Efektivní způsoby, jak eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace

Pokud je menstruace bolestivá, pomůže vám zmírnit její stav několik osvědčených léků: léky, lidové recepty, cvičení a mnoho dalšího. Přečtěte si o nich více v našem článku - dále.

Musím navštívit lékaře?

Protože bolest je v kritických dnech normální, není nutné navštívit lékaře. Někdy však ženy pociťují velmi silnou bolest. Toto je hlavní příznak AMK (abnormální děložní krvácení).

Každá žena může nezávisle určit příznaky AMK, a pokud si všimnete alespoň jedné, měli byste se poradit s lékařem:

 • Doba trvání. Pokud jsou kritické dny delší než sedm dní. Někdy jsou příznaky AMK vyjádřeny v menstruaci, jejíž trvání přesahuje 14 dní. Ale i když to dosáhne sedmi dnů, je lepší neodkládat návštěvu lékaře..
 • Kritické dny ovlivňují život. Pokud příznaky menstruace způsobují nepohodlí v každodenním životě. Nevolnost, bolest a křeče v břiše, závratě nedovolí ženě vykonávat každodenní činnosti a musí všechny kritické dny trávit v posteli.
 • Intenzita výboje. Tento příznak je také známkou AMK. Pokud žena musí měnit své výrobky osobní hygieny každou hodinu nebo i častěji, je nutné se poradit s lékařem. Koneckonců, silný výtok může vyvolat anémii a řadu dalších onemocnění..
 • Husté vypouštění. Hojný výtok (sraženiny), jehož průměr dosahuje 4 cm, může být také známkou AMK. Pokud žena najde podobný příznak, bude potřebovat pomoc odborníka, protože hojný výtok může poškodit zdraví.

Léky

Chcete-li se zbavit bolestivých pocitů během kritických dnů, můžete se uchýlit k užívání léků.

Sedativa

Během menstruace může žena kromě bolesti pociťovat podrážděnost a nervozitu. Zvyšují bolest, takže se musíte uchýlit k sedativním lékům..

Vhodné jsou následující přípravky, které obsahují uklidňující bylinné složky: Persen, Novo-Passit, Seduxen, Remens drops, Dismenorm, Valerian, Relanium.

Aby žena zmírnila bolest a podrážděnost, může před menstruací pít vitamin B6 nebo hořčík B6. Tyto prostředky zlepšují celkový stav ženy během kritických dnů..

Analgetika

K úlevě od bolesti si můžete vzít analgetikum. Léky tohoto typu pomáhají v krátké době zmírnit bolest. Rovněž zabraňují nepohodlí v dolní části břicha před nástupem menstruace a zmírňují zánět svalů..

Mezi analgetika patří Analgin, Spazgan, Spazmalgon, Baralgin, Menalgin a další.

Při užívání léků proti bolesti je třeba přísně dodržovat dávku: 1 tabletu jednou denně.

Hormonální antikoncepce

Jsou chvíle, kdy je bolest během menstruace způsobena hormonálním narušením, takže ženě jsou předepsány hormonální léky. Jsou schopni nejen eliminovat bolest, ale také snížit objem sekrecí a stanovit hormonální hladiny..

Mezi takové fondy patří Yarina a Diane-35, stejně jako jejich analogy - Mikrolut, Triziston, Ovidon.

NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) během menstruace zcela eliminují bolestivý syndrom. NSAID mají také antipyretické a protizánětlivé účinky..

Aby se zabránilo bolesti, je lepší, aby žena užívala NSAID několik dní před nástupem krvácení..

K eliminaci bolesti lze použít následující skupiny nesteroidních protizánětlivých léků:

 • Pyrazolony. Patří mezi ně metamizol sodný.
 • Deriváty kyseliny indoloctové. To zahrnuje lék Indomethacin.
 • Deriváty kyseliny fenyloctové. Prostředky: Diklofenak, Naproxen, Aceklofenak, Ibuprofen, Ketoprofen a Ketorolac.
 • Oxycams. To zahrnuje Piroxicam a Meloxicam.
 • Deriváty sulfonamidů. Toto je droga Nimesulid.

Antispazmodika

Tato skupina léků zahrnuje léky, které zmírňují křeče a pomáhají uvolnit hladké svaly. Proto jsou antispazmodika pro menstruační bolesti účinným prostředkem..

Pokud je bolest silná a dlouhodobá, pak mohou být léky této skupiny užívány společně s NSAID - takže bolest zmizí rychleji.

Mezi nejznámější a nejúčinnější antispazmodika patří následující léky: No-shpa, Papaverin, Drotaverin, Spakovin, Spazmonet.

Lidové léky

V boji proti menstruační bolesti mohou lidové léky a metody pomoci ženě:

 • Během menstruace je nutné přestat kouřit. Tento zlozvyk má extrémně negativní vliv na zdraví žen a zvyšuje bolest v kritických dnech..
 • Aby žena odstranila bolest, musí se správně uvolnit a uklidnit. Během menstruace je nutné se naučit, jak zvládat stres bez léčby. Bolest lze tedy v průběhu času navždy zastavit..
 • Chlad přispívá ke křečím a bolestem během menstruace. Žena se musí vyhýbat dlouhým procházkám v mrazivém i deštivém dni..
 • Někdy stačí vyvětrat místnost nebo se projít na čerstvém vzduchu, aby bolest a závratě zmizely.
 • Žena musí během menstruace normalizovat svůj denní režim. Musíte mít dostatek spánku - alespoň 8 hodin denně. Snažte se nepřetěžovat se prací, často odpočívejte.
 • Esenciální oleje před menstruací a v prvních dnech vám pomohou zmírnit bolest. Musí se vtírat do kůže podbřišku. Účinná bude směs olejů z třezalky, řebříčku, majoránky, šalvěje.
 • Vaše oblíbené činnosti pomáhají zmírňovat bolest. Žena během jejího období musí být rozptýlena a jednoduše si přečíst zajímavou knihu, sledovat televizní seriál nebo film, uvařit neobvyklé jídlo.
 • Bolest ustoupí, pokud ležíte na posteli nebo na podlaze v „fetální“ poloze a přitahujete si nohy k hrudi.

Napájecí funkce

Aby menstruační bolesti ustoupily, musí žena upravit stravu. V kritických dnech budete muset z jídelního lístku odstranit vejce, maso, mléko a potraviny s vysokým obsahem kofeinu: káva, zelený čaj.

