Jak dlouho trvá, než začne menstruace po kyretáži dělohy?

V životě ženy existují nepříjemné situace, kdy musí podstoupit chirurgický zákrok v intimní oblasti. Kyretáž děložní dutiny je předepsána pro různé indikace, ale nejčastěji provádějí gynekologové postup za účelem eliminace neplánovaného těhotenství.

Taková invaze do ženského těla nemůže projít beze stopy, a proto se po vyčištění často vyvinou komplikace. Nejběžnější je zpoždění menstruace po kyretáži a změna povahy výtoku..

 1. Co je škrábání?
 2. Důvody pro použití této metody
 3. Jak škrábání ovlivňuje ženské tělo?
 4. Po vyčištění vybijte
 5. Druhy výboje:
 6. První menstruace po škrábání
 7. Povaha vypouštění
 8. Kdy by měla začít menstruace??
 9. Zpoždění menstruace po kyretáži
 10. Komplikace
 11. Jak odlišit abnormální od normálního krvácení?
 12. Bolestivé období po kyretáži
 13. Jak obnovit a udržovat menstruační cyklus?
 14. Recenze žen

Co je škrábání?

Děloha je dutý orgán složený ze svalů a uvnitř pokrytý endometriem. Cesta k němu vede přes děložní čípek, který je ve vagině..

Během ovulace sliznice zesiluje, takže se oplodněné vajíčko může připojit.

Pokud nedojde k početí, během menstruace jsou horní vrstvy endometria odmítnuty a vystupují spolu s vaginálním výtokem.

Kyretáž zahrnuje instrumentální oddělení endometria děložní dutiny, které je nutné pro různé indikace.

Během procedury gynekolog rozšiřuje děložní čípek, aby poskytl přístup k dutému orgánu.

Dříve mohla být žena anestetizována lokální anestezií. A teprve poté vyčistí a vezme biologický materiál k histologickému vyšetření. Jeho výsledky ukáží přítomnost nebo nepřítomnost onkologických změn v děloze..

Důvody pro použití této metody

Existuje typ kyretáže, při kterém gynekolog zjistí zdroj poruch v těle ženy.

Diagnostická kyretáž se provádí v následujících případech:

 • nepravidelné období;
 • krvácení mezi menstruacemi;
 • delší období s velkým výbojem;
 • krvavý výtok s menopauzou;
 • podezření na onkologii;
 • neschopnost počat dítě.

V tomto případě je účelem čištění odebrat vzorky tkáně pro správnou diagnózu..

Tato metoda se používá k hlavní nebo pomocné léčbě těchto onemocnění:

 1. Myom dělohy je přítomnost benigního novotvaru ve svalové vrstvě dělohy. S touto patologií mají ženy často silné krvácení..
 2. Polypy v děloze a děložním čípku se tvoří v důsledku patologické proliferace sliznic. K jejich odstranění je nutné vyčistit, protože některé druhy mohou degenerovat do rakovinných nádorů..
 3. Hyperplazie endometria se vyskytuje v důsledku aktivního dělení buněk. Přerůstání a zesílení sliznice je benigní, ale stále vyžaduje chirurgický zákrok kvůli zvýšenému riziku rakoviny.
 4. Endometritida je zánětlivé onemocnění, které postihuje horní vrstvu endometria. V některých případech je předepsána kyretáž spolu s antibiotiky..
 5. Po porodu. Čištění se provádí za účelem odstranění zbytků placenty a krevních sraženin ze svalového orgánu v případě nemožnosti jejich samostatného výtoku.
 6. Zmrazené těhotenství. Mrtvé embryo se nakonec začne rozkládat v děložní dutině, čímž otráví tělo ženy produkty rozpadu. Ihned po diagnostikování zmrazeného těhotenství je proto nutné děložní proužek vyčistit.
 7. Potrat. Při spontánním potratu zůstávají fragmenty tkáně plodu často v děloze. Mohou vyvolat infekci a způsobit závažné krvácení..
 8. Potrat. Umělé ukončení těhotenství se provádí pomocí kyretáže. V raných fázích se používá šetrnější metoda - vakuové čištění. Ukončení těhotenství se provádí na žádost ženy nebo z důvodu indikací, které ohrožují její život. A také musí být odstraněn poškozený plod..

Jak škrábání ovlivňuje ženské tělo?

Kyretáž děložní dutiny přirozeně patří k běžným chirurgickým zákrokům..

Ale přesto se jedná o invazi do ženského těla a často vede k vážným porušením:

 1. Čištění negativně ovlivňuje hormonální pozadí a fungování vaječníků, což se projevuje zpožděním menstruace a v některých případech absencí ovulace po několik cyklů.
 2. Instrumentální čištění dělohy zanechává poškození na jejích stěnách. Může se vyvinout infekce v orgánu a může začít zánětlivý proces; bez účinné léčby hrozí ženě, že bude neplodná. Kyretáž je pro nulipární ženy nejobtížnější, jejich tělo dosud nečelilo zvýšené hormonální zátěži.
 3. Očista může navíc negativně ovlivnit nervový systém ženy. Obzvláště nápadná je emoční nestabilita po potratu a zmrazeném těhotenství. Žena je již nějakou dobu ve ztraceném stavu, neví, co dělat dál a jak překonat to, co se stalo.
 4. Psychologický stav je také ovlivněn nerovnováhou hormonů. Proto má žena podrážděnost, nervozitu a plačlivost..

Po vyčištění vybijte

Odstranění sliznice vyvolává krvácení v děloze, které trvá nějakou dobu po operaci. Normálně by se neměl lišit od výtoku během normální menstruace, kdy dochází k přirozenému odmítnutí endometria..

Druhy výboje:

 1. Barva výtoku je šarlatová se sraženinami. Několik dní po očištění může mít žena dlouhý, hubený výtok rozmazaného charakteru.
 2. Nadměrné vylučování je podobné aktivním menstruačním dnům. Pokud pacientova tělesná teplota nestoupá a nemusí často měnit vložku, pak tento typ výtoku zapadá do normy.
 3. Hnědý výboj. Proces odstranění endometria proběhl úspěšně a bez komplikací.
 4. Žlutý výtok naznačuje přítomnost infekce ve svalovém orgánu nebo začátek zánětlivého procesu.

Po 5-6 dnech, v případě normálního průběhu pooperačního období, se výtok ženy zastaví. Během tohoto období jsou možné přetrvávající bolesti v břiše a dolní části zad. Indikují normální kontrakci dělohy..

První menstruace po škrábání

Kolik první menstruace přijde po čištění závisí na kvalitě a typu operace, individuálních vlastnostech ženského těla a nástupu nebo nepřítomnosti komplikací.

