Menstruace po hysteroskopii

Hysteroskopie je nejinformativnějším a nejmodernějším způsobem nejen diagnostiky, ale také léčby mnoha onemocnění ženského reprodukčního systému. Obnova po tomto postupu probíhá individuálně. Obzvláště často se ženy zajímají o to, kolik dní menstruační tok přijde. Tento článek vám řekne, kdy se po hysteroskopii obvykle menstruace obnoví..

Co je to hysteroskopie?

Hysteroskopie se týká diagnostické metody často používané v gynekologii. S jeho pomocí se hodnotí stav děložní dutiny, detekují se zánětlivé procesy, novotvary a nádory. Během procedury lékař používá hysteroskop vybavený optikou, který pomáhá vidět tkáně pod zvětšením, což zvyšuje hodnotu metody.

Hysteroskopie má navíc následující typy, které se liší od účelu události:

 • mikrohysteroskopie, která zahrnuje stanovení stavu dělohy na úrovni buněk, aniž by došlo k poškození orgánu;
 • diagnostika, která také nepoškozuje vyšetřované tkáně, pomáhá stanovit diagnózu, zjistit přítomnost novotvarů a patologií;
 • metoda hysteroresektoskopie, která se používá k eliminaci malých patologických novotvarů, odkazuje na nízko traumatický zásah prováděný pomocí lokální anestézie;
 • diagnostika s následnou kyretáží se používá jako operační metoda, která pomáhá eliminovat polypy a myomy, provádí se v celkové anestezii;
 • kontrola se obvykle provádí jako metoda, která pomáhá posoudit účinnost procesu léčby a včas zjistit, zda existují nějaké komplikace.

Když je narušen menstruační cyklus?

Když se prostřednictvím této metody provede chirurgický zákrok, který poškodí integritu tkání, může dojít k narušení cyklu. Výskyt takových poruch je navíc možný v důsledku:

 • Infekce, ke které došlo během manipulace. Existují případy, kdy k této situaci dojde při současném hysterickém a laparoskopickém zákroku.
 • Ředění endometria během intervence.
 • Stres, protože jakýkoli zásah souvisí s nervovým vypětím.
 • Hormonální narušení. Někdy je po RFE s hysteroskopií narušeno hormonální pozadí ženy. Trvá nějakou dobu, než se zotaví..

Možné typy menstruačních nepravidelností

Mnoho pacientů má zájem o to, kdy se po zákroku objeví menstruační tok. Menší odchylky jsou normou, pokud se menstruace objeví sama. Pokud se však povaha výtoku výrazně změní od obvyklé, je nutná konzultace s gynekologem a následná léčba. Nejčastěji mohou mít poruchy následující podobu.

Zpoždění

Po hysteroskopické manipulaci obvykle gynekologové varují před možností oddálení menstruace. Ale často, na pozadí stresující situace, které se tato studie týká, se menstruace zpozdí o týden později, než je očekávaná doba. Jejich povaha ani trvání by však neměly mít vážné rozdíly od obvyklého cyklu pro ženu..

Pokud se hysteroskopie provádí současně s kyretáží, je následné zpoždění cyklu normální. Navíc se doba zpoždění obvykle rovná tomu, kolik dní uplynulo od konečné menstruace po zákrok.

Nejčastěji začíná špinění po měsíci po datu intervence. Pokud se po tomto období neobjeví menstruace každý druhý den, je nutná návštěva gynekologa.

Protože tento stav může vyžadovat terapeutická opatření, je často způsoben křečemi děložního čípku děložní dutiny, které neumožňují vylučování krve. Tato patologie vyžaduje včasnou detekci a léčbu. Aby se žena po zákroku plně uzdravila, bude nejčastěji potřebovat měsíc, po kterém se objeví výtok..

Prodloužená doba vybíjení

Jak dlouho trvá měsíční výtok, není známkou patologického jevu. Jejich trvání je nejčastěji znakem ženského těla pro manipulaci. Kdy menstruace zmizí a jaké bude její trvání, ovlivní to stav zdraví žen, kolik porodů, potratů podstoupila, přítomnost genitourinárních infekcí. Pokud dlouhodobý výtok doprovází bolest, mění se obecný stav ženy, mění se povaha menstruace, měli byste okamžitě konzultovat gynekologa.

Časný nástup menstruace

Nejčastěji, pokud menstruace nastane dříve než v den splatnosti, pak to pochází ze stresu a emoční úzkosti. V této situaci je třeba sledovat obecný stav, aby bylo možné včas zjistit přítomnost děložního krvácení, které může být důsledkem zánětlivých procesů. Při podobném vývoji událostí jsou bolestivá období doprovázena nepohodlí v dolní části břicha..

Změna objemu výboje

Pacienti mají po hysteroskopii nejčastěji krátká období, což platí pro normu. Důvodem této situace je odebrání kousku tkáně pro analýzu. Za uplynulý čas tkáně zpravidla nemají čas na úplné zotavení. V této situaci je pozorován hnědý výboj. Když jejich barva ztmavne, teplota stoupne, zdravotní stav se zhorší, objeví se bolest v dolní části břicha, což může naznačovat přítomnost rozvinuté infekce, která vyžaduje lékařský zásah.

Pokud po hysteroskopii existují velmi hojná období sraženin, která vyžadují výměnu polštářků doslova po 2-3 hodinách, hladina hemoglobinu klesá, krevní tlak klesá, objevuje se slabost a letargie, je nutná okamžitá návštěva lékaře. Pouze on může správně určit příčinu tohoto stavu, předepsat léčbu, která snižuje ztrátu krve.

Nejčastěji u pacientů, kteří podstoupili hysteroskopii, nástup menstruace nastává včas. Pokud je však procedura doprovázena kyretáží, objeví se mírná závada. Normou je, když k výboji dojde po 4 týdnech a cyklus se obnoví po 60 dnech. Pokud se po proceduře cyklus neobnoví déle než 3 měsíce, je to důvod k návštěvě gynekologa.

Když po hysteroskopii dojde k menstruaci?

Pokud se hysteroskopie provádí jako diagnóza, nemá to vliv na změnu menstruačního cyklu. Vzhledem k tomu, že se postup provádí během období nejmenší tloušťky endometria. Maximální zpoždění se pohybuje od 2 do 3 dnů. To přímo závisí na osobnosti ženy. Pokud byl zákrok proveden jako chirurgická metoda, která poškodí tkáně dělohy, může dojít u pacienta k posunu v načasování, což se vysvětluje uměle způsobeným odtržením sliznice a traumatem děložní dutiny.

Menstruace, ke které došlo po operaci, může trvat déle, přibližně 3 týdny, což také závisí na reakci těla na intervenci. U některých pacientů jsou poruchy pozorovány pouze v prvních dnech, poté vše zapadne na své místo. Mnoho lidí však trpí delšími poruchami.

