Mohou při menopauze bolet dolní část zad a dolní část břicha?

S nástupem menopauzy začínají v životě ženy velké změny, restrukturalizace těla a blahobyt a dochází k zániku reprodukčního systému. Ženy mohou pociťovat slabost, výkyvy nálady, únavu, návaly horka, zimnici a dokonce i bolesti jiné povahy. Zástupkyně žen si často kladou otázku: může menopauza bolet v dolní části břicha a dolní části zad? Koneckonců, každá bolest, kterou spojujeme s problémem, který je třeba naléhavě řešit.

Proč mě bolí záda a dolní část zad?

Bolest zad v menopauze se často připisuje „ozvěně bolesti“ z nepříjemných pocitů v pánvi. Opravdu to může být bolest břicha vyzařující do boku, zad, dolní části zad, křížové kosti. Ale tyto nepříjemné pocity mohou mít své vlastní důvody..

 • Důležitý hormon, estrogen, se v těle odpařuje, což znemožňuje práci těla a narušuje rovnováhu živin. Jedním z prvních je akutně pociťovaný nedostatek vápníku, který vede k oslabení cév, stěn srdce, různých tkání, včetně kostí. Toto je test na páteř, která je již dnes vystavena každodennímu stresu. Proto bolest zad, dolní části zad.
 • Hormonální poruchy a změny související s věkem u žen jsou často doprovázeny výskytem nadváhy, která nese další zátěž na zádech.
 • Během tohoto období, které je citlivé na tělo, se může vyvinout osteochondróza, zejména bederní, u které dochází ke změnám na discích mezi obratli a vazivovým aparátem. V tomto případě mohou disky posunout a sevřít nerv, což je velmi nepříjemný pocit v zadní části. Ohroženy jsou ženy se sedavým zaměstnáním, špatným životním stylem a špatným držením těla. Pokud je takové onemocnění zahájeno, může se vyvinout intervertebrální kýla..
 • V páteři je mnoho citlivých nervových zakončení, takže dlouhodobé námahy, přepracování a zvedání závaží mohou také způsobit nepohodlí v zádech. Jsou zvláště výrazné při fyzické aktivitě, chůzi, ohýbání, dlouhé vodorovné poloze.
 • Trpí také zažívací systém, je narušena střevní flóra (často na pozadí zkušeností), proto se objevují bolesti v zadní části těla.

Bolest v břiše s menopauzou

Ženy během menopauzy často bolesti hlavy, svalů a nohou. Nejběžnějším problémem je však břišní diskomfort s odlišnou lokalizací. Objevují se v různých dobách dne, mohou být tahání, řezání, bodnutí. V průběhu času může bolest jít do zadní části těla, do strany, do nohou. Během klimakterického období se bolest nejčastěji vyskytuje v pánevní oblasti, protože mnoho procesů probíhajících v této fázi je spojeno s genitáliemi. Pokud je příčinou psychosomatika, můžete pociťovat nepříjemné pocity v zažívacích orgánech doprovázené poruchou.

Příčiny bolesti v břiše

Bolest v dolní části břicha s menopauzou je výsledkem psychologických, endokrinologických, hormonálních změn, protože v těle žen v této době probíhá kompletní restrukturalizace.

Za prvé, hormonální změny během menopauzy se projeví ve všech formách. Mozek intenzivně reaguje na pokles hormonů, zejména estrogenu. Změny nálady, obavy z toho, co se děje, neustále očekávání nepříjemných pocitů a v důsledku toho - bolesti v břiše. Metabolismus v tuto chvíli zpomaluje svou práci, což má za následek narušení nejen v práci genitálií, ale také ve střevech. Může se objevit: nadýmání, bolest břicha a zácpa s menopauzou. Proto se může zdát, že doslova všechno bolí..

Nemoci způsobující bolesti břicha během menopauzy

Důvodem nemusí být vždy psychologický faktor. Stává se, že nepohodlí je způsobeno závažnějšími důvody, jako jsou gynekologická a urologická onemocnění. V tomto případě je na místě navštívit lékaře, protože během menopauzy nejčastěji vycházejí nemoci, které na vás číhaly, a projevují se v plné síle. Během tohoto období je důležité nezačínat je a nenechat je rozvinout se v chronické.

Fibroidy

Nejčastějším onemocněním u žen jsou děložní myomy. Tento jev se nejčastěji vyskytuje u těch, kteří předešli menopauze docela pozdě - po 50 letech a starších. Jedná se o jeden z typů benigního nádoru, který se projevuje na pozadí přepětí v hormonu - estrogenu. Nepříjemné, bolestivé a tažné pocity s fibroidy mohou být doprovázeny hojným a nepříliš krvácivým projevem.

Jako každý nádor se i tento může vyvinout v maligní. Pokud tedy žaludek bolí během menopauzy, je lepší okamžitě podstoupit vyšetření u odborníků, aby se tento druh onemocnění vyloučil, protože u žen ve věku se zvyšuje riziko vzniku rakoviny vaječníků.

Ascites

V důsledku vývoje ascitu se mohou objevit charakteristické pocity v břiše. Během menopauzy trpí také ledviny, játra a žaludek: jejich práce se může zpomalit, a proto se v těle zadržuje tekutina. Jeho akumulace přirozeně povede k bolesti a zvětšení břicha, což si ženy často všimnou během menopauzy. Proto je velmi důležité sledovat změny v těle a ve vzhledu během tohoto obtížného období života..

Endometrióza

Hormonální poruchy v menopauze mohou vyvolat vývoj dalšího bolestivého procesu - endometriózy. Nepohodlí v břiše s ním může být doprovázeno závratěmi, nespavostí, malátností a v 75% případů krvavým výtokem. Bolest se může projevit na různých místech - vše závisí na tom, kde se nacházejí částice endometria, které mohou ovlivnit močové cesty a přídavky a dokonce i střeva.

Salpingitida

Pokud jste během svého života před menopauzou měli často zánětlivé procesy, buďte připraveni na salpingitidu, která se v tomto okamžiku pociťuje ve 30% případů, charakterizovaná bolestí v boční části (protože se jedná o onemocnění vejcovodu) a doprovázeno teplota.

V každém případě, pokud se obáváte silných bolestivých pocitů během menopauzy, které jsou doprovázeny krvácením a jinými nepříjemnými jevy, okamžitě informujte svého lékaře.

