, které se projevují neustálým krvácením.
 • Přítomnost cystických změn ve vaječníku. Gynekologická onemocnění vaječníků spojená s hormonálními poruchami. Proces je bolestivý, zejména uprostřed menstruace, což se projevuje ostrou bolestí v podbřišku, opožděným cyklem a vaginálním krvácením mezi obdobími.

Užívání léků na volání menstruace

Stává se, že žena samoléčí léky, jako je Norkolut nebo Dufason, které jsou použitelné během zpoždění menstruace. Výskyt menstruace nastává při hojném výtoku, který je spojen s nedostatečným množstvím progesteronu. Když má žena v těle více estrogenu než progesteron, stimuluje to růst endometria (vnitřní výstelky dělohy), roste a dochází k nerovnováze.

Existuje mnoho endometria, existuje relativně málo cév a buňky začínají umírat, cévy se stávají holými a začíná krvácení, které může být prodlouženo a hojné. To vede k rozvoji anémie z nedostatku železa..

Antikoncepční prostředky a nitroděložní tělísko

Perorální antikoncepce může krátkodobě způsobit krvácení (například mezi tabletami). Nitroděložní tělísko (IUD). Může to být zlato, stříbro nebo obyčejný polymer. V 7 z 10 případů způsobuje zvýšené krvácení, protože tělo vnímá spirálu jako cizí těleso.

S výtokem z dělohy to jde spolu se sraženinami. Někteří argumentují, že takové hrudky se objevují v souvislosti s měsíčními potraty, ale toto je zásadně mylný předpoklad, protože antikoncepce je umístěna uvnitř dělohy. Zabránit tomu, aby se spermie dostalo na cestu k vejci, což znamená, že je nemůže oplodnit.

Teorie potratů je tedy zcela neopodstatněná. Někdy je zvýšený menstruační tok spojen s individuální reakcí ženského těla na cizí těleso - spirálu.

Jiné (další) důvody

 • Infekční (zánětlivá) onemocnění malé pánve - velké množství období se sraženinami.
 • Příliš mnoho vitaminu B také ovlivňuje počet sraženin během menstruace..
 • Infekční onemocnění doprovázená horečkou. Mezi ně patří nachlazení a SARS. Prodlužují období menstruačního cyklu a jsou doprovázeny výskytem sraženin ve výtoku. Obvykle ovlivňují pouze jeden cyklus, působení toxinů, virů a mikrobů se na příští měsíc nevztahuje.
 • Skvělá fyzická aktivita před menstruací.
 • Neustálá přítomnost ženy ve stresujícím prostředí.

Kdy a za jakým výbojem byste se měli poradit s gynekologem

Jakékoli sraženiny by měly ženu upozornit. Nemůžete je prostě ignorovat..

Je nutné kontaktovat gynekologa pro neplánované vyšetření, pokud:

 • Přidělování se nezastaví do 7 dnů,
 • Krvácení po všechny dny neklesá a dosáhlo množství přes 150-200 ml,
 • Pokud se krvácení objeví „ve špatnou dobu“,
 • Plánujete těhotenství a pokoušíte se otěhotnět: zde mohou sraženiny hovořit o odmítnutí vajíček a možném potratu,
 • Výtok má štiplavý neobvyklý zápach nebo velmi velké sraženiny,
 • Výtok je doprovázen silnou bolestí, což může znamenat infekční (zánětlivé) procesy nebo hormonální nerovnováhu,
 • Objevila se dušnost, slabost, letargie, tachykardie, bledá kůže, což naznačuje velkou ztrátu krve.

Metody léčby patologických procesů během menstruace

Pokud dojde k obrovské měsíční ztrátě krve s tvorbou sraženin, je nutné podstoupit léčbu.

 • Konzervativní léčba - jejím cílem je doplnit tělo železem. Jedná se o používání vitamínů a železa, a to jak prostřednictvím jídla, tak i léků, odpočinku v posteli, zejména během krvácení z dělohy a hormonální léčby.
 • Chirurgická léčba je předepsána pro obtížné případy, jako jsou děložní myomy, přítomnost patologického endometria, vnitřní přepážka. Vyskytuje se škrábáním nebo hysteroresektoskopií. V nejnebezpečnějších situacích nebo s maligními patologiemi je děloha odstraněna.

Pojďme to shrnout

Nejdůležitější je mít na paměti, že sraženiny mohou být normální, pokud jsou vaše menstruace bezbolestné, nevyvolávají další nepohodlí a nedochází k narušení života. A pokud existují obavy nebo pochybnosti, přítomnost krevních sraženin ve formě jater nebo bolestivého stavu, domluvte si schůzku s lékařem, podrobte se vyšetření, abyste se vyhnuli zdravotně nebezpečným chorobám.

Musíte podstoupit gynekologické vyšetření, včetně ultrazvuku, abyste vyloučili jakoukoli patologii dělohy, abyste provedli obecný krevní test k určení dostatečného počtu krevních destiček. Dále ošetřující lékař předepíše léky, které zvýší srážlivost krve, normalizují hormonální hladiny (v závislosti na zjištěném onemocnění) a při komplexních maligních onemocněních se provádí chirurgický zákrok.

Je však lepší, aby žena pravidelně navštěvovala gynekologa, aby zabránila patologii a nezbavila se její zanedbané formy.

Příčiny těžkých období u žen

Menstruace je určité období menstruačního cyklu, které se vyskytuje v ženském těle a během kterého dochází k měsíčnímu odmítnutí vrstvy děložní dutiny, endometria. Samotný proces je doprovázen odtokem hlenu z děložní dutiny as příměsí krve.

Mnoho faktorů ovlivňuje délku menstruace a hojnost výtoku:

 1. Genetická predispozice - pokud měla matka a babička těžké dlouhé období, pak je žena bude mít alespoň týden.
 2. Vlastnosti těla - menstruace, jejich početnost a doba trvání také závisí na tom, jak funguje systém srážení krve a jaká je struktura děložního čípku a celého reprodukčního systému ženského těla.
 3. Denní rutina a strava, stejně jako fyzická aktivita - také přímo ovlivňují délku menstruace, spolu se stresem a psychickým přepětím.
 4. Průběh užívání perorálních kontraceptiv je právě zvýšení uměle definovaného hormonu v krvi a může vyvolat hojný a prodloužený měsíční výtok.
 5. Patologické procesy v těle - gynekologické nebo endokrinní, jiné poruchy mohou způsobit silnou menstruaci.
 1. Těžká období - jak určit?
 2. Příčiny patologického procesu
 3. První bohatá období
 4. Těžká období během dospívání
 5. Měsíční sraženiny
 6. Těžká období po porodu a císařským řezem
 7. Silná menstruace po potratu
 8. Bohatá období v premenopauze
 9. Kvůli užívání léků
 10. Velmi silná a bohatá období
 11. Co dělat?
 12. Diagnostika
 13. Léčba
 14. Konzervativní léčba
 15. Chirurgická operace
 16. Tradiční metody léčby
 17. Prevence

Těžká období - jak určit?

Těžká období jsou nadměrný vaginální výtok u ženy, který trvá déle než týden.

