Efektivní způsoby, jak eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace

Pokud je menstruace bolestivá, pomůže vám zmírnit její stav několik osvědčených léků: léky, lidové recepty, cvičení a mnoho dalšího. Přečtěte si o nich více v našem článku - dále.

Musím navštívit lékaře?

Protože bolest je v kritických dnech normální, není nutné navštívit lékaře. Někdy však ženy pociťují velmi silnou bolest. Toto je hlavní příznak AMK (abnormální děložní krvácení).

Každá žena může nezávisle určit příznaky AMK, a pokud si všimnete alespoň jedné, měli byste se poradit s lékařem:

 • Doba trvání. Pokud jsou kritické dny delší než sedm dní. Někdy jsou příznaky AMK vyjádřeny v menstruaci, jejíž trvání přesahuje 14 dní. Ale i když to dosáhne sedmi dnů, je lepší neodkládat návštěvu lékaře..
 • Kritické dny ovlivňují život. Pokud příznaky menstruace způsobují nepohodlí v každodenním životě. Nevolnost, bolest a křeče v břiše, závratě nedovolí ženě vykonávat každodenní činnosti a musí všechny kritické dny trávit v posteli.
 • Intenzita výboje. Tento příznak je také známkou AMK. Pokud žena musí měnit své výrobky osobní hygieny každou hodinu nebo i častěji, je nutné se poradit s lékařem. Koneckonců, silný výtok může vyvolat anémii a řadu dalších onemocnění..
 • Husté vypouštění. Hojný výtok (sraženiny), jehož průměr dosahuje 4 cm, může být také známkou AMK. Pokud žena najde podobný příznak, bude potřebovat pomoc odborníka, protože hojný výtok může poškodit zdraví.

Léky

Chcete-li se zbavit bolestivých pocitů během kritických dnů, můžete se uchýlit k užívání léků.

Sedativa

Během menstruace může žena kromě bolesti pociťovat podrážděnost a nervozitu. Zvyšují bolest, takže se musíte uchýlit k sedativním lékům..

Vhodné jsou následující přípravky, které obsahují uklidňující bylinné složky: Persen, Novo-Passit, Seduxen, Remens drops, Dismenorm, Valerian, Relanium.

Aby žena zmírnila bolest a podrážděnost, může před menstruací pít vitamin B6 nebo hořčík B6. Tyto prostředky zlepšují celkový stav ženy během kritických dnů..

Analgetika

K úlevě od bolesti si můžete vzít analgetikum. Léky tohoto typu pomáhají v krátké době zmírnit bolest. Rovněž zabraňují nepohodlí v dolní části břicha před nástupem menstruace a zmírňují zánět svalů..

Mezi analgetika patří Analgin, Spazgan, Spazmalgon, Baralgin, Menalgin a další.

Při užívání léků proti bolesti je třeba přísně dodržovat dávku: 1 tabletu jednou denně.

Hormonální antikoncepce

Jsou chvíle, kdy je bolest během menstruace způsobena hormonálním narušením, takže ženě jsou předepsány hormonální léky. Jsou schopni nejen eliminovat bolest, ale také snížit objem sekrecí a stanovit hormonální hladiny..

Mezi takové fondy patří Yarina a Diane-35, stejně jako jejich analogy - Mikrolut, Triziston, Ovidon.

NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) během menstruace zcela eliminují bolestivý syndrom. NSAID mají také antipyretické a protizánětlivé účinky..

Aby se zabránilo bolesti, je lepší, aby žena užívala NSAID několik dní před nástupem krvácení..

K eliminaci bolesti lze použít následující skupiny nesteroidních protizánětlivých léků:

 • Pyrazolony. Patří mezi ně metamizol sodný.
 • Deriváty kyseliny indoloctové. To zahrnuje lék Indomethacin.
 • Deriváty kyseliny fenyloctové. Prostředky: Diklofenak, Naproxen, Aceklofenak, Ibuprofen, Ketoprofen a Ketorolac.
 • Oxycams. To zahrnuje Piroxicam a Meloxicam.
 • Deriváty sulfonamidů. Toto je droga Nimesulid.

Antispazmodika

Tato skupina léků zahrnuje léky, které zmírňují křeče a pomáhají uvolnit hladké svaly. Proto jsou antispazmodika pro menstruační bolesti účinným prostředkem..

Pokud je bolest silná a dlouhodobá, pak mohou být léky této skupiny užívány společně s NSAID - takže bolest zmizí rychleji.

Mezi nejznámější a nejúčinnější antispazmodika patří následující léky: No-shpa, Papaverin, Drotaverin, Spakovin, Spazmonet.

Lidové léky

V boji proti menstruační bolesti mohou lidové léky a metody pomoci ženě:

 • Během menstruace je nutné přestat kouřit. Tento zlozvyk má extrémně negativní vliv na zdraví žen a zvyšuje bolest v kritických dnech..
 • Aby žena odstranila bolest, musí se správně uvolnit a uklidnit. Během menstruace je nutné se naučit, jak zvládat stres bez léčby. Bolest lze tedy v průběhu času navždy zastavit..
 • Chlad přispívá ke křečím a bolestem během menstruace. Žena se musí vyhýbat dlouhým procházkám v mrazivém i deštivém dni..
 • Někdy stačí vyvětrat místnost nebo se projít na čerstvém vzduchu, aby bolest a závratě zmizely.
 • Žena musí během menstruace normalizovat svůj denní režim. Musíte mít dostatek spánku - alespoň 8 hodin denně. Snažte se nepřetěžovat se prací, často odpočívejte.
 • Esenciální oleje před menstruací a v prvních dnech vám pomohou zmírnit bolest. Musí se vtírat do kůže podbřišku. Účinná bude směs olejů z třezalky, řebříčku, majoránky, šalvěje.
 • Vaše oblíbené činnosti pomáhají zmírňovat bolest. Žena během jejího období musí být rozptýlena a jednoduše si přečíst zajímavou knihu, sledovat televizní seriál nebo film, uvařit neobvyklé jídlo.
 • Bolest ustoupí, pokud ležíte na posteli nebo na podlaze v „fetální“ poloze a přitahujete si nohy k hrudi.

Napájecí funkce

Aby menstruační bolesti ustoupily, musí žena upravit stravu. V kritických dnech budete muset z jídelního lístku odstranit vejce, maso, mléko a potraviny s vysokým obsahem kofeinu: káva, zelený čaj.

Zvyšte příjem ovoce, zejména banánů a zeleniny. Je však třeba se vyvarovat luštěnin a zelí - přispívají k nadměrné tvorbě plynů.

Přestaňte úplně pít alkoholické nápoje. Během kritických dnů by měl být do stravy přidán zázvorový čaj..

Cvičení a jóga

Navzdory skutečnosti, že během menstruace musí žena snížit fyzickou aktivitu, lehké a správně zvolené cvičení a jóga dokonale pomáhají zmírnit bolest a normalizovat stav:

 1. Ležte na podlaze, ruce podél trupu, nohy ohnuté v kolenou. Pomalu zvedněte pánev z podlahy. Vydržte na pár sekund. Opakujte pětkrát. Udělejte si přestávku a udělejte druhou sadu.
 2. Cvičení „kočka“. Nastupte na všechny čtyři. Při nádechu si zakloňte záda, při výdechu se ohýbejte co nejníže. Opakujte pětkrát až sedmkrát.
 3. Lehněte si s břichem na zem. Zvedněte horní část těla na loktech co nejvyšší. Zaujměte výchozí pozici. Dokončete pět sad.

