Proč hrudník bolí před menstruací

U mnoha vyvstává otázka, proč hrudník bolí před menstruací. Někdy je nepohodlí tak silné, že žena nemůže vykonávat své obvyklé povinnosti. Častěji však bolest v přírodě bolí a je spojena s hormonální nerovnováhou..

Měl by hrudník bolet před menstruací

Ne všechny ženy pociťují bolest před menstruací. Ale takové nepohodlí se nepovažuje za patologické, takže musíte pochopit, proč hrudník bolí před menstruací..

Norma a patologie

Po ovulaci v těle ženy se zvyšuje produkce estrogenu. Tyto hormony zvyšují objem tukové tkáně v prsou, aby se připravily na možné těhotenství. Výsledkem je zvýšení citlivosti mléčných žláz, což vyvolává bolest..

Intenzita bolestivých pocitů je vždy individuální. Mírná bolest je považována za normu. Jejich vysoká intenzita je důvodem pro návštěvu lékaře, protože to může být příznakem vývoje různých patologií.

Nesnesitelné bolesti jsou vyvolávány nesprávným fungováním vaječníků a hormonálními poruchami v těle. Kromě toho mohou být způsobeny různými gynekologickými chorobami a rozvojem mastopatie. Rizikovým ženám je třeba věnovat pozornost silné bolesti před menstruací.

Je bezpodmínečně nutné být pod dohledem lékaře, pokud máte:

 • Gynekologické patologie.
 • Zánět mléčných žláz nebo orgánů, které se nacházejí v jejich blízkosti.
 • Onemocnění prsu.
 • Maligní a benigní nádory.
 • Případy potratu nebo spontánního potratu.
 • Zvažoval dědičnost.
 • Fakta o dlouhodobém užívání perorálních kontraceptiv.

Kolik dní před menstruací se objeví „normální“ bolest

Čas nástupu bolesti závisí na délce cyklu. U většiny žen zpravidla trvá 28 dní. To znamená, že k ovulaci dochází přibližně 14 dní před začátkem menstruace. Během tohoto období dochází k bolesti a zvyšuje se citlivost prsou..

Jakou bolest dívka nejčastěji prožívá?

Bolest na hrudi před menstruací je v přírodě nejčastěji bolavá, ale někdy jsou poměrně silné a pokrývají celou oblast prsu. Kromě bolesti je předmenstruační syndrom doprovázen podrážděností, nestabilitou nálady. Takové reakce těla jsou spojeny se zvýšenou produkcí ženských hormonů..

Kolik dní obvykle hrudník bolí a vyplňuje

Něha prsou přetrvává asi 2 týdny. Nejtěžší nepohodlí je pociťováno poslední den před menstruací. Jakmile dojde k menstruaci, prsa okamžitě zjemní a bolesti začnou ustupovat. Pokud se tak nestane, mléčné žlázy bolestí po skončení menstruace, je nutné vyšetřit lékařem, protože to svědčí o vývoji jakékoli patologie.

Hrudník přestal bolet před menstruací - co to znamená

Bolestné pocity se zpravidla vyskytují u mladých dívek, které zažívají hormonální změny v důsledku dospívání těla. Ale při působení jakýchkoli vnějších faktorů může bolest zmizet.

Za patologii se nepovažuje, pokud k ní došlo z následujících důvodů:

 • začátek sexuální aktivity. Tento faktor mění hormonální pozadí a může vést k tomu, že před menstruací již není bolest na hrudi pozorována;
 • užívání hormonálních léků;
 • stabilizace menstruačního cyklu po úplné pubertě;
 • aktivní sexuální život.

Kromě toho může prsa přestat bolet před menstruací, pokud byly odstraněny patologické příčiny nepohodlí. Například při vyléčení mastopatie nebo obnovení činnosti gastrointestinálního traktu. Kromě toho se bolest sníží a dokonce zmizí, pokud se nervový systém stabilizuje, při častých stresových situacích, dietách na hubnutí, neuropsychickém přetížení atd..

Hrudník bolí a zvětšuje se, ale není tam žádná menstruace

Pokud hrudník bolí, ale menstruace nezačne, je třeba nejprve podezření na těhotenství. Pokud došlo k početí, zvyšuje se citlivost bradavek a je pozorován výrazný otok mléčných žláz. Tuto skutečnost můžete ověřit pomocí těhotenského testu. Pokud je negativní, měli byste to opakovat po několika dnech. Fakt těhotenství můžete přesněji prokázat absolvováním laboratorních testů.

Pokud těhotenství nebylo potvrzeno, je nutné hledat příčinu patologie. Může být docela vážná.

Absence menstruace na pozadí bolesti na hrudi může být způsobena:

 • hormonální nerovnováha;
 • mimoděložní těhotenství;
 • mastopatie;
 • onkologické procesy.

Bolest na hrudi a absence menstruace se mohou objevit v pubertě nebo s nástupem menopauzy. Někdy hrudník bolí, ale při změně klimatu chybí menstruace. Tento syndrom je zpravidla typický pro meteorologické ženy..

Co dělat, pokud vás před menstruací velmi bolí hrudník

Samozřejmě, když hrudník hodně bolí před menstruací, je nutné provést vyšetření a určit provokující faktory.

Pokud nejsou nalezeny žádné závažné patologické stavy, lze ke snížení intenzity bolesti použít následující tipy:

Během období bolesti dodržujte speciální dietu. Pikantní a slaná jídla by měla být ze stravy odstraněna; musíte jíst co nejvíce zeleniny a ovoce. Měli byste také omezit příjem silného čaje a kávy..

Je nutné nosit široké a pohodlné podprsenky, které mají na boku speciální oporu.

Nemasírujte hrudník, protože to zvýší intenzitu bolestivého syndromu a může způsobit otok.

Léky proti bolesti se doporučují pouze v extrémních případech. Současně je velmi důležité je předávkovat..

Hořčíkové přípravky jsou účinnými prostředky k úlevě od bolesti na hrudi před menstruací. Doporučuje se užívat je asi pár týdnů před začátkem menstruace. Doporučuje se také užívat každý den vitamin E. Asi po měsíci pocítíte výraznou úlevu..

Jak snížit bolest lidovými léky

Existuje mnoho účinných alternativních metod, které se doporučují používat, když hrudník bolí před menstruací. Zeleninový obklad je účinný. Používá řepu a zelné listy. Surová řepa se rozemele na struhadle a do ní se přidá trochu medu, pokud na tento produkt nenastanou alergické reakce. Poté je zelný list zbit, aby se objevila šťáva. Poté se umístí na bolavý hrudník a na něj se umístí směs řepy a medu. Takový obklad je pokryt polyetylénem a zabalen. Bylo prokázáno, že takový postup nejen snižuje bolest, ale také vám umožňuje odstranit malá těsnění v mléčné žláze..

Lněné semínko pomáhá normalizovat hormonální hladiny. Pro snížení bolestivých pocitů na hrudi před menstruací je nutné semínka rozemlít a použít prášek v lžíci 2krát denně a zapít velkým množstvím vody.

Když vás bolí hrudník před menstruací, můžete si ulevit od bolesti uklidňujícím odvarem z kozlíku lékařského, máty, fenyklu a kmínu. Za tímto účelem musí být všechny složky odebrány ve stejném množství a smíchány. Poté jednu čajovou lžičku směsi zalijeme vroucí vodou a necháme vyluhovat půl hodiny. Toto je denní dávka. Filtrovaný a chlazený vývar by měl být vypit ve 3 rozdělených dávkách před jídlem..

Cvičení má pozitivní vliv na bolest na hrudi. Plavání je považováno za obzvláště užitečné. Rovněž se doporučuje věnovat se různým druhům fitness nebo alespoň rychlé chůzi.

Tradiční léčitelé doporučují vařit a pít heřmánkový čaj s jablky a pomerančovou kůrou v den, kdy obvykle dochází k nepohodlí na hrudi. Tento nápoj má protizánětlivé a protikřečové vlastnosti, pomůže snížit intenzitu bolesti.

Příčiny bolesti na hrudi před menstruací

Každá třetí žena si stěžuje, že změny v mléčných žlázách se objevují před začátkem měsíčního cyklu. Velikost prsou se zvětšuje, což potěší hostesku, ale každá čtvrtá žena také zaznamenává bolest v této části těla. Tato skutečnost je alarmující..

Obávají se zejména mladých dívek, které si nestěžují na bolestivost poprsí, ale které najednou pociťují nepříjemné příznaky. Mělo by vás bolet hrudník před menstruací? Nebo je to důsledek nemoci?

Výskyt bolestivých pocitů mléčných žláz před nástupem menstruačního cyklu se vědecky nazývá „mastodynie“ nebo „mastolgie“. Moderní dámy musí znát nuance svých těl, zejména „triky“ mléčných žláz.