Existují další příznaky, které naznačují průběh těžké menstruace:

 1. Těžká a bolestivá povaha bolesti, která nebyla dříve pozorována u ženy.
 2. Nutnost měnit těsnění každou jednu a půl až dvě hodiny.
 3. Samotný výtok během menstruace se nezastaví, pouze se každý den zintenzivňuje a je stále intenzivnější.
 4. Výtok je šarlatový a samotná menstruace nastává dříve nebo později..
 5. Zneklidněný záchvaty nevolnosti a zvracení, zblednutí kůže a snížená srdeční frekvence.

Příčiny patologického procesu

Bohatý ve svém projevu, menstruaci nebo jak jim lékaři říkají - menoragie je silný a hojný objem ztráty krve během období menstruačního toku, což naznačuje průběh určitých patologií v těle.

Je však třeba připomenout, že pouze lékař by měl hledat příčinu, ale nejčastěji jde o:

 1. Hormonální nerovnováha v těle a poruchy práce a fungování endokrinního systému.
 2. Endometrióza je patologie, při které jsou buňky lemující děložní dutinu rozptýleny za její hranice.
 3. Adenomyóza - slizniční vrstva děložní dutiny vyroste do svalových vláken.
 4. Selhání schopnosti srážení krve a diagnostikována rakovina, která ovlivňuje reprodukční systém ženy.
 5. Fibrom dělohy a vývoj benigních změn ve struktuře endometria.
 6. Ženská léčba určitými léky.

Toto není úplný seznam důvodů, které mohou vyvolat silnou a prodlouženou menstruaci..

První bohatá období

V tomto případě je hladina hormonů narušena a projevuje se nepravidelná a bohatá menstruace, zatímco tělo může potřebovat několik měsíců až 1,5–2 roky k regulaci celého cyklu..

Těžká období během dospívání

Je to bohatá a prodloužená menstruace, která se nejčastěji vyvíjí, jak je uvedeno výše, u dospívajících dívek, když tělo prochází hormonálními změnami a začíná první menstruace..

Je to nestabilita hormonálního pozadí adolescenta, rozdíl v hormonálních ukazatelích, který negativně ovlivňuje endometrium - výstelku děložní sliznice.

Důležité! Pokud je menstruace teenagera často prodloužená a bohatá, pokud jde o menstruační tok, stojí za to okamžitě navštívit lékaře a zahájit léčbu. Při absenci léčby takového patologického jevu, jako je menoragie, se u dospívajícího může v budoucnu vyvinout polycystické vaječníky.

Lékaři také nazývají další důvody, které v dospívání vyvolávají silné krvácení:

 1. Silná menstruace u teenagera je nejčastěji vyvolána traumatizující situací, častými zkušenostmi a nadměrnou fyzickou námahou..
 2. Ovlivňuje také hojný průběh menstruace a celkový stav endokrinního systému.
 3. Dívky s vývojovými poruchami nejsou o nic méně ohroženy..
 4. Bohatá ztráta krve může být také důsledkem vývoje patologie, krevních onemocnění.
 5. Další hlavní příčiny.

Měsíční sraženiny

V praxi existuje neoddělitelný a přímý vztah mezi množstvím krve ztracené během menstruačního cyklu a jeho konzistencí. Často je menstruační tok doprovázen vylučováním tmavých krevních sraženin. Krev tedy již koagulovala a vychází již ve formě těchto sraženin.

Docela často se ženy ptají - proč je menstruace dlouhá a bohatá na krevní sraženiny?

V tomto případě lékaři identifikují následující hlavní příčiny takového negativního jevu:

 1. Jedná se o přítomnost vnitřní překážky normálního toku menstruační krve z děložní dutiny. Myomatózní uzliny mohou být takovými překážkami, pokud rostou uvnitř děložní dutiny, deformují ji. Kromě toho se mohou tvořit sraženiny v děložní dutině a v důsledku polypů endometria ovlivňujících cervikální kanál.
 2. Snížení tónu stěn děložní dutiny je právě porušením samotného mechanismu svalové kontrakce a vyvolává předčasnou evakuaci krve, která koaguluje a poté odchází s menstruací.
 3. Po porodu - takové sraženiny naznačují porušení procesu přirozené obnovy děložní dutiny, svalového tonusu.
 4. Hormonální nerovnováha - těžké krvácení během menstruace je nejčastěji způsobeno nesrovnalostí v hladině hormonů.
 5. O něco méně často je hlavní příčinou vzniku sraženin v menstruační krvi onemocnění krve a její nadměrná srážlivost. Když koaguluje a nemá čas opustit děložní dutinu, stává se to důvodem vzniku sraženin v menstruačním toku.

Těžká období po porodu a císařským řezem

Pokud má žena po porodu silnou menstruaci, nemusí to pro ni vždy znamenat vážnou patologii..

Stačí jí zapamatovat si a pochopit - během období těhotenství byly její vaječníky po dlouhou dobu v pozměněném, přesněji spícím stavu a potřebují určitou dobu k obnovení práce.

Svalová tkáň lemující děložní dutinu, myometrium, takřka „unavená“ nadměrným stresem během těhotenství a při porodu, vyžaduje mimo jiné obnovení předchozí prenatální úrovně tónu.

Normy a patologie:

 1. Pokud je porodná žena zdravá a porod přirozeně nebo pomocí císařského řezu, proběhlo to bez komplikací, těžké období nepůjde déle než 2–3 cykly, postupně se vrátí k normálu.
 2. Vzhledem k tomu, že při provádění císařského řezu lékař napodobuje přirozený proces porodu, jsou důvody vedoucí k silnému krvácení stejné jako při přirozeném porodu. Zde však stojí za to vzít v úvahu důvod, proč se lékař uchýlil k císařskému řezu - není schopen vyvolat hojnou ztrátu krve?.
 3. Bohatá menstruace se považuje za normální během prvních 2–3 cyklů po porodu nebo císařském řezu a obnovuje se sama, pokud nejsou doprovázeny takovými negativními příznaky, jako jsou bolest a horečka, zhoršení celkového stavu a horečka. Nejčastěji to naznačuje průběh zánětlivého procesu v reprodukčním systému ženského těla..

Silná menstruace po potratu

Po lékařském potratu v nemocnici, který proběhl bez negativních komplikací - kvůli selhání hormonálního pozadí může být první menstruace buď příliš bohatá, nebo příliš vzácná.

To se však považuje za normální reakci na těle - je důležité kontrolovat množství a dobu trvání krvácení.

Je však třeba poznamenat, že silné krvácení může ženu po takzvaném lékařském potratu obtěžovat - v tomto případě může být menstruace poznamenána silnou ztrátou krve a krvácením.

Stejně jako v předchozím případě je to pro ženu nebezpečné a slibuje rozvoj anémie nebo úmrtí..

Bohatá období v premenopauze

V období před nástupem menopauzy u ženy je důležité odlišit normální průběh menopauzy od patologického stavu, což může být obtížné..

Kvůli výkyvům v hormonálním pozadí a jeho restrukturalizaci bude menstruační tok nepravidelný a bohatý, menstruace nemusí být několik měsíců, a pak přijde a odejde docela hojně.

Stačí si uvědomit, že následující důvody mohou vyvolat silné krvácení v období před nástupem menopauzy:

 1. Leimiom dělohy a vývoj hyperplazie endometria.
 2. Narušení hormonálního pozadí ženy během menopauzy.
 3. Polypy, které ovlivňují endometrium a krevní poruchy, které interferují s srážením krve.
 4. Porucha štítné žlázy a další patologické procesy.