Respirační gymnastika také pomáhá zmírnit bolest, pomáhá zmírnit stres:

 1. Posaďte se na podlahu a zhluboka se nadechněte. Zadržte dech na dvě sekundy. Vydechujte trhaně ústy.
 2. Ležte na zádech na podlaze, ohýbejte nohy v kolenou. Umístěte si na břicho plochý předmět, například knihu. Zvedněte předmět břichem a provádějte přerušované nádechy dovnitř a ven.
 3. Ležící na zádech se zhluboka nadechněte. Pomalu vydechněte a očistěte svou mysl od negativních myšlenek.

Masáž

Během menstruace pomáhá masáž zmírnit bolest. Je nutné několik minut masírovat ve směru hodinových ručiček oblast na břiše, kde je bolest výrazná. Můžete také provést následující:

 • Musíte si vzít dva tenisové míčky, lehnout si na záda a pod spodní část zad položit předměty a několik minut je házet.
 • Mezi kotníkem a kolenem je bod, na který na několik minut zatlačíte, abyste odstranili bolest. Běh na obou nohách.

Tepelné ošetření

Během menstruace se žena může uchýlit k tepelným procedurám ke zmírnění bolesti. Je možné zmírnit bolest přiložením teplé vyhřívací podložky na žaludek. Vydržte déle než 20 sekund. Poté si udělejte minutovou pauzu a postup opakujte..

Menstruační bolest odezní teplá, ale nikdy horká koupel. Do vody můžete přidat mořskou sůl nebo éterické oleje. Procedura by neměla být prováděna déle než 20 minut..

Žena by si měla pamatovat, že teplo má tendenci ředit krev, což může vyvolat silný výtok. Při tepelném ošetření buďte velmi opatrní.

Bylinné infuze a odvar

Tradiční medicína nabízí širokou škálu léků na zmírnění bolesti a křečí během kritických dnů. Bylinné infuze pomáhají zmírnit bolest bez poškození ženského těla a bez vedlejších účinků.

Nejúčinnější bylinky jsou následující:

 • Melissa. Tato bylina pomáhá zmírnit bolest a normalizovat cyklus. Citrónový balzám také eliminuje podrážděnost a stres. Bylinu můžete užívat dvakrát nebo třikrát denně jako čaj..
 • Maliny. Listy tohoto bobule mají cenné vlastnosti a pomáhají zmírnit bolesti hlavy a horečky. Vývar bude vyžadovat 250 ml převařené vody a 3 čajové lžičky malinových listů. Pijte po malých dávkách po celý den.
 • Oregano. Tato bylina pomáhá zmírnit bolesti v celém těle a zmírňuje průjem, který může být také způsoben menstruací. Na vývar budete potřebovat 1 lžíci oregana a vroucí vodu - 250 ml. Je nutné vařit infuzi po dobu 15 minut. Během dne musíte vypít sklenici vývaru z oregana a rozdělit ho na tři dávky.
 • Elecampane root. Zmírňuje bolest a vyrovnává hormony. Pro přípravu infuze vezměte 1 čajovou lžičku kořene a 250 ml vroucí vody. Nalijte kořen a nechte hodinu vařit. Pijte 1 polévkovou lžíci třikrát denně.
 • Třezalka tečkovaná, měsíček a tinktura mateřské dřeně eliminují nepohodlí v dolní části břicha. Mají také sedativní účinek. Na vývar potřebujete 1 polévkovou lžíci třezalky a 1 polévkovou lžíci měsíčku. Je třeba je nalít vroucí vodou - 500 ml. Když se infuze ochladí, přidejte 2 lžíce mateřského mléka. Vezměte vývar několik dní před zahájením menstruace. Pro nejlepší účinek musíte tento lék pít po dobu 5 dnů..
 • Odvar z ptačí křídlatky a stonku vodní houby. Pomáhá při silném výboji. Pro infuzi potřebujete 2 díly horolezce a 1 díl houby. Nalijte všechny přísady 800 ml vody, přiveďte k varu a vařte 2 minuty. Den musíte vypít sklenici nápoje každé tři hodiny.
 • Dub, třezalka tečkovaná a heřmánek. Odvar z těchto léčivých bylin snižuje bolest a snižuje výtok. Budete potřebovat 1 lžíci každé přísady a 500 ml vroucí vody. Bujón se infunduje po dobu dvou hodin, poté se vypije polovina sklenice dvakrát denně - půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle.

Obecné užitečné tipy

Aby menstruace proběhla bezbolestně a nepoškodila celkový zdravotní stav, měla by žena věnovat co největší pozornost sama sobě. Nevydržujte bolest, křeče a špatnou náladu.

Je nutné užívat léky s dostatečným předstihem, abyste zmírnili bolest a stres. Mírnou změnou stravy bude žena schopna nejen eliminovat bolest, ale také se rozveselit. Neměli byste se však omezovat na jídlo, protože to má nepříznivý vliv na emoční stránku. Pokud chcete například jíst jednu čokoládu, nemusíte si to zakazovat. Pokud je jídlo obecně nechutné, měli byste se omezit na ovoce a jogurt. Hlavní věcí není hladovět.

Hygienické výrobky je třeba měnit nejméně každé čtyři hodiny. Noste lehké spodní prádlo, po každé toaletě používejte nealergenní vlhčené ubrousky.

Co nedělat?

Během menstruace se ženě nedoporučuje věnovat se těžkým sportům. Při intenzivním cvičení se zvyšuje krevní oběh, což vede k bolestivým pocitům a těžkému výboji. A také v těle klesá hemoglobin a začínají závratě, ospalost, bolesti v pánvi a dolní části břicha. Rovněž je zakázáno zvedat závaží..

Žena by měla během kritických dnů odmítnout jakékoli chirurgické a kosmetické zákroky. I návštěva zubaře může mít pro tělo nepříjemné následky..

Pod zákazem absolvování zkoušek a analýz. Výsledky nemusí být správné. Dieta a půst jsou přísně zakázány. Je nutné dodržovat správnou a vyváženou stravu s množstvím vitamínů a minerálů.

Jak zmírnit bolesti období (video tipy)?

V tomto videu najdete několik užitečných metod, kterými můžete eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace a také zjistit, co nedělat:

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit menstruační bolesti doma. Každá žena si může vybrat nejlepší lék pro sebe. Bolest můžete odstranit jak léky, tak bylinami. Pro milovníky jógy existuje řada bezpečných cvičení. Hlavní však je dodržovat správný denní režim a osobní hygienu..

Efektivní způsoby, jak snížit menstruační bolest

Jen málo žen se může pochlubit nedostatkem bolesti a nepohodlí během menstruace. Bolestivé pocity jsou sotva patrné nebo velmi silné. Typickou lokalizací dysmenorey je dolní část břicha, dolní část zad a oblast třísel. Mnoho žen si navíc stěžuje na migrény, tíhu nohou, průjem a nevolnost. Velké množství nepříjemných příznaků snižuje kvalitu života, dráždí a znepokojuje. Každý měsíc musí ženy snášet všechna tato trápení, aniž by si myslely, že bolesti lze zmírnit, a ne nutně pomocí pilulek. V článku zjistíme, jak se bezpečně zbavit bolesti břicha během menstruace..

