Ocasní kost bolí před menstruací

Mnoho žen si velmi často stěžuje, že jim bolí ocasní kost před menstruací. Otázka, zda je výskyt těchto bolestí spojen s měsíčním cyklem, zajímá mnoho lidí. Bolest kostrče není běžným jevem. Důvody, proč bolí kost před menstruací, jsou často spojeny se stavem dělohy.

Tento příznak se může objevit až pět dní před nástupem menstruace. Charakteristickým rysem bolesti je to, že při předklonu se výrazně zvyšuje. Bolest v kostrči během menstruace se táhne a bolí v přírodě. Podle statistik musí mnoho lidí snášet bolesti zad. Bolesti, které se objevují pět dní před menstruací, však nemají nic společného s páteří..

Příčiny

S traumatem ocasní kosti se může objevit bolest, ale je konstantní a není spojena s žádným konkrétním časovým obdobím. Všechny bolesti v kostrči, které nejsou spojeny s páteří, se obvykle dělí do dvou skupin. Do první skupiny patří bolest kostrče spojená se změnami dělohy.

Bolest v kostrci se může objevit v důsledku kontrakce svalů tohoto orgánu. Stejné bolesti se objevují u ženy, jejíž děloha se zvětšila. Během menstruace je děloha nucena silně se stahovat, protože musí být odstraněna z její dutiny roztržená vrstva sliznice.

Kvůli těmto svalovým kontrakcím bolí ocasní kost. Nebude to bolet samotná kostra, bolí to děloha, ale kost bude mít bolest. U některých žen může nastat bolest v ocasní kosti kvůli anatomickým rysům struktury těla. U takových žen je děloha trochu blíže k ocasní kosti, než by měla být, takže jakékoli změny v děloze způsobují bolest v oblasti ocasu..

Bolest v kostrci je způsobena silným stažením dělohy. Takové lokalizační anomálie jsou programovány na genetické úrovni a někdy je lze zdědit od matky k dceři..

Během menstruace se zvyšuje tón svalů dělohy, takže žena má pocity, které tam po zbytek měsíce nejsou. Pokud má žena spirálu, mohou se takové bolesti výrazně zvýšit.

Děloha se může zvětšovat kvůli přítomnosti spirály. Hormonální změny v těle mohou také způsobit bolest v ocasní kosti. Velké uvolňování hormonů do krve může vést ke zvýšeným kontrakcím dělohy, které jsou doprovázeny bolestmi v ocasu.

Hormon prostaglandin může způsobit silné kontrakce dělohy. Bolest v kostrči během menstruace má jednodušší vysvětlení, které není spojeno s anomáliemi v umístění dělohy. Většina žen má vysoký práh bolesti, takže mnoho bolestí, včetně těch, které souvisejí s nástupem menstruace, zůstává bez povšimnutí. A pouze u malé části žen, které mají nízký práh bolesti, se tyto nepříjemné pocity promítají do bolesti v ocasu před menstruací..

Během těhotenství

Druhá skupina zahrnuje bolest v kostrči způsobenou nástupem těhotenství. Takové stavy, kdy bolí kostní kost během těhotenství, jsou považovány za normální a u lékařů nevyvolávají poplach..

Během těhotenství dítěte dochází v těle k hormonálním změnám, které nepřímo způsobují bolest v ocasu. S růstem plodu se nepříjemné pocity stávají intenzivnějšími. Když dítě roste, začíná tlačit na pánevní oblast a vyvolává různé bolesti, včetně kostrče.

Během porodu často dochází k poškození vazů křížové kosti. Po dlouhou dobu může toto zranění zůstat skryté a odhalit se až během druhého těhotenství. Podobné zranění křížové kosti se nazývá kokcygodynie..

Bolest v oblasti kostrče se u této patologie projeví až ve druhé polovině těhotenství, kdy plod již poměrně výrazně narostl a bude potřebovat více prostoru v oblasti pánve. Zbavit se nepohodlí v oblasti kostrče je docela jednoduché..

Je nutné zakoupit obvaz pro těhotné ženy, který převezme část zátěže spojené s porodem dítěte. Růst benigního nebo rakovinového nádoru v děloze může způsobit nepohodlí v oblasti ocasní kosti. Podobné bolesti se objevují, pokud je velikost nádoru již poměrně velká, a proto se také zvětšila velikost dělohy.

Páteř

Mnoho žen dělá stejnou chybu. Stanoví si diagnózu sami, řídí se pouze svými pocity. Mezitím může být bolest v kostrči spojena s příčinami, které zdaleka nesouvisejí s reprodukčním systémem. Jejich vzhled v období před menstruací nebo během menstruace může být jednoduchá náhoda v čase.

Za výskyt bolestivých pocitů v sakrální oblasti může být cysta kokyxu. Tato patologie je vrozená a lze ji detekovat již v dospělosti. Tato patologie převažuje u mužů, ale ve vzácných případech může u ženy růst cysta kostrče..

Podstata probíhajících změn spočívá ve skutečnosti, že mezi hýžděmi na úrovni kostrče pod kůží je vytvořena malá dutina buněk epitelu. Tato dutina je zdrojem bolesti v oblasti kostrče. Vzhledem k tomu, že tato patologie je u žen poměrně vzácná, není okamžitě detekována. A všechny bolesti, které vznikají v oblasti kostrče, jsou spojeny s menstruací blízkou v čase.

Dalším důvodem vzniku bolesti v sakrální oblasti může být mylně spojena s dělohou a jejími změnami. Infekční procesy v křížové kosti jsou vždy spojeny s bolestmi velmi podobnými bolestem z dělohy.

Mezi tato onemocnění patří tuberkulóza křížové páteře. Stafylokoková infekce páteře bude také doprovázena bolestí v kostrči. Bolest v tomto případě bude ostrá..

Zánět postihující urogenitální systém, totéž lze diagnostikovat bolestí v kostrči. Zánět tkání dělohy může být doprovázen adhezivním onemocněním. Tyto adheze způsobují bolest v oblasti křížové kosti. Ještě méně často dochází k bolesti v kostrči, která není spojena s dělohou, v důsledku tromboflebitidy pánevních žil. V tomto případě jsou zdrojem bolesti četné krevní sraženiny, které tlačí na stěny cév..

Kupodivu může být bolest v kostrči spojena s abnormalitami štítné žlázy. Hormonální poruchy spojené s touto žlázou jsou doprovázeny kromě bolesti v křížové kosti také obecnými poruchami spojenými s nespavostí, úzkostí, podrážděností a rychlou únavou. V takovém případě již není tak těžké najít příčinu opakující se bolesti v ocasu..

Diagnostika

Ukazuje se, že bolest v oblasti kostrče může mít velmi odlišnou povahu a může se objevit z různých důvodů. Situaci může porozumět pouze ošetřující lékař. Nemá cenu léčit nemoc sami, což nakonec nemusí být..

Tělo může být vážně poškozeno užíváním drog nesprávné skupiny. Nemoc, která je ve skutečnosti zdrojem problému, se stále vyvíjí. Pokud tedy žena věří, že bolest v kostrči je spojena s menstruací, měla by se poradit s gynekologem.

Pro lékaře bude obtížné zjistit skutečnou příčinu bolesti v ocasní kosti pouze na základě popisu pocitů, které zažila žena. Lze zkoumat trochu světla o procesech probíhajících v těle.

Je velmi důležité stanovit okamžik nástupu bolesti. Nepříjemné pocity v oblasti kostrče lze zhoršit tím, že stojíte, sedíte nebo se pohybujete. Směr hledání bude do určité míry záviset na těchto příznacích. Lékaři také v tomto případě věnují pozornost trvání bolesti, době jejího výskytu a ukončení. Pravidelnost výskytu bolesti je také důležitá..

Vyšetření a výslech ženy mohou pomoci při stanovení diagnózy, ale pouze předběžné. Chcete-li to potvrdit, budete muset složit obecnou analýzu moči a krve, krevní test na hormony, analýzu přítomnosti infekčních procesů v těle. Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů pomůže identifikovat abnormality v anatomickém umístění dělohy.

Léčba

Po stanovení přesné diagnózy je předepsána potřebná léčba. Léčebný režim závisí na existujících příznacích a nejčastěji se provádí konzervativně. Bolest v ocasu způsobená přístupem menstruace může být významně zmírněna nebo zcela odstraněna malou sadou cvičení.