Navzdory skutečnosti, že některé mají mírné zpoždění a jiné trvají několik týdnů, operace neovlivňuje změnu hormonálních hladin. Doba zotavení závisí na přítomnosti souběžných onemocnění u žen. Hysteroskopie označuje moderní diagnostickou a terapeutickou metodu pro onemocnění ženského reprodukčního systému, která nepředstavuje hrozbu pro zdraví ženy. Doba zotavení po zákroku je přímo ovlivněna obecným stavem pacienta..

Když začíná menstruace po hysteroskopii s kyretáží

Proč se provádí hysteroskopie?

Hysteroskopie je invazivní procedura, která se provádí v celkové anestezii a vyžaduje důkladnou přípravu. Tím se sníží riziko komplikací a vedlejších účinků postupu. Často se kombinuje s kyretáží ke studiu histologických vlastností endometria..

Indikace pro hysteroskopii jsou následující nemoci a stavy:

 • polypy a difúzní hyperplazie endometria;
 • endometrióza dělohy;
 • submukózní myomatózní uzel;
 • nitroděložní synechie;
 • anomálie ve struktuře dělohy;
 • perforace dělohy nebo cizího tělesa;
 • podezření na maligní nádor.

Hysteroskopie se provádí u všech žen, které plánují těhotenství pomocí IVF.

Ve většině případů se manipulace provádí podle plánu po předběžném prozkoumání. Hysteroskopie se však někdy stává nouzovým postupem, na který žena není speciálně připravena. Pak je obtížné stanovit přesné datum, kdy menstruace odejde kvůli možným komplikacím..

Pro koho je postup kontraindikován?

Hysteroskopie se neprovádí během těhotenství, protože to povede k potratu. Další kontraindikace postupu jsou:

 • stenóza děložního čípku;
 • zánětlivý proces v malé pánvi;
 • potvrzené nádory dělohy nebo děložního čípku;
 • 3-4 stupeň čistoty pochvy;
 • masivní krvácení.

Relativními kontraindikacemi jsou zánět pánve a špatný vaginální stěr. Po ukončení léčby a zlepšení stavu se provede plánovaná hysteroskopie.

Možnosti tolerance

Stav po hysteroskopii závisí na rozsahu zásahu a dalších manipulacích během zákroku. Pokud se provádí pouze za účelem vyšetření děložní dutiny, objeví se po prvním dni serózní slizniční vodnatý výtok. Současně je zachováno endometrium, takže menstruace by měla začít v obvyklou dobu. Kontrola pomocí hysteroskopu neovlivňuje cyklus, proto je hormonální narušení v tomto případě neobvyklé. Někdy je možné silné krvácení.

Pokud je hysteroskopie kombinována s odstraněním funkční vrstvy endometria, následující den po operaci se na podložce objeví řídké krvavé skvrny. Důvodem je poškození cév sliznice a jejich postupné hojení. Později se výtok stává serózně krvavým a je nahrazen sliznicemi..

Krevní sraženiny v prvních dnech po hysteroskopii, masivní krvácení naznačují vývoj komplikací. To vyžaduje léčbu a opětovnou intervenci k odstranění příčiny patologie..

První menstruace po manipulaci se objeví v průměru po 28-30 dnech. Rutinní hysteroskopie se obvykle provádí po skončení menstruace. Proto je odstraněna tenká vrstva endometria, která se právě začala zotavovat po menstruaci. Hladina pohlavních hormonů je také na minimu. Po škrábání dochází k obnovení sliznice znovu, trvá až 30 dní.

Pokud vaše menstruace začíná dříve, může to být také běžná možnost. U některých žen se menstruace objevuje již 2 týdny po hysteroskopii. Krvácení může mít jinou povahu. Nejprve se rozmazávají, po 1-2 dnech získají obvyklý objem. Tento stav nevyžaduje zvláštní zacházení. Jsou povoleny následující odchylky cyklu:

 • zkrácení o 1-2 týdny;
 • zpožděná menstruace až 3 týdny;
 • velká ztráta krve.

Pokud menstruace nezačala 5-6 týdnů po hysteroskopii, je nutné lékařské vyšetření a vyšetření.

Patologické změny v cyklu a další komplikace

Chudé krvácení několik týdnů po hysteroskopii, které se dlouho nezastaví, by mělo být varováno. Alarmující příznaky:

 • nepříjemný zápach;
 • Zvýšení teploty;
 • porušení obecného blahobytu;
 • dolní část břicha bolí.

Někdy se mazanice promění v bohatou menstruaci. Důvodem tohoto onemocnění je přidání infekce. Zánět dělohy narušuje její kontraktilitu, zvyšuje vaskulární permeabilitu, což vede k neustálému krvácení.

Po tom, kolik období se objeví, není vždy možné uhodnout. V důsledku stresu, anestézie a hormonální nerovnováhy může dojít ke zpoždění několika týdnů. Menstruační cyklus by se měl obnovit sám. Někdy je však nutná lékařská péče.

Množství ztráty krve během menstruace by se nemělo významně měnit. Někdy však dojde k děložnímu krvácení. Jeho příčinou je absence ovulace nebo prodloužení trvání luteální fáze.

Pokud dojde k masivnímu krvácení, musíte navštívit lékaře. V tomto stavu je podložka úplně naplněna krví za 2 hodiny nebo méně..

Se zpožděním je žena vyšetřena na křesle a ultrazvuku. Pokud není detekována žádná patologie, porucha je považována za funkční a pro léčbu je předepsána stimulace menstruace. Nejčastěji používaný olejový roztok progesteronu, který se podává intramuskulárně v krátkém kurzu.

Vzhled velkých sraženin během menstruace může být indikátorem cervikálního křeče, který narušuje odtok krve a způsobuje její zadržování v dutině. K odstranění tohoto stavu jsou ženě předepsány tablety Drotaverinu, ale v některých případech je nejprve podána injekce..

Při velké ztrátě krve je nutné zastavit krvácení. Účinné jsou následující prostředky:

 • ethamsylát sodný v tabletách nebo injekcích;
 • kyselina aminokapronová ve formě roztoku uvnitř;
 • doxycyklin k prevenci infekce;
 • nesteroidní protizánětlivé léky pro úlevu od bolesti a zlepšení kontraktility dělohy.

Při absenci kontraindikací jsou předepsány kombinované perorální antikoncepce po dobu následujících 6 měsíců k regulaci menstruačního cyklu a ochraně před těhotenstvím.

Hysteroskopie je zásah do vnitřní sterilní dutiny dělohy. Proto může vést k endometritidě. Vzácnou komplikací postupu je perforace dělohy. Projevuje se krvácením, které začíná bezprostředně po operaci. Ale s náležitou přípravou na postup, dodržováním lékařských doporučení se cyklus rychle obnoví.

Vlastnosti menstruace po hysteroskopii - kdy začít a co očekávat

Hysteroskopie je minimálně invazivní gynekologický zákrok, který se používá k diagnostice a léčbě některých výlučně ženských onemocnění: polypóza dělohy, synechie, obstrukce trubice a endometrióza. Metoda je více informativní než klasický gynekologický ultrazvuk, proto se používá stále častěji.