Proč dochází k bolesti

Menstruační cyklus je doprovázen tvorbou prostaglandinu, který způsobuje kontrakci dělohy. Z tohoto důvodu žena pociťuje bolest během menstruace. Lékaři identifikují dva hlavní důvody bolestivých období:

 1. Primární dysmenorea (algodismenorea).
 2. Sekundární dysmenorea.

Primární algomenorea je vlastní dospívajícím dívkám a ženám do 35 let. V těle dochází k hormonálním změnám, které jsou spojeny s aktivní produkcí prostaglandinu. Z tohoto důvodu jsou bolesti v dolní části břicha, úzkost, stres. Příznaky u dospívajících jsou závažné.

Hlavní příznaky primární algodismenorey:

 • Migréna;
 • Průjem nebo zácpa;
 • Bolest stejné intenzity, která je přítomna po celý cyklus.

Hlavními příznaky jsou nevolnost, zvracení a mdloby. Pokud žena nemá vážné zdravotní problémy, nepohodlí po porodu zmizí. U dysmenorey je lepší navštívit lékaře, aby se vyloučily patologie gynekologického původu.

Sekundární algodismenorea je diagnostikována u dospělých pacientů ve věku nad 35 let. Vyskytuje se při zánětlivých procesech a patologických stavech pánevních orgánů. Endometrióza, fibroidy, polypy, pánevní neuritida, adheze, přítomnost nitroděložního tělíska jsou hlavními viníky bolestivé menstruace a intenzivního krvácení.

Další příčiny nepohodlí:

 1. Nevyvážená strava.
 2. Hormonální nerovnováha.
 3. Nedostatek vápníku a hořčíku.
 4. Antikoncepční nitroděložní tělísko.
 5. Porod, potrat.
 6. Přecitlivělá na změny v těle.
 7. Dědičnost.
 8. Nervová nestabilita.
 9. Patologické umístění dělohy.

Dívky se sekundární algomenoreou mají nízké libido, nespokojenost se sexuálním stykem, deprese, deprese, mentální abnormality. Pokud jsou doprovodné patologie léčeny včas, bolest může úplně zmizet. Mladé, zdravě vypadající ženy potřebují důkladnější vyšetření.

V případech, kdy gynekologická onemocnění chybí, ale nepohodlí ve formě křečí a bolesti přetrvávají, je nutné poradit se s lékařem, abyste zjistili další problémy v těle. Při silném krvácení, migréně, nevolnosti se pacientovi doporučuje podstoupit ultrazvukové vyšetření a podstoupit testy, aby si vybral metodu léčby algomenorey.

Jak zmírnit bolesti období

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit menstruační bolesti. Mohou být použity, pouze pokud neexistují žádné nemoci vyžadující léčbu. Podívejme se blíže na účinné metody, které mohou snížit bolest a zabránit jí..

Preventivní opatření

Aby se zabránilo bolesti břicha během menstruace a jiným nepohodlí, doporučuje se dodržovat několik pravidel:

 • Nepřehánějte, z tohoto důvodu dochází k zánětu pánevních orgánů, který narušuje cyklus a způsobuje dysmenoreu;
 • Jezte vyváženou stravu - musíte jíst méně mouky, smažené a maso a také vylučovat sódu. Nejlepší je jíst jídlo vařené v troubě nebo v páře;
 • Vzdejte se špatných návyků, věnujte se sportu - věnujte půl hodiny denně tréninku. Je vhodné zaměřit se na jógu, aerobik, tanec, plavání, box. Venkovní procházky jsou velmi užitečné, zejména ráno. Jóga obnovuje hormonální rovnováhu, uvolňuje nervové napětí a zlepšuje fungování endokrinních orgánů. Pokud pravidelně cvičíte, můžete napnout svaly perinea a zvýšit jejich pružnost, čímž se sníží bolest;
 • Zúčastněte se fyzioterapie - elektroforéza s novokainem velmi dobře pomáhá. Dělá se to v oblasti solar plexus, kurz je 6-7 sezení a končí před začátkem menstruace;
 • Jděte na masáž - pravidelné sezení uzdraví celé tělo, odstraní stres, naštartuje metabolismus;
 • Užívejte vitamíny - ženy potřebují vápník, vitamín E a B, můžete pít Magne B6 nebo Supradin. Komplexy absolvují kurzy, poté si dají přestávku;
 • Pijte více čisté, neperlivé vody - denní dávka jsou 2 litry;
 • Jděte do lázní - parní lázeň snižuje hladinu stresového hormonu, uvolňuje, zrychluje metabolismus, uvolňuje napětí a zlepšuje krevní oběh;
 • Proveďte Kegelovo cvičení - díky takové gymnastice můžete zvýšit tón a pružnost svalů pochvy a zlepšit krevní oběh v reprodukčních orgánech. Kontraindikace zahrnují onkologii a závažné krvácení;
 • Pijte mrkev a řepný džus;
 • Vylučte čokoládu, kávu a čaj - před menstruací je lepší se těmto potravinám a velkému množství solí vyhnout.

Dodržováním výše uvedených doporučení můžete nejen snížit bolest, ale také zlepšit celkové zdraví.

Nelidová opatření

Silná bolest výrazně narušuje normální život, takže se jí musíte okamžitě zbavit. Ženy, které odmítají užívat léky, mohou k odstranění prvních známek bolesti použít jednoduchá doporučení:

 1. Zaujměte „polohu plodu“ - lehněte si na bok a stočte se do koule. V této poloze nepohodlí klesá..
 2. Dýchejte břichem - lehněte si na záda, položte knihu na břicho, pomalu dýchejte a zvedněte knihu břichem. Když dosáhnete horního bodu a při nádechu, podržte na několik sekund krátkou pauzu. Cvičení se opakuje po dobu 2-10 minut..
 3. Teplá nebo studená topná podložka může pomoci snížit bolest. Pokud je krvácení silné, umístí se na žaludek vyhřívací podložka s ledem nebo láhev studené tekutiny. Z tohoto důvodu se cévy zužují a bolest klesá. Vyhřívací podložka musí být držena po dobu nejvýše 20 sekund, poté je na stejnou dobu odstraněna a postup se opakuje. Komprese může být prováděna ne déle než 15-25 minut denně, protože nadměrné vystavení chladu způsobuje zánět. Teplá vyhřívací podložka se používá k řídkému výboji k rozšíření krevních cév a usnadnění oddělení endometria. Abyste zabránili krvácení, je vystavení teplu nejlépe omezeno na 15 minut..
 4. Nehybná voda s citronovou šťávou pomáhá dobře. Stačí sníst čtvrtinu ovoce, umýt ji vodou a po půl hodině bolest zmizí.
 5. Teplá koupel - voda uklidňuje, zmírňuje stres. Můžete si zaplavat v bazénu, potom se obléknout a několik hodin odpočívat. Je vhodné přidat do vody mořskou sůl a sedět v ní 15-20 minut.
 6. Dechová cvičení, relaxace, dělat to, co máte rádi - abyste zlepšili svůj emoční stav a rozptýlili se, můžete si přečíst knihu, hrát hru, setkat se s přáteli, relaxovat a uklidnit hudbu.
 7. Použití éterických olejů - před menstruací a v prvních dnech lze různé oleje vtírat do oblasti podbřišku a křížové kosti. Nejlepší je směs těchto olejů: 50 ml třezalky tečkované, 5 kapek řebříčku, 5 kapek majoránky a 4 kapky šalvěje clary. Oleje se třou dvakrát denně.
 8. Doporučuje se masírovat dolní část zad - dejte si 1 tenisový míček do dvou ponožek, lehněte si na záda, umístěte míčky tak, aby byly na úrovni žeber na obou stranách obratle. Jemně na ně zatlačte a protočte svaly. Na zádech v bederní oblasti jsou body pro zmírnění bolesti, které se vypracovávají při masážích.
 9. Jemná masáž břicha - masírujte bolestivé místo rukou ve směru hodinových ručiček.
 10. Jezte správně - nemůžete jíst hodně mouky, mléčných výrobků a masných výrobků. Pijte více zeleninových šťáv, jezte bobule. Je lepší se vzdát kouření a alkoholu, den před nařízením si můžete také udělat půst.

