Špinavé bolesti dolní části zad

Při hnědém výtoku a bolesti dolní části zad může být příčinou příznaků buď fyziologický proces, nebo jedna z mnoha nemocí. Zjistěte, co se stalo, až po úplném prozkoumání. Ale předpokládat, že diagnóza je realistická pro ostatní okolnosti doprovázející tyto faktory.

Proč se může objevit hnědý vaginální výtok?

Tento odstín je důsledkem drobného krvácení. Tekutin je málo a rychle oxiduje, jedná se o takzvanou starou krev. Vyskytuje se z různých důvodů u zdravých žen:

 • Při užívání hormonálních léků nebo po instalaci nitroděložního tělíska;
 • Z malého narušení endokrinního systému;
 • Kvůli dietě a cvičení;
 • Před a po menstruaci;
 • V důsledku stresu;
 • S traumatem vaginální sliznice;
 • Na nachlazení a obecné infekční nemoci;
 • Když dojde k těhotenství;
 • Jako známka ovulace;
 • A také v důsledku dalších provokujících faktorů.

Takové vypouštění je krátkodobé ve formě šmouh na béžovém nebo hnědém prádle..

Pozor! Některé provokující faktory mohou vést ke skutečné nemoci, pokud neustále ovlivňují tělo. Jedná se například o stres, pití alkoholu, tvrdou práci, nadváhu nebo podváhu atd..

Hnědý maz také signalizuje mnoho gynekologických problémů:

 • Myoma;
 • Eroze;
 • Endometrióza;
 • Endometritida;
 • Zánětlivé procesy v přílohách;
 • Sexuálně přenosné infekce;
 • Polypy;
 • Ovariální cysty;
 • Rakovina v orgánech reprodukčního systému;
 • Mimoděložní těhotenství;
 • Závažné endokrinní problémy způsobené poškozením mozku, vaječníků, nadledvin nebo štítné žlázy.

Proč bolí dolní část zad?

Pocity tahu, bolesti nebo střelby v křížové kosti nebo dolní části zad někdy doprovázejí menstruaci, PMS. Během ovulace se také objevuje bolest na jedné straně podbřišku. Žena může mít podobné pocity během těhotenství. Mnoho gynekologických onemocnění již zmíněných v předchozí části je také doprovázeno bolestí v bederní oblasti..

Je to proto, že mnoho nervových zakončení v zádech je umístěno blízko dělohy a přívěsků. Proto jakékoli změny - zvětšení, naplnění krví, otoky atd. Vyvíjejí tlak na receptory, které vysílají signál do mozku. I infekční zánět může vést k podobným příznakům..

Kombinace bolesti dolní části zad s nahnědlým výtokem?

Jak je zřejmé z výše uvedeného, ​​takový komplex příznaků není vůbec neobvyklý. A pouze na základě toho je nemožné stanovit diagnózu. Proto níže popisujeme každý ze států.

Ženské tělo je po většinu svého života vystaveno hormonálním cyklickým změnám. Všechna období a okolnosti se vyskytují nejen jednotlivě, ale i pro jednu dámu různými způsoby.

Začátek nebo konec menstruace

Některé ženy mají dlouhou menstruaci. Začínají hladce mazaninou po dobu 1–2 dnů, poté plné krvácení a opět slabý hnědý výtok. Toto je norma, pokud se to vždy děje podle daného scénáře. S náhlou změnou menstruace byste měli jít k lékaři.

Uprostřed cyklu

Ovulace někdy způsobuje docela výrazné příznaky:

 • Bude tahat doprava nebo doleva a dát do dolní části zad;
 • Hojný slizniční výtok;
 • Zvýšené libido;
 • Brown mazanice za jeden den;
 • Zesílení prsou a něha.

Neměli byste se bát, když kapalina tmavé barvy nebyla hojná a objevila se 1-2krát za jeden den. Jedná se o důsledek prasknutí folikulu při uvolnění vajíčka..

Pozornost! Při hojném výtoku s křečovitými bolestmi, které se vyskytují vždy uprostřed cyklu, stojí za to zkontrolovat endometriózu a další hormonálně závislé patologie.

Pokud dojde k nechráněnému pohlavnímu styku ve dnech blízkých ovulaci, je možné těhotenství. Klíčem může být světle hnědý nebo růžový výtok těsně před nebo místo menstruace. Oplodněné vajíčko se implantuje do endometria dělohy. Embryo se jakoby pohřbilo ve volné vrstvě, což způsobilo „šplouchnutí“ krve. Bohužel můžete své odhady zkontrolovat pouze testem do 20. dne zpoždění..

Interference s hormonálními hladinami při užívání antikoncepčních pilulek způsobuje restrukturalizaci. Adaptační období trvá až 3–4 měsíce. V této době může žena vidět hnědý výtok v kterékoli fázi cyklu, dokonce i místo menstruace. Někdy se objeví bolest v břiše nebo dolní části zad, ale jen zřídka.

Mnoho žen dnes trénuje sílu a vysokou intenzitu. Nadměrná zátěž způsobuje oddělení endometria, posunutí orgánů, prasknutí kapilár, protažení svalů a vazů. Kombinace bolesti zad a krvavých skvrn proto může naznačovat nesprávný postoj k vašemu tělu. Na třídy by měl dohlížet zkušený trenér.

Nemoci charakterizované bolestí dolní části zad spojené s krvácením

Většina patologií ženského těla se může projevit tímto způsobem. A někdy jde o kombinaci několika problémů, které jsou navrstveny na sebe. Budeme hovořit o situacích, kdy tyto znaky definují.

Infekce a záněty močových cest

Nemoci ledvin, močové trubice, močového měchýře způsobují hnědý krvavý výtok z močového otvoru. Žena nemusí pochopit, že nejde o vaginální leucorrhoea. Problémy s ledvinami jsou často doprovázeny bolestmi v dolní části zad, mohou bolet nebo podřezávat dolní část břicha. A proces vyprazdňování bude častý a nepříjemný. I když někdy jsou jedinými příznaky onemocnění hematurie - krev v moči a mírné bolesti zad.

