Proč bolí dolní část zad během menstruace

Nepříjemné pocity v kritických dnech jsou známé všem ženám. Bolest na hrudi a dolní části břicha, podrážděnost, střevní potíže a bolesti v dolní části zad jsou tak silné, že nutí všechno odložit.

Často se objevují nepříjemné příznaky před nástupem menstruace a postupně odezní samy. Pokud však dolní část zad během menstruace neustále bolí, musíte se poradit s lékařem a zjistit, jaký je důvod tohoto stavu. Možná prostřednictvím tohoto znamení tělo signalizuje poruchu reprodukčního systému..

Bolest dolní části zad s menstruací jako varianta normy

Drobné nepohodlí v prvních dnech krvácení je považováno za normální. S pomocí menstruace se děloha zbavuje endometria, které nebylo nutné kvůli nedostatku těhotenství.

Fyziologický proces může být doprovázen mírnou bolestí v bederní páteři. Bolest zad se během menstruace zpravidla vyskytuje v důsledku zvýšené produkce prostaglandinů, které aktivují kontraktilní funkci dělohy. Bolestivý pocit se šíří z pohlavního orgánu do různých částí těla.

Za normálních okolností mohou bolesti dolní části zad během menstruace mít také takové rysy struktury a umístění dělohy. Orgán vytlačený dozadu stlačuje nervová zakončení a vyvolává bolest na několika místech najednou:

 • Podbřišek.
 • Sacrum.
 • Bederní oblast.

Třetí odpovědí na otázku, proč během menstruace bolí žaludek a dolní část zad, pokud nezohledníte patologické faktory, bude účinek estrogenu. Sexuální hormon zvyšuje citlivost receptoru a udržuje svaly v dobré kondici. Napětí pánevních svalů v závislosti na jeho intenzitě vyvolává v kritických dnech mírnou nebo silnou bolest.

Čtvrtým faktorem je zvedání těžkých předmětů a jejich přenášení na velké vzdálenosti. Pokud jsou dívky z důvodu domácích nebo pracovních povinností neustále v kontaktu s váhami, vede zátěž k tomu, že se děloha posune dolů a během menstruačního krvácení bolí dolní část zad.

Pokud záda nesnesitelně bolí během menstruace u ženy, která používá nitroděložní tělísko, může to znamenat nesprávnou instalaci přípravku. Pokud nepohodlí doprovází veškerou menstruaci od okamžiku zavedení nitroděložního tělíska, je třeba situaci projednat s gynekologem a zvolit jinou metodu antikoncepce.

Povaha bolesti dolní části zad

Průzkum pacientů ukazuje, že bolesti dolní části zad během menstruace se liší v pocitech:

 1. Ostrý.
 2. Bolest.
 3. Tahání.
 4. Ozařování končetiny.
 5. Dočasné nebo trvalé.

Kromě bolesti zaznamenávají ženy i další příznaky - nevolnost, slabost, průjem, závratě, rychlou únavu, bolesti na hrudi a zvýšenou podrážděnost. Některé dívky mají dávivý reflex, jejich tělesná teplota stoupá a chronická onemocnění se zhoršují..

Chcete-li zjistit, proč vás bolí záda ve dnech menstruace, pomůže vám vyšetření štítné žlázy. Pokud je příčinou poruchy patologie endokrinního systému, nesprávně fungující štítná žláza mění správný poměr hormonů. Výsledkem je, že kritické dny jsou bolestivé a dochází k vážným odchylkám..

Pokud záda silně bolí a teplota těla během menstruace stoupne na 37,5 ° C, může to znamenat infekci pánevních orgánů a rozvoj zánětlivého procesu. V této situaci byste neměli váhat - potřebujete pomoc lékaře.

Bohužel však ženy v kritických dnech ignorují špatné zdraví a klasifikují tento nebo ten jev jako příznaky PMS. Normálně by menstruace neměla zhoršovat kvalitu života. Pokud tedy bolavá dolní část zad způsobuje velké utrpení, měli byste kontaktovat gynekologa a podstoupit odpovídající léčbu..

Aby bylo možné diagnostikovat bolesti dolní části zad během menstruace, pacienti podstupují krevní testy - obecné, hormonální, biochemické. V laboratorních podmínkách se vyšetřuje vaginální nátěr, provádí se hystero- a laparoskopie, provádí se ultrazvuk vnitřních pohlavních orgánů a břišních orgánů. Na základě výsledků komplexního vyšetření stanoví odborník diagnózu a vysvětlí, proč dolní část zad začala bolet během menstruace.

Je nemožné brát léky proti bolesti jako samoléčbu, protože nejprve musíte zjistit, odkud pochází lumbago v dolní části zad a tahání vyzařujících bolestí v menstruačním období.

Patologické příčiny bolesti dolní části zad během menstruace

Vzhledem k tomu, že menstruační proces je spojen s reprodukčním systémem, je třeba v něm nejprve hledat příčiny bolesti dolní části zad..

Když v kritických dnech bolí záda, lze v gynekologii detekovat následující nemoci:

 • Oophoritida.
 • Adnexitida.
 • Adheze.
 • Nádory.
 • Endometrióza.
 • Endometritida.
 • Salpingitida.

Nemoci ovlivňují frekvenci cyklu a zvyšují nepohodlí v době krvácení. Pokud jde o samotnou záda, může reagovat na menstruaci bolestí z vlastních důvodů. Jedná se o ischias, hernii disku, osteochondrózu, spondyloartrózu. Patologie omezují pohyblivost bederní páteře, vedou k necitlivosti nohou a napětí páteřních svalů. Z páteře může bolest vyzařovat do hýždí.

Močový systém má také svoji roli. Pokud jsou ledviny a jiné orgány nezdravé, proces se během menstruace zintenzivňuje a dochází k nepohodlí v bederní oblasti. Důvody, proč bolesti zad ve dnech menstruace budou následující:

 1. Urolitiáza - pevné prvky v ledvinách.
 2. Cystitida - zánět močového měchýře.
 3. Pyelonefritida je infekční proces.
 4. Glomerulonefritida - zánět imunoalergické etiologie.
 5. Vezikoureterální reflux - abnormální tok moči.

Pokud dolní část zad táhne během menstruace kvůli onemocněním páteře, pacient je odeslán na CT, MRI a rentgen bederní páteře. Urologická onemocnění jsou diagnostikována pomocí analýzy moči, cystoskopie, ultrazvuku ledvin a dalších studií.

Léčba

Lékař vám řekne, co máte dělat, pokud vás během menstruace bolí dolní část zad. Způsob léčby závisí na příčině, která způsobila syndrom. Nemoci močového systému a zánětlivé procesy v malé pánvi zastavují protizánětlivé a antibakteriální látky. Účinek je fixován imunomodulátory. Endometrióza je léčena kombinovanou antikoncepcí.

Onemocnění páteře vyžadují specifickou terapii. Léčba se provádí komplexním způsobem s použitím léků různých skupin:

 • Hormony - injekcí.
 • Analgetika - pro blokády.
 • Nesteroidní - ke zmírnění zánětu.
 • Svalové relaxanci - blokátory neuromuskulárních impulsů.
 • Hondoprotektory - k obnovení funkcí meziobratlových plotének.

S nedostatkem vápníku v těle bolí dolní část zad během menstruace silněji. Při rozhodování o tom, jak zmírnit bolest, je třeba vzít v úvahu tento faktor a strava je nasycena fermentovanými mléčnými výrobky. Z léků proti bolesti a spazmolytik můžete vzít Ketanov, Ibuprofen, No-shpu, Spazgan. Při absenci rostlinné alergie pomohou zmírnit pohodu infuze kořenů elecampanu, přesličky, bylinného čaje s mátou peprnou, heřmánku, kořenů kozlíku lékařského..

Z fyzioterapeutických metod přinese úlevu akupunktura, akupresura, elektroforéza s novokainem v oblasti solárního plexu.

Dolní část zad bolí během menstruace

Menstruace se u žen liší. Vše závisí na individuálních charakteristikách organismu. Některé ženy nepociťují žádné nepohodlí, jiné leží téměř týden v posteli. Docela často je menstruace doprovázena bolestí ve vaječníkové zóně, která vyzařuje do bederní oblasti. Jaký je důvod tohoto jevu a je možné se ho zbavit?

Proč bolí dolní část zad během kritických dnů?

Během menstruace se mění hormony a stahují se svaly v děloze. Žena může mít bolesti dolní části zad před nebo po menstruaci. Tento jev se nazývá dysmenorea. Pokud jsou nervy citlivé na bolesti dolní části zad během menstruace. Bolestivý syndrom vyvolává také hyperaktivní štítná žláza. Další důvody:

přebytečná tekutina v tkáních;

obnova děložní výstelky;

svalové křeče v dolní části zad;

zánětlivé procesy v těle;

patologická struktura orgánů reprodukčního systému;

anatomické rysy umístění dělohy;

Příčinu bolesti dolní části zad před menstruací lze určit podle její povahy. Pokud se jedná o strnulou bolest, pak je výsledkem kontrakcí dělohy a je variantou normy. Ve většině případů je však bolest spojena s fyziologickými a hormonálními změnami. Například se zvýšením produkce prostaglandinů, které pomáhají regulovat fyziologické procesy v těle a ovlivňovat nervová zakončení. Estrogen může také zvýšit citlivost receptorů, jejichž množství v těle ženy v reprodukčním věku je poměrně vysoké. Dysmenorea je primární a sekundární. U primární dysmenorey má bolesti dolní části zad před menstruací následující důvody:

nepříznivé ekologické prostředí;

patologie reprodukčního systému;

zánětlivé procesy v těle;

A dalším důvodem, který odpovídá na otázku „proč bolí dolní část zad během menstruace“, je předmenstruační syndrom.