Zvyšte příjem ovoce, zejména banánů a zeleniny. Je však třeba se vyvarovat luštěnin a zelí - přispívají k nadměrné tvorbě plynů.

Přestaňte úplně pít alkoholické nápoje. Během kritických dnů by měl být do stravy přidán zázvorový čaj..

Cvičení a jóga

Navzdory skutečnosti, že během menstruace musí žena snížit fyzickou aktivitu, lehké a správně zvolené cvičení a jóga dokonale pomáhají zmírnit bolest a normalizovat stav:

 1. Ležte na podlaze, ruce podél trupu, nohy ohnuté v kolenou. Pomalu zvedněte pánev z podlahy. Vydržte na pár sekund. Opakujte pětkrát. Udělejte si přestávku a udělejte druhou sadu.
 2. Cvičení „kočka“. Nastupte na všechny čtyři. Při nádechu si zakloňte záda, při výdechu se ohýbejte co nejníže. Opakujte pětkrát až sedmkrát.
 3. Lehněte si s břichem na zem. Zvedněte horní část těla na loktech co nejvyšší. Zaujměte výchozí pozici. Dokončete pět sad.

Respirační gymnastika také pomáhá zmírnit bolest, pomáhá zmírnit stres:

 1. Posaďte se na podlahu a zhluboka se nadechněte. Zadržte dech na dvě sekundy. Vydechujte trhaně ústy.
 2. Ležte na zádech na podlaze, ohýbejte nohy v kolenou. Umístěte si na břicho plochý předmět, například knihu. Zvedněte předmět břichem a provádějte přerušované nádechy dovnitř a ven.
 3. Ležící na zádech se zhluboka nadechněte. Pomalu vydechněte a očistěte svou mysl od negativních myšlenek.

Masáž

Během menstruace pomáhá masáž zmírnit bolest. Je nutné několik minut masírovat ve směru hodinových ručiček oblast na břiše, kde je bolest výrazná. Můžete také provést následující:

 • Musíte si vzít dva tenisové míčky, lehnout si na záda a pod spodní část zad položit předměty a několik minut je házet.
 • Mezi kotníkem a kolenem je bod, na který na několik minut zatlačíte, abyste odstranili bolest. Běh na obou nohách.

Tepelné ošetření

Během menstruace se žena může uchýlit k tepelným procedurám ke zmírnění bolesti. Je možné zmírnit bolest přiložením teplé vyhřívací podložky na žaludek. Vydržte déle než 20 sekund. Poté si udělejte minutovou pauzu a postup opakujte..

Menstruační bolest odezní teplá, ale nikdy horká koupel. Do vody můžete přidat mořskou sůl nebo éterické oleje. Procedura by neměla být prováděna déle než 20 minut..

Žena by si měla pamatovat, že teplo má tendenci ředit krev, což může vyvolat silný výtok. Při tepelném ošetření buďte velmi opatrní.

Bylinné infuze a odvar

Tradiční medicína nabízí širokou škálu léků na zmírnění bolesti a křečí během kritických dnů. Bylinné infuze pomáhají zmírnit bolest bez poškození ženského těla a bez vedlejších účinků.

Nejúčinnější bylinky jsou následující:

 • Melissa. Tato bylina pomáhá zmírnit bolest a normalizovat cyklus. Citrónový balzám také eliminuje podrážděnost a stres. Bylinu můžete užívat dvakrát nebo třikrát denně jako čaj..
 • Maliny. Listy tohoto bobule mají cenné vlastnosti a pomáhají zmírnit bolesti hlavy a horečky. Vývar bude vyžadovat 250 ml převařené vody a 3 čajové lžičky malinových listů. Pijte po malých dávkách po celý den.
 • Oregano. Tato bylina pomáhá zmírnit bolesti v celém těle a zmírňuje průjem, který může být také způsoben menstruací. Na vývar budete potřebovat 1 lžíci oregana a vroucí vodu - 250 ml. Je nutné vařit infuzi po dobu 15 minut. Během dne musíte vypít sklenici vývaru z oregana a rozdělit ho na tři dávky.
 • Elecampane root. Zmírňuje bolest a vyrovnává hormony. Pro přípravu infuze vezměte 1 čajovou lžičku kořene a 250 ml vroucí vody. Nalijte kořen a nechte hodinu vařit. Pijte 1 polévkovou lžíci třikrát denně.
 • Třezalka tečkovaná, měsíček a tinktura mateřské dřeně eliminují nepohodlí v dolní části břicha. Mají také sedativní účinek. Na vývar potřebujete 1 polévkovou lžíci třezalky a 1 polévkovou lžíci měsíčku. Je třeba je nalít vroucí vodou - 500 ml. Když se infuze ochladí, přidejte 2 lžíce mateřského mléka. Vezměte vývar několik dní před zahájením menstruace. Pro nejlepší účinek musíte tento lék pít po dobu 5 dnů..
 • Odvar z ptačí křídlatky a stonku vodní houby. Pomáhá při silném výboji. Pro infuzi potřebujete 2 díly horolezce a 1 díl houby. Nalijte všechny přísady 800 ml vody, přiveďte k varu a vařte 2 minuty. Den musíte vypít sklenici nápoje každé tři hodiny.
 • Dub, třezalka tečkovaná a heřmánek. Odvar z těchto léčivých bylin snižuje bolest a snižuje výtok. Budete potřebovat 1 lžíci každé přísady a 500 ml vroucí vody. Bujón se infunduje po dobu dvou hodin, poté se vypije polovina sklenice dvakrát denně - půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle.

Obecné užitečné tipy

Aby menstruace proběhla bezbolestně a nepoškodila celkový zdravotní stav, měla by žena věnovat co největší pozornost sama sobě. Nevydržujte bolest, křeče a špatnou náladu.

Je nutné užívat léky s dostatečným předstihem, abyste zmírnili bolest a stres. Mírnou změnou stravy bude žena schopna nejen eliminovat bolest, ale také se rozveselit. Neměli byste se však omezovat na jídlo, protože to má nepříznivý vliv na emoční stránku. Pokud chcete například jíst jednu čokoládu, nemusíte si to zakazovat. Pokud je jídlo obecně nechutné, měli byste se omezit na ovoce a jogurt. Hlavní věcí není hladovět.

