Proč bolí dolní část zad během menstruace

Nepříjemné pocity v kritických dnech jsou známé všem ženám. Bolest na hrudi a dolní části břicha, podrážděnost, střevní potíže a bolesti v dolní části zad jsou tak silné, že nutí všechno odložit.

Často se objevují nepříjemné příznaky před nástupem menstruace a postupně odezní samy. Pokud však dolní část zad během menstruace neustále bolí, musíte se poradit s lékařem a zjistit, jaký je důvod tohoto stavu. Možná prostřednictvím tohoto znamení tělo signalizuje poruchu reprodukčního systému..

Bolest dolní části zad s menstruací jako varianta normy

Drobné nepohodlí v prvních dnech krvácení je považováno za normální. S pomocí menstruace se děloha zbavuje endometria, které nebylo nutné kvůli nedostatku těhotenství.

Fyziologický proces může být doprovázen mírnou bolestí v bederní páteři. Bolest zad se během menstruace zpravidla vyskytuje v důsledku zvýšené produkce prostaglandinů, které aktivují kontraktilní funkci dělohy. Bolestivý pocit se šíří z pohlavního orgánu do různých částí těla.

Za normálních okolností mohou bolesti dolní části zad během menstruace mít také takové rysy struktury a umístění dělohy. Orgán vytlačený dozadu stlačuje nervová zakončení a vyvolává bolest na několika místech najednou:

 • Podbřišek.
 • Sacrum.
 • Bederní oblast.

Třetí odpovědí na otázku, proč během menstruace bolí žaludek a dolní část zad, pokud nezohledníte patologické faktory, bude účinek estrogenu. Sexuální hormon zvyšuje citlivost receptoru a udržuje svaly v dobré kondici. Napětí pánevních svalů v závislosti na jeho intenzitě vyvolává v kritických dnech mírnou nebo silnou bolest.

Čtvrtým faktorem je zvedání těžkých předmětů a jejich přenášení na velké vzdálenosti. Pokud jsou dívky z důvodu domácích nebo pracovních povinností neustále v kontaktu s váhami, vede zátěž k tomu, že se děloha posune dolů a během menstruačního krvácení bolí dolní část zad.

Pokud záda nesnesitelně bolí během menstruace u ženy, která používá nitroděložní tělísko, může to znamenat nesprávnou instalaci přípravku. Pokud nepohodlí doprovází veškerou menstruaci od okamžiku zavedení nitroděložního tělíska, je třeba situaci projednat s gynekologem a zvolit jinou metodu antikoncepce.

Povaha bolesti dolní části zad

Průzkum pacientů ukazuje, že bolesti dolní části zad během menstruace se liší v pocitech:

 1. Ostrý.
 2. Bolest.
 3. Tahání.
 4. Ozařování končetiny.
 5. Dočasné nebo trvalé.

Kromě bolesti zaznamenávají ženy i další příznaky - nevolnost, slabost, průjem, závratě, rychlou únavu, bolesti na hrudi a zvýšenou podrážděnost. Některé dívky mají dávivý reflex, jejich tělesná teplota stoupá a chronická onemocnění se zhoršují..

Chcete-li zjistit, proč vás bolí záda ve dnech menstruace, pomůže vám vyšetření štítné žlázy. Pokud je příčinou poruchy patologie endokrinního systému, nesprávně fungující štítná žláza mění správný poměr hormonů. Výsledkem je, že kritické dny jsou bolestivé a dochází k vážným odchylkám..

Pokud záda silně bolí a teplota těla během menstruace stoupne na 37,5 ° C, může to znamenat infekci pánevních orgánů a rozvoj zánětlivého procesu. V této situaci byste neměli váhat - potřebujete pomoc lékaře.

Bohužel však ženy v kritických dnech ignorují špatné zdraví a klasifikují tento nebo ten jev jako příznaky PMS. Normálně by menstruace neměla zhoršovat kvalitu života. Pokud tedy bolavá dolní část zad způsobuje velké utrpení, měli byste kontaktovat gynekologa a podstoupit odpovídající léčbu..

Aby bylo možné diagnostikovat bolesti dolní části zad během menstruace, pacienti podstupují krevní testy - obecné, hormonální, biochemické. V laboratorních podmínkách se vyšetřuje vaginální nátěr, provádí se hystero- a laparoskopie, provádí se ultrazvuk vnitřních pohlavních orgánů a břišních orgánů. Na základě výsledků komplexního vyšetření stanoví odborník diagnózu a vysvětlí, proč dolní část zad začala bolet během menstruace.

Je nemožné brát léky proti bolesti jako samoléčbu, protože nejprve musíte zjistit, odkud pochází lumbago v dolní části zad a tahání vyzařujících bolestí v menstruačním období.

Patologické příčiny bolesti dolní části zad během menstruace

Vzhledem k tomu, že menstruační proces je spojen s reprodukčním systémem, je třeba v něm nejprve hledat příčiny bolesti dolní části zad..

Když v kritických dnech bolí záda, lze v gynekologii detekovat následující nemoci:

 • Oophoritida.
 • Adnexitida.
 • Adheze.
 • Nádory.
 • Endometrióza.
 • Endometritida.
 • Salpingitida.

Nemoci ovlivňují frekvenci cyklu a zvyšují nepohodlí v době krvácení. Pokud jde o samotnou záda, může reagovat na menstruaci bolestí z vlastních důvodů. Jedná se o ischias, hernii disku, osteochondrózu, spondyloartrózu. Patologie omezují pohyblivost bederní páteře, vedou k necitlivosti nohou a napětí páteřních svalů. Z páteře může bolest vyzařovat do hýždí.

Močový systém má také svoji roli. Pokud jsou ledviny a jiné orgány nezdravé, proces se během menstruace zintenzivňuje a dochází k nepohodlí v bederní oblasti. Důvody, proč bolesti zad ve dnech menstruace budou následující:

 1. Urolitiáza - pevné prvky v ledvinách.
 2. Cystitida - zánět močového měchýře.
 3. Pyelonefritida je infekční proces.
 4. Glomerulonefritida - zánět imunoalergické etiologie.
 5. Vezikoureterální reflux - abnormální tok moči.

Pokud dolní část zad táhne během menstruace kvůli onemocněním páteře, pacient je odeslán na CT, MRI a rentgen bederní páteře. Urologická onemocnění jsou diagnostikována pomocí analýzy moči, cystoskopie, ultrazvuku ledvin a dalších studií.

Léčba

Lékař vám řekne, co máte dělat, pokud vás během menstruace bolí dolní část zad. Způsob léčby závisí na příčině, která způsobila syndrom. Nemoci močového systému a zánětlivé procesy v malé pánvi zastavují protizánětlivé a antibakteriální látky. Účinek je fixován imunomodulátory. Endometrióza je léčena kombinovanou antikoncepcí.

Onemocnění páteře vyžadují specifickou terapii. Léčba se provádí komplexním způsobem s použitím léků různých skupin:

 • Hormony - injekcí.
 • Analgetika - pro blokády.
 • Nesteroidní - ke zmírnění zánětu.
 • Svalové relaxanci - blokátory neuromuskulárních impulsů.
 • Hondoprotektory - k obnovení funkcí meziobratlových plotének.