Povaha vypouštění

Po škrábání, které se provádí za účelem odstranění hyperplazie nebo zalévání, menstruace přichází skrovně. Po nějakou dobu nedochází k výtoku po potratu, zmrazeném těhotenství a potratu. Toto období je nezbytné, aby ženské tělo normalizovalo reprodukční funkce.

Kdy by měla začít menstruace?

 1. Po 4-6 týdnech by u ženy, která podstoupila diagnostickou kyretáž, měla menstruace pokračovat..
 2. Samotný cyklus se stabilizuje během 2-3 měsíců.
 3. Žena, která potratila, potratila nebo zmeškala těhotenství, by měla očekávat menstruaci za 7-8 týdnů. V tomto případě může být výtok bohatý a bolestivý, jejich trvání mírně přesahuje normu..

Zpoždění menstruace po kyretáži

Absence menstruace po termínech by měla ženu přinutit kontaktovat gynekologa a zjistit příčiny. Nejčastěji po potratu pacientka trpí hormonálním selháním, protože její tělo je již naladěno na to, aby dítě vynosilo, a proto neexistuje období.

Po vyčištění hormon progesteron nadále ovlivňuje výstelku dělohy a brání normální exfoliaci. Je to kvůli hormonálním poruchám, které gynekologové předepisují pacientovi po kyretáži orální antikoncepci. Jinak může neznalost nástupu ovulace vést k novému neplánovanému těhotenství..

Komplikace

Po kyretáži je ženě předepsána antibiotika, která trvá 5-7 dní. To je nezbytné k vyloučení vývoje zánětlivého procesu..

Ale i v případě úplného souladu s doporučeními lékaře jsou možné komplikace:

 1. Děložní krvácení. Patologie se nejčastěji vyvíjí u žen se špatnou srážlivostí krve. Může trvat několik týdnů po čištění. Děložní krvácení je život ohrožující. Jeho zastavení vyžaduje zavedení oxytocinu.
 2. Hematometr je akumulace velkého počtu krevních sraženin v děložní dutině. Vyskytuje se v důsledku křeče děložního čípku, který uzavírá vývod krve. Hematometr vede k rozvoji infekce v genitáliích, jeho příznakem je prudké zastavení krvavého výtoku a výskyt akutní bolesti v dolní části břicha. Aby se zabránilo hromadění krve, gynekolog po kyretáži předepisuje spazmolytika, která pomáhají udržovat děložní čípek v uvolněném stavu.
 3. Endometritida. Patologie postupuje v důsledku vstupu patogenních bakterií do dělohy během operace. Zánět vede k bolestem břicha, zimnici a horečce.
 4. Slznice dělohy - komplikace nastává během operace při neopatrném zavedení nebo vysazení kyretáže. Při malém poškození jsou stehy aplikovány na slzy. Pokud je zraněná oblast velká, může být nutné šití dělohy.

Jak odlišit abnormální od normálního krvácení?

Bez ohledu na příčinu kyretáže u žen začíná krvácení po operaci. Normálně to netrvá déle než 5-10 dní, až 2 týdny může dojít k řídkému hnědému výboji.

Je důležité, aby žena sledovala svůj stav a změny, které naznačují negativní důsledky..

Říká se tedy o patologickém krvácení:

 • hojné vypouštění trvající déle než 1 měsíc;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • neobvyklá barva výboje;
 • uvolnění velkého počtu krvavých sraženin;
 • prudké zvýšení intenzity výboje.

Bolestivé období po kyretáži

Po dobu 3-4 měsíců po vyčištění ženy může být nástup menstruace doprovázen silnou bolestí.

Tento jev je typický, když menstruační cyklus selže a dojde k narušení hormonálních hladin po poranění endometria dělohy..

Tělo potřebuje čas na obnovení všech funkcí a systémů.

V den nástupu menstruace nebo několik hodin před ní se objeví bolest v podbřišku. Mohou být bolestivé, křečovité nebo bodavé..

Někdy nepohodlí pokrývá konečník, močový měchýř a bederní oblast. K odstranění syndromu bolesti se ženě doporučuje užívat antispazmodika, například Drotaverin.

Jak obnovit a udržovat menstruační cyklus?

Pokud žena po škrábání děložní dutiny nemá žádné komplikace, obnova menstruačního cyklu proběhne sama.

Během tohoto období je důležité dodržovat doporučení gynekologa:

 • odmítnout pohlavní styk po dobu 3-4 týdnů;
 • nepoužívejte hygienické tampony;
 • nestříkejte;
 • odmítnout se vykoupat, použít sprchu;
 • omezit fyzickou aktivitu;
 • užívání léků by nemělo být kombinováno s alkoholem;
 • užívat komplexy vitamínů.

V post-rehabilitačním období je třeba věnovat zvýšenou pozornost obnově menstruačního cyklu..

Gynekologové tedy předepisují orální antikoncepci ženám nejen k vyloučení neplánovaného těhotenství, ale také ke stabilizaci reprodukční funkce a hormonálních hladin..

Typ léku, schéma a doba přijetí jsou vybrány lékařem a jsou založeny na příčině škrábání a výsledku analýzy na hormony. Nejčastěji bude žena muset užívat Logest, Novinet, Janine nebo jinou účinnou perorální antikoncepci po dobu šesti měsíců.

Obnovení sexuální aktivity je možné až po ukončení první menstruace a poté v případě uspokojivého stavu ženy. Včasný pohlavní styk může vyvolat zánět dělohy a infekci. Navíc je tento svalový orgán po čištění extrémně zranitelný a žena po sexu může začít silně krvácet..

Pro obnovení menstruačního cyklu je důležité vyloučit vývoj komplikací po operaci..

Za tímto účelem jsou ženě přiděleny fyzioterapeutické postupy:

 1. EHF. Preventivní léčba je zaměřena na prevenci rozvoje endometritidy. Elektromagnetické paprsky mohou zvýšit odolnost těla a urychlit zotavení funkcí po čištění.
 2. Ultrazvuková terapie je zaměřena na prevenci tvorby adhezí v děložní dutině a pánevních orgánech.
 3. Fototerapie může snížit zánět po operaci.
 4. Sorpční terapie spočívá v zavedení antiseptického roztoku do dělohy. Používají se léky - Enterosgel a Dioxide.

2 měsíce po kyretáži se po jmenování gynekologa odebere tkáň endometria. Pro studium a hodnocení stavu biologického materiálu na buněčné úrovni je nutná biopsie.

Po uspokojivých výsledcích může žena začít plánovat těhotenství. Gynekologové však stále doporučují dát tělu čas na odpočinek a zotavení. Proto je lepší odložit početí o nejméně šest měsíců..

