Proč bradavky u žen bolí: typické příznaky a běžné příčiny

Prsní žláza plní důležitou funkci v ženském těle: je jí přidělena role syntézy mléka pro novorozence. Někdy se může objevit bolest v bradavkách, která je spojena s mechanickým poškozením, fyziologií nebo patologickými důvody. Tento příznak by měl pacienta upozornit, protože ve většině případů je předzvěstí závažných onemocnění, jako je mastitida a rakovina..

 • 1 Příznaky
  • 1.1 Typ bolesti
  • 1.2 Intenzita
  • 1.3 Podmínky výskytu
  • 1.4 Lokalizace
  • 1.5 Frekvence
  • 1.6 Další příznaky
 • 2 Období vzhledu
  • 2.1 Těhotenství
  • 2.2 Kojení
  • 2.3 Puberta
  • 2,4 PMS
 • 3 důvody
  • 3.1 Nepatologické
  • 3.2 Patologické

Je vhodné vzít v úvahu nepříjemné pocity na hrudi na základě typu bolesti, její povahy, lokalizace a frekvence.

V bradavkách se mohou projevit tři hlavní typy bolesti:

 1. 1. Akutní - zhoršuje se pohybem a nošením podprsenky, může být doprovázeno brněním a pocitem otoku celé bradavky.
 2. 2. Bolest - vyjádřená mírnou bolestí, která pravidelně mizí a objevuje se. Taková bolest úzce souvisí s mechanickým účinkem na hrudník..
 3. 3. Šití a spastické - v hrudi je cítit pulzování a mnoho malých pocitů brnění, které se zesilují náhlými pohyby.

Závažnost nepohodlí je jedním z důležitých faktorů v diagnostice: čím silnější se bolestivý syndrom projeví, tím závažnější je jeho příčina.

Z hlediska intenzity je bolest rozdělena do následujících skupin:

 1. 1. Silná bolest - doprovázená řadou dalších příznaků, včetně horečky, tvrdosti prsou.
 2. 2. Střední - vyvíjí se jako reakce na dráždivou látku, objevuje se pravidelně, ale v případě vážného onemocnění se může vyvinout v silnou..
 3. 3. Nepohodlí a podráždění - důsledky poranění bradavek nebo menší hormonální nerovnováhy, odezní samy.

Mezi hlavní příčinou bolesti a podmínkami jejího vzniku existuje úzký vztah, který nemá v diferenciální diagnostice malý význam.

Bolest se může objevit za následujících podmínek:

 1. 1. Po stisknutí je bradavka nafouklá a po stisknutí je cítit těsnění. V klidu není bolest.
 2. 2. Při pohybu nebo zvedání rukou - zejména s velkým poprsím mohou bradavky bolet při různých vibracích: běh, tanec, plavání, koňské dostihy.
 3. 3. Při těsném spodním prádle jsou vytlačovány malé kapiláry, zpomalují se metabolické procesy, trpí nervová zakončení, což signalizuje potřebu normalizovat průtok krve.
 4. 4. Při dotyku - bolest může být tak silná a výrazná, že k ní dochází i při dotyku na mléčnou žlázu.

Dalším parametrem může být výskyt malých skvrn, podráždění a vyrážky na hrudi..

Bolest se může projevit symetricky i samostatně. Mezi nepříjemné pocity patří:

 1. 1. Pouze bradavka - pouze levá nebo pravá může bolet, a to buď, nebo postupně.
 2. 2. Celá prsa a bradavky - tento stav naznačuje přítomnost onemocnění prsu, nejčastěji hormonálního původu.
 3. 3. Celý hrudník - vyžaduje okamžitou diagnostiku a léčbu.

Bolest bradavek se často šíří do celého hrudníku a postihuje hrudník. K tomu dochází u závažných endokrinních poruch, nádorů a akutních zánětů..

Ve většině případů je nepohodlí v bradavkách spojeno s hormonálními změnami v těle ženy, ke kterým dochází každý měsíc. Při sběru anamnézy se proto bere v úvahu frekvence bolesti a její závislost na fázi menstruačního cyklu. Mohou nastat nepříjemné pocity:

 1. 1. Před menstruací - objeví se 2-3 dny před nástupem menstruace.
 2. 2. Během menstruace - vyvíjejte se během prvních 3-4 dnů nového cyklu.
 3. 3. Bez ohledu na fázi cyklu - tento stav vyžaduje okamžité vyšetření.
 4. 4. Neustále - signál o přítomnosti nemoci nebo nesprávně vybraného prádla.
 5. 5. Najednou - může to být známka jiné patologie.

Jakékoli nepohodlí v bradavkách, které nezmizí samo o sobě po dobu 2-3 dnů, je důvodem k návštěvě lékaře.

Všechny výše uvedené charakteristiky pocitů bolesti pomohou lékaři při shromažďování primární anamnézy, protože na základě údajů získaných od pacienta lze rychle procházet dalším průběhem akcí.

V přítomnosti závažných patologií se mohou vyvinout další příznaky, například:

 • zvýšená tělesná teplota - obecná a místní, v oblasti hrudníku;
 • zimnice a horečka;
 • vzhled hrudek v hrudi;
 • neschopnost spát v poloze na břiše;
 • podrážděnost;
 • výtok hnisu, mleziva nebo ichoru z bradavky;
 • ztmavnutí halo bradavky, změna jeho tvaru;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • přítomnost zánětlivého procesu;
 • psychosomatické poruchy.

Takový klinický obraz naznačuje potřebu diagnostiky a identifikace skutečné příčiny patologického stavu..

Je extrémně vzácné, že bolest nastane náhle a nemá žádné předpoklady. Nejčastěji je nepohodlí spojeno s různými procesy v těle, které jsou řízeny hormony..

Počínaje prvními dny zpoždění dochází v těle nastávající matky ke změnám, které jsou nezbytné pro úspěšný vývoj plodu. To platí také pro prsa, která začíná rychle růst a zvětšovat se. Podobný fyziologický proces je nutný, aby se později syntetizované mléko mohlo hromadit a dorazit v požadovaných objemech..

Zvýšení objemu prsou vyžaduje natažení tkáně, takže bradavky mohou bolet. Žena cítí mírný pocit pálení, nepohodlí při dotyku, někdy otok a horečku. Příznaky obvykle vymizí na konci prvního trimestru, kdy se stabilizuje hormonální pozadí těhotné ženy. Tento stav je variantou normy a neznamená přítomnost patologie..

Je nutné konzultovat odborníka, když se během těhotenství prsa začnou silně bolet, péct, kůže se odlupuje a zhrubne. K omezení nepohodlí mohou být zapotřebí speciální výrobky pro péči o bradavky.

Pokud v prvních týdnech těhotenství dojde k silným bolestem bradavek, které jsou doprovázeny známkami toxikózy, ale v určitém okamžiku zmizí, měla by žena navštívit lékaře. Prudké zlepšení celkového stavu může naznačovat přítomnost zmrazeného těhotenství, kdy se tělo nedokáže vyrovnat se syntézou hormonů a plod se nemůže plně vyvinout. Pokud v období od 4. do 10. týdne bradavky silně bolí, ale pak bolest náhle prošla a neobjeví se v budoucnu, považuje se to za důvod další návštěvy odborníka.

Po příchodu mléka se prsa zvětší a zvětší, což se považuje za normální. Krmení první den po narození dítěte je docela traumatizující, protože nepřipravená kůže bradavek může prasknout, krvácet a bolet mechanickým tlakem.