Dokončení jim zabere jen velmi málo času. Žena by měla ležet na podlaze, na zádech a dát si ruce, dlaně dolů, pod hýždě. V tomto případě musí být nohy pomalu zvednuty a potom stejně hladce spuštěny. Během menstruace, kdy bolí ocasní kost, obvykle stačí deset opakování cvičení, aby se odstranily nepříjemné pocity. Účinný lék na bolest, možná masáž.

Pokud je bolest velmi silná a vytváří značné nepohodlí, může lékař doporučit ženě léky proti bolesti, spazmolytika. Takové léky pomáhají zmírnit příznaky, ale neodstraňují příčinu bolesti..

Příčiny bolesti v ocasní kosti a její léčba

Ocasní kost je dolní páteř, která je tvořena 4–5 nerozvinutými tavenými obratli. V dávné minulosti byly tyto obratle oporou ocasu u našich předků a nyní je ocasní kost považována za primitivní (zbytečný) orgán. Navzdory tomu však tento orgán plní řadu důležitých funkcí..

K ocasní kosti je připojeno mnoho svalů, vazů a šlach, které tvoří pánevní dno a podporují vnitřní orgány. Kromě toho je vsedě veškerá lidská váha rozložena pouze na ocasní kost a sedací kosti. V případě zranění a různých druhů nemocí může ocasní kost způsobit vážnou bolest a způsobit člověku velké nepohodlí, při kterém nelze normálně sedět, chodit a dokonce ani spát.

Někdy pacient nedokáže přesně určit lokalizaci bolesti a stěžuje si na lékaře o bolesti v oblasti kostrče. Tato bolest se nazývá anorektální a samotná bolest kostrče se nazývá kokcygodynie. Lékař musí určit, co způsobilo bolest v kostrči - jeho zranění nebo problémy vycházející z jiných orgánů (pánevní kosti, střeva, genitálie), které způsobily ocas. Na tom bude záviset léčba..

Bolest v kostrči je obecně poměrně vzácný jev a zabírá pouze jedno procento všech onemocnění souvisejících s páteří. Bolestivé pocity často samy odezní, ale někdy mohou naznačovat vážné problémy v těle. Proto v případě bolesti v kostech musíte co nejdříve konzultovat terapeuta, neurologa a ortopedického traumatologa..

Příčiny bolesti v ocasní kosti

Proč může bolet ocasní kost? Bez konzultace s lékařem a vyšetření je téměř nemožné určit příčinu bolesti v kostech. Malátnost se může objevit náhle a na chvíli také náhle zmizí. V některých případech mohou bolestivé pocity v kostrči pacienta obtěžovat po celá léta a nakonec se stanou běžným jevem, který člověka vyčerpá a naruší jeho životní styl..

Bolest se také liší podle typu projevu. Bolest v kostrči může být akutní, bodavá nebo bolavá, přímo v kostrči nebo v zádech, dolní části zad, dolní části břicha, hýždí nebo perineu. Někteří pacienti také zaznamenávají pocit pálení v kostrči, pocit těžkosti a nepohodlí..

Stává se, že bolest v kostrči je trvalá nebo se objevuje neočekávaně, bez zjevného důvodu se zvyšuje nebo snižuje, může se zhoršovat při chůzi, defekaci, namáhání břišních svalů, sedění, vstávání nebo přitlačování na kostrč. A tuto bolest není občas možné spojit s žádnými doprovodnými chorobami. Pojďme se tedy blíže podívat na nejčastější příčiny bolesti v oblasti ocasních kostí..

1. Trauma

Jednou z nejčastějších příčin bolesti v ocasu je trauma. Ve skutečnosti není tak těžké získat zranění ocasní kosti - stačí neúspěšně spadnout do sedu, dostat silný úder do bederní oblasti nebo dislokaci obratlů během porodu / Ale bez ohledu na typ poranění, ať už jde o zlomeninu, dislokaci, modřinu nebo posunutí obratlů, bolest při traumatu kostrč je nejčastěji ostrá, ostrá nebo bodná.

Lokalizace bolesti v tomto případě může být v jedné oblasti dolní části zad (v ocasní kosti, nad nebo pod ní) nebo se šíří po celé dolní části zad. U takových zranění se často stává, že bolestivost ocasní kosti může zmizet tak náhle, jak se objevila, a po nějaké době se vrátit, takže někdy není možné spojit stížnosti a výsledné zranění.

2. Coccyxová cysta (pilonidální cysta)

Epiteliální kokcygeální kanál je proces, který začíná ve vlasovém folikulu zad v oblasti kostrče. Vlasy, které narostly do kůže, vytvářejí průchod pro vstup bakterií, což má za následek cysty, které praskají hnisem přes píštěle. Předpokládá se, že toto onemocnění má genetickou predispozici.

Špatná hygiena, nadměrný růst vlasů, obezita a sedavý životní styl jsou dalšími spouštěči. Příznaky cysty kostrče jsou bolestivost v oblasti kostrče, někdy velmi závažná, zarudnutí a otok kůže v místě zánětu, někdy zvýšená tělesná teplota. Hlavní léčba je chirurgická excize. Ale tato nemoc má bohužel často tendenci se opakovat..

3. Nemoci lumbosakrální páteře

Naše páteř v bederní oblasti prochází velmi těžkými břemeny, takže všichni lidé starší 40-45 let mají často nějaké problémy se zády. Jedná se hlavně o intervertebrální kýly, osteochondrózu, nejrůznější zakřivení, posunutí a sevření obratlů, projevující se bolestí v bederní páteři.

Bolestivé pocity v kostrči jsou možné i při problémech s nervovými zakončeními pánve a svalů. S jejich křečemi dochází k poměrně intenzivní bolesti, někdy doprovázené pálením a brněním.

4. Hemoroidy

Hemoroidy jsou zvětšení žil v dolním konečníku a tvoří uzly, které čas od času krvácejí. Toto onemocnění se vyskytuje u mužů i žen. Predisponujícími faktory pro jeho výskyt jsou: chronická zácpa nebo průjem, těhotenství, sedavé zaměstnání, sedavý životní styl atd..

Hlavní stížností na hemoroidy je krvácení z konečníku, svědění, bolest při stolici. Silná bolest v hemoroidech je spojena s trombózou žil hemoroidů. Stává se, že prolapsovaný a sevřený žilní uzlík se ucpe krví a odumře, což způsobí těžké krvácení. Proto se silnou bolestí ocasu a konečníku, doprovázenou velkou ztrátou krve, měli byste okamžitě konzultovat s lékařem.

Pacienti s hemoroidy mají často také anální trhliny. Způsobují také nepříjemnou bolest, krvácení, zejména po vyprázdnění. Proto v případě bolesti v ocasní kosti a konečníku stojí za to navštívit proktologa k vyšetření, rektoskopii a konzultaci..

5. Nádory sakrokokcygeální oblasti

Teratomy se nejčastěji tvoří v kostrči a křížové kosti - nádory ze zárodečných buněk. Jsou převážně benigního původu, ale při infikování nebo začátku maligního procesu se u pacienta mohou objevit velmi nepříjemné příznaky: otoky, hypertenze, bolest a pocit cizího tělesa v oblasti ocasu.

Metastázy nádorů z jiných orgánů (střeva, močový měchýř, vaječníky, endometrium, děložní čípek) často spadají do ocasní kosti. Bolest v onkologii hlodá, nanejvýš trápí v noci a je špatně potlačována nesteroidními protizánětlivými léky, pacient hubne, trpí neustálou nízkou tělesnou teplotou.

Při poškození střeva se začíná rušit krvácení z konečníku. Bolest je obvykle nalevo od kostrče, bez ohledu na změnu polohy. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

6. Endometrióza

Endometrióza je invaze endometriální tkáně mimo dělohu do dalších blízkých orgánů. Každý měsíc během kritických dnů začíná endometrium odmítat a opouštět vagínu v podobě menstruace. Buňky endometria uvězněné v jiných orgánech také menstruují, což způsobuje bolestivé pocity.

Bolest v kostrči u žen nastává, pokud se ložiska endometriózy objevila v oblasti uterosakrálních vazů, zadní stěny dělohy a konečníku. Bolesti se v zásadě obtěžují několik dní před, během a bezprostředně po menstruaci, po jejím skončení oslabují. Bolest v ocasní kosti, vyzařující do konečníku, je také charakteristická pro zánětlivý proces v děložních přídavcích.