Příčiny nepohodlí prsu před cyklem

Proč bolí hrudník před menstruací? U zdravé ženy je menstruace do 28-30 dnů. 11. - 15. den cyklu v ženském těle se množství estrogenu prudce zvyšuje (zvyšuje se hladina progesteronu a prolaktinu). Jejich počet se zvyšuje v důsledku nástupu ovulace, kdy vajíčko, které čeká na oplodnění, opouští folikul (k tomu dochází ve druhé polovině menstruačního cyklu). Tělo ženy každý měsíc čeká a připravuje se na početí.

Prsní žlázy mají lalokovou strukturu. Lalok je tvořen pojivovými, žlázovými a tukovými tkáněmi. Obsahují mléčné kanály. Estrogeny se nacházejí v tukové tkáni. Když hladina těchto hormonů prudce vzroste, zvyšuje se objem tukové složky prsu (tento jev se nazývá „proliferace“). Struktura žlázových oblastí se také mění - začínají se připravovat na produkci mléka.

Prsní žlázy pod vlivem hormonů uprostřed cyklu jsou hrubé, jejich velikost se zvětšuje. Citlivost se zvyšuje 3-4krát. Tento proces vyvolává bolest..

Samotná povaha bolestivých pocitů je individuální. Bolest na hrudi před menstruací může být mírná a někdy i náhodné dotyky bradavek košile nebo podprsenky způsobují fyzickou bolest a nepohodlí. Bolest prsou může být přítomna na jednom prsu nebo na obou, silně vyzařovat do podpaží, zad, dolů do břicha. Takové nuance závisí na těle..

Každých 10 žen pociťuje před menstruací silné bolesti na hrudi. Zbytek nepohodlí je mírný. Období před měsíčním cyklem je doprovázeno následujícími příznaky:

 • Bolestivé pocity jedné nebo dvou mléčných žláz.
 • Zvyšováním citlivosti této oblasti.
 • Malý výtok z bradavek.
 • Hrudky kůže prsu.
 • Vzhled drsnosti.

Kolik dní před menstruací vás začne bolet hrudník? Žena si může všimnout změn v mléčných žlázách 10-12 dní před nástupem menstruace. Jakmile začne menstruace, tělo pochopí, že nedošlo k těhotenství. Proliferace atrofuje, vyřeší se, bolest zmizí. Pokud jsou bolestivé pocity mírné a jiné příznaky PMS se neobtěžují, není se čeho bát. Nemáte žádné hormonální poruchy, tělo funguje normálně.

Těžká mastodynie je běžná u citlivých žen, které jsou náchylné k obavám z maličkostí, trpí nervovým vypětím a depresemi.

U čtyř z deseti žen, dva týdny před menstruací, jsou bolesti na hrudi doprovázeny výtokem z bradavek - to je pro tento stav těla před menstruací normální. Někdy se však obvyklé pocity nepohodlí v mléčných žlázách náhle mění: zesilují se nebo zmizí. Proč?

Náhlé ukončení bolesti na hrudi před menstruací

Mnoho obav je způsobeno situacemi, kdy již obvyklé měsíční nepohodlí mléčných žláz náhle přestane obtěžovat. Důvodem je:

 1. Změna sexuálního života. Pokud se intimní vztahy stanou pravidelnými, bolest na hrudi před menstruací zmizí.
 2. Příchod těhotenství. Ačkoli je koncepce opačná, je poznamenána zvýšením citlivosti prsou a bradavek, ale dochází také k opačné symptomatologii. Zmizení nepohodlí prsu u těhotných žen před očekávaným obdobím nastane v důsledku změn hormonálních hladin. Projevuje se individuálně.
 3. Užívání léků ovlivňuje „vymizení“ bolestivých příznaků. Takto funguje příjem určitých léků, hormonálních léků a perorálních kontraceptiv. Nepřímo ovlivňují hladinu hormonů v krvi žen, což uvolňuje svaly mléčných žláz..
 4. Hrudník přestává bolet kvůli léčbě onemocnění prsu.
 5. Příchod menopauzy. Menopauza se vyskytuje u žen ve věku 45-55 let. Období, kdy sexuální funkce postupně mizí. A hrudník přestane bolet před cyklem 3-5 let před nástupem menopauzy. Toto období se nazývá „premenopauza“. V této době je menstruační cyklus u žen skrovný a nepohodlí prsu klesá, brzy se úplně zastaví.
 6. Hormonální poruchy. Důvodem náhlého ukončení bolesti prsou před menstruací je pokles hladiny progesteronu. Snížení jeho množství negativně ovlivňuje reprodukční funkce žen, snižuje schopnost ženy otěhotnět a porodit dítě.

Proč mě bolí hrudník, ale žádná menstruace?

Další situace je znepokojující, když přijdou bolestivé pocity mléčných žláz, které obvykle bobtnají a žena čeká na zahájení měsíčního cyklu. Ale není tam žádný menstruace. Důvody jsou následující situace:

Laktace. Po porodu se měsíční cyklus obnoví za 6-24 měsíců. Toto období je pro každou ženu individuální. Během období laktace prolaktin „nedovolí“ dozrát jiným vajíčkům, takže menstruace ženy neobnoví. Jakmile je kojení 8-12krát denně méně časté, hladina prolaktinu klesá a začíná menstruační cyklus. Ale prsa se během laktace stává bolestivým..

Puberta. Dívky během puberty si stěžují na nepřítomnost menstruace a tíhu na hrudi. V tomto případě se hormonální systém mladého ženského těla teprve začíná objevovat, takže takové situace jsou pro mladé ženy normální. Během tohoto období se u mladých mužů objevují také nepohodlí a otoky mléčných žláz..

Těhotenství. Běžná situace, ale zdaleka není jediným vysvětlením důvodu absence menstruace na pozadí bolesti v mléčných žlázách.

Mimoděložní těhotenství. Zdraví škodlivý stav, zvláště pokud existují další varovné příznaky: nevolnost, silné závratě, horečka. Pokud je těhotenský test negativní, příčina je skryta pod nemocí.

Mastopatie. Běžným onemocněním, které zmizí z bolesti na hrudi, je mastopatie. Vrchol onemocnění podle statistik klesá na 30-45 let. Příčinou mastopatie jsou gynekologická onemocnění, hormonální poruchy. Benigní nádor je kromě bolestivých pocitů v oblasti mléčných žláz doprovázen výtokem z bradavek (nazelenalý, bělavý, nahnědlý).

Onkologická onemocnění. Příčina bolesti v tkáních mléčných žláz při absenci očekávané menstruace může skrýt výskyt maligních nádorů. Tato varianta událostí je vzácná, ale dochází k ní.

Problémy endokrinologie. S diabetes mellitus, dysfunkcí nadledvin a dalšími poruchami endokrinních orgánů dochází k hormonálním poruchám. Problémy s hormony způsobují takové situace.

Potrat, potrat. S tímto vývojem událostí u žen je poprvé zaznamenána absence menstruace - to je norma. Tělo se obnovuje s nástupem těhotenství, po jehož přerušení se všechny funkce těla „otočí zpět“. Selhání měsíčního cyklu přecházejí s otoky a bolestivými pocity mléčných žláz.

Fyzické trauma. Nejpříznivějším možným vysvětlením bolesti na hrudi při absenci měsíčního cyklu je banální protahování. Pamatujete, že jste byli fyzicky přetíženi? Pokud problém souvisí s protažením prsních svalů, nemá zpoždění menstruace nic společného.

Existuje mnoho důvodů, proč k této situaci dochází. Co se vám stalo, řekne vám lékař. Během počátečního vyšetření vás může gynekolog dodatečně doporučit endokrinologovi, předepsat některá vyšetření (ultrazvuk pánevních a mléčných žláz). Budete muset podstoupit testy, abyste pochopili, proč vás bolí hrudník, když máte zpožděný měsíční cyklus. Neodkládejte návštěvu lékaře! Zpoždění je plné nejen ztráty zdraví, ale také života..

Co dělat, pokud máte na hrudi silné bolesti?

Jsou chvíle, kdy mléčné žlázy před menstruací příliš bolí, což způsobuje nesnesitelné křeče, které vyzařují do zad. Těžké nepohodlí na hrudi týden před a po nástupu krvácení je také považováno za patologii. V tomto případě je nutná konzultace s lékařem, protože takové pocity mohou být vyvolány zdravotně nebezpečnými problémy:

 • Narušení správného fungování vaječníků.
 • Hormonální narušení těla.
 • Gynekologická onemocnění.
 • Vývoj mastopatie.