Během období krmení je důležité kontrolovat, jak dítě uchopuje bradavku. Pokud je tato manipulace provedena nesprávně, může bolest přetrvávat nejen během krmení, ale i po něm. Bradavka by měla odpovídat jazyku dítěte a jeho rty by měly těsně přiléhat k svatozáře. Obvykle se po 1–2 týdnech laktace zlepší a kůže bradavek zhrubne.

Pokud dítě nedojčí dobře nebo sní méně mléka, přebytek by měl být odstraněn mechanicky pomocí rukou nebo odsávačky. Jinak trvalé mléko povede k ucpání kanálků, což bude mít za následek rozvoj mastopatie, těsnění, bolesti a vysoké teploty..

Puberta dívky zahrnuje nástup menstruačního cyklu a růst mléčné žlázy. Tyto procesy aktivace reprodukčního systému naznačují připravenost těla na reprodukci. Je důležité, aby rodiče zajistili, že v hrudi teenagera nebudou žádné plomby, bolesti, otoky a že jakékoli stížnosti dítěte by měly být posuzovány společně s lékařem..

Na pozadí hormonálních změn se mohou objevit patologie mléčné žlázy způsobené nesprávným fungováním endokrinního systému. To platí zejména u adolescentů s nadváhou s nedostatkem jódu a se sklonem k cukrovce..

Podprsenky se kupují s nárůstem prsou, protože nesprávně vybrané spodní prádlo během období aktivního růstu mléčné žlázy může také vyvolat vývoj řady patologií.

Když vajíčko zůstane neoplodněné a tělo se nemusí připravovat na vývoj embrya, přeskupí se hormony, což signalizuje začátek nového cyklu a menstruace. Během tohoto období mohou bradavky bobtnat, být hrubé, bolet a zvětšovat prsa..

Tento stav je normální, pokud neexistují žádné další doprovodné příznaky. Obvykle 2. - 3. den nového cyklu zmizí nepohodlí a bolest samy, aniž by bylo nutné provádět další opatření.

Všechny důvody, které mohou vyvolat bolestivé pocity v bradavkách, jsou rozděleny do dvou kategorií - patologických a nepatologických:

 • v prvním případě je bolest důsledkem progrese onemocnění, jehož léčba by měla být vyřešena co nejdříve;
 • ve druhé - syndrom bolesti je spojen s vlivem vnějších faktorů, které nejsou prekurzory žádné patologie.

Zvláštností nepatologických příčin je, že vyvolávají výskyt periodické a mírné bolesti, která může projít sama, bez vnější pomoci. Pokud k tomu nedošlo ani po vyloučení tohoto nebo toho faktoru, je nutná konzultace s mammologem.

Nejběžnější příčiny této skupiny jsou:

 1. 1. Nesprávně vybrané spodní prádlo, které mačká mléčnou žlázu.
 2. 2. Mechanické poškození hrudníku při běhu nebo náhlých pohybech.
 3. 3. Přirozené hormonální změny v těle (těhotenství, menstruace, puberta).
 4. 4. Nosit tlakové oblečení: korzety, šle, obvazy.
 5. 5. Užívání léků (perorální antikoncepce), které vyvolávají umělou změnu hormonálních hladin.
 6. 6. Nedostatečná hygiena prsou.

Nemoci prsu se mohou vyvinout z různých důvodů, ale problém nejčastěji spočívá v hormonech. Je to narušení endokrinního systému, které vyvolává výskyt patologických stavů prsu, které jsou doprovázeny bolestivostí bradavek, přítomností výtoku, otokem a otokem:

ChorobaPříčinyCharakteristický
Maligní novotvary (rakovina) a benigníHormonální poruchy, těsné spodní prádlo, přítomnost stagnujících procesů v prsou, problematická laktaceSilná bolest na hrudi, otok, otok bradavky, hrčky a hrudky, hnisavý nebo krvavý výtok, bolest v podpaží
Duševní poruchaVystavení silnému stresu, při kterém vzniká velké množství hormonůOstrá, paroxysmální bolest na hrudi, bradavkách a hrudníku
Endokrinní onemocnění: diabetes mellitus, tyreotoxikózaPoruchy v hormonálním systémuBolest v bradavkách na začátku cyklu, jejich ztmavnutí a zhrubnutí, řada dalších příznaků
Doprovodné nemociInterkostální neuralgie, trauma hrudníku, chronické onemocnění hrudní kostiBolest bradavek se vyvíjí v důsledku podráždění nervových receptorů, které se spojují s většími nervovými zakončeními hrudníku
MastitidaProgrese zánětlivého procesu v mléčné žláze způsobená vniknutím patogenních mikroorganismůHorečka, akutní bolest na hrudi, hrudky

Je nemožné určit, co přesně se v těle děje, a vysledovat závislost bolesti na účincích hormonů sami. K tomu musíte podstoupit komplexní diagnostiku a poté podstoupit optimální léčbu..

Častá bolestivost bradavek, která není spojena s fází cyklu, je docela nebezpečná, protože naznačuje přítomnost závažné patologie. Tak se projevuje rakovina prsu, kterou lze překonat pouze včasnou diagnostikou. To vyžaduje každoroční lékařské vyšetření a vyšetření mléčných žláz mammologem. Riziková skupina zahrnuje ženy, které dokončují laktaci, a také pacientky během menopauzy, kdy je hormonální pozadí nestabilní.

Proč bradavky bolí před menstruací??

Vítáme všechny čtenáře na našem webu. Dnes budeme hovořit o tom, proč se ženy pravidelně obávají bolesti v zóně SAH (bradavka a areola).

Během života ženy prochází prsa změnami, které podléhají hormonálním cyklům. U některých žen jsou tyto změny téměř bez povšimnutí, zatímco u jiných dochází k periodickému nepohodlí. Včetně bradavek před menstruací.

Bolestivý syndrom před menstruací

Asi týden před menstruací během ovulace je krev žen nasycena estrogenem. To je velmi důležité pro úspěšné početí. Vysoký obsah těchto hormonů způsobuje labilitu nálady, mírné zvýšení objemu prsou a zvýšení jejich citlivosti.

Po nástupu menstruace bolest ustupuje. Pokud bolest přetrvává po dlouhou dobu, měli byste se poradit s lékařem.

U některých dívek a žen je bolest bradavek tak silná, že ovlivňuje kvalitu života. To je buď známka PMS (premenstruační syndrom), nebo příznak rozvoje mastopatie.

Je pravda, že v druhém případě obvykle nezraní jen zóna SAH. Při sondování žlázy jako celku se objevují nepříjemné pocity. V takovém případě se prsa může zdát zcela nalita nebo lze cítit samostatná těsnění. Žena si může všimnout mírného výtoku. V obou případech stojí za to se poradit s lékařem.

Bolest v oblasti SAH před měsíčním krvácením: norma nebo patologie?

Otázka, zda je normální, že bolí hrudník, včetně šťáv, během menstruace a před nástupem menstruace, je široce diskutována. Některé články naznačují, že tento jev je normální, zatímco jiné zdůrazňují, že bolest je signálem špatného zdraví těla. Kdo má pravdu?

Zvýšený estrogen, zadržování tekutin, mírné zvětšení prsou a břicha před menstruací jsou normální. Stejně jako zvýšení sexuální touhy a citlivosti bradavek. Bolestivost není normou.

