Před, během a po menstruaci bolí pravá strana v podbřišku

Menstruace je přirozený proces v životě každé ženy v plodném věku, během kterého je ochranná vrstva dělohy (endometria), která rostla po dobu jednoho měsíce, odmítnuta a odstraněna spolu s neoplodněným vajíčkem krvácením z pochvy. Tento fyziologický proces je velmi často doprovázen výskytem nepříjemných příznaků (bolest v podbřišku, podrážděnost, závratě atd.), Což se vysvětluje změnou hladiny pohlavních hormonů v těle a někdy se považuje za normu.

Ženy si také často stěžují, že během menstruace bolí jejich pravá strana. Tento stav může naznačovat progresi nebezpečných onemocnění urogenitálního a jiného systému v těle. Je velmi důležité včas zjistit příčinu vzniku takového nepříjemného příznaku, aby se zabránilo nevratným následkům..

Fyziologická bolest

Pokud během regulace žena cítí bolesti břicha, které nijak nezhoršují kvalitu jejího života, pak je tento jev považován za normu.

Během menstruace začíná být endometriální vrstva, která během měsíce vyrostla, aby plně zajistila vajíčko, odmítána a vylučována spolu s neoplodněným vajíčkem z těla krvácením z pochvy. Během tohoto procesu jsou poškozeny malé kapiláry a nervové zakončení v těle dělohy, což vyvolává nástup bolesti. Rovněž pro rychlé odstranění vajíčka a ochranné vrstvy z těla se svaly dělohy začnou stahovat, což také přispívá ke vzniku bolesti.

V případě bolesti na pravé straně to může naznačovat přítomnost nebezpečných patologií zpravidla genitourinárního systému. Stojí za to okamžitě kontaktovat gynekologa, který vám pomůže zjistit skutečnou příčinu bolesti.

Příčiny bolesti

Na existující otázku mnoha lidí, proč pravá strana bolí během menstruace a před ní, mají lékaři vědeckou odpověď. Často k tomu dochází v důsledku progrese nebezpečných zánětlivých gynekologických onemocnění v těle. Právě v této oblasti břicha se nacházejí reprodukční orgány. A výskyt nepříjemných pocitů právě v kritických dnech je vysvětlen skutečností, že změna hladiny pohlavních hormonů snižuje bolest a vyvolává drobné zánětlivé procesy, při nichž jsou příznaky stávajícího onemocnění výraznější.

Zánět vaječníků

Vaječníky jsou spárovaným orgánem reprodukčního systému, jehož normální práce je zodpovědná za možnost oplodnění, syntézu hormonů a normální život..

Bolest na pravé straně před nebo během menstruace může naznačovat zánět v pravém vaječníku.

Oophoritida a adnexitida

Pokud si žena opakovaně všimne, že během kritických dnů bolí žaludek vpravo, může to znamenat přítomnost zánětlivých onemocnění, jako je ooforitida a adnexitida. Během progrese takových patologií jsou ovlivněny vaječníky (jeden nebo dva) a přídavky. Tato onemocnění vznikají v důsledku požití virových nebo bakteriálních infekcí, dlouhodobého vystavení chladu nebo snížené imunity. Následující příznaky mohou také naznačovat přítomnost ooforitidy a adnexitidy:

 • Nadměrný menstruační tok;
 • Zvýšená tělesná teplota (37-38 stupňů);
 • Pocit slabosti, letargie;
 • Časté záchvaty nevolnosti.

Vznikající bolesti mají řezný nebo bolavý charakter a zesilují se během regulace.

Cysta a polycystická

Během ovulace (7-10 dní před menstruací) může mít žena bolesti na pravé straně. Tento jev často naznačuje přítomnost cyst nebo polycystických vaječníků. Tvorba se tvoří v důsledku neúplného otevření folikulu, což neumožňuje vyjít neoplodněné vajíčko, a vývoj zánětlivého procesu v něm s akumulací hnisavé tekutiny a následným zhutněním. Důvody tohoto stavu mohou být:

 • Nadváha, anorexie;
 • Snížená nebo zvýšená hladina hormonu FSH (vyvolává normální uvolňování vajíčka);
 • Vrozené nebo získané patologie reprodukčního systému.

Mrtvice

Apoplexie je život ohrožující fenomén charakterizovaný prasknutím vaječníku. Tato patologie je doprovázena silnou řeznou bolestí, která se může objevit před, během a po menstruaci v oblasti zraněného orgánu. Apoplexii mohou vyvolat:

 • Těžká zranění;
 • Infekce;
 • Mimoděložní těhotenství;
 • Křečové žíly ve vaječnících (expanze);
 • Prodloužený průběh zánětu vaječníku a přívěsků.

Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Jinak žena zemře kvůli ztrátě krve.

Endometrióza

V případě, že během pravidelných období nebo před menstruací bolí pravá strana, zvyšuje se hojnost a trvání menstruace a existuje silná slabost, může to znamenat, že v těle postupuje onemocnění, jako je endometrióza. Tato patologie je způsobena nepřirozeným zesílením ochranné vrstvy dělohy (endometria) a jejím množením do blízkých orgánů. Pokud nemoc ignorujete, mohou se vyvinout nebezpečné následky, proto je důležité se včas poradit s lékařem..

Myoma

Myomatózní uzliny jsou benigní novotvary lokalizované v děložní dutině. Vyskytují se v důsledku hormonální nerovnováhy, užívání spirály nebo nevhodného užívání perorálních kontraceptiv. Zvýšení nádoru podporuje expanzi svalové tkáně a je doprovázeno bolestí, která může být podána různým stranám břicha.

Apendicitida

Dodatek se nazývá malý proces, který je v naší době prakticky k ničemu. Obsahuje stopové prvky, které pomáhají trávit celulózu.

V důsledku poranění nebo nadbytku bakterií v takovém procesu dochází k zánětlivým reakcím. Tento stav se nazývá apendicitida a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Můžete pochopit, že došlo k zánětu slepého střeva z důvodu výskytu následujících příznaků:

 • Pravá strana v podbřišku silně bolí;
 • Objevila se nevolnost, zvracení;
 • Zácpa, frustrace, zvýšená produkce plynu;
 • Zvýšená tělesná teplota.

Cholecystitida

Žlučník je také umístěn v pravém břiše. Z nadbytku žluči v něm vznikají zánětlivé procesy, které také způsobují bolest v této oblasti, která se zvyšuje během kritických dnů. Kromě tohoto znamení může žena cítit slabost, horečku, sníženou chuť k jídlu.

IUD a kyretáž

Pokud to během regulace bolí v pravé dolní části břicha a krátce před tím dívka podstoupila kyretáž, může to znamenat poranění vnitřních tkání a tvorbu jizev, které se během menstruace obvykle zapálí..