Infekční záněty jsou doprovázeny horečkou a celkovou malátností. Intenzita od téměř nepostřehnutelné po extrémně akutní, kdy člověk pociťuje pekelnou bolest a horečku.

Pozornost! Infekce močových cest je často kombinována s kolpitidou a příčinou patologického stavu může být infekce patogeny STI..

Zánět přívěsků, stejně jako odděleně vaječníků nebo trubiček, je doprovázen světle hnědým vaginálním výtokem, někdy s nepříjemným zápachem. Bolest na jedné straně od břicha nebo dolní části zad, na periferii. K dispozici je také žlutý výtok s odpudivou vůní..

Poranění sliznice dělohy v důsledku chirurgického zákroku během potratu nebo kyretáže, stejně jako šíření patogenních bakterií z pochvy, vedou k zánětlivému procesu v endometriu. Podobné onemocnění způsobuje hnědé skvrny před a po menstruaci, nepříjemný zápach, bolesti břicha a zad..

Hormonální porucha vedoucí k nadměrnému množení výstelky dělohy. Endometrium je velmi silné, špatně odmítnuté během menstruace. Žena zaznamenává chaotické a periodické (uprostřed cyklu) sporé temné výboje. Bolest v břiše nebo dolní části zad je v přírodě bolavá, jako u PMS.

Pokud endokrinní systém způsobí významné selhání, začne se endometrium chovat jako nezávislý organismus. Jeho fragmenty jsou odděleny a pronikají trubicemi do vaječníků, do břišního prostoru, ledvin, močového měchýře, střev a dokonce i do plic. Tam se množí. A s nástupem menstruace vyvolává křeče a krvavou leucorrhoea. Proces zpravidla začíná prodloužením menstruace a výskytem hnědého výtoku uprostřed cyklu. Křečové bolesti se vyskytnou v různých oblastech, včetně dolní části zad ve dnech menstruace.

Jedná se obvykle o malé útvary, ale někdy dosahují velikosti 8–10 cm, což je pro dělohu hodně. Růsty, které rostou z myometria, vyvolávají svalové kontrakce. Orgán se zvětšuje a tlačí na sousední nervy a krevní cévy, což způsobuje bolest. Samotný polyp často krvácí, takže výtok je po pohlavním styku červený, hnědý nebo růžový..

Kulička tekutiny na vaječníku se obvykle tvoří v důsledku hormonálních poruch. Pod jejich vlivem stále roste nekonečně. V každém okamžiku může kapsle prasknout, což vede k peritonitidě a smrti. Cysta je charakterizována jednostrannou bolestí tažného a lisovacího typu. Při ohýbání nebo při náhlém pohybu to může bolet. Před prasknutím nastává kritický stav se zvýšením teploty, nesnesitelnou bolestí a mdlobami.

To zahrnuje benigní myomy a myomy, stejně jako jakékoli rakovinné formace. Jak roste, vzdělávání jednoduše vyvíjí tlak na celý okolní prostor, upravuje tkáně, ničí krevní cévy a způsobuje mnoho různých negativních procesů. Pokud fibroidy vyvolávají hnědou mastnotu uprostřed cyklu, vede onkologie ke krvácení v různých obdobích. Ženy jsou obzvláště náchylné k těmto problémům během a před menopauzou..

Bolesti zad a hnědé skvrny během těhotenství

Takový komplex příznaků vždy vyžaduje sanitku. V raných fázích znamení charakterizují následující nebezpečné podmínky:

 • Mimoděložní těhotenství;
 • Hematom;
 • Odtržení placenty;
 • Potrat.

Ve druhém a třetím trimestru může dojít k hnědému špinění v důsledku deciduálního polypu, eroze nebo traumatu vaginální sliznice. V kombinaci s pocity tahání v břiše a dolní části zad však lze předpokládat hrozbu předčasného porodu..

Pozornost! Mnoho těhotných žen má hematom v období 6-8 týdnů. Ve většině případů je situace téměř bezpečná.

Jak se léčí popsané patologie??

Po úplném vyšetření je ženě předepsána terapie v souladu s diagnózou:

 1. Jakýkoli infekční zánět je primárně eliminován antibakteriálními léky, ale v komplexu se také používají jiné prostředky - fyzioterapie, vitamíny, protizánětlivé léky.
 2. Hormonální poruchy, stejně jako fibroidy, endometrióza jsou dlouhodobě potlačovány obnovením endokrinní nerovnováhy. Některé problémy je ale třeba vyřešit v kombinaci s chirurgickými metodami..
 3. Polypy a eroze jsou odstraněny zcela snadno a bez následků.
 4. Ovariální cysta je vyříznuta během otevřené nebo laparoskopické operace.
 5. Rakovinové nádory vedou k resekci dělohy nebo všech reprodukčních orgánů.

Pokud je výtok krvavého typu v kombinaci s bolestí v bedrech obtížný, je lepší vyšetření neodkládat. V recenzích žen existují případy, kdy se pod hnědým vaginálním výtokem a nepohodlí v zádech skrylo zcela neočekávané onemocnění nebo těhotenství..

Výtok a bolest břicha a dolní části zad

Bolest pokrývající dolní část břicha a dolní části zad u žen je často doprovázena výtokem.

Tento příznak může naznačovat přítomnost mnoha závažných onemocnění nebo hrozbu ukončení těhotenství. Chcete-li zjistit příčinu jejího vzhledu, měli byste být vyšetřeni gynekologem. V tomto článku se podíváme na hlavní faktory, které způsobují výtok: bílé, růžové, tmavě hnědé a krvavé..