Pokud během nezávislého vyšetření mléčných žláz zjistíte kromě silné bolesti výtok z bradavek (hnisavý, krvavý), těsnění v podpaží a samotné mléčné žlázy, přejděte k mammologovi. Pokud takové příznaky neexistují, gynekolog zváží a vyřeší problémy. S takovými příznaky se stává prioritou porozumění, identifikace a odstranění příčin bolestivého nepohodlí. K stanovení diagnózy budou vyžadovány následující testy:

 1. Krev pro hormonální výzkum (zvažte hladinu prolaktinu a hormonů štítné žlázy).
 2. Analýza nádorových markerů (je odhalena míra rizika výskytu maligních nádorů reprodukčního systému, zejména vaječníků, mléčných žláz).

Kromě laboratorních testů podstoupí žena řadu ultrazvukových vyšetření: 7. den po ukončení menstruace se zkontroluje stav pánevních orgánů a během druhé fáze cyklu se provede ultrazvuk mléčných žláz.

Abyste zabránili vzniku hrozivých příznaků, musíte si být jisti, že takový stav je individuální fyziologickou normou. Chcete-li to provést, nezapomeňte navštívit gynekologa pro prevenci dvakrát ročně, nezapomeňte navštívit mammologa jednou ročně. Autodiagnostika prsu se provádí měsíčně.

Pravou ruku jemně uchopte pravou žlázu, levou levou. Pomocí polštářků ukazováčku, prostředníku a prsteníku si jemnými pohyby nahmatejte prsa. Začněte s vyšetřením na základně a pohybujte se směrem k oblasti bradavek.

Jak snížit citlivost prsou

K úlevě od nepohodlí prsu před zahájením menstruace je nutný rozšířený přístup. Jednou ze složek komplexních opatření je strava (držte se jí ve druhé polovině měsíčního cyklu). Během tohoto období omezte příjem tekutin, tuků (až 15%), soli, alkoholu, kávy a silného čaje. V tuto chvíli je lepší se podprsenky vzdát - stlačí oteklé mléčné žlázy, lymfatické uzliny, narušuje normální krevní oběh a vyvolává výskyt bolesti.

Lékaři vám mohou předepsat léky obsahující hořčík, bylinnou profylaxi pro rozvoj mastodynie, hormonální antikoncepční pilulky ve druhé polovině menstruačního cyklu. Uklidňující byliny (kopřiva, kořen pampelišky, mochna, pivoňka, vlaštovičník, zubní kámen, manžeta, třezalka tečkovaná, tužebník, posloupnost) pomáhají snižovat práh bolesti.

Silné nepohodlí zmírňují léky proti bolesti: aspirin, ibuprofen, acetaminofen nebo naproxen. Léky by však měly být užívány pouze tehdy, když se bolest stane nesnesitelnou. Aspirin se nedoporučuje osobám mladším 20 let - existuje vysoké riziko Raynaudova syndromu (prudké zúžení krevních cév, které vede k trofickým změnám v tělesných tkáních).

K léčbě silné bolesti prsu lékaři předepisují léky na předpis: danazol a tamoxifen citrát (tyto léky se používají zřídka, protože mají závažné vedlejší účinky).

Chraňte se během tohoto období před stresem! Vyhněte se podchlazení. Hlavní věcí však není samoléčba a nenechte se unést bolestivými stavy v naději, že vše pomine a vyřeší se. Postarejte se o sebe a tělo vás nezklame.

Příčiny bolesti na hrudi před menstruací

Norma a patologie jsou v medicíně relativní pojmy, protože každá žena má svou vlastní individuální reakci na procesy probíhající v těle. Bolestivost mléčných žláz asi týden nebo deset dní před menstruací se nazývá cyklická mastodynie. Právě tento jev vždy říká ženě o nástupu menstruace..

Povaha bolesti

Hrudník obvykle bolí týden před menstruací kvůli rozsáhlému přemnožení tukových tkání v mléčných žlázách. V důsledku hromadění krve mohou prsa nabobtnat a zdrsnit. Zlomení bolesti na obou stranách mléčných žláz je považováno za normu, která se při náhlém dotyku zhoršuje. Nepohodlí zmizí během jednoho nebo dvou dnů po nástupu menstruace. Bolest je silné až střední intenzity, je ovlivněna několika okolnostmi:

 • Životní styl
 • Obecná pohoda
 • Dědičnost
 • Stáří
 • Spodní prádlo

Pokud vás hrudník bolí před menstruací, pak byste se neměli bát, jedná se o normální jev, který se vyskytuje u více než 60% slabšího pohlaví. Nejčastěji začíná menší bolest během ovulace ve druhé fázi cyklu..

Pokud se však žena po mnoho let cítila během menstruace normálně a náhle se objevily alarmující signály, měli byste okamžitě jít k lékaři. Specialista pomůže určit, zda jsou tyto změny normální nebo patologické, a také doporučí, jak nejlépe ulevit od bolesti.

Pacient by se měl poradit s lékařem, i když se objeví bolesti na straně pod podpaží nebo v dolní části zad, a to je daleko od menstruačního toku. Nejjednodušší je léčit tyto nemoci v rané fázi..

Kolik dní před menstruací začne bolet hrudník

Délka normálního cyklu dívky je 23-30 dní. Chcete-li vypočítat individuální plán citlivosti prsou, musíte vypočítat menstruační cyklus. Průměrná doba trvání je 28 dní. 14. - 15. den se objeví zralá sexuální buňka. Bezprostředně poté začíná zvýšená náchylnost mléčných žláz, areola bradavek "hoří", prsa se může zvětšit. Po prvním dni menstruace bolest zmizí, - tělo si uvědomilo, že žena není těhotná.

Příčiny otoků a bolesti

V medicíně existuje koncept „syndromu předmenstruačního napětí“. Vyznačuje se následujícími vlastnostmi:

 • Otok prsou
 • Kreslení bolesti v dolní části břicha
 • Náladovost
 • Nedostatečná tělesná teplota
 • Podrážděnost atd..

Před začátkem výtoku mohou mléčné žlázy bobtnat a tento proces je doprovázen nesnesitelnou bolestí. Přirozené příznaky:

 • Mírná bolestivost
 • Zvětšení prsou
 • Transparentní výtok z bradavek a překrvení
 • Změny hustoty a struktury kůže

Patologické příznaky zahrnují:

 • Bolí pouze jedna mléčná žláza
 • Konstantní spazmolytická bolest
 • Hnisavý sekrece z bradavek atd..

Pokud vaše menstruace uplynula a stále vás bolí prsa, může to být možný znak:

 • Těhotenství
 • Zbytkové reakce těla na potrat
 • Nádory
 • Nemoci vyvolané hormonální nerovnováhou

Doba trvání bolesti

Nesnesitelná bolest v mléčných žlázách by měla přestat, jakmile dojde ke krvácení. V ostatních případech (zejména pokud je bolest ostrá a hrudník „hoří“) by měla být žena znepokojena a měla by podstoupit vyšetření.

Co dělat, pokud máte na hrudi silné bolesti

Taktika chování ženy by měla záviset na následujících faktorech:

 1. Pokud je žena mučena mírnými a pravidelnými záchvaty (bolest se objevuje každý měsíc, nezpůsobuje velké nepohodlí) a vyšetření neodhalilo žádné abnormality. Pacient musí upravit stravu a vybrat si pohodlné spodní prádlo z kvalitního materiálu. Bolest můžete zmírnit lidovými léky nebo léky. Léčba by měla být sledována lékařem.
 2. Pokud se bolest náhle zesílí a prodlouží se, stejně jako pokud se náhle zastaví nebo je doprovázena novými příznaky, měli byste okamžitě navštívit odborníka. V tomto případě spěch pomůže identifikovat abnormální transformace v mléčných žlázách v rané fázi a poté bude léčba účinnější a šťastně skončí.

Ke snížení bolesti na hrudi před menstruací je nutné přistupovat k tomuto řešení komplexně. Žena by si měla zvolit dietu, která posílí nervový systém..

Dieta

Během období PMS by měly být vyloučeny následující potraviny:

 • tučně
 • Pečeně
 • Slaný
 • Uzený
 • Čokoláda
 • Káva
 • Alkohol
 • Silný černý čaj

Během tohoto období se nedoporučuje nosit těsné oblečení přiléhající k pokožce. Měli byste si vybrat podprsenku vyrobenou z přírodních tkanin. Neměl by kopat do kůže, mačkat lymfatické uzliny v prsou.

Podprsenka by měla být vyrobena z vysoce kvalitní přírodní látky, aby nestlačila prsa a lymfatické uzliny pod podpaží. Nedoporučuje se intenzivně cvičit.