S nedostatkem vápníku v těle bolí dolní část zad během menstruace silněji. Při rozhodování o tom, jak zmírnit bolest, je třeba vzít v úvahu tento faktor a strava je nasycena fermentovanými mléčnými výrobky. Z léků proti bolesti a spazmolytik můžete vzít Ketanov, Ibuprofen, No-shpu, Spazgan. Při absenci rostlinné alergie pomohou zmírnit pohodu infuze kořenů elecampanu, přesličky, bylinného čaje s mátou peprnou, heřmánku, kořenů kozlíku lékařského..

Z fyzioterapeutických metod přinese úlevu akupunktura, akupresura, elektroforéza s novokainem v oblasti solárního plexu.

Dolní část zad bolí během menstruace

Menstruace se u žen liší. Vše závisí na individuálních charakteristikách organismu. Některé ženy nepociťují žádné nepohodlí, jiné leží téměř týden v posteli. Docela často je menstruace doprovázena bolestí ve vaječníkové zóně, která vyzařuje do bederní oblasti. Jaký je důvod tohoto jevu a je možné se ho zbavit?

Proč bolí dolní část zad během kritických dnů?

Během menstruace se mění hormony a stahují se svaly v děloze. Žena může mít bolesti dolní části zad před nebo po menstruaci. Tento jev se nazývá dysmenorea. Pokud jsou nervy citlivé na bolesti dolní části zad během menstruace. Bolestivý syndrom vyvolává také hyperaktivní štítná žláza. Další důvody:

přebytečná tekutina v tkáních;

obnova děložní výstelky;

svalové křeče v dolní části zad;

zánětlivé procesy v těle;

patologická struktura orgánů reprodukčního systému;

anatomické rysy umístění dělohy;

Příčinu bolesti dolní části zad před menstruací lze určit podle její povahy. Pokud se jedná o strnulou bolest, pak je výsledkem kontrakcí dělohy a je variantou normy. Ve většině případů je však bolest spojena s fyziologickými a hormonálními změnami. Například se zvýšením produkce prostaglandinů, které pomáhají regulovat fyziologické procesy v těle a ovlivňovat nervová zakončení. Estrogen může také zvýšit citlivost receptorů, jejichž množství v těle ženy v reprodukčním věku je poměrně vysoké. Dysmenorea je primární a sekundární. U primární dysmenorey má bolesti dolní části zad před menstruací následující důvody:

nepříznivé ekologické prostředí;

patologie reprodukčního systému;

zánětlivé procesy v těle;

A dalším důvodem, který odpovídá na otázku „proč bolí dolní část zad během menstruace“, je předmenstruační syndrom.

Nemoci, při kterých může během menstruace bolet záda

Během intermenstruačního období se často neobjevují bolestivé klinické příznaky nebezpečných onemocnění. Pokud vás bolí záda před menstruací, váš spánek je narušen a začala prudká ztráta hmotnosti, všechny tyto příznaky naznačují poruchu funkce štítné žlázy. Další patologie, které vyvolávají nepohodlí:

ovariální krvácení.

Pokud dolní část zad bolí se zpožděním menstruace, může to být důsledek průběhu těchto onemocnění:

zánět vejcovodu;

V každém případě je nutná konzultace s gynekologem. Normálně by vaše menstruace měla být bezbolestná. Lékař by měl také vědět o intenzitě pocitů bolesti, jejich trvání a frekvenci. V některých případech není bolestivý stav důsledkem onemocnění reprodukčního systému. Mohou to být další patologie:

Obvykle jsou výše uvedené patologie charakterizovány nejen bolestí zad, ale také dalšími příznaky..

Jak se vypořádat s bolestí?

Před zahájením léčby syndromu bolesti je vhodné navštívit lékaře a podstoupit kompletní vyšetření. Pokud se léčí hlavní příčina bolesti, pak by nepohodlí během menstruace mělo zmizet. Kromě léků pomáhají následující metody:

Jóga. Pomáhá zmírnit svalové křeče. Nemůžete dělat obrácené pózy, kde je hlava pod pánví.

Meditace - uvolňuje napětí a podporuje relaxaci.

Relaxace. Spánek a odpočinek mohou pomoci zmírnit nepohodlí.

Teplo. Horký čaj, teplá postel a vyhřívací polštář uvolňují křeče. Můžete si vzít teplou koupel, ale bez pěny a soli.

Postoj plodu pomůže poněkud snížit bolest. Pokud potřebujete jít ven, je vhodné se oblékat teple. Oblečení by nemělo svírat pánev a nohy. Pokud vás během menstruace bolí záda, pomohou vám následující metody:

fyzická aktivita (v intermenstruačním období);

odmítnutí špatných návyků.

Aby nedošlo k vyvolání silné bolesti během menstruace, není žádoucí:

navštívit bazén a saunu;

pití kyselých nápojů, jako je limonáda.

Bohužel je nemožné zbavit se bolesti navždy. Každá žena do určité míry prožívá během menstruace nepohodlí. Existuje operace, která ničí nervy v děloze. Účinek z toho však bude minimální, ale riziko negativních důsledků je vysoké..

Léky na úlevu od bolesti

Když bolí záda před menstruací, první pomocí budou nesteroidní protizánětlivé léky. Působí na prostaglandiny, které jsou ve většině případů příčinou bolesti. V lékárně si můžete koupit:

Další účinné léky:

No-shpa také pomůže zmírnit křeč. Ale tento lék patří k antispazmodikům a na rozdíl od NSAID neovlivňuje příčinu bolesti. Pokud dolní část zad táhne před menstruací, můžete použít analgetika, zejména Analgin. Jedná se o slabé léky, ale nemají téměř žádné vedlejší účinky. Odborníci obvykle doporučují nesteroidní protizánětlivé léky. Nejúčinnější jsou opioidní léky. Rychle zmírňují bolest, ale mohou vyvolat závislost, protože jsou klasifikovány jako skupina narkotik. Při silné bolesti se používají injekce:

Hormonální perorální kontraceptiva ovlivňují hladinu prostaglandinů svou schopností vytvářet umělý menstruační cyklus. Proto bolest zmizí. Seznam léků:

Injekce a cívky mají stejný účinek. Chcete-li uklidnit nervový systém, můžete vypít valerián nebo Novo-passit.

Speciální sada cvičení v kritických dnech

Neexistují prakticky žádné kontraindikace pro sportování. Můžete cvičit i během kritických dnů, ale cvičte jen některá cvičení. Pokud provádíte komplex dvakrát týdně, účinek lze pocítit za měsíc. Tato cvičení jsou celkem jednoduchá:

Výchozí pozice - chodidla na šířku ramen, mírně pokrčte kolena, položte ruce na pánev. Při vdechování napněte gluteální svaly a svaly perinea. V tomto případě je pánev zasunuta pod sebe. Uvolněte se při výdechu. Opakujte 7-8krát.

Nohy na šířku ramen, trochu se posaďte, záda rovně, ruce na opasku. Osm s pánví v jedné a druhé straně 10-15krát.

Roztáhněte nohy širší, ruce na opasku, záda rovně. Přesunutí tělesné hmotnosti na jednu a druhou stranu. Jedna noha se ohýbá v koleni, druhá zůstává rovná. Dýchá klidně.

Lehněte si na záda, paže podél těla. Pokrčte kolena a obejměte je rukama. Zvedněte hlavu a lopatky blíže ke kolenům a začněte se houpat. Opakujte 6-7krát.