Jak se zbavit bolesti během menopauzy

Jak se ukázalo, hlavní příčinou bolestivých pocitů v dolní části břicha a dolní části zad je psychosomatický faktor. Proto je důležité na samém začátku menopauzy zahodit všechny zkušenosti, prostudovat všechny možné projevy a podstoupit vyšetření, s výjimkou všech výše uvedených možných onemocnění..

Stojí za to navštívit psychologa nebo si přečíst užitečnou literaturu, která vám pomůže hladce vstoupit do tohoto období, protože právě vaše zkušenosti provokují bolest a další potíže.

Na jednotlivé bolesti můžete použít analgetika (analgin, ibuprofen). Pokud vás však bolest často obtěžuje, poraďte se s lékařem.

Bylinné infuze budou užitečné. Máta vám pomůže uvolnit se, heřmánek uleví od zánětu v tkáních, šípky podpoří metabolismus. Během tohoto období je důležité vyvážit hormonální pozadí: pomohou vám speciální léky, které jsou plné lékáren a internetu. Ale upusťte samoléčbu. Pouze odborník vám pomůže vybrat správné léky na základě vašich příznaků a analýz..

Pokud bolí dolní část břicha, zaujměte vodorovnou polohu a lehkými krouživými pohyby ji masírujte po dobu 3–5 minut, lehce (pozor - lehce!) Zatlačte na místo, kde je bolest lokalizována. Toho lze dosáhnout, pouze pokud jste si jisti, že nemáte různé typy nádorů, dokonce ani ty minimální. Posaďte se do pohodlné polohy vsedě. Dbejte na to, aby vám guma na oblečení nestlačila břicho. Noste pohodlné spodní prádlo a oblečení.

Prevence bolesti v břiše a dolní části zad

Zjistili jsme důvody, proč jsou tyto bolesti během menopauzy znepokojující. Abyste se jim vyhnuli, musíte dodržovat jednoduchá pravidla, jak zabránit jejich výskytu..
Menopauza implikuje především změnu životního stylu.

 • Věnujte pozornost své výživě, protože v tomto období akutního deficitu výživy upravujete metabolismus a posilujete tkáně pomocí správné výživy během menopauzy. Jezte potraviny bohaté na vápník a bílkoviny, abyste posílili své kosti. Ovoce a zelenina pomocí vitamínů posílí imunitní systém. Bylinné čaje a infuze budou nejen prospěšné, ale také vypláchnou přebytečné soli, jejichž přebytek vždy přináší nepříjemné pocity.
 • Buďte častěji venku, vyvětrejte místnost, ve které se nacházíte, protože nedostatek kyslíku může způsobit bolest. Vzdejte se sedavé práce a nepohyblivého životního stylu, abyste zabránili stagnaci krve v pánevních orgánech a problémům se zády..
 • Špatné návyky jsou nepřijatelné. Zhoršují všechna onemocnění a potíže během menopauzy. Vědci opakovaně uváděli fakta, že alkohol a tabák mají extrémně negativní vliv na práci urogenitálního systému ženy, který je již v tomto období oslaben..
 • Zachraňte se před těžkou fyzickou námahou, v žádném případě nezvedejte těžkou sílu. Oslabená dolní část zad v tomto bodě je dvojnásobně ohrožena, stejně jako pánevní orgány..
 • Vyvarujte se průvanu, protože způsobuje zánět pohlavních orgánů a zadních svalů. Podchlazení může vést k zimnici v dolní části zad a bolesti se nelze vyhnout. Noste termoprádlo, možná i speciální opasky, aby vaše břicho a záda byly vždy teplé. Nezapomeňte pravidelně navštěvovat svého lékaře.

Poslouchejte sebe a své tělo, dodržujte všechna pravidla a prevence a bolest pro vás nebudou problém. Možná bez nich přežijete menopauzu. Podle statistik pouze 55% žen pociťuje bolest během menopauzy. Je tedy docela možné, že vám menopauza projde bez jakýchkoli zvláštních změn a negativních procesů..

Mohou při menopauze bolet záda a dolní část břicha?

Koncept „vyvrcholení“ je řeckého původu a doslovně se překládá jako příčka žebříku. V životě ženy skutečně nastane okamžik, kdy překročí fázi, po které začíná období zániku reprodukční funkce..

Klimakterické období je doprovázeno celou „kyticí“ přírodních příznaků, ale některé z nich se mohou stát patologiemi. Když tedy během menopauzy bolí dolní část břicha a zad, pak je mnoho žen zděšeno. Nevědí, zda jsou zdraví nebo ne. Podíváme se blíže na všechny aspekty tohoto problému..

Jak léčit bolest v menopauze

Menopauza má řadu charakteristických příznaků - návaly horka, zvýšené pocení, močová inkontinence, vaginální suchost. Kromě těchto specifických projevů trápí ženy během menopauzy bolesti v podbřišku. U mnoha žen tento příznak vyvolává paniku, rozvoj smrtelné nemoci..

Často sami stanoví strašnou diagnózu a poté buď samoléčbu, nebo nechají situaci projít samu. Jiné ženy naopak považují za přirozené, že během menopauzy bolí žaludek a nevyhledávají lékařskou pomoc..

Praktický lékař, docent, učitel porodnictví, praxe 11 let.

Pravda je uprostřed. Bolest během menopauzy signalizuje, že nastal určitý problém ve fungování orgánu nebo systému ženského těla.

Co dělat s bolestí?

V případě, že dolní část břicha příliš nebolí a bolest v dolní části zad je slabě bolestivá, neměli byste odmítnout konzultovat s kvalifikovaným odborníkem a jít na schůzku. V žádném případě se nedoporučuje samoléčba - to může vést k vážným komplikacím, jejichž řešením u mnoha může být pouze chirurgický zákrok..

V případě bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, pokud není možné kontaktovat lékařskou instituci, je povolen jednorázový příjem jednoho z léků s anestetickým spektrem účinků:

 • Analgin;
 • Paracetamol;
 • Ibuprofen a kol.

Pokud se po užití anestetika pocity bolesti nezastaví, je nutné odložit všechny důležité záležitosti na později a jít na schůzku s odborníkem.

Kvalifikovaný lékař bude po důkladném vyšetření schopen zjistit skutečnou příčinu, která přispívá ke vzniku takových nepříjemných příznaků, a vypracuje plán nezbytné léčby.