Hygienické výrobky je třeba měnit nejméně každé čtyři hodiny. Noste lehké spodní prádlo, po každé toaletě používejte nealergenní vlhčené ubrousky.

Co nedělat?

Během menstruace se ženě nedoporučuje věnovat se těžkým sportům. Při intenzivním cvičení se zvyšuje krevní oběh, což vede k bolestivým pocitům a těžkému výboji. A také v těle klesá hemoglobin a začínají závratě, ospalost, bolesti v pánvi a dolní části břicha. Rovněž je zakázáno zvedat závaží..

Žena by měla během kritických dnů odmítnout jakékoli chirurgické a kosmetické zákroky. I návštěva zubaře může mít pro tělo nepříjemné následky..

Pod zákazem absolvování zkoušek a analýz. Výsledky nemusí být správné. Dieta a půst jsou přísně zakázány. Je nutné dodržovat správnou a vyváženou stravu s množstvím vitamínů a minerálů.

Jak zmírnit bolesti období (video tipy)?

V tomto videu najdete několik užitečných metod, kterými můžete eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace a také zjistit, co nedělat:

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit menstruační bolesti doma. Každá žena si může vybrat nejlepší lék pro sebe. Bolest můžete odstranit jak léky, tak bylinami. Pro milovníky jógy existuje řada bezpečných cvičení. Hlavní však je dodržovat správný denní režim a osobní hygienu..

Bolestivé období

Bolest během menstruace může být jakási normou a příznakem gynekologických patologií. Je poměrně obtížné sami určit, o které možnosti mluvíme. Proto, pokud máte velmi bolestivé menstruace, navštivte svého lékaře..

Naše klinika přijímá specialisty s rozsáhlými zkušenostmi a diagnostická základna naší kliniky umožňuje podstoupit vyšetření bez opuštění budovy. To vám umožní rychle určit příčinu onemocnění a předepsat účinnou léčbu..

Závažnost bolesti

Bolestivý syndrom během menstruace se nazývá dysmenorea (zastaralé názvy jsou algomenorea a algomenorea). Podle statistik asi 80% žen trpí menstruačními bolestmi jednoho nebo druhého stupně..

Obvykle se nepohodlí vyvíjí během prvních 4 hodin po nástupu menstruace a trvá 1-2 dny. V závažných případech však může dojít k bolesti několik dní před nástupem menstruace a může trvat několik dní nebo až do samého konce menstruace..

Dysmenorea má 3 stupně:

 1. Mírné - takové bolesti jsou nevýznamné, jsou pozorovány pouze první den menstruace, nejsou doprovázeny jinými příznaky a nezasahují do obvyklého způsobu života.
 2. Střední - bolest může trvat až 2–3 dny menstruace, existují i ​​další příznaky nevolnosti (nevolnost, slabost, bolest hlavy), a přestože nepříjemné pocity narušují obvyklý rytmus života, pacient neztrácí schopnost pracovat a může chodit do práce nebo do školy.
 3. Těžká - bolest se vyvíjí ještě před nástupem menstruace a může pokračovat až do jejího konce, schopnost pracovat je výrazně snížena nebo úplně ztracena, doprovodné znaky jsou také silně vyjádřeny.

Přidružené příznaky

Bolestivé období může být doprovázeno dalšími projevy:

 • Zhoršení cévní funkce: projevuje se edémem obličeje, necitlivostí končetin, arytmiemi, bolestmi hlavy a závratěmi.
 • Emoční a duševní poruchy: nespavost, ospalost, podrážděnost, citlivost na pachy, změny stravovacích návyků, deprese, bulimie, úzkost.
 • Příznaky poruchy autonomního nervového systému: zažívací potíže, nadýmání, sucho v ústech, horečky, zimnice, nevolnost, zvracení, říhání, časté močení, nadměrné pocení, mdloby.
 • Známky metabolických poruch: svědění, slabost, pocit vatových nohou, otok jiné lokalizace.

Klasifikace a příčiny dysmenorey

Proč je menstruace bolestivá, závisí na typu dysmenorey. Může být:

 1. Primární (křečovitý funkční) - vyvíjí se bez předchozích patologických změn v pánevních orgánech.
 2. Sekundární (organické) - v důsledku vrozených nebo získaných chorob.

Primární dysmenorea často postihuje dospívající a mladé ženy. Po porodu je schopná zmizet. U mnoha pacientů bolest ustupuje po 25 letech. Primární dysmenorea se zpravidla vyvíjí 1,5–2 roky po začátku první menstruace, kdy je menstruační cyklus zaveden.

Příčiny primární dysmenorey byly zjištěny až ve 2. polovině 20. století. Dříve se řídili verzí vyjádřenou Hippokratem. Věřil, že bolest byla způsobena patologickým zúžením cervikálního (cervikálního) kanálu, které narušuje odtok menstruační krve. Ve 20. století se však ukázalo, že chirurgická expanze cervikálního kanálu neovlivňuje přítomnost ani intenzitu bolestivých pocitů. Poté se objevila teorie, že dysmenorea se vyskytuje na pozadí psychosomatických poruch.

A teprve v 50. letech minulého století bylo zjištěno, že vývoj bolesti je spojen s procesem odmítnutí endometria (vnitřní výstelky dělohy) během menstruace. Normálně je vnitřní slizniční vrstva dělohy každý měsíc nahrazena novou. Ten starý vychází s menstruační krví. K odmítnutí endometria se děloha stahuje.

Poté byly objeveny prostaglandiny (látky podobné hormonům) E2 a F2a. Jsou produkovány endometriem a jsou potřebné pro kontraktilní aktivitu dělohy. U žen s dysmenoreou se však tyto prostaglandiny vyskytují v endometriu, myometriu (svalové stěně dělohy) a ve vysokých množstvích menstruační krve nebo se mění jejich poměr. Zvýšení jejich hladiny má za následek zvýšení kontrakcí myometria a změna poměru E2 a F2a způsobuje cévní křeče a zhoršenou lokální cirkulaci, což vede k hladovění buněk kyslíkem a aktivitě nervových zakončení. To přispívá k rozvoji bolestivých pocitů. Bylo zjištěno, že u žen s dysmenoreou je frekvence kontrakcí myometria a nitroděložního tlaku nejméně dvakrát vyšší než u pacientek, u kterých se neobjeví menstruační bolest..