Lékař může mimo jiné doporučit pacientovi trpícímu silnou bolestí během PMS:

 • Bylinné léky, které zabraňují vzniku mastodynie
 • Výrobky obsahující hořčík
 • Antispazmodické léky
 • Vitaminové komplexy
 • Fyzioterapeutické postupy

Lidové léky

Rostliny jako:

 • Pion
 • Sabelnik
 • Kopřiva
 • Melissa
 • Heřmánek
 • Posloupnost
 • Celer
 • Elecampane
 • Jahoda
 • Měsíček
 • Kamenné bobule
 • Máta peprná
 • Motherwort
 • Kozlík lékařský

Proč mě bolí hrudník, ale žádná menstruace

V některých případech může žena pociťovat bolest v mléčných žlázách, když není menstruace. Tento jev naznačuje následující situace:

 1. Kojení. Když kojíte, laktootropní hormon „zakazuje“ zrání jiných pohlavních buněk, takže se cyklus neobnovuje. Jakmile se však laktace stane méně častou 8krát za klepání, hladina laktotropního hormonu se sníží, mléčné potrubí se zúží a cyklus se vrátí k normálu..
 2. Puberta. Vyznačuje se hormonální nerovnováhou, protože tělo se teprve začíná rozvíjet. U některých dívek začíná menstruace brzy - ve věku 11 let. V této době si dospívající dívka často stěžuje na tíhu na hrudi, bolesti v podbřišku, nepravidelné menstruace nebo jejich zpoždění.
 3. Těhotenství (pravidelné nebo mimoděložní). V obou případech je normou absence menstruace a bolestivost mléčných žláz. Tělo se tak připravuje na narození dítěte a budoucí kojení. Může bolet v bocích a dolní části zad.
 4. Mastopatie. Nejčastěji s ním onemocní ženy od 30 do 45 let. Kromě přitahování pocitů v mléčných žlázách je onemocnění doprovázeno nepříjemným vylučováním bradavek, které po léčbě ustává.
 5. Patologické poruchy v endokrinním systému. K tomuto jevu dochází v důsledku narušení absorpce glukózy tělem a dysfunkce kůry nadledvin.
 6. Potrat nebo potrat. Když je těhotenství přerušeno, menstruace ženy na chvíli zmizí. Obnovení cyklu bude nějakou dobu trvat, protože při početí je tělo přestavěno. Kvůli přerušení přirozeného fyziologického procesu jsou všechny funkce těla znovu „obráceny“. Selhání měsíčního cyklu je charakterizováno akutní bolestí v dolní části zad, otokem mléčných žláz a tažením bolesti trápí dolní část břicha.
 7. Fyzické zranění. Kojení může také způsobit zranění. V tomto případě je nepohodlí jen začátek, který hrozí vážným zánětem. Tento důvod absence menstruace je snadno diagnostikován. Při palpaci může odborník snadno detekovat oděrky, podvrtnutí nebo modřiny.

Diagnostické postupy

Chcete-li přesně znát příčinu bolesti v mléčných žlázách, doporučuje se podstoupit úplné vyšetření:

 • Mamografie
 • Ultrazvuk
 • CT vyšetření
 • Biopsie
 • Studium sekrece bradavek
 • Krevní testy na hormony

Doporučuje se podstoupit vyšetření nejen v případě, že vás na hrudi něco začne bolet nebo se objeví jiné příznaky, ale jednou za rok po dvaceti.

Ženy po čtyřicítce by měly navštívit lékaře každých šest měsíců..

Spolu s tím se pravidelně kontrolujte. Chcete-li to provést, postavte se před zrcadlem v plné délce a střídavě nahmatejte levé a pravé žlázy. Oblast kolem bradavky a samotné bradavky by se měla dotýkat jemně, bez tlaku. Pokud zjistíte otok, uzlíky a těsnění, okamžitě vyhledejte pomoc od gynekologa.

Proč hrudník bolí před menstruací a jak zmírnit příznak?

Mnoho žen čelí takovým problémům, jako je výskyt nepohodlí nebo bolesti v závislosti na menstruačním cyklu. Nejčastěji se takové projevy vyskytují, když začíná druhá fáze cyklu..

Je třeba poznamenat, že v některých případech mohou tyto příznaky naznačovat závažné patologické procesy, které vyžadují další diagnostiku..

 1. Když hrudník začne bolet a bobtnat?
 2. Co dělat, když vás silně bolí hrudník?
 3. Jakého lékaře kontaktovat?
 4. Jak snížit bolest na hrudi?
 5. Náhlé zastavení bolesti
 6. Bolí mě na hrudi, ale není tam žádná menstruace
 7. Laktace
 8. Těhotenství
 9. Mimoděložní těhotenství
 10. Endokrinologické problémy
 11. Nádory
 12. Zranění
 13. Potrat
 14. Mastopatie
 15. Puberta
 16. Diagnostika
 17. Léčba
 18. Prevence
 19. Recenze

Když hrudník začne bolet a bobtnat?

V průměru má bolest na hrudi typický nástup - jedná se o druhou fázi menstruačního cyklu. Při normálním menstruačním cyklu trvajícím od 28 do 35 dnů to může být 14-17 dnů menstruace. Někdy se bolest objeví těsně před nástupem menstruace..

Důvodem rozvoje mastodynie může být:

 • Změny hormonálních hladin spojené s nerovnováhou v jejich složení. Nebo to může být projev nestability spojený s jinou gynekologickou nebo extragenitální patologií.
 • Vývoj novotvarů v mléčné žláze. Jejich povaha může být benigní nebo maligní..
 • Nemoci v oblasti hrudníku spojené se zánětem.
 • Přítomnost onemocnění v genitální oblasti, stejně jako endokrinní žlázy, pojivové tkáně atd..

Co dělat, když vás silně bolí hrudník?

U mnoha žen začíná být strach, že bolest začíná být nesnesitelná. Je však třeba si uvědomit, že je nemožné samostatně se zabývat otázkou léčby a zmírnit podráždění bolesti.

Pokud pociťujete nepohodlí nebo bolest v oblasti hrudníku, potřebujete:

 • Včas se obraťte na lékařskou instituci, zejména za účelem získání kvalifikovaného odborníka.
 • Užívání léků bez doporučení lékaře je nežádoucí. To je způsobeno možným vývojem těhotenství, kdy užívání léků nepříznivě ovlivní stav plodu. U mimoděložního těhotenství pomáhá užívání léků proti bolesti vymazat klinický obraz.
 • U onkologického procesu je možné, aby žena později vyhledala pomoc kvůli dočasné úlevě od bolesti a odložení návštěvy lékaře.
 • Při přijímání finančních prostředků během laktace je možné, aby se účinné látky dostaly do dítěte prostřednictvím mléka.

Jakého lékaře kontaktovat?

Pokud dojde k bolesti na hrudi, můžete se poradit s odborníkem příslušného profilu. Většinou, pokud jde o mammologa. S tímto problémem se může vypořádat také gynekolog kvůli nedostatečnému počtu specializovaných odborníků.

Vzhledem k nemožnosti dostat se k lékařům podobného profilu můžete vyhledat radu od terapeuta nebo chirurga.

Jak snížit bolest na hrudi?

Pokud je stanovena diagnóza a je zjištěna benigní a neohrožující patologie, měla by žena dodržovat řadu pravidel zaměřených na snížení bolesti během menstruačního cyklu:

 • Během druhé fáze menstruačního cyklu byste měli omezit příjem takových léků, jako je silný čaj nebo káva, alkoholické nápoje atd..
 • V případě takové bolesti byste si měli vybrat pohodlné a přirozené oblečení.
 • Při silných bolestech je možné aplikovat krátkodobá nesteroidní protizánětlivá léčiva nebo bylinné přípravky, jako jsou odvar z provázku, kopřivy atd..
 • Je třeba se vyvarovat stresu.
 • V případě silné bolesti v oblasti hrudníku je nutné dodržovat doporučení lékaře v průběhu léčby.

Náhlé zastavení bolesti

Jsou chvíle, kdy se bolest zastaví dostatečně rychle, někdy to může být další menstruační cyklus.

Důvodem pro zastavení bolesti může být:

 • Obnova hormonálních hladin.
 • Zajištění účinku užívání léků.
 • Odstranění původní příčiny.
 • Normalizace sexuální funkce.

Bolí mě na hrudi, ale není tam žádná menstruace

Laktace

Nejpříznivějším důvodem, proč je bolest v oblasti hrudníku. Bolest spojená s laktací se objevuje během posledních fází těhotenství.

