Proč bolí břicho po menstruaci, možné příčiny

Pravidelný menstruační cyklus je považován za hlavní ukazatel zdraví žen. Kdykoli dojde ke změnám, měli byste zvážit, zda je vše v pořádku. Samozřejmě existuje mnoho faktorů, které mohou tělo ovlivnit. Nejčastěji se jedná o vnější vliv, například stres. Ale stane se to, když je práce reprodukčního systému poražena gynekologickými chorobami. Proto v případě onemocnění musíte konzultovat lékaře, abyste zjistili, proč po menstruaci bolí dolní část břicha..

Možné příčiny bolesti

Složitý mechanismus reprodukčního systému může být narušen mnoha faktory. Nechte tělo zkusit obnovit rovnováhu, ale někdy je narušena přirozená rovnováha a bolestivé pocity se objevují jak na konci cyklu, tak bezprostředně po menstruaci.

Menstruace nastává v důsledku odstranění vrstvy stěny dělohy. Tento proces je často doprovázen břišním diskomfortem..

Jakmile se krvavý výtok zastaví, začne proces opravy endometria. Během tohoto období by nepohodlí mělo zmizet. Samozřejmě existují výjimky. Nepříjemné pocity mohou přetrvávat nebo dokonce změnit na bolest. Tyto příznaky vyžadují naléhavou lékařskou pomoc..

Důvody, proč žaludek bolí po menstruaci:

 1. Abnormální vývoj dělohy.
 2. Hormonální nerovnováha.
 3. Zánětlivý proces.
 4. Polycystická.
 5. Myom dělohy.
 6. Endometrióza.

Je třeba si uvědomit, že bolest v dolní části břicha může mít charakter, který není spojen s ženskými orgány. Tento příznak se často objevuje u střevních potíží, cystitidy a apendicitidy. Proto je poměrně obtížné samostatně pochopit, co je příčinou onemocnění po kritických dnech. Nemůžete to udělat bez pomoci odborníka, pouze on bude schopen stanovit přesnou diagnózu.

Patologické příznaky

Každá žena má individuální tělo, takže podstata bolesti může být odlišná. Lékař musí podrobně informovat o problémech a nepohodlí. Poté přistoupí ke zkoušce a jmenování testů..

Bolest dolní části břicha po menstruaci může mít následující vlastnosti:

 1. Různé intenzity.
 2. Křečovitý, tažný nebo bolavý.
 3. Tupé nebo naopak ostré.
 4. Vyskytuje se přerušovaně nebo trvale.
 5. Objevuje se od nuly nebo po sexu nebo psychickém stresu.

Když se objeví bolest, nemůžete váhat jít k lékaři, zvláště pokud je doprovázena dalšími příznaky.

Hormonální nerovnováha

Reprodukční systém je závislý na hormonech progesteronu a estrogenu. Jsou odpovědní za správné fungování reprodukční funkce. Existují i ​​jiné látky - prostaglandiny. Jsou to oni, kdo způsobí kontrakci dělohy a zúžení cév. Pokud je látka ve vysoké koncentraci v krvi, bolest se zhoršuje, může se objevit nevolnost, průjem a zvracení.

Ve vzácných případech může dojít k hormonální nerovnováze pod vlivem stresu a někdy v důsledku prudkých změn teploty. Obvykle je to provokováno vaječníky, jejichž práce byla narušena, nebo problémy endokrinního systému.

Hormonální pozadí hraje hlavní roli v stálosti menstruačního cyklu. Proto i ty nejmenší změny v něm mohou vést k bolesti břicha v kterýkoli den cyklu..

Přerůstání endometria

Při pravidelných bolestech v dolní části břicha byste měli přemýšlet o tom, zda se objevila endometrióza. Tato patologie je charakterizována proliferací sliznice stěny dělohy. Může to jít dále. Ovlivněná tkáň může být umístěna v různých částech reprodukčního systému. Bolest je cítit, když se objeví patologie v děloze, vaječnících nebo břišní dutině. Nepříjemné příznaky se mohou během menstruace zhoršit nebo být trvalé.

Další příznaky endometriózy jsou:

 1. Silný a prodloužený menstruační tok.
 2. Nepohodlí a inkontinence během sexu.
 3. Neschopnost mít děti.

Ovlivněná ohniska způsobují zánětlivé procesy, ke kterým dochází pod vlivem buněčné proliferace. Toto onemocnění vede k adhezím v genitální oblasti.

Polycystický vaječník

Polycystická choroba je považována za endokrinní poruchu, která postihuje více než jen reprodukční systém. Změny lze tedy zaznamenat v hypofýze, slinivce břišní a nadledvinách..

Kromě syndromu pravidelné bolesti v dolní části břicha lze pozorovat:

 1. Občasná nebo chybějící menstruace.
 2. Neschopnost otěhotnět.
 3. Těžká ztráta vlasů.
 4. Vzhled strií na těle.
 5. Změny nálady a deprese.

Při vyšetření gynekolog zjistí, že vaječníky jsou výrazně zvětšeny. To je způsobeno velkou tvorbou cyst. Lékař také může detekovat zesílení stěn dělohy. Ženy trpící polycystickými chorobami jsou vystaveny riziku vzniku rakoviny dělohy a prsu. Navíc mají často následující zdravotní problémy:

 1. Vysoký krevní tlak.
 2. Trombóza.
 3. Cukrovka.
 4. Infarkt.

Polycystická choroba vaječníků je považována za nebezpečný stav. Má silný účinek na všechny systémy těla.

Fibroidy dělohy

Toto onemocnění je běžné u mladých žen v reprodukčním věku. Fibroid je považován za benigní novotvar, který se objevuje na stěnách dělohy. Pokud je umístěn pod sliznicí nebo má střední umístění, dochází k nepravidelnostem menstruace..

Tyto zahrnují:

 1. Častý výskyt kritických dnů, během nichž je výtok silný a dlouhý.
 2. Špinění během cyklu.
 3. Bolest v podbřišku táhnoucí a naléhavé postavy.
 4. Neplodnost.

S růstem fibroidů se objevují příznaky, které vznikají pod tlakem. Například časté močení a zácpa.

Zánětlivé procesy

Žaludek může kňučet v důsledku zánětu: endometritidy, kolpitidy a adnexitidy. Může to začít v důsledku proniknutí infekce krví nebo genitálním traktem. Mezi příznaky zánětu patří:

 1. Bolestivý syndrom v genitální oblasti.
 2. Pálení a svědění z vaginálního výtoku.
 3. Sekrece má hlenovitý charakter s nečistotami krve nebo hnisu. Přidělování může být sporé nebo naopak hojné.
 4. Menstruační nepravidelnosti.

Patologie může vést k obecným onemocněním a sníženému výkonu. Objevuje se horečka, nevolnost a bolest hlavy. Při vyšetření dochází ke zvýšení přívěsků nebo dělohy, zánětu vaginální sliznice. Zanedbaný zánětlivý proces vede k chronické formě, která vede k peritonitidě a neplodnosti.

Abnormální vývoj

S pravidelnou bolestí zad a břicha můžete mít podezření na abnormalitu dělohy. Tvar ženského orgánu může být sedlový, dvoudělový nebo hypoplastický. V tomto případě jsou pozorovány menstruační nepravidelnosti nebo jejich absence, stejně jako:

 1. Potraty.
 2. Neplodnost.
 3. Dodání předem.
 4. Komplikace během těhotenství.

Není obtížné určit abnormální vývoj. Stačí provést gynekologické vyšetření. Ukáže, že děloha má nestandardní tvar a parametry. Pro potvrzení diagnózy lékař předepíše další vyšetření a ultrazvuk. Podle výsledků je stanovena přesná diagnóza a předepsána léčba.

Za normálních okolností lze nepohodlí pociťovat první 2-3 dny po menstruaci. Pokud syndrom bolesti trvá déle, měli byste myslet na přítomnost onemocnění.

Pak musíte okamžitě jít ke gynekologovi. Někdy dojde k závěru, že žena je naprosto zdravá. V takových případech dochází k bolesti v důsledku nervového a fyzického přepětí nebo hypotermie. Pak odpočinek, procházky a aktivní životní styl pomohou zmírnit bolest..

Ženská dolní část břicha bolí po menstruaci - jaký je důvod?

Většina dívek pociťuje během kritických dnů bolesti v podbřišku, což je normální. Nepříjemné pocity v pánevní oblasti lze snížit pomocí spazmolytik, což výrazně šetří situaci. Ale co dělat, když po menstruaci bolí dolní část břicha? Uvažujme o možných příčinách a způsobech jejich řešení. Je obzvláště důležité rozpoznat problém v počáteční fázi u každé dívky..

Co se stane po menstruaci

Když kritické dny skončí a přestane z pochvy vyčnívat krvavý výtok, začíná období zrání vajíček a příprava na početí. Přibližně 12. až 15. den opouští folikul a očekává setkání se spermatem. Pokud nedojde k oplodnění, začne znovu menstruace. Průměrně cyklus trvá 24 až 35 dní.

Většina žen obvykle pocítí úlevu po skončení menstruace, ale není tomu tak vždy. Někdy po několik dní bolest v dolní části břicha pokračuje a navíc se přidává nepohodlí na hrudi a dolní části zad.

Proč bolí břicho po menstruaci a výtok nezmizí? Takové příznaky mohou být normální a skrývat vážný problém pro ženské tělo spojené s onemocněním a patologickým procesem. Důvody mohou být způsobeny různými faktory: od běžného nachlazení po infekční nebo zánětlivý proces.

Snažte se vždy dodržovat plán kritických dnů a všímejte si příznaků, které se vyskytují v konkrétní den cyklu. V takovém případě budete moci včas sledovat odchylky od normy a okamžitě se poradit s lékařem..

Alokace po skončení kritických dnů

Obvykle, pokud je žena zdravá, pak ji problém spojený s tím, proč bolí dolní část břicha a přítomný výtok, neobtěžuje. A menstruace prochází bez patologií. Výtok, který nemá nepříjemný zápach, se považuje za normu..

Známky patologických změn ve vaginální mikroflóře mohou být:

 1. Zvýraznění se žlutým nebo zeleným odstínem. Často jsou doprovázeny chorobami (bronchitida, tonzilitida atd.).
 2. Přítomnost velkých krevních sraženin s hlenem, které mohou být doprovázeny svěděním a pálením. Tento jev naznačuje vážné problémy v pánevních orgánech. Spuštění takového problému je plné zdraví.
 3. Krvavý výtok s černým nádechem signalizuje možný zánět pánevních orgánů, křečové žíly v této oblasti a také vyvíjející se onkologický proces.

Pokud si všimnete podivného výtoku po kritických dnech, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Po menstruaci táhne žaludek

Skutečnost, že během menstruace dochází k bolesti, se považuje za normu. Ale co ty nepříjemné pocity, které se vyskytnou po skončení kritických dnů??

Zvažme nejčastější důvody:

 1. Silná plynatost ve střevech, která vyvíjí tlak na dělohu a zesiluje ji.
 2. Zánětlivá onemocnění, jako je pyelonefritida a cystitida, také často vyvolávají bolest nejen v dolní části břicha, ale také v močové trubici..
 3. Chirurgická nebo gynekologická patologie. Může to být prasklá cysta, potrat během těhotenství, apendicitida atd..