Proč se produkce prostaglandinů zvyšuje, nebylo dosud přesně stanoveno. Nejpopulárnější verzí je, že důvodem tohoto procesu je zvýšení množství ženských pohlavních hormonů progesteronu a estradiolu (estrogenu). Během ovulace stoupá hladina estrogenu a po ní stoupá hladina progesteronu.

Existuje riziková skupina, která zahrnuje ženy se zvýšenou pravděpodobností vzniku primární dysmenorey:

 • Profesionální sportovci, zástupci profesí spojených s těžkou fyzickou prací (tento typ aktivity také ovlivňuje intenzitu bolesti).
 • Pacienti s genetickou predispozicí: pokud matka nebo babička trpí menstruačními křečemi, riziko dysmenorey se zvyšuje na 30%.
 • Nulipární ženy.
 • Pacienti s nadváhou.

Vývoj primární dysmenorey může být také vyvolán:

 • Infekční nemoci (včetně pohlavně přenosných infekcí).
 • Podchlazení nebo přehřátí těla.
 • Stres.
 • Emoční a duševní přetížení.

Sekundární dysmenorea se vyvíjí na pozadí nemocí: častěji gynekologických. Tyto zahrnují:

 • Vrozené anomálie dělohy: nedostatečný vývoj, patologické umístění (ohyb).
 • Zánětlivé procesy ve vnitřních pohlavních orgánech (např. Zánět přívěsků).
 • Endometrióza a adenomyóza - proliferace buněk ve vnitřní výstelce dělohy.
 • Mimoděložní těhotenství.
 • Polypy, děložní myomy - benigní novotvary.
 • Stagnace krve v pánevních orgánech.

Dysmenorea může být také způsobena ne-gynekologickými chorobami:

 • Poruchy zažívacího traktu (nejčastěji - syndrom dráždivého tračníku).
 • Zánětlivé procesy v orgánech močového systému.

Odkaz! Bolest během menstruace se může také vyvinout po operaci pánevních orgánů nebo po instalaci nitroděložního tělíska.

Diagnóza dysmenorey

Pokud jsou bolesti během menstruace silné a výrazně snižují kvalitu vašeho života, měli byste se poradit s lékařem. Okamžitě byste se měli domluvit v následujících případech:

 • Dysmenorea poprvé.
 • Bolesti trvají déle než týden.
 • Syndrom bolesti je nesnesitelný.
 • Dysmenorea je doprovázena zvýšením tělesné teploty nebo zvýšením množství menstruačního toku.

Gynekolog shromáždí anamnézu, provede vyšetření a předepíše další studie, které mohou zahrnovat:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů.
 • Testy na pohlavně přenosné infekce.
 • Těhotenský test.
 • Hysteroskopie (při podezření na novotvary) - vyšetření cervikálního kanálu a děložní dutiny zevnitř pomocí optického zařízení.

Na základě vyšetření a výsledků výzkumu lékař zjistí, proč je menstruace bolestivá, a předepíše vhodnou terapii.

Léčba dysmenorey

Pokud je dysmenorea sekundární, tj. Způsobená jinými patologiemi, pak se tato onemocnění léčí. U primární dysmenorey se provádí komplexní terapie. Jmenován:

 • Léky.
 • Fyzioterapie.
 • Reflexologie.
 • Dieta (pokud máte nadváhu).

Hlavní léky používané při léčbě dysmenorey lze zhruba rozdělit do 5 skupin:

 1. Gestageny - syntetické analogy ženských pohlavních hormonů: pomáhají zbavit se hormonálních výkyvů a snižují kontraktilní aktivitu myometria.
 2. Nesteroidní protizánětlivé léky - snižují hladinu prostaglandinů a snižují bolest.
 3. Perorální hormonální antikoncepce - snižují menstruační tok a stahy dělohy.
 4. Analgetika - léky proti bolesti.
 5. Spazmolytika - eliminují křeče cév a hladkých svalů.

Pacientovi mohou být také předepsány prášky na spaní a sedativa k eliminaci známek emočních a duševních poruch..

Prevence bolesti během menstruace

Mírné menstruační bolesti u zdravé ženy lze zabránit preventivními opatřeními. Tyto zahrnují:

 • Dieta - 15 dní před nástupem menstruace je nutné vzdát se slaných, nadměrně mastných, kořeněných jídel a sycených nápojů a několik dní od kávy; strava by měla sestávat ze zeleniny, ovoce, libového masa, ryb a mořských plodů (omega-3 kyseliny, které obsahují, mají protizánětlivé účinky).
 • Užívání nesteroidních protizánětlivých léků 2-4 dny před menstruací (ibuprofen, aspirin atd.) - pomáhají snižovat hladinu prostaglandinů, je však nutné se o jejich užívání poradit s lékařem, protože mohou mít negativní vliv na žaludeční sliznici U některých nemocí je nelze použít nebo je třeba je používat opatrně.
 • Přiměřená fyzická aktivita, jako je jóga - méně bolesti.
 • Bylinná medicína - produkce prostaglandinů klesá s použitím černého rybízu a pupalkových olejů, fenyklu nebo čaje z něj vyrobeného může snížit počet stahů dělohy, zázvorový čaj zmírňuje cévní křeče (fytopreparáty se užívají i po konzultaci s lékařem).
 • Vyhýbání se stresovým situacím a přiměřený spánek.

Pokud se objeví bolesti, pomůže jim je snížit bederní a křížová oblast..

Příčiny velmi bolestivých období a co dělat, pokud k nim dojde

Kritické dny jsou přirozeným procesem pro všechny ženy v reprodukčním věku. Jejich příchod signalizuje, že ženský reprodukční systém je plně dospělý a připravený nést potomky. Ve většině případů menstruace u žen způsobuje jen mírné nepohodlí, ale existují výjimky, kdy bolestivá období zcela narušují životní styl a ovlivňují výkon spravedlivého sexu.

Každá žena v plodném věku by měla přesně vědět, co dělat s velmi bolestivými obdobími a v jakých případech je nutné okamžitě kontaktovat odborníka. Tento článek se bude zabývat příznaky, příčinami a léčbou bolestivé menstruace..

Příčiny

Mírná bolest během menstruace vyvolává kontrakce dělohy, které přispívají k uvolňování menstruační krve a slizniční vrstvy dělohy. Pokud je proces vylučování narušen v důsledku jakýchkoli faktorů, žena se během svého období stává nesnesitelně bolestivou. Příliš bolestivá období mají vědecký název „algomenorea“ nebo „dysmenorea“. U nulipárních žen je nejčastější příčinou bolestivých období nesprávná poloha dělohy, která stlačuje nervová zakončení a způsobuje bolest nejen v dolní části břicha, ale také v dolní části zad a křížové kosti. Tento stav může být také způsoben vrozenými vadami ženských pohlavních orgánů..