Také bolest v pravé části břicha nastává, pokud je nainstalováno nitroděložní tělísko (účinná metoda antikoncepce a léčba určitých onemocnění). Tento jev znamená, že došlo k nějakému traumatizujícímu účinku na cizí těleso (intenzivní pohlavní styk, trauma, nesprávná instalace).

Cystitida

Cystitida je zánět sliznice močového měchýře, ke kterému dochází v důsledku vstupu infekčních agens do těla. Je možné předpokládat přítomnost onemocnění, pokud žena táhne dolní část břicha, bolí na boku, proces močení je obtížný a během něj se objeví bolest.

Urolitiáza je patologie močového systému, během níž se mění acidobazická rovnováha v ledvinách nebo močovém měchýři a začínají se tvořit kameny. Nástup akutní bolesti na pravé straně, pocit pálení během močového procesu, horečka a nepohodlí v dolní části břicha jsou příznaky, které naznačují progresi ICD.

Ohyb dělohy

Bolestivost v dolní části břicha, vyzařující na pravou stranu, může také naznačovat vrozený nebo získaný ohyb dělohy. Tato patologie je způsobena nepřirozenou polohou těla dělohy. Přítomnost takových znaků může potvrdit přítomnost takové odchylky:

 • Silná bolest břicha;
 • Bolestivé pocity během sexu;
 • Selhání menstruačního cyklu.

Neurologická onemocnění

Bolest na pravé straně břicha může být důsledkem neurologických onemocnění, která se vyvinou po poranění míchy nebo mozku, v důsledku čehož jsou ovlivněny nervové kmeny a ganglia, které jsou odpovědné za všechny životně důležité systémy v těle..

Zánět střev

Bolest břicha během kritických dnů může být také vyvolána zánětlivými procesy ve střevech. K tomuto stavu dochází v důsledku poranění, otravy jídlem nebo požití nebezpečných infekčních nebo bakteriálních mikroelementů. Kromě bolestivých pocitů může žena pociťovat nepohodlí v žaludku, zvyšuje se produkce plynu, objevuje se nevolnost, zvracení a rozrušení..

Diagnostika

Diagnostické metody se liší v závislosti na aktuálním onemocnění. Nejčastěji je nutné vyšetření gynekologem, ultrazvuk pánevních orgánů, testy, palpace a CT. Pokud není potvrzena přítomnost gynekologických onemocnění, je žena poslána k rozsáhlejšímu vyšetření jinými odborníky.

Léčba

Je prakticky nemožné vyrovnat se s bolestmi břicha během menstruace sami, protože tento jev často naznačuje progresi nebezpečných onemocnění.

Lékař na základě získaných diagnostických výsledků a individuálních charakteristik organismu předepíše nejvhodnější způsob léčby.

Pokud se v těle nacházejí ložiska zánětu, jsou předepsány protizánětlivé léky. U onemocnění spojených s hormonální nerovnováhou jsou předepsány hormonální látky. Pokud byla bolest způsobena nitroděložním tělískem, je odstraněna. V přítomnosti nádorů je nutný chirurgický zákrok. Více podrobností o každém způsobu léčby tohoto onemocnění konzultuje ošetřující lékař.

Prevence

Aby se zabránilo vzniku nebezpečných chorob a výskytu nepříjemných příznaků, odborníci doporučují dodržovat následující pravidla:

 • Navštěvujte svého gynekologa nejméně dvakrát ročně;
 • Začít sportovat;
 • Upřednostňujte zdravé potraviny;
 • Vzdát se špatných návyků;
 • Používejte kondomy;
 • Eliminujte promiskuitní pohlavní styk;
 • Při prvních nepříjemných známkách jděte do nemocnice.

Menses bolí na pravé straně

Většina onemocnění v období menstruace má tendenci se zhoršovat, a proto se může také zvýšit bolest v podbřišku a z levé nebo pravé strany. Když pravá strana bolí před menstruací - existuje mnoho důvodů a o nich bude dále pojednáno.

Fyziologické příčiny

Když dojde k menstruaci, je mírná bolest ve svém projevu považována za normu, když v procesu odmítnutí endometria a uvolnění neoplodněného vajíčka mohou dávat do dolní části břicha, z pravé a levé strany a dolní části zad. Nejčastěji se menstruace vyskytuje jednou za měsíc a bolesti trvají ne déle než 2-3 dny. Pokud je však bolest intenzivní a trvá dostatečně dlouho, stojí za to hledat příčinu a okamžitě jednat, protože to může naznačovat vývoj vážné patologie.

Přesněji řečeno, co může vyprovokovat bolest na pravé straně, pak ji mohou vyprovokovat následující důvody.

 1. Mimoděložní těhotenství. Jde o to, že vajíčko může být oplodněno nejen v děložní dutině, ale také ve vejcovodu nebo vaječníku. S rozvojem takového patologického těhotenství bude bolest bolet a táhnout, což vede k dolní části zad. Nosení plodu s takovým těhotenstvím je nemožné - dítě poroste a vyvolá prasknutí vejcovodů nebo vajíčka, což představuje ohrožení života a zdraví matky.
 2. Pravostranný typ zánětu postihujícího vaječníky. Může také bolet na pravé straně zánětem a bolest se může projevit jak během menstruace, tak mimo cyklus.
 3. Oophoritida a adnexitida jsou průběhem zánětlivé povahy původu procesů ovlivňujících přívěsky a vaječníky a mohou být vyvolány negativním vlivem patogenní mikroflóry, viru, negativním důsledkem hypotermie a snížením ochranných sil imunitního systému. Bolest v tomto případě bude nejčastěji bolestivá nebo se bude řezat v přírodě, zesílí se, když začne menstruační cyklus, doprovázená celkovou slabostí a zvýšením tělesné teploty na 38,5-39 stupňů.
 4. Tvorba cysty nebo polycystických. Tvorbu cysty může vyvolat neúplně otevřený folikul, a ne uvolnění vajíčka, což vyvolává rozvoj zánětu a hromadění hnisu. Polycystické onemocnění se týká vícenásobné tvorby cyst ve vaječníku samotném. Bolest bude bolet barevně a nebude výrazná, ale trvalá..
 5. Apoplexie, při které je narušena celistvost nebo praskne samotný vaječník. Tento jev může být spuštěn fyzickým traumatem a poškozením v oblasti vaječníků, zavedením patogenní mikroflóry do těla a jeho negativním účinkem, mimoděložním těhotenstvím a křečovými žilami samotného vaječníku, stejně jako dlouhým zánětlivým procesem, který se vyskytuje ve vaječnících nebo přídavcích. V tomto případě bude zpravidla bolest bolestivá a bude dostatečně silná ve své intenzitě až do ztráty vědomí, hojné ztráty krve a při absenci včasných opatření smrt..
 6. Endometrióza, při které dochází k patologicky nepřirozenému nárůstu samotné tloušťky děložní sliznice. V tomto případě bude menstruace delší a hojnější, záchvaty bolesti jsou výrazné a dávají se na levou nebo pravou stranu.
 7. Fibroid, který se vyvíjí v děložní dutině, je benigní novotvar, který ovlivňuje jeho svalovou tkáň a vyvíjí se v důsledku hormonálního narušení nebo působení místního typu antikoncepce, jako je spirála. V tomto případě se bolest zvýší během menstruace, kdy se zvýší endometrium děložní dutiny, a vytváří tak další tlak na svaly.