Vzhledem k tomu, že zákrok zahrnuje penetraci do děložní dutiny a provedení některých terapeutických a někdy i chirurgických zákroků, nemusí menstruace po hysteroskopii přijít včas, prodloužit se nebo být hojnější. Změny v cyklu nebo charakteristikách menstruace po intervenci mohou být normou nebo známkou komplikací, proto je důležité, aby ženy po studii věděly o charakteristikách menstruace..

Vliv hysteroskopie na menstruační cyklus

Normálně by menstruace po hysteroskopii měla začít u pacientky v obvyklou dobu. Všechno však bude záviset na cílech hysteroskopie a technice její implementace. Po rutinním diagnostickém vyšetření je selhání cyklu nepravděpodobné, protože sliznice není ovlivněna nebo je jen mírně zraněna.

Při kombinování diagnózy a léčby je situace poněkud odlišná. Například po resektoskopii novotvarů, včetně odstranění polypu z děložní dutiny nebo hysteroresektoskopii fibroidů, jsou často narušeny hormonální hladiny, takže často dochází ke změně menstruačního cyklu. Dokud tělo neobnoví celistvost sliznic dělohy po hysteroresektoskopii endometriálního polypu nebo myomu, neměli byste očekávat pravidelnou menstruaci.

Podobná situace nastává, když při diagnostice kyretáží v klasickém nebo samostatném (WFD) formátu dochází k rozsáhlému traumatu endometria, takže doba zotavení může být delší než u konvenčního vyšetření.

Důležité! Významné narušení cyklu po hysteroskopii je pozorováno asi u 5% pacientů. Ve většině případů je to způsobeno neuspokojivým celkovým stavem těla a přítomností závažných patologií.

Kdy bude menstruace po hysteroskopii

Specialisté očekávají začátek první menstruace po hysteroskopii v obvyklou dobu pro pacientku. Období, kdy by měli začít, se počítá předem. Vaše první menstruace však může přijít o několik dní dříve nebo později než váš normální cyklus. Začátek krvácení se může v průměru lišit o několik dní nebo dokonce o týden, nahoru nebo dolů..

Je možné předpovědět s přesností dne, kdy po hysteroskopii přejde menstruace, pouze na základě již existujícího kalendáře pravidelného krvácení. U pacientů, kteří podstoupili zákrok v první fázi cyklu, se dostaví nejdříve za 2–4 ​​týdny. U těch, kteří podstoupili hysteroskopii ve druhé nebo třetí fázi cyklu, menstruace obvykle začíná za 3–7 dní.

Může dojít ke zpoždění a kolik

Gynekologové tvrdí, že zpoždění po hysteroskopii je normální, protože tělo potřebuje čas na zotavení. Regenerace tkáně endometria obvykle trvá přibližně 4 týdny, takže menstruace může začít o 1-2 týdny později. Ve vzácných případech dochází k poruchám během několika cyklů, například ke krvácení dochází později po dobu tří měsíců za sebou.

Lékaři nazývají alarmující příznak dlouhým zpožděním, během něhož po hysteroskopii není vůbec žádné období po dobu 7 týdnů a objeví se nepohodlí v dolní části břicha, dolní části zad a perineu. To může naznačovat křeč děložního čípku, v důsledku čehož krev a oddělené endometrium nemohou opustit dutinu orgánu. Takové zpoždění menstruace je plné nebezpečných komplikací a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Co kdyby vaše menstruace začala dříve?

Mnoho žen si myslí, že po hysteroskopii začíná menstruace bez přerušení, zvláště pokud během zákroku byly vyříznuty polypy nebo jiné neoplazmy. Ve skutečnosti tomu tak není: období, kdy začíná menstruace v klasickém smyslu, zůstává stejné, ale v praxi dochází k pooperačnímu krvácení. Není však neobvyklé, že kritické dny přijdou dříve nebo bezprostředně po zásahu..

Někdy je pro pacienty obtížné pochopit, zda je jejich krvácení normální nebo abnormální. Gynekologové doporučují pečlivě zvážit povahu a intenzitu vypouštění, pokud šli před očekávanou dobou. Silné krvácení se sraženinami může naznačovat vážný problém vyžadující lékařskou pomoc..

Kolik dní trvá menstruace po proceduře

Trvání menstruace po hysteroskopii se obvykle nemění. Výjimkou jsou případy, kdy období nástupu menstruace po hysteroskopii s kyretáží, které je vždy doprovázeno uvolňováním krve, spadá na 3-5 den po zákroku. V takovém případě bude celková doba špinění delší. Vaše další období bude pokračovat jako obvykle..

Jaká období by měla být po proceduře

Změny charakteristik menstruace nejsou o nic méně důležité než načasování nástupu menstruace. Ve většině případů je první krvácení méně hojné. Gynekologové berou v úvahu křehkou menstruaci po hysteroskopii v důsledku kyretáže: hlavním objemem menstruačního toku je odmítnuté endometrium, které po zákroku téměř chybí. Pokles objemu sekrecí pokračuje, dokud není endometrium zcela obnoveno.

Mnohem častěji než omezený výtok se pacienti obávají velmi těžkých období. Někdy skrývají děložní krvácení, které vzniklo na pozadí zánětlivého procesu nebo perforace dělohy. Abychom pochopili, že silná menstruace je patologie, pomohou vám následující příznaky:

 • tmavé nebo hnědé období;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • přidělení velkých sraženin;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • intenzivní bolest břicha.

Všechny tyto příznaky vyžadují okamžitou pozornost gynekologa. Konzultace je také nutná v případě, že dojde k velkému výboji bez dlouhodobého zastavení. Tento proces je plný poklesu hemoglobinu a významné změny v hormonálních hladinách..

Co dělat, pokud je menstruace bolestivá

Důvodem hysteroskopie jsou často bolestivá období. Pokud vyžadovala kyretáž, bolest může v prvním cyklu přetrvávat. Bolest je obecně normální reakcí na poranění endometria, proto by neměla být důvodem k obavám. Chcete-li to snížit, můžete si vzít antispasmodikum nebo NSAID.

Výjimkou jsou případy, kdy se příznak stává bolestivým, zvyšuje se při chůzi, po jídle a při používání toalety. V tomto případě pacient potřebuje konzultaci s gynekologem.

Jak se provádí hysteroskopie: před menstruací nebo po ní

V který den se provede hysteroskopie, záleží na účelu zákroku. Například k identifikaci nádorových novotvarů a polypů se postup provádí v první fázi cyklu, to znamená bezprostředně po menstruaci. Během tohoto období je endometrium výstelky dělohy tenčí a nádory jsou na ní lépe viditelné. Zánětlivé procesy lze snáze detekovat, když je endometrium oteklé, proto se diagnostika pro podezření na endometritidu provádí v předvečer nástupu menstruace ve druhé fázi cyklu.