Asi 80% žen však PMS zná. A pokud to není výrazné a žena nepotřebuje pracovní neschopnost, ani lékaři, ani jejich pacienti nevěnují zvláštní pozornost:

 • na mastalgii;
 • bolest břicha;
 • cephalalgia;
 • a obecná nevolnost.

Dívky a ženy zachraňují NSAID (nehormonální protizánětlivé látky) a antispazmodika. Někdy "kousejte" systémovými analgetiky místo komplexní léčby.

Příčina bolesti před menstruací

Jak jste již pochopili, zvýšení citlivosti poprsí a zóny SAH, zejména u žen, vděčí za estrogen, hromadění tekutiny v prsních tkáních a mechanické podráždění nervových zakončení v této zóně..

Proč bradavky velmi silně bolí během menstruace, před nebo po? Možná je tato otázka pro vás relevantní. Bohužel se jedná pravděpodobně o hormonální nerovnováhu. Pokud se jedná o jednorázový výskyt, pravděpodobně jste zaznamenali:

 • stres;
 • dramaticky změnili místo pobytu (odletěli do jiné země);
 • unavený (tvrdě pracoval, cestoval atd.);
 • byli nemocní nebo zmrzli.

Pokud vás tento fenomén neustále obtěžuje, stojí za to vyšetřit gynekologa a mammologa. Bolest mohou vyvolat nemoci dělohy a přívěsků, hormonální poruchy, benigní nádory prsu a rakovina. Pokud vaše menstruace uběhla a bradavky vás nepřestaly bolet, cesta za lékařem pro vás doslova pláče.

Zpoždění a zvýšení citlivosti zóny SAK

Pokud vás bradavky bolí jako obvykle a nejste v menstruaci, můžete být těhotná. Zpoždění může naznačovat úspěšné početí nebo hormonální narušení. Proto je čas navštívit známého gynekologa.

Bolí bradavky během těhotenství, ptá se mnoho nastávajících matek. Stále bolí. U některých žen je bolestivost v zóně SAH první známkou nástupu těhotenství spolu s:

 • dunění v žaludku;
 • přecitlivělost na pachy;
 • zvýšená podrážděnost a únava.

Při úspěšném početí se první nebo dva týdny po fixaci embrya přesně vyznačuje zvýšenou citlivostí, dokonce i bolestivostí poprsí:

 • oblíbená podprsenka je otravná;
 • bradavky svědí a bolí;
 • brnění na hrudi.

Během tohoto období se hormony uvolňují každý den ve stále větším množství. Tělo je přestavěno na dlouhý proces nošení dítěte.

dodatečné informace

Mohou bradavky a prsa obecně bolet po potratu nebo potratu? Samozřejmě, že mohou. Tělo se začalo aktivně připravovat na těhotenství a bylo přerušeno na nejzajímavějším místě. Asi další týden nebo deset dní lze následky pocítit ve formě nepohodlí v oblasti poprsí a podbřišku, náhlých výkyvů nálady.

Proč bradavky bolí více než obvykle, když po prodlevě krvácení stále začalo? Možná ke koncepci došlo. Ukázalo se však, že embryo nebylo životaschopné, nemohlo se implantovat do myometria a bylo odmítnuto. V tomto případě jsou pocity ženy srovnatelné se silným projevem PMS, menstruace je bolestivější, hrudník více bobtná a bolest je znatelnější.

Bez ohledu na to, zda se považujete za zdravého, nebo víte o existující odchylce stavu reprodukčních orgánů, s ostrými bolestivými pocity v zóně SAH, poraďte se s lékařem.

Na tomto se s vámi loučíme. Sdílejte článek se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí a navštivte nás znovu, pokud máte nějaké dotazy týkající se prsou.

Příčiny bolesti na hrudi během menstruace

Stav mléčných žláz úzce souvisí s prací ženského reprodukčního systému a hormonální rovnováhy. Z tohoto důvodu hrudník během menstruace bolí, zvětšuje se a zvyšuje se jeho citlivost. Někdy to nepředstavuje hrozbu a v některých případech to může znamenat nástup vážného onemocnění. Pokud tedy bradavky bolí během menstruace, šití nebo bolestivých bolestí, problém by neměl být ignorován. Kontaktování specialisty vám umožní přesně zjistit příčinu nepohodlí a získat doporučení pro nápravu stavu.

Nezvykněte si na bolest na hrudi

Během menstruace prochází prsa určitými změnami u 9 z 10 žen. Časté stížnosti - otoky, zvýšená citlivost, bolestivost. Příznaky obvykle začínají krátce před nástupem menstruace a úplně vymizí do 3. až 4. dne cyklu. Bolest na hrudi během menstruace lze považovat za normální variantu, pokud:

 • nejsou doprovázeny nebezpečnými příznaky (těsnění, výtok);
 • mají přísnou cyklickou povahu (začínají a končí ve stejných obdobích);
 • nezpůsobujte vážné nepohodlí.

Ve všech ostatních případech byste měli být ve střehu a měli byste být vyšetřeni.

Ženská prsa a menstruace spolu úzce souvisí, nelze však vyloučit další možné důvody vzniku nepříjemných pocitů..

Pokud mléčné žlázy začnou bolet více než obvykle nebo se v nich objeví hrudky, je nutná odborná konzultace. Nemoci zjištěné dříve se snáze léčí.

Mastopatie je metlou moderních žen

Častou příčinou nepohodlí je mastopatie. Toto je běžné onemocnění, s nímž podle statistik 60 až 80% žen v reprodukčním věku čelí po celý život. Patologie se projevuje růstem žlázových a pojivových tkání, tvorbou cyst a tuleňů na hrudi.

Hlavním faktorem vyvolávajícím vývoj onemocnění je nerovnováha pohlavních hormonů v ženském těle. V první fázi cyklu patří hlavní role estrogenům - pod jejich vlivem dochází k růstu tkáně v mléčných žlázách. Ve druhém převládá v krvi progesteron, který tento proces inhibuje a omezuje účinek estrogenu.

Z různých důvodů může být rovnováha narušena. Na pozadí nedostatku progesteronu a nadbytku estrogenu v těle se začínají objevovat patologické změny.

Kromě hormonálních může vyvolat nástup onemocnění mnoho dalších důvodů: stres, trauma, nepravidelný sexuální život.

90% procent žen s diagnostikovanou mastopatií naznačuje přítomnost následujících příznaků:

 • hrudník během menstruace silně bolí;
 • bolestivé tupé bolesti se objevují před nástupem menstruace;
 • mimo cyklus je bolest prsu;
 • s menstruací bolí bradavky, je možný vzhled průhledného, ​​bílého a dokonce nazelenalého výtoku;
 • objeví se bolestivé hrudky.

Docela často lékaři diagnostikují mastopatii s menopauzou. Více se o tom dočtete v samostatném článku na našem webu..

V tomto případě hrudník často bolí i po skončení menstruace. Cysty s mastopatií jsou benigní formace, lze je léčit léky.

Pokud je onemocnění ponecháno bez dozoru, může se vyvinout v onkologické. Pokud máte podezření na mastopatii, neměli byste odkládat návštěvu lékaře. Je úspěšně léčena brzy. Měli byste být také ostražití, pokud dojde k výtoku z mléčných žláz..