Nemoci, při kterých může během menstruace bolet záda

Během intermenstruačního období se často neobjevují bolestivé klinické příznaky nebezpečných onemocnění. Pokud vás bolí záda před menstruací, váš spánek je narušen a začala prudká ztráta hmotnosti, všechny tyto příznaky naznačují poruchu funkce štítné žlázy. Další patologie, které vyvolávají nepohodlí:

ovariální krvácení.

Pokud dolní část zad bolí se zpožděním menstruace, může to být důsledek průběhu těchto onemocnění:

zánět vejcovodu;

V každém případě je nutná konzultace s gynekologem. Normálně by vaše menstruace měla být bezbolestná. Lékař by měl také vědět o intenzitě pocitů bolesti, jejich trvání a frekvenci. V některých případech není bolestivý stav důsledkem onemocnění reprodukčního systému. Mohou to být další patologie:

Obvykle jsou výše uvedené patologie charakterizovány nejen bolestí zad, ale také dalšími příznaky..

Jak se vypořádat s bolestí?

Před zahájením léčby syndromu bolesti je vhodné navštívit lékaře a podstoupit kompletní vyšetření. Pokud se léčí hlavní příčina bolesti, pak by nepohodlí během menstruace mělo zmizet. Kromě léků pomáhají následující metody:

Jóga. Pomáhá zmírnit svalové křeče. Nemůžete dělat obrácené pózy, kde je hlava pod pánví.

Meditace - uvolňuje napětí a podporuje relaxaci.

Relaxace. Spánek a odpočinek mohou pomoci zmírnit nepohodlí.

Teplo. Horký čaj, teplá postel a vyhřívací polštář uvolňují křeče. Můžete si vzít teplou koupel, ale bez pěny a soli.

Postoj plodu pomůže poněkud snížit bolest. Pokud potřebujete jít ven, je vhodné se oblékat teple. Oblečení by nemělo svírat pánev a nohy. Pokud vás během menstruace bolí záda, pomohou vám následující metody:

fyzická aktivita (v intermenstruačním období);

odmítnutí špatných návyků.

Aby nedošlo k vyvolání silné bolesti během menstruace, není žádoucí:

navštívit bazén a saunu;

pití kyselých nápojů, jako je limonáda.

Bohužel je nemožné zbavit se bolesti navždy. Každá žena do určité míry prožívá během menstruace nepohodlí. Existuje operace, která ničí nervy v děloze. Účinek z toho však bude minimální, ale riziko negativních důsledků je vysoké..

Léky na úlevu od bolesti

Když bolí záda před menstruací, první pomocí budou nesteroidní protizánětlivé léky. Působí na prostaglandiny, které jsou ve většině případů příčinou bolesti. V lékárně si můžete koupit:

Další účinné léky:

No-shpa také pomůže zmírnit křeč. Ale tento lék patří k antispazmodikům a na rozdíl od NSAID neovlivňuje příčinu bolesti. Pokud dolní část zad táhne před menstruací, můžete použít analgetika, zejména Analgin. Jedná se o slabé léky, ale nemají téměř žádné vedlejší účinky. Odborníci obvykle doporučují nesteroidní protizánětlivé léky. Nejúčinnější jsou opioidní léky. Rychle zmírňují bolest, ale mohou vyvolat závislost, protože jsou klasifikovány jako skupina narkotik. Při silné bolesti se používají injekce:

Hormonální perorální kontraceptiva ovlivňují hladinu prostaglandinů svou schopností vytvářet umělý menstruační cyklus. Proto bolest zmizí. Seznam léků:

Injekce a cívky mají stejný účinek. Chcete-li uklidnit nervový systém, můžete vypít valerián nebo Novo-passit.

Speciální sada cvičení v kritických dnech

Neexistují prakticky žádné kontraindikace pro sportování. Můžete cvičit i během kritických dnů, ale cvičte jen některá cvičení. Pokud provádíte komplex dvakrát týdně, účinek lze pocítit za měsíc. Tato cvičení jsou celkem jednoduchá:

Výchozí pozice - chodidla na šířku ramen, mírně pokrčte kolena, položte ruce na pánev. Při vdechování napněte gluteální svaly a svaly perinea. V tomto případě je pánev zasunuta pod sebe. Uvolněte se při výdechu. Opakujte 7-8krát.

Nohy na šířku ramen, trochu se posaďte, záda rovně, ruce na opasku. Osm s pánví v jedné a druhé straně 10-15krát.

Roztáhněte nohy širší, ruce na opasku, záda rovně. Přesunutí tělesné hmotnosti na jednu a druhou stranu. Jedna noha se ohýbá v koleni, druhá zůstává rovná. Dýchá klidně.

Lehněte si na záda, paže podél těla. Pokrčte kolena a obejměte je rukama. Zvedněte hlavu a lopatky blíže ke kolenům a začněte se houpat. Opakujte 6-7krát.

Motýlí pozice. Sedněte si na hýždě, chodidla k sobě, kolena od sebe. Pokud jsou kyčelní klouby špatně otevřené, můžete chodidlami mírně pohnout dopředu. Popadněte ponožky rukama a co nejvíce narovnejte záda. Hluboké dýchání, držte 2-3 minuty.

Sedněte si na nohy, kolena od sebe, chodidla k sobě. Nádech - paže nahoru, výdech - náklon do strany. Opakujte ve dvou směrech 6-7krát.

Žába představovat. Squat dolů. Pomalu se rozdělte na kolena. Nohy by měly být navzájem rovnoběžné. Položte ruce na předloktí. Ujistěte se, že v dolní části zad nedochází k vychýlení. Trvejte 30 sekund.

Břišní tanec je považován za velmi prospěšný pro zdraví žen. Pokud vás bolí záda před menstruací, je vhodné nedělat silová cvičení. Nejlépe se hodí protahovací komplex. Doporučuje se také používat gymnastické míče. Pomáhají uvolnit dolní část zad.

Lidové léky na pomoc

Aby ženy nepolykaly pilulky, používají staré léky - bylinné odvarky. Pokud po menstruaci táhne dolní část břicha a dolní části zad, pomohou následující metody tradiční medicíny:

20 gramů rostliny (suché a drcené), nalijte sklenici vroucí vody. Zakryjte a nechte působit 3 hodiny. Kmen.

1 lžíce třikrát denně

Nalijte 1 polévkovou lžíci (500 ml) vroucí vodou. Udržujte ve vodní lázni po dobu čtvrt hodiny, pak dalších 30 minut pod víkem.

1 lžíce třikrát denně

Na čajovou lžičku drceného kořene nalijte 150 ml vody. Po varu udržujte v ohni dalších 5 minut, nechte 2 hodiny napnout

Pijte půl sklenice dvakrát denně týdně před menstruací

Používají se také různé bylinné přípravky, jako je kořen kozlíku lékařského, máta a heřmánek. Pokud po menstruaci táhne dolní část břicha a dolní část zad, pomohou vám následující bylinky:

Recepty tradiční medicíny je třeba používat opatrně, protože některé bylinky mají různé účinky. Pokud byla vaše menstruace po celý život bezbolestná a náhle se u vás vyskytly silné bolesti dolní části zad, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Prevence

Odpovězte na otázku „Proč bolí záda během menstruace?“ může pouze kvalifikovaný odborník. Aby se však tomuto problému zabránilo, může každá žena uplatnit několik preventivních opatření:

pravidelně vyšetřovat gynekolog;

chodit na čerstvém vzduchu každý den;

užívat vitamínové a minerální doplňky;

dodržovat pravidla osobní hygieny;

používat vhodné metody antikoncepce;

omezit příjem soli, rychlého občerstvení, mléčných výrobků a sycených nápojů týden před kritickými dny.

Nejvýhodnější formou ke snížení menstruační bolesti je jóga..

Docela často doprovází ženy po celý život bolesti dolní části zad, které nejsou způsobeny žádnými patologiemi. Nejlepším prostředkem prevence a léčby je sport. Pravidelné cvičení vám pomůže vyhnout se měsíčním lékům.

Příčiny a způsoby, jak zmírnit bolesti dolní části zad během menstruace

Častým příznakem mnoha žen s menstruací je bolest v dolní části zad. Objevují se v důsledku kontrakce dělohy a dalších procesů v těle během tohoto období. Pokud bolesti zmizí, neměli byste jim přikládat zvláštní význam. Jednoduchý lék proti bolesti pomůže ženě. Vážná pozornost by měla být věnována neustálé bolesti během menstruace v dolní části zad, která se časem zesiluje. To už může být známkou onemocnění různých vnitřních orgánů. V tomto případě lze příčinu zjistit pouze s pomocí lékaře. S největší pravděpodobností budete muset udělat ultrazvukové vyšetření, nechat se otestovat.

