Běžné příčiny bolesti dělohy

Bolest v děloze může mít různé příčiny. Ve většině případů se příznak objevuje před a po menstruaci. Každá žena zažije podobné bolesti alespoň jednou v životě. Toto znamení však často naznačuje nejen přirozené procesy v reprodukčním orgánu ženy během menstruace. Bolest v děloze se může objevit během těhotenství, po pohlavním styku, uprostřed cyklu. Příznak může naznačovat přítomnost jakékoli patologie u ženy.

Povaha a zdroje bolesti

Bolest dělohy má různé příčiny:

 1. Často se vyskytují během měsíčního menstruačního období a nazývají se „algodismenorea“. Bolestivá období se objevují v důsledku zvýšení produkce prostaglandinů, které jsou zodpovědné za bolestivost, přítomnost zánětlivých (infekčních) onemocnění.
 2. Děložní křeče se objevují také kvůli stresovým situacím. Pokud bolest v děloze neustupuje, zvyšuje se po fyzické námaze, břicho je tvrdé, napjaté, měli byste si trochu odpočinout. Může se současně objevit horečka, zvracení nebo nevolnost. Často je krev ve stolici nebo v moči, nízký krevní tlak. S takovými příznaky byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Křeče v děloze nepřinesou dobré výsledky, zvláště pokud se objevují často.
 3. Dalším důvodem tohoto příznaku je těhotenství. Téměř každá žena cítí při nošení dítěte bolesti. To je normální a nastává to, protože dítě vyroste a zabírá více místa. Reprodukční orgán je napnutý, výrazně překračuje svou původní velikost. Dutý orgán je vystaven silnému stresu, takže těhotné ženy si často stěžují, že děloha táhne. Pokud si žena lehne k odpočinku, bolest zmizí za krátkou dobu..

Povaha bolesti může být následující:

 • bolest;
 • hloupý;
 • akutní;
 • tahání;
 • křečovitý;
 • řezání;
 • Střílení.

Endometrióza, endometritida a apoplexie vaječníků

Děložní křeče jsou často způsobeny benigním, chronickým stavem nazývaným endometrióza. Tato patologie je charakterizována proliferací endometria mimo genitální orgán v důsledku házení neoplodněného vajíčka do vejcovodu. Poté vstupuje do břišní dutiny, štěpuje a začíná růst. Tento stav způsobuje pocit bolesti, nejčastěji interpretovaný jako normální menstruační křeče..

Výskyt křečí v dolní části břicha je spojen se zánětem děložní sliznice. Takzvaná endometritida je doprovázena tvorbou bolesti v děloze, krvácením. Pokud se infekce rozšíří do vaječníků a vejcovodů, existuje vysoké riziko horečky. Endometritida může vést k zánětlivým procesům v cervikální oblasti (cervicitida), vaginóze a vaginitidě.

Při apoplexii vaječníků se objevují ostré bolesti pohlavních orgánů. Toto onemocnění se vyskytuje hlavně u žen v reprodukčním věku. Když stisknete přívěsek, ucítíte jeho nárůst, na straně prasklého vaječníku se objeví řezy. Roztržka způsobuje zvracení, nevolnost. Není možné nezávisle určit známky vnitřního krvácení.

Pokud pocítíte bolesti, měli byste se okamžitě poradit s gynekologem, nemůžete rozhodovat o léčbě bez lékařské pomoci.

Bolest během těhotenství

Děložní křeče během těhotenství nejsou neobvyklé. Tento stav vede k expanzi, růstu pohlavního orgánu, který způsobuje křeče. Dolní břicho bolí zejména v posledním trimestru těhotenství. Vzhled takového příznaku je neškodný. Pokud příznaky přetrvávají, měli byste se poradit s gynekologem, neměli byste čekat týden, můžete poškodit své zdraví a nenarozené dítě.

Bolest dělohy vyzařující do dolní části zad může znamenat předčasný porod, naznačovat problémy s placentou nebo rupturu. V případě pochybností by těhotné ženy měly vždy konzultovat porodní asistentku nebo gynekologa, aby vyloučily vážné příčiny bolesti nebo křečí, křeče.

Bolest po porodu

Během porodu je děloha vystavena extrémnímu stresu. Pohlavní orgán se zvětšuje, aby poskytl dítěti dostatek prostoru pro růst, a během období porodu se hodně stahuje a snaží se dítě vytlačit z porodních cest. V souladu s tím jsou svaly pohlavního orgánu vážně ovlivněny, je třeba je obnovit. Proto se v prvních dnech po narození dítěte intenzivně snižují a děloha se zmenšuje na normální velikost. Zejména při krmení novorozence si mnoho matek stěžuje na náhlý výskyt řezů způsobených kontrakcí pohlavního orgánu.

Bolestivost se objevuje při jakémkoli pohybu ženy, a to i během odpočinku. Vydává se v konečníku, pokud stisknete na žaludek, zesílí se. Pokud je narušen krevní oběh, začnou se hromadit sraženiny, v děloze se objeví lumbago.

Jiné nemoci

Bolest dělohy může naznačovat infekci reprodukčních orgánů nebo onemocnění jiných orgánů. Děloha může bolet z následujících důvodů:

 • rakovina děložního hrdla;
 • eroze;
 • ektopie;
 • leukopenie;
 • nedostatečný rozvoj pohlavních orgánů;
 • proces lepení;
 • ektropion;
 • myom, polyp, fibrom, adenomyóza;
 • hormonální problémy, například androgynie, nedostatečný vývoj pohlavních orgánů;
 • dlouhodobé nošení nitroděložního tělíska;
 • tvorba cyst.

Příznaky bolesti mohou naznačovat prolaps nebo prolaps dělohy, hyperandrogenismus, hyperprolaktinemii. Toto znamení může naznačovat přítomnost cholecystitidy, apendicitidy, kolitidy, parazitární infekce, patologie páteře. Neignorujte příznaky. Pokud střílí v děloze, bolí, močový měchýř bolí, současně dochází k pocitu plnosti, nevolnosti, zvracení - okamžitě se poraďte s lékařem. Gynekolog provede diagnostiku, poskytne potřebnou pomoc, předepíše léky.

Jaká gynekologická onemocnění mohou způsobit bolest v děloze

Bolest v děloze může naznačovat zánětlivá onemocnění, nádory, hormonální poruchy reprodukčního systému ženy. Při prvních příznacích je důležité okamžitě se poradit s gynekologem. Samoléčba může vést k nevyhnutelným relapsům a komplikacím.