V případech, kdy se bolest v dolní části břicha, zad a boků stává paroxysmální s nesnesitelným zvýšením intenzity, výskytem děložního krvácení s nejasnou etiologií, zvýšením tělesné teploty a poruchou vědomí, doporučuje se neodkládat, ale naléhavě zavolat sanitku doma.

Důležité body


Ne všechny bolesti jsou způsobeny samotnou menopauzou..

Bolest v dolní části břicha naznačuje výskyt patologie v práci:

 • orgány reprodukčního systému;
 • močový systém;
 • střeva.

Kromě toho se taková bolest vyskytuje při vývoji patologických stavů páteře, onemocnění jater nebo různých neurologií. Ženské tělo proto vykazuje nadměrnou fyzickou námahu. Bolest žaludku během menopauzy tedy může být z různých důvodů..

Proto je velmi důležité najít si čas na návštěvu lékaře a diagnostikovat onemocnění včas. Léčba onemocnění zjištěného v rané fázi je mnohem snazší a rychlejší.

A pokud byla bolest způsobena pouze příliš velkou fyzickou prací, řekněme v zemi, pak návštěva lékaře zachrání nervový systém. Koneckonců, bohatá představivost dokáže ve velmi krátké době dát dámě více než jednu verzi „hrozné“ nemoci.

Proč dochází k bolesti

Hlavní příčinou bolesti během menopauzy je změna hormonálních hladin. U dámy po tři nebo čtyři desetiletí ženské pohlavní hormony ovlivňovaly práci těla. S nástupem menopauzy množství hormonů kolísá a postupně klesá na nulu.

Takové změny vyvolávají nejen mnoho nepohodlí, ale také bolesti z různých lokalizací. Orgány reprodukčního systému procházejí strukturálními změnami. Zmenšují se. Vzhledem k tomu, že všechny jsou umístěny v dolní části břicha, pak po menopauze může mít žena bolesti v dolní části břicha a dolní části zad.

Nejprve pokles a poté zmizení ženských hormonů estrogen a progesteron vede ke změně metabolismu. Imunita dámy je oslabena a riziko vzniku nějakého onemocnění se významně zvyšuje. Proto musí být žena velmi opatrná ohledně svého zdraví..

Nízká hladina estrogenu navíc nepříznivě ovlivňuje emoční stav dámy. Proč během menopauzy chce mnoho spravedlivého sexu mít nejlepší náladu. Neustálý pocit úzkosti, zvýšená podrážděnost a slzavost mohou vést k depresi.

Pokud se psychologická porucha neléčí, může se vyvinout deprese. Projevuje se nejen změnami v chování ženy a jejím světonázorem, ale také různými onemocněními ve fyzickém stavu těla. Bolest v podbřišku maskuje projev těžké deprese.

Důvody bolesti

V případech, kdy žaludek bolí během menopauzy, stejně jako bederní oblast a celá záda, to může být důkazem vývoje patologických procesů ve střevech, reprodukčním systému reprodukčních orgánů a v močových cestách..

Podle lékařských statistik odpovídá každá fáze klimakterického období určitému typu bolestivých pocitů v různých oblastech ženského těla. Takže v období před menopauzou, během kterého dochází k postupnému zastavení menstruační funkce ženského reprodukčního systému orgánů a přípravě na zánik plodnosti, se mohou cítit:

 1. Bolesti hlavy.
 2. Bolestivé pocity v oblasti svalových vláken a kloubů.
 3. Bolestivost v dolní části břicha a zad.

Další fáze klimakterického období - menopauza, může nastat s výskytem bolesti břicha během menopauzy, stejně jako v oblasti hlavy (hlavně v týlní a časové části), stejně jako v oblasti svalových vláken a kloubů. Kromě toho se může výrazně zvětšit velikost břicha..

Poslední postmenopauzální fáze menopauzy je charakterizována bolestmi kloubů a tvorbou migrén na pozadí prudkého poklesu obsahu vápníku v kostních částech skeletu. Mohou se mimo jiné objevit určité poruchy autonomního systému těla..

Bolest pokrývající dolní část břicha, stejně jako bolesti dolní části zad a menopauza - to vše je důsledkem úplné změny hormonálního pozadí v ženském těle spojené se zánikem reprodukční funkce vaječníků a prudkým poklesem úrovně produkce pohlavních hormonů estrogenu.

Navíc se mohou objevit bolesti v dolní části břicha na pozadí nadměrné fyzické námahy, stejně jako neustálých stresových situací a deprese.

Jaké jsou příčiny bolesti zad


Mohou při menopauze bolet dolní část zad a dolní část břicha? Ženy během změn souvisejících s věkem si stěžují na bolesti zad. Nedostatek vápníku a nedostatek estrogenu vede k tomu, že kostní tkáň ztenčuje.

S menopauzou spravedlivé pohlaví obvykle získává nadváhu. To vede ke zvýšení zatížení páteře a zejména její bederní oblasti..

Nejčastěji žena cítí bolest při zvedání těžkých pytlů a hlubokých ohybů. Koneckonců, v blízkosti páteře je spousta nervových zakončení..

Nemělo by však být vyloučeno, že bederní bolest byla vyvolána úplně jinými důvody. Může to být jeden z prvních příznaků závažných onemocnění: kýla páteře, osteochondróza, stejně jako onemocnění střev, ledvin a neuralgie. Pokud se tedy vyskytne bolest, neměli byste odkládat návštěvu lékaře, abyste stanovili přesnou diagnózu..

U kterého lékaře bych se měl objednat? Nejprve byste měli navštívit gynekologa a endokrinologa. Vyšetření, která provádějí, stejně jako výsledky ultrazvuku a krevních testů, buď umožní stanovit diagnózu, nebo se obrátit na konkrétního specialistu k potvrzení údajné nemoci.

Možné nemoci

Proč dolní část břicha a dolní části zad bolí při menopauze? Snížení imunity vedlo k rozvoji závažných gynekologických onemocnění.

Zvažte nejčastější onemocnění, která mají tyto příznaky.

Fibroidy dělohy

Na pozadí zvýšené hladiny estrogenu se mohou vyvinout děložní fibroidy, což je benigní zralý nádor vycházející ze stěn dělohy.