Příčiny bolesti dolní části zad během menstruace

Příčinou bolesti zad mohou být fyziologické změny v těle, exacerbace neurologických onemocnění, zánět pohrudnice nebo onemocnění urogenitálních orgánů.

Bolest během menstruace způsobená fyziologickými změnami v těle

 1. Během menstruace dochází v těle ženy ke zvýšené produkci prostaglandinů. Tyto biologicky aktivní látky se podílejí na regulaci různých fyziologických procesů. Během kontrakcí dělohy, ke kterým dochází během menstruace, je v důsledku působení prostaglandinů na nervové zakončení buněk přenášen signál do mozku. Vzniká bolestivý pocit. Bolestivé pocity se šíří z dělohy do dolní části zad a dalších částí těla. Říká se jim vyzařující bolesti..
 2. Mohou se objevit bolestivé pocity kvůli zvláštnostem umístění dělohy. Pokud je posunut dozadu, začne tlačit nervová vlákna. V tomto případě žena cítí bolest v dolní části břicha, v bederní oblasti a v křížové kosti..
 3. Vaječníky produkují estrogen (ženský pohlavní hormon). V reprodukčním období je jeho úroveň maximální. Tento hormon zvyšuje citlivost receptorů, zvyšuje svalový tonus. Svalové napětí v pánevní oblasti je také důvodem, že během menstruace bolí dolní část zad..

Typické příznaky

Pokud se v břiše objeví bolesti během menstruace a poté se přesunete do dolní části zad, pak jsou příčinou kontrakce dělohy. Pravidelně se opakují a mizí s ukončením menstruace. Tyto bolesti jsou spojeny s porušením odtoku krve z dělohy během menstruace a účinkem prostaglandinů na nervové buňky.

Zvýšené bolestivé pocity během menstruace, které se objevují na pozadí náhlé ztráty hmotnosti, poruch spánku, naznačují hormonální poruchy v těle. Takové poruchy mohou být způsobeny poruchou štítné žlázy. Je nutné vyšetřit endokrinologem, provést testy na hormony, aby bylo možné předepsat léčbu.

Výskyt "lumbago" v dolní části zad během menstruace nebo bolesti v tahu, přecházející do hrudníku nebo nohy, může naznačovat neurologická onemocnění (osteochondróza), zhoršená během menstruace nebo kýla.

Bolestivé pocity během menstruace se mohou zvyšovat při nedostatečném vylučování tekutin z těla v důsledku zhoršené funkce ledvin, v tkáních dochází k otokům, které zesilují bolest.

Tupá bolest v oblasti ledvin (někdy na jedné straně) může být důsledkem urolitiázy. Někdy záda v této oblasti začíná bolet během menstruace v důsledku pleurisy. Obvykle se takové pocity zesilují pouze během menstruace. Tyto nemoci můžete také odlišit zvýšením teploty..

Silná bolest v dolní části zad a břicha během menstruace mohou být příznaky zánětlivých onemocnění dělohy a vaječníků. Současně existují bolestivé pocity také v období mezi menstruací, doprovázené sekrety jiné povahy..

Poznámka: Nedoporučuje se používat žádné léky k samoléčbě. Takže můžete přeskočit nástup vážné nemoci. Vyšetření pomůže zjistit příčinu bolesti dolní části zad během menstruace a zjistit, jak zmírnit stav ženy.

Jedním z příznaků endometriózy (onemocnění dělohy, které se vyznačuje silnou bolestí břicha a dolní části zad během menstruace) je anémie z nedostatku železa. Jeho přítomnost lze posoudit podle příznaků, jako je bledost, dušnost, slabost, ospalost, závratě..

Video: Příčiny bolestivých pocitů během menstruace

Kdy bych měl navštívit lékaře kvůli bolesti během menstruace

Lékař by měl být konzultován v následujících případech:

 • bolestivé pocity jsou tak silné, že neumožňují dělat běžné věci, trvají déle než 2 dny;
 • kromě bolesti v dolní části zad se objevuje nevolnost, zvracení, střevní potíže, bolesti hlavy;
 • dochází k hojnému krvácení, tvorbě krevních sraženin;
 • pocity bolesti mají charakter křečí, kontrakcí (zejména u žen po 30 letech).

Výskyt silné bolesti u dívky během první menstruace může hovořit o patologických stavech ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů, proto tyto příznaky nelze ignorovat.

Způsoby, jak zmírnit bolesti dolní části zad během menstruace

Lehké cvičení může pomoci snížit bolest. Ležíte na zádech, položte si knihu na břicho a pokuste se ji zvednout a snížit s mírným svalovým napětím. Když je břicho napnuté, počítejte do 5. Při pohybu břicha včas dýchejte nosem. Udělejte to několikrát, odpočiňte si 2 minuty a poté cvičení opakujte. Jóga je také užitečná..

Video: Kurzy jógy pro zmírnění bolesti zad při menstruaci

Doporučení: Během menstruace je třeba se vyhnout podchlazení a nachlazení. Je nutné nosit teplé spodní prádlo, nepromokavé teplé boty. Jinak si můžete vydělat zánětlivá onemocnění přívěsků, močového měchýře.

Dolní část zad bolí více během menstruace, pokud tělo nemá vápník. Proto během menstruace musíte jíst více fermentovaných mléčných výrobků. Možná čokoláda může pomoci zmírnit bolest zvýšením produkce „hormonu rozkoše“ v mozku..

Jako anestetikum můžete pít Ibuprofen, Ketanov. Užívání antispazmodik, jako je No-shpa, Spazgan, pomáhá zmírnit bolest. Lékař může předepsat Duphaston, hormonální lék. Je schopen normalizovat produkci prostaglandinů, čímž zmírňuje bolest. Bolestivé pocity během menstruace často zmizí u ženy po narození dítěte.

K úlevě od bolesti během menstruace se používají fyzioterapeutické metody léčby, jako je elektroforéza s novokainem v oblasti solárního plexu, akupunktura a akupresura.

Pokud žena není alergická na rostliny, můžete pro zmírnění bolesti během menstruace použít infuze kořene divasilu, přesličky, kořene celeru nebo odběru z kořene kozlíku lékařského, máty peprné a heřmánku (1: 1: 2).

Proč bolí dolní část zad během menstruace

Spolu s přírůstkem hmotnosti, otoky prsou a výkyvy nálady všechny ženy pociťují řadu příznaků předmenstruačního syndromu. Bolest v žaludku, chuť na sladké lze vysvětlit hormonálními rázy. Ale mnoho lidí je zmateno, proč, když se blíží menstruace, bolí dolní část zad. Nepohodlí v zádech označuje jeden ze znaků dysmenorey nebo bolestivé menstruace..

Příčiny bolesti dolní části zad během menstruace

Syndrom PMS je pozorován u téměř 70% nulipárních žen. Proto je odpověď na otázku, zda může během menstruace bolet dolní část zad. Téměř polovina z nich má během menstruace bolesti dolní části zad. Po porodu 50% zmizí z silné bolesti břicha, ale potíže se zády přetrvávají. V ženském těle je vše vzájemně propojeno. Děloha se nachází v pánevní dutině, vazy jsou připojeny k iliačním kostem, křížové kosti a čelní symfýze. Během menstruačního cyklu se v těle pod vlivem hormonů neustále vyskytují změny.

Estrogen, který je produkován vaječníky, játry a tukovou tkání pod vlivem hormonu stimulujícího folikuly hypofýzy, ovlivňuje dělohu:

 • stimuluje růst vnitřní výstelky dělohy po předchozí menstruaci;
 • produkuje receptory pro progesteron;
 • ovlivňuje syntézu luteinizačního hormonu (LH), který indukuje ovulaci.

Vrchol estrogenu se shoduje s ovulací, během níž se po uvolnění vajíčka vytvoří corpus luteum - dočasná endokrinní žláza.

Ve druhé fázi cyklu připravuje hormon progesteron dělohu na početí:

 • zvyšuje počet žláz a sliznic na endometriu;
 • potlačuje citlivost svalové vrstvy dělohy na prostaglandiny a oxytocin - látky způsobují kontrakce během menstruace a porodu.

Pokud nedojde k těhotenství, hladiny obou hormonů klesají současně. V důsledku převahy estrogenu nad progesteronem nebo původně nízké hladiny progesteronu je narušena hormonální rovnováha. Objevují se otoky, nevolnost, citlivost prsou, závratě, dyspepsie.

Proč bolí dolní část zad během menstruace?

Většina žen pociťuje následující příznaky 2-3 dny před menstruací a první dva dny:

 • bolest v dolní části zad, boků a nohou;
 • podrážděnost;
 • nadýmání;
 • nevolnost a průjem;
 • bolesti hlavy;
 • únava a slabost.

V lékařských článcích jsou příčiny bolesti břicha a dolní části zad spojené s PMS a dysmenoreou. V mezinárodní klasifikaci ICD-10 jsou klasifikována jako nezánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů: primární, sekundární a nespecifikovaná dysmenorea (94,4; 94,5; 94,6).