Bolestivá menstruace se vyskytuje u žen, které trpí následujícími chorobami:

 • infekční patologie (trichomoniáza, syfilis, genitální herpes, kapavka). Nejčastěji se přenášejí během sexuálního kontaktu, což přispívá k výskytu hnisavých a zánětlivých onemocnění přívěsků a dělohy, zatímco cyklus je narušen a bolestivé příznaky se zhoršují. Oba partneři musí být léčeni na tuto nemoc. Existuje řada infekčních patologií, které mohou být infikovány v každodenním životě, mezi ně patří kandidóza;
 • zánětlivé procesy. Mohou být vyvolány nedodržováním pravidel osobní hygieny, což přispívá k růstu podmíněně patogenní mikroflóry - streptokoky, stafylokoková infekce, Escherichia coli. Patologická reprodukce těchto mikroorganismů může být také způsobena podchlazením, nedostatkem vitamínů, změnami ve složení mikroflóry v jiných orgánech atd. Cervicitida, endometritida nebo salpingitida mohou během regulace způsobit silnou bolest. Tato onemocnění musí být léčena bez selhání, protože zánět může vést k ohnutí děložního čípku, narušení stavu krevních cév, výskytu cyst, polypů a dokonce k vyvolání rakoviny;
 • benigní a maligní novotvary. V případě rakoviny se bolestivá období někdy stávají jediným příznakem této patologie. Rostoucí nádor stlačí cévy a nervy v děloze a okolních orgánech. Kvůli novotvaru se může změnit tvar dělohy, měsíční krev stagnuje a způsobuje nesnesitelnou bolest. S růstem nádoru se také zvyšují bolestivé pocity;
 • endometrióza. S tímto onemocněním klíčí buňky vnitřní vrstvy dělohy do jiných orgánů, zatímco pravidelnost cyklu se ztrácí a menstruace je delší a bolestivější, začínají hormonální poruchy způsobené endometrioidními cystami;
 • dysplázie, eroze děložního čípku a další nemoci spojené s poškozením epiteliální vrstvy v děložním čípku;
 • hormonální dysfunkce. Může být spuštěn užíváním hormonálních léků, náhlým zrušením předepsané hormonální antikoncepce, narušením vaječníků, štítné žlázy nebo hypofýzy. V důsledku hormonálních změn dochází k metabolickým poruchám, které vyvolávají rozvoj diabetes mellitus nebo prudké skoky na hmotnosti, a to jak ve směru zvýšení, tak nadměrného poklesu;
 • důsledky porodu a chirurgického zákroku. Během porodu nebo během potratu mohou být poškozeny vazy, které fixují dělohu, proto je narušeno jeho obvyklé umístění, což během regulace způsobuje silnou bolest. Mohou nastat ohyby, při kterých stagnuje krev a dochází k zánětu.

Algomenorea může být zděděna, takže pokud měla babička nebo matka příliš bolestivé období, pak bude s vysokou pravděpodobností tato patologie přenesena na dceru.

Přidružené příznaky

U bolestivých období je důležité věnovat pozornost nejen povaze bolesti, ale také doprovodným příznakům. Algomenorea může být doprovázena následujícími příznaky:

 • nevolnost až zvracení, průjem;
 • bolest hlavy;
 • zvýšené pocení, návaly horka, závratě a mdloby;
 • náhlé změny krevního tlaku, skokový pulz nebo zvýšení jeho frekvence;
 • slabost, bolesti svalů a kloubů.

Může být narušena doba trvání menstruačního cyklu a doba trvání samotného měsíčního výtoku se zvyšuje, jsou hojné nebo naopak vzácné. Mezi obdobími se někdy vyskytuje krvavá leucorrhoea ve formě mazanice. Bolest s dysmenoreou se může objevit ne první den menstruace, ale 1-2 dny před jejich nástupem. Mají tažný, řezný, bolavý nebo křečovitý charakter a mizí až po ukončení menstruace. V případě závažné sekundární dysmenorey může být bolest pociťována během celého menstruačního cyklu.

Bolestivost

Bolestivá období mají 3 stupně závažnosti:

 1. Mírné stádium je doprovázeno krátkou a tolerovatelnou bolestí.
 2. Průměrný stupeň algomenorey je charakterizován bolestmi v dolní části břicha a zad, častým nutkáním na močení, zimnicí a psycho-emočními poruchami (podrážděnost, deprese, fotofobie, nesnášenlivost drsných vůní a hlasité zvuky).
 3. V těžkém stadiu dysmenorey je kromě silné bolesti narušena práce srdečního svalu, teplota stoupá, zvracení, průjem, celková slabost, žena může ztratit vědomí.

Primární forma

Primární dysmenorea není způsobena chorobami nebo poškozením orgánů reprodukčního systému, ale objevuje se během puberty po dobu tří let po příchodu první menstruace. Bolestivá období u teenagera způsobují náhlé hormonální změny, ke kterým v této době dochází v těle.

Během puberty se může koncentrace různých hormonů měnit, v závislosti na tom, který z nich stoupá, se u dospívajících vyskytuje jeden ze 2 typů primární dysmenorey:

 1. Adrenergní. Je diagnostikováno zvýšení adrenalinu v krvi. Typickými příznaky této patologie reprodukčního systému jsou horečka, rychlá srdeční frekvence, bolesti hlavy, bledá kůže, škytavka, pocit plného břicha, zácpa.
 2. Parasympatický. Je diagnostikován se zvýšeným obsahem serotoninu v míše. V tomto případě se puls zpomalí, může se snížit tělesná teplota, objeví se průjem, otok obličeje a končetin a zvýšení tělesné hmotnosti.

V závislosti na příčině, která u dívky způsobuje bolest, existuje několik typů primární dysmenorey:

 • křečovitý. Příčinou jeho výskytu jsou křeče děložních svalů;
 • psychogenní. Bolest v podbřišku vyvolává strach z příznaků, které se jednou vyskytly, a zanechala u teenagera obtížné vzpomínky;
 • nezbytný. Příčinou onemocnění je v tomto případě snížení prahu bolesti způsobené poruchami v práci jednotlivých center v mozku. V tomto případě i minimální podráždění nervových kořenů způsobuje silnou bolest..