Další základní příčiny bolesti na boku během menstruace

Stačí pochopit, že bolest na pravé straně během menstruace může být vyvolána nejen gynekologickými patologiemi, ale také jinými základními příčinami..

 1. Apendicitida, rudimentární proces, který se při zánětu projeví jako bolest na pravé straně, může také narušit na pravé straně. Zánět slepého střeva se může objevit v době menstruace a je ženou často vnímán jako bolest vyvolaná menstruačním tokem. Apendicitida však bude indikována silnou, řeznou povahou bolesti, když je nemožné se narovnat a ohnout, horečka a záchvaty nevolnosti.
 2. Cholecystitida nebo zánět žlučníku je také příčinou bolesti lokalizované na pravé straně, která je často zaměňována s menstruační bolestí. Zánět může být vyvolán negativním účinkem patogenní mikroflóry, kamenů, hromadění žluči - samotný proces se vyvíjí poměrně pomalu, ale postupně se zvyšuje a bude doprovázen zvýšením tělesné teploty a silnou bolestí.
 3. Zánět střev a nadměrná plynatost jsou také ne-gynekologickými příčinami bolesti na pravé straně před a během menstruace. Zejména nadměrné hromadění tekutin, otoky, když se u dívky objeví zánět střev nebo nadměrná tvorba plynů, dochází ke kompresi střev, vnitřních orgánů reprodukčního systému a to se projeví bolestí z jedné nebo druhé strany..
 4. Použití nitroděložního tělíska jako antikoncepčního prostředku - po úrazu nebo intenzivní sexuální aktivitě, jejím nesprávném založení, se může „lámat“ a „chodit“ po děložní dutině a děložních košilích, vaječnících, vyvolávat záchvaty bolesti, které doprovází zvýšení tělesné teploty a zánět pánevních orgánů.
 5. Kyretáž a potrat jsou také důvody, proč se žena obává bolesti na pravé straně během menstruace. Při provádění kyretáže, potratu, sliznice dutiny dělohy, tkáně hladkého svalstva může dojít k poškození, v místě poranění se vytvoří jizvy. Právě toto zjizvení způsobí během menstruace nárůst bolesti na pravé straně a samotný výtok bude hojnější, delší čas.

Co dělat?

Pokud bolest na pravé straně, která se zvyšuje během menstruace, obtěžuje více než 2-3 měsíce s ostrými a dlouhodobými záchvaty, stojí za to vyšetřit gynekologa. Pokud lékař zjistí příčinu nepohodlí, bude muset podstoupit léčbu a pokud není důvod zjištěn, gynekolog pošle k vyšetření chirurgovi nebo terapeutovi.

K potvrzení diagnózy a získání přesnějších výsledků vyšetření může lékař předepsat další vyšetření. Takové testy zahrnují nátěr z pochvy, který určí hladinu patogenní mikroflóry, která ovlivňuje ženský reprodukční systém. Lékař také může poslat na vyšetření pomocí ultrazvuku, který ukáže abnormality v reprodukčním systému, kameny a adheze, zánětlivé procesy a další patologie.

Léčba a prevence

Průběh léčby a eliminace bolesti na pravé straně během menstruace přímo závisí na hlavní příčině - je předepsána výhradně lékařem na základě výsledků vyšetření a diagnózy. Samoléčba je prostě nepřijatelná - použití vyhřívacích podložek nebo lidových prostředků ve formě odvarů a čajů může zhoršit průběh problému, odstranit příznak, ale nepřekonat příčinu.

Pokud jde o preventivní opatření, hodně záleží na příčině bolesti, ale lékaři zdůrazňují hlavní doporučení:

 • pravidelné vyšetření gynekologem - nejméně jednou za šest měsíců, stejně jako podstoupení vyšetření chirurgem a terapeutem, neuropatologem;
 • aby se zabránilo rozvoji plynatosti a aby se zabránilo rozvoji střevního zánětu, stojí za to udržovat normální mikroflóru gastrointestinálního traktu;
 • aby nedošlo k poranění břicha, a nitroděložní tělísko by mělo být nainstalováno na dobré klinice se zkušeným odborníkem.

Příčiny bolesti v pravé části břicha během menstruace se nepovažují za normu, a proto, pokud máte podezření na odchylku v práci vnitřních orgánů a systémů, dlouhodobé nepohodlí, neobvyklé negativní příznaky, měli byste navštívit lékaře.

Bolestivý syndrom před menstruací nebo během ní je hlavním důvodem, proč se ženy obracejí ke gynekologovi. Podle statistik to však v naprostém počtu případů (asi 80-90%) bolí v pravé nebo levé straně nebo v dolní části břicha. Bolestivý syndrom, který se vyskytuje v dolní části zad, perineu, kyčlích, se vyskytuje mnohem méně často. Mělo by se však pamatovat na to, že bolest může nastat také v souvislosti s chirurgickou nebo neurologickou patologií, takže když se setkáte s tímto problémem, zkuste co nejdříve navštívit lékaře..

Všechny příčiny bolesti u žen lze důvody rozdělit na funkční (nesouvisí s poškozením a změnami ve struktuře orgánů) a organické (existují poškození orgánů, potvrzené moderními metodami výzkumu).

 • stagnace krve v děložní dutině během menstruace (ohýbání dělohy, nedostatek deflorace);
 • ovulační bolest několik týdnů před menstruací;
 • různé poruchy cyklu - DMC (nefunkční děložní krvácení) a primární dysmenorea na pozadí hormonálních poruch.
 • zánětlivá gynekologická onemocnění (endometritida, adnexitida);
 • benigní gynekologická onemocnění (myomy, polypy, endometrióza a adenomyóza);
 • nouzová chirurgická patologie (apoplexie vaječníků, torze cysty);
 • nitroděložní antikoncepce;
 • ne-gynekologická onemocnění (zánět žlučníku, slepé střevo);
 • patologické těhotenství (mimoděložní těhotenství, odtržení placenty);
 • bolest po gynekologických operacích (potrat, diagnostická kyretáž).