Příčiny

Děloha, vejcovody a vaječníky jsou vnitřní pohlavní orgány. Jsou určeny pro početí, nesoucí plod. Když se objeví bolesti v děloze, bolesti v podbřišku, znamená to patologické procesy. Bolestivé pocity mohou být konstantní nebo proměnlivé. Proč a z jakých důvodů bolí děloha?

Adnexitida

Zánětlivé procesy děložních přívěsků (vejcovody, vaječníky) způsobené streptokokovou, gonokokovou, stafylokokovou infekcí, Escherichia coli. Zánět může být na jedné nebo obou stranách.

Příznaky

Adnexitida je akutní nebo chronická. Během akutní formy onemocnění stoupá tělesná teplota, nevolnost, zvracení. Bolí bolest v dolní části břicha, která vyzařuje do dolní části zad nebo stehna. Pokud je adnexitida jednostranná, pak je bolest dána straně ze strany zánětu.

Specifickými příznaky všech zánětlivých onemocnění jsou výtoky, které mohou způsobit svědění, pálení. Hnisavý nebo slizký výtok má hnilobný zápach. Chronická forma onemocnění je považována za neléčenou akutní fázi.

Neustálé tupé bolesti v dolní části břicha, vyzařující do strany, jsou výraznější během fyzické námahy, během menstruace a pohlavního styku. Prodloužená období jsou bohatá, někdy omezená. Dlouhý průběh nemoci způsobuje ucpání trubic, což vede k neplodnosti.

Endometritida

Zánět povrchové vrstvy endometria na děložní sliznici. Hlavním důvodem, proč děloha bolí, je penetrace patogenních mikroorganismů do děložní dutiny. Příčinné látky, které vyvolávají endometritidu, mohou vstoupit do těla po porodu nebo potratu, pohlavním styku s menstruací, při použití spirály.

Příznaky

Během akutní endometritidy stoupá tělesná teplota, slabost, bolestivá bolest v podbřišku, zvětšení těla dělohy. Příznaky jsou doprovázeny hojným, páchnoucím výtokem. Možná akumulace hnisu v děloze (pyometritida).

Pokud není léčena akutní endometritida, přechází do chronického stadia. Když infekce po pohlavním styku pronikne, chronická forma se po dlouhou dobu klinicky neprojevuje.

V průběhu chronické endometritidy je narušen menstruační cyklus, objevuje se lehký výtok, mírná bederní bolest. V chronické formě se mění struktura endometria, tvoří se cysty. Neplodnost, ukončení těhotenství je běžné.

Endometrióza

Endometrióza je obecně považována za hormonálně závislé onemocnění. Endometrióza je charakterizována proliferací endometria lemujícího děložní dutinu. Endometrium může růst do tkáně blízkých orgánů (močový měchýř, střeva). Z těchto důvodů se rozlišují genitální a extragenitální formy onemocnění..

Příznaky

Příznaky endometriózy mohou být nepřítomné nebo výrazné. Hlavním příznakem je bolest v dolní části břicha a dolní části zad. Během menstruace se bolest stává silnou. Bolest v pánvi je často cítit.

Endometrióza je charakterizována porušením měsíčního cyklu, tmavým, rozmazaným výtokem. Bolest je doprovázena slabostí, zvracením, horečkou a zvýšením počtu leukocytů v krvi. Neplodnost se vyvíjí na pozadí asymptomatické formy endometriózy.

Ovariální mrtvice

Struktura tkání je narušena, vaječník praskne a způsobí krvácení do pobřišnice. Apoplexie se vyznačuje silnou bodavou bolestí.

Příznaky

Hlavní příznaky apoplexie vaječníků se projevují v pocitu bolení dělohy. Bolestivý syndrom se objevuje v dolní části břicha, vzhledem k dolní části zad, perineu. Povaha bolesti je paroxysmální nebo přetrvávající.

Krvácení je doprovázeno poklesem krevního tlaku, slabostí, ztrátou vědomí, sucho v ústech a častým nutkáním na močení. Může dojít ke krvavému výboji. Se snadnou fází apoplexie má bolest krátkodobou povahu. Během mírné mrtvice je možný šok..

Uprostřed cyklu se v dolní části břicha objevují ostré bolesti. Někdy jsou ve druhé polovině. Při palpaci může bolet strana na levé nebo pravé straně. Bolestivý syndrom se objevuje ze strany vaječníku s prasknutím tkáně.

Bolest během těhotenství

Pokud je žena těhotná, často má pocit, že děloha trpí. V raných fázích těhotenství můžete pociťovat mírné brnění, mírnou bolest. Normální vývoj plodu zřídka způsobuje silnou bolest..

Během růstu plodu se natahují vazy dělohy, zvyšuje se velikost dělohy. Při silném podvrtnutí se mohou objevit ostré bolesti v dolní části břicha. Dávají na pravou nebo levou stranu. Takové bolesti trvají několik sekund.

Když děloha bolí během těhotenství, znamená to zvýšený svalový tonus. Hypertonie se objevuje v důsledku snížení produkce progesteronu. Obzvláště nebezpečný je stav hypertonicity dělohy v počátečních stádiích, protože hrozí spontánní potrat. Pozdní termín - předčasný porod.

Bolest v břiše je známkou abrupce placenty. Hlavními příznaky odloučení jsou krvavý vaginální výtok, paroxysmální bolest, horečka, pocit zastavení motorické aktivity plodu.

Mimoděložní těhotenství

Během mimoděložního těhotenství není možné dítě porodit, protože oplodněná buňka vajíčka se začíná vyvíjet mimo tělo dělohy. Přichytává se ve vaječnících, nejčastěji ve vejcovodech.

Na začátku mimoděložního těhotenství se v jedné z vejcovodů objeví bolestivé pocity. Pravá strana může bolet, když se vejce pohybuje dolů po pravé trubici. Levá strana bolí, když na levé straně dojde k vývoji.

Plod, vyvíjející se v jedné ze zkumavek, jej protahuje, stěny se ztenčují, v důsledku toho je možné prasknutí tkáně.

Příznaky

Na samém začátku těhotenství se v dolní části břicha objeví bolestivý syndrom. Příznaky mimoděložního těhotenství se často mohou objevit pouze na jedné straně, v postižené vejcovodu. Bolest se zvyšuje při změně polohy těla.