Myom dělohy se může nacházet na různých místech.

Vysoké hladiny ženského hormonu estrogenu jsou pozorovány během první fáze menopauzy - premenopauzy. Ve stejné fázi dochází k hormonální nerovnováze - hladina hormonů buď klesá, nebo stoupá.

Nejvíce ohrožené jsou ženy, které mají menopauzu po 50 letech.

Nemoc má následující příznaky:

 • bolest nebo paroxysmální bolest v dolní části břicha;
 • bolesti zad;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • zácpa.

Fibroidy velmi zřídka degenerují do maligního nádoru. Onemocnění je diagnostikováno na základě výsledků gynekologického vyšetření, ultrazvuku, MRI a dalších studií předepsaných lékařem v konkrétním případě.

Endometrióza

Onemocnění vyvolává hormonální nerovnováhu a nadváhu. Endometrióza je velmi časté gynekologické onemocnění, při kterém se buňky ve vnitřní vrstvě dělohy vyvíjejí mimo dělohu. Buňky endometria s tímto onemocněním se vyvíjejí v tloušťce svalové stěny dělohy, v pochvě, vejcovodech, vaječnících atd..

Nejběžnějším příznakem onemocnění je bolest v podbřišku během menstruace, která může vyzařovat do dolní části zad a křížové kosti. Bolest zad se může objevit několik dní před menstruací a může pokračovat i po jejím skončení. Žena pocítí bolest na konkrétním místě. Záleží na tom, kde přesně jsou endometriální buňky fixovány..

Praktický lékař, docent, učitel porodnictví, praxe 11 let.

Mezi typické příznaky patří: nespavost, bolesti hlavy, přetrvávající špatná nálada.

Dáma by také měla věnovat pozornost ještě jednomu příznaku - bohaté a prodloužené menstruaci, před a po, které jsou špinavé špinění. Diagnózu stanoví gynekolog po vyšetření, stejně jako výsledky ultrazvuku a dalších studií.


Endometrióza má několik možností.

Chronická salpingitida

Salpingitida je zánět vejcovodů. Během menopauzy se onemocnění často zesiluje. Zanícená trubice vyrušuje ženu v boční části, ale někdy vyzařuje do dolní části břicha nebo křížové kosti. Důležitým příznakem onemocnění je zvýšení tělesné teploty. Měli byste vědět, že nemusí dojít k žádnému výboji..


Jak vypadá tato nemoc?.

Pokud je onemocnění v chronické formě, teplota ne vždy stoupá..

Dámu budou rušit přetrvávající bolesti v podbřišku, které se zintenzivňují během menstruace, po pohlavním styku a podchlazení.

Kromě toho se žena cítí unavená kvůli chronickému onemocnění. Onemocnění je diagnostikováno gynekologem po vyšetření.

Někdy jsou předepsány další studie a testy.

Synechie děložní dutiny

Synechie v děloze jsou adheze, které vedou k částečnému nebo úplnému přemnožení dělohy.

Nemoc má následující příznaky:

 • bolest v dolní části břicha, která se zhoršuje před menstruací;
 • malá období, která jsou způsobena zhoršeným odtokem menstruační krve s adhezí v dolní části dělohy;
 • nedostatek menstruace.

Během menopauzy děloha atrofuje. Jinými slovy, zmenšuje se velikost. Tento proces může být doprovázen tvorbou adhezí. Zpočátku může být proces asymptomatický a poté se objeví bolest.

Pokud začne silná bolest, lékaři mají podezření na přítomnost tekutiny v děloze, která vyvolává zánětlivý proces. V takovém případě bude nutná hospitalizace..

Maligní nádory

Toto vážné onemocnění se u většiny žen vyvíjí asymptomaticky a teprve v posledních fázích se objevují bolesti, které se časem zesilují. U některých zástupců krásné poloviny lidstva, když se na vaječníku vytvoří nádor, se pravidelně objevují bolesti v dolní části břicha.

Proto by takový příznak měl upozornit a stát se důvodem k vyšetření gynekologem, jakož i k absolvování příslušných krevních testů.

Apendicitida

Nemělo by se zapomínat, že tahání bolesti v dolní části břicha je jedním z příznaků zánětu procesu tenkého střeva. Co dělat, pokud máte podezření na apendicitidu?

U této nemoci se provádí operace, někdy urgentní. Proto je třeba ženu poslat do nemocnice ke konečné diagnóze..

Proč žaludek bolí při menopauze?

Během menopauzy není bolest v děloze a pánevní oblasti bohužel neobvyklá. Příprava těla na menopauzu se stává hlavní příčinou bolesti v podbřišku - změny se více týkají reprodukčních orgánů. V děloze nahradí svalová vrstva pojivová tkáň, vaječníky se zmenší a endometrium zemře. Každý z těchto procesů se odráží v bolesti v pánevní oblasti. Někdy je zcela nemožné ji tolerovat bez léků proti bolesti..

S nástupem menopauzy může břicho bolet jako při menstruaci. Jaké jsou nejčastější příčiny tohoto jevu?

 1. Pomalý metabolismus je plný nesprávného fungování střev. Pokud při menopauze dolní část zad bolí nebo táhne dolní část břicha, lze diagnostikovat nadýmání, křeče v žaludku, zácpu a závažnější onemocnění trávicího systému..
 2. Bolí vás žaludek jako před menstruací? To znamená, že v reprodukčním systému dochází k narušení souvisejícím s věkem. Kromě toho je taková bolest v premenopauze a dokonce i ve stadiu menopauzy charakteristickým znakem nástupu menstruace, který již nepřichází podle plánu..
 3. Odpověď mozku na sníženou produkci estrogenů, které jsou odpovědné za mnoho aspektů zdraví, může být bolestivá v různých oblastech těla, ale bolest je obvykle lokalizována v břiše..

Pozor na objem břicha

Proč žaludek roste s menopauzou? Za prvé, ženy kvůli hormonální nerovnováze začnou přibírat na váze (někdy 8-10 kg). Za druhé, s rozvojem ascitu dochází k ostré břišní distenzi - hromadění tekutiny v břišní dutině mimo jakýkoli vnitřní orgán.


Kromě bolesti dolní části zad roste břicho?

Lékaři také nazývají ascites břišní vodnatelnost. Není to nezávislé onemocnění, ale doprovází mnoho nemocí. Ascites je nebezpečný, protože doprovází pouze závažné patologické stavy, které často ohrožují život pacienta.