Zánětlivá gynekologická onemocnění

Zánětlivá onemocnění v ženské části mají zpravidla akutní nástup, s nástupem hypertermie, příznaky obecné intoxikace (slabost, letargie, snížená chuť k jídlu) a nepohodlí v dolní části břicha.

Hlavním rysem adnexitidy nebo salpingitidy je častý jednostranný zánět, takže bolí pouze levá nebo pravá strana. Při zkoumání přívěsků vagínou jsou pociťovány zvětšené a silně bolestivé útvary.

Endometritida je obvykle doprovázena neobvyklým a páchnoucím vaginálním výtokem, horečkou a intoxikací a bolest se koncentruje v dolní části břicha. Při palpaci je děloha zvětšená, měkké konzistence, v době palpace to bolí ještě více.

Endometrióza je benigní, hormonálně závislé onemocnění, jehož podstatou je nadměrné množení tkáně endometria za anatomickými hranicemi dělohy. Genitální endometrióza je charakterizována poškozením dělohy (adenomyóza), přívěsků dělohy a retrocervikálního prostoru. Klinicky se projevuje výraznou bolestí v dolní části břicha s poškozením dělohy, pokud jsou postiženy přídavky - pravá a levá strana bolí v oblasti tříselných záhybů, retrocervikální - bolí za pubis. Charakteristickým rysem tohoto onemocnění je výskyt bolesti a hojného výtoku několik dní před menstruací a jejich zmizení se zmizením menstruace.

Léčba endometriózy je složitý proces, začíná užíváním hormonálních léků, s výrazným vývojem patologie, je indikován chirurgický zákrok.

Myom je benigní onemocnění pocházející ze svalové vrstvy, často však doprovázené vážnými následky.

Toto onemocnění často probíhá v latentní formě, kdy je velikost fibroidů stále malá, a jedinými příznaky jsou porušení cyklu a zvýšení krvavého výtoku před a během menstruace. Po dosažení významné velikosti myom deformuje dělohu, stlačí sousední struktury a neurovaskulární svazky, zatímco dolní část břicha bolí a bolest se táhne a praskne. Někdy může myomy stlačením nervů způsobit bolest vyzařující z pravé nebo levé strany.

Léčba fibroidů v počátečních fázích spočívá v hormonální terapii, s progresí procesu je nutné zahrnout chirurgickou léčbu.

Ovariální apoplexie je akutní chirurgická patologie charakterizovaná krvácením (krvácením) do tkáně vaječníku a přímo souvisí s procesem ovulace (okamžik, kdy zralé vajíčko opustí vaječník).

 • během první poloviny menstruačního cyklu folikul dozrává, tento jev se vyskytuje pod vlivem hormonu estrogenu;
 • přibližně v polovině cyklu, což odpovídá několika týdnům před menstruací, v době maximálního obsahu estrogenu se uvolní vajíčko - ovulace (to je norma), avšak s apoplexií folikul praskne o něco dříve a pod vlivem provokativních faktorů (nadměrné zatížení, ostré otáčky kmene, sex);
 • v okamžiku prasknutí folikulu dívka pocítí ostrou bolest „dýky“ vznikající v dolní části břicha a v závislosti na straně mrtvice se bolest mírně posune na pravou nebo levou stranu.
 • klinika apoplexie je kromě bolesti doprovázena vnitřním krvácením, anémií (bledá kůže, snížený tlak, ztráta vědomí), někdy šokem.

Léčba - nouzový provoz.

PNCJ je akutní chirurgický problém u dívek se solitárními cystami nebo syndromem polycystických vaječníků.

 • na pozadí provokujícího faktoru (fyzická aktivita, gymnastika, obraty a náklony těla) jsou nohy zkroucené;
 • s mírným zkroucením - nemusí dojít k žádným pocitům a noha, která se odvíjí, se vrací do své původní polohy;
 • pokud se noha otočí o 90-100 o - existuje neintenzivní bolest, která je v přírodě bolavá, tento jev se může objevit několik týdnů před menstruací, je to kvůli stlačení žilních cév a porušení odtoku krve z cysty;
 • plný obrat - průtok krve tepnami je narušen a na tomto pozadí se rychle rozvíjí klinika „akutního břicha“: pravá nebo levá strana silně a křečovitě bolí, na tomto pozadí je silná intoxikace, šok, pacient zaujme nucenou polohu.

Léčba - okamžitý chirurgický zákrok s vyříznutím cysty bez rozpletení nohou.

Použití nitroděložního tělíska může být bolestivé. Obvykle to však poprvé bolí několik měsíců po zavedení nitroděložního tělíska. Je to způsobeno „závislostí“ a mírným mechanickým poškozením stěn nitroděložního tělíska. Bolesti jsou v přírodě bolavé, vyskytují se častěji před menstruací v důsledku zvýšení počtu kontrakcí dělohy.

Zánětlivá onemocnění slepého střeva, žlučníku.

Apendicitida - zánět slepého střeva, jeho příznaky zpravidla začínají mírným zvýšením teploty, slabostí, ztrátou chuti k jídlu, bolestí se nejprve v horní části břicha a poté během několika hodin sestupuje po pravé straně a je lokalizována v pravé iliakální oblasti.

Cholecystitida - zánět stěn žlučníku, dochází na pozadí porušení stravy, konzumace alkoholu, přítomnosti kamenů v něm. Bolest je lokalizována na pravé straně pod žebry, jsou zaznamenány příznaky intoxikace.

Mimoděložní těhotenství - vývoj embrya mimo dělohu (v tubách, vaječnících, břiše, děložním čípku).

A) vejcovodové těhotenství - při prasknutí orgánu dojde k ostré, silné bolesti vyzařující do levé nebo pravé strany, pochvy, řiti, klinika hemoragického šoku.

B) mimoděložní těhotenství na klinice vaječníků - apoplexie;

B) v břišní dutině - dlouhý kurz, nudná klinika;

D) krční - ostrá, silná bolest v podbřišku, klinika hemoragického šoku.

Abrupce placenty je akutní patologie charakterizovaná silnou bolestí v podbřišku a krvavým výtokem.

Vlastnosti mimoděložního těhotenství a odtržení placenty:

 • náhlý start a rychlý rozvoj kliniky;
 • zpoždění menstruace;
 • "+" Těhotenské testy;
 • krvavý vaginální výtok;

Primární dysmenorea je hlavní příčinou bolesti v podbřišku u mladých dívek, která se vyskytuje na pozadí hormonální nerovnováhy a charakteristik nervového systému (zvýšená emocionalita, nízký práh bolesti, slabá odolnost vůči stresovým situacím).