7. Syndrom svalu piriformis

Tento syndrom se nazývá bolestivé pocity v oblasti ischiatického nervu, které vznikají křečemi v oblasti svalu piriformis. Piriformisův syndrom se objevuje v důsledku traumatu, nadměrné fyzické námahy, zakřivení páteře a v souvislosti s anatomickým rysem svalu.

Spasovaný sval stlačuje nerv, který se nakonec zapálí. Současně pacient pocítí pálivou nebo bolestivou bolest v noze. Bolest se soustředí uprostřed hýždí, bolest se šíří po noze, do rozkroku a ocasu. Tato diagnóza je extrémně vzácná. Můžete to zkontrolovat provedením blokády novokainu v oblasti svalu piriformis. Pokud bolest zmizí, příčinou je zánět sedacího nervu..

8. Nemoci lumbosakrální páteře

Páteř v bederní oblasti prochází obrovským stresem, proto téměř všichni lidé nad 40 let mají v tomto oddělení alespoň osteochondrózu. Kromě toho jsou herniované disky, spondylolistéza a různé stupně zakřivení běžnými diagnózami. Pokud jsou do procesu zapojeny nervové kořeny, dochází k takzvanému radikulárnímu syndromu: bolest v noze, častěji v oblasti dolní končetiny, periodická bolest v dolní části zad a kokyxu, nepohodlí se šíří do třísel a konečníku souběžně s bolestí, může dojít k brnění a pálení

9. Idiopatická bolest

Pravá kokcygodynie se velmi často projevuje jako bolest bez prokázané příčiny. Taková bolest pak najednou vznikne, pak sama zmizí, někdy naberá chronický průběh. Pacientům trpícím nepochopitelnými pocity bolesti v kostrči a zádech se doporučuje podstoupit preventivní fyzioterapii a odstranit akutní proces anestetiky.

Popis bolesti v ocasu u různých onemocnění

Bolest v kostrči po poranění

Trauma obvykle způsobuje ostrou, ostrou a silnou bolest v oblasti ocasních kostí. V zásadě se tento druh bolesti vyskytuje u paroxysmů, ale může také pacienta neustále trápit, zhoršovat při chůzi nebo vsedě. Diagnózu komplikuje skutečnost, že bolest v kostrči po poranění se může objevit po dlouhé době, kdy pacient již na svůj problém zapomněl..

Bolest kostrče, když vstanete

Vzhled bolesti v ocasu při vstávání je pro trauma neobvyklý. Obvykle je taková bolest spojena s tvorbou adhezivního procesu v malé pánvi nebo s pooperačními jizvami v perineu..

Bolest v oblasti ocasu při sezení

Bolest v končetině při sezení je důsledkem zvyku sedět na čalouněném nábytku. Zároveň je ocasní kost ve špatné poloze a v cévách, které ji zásobují krví, se vytváří ucpání. To zase vyvolává usazování solí v obratlích kostrče a výskyt bolesti.

Bolest v kostrči při sezení je charakteristická i pro sportovce (cyklisty a jezdecké sporty). V tomto případě je příčinou bolesti mikrotrauma ze sportu. Další podobná bolest se objevuje u žen po porodu, během nichž kostrč prošla deformací (silné prodloužení meziobratlových kloubů). A konečně poslední příčinou bolesti v kostrči při sezení je kokcygeální cysta..

Bolest v kostrči při ohýbání

Pokud máte obavy z bolesti v ocasu při ohýbání, je to pravděpodobně výsledek chronického zánětlivého procesu v malé pánvi (děloha a přídavky dělohy, močový měchýř, střeva). Také ocas bolí při ohýbání, pokud má pacient onemocnění jako endometritida, kolitida, střevní dysbióza, cystitida, adnexitida, sigmoiditida.

Kreslení a bolestivá bolest v ocasu

Tahání bolesti v kostrči je charakteristické pro zánět vnitřních pohlavních orgánů: vaječníky a děložní přívěsky u žen a prostatitida a adenom prostaty u mužů. Bolest v kostrči také působí jako sekundární příznak osteochondrózy lumbosakrální páteře. Někdy se tato bolest vyskytuje při dlouhodobém sezení na toaletě kvůli časté zácpě a hemoroidům.

Bolest pod kostrou

Po poranění (modřiny, subluxace, posunutí), ke kterému došlo před několika lety, může bolet pod kostrou. Tento druh bolesti se vyskytuje u onemocnění konečníku, vaginálního prolapsu, přítomnosti pooperačních jizev v konečníku.

Bolest nad kostrou

Bolestivé pocity nad kostrčíkem jsou charakteristické pro neuralgii (zánět nervů lumbosakrální páteře).

Bolest vyzařující do ocasní kosti

Bolest, která se dostává do ocasní kosti, se vyskytuje u onemocnění, jako je osteochondróza, hemoroidy, cysty páteře, záněty kyčelních kloubů a konečníku. Adhezní proces v pánevních orgánech může také způsobit takovou bolest..

Bolest v kostrči, křížové kosti a dolní části zad

S cystami páteře, osteochondrózou lumbosakrální oblasti je pacient mučen bolestí jak v ocasní kosti, tak v dolní části zad a křížové kosti. Stejný obrázek je typický pro narušení nervových zakončení v lumbosakrální páteři. Když je sevřený ischiatický nerv, bolest hoří a je ostrá v samotné kostrči nebo těsně nad ní. Bolest v dolní části zad a ocasu není také neobvyklá u onemocnění konečníku..

Bolest v kostrči během menstruace

Pokud se žena obává bolesti v ocasu během menstruace, může to znamenat takové nepříjemné onemocnění, jako je endometrióza. Pacient by měl být také vyšetřen gynekologem na zánětlivé procesy v malé pánvi a až po vyloučení možných gynekologických problémů kontaktujte neurologa.

Bolest v kostrči během těhotenství a po porodu

Bolestivé pocity v kostrči během těhotenství jsou běžným jevem. Příčinou bolesti v kostrči během těhotenství může být celá řada problémů: nedostatek vápníku v těle, trauma kostrče v minulosti, fyziologické změny v těle v důsledku zajímavé polohy (deformace kostí). Plod, který roste v děloze, začíná mačkat sousední orgány a naklánět ocas zpět, což je velmi bolestivé.

Ocas také bolí během těhotenství kvůli nesprávné poloze plodu nebo jeho velmi velké velikosti. Pokud se pacient obává bolesti v ocasu po porodu, naznačuje to, že žena utrpěla porodní poranění: obtížný porod by mohl vyvolat krvácení v měkkých tkáních obklopujících ocas, což způsobilo bolest. Nadměrné prodloužení ocasní kosti je také běžné během porodu. Když plod prochází porodním kanálem, konec ocasní kosti může jít nad jeho možnosti a způsobit bolest při sezení a vstávání.

Diagnóza bolesti ocasních kostí

Jaké vyšetření je nutné pro bolest v kostrči?

Pro účinnou léčbu bolesti v ocasu je nutné správně diagnostikovat a identifikovat příčinu nepříjemných pocitů. Pacient s podobnými příznaky bude muset navštívit lékaře několika specializací a podstoupit komplexní vyšetření.

V závislosti na příčině výskytu mohou následující specialisté pomoci odstranit bolestivost ocasní kosti: chirurg, neurolog, gynekolog, proktolog, chiropraktik, osteopat. Pacient bude muset podrobně informovat lékaře o lokalizaci bolesti, její povaze, aby objasnil, zda v minulosti došlo k poranění nebo operaci v malé pánvi..

Nejúčinnější metody pro diagnostiku bolesti kostrče jsou:

Palpace

K určení přesného zdroje bolesti kostrče je nejprve palpována problémová oblast. Při vyšetření rukama může tlak na ocasní kost způsobit výskyt nebo zesílení bolestivých pocitů. Bolest lze vyvolat také dotykem asi 5 cm kolem ocasní kosti.

Informativní metodou je palpace oblasti kostrče přes konečník. To posoudí pohyblivost obratlů a vylučuje nádory v konečníku a pochvě. V případě potřeby je také předepsána rektoskopie, sfinkterometrie, balonografie..