Příčiny a faktory způsobující bolest

V některých případech může pouze odborník přesně určit, proč prsa během menstruace bolí. Mezi nejběžnější důvody patří:

 1. Příprava na laktaci. Nejčastěji se prsa zvyšuje s menstruací, a proto. Současně s ovulací se tělo začne připravovat na těhotenství a následné krmení dítěte. To se děje kolem poloviny cyklu. Zvyšuje se hladina speciálních hormonů - oxytocinu a prolaktinu, které jsou odpovědné za produkci mléka. Pod jejich vlivem, blíže k menstruačnímu cyklu, prsa bobtná, zvětšuje se a objevuje se bolestivost. S nástupem menstruace se tyto příznaky zmenšují a mizí..
 2. Těhotenství. Pokud došlo k oplodnění, tělo se nadále intenzivně připravuje na vzhled dítěte. Zároveň jsou nalita těžká a bolestivá prsa. Tento stav přetrvává dlouhou dobu. Menší špinění na začátku těhotenství lze zaměnit za menstruaci.
 3. Nemoci ženského reprodukčního systému. Pohlavní orgány úzce souvisí s mléčnými žlázami prostřednictvím hormonů. Proto je bolest silnější a delší, pokud má žena gynekologická onemocnění: děložní myomy, cysty na vaječnících, endometrióza nebo maligní nádory.
 4. Mastopatie - fibrocystické útvary, které vznikly na pozadí nedostatku hormonu progesteronu.
 5. Rakovina je jedním ze závažných onemocnění způsobených dlouhodobou hormonální nerovnováhou, špatnými návyky, negativním dopadem špatné ekologie a dalšími důvody. Neobvyklým příznakem v tomto případě může být bolest pouze jednoho prsu. Nepohodlí je mírné, ale k vyloučení takové diagnózy byste se měli poradit s lékařem a podstoupit vyšetření.
 6. Nepravidelný pohlavní styk. Způsobují hormonální nerovnováhu a ovlivňují stav mléčných žláz. Aby tělo fungovalo stabilně, je žádoucí mít stálého partnera a pravidelný sex..
 7. Zranění. Modřiny a další zranění si mohou po dlouhou dobu připomínat bolest a dokonce vyvolat vznik závažnějších patologií.

Je nežádoucí diagnostikovat se a předepsat si léčbu sami. Tento přístup může vést k vážným následkům, pokud vážné onemocnění není odhaleno včas. V případě jakéhokoli nepohodlí v mléčných žlázách a podezřelých doprovodných příznaků byste se měli poradit s mammologem.

Malé triky velkého ženského štěstí

Pokud bolest na hrudi během menstruace není problémem a je součástí normálního průběhu cyklu, lze ji zmírnit jednoduchými a dostupnými metodami..

Správně vybrané spodní prádlo

Dobrá podprsenka by měla podporovat prsa v přirozené poloze, nemačkat je nebo jim umožňovat protahování. Pro sport je velmi důležité vybrat ten správný top - poprsí by v něm mělo být dobře zafixované, ale ne deformované.

Je důležité zajistit, aby prádlo nenarušovalo správný krevní oběh. Pokud vás během menstruace bolí hrudník, pečlivě vybraná podprsenka pomůže snížit nepohodlí.

Vitaminová terapie

Správná výživa během menstruace pomůže zlepšit pohodu a částečně neutralizovat bolest na hrudi:

 1. Je důležité udržovat poměr BJU - bílkovin, tuků a sacharidů, přičemž dáváme přednost zdravým produktům.
 2. Je třeba vyloučit škodlivé pokrmy. Alkohol, slaná, mastná a smažená jídla, uzeniny a marinády nebudou v tomto období prospěšné pro vaše zdraví..
 3. Speciální komplexy vitamínů pomohou správnému fungování všech tělesných systémů a sníží nepohodlí.

Podle některých žen jim i dočasné zastavení kávy po dobu menstruace pomáhá zbavit se bolesti. To potvrzuje, že pohoda v kritických dnech úzce souvisí s výživou..

Fytoterapie

Pokud se bolestivé pocity obtěžují během menstruace, léčivé rostliny pomohou zmírnit stav:

 1. Koupele s odvarem z uklidňujících a relaxačních bylin uvolní napětí a zmírní bolest. K tomu jsou vhodné heřmánek, máta.
 2. Tradiční medicína navrhuje aplikaci obkladů z listů lopuchu nebo matky a nevlastní matky na mléčné žlázy.
 3. Místo čaje se doporučuje pít infuzi šípků, šalvěje, měsíčku a kopřivy..

Před použitím metod tradiční medicíny je vhodné poradit se s lékařem a zjistit přesnou příčinu onemocnění.

Přípravy na mastopatii

Pokud se mastopatie stala příčinou bolesti, měli byste přísně dodržovat léčbu předepsanou lékařem. Pokud je patologie zjištěna v rané fázi, je snadné s ní zacházet:

 1. V počáteční fázi je k úpravě hormonální rovnováhy dostatečný průběh homeopatického přípravku Mastodinon a vitamin E..
 2. V obtížnějších případech se ke snížení hladiny estrogenu předepisují perorální antikoncepce (Marvelon, Silest) nebo tamoxifen..
 3. Pokud je onemocnění zanedbáno, uchýlí se k chirurgickému zákroku a antibiotikům..

Když se objeví první příznaky onemocnění, je důležité se poradit s odborníkem. To vám umožní léčit se rychle a s minimální ztrátou. Pokud je zahájena mastopatie, může se změnit na maligní formu..

Prsa není jen ozdobou ženy, je to důležitý orgán, který vyžaduje pečlivou pozornost. Pro jeho zachování je důležité nezavírat oči před nepříjemnými příznaky a nedělat si samoléčbu. Včasný přístup k lékaři je nezbytný pro udržení zdraví.

5 důvodů pro bolest bradavek před, po a během menstruace

Když bradavky bolí před menstruací, nedobrovolně vzniká úzkost. Mohl by příznak naznačovat zdravotní problém nebo je to jen projev PMS? V tomto článku zvážíme všechny možné odpovědi na tyto otázky..

Co vám řekne citlivost bradavek

Bradavky jsou jednou z nejcitlivějších oblastí lidského těla (obě pohlaví). Kromě toho je také skvělým ukazatelem zdravotního stavu ženského těla, kterému je třeba čas od času věnovat pozornost. Někdy může pomoci při včasné diagnostice závažných poruch: hormonálních změn, onemocnění prsu, hypotermie, dědičných a onkologických onemocnění. Všechna tato onemocnění nějakým způsobem ovlivňují bradavky a někdy se projevují ve formě bolesti, svědění nebo deformace..

Před menstruací mohou být bradavky citlivé a jedná se o zcela normální reakci těla, která se dříve či později objeví u každé ženy. Cítí se různými způsoby: mírným svěděním a otokem bradavek, brněním nebo změnou barvy svatozáře. Odkud tyto účinky pocházejí v takové situaci? Je to všechno o hormonech. Přesněji řečeno, v estrogenu.

Estrogeny jsou skupina hormonů, které ovlivňují reprodukční funkci. Připravují tělo na oplodnění, pomáhají při porodu a poté při zotavení po porodu..

V procesu přípravy vajíčka na oplodnění se produkuje zvýšená dávka estrogenu (2 nebo dokonce 3krát vyšší než průměr). Lumen cév se v hrudníku rozšiřuje, bobtná, zvětšuje se a stává se hustší, což je při palpaci dobře patrné. Výsledkem je další tlak vyvíjený na bradavky, které na něj mohou reagovat mírnou bolestí nebo jednoduše zvýšenou citlivostí. Celý tento proces je nezbytný k přípravě ženy na krmení a probíhá ve 12. - 15. den menstruačního cyklu, ve skutečnosti v jeho samém středu. To znamená, že když bradavky bolí dva týdny před menstruací, je to normální a přirozené..