Proč vzniká

Následující faktory mohou vyvolat vývoj primární algomenorey:

 • vrozené poškození růstu pojivové tkáně, které je způsobeno nedostatkem hořčíku. Toto onemocnění je nebezpečnou komplikací ve formě porušení složení chrupavkové tkáně, které vede k malformovaným kloubům, prodloužení končetin, plochým nohám a skolióze. Může se objevit krátkozrakost, problémy s trávicím systémem a křečové žíly;
 • genitální tuberkulóza;
 • porucha nervové a duševní povahy;
 • vrozené abnormality dělohy (bicornuate, malposition nebo nedostatečný rozvoj).

Pokud k ohybu dělohy došlo během puberty v důsledku nesprávného vývoje nebo nadměrného stresu, existuje vysoká pravděpodobnost, že bolestivé období přestane dívce po porodu vadit. Pokud je patologie vrozená, pak porod situaci nenapraví, léčbu onemocnění by měl řešit pouze kvalifikovaný odborník..

Sekundární forma

Sekundární forma dysmenorey je způsobena získanými patologiemi: jizvy, adheze v děloze po operaci a potratu, hormonální nerovnováha, infekce a zánět. Příliš bolestivá regulace může obtěžovat ženy v jakémkoli věku, ale regulace je nejčastěji velmi bolestivá ve věku 25–30 let.

Sekundární algomenorea je nejčastěji způsobena křečovými žilami v pánevních a břišních orgánech a také zánětlivými procesy ovlivňujícími nervové zakončení v pánevní oblasti.

Sekundární dysmenorea se často vyskytuje u žen s přísnou dietou, kvůli které se vyvíjí anorexie nebo bulimie. U pacientů trpících bolestivými obdobími na pozadí silného poklesu tělesné hmotnosti je struktura děložní tkáně narušena, objevují se jizvy a srůsty. Příčinou získané algomenorey jsou také infekční a zánětlivá onemocnění, onkologie, endometrióza, hormonální poruchy a nemoci spojené s poškozením epiteliálních buněk děložního čípku..

Statistika

70% žen v reprodukčním věku čelí problému bolestivých období, ale pouze 10% z nich si stěžuje na nesnesitelnou bolest podobnou křečím během kritických dnů. Statistiky tvrdí, že bolestivý syndrom je doplněn dalšími příznaky:

 • 17% žen pociťuje mdloby kvůli bolesti;
 • 23% spravedlivého pohlaví trpí závratěmi a dalších 13% bolestmi hlavy;
 • zvracení se vyskytuje v 84% případů;
 • 79% žen si stěžuje na průjem.

Diagnostika

Chcete-li předepsat účinnou léčbu, měli byste správně zjistit příčinu bolestivých pocitů během menstruace. Diagnostika může zahrnovat následující metody výzkumu:

 • vyšetření na gynekologickém křesle;
 • obecné testy krve a moči;
 • nátěry na mikroflóru;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • laparoskopické vyšetření;
 • Dopplerova ultrasonografie krevních cév s podezřením na křečové žíly.

V některých případech možná budete muset konzultovat psychologa, endokrinologa a další úzké specialisty..

Metody léčby

Pokud jsou bolestivé menstruace způsobeny primární algomenoreou, zahrnuje léčba nejčastěji odstranění stresových faktorů, zvýšení fyzické aktivity a zbavení se špatných návyků. Ve druhé polovině cyklu doporučují lékaři upustit od aktivního pohlavního styku a zvedání závaží. Často po těhotenství a porodu bolestivé pocity způsobené primární algomenoreou úplně zmizí, proto se u žen s podobnou diagnózou doporučuje nepřerušovat první těhotenství.

V závislosti na důvodech, které způsobily vznik algomenorey, lze předepsat léčbu léky nebo bez nich a lékař může také doporučit použití lidových prostředků. Zvažme každý typ léčby podrobněji.

Léky

Léčba bolestivých období není zaměřena pouze na odstranění příznaků, ale také na vymýcení příčiny onemocnění, proto by měla být komplexní. Předepisování léků a výběr dávkování provádí výhradně ošetřující lékař. V tomto případě lze předepsat následující typy léků:

 • nesteroidní protizánětlivé léky (Ibuprofen, Tamipul, Naproxen atd.);
 • antispazmodika - No-shpa, Spazmalgon;
 • kombinovaná antikoncepce nebo léky obsahující gestageny (Diane-35, Yarina, Duphaston);
 • určitě byste měli užívat vitamíny, zejména vitamin E;
 • pokud je bolestivá regulace vyvolána růstem středně patogenní mikroflóry, lze předepsat antifungální čípky a čípky;
 • sedativa, trankvilizéry (Relanium);
 • homeopatické léky (Remens, Menalgin).

Pokud je algomenorea způsobena adhezí nebo novotvary v genitáliích, může být indikován chirurgický zákrok.

Non-drogové metody

V případě primární algomenorey u dospívajících dívek jsou účinná psychoterapeutická sezení. Abychom se zbavili bolestivé regulace, stačí zvládnout speciální techniku ​​relaxace a rozptýlení..

Dobrý výsledek poskytují také fyzioterapeutické postupy:

 • akupunktura díky účinku na určité body nejen snižuje bolest, ale také eliminuje zánětlivé procesy;
 • amplipulzní terapie;
 • magnetoterapie;
 • léčba dynamickými proudy;
 • elektrospánek, ultrafialové záření;
 • Postupy UHF;
 • balneoterapie;
 • elektroforéza.

Zvládnutí bolestivých období pomůže akupresuře a obecné masáži, stejně jako cvičení, plavání nebo józe. Existuje celá řada speciálně navržených gymnastických cvičení, která lze provádět doma..

Lidové léky

Lidové léky a homeopatie také pomáhají snižovat bolest během menstruace, ale měly by být používány pouze po konzultaci s lékařem, aby nedošlo ke zhoršení situace a neztráceli čas potřebný k léčbě patologie.

Nejznámějším homeopatickým lékem předepsaným pro algomenoreu je Remens. Jeho hlavní účinnou látkou jsou bylinné extrakty (cimicifugi, pilocarpus a sanguinaria canadensis), tajemství sépiové žlázy a jed hada surukuku..