Provedení hysteroskopie den před menstruací je méně informativní, protože endometrium se uvolňuje a může začít krvácet. Postup je však možné provést při urgentních indikacích..

Je možné zákrok provést během menstruace nebo před ní

Lékaři mohou provádět hysteroskopii během menstruace pouze v naléhavých případech:

 • s intenzivním krvácením, při kterém jsou tampony a vložky zcela mokré za 1-2 hodiny;
 • pokud máte podezření na přítomnost mrtvého vajíčka v děloze;
 • pokud máte podezření na přítomnost cizích předmětů v děloze;
 • pokud existuje podezření na rupturu dělohy.

Gynekologové doporučují pacientkám první den po hysteroskopii během menstruace zůstat v nemocnici k dalšímu pozorování.

Co dělat v případě odchylek a poruch

Riziko komplikací po hysteroskopii je nízké, ale stále existuje. Ke snížení všech druhů rizik jsou předepsána profylaktická antibiotika. Vzhledem k tomu, že pacientky po zákroku nezbavují menstruačních nepravidelností a následků chirurgických zákroků, doporučuje se věnovat jim pozornost jejich pocitům a pohodě..

Podmínky, které vyžadují okamžitou reakci a přivolání sanitky, jsou následující:

 1. Prudké zvýšení objemu vypouštění. K opožděnému děložnímu krvácení může dojít v důsledku nekvalitní koagulace ran nebo hlubokého poškození tkání dělohy. K eliminaci krvácení se provádí opakovaná hysteroskopie.
 2. Izolace velkých sraženin. Po hysteroskopii zpravidla dochází k těžkým obdobím sraženin v důsledku zánětlivého procesu. Pokud je proces doprovázen zvýšením tělesné teploty, existuje možnost vzniku infekce. K odstranění příznaků lékař předepíše antibiotickou terapii a případně opakovanou kyretáž..
 3. Nepříjemný zápach z genitálního traktu, černý výtok s fragmenty nazelenalého hlenu. Podobné příznaky naznačují hnisavý zánět. Musí být eliminován komplexní antibiotickou terapií v nemocnici.

Pokud má pacient dlouhou dobu zpoždění (7 týdnů nebo více), je situace také považována za patologickou. Pokud se cyklus ztratí na několik dní, můžete to považovat za normu. Pokud menstruace chybí, musíte vyhledat pomoc před porodem. Lékař může předepsat opakovanou hysteroskopii a hormonální terapii.

V který den cyklu se provádí hysteroskopie?

Zkontrolujte děložní dutinu, cervikální kanál zevnitř umožňuje hysteroskopii. Jedná se o nízko traumatický postup, který pomáhá objasnit diagnózu a dokonce poskytnout léčbu. Období po hysteroskopii se mohou lišit od obvyklých.

Jak se provádí hysteroskopie

Hysteroskopie se provádí, pokud je indikována v lokální anestezii. Pokud je to však nutné, proveďte krátkodobou intravenózní anestezii.

Před zahájením vyšetření jsou vnější pohlavní orgány spolu s děložním čípkem ošetřeny alkoholovým roztokem. Poté se přední ret děložního čípku sníží a lékař pokračuje ve sondování. Pomocí Hegerových dilatátorů se průměr cervikálního kanálu postupně zvyšuje.

Hysteroskop se zavede vagínou a cervikálním kanálem do dělohy. Je připojen k systému přívodu kapaliny nebo plynu, světelnému zdroji a videokameře, pomocí které se výsledný obraz zobrazuje na obrazovce. To umožňuje diagnostiku a požadovanou chirurgickou léčbu..

Nejprve lékař prozkoumá děložní dutinu a posoudí její tvar, velikost a reliéf stěn. Zvláštní pozornost je věnována stavu endometria, dostupnosti vejcovodů. Během vyšetření se hysteroskop v děloze pohybuje ve směru hodinových ručiček. Lékař zkoumá dno dělohy, boční stěny, tubální úhly. Samostatně lékař posoudí stav cervikálního kanálu.

Po dokončení hysteroskopie se zařízení vyjme z dělohy, děložní čípek se sám uzavře.

Indikace a kontraindikace postupu

Hysteroskopie je předepsána pacientům s:

 • porušení menstruace neznámého původu;
 • neplodnost;
 • krvácení během postmenopauzálního období;
 • potrat;
 • abnormality dělohy.

Hysteroskopie se provádí u žen s podezřením na přítomnost takových patologií:

 • endometrióza;
 • adheze v děloze;
 • submukózní myom;
 • endometriální patologie;
 • rakovina děložního čípku nebo dělohy;
 • malformace dělohy.

Doporučuje se provést hysteroskopii v případech, kdy existuje podezření, že části vajíčka zůstávají v děloze, nebo v důsledku kyretáže jsou stěny dělohy perforovány.

Postup je kontraindikován za těchto podmínek:

 • zánětlivý proces v orgánech reprodukčního systému;
 • progresivní těhotenství;
 • stenóza cervikálního kanálu;
 • silné krvácení;
 • exacerbace infekčních onemocnění (pyelonefritida, pneumonie, tromboflebitida atd.);
 • potvrzená rakovina děložního čípku.

Nepředepisujte hysteroskopii u pacientů ve vážném stavu, u kterých byla diagnostikována onemocnění ledvin, srdce, jater.

Jak se správně připravit

Před plánovanou hysteroskopií je nutné podstoupit vyšetření. Seznam doporučených studií zahrnuje:

 • Ultrazvuk reprodukčních orgánů;
 • krevní testy na HIV, hepatitidu, srážení;
 • nátěr k určení vaginální mikroflóry;
 • obecný a biochemický krevní test.

Pokud jsou detekovány pohlavně přenosné infekce, zánětlivá onemocnění v akutním stadiu, je vyšetření zrušeno.

Ve fázi přípravy na diagnostický a léčebný postup gynekologové doporučují pacientům:

 • vzdát se pohlavního styku 2 dny před hysteroskopií;
 • před vyšetřením krátce oholte nebo zastřihněte chloupky rostoucí v perineální oblasti na ohanbí;
 • jíst večer nejpozději do 20:00;
 • pít sedativa večer;
 • odmítnout vodu po 24:00;
 • ráno se osprchujte důkladnou toaletou vnějších genitálií.

Seznam věcí, které si musíte vzít s sebou, závisí na pravidlech kliniky. Většina z nich vám poradí, abyste si vzali pantofle, župan, hygienické ubrousky.

V který den cyklu se provádí hysteroskopie dělohy?

V případech, kdy se hysteroskopie provádí rutinně a ne naléhavě, lékař předepíše datum na základě dne menstruace. Čas postupu je vybrán s přihlédnutím k indikacím. Pokud máte podezření na adenomyózu, endometriózu, přítomnost submukózních fibroidů, je lepší manipulovat ihned po menstruaci. Optimálním obdobím pro jeho zavedení je 7. den cyklu - v tomto okamžiku již krvácení skončilo a endometrium ještě nemělo čas růst. Je vhodné naplánovat manipulaci na 6-11. Den od začátku menstruace.