Je však důležité si uvědomit, že existují situace, kdy by žena měla navštívit lékaře:

 1. Krvácení nastává po sexu nebo trvá déle než týden.
 2. Hojná ztráta krve byla diagnostikována, když žena ztratila více než 80 ml. krev.
 3. Pokud krvácení a výtok z menstruace obsahují krevní sraženiny, a ještě více - sraženiny hnisu.

V tomto případě stojí za to navštívit lékaře a podstoupit všeobecné vyšetření, nejlépe pomocí rozšířené kolposkopie nebo ultrazvuku.

Kvůli užívání léků

Stabilita samotného menstruačního cyklu a hojnost menstruačního cyklu mohou být také ovlivněny určitými léky, léčivými přípravky předepsanými lékařem nebo užívanými nezávisle..

V této skupině léků tedy lékaři zahrnují:

 1. Léky a formulace na ředění krve - je to příjem antikoagulancií, které ženě brání v tvorbě krevních sraženin v cévách a tepnách, což může vyvolat silnou ztrátu krve během menstruace. Zpočátku samy zvýší trvání a hojnost menstruačního cyklu, ale zároveň neovlivní samotné trvání cyklu..
 2. Užívání antidepresiv. Právě tyto formulace mohou mírně, ale ovlivnit stabilitu průběhu menstruace a celého cyklu, což vyvolává nejen hojný výtok, ale také zpoždění samotného cyklu.
 3. Užívání hormonálních léků - perorální antikoncepce. V tomto případě závisí množství a trvání menstruačního toku na složení účinných látek - hormonů. Například pokud v kompozici převažuje progestogen, doba celého cyklu a jeho množství se nemění a pokud je lék zvolen nesprávně, může to vyvolat silný menstruační tok.
 4. Protivředové sloučeniny a léky. Takové léky nejčastěji ovlivňují zpoždění cyklu ve větší míře, v menší míře na jejich hojnosti a intenzitě. Proto je tak důležité koordinovat příjem léků s ošetřujícím lékařem..

V každém případě je důležité konzultovat s lékařem včas, pokud máte podezření na patologický proces.

Velmi silná a bohatá období

Vzhled ženy, místo další menstruace podle plánu, velmi silné, dokonce silné menstruace, může naznačovat děložní typ krvácení, které se shodovalo s nástupem menstruace. Je důležité rozlišovat mezi těmito dvěma patologickými procesy..

Pokud mluvíme o cyklickém děložním krvácení, které se časově shodovalo s nástupem menstruace, trvá déle než obvyklé období menstruace a objem ztracené krve je velmi velký.

A na rozdíl od dokonce silné menstruace - krvácení z dělohy nebylo poznamenáno nezávislým, spontánním ukončením kurzu, doprovázeným záchvaty migrény a závratěmi, stejně jako celkovou slabostí a nevolností.

Velmi bohatá menstruace během jejich průběhu může být výsledkem:

 1. Zánětlivý proces nebo vědecky metroendometritida, kdy je žena spolu s menstruačním nepohodlí u ženy znepokojena a intenzivní bolest a záchvaty horečky, zhoršení celkového stavu pacienta.
 2. Diagnóza ženy s děložními myomy a adenomyózou - naruší rytmus a sílu kontrakce děložních svalů, zvětší oblast odmítnutí endometria a tak provokuje hojné krvácení.
 3. Hormonální původ nádorů ovlivňujících vaječníky.
 4. Ne-gynekologické faktory se mohou stát také hlavní příčinou - jsou to různé endokrinní patologie a problémy s játry a srdcem, cévním systémem..

Co dělat?

Pro ženu s těžkým krvácením prostě neexistuje žádná univerzální rada - je důležité jít k lékaři včas a podstoupit vyšetření a již od hlavní příčiny patologického procesu předepsat efektivní průběh léčby.

Věc je, že bez pomoci zkušeného odborníka je nemožné předepsat správnou léčbu a zastavit krvácení..

Je však také důležité si uvědomit, že některé důvody silné menstruace ne vždy naznačují vývoj patologie v těle ženy. S ohledem na to můžete doma přijmout určitá opatření k zastavení krvácení. Musíte však přijmout určitá opatření, pouze pokud znáte hlavní příčinu, která vyvolala patologický proces.

Tipy:

 1. Nejprve byste měli omezit vlastní fyzickou aktivitu - měli byste ležet na rovném povrchu a na spodní část břicha si položit topnou podložku se studenou vodou nebo ledový obklad.
 2. Chcete-li zvýšit tón krevních cév a úroveň srážení krve, můžete si připravit odvar z kopřivy nebo heřmánku, mateřské dřeně nebo pastýřské kabelky.
 3. Představte si více potravin bohatých na vitamín C - citrusové a kyselé ovoce, určitě se vzdejte alkoholu a silné kávy.
 4. Můžete se také uchýlit k pomoci a hemostatické léky. Ale stojí za to pochopit - nemusíte si je vybírat sami, ale musíte se předem dohodnout na té či oné volbě s ošetřujícím lékařem.

Diagnostika

Menoragie nebo silné krvácení, pokud poslední trvá déle než týden a ztráta krve je více než 80 ml krve, vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc a diagnostiku a následnou léčbu.

 1. Nejprve lékař provede průzkum a sběr anamnézy o průběhu patologického procesu - těhotenství a potratu, užívání léků a souběžných patologií.
 2. Dále se na gynekologickém křesle provádí vyšetření vnějších a vnitřních pohlavních orgánů za účelem detekce patologií a cizích těles, které mohou vyvolat krvácení, průběh těhotenství, zejména nitroděložní a děložní myomy.
 3. Lékaři navíc používají také diagnostické metody, jako je nitroděložní biopsie a ultrazvuk, diagnostické škrábání a hysteroskopie..
 4. Neméně efektivní analýzou je studium složení krve a cytologické vyšetření odebraného nátěru.

Lékaři doporučují ženě, aby vedla kalendář menstruačního toku, který by uváděl odděleně a jejich trvání, intenzitu.

Léčba

Léčba v každém konkrétním případě je vybírána individuálně - může to být léčba nebo chirurgie.

Konzervativní léčba

Způsob a doba léčby silného menstruačního toku - přímo závisí na hlavní příčině, která vyvolala patologický proces.

Léky pro léčbu těžkých období:

 1. Pokud je příčina patologie v endometriu, je předepsán průběh užívání perorálních kontraceptiv. Zabraňují nadměrnému růstu endometria a podle toho snižují menstruační tok o 40%.
 2. Příjem přípravků obsahujících železo je také indikován, aby se zabránilo rozvoji anémie, a příjem rutinu, jako je vitamin C, pomáhá snižovat těžké ztráty krve.
 3. Lékaři také předepisují hemostatická léčiva - například Ibuprofen, a pro těžké krvácení - etamsylát, chlorid nebo glukonát vápenatý.
 4. Použití nitroděložních systémů, které zahrnují levonogestrel, je také oprávněné - má antikoncepční účinek a brání patologickému růstu endometria, a tudíž hojné ztrátě krve.
 5. Je prokázáno, že reviduje váš vlastní denní režim, správně jíst a odpočívat a při absenci pozitivního terapeutického účinku se uchýlit k chirurgickému zákroku.

Chirurgická operace

Chirurgické metody léčby menoragie se používají, pokud má žena následující indikace:

 1. S relapsem a intenzivním růstem endometria a patologickým průběhem silného krvácení.
 2. S fyziologickou poruchou nebo poškození ženských pohlavních orgánů.
 3. Nízká účinnost předepsané terapeutické léčby.