Motýlí pozice. Sedněte si na hýždě, chodidla k sobě, kolena od sebe. Pokud jsou kyčelní klouby špatně otevřené, můžete chodidlami mírně pohnout dopředu. Popadněte ponožky rukama a co nejvíce narovnejte záda. Hluboké dýchání, držte 2-3 minuty.

Sedněte si na nohy, kolena od sebe, chodidla k sobě. Nádech - paže nahoru, výdech - náklon do strany. Opakujte ve dvou směrech 6-7krát.

Žába představovat. Squat dolů. Pomalu se rozdělte na kolena. Nohy by měly být navzájem rovnoběžné. Položte ruce na předloktí. Ujistěte se, že v dolní části zad nedochází k vychýlení. Trvejte 30 sekund.

Břišní tanec je považován za velmi prospěšný pro zdraví žen. Pokud vás bolí záda před menstruací, je vhodné nedělat silová cvičení. Nejlépe se hodí protahovací komplex. Doporučuje se také používat gymnastické míče. Pomáhají uvolnit dolní část zad.

Lidové léky na pomoc

Aby ženy nepolykaly pilulky, používají staré léky - bylinné odvarky. Pokud po menstruaci táhne dolní část břicha a dolní části zad, pomohou následující metody tradiční medicíny:

20 gramů rostliny (suché a drcené), nalijte sklenici vroucí vody. Zakryjte a nechte působit 3 hodiny. Kmen.

1 lžíce třikrát denně

Nalijte 1 polévkovou lžíci (500 ml) vroucí vodou. Udržujte ve vodní lázni po dobu čtvrt hodiny, pak dalších 30 minut pod víkem.

1 lžíce třikrát denně

Na čajovou lžičku drceného kořene nalijte 150 ml vody. Po varu udržujte v ohni dalších 5 minut, nechte 2 hodiny napnout

Pijte půl sklenice dvakrát denně týdně před menstruací

Používají se také různé bylinné přípravky, jako je kořen kozlíku lékařského, máta a heřmánek. Pokud po menstruaci táhne dolní část břicha a dolní část zad, pomohou vám následující bylinky:

Recepty tradiční medicíny je třeba používat opatrně, protože některé bylinky mají různé účinky. Pokud byla vaše menstruace po celý život bezbolestná a náhle se u vás vyskytly silné bolesti dolní části zad, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Prevence

Odpovězte na otázku „Proč bolí záda během menstruace?“ může pouze kvalifikovaný odborník. Aby se však tomuto problému zabránilo, může každá žena uplatnit několik preventivních opatření:

pravidelně vyšetřovat gynekolog;

chodit na čerstvém vzduchu každý den;

užívat vitamínové a minerální doplňky;

dodržovat pravidla osobní hygieny;

používat vhodné metody antikoncepce;

omezit příjem soli, rychlého občerstvení, mléčných výrobků a sycených nápojů týden před kritickými dny.

Nejvýhodnější formou ke snížení menstruační bolesti je jóga..

Docela často doprovází ženy po celý život bolesti dolní části zad, které nejsou způsobeny žádnými patologiemi. Nejlepším prostředkem prevence a léčby je sport. Pravidelné cvičení vám pomůže vyhnout se měsíčním lékům.

Příčiny bolesti zad během menstruace

Bolestivá období (dysmenorea) jsou velkým problémem velmi mladých dívek a zralých žen. Tupá bolest v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad, může někoho mučit. Jak si stěžují dívky: během tohoto období dokonce vylezte na zeď. Nepohodlí a bolesti v břiše, pánvi a zádech začínají obtěžovat ženy ještě před nástupem menstruace, mohou být během nich přítomny a přetrvávat i po nich. Proč k tomu dochází a jakou radu lze dát ženám při zmírnění tohoto menstruačního syndromu?

Proč se během menstruace často bolí záda?

Předmenstruační syndrom (PMS) je velmi častým výskytem u žen, zejména u těch, které nerodily. Vyjadřuje se nejen bolestivými pocity v břiše a zádech, ale může se také projevit následujícími příznaky:

 • Bolest hlavy a závratě
 • Srdeční arytmie a angina pectoris
 • Slabost, nevolnost, špatná chuť k jídlu
 • Mdloby
 • Nespavost a zvýšená podrážděnost

Bolesti zad s primární dysmenoreou

Pokud se dysmenorea objeví u dívek, jeden až tři roky po první menstruaci, pak je obvykle spojena s nástupem zrání vajíček (ovulace), ke kterému dochází uprostřed menstruačního cyklu (celý cyklus - 21-35 dnů). Tato dysmenorea se nazývá primární. Není založen na některých patologiích v genitáliích, ale na zcela jiných důvodech.

Proč v tomto případě existují bolesti zad před menstruací?

Dříve se věřilo, že tento syndrom je založen na psychologických a fyziologických faktorech, které ještě nejsou zcela zralé dívky a ženy s duševními problémy. V současné době však existuje vědecká teorie, podle které jsou hormonální poruchy základem primární dysmenorey, a to:

 • Různé koncentrace prostaglandinového hormonu v děloze:
  • zvýšený obsah prostaglandinu E2 (PGE 2) vede k expanzi krevních cév a ke snížení počtu krevních destiček v krvi
  • zvýšená koncentrace prostaglandinu E2-alfa (PGE 2-alfa) - ke kontrakcím hladkého svalstva dělohy a bolesti
 • Zvýšené hladiny estrogenu, které podporují uvolňování prostaglandinu PGE 2-alfa, a zvýšená aktivita dělohy

Současně se bolest v dolní části břicha a dolní části zad objevuje v předvečer menstruace nebo úplně první den a trvá jeden až dva dny. Povaha bolesti:

 • Bolest, křeče, prasknutí, záškuby
 • Uvolnění v zádových a pánevních orgánech:
  konečník, močový měchýř, přívěsky

Jak zacházet s primární dysmenoreou

Mnoho žen se pokouší léčit dysmenoreu analginem nebo no-shpa, ale takové léky jsou neúčinné a trvají jen několik hodin a poté se útok vrátí. Existuje nějaká jiná léčba bolesti, která se objevuje před a během menstruace? Ano jsou.

A to jsou především NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), které již známe, s nimiž jsme zvyklí léčit akutní bolestivé syndromy v zádech, vzniklé vinou páteře:

 • Nimesil, diklofenak, ibuprofen, indomethacin, keton a další

Ale v tomto případě se tyto prostředky nepoužívají jako symptomatické, tj. Jednoduše k odstranění bolesti, ale přesně jako terapeutické. Proč?

Faktem je, že NSAID jsou považovány za inhibitory prostaglandinů, které jsou příčinou primární dysmenorey. Jednoduše řečeno, zabraňují jejich tvorbě a eliminují křeče děložních svalů

Používají se dvěma způsoby:

 • první tři dny během menstruace
 • před menstruací za jeden až tři dny (preventivní schéma)

Druhou metodou je užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC).
A proč tyto léky, které nejsou zdánlivě určeny pro úlevu od bolesti, pomáhají při bolesti? Je to velmi jednoduché - jejich dvojitý účinek se vyskytuje na výlučně hormonální úrovni:

 • Vliv na endometrium dělohy (zmenšení její tloušťky), proto klesá množství prostaglandinů.
  Tato vlastnost umožňuje používat antikoncepci k léčbě vážného ženského onemocnění - endometriózy, která je příčinou častých a bolestivých období.
 • Blokování ovulace inhibicí zrání a prasknutí folikulu.
  Užívání COC, které se provádí podle komplexního vícedenního schématu od tří do šesti měsíců, vede k anovulačnímu cyklu a bezbolestné menstruaci.