Ovulační bolest je mírný bolestivý syndrom, který se objevuje několik týdnů před menstruací a může být doprovázen slzovitým, téměř nepostřehnutelným výtokem z pohlavního ústrojí.

Menstruace je přirozený proces v životě každé ženy v plodném věku, během kterého je ochranná vrstva dělohy (endometria), která rostla po dobu jednoho měsíce, odmítnuta a odstraněna spolu s neoplodněným vajíčkem krvácením z pochvy. Tento fyziologický proces je velmi často doprovázen výskytem nepříjemných příznaků (bolest v podbřišku, podrážděnost, závratě atd.), Což se vysvětluje změnou hladiny pohlavních hormonů v těle a někdy se považuje za normu.

Ženy si také často stěžují, že během menstruace bolí jejich pravá strana. Tento stav může naznačovat progresi nebezpečných onemocnění urogenitálního a jiného systému v těle. Je velmi důležité včas zjistit příčinu vzniku takového nepříjemného příznaku, aby se zabránilo nevratným následkům..

Fyziologická bolest

Pokud během regulace žena cítí bolesti břicha, které nijak nezhoršují kvalitu jejího života, pak je tento jev považován za normu.

Během menstruace začíná být endometriální vrstva, která během měsíce vyrostla, aby plně zajistila vajíčko, odmítána a vylučována spolu s neoplodněným vajíčkem z těla krvácením z pochvy. Během tohoto procesu jsou poškozeny malé kapiláry a nervové zakončení v těle dělohy, což vyvolává nástup bolesti. Rovněž pro rychlé odstranění vajíčka a ochranné vrstvy z těla se svaly dělohy začnou stahovat, což také přispívá ke vzniku bolesti.

V případě bolesti na pravé straně to může naznačovat přítomnost nebezpečných patologií zpravidla genitourinárního systému. Stojí za to okamžitě kontaktovat gynekologa, který vám pomůže zjistit skutečnou příčinu bolesti.

Na téma: levá strana bolí během menstruace

Příčiny bolesti

Na existující otázku mnoha lidí, proč pravá strana bolí během menstruace a před ní, mají lékaři vědeckou odpověď. Často k tomu dochází v důsledku progrese nebezpečných zánětlivých gynekologických onemocnění v těle. Právě v této oblasti břicha se nacházejí reprodukční orgány. A výskyt nepříjemných pocitů právě v kritických dnech je vysvětlen skutečností, že změna hladiny pohlavních hormonů snižuje bolest a vyvolává drobné zánětlivé procesy, při nichž jsou příznaky stávajícího onemocnění výraznější.

Zánět vaječníků

Vaječníky jsou spárovaným orgánem reprodukčního systému, jehož normální práce je zodpovědná za možnost oplodnění, syntézu hormonů a normální život..

Bolest na pravé straně před nebo během menstruace může naznačovat zánět v pravém vaječníku.

Oophoritida a adnexitida

Pokud si žena opakovaně všimne, že během kritických dnů bolí žaludek vpravo, může to znamenat přítomnost zánětlivých onemocnění, jako je ooforitida a adnexitida. Během progrese takových patologií jsou ovlivněny vaječníky (jeden nebo dva) a přídavky. Tato onemocnění vznikají v důsledku požití virových nebo bakteriálních infekcí, dlouhodobého vystavení chladu nebo snížené imunity. Následující příznaky mohou také naznačovat přítomnost ooforitidy a adnexitidy:

 • Nadměrný menstruační tok;
 • Zvýšená tělesná teplota (37-38 stupňů);
 • Pocit slabosti, letargie;
 • Časté záchvaty nevolnosti.

Vznikající bolesti mají řezný nebo bolavý charakter a zesilují se během regulace.

Cysta a polycystická

Během ovulace (7-10 dní před menstruací) může mít žena bolesti na pravé straně. Tento jev často naznačuje přítomnost cyst nebo polycystických vaječníků. Tvorba se tvoří v důsledku neúplného otevření folikulu, což neumožňuje vyjít neoplodněné vajíčko, a vývoj zánětlivého procesu v něm s akumulací hnisavé tekutiny a následným zhutněním. Důvody tohoto stavu mohou být:

 • Nadváha, anorexie;
 • Snížená nebo zvýšená hladina hormonu FSH (vyvolává normální uvolňování vajíčka);
 • Vrozené nebo získané patologie reprodukčního systému.

Mrtvice

Apoplexie je život ohrožující fenomén charakterizovaný prasknutím vaječníku. Tato patologie je doprovázena silnou řeznou bolestí, která se může objevit před, během a po menstruaci v oblasti zraněného orgánu. Apoplexii mohou vyvolat:

 • Těžká zranění;
 • Infekce;
 • Mimoděložní těhotenství;
 • Křečové žíly ve vaječnících (expanze);
 • Prodloužený průběh zánětu vaječníku a přívěsků.

Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Jinak žena zemře kvůli ztrátě krve.

Endometrióza

V případě, že během pravidelných období nebo před menstruací bolí pravá strana, zvyšuje se hojnost a trvání menstruace a existuje silná slabost, může to znamenat, že v těle postupuje onemocnění, jako je endometrióza. Tato patologie je způsobena nepřirozeným zesílením ochranné vrstvy dělohy (endometria) a jejím množením do blízkých orgánů. Pokud nemoc ignorujete, mohou se vyvinout nebezpečné následky, proto je důležité se včas poradit s lékařem..

Myoma

Myomatózní uzliny jsou benigní novotvary lokalizované v děložní dutině. Vyskytují se v důsledku hormonální nerovnováhy, užívání spirály nebo nevhodného užívání perorálních kontraceptiv. Zvýšení nádoru podporuje expanzi svalové tkáně a je doprovázeno bolestí, která může být podána různým stranám břicha.

Apendicitida

Dodatek se nazývá malý proces, který je v naší době prakticky k ničemu. Obsahuje stopové prvky, které pomáhají trávit celulózu.

V důsledku poranění nebo nadbytku bakterií v takovém procesu dochází k zánětlivým reakcím. Tento stav se nazývá apendicitida a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Můžete pochopit, že došlo k zánětu slepého střeva z důvodu výskytu následujících příznaků:

 • Pravá strana v podbřišku silně bolí;
 • Objevila se nevolnost, zvracení;
 • Zácpa, frustrace, zvýšená produkce plynu;
 • Zvýšená tělesná teplota.

Cholecystitida

Žlučník je také umístěn v pravém břiše. Z nadbytku žluči v něm vznikají zánětlivé procesy, které také způsobují bolest v této oblasti, která se zvyšuje během kritických dnů. Kromě tohoto znamení může žena cítit slabost, horečku, sníženou chuť k jídlu.

IUD a kyretáž

Pokud to během regulace bolí v pravé dolní části břicha a krátce před tím dívka podstoupila kyretáž, může to znamenat poranění vnitřních tkání a tvorbu jizev, které se během menstruace obvykle zapálí..