Je důležité, aby žena nedovolila situace, ve kterých bude muset použít metodu škrábání děložní dutiny.

Nakonec se na tomto orgánu následně tvoří jizvy, které zabraňují konsolidaci oplodněného vajíčka. Léčba neplodnosti v tomto případě bude trvat dlouho a pravděpodobnost, že nikdy neznáte radost z mateřství, je neuvěřitelně vysoká..

Kolik a jak menstruace přichází po škrábání

Jak probíhá menstruace po diagnostické kyretáži

Diagnostická kyretáž je předepsána ženám s neplodností neznámého původu. Indikací postupu jsou také endometriální patologie. Za optimální dobu kyretáže se považují 4–6 dní menstruačního cyklu. Během tohoto období je tloušťka sliznice minimální, což umožňuje studovat strukturu bazální vrstvy. Začátek cyklu je zvolen pro diagnostiku, protože po takovém postupu bude pro endometrium snadnější zotavení. V první polovině cyklu se produkuje estradiol, který přispívá k rychlé regeneraci poškozené vrstvy.

Menstruace po kyretáži vychází z času

Při vyšetřování patologií dělohy je často předepsána biopsie, která žádným způsobem neovlivňuje menstruační cyklus. Pokud byla kyretáž provedena pro účely analýzy, práce vaječníků se nemění. V tomto případě začíná menstruační krvácení v očekávaném čase a pravidelnost cyklu není narušena..

Ihned po provedení postupu pro polyp nebo jinou patologii slizniční vrstvy může mít žena výtok krve. Obvykle samy dokončí za 3–5 dní. Po kolika dnech začne další menstruace - záleží na individuální délce cyklu u této pacientky.

První menstruace po neúspěšné kyretáži

Abortivní kyretáž je vážný zásah do těla. Pokud během biopsie není narušena práce vaječníků, pak chirurgická léčba zmrazeného těhotenství vede ke změně hormonálního pozadí.

Ihned po početí se zvyšuje sekrece progesteronu v těle ženy. Tento hormon má relaxační účinek na svaly a zabraňuje kontrakci myometria. Abortivní kyretáž vede k tomu, že tělo již nepotřebuje velké množství progesteronu. Nezáleží na tom, zda těhotenství v tuto chvíli postupuje, nebo plod již zemřel. Čím delší je období těhotenství, tím více stresu prožívá ženské tělo po kyretáži..

Po kyretáži mohou nastat velká období.

Po vyčištění je děloha povrchem rány, proto bude žena několik dní pozorovat krevní hlen. Postupně se obnoví celistvost epitelu. Načasování dalšího období bude záviset na tom, jak rychle se vaše vaječníky vrátí do normálu. Další období po kyretáži obvykle přichází za 3–5 týdnů. Chcete-li obnovit pravidelnost sekrecí, tělo potřebuje od 1 měsíce do šesti měsíců.

Silné menstruační krvácení

Příčinou silného krvácení po čištění může být neúplné oddělení membrán. Postup při chirurgickém ukončení těhotenství se nejčastěji provádí „naslepo“. Lékař je schopen kontrolovat, jak účinně jsou oblasti deciduální tkáně odstraněny. Pokud membrány zůstávají v dutině pohlavního orgánu, způsobují krvácení, horečku, bolesti břicha a další klinické projevy.

Dalším důvodem krvácení po čištění je zánět..

Infekce se často vyskytuje v podzemních organizacích. Proto je důležité vybrat certifikované zdravotnické instituce, které jsou oprávněny tuto službu poskytovat..

K zánětu slizniční vrstvy dochází po odstranění polypů, ukončení těhotenství a biopsii buněk. Nezáleží na tom, co naznačovalo manipulaci. Infekce genitální dutiny se projevuje krvácením, výskytem hlenu s nepříjemným zápachem a bolestmi břicha.

Léčba komplikací, které vznikly po čištění, musí být provedena okamžitě. Neúplné očištění sliznice během potratu může vést k sepse a smrti. Přidání infekce hrozí zánětem hlubokých vrstev dělohy a přívěsků, chroničností patologického procesu a budoucími problémy.

Štíhlá menstruace

Štíhlé krvácení v prvním měsíci po čištění je považováno za normální. Během kyretáže je funkční vrstva vyčištěna. To vede k tomu, že sliznice se ztenčuje a na začátku příští menstruace nemá čas na získání dostatečné tloušťky. Ženy po terapeutické a diagnostické kyretáži si povšimly, že po 3–4 týdnech měly malé skvrny. Pokud nezpůsobují nepohodlí, není důvod k obavám a v dalším cyklu se intenzita obnoví.

Po zmrazeném těhotenství potřebuje žena léčbu

Štíhlá menstruace může být také známkou patologického procesu. Důvodem absence měsíčního krvácení je stenóza cervikálního kanálu, akumulace zbytků deciduální tkáně v oblasti vnitřního hltanu, zánět. Příčinu řídké menstruace můžete určit pomocí ultrazvuku.

Jak dlouho trvá zahájení menstruace při užívání léků

Po chirurgickém čištění endometria se ženám často předepisuje medikamentózní léčba. Léky mohou ovlivnit rychlost zotavení a pravidelnost menstruačního cyklu.

 • Antibiotika jsou předepsána k prevenci zánětlivých procesů po potratu a také na potvrzenou endometritidu. Na pozadí užívání léků může žena mít zpožděné menstruační krvácení nebo předčasný začátek nového cyklu. Je důležité, aby výtok měl normální intenzitu a nezpůsoboval pacientovi velké potíže..
 • Hormonální látky jsou předepsány po odstranění novotvarů i po chirurgické léčbě hyperplazie. Léčba může být předepsána po ukončení těhotenství. Hormonální léky ovlivňují funkci vaječníků. Léky regulují menstruační cyklus, což vede k hojnému, ale častému a stabilnímu krvácení. Interval mezi krvácením je obvykle 3 týdny.

Léčba je nutná v 70% případů po kyretáži. Při předepisování léků určuje gynekolog, jak mohou ovlivnit menstruační cyklus. Po operaci musí pacient podstoupit ultrazvukové vyšetření za 7-10 dní. Diagnostika umožní posoudit účinnost provedeného zásahu a v případě potřeby předepsat další prostředky na obnovení těla.

Můžete plánovat těhotenství po kyretáži nejdříve o 3 měsíce později. Je nutné, aby se hormonální pozadí a sliznice pohlavního orgánu plně obnovily. Pokud bylo čištění provedeno pro ukončení těhotenství, doporučuje se plánovat do šesti měsíců.