Faktory pro rozvoj dysmenorey zahrnují:

 • první kritické dny až 11 let;
 • prodloužené vypouštění (více než pět dní);
 • kouření;
 • dědičná silná menstruace.

Přestože jsou nulipární ženy náchylnější k dysmenorei, lékař odkáže pacienta, aby byl vyšetřen na průvodní gynekologická onemocnění, jako je endometrióza, myomy, polypy děložního čípku, pohlavně přenosné infekce.

Může dolní část zad bolet jen během menstruace?

Během menstruace se myometrium stahuje, aby vytlačilo přerostlou sliznici. Děloha způsobuje bolesti dolní části zad. To je způsobeno přenosem signálů do svalů podél nervů sakrálního plexu. Tento jev se nazývá „odražená bolest“, když je nepohodlí pociťováno daleko od skutečného zdroje.

Pozornost! Zvýšený objem dělohy během menstruace vyvíjí tlak na tepny v pánevní oblasti. Gluteální svaly, které přímo ovlivňují zdraví dolní části zad, pociťují nedostatek krve..

Bolestivé kontrakce dělohy lze vysvětlit působením prostaglandinů, které stimulují buňky. S nedostatkem progesteronu budou křeče horší. Prostaglandiny jsou produkovány odmítnutými buňkami endometria.

Hormony jsou první příčinou bolesti

Jednou z příčin bolesti v dolní části zad je hormonální nerovnováha, kterou si žena zvykne připisovat „rysům“ cyklu.

Následující příznaky naznačují přebytek estrogenu:

 • krátký cyklus (21 dní);
 • těžký edém (přírůstek hmotnosti až 2–3 kg);
 • zácpa a tíže v játrech;
 • bolesti zad.

Při nadbytku estrogenu se bazální teplota po ovulaci (14 dní nebo uprostřed cyklu) začíná snižovat, i když by se za normálních okolností měla zvyšovat. Dlouhý cyklus - více než 35 dní, slabá a mizející menstruace je také důkazem velkých problémů..

Přebytek estrogenu je ovlivněn různými patologiemi:

 1. Nedostatečná aktivita hormonu štítné žlázy zpomaluje proces čištění těla od přebytečného estrogenu;
 2. Poruchy funkce jater narušují využití hormonu. Užívání antibiotik, léků proti bolesti a hormonální antikoncepce má negativní vliv na orgán;
 3. Stres zvyšuje hladinu kortizolu, který potlačuje funkci štítné žlázy a vede k přebytku estrogenu;
 4. Nedostatek vlákniny a dysbióza narušují eliminaci estrogenu4
 5. Nesprávná strava s použitím polotovarů, které používají sójové výrobky, stejně jako maso pěstované s přídavkem hormonů, zvyšuje estrogen;
 6. Nadváha způsobená aromatázovými enzymy podporuje přeměnu androgenů na estrogeny a podporuje dysfunkci.

Hormonální poruchy jsou založeny na vzájemném ovlivňování štítné žlázy a estrogenu, které se navzájem potlačují. Hypofunkce štítné žlázy u některých žen se projevuje poruchami, pláčem bez důvodu, zhoršením paměti a učením, nízkou motivací. Stav, kdy je produkováno dostatek hormonů, ale TSH (hormon stimulující štítnou žlázu) je zvýšen - naznačuje přetížení štítné žlázy. Pokud jsou příznaky onemocnění kombinovány se zvýšením TSH při normální a nízké hladině T4 a T3, pak žláza nefunguje normálně. V tomto případě by měl být mangan užíván pro intracelulární asimilaci T4 a selen pro transformaci T3..

Strukturální abnormality způsobují bolesti dolní části zad

Tam, kde již existuje problém, dochází k nepohodlí během menstruace. Pomocí pobřišnice je děloha spojena s konečníkem, pochvou, močovým měchýřem a vnitřní stěnou břicha. Široký vaz dělohy jej připevňuje ke křídlům pánve, spojuje jej s trubkami, vaječníkem a dodává krev děložní tepnou. Kulatý vaz dělohy se táhne po stranách podél stěn pánve k tříselnému kanálu a stydké kosti. Suspenzní vaz vaječníku jde do bederní fascie. Když se vajíčko uvolní, vaječník se pomocí tohoto vazu otočí k trubici, protože během ovulace bolí dolní část zad.

Mezi stydkou kostí a křížovou kostí jsou močový měchýř, pochva, děloha a konečník spojeny aponeurózami. Uterosakrální vazy drží orgán zezadu - u kříže. Ve spodní části je poloha pánevních orgánů podporována svaly pánevního dna - perinem.

Kontrakce dělohy ovlivňuje sousední orgány a struktury. Stav orgánu je ovlivněn polohou pánve, která je určena:

 • svalový tonus;
 • držení těla;
 • způsob života;
 • správné dýchání.

Děloha se nachází v dolní části břicha, v oblasti vysokého tlaku. Nad ním jsou žaludek, střeva. Na hranici s hrudní dutinou je šlachovitá svalová membrána - bránice. Při každé inhalaci klesá bránice spolu se všemi orgány a při výdechu stoupá. V tomto případě by se měla žebra otevírat do stran, aby příčný tračník neklesl a netlačil na malou pánev. Při stresu, pneumonii, křečích v žaludku a přetížení jater léky nebo alkoholem dochází k křečím bránice, zastaví se pohyb žeber.

Pozornost! Panuje mylná představa o „dýchání hrudníku“ žen, při kterém se ramena zvedají a dolní část zad se více odklání. Tento mechanismus doslova tlačí orgány dolů a zvyšuje tlak na dělohu, vaječníky, narušuje jejich inervaci.

Zvyšuje se bederní vychýlení, křížová kost se stává vodorovnou, aby zatlačila pánevní dutinu zpět. Vazy dělohy jsou natažené, což zvyšuje bolest v dolní části zad. Ženy si stěžují na nepohodlí v oblasti vaječníků, zácpu, onemocnění urogenitálních orgánů. Přetížení vytváří ještě větší tlak na dělohu.

Existují další mechanismy pro rozvoj nerovnováhy:

 1. Dlouhodobé sezení uvolňuje gluteální svaly, pánevní kosti se rozcházejí do stran. Dva svaly piriformis se je snaží udržet, křeče. Jejich přetížení ovlivňuje křížovou kost, pánev, vaječníky;
 2. S tlakem orgánů shora se děloha odchyluje do prostoru za konečníkem, vyvíjí se zánět slizniční vrstvy a objevují se adheze. Pohyblivost sakrálních vazů je narušena, což způsobuje bolesti zad;
 3. Adheze po operaci přitahují sousední orgány k sobě. Odstranění slepého střeva táhne široké vazivo dělohy doprava. Za ní se táhnou vaječníky a vazo-děložní vazy, křížová kost se odvíjí. Vyvíjí se svírání ischiatického nervu a bolest;
 4. Po porodu, epiziotomii, dochází k slabosti svalů pánevního dna, podpora orgánů zmizí a padají. Vazy táhnou pánevní kosti a způsobují bolesti zad.

Jakýkoli zánětlivý proces napíná fascie orgánů, což ovlivňuje proces v pánvi.

Kdy bych měl navštívit lékaře kvůli bolesti během menstruace

Bolest není vždy normální a typická. Gynekologové vysvětlují, v takovém případě byste měli okamžitě vyhledat pomoc:

 • bolest trvá déle než obvykle;
 • menstruace nadměrně bohatá;
 • teplota stoupá, tělo se třese;
 • závratě.

Pokud během menstruace bolí dolní část zad poprvé u ženy starší 25 let, je nutné ji vyšetřit.

Nejprve gynekologové provedou ultrazvukovou diagnostiku a těhotenský test. Někdy je k vyloučení a odstranění ovariálních cyst a nádorů nutná laparoskopická operace.

Pilulky na bolesti dolní části zad s menstruací

Když dolní část zad bolí během menstruace, ženy užívají nesteroidní protizánětlivé léky. Lék pomáhá, ale nevylučuje patologii. Při silné bolesti předepisují gynekologové hormonální antikoncepci. Vedlejší účinky léků narušují fungování reprodukčního systému: zahušťují krev, potlačují funkci štítné žlázy a vaječníků. Výsledkem může být obezita, endometrióza, bolesti dolní části zad v důsledku dočasného „odstavení“ ovulace. Svaly dolní části zad dostávají inervaci ze stejných nervů jako orgány, proto dochází k dysfunkcím.

Léčba a prevence

Moderní léčba bolesti dolní části zad je spojena s eliminací příčin dysmenorey. Používá se ablace nebo resekce endometria a u žen, které porodily myomy - hysterektomie. Gynekologové uznávají účinky srůstů, ale neexistuje pro ně oficiální léčba. S problémem dysbiózy, endokrinních poruch v těle žen, jsou doporučeni ke specializovaným odborníkům. Na základě MRI najdou neuropatologové výčnělky a kýly, které provokují bolest. V takových situacích je léčba stejnými léky proti bolesti. Předepisování léků problém nevyřeší. Ženy musí nejčastěji čekat, až bolest po porodu zmizí. Během těhotenství, kdy jsou břišní svaly napnuté, se pánev otáčí dopředu, mění se poloha křížové kosti, vaječníků a dělohy - přednost má v umístění mezi ostatní orgány. Bolesti břicha se zastaví, ale objeví se zácpa, dolní část zad, boky trpí.