Pokud je postup nezbytný k posouzení stavu endometria, odstranění polypů, zjištění příčin neplodnosti, je lepší to udělat po ovulaci.

Je možné provádět hysteroskopii během menstruace

V naléhavých případech, kdy je nutné okamžitě získat údaje o stavu endometria a děložní dutiny, je možné během menstruace provést hysteroskopii. Krvácení není kontraindikací, ale odmítnutými částmi endometria, zhoršuje viditelnost krve, takže účinnost postupu klesá.

Teoreticky je studie možná, ale v praxi se lékaři snaží počkat až do konce menstruace. Pokud má žena krvácení nejasné etiologie, vyšetření se provádí bez čekání na jeho dokončení.

Hysteroskopie před menstruací

V druhé polovině cyklu, před menstruací, je v těch případech předepsána hysteroskopie, pokud pacient potřebuje provést samostatnou diagnostickou kyretáž. Jedná se o minimálně invazivní zákrok, který se provádí pod dohledem lékaře. Lékař nejedná dotykem, jako při běžném škrábání, ale celý proces řídí pomocí videokamery.

Kdy bude menstruace po hysteroskopii

Datum příjezdu další menstruace po hysteroskopii závisí na tom, jaký druh postupu byl proveden. Při provádění diagnostické manipulace by cyklus neměl být přerušen. S chirurgickým zákrokem vaše menstruace začne mnohem později. Pokud lékař škrábe endometrium, odstraní polypy, pak se operace považuje za 1 den nového cyklu.

Když po hysteroskopii se škrábáním dojde k menstruaci

V případech, kdy během vyšetření děložní dutiny lékař odstraní polypy, fibroidy, odřízne adheze, poškrábá endometrium, pak byste neměli čekat na menstruaci včas. Po takové operaci bude endometrium co do velikosti odpovídat fázi 1. Proto je škrábání považováno za 1 den cyklu. Menstruace po lékařské hysteroskopii začíná za měsíc.

Je nutné se zaměřit na to, jaké bylo trvání cyklu před intervencí. Nelze však vyloučit možnost změny očekávaného data menstruace po hysteroresektoskopii. Některé pacientky začínají menstruovat dříve, jiné mají zpoždění.

Když začíná menstruace po hysteroskopii bez kyretáže

Pacientky, které podstoupily diagnostický postup, by neměly pociťovat menstruační nepravidelnosti. Integrita endometria není při jeho provádění narušena, hormonální pozadí se nemění.

Pokud menstruace začíná 28 dní po hysteroskopii s kyretáží (u pacientů s 28denním cyklem), pak po obvyklém vyšetření hysteroskopem by měla jít za 17-22 dní. Termín bude záviset na tom, v který den od začátku menstruace byla provedena hysteroskopie.

U některých pacientů však může dojít ke zpoždění. Jejich vzhled je způsoben nervovým napětím, které ženy zažívají před manipulací..

Jak probíhá menstruace po hysteroskopii

Při absenci komplikací a zdravotních problémů by se povaha menstruačního toku po hysteroskopii neměla měnit. Krátkodobá změna délky a nadměrného výskytu menstruace však není důvodem k obavám..

Po vyšetření a léčbě se u ženy mohou objevit následující změny:

 • nedostatečné nebo hojné období;
 • posun menstruace;
 • změna barvy a konzistence výboje.

Pokud se objeví odchylky, je lepší poradit se s lékařem. Ale u většiny žen po dobu 2-3 měsíců je stav zcela normalizován..

Těžká období po hysteroskopii

Ženy, které vyšetřovaly děložní dutinu, odstranily novotvary, rozřezaly adheze a někdy si stěžovaly na zvýšení objemu výtoku, když nastala další menstruace. Po hysteroskopii se škrábáním jsou těžké období považovány za normální možnost za předpokladu, že 1 polštářek vystačí na více než 2-3 hodiny.

Hojnost výtoku se zvyšuje, pokud byl během diagnostického a léčebného postupu odstraněn submukózní myom. Vnitřní oblast je zvětšena kvůli oblasti, kde byl nádor dříve. V tomto případě se může kontraktilita dělohy zhoršit..

Není to patologie, pokud se během menstruace po hysteroskopii uvolní sraženiny. Vaše menstruace se může ztenčovat. Takové situace nastávají, když byly adheze rozřezány na ženu a byly odstraněny přepážky. Ale již od 3. cyklu by měl počet sekrecí klesat a jejich charakter by měl být normalizován.

Štíhlá menstruace po hysteroskopii

Není neobvyklé, že po hysteroskopii s kyretáží bude první menstruace vzácná. To je způsobeno skutečností, že endometrium nemá čas růst do dalšího cyklu.

Objem výtoku klesá, pokud byla u pacienta potvrzena adenomyóza a ihned po manipulaci byla předepsána hormonální léčba. Se stanovenou diagnózou jsou předepsány léky, proti kterým se může menstruace úplně zastavit..

Bolestivá období po hysteroskopii

U pacientů, u nichž byla diagnostikována lékařem, se menstruační nepravidelnosti obvykle neobjevují. Pokud začnou mít bolestivá období, pak je to náhoda..

Po lékařské hysteroskopii, během které byly disekovány adheze, septa, polypy, odstraněny uzliny, menstruace může být bolestivá. Je to způsobeno změnou vnitřní dutiny dělohy. Silná bolest během menstruace může ženu obtěžovat po dobu 2-3 cyklů. V průběhu času se stav vrátí do normálu.

Menstruace trvá po hysteroskopii dlouho

S prodloužením trvání menstruace je nutné sledovat objem vypouštění, je také vhodné poradit se s gynekologem. To může být způsobeno skutečností, že po zákroku se děloha začala horší stahovat..

Pokud vaše menstruace trvá o 1–2 dny déle než obvykle, není důvod se obávat. V případech, kdy špinění trvá déle než 8 dní v řadě, je nutná konzultace s lékařem.

Rehabilitační období

Obnova v období po hysteroskopii se obvykle dělí na 2 období:

 • primární zotavení;
 • normalizace struktury a funkcí poškozených tkání.

Je zakázáno podnikat jakékoli kroky, které mohou narušit proces hojení poškozených tkání. Lékaři doporučují:

 • dodržovat sexuální odpočinek;
 • nevkládejte do pochvy čípky, tampony;
 • nestříkejte;
 • odmítnout zahřát, navštívit lázně, sauny;
 • neplavte na otevřené vodě;
 • nekoupat se.

Tento proces trvá 2-3 týdny, po jeho dokončení se vytvoří jediná jizevnatá tkáň. Současně se zastaví a bolestivé bolesti, výtok z genitálního traktu zmizí.

Po dokončení první fáze se tvoří nové tkáně, které v budoucnu zajistí normální fungování těla. Druhá fáze zotavení trvá 3-6 měsíců. Proto lékaři doporučují plánovat těhotenství po hysteroresektomii nejdříve o šest měsíců později..