Tyto problémy by neměly být ponechány náhodě. Vždy je nejlepší navštívit lékaře včas, protože následky mohou být velmi smutné.

Ovulace

Bolesti v podbřišku během ovulace neobtěžují všechny ženy. Někteří se s tímto jevem možná vůbec nesetkali. Příznaky se obvykle projevují uprostřed cyklu, přibližně 12-16 dní.

Co se může stát během ovulace:

 1. Bolesti dolní části břicha. Tento jev není vždy normální a může být způsoben nemocí. Tento problém vyřeší pravidelné sledování u gynekologa. A pokud nejsou nalezeny žádné patologie, nemůžete se obávat, ale přijměte tuto skutečnost jako rys vašeho reprodukčního systému..
 2. Někdy se mohou objevit bolestivé pocity buď na pravé, nebo na levé straně. Toto je alternativní práce vaječníků.
 3. Během ovulace může dojít k mírnému krvácení z vaječníku, které je doprovázeno bolestí. Povaha a intenzita tohoto jevu závisí na zdravotním stavu a individuálních charakteristikách organismu..

Možné těhotenství

Pokud dívka po ukončení kritických dnů pociťuje bolesti v podbřišku, které se opakují následující den, je třeba vyloučit možnost početí. Podobné příznaky jsou bohužel způsobeny mimoděložním těhotenstvím, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. V tomto případě je menstruace nejčastěji bezbolestná a krátká, a má také malé skvrny..

Nevylučujte těhotenství s tažením bolesti v dolní části břicha. Stává se také, že začínají kritické dny bez ohledu na početí. Abyste se uklidnili, měli byste se nechat otestovat na hCG. Tento hormon je velmi citlivý a ukáže správný výsledek dlouho před testovacím proužkem..

Pokud má žena spirálu, dochází v kritických dnech k jejímu přirozenému vysídlení. Je to tato akce, která způsobuje bolest. Tento jev nastává v důsledku skutečnosti, že během menstruace má děložní čípek tendenci se otevírat a nitroděložní tělísko se zase může posouvat a dokonce vypadávat. Bolest v tomto případě se může zvýšit, ale při užívání spazmolytik brzy zmizí.

Hormonální nerovnováha

Z jakých dalších důvodů bolí dolní část břicha ženy po menstruaci? Činnost pánevních orgánů, zejména dělohy, je vysoce závislá na hormonu estrogenu. Jeho aktivní nárůst lze pozorovat u žen, které dosáhly věku 30 let a více. Taková změna v těle vyvolává prodloužení menstruačního cyklu a intenzivnější bolestivý syndrom..

Pokud děloha začne aktivně produkovat prostaglandiny nebo naopak hladina některých hormonů v krvi klesá, pak nepříjemné pocity v dolní části břicha přetrvávají několik dní po skončení menstruace. Pokud bolest neustupuje, ale přetrvává, měli byste kontaktovat gynekologa, protože tento jev může negativně ovlivnit vaše zdraví..

Jiné důvody

Když žena po menstruaci bolí dolní část břicha, měli byste okamžitě hledat příčinu nepohodlí. Mezi nejčastější onemocnění patří: endometrióza, adnexitida a vulvitida.

Endometrióza může být doprovázena bolestivými bolestmi v podbřišku, které jsou doprovázeny pocity křečí, které vyzařují do konečníku.

Ženská dolní část břicha často bolí po menstruaci v přítomnosti infekčních onemocnění v pánevních orgánech. Hormonální nerovnováha a problémy s gastrointestinálním traktem mohou také přispět k bolesti v podbřišku. U žen starších 35 let se takové problémy vyskytují mnohem častěji. Pamatujte, že bolest po skončení kritických dnů není normou.!

Hrudník bolí po menstruaci

Podle statistik je bohužel asi 70% žen náchylných na takový jev, jako je mastalgie.

Na recepci gynekologové často slyší od spravedlivého sexu, že hrudník bolí po menstruaci. Stojí za zmínku, že s tímto problémem se nejčastěji potýkají dospívající dívky. Mléčné žlázy aktivně rostou. Jakmile tvorba prsou skončí, bolest ustoupí..

Proč bolí hrudník po menstruaci u dívek po 20 letech? Takový jev, jako je mastalgie, se vyskytuje u dospělých žen a kdykoli v průběhu cyklu.

Příčiny bolesti na hrudi po menstruaci:

 1. Hormonální nerovnováha. Často spojená s těhotenstvím.
 2. Anatomické rysy.
 3. Zatížení svalů a kloubů v oblasti hrudníku.
 4. Užívání antidepresiv a antikoncepce.
 5. Možný je také onkologický proces, ale v praxi je vzácný.

Dolní část zad bolí po menstruaci

Existuje mnoho příčin spojených s bolestmi dolní části zad. Nejběžnější jsou:

 1. Nemoc ledvin.
 2. Nemoci močového měchýře.
 3. Zánět v pánevních orgánech.
 4. Osteochondróza a osteoporóza.

Většina žen, které čelí takovým problémům, věří, že je způsobena hormonální nerovnováhou. Pokud se však obrátí na endokrinologa, nedostanou potvrzení svých odhadů. Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti dolní části zad po menstruaci, musíte podstoupit úplné vyšetření..

Co dělat jako první

Když žena po menstruaci bolí dolní část břicha, je nutné vyloučit přítomnost gynekologických onemocnění a patologií. Vyhodnoťte příznaky a poraďte se s lékařem. Gynekolog předepíše řadu povinných vyšetření a testů, po kterých vydá verdikt.

Nejčastěji jsou jmenováni zdravotničtí pracovníci:

 1. Biochemie a kompletní krevní obraz.
 2. Dodávka vaginálního nátěru pro flóru a onkocytologii.
 3. Ultrazvuk pánevních orgánů.
 4. Obecné vyšetření gynekologem.

Jak se léčí

Proč bolí žaludek po menstruaci? Jaké léky a léčba jsou předepsány pacientovi? Dávkovací režim závisí na výsledcích vyšetření. Léčba je často dostačující, ale v závažných případech může být nutný chirurgický zákrok.

Je třeba si uvědomit, že žena během bolestivých pocitů může užívat antispazmodikum. Musí však ovládat povahu bolesti! Pokud se zesílí, doprovázené nevolností, závratěmi, horečkou a krvavým výtokem, prognóza je špatná. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Téměř každý léčebný režim tohoto typu problému je založen na příjmu antibakteriálních, protizánětlivých léků a léků proti bolesti. Váš ošetřující gynekolog může navíc předepsat hormonální, enzymové a jiné prostředky.

Neobávejte se znovu, pokud po konci menstruace pocítíte bolestivé pocity v dolní části břicha, možná je to vaše individuální vlastnost. Je však nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, protože zdraví žen je velmi důležitou součástí života každé ženy..

Kdy ihned navštívit lékaře

Pokud po menstruaci bolí dolní část břicha a výtok se nadále obtěžuje, každá dívka zpanikaří. Pokud je bolest v kritických dnech normou, pak po skončení menstruace nejčastěji naznačuje patologii. Zvažte hlavní příznaky, když potřebujete navštívit lékaře:

 1. Oteklé prsa a výtok bílé tekutiny z bradavek.
 2. Zvýšená bolest v břiše.
 3. Zvýšená tělesná teplota.
 4. Hustý, páchnoucí výtok.
 5. Po skončení kritických dnů červené skvrny pokračují.

Chcete-li snížit bolest, můžete použít antispazmodika, například „No-Shpa“, „Spazmalgon“ a další. A poté okamžitě vyhledejte lékaře, který vás sleduje u gynekologa.

Pamatujte, že žena by měla pravidelně sledovat své zdraví a navštívit lékaře, i když se s ničím nebojí.!

Proč dolní část břicha po menstruaci stále bolí??

Co dělat, když děloha bolí po menstruaci, co to může naznačovat? Varianty normy jsou nepříjemné pocity před nástupem menstruace nebo na začátku (někdy v průběhu celého procesu). Periodické odchylky, například bolestivé pocity 1-2 dny po ukončení výtoku, mohou naznačovat mírné zvýšení některých hormonů.

Co hledat

Takové výkyvy jsou někdy spojeny se stresem, užíváním konkrétních léků, oslabením těla, změnou stravy a dalšími faktory. Hormonální výkyvy vedou ke kontrakci dělohy po skončení menstruace, což má za následek znatelné nepohodlí.

Pokud však bolest trvá déle než pár dní, vysoká intenzita, přítomnost dalších příznaků (nevolnost, horečka, zvracení, slabost, závratě), měli byste se poradit s lékařem. Pokud je klinický obraz výrazný, je někdy nutné zavolat sanitku.

Jak to může být způsobeno

Nesmíme zapomínat, že bolest v podbřišku nemusí souviset s dělohou. Vášeň pro autodiagnostiku je docela nebezpečná, může významně ohrozit zdraví a život ženy. Nepříjemné pocity v diskutované oblasti jsou pravidelně způsobovány:

 1. Akutní zánět slepého střeva. Potřeba neodkladné lékařské péče v tomto případě nevyžaduje komentáře;
 2. Otrava. Jelikož jsou střeva umístěna dostatečně blízko dělohy, ostré křečové bolesti jsou často způsobeny kolikou, trávením. Někdy to mohou být důsledky poruch mikroflóry;
 3. Akutní cystitida. Ve většině případů ženy užívají léky proti bolesti, aby zmírnily nepříjemné pocity menstruace. Díky tomu můžete přeskočit nástup nemoci, která se může projevit okamžitě po ukončení menstruace docela náhle;
 4. Pohyb kamenů podél močovodu. Bolest v tomto případě může být ostrá, často doprovázená charakteristickým řezem. Příčina často není okamžitě rozpoznána, protože očekávají silnou bolest v ledvinách, a to není vždy případ;
 5. Zánět vaječníků. Pokud pacientka během menstruace užívala léky proti bolesti, stejně jako léky, které odstraňují křeče, existuje možnost, že si pacient nevšiml zánětlivých procesů. Ale po skončení menstruace se nemoc může projevit;
 6. Zánět ostatních vnitřních pohlavních orgánů, kromě dělohy. Infekční nemoci se někdy mohou cítit v nejvíce nepředvídatelném okamžiku;
 7. Zranění. Žena, která vede životní styl spojený s břemeny, zvedáním závaží, je často schopna protáhnout sval nebo poškodit vazy, aniž by tomu věnovala pozornost. Důsledky ve formě nepříjemných pocitů však nebudou pomalé.

Jak vidíte, existuje dostatek důvodů k poranění podbřišku po menstruaci. Mezi nimi jsou významné, které vyžadují urgentní zásah, rychlou lékařskou pomoc. Proto je nutné se poradit s lékařem, když se objeví nepohodlí, aby bylo možné přesně zjistit stav těla..

Bolest po menstruaci: když je na vině děloha?