Drogy

Užívání drog je vhodné pro ženy, které dávají přednost tradiční medicíně.

Než vypijete nějaké pilulky, musíte se poradit s lékařem a seznámit se s kontraindikacemi. Pokud je dysmenorea způsobena patologií, léky proti bolesti zmírní pouze příznaky a stav se bude i nadále zhoršovat.

Takové léky na chvíli pomohou zmírnit bolest:

 • Léky bez předpisu (NSAID) - tato kategorie se týká nesteroidních protizánětlivých léků. Můžete si vzít Ibuprofen, Ketonal, Indomethacin, Nimesulid nebo Ketoprofen. Léčba snižuje produkci prostaglandinu, čímž snižuje kontrakci dělohy. Nevýhody takové léčby zahrnují krátkou dobu působení, přibližně 4 hodiny, a je třeba je užívat nejdéle 5 dní po sobě. Takové léky negativně ovlivňují sliznici trávicích orgánů, což někdy způsobuje krvácení;
 • Antispazmodika, která snižují svalové napětí v děloze, zmírňují bolest. Můžete pít Spazmalgon, No-shpu, Drotaverin, Baralgin, Papaverin. Kontraindikace pro použití: selhání ledvin a jater, zvýšený nitrooční tlak, arteriální hypertenze. Plusem je možnost použití během těhotenství;
 • Léky proti bolesti na menstruaci - můžete si vzít Pentalgin nebo Analgin. Analogy zahrnují Rapidol a Andipal. Kontraindikace: porušení hematopoetických funkcí;
 • Sedativa - pokud je bolest během menstruace způsobena emoční nestabilitou, depresí nebo podrážděností, pomohou ti sedativa. Pacientům jsou předepsány Valerian, Corvaldin, Gidazepam, Trioxazine, Relanium.

V případech, kdy je algodismenorea způsobena hormonální nerovnováhou, lékař předepisuje perorální antikoncepci, která snižuje množství krevního výtoku, odstraňuje bolestivost a normalizuje hormonální hladiny. Mezi tyto fondy patří Yarina, Diane-35 a analogy Mikrolut, Triziston, Ovidon, Anteovin.

Antikoncepční metody terapie také zahrnují vaginální kroužek, nitroděložní tělísko a antikoncepční náplast. Můžete si je koupit v jakékoli lékárně, ale používají se pouze po konzultaci s lékařem. Domácí léčba je povolena, pokud neexistují žádné patologické a hormonální poruchy.

Injekce

Silnou bolest zmírní injekce, které začnou účinkovat již po 20 minutách. Téměř všechna antispazmodika a NSAID pro menstruační bolesti jsou k dispozici ve formě řešení. Patří mezi ně No-shpa, Ketonal a Papaverin. Nejčastěji se používají v praxi, méně často se používají Diclofenac, Midocalm, Ibuprofen a Baralgin. Pokud má pacient velmi silnou bolest ovlivňující vědomí, lékaři mu předepisují opiová analgetika. Takové injekce lze podávat pouze v nemocnici..

Tradiční terapie

Léčitelé a léčitelé nabízejí mnoho lidových prostředků, které mohou rychle zmírnit bolest během menstruace. Mezi nejúčinnější bylinky patří:

 1. Melissa je užitečná bylina pro zdraví žen, která normalizuje cyklus, eliminuje nespavost a podrážděnost a pomáhá otěhotnět. Vařte to jako běžný čaj a pijte 2-3krát denně..
 2. Malinové listy - musíte pít čaj na bolesti hlavy, závratě, horečku. Chcete-li připravit nápoj, musíte si vzít 3 lžičky listů, nalijte 250 mg vroucí vody, nechte 15 minut a po celý den po malých dávkách po 50 ml.
 3. Oregano - zmírňuje bolesti a průjem. Infuze se připravuje následujícím způsobem: vezmeme 1 lžíci surovin, nalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut a během dne vypijeme sklenici infuze, rozdělíme ji třikrát půl hodiny před jídlem.
 4. Kůra kaliny - vezměte 1 polévkovou lžíci kůry, nalijte 250 ml vroucí vody a nechte 20 minut. Lék se pije ve 2 polévkových lžících po dobu nejvýše 2 dnů za sebou;
 5. Přeslička - zmírňuje záněty, hojí rány, má močopudné vlastnosti, posiluje organismus, pomáhá při hojné regulaci. K vaření musíte vzít 1 polévkovou lžíci surovin, nalijte 300 ml vroucí vody, nechte 60 minut, vezměte 50 ml za hodinu. Pokud bolest ustoupí, zvyšte interval;
 6. Elecampane root - zlepšuje hormonální hladiny, používá se jako lék proti bolesti. Vezměte 1 lžičku nasekaného kořene, nalijte 250 ml vroucí vody, nechte hodinu, vezměte 1 polévkovou lžíci 3krát denně;
 7. Heřmánek - rostlina posiluje imunitní systém, uklidňuje a heřmánkový olej snižuje bolest;
 8. Sbírka třezalky tečkované, měsíčku lékařského, tinktury mateřského mléka. Nástroj účinně eliminuje nepohodlí během menopauzy a také se používá ke snížení intenzity bolesti, když je menstruace pryč. Chcete-li připravit infuzi, musíte si vzít 1 lžíci třezalky a měsíčku, nalijte 500 ml vroucí vody, počkejte, až vychladne, a přidejte 2 lžíce tinktury mateřského mléka. Náprava se užívá 2 dny předtím, než se objeví příznaky PMS. Průběh léčby je 4-5 dní;
 9. Uklidňující kolekce - Smíchejte stejné množství dubové kůry, třezalky tečkované a kozlíku lékařského. Nálev se vaří v termosce a nechá se přes noc. Odběr odeberte 2 dny před začátkem menstruace, 1 sklenici denně až do konce regulace. Stejným způsobem můžete také vzít mátu, maliny, catnip a vařit;
 10. Složení pro krvácení - Roztrhněte 2 díly křídlatky ptačí a 1 díl stonku vodní papriky. Vařte 800 ml vody, přidejte suroviny, vařte 3 minuty, přeceďte. Sklenice nápoje se vypije denně (každé 3 hodiny) a rozdělí se na stejné porce;
 11. Složení ke snížení bolesti a krvácení - vezměte 1 lžíci dubové kůry, třezalky a heřmánku, nalijte 500 ml vroucí vody, nechte 2 hodiny, vypijte 2 sklenice jednou denně;

Úleva od menstruační bolesti je možná doma bez pilulek. Léčivé byliny jsou šetrné k tělu a nezpůsobují vedlejší účinky. Spolu s tím můžete jíst banány, hrozny, meruňky, sezamová semínka, pšeničné klíčky, pšeničné otruby, slunečnicová semínka a dýňová semínka. Recepty na úlevu od bolesti se používají pouze po konzultaci s lékařem.