Načasování nástupu menstruace po kyretáži u žen se obvykle liší. Postup ovlivňuje stav slizniční vrstvy a někdy ovlivňuje práci vaječníků. Neméně důležitý je důvod, který vyžadoval kyretáž..

Jaké bude období po kyretáži

V jakých případech je děloha očištěna?

Nejběžnějším důvodem pro čištění dělohy je potrat. Škrábání se provádí, pokud gestační věk již neumožňuje aspiraci vakua. Operaci lze také provést, když po ukončení těhotenství pomocí tablet zůstanou zbytky membrán v děloze. Další indikace pro čištění:

 • Poporodní komplikace. Například neúplný výstup z placenty v poslední fázi pracovního procesu. Lékaři používají škrábání k očištění dělohy od zbytků místa dítěte.
 • Hyperplazie sliznice. S některými poruchami reprodukčních funkcí endometrium dělohy silně zesiluje. To zhoršuje schopnost svalového orgánu odmítat vnější nepotřebnou vrstvu, proto menstruace chybí nebo se stává vzácnou a bohatou. V tomto případě čištění pomáhá obnovit menstruační cyklus..
 • Endometrióza Během kyretáže jsou odstraněny zarostlé části endometria.
 • Novotvary (například polypy).
 • Akutní endometritida. Škrábání je součástí komplexní terapie zánětu dělohy.
 • Diagnostika nemocí. Odběr biomateriálu (části endometria) se provádí za účelem vyloučení nebo potvrzení degenerace buněk na rakovinový nádor.
 • Neúplný potrat. Čištění je nutné, pokud jsou v děloze zbytky membrán.

Jak rychle lze obnovit cyklus menstruace po škrábání?

Při absenci určitých odchylek od normy a při pečlivém dodržování lékařských doporučení, spolu s odmítnutím pohlavního styku, hygienických tamponů a sprchování, by mělo dojít k úplnému zotavení těla za tři měsíce.

Ale první těžké období po kyretáži může přijít s určitým zpožděním nebo vůbec, jak žena očekává. Jak ukazuje praxe, ihned po jejich dokončení, v případě, že se pacientka cítí dostatečně dobře a začne užívat hormonální antikoncepci, lékař jí umožní znovu zahájit sexuální život s partnerem. Je však velmi nežádoucí to udělat dříve, protože ženské tělo, které se nezotavilo, je schopné reagovat s těžkým krvácením. Kromě toho je třeba poznamenat, že děloha v pooperačním období je extrémně citlivá na infekce. Druhá menstruace ve většině situací obvykle začíná přesně včas, pokud nedojde k pooperační komplikaci.

První menstruace po kyretáži pro ukončení těhotenství.

S umělým ukončením těhotenství, stejně jako zmrazené těhotenství, částečné oddělení vajíčka a smrt plodu, menstruace často selhává kvůli dysfunkci vaječníků. Může trvat až sedm týdnů, než se menstruace zotaví.

DŮLEŽITÉ!
Těžká slabost, závratě, bledost, zimnice, bolest v podbřišku jsou alarmujícími příznaky po kyretáži, když se objeví, musíte navštívit lékaře. Absence menstruace do jednoho a půl měsíce po zákroku může naznačovat křeč děložního čípku, což také vyžaduje neodkladnou péči

Menstruace po potratu nebo zmrazeném těhotenství

Po neúspěšné kyretáži může menstruace začít za několik měsíců. Podobná situace se vyvíjí i při eliminaci zmrazeného těhotenství. Ženské tělo potřebuje více času na zotavení kvůli silnému stresu a hormonální nerovnováze.

To, kdy po potratu dojde menstruace, závisí na způsobu operace. Slepá kyretáž je plná vážného poškození tkáně nebo neúplného odstranění embrya. Obnova těla proto může být zpožděna. Vakuové potraty jsou pro ženy bezpečnější.

Zpožděná menstruace nebo krvácení po kyretáži (potrat, potrat) může být způsobeno několika faktory:

Hormonální nerovnováha

Ženské tělo začíná trpět restrukturalizací, i když početí neskončilo narozením dítěte. A také gynekolog může předepsat hormonální perorální antikoncepci, aby zabránil těhotenství během období zotavení..

Nedodržování doporučení

Musíte se starat o své zdraví. Jakékoli porušení předpisů ošetřujícího lékaře může způsobit zánět, infekci a další negativní faktory, kvůli nimž se lhůty prodlužují.

Špatné čištění

Pokud během zásahu odborník ponechal částice plodu v děložní dutině, není vyloučeno těžké krvácení a narušení cyklu. Proto je třeba tyto postupy provádět pomocí moderních nástrojů, které vám umožní řídit celý proces tak, aby částice vajíčka a placenty nezůstaly uvnitř.

Lékařské indikace

Lékaři identifikují několik metod čištění dělohy:

 • oddělené - čištění cervikálního kanálu a dělohy, materiál je odeslán k histologii;
 • hysteroskopie - pomocí speciálního zařízení porodník-gynekolog pozoruje čištění děložní dutiny, postup se provádí 3-5 dní před začátkem menstruace.

Když po menstruaci začne první menstruace, doporučuje se zeptat se svého lékaře. Menstruace přijde s přihlédnutím k existující patologii:

 • změny v endometriu (zesílení a tvorba) - s polypem endometria by měla menstruace po čištění okamžitě jít;
 • narušený menstruační cyklus - děloha je očištěna, pokud dochází k silnému a prodlouženému měsíčnímu krvácení nebo žena nemůže otěhotnět; po kolika měsících se doporučuje zeptat se lékaře, záleží na vlastnostech ženského těla a účinnosti škrábání;
 • patologie děložního čípku (vývoj abnormálních procesů, přítomnost maligního nádoru);
 • potrat - operace se provádí za účelem úplného vyčištění děložní dutiny od placenty (menstruace jde okamžitě);
 • zmrazené těhotenství - po škrábání 2 měsíce budete muset počkat na menstruaci.

Komplikace, které nastanou po čištění dělohy, se projeví v menstruačním cyklu. Při perforaci dělohy je děložní dutina propíchnuta speciálním nástrojem. Při diagnostice velké perforace bude nutné dělohu sešit. Pokud menstruace nezačala do 6 měsíců, doporučuje se domluvit si schůzku se svým lékařem. S roztržením dělohy chirurg šije. Hematomy jsou charakterizovány křečemi v děložním čípku. Po operaci se cyklus obnovuje velmi dlouho..

Při zánětlivém procesu je předepsána chirurgická a antibakteriální léčba. Mezi nebezpečné komplikace kyretážových porodníků-gynekologů patří poškození endometria. V tomto případě menstruace netrvá dlouho..