Po ukončení menstruace může děloha bolet. V tomto případě může být obvyklý cyklus opravy tkáně docela bolestivý, nepříjemný, se znatelným nepohodlí. Někdy, kvůli hormonálním poruchám, se tento genitál i nadále intenzivně stahuje po skončení výtoku. V tomto případě lékař předepisuje vhodné léky, doporučuje týdenní emoční a sexuální odpočinek..

Bolest není pravidelně spojována s menstruací. To, co si žena spletla s menstruací, mohl být potrat. Nepohodlí je zřejmé: lékařská péče je zaměřena na odstranění negativních důsledků pro tělo. Typické příznaky podobné situace: výtok je v rozporu s cyklem, jsou viskóznější, existuje značný počet krvavých sraženin.

Někdy se „menstruace“ projeví jako vnitřní krvácení. Ten se může dočasně zastavit kvůli zvýšeným regeneračním schopnostem těla..

Bolest však zůstane, protože zánětlivý proces pokračuje. Nebo proto, že se rána nezahojila: druhá je charakteristická pro následky traumatu.

Tvrdý sex může vést ke znatelnému nepohodlí. Zvláště pokud partneři během menstruace neužívali antikoncepci. Riziko otěhotnění je sníženo, ale tato možnost by neměla být zcela vyloučena. Také žena je v této době bezbranná proti infekcím, takže bolesti se někdy stávají prvními příznaky počínajícího onemocnění. Z těchto důvodů byste neměli ignorovat nepohodlí, i když se to zdá být nevýznamné..

Proč po menstruaci táhne podbřišek

Kreslení bolesti v podbřišku během menstruace je pro většinu žen běžným měsíčním senzací, ale co dělat, když se takové nepříjemné příznaky objeví, když jsou kritické dny dávno pryč.

V tomto článku se budeme zabývat hlavními důvody, proč dolní část břicha bolí po menstruaci u ženy, pokud je to přirozený příznak, a pokud existují nějaké příznaky, měli byste okamžitě vyhledat pomoc od odborníka.

Příčiny bolesti po menstruaci

Kritické dny velmi oslabují ochranné funkce těla. Na pozadí významné ztráty krve se imunita snižuje a žena je náchylnější k vlivu infekcí a agresivních vnějších a vnitřních faktorů. V této době se velmi často mohou zhoršovat chronická onemocnění v genitourinární, zažívací a gynekologické oblasti. V takových situacích je bolest v pánevní oblasti možná jak během menstruace, tak po dokončení měsíčního výtoku. Existují další důvody, které způsobují bolest v dolní části břicha po menstruaci, budeme je zvažovat podrobněji.

Hormonální posuny

Pokud se v dolní části břicha vyskytují bolesti, nejčastěji jsou způsobeny zvýšeným tónem dělohy, to znamená nadměrným napětím svalů a hypertonicita může vyvolat hormonální nerovnováhu:

 • příčinou bolesti může být nedostatek progesteronu, který je zodpovědný za pružnost a uvolnění svalů dělohy;
 • zvýšený obsah estrogenů (hyperestrogenismus) přispívá k rozvoji endometriózy a dalších endometriálních patologií, stejně jako maligních novotvarů, jejichž hlavním příznakem je závažnost a bolest v podbřišku;
 • se zvýšenou hladinou mužských hormonů (hyperandrogenismus) mohou být kritické dny často odloženy a objem sekrecí významně klesá. Tento stav je také charakterizován vznikající bolestí po menstruaci;
 • hyperprolaktinémie, při které se zvyšuje hladina prolaktinu, může být vyvolána nervovými poruchami a dokonce stimulací bradavek během pohlavního styku. Docela často po menstruaci bolí břicho u žen během kojení.

Hormonální poruchy mohou být způsobeny nesprávnou funkcí štítné žlázy, hypofýzy, jater a ledvin, metabolickými problémy, náhlými skoky v tělesné hmotnosti v důsledku nemoci nebo podvýživy a užíváním hormonálních léků.

Ovulace

Některé ženy mohou zapomenout, proč žaludek bolí uprostřed menstruačního cyklu, asi 10–14 dní po jeho začátku. Pokud v této době táhnou dolní část břicha a dolní část zad, pak s vysokou pravděpodobností lze tvrdit, že přišla ovulace. U některých dívek je ovulační fáze zcela asymptomatická, zatímco jiné pociťují okamžik prasknutí folikulu, při kterém bolí dolní část břicha a dolní části zad. Tento proces může být doprovázen uvolňováním malého množství krve..

Vzhledem k tomu, že vajíčko dozrává střídavě v různých vaječnících, lze bolesti pociťovat v různých cyklech buď na levé, nebo na pravé straně. Abyste se ujistili, že bolestivá bolest je způsobena prasknutím folikulu, můžete si koupit v lékárně a provést speciální test na ovulaci.

Těhotenství

Pokud menstruace uplynula a dolní část břicha se táhne, nelze vyloučit, že je žena těhotná. To lze potvrdit testem nebo během vyšetření pánve.

V den očekávaného začátku menstruace může u těhotné ženy dojít k průlomovému krvácení, které vypadá jako menstruace, ale není. Jedná se o přímou hrozbu selhání těhotenství, které je způsobeno nedostatkem progesteronu, který udržuje normální tón dělohy. Při nedostatečné produkci progesteronu se děloha začne energicky stahovat, což způsobí oddělení vajíčka. Poté se výsledný hematom vyprázdní a žena si vezme špinění na menstruaci, po kterém zatáhne za břicho. Přítomnost silných tažných bolestí naznačuje hrozbu selhání těhotenství nebo proces spontánního potratu, který již začal.

Ovariální hyperstimulační syndrom

V boji proti neplodnosti jsou často předepisovány hormonální léky, jejichž hlavní funkcí je zvýšit produkci pohlavních hormonů vaječníky. Vedlejším účinkem této terapie je zvětšení velikosti vaječníků, stejně jako expanze jejich cév, zatímco jejich stěny mokvají, což přispívá k prosakování tekutiny skrz ně do břišní dutiny. Kvůli této tekutině může žaludek po menstruaci bolet, navíc je pozorováno jeho nadýmání a hypertonicita dělohy.

Potrat nebo potrat

Pokud žena nedávno potratila nebo potratila, pak má bolest po menstruaci v tomto případě posttraumatickou povahu. Nemusíte se jich bát, ale také byste je neměli podceňovat, pokud se kromě bolesti objeví i mazanice, nepříjemný zápach nebo bolest zesílí, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, protože po takových situacích může dojít k vážnému zánětu.

Gynekologické patologie

Pokud vaše období uplynula a bolí vás žaludek, je nejčastěji podezření na přítomnost onemocnění reprodukčního systému. Zvažte nejčastější gynekologická onemocnění, kvůli kterým může dolní část břicha táhnout:

 • zánět sliznice vnějších pohlavních orgánů (vulvitida), děložní hrdlo (cervicitida), endometrium (endometritida), vejcovody (salpingitida) nebo vaječníky (ooforitida). Kromě bolesti může teplota stoupat a objevovat se neobvyklý výtok;
 • genitální infekce, včetně pohlavně přenosných nemocí, jsou doprovázeny rozsáhlým zánětem, zjizvením, adhezí a destrukcí tkání;
 • patologická proliferace endometria, stejně jako jeho nedostatečný rozvoj;
 • benigní a maligní formace ve vaječnících a děloze;
 • výhřez dělohy v důsledku natažení svalů a vazů po vícečetných porodech nebo v důsledku přirozeného stárnutí těla.

Pokud máte podezření na některou z výše uvedených nemocí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pouze kompetentní odborník bude schopen provést přesnou diagnostiku, určit příčinu bolesti po kritických dnech a předepsat adekvátní léčbu a v případě potřeby chirurgický zákrok.

Nemoci jiných orgánů

Příčinou bolesti v podbřišku po kritických dnech mohou být nemoci, které nemají nic společného s reprodukčním systémem. Pokud se vyskytne problém v urogenitálním systému, například jsou zapálené ledviny nebo močové cesty, mohou se kromě bolesti po menstruaci objevit pocity řezání v pochvě, bolestivé močení a horečka..

Bolest v perineu může být způsobena střevní distenzí způsobenou dysbiózou a plynatostí. Chcete-li vyloučit bolestivost, měli byste určitě zkontrolovat svou stravu a obohatit ji o potraviny bohaté na vlákninu. Bolest může být promítnuta do dolní části břicha s radikulitidou a nataženými vazy a menstruace tuto symptomatologii dále zhoršuje. Také dolní část břicha vpravo může táhnout kvůli apendicitidě..

Důvod návštěvy lékaře

Pokud kritické dny již skončily a bolest v dolní části břicha po menstruaci nezmizí po dobu 2 nebo více dnů, měli byste určitě jít na schůzku s gynekologem. Kromě toho je nutná lékařská péče, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • tělesná teplota stoupá a několik dní po sobě nezkroutí;
 • výtok, který pokračuje každý měsíc, má nepříjemný zápach, připomínající shnilé maso nebo shnilé ryby;
 • bradavky vylučují bílou nebo čirou kapalinu;
 • pokud se mléčné žlázy zvětší po skončení menstruace;
 • pokud se po porodu objeví silné bolesti v dolní části břicha;
 • pokud dolní část břicha bolí natolik, že se nelze dotknout celého těla.

Způsoby, jak zmírnit a léčit bolest

Pokud po menstruaci táhne dolní část břicha, přesnou příčinu tohoto nepohodlí a vhodnou léčbu může určit pouze ošetřující lékař, ale žena může tento stav zmírnit sama a doma. K tomu musí dodržovat jednoduché pokyny:

 • musíte si obléct teplé ponožky a pokusit se nepřechlazovat nohy;
 • fyzická aktivita by měla být snížena a více času stráveného v horizontální poloze;
 • měli byste často chodit na čerstvý vzduch a získat více pozitivních emocí, zkusit být méně nervózní a vyhnout se stresu;
 • pokud lékař nenalezne patologii, měli byste pít více vody a bylinných čajů, proto jsou vhodné poplatky, které zahrnují heřmánek, meduňku a třezalku tečkovanou. Med a citron dodají čaji další účinek;
 • můžete pít čaj z jahodových listů;
 • Infuze pelyňku pomůže zmírnit bolesti břicha, pro jeho přípravu je třeba nalít čajovou lžičku suché byliny se sklenicí vroucí vody a vypít půl sklenice dvakrát denně.

Jedná se pouze o dočasná opatření, která pomáhají snižovat nepohodlí způsobené bolestmi v podbřišku, pokud se po jejich použití stav nezlepší, měli byste naléhavě vyhledat pomoc od odborníka. Nejprve lékař provede úplné vyšetření, včetně obecných krevních testů, nátěrů na flóru, ultrazvuku pánevních orgánů atd. V závislosti na diagnóze může být léčba protizánětlivá, antibakteriální nebo hormonální terapie nebo chirurgický zákrok. Pokud neexistují žádné patologické příčiny, může lékař doporučit ženě kurzy jógy k posílení a protažení břišních svalů..