Tradiční bylinkáři doporučují pro bolestivou menstruaci použít infuzi přesličky nebo odvar z vodního pepře. Jiné byliny také pomohou zvládnout silné bolesti během kritických dnů, například listy jahody napuštěné studenou vodou nebo odvar z listů máty, květů heřmánku a kořene kozlíku lékařského. Z léčivých kořenů v boji proti menstruační bolesti se používá oddenek z elecampanu, libečku nebo vonného celeru.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji dysmenorey, odborníci doporučují dodržovat následující pravidla:

 • rozvíjet správný denní režim, ve kterém je čas na práci, spánek a odpočinek;
 • zvolit vyváženou stravu, během menstruace, jíst vysoce stravitelné potraviny, které jsou bohaté na vitamíny;
 • musíte kontrolovat tělesnou hmotnost, předcházet obezitě, ale také se nevyčerpávat přísnými dietami;
 • musíte pravidelně užívat vitamíny;
 • nemůžete se nechat unést čajem nebo kofeinovými nápoji;
 • vyhnout se stresovým situacím;
 • chodit na čerstvý vzduch častěji;
 • věnujte zvláštní pozornost fyzické aktivitě, nezapomeňte cvičit a vybírat sportovní koníčky v souladu s věkem a celkovým zdravím;
 • vyloučit špatné návyky, které negativně ovlivňují zdraví ženy.

Pokud preventivní opatření nepomohla a žena začala mít bolestivé zákonitosti, měli byste se určitě poradit s lékařem, abyste zjistili příčinu onemocnění a předepsali správnou léčbu. Je přísně zakázáno dlouhodobě užívat pilulky na bolest během menstruace a spazmolytika bez zjištění příčiny bolestivé menstruace.

Jak se vypořádat s bolestivými obdobími?

Indikace

Jak se vypořádat s bolestivými obdobími?

Bolestivá období se někdy považují za normální. Statistiky říkají, že silné bolesti během menstruace pravidelně pociťuje 10-15%, pravidelně - až 70% žen v plodném věku. Ve skutečnosti to není norma, ale porušení menstruační funkce, které napravíte, můžete se zbavit bolesti.

Obrázek 1 - Bolest není vždy lokalizována v dolní části břicha. Může dát do dolní části zad nebo malé pánve

Hlavním příznakem malátnosti jsou křeče, bolesti, bodnutí nebo jiné bolesti v podbřišku. Může dát do dolní části zad, pánve, perinea, vnitřních stehen. Nejčastěji se vrchol bolesti objevuje v prvních dnech cyklu, poté intenzita bolesti klesá.

 • obecná nevolnost, ztráta zájmu o svět kolem, snížený výkon;
 • nevolnost, průjem, jiné zažívací potíže;
 • změny nálady, podrážděnost, poruchy spánku, bolesti hlavy;
 • pocení, bušení srdce.

Obrázek 2 - Bolestivé období často vyvolává bolesti hlavy

Příčiny bolestivé menstruace

V závislosti na důvodech, které způsobují bolestivá období (vědecky - algomenorea), je lékaři rozdělují na 2 typy - primární a sekundární.

Říká se o primární algomenorei, když během vyšetření nebyla zjištěna spolehlivá organická příčina bolestivé menstruace. Jeho hlavními důvody jsou nestabilita hladiny pohlavních hormonů a hormonálních látek a poruchy fungování nervového systému. V této době se zvyšuje kontraktilita děložního svalu, v důsledku čehož jsou vytlačovány děložní cévy a tkáně nedostávají dostatečnou výživu. Výsledkem je bolest. Souběžně s poruchami nervového systému se zvyšuje citlivost na bolest, což nutí pacienty užívat léky proti bolesti. Primární algomenorea je nejčastěji pozorována u mladých dívek, které právě zahájily menstruační cyklus. V mnoha případech, rok nebo dva po první menstruaci, když se hormonální hladina stabilizuje, otázka, co dělat s bolestivými obdobími, u dospívajícího sama zmizí.

Obrázek 3 - Dívky pravděpodobněji trpí bolestí způsobenou nervy a hormony

Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům, jejichž nerovnováha je nejčastěji příčinou bolestivých období. U žen trpících primární algomenoreou se produkce těchto látek na začátku menstruačního cyklu významně zvyšuje. Zvýšená kontraktilita děložního svalu, kvůli které dochází k bolesti, je způsobena právě zvýšeným množstvím prostaglandinů.

  Sekundární algomenorea se vyskytuje v důsledku onemocnění. Nejčastěji se jedná o zánět způsobený fibroidy, endometrióza, trauma, gynekologická chirurgie (kauterizace eroze, císařský řez, excize fibroidů atd.). Pravděpodobnost vzniku sekundární algomenorey se zvyšuje s použitím nitroděložního tělíska, potratem, po infekčním onemocnění, chirurgickým zákrokem. Žaludek začne bolet 2-3 dny před nástupem menstruace a přestane 2-3 dny po jejich začátku. Protože hlavní příčina bolesti s koncem menstruace nezmizí, opakují se pravidelně po celý cyklus. Sekundární algomenorea nejčastěji postihuje ženy starší 30 let.

Další možnou příčinou bolestivé menstruace je obtížné čištění děložní dutiny od výtoku v důsledku vrozených nebo získaných anatomických vlastností. Nejběžnější z nich jsou příliš úzký cervikální kanál (vrozený), fibroidy (získané). Bolest během menstruace může také nastat v důsledku skutečnosti, že malé množství krve je vhozeno do břišní dutiny lumen vejcovodů.

Obrázek 4 - Příliš úzký cervikální kanál může způsobit bolestivou menstruaci

Menstruační bolest by neměla být ignorována. Pokud neodstraníte příčinu, která je způsobuje, můžete kromě nepohodlí a následků možného gynekologického onemocnění dosáhnout snížení libida nebo dokonce neplodnosti..

Co dělat s bolestmi během menstruace?

Váš gynekolog by měl poradit, co dělat se silnými bolestmi během menstruace. Poraďte se s lékařem, aniž byste čekali na zahájení nového cyklu, abyste měli čas absolvovat nezbytné testy a rozmazání a podstoupit ultrazvukové vyšetření. Čím dříve je zjištěna příčina jevu, tím rychleji si můžete usnadnit život..