Závisí na stavu reprodukčního systému pacienta. Pokud se po operaci objeví hubená nebo hojná mastnota doprovázená zvýšením tělesné teploty, doporučuje se poradit se s lékařem. Jinak musí gynekolog zjistit, proč po operaci není žádné období. Tento jev naznačuje vývoj patologie. Předepsáno je úplné vyšetření pacienta.

Škrábání provedené po potratu a zmrazeném těhotenství vyvolává vzhled. Pokud cyklus nezačal, musíte se poradit se svým lékařem. Pokud má pacient po operaci výtok podobný menstruaci, je to normou. Pokud je krvácení prodlouženo, je nutná urgentní hospitalizace pacienta.

V jakých případech je děloha očištěna?

Nejběžnějším důvodem pro čištění dělohy je potrat. Škrábání se provádí, pokud gestační věk již neumožňuje aspiraci vakua. Operaci lze také provést, když po ukončení těhotenství pomocí tablet zůstanou zbytky membrán v děloze. Další indikace pro čištění:

 • Poporodní komplikace. Například neúplný výstup z placenty v poslední fázi pracovního procesu. Lékaři používají škrábání k očištění dělohy od zbytků místa dítěte.
 • Hyperplazie sliznice. S některými poruchami reprodukčních funkcí endometrium dělohy silně zesiluje. To zhoršuje schopnost svalového orgánu odmítat vnější nepotřebnou vrstvu, takže menstruace chybí nebo se stává vzácnou a bohatou. V tomto případě čištění pomáhá obnovit menstruační cyklus..
 • Endometrióza Během kyretáže jsou odstraněny zarostlé části endometria.
 • Novotvary (například polypy).
 • Akutní endometritida. Škrábání je součástí komplexní terapie zánětu dělohy.
 • Diagnostika nemocí. Odběr biomateriálu (část endometria) se provádí za účelem vyloučení nebo potvrzení degenerace buněk na rakovinový nádor.
 • Neúplný potrat. Čištění je nutné, pokud jsou v děloze zbytky membrán.

Jak obnovit a udržovat menstruační cyklus?

Pokud žena po škrábání děložní dutiny nemá žádné komplikace, obnova menstruačního cyklu proběhne sama.

Během tohoto období je důležité dodržovat doporučení gynekologa:

 • odmítnout pohlavní styk po dobu 3-4 týdnů;
 • nepoužívejte hygienické tampony;
 • nestříkejte;
 • odmítnout se vykoupat, použít sprchu;
 • omezit fyzickou aktivitu;
 • užívání léků by nemělo být kombinováno s alkoholem;
 • užívat komplexy vitamínů.

V období po rehabilitaci je třeba věnovat zvýšenou pozornost obnově menstruačního cyklu. Gynekologové tedy předepisují orální antikoncepci ženám nejen k vyloučení neplánovaného těhotenství, ale také ke stabilizaci reprodukční funkce a hormonálních hladin.

Gynekologové tedy předepisují orální antikoncepci ženám nejen k vyloučení neplánovaného těhotenství, ale také ke stabilizaci reprodukční funkce a hormonálních hladin..

Typ léku, schéma a doba přijetí jsou vybrány lékařem a jsou založeny na příčině škrábání a výsledku analýzy na hormony. Nejčastěji bude žena muset užívat Logest, Novinet, Janine nebo jinou účinnou perorální antikoncepci po dobu šesti měsíců.

Pro obnovení menstruačního cyklu je důležité vyloučit vývoj komplikací po operaci. Za tímto účelem jsou ženě přiděleny fyzioterapeutické postupy:

Za tímto účelem jsou ženě přiděleny fyzioterapeutické postupy:

 1. EHF. Preventivní léčba je zaměřena na prevenci rozvoje endometritidy. Elektromagnetické paprsky mohou zvýšit odolnost těla a urychlit zotavení funkcí po čištění.
 2. Ultrazvuková terapie je zaměřena na prevenci tvorby adhezí v děložní dutině a pánevních orgánech.
 3. Fototerapie může snížit zánět po operaci.
 4. Sorpční terapie spočívá v zavedení antiseptického roztoku do dělohy. Používají se léky - Enterosgel a Dioxide.

2 měsíce po kyretáži se po jmenování gynekologa odebere tkáň endometria. Pro studium a hodnocení stavu biologického materiálu na buněčné úrovni je nutná biopsie.

Po uspokojivých výsledcích může žena začít plánovat těhotenství. Gynekologové však stále doporučují dát tělu čas na odpočinek a zotavení. Proto je lepší odložit početí o nejméně šest měsíců..

Je důležité, aby žena nedovolila situace, kdy bude nutné použít metodu škrábání děložní dutiny. Ve skutečnosti se na tomto orgánu následně tvoří jizvy, které zabraňují konsolidaci oplodněného vajíčka

Léčba neplodnosti v tomto případě bude trvat dlouho a pravděpodobnost, že nikdy neznáte radost z mateřství, je neuvěřitelně vysoká.

Nakonec se na tomto orgánu následně tvoří jizvy, které zabraňují konsolidaci oplodněného vajíčka. Léčba neplodnosti v tomto případě bude trvat dlouho a pravděpodobnost, že nikdy neznáte radost z mateřství, je neuvěřitelně vysoká..

Obnovení menstruačního cyklu po gynekologickém čištění je hlavním znakem obnovy zdraví. Menstruace po kyretáži po termínu by měla začít ve stejném režimu. Jakákoli odchylka je důvodem pro konzultaci s lékařem, aby se předešlo dalším komplikacím..

Komplikace po škrábání

Vážné obavy vznikají, když po 7 týdnech nezačala menstruace po čištění zubů. To naznačuje přítomnost komplikací, které mohou vést ke špatným následkům..

Chcete-li zjistit důvody, proč po kyretážovém zákroku po dlouhou dobu neexistují menstruace, musíte kontaktovat svého gynekologa.

 1. Křeč děložního čípku. Krev se hromadí uvnitř dutiny, která začíná hnít, vyvolává infekce orgánů a pohlavních orgánů ženy, endometrióza.
 2. Selhání hormonů. Pokud byla kyretáž provedena po neúspěšném těhotenství (potrat, potrat), je obnově cyklu zabráněno vysokou hladinou progesteronu. Po potratu proto lékaři často předepisují ženám antikoncepci - pomáhají obnovit hormonální pozadí.
 3. Nové těhotenství. Je to možné po 2 týdnech.
 4. Škrábání pro léčebné účely. Trvá více času na zotavení.

První menstruace po operaci se často liší od obvyklé, ale druhý a následující čas se cyklus vrátí k obvyklému průběhu (týká se načasování, objemu). Selhání naznačuje vážnou hormonální nerovnováhu.