Krvavý výtok je hlavním rysem mimoděložního těhotenství. U cervikální formy dochází k velmi silné ztrátě vaginální krve, což může být vážnou hrozbou..

Diagnostika a léčba

Pro vypracování klinického obrazu gynekologických onemocnění je nutné provést diagnostické studie. U anamnézy se zaznamenávají stížnosti, provádí se gynekologické vyšetření. Krevní a močové testy, stěrové testy.

V případě potřeby se provádí ultrazvuk a MRI pánve a břišní dutiny. Laboratorní testy na mikrobiologickou kulturu a PCR umožňují přesnou diagnózu. Po stanovení diagnózy je předepsána léčba.

Při výběru léčebného režimu používají lékaři léky, fyzioterapii, biostimulanty.

Co dělat, když bolí děloha

Bolesti fyziologické etymologie

Během menstruace se často vyskytuje bolest v dolní části břicha. Pokud jsou bolesti tolerovatelné, mají naléhavý, spastický charakter a výtok je středně hojný a bez sraženin, často se uvádí fyziologický rys těla. Můžete požádat svého lékaře, aby vám předepsal vhodné antispazmodikum. Jinak byste měli podstoupit gynekologické vyšetření - možná existují některá skrytá onemocnění reprodukčních orgánů.

Z fyziologických důvodů se bolest dělohy vyskytuje také v následujících situacích:

 • Během ovulace, když vajíčko dozrává a opouští folikul. Podobné nepohodlí se objevuje 14. den po menstruaci, uprostřed cyklu.
 • Několik dní po početí, kdy je vajíčko připojeno ke stěně dělohy. Předpokládá se, že u mladých žen je větší pravděpodobnost bolesti, pokud mají časné těhotenství..
 • Během intenzivního růstu plodu. Někdy bolest začíná na počátku těhotenství, pokud má žena onemocnění nebo poškození těla dělohy, jsou přítomny adheze.
 • Blíže k narození dítěte. Těhotenství končí a začínají nepříjemné kontrakce.

Pokud se jedná o tréninkové boje, nehrozí žádné nebezpečí. Ale děloha může také bolet kvůli hrozbě spontánního potratu nebo předčasného porodu. Proto stojí za to poradit se s lékařem..

Po porodu jsou možné nepříjemné pocity v podobě křečí a jsou také přirozené. Takto se orgán snaží získat zpět svůj původní tvar. Zvyšují se s kojením v důsledku reflexní reakce na stimulaci bradavek..

Patologické příčiny

Bolest může nastat v důsledku infekční léze reprodukčních orgánů. Častěji tím trpí ženy, které vedou promiskuitní sex a nepoužívají bariérovou antikoncepci. Infekce způsobují zánět sliznic a bez terapie pronikají patogeny do tkání, což vede k vážným komplikacím. Zánětlivé procesy pokrývají blízké orgány a mohou ovlivnit celou pánevní dutinu.

Děloha také bolí za takových podmínek:

 • Novotvary - fibroidy, ovariální cysty. Pokud dojde ke zkroucení poslední nohy, nepohodlí se zesílí a je dáno dolní části zad.
 • Proces pájení. Pocity bolesti se objevují ve vlnách vyzařujících do konečníku a bederní oblasti.
 • Endometrióza Je charakterizován vývojem buněk děložní sliznice mimo její normální polohu. Pokud nereagujete na bolestivé pocity, začnou růst do břišní dutiny a dokonce pronikají do dalších orgánů. K odstranění endometriotických lézí je nutný chirurgický zákrok.

Mimoděložní těhotenství, při kterém je oplodněné vajíčko implantováno mimo děložní dutinu (hlavně ve vejcovodech), je doprovázeno postupným nárůstem bolesti. Nejprve je to v přírodě, ale po několika dnech se zvyšuje intenzita příznaků, zvyšuje se bolestivost, vyzařuje do dolní části zad. Teplota se může zvýšit. V tomto stavu je nutná urgentní operace, musíte zavolat „sanitku“.

Diagnostické činnosti

K identifikaci faktorů způsobujících nepohodlí je nutné gynekologické vyšetření. Lékař naslouchá stížnostem pacienta, analyzuje informace o povaze bolesti a výtoku z genitálního traktu, stejně jako o předchozích onemocněních.

Bude vyžadována laboratorní a hardwarová diagnostika:

 • analýza krve a moči;
 • nátěr z pochvy, cervikálního kanálu a močové trubice k detekci infekčních agens, které mohou způsobit zánětlivé procesy;
 • setí k identifikaci mikrobiálního růstu, stanovení citlivosti patogenů na antibiotika;
 • gynekologický ultrazvuk.

K potvrzení možné diagnózy lze navíc přiřadit specifické instrumentální studie. Může to být hysteroskopie, kolposkopie a biopsie, hysterosalpingografie.

Je možné, že lékař může doporučit vyšetření sexuálních partnerů, se kterými měl pacient v poslední době pohlavní styk, i když nemají žádné stížnosti.

Gynekologické problémy je třeba odlišovat od jiných stavů, které mohou způsobovat bolesti v podbřišku. Tyto zahrnují:

 • hemoroidy, kolitida, anální trhliny;
 • onemocnění střevního adheziva, apendicitida;
 • patologie močového systému (cystitida, pyelonefritida);
 • osteochondróza bederní páteře;
 • poranění pánevní kosti, podlitiny v břiše.

Pokud nejsou žádné problémy s reprodukčními orgány, ale existuje další patologie, gynekolog přesměruje pacienta na lékaře příslušné specializace.

Léčba bolesti v oblasti dělohy

Terapeutický průběh bude záviset na stavu, který způsobil bolestivý syndrom. Pokud je zánět vyvolán patogenními bakteriemi, antibiotika si s ním poradí. Antivirotika jsou nutná, jsou-li vystavena virům.

Lékař může také předepsat intravenózní infuzní terapii k odstranění toxinů, průběh imunomodulátorů a probiotik, fyzioterapeutické postupy.

Akutní formy zánětu dělohy a přívěsků jsou léčeny v nemocnici. Některé stavy mohou vyžadovat chirurgický zákrok.

Neměli byste se léčit sami - pokud se u vás objeví alarmující příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Prevence nemocí dělohy je zaměřena především na dodržování podmínek zdravého životního stylu a prevenci zánětlivých procesů. Je nutné vzdát se špatných návyků, mít sex s důvěryhodným partnerem, nezapomenout na fyzickou aktivitu a podstoupit preventivní gynekologické prohlídky alespoň jednou ročně.