Specialisté na alternativní medicínu používají pijavice, akupunkturu, které zlepšují trofismus nervů a zmírňují přetížení v malé pánvi. Dobrý osteopat vám pomůže zvládnout bolesti dolní části zad. Moderní techniky zahrnují nitroglycerinové náplasti a transkutánní stimulaci elektrických nervů.

Existuje několik cvičení, která mohou ženám pomoci:

 1. Membránové dýchání. Snižte tlak na dělohu z jiných orgánů. Lehněte si na záda, ohněte kolena. Položte si ruce na spodní žebra. Nadechněte se a zatlačením otevřete žebra do stran. Opakujte 5 minut denně;
 2. Relaxace vazů dělohy a pánve. Ležíte na zádech a pod křížovou kost položte malou měkkou kouli. Zvedněte obě nohy nahoru, otočte chodidly do stran;
 3. Pokud je TSH zvýšený, užívejte vitamíny B2 a B6 ke stimulaci štítné žlázy. Při normálních hladinách T3 a T4 - mangan a selen pro asimilaci hormonů a při nízkých hladinách - jód;
 4. Uvolněte vazy jater: posaďte se na židli zády, prsty uchopte spodní okraj žeber. Nadechněte se a nechte prsty proniknout hlouběji, předkloňte se, houpejte se do stran;
 5. Zbavte se „potravinového odpadu“: polotovary, chemické přísady. Podporujte játra užíváním vitaminu B6, doplňků omega-3, hořčíku;
 6. Nasyťte stravu vlákninou, vypijte probiotika a očistěte střeva;
 7. Samomasáž oblasti pánevního křídla vzadu, kde jsou připojeny svaly gluteus maximus. Jejich posilování cvičením - výpady.

Mezi další prostředky patří natahování jizev po císařském řezu nebo slepém střevě.

Prevence bolesti dolní části zad během menstruace zahrnuje zdravý životní styl: kontrola hmotnosti, cvičení, odvykání kouření a vysoké podpatky, chůze po dobu jedné hodiny denně.

Proč dolní část zad silně táhne a bolí během menstruace?

Vlastnosti příznaku bolesti

Dysmenorea (algodismenorea) je cyklická bolest v dolní části zad a dolní části břicha u žen, která se projevuje během několika dní nebo po celou dobu. Patologie se může objevit 1-2 dny před menstruací, ale nevztahuje se na příznaky PMS.

Dívky od 13 let a ženy do 45-50 let trpí patologií. Syndrom bolesti má jinou intenzitu a charakter a každá žena má individuální průběh. Dysmenorea v kombinaci s dalšími příznaky může být známkou chronického onemocnění. Terapie je zvolena až po stanovení diagnózy, protože bolest nemusí souviset s patologickými procesy.

Odborníci rozlišují mezi dvěma typy dysmenorey:

 • Hlavní. Bolest je funkční a vyvíjí se bez patologických změn v těle.
 • Sekundární. Je to známka změněného stavu urogenitálního systému.

Důležité: Včasná návštěva lékaře a stanovení diagnózy gynekologického onemocnění může ženu zachránit před dalším chirurgickým zákrokem.

Příčiny bolesti po menstruaci

Pokud vaše záda a břicho po skončení menstruace nepřestanou tahat, musíte být připraveni na nepříjemné zprávy.

„Máte oophoritidu,“ říká lékař

Snad nejběžnější nemoc. Jedná se o onemocnění vaječníků způsobené přepracováním, dlouhodobým stresem, podchlazením, různými infekčními nebo zánětlivými procesy..

Dnes mnoho mladých dívek bere své zdraví na lehkou váhu a v chladném počasí nosí krátké sukně, nylonové punčocháče a boty s tenkou kožešinou. Proto - zánět vaječníků, bolest, křeče, výtok a v důsledku toho dlouhá léčba. Stará nebo neúplně léčená ooforitida snadno přechází do chronické formy a je vyjádřena právě postmenstruační bolestí.

"Přítel" oophoritis adnexitis

Zánět vejcovodů - adnexitida - jde často „ruku v ruce“ s ooforitidou. Obě nemoci jsou zpočátku podobné běžnému nachlazení a jsou doprovázeny horečkou a zimnicí..

Jen málo žen jde k lékaři (zejména ke gynekologovi) s takovými maličkými příznaky a vystačí si s nejjednoduššími léky ze soupravy první pomoci. Pokud vás však po menstruaci bolí dolní část zad, už to není nachlazení..

 • Je zajímavé číst: žádná menstruace a bolesti dolní části zad

Cysta nebo nádor

Když cysta nebo nádor teprve začínají růst, tělo tyto novotvary „nevydává“. Pouze s jejich růstem se stlačí sousední orgány a nervová zakončení.

Bolesti jsou v páteři, břiše a dolní části zad. Ignorování těchto bolestí může vést k nekróze tkání nebo zánětu pobřišnice. Poté bude nutný chirurgický zákrok a případně odstranění vaječníku.

 • Doporučujeme vám přečíst: perineurální cysta na úrovni obratle s2

Endometrióza

V procesu rozšiřování žlázové tkáně endometria, vnitřní vrstvy dělohy, její buňky pronikají do břišní dutiny a jsou umístěny na orgánech. Postupně rostou, naplněné krví, která se hromadí uvnitř a nemá vývod ven. Proto začínají bolet záda a dolní část břicha..

Ovariální hyperstimulační syndrom

Někdy je ženě pro plné fungování těla a nastolení reprodukční funkce injekčně podáno léky na stimulaci ovulace. Druhý až čtvrtý den po požití léku dochází k tomuto syndromu. Neužívejte léky často a ve velkém množství: to může vést k tomu, že se vaječníky zvětší, objeví se cysty a každá menstruace přinese silnou bolest.

Primární patologie

Algodismenorea se vyvíjí u dívky v mladém věku na pozadí menstruačního cyklu. Bolest v dolní části zad a dolní části břicha doprovází menstruaci v prvních třech letech, dokud se cyklus zcela nevyrovná a v těle nenastanou hormonální změny. Primární forma se projevuje sama o sobě a není známkou nemoci.

Primární forma má následující příznaky:

 1. Cyklus je pravidelný bez změn, může dojít k mírnému zpoždění o den;
 2. Syndrom bolesti je v přírodě bolavý, bez křečí;
 3. Krvácení je stabilní, není hojné.

V první formě nejsou žádné další další příznaky. Dívkám se nedoporučuje užívat spazmolytika, protože bolestivý syndrom není výrazný a druhý třetí den menstruace prochází sám.

Mezi příčiny syndromu bolesti první formy patří:

 1. Abnormální poruchy ve vývoji reprodukčního systému;
 2. Změna hormonálních hladin;
 3. Nervové poruchy před nebo během menstruace;
 4. Vysoká hladina prostaglandinů
 5. Nadměrná fyzická aktivita;
 6. Patologie páteře.

U žen s funkční algomenoreou není bolest v dolní části zad a dolní části břicha jediným nepříjemným příznakem..

Během hormonálních změn se mohou vyvinout další patologie:

 • Skolióza;
 • Zrakové postižení;
 • Plochá chodidla.

Během menstruace může dojít k mírnému narušení trávicího traktu, který sám odezní ve dnech 2-3 cyklu.

Jak odlišit normu od patologie?

Rozlišování normálního stavu od patologického je v tomto případě poměrně obtížné kvůli rozmazání příznaků. Aby se zabránilo vzniku nebezpečných nemocí, měla by každá žena pečlivě naslouchat svému tělu a pokud se stav zhorší před, během a po menstruaci, přijmout opatření k zjištění příčin těchto změn.

Mírná bolest v dolní části břicha a bederní oblasti v první den menstruace je známkou normálu. Syndrom bolesti je v tomto případě způsoben oddělením epidermis, ke kterému dochází v důsledku skutečnosti, že embryo, pro které bylo určeno, nebylo implantováno do sliznice dělohy a nedošlo k oplodnění.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

 • po dlouhou dobu nedochází k menstruačnímu krvácení;
 • dolní část zad a dolní část břicha jsou velmi bolavé, zvláště po skončení kritických dnů;
 • výtok z pochvy má specifickou barvu (hnědá, nazelenalá, černá) a ostrý nepříjemný zápach;
 • rozvinutý hypertermický syndrom;
 • bolesti hlavy neustále;
 • nesnesitelná nevolnost a silná slabost;
 • bolavé klouby a kosti;
 • v procesu vyprazdňování močového měchýře je nepohodlí;
 • svědění a pálení v genitáliích.

Sekundární patologie

Sekundární forma bolesti dolní části zad během menstruace je diagnostikována u žen ve věku 27-30 let. Příznak se vyvíjí na pozadí onemocnění urogenitálního systému, problémů s páteří nebo ledvinami.

Důležité: Bolestivý syndrom na pozadí chronického onemocnění je častější u nulipárních pacientů. Po prvním porodu se hormonální pozadí vyrovná a bolest zmizí.