Externí palpace k vyloučení cyst a jiných formací v oblasti kostrče provádí chirurg. Pro interní vyšetření análních trhlin, hemoroidů a rektálních hmot byste měli navštívit proktologa. Gynekolog vyšetřuje ženu na zánětlivá onemocnění v malé pánvi a vyloučení nádorových formací.

rentgen

Z instrumentálních metod pro studium bolesti v oblasti kostrče je radiografie považována za nejinformativnější. Pomocí rentgenového vyšetření sakrokokcygeální oblasti je možné identifikovat poranění, která vedla k syndromu bolesti, posunutí obratlů, určení přítomnosti kýly.

Chcete-li dosáhnout přesnějšího výsledku, musíte před zahájením procedury dodržovat dietu a udělat čisticí klystýr. Ale kvůli strukturálním vlastnostem ocasu konkrétní osoby, které nejsou spojeny s výskytem bolesti, někdy výsledek rentgenové studie nepřináší žádné výsledky.

Magnetická rezonance a počítačová tomografie, ultrazvuk

Hlavním úkolem při provádění magnetické rezonance a počítačové tomografie lumbosakrální oblasti je vyloučení patologie páteře v oblasti kostrče. Tyto studie také pomohou určit přítomnost zánětu a otoků tkání obklopujících ocasní kost, nádorů a onemocnění pohlavních orgánů, orgánů močového systému a břišní dutiny, které mohou vést k bolesti v ocasu..

Z hlediska diagnostického významu jsou ultrazvuk, MRI a CT horší než rentgenové vyšetření. Pokud existuje podezření na metastázy, lékaři navíc předepisují kostní scintigrafii - jedná se o postup zavádění radioaktivních izotopů do lidského těla pro další registraci jejich záření.

Stává se však také, že i po provedení veškerého nezbytného výzkumu a po vyloučení možných neurologických, proktologických, urologických a gynekologických onemocnění není možné zjistit příčinu bolesti v ocasu. Poté je pacientovi diagnostikován syndrom bolesti anococcygeal..

Metody léčby bolesti kostrče

Bolestivé pocity v kostrči dávají člověku velké nepohodlí. Bolest často způsobuje znatelné omezení pohyblivosti člověka a brání mu v provádění obvyklých činností, čímž snižuje kvalitu života. Ve většině případů lze bolest kostrče zvládnout bez chirurgického zákroku. Chcete-li to provést, musíte správně zjistit příčinu nepohodlí..

V závislosti na pacientově anamnéze, komorbiditách a potížích provádí komplexní vyšetření různí odborníci. Léčba je obvykle konzervativní. Pacient potřebuje odpočinek, se silnou bolestí - anestezie, metody zaměřené na obnovení krevního oběhu v kostrči a samozřejmě léčba doprovodných onemocnění (záněty v genitáliích, dysbióza, hemoroidy, osteochondróza atd.).

U zánětlivých onemocnění jsou předepisována antibiotika a imunomodulátory, zlomeniny a dislokace kostrče vyžadují rutinní sledování, někdy redukci nebo chirurgický zákrok. Nádory se podrobují chirurgickému odstranění a v případě maligního průběhu chemoterapie.

U skutečné kokcygodynie zahrnuje standardní soubor opatření ke zmírnění příznaků:

- masáže a manuální terapie

- fyzioterapie a fyzioterapeutická cvičení

Všechna tato opatření pomáhají zlepšit krevní oběh v oblasti kostrče, zmírňují svalové křeče a zmírňují bolest. Pacient je schopen zcela nebo částečně obnovit rozsah pohybu ocasní kosti.

První pomoc doma na bolest kostrče

Stejně jako příčiny vzhledu vyžadují bolestivé pocity v ocasní kosti celou řadu ošetření. Pokud máte bolesti v oblasti kostrče a nemůžete se v blízké budoucnosti dostat k lékaři, můžete přijmout nezávislá opatření, kterými můžete svůj stav zmírnit. Stojí za to začít s lékem proti bolesti. V tomto ohledu jsou obzvláště populární svíčky a mikroklystry, nesteroidní protizánětlivé léky..

Komprese s tinkturou kozlíku nebo jódovým pletivem pomůže zmírnit bolest a zmírnit zánět. V případě silné bolesti se snažte být méně vsedě, proveďte jednoduchá cvičení na páteř a požádejte někoho blízkého, aby vás masíroval v oblasti kostrče. Nezhoršujte proktologické problémy. Získejte více odpočinku. Nyní se podívejme blíže na všechny metody zaměřené na zmírnění bolesti v oblasti kostrče..

Anestézie

Při mírné bolesti kostrče lékař obvykle předepisuje nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, nimesulid, ketoprofen, diklofenak. Všechny tyto léky mají podobný účinek a jejich hlavním vedlejším účinkem je riziko žaludečních vředů. Proto se doporučuje používat je maximálně 3–5 dní bez překročení uvedené dávky..

Pokud má pacient silnou bolest, může mu být předepsána blokáda novokainu v oblasti ocasních kostí, když je lék injikován přímo kolem bolestivé oblasti. Podobně se pro tento postup používá hydrokortizon, lidokain, kenalog a další léky. Blokády pomohou zmírnit křeče tkání obklopujících kostrč a někdy vedou k úplnému uzdravení..

Projímadla

Chodit na záchod s bolestmi v kostech je docela bolestivé, protože napínání břišních svalů vede ke zvýšené bolesti. Strach z defekace vyvolává psychickou zácpu. Výsledkem je, že pacient je k usnadnění procesu nucen používat projímadla. Je lepší používat bylinné přípravky a čípky.

Fyzioterapie

Jakýkoli fyzický účinek na bolest v kostrči je předepsán až po vyloučení zánětlivého procesu. Z metod fyzioterapeutické léčby bolestivých pocitů v oblasti kostrče se používají: ultrazvuková léčba, rektální darsonvalizace, UHF, laserová terapie, ozokerit, diadynamické proudy, terapeutické bahno, elektroterapie, parafinové aplikace.

Fyzioterapie je obzvláště užitečná pro pacienty trpící chronickou bolestí v oblasti kostrče, u kterých se svalový křeč kolem kostrče stává překážkou uzdravení. V tomto případě je navíc indikována masáž.

Masáže, manuální terapie, akupunktura

Bolest v kostrči lze velmi zmírnit masáží svalů pánevního dna (jsou-li spasmodické) a masáží konečníků prsty. Ruční terapie, kterou provádí kompetentní a zkušený odborník, pomáhá zlepšit krevní oběh v kostrči, eliminovat stagnující procesy v malé pánvi a dolní části zad, zmírnit křeče a obnovit motorickou aktivitu kostrče a vrátit pacientovi radost z plného života..

Akupunktura je také často předepsána jako pomocná metoda k úlevě od bolesti v kostrči. Samozřejmě v této věci je velmi důležité vyhledat kompetentního lékaře. Správná volba biologicky aktivních bodů během akupunktury vám pomůže úplně zmírnit bolest.

Fyzioterapie

Fyzická aktivita pro lidi s bolestmi v kostech je nejen možná, ale také nezbytná. Je pravda, že stejně s určitými omezeními. Je nutné vyloučit namáhání břišních svalů, běh, jakékoli náhlé pohyby, trhání a skákání. Pro dosažení dobrého účinku se doporučuje pomalu provádět sadu speciálních cviků dvakrát denně..

Gymnastika pro bolest v ocasní kosti by měla zahrnovat následující cvičení:

1. Ležíte na zádech na pevném povrchu, ohněte kolena a roztáhněte je od sebe. Položte dlaně na vnitřní strany kolenních kloubů. Spojte kolena rukama. Opakujte 8-10krát.

2. Ve stejné výchozí poloze upněte míč mezi kolena. Položte ruce dlaněmi dolů na břicho. Mačkejte míč na kolena po dobu 5 sekund, abyste zabránili tomu, aby vaše břicho vyčnívalo rukama. Opakujte 5-7krát s přestávkou na odpočinek..

3. Výchozí pozice - ležící na zádech. Upněte míč mezi nohy nohou ve vzpřímené poloze. Působením síly stlačte míč nohama po dobu 5 sekund. Opakujte 5-7krát.

4. Ležíte na zádech, roztáhněte nohy, ohnuté v kolenou, do stran, na několik sekund zvedněte pánev a napněte hýždě. Opakujte až 7krát.

Speciální polštáře

V mnoha lékárnách a ortopedických salonech si můžete zakoupit speciální polštář ve tvaru koblihy nebo klínu, pomocí kterého ulehčíte oblasti kostrče. Podstatou těchto polštářů je nedostatečný kontakt kostrče s tvrdým povrchem. Polštáře mohou také pomoci zabránit opakování nemoci..