Možné komplikace

Hysteroskopie je bezpečný, minimálně invazivní postup. Ve vzácných případech však existuje možnost vzniku takových komplikací:

 • endometritida;
 • děložní krvácení;
 • adhezivní onemocnění;
 • perforace stěny dělohy.

Vznikají však hlavně tehdy, když jsou porušena pravidla postupu nebo nejsou dodržována doporučení během prvních 2-3 týdnů po stanovení diagnózy. Častěji se ženy potýkají s poruchou pravidelnosti menstruace..

Může dojít ke zpoždění menstruace po hysteroskopii?

Jednou z nejčastějších komplikací, které nastanou po hysteroresektoskopii, je nedostatek menstruace včas. Zpoždění menstruace po hysteroskopii s kyretáží u většiny žen netrvá déle než 14 dní. Jeho vzhled je způsoben prožívaným stresem, prudkou hormonální změnou, ke které dochází v důsledku odstranění endometria.

Může cyklus po hysteroskopii zabloudit?

U některých žen se během 1-2 cyklů po vyšetření může datum menstruace posunout. Malá zpoždění nebo situace, kdy menstruace po hysteroskopii přišla o 3–5 dní dříve, nejsou důvodem k obavám. Pokud však porušení pravidelnosti doprovází zvýšení nebo znatelné snížení objemu výtoku, výskyt bolesti, měli byste navštívit gynekologa.

Co se stane po hysteroskopii: bolest, menstruace, co dělat a co nedělat, komplikace

Jedním z moderních diagnostických a terapeutických postupů v gynekologii je hysteroskopie. Tato operace vám umožňuje vyšetřit dělohu, identifikovat a v případě potřeby rychle odstranit patologii a v mnoha případech určit příčiny neplodnosti. O tom, zda provést hysteroskopii, rozhodne lékař na základě indikací a kontraindikací pro tuto manipulaci, ale poslední slovo samozřejmě zůstává na pacientovi.

Stručně o hysteroskopii

Hysteroskopie se nazývá taková terapeutická a diagnostická manipulace, která vám umožní vizuálně posoudit dělohu zevnitř, identifikovat patologické formace nebo anomálie v její struktuře a v případě potřeby je okamžitě odstranit, to znamená bez průniku do břišní dutiny. Tato metoda je endoskopická a provádí se pomocí speciálního optického zařízení - hysteroskopu vyškoleným odborníkem.

Přeloženo z řečtiny, hysteroskopie znamená „vyšetřit dělohu“. Manipulace je diagnostická a terapeutická. Diagnostická hysteroskopie se provádí nejen k vyšetření vnitřního povrchu dělohy, ale také k odběru materiálu (endometria) k histologickému vyšetření (biopsii). Během lékařské hysteroskopie se provádějí chirurgické zákroky, například odstranění novotvarů nebo cizích těles.

Příprava na postup

Vzhledem k tomu, že hysteroskopie se týká invazivních procedur a je obdobou chirurgického zákroku, je pacientovi před provedením předepsáno vyšetření (kromě naléhavých případů):

 • testy krve a moči (obecné testy);
 • šmouhy z pochvy a děložního čípku k určení mikroflóry;
 • krev pro syfilis a hepatitidu;
 • krev pro infekci HIV;
 • biochemie krve (zejména glukóza v krvi u pacientů s nadváhou);
 • krev na skupinu a faktor Rh.

Jsou přiřazeny instrumentální metody:

 • Ultrazvuk malé pánve;
 • Ultrazvuk břišní dutiny (je-li indikován);
 • fluorografie;
 • analýza srážení krve;
 • EKG (je-li uvedeno).

Pokud má pacient chronické extragenitální onemocnění, je indikována konzultace s lékařem příslušného profilu s korekční terapií. Když je detekována kolpitida, je předepsána vaginální sanitace (až 1 - 2 stupně čistoty).

Vyšetření se provádí ambulantně. Po přijetí do nemocnice je pacientovi před zahájením procedury předepsán čisticí klystýr (příprava střev) a bezprostředně před hysteroskopií je nutné vyprázdnit močový měchýř. Je zakázáno užívat jídlo v den manipulace kvůli intravenózní anestézii během hysteroskopie. Hysteroskopie je plánována na 5-7 dní cyklu, tj. V první (proliferativní) fázi, kdy právě začala růst nová funkční vrstva endometria a je k dispozici vnitřní povrch dělohy.

Rovněž je nutné zdržet se pohlavního styku 3 dny před zákrokem a týden předtím přestat sprchovat. Nedoporučuje se používat spermicidy a vaginální čípky 7 dní před hysteroskopií.

Typy hysteroskopie

Hysteroskopie, v závislosti na účelu, může být:

 • diagnostika - když je nutné identifikovat příčiny "problémů" v ženské linii (diagnostikovat polypózu endometria, submukózní myomatózní uzel nebo jinou patologii);
 • terapeutické - po vyšetření vnitřního povrchu dělohy se provádí chirurgický zákrok (excize polypů, resekce myomatózního uzlu, disekce adhezí nebo sept v děloze);
 • kontrola - provádí se po určité době (obvykle šesti měsících) po nitroděložních zákrocích pomocí hysteroskopie.

Pro úspěšnou operaci je nutné narovnat stěny dělohy, natáhnout a rozšířit dělohu. Za tímto účelem se médium zavádí do děložní dutiny. V závislosti na použitém prostředí se hysteroskopie dělí na:

 • kapalina (zavede se solný roztok nebo 5% glukóza);
 • plyn (zavádí se oxid uhličitý).

Kancelářská hysteroskopie

Kancelářská hysteroskopie endometria je jednou z možností diagnostické hysteroskopie a je prováděna ambulantně. Tento název postupu pochází z Evropy, kde hysteroskopii pro diagnostické účely může provádět nejen gynekolog, ale i praktický lékař a provádí se ambulantně v lékařských ordinacích (podle západní definice v ordinacích).

Kancelářská hysteroskopie se nazývá jednoduchá hysteroskopie, minihysteroskopie, diagnostická videohysteroskopie. Druhý termín znamená, že se pacientovi během manipulace zobrazí obrázek vnitřního povrchu dělohy. Výhody minihysteroskopie:

 • nízká invazivita postupu (používá se hysteroskop s nejmenším průměrem, bez dilatace cervikálního kanálu);
 • není nutná celková anestézie, která snižuje náklady na hysteroskopii a riziko anestetických komplikací;
 • možnost ambulantní léčby, nevyžaduje hospitalizaci a nemá vliv na schopnost pracovat;
 • krátká doba postupu (ne více než půl hodiny);
 • dobrá tolerance manipulace;
 • možná biopsie endometria.