Léčte bolest nebo vydržte?

Oba tyto léky - NSAID i COC - jsou však „dvojsečnými meči“ a není zde známo, co je lepší: vydržet bolest několik dní nebo způsobit komplikace, které se mohou objevit později po jejich použití.

NSAID mají mnoho kontraindikací a po jejich užívání se mohou objevit následující nežádoucí účinky:

 • Vředy žaludku a střev
 • Srdeční patologie
 • Léčivá hepatitida, pankreatitida a nefritida
 • Poškození maligních sliznic a mnoha dalších

Po dlouhodobém užívání antikoncepce:

 • Může dojít k neplodnosti
 • Zvýšené riziko rakoviny prsu (BC)

Další léčba bolesti období

Co dělat, pokud nechcete nežádoucí důsledky, ale nemáte sílu snášet bolest?

 • Vezměte lék proti bolesti obsahující paracetamol, jako je sedalgin-neo
 • Udělejte několik relaxačních cvičení:
  • Lehněte si na záda, ohněte kolena a položte ruce pod kříž. Ohýbejte kolena ze strany na stranu po dobu jedné až dvou minut. Poté zasuňte ruce pod hýždě, zhluboka se nadechněte a zkuste dýchat žaludkem
  • Převalte se na břicho a lehněte si na pěsti, čelo položte na podlahu. Při vdechování nohy zvedněte. V této poloze po dobu půl minuty se zhluboka nadechněte, pak pomalu snižte nohy a uvolněte se
 • Masáž horkých míst:
  • Najděte dva body pod pupkem, dva a čtyři prsty od sebe. Zatlačte na ně dvě minuty a hluboce dýchejte

Příčiny a léčba sekundární dysmenorey

Sekundární dysmenorea je:

Důvodem jsou rysy anatomické struktury ženy:

 • Ohyb dělohy
 • Přítomnost rudimentu děložního rohu
 • Dvojitá děloha

V tomto případě hovoří o vrozené sekundární dysmenorei. Bolest před a během menstruace se u těchto žen vyskytuje po celý život a po porodu může ustoupit.

Pokud se bolest před menstruací vyskytne u žen, které jsou dostatečně zralé a u nichž byl předtím normální cyklus, je zde pozorována sekundární získaná dysmenorea.
Proč by to mohlo vzniknout? Existuje pro to mnoho důvodů. To:

 • Chronické zánětlivé procesy přívěsků:
  .
  Adnexitida, vulvitida, vaginitida, salpingitida
 • Endometrióza dělohy
 • Ovariální nádory a cysty
 • Nádory dělohy (hlavně myomy)
 • Endokrinní poruchy:
  • nedostatečná funkce štítné žlázy (hypotyreóza)
  • nedostatek žlutého tělíska vaječníku (nedostatek progesteronu)

Nedostatek progesteronu vede k částečnému oddělení děložní membrány po ovulaci a může způsobit ovulační syndrom:
bolest v břiše, kyčelní a hypogastrická oblast, která může vyzařovat do dolní části zad

 • Bolestivé pocity se objevují 10 - 14 dní před nástupem menstruace
 • O minulé ovulaci můžete uhodnout rozmazáním krvácení, pozorovaného dva až tři dny po prasknutí folikulu

Ve všech těchto případech je bolestivý syndrom před a během menstruace léčen ve směru eliminace jeho hlavního zdroje. Pouze gynekolog může rozhodnout, jaký bude plán léčby.

Bolesti zad po menstruaci

Bolest v břiše, vyzařující do zad, se však může objevit u ženy bezprostředně po menstruaci. Toto je nebezpečné znamení, které může hovořit o chronických patologických procesech a dokonce o extrémní situaci. Důvody mohou být:

 • Adnexitida
 • Oophoritis (zánět vaječníků, nejčastěji v důsledku podchlazení nebo stresu)
 • Nádor nebo cysta
 • Zánět pobřišnice
 • Ovariální krvácení (apoplexie)
 • Ovariální hyperstimulace (běžná při léčbě plodnosti)
 • Psychogenní faktory

Syndrom chronické pánevní bolesti

Kvůli neustálé bolesti v pánvi a dolní části zad během menstruace se u ženy může vyvinout syndrom chronické pánevní bolesti. Jeho příčinou je autonomní nervový systém, který způsobuje křeč svalů pánevního dna.

Je nutné léčit syndrom pomocí homeopatických léků, svalových relaxancií a čípků:

 • Gormel
 • Spaskuprel
 • Sirdalud
 • Svíčky Metindol

Zdraví pro vás ženy a méně bolesti!

Video: Proč jsou bolestivá období

Příčiny bolesti dolní části zad během menstruace

V průměru každá druhá žena trpí do určité míry bolestmi páteře během menstruace. Důvodů může být několik, stupeň bolesti je také odlišný - od mírné nevolnosti až po neschopnost chodit, pohybovat se, dělat jakoukoli práci. Každá žena náchylná k takové nemoci by měla pochopit, proč během menstruace bolí dolní část zad a dolní část břicha. Je to spojeno s nějakou nemocí, nebo je to vlastnost těla.

Bolesti dolní části zad během menstruace jsou poměrně časté

Jaké jsou rysy ženské anatomie

Hlavním rysem ženského těla ve srovnání s mužským je jeho cyklická povaha. Cyklus začíná menstruací, během níž je endometriální vrstva odmítnuta a odstraněna z těla spolu s měsíční krví. Jakmile je děloha odstraněna z předchozího endometria a krvácení se zastaví, začne v jednom z vaječníků růst folikul, ve kterém se vyvíjí vajíčko. Tento proces je doprovázen zvýšenou produkcí estrogenu..

Kolem středu cyklu dochází k ovulaci, to znamená, že folikul praskne, vychází z něj vajíčko, které je zachyceno řasinkami vejcovodu. Současně se v místě prasklého folikulu tvoří luteální corpus luteum. Tělo vstupuje do další luteální fáze. Produkují se progesterony. Během tohoto období endometrium intenzivně roste za účelem přijetí embrya.

Pokud nedošlo k oplodnění a embryo se nepřipojilo, pak znovu dojde k odmítnutí endometria a menstruaci. Během tohoto období se žluté tělísko rozpouští. Během menstruace se děloha stává obzvláště pohyblivou, dochází ke zesílení kontrakcí svalové vrstvy, což přispívá k účinnému vypuzení endometria.

Pro dívky je nástup menstruace přirozeným procesem

Co provokuje bolestivost v dolní části zad

U některých žen, zejména u tenkých, je děloha blízko páteře. Děloha je mobilní orgán, který se skládá ze svalových tkání, které reagují na jakýkoli pohyb těla kontrakcemi. Během menstruace se tento orgán mírně zvětšuje a přichází do kontaktu s páteří. Kontrakce dělohy způsobují bolestivost v dolní části břicha. Děloha se svou pohyblivostí dotýká nervových zakončení, proto během menstruace bolí záda v pásové zóně.