Povaha bolesti:

 • Asi dva až tři týdny před porodem si žena může všimnout výskytu kolostra z bradavek..
 • Prsa se mohou výrazně zvětšit, být hustší a těžší.
 • Žena prožívá silné nepohodlí, někdy se snaží vyjádřit mlezivo, což vyvolává ještě větší bolest na hrudi.
 • Bolest je tupá, neexistuje přesná lokalizace, difúzní charakter sahá až do celého hrudníku.
 • Jakmile žena porodí dítě, bolest na hrudi se zvyšuje. To je způsobeno kompletní přípravou tkáně na krmení kvůli maximální akumulaci stále tenkých kanálků mlezivem, což je hustá směs bílkovinných a tukových složek..
 • Během počátečních fází kojení hodně prsa bolí. To je způsobeno vývojem potrubního systému, postupným uvolňováním obsahu prsou.
 • Při krmení bolest zmizí, ale někdy je způsobena traumatickým poškozením bradavek. Proto je tak důležité připravit tělo včas..

Těhotenství

To je jedna z nejpříznivějších příčin, které tvoří bolest v oblasti prsu..

Vlastnosti bolesti:

 1. Podobný klinický obraz se může objevit již několik týdnů po nástupu těhotenství.
 2. Bolest se nejčastěji objevuje během prvních týdnů a ve stadiu předcházejícím porodnímu procesu.
 3. Podobný proces je naprosto fyziologický a je spojen s tvorbou žlázové tkáně..
 4. Dochází ke zvýšení hmotnosti žlázové tkáně, která následně slouží jako místo pro tvorbu mléka.
 5. Kromě toho probíhá vývoj potrubního systému, který se zvětšuje, prodlužuje a rozšiřuje v průměru..
 6. V posledních týdnech těhotenství může být bolest v mléčné žláze vyvolána nástupem produkce mléka.
 7. Bolest na hrudi má receptorovou povahu, protože žlázové kanály jsou vyplněny mlezivem. Těhotná žena, spolu s bolestmi v tomto období, si může všimnout vzhledu mleziva z bradavek.

Mimoděložní těhotenství

Toto je jedna z možností vzniku bolesti na hrudi. Podobný důvod je podobný a v mnoha ohledech může přispět k včasnému odhalení život ohrožující patologie.

Tento příznak raného těhotenství má mírně rozmazaný průběh ve srovnání se synoviálním průběhem těhotenství:

 • Bolest bude malá, ženu téměř neobtěžuje.
 • Hrudník pravidelně bobtná, může postupně růst. Patogeneze je také způsobena zvýšením hormonů charakteristických pro těhotenství. Existuje pomalý a méně výrazný vývoj protokolů systému a žlázové tkáně.
 • Vymazaný průběh je charakteristický kvůli nedostatečnému růstu hladiny hormonů spojenému s rozporem s gestačním věkem.
 • Bolest na hrudi je doprovázena mimoděložním těhotenstvím postupným výskytem bolesti v dolní části zad, v dolní části břicha, hlavně na jedné straně (vlevo nebo vpravo).
 • S prodloužením trvání těhotenství se zvyšuje bolestivý syndrom. Konečnou fází může být výskyt příznaků akutního břicha doprovázených krvácením, horečkou.

Jakmile je mimoděložní těhotenství vyřešeno, bolest na hrudi je téměř okamžitě odstraněna..

Endokrinologické problémy

Toto je jedna z nejzávažnějších možností, která vede k bolesti na hrudi. To je způsobeno skutečností, že diagnostika je nejen obtížná, ale také nákladná..

Prsní žláza u ženy je orgán, který je ovlivněn všemi žlázami, zejména endokrinními sekrety:

 1. Hlavními vlivy jsou především ženské pohlavní hormony, jako jsou estrogeny a progesteron..
 2. Štítná žláza má sekundární účinek na mléčnou žlázu..

Povaha bolesti:

 • Bolest se může projevovat pravidelně, její povaha je jiná, od tupé po akutní.
 • Nejčastěji je matná a vzniká vznikem mas nebo vývojem pojivové tkáně. Jak hormonální poruchy postupují, léze postupuje.
 • Bolest se objevuje kdykoli, ale hlavně v období aktivních poruch stavu hormonů.
 • Někdy pulzuje a vyzařuje do oblasti paže nebo lopatky..
 • Když jsou nervová zakončení v oblasti hrudníku stlačena, nastane výstřel a ostrý charakter.

Nádory

Jedná se o jednu z nejkontroverznějších a zároveň nebezpečných příčin bolesti na hrudi..

Objevuje se nejčastěji až poté, co velikost nádoru dosáhne velké velikosti, začne vytlačovat okolní tkáně a cévní složku a také vede ke klíčení do sousedních částí. Nádor může být benigní nebo maligní.

Maligní nádor má jiný původ, neexistují žádné projevy bolesti specifické pro každý typ:

 • Bolest v počátečních fázích je tupá, objevuje se pravidelně a není vždy snadné ji přesně lokalizovat.
 • Je obtížné vizuálně posoudit vzhled patologického zaměření, pouze v pozdějších fázích vývoje patologického procesu se bolest stane akutní, jasně lokalizovaná.
 • Existuje ozáření, které může vyzařovat do oblasti lopatky, paže nebo hrudníku. V tomto případě má povaha směru růstu nádoru velký význam..
 • Obsah se uvolňuje z bradavek v počátečních fázích připomínajících neškodný charakter.
 • Následně se hrudník deformuje, mohou se tvořit ulcerace.
 • Axilární lymfatické uzliny jsou zvětšené, což je charakteristický znak a jeden z nejčastějších příznaků onkologického procesu v oblasti hrudníku.
 • Bolest se stává postupně nesnesitelnou a prostředky terapie ji nemohou vždy eliminovat..

Zranění

Traumatické účinky mohou být poměrně častou příčinou bolesti na hrudi. Hlavním mechanismem traumatu je přímý úder do hrudníku. Může se objevit během pádu, přímého nárazu tupým předmětem nebo vývoje kinetické energie procházející do oblasti hrudníku.

Vlastnosti bolesti:

 1. Bolest na hrudi se může objevit bezprostředně po cévní mozkové příhodě, je-li akutní, doprovázená edémem a hyperemií tkáně.
 2. Je charakteristické, že po několika hodinách nebo dnech se objeví hematom. Bolest několik hodin po nárazu je již způsobena vývojem otoku, zvýšením hematomu, což vede ke kompresi krve a lymfatických cév.
 3. Vzhledem k tomu, že ženská prsa má bohatý odtok lymfy, po cévní mozkové příhodě je pozorována stagnace lymfy, proto se zvětšuje, získává cyanotickou barvu atd..

Příznaky:

 • Bolest na hrudi může také nastat s nepřímým traumatizujícím účinkem na okolní tkáně.
 • Bolest přímo v hrudi by měla být odlišena od bolesti hrudní kosti, žeber atd..
 • Bolest má různé vlastnosti, v počátečních stádiích je akutní, téměř nesnesitelná kvůli blízkým nervovým plexům, ale také v budoucnu tupá, spojená s otoky.
 • Ozáření je charakteristické pro paži a rameno. Postupně to začíná mizet.

Potrat

Jedná se o metodu lékařského nebo chirurgického ukončení těhotenství, která je doprovázena rychlou změnou hormonálních hladin..

Od prvního dne těhotenství je pozorována prudká změna hormonálních hladin a postupně se jejich hladina začíná zvyšovat.

A hned po potratu si některé ženy všimnou silné bolesti na hrudi.

Má nudný charakter, někdy docela silný. Prasknutí charakteru bolesti na hrudi je nejtypičtější s pozdním ukončením těhotenství..

Žena nemůže používat spodní prádlo, a proto je po potratu nucena používat sypké věci, které vedou k nekontaktnímu styku prsou a věcí. Bolest začíná ustupovat po ukončení těhotenství. Během týdne úplně zmizí.

Mastopatie

Jedna z nejčastějších příčin bolesti na hrudi. Vyznačuje se skutečností, že se mění poměr složení mléčné žlázy. Existuje několik možností, výběr závisí na typu převahy jakékoli komponenty. Může to být žlázová nebo tuková tkáň, stejně jako pojivová tkáň.

Důvodem tohoto patologického procesu je narušení hormonálního pozadí, selhání stabilního pozadí.

Vlastnosti bolesti:

 1. Bolest se začíná zhoršovat, než začne menstruace.
 2. Již ve druhé fázi menstruačního cyklu začíná prsa bobtnat, zvětšovat se, při palpaci je hrubší.
 3. Bolest je často tupá nebo bodavá, vyzařující do paže, lopatky nebo mezižeberních prostor.
 4. Ve vzácných případech dochází ke zvýšení lymfatických uzlin axilární skupiny spolu s vrcholem citlivosti na hrudi. Bolest nastává v důsledku reflexního podráždění pojivové tkáně, jejího edému atd..

Puberta

Jedná se o jeden z fyziologických procesů v životě každé ženy..