Indikace

O potřebě hysteroskopie rozhodne lékař na základě následujících indikací:

 • různá narušení menstruačního cyklu u dívek, žen v plodném a premenopauzálním věku;
 • krvácení a krvácení u postmenopauzálních žen;
 • podezření a potvrzení:
  • submukózní myomatózní uzel;
  • adenomyóza;
  • rakovina endometria;
  • malformace dělohy;
  • nitroděložní synechie;
  • perforace dělohy;
  • zbytky vajíčka a membrán;
  • rakovina děložního hrdla;
  • polypóza a hyperplazie endometria;
  • cizí těleso v děložní dutině;
 • vyjasnění lokalizace nitroděložního tělíska nebo jeho částí;
 • neplodnost;
 • jako přípravná fáze před IVF;
 • potrat;
 • vyhodnotit účinek a kontrolovat výsledek hormonální léčby;
 • komplikované období po porodu.

Jak je zřejmé, hysteroskopie je nejúčinnější a nejúčinnější metodou diagnostiky a léčby gynekologické patologie, proto není vhodné postup odmítnout..

Kontraindikace

Stejně jako jakýkoli jiný nitroděložní výkon se hysteroskopie neprovádí v následujících situacích:

 • akutní infekční onemocnění (nachlazení, tonzilitida, tromboflebitida nebo pyelonefritida a další);
 • exacerbace chronických onemocnění;
 • akutní zánět pohlavních orgánů (kolpitida, endometritida, adnexitida);
 • těhotenství dělohy (požadováno);
 • mimoděložní těhotenství nebo podezření na něj;
 • pokročilá rakovina děložního čípku;
 • extragenitální onemocnění ve stadiu dekompenzace (kardiovaskulární patologie, onemocnění jater a ledvin);
 • silné krvácení z dělohy;
 • cervikální atrézie.

Období zotavení

Období zotavení po přenesené manipulaci je obvykle rozděleno do 2 fází. První fáze spočívá v primární obnově a normalizaci struktury a fungování poškozených tkání dělohy (sliznice a svalové vrstvy). V první fázi jsou mikrodámy a chirurgické řezy zcela uzdraveny a je obnoven a regenerován cervikální kanál. Tato fáze trvá přibližně 2 - 3 týdny a končí úplnou regenerací chirurgických lézí a tvorbou jizevnaté tkáně.

Druhá fáze zotavení je zaměřena na tvorbu nové, nově vytvořené tkáně, tj. Nového endometria po hysteroskopii. Nová sliznice dělohy musí mít normální strukturu a všechny její vlastní funkční vlastnosti (růst a odmítnutí endometria podle fází menstruačního cyklu). Druhá fáze zotavení trvá déle a trvá až 6 měsíců.

Výtok po ukončení procedury

Krev a mírné špinění se objeví během prvních 2 až 3 dnů po manipulaci. Je to způsobeno traumatickým poškozením děložní sliznice nástroji. V budoucnu bude výtok krvavý nebo žlutý, což může trvat až dva týdny. Doba trvání krvavých sekrecí je způsobena expanzí děložní dutiny tekutinou během hysteroskopie, tekutina proniká do cév a poškozuje jejich stěny, což vede k uvolnění „krve“. V případě výskytu silného krvácení a krevních sraženin byste se měli okamžitě poradit s lékařem..

Menstruace po hysteroskopii

Kdy přichází vaše menstruace po hysteroskopii? Vše závisí na účelu, pro který byl postup proveden. V případě diagnostické, zejména kancelářské hysteroskopie, dochází k menstruaci podle harmonogramu obvyklého cyklu, ale jsou možná mírná zpoždění (2 až 3 dny). To je způsobeno skutečností, že během diagnostického postupu není endometrium prakticky zraněno, takže pro jeho zotavení není nutná dlouhá doba. Ale v případě terapeutické hysteroskopie, zejména po dokončení procedury škrábáním děložní dutiny, je možné delší zpoždění menstruace. V této situaci by měl být první den menstruačního cyklu považován za den operace a menstruaci byste měli očekávat přibližně za měsíc. Je důležité sledovat povahu prvního menstruačního období po zákroku. Když se změní barva a konzistence, stejně jako zvýšení množství vypouštění krve, měli byste se poradit s gynekologem.

Bolest po proceduře

Bolest po hysteroskopii je považována za absolutně normální, pokud je mírná nebo střední, lokalizovaná v dolní části břicha nebo v dolní části zad / křížové kosti a trvá několik dní. Bolestivé pocity jsou vysvětleny jednak zapínáním děložní dutiny během zákroku pomocí plynu nebo kapaliny, jednak zadraumatizováním tkání děložního čípku a dělohy pomocí nástrojů. Ženy s nízkým prahem bolesti si stěžují na silnou bolest, v takových případech může lékař doporučit užívání NSAID s dobrým analgetickým účinkem (ketorol, indomethacin, nise). Pokud však žaludek nesnesitelně bolí, povaha bolesti je křeč, dýka nebo střelba, teplota výrazně stoupá a příznaky intoxikace se zvyšují, bolest se podává perineu nebo noze, pak musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, abyste vyloučili možné komplikace.

Obecná doporučení

V časném období zotavení je nutné přísně dodržovat všechna doporučení gynekologa:

 • vzdát se sexu po dobu přibližně 3 až 4 týdnů (v ideálním případě před první menstruací);
 • je zakázáno vykoupat se, navštívit lázeňský dům a saunu, plavat v bazénu nebo na otevřené vodě po dobu nejméně 3 týdnů;
 • dodržujte osobní hygienu (každý den se osprchujte, dvakrát denně se umyjte čisticími prostředky s pH neutrální reakcí (intimní gely, dětské mýdlo);
 • lékař zpravidla předepisuje protizánětlivou léčbu po hysteroskopii (profylakticky) antibiotiky (ciprofloxacin) a metronidazolem po dobu 5 až 7 dnů;
 • denní kontrola tělesné teploty (ráno a před spaním);
 • odmítnout užívat aspirin jako analgetikum (lék ředí krev, což zvyšuje špinění a může vyvolat krvácení);
 • odložit intenzivní fyzickou aktivitu, těžkou fyzickou práci a zvedání závaží nad 3 kg po dobu 1 - 1,5 měsíce (sportovní cvičení na zlepšení zdraví jsou povolena po 2 - 3 týdnech);
 • odmítnutí tamponů na období krvavého výtoku, je lepší použít vložky;
 • zákaz intravaginálního podávání tablet, čípků, gelů a krémů a sprchování;
 • po hysteroskopii by se spermicidy neměly používat měsíc;
 • dodržujte vyváženou stravu, abyste nevyvolávali zácpu (odmítnutí kořeněných, slaných, nakládaných jídel, smažených a mastných jídel).
 • včas vyprázdněte močový měchýř.