Lidové léky na bolesti ocasních kostí

Pro bolestivé pocity v oblasti ocasní kosti se používají následující lidové léky:

1. Lisujte tinkturou kozlíku lékařského

Navlhčete malý kousek jakéhokoli bavlněného hadříku tinkturou kozlíku lékařského a přiložte na bolavé místo. Horní část zakryjte plastovým sáčkem a položte teplou vrstvu (například šátek). Výsledný obklad zafixujte lepicí omítkou a nechte působit přes noc.

2. Jedlový olej

Několikrát denně vtírejte jedle do oblasti ocasních kostí. Pomáhá snižovat bolest a zmírňovat záněty.

Několikrát týdně v noci namažte předehřátou oblast kostrče tinkturou jódu a poté zabalte. Postup můžete opakovat po dobu 1–2 měsíců..

4. Modrý jíl

Modrý jílový obklad pomůže zmírnit bolest kostrče. Za tímto účelem přidejte lžičku jablečného octa do 500 g jílu a důkladně promíchejte. Naneste vrstvu směsi na bolavé místo, přikryjte plastovým sáčkem, nahoře položte teplý šátek nebo kapesník a nechte přes noc.

Kroužkový magnet se musí několikrát denně pohybovat ve směru hodinových ručiček v bederní oblasti po dobu 15–25 minut.

Jak zmírnit bolest kostrče během těhotenství

Lékaři bohužel nemohou poskytnout prakticky žádnou pomoc v případě bolesti v kostrči u těhotných žen. Koneckonců, všechny protizánětlivé léky a léky proti bolesti jsou zakázány těhotným ženám, rentgenové záření a MRI jsou kontraindikovány, takže těhotné ženy často mohou jen vydržet bolest a pokusit se ji ulehčit samy a pod ocasní kost umístit měkký polštář.

Odstranění kostrče

Operativní řešení problému bolestivých pocitů v oblasti kostrče se provádí ve velmi vzácných případech. Extirpace kostrče (kokcygektomie) je indikována při absenci účinku konzervativní léčby, nesnesitelné bolesti a přítomnosti patologické pohyblivosti kostrče u pacienta (obvykle nejsou v kostrči prakticky žádné pohyby). Faktem je, že vždy existuje riziko pooperačních komplikací spojených s infekcí, a proto je odstranění ocasní kosti extrémním opatřením..

Proč před nebo během menstruace může bolet kostrč, křížová kost nebo dolní část zad?

Ženy si stěžují na bolesti v kostech čtyřikrát častěji než muži. To je způsobeno speciální strukturou ženské pánve. Tato bolest se obvykle vyskytuje v důsledku úrazu nebo po nemoci. U žen se mohou objevit nepohodlí před menstruací v důsledku přirozených procesů v těle..

U některých žen se nepříjemné pocity před a během menstruace objevují v dolní části břicha, zatímco jiné mají bolesti v křížové kosti a táhnou dolní část zad. Pokud se takové mírné bolesti staly pro ženu přirozeným společníkem menstruace, nebojte se. Další věc je, když je bolest akutní a objeví se bez ohledu na cyklus..

Hormonální změny a bolesti dolní části zad

Nejčastěji křížová bolí před nástupem menstruace. Nepohodlí nastává v důsledku skutečnosti, že děloha umístěná v malé pánvi se stahuje pod vlivem hormonů. Většinu času odpočívá. V procesu intenzivního oddělení endometria ovlivňují kontrakční stěny dělohy nervová zakončení, což způsobuje bolest.

Menstruační cyklus je rozdělen do několika fází. Nejprve ženské tělo produkuje estrogen. Po ovulaci a tvorbě žlutého tělíska se zvyšuje produkce progesteronu. Pokud nedojde k těhotenství, jeho hladina klesá.

Příčiny bolesti spojené s reprodukčním systémem

Někdy se neočekávaně objeví ostrá bolest v křížové kosti, která nutí ženu přemýšlet o příčinách nepohodlí. Silná bolest může naznačovat mimoděložní těhotenství nebo hrozbu potratu.

Na pozadí syndromu silné bolesti chybí menstruace nebo neobvyklý vaginální výtok - příliš vzácný, rozmazaný. Ocas a dolní část zad mohou také bolet během těhotenství nebo během menstruace s abnormálním ohybem dělohy.

Novotvary jiné povahy

Pokud z nějakého důvodu dojde k poruše v reprodukčním systému, mohou se v tkáních pohlavních orgánů tvořit novotvary, například:

 • děložní myomy;
 • cysta;
 • eroze;
 • rakovinový nádor.

S růstem novotvaru se zvyšuje velikost dělohy, dochází k hormonálním poruchám. Stěny dělohy začínají mačkat nervová zakončení páteře, a proto kříž před bolením bolí.

Pokud je otok velký, blokuje tok menstruačního toku. Výtok je řídký a při změně polohy těla se může otevřít silné krvácení.

Infekční a zánětlivé procesy, které se zhoršují před menstruací

Infekce urogenitálního systému často způsobují vznik adhezí. Adheze blokují tekutinu z dělohy. Děložní svaly se stahují, ale menstruační krev nemůže dělohu opustit. Žena má bolesti břicha a dolní části zad.

U pacientů se často vyvine endometrióza. S tímto onemocněním endometriální vrstva roste a přesahuje dělohu. Bolesti jsou cyklické. Před menstruací má žena silné bolesti v dolní části břicha a zad. Nadměrné krvácení během menstruace.

Kdy navštívit lékaře a kterého?

Bolest před a během menstruace se může objevit z mnoha důvodů a může mít jinou povahu. Pokud takové nepříjemné pocity dříve nevznikly a bolest je výrazná, je nutné se poradit s gynekologem.

Lékař musí být informován o faktorech, kvůli kterým začala bolet ocasní kost nebo které předcházely vzniku nepříjemných pocitů. Popište, v jaké poloze je bolest akutnější: vleže, sedět, stát nebo se pohybovat. Zvláštní pozornost je třeba věnovat trvání a pravidelnosti bolesti v křížové kosti..

Bolest v kostrči nebo v oblasti kostrče - příčiny, charakteristiky, metody léčby

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Úvod

Kostrč je nejnižší páteř tvořená 4-5 nerozvinutými tavenými obratli. Kdysi tyto obratle sloužily jako opora ocasu u lidských předků a nyní je ocasní kost základní, nepotřebný orgán. Toto základní trauma a různá onemocnění však mohou člověku způsobit vážnou bolest a nepohodlí: není možné normálně sedět a chodit, i když spíte, je těžké najít pohodlnou polohu.

Pacient často sám pro sebe nedokáže určit přesnou lokalizaci bolesti a stěžuje si na lékaře v oblasti kostrče (bolest se nazývá anorektální). Samotná bolest v kostrči se nazývá kokcygodynie..

Odborníci se musí rozhodnout, zda bolest způsobují nemoci a poranění samotné kostrče, nebo zda bolest pochází z jiných orgánů (střeva, pánevní kosti, urogenitální orgány) a jednoduše „dává“ ocasní kosti. Léčba závisí na řešení tohoto problému..

Příčiny bolesti v oblasti kostrče

 • Důsledky zranění.
 • Nemoci celé páteře, postihující kostrč (osteochondróza, posun meziobratlových plotének, zachycení nervových zakončení atd.).
 • Nemoci svalů a nervů pánevního dna.
 • Patologické procesy v pánevních kostech.
 • Nemoci konečníku nebo sigmoidního tračníku (hemoroidy, sigmoiditida, proktitida, trhliny konečníku).
 • Sestup perinea (například kvůli obtížné práci).
 • Perineální trauma během porodu (krvácení do podkožního tuku obklopujícího ocasní kost).
 • Nadměrné prodloužení kostrče při obtížném porodu.
 • Jizvové deformity konečníku vznikající jako komplikace operace.
 • Poruchy střev, které vedou k častým zácpám nebo průjmům a v důsledku toho ke zvyku dlouhodobě sedět na záchodě.
 • Nemoci urogenitálního systému (cystitida, adnexitida atd.).
 • Cysta ocasní kosti.
 • Zvyk neustále sedět na čalouněném nábytku.
 • Emoční šoky, stres.
 • Těsné oblečení (džíny) vyvíjející tlak na ocasní kost.
 • Idiopatická bolest (bolest neznámého původu). Takové bolesti se mohou náhle objevit a náhle zmizet. Asi 1/3 veškeré bolesti kostrče je idiopatická.