Proč děloha bolí?

Hlavním místem v reprodukčním systému ženy, jak víte, je orgán dělohy. Proto byste v případě prvních onemocnění v podbřišku měli okamžitě vyhledat radu lékaře, který dokáže určit příčinu bolení dělohy. Protože stát se matkou není jen osudem, ale také snem každé ženy, nestojí za to začít zdraví žen. Co může vyvolat bolest v podbřišku?

1. Menstruace

Nejběžnějším případem, kdy může dojít k pocitu bolesti v dolní části břicha, je menstruace. Většina nežného pohlaví přežije tuto obtížnou fázi docela vytrvale. V této době pocity bolesti předjíždějí dolní část zad a dolní část břicha a mohou se také objevit bolesti hlavy.

Jaké jsou příčiny bolesti v děloze během menstruace? Všechno kvůli tomu, že během menstruace v děloze jsou pozorovány procesy intenzivní kontrakce. A s každou kontrakcí dochází k prudkému křeči, který způsobuje bolest.

V moderním světě jsou ženy zachráněny před těmito nepříjemnými příznaky následujícím způsobem: pokud nemohou ležet doma, přijdou na pomoc antispazmodika a analgetika, jejichž použití může výrazně snížit křeče bolesti. Je důležité si uvědomit, že během tohoto období, s těžkými křečemi, je vhodné úplně opustit fyzickou aktivitu, aby nedošlo ke zhoršení stavu.

2. Ovulace

Pro žádnou ženu není tajemstvím, že syndrom ovulace může způsobit bolest v děloze, a každý gynekolog to potvrdí. To vše je způsobeno zvláštnostmi fyziologie tohoto procesu: folikuly jsou umístěny na povrchu vaječníků, kde se vyvíjejí vajíčka. Uprostřed cyklu (menstruačního) prasknou stěny folikulů, v důsledku čehož se z vajíčka uvolní malé množství krve, což vede k pocitu bolesti.

Během tohoto období může navíc dojít ke zvýšení tělesné teploty. Proto, pokud bezprostředně po pohlavním styku nastanou pocity tahání, je to jasný signál ovulace..

3. Předmenstruační syndrom

Bolestivé pocity v děloze jsou často způsobeny premenstruačním syndromem. Bolest a tahání v podbřišku po menstruaci téměř u každé ženy, a vinou toho všeho jsou individuální vlastnosti těla každé ženy.

Vztah je takový, že pokud po ovulaci není vajíčko oplodněno, dojde k oddělení membrány, která se nachází uvnitř dělohy. Tento proces je často doprovázen mírným krvácením. Tento proces může vyvolat intenzivní bolest v děloze, která připomíná porodní bolesti..

Odpočinek a vhodné léky mohou pomoci uklidnit bolestivé křeče. Také během tohoto období se doporučuje pít speciální bylinné infuze, které mohou ovlivnit normalizaci hormonální rovnováhy (gestageny, estrogeny).

4. Zánět přívěsků (adnexitis)

Adnexitis je zánětlivé onemocnění přívěsků, jehož vývoj je vyvolán infekčními patogeny. Mladé ženy ve věku 20–30 let jsou touto chorobou ohroženy.

Důvody pro rozvoj adnexitidy

 • pronikání infekcí do vejcovodů (přes genitálie nebo krev);
 • se může stát komplikací po pohlavně přenosných chorobách (pohlavně přenosných chorobách);
 • v důsledku traumatu (potrat, instalace spirál);
 • oslabený imunitní systém.

Příznaky adnexitidy:

 • významný nárůst teploty;
 • ostré bolesti v dolní části břicha a dolní části zad;
 • děloha bolí, když tlačíte na žaludek;
 • porušení menstruačního cyklu (výskyt intenzivních bolestivých křečí během menstruace, prodloužení doby menstruace, silný výtok);
 • bolestivé močení;
 • bolest během a po pohlavním styku.

Zánět vaječníků a vejcovodů je obvykle charakterizován následujícími příznaky:

 • ostrá bolest v děloze;
 • zvýšená tělesná teplota.

K diagnostice zánětu přívěsků se používá mnoho metod. Nejprve musíte být vyšetřeni lékařem, který provede všechny nezbytné testy. Kromě toho bude vyžadováno ultrazvukové skenování. A jakmile je stanovena přesná diagnóza, vyplatí se okamžitě zahájit léčbu zánětu.

Léčba zánětu přívěsků

 • U akutní adnexitidy je nutná hospitalizace.
 • Předepsány jsou protizánětlivé léky a léky proti bolesti a antibiotika.
 • Pokud hrozí sepse, uchýlí se k užívání intravenózních antibiotik v kombinaci s infuzní terapií určenou k odstranění toxinů z těla.
 • V případě hnisavého zánětu se provádí laparoskopie (odstranění hnisu, podávání antibiotik a antiseptik). Pokud lék nedává požadovaný výsledek (při vyšetřování dělohy při stlačení to bolí), je nutné uchýlit se alespoň k chirurgickému zákroku (odstranění přídavky).
 • Fyzioterapeutické metody a biostimulanty - jsou předepsány po odstranění akutního zánětu (mají analgetický a vstřebatelný účinek, snižují pravděpodobnost tvorby adheze).

5. Apolexie vaječníků (krvácení)

Takový proces může nastat v důsledku prasknutí folikulu se zralým vejcem. Mezi hlavní důvody patří:

 • přetížení během fyzické aktivity;
 • sexuální kontakt.

Podle známek apolexie lze zaměnit s mimoděložním těhotenstvím, pouze s krvácením nedochází ke zpoždění menstruace.

Příznaky ovariální apolexie:

 • nevolnost;
 • dolní část břicha bolí, kde je děloha;
 • závrať;
 • ostré bolesti ve slabinách a dolní části zad;
 • slabost;
 • ztráta vědomí.

Když se objeví všechny tyto příznaky, jediným jistým způsobem, jak problém vyřešit, je naléhavě kontaktovat odborníka pro naléhavou pomoc..

6. Zánět děložního čípku (cervicitida)

Cervicitida je velmi nebezpečné onemocnění pánevních orgánů nežného pohlaví, které je charakterizováno zánětlivým procesem infekční povahy. Zánět se vyvíjí na sliznici děložního čípku a takový nepříjemný příznak se objevuje jako tahání dělohy.