Změny obvyklého objemu menstruačního krvácení mohou být způsobeny patologiemi:

 1. Nadměrně hojné, sražené, příliš dlouhé období naznačuje děložní krvácení. Pokud je třeba těsnění měnit častěji než jednou za tři hodiny, znamená to nedostatečné kvalitní škrábání a silné krvácení povede k atonii dělohy. Je také možné polypózu endometria (polypy jsou benigní novotvary v děložní dutině), zejména po přerušení po delší době těhotenství.
 2. Nízký výtok s nepříjemným zápachem a nepřirozenou barvou, silná bolest může naznačovat endometriózu.

Nejprve menstruace začíná po diagnostickém vyčištění. Pokud přijdou 3 týdny po zákroku, je to normální, zvláště když má žena krátký menstruační cyklus.

Škrábání je postup k odstranění horní vrstvy děložní sliznice. Ať je to cokoli, neúspěšné nebo diagnostické, práce těla je narušena. Období po škrábání se často zhoršují, začínají a končí ne podle plánu. Aby žena věděla, která porušení jsou normální a která nikoli, podrobněji tento postup analyzujeme.

Kdy začíná menstruace po očištění dělohy

Menstruace po kyretáži obvykle zmizí po 6 týdnech. Děloha je svalnatý ženský orgán, ve kterém plod roste a vyvíjí se. Vnitřek dělohy je lemován endometriem. Během menstruace se sliznice neustále mění. Škrábání je postup, při kterém je odstraněna horní vrstva sliznice.

Menstruace po kyretáži obvykle zmizí po 6 týdnech. Děloha je svalnatý ženský orgán, ve kterém plod roste a vyvíjí se. Vnitřek dělohy je lemován endometriem. Během menstruace se sliznice neustále mění. Škrábání je postup, při kterém je odstraněna horní vrstva sliznice.

Doporučení lékařů

Bohatá období se objevují, když fragmenty plodu zůstávají v děloze. Pacient musí podstoupit vaginální vyšetření a ultrazvukové vyšetření a musí být vyšetřen na přítomnost hormonů. V případě potřeby se provede opětovné škrábání. Výboj by měl jít za 1 měsíc. Gynekologové doporučují vzít v úvahu povahu mazanice. Pokud je tma a nepříjemný zápach, budete se muset poradit s lékařem. Příznaky, jako jsou tyto, naznačují infekci..

Pokud je menstruační cyklus zpožděn o 7 nebo více týdnů, musíte se neprodleně poradit s lékařem. Takový jev naznačuje vážné porušení. Nedostatek menstruace po operaci může být spojen s cervikálním křečem. Důsledky tohoto stavu jsou negativní. Předčasná lékařská péče může být smrtelná.

Čištění dělohy je vážná operace, která má přímý vliv na plodnost ženského těla. Proto se porodníkům-gynekologům doporučuje pečlivě sledovat jejich zdraví. Pokud se menstruační cyklus po operaci liší od normy, doporučuje se domluvit si schůzku s gynekologem. K diagnostice přesné příčiny porušení cyklu se provádí úplné vyšetření pacienta.

Jak probíhá normální menstruace po kyretáži??

Ale moje menstruace jsou opožděná, koupil jsem si velmi citlivý test - neukazuje těhotenství. Zdá se, že po ovulaci nemůže cyklus bloudit. Ahoj všichni, situace je taková: od poloviny cyklu se dolní část břicha táhne, je těžké se ohnout, dolní část břicha se nafoukne, pár dní byla teplota 37,3 (prošla), objevila se nespavost a noční orgasmy. Do M dalších 5 dní. Samozřejmě opravdu doufám, že nepřijdou, ale moje tělo mě očividně zkouší na sílu.

Lékaři zvažují den, kdy byla škrábání provedena - první den menstruačního cyklu. To znamená, že menstruace by měla přijít v obvyklou dobu, která se rovná délce ženského cyklu. To znamená, že pokud je délka menstruačního cyklu 28 dní, mělo by to být období, po kterém začne menstruace. Krvácení bezprostředně po škrábání je považováno za normální, pokud není příliš silné - ne hojnější než normální menstruace..

Bohatá menstruace po kyretáži je považována za důvod okamžité návštěvy gynekologa. Ženy, které podstoupily tento postup, se zajímají o otázku, kdy po škrábání začíná menstruace. Je jedna věc, pokud se po diagnostické kyretáži očekává menstruace, pak není narušeno hormonální pozadí.

Mnoho žen se musí vypořádat s procedurou kyretáže dělohy. V důsledku takového rušení v práci nejdůležitějšího reprodukčního orgánu někdy vznikají komplikace, které se posuzují podle změny povahy menstruačního cyklu, vzhledu neobvyklého výtoku

Je důležité vědět, kdy by po kyretáži měla menstruace přijít a jaký může být důvod pro jejich zpoždění, změny barvy a objemu. Komplikacím se můžete vyhnout a eliminovat jejich následky včasným kontaktováním lékaře

Pravděpodobnost zpoždění

Jak již bylo zmíněno, dlouhé zpoždění menstruace až 7 týdnů je přípustné pouze po očištění neúspěšného těhotenství. Při čištění z jiných důvodů by měla menstruace začít do 4–5 týdnů. Pokud po kyretáži nenastane období, stojí za to si dělat starosti. Proč může být narušen menstruační cyklus a jak rozpoznat patologii - důvodem této odchylky se může stát několik vlivných faktorů.

Možné důvody zpožděné menstruace po kyretáži:

 • Křeč děložního čípku;
 • Adheze;
 • Těžký zánět;
 • Zjizvení;
 • Hormonální nerovnováha.

Selhání menstruačního cyklu výrazně ovlivňuje pohodu ženy a příchod a průběh menstruace. Všechny výše uvedené faktory mohou interferovat s přirozeným odtokem menstruační krve z děložní dutiny ven a vyvolat stagnaci. Krvavá masa, která nevyjde, bude živnou půdou pro život nebezpečných mikroorganismů a infekcí a může se vyvinout těžký zánět. Kromě absence menstruace může žena pozorovat zvýšení tělesné teploty, bolesti břicha a celkovou nevolnost. Proto se silným zpožděním menstruace je nutné naléhavě vyhledat lékařskou pomoc..

Indikace kyretáže

Kyretáž dělohy se provádí poslední nebo předposlední den menstruačního cyklu. Čištění se provádí ze dvou důvodů:

 1. Chcete-li odstranit všechny útvary, zamrzlý plod atd..
 2. Aby bylo možné odebrat kousek endometria pro histologické vyšetření.