Bolest po menstruaci

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Každá dívka z první ruky ví, jaké bolesti a nepohodlí v dolní části břicha začínají a jsou doprovázeny menstruací. Podle statistik každá druhá dívka zažívá první den menstruace tak silnou bolest, že v ten den nemůže normálně pracovat nebo studovat. U mnoha dívek se již stalo zvykem zůstat doma nebo si v prvních dnech menstruace vzít volno z práce. Bolest před menstruací se zdá být docela známá a neobtěžuje vás, ale bolest po menstruaci by vás měla upozornit.

Příznaky, které by měly být alarmující:

 • Křečové bolesti v dolní části břicha.
 • Bolest v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad.
 • Obecná slabost, letargie.
 • Nevolnost, zvracení.
 • Teplota stoupá na 37 ° С..
 • Nervozita, podrážděnost, deprese.
 • Nespavost.
 • Sucho v ústech, chut na jídlo (zejména na sladkosti).
 • Otok rukou a nohou.
 • Citlivost prsou a bradavek (kolem bradavky se objeví hnědá svatozář).
 • Bolest při močení.
 • Bolest při pohlavním styku.
 • Hnisavý nebo krvavý vaginální výtok.

Bolest po menstruaci má jinou povahu než bolest před menstruací: je intenzivnější a má zánětlivý nástup. Taková bolest může naznačovat zánětlivá onemocnění ženského reprodukčního systému, jako je endometrióza, vulvitida nebo adnexitida..

Pokud žaludek bolí po menstruaci za týden - 12 dní, může to znamenat, že v těle ženy dochází k ovulaci: v tomto případě se dolní část břicha obvykle táhne a je patrný mírný pocit brnění v dolní části zad. Tento stav má však také pozitivní stránku: během ovulace se stav pokožky ženy znatelně zlepší, stane se veselá a sexy. Abyste se ujistili, že se jedná o ovulaci, a nikoli o patologii ženských pohlavních orgánů, stačí si v lékárně koupit ovulační test. Pokud je pozitivní, pak se nemusíte obávat a bolestivé pocity brzy ustanou..

Někdy bolest po menstruaci může naznačovat onemocnění, jako je zánět vaječníků a zánět vejcovodů. Zpočátku taková onemocnění probíhají nepozorovaně a až po nějaké době, kdy patogeny proniknou do dělohy a vejcovodů a začnou se tam množit, se nemoc projeví bolestí. Zánět ve vejcovodech může vést k abnormální funkci vaječníků a dále k neplodnosti, proto pokud dojde k bolesti po menstruaci v podbřišku, která neprojde, ale naopak zesílí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Bolest na hrudi po menstruaci

Bolest na hrudi a bradavkách po menstruaci je jedním z nepříznivých příznaků, kterému byste určitě měli věnovat pozornost. Tyto bolesti na hrudi se nazývají mastalgie. V mladém věku (11-17 let) je taková bolest často způsobena růstem mléčných žláz a nakonec zmizí. V tomto případě byste se neměli příliš starat: tvorba menstruačního cyklu, růst kostry a kostní kostry, hormonální změny v těle dívky - to vše přispívá k bolesti na hrudi během tohoto období života dívky. Pokud se však bolest na hrudi po menstruaci objeví ve zralejším věku, kdy jsou menstruační cyklus a hormonální pozadí již stabilní, může to znamenat zánětlivé procesy v mléčných žlázách nebo dokonce přítomnost novotvarů.

Pokud po každé menstruaci žena trpí dlouhodobou bolestí na hrudi a bradavkách, je narušeno hormonální pozadí. Těhotenství může být jednou z příčin postmenstruační bolesti na hrudi, proto je třeba provést těhotenský test nebo krevní test HCG. Pokud je vyloučeno těhotenství, stojí za to hledat důvod v následujícím:

 • Nedávno přenesené operace.
 • Poranění hrudníku nebo oblasti hrudníku.
 • Problémy se svaly nebo kostmi.
 • Užívání určitých sedativ.
 • Climax.

Může být velmi obtížné nezávisle určit příčinu bolesti (kromě těhotenství, které lze snadno diagnostikovat pomocí testu nebo krevního testu na hCG). Proto, pokud máte výše uvedené problémy, musíte okamžitě vyhledat lékaře.

Bolest v děloze po menstruaci

Během menstruace se děloha neustále stahuje, takže dívky již pociťují obvyklou bolest, bolest v dolní části zad a ve vaječnících. Bolest v děloze po menstruaci může být způsobena porušením hormonálních hladin a zvýšením hladiny estrogenu v krvi (obvykle u dívek po 30 letech).

Někdy není děloha správně umístěna, to znamená, že je umístěna v břišní dutině na nesprávném místě. Kde bych měl. Takové nesprávné umístění dělohy určitě způsobí bolesti po menstruaci. Použití nitroděložního antikoncepčního prostředku často způsobuje podobnou bolest, protože je umístěno uvnitř děložní dutiny a brání jeho normální kontrakci během menstruace. Postmenstruační bolest v děloze může být také způsobena stresem, nervovým napětím a nespavostí..

Pokud se bolest v děloze zastaví 2-3 dny po skončení menstruace, nebojte se, protože tělo ženy je nepředvídatelné a ne vždy funguje jako hodiny. Pokud se takové bolesti opakují po každé menstruaci a nezmizí po dobu jednoho týdne nebo déle, měli byste se určitě poradit s lékařem, abyste vyloučili možnou patologii dělohy.

Bolest během sexu po menstruaci

Pokud po menstruaci pociťujete nepohodlí, může to být způsobeno skutečností, že v prvních několika dnech po menstruaci se mazivo vylučované Barthollinovou žlázou uvolňuje horší než uprostřed cyklu. Totéž se děje několik dní před nástupem menstruace. Tato skutečnost je vysvětlena velmi jednoduše: uprostřed menstruačního cyklu dochází k ovulaci - nejpříznivější době pro početí, proto se mazivo uvolňuje aktivněji a více - aby bylo možné lépe vést spermie vylučované mužem během sexu uvnitř ženského pohlavního ústrojí.

Pokud je bolest doprovázena svěděním genitálií, může to znamenat plísňovou infekci ženských genitálií. Vaginální kandidóza nebo drozd jsou léčeny rychle a odezní téměř okamžitě, ale pokud tomu nebudete věnovat pozornost a začnete nemoc, pak se kandidóza zvýší a způsobí vážnější komplikace.

Také bolest během sexu po menstruaci může naznačovat zánět močovodů. Ženské močové cesty jsou extrémně krátké (pouze 4 cm), takže jakákoli infekce může bez problémů proniknout a způsobit svědění, pálení a zánět. U sexu (zejména bez kondomu!) Je tato cesta zkrácena na nemožnost.

Ve všech výše uvedených případech byste se měli poradit s lékařem: gynekologem a urologem. Lékaři provedou nezbytnou diagnostiku a předepíší léčbu.

Proč může děloha bolet po menstruaci

Co dělat, když děloha bolí po menstruaci, co to může naznačovat? Varianty normy jsou nepříjemné pocity před nástupem menstruace nebo na začátku (někdy v průběhu celého procesu). Periodické odchylky, například bolestivé pocity 1-2 dny po ukončení výtoku, mohou naznačovat mírné zvýšení některých hormonů.

Takové výkyvy jsou někdy spojeny se stresem, užíváním konkrétních léků, oslabením těla, změnou stravy a dalšími faktory. Hormonální výkyvy vedou ke kontrakci dělohy po skončení menstruace, což má za následek znatelné nepohodlí.

Pokud však bolest trvá déle než pár dní, vysoká intenzita, přítomnost dalších příznaků (nevolnost, horečka, zvracení, slabost, závratě), měli byste se poradit s lékařem. Pokud je klinický obraz výrazný, je někdy nutné zavolat sanitku.

Nesmíme zapomínat, že bolest v podbřišku nemusí souviset s dělohou. Vášeň pro autodiagnostiku je docela nebezpečná, může významně ohrozit zdraví a život ženy. Nepříjemné pocity v diskutované oblasti jsou pravidelně způsobovány:

 1. Akutní zánět slepého střeva. Potřeba neodkladné lékařské péče v tomto případě nevyžaduje komentáře;
 2. Otrava. Jelikož jsou střeva umístěna dostatečně blízko dělohy, ostré křečové bolesti jsou často způsobeny kolikou, trávením. Někdy to mohou být důsledky poruch mikroflóry;
 3. Akutní cystitida. Ve většině případů ženy užívají léky proti bolesti, aby zmírnily nepříjemné pocity menstruace. Díky tomu můžete přeskočit nástup nemoci, která se může projevit okamžitě po ukončení menstruace docela náhle;
 4. Pohyb kamenů podél močovodu. Bolest v tomto případě může být ostrá, často doprovázená charakteristickým řezem. Příčina často není okamžitě rozpoznána, protože očekávají silnou bolest v ledvinách, a to není vždy případ;
 5. Zánět vaječníků. Pokud pacientka během menstruace užívala léky proti bolesti, stejně jako léky, které odstraňují křeče, existuje možnost, že si pacient nevšiml zánětlivých procesů. Ale po skončení menstruace se nemoc může projevit;
 6. Zánět ostatních vnitřních pohlavních orgánů, kromě dělohy. Infekční nemoci se někdy mohou cítit v nejvíce nepředvídatelném okamžiku;
 7. Zranění. Žena, která vede životní styl spojený s břemeny, zvedáním závaží, je často schopna protáhnout sval nebo poškodit vazy, aniž by tomu věnovala pozornost. Důsledky ve formě nepříjemných pocitů však nebudou pomalé.

Jak vidíte, existuje dostatek důvodů k poranění podbřišku po menstruaci. Mezi nimi jsou významné, které vyžadují urgentní zásah, rychlou lékařskou pomoc. Proto je nutné se poradit s lékařem, když se objeví nepohodlí, aby bylo možné přesně zjistit stav těla..

Po ukončení menstruace může děloha bolet. V tomto případě může být obvyklý cyklus opravy tkáně docela bolestivý, nepříjemný, se znatelným nepohodlí. Někdy, kvůli hormonálním poruchám, se tento genitál i nadále intenzivně stahuje po skončení výtoku. V tomto případě lékař předepisuje vhodné léky, doporučuje týdenní emoční a sexuální odpočinek..

Bolest není pravidelně spojována s menstruací. To, co si žena spletla s menstruací, mohl být potrat. Nepohodlí je zřejmé: lékařská péče je zaměřena na odstranění negativních důsledků pro tělo. Typické příznaky podobné situace: výtok je v rozporu s cyklem, jsou viskóznější, existuje značný počet krvavých sraženin.

Někdy se „menstruace“ projeví jako vnitřní krvácení. Ten se může dočasně zastavit kvůli zvýšeným regeneračním schopnostem těla..

Bolest však zůstane, protože zánětlivý proces pokračuje. Nebo proto, že se rána nezahojila: druhá je charakteristická pro následky traumatu.

Tvrdý sex může vést ke znatelnému nepohodlí. Zvláště pokud partneři během menstruace neužívali antikoncepci. Riziko otěhotnění je sníženo, ale tato možnost by neměla být zcela vyloučena. Také žena je v této době bezbranná proti infekcím, takže bolesti se někdy stávají prvními příznaky počínajícího onemocnění. Z těchto důvodů byste neměli ignorovat nepohodlí, i když se to zdá být nevýznamné..