Dívka zaznamenává postupné otoky anatomické oblasti. Následně je pozorován otok, který je viditelný pouhým okem..

Povaha bolesti:

 1. Bolest na hrudi táhne nebo bolí.
 2. V určitém čase se zvyšuje, ale zároveň nezávisí na fázi menstruačního cyklu.
 3. Důvodem této bolesti na hrudi je tvorba žlázové tkáně, která je po dlouhou dobu ve stavu vzniku. Vytváří se nejen tkáň, ale také systémové protokoly.
 4. Maximální bolest nastává během prvních měsíců vývoje prsu. Dotyk způsobuje vážné nepohodlí. Současně však nedochází k narušení obecného blahobytu..
 5. Z bradavek, které mají bílou průhlednou nebo mléčnou barvu, se objeví mírný výtok.
 6. Bradavky jsou velmi citlivé. Jakmile se v dospívání zpomalí růst prsou, bolest postupně ustupuje a ustává..

Diagnostika

Bolest na hrudi, bez ohledu na příčinu a povahu příznaků, vyžaduje povinnou diagnózu.

Chcete-li to provést, měli byste provést řadu opatření:

 • Zpočátku byste měli navštívit odborníka, který zjistí přesné stížnosti, povahu projevů a podmínky výskytu. Je důležité, aby lékař znal podstatu menstruační funkce, na které do značné míry závisí fungování prsu, pravidelnost a délka cyklu. Je důležité znát reprodukční funkce, například porod a ošetřování následného dítěte, historii potratů atd. Informace o užívání léků mají v diagnostice velký význam..
 • Z diagnostických opatření je nutné provést takové testy, jako je obecný krevní test a biochemická studie, taková technika může určit možný zánětlivý nebo onkologický proces. Z laboratorního výzkumu se používá hormonální výzkum, porušení poměru hormonů může způsobit poruchy práce žláz a rozvoj bolesti na hrudi.
 • Z instrumentálních metod se používá metoda screeningové mamografie. Je založen na průchodu rentgenových paprsků prsní tkání. Ve výsledku je odhaleno velké množství patologických stavů, hlavně je to zaměřeno na diagnostiku onkologické patologie. Hlavní nevýhodou je použití mamografie v mladém věku.
 • Alternativou je proto ultrazvuk. Metoda má nízký počet vedlejších účinků a lze ji použít během laktace a těhotenství. Ultrazvukové vyšetření se provádí, na rozdíl od mamografie, v kterýkoli den menstruačního cyklu.
 • Některé varianty patologie mléčných žláz lze potvrdit pomocí histologického vyšetření..

Léčba

Léčba prsu a rozvoj syndromu bolesti je zpočátku založena na identifikaci patologie, na základě příčiny bolesti je zahájena léčba zaměřená na vyloučení základního onemocnění:

 • V případě ukončení těhotenství a bolesti spojené s mimoděložním těhotenstvím není povinná léčba nutná. Pouze za účelem prevence tvorby fibroidů nebo jiných změn je nutné předepisovat bylinné přípravky nebo hormonální látky zaměřené na stabilizaci hormonálního pozadí.
 • Během těhotenství by měly být používány pouze fyzikální metody zaměřené na úplnou přípravu prsu na předchozí laktaci. K tomu se používá kontrastní sprcha, otírání froté ručníky atd..
 • Při krmení je třeba k odstranění bolesti pravidelně odsávat mléko, zabránit přetížení atd..
 • Onkologický proces zahrnuje kombinovanou léčbu, která zahrnuje chirurgické odstranění formace, jmenování chemoterapeutik a ozařování tkáně.
 • U hormonálních poruch je nutná hormonální stabilizace. Je možné použít kombinovanou perorální antikoncepci nebo hormony jiných žláz s vnitřní sekrecí atd..

Prevence

Prevence bolesti na hrudi sestává z řady opatření, která je třeba provést po dlouhou dobu, zejména před jejich výskytem..

Mezi nimi je třeba zdůraznit:

 • Použití pohodlného, ​​velikostně vhodného spodního prádla vyrobeného především z přírodních materiálů.
 • Pokud je to možné, uvolněte hrudník od mačkání spodního prádla, abyste předešli nepohodlí.
 • Zabraňte rozvoji hormonálních poruch, mezi ně by mělo patřit přerušované těhotenství, menstruační dysfunkce a patologie štítné žlázy..
 • Vyvarujte se nekontrolovaného příjmu léků, zejména hormonálního původu.
 • Pravidelně navštěvujte odborníka za účelem preventivního vyšetření a včasného zjištění patologických stavů těla.
 • Mějte pravidelné plánované mamografy do 40 let.
 • Po zjištění patologických stavů začněte včas léčit příčinu bolesti na hrudi.
 • Během kojení a nástupu bolesti byste měli okamžitě konzultovat odborníka, abyste zabránili stagnujícím a zánětlivým procesům.

Proto je důležité včas konzultovat lékaře, aby nedošlo k vážným komplikacím..

Hrudník bolí před menstruací, silně bobtná. Proč, co dělat

Ženský prsa je velmi citlivá část těla, která někdy způsobuje nepohodlí. Obzvláště často ženy trpí bolestí na hrudi před menstruací, důvodem může být jak vývoj patologických procesů v těle, tak varianta normy.

Příčiny nepohodlí prsu před cyklem

Před menstruačním cyklem trpí více než 10% žen silnými bolestmi v oblasti hrudníku, zatímco jiné mají méně bolestivých příznaků. To je způsobeno prudkým skokem v produkci ženských hormonů: prolaktinu a progesteronu v tomto okamžiku. Takové kapky zajišťují překrvení a zvýšenou citlivost mléčných žláz..

Bolest na hrudi před menstruací je normální a může být doprovázena následujícími příznaky:

 • zvýšení smyslnosti prsou;
 • vzhled tekutiny z bradavek;
 • tvorba zesílených oblastí kůže na hrudi;
 • výskyt nesrovnalostí.

Bělavý pocit v oblasti hrudníku během menstruačního cyklu však může být signálem o vývoji patologických procesů v těle. Je důležité vzít v úvahu sílu bolesti, povahu distribuce a dobu výskytu. Je také nutné analyzovat, zda byla taková reakce dříve pozorována. Pokud ne, pak je důvod kontaktovat gynekologa nebo mammologa.

Nejcitlivější na výskyt bolesti v hrudi před menstruací jsou emocionální ženy, které mají tendenci živě reagovat na různé situace a často zažívají stres a nervové napětí. Bolest je často spojena s tekutinou z bradavek.

Kolik dní před menstruací začne bolet hrudník

Zvýšení objemu a projev citlivosti poprsí lze zaznamenat 12-14 dní před nástupem menstruace. V tomto případě může být bolest slabá nebo silná a může se také postupně zvyšovat. Pokud menstruace není doprovázena bolestí na hrudi nebo je mírná, ale nejsou porušeny jiné příznaky menstruace, je tento stav považován za normální, hormonální narušení není pozorováno.

Bolestivé pocity obvykle mizí první den menstruace. V tomto bodě si tělo uvědomí, že nedošlo k početí, a množení ustupuje a atrofuje.

Co je normální premenstruační bolest na hrudi??

Za normální je považována mírná bolest asi 2 týdny před nástupem menstruace, která je způsobena zvýšením množství estrogenu a prolaktinu v krvi a žlázové tkáni prsu. Během tohoto období se ženská prsa připravuje na krmení potomků a je plně přizpůsobena produkci mléka..

Když se však objeví první menstruační krev, reprodukční systém „chápe“, že nebude žádné dítě, a vrátí se do předchozího stavu. Stává se měkkým a bezbolestným. V případě, že bolest přetrvává s nástupem menstruace, musíte se poradit s lékařem, abyste zjistili příčinu.

Síla a povaha bolesti může být individuální, od mírného nepohodlí po nesnesitelnou bolest. Závisí to na vlastnostech organismu. Bolest se také může rozšířit do zad, břicha a podpaží, přičemž zůstává v normálních mezích..

Když potřebujete urgentně navštívit lékaře?

Hrudník bolí před menstruací - příznak, který se může projevit jako varianta normy a jako signál pro vývoj patologického procesu v těle. Stojí za to kontaktovat lékaře k vyšetření, pokud menstruace již začala nebo skončila a bolestivé pocity neustoupily. Mohou být také doprovázeny břišním diskomfortem..

Následující příznaky slouží také jako signál k návštěvě lékaře:

 • výskyt krevních nátěrů na spodním prádle během přestávek mezi menstruačními toky;
 • zvýšení tělesné teploty po dobu 1 nebo několika dnů bez dalších známek virových onemocnění;
 • po skončení menstruace hrudník nepřestal bolet, nesnížil se a výtok pokračuje z bradavek;
 • nepříjemný zápach vycházející z vnějších pohlavních orgánů;
 • projev bolesti v břiše;
 • zvýšená citlivost kůže na břiše.