Proto je velmi důležité znát příznaky tohoto onemocnění:

 1. Pacient má pocit roztažení břicha.
 2. Je doprovázeno bolestmi nejen břicha, ale i pánve.
 3. Objevují se problémy s plynatostí - v gastrointestinálním traktu se hromadí velké množství plynů. Dochází k nadýmání, otokům, bolestem.
 4. Žíly se objevují na povrchu oteklého břicha.
 5. Dušnost s obtížným dýcháním.
 6. Máte problémy s trávením a močením.
 7. Při menopauze u žen jsou možné záchvaty nevolnosti.
 8. V žaludku je těžkost.

Příznaky se samozřejmě začínají objevovat postupně. Žena by měla být upozorněna, že její chuť k jídlu klesá a její žaludek stále zvětšuje objem. Kromě toho dochází k nadýmání s úplným odmítnutím jíst..

U dospělých se ascites vyvíjí následovně: 70% s onemocněním jater, 10% s nádory, 5% se srdečním selháním, 15% - jiná onemocnění, včetně gynekologických.

Někdy se dámy začínají obávat rachotu v žaludku. Tento syndrom je obzvláště znepokojující, pokud pochází ze spodní části břicha. Jak odstranit tento projev? Může se objevit rachot v žaludku s banální touhou po osvěžení. Pokud se příznak opakuje a navíc ne vždy s těžkým hladem, musíte kontaktovat odborníka, aby zkontroloval žaludek a střeva.

bolestivé bolesti v dolní části břicha, jako během menstruace, s menopauzou u žen: příčiny a léčba

Během období zániku reprodukční funkce čelí ženy zdravotním problémům, zhoršení blahobytu. Lékaři identifikují několik důvodů pro vznik bolesti v podbřišku a výtoku u žen s menopauzou. Může to být vyvoláno přirozenými změnami v těle nebo určitými patologiemi..

Vlastnosti vzhledu bolesti


Menopauza a menopauza jsou pro tělo vážným testem. Prudce klesá hladina pohlavních hormonů, což narušuje práci vnitřních orgánů a hlavních systémů podporujících život. Děloha a vaječníky ztrácejí své normální funkce a mění se.
Na pozadí probíhajících změn čelí ženy následujícím nepříjemným příznakům:

 • zvýšené pocení, které je kombinováno s návaly horka (zejména v noci);
 • nepříjemný zápach z těla;
 • suchost sliznic (včetně v genitální oblasti);
 • přepětí krevního tlaku a tachykardie;
 • časté výkyvy nálady, sklon k depresi.

Při menopauze může být dolní část břicha vytažena, jako během menstruace, bolesti hlavy, kloubů.

Příčiny bolesti

Podobný stav je vyvolán psychosomatickými faktory nebo je vysvětlen přítomností patologií. V prvním případě je hlavní příčinou bolesti nedostatek estrogenu. Nedostatek hormonu způsobuje depresi, změny nálady. S nástupem menopauzy žena cítí strach o sebe a ostatní, může se obávat blížícího se stáří.

Zvýšený emoční stres způsobuje bolest v různých částech těla. Obzvláště často jsou lokalizovány v dolní části břicha a mohou se cítit jako menstruace. V tomto případě neexistují žádné patologické příčiny bolesti. Žena je považována za zcela zdravou, ale potřebuje psychologickou pomoc..

Fyziologické příčiny syndromu bolesti


Po nástupu menopauzy lze dolní část břicha vytáhnout kvůli gynekologickým onemocněním:

 • Endometrióza Je charakterizována proliferací endometriálních buněk mimo slizniční vrstvu dělohy. Syndrom bolesti se zvyšuje v období, kdy by měla být menstruace.
 • Fibroma. Benigní léze lokalizovaná ve stěně dělohy. Obvykle se nijak neprojevuje, ale při hormonální nerovnováze v těle může způsobit bolesti břicha.
 • Proces adheze. Je doprovázeno množením pojivové tkáně. V závažných případech jsou děloha, vaječníky a střevní kličky úzce propojeny, což vyvolává bolest a narušuje jejich fungování.
 • Zánět orgánů umístěných v pánvi. Problém se může projevit v děloze, vejcovodech, vaječnících.
 • Onkologická onemocnění. Břišní diskomfort se obvykle projevuje v pozdních stadiích rakoviny, kdy je léčba neúčinná.

Bolestivý syndrom se může objevit také v důsledku uretritidy, cystitidy. V některých případech se jedná o příznak ovariální cysty..

Vlastnosti vývoje nepříjemných pocitů


Kosti jsou s věkem méně husté a křehké

Bolestivost v břiše s menopauzou může mít tahavý charakter. Nepohodlí je také pozorováno v bederní oblasti. V tomto případě je problém vysvětlen přirozenými změnami v kostní tkáni a kloubech. Ztrácejí svoji sílu a pružnost. Kosti zároveň ztrácejí velké množství vápníku a stávají se pórovitějšími..

Bolestivé pocity v dolní části břicha, vyzařující nahoru, naznačují problémy s gastrointestinálním traktem. Tento stav je doprovázen nevolností, průjmem nebo zácpou, plynatostí, říháním. Tyto příznaky se zhoršují nesprávnou stravou, po přejídání nebo požití alkoholu.

Pokud se bolest objeví hlavně při močení, je podezření na cystitidu. Krev se nachází v moči, je možné zvýšení tělesné teploty. Zánětlivé onemocnění pánve doprovází hojný vaginální výtok - obvykle ve formě hlenu.

Způsoby, jak tento stav ulehčit


Chcete-li se zbavit bolesti, musíte určit příčinu jejího výskytu. Jinak nemusí být vybraná léčba účinná. Žena musí navštívit lékaře, který předepíše řadu testů. Je nutné určit stav hormonálního pozadí, obecné ukazatele krve, moči, provést ultrazvuk vnitřních orgánů. Nejprve musí lékař vyloučit onkologii, přítomnost formací v malé pánvi a jakékoli zánětlivé procesy. K detekci artritidy a osteoporózy jsou nutné testy.

Bolest v podbřišku během menopauzy - léčba problému

Bolest v dolní části břicha během menopauzy - léčba se provádí po laboratorních a instrumentálních testech prokazujících přítomnost defektů.