Za účelem úplné a komplexní diagnostiky mohou lékaři provádět chirurgickou kyretáž a nejčastěji se to praktikuje při nadměrném růstu polypů, které způsobily menstruační krvácení.

Ale zde je důležité si uvědomit, že taková kyretáž přináší pozitivní výsledky pouze pro několik příštích menstruačních cyklů a po návratu patologického krvácení.

Tradiční metody léčby

Tradiční medicína ve svém arzenálu má také mnoho nástrojů a receptů, které mohou zastavit menstruační krvácení..

Ale stojí za to si uvědomit - používají se se souhlasem lékaře a s přihlédnutím k individuálním charakteristikám organismu.

Je také důležité si uvědomit, že příčinou krvácení mohou být nádory nebo polypy, vrozené patologie, nejsou léčeny bylinami, ale vyžadují rychlou a kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Lidové recepty:

 1. Nejprve stojí za to se uchýlit k pomoci odvar z kopřivy - stojí za to vařit 1 polévkovou lžíci ve sklenici vroucí vody. l. suché suroviny a necháme 15 minut. Poté, co je filtrován a užíván po celý den, před jídlem, v průběhu 2 týdnů. To pomůže zastavit krvácení..
 2. Speciální komprese z cibule, po ochlazení v mrazáku - 5 lžící. l. sůl se smíchá s 12-13 lžícemi. l. nakrájenou cibuli a aplikován na dolní část břicha, pravidelně se měnící. Doba aplikace - 7-8 hodin.

Prevence

Stačí říci, že silné menstruační krvácení není vždy důsledkem patologie a naznačuje konkrétní onemocnění.

Pokud jde o prevenci hojné a dlouhodobé ztráty krve - zde lékaři dávají řadu tipů a doporučení:

 1. Snížení nadměrné fyzické aktivity a eliminace dráždivých a stresujících faktorů.
 2. Pravidelný odpočinek a správná výživa, užívání vitamínů B a C, zavádění jídel bohatých na železo do stravy - játra a pohanka, vaječný žloutek.
 3. Udržování zdravého životního stylu a odstraňování špatných návyků, stejně jako vypracování vlastního menstruačního kalendáře, který umožní lékaři kontrolovat průběh patologie.

Kontrolujte krvácení a podle potřeby - vyhledejte lékaře, aby zjistil příčinu.

Bohatá období se sraženinami

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Epidemiologie
 • Příčiny
 • Rizikové faktory
 • Patogeneze
 • Příznaky
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Prevence
 • Předpověď

Někdy v životě ženy nastává problém s těžkými obdobími sraženin, které neumožňují vést plnohodnotný životní styl. O jaký druh onemocnění jde a jak s ním zacházet, lze pochopit zvážením problému ze všech stran.

Významná ztráta krve během menstruace může být jak samostatným onemocněním, tak příznakem narušení stavu zdraví žen. Těžká období se sraženinami nebo dysfunkčním děložním krvácením je onemocnění charakterizované přítomností abnormálního krvácení z děložní dutiny, které není způsobeno přítomností patologie pánevních orgánů, systémovými chorobami nebo porušením průběhu těhotenství.

Kód ICD-10

Epidemiologie

Bohatá období sraženin mohou nastat kdykoli v životě ženy, bez ohledu na její věk, místo pobytu a rasu. V horkém období se významně zvyšuje riziko krvácení v důsledku zvýšené zátěže kardiovaskulárního systému. Existuje také vliv změn atmosférického tlaku na vývoj menstruačních nepravidelností..

Příčiny těžkých období se sraženinami

Etiologické faktory pro výskyt silné menstruace jsou:

 • Stres, silný psycho-emocionální šok;
 • Poruchy příjmu potravy, jako je obezita, hypo- a avitaminóza, hladovění;
 • Chronická onemocnění jater, kardiovaskulárního systému atd.;
 • Hormonální nerovnováha;
 • Odložené gynekologické operace;
 • Infekční onemocnění pánevních orgánů;
 • Radiační expozice;
 • Vrozené vady pohlavních orgánů.

Rizikové faktory

Různé nepříznivé faktory ovlivňují ženské tělo v různých obdobích vývoje, formování, formování a zániku reprodukční funkce. Nejčastěji během období největší zranitelnosti - puberty a menopauzy. Hlavní rizikové faktory pro rozvoj děložního krvácení jsou:

Během puberty:

 • Nadměrná fyzická aktivita;
 • Podvýživa, hypovitaminóza;
 • Psychický stres a stres;
 • Akutní a chronická onemocnění infekčního původu.

V reprodukčním věku:

 • Historie potratů;
 • Komplikovaná práce;
 • Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • Neuroendokrinní nemoci;
 • Hormonální nerovnováha;
 • Pracovní rizika;
 • Psychický a emoční stres.

V klimakterickém období:

 • Akutní a chronické infekční nemoci;
 • Útvary pánevních orgánů;
 • Stres;
 • Přítomnost výhřezu pánevních orgánů;
 • Nemoci kardiovaskulárního systému a žláz s vnitřní sekrecí.

Patogeneze

Normálně je menstruace pravidelné, cyklické, bezbolestné děložní krvácení, ke kterému dochází, když je funkční vrstva endometria odmítnuta z důvodu snížení hladiny progesteronu a estrogenu a nepřekročí 80 ml celkové ztráty krve během menstruace..

V medicíně se používají následující pojmy:

 • Hyperpolymenorea je porušení menstruační funkce, které se projevuje pravidelným hojným krvácením, překračujícím celkový objem ztráty krve o 80 ml za menstruaci.
 • Akutní menoragie je neočekávané, silné krvácení z dělohy, které není spojeno s cyklem.
 • Metroragie je hojné, prodloužené, nepravidelné krvácení mezi obdobími.

Hojná menstruace může naznačovat narušení zdraví žen jako: přítomnost děložních fibroidů, novotvary děložního čípku, patologická menopauza, komplikace těhotenství atd...

Hlavním patogenetickým aspektem vývoje děložního krvácení je nerovnováha hlavních hormonů na pozadí změn ve funkci nejdůležitějších vazeb hypotalamo-hypofyzárního a ovariálního systému.

Reprodukční systém ženy je strukturován podle hierarchického typu, jehož hlavní vazby jsou: mozková kůra, hypotalamus, hypofýza, vaječníky, děloha a další cílové orgány (mléčné žlázy, štítná žláza). Takže v mozkové kůře jsou hlavními regulátory menstruačního cyklu dopamin a norepinefrin, které kontrolují hormon uvolňující hypotonický gonadotropin (GnRH), a serotonin, který kontroluje luteinizační hormon (LH). Hypotalamus je jednou z hlavních strukturních formací mozku, které produkují uvolňující hormony, které uvolňují hormony hypofýzy a statiny, které potlačují jejich sekreci. GnRH je hlavní hormon hypotalamu zapojený do menstruačního cyklu. Uvolňuje se do krevního řečiště jednou za 60 minut a maximální frekvence jeho uvolňování se zaznamenává v preovulačním období a nejnižší ve druhé fázi cyklu. Gonadotropiny - hormony hypofýzy, jako je prolaktin (PRL) - laktační hormon, follitropin (FSH) - růstový hormon a zrání folikulů a lutropin (LH) - hormon žlutého tělíska, se přímo podílejí na regulaci menstruačního cyklu. Vaječníky syntetizují estrogeny, gestageny a androgeny - hormony, které mají vegetativní (vývoj a životní aktivita pohlavních orgánů) a generativní (hormonální pozadí) účinky na ženské tělo. V případě ztráty nebo porušení alespoň jednoho z vazeb - regulátorů cyklu, hormonální pozadí selže a proliferace endometria dělohy se změní. Nadměrná stimulace dělohy estrogeny povede ke zvýšení tloušťky a hypoxie endometria, které bude kvůli zvýšené kontraktilitě dělohy dlouhodobě a nesoučasně odmítnuto, jedna oblast za druhou, což je doprovázeno hojným děložním krvácením sraženinami prodloužené povahy.