Drozd

Jedná se o plísňové onemocnění, které se vyskytuje u žen v důsledku snížení imunity. Nejčastěji se projevuje během těhotenství, při nedostatku vitamínů nebo po užívání antibiotik. Klíčovým příznakem onemocnění je bílý výtok sražené konzistence s nepříjemným zápachem. Existují bolestivé a tažné bolesti, které zachycují dolní část břicha, genitálie začnou svědit.
Běžnými příznaky zánětlivého procesu jsou horečka, zimnice, bolesti hlavy, zvýšené pocení. Pokud onemocnění postupuje v mírné formě, jsou jeho příznaky pouze nepříjemné pocity v břiše vyzařující do dolní části zad a bílý výtok. V některých případech žena léta nenavštěvuje lékaře. To vede ke skutečnosti, že nemoc přechází do chronické formy a je obtížné ji léčit. Nejnebezpečnějším důsledkem drozdů je neplodnost.

Endometrióza

Jedná se o patologický proces, který spočívá v proliferaci tkáně pohlavních orgánů, která je svými funkčními vlastnostmi podobná endometriu. S tímto onemocněním je menstruace dlouhá a velmi bolestivá a krvácení během menstruace je velmi hojné..

Běžnou formou onemocnění je ovariální endometrióza, při které se u ženy objeví bolest, která pokrývá lumbosakrální páteř a dolní část břicha. V postižené dutině se tvoří srůsty, díky nimž se nepohodlí rychle stává trvalým. Pokud se onemocnění neléčí, může se změnit na benigní nebo maligní nádor..
Hlavním příznakem endometriózy těla dělohy je špinění krvavého nebo hnědého výtoku, které ve své morfologii připomíná krvácení během menstruace. Nejnepříjemnější formou onemocnění je post-cervikální. Žena zažívá neustálé nepohodlí, které se stává téměř nesnesitelným při pohlavním styku, močení nebo defekaci.

Hyperplazie endometria

Hnědé špinění, ke kterému dochází na konci cyklu nebo pokračuje po menstruaci, je příznakem hyperplazie endometria. Jedná se o benigní formaci, která se projevuje ve formě přerůstání vnitřní vrstvy dělohy. Tato patologie je důsledkem hormonální nerovnováhy, metabolických poruch, je vyvolána přenesenými gynekologickými chorobami.
Krvavý výtok se objevuje během intermenstruačního období nebo po zpoždění menstruace. Během dospívání jsou často hojné, což vede k anémii (anémii). Žena cítí nepohodlí v pánevní oblasti a slabost. Nejstrašnějším důsledkem hyperplazie endometria je neplodnost. Proto s pravidelným sexuálním životem bez antikoncepce a absencí dlouho očekávaného těhotenství byste se měli určitě poradit s lékařem.

Polyp v děloze

Porušení menstruačního cyklu, silná bolest během menstruace, krvavý hnědý výtok v intermenstruačním období - příznaky polypu v děloze. Jedná se o benigní nádor, který ovlivňuje vnitřní stěny a dutinu tohoto důležitého orgánu. Jsou způsobeny hormonálními poruchami, nejzávažnějším důsledkem je neplodnost..

Antikoncepční použití

Antikoncepční metody vedou ke vzniku růžových skvrn na spodním prádle: nitroděložní tělísko nebo perorální léky. Tyto prostředky mění hormonální pozadí žen.
V prvním nebo druhém měsíci užívání hormonální antikoncepce se může objevit hnědý výtok. To je považováno za normu. Pokud však nezmizí ani ve třetím měsíci, dochází k tažným bolestem, které chytí dolní část břicha, je dobrý důvod poradit se s lékařem. Produkt pro vás není vhodný a je třeba zvolit jinou možnost ochrany před nechtěným těhotenstvím.

Ovulace

Růžový výtok v polovině cyklu je normální jev, který zažívá většina žen. Jejich vzhled znamená, že tělo je připraveno přijmout oplodněné vajíčko, což povede k těhotenství. Pravděpodobnost otěhotnění v takové dny je maximální..
Růžový výtok by měl upozornit ženy, pouze pokud mají špinavý odstín doprovázený nečistotami hnisu. Toto je signál o přítomnosti sexuálně přenosných infekcí. V tomto případě jsou příznaky doplněny nepohodlí v dolní části břicha..
V některých případech jsou krvavé stopy na spodním prádle důsledkem poškození vaginální nebo děložní sliznice. Možná jste při sprchování zanechali ránu na choulostivých tkáních.

Těhotenství

Na začátku těhotenství mohou ženy zaznamenat růžový výtok. Objevují se v těch dnech měsíce, kdy by nastávající matka měla mít menstruaci, a jsou doprovázeny dalšími charakteristickými příznaky: bolesti dolní části zad a dolní části břicha. V prvních měsících „zajímavé situace“ je to považováno za zcela normální..
Růžový výtok v pozdních fázích, který je doprovázen nepohodlí, je důvodem k návštěvě gynekologa. Mohou naznačovat bezprostřední narození..
Pokud růžový výtok nejčastěji nezpůsobuje potíže, pak může být hnědý výtok špatným znamením. Pokud jsou krvavé a rozmazané, je to příznak odtržení plodného vajíčka nebo placenty. Často jsou „doprovázeny“ bolestmi, které zahrnují dolní část břicha a dolní část zad a připomínají mírné kontrakce.

Tmavě hnědý výtok může být známkou mimoděložního těhotenství. Jeho dalšími příznaky jsou nepohodlí v dolní části zad a pánevní oblasti, nízký krevní tlak, rychlý puls a závratě. Pokud máte tyto alarmy, měli byste okamžitě navštívit lékaře..

Lebedev Evgeny Ivanovič

zkušenosti v oboru - více než 10 let

Krvavý výtok u žen

Uprostřed cyklu se u každé zdravé ženy mohou pravidelně vyskytovat drobné skvrny, které nevyžadují použití produktů dámské hygieny. Uvolněné množství krve z pochvy prádlo prakticky nezbarví. Charakteristickým rysem výtoku je růžový nebo hnědý hlen..