Příčiny cervicitidy jsou podobné jako u zánětu vaječníků. Infekční původci této nemoci mohou mít různé etymologie:

 • bakteriální: oba patogenní (Trichomonas, chlamydie, mykoplazma, gonokoky) a oportunní (E. coli, stafylokoky, streptokoky);
 • virové (genitální herpes, lidský papilomavirus);
 • houbová (candida).

Nestojí za to nechat zánět děložního čípku, aby se vyvíjel, protože to může v budoucnu vést k nenapravitelným následkům. Pokud se onemocnění stane chronickým, způsobí to vážné komplikace:

 • eroze děložního čípku (a poté dysplazie);
 • indurace (hypertrofie) nebo ztenčení (erytroplaxie) stěn samotné dělohy;
 • rozvoj rizika spontánních potratů až neplodnosti v případě šíření infekce pohlavním ústrojím.

Kromě toho mohou být důvody pro vznik zánětu děložního čípku:

 • poranění v důsledku potratů (děloha je po čištění oslabená), nitroděložní užívání antikoncepčních prostředků, hysteroskopie;
 • slabá imunita (neschopnost těla překonat bakteriální infekce);
 • hormonální poruchy;
 • nesprávné sprchování;
 • promiskuitní sex.

Léčba cervicitidy (zánět děložního čípku)

Akutní cervicitida způsobená výskytem bakterií v těle znamená použití antibiotik k léčbě, na kterou jsou určité bakterie citlivé, které se stanoví na základě testů. Kromě toho lze předepsat UHF nebo fyzioterapii, ale přísně po odstranění exacerbace zánětu. A protože toto onemocnění je často vyvoláváno pohlavně přenosnými chorobami, je bezpodmínečně nutné zkontrolovat sexuálního partnera na přítomnost zánětlivého činidla a v případě infekce ho léčit.

Pokud nezačnete intenzivně bojovat proti nemoci včas, akutní cervicitida má chronickou formu, kdy výrazné příznaky mohou úplně zmizet a poté se definice onemocnění bez vyšetření lékařem stává mnohem obtížnější..

Chronická cervicitida představuje pro tělo ženy velké nebezpečí, protože s ní infekce proniká do hlubokých vrstev děložního čípku a vyvolává výskyt dysplázie, další fáze je rakovina dělohy. Kromě antibiotik jsou předepsány také čípky, které zmírňují zánět. Chronický zánět děložního čípku je obtížné léčit. Proto při absenci pozitivních výsledků léčby drogami stojí za to se uchýlit k takovým chirurgickým metodám řešení problému:

 • laserová terapie;
 • kryoterapie;
 • diathermocoagulation;
 • rádiové vlny.

Je důležité si uvědomit, že během léčby zánětu je nutné dodatečně užívat léky, jejichž působení je zaměřeno na obnovení přirozené rovnováhy vaginální mikroflóry.

Jakého lékaře kontaktovat

V případě i těch nejmenších odchylek ve zdraví žen, doprovázených bolestí, není třeba ztrácet čas hledáním odpovědi na otázku „Co dělat, když bolí děloha?“ na volných prostranstvích internátu. Je nutné okamžitě vyhledat pomoc od kvalifikovaného gynekologa, protože pouze pomocí vyšetření, testování a provedení nezbytných vyšetření můžete stanovit správnou diagnózu a zvolit nejvhodnější léčbu.

V mnoha případech, například při akutním zánětu, může každá hodina zpoždění vést k vážným zdravotním problémům..

Jiné příčiny bolesti v děložním orgánu

 • Hyperandrogenismus je onemocnění charakterizované zvýšenou úrovní produkce mužských hormonů v těle ženy. Jedním z hlavních příznaků tohoto onemocnění je výskyt selhání v měsíčním cyklu..
 • Infantilismus genitálií - je nedostatečný vývoj pohlavních orgánů. To znamená, že s touto odchylkou může děloha bolet v důsledku mírného zvýšení jejího tónu.
 • Neplodnost hormonální povahy (v důsledku užívání hormonálních léků).
 • Strukturální změny ve stěnách dělohy.

Shrnutí

Zdraví žen je díky svým fyziologickým charakteristikám neustále vystaveno riziku nemocí. Bolestivé pocity u spravedlivého pohlaví jsou poměrně specifickým příznakem, který může být normou v určitých obdobích cyklu a předzvěstí výskytu nemocí, když bolí dolní část břicha v děloze. Ať je to jakkoli, návštěvy gynekologa by měly být systematické, aby se zabránilo možnosti vzniku závažných onemocnění, která mohou mít nejhorší následky..

Jak víte, hlavním účelem ženy je stát se matkou. Proto je hlavním úkolem ženy sledovat a být odpovědná za zdraví svých žen, aby neztratila příležitost zažít všechny radosti z mateřství..

Našli jste chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Proč děloha bolí: příčiny, příznaky nemocí a léčba

Děloha je důležitý reprodukční nepárový svalový orgán v těle ženy. Nástup bolesti je velmi důležitým příznakem, který by v žádném případě neměl být ignorován, protože se jedná o ochrannou reakci těla na výskyt dráždivého a zánětlivého procesu. Existuje řada důvodů, které vedou k výskytu nepříjemných bolestí v podbřišku ak nenapravitelným následkům, zejména neplodnosti. Proto je důležité co nejdříve vyhledat pomoc od gynekologa - aby bylo možné včas diagnostikovat patologii vedoucí ke vzniku bolesti.

 • 1 Etiologie
 • 2 Příznaky
 • 3 Bolest během menstruačního cyklu
 • 4 Bolestivé pocity během těhotenství
 • 5 Diagnostika
 • 6 Léčba

Příčiny bolesti v děloze mohou být velmi rozmanité a objevují se v důsledku:

 1. 1. Komplikace zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů a břišních orgánů (apendicitida, oopharitida - zánět vaječníků, salpingitida - zánět vejcovodů, sigmoiditida - zánět sigmoidálního tračníku, paraproktitida - zánět rektální tkáně, adnexitida - zánět vejcovodu a vaječníku, kolpitida - zánět stěn pochva).
 2. 2. Iatrogenní poranění, tj. Lékař při chirurgických zákrocích na pánevních orgánech, břišní dutině.
 3. 3. Menstruace a ovulace.
 4. 4. Těhotenství.
 5. 5. Porod.
 6. 6. Dlouhodobé užívání antikoncepčních perorálních kontraceptiv.
 7. 7. Benigní nádorové formace (leiomyom, fibroidy).
 8. 8. Maligní rakoviny (leiomyosarkom, adenokarcinom, rakovina děložního čípku atd.).
 9. 9. Strukturální změny ve stěně dělohy, ne onkogenní (polypy a hyperplazie sliznice, endometrióza).
 10. 10. Prolaps a prolaps dělohy.
 11. 11. Zánětlivé procesy ve stěně dělohy (endometritida - zánět vnitřní vrstvy, myometritida - zánět svalové vrstvy, perimetritida - zánět serózní vrstvy, parametritida - zánět peri-děložní tkáně).