Obvykle fyziologická příčina, která nevyžaduje léčbu nebo chirurgický zákrok.

Jak dlouho máte tento bolestivý syndrom??

 • Několik dní (25%, 720)

Celkový počet voličů: 2 828

 • Léčba bolesti dolní části břicha během menopauzy
 • Proč jsou bolesti v dolní části břicha u žen s menopauzou
 • Čtení knih jako léčba
 • Co říká tupá, tahová, přesná nebo řezná bolest
 • Když potřebujete urgentně jít do nemocnice
 • Léky proti bolesti
 • Preventivní opatření k prevenci příznaků bolesti
 • Co naznačuje náhlá bolest?
 • Co vyžaduje zvláštní pozornost

Léčba bolesti dolní části břicha během menopauzy

Když žena začne menopauzu, mění se hormonální pozadí. To znamená, že množství estrogenu je sníženo. Už žádné menstruační krvácení.

Sliznice dělohy není odmítnuta, nejsou uvolňována vajíčka. Pacient ztrácí funkci početí. Proces je řízen endokrinním systémem a mozkem.

To vede k následujícím změnám v těle, které nejsou vždy příznivé:

 • pokles hladiny vápníku, který vyvolává osteoporózu, kosti křehnou, jsou náchylné k poškození a zlomeninám;
 • normální metabolismus zpomaluje v kloubech, častěji se tvoří artritida, artróza;
 • hormonální výkyvy vyvolávají návaly horka, zřídka bolestivost v břišní oblasti;
 • ztráta plodnosti.

Pokud je zdravotní stav ženy stabilní, není léčba nutná. S náhlými změnami krevního tlaku, extrémním teplem se používá hormonální substituční terapie (HRT). Ne všichni pacienti se k němu uchylují, ale lidé s rizikem rozvoje nemocí na pozadí vznikající menopauzy.

Kromě užívání pohlavních hormonů budete potřebovat další léky:

 • komplex vitamínů, minerálů pro posílení imunitního systému, pohybového aparátu;
 • injekce vápníku, dalších látek ke zlepšení stavu kostní tkáně;
 • eliminace infekčního agens antibiotiky, antiseptiky, antivirotiky, fungicidy;
 • odstranění zánětu steroidy a NSAID;
 • léky proti bolesti (antispazmodika, analgetika, opioidy) při absenci schopnosti snášet bolestivé pocity.

Používá se fyzioterapie. Pomocí magnetu, laseru, ultrafialového záření se postižená oblast zahřívá, například dolní část zad, svaly. Zlepšuje zásobování krví, obnovu buněčného složení.

Proč jsou bolesti v dolní části břicha u žen s menopauzou

Obvykle břicho táhne kvůli fyziologickým faktorům. Pak je léčba kontraindikována..

Existuje řada patologií, které vedou k dlouhodobému nepohodlí:

 • infekce viry, plísněmi, bakteriemi pohlavním stykem nebo šířením ze sousedních tkání (chlamydie, stafylokoková infekce, opar, kandidóza) - z pochvy je výtok s nepříjemným zápachem;
 • zhoršení krevního oběhu v důsledku změn v žilách a arteriálních cévách;
 • mohou se tvořit záněty dělohy, vaječníků, vejcovodů, pochvy, srůsty;
 • vývoj nádoru, který je typický pro ženy během menopauzy (novotvar je maligní nebo benigní povahy);
 • polycystický vaječník;
 • patologie sousedních orgánů, vyvolávající bolestivý příznak podle typu porušení v reprodukčním systému.

Pokud to není kontraindikováno, během období projevu nemoci zůstávají fyzicky aktivní. Racionální cvičení udržuje normální systémový průtok krve a udržuje svalový tonus. Nezapomeňte na užívání předepsaných léků.

Čtení knih jako léčba

Je důležité udržovat nejen normální fyzickou pohodu, ale také psychickou. Aby nebyli zavěšeni na nalezenou patologii, dělají své oblíbené akce. Například čtou knihy. Pomáhají relaxovat, zlepšovat náladu. Pokud je školení pro pacientku kontraindikováno, je pro ni vhodné číst literaturu..

Co říká tupá, tahová, přesná nebo řezná bolest

Každá pátá žena na světě čelí obtížné menstruaci. Důvody jsou různé. Mohou jednoduše způsobit nepohodlí nebo vážné účinky na zdraví..

Menstruace začíná v důsledku přirozené obnovy endometria - výstelky dělohy. Mrtvý a již zbytečný epitel je odstraněn směrem ven kontrakcí jeho svalů.

Dochází k nedobrovolné kompresi krevních cév a nervových zakončení, což způsobuje bolestivý pocit v dolní části břicha.

Bolestivé příznaky se objevují před nástupem kritických dnů a pokračují v narušení v prvních dvou dnech od jejich nástupu. Další nepohodlí je pociťováno v křížové kosti a dolní části zad. Tyto příznaky jsou přirozené a obvyklé. Rychle projíždějí, aniž by svého majitele trápili..

Další bolestivost, která se objevuje během tohoto období, naznačuje patologii - dysmenorea. Toto je název pro velmi výraznou bolestivou menstruaci. V některých případech vyžaduje zvláštní přístup a předepisuje léčebný postup..

Dysmenorea má dvě formy:

 1. Hlavní. Souvisí s funkčními změnami v ženském těle. Začíná se projevovat přibližně dva roky po pubertě dívky, kdy se cyklus normalizuje a ovulace se stává pravidelnou. Míra nepohodlí klesá po narození prvního dítěte. Důvodem mohou být další změny v těle, které nejsou spojeny s nemocemi. Mezi ně patří: použití spirály, potrat a výsledné adheze a jizvy, nesprávné umístění dělohy. Nečinnost se stává provokujícím faktorem ve vývoji dysmenorey.
 2. Sekundární. Toto je dysmenorea, která se objevuje v průběhu let. Jeho výskyt je spojen s patologickými poruchami genitálií, průběhem nemocí. Odchylky mají často vegetativní-vaskulární orientaci, která je vyjádřena zvýšeným pocením, závratěmi. Porušení normálního fungování srdce: tachykardie, arytmie - může také způsobit rozvoj sekundární dysmenorey. Mezi další možné důvody jejího vývoje patří endometrióza, fibroidy, zánět pánve, komplikované mimoděložní těhotenství. Silná bolest je způsobena polypy, cystickými formacemi v děloze. Získaná dysmenorea je zvláště častá u žen, které dosáhly věku třiceti..