Cvičení

Sada cvičení k úlevě od bolesti se používá v případech, kdy nedochází k nevolnosti, zvracení, ztrátě vědomí. Cvičení aktivuje produkci endorfinů - hormonů tlumících bolest.

 • Lehněte si na záda, ohněte kolena, trochu se roztáhněte, chodidla na podlaze, ruce podél těla, dlaně dolů. Pomalu zvedněte a spusťte pánev asi 20krát ve 3 sériích;
 • Posaďte se na fitball, roztáhněte nohy doširoka, posaďte se. Proveďte kruhové pohyby pánví střídavě doprava a doleva;
 • Lehněte si na záda, zvedněte nohy o 90 stupňů, probuďte se v této poloze po dobu 4-6 minut;
 • Lehněte si lícem dolů na břicho, nohy udržujte ploché, narovnejte kolena, dlaně od sebe oddělte, položte ruce na podlahu a pomalu zvedněte trup. Snažte se udržet pubis na podlaze. Zůstaňte v této poloze po dobu 30 sekund, vraťte se do výchozí polohy;
 • Postavte se s rukama na šířku ramen, nejprve se dotkněte rukou jedné nohy a poté druhé. Opakujeme 10krát;
 • Lehněte si na záda, napodobujte chodidla nohama;
 • Postavte se na nohy, ruce sevřete před hrudníkem. Pravým kolenem se dotkněte levého loktu a naopak, opakujte 10krát;
 • Ležte na břiše, položte ruce na podlahu, pomalu zvedněte hrudník, ohýbejte se co nejvíce;
 • Klekněte si na lokty a kolena, sklopte hlavu dozadu, zakloňte záda. Pozice je fixována na 10 sekund.
 • Ležte na zádech, ohýbejte kolena, odpočívejte na nohou, ohýbejte břicho nahoru, pomalu dolů.

Cvičení pomáhá zmírnit bolestivost a nepohodlí během menstruace. Nedoporučuje se sportovat s krvácením a nevolností.

Závěr

Menstruační bolest způsobuje ženám mnoho problémů, existuje mnoho způsobů, jak se jí zbavit, ale jsou účinné, pokud nedochází k doprovodným onemocněním. Před použitím jakékoli metody ke snížení bolesti se doporučuje navštívit gynekologa a prodiskutovat s ním všechny problémy, které vás znepokojují..

Jak se vypořádat s bolestí během menstruace

Proč to bolí během menstruace?

Jaké další příčiny bolesti?

Jaké testy je třeba provést, abychom pochopili, že nejde o nebezpečnou nemoc?

Proč to bolí a moje přítelkyně snáší menstruaci bez problémů??

Jaké pilulky si můžete ušetřit?

Pomohou antikoncepční pilulky?

Než být léčen, s výjimkou pilulek?

Je možné se bolesti zbavit jednou provždy?

Bolest se po porodu sníží?

Proč musíte neustále trpět, stojí za to užívat prášky a je pravda, že pokud porodíte, všechno projde.

Proč to bolí během menstruace?

Nejčastěji jsou bolestivá období primární dysmenoreou, to znamená, že nepříjemné pocity nevznikají kvůli nemocem, ale samy o sobě. Pokud jste zdraví, ale máte bolesti, pak za malátnost mohou vinu prostaglandiny - to jsou mediátory, které zvyšují citlivost receptorů bolesti. Produkují se ve sliznici dělohy během menstruace. Kvůli nim se děloha stahuje, aby rychle odstranila krev a endometrium..

Když je mnoho prostaglandinů a děloha se silně stahuje, objeví se bolest v podbřišku, která připomíná křeče.

Někdy se k těmto pocitům přidává bolest zad. Prostaglandiny také ovlivňují kontrakci hladkého svalstva v orgánech gastrointestinálního traktu, takže tyto látky jsou odpovědné za nevolnost a průjem během menstruace..

Jaké další příčiny bolesti?

Pokud bolest začne náhle, musíte prozkoumat urogenitální systém a orgány, které se nacházejí poblíž. Možná skutečnou příčinou nepohodlí jsou nemoci, jako jsou:

 1. Endometrióza.
 2. Zánět močového měchýře (cystitida).
 3. Fibroidy, myomy a jiné nádory.
 4. Zánětlivá onemocnění v pánevních orgánech.
 5. Onemocnění střev.

S bolestivými obdobími se kterékoli z těchto onemocnění může připojit ke zvýšené produkci prostaglandinů. Pokud tedy bolest zesílí než obvykle, trvá déle než tři dny, cyklus je přerušený, dochází k neobvyklému výtoku nebo bolesti během sexu, obraťte se na svého lékaře s těmito příznaky.

Jaké testy je třeba provést, abychom pochopili, že nejde o nebezpečnou nemoc?

Je nutné vyšetření gynekologem (současně může lékař odebrat nátěry, včetně skrytých STI), stejně jako ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.

To stačí k vyvození závěrů o zdraví a léčbě buď nemocí, nebo dysmenorey..

Pokud během vyšetření lékař nic nenajde a bolest během menstruace je silná, nezmizí s krvácením a předepsaná léčba nepomůže, bude vyžadována diagnostická operace k nalezení nebo vyloučení endometriózy.

Proč to bolí a moje přítelkyně snáší menstruaci bez problémů??

Měli jste smůlu. Nikdo nemůže s jistotou říci, proč některé ženy menstruují silněji než jiné. To je rys těla, s nímž je třeba se vypořádat..

Jaké pilulky si můžete ušetřit?

První pomoc - nesteroidní protizánětlivé léky, NSAID. Jsou to docela bezpečné léky proti bolesti, dostupné na přepážce a v široké škále kombinací..

Protizánětlivé léky nejen tlumí bolest. Snižují produkci prostaglandinů, právě těch, které mohou za všechno..

Nemá smysl okamžitě spěchat s prostředky se složitým složením. Může pomoci běžný ibuprofen. Existují také silnější léky - indomethacin, ketoprofen. Všechny léky mají kontraindikace. Ženy, které mají onemocnění žaludku, musí být obzvláště opatrné. Chcete-li v těchto případech užívat NSAID, musíte se poradit s lékařem, který drogu vybere..