Takové neočekávané vrtochy ženského těla se mohou objevit 14. - 18. den menstruačního cyklu a jsou považovány za zcela normální. Dochází tedy k procesu ovulace, během kterého dochází ke zrání vajíčka. Na základě těchto znaků můžete správně naplánovat těhotenství..

U většiny žen v plodném věku během ovulace praskne dominantní folikul a uvolní se již vytvořená vaječná buňka. Jeho další vývoj bude záviset na setkání se spermatem..

Doba nástupu ovulace do značné míry závisí na individuálních vlastnostech ženského těla. V době uvolnění vajíčka produkuje děložní hrdlo velké množství hlenu děložního hrdla. Proto je během tohoto období pozorován transparentní protahovací výboj, jehož barva se může měnit od průsvitného po krvavý. Od hormonu progesteronu bude záviset barva vylučovaného hlenu. Čím vyšší je jeho množství v těle # 8212; bohatší barva výboje.

Pokud během tohoto období žena necítí žádné nepohodlí # 8212; není nepříjemný zápach, svědění, bolest v břiše a dolní části zad, pak můžeme bezpečně říci, že neexistují žádné zdravotní problémy.

V některých případech, kdy došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, lze předpokládat, že došlo k těhotenství. A sotva znatelné krvavé stopy na spodním prádle uprostřed menstruačního cyklu jsou známkou implantace plodu - připevnění oplodněného vajíčka ke stěně dělohy.

Někdy je však takové propuštění důvodem k návštěvě lékaře..

Možné příčiny krvácení

 • Proces ovulace je doprovázen zvýšením hormonu progesteronu, který stimuluje odmítnutí sliznice v děloze. Jeho úroveň musí být pod kontrolou a nesmí překročit normu..
 • Užívání léků a hormonální antikoncepce
 • Intrauterinní zařízení.
 • Endometriální patologie.
 • Nemoci pochvy nebo děložního čípku.
 • Fibroidy a polypy dělohy.
 • Přítomnost nádoru.

Zvláštním signálem pro návštěvu gynekologa může být doba trvání červeného nebo hnědého výtoku. Pokud tato situace trvá 2-3 dny po sobě nebo se pravidelně obnovuje, je možné předpokládat přítomnost patologie. Endometrióza se stala skutečnou pohromou pro ženy. Charakteristickým rysem je růst ohniska endometriózy a menstruace několik dní před nástupem plné menstruace.

Komplikace po potratu, kyretáži děložní dutiny, císařským řezem se mohou stát výchozím podnětem pro jeho vývoj. Pro stanovení přesné diagnózy bude nutný ultrazvuk dělohy a hysteroskopie.

Hnědý výtok není jedinou nepříjemností, která může tuto chorobu doprovázet. Jeho příznakem je pánevní bolest vyzařující do dolní části zad, nohy nebo kyčle. K léčbě se obvykle předepisují hormonální léky..

Důvody pro vznik této patologie jsou stejné jako u endometriózy. Diagnóza je stanovena na základě výsledků ultrazvuku, histologie, hysteroskopie. Léčba vyžaduje chirurgický zákrok.

Patologie děložního čípku

Malé skvrny se mohou objevit po ultrazvukovém vyšetření, gynekologických procedurách a také po vyšetření gynekologem. Sliznice membrány děložního čípku, pochvy během menopauzy a také u žen užívajících antikoncepci se mohou velmi snadno zranit. Nelze však ignorovat přítomnost ektopie a erozi děložního čípku, u nichž dochází k charakteristickému výboji..

Hnědé a krvavé výtoky se vyskytují u žen užívajících hormonální léky méně než tři měsíce. Obvykle nejsou hojní a nezpůsobují velké nepohodlí a odcházejí sami.

Po užití nouzové antikoncepce může dojít k intermenstruačnímu krvácení. Přítomnost spirály v děložní dutině také přispívá k výskytu špinavého výtoku.

V každém případě samoléčbu jako # 8212; bez ohledu na to, jak maličká je na první pohled, nemoc nebyla přijatelná. Konec konců, s některými z nich je třeba bezodkladně zacházet a provádět vlastní experimenty. Protože přechod na chronickou formu neskončí dobře. Navíc, vyhnout se návštěvě gynekologa, žena jen zhoršuje její zdraví..

Bolesti dolní části zad a výtoky

Fyziologie ženy je taková, že během menstruace má žena krvavý výtok. Stává se, že barva výběru může být černá. Důvodem je to, že v děloze proudí hodně krve. Během menstruace nevychází okamžitě veškerá krev. Může dojít ke stagnaci. V případě, že menstruace právě začala, má krev většinou sytou barvu.

Než vaše menstruace skončí, krev často zčerná, zhnědne nebo jednoduše ztmavne. Tento jev není známkou patologie, ale signálem konce menstruace. Bolest se často objevuje v prvních dnech po nástupu menstruačního krvácení, je spojena s kontrakcí svalové vrstvy dělohy.

Obzvláště silně to pociťují ženy, které podstoupily operaci spojenou s poškozením dělohy. Výsledkem bylo, že na povrchu orgánu zůstala jizva. V tomto případě je bolest v dolní části zad nebo břicha. S největší pravděpodobností řezání nebo tahání. Bolest může trvat velmi dlouho, až do konce regulace. Za normálních okolností si žena také všimne výtoku z genitálního traktu. Jsou spojeny s fázemi cyklu, například malé množství krve může být také během ovulace, kdy praskne folikul a vyjde vajíčko.

Po zbytek období nelze vzhled krve z pochvy považovat za normální. Ať je to jakákoli barva. Seznam nemocí, které se charakterizují jako takové příznaky, je velmi velký. Často zánět, jako je endometrióza.

Endometrióza je zánět sliznice dělohy. Toto onemocnění je dostatečně závažné, může způsobit neplodnost a zcela nebo částečně odstranit dělohu..