Existují však výjimky z této normy a problém může být mnohem vážnější, pokud:

 • hrudník velmi nápadně bolí;
 • existuje neustálé obsedantní svědění;
 • bolesti se neobjevují uprostřed cyklu, ale několik dní před nástupem menstruace a jsou projevem premenstruačního syndromu;
 • bolí při jakémkoli dotyku, zejména hadříkem.

Klinické příčiny bolesti bradavek a prsou

Lze je rozdělit do dvou velkých skupin:

 1. Nemoci přímo související s výskytem problémů v mléčných žlázách. Většinou se jedná o rakovinu prsu.
 2. Nemoci jiných orgánů, které ovlivňují stav celého těla a způsobují nepohodlí na hrudi a bradavkách. Patří mezi ně poruchy vaječníků, onemocnění reprodukčního systému, zánětlivé procesy v těle, změny hormonálních hladin a mnoho dalších..

Druhá skupina by měla být zvážena podrobněji - je mnohem obsáhlejší a vyžaduje před provedením diagnózy pečlivý výzkum.

Mastopatie

Když bradavky bolí během, před a po menstruaci, je vysoce pravděpodobné, že se jedná o projev mastopatie. Jedná se o specifický zánět pojivových tkání prsu. Je to cítit a fixováno jako hrudka v hrudi. Může zabírat jak významný povrch, tak velikost hrachu.

Příčiny tohoto onemocnění spočívají v dysfunkci endokrinního systému, tj. Hormonální nerovnováha v těle (estrogen by měl být produkován třikrát více než normálně pouze dva týdny před menstruací a je produkován v 9 a neustále). Jaký konkrétní hormon nefunguje správně, zjistí pouze testy.

Zánět

Pokud bradavky po menstruaci bolí, může to být také příznakem zánětlivých procesů probíhajících jak v celém těle, tak v mléčných žlázách. Nejčastěji jsou tyto procesy způsobeny podchlazením a projevují se jako nachlazení..

V tomto případě může provokatéra po řadě studií a analýz určit pouze kvalifikovaný odborník..

Neklinické příčiny bolesti bradavek

Před menstruací mohou bradavky bolet z 5 dalších důvodů:

 1. Alergická reakce těla. V moderním kosmetickém průmyslu existuje obrovská škála produktů. Hlavní nebezpečí alergií na kosmetiku spočívá právě ve skutečnosti, že není možné přesně předpovědět reakci a některé účinky se objevují až po dlouhodobém používání. Alergie jsou také způsobeny detergenty nebo látkou, ze které jsou vyrobeny. V tomto případě je vše individuální - něco, co u jedné ženy nezpůsobí žádné starosti, u druhé povede k pravidelné bolesti a zvýšené citlivosti prsou.
 2. Pravidelné nervové napětí. Stres často vede k narušení práce celého organismu, ale trpí hlavně nervový systém. Výsledkem je, že hladiny estrogenu mohou spontánně vzrůst, bez ohledu na menstruační cyklus. Proto se objevuje nerovnováha hormonů. Jedná se o poměrně alarmující příznak, i když v obvyklém případě nejde o patologii. Přítomnost pravidelného stresu přispívá k rozvoji a prohlubování nerovnováhy.
 3. Užívání konkrétních léků. Léky, které obsahují hormony nebo stimulanty k léčbě určitých problémů, mohou vést ke zvýšení produkce estrogenu mimo menstruační cyklus. V takovém případě musíte o svých pocitech informovat lékaře, který léky předepsal. K zastavení bolesti na hrudi před menstruací jsou předepsány orální antikoncepce.
 4. Neformální důvěrné vztahy. Sex je nejmocnějším nástrojem v boji za reprodukční zdraví. Pravidelný sexuální život s důvěryhodným a spolehlivým partnerem pomůže nejen vyvážit produkci hormonů, ale také bojovat proti stresu.
 5. Fyzický dopad na prsa nebo bradavky. Dalším důvodem, proč bradavky bolí, a menstruace již prošla - mechanické poškození. Jak mohou být způsobeny? Cokoli, od příliš intenzivní masáže nebo poranění prsních svalů během intenzivního tréninku, až po nepohodlné spodní prádlo nebo podprsenku vyrobenou z nekvalitního materiálu.

Bolestivé bradavky během těhotenství

Samostatně stojí za zmínku, že těhotenství může také způsobit zvýšenou citlivost bradavek. Během tohoto období se tělo začne restrukturalizovat a kromě absence standardních příznaků PMS a přítomnosti zpoždění se může objevit bolest, mírné svědění a ztmavnutí halo. Pokud kritické dny nenastaly včas a bradavky byly přecitlivělé, měli byste si koupit těhotenský test v lékárně. Je pravděpodobné, že se jedná o první známky toho. Tělo se tak připravuje na krmení dítěte - mléčné žlázy se přizpůsobují produkci mléka, mění se tvar a velikost a zvýšená citlivost chrání samotný prsa před zbytečnou stimulací.

Kdy navštívit lékaře

Pokud bradavky bolí jen týden před menstruací, ale bolest je spíše mírná a pozadí než akutní a dotěrná, není se čeho bát. Situace se stává kritickou, když:

 • silně a akutně bolí;
 • problém se opakuje několik měsíců po sobě;
 • neustále svědí;
 • nepohodlí trvá déle než dva dny a nezmizí;
 • citlivost bradavek a brnění se vyskytují během menstruace nebo bezprostředně po jejich ukončení;
 • bolest je mnohem zřetelnější a přináší vážné nepohodlí;
 • objeví se výtok z bradavek s příměsí krve;
 • vaše menstruace skončila, ale bolest není;
 • halo nerovnoměrně ztmavne, skvrny;
 • hrudník není zcela zhutněný a těžší, ale zonální a je doprovázen bolestivým syndromem po celém povrchu.

Pokud je před návštěvou mammologa ještě hodně času (a potřebujete ho navštívit alespoň jednou ročně), můžete kontaktovat jak gynekologa, tak terapeuta. Kdokoli z nich bude schopen poskytnout počáteční konzultaci a napsat doporučení pro testy a další vyšetřovací metody.

Neměli byste se pokoušet předepsat si vlastní léčbu a užívat léky, jejichž obsah vám není znám, a jejich samotné použití není schváleno lékařem. Je také nutné být opatrný při metodách tradiční medicíny - použití kostek ledu nebo „napařování“ prsu může jen zhoršit a dokonce vytvořit problém tam, kde nikdy neexistoval.

Bradavka bolí uprostřed cyklu: fyziologie nebo patologie

Bolest a nepohodlí na hrudi a bradavkách se nazývají mastalgie nebo mastodynie..

Otok v mléčných žlázách a bolest mohou naznačovat následující poruchy:

 1. Mastitida Toto onemocnění se nejčastěji vyvíjí během kojení. Je doprovázeno zarudnutím, hyperemií, výtokem z bradavek. Žena může onemocnět postupně, aniž by okamžitě věnovala pozornost nebezpečným příznakům..
 2. Mastopatie. Toto onemocnění je způsobeno patologickým růstem v tkáních mléčných žláz. Během PMS se příznaky zhoršují, mléčné žlázy jsou těžké a husté a výtok začíná z bradavek.
 3. Spodní prádlo. Pokud nesprávně zvolené oblečení otírá nebo deformuje bradavku a pokožku prsou, povede to k otokům, otokům a zarudnutí..
 4. Patologické novotvary. Vyvolávají změny v těle, ovlivňují objem mléčných žláz a zvyšují bolest bradavek.