Menstruace u mnoha dívek a dospělých žen je spojena s určitým nepohodlí a nepohodlí. Velmi často v předvečer menstruace a během nich jsou bolesti v dolní části břicha a dolní části zad. Pokud neexistují žádné patologické poruchy, pak je tento jev pochopitelný z hlediska fyziologie, proto je považován za normální rozsah. Kromě toho však v některých případech ženy čelí skutečnosti, že bolestivé pocity přetrvávají nebo vznikají po ukončení menstruačního krvácení. Co to znamená? Lze takový stav považovat za normu nebo je to jasný příznak patologických poruch v těle? Zvažme vše v pořádku.

Jednou z běžných příčin bolestivosti po menstruaci jsou hormonální výkyvy. Mohou vzniknout v důsledku stresových situací, které zažívá žena, jako reakce na určité léky, po oslabení těla a přísných dietách. Porušení hladin hormonů přispívá ke zvýšené kontrakci dělohy i po menstruaci. V některých případech je bolest mírná, proto v zásadě zmizí sama za pár dní a nevyžaduje lékařskou péči. Existují však chvíle, kdy je bolest poměrně intenzivní, trvá déle než dva dny a je doprovázena následujícími nepříjemnými příznaky:

 • nevolnost, zvracení;
 • závratě, slabost;
 • zvýšená tělesná teplota.

V takových případech žena potřebuje okamžitou lékařskou pomoc, protože situace může být docela kritická. Je důležité si uvědomit, že příčinou silné bolesti v dolní části břicha není vždy pohlavní orgán. Kromě čistě ranných problémů jsou příčinou bolestivých stavů:

 • akutní zánět slepého střeva;
 • křečová bolest ve střevech, kolika způsobená otravou;
 • zánět močového měchýře, probíhající v akutní formě;
 • pohyb kamenů podél močové trubice;
 • zánět vaječníku;
 • infekční onemocnění vnitřních pohlavních orgánů, s výjimkou pohlavních orgánů;
 • traumatické poranění spojené s protahováním svalů, vazů.

Jak vidíte, bolest po menstruaci může být způsobena různými důvody. Proto se důrazně nedoporučuje je ignorovat, vydržet a léčit se. Někdy je nutný lékařský zásah okamžitě, proto pokud se objeví nepříjemné pocity a tělo volá o pomoc v podobě bolestivých příznaků, musíte co nejdříve kontaktovat lékaře.

Jednou z příčin bolesti v podbřišku po menstruaci je zánětlivý proces v povrchových tkáních pohlavních orgánů. Výsledkem je, že oprava tkáně probíhá mnohem pomaleji, s poměrně výraznou bolestí a nepohodlí. Navíc v důsledku hormonální nerovnováhy může orgán po krvácení pokračovat v intenzivním kontrakci. V tomto případě se ženě doporučuje zdržet se sexu, emocionálního klidu a určitých léků k obnovení hormonálních hladin, ale pouze lékař by měl předepsat léky na základě přesné diagnózy a individuálních charakteristik těla.

Kromě toho existuje možnost, že bolest po krvácení je známkou potratu a samotný výtok nemá absolutně nic společného s menstruací. Je také třeba si uvědomit povahu samotného krvácení, pokud jsou viskóznější a bylo v nich velké množství krvavých sraženin, je pravděpodobnost ukončení těhotenství velmi vysoká. Tato situace vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Rovněž stojí za zvážení situace, kdy si žena plete menstruaci a vnitřní krvácení. Je proto přirozené, že po jeho dočasném ukončení dojde k intenzivní bolesti.

Penetrace infekce do těla, během menstruace je více oslabena, proto po vzniku zánětlivých procesů žena cítí nepohodlí a bolest v břiše.

Kromě bolesti stojí za to věnovat pozornost dalším příznakům, které se objevují:

 • slabost, letargie;
 • nevolnost, zvracení;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • nervozita, podrážděnost, deprese;
 • poruchy spánku;
 • suchá ústa;
 • otoky končetin;
 • bolest během močení, pohlavní styk;
 • patologický vaginální výtok.

Bolest po ukončení menstruace se liší od bolesti, kterou dívka zažívá během ní, je intenzivnější, nejčastěji spojená se zánětlivými procesy v těle. Bolestivé pocity jsou charakteristické pro endometriózu, vulvitidu, adnexitidu a další nemoci.

Kromě patologických stavů však může být bolest, která se objeví v dolní části břicha týden po menstruaci, příznakem ovulace, takže po několika dnech sama zmizí. Samostatně je třeba poznamenat, že v tomto případě by všechny ostatní výše uvedené nepříjemné příznaky neměly chybět a žena naopak pociťuje nárůst síly, sexuality, její nálady a dokonce i stavu pokožky.

Jak však chápete, skutečnou příčinu bolesti může zjistit pouze lékař, proto, milé ženy, starejte se o sebe, neignorujte nepříjemné příznaky a vyhledejte včas lékařskou pomoc.

Mnoho dívek a žen se alespoň jednou setkalo s bolestmi během menstruace a pro některé jsou bolestivé pocity během menstruace a před nimi stálými společníky. A pokud v prvním případě mluvíme o vlastnostech ženského těla, pak ve druhém případě s největší pravděpodobností dochází k dysmenorei. Podle lékařských statistik více než polovina dívek trpí bolestmi a nepohodlími spojenými s menstruací. Na rozdíl od výše uvedených okolností je však bolest po menstruaci problémem úplně jiného plánu..

Existuje celá řada příznaků, které by měly být alarmující v kombinaci s postmenstruačními boji:

 • silná spastická bolest v dolní části břicha;
 • ozařování bolesti v bederní oblasti, perineu, stehnech;
 • porušení obecného stavu: slabost, letargie, únava;
 • nevolnost a / nebo zvracení;
 • poruchy nervového systému: deprese, podrážděnost, úzkost, nespavost, bolesti hlavy;
 • otoky končetin;
 • zvýšená citlivost mléčných žláz;
 • sucho v ústech, nadměrná chuť k jídlu;
 • bolestivost při sexu a při močení;
 • výskyt neobvyklého výtoku z genitálního traktu.

Bolest po menstruaci má ze své podstaty jiný původ než bolest před menstruací, zpravidla jsou takové bolesti intenzivnější a chvějí se pod zánětlivým nástupem (například se zánětem vaječníků, endometria, vulvy, endometriózy), ale v některých případech po menstruaci bolí a za normálních podmínek.

U zdravých žen se obvykle bolesti břicha mohou objevit přibližně uprostřed cyklu, tento jev je spojen s procesem ovulace.

Ovulace je fyziologický proces uvolňování zralého vajíčka z folikulu v době nejvyšší hladiny estrogenu v krvi.

Při ovulaci může dojít k nepohodlí nebo krátkodobé bolesti v podbřišku na jedné straně, někdy vyzařující do bederní oblasti. Chcete-li odhodit všechny pochybnosti a nebát se, stačí si koupit test ovulace v jakékoli lékárně, a pokud je pozitivní, neměli byste se bát.

 • bolestivost po menstruaci se často vyskytuje na pozadí silného stresu, nespavosti, fyzického přepětí;
 • nerovnováha pohlavních hormonů v krvi (zvýšené hladiny estrogenu), tento jev se vyskytuje u žen starších 30 let;
 • anomálie v umístění dělohy v malé pánvi způsobují bolest břicha;
 • nitroděložní antikoncepce způsobují zvýšený tonus dělohy, poškozují její stěny a tím způsobují bolest. Zejména je tento jev vyjádřen poprvé od začátku používání nitroděložního tělíska (spirála);

Pokud děloha bolí jednou po menstruaci a tyto pocity zmizí během několika dní, neměli byste se obávat, ale pokud bolesti doprovázejí každé období a / nebo nezmizí po dlouhou dobu a nezasahují do obvyklého způsobu života, je to důvod k vyhledání lékařské pomoci.

Jak již bylo zmíněno výše, bolestivost a zvýšená citlivost mléčných žláz a bradavek v období po menstruaci je nepříznivým faktorem, který by vás měl určitě upozornit..

Mastalgie je bolest v mléčných žlázách způsobená různými patologickými faktory. Fyziologická bolest mléčných žláz se může objevit pouze během období jejich růstu na pozadí tvorby hormonálních hladin, což odpovídá věku 12-18 let.

Pokud se mastalgie vyskytuje u žen starších věkových skupin, je to nepřímý znak hormonální nerovnováhy. Za fyziologických podmínek může být citlivost prsou několik týdnů po menstruaci způsobena nástupem těhotenství. Před návštěvou lékaře proto můžete provést těhotenský test, nejlépe dvakrát v intervalu jednoho týdne, nebo si udělat krevní test na choriový gonadotropin. Pokud se stane, že jsou všechny testy negativní, je třeba předpokládat jeden z následujících důvodů:

 • přítomnost fibrocystické mastopatie;
 • zhoubné novotvary prsu;
 • nedávná operace prsu;
 • užívání určitých léků (včetně hormonálních);
 • trauma hrudníku;
 • změny související s věkem v žláze na pozadí menopauzy a premenopauzy.
 • malé množství přirozených vaginálních sekretů vylučovaných žlázami v prvních dnech postmenstruačního období, na rozdíl od poloviny cyklu. To je vysvětleno nízkým postmenstruačním obsahem estrogenu v krvi;
 • pokud se kromě bolesti vyskytnou různé subjektivní pocity (pálení, svědění, zarudnutí), lze předpokládat plísňové nebo bakteriální infekce;
 • zánět močových orgánů (močová trubice, močový měchýř a močovody) vede k bolestivému pohlavnímu styku po menstruaci. To je způsobeno anatomicky blízkým umístěním genitálních a močových cest.
 • Gynekologické vyšetření;
 • vyšetření a vyšetření mléčných žláz (ultrazvuk, mamografie);
 • odebrání šmouh z pochvy a jejich výsev na mikroflóru;
 • testy krve a moči;
 • analýza původců genitálních infekcí;
 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů;
 • v případě potřeby konzultace s příslušnými odborníky (urolog, onkolog).
 • léčba základního onemocnění chirurgickými a konzervativními metodami;
 • úprava životního stylu: eliminace možných stresových faktorů, normalizace výživy, aktivní životní styl, eliminace špatných návyků;
 • užívání sedativ na bázi bylin;
 • užívání léků proti bolesti předepsaných lékařem (no-shpa, spazmolgon, tempalgin, baralgetas);
 • vitaminoterapie, fyzioterapeutické procedury.
 • udržování zdravého životního stylu;
 • odmítnutí nežádoucího pohlavního styku, užívání antikoncepce;
 • preventivní lékařské prohlídky;
 • včasné vyhledání lékařské pomoci, pokud se objeví alarmující příznaky;
 • nedostatek samoléčby.

Proč bolí břicho po menstruaci?... Silné bolesti v děloze a vaječnících se obtěžují během menstruace a po ní as.

Poměrně velký počet žen si stěžuje na bolesti břicha před a po menstruaci. Ale stále existují.