Bolestivý syndrom se obvykle vyvíjí postupně - od týdnů do několika měsíců s nádorovými procesy. Bolest je častěji chronická a dlouhodobá, s pravidelným nebo progresivním průběhem. Intenzita bolesti se může zvýšit během:

 • menstruace;
 • fyzická aktivita;
 • stresové situace;
 • na pozadí obecného vyčerpání těla (chřipka, ARVI, hypo- a avitaminóza);
 • během pohlavního styku.

Bolestivost dělohy je pozorována v dolní části břicha, má bolavý a tažný charakter, může se pohybovat do oblasti dolní části zad a stehen, následně se zvyšuje i při chůzi. Při tlaku na dělohu se určuje její tuhost (zvýšený tón) a zvýšení samotných pocitů bolesti v důsledku zánětlivých procesů ve stěně nebo dutině dělohy. Tvorba zánětlivého onemocnění v děloze je doprovázena dalšími příznaky, mezi něž patří:

 • vaginální výtok jiné povahy (mukopurulentní, hnisavý, s nepříjemným zápachem, tvarohová konzistence, bílý nebo se zelenkavým nádechem atd.);
 • pálení a svědění v oblasti stydkých pysků, v pochvě;
 • horečka, malátnost, slabost a podrážděnost.

U onkogenních útvarů v dutině nebo stěnách dělohy jsou příznaky nejčastěji rozmazané a objevují se po dlouhé době (3–12 měsíců), nebo se neobjevují vůbec. V tomto případě lze změny zjistit pouze při pravidelných návštěvách gynekologa..

Je důležité si uvědomit, že přítomnost bolesti v dolní části břicha může také naznačovat zánětlivá onemocnění břišních a pánevních orgánů, včetně:

 • apendicitida;
 • sigmoiditida;
 • paraproktitida;
 • oopharitis;
 • salpingitida;
 • adnexitida.

Přítomnost bolestivých pocitů lze pozorovat po celý menstruační cyklus. Takové bolesti jsou fyziologické a normální povahy, ale stojí za to věnovat pozornost jejich intenzitě a trvání během fází cyklu..

Uprostřed cyklu - během ovulace - folikul praskne a vajíčko se uvolní z vaječníku. Tento proces je doprovázen bolestí ostrého bodu v době prasknutí nebo mírným bolavým rychlým průchodem, může se zintenzivnit při stisknutí.

Když vajíčko nebylo oplodněno, to znamená, že embryo nebylo implantováno do stěny dělohy, ukázalo se, že hyperplastické endometrium, které rostlo pro pravděpodobné oplodnění, bylo zbytečné a v tomto případě odumírá a vychází ve formě menstruačního krvácení. Tato fáze je doprovázena bolestivými periodickými bolestmi v podbřišku. Během menstruace se používají analgetika - ibuprofen, Tamipul.

Pokud je vajíčko oplodněno a vytvoří se zygota, která se implantuje do stěny dělohy pro další růst a vývoj, je možná akutní menší bolest, a to i při uvolnění několika kapek krve, což může naznačovat těhotenství.

Bolest během těhotenství je nejčastěji způsobena vývojem hypertonicity dělohy, která je spojena s nedostatečnou produkcí těhotenského hormonu progesteronu. Takže v raných fázích (v prvních týdnech nebo měsících) s nedostatkem tohoto hormonu může nastat spontánní potrat..

Výskyt bolesti ve druhém trimestru a později je způsoben následujícími faktory:

 • vícečetné těhotenství;
 • zvýšený obsah plodové vody;
 • velké ovoce, které tlačí na všechny okolní orgány;
 • přetažení stěn dělohy;
 • těžká fyzická práce;
 • stresové situace vedoucí k narušení neuroregulačních mechanismů inervace stěn dělohy;
 • obecná intoxikace těla těhotné ženy na pozadí chřipky, akutních respiračních infekcí, infekčních onemocnění.

Je nutné léčit bolest během těhotenství opatrně a pouze po návštěvě lékaře, protože mnoho léků může ublížit dítěti.

K otázce bolesti v podbřišku je třeba přistupovat velmi zodpovědně. Pokud se objeví bolestivé pocity, musíte se poradit s odborným gynekologem. Lékař bude schopen shromáždit a vyhodnotit úplný obraz stížností, zkoumat, cítit oblast bolestivých pocitů.

 1. 1. Proveďte kolposkopii (vyšetření stěn pochvy a dělohy pod mikroskopem), ve které je možné určit přítomnost atypických nádorových buněk v děložním čípku, stěně dělohy a vyloučit možné patologické stavy z jiných orgánových systémů.
 2. 2. Předepište další vyšetřovací metody - ultrazvuk, počítačová tomografie.
 3. 3. Je nutné sbírat vaginální výtok, aby se určila přítomnost možných mikroorganismů, které by mohly být příčinou vývoje zánětlivého procesu atd..

V budoucnu gynekolog předepíše léčbu drogami v závislosti na identifikovaném faktoru, který vyvolal vývoj zánětlivého procesu:

 • makrolidy (azithromycin);
 • fluorochinolony (gatifloxacin, ofloxacin);
 • antifungální (ketokonazol);
 • antivirotikum (valacyklovir);
 • antiprotozoal (metronidazol)
Skupina fondůAktPříklady
ImunostimulantyPředepsáno za účelem zvýšení imunity, zejména při zánětlivých a infekčních procesech v reprodukčním systému
 • Levamisol.
 • Ribomunil.
 • Timalin
ImunosupresivaPoužívá se v neoplastických procesech ke snížení nekontrolovaného zánětu v případě autoimunitních procesů
 • Prednisolon.
 • Dexamethason
CytostatikaPředepsáno pro novotvary ke snížení nekontrolovaného dělení nádorových buněkCyklofosfamid
Protizánětlivé lékyPoužívá se ke zmírnění otoků, zmírnění křečí, zmírnění bolesti
 • Nimesulid.
 • Diklofenak.
 • Serrata
Antibakteriální lékyJsou předepsány pro infekční procesy v reprodukčním systému. Místní a systémová aplikace je povinná

Prevence nemocí dělohy spočívá v včasné léčbě a detekci nemocí, používání místních antikoncepčních metod, vyhýbání se stresovým situacím, mírné fyzické námaze.