Pokud mluvíme o obtížných případech, kdy léčba drogami nepřináší žádný výsledek, může mít podobné příznaky také zánět dělohy a přívěsků. Navíc dochází ke zvýšení tělesné teploty. Celkový stav se výrazně zhoršuje. Pokud má krev nepříjemný zápach, pak s největší pravděpodobností mluvíme o infekčních nemocech, které jsou sexuálně přenosné.

Existuje obrovské množství takových nemocí, takže musíte navštívit lékaře a nechat se otestovat. I když máte výtok, neměli byste očekávat, že to skončí, zvláště když vás trápí syndrom silné bolesti, slabost, horečka. Pospěšte si navštívit gynekologa a darovat krev k rozboru.

Domácí léčba může způsobit obrovské množství komplikací, proto byste se neměli zdržovat. Také neberte horkou koupel ani si nezajistěte topení. Teplo uklidňuje bolest, ale může způsobit krvácení nebo šíření infekce. Děložní krvácení může způsobit anémii.

Ruptura ovariální cysty je také doprovázena krvácením z pochvy, proto je nutné udělat ultrazvuk dělohy a přívěsků.

Kreslení bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, bílý výtok

I pravidelný menstruační cyklus může být z nějakého důvodu narušen. Žena si často stěžuje, že je hnědý výtok a táhne dolní část břicha, ale obvyklé měsíční krvácení není a není. Abychom pochopili důvod tohoto jevu, je nutné provést zkoušku. Gynekolog na recepci zjistí všechny nuance a navrhne diagnózu a poté ji potvrdí dalším vyšetřením.

Pokud se obrátíte na lékaře, musíte mu podrobně sdělit, kdy se výtok objevil a co mu předcházelo. Možná plánujete těhotenství, užíváte perorální antikoncepci nebo jste měla fyzické zranění, agresivní styk. Může existovat mnoho důvodů. Všimněte si, že stížnosti na hnědý výtok a bolest v dolní části břicha jsou poměrně časté. Obvykle není tento hlen hojný..

Příčiny bolesti v dolní části břicha a výtoku


V různých obdobích života jsou bolesti v dolní části břicha s výtokem z různých důvodů. U dospívajících se začíná formovat měsíční cyklus, takže menstruace je nepravidelná. Na začátku sexuální aktivity je příčinou krvavého výtoku nejčastěji deflorace. S hormonálními problémy u mladých nuliparních dívek někdy dochází k erozi děložního čípku, což vyžaduje pozorování gynekologa. Užívání antikoncepce nebo intenzivní sexuální život často vede k výtoku.

Pokud se během těhotenství objeví bolest a krev, je nutné neprodleně jednat. Potrat je způsoben nedostatkem progesteronu nebo cvičením.

U starších žen je výtok mezi obdobími způsoben nestabilní funkcí vaječníků. Menopauza je charakterizována nárůstem krevního tlaku, návaly horka, rychlými výkyvy nálady.

Také bolestivé pocity se sekrecí jsou možné u některých gynekologických onemocnění - endometrióza, nádory, zánětlivé procesy po potratu, porod.

Rakovina děložního hrdla

Příznaky během ovulace trvají 1–2 dny. To je způsobeno prasknutím krevních cév, když vajíčko opustí folikul. Je přiděleno skromné, lehce zbarvené tajemství, které nezpůsobuje nepohodlí. Může se zvýšit bazální teplota, což je pozitivním znamením pro početí.

Během období oplodněného vajíčka ke stěně dělohy dochází u ženy k mírnému uvolňování krevní tekutiny. Může přitahovat spodní část břicha. Pokud metroragie trvá déle, může to být známka ukončení nebo mimoděložního těhotenství.

Tajemství, které má růžovou barvu, se objevuje při užívání antikoncepčních prostředků. Normálně jejich intenzita klesá každý měsíc. Jinak lékař vybere jiné léky.

Hnědý výtok nebo téměř černé krevní sraženiny s nepříjemným zápachem jsou charakteristické pro zánětlivá onemocnění dělohy a přívěsků. V akutním průběhu teplota stoupá, jsou silné bolesti břicha, nevolnost, zvracení.

Bolestivost a špinění u sexuálně příliš aktivních žen může být známkou pohlavně přenosných chorob. Připojují se další příznaky - svědění v pochvě, bolest a pocit pálení při močení.

Při nadměrném množení slizniční vrstvy dělohy je pozorováno hojné děložní krvácení uprostřed měsíčního cyklu. Přístup k infekci způsobuje endometritidu. Je charakterizována bolestí v dolní části zad a dolní části břicha. Žena má problémy s počátkem.

Během vývoje nádorového procesu je přítomen červený nebo růžový výtok. Mírná bolest břicha. Příznaky se objevují v každém cyklu.

1. Místní, spojené s poškozením přívěsků a úplným nebo částečným narušením jejich funkcí:

 • silná, bolestivá a neustálá bolest v dolní části břicha, která může vyzařovat do stehna a křížové kosti a zesílit se po pohlavním styku nebo během menstruace;
 • výtok z genitálního traktu: hojný hnisavý, sliznatý nebo serózní, někdy s nepříjemným zápachem;
 • bolest na hrudi (zejména v oblasti bradavek)

2. Obecné příznaky, které odrážejí reakci těla jako celku na zánětlivý proces:

 • pocení;
 • zvýšení tělesné teploty až na 37-38 ° С a v některých případech až na 39 ° С;
 • zimnice;
 • bolesti hlavy nebo bolesti svalů;
 • zvracení a nevolnost.

Tyto příznaky mohou naznačovat onemocnění v následujících případech:

 • výtok s krví nebo hnědou se objeví uprostřed měsíčního cyklu (například 16. den cyklu nebo 12. den cyklu, v závislosti na jeho délce), zatímco žena neužívá hormonální perorální antikoncepci;
 • s výtokem bolí dolní část břicha, v pochvě je sucho, pálení, svědění, teplota stoupá, bolest je cítit během pohlavního styku;
 • s menopauzou nebo pokud žena již měla menstruaci po dobu jednoho roku a již nemá;
 • v případě trvalého výtoku po sexu.