Těhotenství po hysteroskopii

Většina žen, které podstoupí postup hysteroskopie, je znepokojena tím, kdy po něm dojde k těhotenství. Pokud byl postup proveden pro diagnostické účely a nebyly provedeny žádné chirurgické zákroky v děložní dutině, například excize polypu, je koncepce možná již v příštím cyklu. Je to způsobeno rychlým zotavením sliznice dělohy a hormonálními hladinami. Lékaři však varují pacienta, aby nespěchal, a kdy je možné otěhotnět, závisí na mnoha dalších faktorech:

 • povaha menstruačního cyklu (pravidelného nebo nepravidelného);
 • přítomnost dalších gynekologických onemocnění (zánět přívěsků, základní procesy děložního čípku, vnější endometrióza a další);
 • přítomnost extragenitální patologie (je nutné upravit stav a podstoupit léčbu);
 • příprava na těhotenství (zdravý životní styl, příjem kyseliny listové, mírná fyzická aktivita po dobu nejméně 3 měsíců);
 • vyšetření genitálních infekcí a léčba obou partnerů, pokud jsou detekovány (chlamydie, cytomegalovirus, lidský papilomavirus a další).

Za příznivých podmínek je povoleno plánovat těhotenství nejdříve 3 měsíce po zákroku.

IVF po hysteroskopii

Když se pacientka připravuje na IVF, musí podstoupit poměrně složité vyšetření, jehož protokol zahrnuje i hysteroskopii. Ale ne všechny kliniky IVF vyžadují tento postup. IVF po hysteroskopii může skončit selháním (potratem) v případě nediagnostikované a neléčené nitroděložní patologie, proto většina reproductologů považuje za povinné podstoupit postup. Co může lékař identifikovat a odstranit (pokud je to nutné) během hysteroskopie před IVF:

 • excize polypů;
 • odstranit hyperplastické endometrium;
 • pitvat nitroděložní adheze;
 • excize nitroděložního septa;
 • odstranit ložiska endometriózy;
 • upravit tvar dělohy v případě jejího abnormálního vývoje;
 • odstranit submukózní myomatózní uzel;
 • zkontrolujte průchodnost hadiček (zavedení katétru do hadiček).

Po provedení hysteroskopie je plánování těhotenství povoleno nejdříve o šest měsíců později. V případě úspěšného oplodnění a implantace vajíčka je žena od okamžiku těhotenství vedena do dispenzárních záznamů a je pečlivě sledována. Průběh těhotenství závisí nejen na provedené nitroděložní operaci, ale také na dalších faktorech:

 • hormonální pozadí před těhotenstvím;
 • stáří;
 • počet narozených a potratů;
 • stav děložního čípku (ICN);
 • extragenitální patologie.

Náklady na hysteroskopii

Cena hysteroskopie závisí na účelu, pro který se provádí. Diagnostická nebo kancelářská hysteroskopie je levnější, protože nezahrnuje chirurgický zákrok. Ceny za operativní hysteroskopii se liší podle úrovně složitosti operace, kvalifikace a zkušeností lékaře a kvality vybavení. Zvyšuje náklady na zákrok a potřebu (v některých případech) pobytu v nemocnici. Cena služby však samozřejmě závisí na regionu a úrovni kliniky..

Například v Moskvě bude diagnostická hysteroskopie stát 15 000 - 35 000 rublů a cena za operační sál dosáhne 60 000 - 65 000 rublů. V provinciích se cena kancelářské hysteroskopie pohybuje od 2 500 do 9 000 rublů a procedura chirurgické léčby nitroděložní patologie stojí od 3 500 do 25 000 rublů. Průměrná cena za pobyt v nemocnici je 1500 - 4000 rublů.

Možné komplikace

Hysteroskopie, jako každý invazivní postup, je plná komplikací.

Časné komplikace

Z časných pooperačních komplikací je třeba poznamenat:

 • zánět dělohy a pobřišnice malé pánve (endometritida, pelvioperitonitida) - tvoří 90% všech komplikací;
 • intravaskulární hemolýza v důsledku trvání operace a použití destilované vody nebo média bez elektrolytů nebo zvýšení nitroděložního tlaku;
 • krvácení - ne více než 5% všech komplikací (pozorováno po resekci myomů, resekci nebo ablaci endometria).

Pozdní komplikace

Mezi pozdní komplikace patří:

 • tvorba pyometry u postmenopauzálních pacientů (v případě hrubé manipulace);
 • tvorba hydrosalpinxů, zejména při chronické adnexitidě;
 • deformace děložní dutiny (po resekci endometria nebo odstranění velkých myomatózních uzlin);
 • exacerbace chronických zánětlivých procesů;
 • neúplné odstranění nitroděložních útvarů.

Otázka odpověď

Odpověď: Opakování endometriálního polypu je s největší pravděpodobností spojeno s neúplným odstraněním formace během předchozího postupu (noha zůstala). Léčba bude spočívat v opakované hysteroskopii, s vyříznutím polypu a koagulací jeho lůžka (elektrickým proudem nebo zmrazením) s možným jmenováním hormonálních léků.

Odpověď: V ideálním případě by tělesná teplota ráno a večer neměla překročit 37 stupňů. Ale i když je krvavý nebo krvavý výtok (7 - 10 dní), může večerní teplota mírně stoupnout (až 37,2 stupňů). V případě vyšší teploty a jejího nárůstu ráno byste se měli poradit s lékařem, abyste vyloučili zánětlivý proces vnitřních pohlavních orgánů.

Odpověď: Zpravidla je špinění po přeneseném zákroku nevýznamné a krátkodobé a nevyžaduje užívání hemostatik. Jako hemostatická činidla lze užívat vitamin C, glukonát vápenatý a vikasol. Pokud trpíte anémií, lékař vám doporučí doplnění železa.

Odpověď: Vzhledem k tomu, že postup je ve většině případů prováděn s cílem odstranit nitroděložní neoplazmy vyplývající z hormonální nerovnováhy (polypy, fibroidy, hyperplastické procesy endometria), lékař doporučuje hormonální terapii k normalizaci hormonálních hladin. Orální antikoncepce je zpravidla předepisována po dobu 3 až 6 měsíců.

Odpověď: Ano, rozhodně. První návštěva lékaře po proceduře by měla být za 10-14 dní. Kontrolní ultrazvuk se provádí po 3 a poté po 6 měsících. V případě příznivých výsledků vyšetření a absence stížností by žena měla následně každý rok navštívit gynekologa.

Odpověď: Pokud je zákrok plánován jako lůžkový, může se pacientovi průměrně příští den jet domů. V některých případech je však možné nemocnici opustit po několika hodinách (uspokojivý stav, špinění). Žena může být ponechána v nemocnici několik dní (2 - 3) po významném chirurgickém zákroku (odstranění myomatózní uzliny nebo vícečetných polypů endometria) nebo v případě komplikací.

Před dlouho očekávanou dovolenou mnoho žen přemýšlí, jak způsobit menstruaci před plánovaným termínem. Kritické dny v tomto období jsou zcela nevhodné. Načasování nástupu menstruace je možné přiblížit pomocí léků a pomocí receptů tradiční medicíny, k čemuž by se mělo uchýlit pouze ve výjimečných případech..