Charakteristika bolesti kostrče při různých onemocněních

Bolest po zranění

Trauma nejčastěji způsobuje silnou, ostrou a ostrou bolest v ocasní kosti. Při neúspěšném pádu nebo úderu do oblasti hýždí může dojít ke zranění kostry (zlomenina, prasklina, modřina, vykloubení, posunutí). Bolest po poranění může být záchvatovitá nebo trvalá. Při chůzi a sezení se zvyšuje. Lokalizace posttraumatické bolesti je různorodá: v samotné kostrči nebo v její blízkosti (nahoře, dole, na boku).

Bolest v oblasti kostrče obvykle nastává bezprostředně po poranění. Ale v některých případech to může být mírně výrazné a rychle pomíjivé a po několika letech, kdy pacient již na zranění zapomněl, se náhle objeví silné, pálivé bolesti.

Bolest v kostrči, spojená s bolestí v dolní části zad, křížové kosti

U osteochondrózy, cysty páteře v bederní nebo křížové oblasti, je charakteristická kombinace bolesti v kostrči s bolestí v dolní části zad a křížové kosti. Současně jsou hlavní stížnosti pacienta na bolesti zad a na cestě - že bolest „dává“ ocasní kosti.

Stejný klinický obraz je pozorován, když jsou nervová zakončení sevřena v bederní a křížové páteři. Porušení ischiatického nervu (ischias) doprovázené pálením, ostrou bolestí v ocasu nebo nad ním.

Bolesti beder a křížů jsou doprovázeny bolestmi v kostrči také s hemoroidy, onemocnění konečníku.

Bolest kostrče při vstávání

Bolest v kostrči při ohýbání

Bolest při ohýbání je obvykle výsledkem chronických zánětlivých procesů v orgánech umístěných v blízkosti ocasu (ve střevě nebo močovém měchýři, v děloze a jejích přídavcích).

Bolest v ocasu při ohýbání nastává, když má pacient následující onemocnění:

 • dysbióza;
 • kolitida;
 • sigmoiditida;
 • cystitida;
 • adnexitida;
 • endometritida atd..

Bolest vyzařující do ocasní kosti

Bolest kostrče při sezení

Důvodem takové bolesti je zvyk neustále sedět na čalouněném nábytku. Ocasní kost je ve špatné poloze. V cévách, které jí dodávají krev, dochází k ucpání. To vede k ukládání solí v obratlích, které tvoří ocasní kost, a ke vzniku bolesti.

Sportovci - cyklisté a lidé, kteří se věnují jezdeckému sportu, si stěžují na bolesti v ocasu při sezení. Mají jinou příčinu bolesti: mikrotrauma kostrče, ke kterému dochází při cvičení těchto konkrétních sportů.

Bolest v kostrči při sezení je možná u žen po porodu, kdy byla deformována (nadměrné prodloužení meziobratlových kloubů).

A konečně, bolest v oblasti kostrče, která se zvyšuje při sezení, je charakteristická pro dermoidní cystu kostrče. Dermoidní cysta je vrozená anomálie vývoje, která spočívá ve vytvoření dutiny uvnitř ocasní kosti, vyplněné kožní tkání s rostoucími vlasy.

Bolest a tahání bolesti v ocasu

Bolest v kostrči může nastat při zánětu vnitřních pohlavních orgánů (u mužů s prostatitidou nebo adenomem prostaty a u žen se zánětem vaječníků a vejcovodů).

Bolest v kostrči je dalším příznakem osteochondrózy bederní nebo křížové páteře. Někdy se vyskytuje u hemoroidů, stejně jako při dlouhém sedění na toaletě kvůli časté zácpě.

Bolest pod kostrou

Bolest nad kostrou

Bolest v kostrči během menstruace

Bolest v kostrči během těhotenství a po porodu

Bolest v kostech u mužů

U mužů může být bolest v ocasu způsobena takzvanou „chorobou džípu“. Toto onemocnění se vyskytuje při častém řízení na neodpružených vozidlech (pásové traktory, v armádě - na tancích, obrněných transportérech). Zatížení ocasu při jízdě touto technikou je nadměrné. Může způsobit zánět kostrčového průchodu nebo cysty kostrče. Tato mrtvice nebo cysta je dutá trubice, která běží pod kůží od konce ocasní kosti a končí slepě.

Zánět kostrčového průchodu se nazývá „choroba džípu“. Pokud se zánět změní na hnisavé stadium, nejčastěji se vytvoří píštěl - vypukne hnis. Léčba - pouze chirurgická.

Kterého lékaře bych měl kontaktovat kvůli bolesti kostrče?

Bolest v kostrči a v oblasti kostrče může být způsobena širokou škálou různých nemocí a stavů, proto při bolestivém syndromu této lokalizace bude člověk muset kontaktovat různé odborníky. Výběr specialisty závisí na doprovodných příznacích a možné příčině bolesti v kostrči, protože právě tyto faktory určují, který lékař je odpovědný za léčbu onemocnění, které vedlo k bolesti kostrče..

Pokud je tedy bolest v oblasti ocasu vyvolána úrazem, například pádem do spodní části, úderem do ocasu, nadměrným prodloužením ocasu během porodu, krvácením do podkožního tuku kolem ocasu během porodu atd., Měli byste se poradit s traumatologem (zaregistrujte se) nebo chirurg (zaregistrujte se). Bolest v ocasní kosti traumatické povahy je ostrá, akutní, může existovat nepřetržitě nebo se objevovat sporadicky, zhoršuje se chůzí a sezením. Samotný bolestivý pocit může být lokalizován jak v samotné kostrči, tak kolem ní, například pod ní, nad, pod, na boku. Hlavním rozlišovacím znakem traumatické bolesti v ocasu je skutečnost jeho zranění, které si člověk obvykle pamatuje.

Pokud je bolest v kostrči způsobena chorobami páteře (například osteochondróza, posun meziobratlových plotének, zachycení nervových zakončení atd.), Je nutné se poradit s vertebrologem (zaregistrovat se). Pokud z nějakého důvodu není možné domluvit si schůzku s vertebrologem, měli byste kontaktovat neurologa (zaregistrovat se), neuropatologa (zaregistrovat se), traumatologa, chiropraktika (zaregistrovat se) nebo osteopata (zaregistrovat se). Bolest v kostrči, způsobená chorobami páteře, má bolestivý charakter, kombinuje se s bolestmi křížové kosti a dolní části zad a u mnoha lidí pociťuje bolest pouze kostrč a není tam lokalizována. Kromě bolesti v kostrči jsou onemocnění páteře charakterizována bolestmi hlavy, závratěmi, bolestmi v postižené části páteře, zvýšenou nebo oslabenou citlivostí nohou a paží, což je odlišuje od jiných příčin bolesti v kostrči.

Pokud je bolest v kostrci způsobena onemocněním svalů a nervů pánevního dna (například ischias), měli byste se poradit s neurologem nebo chiropraktikem. U bolesti způsobené sevřením nervů je bolest ostrá, ostrá, silná, pálivá, neustupuje v průběhu času, současně je lokalizována v ocasu, dolní části zad, křížové kosti a noze. Kromě toho je bolest nejčastěji pociťována o něco vyšší nebo ve velmi horní části ocasu..

Pokud je bolest v kostrči způsobena chorobami konečníku a sigmoidálního tlustého střeva (například hemoroidy, proktosigmoiditida, proktitida, anální trhliny, kolitida atd.) Nebo deformitami konečníku v důsledku chirurgického zákroku nebo poranění, měli byste se poradit s proktologem (zaregistrovat se). U onemocnění konečníku a sigmoidního tlustého střeva má bolest kostrče bolestivý tah, kombinovaná s bolestí křížové kosti a dolní části zad, stejně jako v řiti, může být lokalizována nejen v kostrči, ale také pod ní, často se náhle objeví, když je kmen nakloněn dopředu. A s deformitami konečníku v důsledku operací a poranění se při vstávání objevuje bolest v kostrči, která je lokalizována, jako by byla pod kostnicí.