Hnědý a někdy dokonce černý výtok je výsledkem smíchání krevních kapek. "Normální" tmavý výboj se může u zdravého člověka objevit v následujících případech:

 • pokud se kapky tmavé barvy objeví několik dní před menstruací, znamená to, že menstruace brzy začne;
 • několik dní po skončení menstruace a kolik dní by měl takový výtok normálně trvat, je pro každou ženu individuální otázka;
 • uprostřed měsíčního cyklu je to možné při užívání perorálních kontraceptiv;
 • po násilném pohlavním styku za předpokladu, že žena nebyla dostatečně vzrušena a kvůli nedostatečnému mazání byla poškozena vaginální sliznice;
 • po prvním, jakož i několika následných pohlavních stycích, kdy dívka teprve začíná svůj sexuální život.

Je třeba poznamenat, že pokud se místo menstruace objeví hnědá nebo vínová mazanice, můžete mít podezření na těhotenství. Je známo, že mezi mnoha příznaky, které umožňují podezření na zajímavou situaci, je také známka těhotenství - světle hnědý výtok. Někdy si žena všimne, že takové nátěry trvaly 1 den a skončily.

Abyste se ujistili, že žena čeká dítě, pomůže vám lékařská prohlídka nebo test ukazující dva pruhy..

Špinavý výtok před začátkem menstruace z následujících důvodů:

 • hormonální nerovnováha;
 • endometrióza;
 • hyperplazie endometria;
 • klimatická změna;
 • stres nebo silný šok;
 • užívání hormonální antikoncepce nebo konec užívání;
 • polypy dělohy.

Pokud však tento jev trvá déle než tři dny, měl by důvody, proč dochází ke krvácení po menstruaci, stanovit lékař, jehož specializací je gynekologie..

Na otázku, proč krvácí po menstruaci nebo z jakého důvodu začala krev, můžete odpovědět do týdne po vyšetření a výzkumu. Ale pokud to po dlouhou dobu rozmazává hnědý nebo krvavý výtok týden po menstruaci, můžete mít podezření na děložní myomy, endometriózu a další nemoci. Pokud tedy menstruace uplynula a špinění stále pokračuje a tyto stejné opakované projevy se vyskytnou v příštím cyklu, stojí za to vyšetřit.

Je třeba také upozornit na jakýkoli výtok, který se objeví po úplném ukončení menstruace. Pokud se v den 11 nebo 10 dnů po menstruaci znovu objeví skvrny, nebo jsou nejprve béžové, poté tmavé a poté krev, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Hnědý nebo růžový výtok se objeví několik dní před porodem, kdy dojde v těle k další hormonální změně. Cervix se postupně připravuje na otevření, korek se postupně vytlačuje. Zpravidla vychází postupně, takže mazanice se může objevit den nebo dva před porodem a dříve - 12-13 dní.

Po porodu, kdy porod vyšel, se krev vylučuje i několik týdnů. Takový výtok se nazývá lochia. Postupně se stávají temnějšími než ty krvavé, jejich počet klesá. Druhý týden jsou žlutavě hnědé, oranžové, poté se postupně rozjasní. Ale i měsíc po porodu mohou kojenci pokračovat. Pokud se však počet lochií značně zvýšil nebo pokračují 2 měsíce po porodu, je nutné o tom informovat lékaře.

Výtok s endometriózou

Endometrióza je charakterizována tmavým výtokem a krevními sraženinami. V prvních dnech menstruace a někdy i týden před nimi se objevují bolesti v podbřišku. Kvůli nefunkčním vaječníkům mezi jednotlivými obdobími dochází ke špinění. Fokusy endometriózy se mohou tvořit v játrech, na střevních stěnách, na vaječnících. Důvodem je jakýkoli chirurgický zákrok - potrat, císařský řez, břišní chirurgie, při které se buňky vnitřní vrstvy dělohy dostanou do dalších částí břišní dutiny a jsou tam fixovány. Když hormony ovlivňují výstelku dělohy, zbytek lézí také začne krvácet..

Benigní nádory


Příčinou vzniku benigních nádorů jsou zánětlivé procesy pánve a také hormonální poruchy. Při změně stravy, stresových situacích může tělo reagovat s poruchou funkce štítné žlázy, slinivky břišní nebo vaječníků.

Myoma

Fibroid je nádor, který roste z buněk ve svalové tkáni dělohy. Uzly mohou být jednoduché nebo vícečetné a mohou se nacházet v různých oblastech:

 • mimo dělohu;
 • uvnitř;
 • ve svalové vrstvě;
 • v cervikálním kanálu.

Toto je běžné onemocnění. U žen v plodném věku se nádor nachází ve 20% případů. Může narušit početí a způsobit bolesti před a během menstruace. Vzácně se ale myomy mohou vyvinout v rakovinu.

Nádor způsobuje silné krvácení, může být zkroucený, což je nebezpečné kvůli nekrotickým procesům a otravě krve.

Ovariální cysta

Cysta je nádor naplněný tekutinou, který může růst a zasahovat do okolních orgánů. Cystické puchýře jsou léčeny hormonálními látkami nebo jsou operovány. Někdy se cysta s krvavým obsahem objeví jako důsledek endometriózy, pokud buňky vstoupí do vaječníků.

Existuje několik typů nádorů, které mohou způsobit bolest v dolní části břicha s hnědým výtokem. Tenkostěnné mucinózní a folikulární cysty, které mohou kdykoli prasknout a způsobit vnitřní krvácení, jsou považovány za život ohrožující pro pacienta. Mucinózní cysta je naplněna hlenem a velmi se zvětšuje. Jeho prasknutí poškodí vnitřní tkáně reprodukčních orgánů, poté musí být vaječník zcela odstraněn, někdy společně s trubicí.

Příznaky cysty jsou přetrvávající bolestivá bolest, opožděné menstruace nebo krvácení mezi menstruacemi. Žena pociťuje během intimity nepohodlí.