Bolest před menstruací

Předmenstruační syndrom je doprovázen poruchami endokrinního a nervového systému.

Důvody bolesti během tohoto období jsou:

 • nepravidelný sexuální život (zvyšuje hladinu hormonů)
 • poruchy funkce vaječníků (menopauza)
 • zánětlivé procesy v pohlavních orgánech
 • fibrocystické onemocnění prsu
 • nízké hladiny hormonu progesteronu

Bolest v polovině cyklu

Statistiky ukazují, že u 40% žen, které vstoupily do plodného věku, se během menstruačního cyklu objeví nepříjemná bolest na hrudi. Bolest je spojena s fyziologickým procesem, jako je ovulace..

Pod vlivem hormonů, které jsou odpovědné za pravidelný měsíční cyklus, dochází k závažným změnám v mléčné žláze: tkáně rostou, zvětšují se mléčné žlázy, bobtnají. Při sebemenším dotyku to bolí. Bradavky jsou bolestivé body - právě v nich je umístěna většina nervových zakončení, která se uprostřed cyklu zhoršuje.

Zvětšené dráhy mléka utlačují nervová zakončení a malé cévy v hrudi. To je důvod pro nepříjemné a někdy bolestivé pocity. Ženy často mívají bradavky během menstruace, protože během růstu mléčných žláz je mimo jiné narušen odtok tekutin z tkání, což způsobuje otoky.

Někdy bradavky bolí uprostřed cyklu z několika dalších důvodů:

 • narušení hormonálního systému
 • narušení podílu pohlavních hormonů v krvi, která je plná těsnění, tvorba malých uzlíků v místech potrubí
 • zánětlivé procesy v prsu, ke kterým může dojít v důsledku mikrotrhlin během kojení
 • novotvary v mléčné žláze

Bolest po ukončení menstruace

Bolest po ukončení menstruace ve většině případů naznačuje patologické změny v těle..

Problémy způsobující nepohodlí zahrnují:

 • poranění hrudníku a jeho oblasti (za prvé, jsou to poraněné oblasti hrudníku a bradavek, které začínají bolet, protože jsou zvláště citlivé při ukončení menstruace)
 • hormonální poruchy (mohou být způsobeny přístupem menopauzy, ukončením těhotenství, užíváním antikoncepce, silným stresem, změnou klimatu)
 • časné těhotenství (v některých případech může menstruační cyklus po početí pokračovat, ale jeho povaha se mění)
 • nadměrný růst prsní tkáně (může být způsoben dědičností, stresem, potratem)
 • zánětlivé procesy v mléčných žlázách (nesprávná hygiena, hypotermie, poranění bradavek, infekce dělohy)
 • onkologická onemocnění (nepohodlí doprovází výtok z bradavek, zvětšené lymfatické uzliny)

Bolest se zpožděnou menstruací

Nejpravděpodobnější příčinou bolesti bradavek a prsou je těhotenství. Pokud je však test negativní, může zpoždění naznačovat závažné patologie:

 • problémy v nervovém systému (stres v důsledku postmenopauzy)
 • poruchy štítné žlázy
 • poruchy funkce nadledvin
 • cysta prsu
 • rakovina prsu
 • poranění prsu a bradavky při pohlavním styku
 • pooperační období
 • alergická reakce
 • špatné oblečení

Pokud bradavky ublíží, ale po dobu 5-6 dnů nedochází k menstruaci a test je negativní, musíte neprodleně konzultovat s lékařem.

Bolest bradavek a těhotenství

V případě těhotenství je citlivost, stejně jako u ovulace, vyvolána nadprodukcí estrogenu a progesteronu. Koncentrace posledně jmenovaného se významně zvyšuje, pomocí něhož se oplodněné vajíčko bez narušení připojí ke stěnám dělohy..

Estrogen ovlivňuje růst mléčné žlázy, a proto se na bradavkách tvoří malé hrbolky, které zvyšují jejich citlivost a bolestivost při jakémkoli, i opatrném dotyku. Tato fáze je přípravou na kojení. Kromě toho mají bolesti ochrannou reakci, která brání potratu: bolestivost bradavek vylučuje jejich stimulaci, takže jakýkoli dotek vede k tónu dělohy. Tento jev vyvolává kontrakci svalů dělohy, díky nimž se embryo může bezpečně vyvíjet.

Nepatologická bolest bradavek

Bolestivost bradavek může být vyvolána vnějšími dráždidly:

 • těsné spodní prádlo
 • parfém
 • prášek a aviváž
 • výrobky osobní hygieny
 • neopatrné používání žínku
 • popáleniny od slunce bez odpovídající ochrany
 • nesprávně vybrané hormonální látky

Bolest bradavek může být způsobena hormonálními změnami, na které tělo reaguje negativně. Po 45 letech začíná žena vyvrcholení - období, kdy vaječníky produkují méně hormonů a končí menstruace.

Pokud má žena menopauzu po dobu 3 měsíců, bolí ji bradavky a oblast prsou, doporučuje se navštívit mammologa za účelem konzultace.

Bolest na hrudi související s onemocněním

Bolest na hrudi může být způsobena patologickými procesy v těle.

Poukazují na:

 • fibrocystické onemocnění
 • mastitida
 • furunkulóza
 • srdeční choroba
 • vývoj osteochondrózy hrudníku
 • nádory
 • poruchy štítné žlázy
 • cukrovka
 • lišejník
 • polycystický vaječník
 • endometrióza

Dermatologické příčiny bolesti bradavek

Příčinou nepohodlí mohou být dermatologická onemocnění:

 1. Psoriáza. Odkazuje na řadu alergiků, když jsou papilla a přilehlá kůže pokryty červenými skvrnami.
 2. Ekzém. Jedná se o nepřenosné onemocnění doprovázené bolestmi bradavek, pálením, svěděním, zarudnutím, puchýři.
 3. Kandidóza. Plísňové onemocnění, které je indikováno postiženou kůží a sliznicemi. V některých případech jsou patologické procesy lokalizovány v oblasti bradavek a jsou doprovázeny prasklinami, bublinami, otoky.
 4. Opar. Virové onemocnění doprovázené silnou bolestí na hrudi, zarudnutím kůže a tvorbou malých bublin na ní. V budoucnu bubliny prasknou a na jejich místě se vytvoří zanícená svědivá kůra.
 5. Impetigo. Zánětlivé onemocnění kůže s výskytem abscesů. Vývoj patologických procesů může být způsoben penetrací infekce do kůže prasklinami v bradavkách.

Nádorové markery rakoviny vaječníků: norma a patologie

Rakovina vaječníků se stanoví pomocí instrumentálních technik a krevního testu pro konkrétní nádorový marker.

K diagnostice onemocnění odborníci vezmou 2–3 nádorové markery:

 • CA 125, CA 19-9 (hlavní)
 • NE 4 (menší)
 • AFP a REA (další)

Pro dosažení co nejpřesnějšího výsledku se současně provádějí dvě analýzy pro markery CA 125 a HE 4. Sekundární tumorový marker je obzvláště citlivý v rané fázi onemocnění.

Analýzy obvykle ukazují hladinu látky v rozmezí 35 U / ml. Průměrná hodnota je 11-13 U / ml. Konstantní nárůst počtu nádorových markerů naznačuje onkologický proces. Zvýšení hladiny látky také naznačuje relaps onemocnění..