Příznaky těžkých období sraženin

V závislosti na příčině krvácení z genitálního traktu může být žena narušena různými příznaky, od bolestivých pocitů až po závratě a ztrátu vědomí. Podrobněji o příčině výskytu je níže uveden podrobný popis příznaků, prvních známek a stížností.

Bohaté období se sraženinami po zpoždění

Někdy po zpoždění menstruace žena pociťuje silné krvácení se sraženinami z genitálního traktu, zatímco v dolní části břicha mohou být při ozáření do konečníku bolestivé pocity bolavého charakteru. Důvodem tohoto komplexu příznaků může být narušené těhotenství užívající perorální antikoncepci. Stanovení hladiny chorionického gonadotropinu v krvi pomůže určit příčinu. I při úplném spontánním potratu zůstávají jeho čísla na chvíli na vysoké úrovni. To je způsobeno skutečností, že neživotaschopné embryo je odmítnuto připraveným endometriem a je doprovázeno velkou ztrátou krve. V tomto případě žena pociťuje slabost, závratě, nevolnost a někdy zvracení. Pokud máte takové příznaky, měli byste okamžitě zavolat sanitku k hospitalizaci ve specializovaném zdravotnickém zařízení..

Těžká období se sraženinami během těhotenství

Výskyt krvácení z genitálního traktu u těhotné ženy obvykle naznačuje spontánní potrat. V tomto případě je prvním příznakem tažná bolest v dolní části břicha, která vyzařuje do konečníku; ve druhé polovině těhotenství může být bolest křečová. Krvavý výtok, zatímco ve významném množství se sraženinami různé intenzity. V závislosti na délce těhotenství se v prvním trimestru provádí vakuum - aspirace obsahu dělohy, po šestnáctém týdnu těhotenství je produkt hnojení evakuován za adekvátní anestézie a hemodynamické kontroly. Při absenci kontraindikací je přípustné předepsat uterotoniku k urychlení vylučování obsahu dělohy.

V pozdějších stádiích těhotenství může vaginální krvácení naznačovat placentu previa. V tomto případě má krvácení různou intenzitu a je naprosto bezbolestné. Pokud se u ženy rozvine takový stav déle než 20 týdnů těhotenství, musíte okamžitě zavolat sanitku.

Bohatá období srážení po porodu

Obvykle má žena ihned po porodu fyziologické krvácení - lochii. Může mít různou intenzitu a bude pokračovat až do úplné kontrakce poporodní dělohy na její normální velikost. Poté, pokud kojící žena kojí novorozence, nebude mít menstruaci. Tento jev se nazývá laktační amenorea a zpravidla pokračuje až do zavedení doplňkových potravin do stravy kojenců. A tak se po 6-12 měsících obnoví ženský menstruační cyklus. Vzhledem k fyziologickým změnám, ke kterým došlo v těle ženy, jako je zkrácení děložního čípku, dilatace cervikálního kanálu, zvětšení dělohy, zvětšení objemu endometria, menstruační tok se stává intenzivnějším a hojnějším.

Ihned 2–4 týdny po porodu může dojít k hojnému krvácení sraženinami v důsledku přítomnosti zbytků placenty v děložní dutině. Současně krvavý výtok světlé šarlatové barvy s nepříjemným zápachem a doprovázený bolestmi v dolní části břicha vyzařujícími do dolní části zad. V tomto případě je nutné vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc, protože je možná infekce zbytků placenty a rozvoj endometritidy - zánět dělohy.

Těžká období se sraženinami po císařském řezu

Po císařském řezu je často pozorován hojný krvavý výtok se sraženinami. To je způsobeno přítomností jizvy na děloze, sníženou kontraktilitou dělohy a nezměněným cervikálním kanálem a děložním čípkem, což je překážkou volného výtoku lochie, jako po normálním porodu. Výsledkem je, že krvácení se prodlužuje s více sraženinami. Časem se menstruační cyklus zlepší a množství menstruačního toku bude normálnější..

Bohatá období se sraženinami po kyretáži děložní dutiny

Bohatá období se sraženinami po kyretáži děložní dutiny mohou být výsledkem instrumentálního potratu. V tomto případě se škrábání děložní dutiny provádí kyretou, přičemž vrstva po vrstvě se odstraní endometrium s vajíčkem. Pokud během takového postupu chirurg vynechal jakoukoli část dutiny, může se ve dnech 2 až 4 objevit krvácení se šarlatovými sraženinami doprovázené bolestivou bolestí v podbřišku. V takovém případě musíte kontaktovat lékařský ústav, kde byl potrat proveden.

Pokud dojde ke krvácení 7-10 dní po kyretáži dělohy, měli byste také vyhledat lékařskou pomoc, protože tento stav může být způsoben přítomností placentárního polypu, který se vyskytuje v místě zbytků oplodnění. V tomto případě může mít žena skvrny různé intenzity, bolesti v podbřišku, nízkou tělesnou teplotu a nevolnost. K eliminaci tohoto komplexu symptomů na lůžkovém gynekologickém oddělení na pozadí adekvátní antibiotické terapie se provádí opakovaná kyretáž děložní dutiny s dalším předepisováním perorálních kontraceptiv.

Těžká období se sraženinami po hysteroskopii

Hysteroskopie je gynekologický zákrok pomocí optického zařízení, pomocí něhož má lékař příležitost nejen vizualizovat vnitřek dělohy, ale také odebrat materiál bez traumatizace celé děložní dutiny, jako při kyretáži. Hysteroskopie se provádí jak pro účely diagnostiky, tak pro terapeutické účely. Navíc v případě diagnostické hysteroskopie nedochází ke změnám v menstruačním cyklu. Pokud jde o chirurgickou hysteroskopii, zde se cyklus prodlužuje, často se období stávají hojnějšími než kdy dříve. Ale někdy krvavý výtok mění vůni, objevují se v nich sraženiny a jejich barvy se mění, což může naznačovat infekci. Pokud se hojné špinění na pozadí silné bolesti zčernalo, může to být příznak onemocnění - endometrióza. Endometrióza je komplexní hormonálně závislé onemocnění, při kterém se tkáň endometria nachází nejen v děložní dutině, ale také mimo ni. V tomto případě se žena obává silné bolesti v prvních dnech menstruace. Lékař provede přesnou diagnózu po dalších diagnostických vyšetřeních.

Bohatá období se sraženinami s fibroidy

Myom dělohy je benigní formace, která se skládá z pojivové tkáně nebo svalových prvků. Pokud ve struktuře vzdělávání převládají svalová vlákna, mluvíme o myomu, pokud převládá pojivová tkáň, o fibroidech. Jedním z prvních příznaků děložních myomů je silná menstruace. Povaha výtoku závisí na umístění myomového uzlu v děloze. Takže pokud je žena umístěna v submukózní vrstvě od samého počátku jejího vzniku, obává se bohaté, prodloužené menstruace sraženinami, což je také spojeno s porušením tónu dělohy.