Částečně to vysvětluje skutečnost, proč bolest ustupuje, když žena leží na boku nebo sedí, je v klidu. Kontrakce dělohy se snižují. Méně nervových vláken je ovlivněno.

Když žena leží na boku, děloha se vzdaluje od páteře, bolest ustupuje. Člověk musí ležet jen na zádech, bolest může ze zřejmých důvodů pokračovat s obnovenou energií.

Když je příznak normální a patologický

Každá žena je samozřejmě jiná, každá má určitou hranici tolerance bolesti a dokonce i samotný koncept síly bolesti je relativní. Příčiny bolesti dolní části zad během menstruace lze nicméně vysvětlit jak fyziologickou strukturou těla a být normou, tak jeho patologickým stavem:

 • zánětlivé procesy reprodukčních orgánů;
 • poruchy muskuloskeletálního systému;
 • neurologická onemocnění;
Pokud bolest není příliš silná, pak je v normálním rozmezí.

Pokud během cyklického krvácení dolní část zad bolí středně, aniž by zasahovala do každodenních činností a vedla normální životní styl, pokud neexistují žádné další příznaky, jako je nevolnost, bolest hlavy, slabost v celém těle, lze tuto bolest připsat fyziologickému faktoru a považovat ji za normu.

Když bolest nutí ženu opustit své obvyklé činnosti, když musí pít anestetika nebo spazmolytika, když je menstruace doprovázena silnými migrénami, znamená to, že je pozorováno onemocnění v reprodukčním systému a žena se musí poradit s gynekologem. Přítomnost patologie je indikována sekundární povahou bolesti, to znamená, že nevznikly okamžitě, protože byla zavedena menstruace, ale mnohem později, například po narození dítěte, potratu nebo jiném chirurgickém zákroku..

Příčinou zánětu může být infekce, dochází k hormonálním poruchám v důsledku:

 • metabolické poruchy;
 • onemocnění štítné žlázy;
 • zánět vaječníků a další faktory.

Hormonální poruchy mají za následek novotvary v děloze, jako jsou fibroidy, fibroidy, cysty a polypy.

Jaké jsou další příznaky

Bolest tedy může naznačovat onemocnění reprodukčního systému. Jsou však doprovázeny následujícími příznaky:

 • Nevolnost.
 • Migréna.
 • Zvýšená teplota.
 • Bolest v podbřišku.
Nevolnost může být známkou různých zdravotních stavů.

Bolesti dolní části zad jsou také pozorovány týden před menstruací nebo nějaký čas po skončení menstruace. Pokud po menstruaci bolí dolní část zad a hrudník, znamená to onemocnění vyvíjející se v těle:

 • Endometritida - zánět endometria v důsledku mechanického působení na dělohu.
 • Adnexitis - zánět orgánů reprodukčního systému (vaječníky a přívěsky) vznikající při požití patogenní infekce.
 • Cervicitida - onemocnění sliznice děložního čípku.

Dolní část zad a dolní část břicha se mohou po zavedení IUD bolet během menstruace. V takovém případě budete možná muset spirálu vyměnit nebo ji úplně opustit pomocí jiných metod antikoncepce. Důvody, proč během menstruace dochází k akutní bolesti dolní části zad, by měl stanovit lékař..

Kdy navštívit lékaře

Všechna tato onemocnění vyžadují, aby žena navštívila lékaře a podstoupila léčbu, protože zánět je náchylný ke komplikacím. Také se stávají chronickými a bude mnohem obtížnější se jich zbavit. Nemoci mohou mít nevratnou formu, což vede k neplodnosti nebo rakovině. Varovné signály, jako je bolest dolní části zad během menstruace, proto nelze ignorovat..

Léčba bolesti dolní části zad během menstruace předepisuje lékař na základě výsledků vyšetření.

Pouze po podrobném vyšetření a pouze v případě, že lékař nezjistí patologii v těle, můžete přijmout určitá opatření ke zmírnění vašeho stavu, poskytnout si doma lékařskou pomoc.

V případě bolesti se doporučuje podstoupit vyšetření

Jak zmírnit bolest pomocí masáže

Je známo, že zánětlivé procesy úzce souvisejí se stagnací krve v konkrétním orgánu. Pokud není orgán zásoben krví, nedostává kyslík a toxiny se z něj nevylučují. Imunitní systém se také ukáže jako bezmocný, pokud se v orgánu vytvoří stagnace krve. Ve skutečnosti jsou všechny masážní manipulace zaměřeny na obnovení přirozeného průtoku krve..

Lehké hladění v podbřišku, když stojíte nebo sedíte na židli, může pomoci zmírnit bolest. Dýchací cvičení také pomohou snížit bolest. Pokuste se dýchat postiženým orgánem a zaměřte dech na oblast bolesti. Tato koncentrace pomáhá nasměrovat tok krve do bolestivé oblasti..

Akupresurní masáž je povolena během menstruace, ale doporučuje se ji provádět pouze ve speciálním salonu.

Ipplikator Kuznetsov pomůže zmírnit bolesti zad. Musí být umístěn na zadní straně a upevněn širokým pásem.

Z tohoto videa se dozvíte, co dělat, pokud vás bolí dolní část zad před menstruací:

Jaké léky pomohou

Léky na úlevu od bolesti by měl předepisovat lékař s přihlédnutím k charakteristikám těla pacienta. Lékař ví, jaké kontraindikace má tento nebo ten lék; během vyšetření předepíše terapii bez úlevy. Jedná se o anestetika a spazmolytika uvedená v tabulce.

Hlavní složkaReceptZpůsob aplikace
Jitrocel
Elecampane root
Kořen pampelišky
AnestetikaAntispazmodika
AnalginNe-shpa
AnestezinPapaverin (má antispazmodické i anestetické účinky)
Ibuprofen
Diklofenak

Aspirin má také analgetickou schopnost, ale tento lék ředí krev a může zvýšit krvácení, proto se po dobu bolestivých období nedoporučuje kyselina acetysalicylová.

Proč bolí dolní část zad během menstruace

Spolu s přírůstkem hmotnosti, otoky prsou a výkyvy nálady všechny ženy pociťují řadu příznaků předmenstruačního syndromu. Bolest v žaludku, chuť na sladké lze vysvětlit hormonálními rázy. Ale mnoho lidí je zmateno, proč, když se blíží menstruace, bolí dolní část zad. Nepohodlí v zádech označuje jeden ze znaků dysmenorey nebo bolestivé menstruace..

Příčiny bolesti dolní části zad během menstruace

Syndrom PMS je pozorován u téměř 70% nulipárních žen. Proto je odpověď na otázku, zda může během menstruace bolet dolní část zad. Téměř polovina z nich má během menstruace bolesti dolní části zad. Po porodu 50% zmizí z silné bolesti břicha, ale potíže se zády přetrvávají. V ženském těle je vše vzájemně propojeno. Děloha se nachází v pánevní dutině, vazy jsou připojeny k iliačním kostem, křížové kosti a čelní symfýze. Během menstruačního cyklu se v těle pod vlivem hormonů neustále vyskytují změny.

Estrogen, který je produkován vaječníky, játry a tukovou tkání pod vlivem hormonu stimulujícího folikuly hypofýzy, ovlivňuje dělohu:

 • stimuluje růst vnitřní výstelky dělohy po předchozí menstruaci;
 • produkuje receptory pro progesteron;
 • ovlivňuje syntézu luteinizačního hormonu (LH), který indukuje ovulaci.