Každá dívka z první ruky ví, jaké bolesti a nepohodlí v dolní části břicha začínají a jsou doprovázeny menstruací. Podle statistik každá druhá dívka zažívá první den menstruace tak silnou bolest, že v ten den nemůže normálně pracovat nebo studovat. U mnoha dívek se již stalo zvykem zůstat doma nebo si v prvních dnech menstruace vzít volno z práce. Bolest před menstruací se zdá být docela známá a neobtěžuje vás, ale bolest po menstruaci by vás měla upozornit.

Příznaky, které by měly být alarmující:

 • Křečové bolesti v dolní části břicha.
 • Bolest v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad.
 • Obecná slabost, letargie.
 • Nevolnost, zvracení.
 • Teplota stoupá na 37 ° С..
 • Nervozita, podrážděnost, deprese.
 • Nespavost.
 • Sucho v ústech, chut na jídlo (zejména na sladkosti).
 • Otok rukou a nohou.
 • Citlivost prsou a bradavek (kolem bradavky se objeví hnědá svatozář).
 • Bolest při močení.
 • Bolest při pohlavním styku.
 • Hnisavý nebo krvavý vaginální výtok.

Bolest po menstruaci má jinou povahu než bolest před menstruací: je intenzivnější a má zánětlivý nástup. Taková bolest může naznačovat zánětlivá onemocnění ženského reprodukčního systému, jako je endometrióza, vulvitida nebo adnexitida..

Pokud žaludek bolí po menstruaci za týden - 12 dní, může to znamenat, že v těle ženy dochází k ovulaci: v tomto případě se dolní část břicha obvykle táhne a je patrný mírný pocit brnění v dolní části zad. Tento stav má však také pozitivní stránku: během ovulace se stav pokožky ženy znatelně zlepší, stane se veselá a sexy. Abyste se ujistili, že se jedná o ovulaci, a nikoli o patologii ženských pohlavních orgánů, stačí si v lékárně koupit ovulační test. Pokud je pozitivní, pak se nemusíte obávat a bolestivé pocity brzy ustanou..

Někdy bolest po menstruaci může naznačovat onemocnění, jako je zánět vaječníků a zánět vejcovodů. Zpočátku tato onemocnění probíhají nepostřehnutelně a až po chvíli, kdy patogeny proniknou do dělohy a vejcovodů a začnou se tam množit, se nemoc projeví bolestí. Zánět ve vejcovodech může vést k abnormální funkci vaječníků a dále - k neplodnosti, proto pokud dojde k bolesti po menstruaci v dolní části břicha, která neprojde, ale naopak zesílí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Bolest na hrudi a bradavkách po menstruaci je jedním z nepříznivých příznaků, kterému byste určitě měli věnovat pozornost. Tyto bolesti na hrudi se nazývají mastalgie. V mladém věku (11-17 let) je taková bolest často způsobena růstem mléčných žláz a nakonec zmizí. V tomto případě byste se neměli příliš starat: tvorba menstruačního cyklu, růst kostry a kostní kostry, hormonální změny v těle dívky - to vše přispívá k bolesti na hrudi během tohoto období života dívky. Pokud se však bolest na hrudi po menstruaci objeví ve zralejším věku, kdy jsou menstruační cyklus a hormonální pozadí již stabilní, může to znamenat zánětlivé procesy v mléčných žlázách nebo dokonce přítomnost novotvarů.

Pokud po každé menstruaci žena trpí dlouhodobou bolestí na hrudi a bradavkách, je narušeno hormonální pozadí. Těhotenství může být jednou z příčin postmenstruační bolesti na hrudi, proto je třeba provést těhotenský test nebo krevní test HCG. Pokud je vyloučeno těhotenství, stojí za to hledat důvod v následujícím:

 • Nedávno přenesené operace.
 • Poranění hrudníku nebo oblasti hrudníku.
 • Problémy se svaly nebo kostmi.
 • Užívání určitých sedativ.
 • Climax.

Může být velmi obtížné nezávisle určit příčinu bolesti (kromě těhotenství, které lze snadno diagnostikovat pomocí testu nebo krevního testu na hCG). Proto, pokud máte výše uvedené problémy, musíte okamžitě vyhledat lékaře.

Během menstruace se děloha neustále stahuje, takže dívky již pociťují obvyklou bolest, bolest v dolní části zad a ve vaječnících. Bolest v děloze po menstruaci může být způsobena porušením hormonálních hladin a zvýšením hladiny estrogenu v krvi (obvykle u dívek po 30 letech).

Někdy není děloha správně umístěna, to znamená, že je umístěna v břišní dutině na nesprávném místě. Kde bych měl. Takové nesprávné umístění dělohy určitě způsobí bolesti po menstruaci. Použití nitroděložního antikoncepčního prostředku často způsobuje podobnou bolest, protože je umístěno uvnitř děložní dutiny a brání jeho normální kontrakci během menstruace. Postmenstruační bolest v děloze může být také způsobena stresem, nervovým napětím a nespavostí..

Pokud se bolest v děloze zastaví 2-3 dny po skončení menstruace, nebojte se, protože tělo ženy je nepředvídatelné a ne vždy funguje jako hodiny. Pokud se takové bolesti opakují po každé menstruaci a nezmizí po dobu jednoho týdne nebo déle, měli byste se určitě poradit s lékařem, abyste vyloučili možnou patologii dělohy.

Pokud po menstruaci pociťujete nepohodlí, může to být způsobeno skutečností, že v prvních několika dnech po menstruaci se mazivo vylučované Barthollinovou žlázou uvolňuje horší než uprostřed cyklu. Totéž se děje několik dní před nástupem menstruace. Tato skutečnost je vysvětlena velmi jednoduše: uprostřed menstruačního cyklu dochází k ovulaci - nejpříznivější době pro početí, proto se mazivo uvolňuje aktivněji a více - aby bylo možné lépe vést spermie vylučované mužem během sexu uvnitř ženského pohlavního ústrojí.

Pokud je bolest doprovázena svěděním genitálií, může to znamenat plísňovou infekci ženských genitálií. Vaginální kandidóza nebo drozd jsou léčeny rychle a odezní téměř okamžitě, ale pokud tomu nebudete věnovat pozornost a začnete nemoc, pak se kandidóza zvýší a způsobí vážnější komplikace.

Také bolest během sexu po menstruaci může naznačovat zánět močovodů. Ženské močové cesty jsou extrémně krátké (pouze 4 cm), takže jakákoli infekce může bez problémů proniknout a způsobit svědění, pálení a zánět. U sexu (zejména bez kondomu!) Je tato cesta zkrácena na nemožnost.

Ve všech výše uvedených případech byste se měli poradit s lékařem: gynekologem a urologem. Lékaři provedou nezbytnou diagnostiku a předepíší léčbu.

Nejprve byste měli vyzkoušet neléčivé metody léčby, a pokud nepomohou, až poté přejděte na „těžké dělostřelectvo“.

 • Jóga pomůže. Chcete-li zmírnit bolest po menstruaci, musíte zaujmout pózu "kobra". Chcete-li to provést, musíte pomalu sklopit obličej dolů na podlahu a pak jen pomalu zvednout hlavu a hruď, ale bez použití rukou. Poté pokračujte ve zvedání hrudní páteře pomocí rukou, dokud neucítíte brnění v zádech, zatímco budete pohybovat hlavou co nejdále dozadu. Režim dýchání během cvičení: při zvedání těla se nadechněte a při spouštění těla vydechněte. Cvičení můžete opakovat maximálně 3krát. Dělejte to pomalu (aby každé cvičení trvalo 4-5 minut).
 • Další pozice jógy zvaná „luk“. V této póze si lehněte lícem dolů, zvedněte pokrčená kolena a rukama si vymačkejte kotníky. Pokud jste dostatečně flexibilní, můžete si dovolit kroutit se tam a zpět a přitom zadržovat dech..
 • Není žádným tajemstvím, že orgasmus je příjemně uvolňující a má analgetický účinek. Proto zapojení do jemného a pomalého rytmického sexu pomůže zmírnit bolest. Můžete se také uchýlit k masturbaci, ale neměli byste to dělat, pokud je bolest příliš silná.

Bolestivé pocity rychle zmizí při pravidelném užívání perorálních kontraceptiv (které mají často terapeutický účinek). Pro správnou volbu OK se musíte poradit s lékařem a složit nezbytné testy.

K odstranění bolesti po menstruaci pomohou antispasmodika a léky proti bolesti dostupné v lékárně bez lékařského předpisu (no-shpa, analgin, baralgin, baralgetas, tempalgin, paracetamol a analogy).

Horký bylinný čaj z kozlíku lékařského uklidní a pomůže vám relaxovat. Během těchto bolestí je nutné, pokud je to možné, být doma a dodržovat odpočinek v posteli..

Pravidelný menstruační cyklus je považován za hlavní ukazatel zdraví žen. Kdykoli dojde ke změnám, měli byste zvážit, zda je vše v pořádku. Samozřejmě existuje mnoho faktorů, které mohou tělo ovlivnit. Nejčastěji se jedná o vnější vliv, například stres. Ale stane se to, když je práce reprodukčního systému poražena gynekologickými chorobami. Proto v případě onemocnění musíte konzultovat lékaře, abyste zjistili, proč po menstruaci bolí dolní část břicha..

Složitý mechanismus reprodukčního systému může být narušen mnoha faktory. Nechte tělo zkusit obnovit rovnováhu, ale někdy je narušena přirozená rovnováha a bolestivé pocity se objevují jak na konci cyklu, tak bezprostředně po menstruaci.

Menstruace nastává v důsledku odstranění vrstvy stěny dělohy. Tento proces je často doprovázen břišním diskomfortem..

Jakmile se krvavý výtok zastaví, začne proces opravy endometria. Během tohoto období by nepohodlí mělo zmizet. Samozřejmě existují výjimky. Nepříjemné pocity mohou přetrvávat nebo dokonce změnit na bolest. Tyto příznaky vyžadují naléhavou lékařskou pomoc..

Důvody, proč žaludek bolí po menstruaci:

 1. Abnormální vývoj dělohy.
 2. Hormonální nerovnováha.
 3. Zánětlivý proces.
 4. Polycystická.
 5. Myom dělohy.
 6. Endometrióza.

Je třeba si uvědomit, že bolest v dolní části břicha může mít charakter, který není spojen s ženskými orgány. Tento příznak se často objevuje u střevních potíží, cystitidy a apendicitidy. Proto je poměrně obtížné samostatně pochopit, co je příčinou onemocnění po kritických dnech. Nemůžete to udělat bez pomoci odborníka, pouze on bude schopen stanovit přesnou diagnózu.

Každá žena má individuální tělo, takže podstata bolesti může být odlišná. Lékař musí podrobně informovat o problémech a nepohodlí. Poté přistoupí ke zkoušce a jmenování testů..

Bolest dolní části břicha po menstruaci může mít následující vlastnosti:

 1. Různé intenzity.
 2. Křečovitý, tažný nebo bolavý.
 3. Tupé nebo naopak ostré.
 4. Vyskytuje se přerušovaně nebo trvale.
 5. Objevuje se od nuly nebo po sexu nebo psychickém stresu.