S ohledem na zvláštnosti bolesti existují čtyři typy dysmenorey:

 1. Nula. Slabé bolestivé projevy. Není nutný žádný lék proti bolesti.
 2. Za prvé. Bolest, tahání, ale snesitelná bolest. Je doprovázena depresivní náladou, migrénou, poruchami práce zažívacích orgánů. Analgetikum zcela eliminuje malátnost.
 3. Druhý. Útoky jsou dlouhé a silné. Žena cítí slabost, závratě, zimnici, nevolnost. Objeví se hněv a podráždění. Úleva od bolesti pomocí léků a sedativ.
 4. Třetí. Akutní kontrakce se koncentrují v dolní části břicha tři dny před menstruací a pokračují až do jejího konce. Teplota těla stoupá, hlava svírá svěrák. Zvýšená tachykardie, nepravidelnosti srdečního rytmu, možná pocit svírání v srdci. Pracovní kapacita je ztracena. Obecný stav komplexu může vést k mdlobám. Analgetika situaci neřeší.

Nepříjemné pocity mají jinou symptomatickou povahu: tahání, bodání, řezání, kontrakce. Faktory, které nezávisí na osobě, se stávají příčinou jejich výskytu..

Dědičnost, přecitlivělost na změny, nedostatek vitamínů, hormonální poruchy. Existuje mnoho podmínek, které ovlivňují povahu průběhu menstruace. Je důležité určit, kdy je nutný zásah specialisty.

Když potřebujete urgentně jít do nemocnice

Syndrom abnormálního děložního krvácení se stává signálem pro povinné vyhledání lékařské pomoci.

Tento stav lze určit podle následujících příznaků:

 1. Doba trvání. Menstruace, která trvá déle než sedm dní, je neobvyklá.
 2. Snížená vitalita. Depresivní účinek na výkon, zvýšená únava, křečové záchvaty, nevolnost.
 3. Intenzita. Nadměrné vypouštění, kdy je třeba hygienické výrobky měnit každou hodinu nebo dokonce častěji, signalizuje anomálii. Tento stav je nepříjemný a vytváří riziko vysoké ztráty krve, která může vést k rozvoji anémie.
 4. Hojnost. Ve výtoku jsou velké krevní sraženiny o průměru čtyř centimetrů - důvod k návštěvě lékaře.

Zřejmými příznaky závažných poruch jsou nesnesitelné, těžko obstojitelné útoky trvající déle než dva dny. Žena ztrácí schopnost pracovat a je nucena zůstat doma.

Vysokou ztrátu krve lze pochopit bodavým pocitem pokrývajícím břicho na pozadí závratí.

Léky proti bolesti

Dysmenorea postihuje 90% z celkového počtu všech žen. V zásadě se jedná o lidi ve věku od 18 do 35 let. Bolesti jsou tak nesnesitelné, že se neobejdete bez užívání drog, které je zastaví. Je nemožné jen tak nehybně sedět, pokrývají celé tělo i mysl. Síla oslabuje a zvyšuje se podrážděnost.

Spása při užívání léků:

 • nenarkotická analgetika;
 • nesteroidní protizánětlivé léky;
 • antispazmodika.

Narkotická analgetika jsou nejslabší léky proti bolesti ve svém účinku. Eliminují obvyklá menstruační onemocnění v žaludku.

Základní, často používané:

 • Analgin;
 • Spazgan;
 • Spazmalgon;
 • Baralgin;
 • Revalgin;
 • Maxigan.

Léky skupiny NSAID dobře uklidňují nepohodlí, potlačují zánět. Největší efekt bude zajištěn tím, že si je vezmete pár dní před očekávaným obdobím. Léky jsou předepisovány, když pacient odmítá hormonální léky nebo existují individuální kontraindikace takové léčby.

Nejčastěji používané nesteroidní:

 1. Dialrapid. Rychle působící lék, který má znatelný účinek do pěti minut. Potlačuje negativní pocity jakékoli intenzity.
 2. Ibuprofen. Snižuje tlak v děloze, což snižuje frekvenci jejích kontrakcí. Četnost přijetí - třikrát denně, vždy po jídle.
 3. Ketoprofen. Má podobný účinek jako diklofenak. Účinky - inhibice produkce prostaglandinů a oslabení kontrakce dělohy. Užívejte dvě až čtyři kapsle denně. Kontraindikováno pro léčbu pacientů trpících gastrointestinálním zánětem, poruchou funkce jater, hemofilií.
 4. Naproxen. Užívejte dvakrát denně. Omezení použití: laktace, bronchospazmus, ulcerózní léze gastrointestinálního traktu. Léky s podobným účinkem: Nalgezin, Sanaprox, Apranaks. Pronaxen.
 5. Indomethacin. Vytváří analgetický účinek, bojuje proti zánětu, snižuje horečku. Lék přechází do mateřského mléka, což vyžaduje, abyste přestali krmit nebo zvolili jiný lék.
 6. Piroxikam. K dispozici v různých formách: tablety, kapsle, gel, čípky. Analgetický účinek je patrný po půl hodině a trvá až jeden den. Zmírňuje horečku, zánět, úlevu od bolesti.
 7. Ketolong. Má vysokou výraznou analgetickou aktivitu. Eliminuje intenzivní bolest.
 8. Paracetamol. Má terapeutický účinek v případě mírných, středně bolestivých onemocnění. Povoleno až čtyři tablety denně. Kontraindikace při výběru paracetamolu jsou přítomnost závislosti na alkoholu, patologické změny v orgánech jater a ledvin.
 9. Diklofenak. Oslabuje syntézu prostaglandinů. Nedoporučuje se užívat diklofenak pro gastrointestinální záněty, astma. Užívejte až třikrát denně. Existují analogy diklofenaku: Voltaren, Diklovit, Naklofen, Rapten.

Nejbezpečnějšími NSAID jsou vzhledem k jejich vedlejším účinkům ibuprofen a paracetamol. Kombinované léky obsahující obě tyto látky mají pomoci zastavit menstruační bolest..

Tyto zahrnují:

 • Hayrumat;
 • Další;
 • Brustan;
 • Ibuklin.