Po zjištění těchto problémů proveďte čištění:

 • Zbytek placenty po porodu;
 • Polypy endometria;
 • Potřeba potratu;
 • Hyperplazie;
 • Potraty;
 • Děložní krvácení;
 • Adheze, které narušují oplodnění;
 • Porucha smyčky;
 • Endometritida;
 • Rakovina děložního hrdla;
 • Adenomyóza.

Jakékoli zásahy do dělohy ovlivňují stav zdraví žen. V některých případech dochází k různým odchylkám.

Škrábání koncept, typy

Děloha je svalový orgán ve tvaru hrušky. V něm plod „žije“ a vyvíjí se až do narození. Vnitřní stěna pohlavního orgánu je chráněna endometriem, které se pravidelně mění. Pokud nedojde k početí, endometrium je odmítnuto a poté opouští tělo spolu s menstruací..

Škrábání je mechanické odstranění endometria, po kterém opět roste. Procedura se provádí dvěma způsoby:

V gynekologické medicíně se za nejběžnější postup považuje RAD, tedy samostatná kyretáž. Během operace je horní část sliznice děložní dutiny poškrábána speciálním nástrojem. Lékař odešle extrahovanou tkáň k histologickému vyšetření.

Rutinní nebo hysteroskopické čištění se provádí pod vedením hysteroskopu. Lékař sleduje, jak je endometrium odstraněno. Po diagnostice zvolí lékař metodu čištění v závislosti na patologii.

Operace se zobrazují v takových případech:

 • Potraty nebo potraty;
 • Nemoci endometria nebo dělohy;
 • Zmrazené těhotenství;
 • Selhání smyčky.

Jakákoli větší operace poškodí tělo. Žena potřebuje čas na zotavení, diagnostická kyretáž není výjimkou. Nestojí za to se bát, pouze pokud menstruace probíhá jako obvykle. Několikadenní zpoždění je důvodem pro konzultaci s gynekologem. Po kyretáži by měla být menstruace slabá a začínají 28. až 36. den cyklu.

V případech, kdy je výtok hojný nebo vzácný a má také nepříjemný zápach, dochází k porušení. Abortivní kyretáž je vážná operace. Obvykle začíná menstruace za 4-7 týdnů. Pokud se tak nestane, musíte se určitě poradit s odborníkem. Po samostatné kyretáži se cyklus vrátí do normálu do 3 měsíců. Někdy je pozorována bolest, kterou lze tlumit léky proti bolesti.

Jak odlišit abnormální od normálního krvácení?

Bez ohledu na příčinu kyretáže u žen začíná krvácení po operaci. Normálně to netrvá déle než 5-10 dní, až 2 týdny může dojít k řídkému hnědému výboji.

Je důležité, aby žena sledovala svůj stav a změny, které naznačují negativní důsledky. Říká se tedy o patologickém krvácení:

Říká se tedy o patologickém krvácení:

 • hojné vypouštění trvající déle než 1 měsíc;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • neobvyklá barva výboje;
 • uvolnění velkého počtu krvavých sraženin;
 • prudké zvýšení intenzity výboje.

Okamžitá lékařská péče je vyžadována u ženy se všeobecnou slabostí, silnými závratěmi, ostrými bolestmi v podbřišku a zvýšením tělesné teploty nad 38 ° C. Po vyšetření se může gynekolog rozhodnout pro opětovnou kyretáž.

Menstruace po čištění endometria

Když po vyčištění endometria hyperplazií začne menstruace, do značné míry závisí na zkušenostech lékaře, který škrábání provedl. V normální situaci menstruační tok nezačne dříve než měsíc po zákroku.

Zpoždění je nejčastěji způsobeno:

 1. Hluboký dopad. Během operace je odstraněna pouze funkční vrstva sliznice. Pokud se lékař dotkl bazální vrstvy, existuje možnost prodlouženého zotavení a absence menstruace..
 2. Hormonální terapie. Při hyperplazii jsou předepsány hormony, které řídí práci vaječníků. Při užívání léků, které snižují syntézu estrogenu, byste neměli očekávat kritické dny. Začnou, až gynekolog zruší terapii.
 3. Další faktory. Zpoždění může být způsobeno stresem, užíváním antibiotik, samotnou nemocí, nedodržováním doporučení. Komplikace nejsou vyloučeny, což bude signalizovat prodlouženou nepřítomnost menstruačního toku.

Vědět, kdy po čištění dělohy dojde k menstruaci a proč může cyklus selhat, je pro ženu snazší sledovat změny v reprodukčním systému. Pokud zpoždění nezmizí po zrušení hormonálních pilulek, musíte jít do nemocnice. Koneckonců, hyperplazie je zákeřné onemocnění, v jehož poslední fázi je odstraněna i děloha.

Nejčastější porušení

Menstruace po vyčištění je indikátorem zotavení. Proces neprobíhá vždy hladce a běžná jsou následující porušení pravidel:

 • menstruace po kyretáži, velmi bohatá;
 • žádná menstruace po 60 dnech;
 • sporý výboj s nepřirozenou barvou a nepříjemným zápachem;
 • krvácení o 2 týdny později nebo dříve po kyretáži;
 • odchylky od normy (ztracený cyklus, příliš dlouhé krvácení, slabé nebo silné období).

Porušování je často doprovázeno výrazným zvýšením teploty, akutní bolestí v podbřišku.

Pokud po dobu 2 měsíců nedochází k menstruaci nebo jsou pozorovány jiné uvedené příznaky, měla by žena okamžitě konzultovat lékaře, aby se předešlo komplikacím.

Proč výboj začíná předem

Menstruační tok, který se předčasně objeví, není patologie, pokud posun cyklu nepřesáhne pět dní. Dřívější nástup menstruace může být způsoben emočním přepětím a stresem u ženy. Pokud máte pocit, že nemůžete zvládnout svou úzkost, poraďte se s lékařem o možnosti předepisování sedativ..

Předčasná menstruace také naznačuje následující problémy:

 • výskyt zánětu tkáně;
 • krvácející otvor.

Naléhavá diagnóza vyžaduje bohatý prodloužený menstruační tok, který začal mnohem dříve než v den porodu a je doprovázen bolestí v dolní části zad a břicha.

Důvody pro použití této metody

Existuje typ kyretáže, při kterém gynekolog zjistí zdroj poruch v těle ženy.

Diagnostická kyretáž se provádí v následujících případech:

 • nepravidelné období;
 • krvácení mezi menstruacemi;
 • delší období s velkým výbojem;
 • krvavý výtok s menopauzou;
 • podezření na onkologii;
 • neschopnost počat dítě.

V tomto případě je účelem čištění odebrat vzorky tkáně pro správnou diagnózu..