Když se objeví bolest, nemůžete váhat jít k lékaři, zvláště pokud je doprovázena dalšími příznaky.

Reprodukční systém je závislý na hormonech progesteronu a estrogenu. Jsou odpovědní za správné fungování reprodukční funkce. Existují i ​​jiné látky - prostaglandiny. Jsou to oni, kdo způsobí kontrakci dělohy a zúžení cév. Pokud je látka ve vysoké koncentraci v krvi, bolest se zhoršuje, může se objevit nevolnost, průjem a zvracení.

Ve vzácných případech může dojít k hormonální nerovnováze pod vlivem stresu a někdy v důsledku prudkých změn teploty. Obvykle je to provokováno vaječníky, jejichž práce byla narušena, nebo problémy endokrinního systému.

Hormonální pozadí hraje hlavní roli v stálosti menstruačního cyklu. Proto i ty nejmenší změny v něm mohou vést k bolesti břicha v kterýkoli den cyklu..

Při pravidelných bolestech v dolní části břicha byste měli přemýšlet o tom, zda se objevila endometrióza. Tato patologie je charakterizována proliferací sliznice stěny dělohy. Může to jít dále. Ovlivněná tkáň může být umístěna v různých částech reprodukčního systému. Bolest je cítit, když se objeví patologie v děloze, vaječnících nebo břišní dutině. Nepříjemné příznaky se mohou během menstruace zhoršit nebo být trvalé.

Další příznaky endometriózy jsou:

 1. Silný a prodloužený menstruační tok.
 2. Nepohodlí a inkontinence během sexu.
 3. Neschopnost mít děti.

Ovlivněná ohniska způsobují zánětlivé procesy, ke kterým dochází pod vlivem buněčné proliferace. Toto onemocnění vede k adhezím v genitální oblasti.

Polycystická choroba je považována za endokrinní poruchu, která postihuje více než jen reprodukční systém. Změny lze tedy zaznamenat v hypofýze, slinivce břišní a nadledvinách..

Kromě syndromu pravidelné bolesti v dolní části břicha lze pozorovat:

 1. Občasná nebo chybějící menstruace.
 2. Neschopnost otěhotnět.
 3. Těžká ztráta vlasů.
 4. Vzhled strií na těle.
 5. Změny nálady a deprese.

Při vyšetření gynekolog zjistí, že vaječníky jsou výrazně zvětšeny. To je způsobeno velkou tvorbou cyst. Lékař také může detekovat zesílení stěn dělohy. Ženy trpící polycystickými chorobami jsou vystaveny riziku vzniku rakoviny dělohy a prsu. Navíc mají často následující zdravotní problémy:

 1. Vysoký krevní tlak.
 2. Trombóza.
 3. Cukrovka.
 4. Infarkt.

Polycystická choroba vaječníků je považována za nebezpečný stav. Má silný účinek na všechny systémy těla.

Toto onemocnění je běžné u mladých žen v reprodukčním věku. Fibroid je považován za benigní novotvar, který se objevuje na stěnách dělohy. Pokud je umístěn pod sliznicí nebo má střední umístění, dochází k nepravidelnostem menstruace..

Tyto zahrnují:

 1. Častý výskyt kritických dnů, během nichž je výtok silný a dlouhý.
 2. Špinění během cyklu.
 3. Bolest v podbřišku táhnoucí a naléhavé postavy.
 4. Neplodnost.

S růstem fibroidů se objevují příznaky, které vznikají pod tlakem. Například časté močení a zácpa.

Žaludek může kňučet v důsledku zánětu: endometritidy, kolpitidy a adnexitidy. Může to začít v důsledku proniknutí infekce krví nebo genitálním traktem. Mezi příznaky zánětu patří:

 1. Bolestivý syndrom v genitální oblasti.
 2. Pálení a svědění z vaginálního výtoku.
 3. Sekrece má hlenovitý charakter s nečistotami krve nebo hnisu. Přidělování může být sporé nebo naopak hojné.
 4. Menstruační nepravidelnosti.

Patologie může vést k obecným onemocněním a sníženému výkonu. Objevuje se horečka, nevolnost a bolest hlavy. Při vyšetření dochází ke zvýšení přívěsků nebo dělohy, zánětu vaginální sliznice. Zanedbaný zánětlivý proces vede k chronické formě, která vede k peritonitidě a neplodnosti.

S pravidelnou bolestí zad a břicha můžete mít podezření na abnormalitu dělohy. Tvar ženského orgánu může být sedlový, dvoudělový nebo hypoplastický. V tomto případě jsou pozorovány menstruační nepravidelnosti nebo jejich absence, stejně jako:

 1. Potraty.
 2. Neplodnost.
 3. Dodání předem.
 4. Komplikace během těhotenství.

Není obtížné určit abnormální vývoj. Stačí provést gynekologické vyšetření. Ukáže, že děloha má nestandardní tvar a parametry. Pro potvrzení diagnózy lékař předepíše další vyšetření a ultrazvuk. Podle výsledků je stanovena přesná diagnóza a předepsána léčba.

Za normálních okolností lze nepohodlí pociťovat první 2-3 dny po menstruaci. Pokud syndrom bolesti trvá déle, měli byste myslet na přítomnost onemocnění.

Pak musíte okamžitě jít ke gynekologovi. Někdy dojde k závěru, že žena je naprosto zdravá. V takových případech dochází k bolesti v důsledku nervového a fyzického přepětí nebo hypotermie. Pak odpočinek, procházky a aktivní životní styl pomohou zmírnit bolest..

Kreslení bolesti v podbřišku během menstruace je pro většinu žen běžným měsíčním senzací, ale co dělat, když se takové nepříjemné příznaky objeví, když jsou kritické dny dávno pryč.

V tomto článku se budeme zabývat hlavními důvody, proč dolní část břicha bolí po menstruaci u ženy, pokud je to přirozený příznak, a pokud existují nějaké příznaky, měli byste okamžitě vyhledat pomoc od odborníka.

Kritické dny velmi oslabují ochranné funkce těla. Na pozadí významné ztráty krve se imunita snižuje a žena je náchylnější k vlivu infekcí a agresivních vnějších a vnitřních faktorů. V této době se velmi často mohou zhoršovat chronická onemocnění v genitourinární, zažívací a gynekologické oblasti. V takových situacích je bolest v pánevní oblasti možná jak během menstruace, tak po dokončení měsíčního výtoku. Existují další důvody, které způsobují bolest v dolní části břicha po menstruaci, budeme je zvažovat podrobněji.

Pokud se v dolní části břicha vyskytují bolesti, nejčastěji jsou způsobeny zvýšeným tónem dělohy, to znamená nadměrným napětím svalů a hypertonicita může vyvolat hormonální nerovnováhu:

 • příčinou bolesti může být nedostatek progesteronu, který je zodpovědný za pružnost a uvolnění svalů dělohy;
 • zvýšený obsah estrogenů (hyperestrogenismus) přispívá k rozvoji endometriózy a dalších endometriálních patologií, stejně jako maligních novotvarů, jejichž hlavním příznakem je závažnost a bolest v podbřišku;
 • se zvýšenou hladinou mužských hormonů (hyperandrogenismus) mohou být kritické dny často odloženy a objem sekrecí významně klesá. Tento stav je také charakterizován vznikající bolestí po menstruaci;
 • hyperprolaktinémie, při které se zvyšuje hladina prolaktinu, může být vyvolána nervovými poruchami a dokonce stimulací bradavek během pohlavního styku. Docela často po menstruaci bolí břicho u žen během kojení.

Hormonální poruchy mohou být způsobeny nesprávnou funkcí štítné žlázy, hypofýzy, jater a ledvin, metabolickými problémy, náhlými skoky v tělesné hmotnosti v důsledku nemoci nebo podvýživy a užíváním hormonálních léků.

Některé ženy mohou zapomenout, proč žaludek bolí uprostřed menstruačního cyklu, asi 10–14 dní po jeho začátku. Pokud v této době táhnou dolní část břicha a dolní část zad, pak s vysokou pravděpodobností lze tvrdit, že přišla ovulace. U některých dívek je ovulační fáze zcela asymptomatická, zatímco jiné pociťují okamžik prasknutí folikulu, při kterém bolí dolní část břicha a dolní části zad. Tento proces může být doprovázen uvolňováním malého množství krve..

Vzhledem k tomu, že vajíčko dozrává střídavě v různých vaječnících, lze bolesti pociťovat v různých cyklech buď na levé, nebo na pravé straně. Abyste se ujistili, že bolestivá bolest je způsobena prasknutím folikulu, můžete si koupit v lékárně a provést speciální test na ovulaci.

Pokud menstruace uplynula a dolní část břicha se táhne, nelze vyloučit, že je žena těhotná. To lze potvrdit testem nebo během vyšetření pánve.

V den očekávaného začátku menstruace může u těhotné ženy dojít k průlomovému krvácení, které vypadá jako menstruace, ale není. Jedná se o přímou hrozbu selhání těhotenství, které je způsobeno nedostatkem progesteronu, který udržuje normální tón dělohy. Při nedostatečné produkci progesteronu se děloha začne energicky stahovat, což způsobí oddělení vajíčka. Poté se výsledný hematom vyprázdní a žena si vezme špinění na menstruaci, po kterém zatáhne za břicho. Přítomnost silných tažných bolestí naznačuje hrozbu selhání těhotenství nebo proces spontánního potratu, který již začal.

V boji proti neplodnosti jsou často předepisovány hormonální léky, jejichž hlavní funkcí je zvýšit produkci pohlavních hormonů vaječníky. Vedlejším účinkem této terapie je zvětšení velikosti vaječníků, stejně jako expanze jejich cév, zatímco jejich stěny mokvají, což přispívá k prosakování tekutiny skrz ně do břišní dutiny. Kvůli této tekutině může žaludek po menstruaci bolet, navíc je pozorováno jeho nadýmání a hypertonicita dělohy.

Pokud žena nedávno potratila nebo potratila, pak má bolest po menstruaci v tomto případě posttraumatickou povahu. Nemusíte se jich bát, ale také byste je neměli podceňovat, pokud se kromě bolesti objeví i mazanice, nepříjemný zápach nebo bolest zesílí, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, protože po takových situacích může dojít k vážnému zánětu.

Pokud vaše období uplynula a bolí vás žaludek, je nejčastěji podezření na přítomnost onemocnění reprodukčního systému. Zvažte nejčastější gynekologická onemocnění, kvůli kterým může dolní část břicha táhnout:

 • zánět sliznice vnějších pohlavních orgánů (vulvitida), děložní hrdlo (cervicitida), endometrium (endometritida), vejcovody (salpingitida) nebo vaječníky (ooforitida). Kromě bolesti může teplota stoupat a objevovat se neobvyklý výtok;
 • genitální infekce, včetně pohlavně přenosných nemocí, jsou doprovázeny rozsáhlým zánětem, zjizvením, adhezí a destrukcí tkání;
 • patologická proliferace endometria, stejně jako jeho nedostatečný rozvoj;
 • benigní a maligní formace ve vaječnících a děloze;
 • výhřez dělohy v důsledku natažení svalů a vazů po vícečetných porodech nebo v důsledku přirozeného stárnutí těla.