Také bolest v pravé části břicha nastává, pokud je nainstalováno nitroděložní tělísko (účinná metoda antikoncepce a léčba určitých onemocnění). Tento jev znamená, že došlo k nějakému traumatizujícímu účinku na cizí těleso (intenzivní pohlavní styk, trauma, nesprávná instalace).

Cystitida

Cystitida je zánět sliznice močového měchýře, ke kterému dochází v důsledku vstupu infekčních agens do těla. Je možné předpokládat přítomnost onemocnění, pokud žena táhne dolní část břicha, bolí na boku, proces močení je obtížný a během něj se objeví bolest.

Urolitiáza je patologie močového systému, během níž se mění acidobazická rovnováha v ledvinách nebo močovém měchýři a začínají se tvořit kameny. Nástup akutní bolesti na pravé straně, pocit pálení během močového procesu, horečka a nepohodlí v dolní části břicha jsou příznaky, které naznačují progresi ICD.

Ohyb dělohy

Bolestivost v dolní části břicha, vyzařující na pravou stranu, může také naznačovat vrozený nebo získaný ohyb dělohy. Tato patologie je způsobena nepřirozenou polohou těla dělohy. Přítomnost takových znaků může potvrdit přítomnost takové odchylky:

 • Silná bolest břicha;
 • Bolestivé pocity během sexu;
 • Selhání menstruačního cyklu.

Neurologická onemocnění

Bolest na pravé straně břicha může být důsledkem neurologických onemocnění, která se vyvinou po poranění míchy nebo mozku, v důsledku čehož jsou ovlivněny nervové kmeny a ganglia, které jsou odpovědné za všechny životně důležité systémy v těle..

Zánět střev

Bolest břicha během kritických dnů může být také vyvolána zánětlivými procesy ve střevech. K tomuto stavu dochází v důsledku poranění, otravy jídlem nebo požití nebezpečných infekčních nebo bakteriálních mikroelementů. Kromě bolestivých pocitů může žena pociťovat nepohodlí v žaludku, zvyšuje se produkce plynu, objevuje se nevolnost, zvracení a rozrušení..

Diagnostika

Diagnostické metody se liší v závislosti na aktuálním onemocnění. Nejčastěji je nutné vyšetření gynekologem, ultrazvuk pánevních orgánů, testy, palpace a CT. Pokud není potvrzena přítomnost gynekologických onemocnění, je žena poslána k rozsáhlejšímu vyšetření jinými odborníky.

Léčba

Je prakticky nemožné vyrovnat se s bolestmi břicha během menstruace sami, protože tento jev často naznačuje progresi nebezpečných onemocnění.

Lékař na základě získaných diagnostických výsledků a individuálních charakteristik organismu předepíše nejvhodnější způsob léčby.

Pokud se v těle nacházejí ložiska zánětu, jsou předepsány protizánětlivé léky. U onemocnění spojených s hormonální nerovnováhou jsou předepsány hormonální látky. Pokud byla bolest způsobena nitroděložním tělískem, je odstraněna. V přítomnosti nádorů je nutný chirurgický zákrok. Více podrobností o každém způsobu léčby tohoto onemocnění konzultuje ošetřující lékař.

Prevence

Aby se zabránilo vzniku nebezpečných chorob a výskytu nepříjemných příznaků, odborníci doporučují dodržovat následující pravidla:

 • Navštěvujte svého gynekologa nejméně dvakrát ročně;
 • Začít sportovat;
 • Upřednostňujte zdravé potraviny;
 • Vzdát se špatných návyků;
 • Používejte kondomy;
 • Eliminujte promiskuitní pohlavní styk;
 • Při prvních nepříjemných známkách jděte do nemocnice.

Chronická onemocnění: Nevím, jaké konkrétní chronické nemoci mám. chci vědět.

Ahoj! Mám otázku! Provedl jsem krevní testy. A tady jsou hodnoty, které jsou mimo rozsah:
Imunoglobuliny IgE 246,20 IU / ml
Kreatinin v séru 98 μmol / l
Krevní test na CRP 23,30 mg / l
Erytrocyty 5.17
Hemoglobin 160
Hemotokrit 48,9%
Průměrný počet erytrocytů 94,6 fl
Distribuce erytrocytů podle velikosti 13,20%
ostatní ukazatele jsou normální!
Normou jsou také nádorové markery (kromě toho jsem je vzal za ně!)
Znovu jsem přišel k lékaři se slovy, že to bolí na pravé straně, pak dole, pak v játrech, to pokračuje už pět let unavené. Žádná síla. Bolí to zejména uprostřed menstruačního cyklu a bolí to tak! Unavený z návštěvy kliniky s podezřením na apendicitidu mě poslali domů. A gynekolog sledoval a MRI páteře ano, EGD a kolonoskopie nic neurčily. Ale něco bolí, sakra. A velmi. Projde to, ale ne na dlouho. Přemýšlím, že si nechám zdarma laparoskopii, možná bude možné si uvědomit, co tam je.

Štítky: bolí na pravé straně, bolí na pravé straně během menstruace, bolí na pravé straně během menstruace, bolesti na pravé straně během menstruace

Související a doporučené otázky

Bolest na pravé straně vychází z nohy. Dobrý den, doktore. Nyní již 37 dní cyklu.

Během menstruace, je mi 18 let, mě bolí do boku a menstruace neustále mizí..

Bolest na levé straně v podbřišku Bolí mě levá strana (na obrázku je oblast zakroužkovaná.

Měsíc mě bolí levý bok Asi měsíc mě bolí levý bok bez ustání. Jednou.

Táhne do strany beru jess už 2 roky. Měsíc nepříjemně táhne pravá strana.

Pravá strana v podbřišku bolí. Pomozte prosím. Bolí to v dolní části břicha vpravo. Bolí.

Silná bolest v boku a bez menstruace mám docela silný průhledný bílý výtok.

Pravá strana břicha bolí Před dnem jsem šel spát s otevřeným oknem, ráno, když jsem vstal.

Bolest v podbřišku během menstruace Během menstruace mám strašnou bolest v podbřišku.

Kolitida na pravé straně podbřišku Kolitidu mám velmi dlouho.

Silnou bolest na pravé straně mám takovou nepříjemnost: před časem si začali dělat starosti.

Bolest na pravé straně během sexu Před dnem došlo k sexu s mladým mužem,.

Bolest v boku a dolní části břicha Obávám se bolesti pro levou stranu a dolní část břicha.

Bolest při pohlavním styku Moje otázka zní: při pohlavním styku v době, kdy partner.

Bolí to vpravo dole. Prosím, řekněte mi, jaké mám bolesti. Bolí to po mé pravici.