Pokud je bolest v kostrči spojena s prolapsem perinea nebo operacemi na břišních orgánech, je nutné se poradit s gynekologem (přihlásit se) nebo chirurgem, protože v takové situaci je nutná chirurgická léčba. Bolest po operacích na břišních orgánech vzniká v kostrči při vstávání ze sedu nebo vleže a lze ji lokalizovat ani ne tak v samotné kostrči, jako pod ní..

Pokud je bolest v kostech způsobena cystou nebo patologií kostí (například osteoporóza, deformace kloubů atd.), Měli byste se poradit s traumatologem nebo chirurgem s konzultací s endokrinologem (zaregistrovat se). Bolest tohoto původu se obvykle projevuje pouze na ocasní kosti..

Pokud je bolest v kostrci způsobena zvykem dlouho sedět na záchodě a tlačit na pozadí zácpy, měli byste kontaktovat gastroenterologa (zaregistrovat se) a odborníka na výživu (zaregistrovat se). V tomto případě je bolest v ocasní kosti bolestivá.

Pokud je bolest v kostrči způsobena chorobami urogenitálního traktu, pak by ženy měly kontaktovat gynekologa a muži - urologa (zaregistrovat se). Bolest v kostrči způsobená chorobami urogenitálního traktu (cystitida, adnexitida, endometritida, adenom prostaty atd.), Obvykle se objevuje, když je tělo nakloněno dopředu a má bolestivý charakter v kombinaci s bolestmi v podbřišku, bolestmi při močení, patologickými sekrety z genitálií atd..

Bolest očních kostí může být vyvolána těsným oblečením, stresem, silnými emocemi nebo zvykem neustále sedět na měkkých sedadlech. V takových situacích musíte kontaktovat chiropraktika nebo osteopata a samozřejmě odstranit faktor, který způsobuje bolest..

V kostrči jsou neznámého původu bolesti, když není možné identifikovat jasný příčinný faktor, a v tomto případě se doporučuje kontaktovat vertebrologa, chiropraktika nebo osteopata.

U bolesti kostrče může být tedy nutné kontaktovat některého z následujících specialistů:

 • Obratlovec;
 • Chiropraktik;
 • Osteopat;
 • Traumatolog;
 • Chirurg;
 • Proktolog;
 • Gynekolog;
 • Urolog.

Jaké studie mohou lékaři předepsat pro bolest kostrče?

S bolestí v kostech mohou lékaři předepsat různé testy a vyšetření, protože tento příznak je vyvolán širokou škálou různých onemocnění a stavů. Účelem vyšetření bolesti v kostrči je zjistit příčinu tohoto pocitu a posoudit stav těla tak, aby bylo možné předepsat nejúčinnější a nejvhodnější léčbu. Výběr testů a vyšetření pro jmenování bolesti v ocasní kosti provádí lékař na základě doprovodných příznaků, jakož i povahy a charakteristik samotné bolesti, které umožňují podezření na kauzální faktor. Analýzy a vyšetření jsou tedy zaměřeny na potvrzení nebo vyvrácení diagnostického předpokladu lékaře..

Například, když člověk řekne, že v minulosti došlo k úderu, pohmoždění na ocasní kosti nebo že začal bolet po porodu, lékař chápe, že bolest v oční kosti je v této situaci s největší pravděpodobností traumatizující. V tomto případě lékař předepíše rentgen pánevní oblasti (zaregistrujte se), vyšetří a prohmatá oblast kostrče, případně palpuje perikokycální podkožní tkáň konečníkem prstem. Na základě provedených vyšetření lékař předepíše léčbu.

Pokud má bolest kostrče tažně bolavý charakter, kombinovaná s bolestí křížové kosti a dolní části zad, nebo vyzařuje pouze na ocasní kost dolní části zad nebo křížové kosti, kombinovaná s bolestmi hlavy, závratěmi, bolestí v postižené části páteře, zvýšenou nebo oslabenou citlivostí nohou a paží, pak má lékař podezření na onemocnění páteře a v tomto případě předepíše následující vyšetření:

 • Prostý rentgen páteře (zaregistrujte se). Metoda je jednoduchá, ale velmi informativní, protože umožňuje diagnostikovat herniované meziobratlové ploténky, osteochondrózu, zakřivení páteře atd..
 • Myelografie (zaregistrovat se). Metoda je komplikovaná a nebezpečná, protože zahrnuje zavedení kontrastní látky do páteřního kanálu. Používá se k identifikaci spinálních hernií.
 • Počítačová tomografie nebo magnetická rezonance (registrace). Metody s vysokou přesností vám umožňují diagnostikovat onemocnění páteře, která mohou vést k bolesti v ocasu. Bohužel jsou relativně zřídka používány kvůli jejich vysokým nákladům, nedostatku potřebného vybavení a specialistům..

Když je bolest v kostrči akutní, ostrá, silná, hoří, neustupuje v průběhu času a je současně pociťována v dolní části zad, křížové kosti a noze, lékař navrhuje onemocnění nervů a svalů pánevního dna. V tomto případě lékař nejprve provede podrobné vyšetření pacienta, zeptá se ho na průběh onemocnění, požádá ho, aby zaujal různé pózy a popsal vznikající pocity. Tyto jednoduché kroky obvykle stačí k stanovení diagnózy, ale lékař může navíc předepsat krevní test na syfilis (přihlášení) (neurologické příznaky se často objevují v pozdějších stádiích této infekce), provedení ultrazvuku (přihlášení) pánevních orgánů (přihlášení) k posouzení jejich velikosti, přítomnost adhezí a teoretická možnost komprese nervů a tkání nimi. Navíc s neurologickou příčinou bolesti v ocasní kosti může lékař předepsat rentgenový snímek končetiny, křížové kosti a dolní části zad, což umožňuje zjistit, zda je bolest spojena s patologií páteře. Rentgenové paprsky, pokud je lékařský ústav technicky vybaven, lze nahradit počítačovým nebo magnetickým rezonančním zobrazením, které vždy umožňuje s vysokou přesností zjistit příčinu neurologického onemocnění, které následně vedlo k bolesti v kostrči. Pokud existuje podezření, že bolest v kostrči je způsobena onemocněním svalů pánevního dna, může lékař předepsat elektroneuromyografii (zaregistrovat se), aby určil stupeň narušení nervového vedení a kontraktility postižených svalů.

Pokud je bolest v kostrči spojena s prolapsem perinea nebo adhezí v důsledku předchozích operací, může lékař předepsat ultrazvuk břišní dutiny (přihlášení) a pánevních orgánů, stejně jako počítačové nebo magnetické rezonance k posouzení počtu adhezí, umístění orgánů navzájem atd. atd. Bolest v ocasní kosti tohoto původu lze bohužel odstranit pouze chirurgickým zákrokem. Charakteristickým rysem syndromu bolesti v důsledku prolapsu perinea nebo adhezí v břišní dutině je to, že bolest je cítit v oblasti pod kostrčem a prudce se zvyšuje, když vstanete z polohy vleže nebo sedu, stejně jako během fyzické aktivity.

Pokud je bolest v kostrči kombinována s onemocněním blízkých kloubů (kyčel, koleno atd.) Nebo existuje podezření na cystu a samotná bolest je častěji podána kostrči, než v ní bude lokalizována, lékař předepíše rentgen dolních částí páteře, artroskopii (zaregistrujte se ), a pokud je to možné, zobrazování magnetickou rezonancí nebo počítačová tomografie.

Pokud je bolest v kostech spojena se zvykem sedět na záchodě po dlouhou dobu a tlačit, pak lékař předepíše řadu studií k identifikaci příčin zácpy: analýza výkalů pro dysbiózu, gastroskopie (přihlášení) k identifikaci žaludečních vředů nebo gastritidy, obecný krevní test, biochemický krevní test (bilirubin, cholesterol, triglyceridy, celkový obsah bílkovin, albumin, alkalická fosfatáza, AST, ALAT, amyláza, lipáza atd.) k posouzení funkce jater a slinivky břišní.