Spazmolytika uvolňují svalovou tkáň dělohy. Jejich působení je zaměřeno na oslabení křečí, ke kterému dochází pod vlivem prostaglandinů, ve velkém množství uvolňovaném během menstruace..

 1. Ne-shpa. Jeden z nejčastěji používaných léků. U srdečních onemocnění, intolerance laktózy, období laktace se doporučuje užívání podobných léků, včetně: Unispaz, Spakovin, Spazmonet.
 2. Drotaverinum. Myotropní antispazmodikum. Zmírňuje neurogenní a svalové křeče vnitřních orgánů. Má vazodilatační účinek, který zlepšuje proces přívodu krve do tkání.
 3. Papaverin. Zakázáno pro glaukom, srdeční blok.
 4. Galidor. Má antispazmodický a sedativní účinek. Kontraindikováno u citlivosti na epileptické záchvaty.
 5. Buscopan. Silný lék.

Nežádoucí účinky antispazmodik jsou vyjádřeny alergiemi, nevolností, závratěmi, migrénou, selháním defekace.

Nesnesitelná bolest, kterou nelze zmírnit pomocí známých drog, vyžaduje použití silných léků. Jsou k dispozici ve formě čípků a tablet..

Nejsilnější svíčky:

 • Mexalen;
 • Efferalgan;
 • Miralgan;
 • Tylenol;
 • Baralgin;
 • Akamol-Teva.

Silné tabletové přípravky:

 • Ketanov:
 • Ketonal;
 • Combispasm;
 • Menalgin;
 • Nise;
 • Novalgin;
 • Nurofen;
 • Solpadein;
 • Spazmalgon;
 • Tempalgin.

Účinné léky proti bolesti jsou předepsány lékařem po vyšetření a stanovení příčin vzniku dysmenorey.

Preventivní opatření k prevenci příznaků bolesti

Dodržování správné stravy a životního stylu pomůže snížit bolest v břiše a zabránit narušení menstruačních pocitů..

 • vzdát se alkoholu;
 • zavést vitamin C - citron s dietou;
 • v předvečer menstruace dočasně vyjměte maso a mléčné výrobky, smažené a solené ze stravy;
 • omezit cukr;
 • nahradit čaj a silnou kávu vitaminovými zeleninovými džusy;
 • vyhnout se stresu;
 • užívejte vitamíny E a B;
 • nechladit;
 • Dělat jógu;
 • navštívit bazén;
 • vést aktivní život.

Stojí za to vzdát se potravin, které provokují nadýmání. Doporučuje se jíst čokoládu, je zodpovědná za produkci endorfinů v těle. Vápník a hořčík mají blahodárný vliv na pohodu v pravidelných dnech žen.

Existují i ​​jiné metody, jejichž použití uvolňuje napnuté břišní svaly, zmírňuje napětí a bolestivost. Jejich použití je účinné při absenci patologií, kdy periodická bolest není spojena s přítomností onemocnění..

Hlavní metody používané doma:

 1. Teplá sprcha. Uvolňuje svaly, rozšiřuje cévy.
 2. Embryo pozice. Chcete-li to udělat, ležet na boku v rovině, musíte přitlačit nohy na břicho.
 3. Jednoduchá fyzická cvičení: ohyby v různých směrech, kruhová rotace těla.
 4. Uklidňující bylinný čaj z heřmánku nebo máty s přidaným medem.
 5. Napuštěné bylinky petržel, jahody.
 6. Ledový balíček. Aplikujte na spodní část nemocného břicha se silným krvácením.
 7. Masáž. Provádějte lehké pohyby ve směru hodinových ručiček, zachycujte území břicha a dolní části zad. Zmírňuje křeče a uvolňuje svalové napětí.
 8. Mořská sůl. Relaxační krátkodobé koupele s jeho přídavkem jsou účinné. Z důvodu prevence se užívají před a po menstruaci. Komprese s léčivou solí aplikovanou na spodní část břicha jsou účinné v kritických dnech.
 9. Esenciální olej. Vmasírujte do křížové kosti a dolní části břicha dvakrát denně. Proveďte postup předem, dva dny před vypuštěním a další tři dny.

Jako prevence dysmenorey se doporučuje návštěva bazénu. Plavání uvolňuje pánevní svaly, uvolňuje napětí. Tělo produkuje hormony radosti - endorfiny.

Mají analgetický účinek na člověka a snižují citlivost. Je dobré cvičit každý den, zejména protahovací cvičení. Svaly se stanou pružnými a menstruace je uvolněnější.

Co naznačuje náhlá bolest?

Náhlá ostrá bolest, která se liší svou silou od dříve zkušené, na pozadí měsíčního ženského krevního výtoku, může být známkou tvorby nádoru.

Při mimoděložním těhotenství se často vyskytují ostré kontrakce.

Oba případy vyžadují včasné vyšetření u gynekologa.

Co vyžaduje zvláštní pozornost

Každá žena by měla pečlivě sledovat průběh svého měsíčního cyklu. Jeho změny, výskyt silné bolesti, abnormální krvácení by měly být varovány.

Příznaky vyžadující zvýšenou pozornost ženy během menstruace:

 • neočekávané zvýšení objemu výboje v kombinaci s neuspořádaným cyklem;
 • rostoucí nepohodlí;
 • nedávný porod, včetně císařského řezu;
 • měsíční zvýšení ztráty krve;
 • období kojení;
 • nedávný potrat, čištění dělohy;
 • přítomnost atypických sekrecí v celkové hmotnosti.

Při dodržování těchto znaků se doporučuje kontaktovat lékaře. To pomůže uklidnit se při absenci nemoci nebo zahájit léčbu včas, jakmile se objeví..

Řada závažných onemocnění je asymptomatických. Chronické záněty, nádory lze vyjádřit pouze jako bolestivý syndrom bez doprovodných příznaků.

Jeden nebo více symptomatických příznaků abnormální menstruace, které se vyskytují, vyžadují pozornost. Včasná léčba odstraní nepohodlí v kritických dnech a zabrání možnému rozvoji negativních důsledků.

Pro mnohé bude těžké uvěřit, ale tento typ věštění je v současnosti zcela běžný. O menstruaci existuje obrovské množství lidových znamení a přesvědčení, kterým moderní dívky zcela důvěřují..