Ale antispazmodika pomáhají s dysmenoreou horší (pokud vůbec), protože neovlivňují příčinu bolesti.

Pomohou antikoncepční pilulky?

Hormonální orální antikoncepce vytváří umělý menstruační cyklus s vlastním hormonálním pozadím. V tomto případě se endometrium ztenčí, takže se k němu oplodněné vajíčko nemůže připojit. A protože je tato vrstva tenčí, je v ní méně prostaglandinů. Proto jsou antikoncepční pilulky často předepisovány na bolestivá období Bolestivá menstruace.

Pokud vám lékař doporučí pilulky, zkuste si vybrat moderní léky s minimálními vedlejšími účinky a zkontrolujte, zda nemáte nějaké kontraindikace.

Terapie se neomezuje pouze na pilulky: hormonální cívky nebo injekce plní stejné úkoly.

Než být léčen, s výjimkou pilulek?

Existují metody, které usnadňují snášení bolesti během menstruace. Bohužel nelze s jistotou říci, že pomohou: každý má své vlastní reakce. Vyzkoušejte vše postupně, zaměřte se na svůj vlastní stav a poslouchejte pocity.

 1. Teplo. Nejlepším řešením je dostat se pod pokrývky a sednout si s hrnkem horkého čaje, dokonce si můžete na dolní část břicha přiložit topnou podložku, ale to není vždy možné. Pokud potřebujete odejít z domu a věnovat se práci, oblékněte se teple. Vyberte si oblečení, které nevyvolává nepohodlí v břiše: těsné džíny a pásy, které se vám zařezávají do těla, počkají několik dní. Teplá sprcha funguje také.
 2. Sport. Musíte se věnovat sportu kvůli prevenci, a když se to stane obtížným - proveďte lehká cvičení, abyste uvolnili svaly a protáhli se.
 3. Akupunktura. Neexistují žádné důkazy o tom, že taková alternativní medicína funguje. Ale přinejmenším léčba zbaví bolesti.
 4. Relaxační masáž. Odvádí pozornost od nepříjemných pocitů a je obecně užitečná pro tělo i mysl, které si také občas potřebují odpočinout. Masírujte břicho tím, že ho budete hladit po směru hodinových ručiček v oblasti, kde je cítit bolest.
 5. Pohodlné držení těla. Pokud můžete ležet, zkuste zvednout nohy výše nebo ležet na boku s pokrčenými koleny.
 6. Přestat kouřit. Skončete nadobro, nejen na dny, kdy cítíte bolest.
 7. Vitamíny a stopové prvky. Také to není absolutně spolehlivá metoda, ale je možné, že doplňky s vitamíny B6, B1, E, hořčíkem a vápníkem vám pomohou Menstruační křeče: životní styl a domácí léky.

Je možné se bolesti zbavit jednou provždy?

Nepravděpodobné, pokud máte menstruaci. I když existuje vzdělávání pacientů: Bolestivé menstruace (dysmenorea), operace, které ničí nervy v děloze. Účinnost takové léčby je malá, ale existují rizika.

Bolest se po porodu sníží?

Neexistuje žádná záruka, že po porodu uběhnou bolestivá období, a to navzdory skutečnosti, že mnoho lékařů z nějakého důvodu doporučuje porod jako lék na mnoho gynekologických problémů.

Některé ženy zjistí, že bolest klesá s věkem a po porodu, ale ne každý s ní může počítat. Vaše bolest může zůstat u vás až do menopauzy..

to je nebezpečné?

Pokud bolest během menstruace není způsobena chorobami, pak ne. Ale to není důvod, proč vydržet. Poraďte se se svým lékařem a najděte léky proti bolesti, které pro vás pracují.

Co dělat s bolestivými obdobími? Účinná nápravná opatření

Průtok menstruace je často doprovázen nepříjemnými příznaky. Ženy si často stěžují na slabost, nevolnost a závratě. Bolestivé pocity v dolní části břicha během menstruační fáze cyklu jsou považovány za nejčastější. Tento jev se nazývá algomenorea..

Bolest během menstruace se vědecky nazývá algomenorea.

Intenzita nepohodlí během menstruace má často hormonální povahu, ale může také záviset na jiných důvodech. Patří mezi ně nedostatek vitamínů a minerálů v těle, zánětlivé procesy v malé pánvi a také dědičný faktor.

V případě silné bolesti byste se měli poradit s odborníkem. Patologické procesy v reprodukčních orgánech, které vyžadují léčbu, nejsou vyloučeny. Gynekolog vám řekne, co dělat, abyste snížili bolest.

Dysmenorea způsobuje

Bolesti v podbřišku během menstruace mohou mít přirozené i patologické příčiny. Ve většině případů je nepohodlí způsobeno zvýšenou hladinou prostagladinu. Tento hormon je produkován tkáněmi dělohy a způsobuje její kontrakci..

Primární dysmenorea je pozorována v dospívání během období hormonálních změn v těle a může trvat až 35 let. Spolu s intenzivní bolestí v dolní části břicha jsou s ní spojeny následující příznaky:

 • tahání bolesti v bederní oblasti;
 • nevolnost, zvracení;
 • bolesti hlavy;
 • zažívací potíže (průjem, méně často zácpa);
 • závratě, mdloby.

Kromě toho je během menstruace pozorována zvýšená podrážděnost a nervozita. Pomocí léků a tradiční medicíny můžete zmírnit křeče a snížit závažnost příznaků během menstruace..

S věkem intenzita bolestivých pocitů během menstruace významně klesá a ve většině případů úplně zmizí po prvním narození. Pokud se tak nestane, měli byste navštívit lékaře. Možná, že bolest během menstruace je spojena s patologickými procesy v těle (fibroidy, endometrióza, pánevní neuritida, fibromatózní uzliny, polypy).

Příčinou nepohodlí je často nitroděložní tělísko. V tomto případě dochází kromě bolesti k významné ztrátě krve během menstruace (krvácení). U žen, které podstoupily operaci břicha, může být nepříjemnost způsobena přítomností adhezí.

Někdy je menstruační bolest důsledkem nesprávného umístění dělohy, nedostatku draslíku a hořčíku v těle, poruch štítné žlázy.

Ženy s nízkým prahem citlivosti a nestabilním nervovým systémem si často stěžují na závažné příznaky dysmenorey. Mají sexuální nespokojenost a snížené libido..

Přesnou příčinu bolestivé menstruace je možné určit po komplexním vyšetření, které by měl předepsat gynekolog. Neměli byste odkládat návštěvu lékaře a pokusit se zmírnit bolest sami, nevíte, co přesně je to způsobeno.

Je důležité si uvědomit, že primární dysmenorea je často kontraindikací pro umělé ukončení těhotenství. Pravděpodobnost neplodnosti a zvýšených příznaků po prvním potratu v případě bolestivých období je mnohem vyšší.