Děloha bolí: příčiny a léčba

Mnoho žen přichází do ordinace se stížnostmi, že bolí jejich děloha.

Pro některé - před nebo po menstruaci.

V jiných - během těhotenství, v jiných - po sexu nebo obecně na pozadí plného zdraví.

A je dobré, pokud je tento problém vyřešen lékařem, a ne sousedem nebo přítelkyní..

Protože bolest dělohy musí být vždy brána vážně..

Může to být známka poměrně závažné nemoci..

Zvládnout to je nemožné bez kvalifikované pomoci.

Děloha bolí: příznaky a stížnosti

Mnoho jmen bylo vytvořeno pro syndrom bolesti dolní části břicha.

Lidé si zakořenili „bolest jako žena“, lékaři upřednostňují jiný termín: pelvialgia nebo bolest pánve.

Protože všechny vnitřní pohlavní orgány ženy se nacházejí v malé pánvi a každý z nich může způsobit bolest..

Ve prospěch toho, že to bolí děloha, ukazují následující příznaky:

 • Bolest je lokalizována uprostřed břicha.
 • Může dát do vaginální oblasti.
 • Posiluje tlakem nad ohanbí.

Někdy má žena instinktivně pocit, že středem jejího utrpení je právě děloha..

Existují také méně typické a lokalizované příznaky.

Pokud tedy dolní část břicha a dolní část zad bolí současně, znamená to zapojení vaječníků.

Někdy je bolest pociťována v děloze, která byla odstraněna nedávno nebo dávno.

Mnoho možností pro různé patologie může vést k „bolesti jako žena“.

I přes obecnost stížností je tedy zjištění příčiny bolesti vůbec první a nejdůležitější fází v poskytování profesionální lékařské péče ženám..

Příčiny bolesti v děloze

Pro větší pohodlí je lepší je rozdělit do několika kategorií:

 • Funkční. Souvisí s určitými rysy ženského těla.
 • Organické související s dělohou. Vznikají na pozadí konkrétní patologie ze strany vnitřních pohlavních orgánů.
 • Ne genitální.

Každá položka ze seznamu obsahuje několik dalších podkategorií, budeme je zvažovat podrobněji.

Funkční

Většina faktorů, které patří do této kategorie, má fyziologickou povahu a nepovažuje se za patologii:

 • Předmenstruační bolest.
 • Nekvalifikované gynekologické vyšetření.
 • Instalace nitroděložní antikoncepce.
 • Nadměrná fyzická aktivita.
 • Poslední období normálního těhotenství.
 • Vlastnosti sexuálního života.

Období

Většina stížností na bolest v podbřišku se objevuje několik dní před nástupem menstruačního krvácení.

Důvodem je, že uvolňování hormonů na konci fáze proliferace vede k vazospazmu endometriálních cév.

Výsledkem je ischemie a odmítnutí výstelky dělohy (fáze deskvamace, krvácení).

Je to v období ischemie, kdy endometrium nemá dostatek kyslíku a ty nepříjemné bolavé bolesti se objevují během menstruace.

Znají tolik žen a dívek..

Gynekologické vyšetření

Pokud velikost zrcadel není ideální, mohou mírně poranit vaginální část děložního čípku..

U žen s nízkým prahem bolesti je to doprovázeno nepohodlí a bolestí..

Intrauterinní zařízení

Ať je to jakkoli, ale spirála je cizí těleso.

Ne vždy, ale u některých žen může tělo reagovat na jeho instalaci bolestivými pocity.

Zpravidla na tom není nic špatného, ​​ale pokud bolest trvá déle než 2-3 dny, musíte se poradit s lékařem.

S nárůstem patologie a výskytem výtoku - je nutná naléhavá konzultace, dokonce naléhavá.

Nadměrná fyzická aktivita

Pracovní podmínky pro ženy nejsou vždy ideální.

Pokud musíte hodně pracovat se zátěží páteře, břišních svalů - očekávejte bolest v děloze.

Tady a přetížení vazivového aparátu a spasticita krevních cév a hromadění kyseliny mléčné.

I když se vám podaří obnovit další směnu, je stále lepší hledat pro sebe jiné využití..

Prenatální období

Zvýšení tónu dělohy před porodem a kontrakcemi je taková bolest, kterou je těžké si s něčím zaměnit..

Museli jsme jí to však připomínat.

Vlastnosti sexuálního života

Děloha může po sexu ublížit kvůli příliš hluboké penetraci partnera.

Příliš dlouhý penis nebo nevhodné držení těla, které vyvíjí tlak na děložní čípek a vytlačuje její tělo.

Toto nepohodlí můžete eliminovat omezujícími kroužky na penisu a výběrem polohy s optimální hloubkou průniku..

Organické příčiny bolesti dělohy

Toto je největší kategorie.

Vzhledem k tomu, že patologie dělohy a vnitřních pohlavních orgánů (vaječníky, vejcovody) je stále častější.

Nejběžnější jsou:

 • Hypertonie na pozadí abnormálně probíhajícího těhotenství.
 • Posunutí a změna konfigurace těla dělohy vzhledem k jejímu děložnímu čípku.
 • Zánětlivé (infekční) procesy.
 • Endometrióza, adenomyóza.
 • Myomatóza.
 • Maligní procesy.

Patologie ložiska

Každý případ, kdy těhotná žena začne mít bolesti žaludku, by měl být vzat v úvahu pro riziko ukončení těhotenství.

I když od zpoždění uplynulo jen několik týdnů.

Existuje mnoho důvodů pro hypertonicitu dělohy, je lepší svěřit lékaři porozumění.

Ale hlavní věc je, že když se objeví tažná, bolestivá bolest v břiše, těhotná žena by měla naléhavě navštívit kvalifikovaného lékaře, kontaktovat předporodní kliniku.