Bolest na pravé straně. Při nádechu a výdechu mě bolí pravá strana (většinou o něco nižší.

Silná bolest na boku hlavy. Už nevím, na koho se obrátit. Padl a velmi.

Bolest v pravé dolní části V pravé dolní straně byla silná bolestivá bolest, nevolnost.

1 odpověď

Nezapomeňte vyhodnotit odpovědi lékařů, pomozte nám je vylepšit položením doplňujících otázek k tématu této otázky.
Nezapomeňte také poděkovat lékařům.

Ahoj! Pokud existuje jasná souvislost s menstruací, pak by gynekologové měli myslet na endometrioidní cysty. Mimochodem, o ultrazvuku jste ještě nenapsali.
Pokud to není potvrzeno, pak je vaše představa diagnostické laparoskopie správná. Hodně štěstí.

Většina žen může předem očekávat nástup očekávaného období. Je to způsobeno nepříjemnými projevy premenstruačního syndromu, jehož charakteristické znaky je těžké zaměnit s čímkoli jiným. Mezi jeho příznaky dívky zvláště často zaznamenávaly bolest v pánevní oblasti. Mají vždy fyziologickou povahu a v jakém případě byste si měli začít dělat starosti o své vlastní zdraví??

Příčiny bolesti v boku před menstruací

K ovulaci (uvolnění vajíčka do dutiny vejcovodu) obvykle dochází 2 týdny před nástupem menstruace, přičemž pravidelný cyklus trvá 28 dní. Přibližně polovina pacientek cítí přístup ovulačního období a nástup samotné ovulace. Za jeho vnější příznaky se považují:

 • zvětšení mléčných žláz;
 • zvýšená sexuální touha;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • přítomnost malých skvrn krve na prádle;
 • náhlé změny nálady;
 • únava a únava;
 • tlumené křeče a bolesti v podbřišku.

Bolestivé záchvaty během ovulace jsou způsobeny skutečností, že v procesu opouštění folikulární membrány ji vejce roztrhne. To je doprovázeno uvolňováním malého množství krve a intersticiální tekutiny. Vejcovod se začíná intenzivně stahovat, takže se v něm reprodukční buňka pohybuje rychleji. To vše dráždí břišní stěnu, takže žena zažívá malou bolest a nepohodlí..

Mohou se objevit nepříjemné pocity v důsledku jakýchkoli patologických procesů vyskytujících se v ženském těle. Hlavní budou popsány níže..

Zánět vaječníků

Zánět vaječníků je vážný stav, často doprovázený paralelní lézí vejcovodů. Bolest je jedním z hlavních příznaků tohoto onemocnění. Ignorování zánětlivého procesu je spojeno s přechodem do chronické formy a výskytem komplikací.

Oophoritida a adnexitida

Oophoritida je zánět vaječníků způsobený penetrací infekčních agens (stafylokoky, streptokoky, E. coli) do pánevních orgánů. Bakterie mohou v těle pacienta přetrvávat po dlouhou dobu a způsobit zánětlivý proces, pouze pokud jsou sníženy jeho imunitní a obranné síly (například při prudkém úbytku tělesné hmotnosti, dlouhodobých stresových situacích, závažném souběžném systémovém onemocnění).

Bolest v oophoritidě má tendenci zesílit se před kritickými dny, má bolestivou povahu a ovlivňuje celkovou pohodu pacienta: krvácení může být silnější, teplota může stoupnout na horečnaté hodnoty (38-39 ° C). Je také možné přidat příznaky obecné intoxikace (nevolnost, zvracení, bolesti hlavy atd.).

Adnexitis je zánětlivé onemocnění, které současně postihuje vaječníky a vejcovody. V tomto případě bude bolest výraznější s ozářením do sakrální oblasti. Kromě toho lze u této patologie zaznamenat hnisavý výtok z genitálního traktu, potíže s vylučováním moči v malých částech, bolestivost a ztuhlost břišních svalů..

Cysta a polycystická

Fyziologické (folikulární) cysty se tvoří díky skutečnosti, že folikulární membrána po zrání z žádného důvodu nepraskne. Může se objevit několik takových cyst najednou, mají malou velikost a přinášejí ženě nepohodlí a bolest pouze v případě následného růstu a tlaku na břišní stěnu.

Luteální cysta se vyvíjí v důsledku zvýšení žlutého tělíska a způsobuje vážné poruchy v těle pacienta - prodloužené narušení menstruačního cyklu, akutní bolest na odpovídající straně břicha. Když tato cysta praskne, pocity bolesti ustupují a jsou důvodem pro naléhavou návštěvu lékaře.

Polycystické onemocnění je endokrinní onemocnění, při kterém je zahájen proces folikulárního růstu a vývoje vajíčka, ale není dokončen. Výsledkem je, že se ve vaječnících objevuje obrovské množství cystických útvarů. Bolest současně trápí ženu téměř neustále, zejména v předmenstruačním období.

Mrtvice

Apoplexie je náhlé prasknutí výstelky vaječníku. Jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. K mrtvici může dojít z těchto důvodů:

 • těžké fyzické námahy nebo zranění;
 • prodloužený zánětlivý proces;
 • křečové žíly vaječníku;
 • mimoděložní těhotenství.

V některých situacích (ve druhé fázi cyklu) je možné spontánní narušení integrity ovariální tkáně. Apoplexie je doprovázena uvolňováním krve do břišní dutiny a syndromem silné bolesti. Pacient zaujme ohnutou polohu a nemůže se narovnat. Velká ztráta krve, charakteristická pro tuto patologii, může vést k smrti..

Endometrióza

Tahání epizodických bolestí je jedním z hlavních příznaků endometriózy - vážného onemocnění, během kterého buňky endometria rostou. Jsou doprovázeny sporými hnědočervenými mazaninami a mohou pacientku rušit během celého menstruačního cyklu, někdy prudce narůstají a poté na krátkou dobu mizí. Jejich vzhled může vyvolat pohlavní styk nebo nepřesné vyšetření neprofesionálním gynekologem. Kromě toho může žena pociťovat slabost a snížený výkon..

Myoma

Fibroid je benigní nádor, který se tvoří ve svalové vrstvě dělohy. Jeho výskyt souvisí s hormonální nerovnováhou v těle dívky, stejně jako s nesprávným užíváním perorálních kontraceptiv nebo dlouhodobým používáním nitroděložního tělíska bez včasné výměny. Jak fibroid roste, způsobuje řezné křeče, které se zintenzivňují před a během menstruace. Pacienti si navíc stěžují na dlouhodobé a hojné vypouštění, které teče do nebezpečného krvácení. Čím větší jsou myomatózní uzliny, tím více se stav ženy zhoršuje..