Takové příznaky mohou být indikátory různých onemocnění orgánů reprodukčního systému od malých ložisek zánětu po vývoj onkologické patologie, proto ihned po jejich zjištění musíte vyhledat lékaře.

Patologické procesy

Bolestivé pocity v hrudníku před menstruací, během a po jejím ukončení mohou sloužit jako příznak vývoje různých patologických procesů v endokrinním a reprodukčním systému v ženském těle. Zvláště pokud jsou spojeny s bolestmi v podbřišku a jinými patologickými příznaky.

Takové procesy se mohou vyvinout jak v samotné mléčné žláze, například mastodynii, mastopatii nebo onkologickém novotvaru, a dále: poruchy práce vaječníků, děložních fibroidů nebo poruchy orgánů endokrinního systému.

Mammalgie

Mastodynie je bolestivost mléčných žláz před nástupem menstruace. V tomto případě se bolest objeví ve druhé polovině menstruačního cyklu, asi 14 dní před prvním krvácením. Důvodem vzniku tohoto stavu je prudké zvýšení hladiny estrogenu a prolaktinu v krvi a žlázové tkáni, stejně jako nedostatek progesteronu..

Hlavní příčiny bolesti na hrudi před menstruací a v dalších fázích cyklu

Mezi příznaky mastodynie patří:

 • bolest na hrudi naléhavého nebo bolavého charakteru;
 • zvýšený objem prsou a otoky;
 • zvýšená citlivost bradavky (i lehký dotyk způsobuje nepohodlí);
 • bolestivé pocity při dotyku s hrudníkem.

Všechny příznaky se zpravidla objevují současně, šíří se téměř okamžitě a postihují obě prsa.

Dysfunkce vaječníků

Poruchy normálního fungování vaječníků se objevují v důsledku nesprávného fungování endokrinního systému, proti kterému se vyvíjí hormonální nerovnováha. Souběžným příznakem může být selhání menstruačního cyklu..

Z tohoto důvodu se příznaky onemocnění objevují nejen ve vaječníkové zóně, ale také se šíří do celého reprodukčního systému, včetně mléčných žláz. U této nemoci je žena doprovázena pocitem pálení a pocitem těžkosti na hrudi..

Příznaky ovariální dysfunkce mohou být navíc:

 • bolest v bederní oblasti;
 • bolest v dolní části břicha;
 • zvýšená citlivost prsou;
 • malátnost a celková slabost těla;
 • pocit nepohodlí, když je spodní prádlo v kontaktu s prsy.

Chcete-li diagnostikovat tento problém, musíte kontaktovat gynekologa a podstoupit komplexní vyšetření..

Mastopatie

Před menstruací má mnoho žen bolesti na hrudi, důvodem může být mastopatie. Tento stav je charakterizován hojnou proliferací pojivové tkáně kolem žlázových laloků prsu s tvorbou zhutněných uzlin, které lze detekovat palpací.

Pokud necháte vývoj nemoci bez léčby, těsnění se začnou zvyšovat nejen v objemu, ale také v množství a hrudník začne bolet po celý menstruační cyklus. Pokud tedy zjistíte jakékoli podezřelé uzliny v hrudníku, měli byste se obrátit na svého gynekologa nebo mammologa..

V takových situacích jsou obvykle předepsány následující postupy:

 • laboratorní vyšetření výtoku z bradavek (pokud existuje);
 • ultrazvukové vyšetření mléčných žláz;
 • radiometrie;
 • mamografie.

Onemocnění je benigní a vyvíjí se na pozadí nerovnováhy hormonů v těle v důsledku zánětlivých procesů nebo stagnace mléka během období kojení.

Prsní cysty

Cysta prsu se tvoří v důsledku akumulace tekutiny v prsu, která nezjistila odtok. Vypadá to jako sáček naplněný tekutinou. Obvykle tato patologie nezpůsobuje újmu ani nepohodlí. Nezvyšuje také riziko vzniku rakoviny..

Cysty jsou často objeveny náhodou během ultrazvuku nebo mamografie, protože neexistují žádné příznaky, které by je pomohly identifikovat..

Cysta prsu se obvykle neobtěžuje bolestivými pocity, ale může se zvětšit a bolet před nástupem menstruace. V případě, že se taková bolest stane nesnesitelnou, doporučují mammologové cysty odstranit chirurgicky.

S nástupem menopauzy se cysta může sama vyřešit, pokud žena neužívá hormonální léky.

Myom dělohy

Děložní myom je benigní přemnožení svalu v děloze, které tvoří uzlík ve tvaru uzliny. Obvykle je lokalizován v těle, méně často v děložním čípku a je typický pro ženy ve věku 30-40 let. Myom dělohy je hormonálně závislé onemocnění a vyvíjí se na pozadí zvýšené sekrece estrogenu.

Hormonální poruchy, ke kterým dochází v těle, poškozují celý reprodukční systém, včetně mléčných žláz, které jsou citlivé na jakékoli výkyvy hladin hormonů.

Zvýšená hladina estrogenu v krvi může způsobit bolestivé pocity v prsou nejen před menstruací, ale také v dalších fázích cyklu. Proto je nutné podstoupit komplexní vyšetření a odborné poradenství, aby se minimalizovaly důsledky vývoje děložních myomů.

Poruchy endokrinních struktur

Práce endokrinního systému zajišťuje normální fungování celého organismu, včetně fungování reprodukčního systému, proto jakékoli narušení množství a kvality produkovaných hormonů ovlivní lidské zdraví.

Zvýšená produkce estrogenu, progesteronu a prolaktinu pomáhá zvýšit objem mléčných žláz a zvýšit jejich citlivost. Tento účinek je pozorován 2 týdny před nástupem menstruace..

V případě nesprávné funkce endokrinních struktur lze však v jakékoli fázi cyklu pozorovat zvýšení hladiny ženských hormonů. Také během tohoto období lze pozorovat výskyt bolesti v dolní části břicha a v bederní oblasti..

Nejvyšší riziko rozvoje patologické práce endokrinního systému je pozorováno:

 • během puberty;
 • během těhotenství;
 • v menopauze.

Povaha a síla bolesti se mohou lišit v závislosti na individuálních vlastnostech těla, od mírného nepohodlí až po nesnesitelnou bolest.

Těhotenství

Během období těhotenství, téměř okamžitě po početí, se tělo připravuje na narození a krmení dítěte. Jsou pozorovány hormonální změny a zvýšená produkce prolaktinu a estrogenu, které mohou být doprovázeny bolestivými pocity v oblasti hrudníku, zvětšením jeho velikosti, ztmavnutím dvorce a zvýšenou citlivostí.

Také na poprsí je patrná síť kapilár a dalších cév a z bradavek se vylučuje kolostrum.

Takové změny se mohou objevit v prvním týdnu po početí a pokračují po celý první trimestr, méně často ve všech těhotenstvích. Je však možné, že prsa jednoduše zvětší objem bez nepohodlí, záleží na individuálních charakteristikách organismu. Nejčastěji bolest táhne nebo bolí..

Bolest se může objevit také v důsledku podchlazení nebo silného tlaku, takže během těhotenství musíte zvolit správnou podprsenku, vřele se oblékat a dodržovat pravidla osobní hygieny..

Tvorba maligního nádoru

Hrudník bolí před menstruací, během menstruace nebo po ní, což je příznak, který se může objevit v důsledku vývoje maligního nádoru v těle ženy. V tomto případě nejsou záchvaty bolestivých pocitů spojeny s fázemi menstruačního cyklu. Mohou být trvalé nebo vypadat přerušovaně..

Mělo by se také pamatovat na to, že mnoho typů patologií rakoviny prsu není doprovázeno bolestí. Existuje několik typů rakoviny, které způsobují bolest na hrudi, ale jsou méně časté..

Nejčastěji diagnostikovanou onkologií, která způsobuje bolest, je difuzní infiltrační novotvar doprovázený zánětlivým procesem..

Jeho vývoj lze určit, pokud se objeví následující příznaky:

 • otok prsu;
 • zarudnutí kůže na hrudi;
 • vzhled drsnosti na kůži připomínající citronovou kůru.

Tento typ rakoviny je velmi podobný mastitidě a vyvíjí se nejčastěji na pozadí chronické nelaktační mastitidy..