Někdy je růst v děložní dutině submukózního myomatózního uzlu směrován ke cervikálnímu kanálu, což nakonec vede k jeho výstupu z děložní dutiny. Tento proces je doprovázen silným krvácením z dělohy, křečovými bolestmi v podbřišku, celkovou slabostí, poklesem krevního tlaku a ztrátou vědomí. V tomto stavu je poskytnutí pomoci možné pouze v lékařském zařízení. Hlavním cílem léčby v tomto případě je zastavení děložního krvácení, úleva od bolesti a chirurgické odstranění rodícího se myomatózního uzlu, následované kyretáží děložní dutiny..

Bohatá období se sraženinami po 45-50 letech

Během premenopauzy mají ženy často silné krvácení z dělohy. To je způsobeno stárnutím hypotalamu, při kterém je hormonální pozadí narušeno směrem k hyperestrogenismu na pozadí snížené hladiny progesteronu, což vede k nadměrnému růstu endometria a narušení jeho transformace a projevuje se dlouhou a bohatou menstruací sraženinami. V tomto případě je porušena cyklickost a prodlouží se časový interval mezi menstruací. Léčba této kategorie pacientů je převážně chirurgická a je poskytována formou kyretáže děložní dutiny a cervikálního kanálu. V budoucnu je za účelem potlačení menstruační funkce předepsána hormonální terapie..

Těžká období se sraženinami během menopauzy

Výskyt krvácení u postmenopauzálních žen může být příznakem maligní tvorby pánevních orgánů. Proto je za přítomnosti takového příznaku nutné okamžitě kontaktovat gynekologa ohledně nezbytných vyšetření. K takovému krvácení dochází bezdůvodně a může mít různou intenzitu a trvání..

Další příčinou menopauzálního krvácení může být senilní kolpitida, ke které dochází v důsledku snížení hladiny estrogenu v krvi, což vede ke ztenčení vaginální sliznice a zvýšené zranitelnosti. K takovému krvácení dochází po fyzické námaze, těžkém zvedání nebo pohlavním styku. V každém případě, když se objeví krvavý výtok z genitálního traktu, musíte vyhledat lékařskou pomoc od gynekologa.

Bohatá dlouhá období se sraženinami

Menoragie nebo prodloužená těžká období se mohou objevit za přítomnosti patologie ve vývoji dělohy, endometriózy, hyperplazie endometria, onemocnění endokrinního původu a poruch srážení krve. Příčinou tohoto příznaku může být také nitroděložní antikoncepce nebo nesprávně vybraná perorální antikoncepce. Nemoc se může objevit v jakémkoli věku a není cyklická. Tento stav je nebezpečný, protože na pozadí dlouhodobého silného krvácení se zpravidla vyvíjí anémie, kterou je obtížné napravit kvůli přítomnosti genitální příčiny krvácení. V případě opakujících se epizod po delší dobu musíte kontaktovat gynekologa, který vám předepíše nezbytné diagnostické postupy a léčbu.

Bohatá bolestivá období se sraženinami

Algodismenorea je onemocnění, které trápí velké množství žen a projevuje se bolestivou, bohatou cyklickou menstruací. Existuje mnoho důvodů pro toto onemocnění. Bolestivé období může obtěžovat ženy s děložními myomy, endometriózou, nitroděložní antikoncepcí, anomáliemi ve vývoji pohlavních orgánů, stejně jako zánětlivá onemocnění pánevních orgánů a onemocnění endokrinního a nervového systému. Bolest se zpravidla objevuje několik let po nástupu menarche a začíná první den menstruačního cyklu nebo jeden den před. Bolest křečovitého spastického charakteru vyzařující do konečníku, dolní části zad, vaječníkové oblasti. Někdy se silnou bolestí a krvácením se u ženy objeví nevolnost, zvracení a závratě. Takový komplex příznaků vede k dočasnému postižení a vyžaduje léčbu léky..

Komplikace a důsledky

Hlavní komplikací, která se vyskytuje v důsledku těžkých období sraženin, je anémie. Kvůli značnému objemu ztráty krve jsou zásoby hematopoetických buněk vyčerpány, erytropoéza je narušena, což vede k přetrvávající anémii se všemi následujícími příznaky: slabost, závratě, nevolnost, ztráta chuti k jídlu. Tento stav navíc snižuje účinnost hemostatické terapie. Při hojném krvácení se často vyvíjí hemoragický šok, který vyžaduje okamžité podání krevních přípravků.

Při absenci léčby proti relapsu je možné obnovit těžké období sraženinami, s výjimkou stavů po hysterektomii.

Diagnostika silné menstruace sraženinami

Těžké období sraženin je onemocnění, které vyžaduje urgentní lékařskou a někdy i chirurgickou léčbu. Abychom ji však mohli začít léčit, je nutné diagnostikovat a stanovit přesnou klinickou diagnózu..

Diagnózu tohoto onemocnění provádí porodník-gynekolog, když ho nejprve kontaktuje se stížnostmi na těžké období se sraženinami. Nejprve lékař shromáždí podrobnou somatickou historii (historii): přítomnost onemocnění jater, kardiovaskulárních a endokrinních systémů, trauma a chirurgický zákrok na ženských pohlavních orgánech. Poté menstruační a gynekologická anamnéza: věk, ve kterém začala menstruace, kvalita cyklu, nástup sexuální aktivity, sexuální aktivita, gynekologická onemocnění a metody antikoncepce. Užívání léků, jako jsou estrogeny, antidepresiva, antikoagulancia, kortikosteroidy, digoxin a propranolol, které by mohly způsobit silné krvácení z genitálního traktu, je důležité..

Po podrobném rozhovoru lékař provede funkční diagnostické testy, jako jsou: kontrola bazální teploty, hormonální kolocytologie, testy nasycení estrogeny, které umožňují určit hormonální pozadí.

Laboratorní vyšetření

Provádí se těhotenský test nebo stanovení chorionického gonadotropinu, aby se vyloučila patologie těhotenství, trofoblastická choroba nebo mimoděložní těhotenství.

Provádí se obecný krevní test, biochemický krevní test, koagulogram pro stanovení stupně anemizace těla pro další korekci anémie.

U všech žen trpících těžkou menstruací se doporučuje hormonální vyšetření z hlediska dynamiky k určení hormonálního stavu. Za tímto účelem je v dynamice stanovována hladina FSH v séru, prolaktinu, LH, testosteronu, progesteronu a estradiolu. Důležité je také vyšetření hormonů štítné žlázy a nadledvin..

Doporučuje se provést stanovení nádorových markerů CA 19-9, CA 125.

Instrumentální diagnostika

Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů a hysteroskopie jsou spolehlivé a dostupné metody pro diagnostiku patologií ženských reprodukčních orgánů. Někdy se provádí hysterosonografie (plnění děložní dutiny fyziologickým roztokem pod kontrolou ultrazvukového přístroje), což nám umožňuje identifikovat submukózní myomatózní uzliny dělohy, polypy endometria atd..

Diagnostická kyretáž cervikálního kanálu a děložní dutiny se provádí u všech žen v menopauze se stížnostmi na krvácení z genitálního traktu. V ostatních případech se provádí za přítomnosti ultrazvukových známek endometriální patologie.