Získaná bolest je doprovázena příznaky:

 1. Pocity tahání se objevují pouze přímo během menstruace, před začátkem cyklu se syndrom bolesti neobjeví;
 2. Bolesti dolní části zad se zvyšují 2-3 dny od začátku cyklu;
 3. V břiše se objevují křeče;
 4. Ve vzácných případech je pozorována porucha stolice;
 5. Příznaky se během cvičení zhoršují.

V závislosti na primárním onemocnění vykazuje žena některé z dalších příznaků:


Obecná malátnost, slabost;

 • Bolest hlavy;
 • Průjem a nevolnost;
 • Porucha srdečního rytmu;
 • Bolest svalů a kloubů;
 • Nadměrné pocení;
 • Porušení psycho-emocionálního pozadí;
 • Hypertermie.
 • U sekundární patologie je menstruace doprovázena zvýšeným krvácením nebo je skrovná..

  Pokud se v průběhu let bolest v dolní části zad během menstruace zvyšuje a žena je vyděšená „červenými dny kalendáře“, pak se tento příznak týká dekompenzace. Při stabilní povaze bolesti se onemocnění označuje jako kompenzované.

  Jak zmírnit bolesti dolní části zad

  Je nesmírně důležité vyloučit těhotenství. Na jedné straně ohrožuje mimoděložní život ženy. Na druhou stranu některé léky, které pomáhají zvládat bolest, mohou poškodit plod..

  Léky

  K úlevě od bolesti v dolní části zad, ke které dochází před menstruací, pocitu, že vše bolí, se používá několik metod. Silné, křečové léky s léky.

  Používají se nesteroidní protizánětlivé léky Ibuprofen, Nimesil. Zmírňují bolest, zmírňují křeče. Používají se také léky s paracetamolem.

  V některých situacích lékaři doporučují před menstruací užívat orální antikoncepci. Normalizují rovnováhu hormonů, zmírňují křeče, zmírňují bolesti dolní části zad, nepohodlí na hrudi, zvýšené otoky. Je třeba si uvědomit, že jejich použití bez indikací vede k růstu a rozvoji maligních nádorů, neplodnosti.

  Masáž

  Lehká samo-masáž může zmírnit příznaky bez vážných následků pro tělo:

  • Lehněte si na záda, ohněte kolena k břiše, dlaně položte do dolní části zad. Lehce se otáčejte ze strany na stranu a vytvářejte masážní tlak.
  • Ve stejné poloze narovnejte nohy a položte ruce pod hýždě. Několikrát se zhluboka nadechněte.
  • 2 a 4 prsty jemně nahmatejte aktivní body umístěné pod pupkem. Působte na ně lehkým tlakem. Není třeba tvrdě tlačit.
  • Snížení otoku umožní dopad na bod umístěný na tuberkulu palce.
  • Když kromě bolesti, nohy otokují, masírujte nohy.

  Zvláštností dopadu na aktivní body během masáže je to, že vám umožňují zmírnit bolest, uklidnit se, obnovit hormonální hladiny.

  K uvolnění napjatých svalů během menstruace se používají koupele připravené z odvarů bylin s éterickými oleji. Pokud je však příčinou bolesti zad novotvar, je nutné k takovému postupu získat souhlas lékaře..

  Gymnastika

  Cvičení je také prospěšné. Je třeba je dělat pomalu, jemně, vyhýbat se silnému napětí a zvyšovat intenzitu bolesti.

  Můžete provádět následující cvičení:

  • Lehněte si na břicho a podložte si pěsti, aby kosti byly na podlaze. Nakloňte čelo o povrch podlahy, spojte nohy, dýchejte, zvedněte nohy co nejvíce. Pokuste se zůstat v této poloze až 30 sekund, uvolněte se.
  • Posaďte se na podlahu, roztáhněte kolena do stran a spojte nohy. Narovnejte si záda a snažte se koleny dotknout podlahy. Zůstaňte v póze až 10 sekund. Před zahájením cvičení se musíte pokusit uvolnit..
  • Ve stejné poloze položte ruce za záda, opřete se o ně a vyklenujte páteř. Lehněte si, zkuste se ještě více ohnout, fixujte pózu na 10 sekund. Pokud se bolesti zad zhorší, cvičení by mělo být zastaveno..
  • Lehněte si na záda, zvedněte nohy v pravém úhlu k tělu a snažte se je co nejvíce roztáhnout do strany.
  • Ležíte, přitáhněte kolena k sobě, uchopte je do zámku, lehce se kutálejte ze strany na stranu.

  Když nepohodlí v bederní oblasti před menstruací narušuje pohyb, můžete vyzkoušet cvičení jógy pro lehký strečink:

  • Ležíte na zádech, natáhněte se a zhluboka se nadechněte. Uvolněte se při výdechu.
  • Sedět v lotosové pozici, natáhnout se dopředu nebo nahoru s povzdechem. Ujistěte se, že vás nezačne bolet záda.
  • Klekněte si, hluboce se nadechněte, ohněte záda, vydechněte, uvolněte se.

  Dalším opatřením, které může snížit nepohodlí, je zahrnutí do stravy potravin s vitamíny B, E, vápníkem, hořčíkem. Před menstruací se vyvarujte jídla, které způsobuje tvorbu plynu, rozrušuje stolici.

  Když je příznak pro tělo normální

  Bolest v dolní části zad a dolní části břicha během menstruace není vždy odchylkou od zdraví. V některých případech je symptomatologie přirozeným fyziologickým procesem a žena by se neměla bát. Další léčba není nutná v následujících případech:

  1. V počáteční fázi tvorby cyklu - 10-12 měsíců od začátku menstruace;
  2. Bolest se objevuje v ojedinělých případech a ne u každého cyklu;
  3. Příznak je způsoben jedním z vnějších faktorů: fyzická námaha, hypotermie, nervový šok, nedostatek vitamínů, nečinnost.

  1-2 týdny před menstruací by se žena měla vyhýbat stresu, přecházet na správnou výživu a vést zdravý životní styl. Aby se vyloučily hormonální poruchy, doporučuje se pravidelné vyšetření gynekologem a ultrazvuk urogenitálního systému.

  Co dělat, pokud se necítíte dobře?

  Když bolest nezmizí na konci menstruace a navíc je doprovázena dalšími příznaky, musíte naléhavě navštívit lékaře. Měly by se upozornit následující příznaky:

  • otok mléčných žláz a uvolnění z nich průhledného nebo bílého výtoku;
  • po skončení menstruace se systematicky pozoruje špinění;
  • výtok je charakterizován štiplavým, nepříjemným zápachem;
  • po několik dní se udržuje teplota 37-37,5 stupňů;
  • teplotní skok nad 38 stupňů;
  • bolest břicha i venku.

  Ne všechny dámy však vážně hodnotí svůj vlastní stav a často se uchylují k samoléčbě. Horký čaj a teplá vyhřívací podložka mohou a budou křeč eliminovat, ale neodstraní zánět a pouze zvýší krvácení, pokud existuje. Neměli byste tedy nechat problémy reprodukčního systému odejít, důvěřovat případu, ale je lepší navštívit lékaře, který skutečně pomůže problém vyřešit..

  Asi polovina spravedlivého sexu na celém světě zažívá během menstruace nepohodlí. Mnoho lidí má bolesti v dolní části zad po menstruaci. Bolest má navíc různou intenzitu, ale vždy narušuje plné fungování, studium a řešení každodenních problémů. Abyste se toho zbavili, musíte najít hlavní příčinu nepohodlí..

  Typy příznaků

  Bolesti dolní části zad během menstruace mohou mít různou povahu a podávají se v jakémkoli orgánu malé pánve.

  Existuje několik typů bolesti v bederní páteři:

  • Šití - vrtkavé, projevuje se výjimečně;
  • Řezání - ostré a konstantní;
  • Bolest - má stálý charakter, mírný;
  • Akutní - závažná, může být přetrvávající nebo paroxysmální.

  V závislosti na popisu bolesti u ženy má příznak jinou závažnost:

  1. Nula. Nejmírnější stupeň se projevuje první den menstruace a nepřináší ženě velké nepohodlí. Prochází sám bez antispazmodik.
  2. Lehká váha. Obvykle má paroxysmální charakter, způsobuje nepohodlí pouze za 1-2 dny cyklu. Může být doprovázeno bolestí v podbřišku, zažívacími potížemi. Zmizí sám, ale lze užívat léky na mírnou bolest.
  3. Průměrný. Žena zažívá nepohodlí, ztrácí aktivitu. Bolest ustupuje pouze pomocí antispazmodik. Je doprovázeno emočním utrpením, bolestmi hlavy.
  4. Těžký. Ženská srdeční frekvence se zvyšuje, bolest je akutní, analgetika nepomáhají. Příznak se objeví 2-3 dny před menstruací. Během záchvatu může pacient ztratit vědomí.