Apendicitida

Zánět slepého střeva je také doprovázen silnou řeznou bolestí na pravé straně. Triáda symptomů charakteristických pro syndrom intoxikace pomáhá odlišit apendicitidu od menstruační bolesti: nevolnost, zvýšení teploty na 38 ° C a více, zvracení. Navíc s touto patologií dochází k napětí ve svalech přední břišní stěny („břišní deska“) a neschopnosti zaujmout prodlouženou polohu. V tomto případě je nutná okamžitá operace k odstranění přílohy..

Cholecystitida

Exacerbace chronické pomalé cholecystitidy (zánětu žlučníku) může být někdy zaměňována s premenstruační bolestí. Onemocnění se vyskytuje na pozadí aktivní produkce žluči, která se hromadí v přebytku v močovém měchýři, častěji kvůli kalné obstrukci kanálků. Bolesti jsou v přírodě neustále bolestivé, v průběhu času se zhoršují letargií, horečkou a odmítáním jídla kvůli nedostatku chuti k jídlu.

Intrauterinní zařízení

IUD je účinná antikoncepce, která je pohodlná a snadno použitelná, pokud je používána správně. Nesprávně nainstalované nitroděložní tělísko může ženě způsobit spoustu problémů, od oslabení antikoncepčního účinku až po ostré střelby, bolestivé pocity, které se při pohlavním styku zhoršily. Kromě toho může být posun spirály způsoben velkou fyzickou námahou, úderem do oblasti pánve, drsným pohlavním stykem.

Cystitida

Cystitida je zánětlivý proces způsobený penetrací patogenní bakteriální mikroflóry do močového měchýře. Vzhledem k anatomickým rysům struktury močové trubice se onemocnění často objevuje u žen, a proto si někteří pacienti někdy pletou jeho projevy s obvyklou předmenstruační bolestí. Existují však příznaky, které odlišují zánět močového měchýře od PMS:

 • zvýšené nutkání používat toaletu;
 • pocit pálení při močení.

Ve zvláště závažných případech jsou tyto příznaky spojeny přítomností kapek krve v moči..

Urolitiáza

Při urolitiáze se v různých částech močového systému tvoří kameny. Pacienti zaznamenávají výskyt tupé, neustálé bolesti, krevních nečistot v moči, někdy lze nalézt hnisavý výtok - v přítomnosti infekčního procesu. Ve vzácných případech je zaznamenána anurie - zastavení toku moči do močového měchýře. Onemocnění v raných stádiích je podobné bolesti spojené s premenstruačním syndromem, ale další výzkum umožňuje přesnou diagnózu.

Ohyb dělohy

Ohyb dělohy je nejčastěji vrozený. Ženy si nemusí být vědomy jeho existence, všímá si pouze přítomnosti silné bolesti a velkých sraženin během menstruace, mezimenstruačního nátěru. Při silném ohybu může dojít k nepohodlí při pohlavním styku a problémům s koncepcí.

Neurologická onemocnění

Dojemné a zranitelné ženy mají často zkroucené a bolestivé bolesti břicha, které vyplývají z neurologických a psychogenních důvodů. Dívky vykazují poruchu nebo naopak nadměrný stav. Rychle zmizí, když se užívají sedativa a nemají nic společného s premenstruační bolestí..

Zánět střev

Hlavními příznaky střevního zánětu jsou křeče v břiše, nadýmání, snížená chuť k jídlu (a trvale silná ztráta hmotnosti), průjem s krvavým výtokem. Je obtížné zaměnit je se známkami typickými pro běžnou PMS, a proto žena okamžitě jde na kliniku navštívit gastroenterologa.

Divertikulitida a zvýšená produkce plynu

Divertikulitida je zánět divertikul (vyboulení střevní stěny). S ním dochází k bolesti lokalizované v jednom bodě v dolní části břicha. Zhoršují se kašláním, kýcháním, rychlou chůzí, přitlačením na zanícené místo a po pohybu střev nezmizí. Ženy navíc zaznamenávají zvýšenou produkci plynu, která vyvolává zvýšenou bolest v důsledku dalšího tlaku na břišní stěnu..

Potrat a diagnostická kyretáž

Po lékařském nebo chirurgickém potratu se bolest objeví i při nejopatrnější a správné implementaci. Normálně jsou způsobeny děložními křečemi, takže se orgán zmenší na svou obvyklou velikost. Patologické bolesti se objevují, když se objeví komplikace (perforace, infekce atd.) A vyžadují neodkladnou návštěvu odborníka. Kromě toho se mohou objevit po diagnostické kyretáži - kvůli neopatrnému poškození tkáně hladkého svalstva dělohy. V místě ran se tvoří jizvy, které mají sklon k zánětlivému procesu, zvláště zhoršenému před kritickými dny.

Diagnostika

Kromě vizuálního vyšetření a odběru anamnézy lékař nasměruje pacienta na další diagnostické metody. Mezi nimi je povinné odebrat nátěr z pochvy (k identifikaci patogenních agens), krev na pohlavní hormony a ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů k určení přítomnosti zánětlivého procesu a novotvarů.

Léčba

Léčba bolesti v boku před menstruací závisí na etiologickém faktoru, který jejich výskyt vyvolal. Pokud byly křeče způsobeny patogeny, lékař předepíše ženě antibakteriální nebo antivirové léky. V případě, že jsou způsobeny endokrinním onemocněním nebo nesprávně nainstalovaným nitroděložním tělem, provádějí odborníci hormonální nebo chirurgické ošetření nebo odstraňují nesprávně vloženou spirálu.

Prevence

Lékaři doporučují přijmout následující opatření k prevenci předmenstruační bolesti:

 • pravidelně navštěvujte gynekologa (každých 6 měsíců);
 • každý rok k vyšetření jinými odborníky (chirurg, endokrinolog atd.);
 • vyvarujte se poranění pánevních orgánů.

Kromě toho by se žena měla vyhnout užívání hormonální antikoncepce sama, aby nedošlo k narušení těla, a nitroděložní tělísko by měla instalovat pouze na osvědčených klinikách..

Bolest v boku před menstruací je vážným příznakem, který má mnoho příčin a vyžaduje včasnou diagnostiku. Pouze kvalifikovaný odborník může stanovit správnou diagnózu a zvolit vhodnou léčbu. Při přísném dodržování všech pokynů se žena v krátké době vrátí ke svému obvyklému způsobu života..

Jak víte, menstruační cyklus je hlavním pomocníkem při hodnocení stavu zdraví žen. Podle jeho trvání, přítomnosti nebo nepřítomnosti bolesti během menstruace, výskytu krvavého výtoku lze posoudit, zda existuje nějaký gynekologický problém nebo žena je zdravá.