Změna ofsetu a konfigurace

Tělo dělohy je normálně nakloněno dopředu vzhledem k jeho děložnímu čípku..

Pokud se zlom zlomí, dojde k bolesti.

Podobná symptomatologie je pozorována při naklonění v opačném směru..

Vypadá to, že těžké bolesti lze jen těžko vyvolat.

Je lokalizován uprostřed pánve, někdy je popsán, jako by bolí dno dělohy.

Zánětlivé procesy

Snad nejběžnější patologie v naší době.

Hlavní roli hrají bakteriální infekce: patogeny vstupují do děložní dutiny a způsobují zánět endometria.

Spolu s tím jsou často ovlivněny vaječníky a vejcovody..

Aktivní patogeny (gonokoky, stafylokoky, Escherichia coli a další) poskytují charakteristický obraz:

 • Bolest ve střední části pánve, která se po několika hodinách může rozlit, se projevuje v dolní části zad.
 • Ve svalech dolní části břicha dochází k reflexnímu napětí.
 • Celkový stav ženy se zhoršuje: objevuje se horečka, slabost, nevolnost.
 • Z genitálií - hnisavý nebo mukopurulentní výtok.

Podobné příznaky jsou důvodem k naléhavé konzultaci s lékařem kdykoli během dne..

Zvláště pokud bolest a známky zánětu v děloze vznikly nějakou dobu po menstruaci, porodu nebo kyretáži (očištění): jedná se o příznaky velmi nebezpečné endometritidy.

Endometrióza, adenomyóza

Tyto dva procesy mají jednu společnou věc: endometrium přesahuje sliznici těla dělohy.

S adenomyózou roste do svalové membrány (myometria).

Endometrióza je doprovázena házením fragmentů endometria na místa, kde by to nemělo být:

 • Cervikální kanál.
 • Vejcovody.
 • Vaječníky.
 • Pánevní pobřišnice.

Patologie není neškodná, protože při dodržování menstruačního cyklu začíná endometritida na atypických místech růst a způsobuje bolest.

Ale na konci fáze šíření to není odmítnuto, ale zůstává na stejném místě a dokonce zvyšuje objem.

Endometrióza je poměrně častou příčinou bolesti v děložním čípku, vaječnících a dolní části břicha, která se neustále obává a zesiluje menstruací.

Myomatóza

To se týká podmíněně benigních nádorů, které mají u starších žen epidemickou povahu..

V závislosti na tkáni to mohou být leiomyomy, polypy a další.

Může to bolet v několika případech:

 • Několik formací, když se navzájem rozdrtí.
 • Jeden nebo více velkých uzlů: samotná děloha se bezbolestně táhne, bolest nastane, když se zvýší natolik, že začne tlačit na okolní orgány.
 • Zrození velkého myomatózního uzlu.
 • Léze na noze, pokud je noha zkroucená.

Bolest je v každé situaci jiná..

Nejakutnější - když jsou nohy zkroucené.

Velmi nebezpečná situace, protože plavidla procházejí nohou polypu nebo uzliny.

Jejich torze zastaví přívod krve, začíná nekróza a rozpad vzdělání.

Bez naléhavého lékařského zásahu může žena zemřít.

Maligní nádory

U prekancerózních procesů, jako je leiomyom těla nebo eroze děložního čípku, není bolest běžná. Patologii v raných fázích je možné identifikovat pouze kvalifikovaným bimanuálním vyšetřením a vyšetřením v zrcadlech.

Pokud narazíte na bolest v děloze na pozadí fibroidů, polypů nebo eroze, měli byste se rozhodně a co nejdříve poradit s lékařem k vyšetření, abyste vyloučili rakovinu těla nebo děložního čípku.

Non-děložní organické příčiny bolesti

V našem těle jsou všechny orgány úzce propojeny, takže bolest v děloze může nastat bez patologie z jeho strany.

Důvody jsou následující:

 • Osteochondróza lumbosakrální páteře.
 • Trombóza pánve.
 • Psychologická složka.

Takové situace nejsou příliš běžné, ale měli byste si je být vědomi..

Kromě toho to může být zánět slepého střeva, renální kolika, problémy se střevem.

Osteochondróza

Hořící bolesti, ostré.

Vznikají v pánevní oblasti jako celek (zdá se, že vše bolí - děloha, vaječníky).

Zvýšené po fyzické námaze.

Trombóza pánve

Vede k rozsáhlé ischemii vnitřních pohlavních orgánů.

Bolest, řezání bolesti.

Případy, které je obtížné diagnostikovat.

Psychologická složka

Není žádným tajemstvím, že psychika žen je velmi labilní..

Někdy s erotofobií se v předvečer pohlavního styku může v děloze objevit poměrně silná a výrazná bolest..

Navíc na pozadí úplného zdraví.

Chcete-li vyloučit patologii dělohy a uklidnit ženu, může být vyšetřena kvalifikovaným lékařem, pomocí psychologa.

Děloha bolí: jak to udělat správně?

Lékařská pomoc je tedy nezbytná téměř ve všech případech pelvialgie..

Pouze odborník najde přesnou příčinu bolesti a řekne vám, co s ní dělat.

Naléhavá konzultace je indikována, pokud:

 • Bolí to v malé pánvi několik dní po odstranění dělohy.
 • Těhotná děloha je před porodem v tónu a dříve měla žena císařský řez (existuje riziko prasknutí podél jizvy).
 • Na pozadí bolesti je zaznamenáno zvýšení tělesné teploty a spojuje se výtok z genitálií.
 • Bolestivé pocity vznikají ostře a jsou výrazné, žena se ohýbá přímo v dolní části zad.

Pravidelně byste měli konzultovat závažný premenstruační syndrom.

Když děloha, dolní část břicha a hrudník začnou pravidelně a silně bolet před menstruací.

Nebo se bolest prodlužuje na konci menstruačního krvácení.

V zásadě nestojí za to vydržet žádnou bolest.

A je nejlepší ji varovat.

Za tímto účelem pravidelně podstupujte preventivní prohlídky u lékaře a proveďte všechny nezbytné testy.

Pokud jde o bolest v děloze, kontaktujte příslušné gynekology našeho zdravotního střediska.

Měsíční příchod menstruace je u velké většiny žen doprovázen silnou bolestí. Někdo je zastaví analgetiky a někdo si pamatuje teplou vyhřívací podložku.