Značka nádoru NOT 4 má následující indikátory:

 • ženy od 40 do 50 let - 60,5-76,2 pmol / l
 • ženy od 50 do 70 let - 74,3-82,9 pmol / l
 • po 70 letech - 104 pmol / l

Jak zmírnit bolest na hrudi

Když je ženě diagnostikováno onemocnění, lékař předepisuje léky:

 • hormonální
 • protizánětlivý
 • antibiotika

Pokud je bolest způsobena přirozenými příčinami, není ve většině případů nutné speciální ošetření. U žen trpících bolestmi se můžete uchýlit k jiným metodám:

 1. Vitamin R. Normalizuje průtok krve v hrudi a zmírňuje bolest. Nachází se v citrusových plodech, malinových a rybízových čajích, šípcích.
 2. Větvičkový extrakt. Tato bylina potlačuje příznaky cyklické mastodynie stabilizací produkce hormonů a tím zmírněním bolestivých příznaků. Lék se nedoporučuje těhotným ženám, ani během laktace.
 3. Mastodinon. Nehormonální lék, který pomáhá ženě překonat bolest během cyklické mastodynie během ovulace.

Dieta ke snížení bolesti na hrudi

Správně zvolená strava během ovulace navíc pomůže snížit bolest v prsou a bradavkách..

Následující potraviny se nedoporučují:

 • tučná a kořeněná jídla
 • sycené a alkoholické nápoje
 • sladkosti a mouku
 • kofein

Doporučuje se zahrnout do stravy:

 • čerstvé ovoce a zelenina
 • Ryba
 • potraviny s vysokým obsahem hořčíku

Během období silné bolesti můžete užívat sedativa na bázi bylinných bylin: matka, valerián, máta a citronový balzám, s přídavkem medu.

Odvar z bylin, jako je heřmánek, měsíček, třezalka tečkovaná, kopřiva a pampeliška, vám pomůže zmírnit bolest, ale před podáním infuzí se musíte ujistit, že nejste alergičtí na tyto složky..

Kromě toho můžete provádět vlastní masáž prsou, chodit na čerstvý vzduch a pravidelně se věnovat kontrastní sprše.

Samovyšetření prsu

Samovyšetření prsu se doporučuje provádět pravidelně od 20 let.

Postup se provádí tímto způsobem:

 1. Musíte se postavit před velké zrcadlo a natáhnout ruce kolem pasu. Poté se ujistěte, že obě prsa mají stejný tvar a velikost. Poté pečlivě prozkoumejte každý prsa zvlášť a věnujte pozornost případným změnám.
 2. Poté musíte zvednout ruce nad hlavu a pokračovat ve zkoušce.
 3. Položte ruce na boky a napněte a několikrát uvolněte prsní svaly.
 4. Střídavě stlačte bradavku pravé a levé žlázy, dávejte pozor na to, zda existuje nějaký výtok, a pokud je přítomen, jaká je jejich povaha.
 5. Lehněte si na záda a relaxujte. Prsty jemně nahmatejte levou a pravou žlázu. Pravý hrudník s levou rukou a levý hrudník s pravou. Vyšetření se doporučuje provádět spirálovitě: od bradavky po boční stěnu prsu nebo od vnějšku po bradavku.

Pokud zjistíte následující příznaky, měli byste se okamžitě poradit s lékařem (gynekologem, endokrinologem, mammologem):

 • hnisavý nebo krvavý výtok z bradavek
 • hrudky v hrudi
 • svědění bradavek nebo zarudnutí
 • zvýšená tělesná teplota

Každý z těchto příznaků je nutně doprovázen bolestí na hrudi a bradavkách. Aby se zabránilo vážným patologickým onemocněním, doporučuje se dívkám, které právě zahájily cyklus, navštívit mammologa každé tři měsíce po dobu 1–2 let. Při návštěvě gynekologa by žena měla být připravena odpovědět na velmi intimní otázky a být vyšetřena na gynekologickém křesle.

Bolest v bradavkách a na hrudi s menstruací: normální nebo patologická

Bolest prsou a citlivost bradavek jsou častými příznaky, které většina žen zažívá. Známky jsou pozorovány v určitém období cyklu a jsou určeny změnami a restrukturalizací, ke kterým dochází v ženském těle. Ale co dělat, když bradavky bolí během menstruace? Zjistěte důvody a problém vyřešte.

Co se stane s ženským tělem během menstruace?

V ženském těle dochází během menstruačního cyklu k hormonálním změnám, které zajišťují přípravu na budoucí těhotenství. Po menstruaci se uvolňují estrogeny a hladiny se postupně zvyšují. Tyto hormony připravují dělohu a mléčné žlázy na možné početí. Endometrium zesiluje, cévy, které do něj pronikají, jsou naplněny krví, takže vajíčko s oplodněným vajíčkem je bezpečně upevněno ve stěně a začíná se vyvíjet.

Hlavními cílovými orgány ženských pohlavních hormonů jsou mléčné žlázy, které souvisejí s reprodukčním systémem a jsou odpovědné za kojení dítěte. Prsa je nejvíce náchylná k probíhajícím změnám: pod vlivem estrogenů rostou její tkáně: ve struktuře se objevují četné mléčné kanály, vyvíjejí se laloky. V budoucnu to umožní plnou produkci mateřského mléka, které je jedinou potravou pro novorozence..

Bolestivost v bradavkách je způsobena zvýšením koncentrace estrogenu. Vrchol dosahuje ve druhé polovině cyklu, a proto je bolest pozorována týden před kritickými dny. Více se o tom dozvíte z článku „Bradavky bolí před menstruací“.

Na začátku menstruačního cyklu, který se shoduje s prvním dnem další menstruace (regulace), se obsah estrogenu začne snižovat a prsa se vrátí do normálního stavu, zastaví otoky a bolí. Proto během menstruace mohou nepříjemné pocity přetrvávat pouze první den, poté citlivost pomine.

Dobré vědět! Pokud jsou 10. den cyklu bolavé bradavky, je možné, že se blíží ovulace, před kterou dojde k nárůstu hormonů, které ovlivňují tkáně mléčných žláz..

Příznaky bolesti bradavek

Akutní bolest bradavek se může rozšířit do všech prsou. Ale protože velké množství nervových zakončení je soustředěno v dvorcích a oblasti bradavek (je to nutné ke stimulaci zóny během sexuální touhy a sání dítěte k uvolnění mléka), jsou zde často lokalizovány pocity.

Povaha bolesti je tupá, bolestivá, řezná a ostrá. Intenzita se pohybuje od nízké po střední až vysokou. Pocity se zesilují mechanickými vlivy: tlak, tření o spodní prádlo, amplitudové posunutí hrudníku při běhu nebo skákání. Bolestivost je často doprovázena zvýšenou citlivostí, která přináší nepohodlí na dotek. Otok a zhrubnutí tkání, prasknutí.

U některých patologií dochází k výtoku z bradavek, který vychází tlakem nebo samostatně a zanechává stopy na podprsence. Může dojít k pálení a svědění, hyperemii (lokální nával krve do určitých částí těla), zarudnutí, změnám barvy kůže. Někdy jsou patrné zjevné plomby.

Možné příčiny bolesti

Bolest v bradavkách se objevuje před menstruací a je pociťována první den po jejím nástupu, což je normální jev způsobený působením pohlavních hormonů. Ale když pocity přetrvávají po celou dobu kritických dnů a neustupují, hledejte důvody. Liší se a všechny možné jsou popsány níže..