Vrchol estrogenu se shoduje s ovulací, během níž se po uvolnění vajíčka vytvoří corpus luteum - dočasná endokrinní žláza.

Ve druhé fázi cyklu připravuje hormon progesteron dělohu na početí:

 • zvyšuje počet žláz a sliznic na endometriu;
 • potlačuje citlivost svalové vrstvy dělohy na prostaglandiny a oxytocin - látky způsobují kontrakce během menstruace a porodu.

Pokud nedojde k těhotenství, hladiny obou hormonů klesají současně. V důsledku převahy estrogenu nad progesteronem nebo původně nízké hladiny progesteronu je narušena hormonální rovnováha. Objevují se otoky, nevolnost, citlivost prsou, závratě, dyspepsie.

Proč bolí dolní část zad během menstruace?

Většina žen pociťuje následující příznaky 2-3 dny před menstruací a první dva dny:

 • bolest v dolní části zad, boků a nohou;
 • podrážděnost;
 • nadýmání;
 • nevolnost a průjem;
 • bolesti hlavy;
 • únava a slabost.

V lékařských článcích jsou příčiny bolesti břicha a dolní části zad spojené s PMS a dysmenoreou. V mezinárodní klasifikaci ICD-10 jsou klasifikována jako nezánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů: primární, sekundární a nespecifikovaná dysmenorea (94,4; 94,5; 94,6).

Faktory pro rozvoj dysmenorey zahrnují:

 • první kritické dny až 11 let;
 • prodloužené vypouštění (více než pět dní);
 • kouření;
 • dědičná silná menstruace.

Přestože jsou nulipární ženy náchylnější k dysmenorei, lékař odkáže pacienta, aby byl vyšetřen na průvodní gynekologická onemocnění, jako je endometrióza, myomy, polypy děložního čípku, pohlavně přenosné infekce.

Může dolní část zad bolet jen během menstruace?

Během menstruace se myometrium stahuje, aby vytlačilo přerostlou sliznici. Děloha způsobuje bolesti dolní části zad. To je způsobeno přenosem signálů do svalů podél nervů sakrálního plexu. Tento jev se nazývá „odražená bolest“, když je nepohodlí pociťováno daleko od skutečného zdroje.

Pozornost! Zvýšený objem dělohy během menstruace vyvíjí tlak na tepny v pánevní oblasti. Gluteální svaly, které přímo ovlivňují zdraví dolní části zad, pociťují nedostatek krve..

Bolestivé kontrakce dělohy lze vysvětlit působením prostaglandinů, které stimulují buňky. S nedostatkem progesteronu budou křeče horší. Prostaglandiny jsou produkovány odmítnutými buňkami endometria.

Hormony jsou první příčinou bolesti

Jednou z příčin bolesti v dolní části zad je hormonální nerovnováha, kterou si žena zvykne připisovat „rysům“ cyklu.

Následující příznaky naznačují přebytek estrogenu:

 • krátký cyklus (21 dní);
 • těžký edém (přírůstek hmotnosti až 2–3 kg);
 • zácpa a tíže v játrech;
 • bolesti zad.

Při nadbytku estrogenu se bazální teplota po ovulaci (14 dní nebo uprostřed cyklu) začíná snižovat, i když by se za normálních okolností měla zvyšovat. Dlouhý cyklus - více než 35 dní, slabá a mizející menstruace je také důkazem velkých problémů..

Přebytek estrogenu je ovlivněn různými patologiemi:

 1. Nedostatečná aktivita hormonu štítné žlázy zpomaluje proces čištění těla od přebytečného estrogenu;
 2. Poruchy funkce jater narušují využití hormonu. Užívání antibiotik, léků proti bolesti a hormonální antikoncepce má negativní vliv na orgán;
 3. Stres zvyšuje hladinu kortizolu, který potlačuje funkci štítné žlázy a vede k přebytku estrogenu;
 4. Nedostatek vlákniny a dysbióza narušují eliminaci estrogenu4
 5. Nesprávná strava s použitím polotovarů, které používají sójové výrobky, stejně jako maso pěstované s přídavkem hormonů, zvyšuje estrogen;
 6. Nadváha způsobená aromatázovými enzymy podporuje přeměnu androgenů na estrogeny a podporuje dysfunkci.

Hormonální poruchy jsou založeny na vzájemném ovlivňování štítné žlázy a estrogenu, které se navzájem potlačují. Hypofunkce štítné žlázy u některých žen se projevuje poruchami, pláčem bez důvodu, zhoršením paměti a učením, nízkou motivací. Stav, kdy je produkováno dostatek hormonů, ale TSH (hormon stimulující štítnou žlázu) je zvýšen - naznačuje přetížení štítné žlázy. Pokud jsou příznaky onemocnění kombinovány se zvýšením TSH při normální a nízké hladině T4 a T3, pak žláza nefunguje normálně. V tomto případě by měl být mangan užíván pro intracelulární asimilaci T4 a selen pro transformaci T3..

Strukturální abnormality způsobují bolesti dolní části zad

Tam, kde již existuje problém, dochází k nepohodlí během menstruace. Pomocí pobřišnice je děloha spojena s konečníkem, pochvou, močovým měchýřem a vnitřní stěnou břicha. Široký vaz dělohy jej připevňuje ke křídlům pánve, spojuje jej s trubkami, vaječníkem a dodává krev děložní tepnou. Kulatý vaz dělohy se táhne po stranách podél stěn pánve k tříselnému kanálu a stydké kosti. Suspenzní vaz vaječníku jde do bederní fascie. Když se vajíčko uvolní, vaječník se pomocí tohoto vazu otočí k trubici, protože během ovulace bolí dolní část zad.

Mezi stydkou kostí a křížovou kostí jsou močový měchýř, pochva, děloha a konečník spojeny aponeurózami. Uterosakrální vazy drží orgán zezadu - u kříže. Ve spodní části je poloha pánevních orgánů podporována svaly pánevního dna - perinem.

Kontrakce dělohy ovlivňuje sousední orgány a struktury. Stav orgánu je ovlivněn polohou pánve, která je určena:

 • svalový tonus;
 • držení těla;
 • způsob života;
 • správné dýchání.

Děloha se nachází v dolní části břicha, v oblasti vysokého tlaku. Nad ním jsou žaludek, střeva. Na hranici s hrudní dutinou je šlachovitá svalová membrána - bránice. Při každé inhalaci klesá bránice spolu se všemi orgány a při výdechu stoupá. V tomto případě by se měla žebra otevírat do stran, aby příčný tračník neklesl a netlačil na malou pánev. Při stresu, pneumonii, křečích v žaludku a přetížení jater léky nebo alkoholem dochází k křečím bránice, zastaví se pohyb žeber.

Pozornost! Panuje mylná představa o „dýchání hrudníku“ žen, při kterém se ramena zvedají a dolní část zad se více odklání. Tento mechanismus doslova tlačí orgány dolů a zvyšuje tlak na dělohu, vaječníky, narušuje jejich inervaci.

Zvyšuje se bederní vychýlení, křížová kost se stává vodorovnou, aby zatlačila pánevní dutinu zpět. Vazy dělohy jsou natažené, což zvyšuje bolest v dolní části zad. Ženy si stěžují na nepohodlí v oblasti vaječníků, zácpu, onemocnění urogenitálních orgánů. Přetížení vytváří ještě větší tlak na dělohu.