Pokud je bolest kostrče spojena s onemocněním konečníku a sigmoidálního tračníku (například hemoroidy, proktosigmoiditida, proktitida, anální trhliny, kolitida atd.), U člověka se objeví bolestivý pocit bolesti, který je kombinován s bolestí křížové kosti, dolní části zad a konečníku, zesílené při předklonu. Kromě toho u těchto onemocnění člověk pociťuje bolest, pálení nebo pocit tíže v konečníku, konečníku nebo perineu, které se během defekace zesilují, má hnisavý, slizniční nebo krvavý výtok z konečníku, dochází k častému a bolestivému nutkání na stolici a zácpa se střídá s průjmem. Za přítomnosti těchto příznaků lékař nejprve provede externí vyšetření perinea a anální oblasti a také prstem odhalí přítomnost vnitřních hemoroidů. Dále je předepsána analýza výkalů pro scatologii, dysbakteriózu a vajíčka červů, bakteriologická kultura výkalů, obecná analýza krve a moči a je provedena kolonoskopie (přihlášení) nebo sigmoidoskopie (přihlášení). V některých případech může být kromě kolonoskopie nebo sigmoidoskopie předepsána další irrigoskopie (rentgenový snímek střeva s kontrastní látkou) (registrace). Pokud pacient z nějakého důvodu nemůže podstoupit kolonoskopii, sigmoidoskopii nebo irrigoskopii, může lékař předepsat krevní test na přítomnost antineutrofilních cytoplazmatických protilátek a protilátek na sacharomycety k posouzení přítomnosti autoimunitního zánětlivého procesu.

Pokud je bolest v kostrči způsobena deformitami konečníku nebo perinea v důsledku předchozích operací a poranění, lékař předepíše ultrazvuk pánevních orgánů (zaregistrujte se) a irrigoskopii (rentgenový paprsek střeva s kontrastní látkou), abyste pochopili, jaký tvar mají orgány, kde existují závažné deformity, jak jsou umístěny atd. Místo irrigoskopie může být předepsáno počítačové nebo magnetické rezonance, pokud je to technicky proveditelné.

Bolest v kostrči, která se objevuje, když je tělo nakloněno dopředu, má bolestivý charakter, kombinované s bolestmi v podbřišku, bolestí nebo potížemi s močením, patologickým výtokem z pohlavních orgánů atd., Jsou spojeny s chorobami močových cest. V takové situaci, pro ženy a muže, lékař nutně předepíše obecný test moči, analýzu moči podle Nechiporenka (přihlášení), stanovení močoviny a kreatininu v moči, bakteriologickou kultivaci moči, testy na různé pohlavně přenosné infekce (přihlášení) (například kapavka (přihlášení), syfilis, ureaplasmóza (přihlášení), mykoplazmóza (přihlášení), kandidóza, trichomoniáza, chlamydie (přihlášení), gardnerelóza atd.), dále cystoskopie (přihlášení), ultrazvuk ledvin (přihlášení) a pánevních orgánů. Ženám je také přiřazen nátěr z pochvy na flóru (zaregistrujte se) a muži - nátěr z močové trubice.

V případě bolesti v kostech neznámého původu mohou lékaři předepsat jakékoli testy a vyšetření a pokusit se zjistit příčiny nepohodlí.

Jak zacházet s bolestí ocasu

Průzkumný průzkum

K účinné léčbě bolesti kostrče je důležité správně identifikovat příčinu. Pacient s takovou bolestí by se měl nejprve poradit s proktologem. Tento specialista v případě potřeby nasměruje pacienta (pacienta) ke gynekologovi, neurologovi, chirurgovi, osteopatovi. Někdy je nutná pomoc psychoterapeuta.

Každý z těchto lékařů pacienta nejen vyšetřuje, ale také se ho velmi podrobně ptá. Pacient by měl být připraven podrobně vyprávět o povaze bolesti, její lokalizaci, pamatovat si dříve přijatá zranění a chirurgické zákroky, které utrpěl.

U některých pacientů s bolestmi v kostrči nelze stanovit přesnou diagnózu. Poté se použije symptomatická léčba, která ve většině případů vede k dobrým výsledkům. Někdy bolest v oblasti kostrče zmizí sama bez léčby. Není však třeba v to doufat - pokud k takové bolesti dojde, nezapomeňte se poradit s lékařem..

Hlavní aspekty léčby

Ve většině případů je bolest v oblasti ocasních kostí léčena konzervativně (tj. Bez chirurgického zákroku). Komplexní léčba zahrnuje poskytnutí odpočinku pacientovi, anestezii léky, obnovení poruchy krevního oběhu pomocí masáží, manuální terapii, fyzioterapii, cvičení cvičební terapie.

Všechna identifikovaná doprovodná onemocnění podléhají povinné léčbě.

K odstranění nebo oslabení negativních emocí se užívají neuropsychotropní léky (po konzultaci s psychoterapeutem).

Lékaři nemohou poskytnout žádnou pomoc pouze při bolestech v kostrči u těhotných žen. Protizánětlivé a analgetické léky jsou kontraindikovány pro těhotné ženy. Rentgenová diagnostika je také vyloučena. Ženy proto musí snášet bolest kostrče tím, že si pod ni položí měkký polštář nebo nafukovací gumový prsten ve tvaru koblihy (prodává se v lékárnách).

Sedět na takovém kruhu se doporučuje nejen těhotným ženám, ale také všem pacientům s bolestmi této lokalizace. Toto jednoduché zařízení eliminuje stres a tlak na kostrč při sezení, čímž snižuje bolest.

Anestézie

Při mírné bolesti v kostrči jsou obvykle předepisovány nesteroidní protizánětlivé léky, jako naproxen, ibuprofen atd. Tyto léky se podávají ve formě čípků nebo mikroklysterů.

Ale s velkou bolestí jsou tyto prostředky neúčinné. Novokainové blokády se používají, když se injekcí injekcí injekčního roztoku do tkáně kolem bolestivé oblasti podává roztok novokainu. Kromě novokainu lze pro analgetické blokády použít lidokain, kenalog, hydrokortison, diprospan a další léky..

Ruční terapie, masáže, akupunktura

Bolest v oblasti kostrče je velmi zmírněna prstovou masáží rektálních svalů a masáží svalů pánevního dna (při křeči).

Manuální terapeutické techniky prováděné zkušeným odborníkem zlepšují krevní oběh v oblasti ocasních kostí, eliminují stagnaci krve, uvolňují svalové křeče a pomáhají obnovit rozsah pohybu ocasu.

Akupunktura (akupunktura) se často používá k bolesti v kostrči, což výrazně snižuje její intenzitu. Správná volba akupunkturních bodů může úplně zmírnit bolest.

Fyzioterapie

Fyzioterapie

Cvičení a ranní cvičení pro osobu s bolestmi v kostech je nejen možné, ale také nutné. S určitými omezeními: běh, skákání, rychlá chůze, náhlé trhavé pohyby, namáhání by měly být z cvičení vyloučeny.

Gymnastika pro bolest v ocasní kosti by měla zahrnovat následující cvičení:
1. Ležíte na zádech na podlaze, ohněte kolena a roztáhněte je od sebe. Položte dlaně na vnitřní strany kolenních kloubů. Pokuste se dát kolena k sobě a přitom tomuto pohybu čelit rukama.
Počet opakování - 8–12krát v krátkých intervalech (10–15 s.).

2. Ve stejné poloze stiskněte míč (fotbal, volejbal nebo jiný stejné velikosti) mezi ohnutými koleny. Položte dlaně na břicho. Se snahou mačkat míč koleny po dobu 5-7 sekund, přičemž dlaně zabraňují vyčnívání břicha.
Počet opakování je 6-8krát se stejnými intervaly odpočinku jako v prvním cvičení.

3. Ležíte na zádech a držte míč mezi nohama vašich narovnaných nohou. Mačkejte míč nohama po dobu 5-7 sekund.
Počet opakování je 6-8krát; intervaly - 10-15 sekund.

4. Ležíte na zádech, roztáhněte nohy ohnuté v kolenou do stran a zvedněte pánev po dobu 3-5 sekund. Zároveň by se měly napnout gluteální svaly..
Počet opakování je 6-8krát; intervaly - 10-15 sekund.

Veškerá cvičení na bolest v kostrči by měl pacient provádět pomalu, měřitelně, rytmicky, odpočívat mezi opakováním cvičení. Můžete zapnout klidnou hudbu. Pro větší efektivitu se doporučuje cvičit dvakrát denně..

Pro většinu žen jsou kritické dny zvláštním obdobím. V tuto chvíli se plány často mění a některé dívky si nemohou ani dělat domácí úkoly. Současně může dojít k bolesti zubů náhle a vyžaduje okamžité opatření - léčbu, úlevu od bolesti atd..