Pokud bolest přetrvává i po menstruaci a nezmění její intenzitu, pak pravděpodobně existují zdravotní problémy. Přečtěte si více o důvodech v článku „Bradavky bolí po menstruaci“.

Hormonální poruchy

Hormonální pozadí není stabilní u všech žen a jeho narušení vyvolává nepravidelný sexuální život, chronická onemocnění (zejména endokrinní onemocnění), častý stres, emoční a fyzické přetížení, přepracování, vyčerpání těla, nevyvážená strava, nepříznivé životní podmínky.

Příznaky hormonální nerovnováhy jsou četné: menstruační nepravidelnosti, změny ve struktuře prsou, bolest v mléčných žlázách, neplodnost, snížené libido, zvláštní chuťové preference, změny nálady, přírůstek hmotnosti.

Dysfunkce vaječníků

Vaječníky jsou hlavní spárované pohlavní orgány, které regulují hormony a menstruační cyklus. Syntetizují hormony a udržují fyziologicky správnou rovnováhu. Při dysfunkci je nepřerušovaná práce vaječníků nemožná, vzniká porucha jejich hormonotvorných funkcí. Nejčastějšími příčinami poruch jsou chronické nebo akutní záněty, nádory nebo strukturální poruchy způsobené chirurgickým zákrokem, endokrinní onemocnění.

Patologický stav ovlivňuje fungování celého reprodukčního systému, včetně ženského prsu. Je pozorována bolestivost, zpoždění menstruace, zvýšení nebo snížení doby cyklu, nepřiměřené změny hmotnosti.

Mastopatie

Mastopatie, která se v medicíně nazývá fibrocystická choroba, je doprovázena patologickým množením zdravé prsní tkáně. Spojovací (vláknité) složky se zvyšují, žlázy bobtnají, hrubé, nacházejí se v nich uzliny a těsnění.

Důležité! Zásadní roli ve vývoji mastopatie hrají hormonální poruchy, zejména zvýšení koncentrace estrogenů.

Novotvary

Novotvary jsou benigní (cysty, fibroidy) nebo maligní. Pokud je nádor umístěn v bezprostřední blízkosti bradavky, stlačí nervy, které jej inervují, a cévy dodávající krev. To vede k zabarvení bradavky, jejímu zatažení, praskání, bolestivosti, odlupování. Novotvary jsou detekovány mammologem, ale lze je vidět při samovyšetření.

Poznámka! Nádor se obvykle vyvíjí pouze v jedné žláze, bilaterální charakter je vzácný.

Mastitida

Mastitida, charakterizovaná zánětem tkání mléčných žláz, se často vyvíjí u kojících matek v důsledku prasklin v bradavkách vznikajících při aktivním sání dítěte nebo stagnaci mléka v kanálcích a předčasném vyprazdňování prsu. Může se však objevit u nelaktujících žen, například když infekce pronikne poškozenou kůží.

Příznaky charakteristické pro mastitidu: bolestivost v mléčných žlázách a bradavkách, zvýšená citlivost, zarudnutí kolem bradavky nebo v celé oblasti, pokožka horká na dotek v oblasti zánětu, hrudky na hrudi při palpaci, hyperémie, horečka, zvětšení postižené žlázy.

Dermatologická onemocnění

Příčinou bolestivých pocitů může být dermatologické onemocnění lokalizované na bradavkách prsu: ekzém, psoriáza, afty (kandidóza), dermatitida, opar. U těchto onemocnění dochází ke zvýšenému odlupování a drsnosti kůže, svědění a pálení, tvorbě šupin nebo bublin.

Kožní onemocnění nezávisí na menstruaci, ale s nástupem menstruace se zvyšuje zátěž těla, což vyvolává exacerbaci onemocnění nebo zvýšení jeho projevů. Kromě toho se žena stává podrážděnější, což také odkazuje na negativní faktory..

Trauma

Pokud je bradavka zraněna, bude vás bolet během menstruace nebo jindy. Tkáně by se mohly poškodit silným sevřením spodního prádla nebo spánkovou polohou na hrudi a hrubým zacházením s touto oblastí sexuálního partnera, když dítě kousne nebo se mu tvoří modřiny. Oblast může při stisknutí ublížit, zmodrá.

Diagnostika a samovyšetření

Chcete-li diagnostikovat patologie ženských mléčných žláz, měli byste navštívit mammologa: zkušený lékař si během vyšetření všimne odchylek. Dále jsou podle indikací předepsány ultrazvuk, mamograf, MRI nebo CT. A není čas jít na odborníka: rychlá diagnóza eliminuje následky.

Pravidelné samovyšetření pomáhají včas odhalit problémy. Postup se provádí následovně:

 1. Vyšetření podprsenky na stopy patologického výtoku.
 2. Vizuální kontrola žláz u zrcadla. Posuďte jejich symetrii (jasné rozdíly ve velikosti vás upozorní), tvar, struktura bradavek, barva kůže.
 3. Přejděte k vlastní palpaci. Zvedněte ruku ze strany vyšetřovaného prsu a vezměte ji za hlavu. Druhou rukou opatrně nahmatejte hrudník a pohybujte se ve spirále od středu k okraji. Zahrňte také oblast podpaží. Hmatejte také druhý prsa..
 4. Stisknutím na bradavce zjistíte, zda během mechanického namáhání nedochází k výbojům.

Důležité! Vyšetření by měla být prováděna měsíčně od 5. do 10. dne cyklu, kdy je struktura žláz méně ovlivněna působením hormonů.

Jak se zbavit bolesti

Pokud vás bolí dotknout se bradavek a trpíte tím, pak po odstranění jejich příčin pocity projdou. Léčba je zvažována lékařem po vyšetření a diagnostice. A to může zahrnovat užívání individuálně vybraných hormonálních léků, fyzioterapeutické postupy. U nádorů je indikována operace.

Bolesti si můžete ulevit následujícími způsoby:

 • Teplá sprcha. Lehká masáž a teplo uvolní napětí, zlepší krevní oběh, odstraní bolest.
 • U mastitidy se aplikuje předlisovaný list zelí.
 • Během menstruace se vyhýbejte kávě a čokoládě, protože ovlivňují tonus cév..
 • Provádějte samo-masáž lehkými tahy a poklepáním na konečky prstů.
 • Dejte si horkou koupel nohou. Tato rušivá metoda způsobí tok krve do nohou a prsa s ní nebudou přetékat..

Prevence

Účinná pravidla prevence:

 1. Pravidelně navštěvujte svého mammologa a gynekologa. Návštěvy každých šest měsíců jsou žádoucí.
 2. Veďte zdravý život bez stresu a špatných návyků. Jíst vyváženou stravu.
 3. Léčte jakékoli nemoci včas a zahájte léčbu po konzultaci s lékařem při prvních alarmujících příznacích. Neodkládejte a starejte se o své zdraví!
 4. Pravidelně provádějte samovyšetření.
 5. Užívejte vitamíny užitečné pro ženské tělo: E, skupiny B, C a A.

Znáte-li zvláštnosti fungování mléčných žláz a zjistíte, proč bradavky bolí, můžete odstranit jejich příčiny a zapomenout na nepříjemné pocity. Zdraví pro vás a vaše prsa!

Fyzická aktivita s děložními myomy, je možné sportovat?

Přítomnost různých onemocnění v těle je důvodem k pečlivější péči o něj. Měli byste dodržovat doporučení lékařů, brát léky atd..

Týdenní Aktuality