Existují další mechanismy pro rozvoj nerovnováhy:

 1. Dlouhodobé sezení uvolňuje gluteální svaly, pánevní kosti se rozcházejí do stran. Dva svaly piriformis se je snaží udržet, křeče. Jejich přetížení ovlivňuje křížovou kost, pánev, vaječníky;
 2. S tlakem orgánů shora se děloha odchyluje do prostoru za konečníkem, vyvíjí se zánět slizniční vrstvy a objevují se adheze. Pohyblivost sakrálních vazů je narušena, což způsobuje bolesti zad;
 3. Adheze po operaci přitahují sousední orgány k sobě. Odstranění slepého střeva táhne široké vazivo dělohy doprava. Za ní se táhnou vaječníky a vazo-děložní vazy, křížová kost se odvíjí. Vyvíjí se svírání ischiatického nervu a bolest;
 4. Po porodu, epiziotomii, dochází k slabosti svalů pánevního dna, podpora orgánů zmizí a padají. Vazy táhnou pánevní kosti a způsobují bolesti zad.

Jakýkoli zánětlivý proces napíná fascie orgánů, což ovlivňuje proces v pánvi.

Kdy bych měl navštívit lékaře kvůli bolesti během menstruace

Bolest není vždy normální a typická. Gynekologové vysvětlují, v takovém případě byste měli okamžitě vyhledat pomoc:

 • bolest trvá déle než obvykle;
 • menstruace nadměrně bohatá;
 • teplota stoupá, tělo se třese;
 • závratě.

Pokud během menstruace bolí dolní část zad poprvé u ženy starší 25 let, je nutné ji vyšetřit.

Nejprve gynekologové provedou ultrazvukovou diagnostiku a těhotenský test. Někdy je k vyloučení a odstranění ovariálních cyst a nádorů nutná laparoskopická operace.

Pilulky na bolesti dolní části zad s menstruací

Když dolní část zad bolí během menstruace, ženy užívají nesteroidní protizánětlivé léky. Lék pomáhá, ale nevylučuje patologii. Při silné bolesti předepisují gynekologové hormonální antikoncepci. Vedlejší účinky léků narušují fungování reprodukčního systému: zahušťují krev, potlačují funkci štítné žlázy a vaječníků. Výsledkem může být obezita, endometrióza, bolesti dolní části zad v důsledku dočasného „odstavení“ ovulace. Svaly dolní části zad dostávají inervaci ze stejných nervů jako orgány, proto dochází k dysfunkcím.

Léčba a prevence

Moderní léčba bolesti dolní části zad je spojena s eliminací příčin dysmenorey. Používá se ablace nebo resekce endometria a u žen, které porodily myomy - hysterektomie. Gynekologové uznávají účinky srůstů, ale neexistuje pro ně oficiální léčba. S problémem dysbiózy, endokrinních poruch v těle žen, jsou doporučeni ke specializovaným odborníkům. Na základě MRI najdou neuropatologové výčnělky a kýly, které provokují bolest. V takových situacích je léčba stejnými léky proti bolesti. Předepisování léků problém nevyřeší. Ženy musí nejčastěji čekat, až bolest po porodu zmizí. Během těhotenství, kdy jsou břišní svaly napnuté, se pánev otáčí dopředu, mění se poloha křížové kosti, vaječníků a dělohy - přednost má v umístění mezi ostatní orgány. Bolesti břicha se zastaví, ale objeví se zácpa, dolní část zad, boky trpí.

Specialisté na alternativní medicínu používají pijavice, akupunkturu, které zlepšují trofismus nervů a zmírňují přetížení v malé pánvi. Dobrý osteopat vám pomůže zvládnout bolesti dolní části zad. Moderní techniky zahrnují nitroglycerinové náplasti a transkutánní stimulaci elektrických nervů.

Existuje několik cvičení, která mohou ženám pomoci:

 1. Membránové dýchání. Snižte tlak na dělohu z jiných orgánů. Lehněte si na záda, ohněte kolena. Položte si ruce na spodní žebra. Nadechněte se a zatlačením otevřete žebra do stran. Opakujte 5 minut denně;
 2. Relaxace vazů dělohy a pánve. Ležíte na zádech a pod křížovou kost položte malou měkkou kouli. Zvedněte obě nohy nahoru, otočte chodidly do stran;
 3. Pokud je TSH zvýšený, užívejte vitamíny B2 a B6 ke stimulaci štítné žlázy. Při normálních hladinách T3 a T4 - mangan a selen pro asimilaci hormonů a při nízkých hladinách - jód;
 4. Uvolněte vazy jater: posaďte se na židli zády, prsty uchopte spodní okraj žeber. Nadechněte se a nechte prsty proniknout hlouběji, předkloňte se, houpejte se do stran;
 5. Zbavte se „potravinového odpadu“: polotovary, chemické přísady. Podporujte játra užíváním vitaminu B6, doplňků omega-3, hořčíku;
 6. Nasyťte stravu vlákninou, vypijte probiotika a očistěte střeva;
 7. Samomasáž oblasti pánevního křídla vzadu, kde jsou připojeny svaly gluteus maximus. Jejich posilování cvičením - výpady.

Mezi další prostředky patří natahování jizev po císařském řezu nebo slepém střevě.

Prevence bolesti dolní části zad během menstruace zahrnuje zdravý životní styl: kontrola hmotnosti, cvičení, odvykání kouření a vysoké podpatky, chůze po dobu jedné hodiny denně.

Příčiny bolesti dolní části zad během menstruace, jak zmírnit stav doma

Bolestivost v bederní oblasti během menstruace je jev, který se vyskytuje u 75% žen. Příznak se projevuje v mladém věku a v prvních dnech cyklu způsobuje nepohodlí. Nemoc není vždy známkou nemoci. Je bolest v dolní části zad nebezpečná během menstruace, příčiny a léčba nepříjemné patologie.

Vlastnosti příznaku bolesti

Dysmenorea (algodismenorea) je cyklická bolest v dolní části zad a dolní části břicha u žen, která se projevuje během několika dní nebo po celou dobu. Patologie se může objevit 1-2 dny před menstruací, ale nevztahuje se na příznaky PMS.

Dívky od 13 let a ženy do 45-50 let trpí patologií. Syndrom bolesti má jinou intenzitu a charakter a každá žena má individuální průběh. Dysmenorea v kombinaci s dalšími příznaky může být známkou chronického onemocnění. Terapie je zvolena až po stanovení diagnózy, protože bolest nemusí souviset s patologickými procesy.

Odborníci rozlišují mezi dvěma typy dysmenorey:

 • Hlavní. Bolest je funkční a vyvíjí se bez patologických změn v těle.
 • Sekundární. Je to známka změněného stavu urogenitálního systému.

Primární patologie

Algodismenorea se vyvíjí u dívky v mladém věku na pozadí menstruačního cyklu. Bolest v dolní části zad a dolní části břicha doprovází menstruaci v prvních třech letech, dokud se cyklus zcela nevyrovná a v těle nenastanou hormonální změny. Primární forma se projevuje sama o sobě a není známkou nemoci.

Primární forma má následující příznaky:

 1. Cyklus je pravidelný bez změn, může dojít k mírnému zpoždění o den;
 2. Syndrom bolesti je v přírodě bolavý, bez křečí;
 3. Krvácení je stabilní, není hojné.