Tato metoda se používá k hlavní nebo pomocné léčbě těchto onemocnění:

 1. Myom dělohy je přítomnost benigního novotvaru ve svalové vrstvě dělohy. S touto patologií mají ženy často silné krvácení..
 2. Polypy v děloze a děložním čípku se tvoří v důsledku patologické proliferace sliznic. K jejich odstranění je nutné vyčistit, protože některé druhy mohou degenerovat do rakovinných nádorů..
 3. Hyperplazie endometria se vyskytuje v důsledku aktivního dělení buněk. Přerůstání a zesílení sliznice je benigní, ale stále vyžaduje chirurgický zákrok kvůli zvýšenému riziku rakoviny.
 4. Endometritida je zánětlivé onemocnění, které postihuje horní vrstvu endometria. V některých případech je předepsána kyretáž spolu s antibiotiky..
 5. Po porodu. Čištění se provádí za účelem odstranění zbytků placenty a krevních sraženin ze svalového orgánu v případě nemožnosti jejich samostatného výtoku.
 6. Zmrazené těhotenství. Mrtvé embryo se nakonec začne rozkládat v děložní dutině, čímž otráví tělo ženy produkty rozpadu. Ihned po diagnostikování zmrazeného těhotenství je proto nutné děložní proužek vyčistit.
 7. Potrat. Při spontánním potratu zůstávají fragmenty tkáně plodu často v děloze. Mohou vyvolat infekci a způsobit závažné krvácení..
 8. Potrat. Umělé ukončení těhotenství se provádí pomocí kyretáže. V raných fázích se používá šetrnější metoda - vakuové čištění. Ukončení těhotenství se provádí na žádost ženy nebo z důvodu indikací, které ohrožují její život. A také musí být odstraněn poškozený plod..

Menstruační nepravidelnosti

Bohatá menstruace po kyretáži je vážným důvodem k návštěvě kliniky. Lékař musí předepsat vhodnou léčbu založenou na příjmu hemostatických léků. Pokud se krvácení objeví několik dní po operaci, neměli byste se radovat, jedná se o odchylku. Slabost, závratě, bolest, příliš velká nebo žádná menstruace po kyretáži jsou hlavními poruchami, kterým pacienti čelí.

Bohatý výtok po proceduře kyretáže může naznačovat, že ne všechny plody byly během potratu odstraněny. Po vyšetření by lékař měl ženu poslat na ultrazvukové vyšetření a provést testy krve a moči. V případě potřeby postup opakujte. Zpoždění menstruace po kyretáži naznačuje přítomnost jakýchkoli gynekologických patologií nebo těhotenství. Hnojení je možné po měsíci, takže pokud dojde ke zpoždění menstruace, je lepší poradit se s lékařem.

Důvody předčasné menstruace mohou být různé poruchy: hormonální nerovnováha, závažné patologie, záněty, infekční nemoci, cervikální křeče atd. Pokud menstruace nezačne po šesti měsících, dojde k nepohodlí a nepříjemnému zápachu sekrece, je nutné se poradit s gynekologem. Rychlá diagnostika poruch je klíčem k úspěšné léčbě a normalizaci menstruačního cyklu.

Dnes existuje mnoho léků a technik k obnovení normálního cyklu. Není třeba se bát a porušování ignorovat, protože to hrozí vážnými komplikacemi

Je důležité diagnostikovat patologii včas a zvolit správnou léčbu. V případě úspěšné terapie se cyklus jistě vrátí k normálu.

U většiny žen je postup, jako je kyretáž, spojen pouze s potratem. Ve skutečnosti je tato metoda v gynekologii relativně často používána pro diagnostické i terapeutické účely. Všechny pacientky se obávají otázky, kdy po kyretáži dělohy dojde k menstruaci. Tento bod je důležitý, protože označuje normální funkčnost reprodukčního systému po tomto postupu..

Jak postup ovlivňuje menstruaci

Procedurou kyretáže dělohy je odstranění povrchové vrstvy sliznice (funkční vrstva endometria) z děložní dutiny. Tento postup negativně ovlivňuje celkové zdraví ženy, poškozuje dělohu, proto se provádí pouze v nucených situacích..

Basal je základem úspěšného vnějšího růstu. Každý cyklus tato funkční vrstva roste, dospívá, zesiluje (v tuto chvíli je k ní připojeno oplodněné vajíčko).

Pokud nedojde k početí, pak je přezrálá funkční vrstva odtržena od stěn dělohy a odstraněna ven - začíná menstruace a pak se cyklus zrání endometria znovu opakuje.

Když se menstruace po škrábání obnoví, záleží na důvodu, pro který byla provedena:

 • po diagnostické kyretáži se menstruace rychle zotaví - podle obvyklého cyklu 3–5 týdnů (procedura se provádí v předvečer kritických dnů, což se shoduje s přirozeným procesem - fyziologickou obnovou endometria);
 • terapeutická kyretáž se provádí po skončení menstruace, kdy samotná funkční vrstva odešla, a můžete dutinu vyčistit efektivněji a hlouběji;
 • čištění po potratu, potratu nebo zmrazeném těhotenství může trvat až 5-7 týdnů (zotavení vyžaduje nejen pohlavní orgány, ale také hormonální cyklus).

Lékaři používají dva způsoby provádění postupu: vakuum (bolestivější, ale méně traumatické) a kyretáž (chirurgické čištění pomocí nástroje ve formě lžíce s prodlouženou rukojetí). Druhá metoda často vede k poškození během čištění dělohy, zejména při atonii nebo uvolnění orgánu.

Menstruace po potratu bez čištění přichází ve správnou dobu (3-5 týdnů).

Když menstruační krvácení začíná po kyretáži s hyperplazií a jinými endometriálními chorobami, záleží na hloubce provedeného čištění. Pokud postup proběhl bez poruch a komplikací, cyklus se obnoví v předepsaných 3-5 týdnech. V případě vážného poranění bazální vrstvy bude zotavení trvat déle.

O úplném zotavení můžete mluvit, až vaše menstruace vyprší a měsíční cyklus se plně obnoví.

Po zákroku žena pozoruje špinění, které trvá asi týden: 2-3 dny červeného odstínu, poté změní barvu na hnědou. Jejich nedostatek hovoří o normálním průběhu procesu hojení, kdy by měla menstruace začít po včasném seškrábnutí - za 3-5 týdnů.

Zpoždění menstruačního cyklu o více než 10 dní je vždy alarmujícím signálem. Podporuje nervový a psychoemoční stres, u ženy vyvolává úzkost. Chcete-li způsobit nástup další menstruace, musíte se často uchýlit k užívání léků nebo lidových prostředků.