Neléková terapie

Je docela těžké snášet nepohodlí. Existuje několik účinných technik ke zmírnění stavu ženy:

 • Menstruace bude méně bolestivá, pokud žena upraví stravu. Stojí za to snížit spotřebu tučných a kořeněných jídel. Je rozumné vzdát se alkoholu.
 • Mnoho lidí věří, že abyste zmírnili menstruační bolesti, musíte jíst potraviny, které stimulují produkci endorfinů. Tyto hormony jsou schopny tento stav ulevit. Patří mezi ně čokoláda a banány..
 • Bolestivá období jsou často pozorována u žen, které si nedovolí přiměřený odpočinek. Měli byste si stanovit svůj denní režim.
 • Stres často vyvolává vývoj algomenorey. Léčba tohoto stavu je nemožná za přítomnosti neustálého nervového přepětí. Najděte si vlastní relaxační metodu.
 • Pokud dojde k bolesti, můžete provést lehkou relaxační masáž.
 • Menstruace bude méně bolestivá, pokud budete pravidelně cvičit břicho.
 • Teplá vyhřívací podložka aplikovaná na břicho může zmírnit stav silnou bolestí. Toto doporučení je třeba pečlivě dodržovat. Doporučuje se předem konzultovat s lékařem. Tato technika je zakázána v přítomnosti zánětu..

Všechna doporučení jsou velmi jednoduchá. Na rozdíl od léčby léky nemá tato terapie žádné vedlejší účinky..

Kvalitní čokoláda stimuluje produkci endorfinů

Jak zmírnit menstruační bolest

Pokud má menstruační bolest přirozené příčiny, můžete zkusit snížit její intenzitu, aniž byste se uchýlili k užívání tablet. Tradiční medicína doporučuje ženám, které mají během menstruace nepohodlí, užívat odvar a infuze z následujících rostlin:

 • malinové listy;
 • bílé akátové květiny;
 • Melissa;
 • kopřiva;
 • třešňové listy.

Odvar by měl být připraven bezprostředně před použitím a měl by být horký. Podle potřeby můžete do nápoje přidat trochu medu. K přípravě jedné dávky léčivého nápoje stačí vzít 1 polévkovou lžíci. l. suché suroviny kterékoli z uvedených rostlin nebo podobné množství jejich směsi a nalijte sklenici vroucí vody.

 1. Infuze kořene elecampanu (1 lžička na sklenici vroucí vody) se užívá 3krát denně na lžíci.
 2. Přeslička polní (1 polévková lžíce. L. Na sklenici vroucí vody) trvejte na tom a pijte několik doušků každou hodinu. Když bolest začne klesat, intervaly mezi recepcemi infuze se zvyšují.
 3. Doporučuje se pít trávu horské dělohy pro bolestivá období v množství 200-300 ml denně od prvního do posledního dne menstruace. V lékárně si můžete koupit sáčky naplněné suchými surovinami léčivé rostliny. Bylina se vaří ráno a pije se během dne několik doušků v intervalech 2-3 hodin.

Teplo

Nejúčinnější metoda, která rychle

zmírnit nepohodlí, je teplo. Vyhřívací podložka umístěná v dolní části břicha nebo v bederní oblasti může zmírnit bolest o nic horší než léky.

Trik dokáže také teplá koupel nebo sprcha. Hlavní věcí je nevystavovat tělo teplu po dobu delší než 10-15 minut a sledovat teplotu vody. Nemělo by to být příliš horké, může to zvýšit krvácení..

Masáž

Masáž pomůže mírně snížit bolest během menstruace. Chcete-li to provést, musíte zaujmout vodorovnou polohu a co nejvíce relaxovat. Kuzněcovův aplikátor můžete umístit pod dolní část zad a pod nohy váleček nebo polštář.

Masírujte dolní část břicha hladkými pohyby ve směru hodinových ručiček. Tlak se střídavě zvyšuje a snižuje. Po masáži byste se měli přikrýt teplou přikrývkou a zaujmout polohu embrya, nebo si jen lehnout na záda v uvolněném stavu.

Dech

Některé ženy zmírňují nebo snižují bolest během menstruace pomáhají při dýchání v žaludku. Funguje následovně.

 1. Zhluboka se nadechujeme pomalu. V tomto případě by měl být žaludek co nejvíce vyčnívající..
 2. Poté je dech zadržen na několik sekund..
 3. Pomalý výdech je doprovázen zatažením břicha.

Tímto způsobem je nutné dýchat po dobu 5 minut. Je pohodlnější to dělat vleže s knihou na břiše. Cvičení opakujte po několika minutách..

Intenzivní fyzická aktivita během menstruace je kontraindikována. Chůze venku vám pomůže cítit se lépe a uklidnit nervy. Mírná fyzická aktivita podporuje produkci endorfinů zmírňujících bolest.

Možné komplikace

Nejnebezpečnější jsou silná a bolestivá menstruace. V tomto stavu existuje riziko následujících komplikací:

 • anémie, ke které dochází v důsledku velké ztráty krve;
 • zánět dělohy;
 • špatné trávení;
 • potrat, který může vyžadovat škrábání děložní sliznice;
 • dysfunkce reprodukčního systému.

Důležité! Silná bolest před menstruací se často objevuje v důsledku vlivu hormonů, které mohou zesílit nervové vjemy a kontrakce dělohy.

Co nabízí tradiční medicína pro úlevu od bolesti

Pokud je u mladých dívek menstruace doprovázena nejen křečemi a bolestmi, ale také depresemi, podrážděností, změnami chuti a vůně, slabostí nebo dokonce hysterií, je nutné užívat sedativa (sedativa) předepsaná lékařem. Může to být kozlík lékařský, matka a pivoňka (tinktury).Můžete vařit mátu a heřmánek. V tabletách se používá relanium, trioxazin a stejný kozlík.

Pokud jste vyzkoušeli všechno, ale neexistují žádné efektivní výsledky, měli byste se uchýlit k analgetikům a antispazmodikům. Nejbezpečnější z nich jsou no-shpa (drotaverin) a papaverin. Okamžitě zmírňují křeče, čímž výrazně snižují intenzitu bolesti. Musíte užít dvě tablety najednou až třikrát denně. Nebojte se velkých dávek, tyto prostředky mohou využívat i těhotné ženy.

Dobré jsou také nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je Ibuprofen, Butadion, Nise, Ketanov a Ketarol. Mají výraznější analgetický účinek, ale existuje také dostatek vedlejších účinků. Ovlivňují zejména stav gastrointestinálního traktu a nervového systému. Používejte je opatrně a pouze po jídle..

Někdy gynekologové předepisují hormonální antikoncepci pro primární algomenoreu. Jedná se o Triziston, Ovidon, Antiovin, Diane-35 a další. Používají se perorálně.

Pro zvýšení účinku léků proti bolesti a jejich lepší asimilaci jsou předepsány vitamíny skupiny B, vitamin E a vápník D3-nycomed. Je však mnohem zdravější získávat vitamíny a minerály z přírodních potravin..

Pomoc se sekundární algomenoreou

Následující okolnosti mohou u starších žen způsobit silnou bolest, nevolnost a zvracení, mdloby a tachykardii, svědění kůže a kloubů:

 • nemoci vegetativně-vaskulárního a nervového systému;
 • nemoci endokrinního systému;
 • infekce a zánět pohlavních orgánů;
 • adhezní procesy;
 • rakovina dělohy nebo vaječníků;
 • phlebeurysm;
 • chirurgické zákroky;
 • nesprávně zavedené nitroděložní antikoncepce

Žena se souborem příznaků naznačujících přítomnost patologií potřebuje úplné vyšetření, aby zjistila důvody. Poté je předepsána vhodná terapie, která může vyžadovat zásah chirurgů nebo léčbu v sanatoriu. Ale to vše nevylučuje ty jednoduché metody, které jsme doporučili pro mladé dívky s algomenoreou. Nezapomeňte, že na první pohled jsou neškodné byliny také léčivem, které může způsobit alergickou reakci..