Polypy

Polypy uvnitř dělohy nebo pochvy mohou být jednotlivé nebo vícečetné. Poškození sliznice brání těhotenství nebo způsobuje předčasné potraty, takže žena potřebuje seriózní léčbu. Toto je nejčastější ze všech onemocnění reprodukčního systému, ke kterým dochází v jakémkoli věku..

Kvůli množení polypů ve vnitřní vrstvě dělohy mají ženy bolesti v podbřišku a bílý výtok. Po pohlavním styku jsou krvavé. Pokud je přítomna infekce, výtok se stává hnisavý nebo slizovitý.

Příčiny polypů jsou různé hormonální poruchy způsobené špatnou funkcí štítné žlázy, slinivky břišní, vaječníků.

Antikoncepční použití

Antikoncepční metody vedou ke vzniku růžových skvrn na spodním prádle: nitroděložní tělísko nebo perorální léky. Tyto prostředky mění hormonální rovnováhu žen. V prvním nebo druhém měsíci užívání hormonální antikoncepce se může objevit hnědý výtok. To je považováno za normu. Pokud však nezmizí ani ve třetím měsíci, dochází k tažným bolestem, které chytí dolní část břicha, je dobrý důvod poradit se s lékařem. Produkt pro vás není vhodný a je třeba zvolit jinou možnost ochrany před nechtěným těhotenstvím.

Onkologická onemocnění


Rakovina těla dělohy nastává, když je vnitřní vrstva zdegenerována. Adenomatózní atypické cysty u žen středního věku mohou způsobit rakovinu.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat skutečnosti, že ve většině případů se rakovina děložního čípku vyskytuje, když je lidský papilomavirus infikován onkogenním typem. Virus lze z těla odstranit pouze zvýšením imunity. Nemoc nelze léčit jinými způsoby.

V počáteční fázi se rakovina nijak neprojevuje. Krvavý výtok mezi obdobími a bolesti v podbřišku se objeví později.

Ženy s rizikem rodinné anamnézy nebo s potvrzenou přítomností HPV by měly být vyšetřovány gynekologem jednou za šest měsíců.

Zánět přídavných látek

Adnexitida nebo salpingo-ooforitida nejčastěji začínají po infekci genitálního traktu nechráněným pohlavním stykem. Toto onemocnění, pokud není léčeno, ohrožuje život pacienta, protože způsobuje tvorbu hnisavých ložisek v tubách. V důsledku toho se mohou objevit adheze, které dále povedou k mimoděložnímu těhotenství..

Jedním z příznaků je chronická bolest v malé pánvi během ovulace nebo pohlavního styku, stejně jako intermenstruační krvácení a silný vaginální výtok s nepříjemným zápachem. Nejčastějšími příčinami zánětu jsou gonokoky nebo chlamydie.

V důsledku intoxikace u ženy v akutním období může dojít ke zvýšení tělesné teploty.

Jaké leucorrhoea jsou považovány za normu

Malé množství bílého vaginálního výtoku před menstruací, které žena obvykle nezjistí, je přirozeným procesem a naznačuje očistu genitálního traktu od hlenu a bakterií.

Pro normální intermenstruační tok jsou charakteristické následující příznaky:

 1. Množství výtoku je 0,06 - 4 ml denně a závisí na dni cyklu. Indikátory normy jsou skvrna na prádle nebo hygienické vložce nepřesahující 5 cm.
 2. Hustota vaginální sekrece přímo souvisí s fází menstruačního cyklu: tenká leucorrhoea se objevuje bezprostředně po kritických dnech, v ovulačním stadiu se stávají viskózní, ve druhé fázi získávají krémovou konzistenci.
 3. Barva výtoku se mění: od průhledného na začátku cyklu po bílou před měsíčním krvácením. Když je oddělený hlen vystaven působení kyslíku, když se dostane na prádlo nebo hygienickou vložku, zbarví mírně do žluta.
 4. Struktura kompartmentů je častěji homogenní nebo s malými hrudkami vaginálního epitelu.
 5. Vůně, obvykle kyselá, se objevuje před menstruací. Po zbytek času je normální leucorrhoea bez zápachu..
 6. Pro přirozeně vylučované sekrece je charakteristická absence pálení a svědění..

Povaha vaginální leucorrhoea závisí na menstruačním cyklu a dalších faktorech a je také spojena s reprodukčními schopnostmi ženského těla. Zvažme je podrobněji:

 • před ovulační fází (uprostřed cyklu) se tajemství podobá surovému vaječnému bílku, je hojné a tekuté;
 • druhá fáze cyklu je doprovázena viskóznějším bílým výbojem, který je méně intenzivní;
 • před menstruačním krvácením se hlen stává hojným, má krémovou strukturu a světle béžovou nebo bílou barvu;
 • po pohlavním styku je normální výtok bohatý, průhledný se nažloutlým nádechem a sraženinami;
 • začátek užívání perorální antikoncepce je zpravidla doprovázen rozmazáním hnědých vaginálních oddílů;
 • těhotenství vyvolává intenzivní sekreci tekuté bílé konzistence;
 • v poporodním období, po dobu 2 měsíců, lochie, krvavé vaginální oddíly, postupně klesající.

Pokud se pohlavní styk nebo proces nošení dítěte, začátek kritických dnů a výtok bílých sliznic navzájem doprovázejí, pak to není považováno za příčinu vzrušení. Výskyt nepohodlí, nepříjemného zápachu, neobvyklé barvy naznačuje chorobu a potřebu okamžité lékařské pomoci.

Infekce pohlavních orgánů


V mladém věku přenášejí sexuálně aktivní lidé s více než jedním sexuálním partnerem infekci:

 • Trichomonas;
 • ureaplasma;
 • gardnerell;
 • gonokoky;
 • houbová flóra;
 • opar;
 • chlamydie.

Možná infekce závažnějšími infekcemi - syfilis nebo HIV.