Fyziologické příčiny otoku, zvětšení a citlivosti prsou

Menstruační cyklus u žen bez zdravotních problémů trvá v průměru 28 až 30 dnů. Na konci druhého týdne cyklu se obsah hormonů, jako je prolaktin a progesteron, v těle mnohonásobně zvyšuje. To je způsobeno skutečností, že reprodukční systém se každý měsíc připravuje na početí a vajíčko, které čeká na oplodnění, opouští folikul..

Prsní žlázy mají lalokovou strukturu a skládají se z následujících tkání:

 • spojovací;
 • glandulární;
 • mastné.

Tkáně obsahují velké množství mléčných kanálků. Prudké zvýšení hladiny hormonů přispívá ke zvýšení objemu tukové části prsu, protože jsou tam umístěny..

Tento jev se nazývá šíření. Pomáhá měnit strukturu žlázové části prsu a tím ji připravuje na produkci mléka. To také zvyšuje citlivost mléčných žláz..

Povaha bolesti má individuální vlastnosti. Může to být výrazné nebo sotva vnímatelné. Je také možné jiné rozdělení nepříjemných pocitů: může trpět pouze jeden prsa nebo se bolest může šířit do dalších částí těla, například po zádech nebo v podpaží.

Hrudník bolí týden před menstruací

Hrudník bolí před menstruací - tento stav se v medicíně nazývá mastalgie. Může mít jiný charakter a intenzitu..

Vzhled mastalgie může být způsoben několika důvody:

 • uvolnění vajíčka z folikulu;
 • nástup těhotenství;
 • porušení hormonálních hladin;
 • zánět reprodukčního systému;
 • nemoci urogenitálního systému;
 • mastopatie;
 • onkologie;
 • benigní nádor;
 • mechanické poškození prsu.

V zásadě je výskyt nepohodlí v oblasti hrudníku 7 dní před menstruací považován za normální a nevyžaduje vnější zásah..

Hrudník bolí po menstruaci

Pokud je prsa nemocná týden po posledním menstruačním toku, je možný vývoj patologického procesu v těle.

Může to být příznak jedné z následujících podmínek:

 • mastitida;
 • hormonální nerovnováha na pozadí destabilizace endokrinního systému;
 • mastopatie;
 • benigní nádor;
 • syfilis;
 • zhoubný novotvar;
 • poruchy štítné žlázy;
 • ARI / ARVI.

Kromě toho může být bolest na hrudi známkou těhotenství nebo menstruačních nepravidelností u žen, jejichž cyklus netrvá déle než 21 dní. Ve vzácných případech je tato bolest spojena s poškozením prsního svalu. Povaha bolesti se v takových případech liší, ale tuto možnost nelze vyloučit.

Pokud se u žen s trváním menstruačního cyklu 35 dnů objeví bolest po 2 týdnech, mohou být příčinou všechny výše uvedené nemoci. Pokud cyklus trvá 28 dní, pak je bolest, která se objevila 2 týdny po menstruaci, normou, protože do další menstruace zbývají také 2 týdny, právě během této doby může začít bolet hrudník.

Hrudník bolí, ale žádná menstruace

Může dojít k situaci, že mléčné žlázy bobtnají, objeví se bolest, ale nedojde k menstruaci.

V takovém případě pravděpodobně nastanou následující situace:

Popis

Příčina bolesti na hrudi
LaktaceBěhem kojení (od 6 do 24 měsíců, v závislosti na individuálních charakteristikách) se menstruační cyklus nezotaví ze zvýšené hladiny prolaktinu, proto nedochází k menstruaci a bolí hrudník.
PubertaBěhem tohoto období života dívek se hormonální systém teprve začíná rozvíjet a jeho práce může být nefunkční. Proto je menstruace často zpožděna a mléčné žlázy bolí..
TěhotenstvíBěhem těhotenství chybí menstruace. Současně se aktivně produkují hormony, takže hrudník bolí.
Mimoděložní těhotenstvíNebezpečné těhotenství, které způsobuje stejné příznaky jako obvykle, včetně citlivosti prsou při absenci menstruace.
MastopatieBolest na hrudi a výtok z bradavek se objevují v důsledku vývoje onemocnění na pozadí hormonální nerovnováhy. Tento stav nesouvisí s menstruačním cyklem..
OnkologieBolesti na hrudi jsou necyklické a mohou se objevit bez ohledu na fázi menstruačního cyklu.
Hormonální nerovnováhaDiabetes mellitus, poruchy nadledvin a štítné žlázy mohou v kterékoli fázi cyklu způsobit bolestivé pocity na hrudi..
Potrat nebo potratV tomto případě se menstruace nemusí objevit několik měsíců kvůli hormonálnímu narušení v těle, zatímco je hormon produkován a způsobuje bolest na hrudi.
Mechanické poškozeníBolest v oblasti mléčných žláz se objevuje v důsledku natažení prsního svalu.

V každém případě musíte kontaktovat gynekologa nebo mammologa, abyste zjistili příčinu nepohodlí.

Hrudník nebolí, ale je oteklý

Někdy se velikost prsou může na krátkou dobu zvětšit, aniž by došlo k bolestivým pocitům.

Tuto podmínku lze pozorovat z různých důvodů:

 • sexuální vzrušení;
 • stimulace mléčných žláz;
 • nosit malou podprsenku;
 • přehřátí těla;
 • podchlazení.

Hrudník je velmi citlivá část těla, která reaguje na jakékoli podněty v souvislosti s ním, bez ohledu na to, jaké pocity jí dávají, příjemné nebo nepohodlné.

Když se blíží menstruace, prsa může bezbolestně bobtnat..

Bolest na hrudi a žaludku

Bolest na hrudi před menstruací je častým příznakem před nástupem menstruace, ale zřídka je doprovázena bolestí v břiše. Jedním z hlavních důvodů kombinace bolestivých pocitů v břiše a na hrudi je hormonální nerovnováha, která se může objevit na pozadí následujících onemocnění a stavů:

 • změny spojené s věkem (nejčastěji menopauza);
 • nemoci orgánů reprodukčního systému pohlavní povahy;
 • užívání hormonálních léků (pro antikoncepci nebo jiné nemoci);
 • přítomnost parazitů v těle;
 • stres, poruchy spánku a další psycho-emoční stres;
 • degenerativní procesy v páteři.

Také bolesti v podbřišku mohou být způsobeny problémy zažívacího traktu nebo urolitiázou. Kvůli vnitřní lokalizaci bolesti může být obtížné přesně určit přesné místo šíření bolesti.

Po porodu, před menstruací, mě začal bolet hrudník

Po narození dítěte během kojení se menstruační cyklus nezotaví okamžitě, ale nadále se vytvářejí hormony a způsobují nepohodlí mléčným žlázám.

Pokud po ukončení kojení prsa stále bolí, i když tomu tak nebylo před porodem, pak to s největší pravděpodobností naznačuje vývoj patologického procesu.

Bolest na hrudi může být známkou následujících stavů:

 • infekce v hrudníku;
 • nádor (benigní nebo maligní);
 • cysta prsu;
 • mechanické poškození prsu;
 • hormonální nerovnováha.

Chcete-li zjistit přesnou diagnózu, musíte se poradit s lékařem.

Jak snížit bolest?

Aby se snížila bolest na hrudi během menstruace, je nutný integrovaný přístup. Jednou z hlavních metod je revize stravy..

Během tohoto období je nutné omezit spotřebu následujících produktů:

 • alkoholické nápoje;
 • jakýkoli druh kapaliny (voda, káva, čaj);
 • tučné jídlo;
 • sůl.

Takovou dietu musíte dodržovat ve druhé polovině cyklu. V tuto chvíli je také lepší odmítnout nosit podprsenku, protože mačká prsa a lymfatické uzliny a brání krevnímu oběhu.

Ošetřující lékař může také předepsat příjem léků obsahujících hořčík ke snížení bolesti a k ​​preventivním účelům..

Bolest zmírňují následující léky:

 • Aspirin;
 • Ibuprofen;
 • Naproxen.

Léky je lepší užívat pouze v extrémních případech..

Bylinný přípravek také pomůže zmírnit bolest, včetně:

 • manžeta;
 • Kopřiva dvoudomá;
 • kořen léčivé pampelišky;
 • šavle;
 • vlaštovičník obyčejný;
 • pion;
 • společná louka;
 • Třezalka tečkovaná;
 • posloupnost.

Prsa před menstruací tak mohou bolet z různých důvodů. Může to být varianta normy nebo signál o vývoji patologického procesu, proto je nutné pravidelně podstupovat vyšetření a sledovat zdraví.

Design článku: Vladimír Veliký

Video o bolesti na hrudi před menstruací

Proč mě bolí hrudník před menstruací? Když v pořádku a kdy ne:

Každá žena ví a má představu, pokud se během jejího období něco pokazí. A jedním z nejčastějších výskytů je, že během menstruace je výtok v kusech.