Je také možné provést MRI, počítačovou tomografii, laparoskopii, hysterosalpingografii a další diagnostické metody, pokud existují náznaky jejich chování.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika těžkých období sraženin se provádí podle věkových ukazatelů ženy, protože pro každé období života ženy je charakteristický výskyt určitých onemocnění.

V pubertě se tedy diferenciální diagnostika provádí s chorobami hematopoetického systému, doprovázenými poruchami srážení krve a krvácením; dysfunkce jater a gastrointestinálního traktu, anomálie pohlavních orgánů, onemocnění endokrinního systému (nadledviny, štítná žláza), cizí tělesa pohlavního ústrojí a vaginální novotvary.

Diferenciální diagnostika v reprodukčním věku se provádí u mimoděložního těhotenství, myomu dělohy, adenokarcinomu, hyperplazie endometria, poranění endometria nitroděložní antikoncepcí.

V menopauzálním období se diferenciální diagnostika provádí s endometriálním adenokarcinomem, adenomyózou a nádory vaječníků produkujícími hormony.

Léčba těžkých období sraženinami

Způsob léčby těžkých období sraženinami předepisuje lékař v závislosti na věku pacienta, příčině, množství ztracené krve a délce krvácení. V každém případě je však první fází hemostáza - zastavení krvácení, které lze provést chirurgicky nebo lékařsky.

Jak zastavit těžké období?

První věcí, kterou musíte udělat, je uklidnit se, protože při vzrušení se cévy rozšiřují a krvácení se může zvyšovat. Pokud těhotná žena krvácí, je nutné zaujmout vodorovnou polohu se zvednutým koncem postele, uvolnit se, zavolat sanitku. Je povoleno užívat tabletovou formu etamzilátu "Dicinon" 1 - 2 tablety s vodou.

Z dalších důvodů výskytu silné menstruace se sraženinami by měla být předlékařská opatření následující:

 • Zavolejte sanitku.
 • Zaujměte vodorovnou polohu se zvednutým koncem postele.
 • Umístěte vyhřívací podložku, láhev nebo jakoukoli jinou nádobu se studenou vodou na spodní část břicha, abyste pomohli zúžit krevní cévy a snížit krvácení.
 • Pít hodně tekutin k doplnění ztráty krve.
 • Užívání léků, které zastavují krvácení, jako například: Ditsinon 1-2 tablety, maximálně 4 tablety denně, 0,25 mg., Tinktura z vodního pepře, 25 kapek třikrát denně, extrakt z Shepherdovy kabelky, 25 kapek 3x denně. Glukonát vápenatý 1-2 tablety 3x denně.

Další léčba bude předepsána gynekologem v souladu s indikacemi.

 1. Hemostatická terapie je zaměřen na zastavení krvácení, pro které se používají inhibitory fibrinolýzy - kyselina aminokapronová a Tranexam.

Kyselina aminokapronová je účinné antihemoragické činidlo, jehož účinek je zaměřen na inhibici fibrinolýzy, která poskytuje hemostatický účinek. Lék působí 15 minut po intravenózním podání. Předepište lék intravenózně kapejte 100 ml 5% roztoku, ne více než 8 g denně nebo orálně 30 ml 4krát denně. Kontraindikací k použití je koagulopatie, sklon k trombóze, anamnéza cerebrovaskulárních příhod, ischemická choroba srdeční. S opatrností je předepsán lék s antikoncepcí obsahujícími estrogen, což zvyšuje riziko tromboembolismu.

Tranexam je antifibrinolytické léčivo s lokálním a systémovým hemostatickým účinkem. Účinek léku nastává 3 hodiny po požití a trvá až 17 hodin. Aplikujte 1 tabletu 4krát denně po dobu 4 dnů. Intravenózní tranexam se injikuje kapáním v dávce 15 mg / kg každých 6 hodin, ne rychleji než 1 ml / min. Kontraindikace pro použití jsou subarachnoidální krvácení, selhání ledvin. Je předepsán s opatrností pro hlubokou žilní tromboflebitidu, tromboembolický syndrom. Nežádoucí účinky se objevují při zvýšení doporučených dávek nebo při individuální přecitlivělosti na léčivou látku a mohou se projevit nevolností, zvracením, závratěmi, rozvojem trombózy, tachykardií, kožní vyrážkou, svěděním, kopřivkou.

 1. Hormonální terapie indikováno pro jmenování na základě věku a výsledků vyšetření.

Během puberty jsou hormony předepsány, pokud neexistuje účinek hemostatické léčby. Přednost se dává kombinovaným perorálním kontraceptivům: Mikroginon, Lindinet 20, Yarina 2-3 tablety denně s postupným snižováním dávky na 1 tabletu po dobu 21 dnů.

Možná jmenování gestagenů: Duphaston, Norkolut, Utrozhestan, 2 tablety denně, následované snížením dávky.

V reprodukčním věku se provádí pouze u nulipálních žen, pokud ultrazvuková M-ozvěna endometria nepřesáhne 8 mm. Vybranými léky jsou: 17OPK 12,5% 2 ml / m jednou denně po dobu 7 dnů, Dufaston 1 tableta 3-5krát denně, Norkolut 1 tableta 3-5krát denně, následovaný postupným snižováním na 1 tabletu denně.

17 OPK (hydroxyprogesteron kapronát) je syntetický progesteron gestagenního původu ve vysokých dávkách inhibuje sekreci gonadotropinů, což pomáhá snižovat krvácení a má prodloužený gestagenní účinek. Lék se intramuskulárně injektuje 2,0 ml 12,5% roztoku každý den, dokud se krvácení nezastaví, a 0,5 až 1,0 ml po dobu 21 dnů, aby se zabránilo rozvoji opětovného krvácení. Po intramuskulárním podání účinek léku začíná po 5 hodinách a trvá až 14 dní. Kontraindikace při podávání 17OPA jsou jaterní dysfunkce, tendence k trombóze, maligní formace pánevních orgánů a mléčných žláz..

V klimakterickém období se hormonální hemostáza nedoporučuje u žen starších 45 let. Je přípustné předepisovat progestogeny, například: 17OPK 250 mg 14. a 21. den menstruačního cyklu, Depo-Provera 200 mg 14. a 21. den.

V případě krvácení spojeného s dysfunkcí vaječníků je předepsáno intramuskulární podávání progesteronu v dávce 5-15 mg / den po dobu 7 dnů, následované snížením dávky s pozitivní dynamikou.

Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropiny, jako jsou Goserelin a Dipherelin, se často nepoužívají ke zmírnění těžkých období sraženinami, ale osvědčili se při další léčbě děložního krvácení. Faktem je, že při neustálém podávání léků klesá syntéza LH a klesá koncentrace estradiolu v krvi. To pomáhá snižovat růst a proliferaci endometria, což vede k minimalizaci rizika krvácení až do vývoje menopauzy. Goserelin se injikuje subkutánně do přední břišní stěny jednou za 28 dní, což zajišťuje udržení účinné koncentrace léčiva v těle. Lék je kontraindikován u těhotných žen, kojících žen a dětí. Lék je dobře snášen. Ve vzácných případech se mohou objevit bolesti hlavy, výkyvy nálady, suchost vaginální sliznice, zastavení menstruace, demineralizace kostní tkáně.