Aby bylo možné spolehlivě zjistit, proč jsou bolestivé období pozorovány první den nebo během celé menstruace, může lékař po standardním vyšetření předepsat:

 • laboratorní testy (šmouhy);
 • hysteroskopie - vyšetření dělohy speciálním optickým zařízením, které se zavádí přes děložní čípek;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • diagnostická laparoskopie - vyšetření dělohy a vejcovodů, ve kterých je zavedeno optické zařízení malými řezy v břišní stěně;
 • výzkum hormonálního profilu;
 • testy na pohlavně přenosné choroby;
 • krevní test (kontroly anémie).

Obrázek 5 - Chcete-li zjistit příčinu bolestivých období, může lékař předepsat hysteroskopii

V některých případech pro diagnostiku. kromě gynekologa budete muset konzultovat endokrinologa a neurologa. Je možné, že budete muset změnit metodu antikoncepce.

Pokud je příčinou bolestivých období gynekologické onemocnění, měla by bolest po uzdravení sama ustoupit.

Nejen pilulky pomáhají vyrovnat se s primární algomenoreou. Non-drogové léčby jsou účinné:

 • obecné posílení těla: celodenní spánek, rovnováha fyzického a emočního stresu, správná výživa, odvykání kouření, alkohol, silný čaj, káva;
 • otužování, pravidelné sporty (ne pro sportovní výsledky, ale pro tón);
 • fyzioterapie: magnetoterapie, elektroforéza, diadynamika, ultrazvuk, masáže, cvičební terapie;
 • akupunktura;
 • absolvování kurzů vitamínů;
 • hormonální terapie. Kombinovaná perorální antikoncepce se používá v nízkých dávkách, jejichž příjem nastaví tělo na produkci správného množství hormonů. Minimální kurz - 3 měsíce.

Jako sanitka může lékař předepsat spazmolytika, analgetika, sedativa. Pokud komplex léčby nepomůže, budete muset revidovat antikoncepční strategii, užívat nesteroidní protizánětlivé léky, progestiny.

Co dělat doma pro bolestivá období?

Co pít na bolestivé období závisí na intenzitě bolesti a jejích příčinách..

  Útok mírné algomenorey lze odstranit užitím analgetika, antispasmodika (Ibuprofen, No-Shpa, Spazmalgon, Analgin) nebo kombinovaného léku (Novigan, Tamipul).

Při průměrném stupni algomenorey je bolest intenzivnější a delší. Často jsou doprovázeny bolestmi hlavy, poruchami střev, výkyvy nálady. Spolu s analgetiky můžete užívat léky, které zmírňují autonomní příznaky (plynatost, nevolnost, pálení žáhy, tachykardie).

Je nepravděpodobné, že by analgetika dokázala zmírnit záchvaty těžké algomenorey. Zde je nutné použít symptomatické léky, které lékař předepíše.

Pokud během menstruace žaludek občas bolí, bolest lze tolerovat, trvá jen chvilku nebo se rychle uvolní antispazmodikem, pak byste se neměli bát. Lékaři považují tento stav za variantu normy. Jaké příznaky ve vašem případě vyvolávají obavy, řekne vám lékař.

Obrázek 6 - Akutní bolest se silným krvácením nelze tolerovat - zavolejte sanitku

Zmírnění stavu s bolestivými menstruacemi pomůže:

  Aromaterapie. Nejdůležitější v tomto případě je zmírnit stres a uvolnit se. Postavte si bylinkový polštář pod hlavu nebo zapalte aromatickou lampu. S lázněmi během tohoto období je třeba zacházet opatrně. Nejčastěji gynekologové doporučují nahradit je sprchou..

Strava. Během menstruace vylučujte ze stravy kořeněná, smažená, slaná, uzená jídla, čaj, kávu, alkohol a nepřirozené potraviny. Opřete se o zeleninu, ovoce, byliny, libové maso, ryby a pijte hodně tekutin.

Jóga. Během menstruace je aktivní fyzická aktivita kontraindikována, ale nebude na škodu udělat několik jógových ásan. Instruktoři tvrdí, že existují speciální pozice, které vám mohou pomoci snížit bolestivost menstruace, zvláště pokud pravidelně cvičíte..

Chůze. Chůze na čerstvém vzduchu pomáhá zmírnit stres, vyvětrat plíce, zahřát se a naladit se na pozitivní. Pokud vám nakupování pomůže uvolnit se více, můžete jít do obchodů..

Pozor na teplo! Pokud jsou bolestivé pocity způsobeny zánětem, v žádném případě byste si neměli zahřívat žaludek pomocí vyhřívací podložky nebo jiným způsobem. Teplo zvyšuje zánět a ztrátu krve.

Obrázek 7 - Cvičení může pomoci zmírnit bolest a uvolnit se

  Deník sebeovládání. Napište si do deníku data začátku a konce menstruace, související pocity ve fyzických a emočních plánech. Po několika měsících již budete schopni identifikovat vzorec, připravit se předem na změny v pohodě a náladě. To pravděpodobně usnadní život nejen vám, ale i lidem kolem vás..

Relaxace. Pokuste se upravit svůj pracovní plán tak, aby víkend spadal do prvních dnů cyklu. V takovém případě můžete doma pořádně odpočívat - když chcete, lehněte si do postele, vykoupejte se nebo se osprchujte. Pijte uklidňující čaje a čaje na bázi máty, meduňky. Můžete použít lékárenské tinktury - matka, valerián, pivoňka.

 • Lehká masáž. Lehce si masírujte břicho ve směru hodinových ručiček. To je zvláště užitečné pro nadýmání. Pokud si můžete lehnout, zaujměte polohu plodu - nohy vytáhněte až k žaludku.
 • Obrázek 8 - Pro zmírnění bolesti je důležitá relaxace

  Pokud je bolest příliš silná, nezmizí asi jeden den, krvácení se prudce zvýšilo, objeví se krevní sraženiny, naléhavě volejte sanitku.

  Bolestivá období nejsou důvodem k odkladu důležitých věcí na později. Zjistěte příčiny onemocnění, napravte je vhodnou léčbou a žijte bez bolesti!

  Video 1 - Příčiny bolestivých období

  Video2 - Jsou bolestivá období nebezpečná? Gynekolog odpovídá.

  Zpožděná menstruace, hlavní důvody jiné než těhotenství
  Normálně menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů. Každá žena má své individuální trvání, ale u většiny z nich jsou intervaly mezi menstruací stejné nebo se od sebe liší o ne více než 5 dní.