V první formě nejsou žádné další další příznaky. Dívkám se nedoporučuje užívat spazmolytika, protože bolestivý syndrom není výrazný a druhý třetí den menstruace prochází sám.

Mezi příčiny syndromu bolesti první formy patří:

 1. Abnormální poruchy ve vývoji reprodukčního systému;
 2. Změna hormonálních hladin;
 3. Nervové poruchy před nebo během menstruace;
 4. Vysoká hladina prostaglandinů
 5. Nadměrná fyzická aktivita;
 6. Patologie páteře.

Během hormonálních změn se mohou vyvinout další patologie:

 • Skolióza;
 • Zrakové postižení;
 • Plochá chodidla.

Během menstruace může dojít k mírnému narušení trávicího traktu, který sám odezní ve dnech 2-3 cyklu.

Sekundární patologie

Sekundární forma bolesti dolní části zad během menstruace je diagnostikována u žen ve věku 27-30 let. Příznak se vyvíjí na pozadí onemocnění urogenitálního systému, problémů s páteří nebo ledvinami.

Získaná bolest je doprovázena příznaky:

 1. Pocity tahání se objevují pouze přímo během menstruace, před začátkem cyklu se syndrom bolesti neobjeví;
 2. Bolesti dolní části zad se zvyšují 2-3 dny od začátku cyklu;
 3. V břiše se objevují křeče;
 4. Ve vzácných případech je pozorována porucha stolice;
 5. Příznaky se během cvičení zhoršují.

V závislosti na primárním onemocnění vykazuje žena některé z dalších příznaků:

 • Obecná malátnost, slabost;
 • Bolest hlavy;
 • Průjem a nevolnost;
 • Porucha srdečního rytmu;
 • Bolest svalů a kloubů;
 • Nadměrné pocení;
 • Porušení psycho-emocionálního pozadí;
 • Hypertermie.

U sekundární patologie je menstruace doprovázena zvýšeným krvácením nebo je skrovná..

Pokud se v průběhu let bolest v dolní části zad během menstruace zvyšuje a žena je vyděšená „červenými dny kalendáře“, pak se tento příznak týká dekompenzace. Při stabilní povaze bolesti se onemocnění označuje jako kompenzované.

Když je příznak pro tělo normální

Bolest v dolní části zad a dolní části břicha během menstruace není vždy odchylkou od zdraví. V některých případech je symptomatologie přirozeným fyziologickým procesem a žena by se neměla bát. Další léčba není nutná v následujících případech:

 1. V počáteční fázi tvorby cyklu - 10-12 měsíců od začátku menstruace;
 2. Bolest se objevuje v ojedinělých případech a ne u každého cyklu;
 3. Příznak je způsoben jedním z vnějších faktorů: fyzická námaha, hypotermie, nervový šok, nedostatek vitamínů, nečinnost.

1-2 týdny před menstruací by se žena měla vyhýbat stresu, přecházet na správnou výživu a vést zdravý životní styl. Aby se vyloučily hormonální poruchy, doporučuje se pravidelné vyšetření gynekologem a ultrazvuk urogenitálního systému.

Typy příznaků

Bolesti dolní části zad během menstruace mohou mít různou povahu a podávají se v jakémkoli orgánu malé pánve.

Existuje několik typů bolesti v bederní páteři:

 • Šití - vrtkavé, projevuje se výjimečně;
 • Řezání - ostré a konstantní;
 • Bolest - má stálý charakter, mírný;
 • Akutní - závažná, může být přetrvávající nebo paroxysmální.

V závislosti na popisu bolesti u ženy má příznak jinou závažnost:

 1. Nula. Nejmírnější stupeň se projevuje první den menstruace a nepřináší ženě velké nepohodlí. Prochází sám bez antispazmodik.
 2. Lehká váha. Obvykle má paroxysmální charakter, způsobuje nepohodlí pouze za 1-2 dny cyklu. Může být doprovázeno bolestí v podbřišku, zažívacími potížemi. Zmizí sám, ale lze užívat léky na mírnou bolest.
 3. Průměrný. Žena zažívá nepohodlí, ztrácí aktivitu. Bolest ustupuje pouze pomocí antispazmodik. Je doprovázeno emočním utrpením, bolestmi hlavy.
 4. Těžký. Ženská srdeční frekvence se zvyšuje, bolest je akutní, analgetika nepomáhají. Příznak se objeví 2-3 dny před menstruací. Během záchvatu může pacient ztratit vědomí.

Průměrný a závažný stupeň se v 90% případů vyvíjí na pozadí chronického onemocnění. Světlo a nula hovoří o počátečním stupni onemocnění nebo o fyziologických vlastnostech struktury urogenitálního systému.

Diagnostická opatření

Analgetika pomáhají zmírnit bolestivý syndrom, ale s každým měsícem se bolest stává akutnější.

Následující vyšetření pomohou identifikovat hlavní příčinu onemocnění:

 • Test moči podle Nechiporenka;
 • Obecná analýza krve;
 • Ultrazvuk;
 • Dopplerova ultrasonografie krevních cév;
 • Smear.

Žena bude předána k dalšímu vyšetření k endokrinologovi, cévnímu chirurgovi a neuropatologovi. Pouze kompletní klinický obraz umožní stanovit správnou diagnózu a zabránit bolesti..

Mezi možné důvody projevu bolesti dolní části zad během menstruace patří:

 • Endometrióza;
 • Zánět přívěsků nebo dělohy;
 • Nitroděložní tělísko;
 • Hormonální poruchy;
 • Infekce urogenitálního systému;
 • Problémy s ledvinami;
 • Adheze;
 • Pooperační následky, včetně po potratu;
 • Abnormální struktura nebo umístění dělohy;
 • Myoma.

Žádný z důvodů není verdikt a při správné léčbě může žena počítat s bezbolestným cyklem.

Terapeutické účinky

Nepohodlí v prvních třech dnech cyklu je zmírněno mírnými léky proti bolesti. Ale pilulka potopí symptom jen na chvíli, bez komplexní léčby se bolest určitě vrátí.

Léky pomohou zmírnit bolestivý syndrom:

 • Analgetika;
 • Spazmolytika;
 • NSAID - nesteroidní protizánětlivé léky.

Pokud je příčinou bolesti hormonální porucha, pak jsou ženě předepsány opravné pilulky: Utrozhestan, Diana 35, Lindinet 20.

Následující postupy také pomáhají zmírnit bolesti zad:

 1. Jehličnatý vývar;
 2. Dusíkové lázně;
 3. Ultratonoterapie;
 4. Elektrická stimulace;
 5. Masáž;
 6. Aplikátor Kuzněcov;
 7. Relaxační lázeňské procedury.

V případě akutního příznaku se doporučuje intramuskulární podání přípravku Baralgin a zavolat odborníka doma. Během období akutní bolesti je nutné dodržovat odpočinek v posteli a odmítat jakoukoli fyzickou aktivitu.

Bolesti dolní části zad během menstruace by neměly být nepříjemné. Pokud vám příznak brání v životě a vyřadí vás z obvyklého způsobu života, doporučuje se podstoupit úplné vyšetření odborníkem.

Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Jeho pravidelnost naznačuje zdraví reprodukčního systému, nepřítomnost patologií a možnost otěhotnění.