  Exacerbace nemocí nesouvisejících s gynekologií

  Menstruační cyklus může ovlivnit exacerbaci procesů, které nesouvisejí s gynekologickými patologiemi. Mezi nimi:

  • zánětlivá onemocnění ledvin a močového měchýře: pyelonefritida, cystitida, urolitiáza;
  • onemocnění štítné žlázy, při nichž nesprávné hormonální pozadí zvyšuje bolestivé nepohodlí během menstruace;
  • neurologické poruchy jsou charakterizovány křečemi a "lumbago" vyzařujícím do hrudníku a nohou;
  • zranění zad a pánve.

  Diagnostická opatření

  Analgetika pomáhají zmírnit bolestivý syndrom, ale s každým měsícem se bolest stává akutnější.

  Žena nemůže problém vyřešit sama, proto je při prvních projevech onemocnění důležité konzultovat odborníka.

  Následující vyšetření pomohou identifikovat hlavní příčinu onemocnění:

  • Test moči podle Nechiporenka;
  • Obecná analýza krve;
  • Ultrazvuk;
  • Dopplerova ultrasonografie krevních cév;
  • Smear.

  Žena bude předána k dalšímu vyšetření k endokrinologovi, cévnímu chirurgovi a neuropatologovi. Pouze kompletní klinický obraz umožní stanovit správnou diagnózu a zabránit bolesti..

  Mezi možné důvody projevu bolesti dolní části zad během menstruace patří:

 • Zánět přívěsků nebo dělohy;
 • Nitroděložní tělísko;
 • Hormonální poruchy;
 • Infekce urogenitálního systému;
 • Problémy s ledvinami;
 • Adheze;
 • Pooperační následky, včetně po potratu;
 • Abnormální struktura nebo umístění dělohy;
 • Myoma.
 • Žádný z důvodů není verdikt a při správné léčbě může žena počítat s bezbolestným cyklem.

  Proč bolí záda během menstruace

  Bolesti zad, dolní části zad a pánve lze považovat za přirozené v následujících situacích:

  • V případě porušení rovnováhy vody a soli. Nástup edému v tkáních v důsledku neschopnosti těla rychle odstranit přebytečnou tekutinu vede k tomu, že většina orgánů bobtná a vytváří tlak na dělohu, močový měchýř a záda..
  • Při přirozených kontrakcích dělohy se připravujte na obnovu sliznice pravidelným stahováním a protahováním svalů. Tyto pohyby mohou mírně vyzařovat do zad, intenzita pocitů závisí na úrovni prahu bolesti. Když je žena nízká, může cítit docela silnou bolest..
  • V přítomnosti nitroděložního tělíska. Přes bezpečnost této antikoncepce je pro tělo cizím předmětem a může si připomínat různé úrovně bolesti před menstruací;
  • Hormonální změny. Progesteron může interferovat s aktivitou střev, což vede k plynům a řídké stolici. V této situaci trpí tenké střevo, ale bolest je pociťována v bederní oblasti..

  Důležité: Abyste se vyhnuli bolesti zad během menstruace, měli byste vyloučit jídlo, které může zadržovat vodu v těle. To platí pro kořeněná a slaná jídla..

  Předmenstruační syndrom


  Kvůli změně hormonálních hladin po ovulaci a řadě psychofyziologických důvodů dochází u 2-10 dní před nástupem menstruace u mnoha žen k pocitům, jako jsou:

  • Bolest na hrudi, dolní části břicha, zad, dolní části zad;
  • Porucha koncentrace a podrážděnost;
  • Špatné trávení;
  • Bolesti kloubů a končetin;
  • Časté záchvaty močení;
  • Bolesti hlavy, migrény;
  • Rázy krevního tlaku, tachykardie.

  Všechny tyto příznaky zmizí od prvního dne nástupu menstruace, ve vzácných případech přetrvávají až do konce krvácení. V této situaci příznaky indikují přítomnost premenstruačního příznaku. Toto onemocnění je diagnostikováno pouze tehdy, pokud se žena v první fázi cyklu cítí dobře a nezaznamená projev těchto příznaků.

  PMS obvykle vyžaduje léčbu, pouze pokud je závažná. V tomto případě lékař zohledňuje psychický, fyziologický a hormonální stav těla, na základě kterého předepisuje vhodnou terapii.

  Bolesti zad s primární dysmenoreou

  Dysmenorea je onemocnění charakterizované silnou bolestí během menstruačního cyklu. Příčiny primární dysmenorey mohou být psychologické (strach z bolesti), fyziologické a hormonální poruchy.

  Rozlišujte mezi kompenzovanou dysmenoreou, která není charakterizována změnou povahy a závažnosti bolesti v průběhu času. Dekompenzovaná dysmenorea se každoročně vyznačuje zvýšeným nepohodlí a zhoršením stavu ženy během menstruace.


  Bolest při dysmenorei je spojena se zhoršeným krevním oběhem a tlakem v děložní dutině, stejně jako se schopností stahovat se. Mohou být také způsobeny poruchami produkce hormonu serotoninu, což vede ke snížení tělesné teploty, srdeční frekvence, dávivých reflexů a řídké stolice..
  Zvýšené hladiny adrenalinu nebo dopaminu také způsobují silné kontrakce dělohy, což vede k bolesti.
  Kromě toho hormony ovlivňují bolestivé pocity v děloze:

  • Prostaglandin E2. Rozšiřuje krevní cévy a snižuje hladinu červených krvinek v krvi v případě zvýšené hladiny tohoto hormonu;
  • Prostaglandin E2-alfa. Pokud se zvyšuje koncentrace tohoto hormonu, zvyšuje se kontrakce hladkého svalstva dělohy, což vede k bolestivým pocitům. Zvýšený obsah estrogenu podporuje uvolňování tohoto hormonu, proto je také nežádoucí a vyžaduje korekci.

  Odkaz: primární dysmenorea se obvykle objevuje u mladých dívek asi rok po nástupu menstruace. Není spojen s onemocněním pohlavních orgánů.

  Primární léčba

  Léčba v této situaci je symptomatická, protože bolest břicha, malé pánve, zad a dolní části zad se neobjevuje kvůli jakýmkoli poruchám v těle. K odstranění příznaků bolesti lze použít léky:

  • NSAID;
  • Kombinované orální antikoncepce;
  • Gestageny.

  Použití NSAID


  Nesteroidní protizánětlivé léky se používají jako blokátory uvolňování prostaglandinu, což je hormon, který je nejčastěji příčinou bolesti..
  Používají se dvěma způsoby - jeden až tři dny před menstruací, aby se zabránilo tvorbě prostaglandinů, nebo první tři dny měsíčního cyklu. Pro menší bolesti můžete užívat Ibuprofen, Diclofenac nebo Nimesulid jednu tabletu denně. V extrémních případech lze množství léku zvýšit na tři tablety denně..

  Kontraindikace pro použití NSAID

  Navzdory schopnosti zmírnit bolest a další příznaky dysmenorey mají NSAID své vlastní kontraindikace a jejich použití je zakázáno za přítomnosti:

  • Duodenální vředy;
  • Nemoci žaludku;
  • Bronchiální astma;
  • Duševní poruchy - epilepsie, parkinsonismus;
  • Arteriální hypertenze;
  • Kardiovaskulární selhání.

  Důležité: NSAID by měla být užívána po konzultaci s lékařem, protože mají negativní vliv na mnoho významných tělesných systémů..

  Jak správně používat COC


  Kombinované orální antikoncepce. Jsou navrženy tak, aby zabránily nechtěnému těhotenství, ale mají také příznivý účinek na tělo:

  • Snižte tloušťku endometria dělohy a snižte hladinu prostaglandinů;
  • Zabraňuje zrání a prasknutí folikulů.

  Příjem se provádí podle schématu připojeného k drogám. Obvykle se jedná o jednu tabletu denně přibližně ve stejnou dobu. Nedoporučuje se přerušovat příjem COC uprostřed cyklu, protože odmítnutí užívání drogy může vyvolat menstruační krvácení.

  Jiné léky


  V některých případech dávají gestageny dobrý účinek při léčbě primární dysmenorey. Jedná se o přípravky obsahující hormony, které mohou uvolnit děložní svaly, pomoci obnovit výstelku dělohy a také regulovat produkci estrogenu. Tato skupina zahrnuje léky, jako jsou:

  • Progesteron;
  • Utrozhestan;
  • Duphaston.

  Sekundární

  Sekundární dysmenorea se vždy objevuje v přítomnosti organických lézí pohlavních orgánů, to znamená, že se objevuje bolest v důsledku různých onemocnění pohlavních orgánů. Vyznačuje se příznaky, jako jsou:

  • Bolest břicha, hrudníku, dolní části zad, tahání, méně často akutní nebo řezné povahy;
  • Zpoždění menstruace po dobu tří až deseti dnů;
  • Vaginální výtok bez zápachu nahnědlého odstínu;
  • Svědění a pálení genitální oblasti;
  • Bolestivé močení;
  • Nepohodlí během intimity.

  Důležité: sekundární dysmenorea téměř vždy naznačuje přítomnost onemocnění těla.