Pokud máte podezření na některou z výše uvedených nemocí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pouze kompetentní odborník bude schopen provést přesnou diagnostiku, určit příčinu bolesti po kritických dnech a předepsat adekvátní léčbu a v případě potřeby chirurgický zákrok.

Příčinou bolesti v podbřišku po kritických dnech mohou být nemoci, které nemají nic společného s reprodukčním systémem. Pokud se vyskytne problém v urogenitálním systému, například jsou zapálené ledviny nebo močové cesty, mohou se kromě bolesti po menstruaci objevit pocity řezání v pochvě, bolestivé močení a horečka..

Bolest v perineu může být způsobena střevní distenzí způsobenou dysbiózou a plynatostí. Chcete-li vyloučit bolestivost, měli byste určitě zkontrolovat svou stravu a obohatit ji o potraviny bohaté na vlákninu. Bolest může být promítnuta do dolní části břicha s radikulitidou a nataženými vazy a menstruace tuto symptomatologii dále zhoršuje. Také dolní část břicha vpravo může táhnout kvůli apendicitidě..

Pokud kritické dny již skončily a bolest v dolní části břicha po menstruaci nezmizí po dobu 2 nebo více dnů, měli byste určitě jít na schůzku s gynekologem. Kromě toho je nutná lékařská péče, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • tělesná teplota stoupá a několik dní po sobě nezkroutí;
 • výtok, který pokračuje každý měsíc, má nepříjemný zápach, připomínající shnilé maso nebo shnilé ryby;
 • bradavky vylučují bílou nebo čirou kapalinu;
 • pokud se mléčné žlázy zvětší po skončení menstruace;
 • pokud se po porodu objeví silné bolesti v dolní části břicha;
 • pokud dolní část břicha bolí natolik, že se nelze dotknout celého těla.

Pokud po menstruaci táhne dolní část břicha, přesnou příčinu tohoto nepohodlí a vhodnou léčbu může určit pouze ošetřující lékař, ale žena může tento stav zmírnit sama a doma. K tomu musí dodržovat jednoduché pokyny:

 • musíte si obléct teplé ponožky a pokusit se nepřechlazovat nohy;
 • fyzická aktivita by měla být snížena a více času stráveného v horizontální poloze;
 • měli byste často chodit na čerstvý vzduch a získat více pozitivních emocí, zkusit být méně nervózní a vyhnout se stresu;
 • pokud lékař nenalezne patologii, měli byste pít více vody a bylinných čajů, proto jsou vhodné poplatky, které zahrnují heřmánek, meduňku a třezalku tečkovanou. Med a citron dodají čaji další účinek;
 • můžete pít čaj z jahodových listů;
 • Infuze pelyňku pomůže zmírnit bolesti břicha, pro jeho přípravu je třeba nalít čajovou lžičku suché byliny se sklenicí vroucí vody a vypít půl sklenice dvakrát denně.

Jedná se pouze o dočasná opatření, která pomáhají snižovat nepohodlí způsobené bolestmi v podbřišku, pokud se po jejich použití stav nezlepší, měli byste naléhavě vyhledat pomoc od odborníka. Nejprve lékař provede úplné vyšetření, včetně obecných krevních testů, nátěrů na flóru, ultrazvuku pánevních orgánů atd. V závislosti na diagnóze může být léčba protizánětlivá, antibakteriální nebo hormonální terapie nebo chirurgický zákrok. Pokud neexistují žádné patologické příčiny, může lékař doporučit ženě kurzy jógy k posílení a protažení břišních svalů..

Bolest břicha během menstruace je běžná. Pokud to ale neskončí ani po skončení, nemůžete takový stav ignorovat. Možná tento příznak signalizuje, že žena má onemocnění pohlavních orgánů, například zánětlivý proces ve vaječnících. Pokud je bolest břicha po menstruaci doprovázena neobvyklým výtokem, měli byste navštívit gynekologa. Ale nepříjemné pocity mohou hovořit i o dalších zdravotních problémech, jejichž povaha pomůže zjistit komplexní vyšetření..

Obsah:

 • Proč bolí žaludek
  • Hormonální poruchy
  • Ovariální hyperstimulační syndrom
  • Zánětlivé procesy v genitáliích
  • Patologie v děloze
  • Ovariální cysty a nádory
  • Nemoci jiných orgánů
 • Kdy navštívit lékaře

Během menstruace je ženské tělo oslabeno. To je usnadněno ztrátou krve a zvýšenou zranitelností vůči infekci. Často po nich se zhoršují chronické zánětlivé procesy v urogenitálním a trávicím orgánu. V tomto případě je bolest břicha pociťována nejen během menstruace, ale také na jejím konci. Příčiny bolesti mohou být patologie v reprodukčních orgánech, hormonální selhání, následky operace.

Příčinou bolesti v dolní části břicha je zvýšený tón dělohy, napětí jejích svalů. Hypertonicita se často vyskytuje při dočasných nebo trvalých hormonálních poruchách:

 1. Nedostatek progesteronu, který pomáhá uvolnit svaly dělohy a zvyšuje jejich pružnost.
 2. Hyperestrogenismus. Přebytek estrogenu vede k narušení vývoje endometria v děloze, přispívá k výskytu endometriózy a nádorů. Příznaky těchto onemocnění jsou bolesti břicha, bolestivá menstruace.
 3. Přebytek mužských pohlavních hormonů (hyperandrogenismus). Tento stav vede ke zpoždění menstruace, snížení objemu menstruačního toku. Dolní břicho po menstruaci bolí a táhne.
 4. Přebytek prolaktinu (hyperprolaktinemie). Nervový stres, stimulace bradavek během sexu mohou přispět k výskytu dočasné poruchy. Bolest v břiše po menstruaci se často vyskytuje u žen během kojení.

Důvodem hormonálních poruch může být narušení štítné žlázy, hypofýzy, jater, ledvin, užívání hormonálních léků a nesprávný metabolismus, prudká změna tělesné hmotnosti v důsledku onemocnění nebo podvýživy.

Při léčbě neplodnosti se používají léky, které stimulují ovulaci zvýšením produkce estrogenu a progesteronu ve vaječnících. Nežádoucími účinky mohou být zvětšení jejich velikosti, vazodilatace. Stěny se stávají tenčími, díky nimž přes ně prosakuje tekutina, která se hromadí v břišní dutině. To vše vede k tomu, že po menstruaci u ženy bolestivé pocity nezmizí, dochází k nadýmání a zvyšuje se kontraktilita dělohy.

Dodatek: Pokud se bolest v podbřišku objeví 1-2 týdny po menstruaci, znamená to, že došlo k ovulaci, při které praskne folikulární membrána. Žena si může všimnout, že má růžový výtok spolu s bolestmi v břiše..

Bolestivost dolní části břicha je často příznakem zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů:

 • vulvitida (zánět sliznice vnějších pohlavních orgánů);
 • cervicitida (proces v děložním čípku);
 • endometritida (zánět endometria);
 • salpingitida (proces ve vejcovodech);
 • ooforitida (zánět vaječníků).

Zánětlivé procesy se mohou rychle šířit z vnějších pohlavních orgánů do dělohy a vaječníků. Jejich výskyt je usnadněn porušením vaginální mikroflóry, vniknutím bakterií do orgánů během gynekologických zákroků a infekcí různými druhy houbových a genitálních infekcí. Kromě bolesti po menstruaci je v tomto případě hojný výtok, který má žlutozelenou barvu, nepříjemný zápach. Teplota často stoupá. Bolest v břiše se zvyšuje s podchlazením nohou a pánevní oblasti.

Posunutí a poranění dělohy. Bolest nastává po menstruaci s ohnutím děložního čípku, jeho výhřezem a také kvůli porušení tvaru a velikosti orgánu. Adheze a jizvy se tvoří v děložní dutině, pokud byla poraněna během porodu nebo během kyretáže na různá onemocnění. Potrat a potrat mohou ovlivnit stav sliznice.

Instalace nitroděložního tělíska často způsobuje výskyt bolesti, protože dochází k podráždění nervových zakončení, díky čemuž se po menstruaci zvyšuje citlivost na bolest.

Endometrióza Patologická proliferace endometria vede k jeho výstupu mimo děložní dutinu, vniknutí částic na vaječníky, do vazů břišní dutiny, na močový měchýř. Je narušena funkce orgánů, bolest se zvyšuje během menstruace a po ní. Objevují se intermenstruační krvácení.

Příčinou bolesti je protažení stěn rostoucích novotvarů, stlačení dělohy a dalších orgánů břišní dutiny. Kromě toho mohou nastat takové závažné komplikace, jako je zkroucení nohou novotvarů, jejich prasknutí a vniknutí obsahu do břišní dutiny, vnitřní krvácení. Tyto procesy jsou extrémně bolestivé a zpravidla vyžadují urgentní chirurgický zákrok..

Příčiny bolesti břicha po menstruaci mohou být nejen čistě ženská onemocnění, ale také exacerbace apendicitidy, kolitidy a dalších střevních onemocnění, stejně jako genitální tuberkulóza, onemocnění nervového systému.

Pokud bolestivé pocity nezmizí 2-3 dny po skončení období, může to být známka nemoci. Zvláštní pozornost je třeba věnovat následujícím příznakům:

 1. Vzhled krvavého rozmazání nebo jiného výtoku s nepříjemným zápachem, který nezmizí 1-2 dny po menstruaci (charakteristické projevy endometriózy, nádory dělohy).
 2. Bolestivé pocity při dotyku na břicho, výskyt ostré intenzivní bolesti uvnitř břicha (apendicitida, komplikace při tvorbě cyst a nádorů).
 3. Zvýšená tělesná teplota (zánět).
 4. Nevolnost, zvracení, závratě, slabost (anémie způsobená krvácením).
 5. Zvětšení prsou, výtok z bílé bradavky (hormonální poruchy).

Varování: Nepoužívejte samoléčbu bez znalosti příčiny bolesti. Zahřívání břicha a úleva od bolesti nejsou vždy prospěšné. V některých případech by naopak měl být led aplikován na spodní část břicha v případě bolesti (například při krvácení nebo zánětlivých procesech). Užívání anestetika může maskovat projev vážné patologie. V některých případech je nutná urgentní léčba antibiotiky.

Pokud se objeví příznaky, navštivte svého lékaře. Pokud odborník zjistí, že žena je zdravá, pak příčinou vzniku bolestivých pocitů byla možná fyzická přepracování, nervový stres nebo hypotermie. V tomto případě, abyste zmírnili bolest, musíte více odpočívat, být na čerstvém vzduchu, můžete dělat jógu.

Moderní životní podmínky a jejich zrychlený rytmus negativně ovlivňují stav zdraví žen, což se projevuje menstruačními poruchami. Nejčastěji jsou tyto poruchy napravovány hormonální terapií, pokud však nemluvíme o systematických a vážných problémech, uchýlí se nežnější pohlaví k tradiční medicíně.