Většina infekcí se okamžitě projeví, když se dostanou na vaginální sliznici, takže je lze rychle vyléčit. Lékárna má různé kombinované přípravky určené pro několik druhů bakterií a hub současně. Je důležité nezahájit proces, aby se zabránilo přechodu do chronické formy.

Virové formy infekce jsou považovány za nejnebezpečnější. Mohou být latentní po celá léta, ale se snížením imunity se začínají množit a uvolňovat karcinogenní toxiny, které způsobují rakovinu.

Bolest dolní části břicha během infekce se objevuje v důsledku zánětlivé reakce těla. Zmizí, jakmile žena začne užívat léky..

Výbojová charakteristika různých bakterií:

 • trichomoniasis - nazelenalý s nepříjemným štiplavým zápachem nebo hnisavý;
 • kapavka - žluto-bílý výtok, často srovnávaný s příznaky cystitidy;
 • ureaplasmóza - transparentní výtok, je nutné léčit onemocnění, když se mikroorganismy nekontrolovatelně množí a vedou k zánětlivým procesům dělohy a přívěsků;
 • u syfilisu je výtok hnisavý, hustý s nepříjemným zápachem, který způsobuje pocit pálení;
 • u chlamydií má sliznice nebo hnisavý výtok štiplavý zápach, může se objevit zápach bez výtoku.

Když je žena infikována virem imunodeficience, žena se stává náchylnou k jakýmkoli infekcím, včetně pohlavně přenosných infekcí. Imunitní systém je postupně ničen, proto se infikovaným lidem doporučuje, aby se zdrželi nechráněného sexu, aby se jejich situace nezhoršila a nenakazili partnera.

Proč bolí dolní část zad?

Pocity tahu, bolesti nebo střelby v křížové kosti nebo dolní části zad někdy doprovázejí menstruaci, PMS. Během ovulace se také objevuje bolest na jedné straně podbřišku. Žena může mít podobné pocity během těhotenství. Mnoho gynekologických onemocnění již zmíněných v předchozí části je také doprovázeno bolestí v bederní oblasti..

Je to proto, že mnoho nervových zakončení v zádech je umístěno blízko dělohy a přívěsků. Proto jakékoli změny - zvětšení, naplnění krví, otoky atd. Vyvíjejí tlak na receptory, které vysílají signál do mozku. I infekční zánět může vést k podobným příznakům..

Bolest a výtok během těhotenství


Během implantace vajíčka do výstelky dělohy se může objevit několik kapek krve v důsledku poškození cév. Nepředstavuje nebezpečí pro zdraví ženy a nevyžaduje léčbu.

Akutní bolest v počátečních stádiích těhotenství nastává v důsledku nesprávného připojení zygoty - ve zkumavkách, vaječnících nebo v břišní dutině. Tato místa nejsou určena k přenášení plodu, takže těhotenství končí prasknutím tkáně a vnitřním krvácením.

Můžete mít podezření na mimoděložní těhotenství výskytem krvavého výtoku. Je nutné okamžitě podstoupit ultrazvukové vyšetření k potvrzení skutečnosti o nesprávně se rozvíjejícím procesu a k vyčištění a plastice potrubí.

Hnědý výtok během těhotenství může být známkou eroze nebo patologie děložního čípku, což také ohrožuje život plodu.

Pokud mimoděložní těhotenství nebylo detekováno včas, trubice praskne, krev se hromadí v břišní dutině a vylévá se pochvou. V takové situaci je nutná urgentní hospitalizace a chirurgický zákrok..

Spontánní potrat

Potraty jsou spontánní, umělé a přerušené. Při spontánním potratu se vajíčko odděluje od stěny dělohy. V tomto případě začíná krvácení, které může žena užívat pro menstruaci, pokud nebylo prokázáno těhotenství. Krev je obvykle jasně červená se sraženinami.

Vyvolaný potrat je lékařský potrat, než se plod považuje za životaschopný, tj. Až 22 týdnů. Provádí se ze zdravotních důvodů, pokud je žena v nebezpečí z důvodu nemoci. Po ukončení procedury může břicho chvíli bolet, krev je zpočátku jasná, poté postupně ztmavne.

Zmrazené těhotenství nebo potrat má také své vlastní příznaky - krvavý výtok a zhoršení blahobytu. Oplodněné vajíčko musí být odstraněno z dělohy, protože může způsobit intoxikaci a smrt. Je možné určit, že se plod nevyvíjí pomocí ultrazvukového vyšetření. Nedochází k žádnému srdečnímu rytmu, toxikóza ženy se zastaví a její prsa přestanou růst a bolet.

Těhotenství

Na začátku těhotenství mohou ženy zaznamenat růžový výtok. Objevují se v těch dnech měsíce, kdy by nastávající matka měla mít menstruaci, a jsou doprovázeny dalšími charakteristickými příznaky: bolesti dolní části zad a dolní části břicha. V prvních měsících „zajímavé situace“ je to považováno za zcela normální. Růžový výtok v pozdních fázích, který je doprovázen nepohodlí, je důvodem k návštěvě gynekologa. Mohou naznačovat bezprostřední narození. Pokud růžový výtok nejčastěji nezpůsobuje potíže, pak může být hnědý výtok špatným znamením. Pokud jsou krvavé a rozmazané, je to příznak odtržení plodného vajíčka nebo placenty. Často jsou „doprovázeny“ bolestmi, které zachycují dolní část břicha a dolní části zad a připomínají mírné kontrakce. Tmavě hnědý výtok může být známkou mimoděložního těhotenství. Jeho dalšími příznaky jsou nepohodlí v dolní části zad a pánevní oblasti, nízký krevní tlak, rychlý puls a závratě. Pokud máte tyto alarmy, měli byste okamžitě navštívit lékaře..

Růst polypu z epitelu v děložní dutině je běžným jevem u žen bez ohledu na věk.Obvykle je to benigní, ale jak roste sliznice dělohy a hyperplazie, může se dobře proměnit v maligní formu.