  Příčiny

  Existuje několik důvodů pro vznik této nemoci:

  • Vrozené anomálie dělohy - zakřivení, ohyb;
  • Endometrióza;
  • Dilatace pánevních žil;
  • Dysplázie;
  • Jizvy na hltanu dělohy;
  • Sumbucous uzly;
  • Zúžení děložního čípku;
  • Adheze v děloze;
  • Leiomyom a další benigní nádory v pánevní oblasti;
  • Infekce způsobující pohlavně přenosné choroby;

  V tomto případě se k dosažení dočasné úlevy doporučuje užívat léky tlumící bolest. Jelikož se sekundární dysmenorea objevuje v důsledku jiných onemocnění, doporučuje se podstoupit úplnou léčbu hlavní příčiny bolesti..

  Důležité: se sekundární dysmenoreou je nutné podstoupit celou léčbu nemoci, která způsobuje nepříjemné příznaky, jinak bolest nezmizí.

  Po ovulaci

  Bolest zad se často objevuje 12. den po začátku cyklu jako důkaz nástupu ovulace. Jedná se o zrání vajíčka a jeho odchodu z folikulu, aby prošel do vejcovodů. Proces může být doprovázen mírným krvácením, zatímco bolestivé pocity se mohou objevit na jedné straně břicha nebo na obou stranách a vyzařovat do zad.

  Proces je považován za přirozený, proto je nutné speciální ošetření pouze v případě, že bolest nepřestane po třech dnech. Pokud jsou doprovázeny dušností, zvracením, zažívacími potížemi, migrénami a bolestivým močením, měli byste navštívit lékaře. V takových případech můžeme hovořit o fyziologických poruchách, které vyžadují vyšetření a přesnou diagnózu..

  Co dělat s bolestí

  K úlevě od bolesti v zádech spojené s menstruačním cyklem ak výraznému zmírnění projevů dysmenorey můžete použít akupresurní techniku. Chcete-li to provést, najděte dva aktivní body, kterými jsou dva a čtyři vodorovně umístěné prsty pod pupkem..

  Masírujte je stisknutím každé dvě minuty. Pořadí není důležité. Dýchání během této akce by mělo být klidné a hluboké..

  Masáž těchto bodů lze zahájit předem dva týdny před začátkem menstruace. V prvním týdnu to stačí provádět každý druhý den, ve druhém - denně.

  Před zahájením léčby musíte zjistit, proč v této situaci bolí záda. V případě základního onemocnění je možné se zbavit bolesti v bederní páteři až po odstranění příznaků onemocnění. Lékařskou taktiku vyvíjí lékař s přihlédnutím k diagnóze, charakteristikám těla pacienta a chronickým patologiím.

  K odstranění bolestivých pocitů v bederní páteři se používají analgetika, antispazmodika a analgetika. Užívání některého z léků musí být dohodnuto s lékařem. Porušení dávek a trvání léčby může situaci zhoršit a způsobit nežádoucí následky. Tabulka obsahuje informace o nejúčinnějších a nejbezpečnějších lécích, které pomohou vyřešit tento problém..

  Hlavní složkaReceptZpůsob aplikace
  Jitrocel
  Elecampane root
  Kořen pampelišky
  Název drogyLéčivá látkaKontraindikaceDávkovací režim
  Jedna dávka, tabletyDenní frekvence aplikace, časy
  No-ShpaDrotaverinIndividuální intolerance na laktózu, galaktózu a kteroukoli ze složek léčiva; závažné poškození ledvin a jater; syndrom malého srdečního výdeje; zhoršená absorpce glukózy a galaktózy.1-22-3
  IbuprofenIbuprofenAlergie na složky léku; ulcerace trávicího systému; poškození optického nervu; aspirinové bronchiální astma; porušení hematopoézy; selhání ledvin a jater.13-4
  AnalginMetamizol sodnýTěžké poškození ledvin a jater; nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy; nemoci krve; intolerance ke složkám léku.½-12-3
  DiklofenakSodná sůl diklofenakuAlergie na složky léku; aspirinové bronchiální astma; exacerbace erozivních a ulcerativních lézí trávicího systému; věk do 18 let.25-50 mg2-3
  PentalginParacetamol, naproxen, kofein, drotaverin hydrochlorid, hydrochloridfeniramin maleátExacerbace erozivních a ulcerativních lézí trávicího systému; gastrointestinální krvácení; aspirinové bronchiální astma; závažné poškození ledvin, jater, srdce, cév; porušení hematopoézy kostní dřeně; implementace bypassu koronární arterie; vysoká srdeční frekvence; předčasné kontrakce komor srdce; trvalý nárůst tlaku na vysoké úrovně; zvýšená hladina draslíku v krvi; období laktace; věk do 18 let; vysoká citlivost na složky léčiva.11-3
  KetarolKetorolac tromethaminAspirinové bronchiální astma; erozivní a ulcerativní léze sliznice žaludku a dvanáctníku; hojné gastrointestinální a cerebrovaskulární krvácení; akutní stadium střevního zánětu; dysfunkce koagulačního systému; dekompenzované srdeční selhání; závažné poškození jater a ledvin; vysoká koncentrace draslíku v krvi; implementace bypassu koronární arterie; nedostatek laktázy; laktózová intolerance; malabsorpce glukózy a galaktózy; období laktace; věk do 16 let; alergie na složky léčiva.10 mg1-4

  etnoscience

  Existuje mnoho léků založených na použití přírodních složek, které mohou rychle a účinně eliminovat bolesti dolní části zad. Před použitím je třeba se ujistit, že neexistuje alergie na složky použité v přípravku..

  Navzdory přirozenému složení vyžadují recepty tradiční medicíny předchozí souhlas lékaře. Při zanedbání bezpečnostních pravidel můžete vážně poškodit své zdraví. Nejčastěji se bolesti dolní části zad během menstruace zastavují pomocí infuzí a odvarů na bylinách a bobulích. Informace o nejúčinnějších typech jsou uvedeny v tabulce.

  ReceptSloženíMetoda vařeníZpůsob použití
  Infuze20 g sušených listů jitrocelu, 200 ml vroucí vody.Nalijte suché suroviny vodou. Naplňte směs vyluhovanou po dobu 2 hodin.Pijte lék 15 ml 3krát denně půl hodiny před jídlem.
  2 lžíce. l. nasekané chmelové hlávky, 600 ml horké vody.Chmel zalijte vroucí vodou, roztok nechejte asi 1,5-2 hodiny.Lék by měl být užíván půl sklenice denně před spaním po dobu jednoho týdne.
  VařeníPůl sklenice jahodových bobulí, 1 litr vroucí vody.Nalijte ovoce tekutinou, vařte směs na mírném ohni po dobu 1 hodiny. Po zabalení nádoby s roztokem do vlněné deky ji nechejte dalších 60 minut. Hotový produkt přeceďte a přidejte k němu převařenou vodu na 2 litry.Pijte 1 sklenici roztoku denně, dokud se nebudete cítit lépe.

  Odborná rada

  Při přijímání opatření ke zmírnění stavu je třeba vzít v úvahu doporučení odborníků:

  • Před užitím jakéhokoli léku proti bolesti by měl být proveden těhotenský test. Při potvrzení skutečnosti o početí mohou být léky použity pouze po dohodě s lékařem.
  • Stav můžete zlepšit pomocí vlastní masáže. Masážní technika je v tomto případě založena na mírném tlaku na body, z nichž jeden je 2 prsty pod pupkem, druhý 4 prsty.
  • U silných bolestí se doporučuje používat hormonální antikoncepci. To lze provést pouze podle pokynů gynekologa.
  • Když se objeví bolestivé pocity, musíte cvičit meditaci a jógu..
  • Nepoužívejte teplý obklad, dokud není objasněna příčina problému. Vliv tepla na bederní oblast může zhoršit stávající patologické procesy a zahájit nové..

  Žena musí přemýšlet o tom, co dělat, pokud ji během menstruace bolí záda. Je nesmírně důležité si uvědomit, že bolest je projevem nějakého druhu problému, takže léky proti bolesti symptom pouze na chvíli eliminují. Můžete se vydat jednou z následujících cest:

  • užívat inhibitory syntézy prostaglandinů;
  • užívat různé hormonální léky;
  • používat spazmolytika a analgetika;
  • užívejte sedativní léky;
  • neléčivou léčbu.

  Pokud bylo rozhodnuto nečekat na bolesti zad, ale něco s tím udělat, měli byste se určitě poradit s lékařem, abyste si ještě více neubližovali.

  Pokud bolestivost menstruace není spojena s vývojem patologií, používají následující metody řešení projevů bolesti:

  1. NSAID - Ibuprofen, Nimesil, Diclofenac, ale ne déle než 3 dny.
  2. Čípky s antispazmodickým účinkem.
  3. Antikoncepční pilulky (OC) - pouze podle pokynů lékaře.
  4. Masážní body umístěné na středové čáře břicha: jeden po druhém, další čtyři prsty pod pupkem. Stisknutím a současným masírováním těchto bodů se výrazně sníží bolestivé nepohodlí..
  5. Ležte ve „fetální poloze“, dokud se nebudete cítit lépe.

  Pokud začala menstruace, je to známka toho, že tělo ženy funguje normálně a je možné oplodnění. Reprodukční funkce se aktivuje u dívek ve věku 12-14 let - v závislosti na vlastnostech těla, ale to neznamená, že je čas, aby se dívka stala matkou.