 1. Vitaminová terapie. Dlouhodobé hojné děložní krvácení zpravidla vede k vyčerpání tělesných zdrojů vitamínů a stopových prvků. Nejprve dochází k nedostatku železa a v důsledku toho se vyvíjí anémie z nedostatku železa. Chcete-li to vyloučit a doplnit železo, jmenujte:
 • Vitamin B12 200 mcg / den.
 • Kyselina listová 0,001 g 2-3 r / den.
 • Totem 1-5 ampulí denně orálně.
 • Globiron 1 tableta jednou denně.
 • Sorbifer durules 1 tableta 1 r / den.
 • Maltofer 1 tableta 1 r / den.
 • Intravenózní kapání Venofer.

Délka doplňování železa závisí na stupni anémie a provádí se pod kontrolou krevního obrazu.

Z vitaminových přípravků je oprávněné jmenovat vitamin B6 a B1 se střídáním pro intramuskulární podání. Doporučuje se také předepisovat vitamin E v dávce 200 mg denně a rutin v dávce 200 mg 3 r / den.

 1. Léčivé přípravky se široce používají při léčbě těžkých období sraženinami. byliny a tradiční medicína.
 • Nalijte suché listy kopřivy půl litrem vody a vařte 10 minut, nechte 30 minut. Spotřebujte uvnitř 1 polévkové lžíce. lžíce 5krát denně.
 • Bylina na pastýřskou kabelku 50g, horolezecká bylina 50g, bílá jmelí bylina 50g. Nalijte směs bylin s 200 ml vody, vařte 5 minut, ochlaďte. Pijte 1 sklenici 2krát denně od 3. dne menstruace.
 • Dubová kůra 30g, listy lesních jahod 20g, listy malin 20g, řebříčková bylina 30g. Vařte 200 ml vody a vypijte 200 ml každé. ráno a večer od 1. dne menstruace.
 • Kůra rakytníku 30g a malinová kůra 30g Sbírku zalijte vroucí vodou, trvejte a pijte ráno a večer, po 1 sklenici.

V lidovém léčitelství se k léčbě hojných období sraženinami používají nejen bylinky, ale také další složky pro přípravu léčivých lektvarů.

 • Odvar z pomerančových slupek má dobré hemostatické vlastnosti. Vařte kůru 5 pomerančů v 1 litru vody po dobu 1 hodiny na mírném ohni. Přidejte trochu cukru a vypijte 1 lžíci třikrát denně.
 • Smíchejte čerstvé bobule jeřabiny a lístky máty 1: 1 a vařte ve formě čaje. Pijte tento čaj třikrát denně až do konce menstruace..
 • 30 g sušených a nadrobno nasekaných bylin a kořenů petrželky vařte s vroucí vodou ve 400 ml vody a vařte 15 minut, poté přeceďte. Vezměte půl sklenice třikrát denně 15 minut před jídlem.
 1. Fyzioterapie.

Následující typy fyzioterapie jsou široce používány v režimech léčby těžkého děložního krvácení sraženinami:

 • Elektroforéza se síranem měďnatým poskytuje vazokonstrikční účinek
 • Cerviko-obličejová galvanizace zvyšuje kontraktilní funkci děložního myometria
 • Endonazální elektroforéza s vitaminem B1 zvyšuje svalový tonus dělohy
 • Vibrační masáž paravertebrálních zón má komplexní účinek na děložní cévy a svalový tonus, což pomáhá snižovat ztrátu krve.
 1. Homeopatie.

Pokud jsou funkční poruchy příčinou těžkých období sraženin, k léčbě se používají následující léky:

 • Ovarium compositum. Jedná se o komplexní homeopatický přípravek, který reguluje hormonální hladiny. Má metabolické, sedativní a protizánětlivé funkce. Přiděleno 2,2 ml intramuskulárně 2krát týdně, od třetího týdne 1krát za 5 dní. Průběh léčby je 10 injekcí. Kontraindikace - přecitlivělost na složky léku, děti do 12 let. Je předepisován s opatrností těhotným a kojícím ženám. Mezi vedlejšími účinky byla zaznamenána zvýšená tvorba slin, v takovém případě se doporučuje snížit dávku léku nebo jej zrušit.
 • Mulimen je komplexní homeopatický přípravek, jehož působení je zaměřeno na regulaci rovnováhy gonadotropních a steroidních hormonů, normalizaci autonomního nervového systému a stabilizaci duševního stavu ženy. Má hormonálně regulační, spazmolytické, sedativní a odvodňující farmakologické vlastnosti. Je indikován k použití při menstruačních poruchách, mastopatii, léčbě vedlejších účinků hormonální antikoncepce, předmenstruačním a klimakterickým syndromem. Předepisuje se 10-12 kapek dvakrát denně během intermenstruačního období a ve dnech menstruace 10-15 kapek 3-5krát denně, v závislosti na stupni krvácení. Užívejte před jídlem po dobu 15-20 minut a krátce držte v ústech. Kontraindikováno ve věku do 12 let a se zvýšenou citlivostí na složky léku. Je předepisován s opatrností těhotným a kojícím ženám. Lék je obvykle dobře snášen, občas se mohou objevit alergické reakce.

S rozvojem hojné menstruace se sraženinami na pozadí zánětlivého procesu pánevních orgánů jsou navíc předepsány:

 • Gynecoheel je základní protizánětlivé činidlo s vazotonickými, dekongesčními a analgetickými farmakologickými vlastnostmi. Podporuje dokončení zánětlivého procesu, obnovení mikrocirkulace a tvorbu nové tkáně se zaměřením na zánět. Snižuje riziko komplikací. Má regulační účinek na menstruační cyklus. Je předepsáno 10 kapek třikrát denně každý den, s výjimkou dnů menstruace. Průběh léčby je 3 cykly. Lék je kontraindikován u osob, které jsou alergické na jed včel, vos a čmeláků. Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.
 • Traumeel S je první volbou pro jakékoli poškození tělesných tkání. Má protizánětlivé, protiexudativní, regenerační a analgetické farmakologické vlastnosti. Lék je kontraindikován pro použití u osob s přecitlivělostí na složky léku, kteří trpí tuberkulózou, leukémií, AIDS. Předepisuje se 1 tableta třikrát denně. Možné nežádoucí reakce ve formě zarudnutí a kožní vyrážky.
 1. Operativní léčba.

Chirurgický zákrok pro těžká období se sraženinami, bez ohledu na příčinu výskytu, se provádí hemostatickým způsobem k zastavení krvácení.

Terapeutické a diagnostické škrábání stěn děložní dutiny se provádí v celkové anestezii, po které následuje směr škrábání získaného pro patologické vyšetření, což umožňuje zjistit příčinu krvácení v 80%. Po operaci je pacientovi předepsána hemostatická a antibakteriální terapie..

Ablace endometria je chirurgická metoda pro léčbu děložního krvácení, která se provádí pomocí laseru nebo elektrody pod kontrolou hysteroskopu, která spočívá v odstranění celé vrstvy endometria.

Hysterektomie je radikální chirurgický zákrok, který spočívá v odstranění dělohy. Jedná se o poslední fázi léčby děložního krvácení, kdy stav nereaguje na léčbu jinými metodami.

Pravidelnost menstruačního cyklu je hlavním ukazatelem zdraví žen. Každý zástupce nežného pohlaví musí kontrolovat nejen datum zahájení kritických dnů, ale také sledovat jejich vlastnosti.