Proč to bolí během menstruace?

Nejčastěji jsou bolestivá období primární dysmenoreou, to znamená, že nepříjemné pocity nevznikají kvůli nemocem, ale samy o sobě. Pokud jste zdraví, ale máte bolesti, pak za malátnost mohou vinu prostaglandiny - to jsou mediátory, které zvyšují citlivost receptorů bolesti. Produkují se ve sliznici dělohy během menstruace. Kvůli nim se děloha stahuje, aby rychle odstranila krev a endometrium..

Když je mnoho prostaglandinů a děloha se silně stahuje, objeví se bolest v podbřišku, která připomíná křeče.

Někdy se k těmto pocitům přidává bolest zad. Prostaglandiny také ovlivňují kontrakci hladkého svalstva v orgánech gastrointestinálního traktu, takže tyto látky jsou odpovědné za nevolnost a průjem během menstruace..

Jak zacházet s bolestivými obdobími

Doporučuje se léčit bolestivou menstruaci komplexním způsobem. Pokud je příčinou nepohodlí konkrétní onemocnění, měli byste užívat léky předepsané lékařem..

S fyziologickými příčinami algomenorey můžete svůj stav zmírnit pomocí:

 • korekce výživy;
 • odstranění špatných návyků;
 • bederní masáž.

Také v kritických dnech je vhodné provádět speciální cvičení, která zlepší pružnost a tonus pánevních svalů..

Preventivní opatření

Bolest během menstruace není tak neškodným jevem, zejména u primární algodismenorey, kdy je velmi obtížné odstranit příčinu.

Je na samotné ženě, aby zabránila bolesti a náležitě se připravila na nadcházející „kritické“ dny. To vyžaduje prevenci, která zahrnuje jednoduchá opatření:

 • regulovat režim práce a odpočinku a zajistit plný zdravý spánek;
 • vyhnout se stresovým a konfliktním situacím, zapojit se do auto-tréninku a se psychologem;
 • vymýtit špatné návyky (kouření);
 • milujte kávu jen s mírou, během dne a vylučujte ji během menstruace;
 • vyvážené jídlo, upřednostňovat jogurt, mořské plody, zeleninu a ovoce bohaté na vitamíny A, B, E;
 • neignorujte gymnastiku a vodní procedury, zejména kurzy v bazénu;
 • v případě potřeby užijte mírné sedativa a sedativa;
 • dodržujte doporučení lékaře pro úpravu hormonálních hladin (užívání perorální antikoncepce, progestogeny).

V zásadě se tyto aktivity týkají primární dysmenorey. Pro sekundární - nejlepší prevencí menstruačních bolestí je léčba základního onemocnění.

O takovém jevu, jako je bolest během menstruace, můžete mluvit hodně a dlouho, kde v každém případě existují nuance. Je však zřejmé, že je nutné bojovat s algodismenoreou, protože pokračující roky může ženu „vyčerpat“, zbavit radostí života a negativně ovlivnit duševní stav.

Existují nástroje pro diagnostiku a léčbu, takže není nutné se pokoušet zvládnout tuto chorobu sami. Bude racionálnější navštívit lékaře, mluvit o problému a vyřešit ho společným úsilím..

Video: „Hlavní příčiny a metody léčby dysmenorey“

Perorální antikoncepce (COC)

Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

Proč se během menstruace u porodních dětí silně bolí záda??

Nejčastěji jsou nepohodlí v bederní oblasti během menstruace způsobeny otoky a nadměrným nadměrným namáháním a také vyzařující (vyzařující) bolestí.

Proč dolní část zad během menstruace silně bolí?

Existující onemocnění mohou také přispět k tomuto nepříjemnému jevu:

 • fibrom
 • dysplázie děložního čípku
 • endometrióza
 • polycystický vaječník

I když se děloha ženy, která dítě nosí, vrátí do normálu, stále získává mírně odlišné velikosti. Během menstruace je tento „extra“ objem dostatečný k tomu, aby sevřely nervové zakončení malé pánve, vytlačily cévy a zhoršily mikrocirkulaci krve v dolní části zad.

Proč se během menstruace u porodních dětí silně bolí záda? Děloha ženy se může zvětšovat nejen během těhotenství, ale také pod vlivem progrese nespecifických poporodních onemocnění:

 • myomy
 • hyperplazie endometria
 • výhřez pánevních orgánů

Bolest se po porodu sníží?

Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

 1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
 2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
 3. Léky;
 4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

Neexistuje žádná záruka, že po porodu uběhnou bolestivá období, a to navzdory skutečnosti, že mnoho lékařů z nějakého důvodu doporučuje porod jako lék na mnoho gynekologických problémů.

Některé ženy zjistí, že bolest klesá s věkem a po porodu, ale ne každý s ní může počítat. Vaše bolest může zůstat u vás až do menopauzy..

Prevence

Následující doporučení pomohou snížit riziko vzniku bolestivých období:

 1. Dobrá výživa. Strava by měla být dobře vyvážená a výživná.
 2. Užívání vitamínů každou sezónu. Lékař by je měl vybrat v závislosti na individuálních potřebách těla..
 3. Sportovní aktivity. Může to být jak profesionální trénink, tak jednoduchá fyzická cvičení prováděná doma. Pravidelný běh a cvičení také pomohou posílit vazivový aparát..
 4. Dodržování optimálního režimu odpočinku a práce.
 5. Vyhýbejte se stresu a nervové zátěži.
 6. Ochrana podchlazení.
 7. Vhodná perorální antikoncepce.
 8. Včasnost léčby jakýchkoli gynekologických onemocnění, zánětlivých procesů, infekce.
 9. Pravidelné (jednou za šest měsíců) preventivní prohlídky u gynekologa a testy.

Rada! Abyste nezhoršili svůj stav, neměli byste během bolesti během menstruace užívat aspirin a silné narkotické léky..

Gestageny

Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

Kdy navštívit lékaře

Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

 1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
 2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
 3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
 4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
 5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

Podobný obraz příznaků naznačuje závažná onemocnění v genitourinární a reprodukční sféře, mezi něž patří: nádory, polypy, infekční a patologický vývoj i děložní onkologie.

Postupem času mohou začít vážnější nepohodlí. V takovém případě musíte určitě kontaktovat svého gynekologa. Zvláště pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • bolest začíná před menstruací;
 • doba trvání nepohodlí se zvyšuje;
 • bolest má křečovitou povahu;
 • nepohodlí se šíří do dalších orgánů (vaječníky, močový měchýř);
 • příznaky jsou zaznamenány v každém cyklu;
 • tělesná teplota stoupá.

Po užití pilulek proti bolesti by se mělo cítit lépe, ale pouze dočasně. Menstruační bolest bude i nadále zasahovat do normálního života a práce. Je proto v zájmu samotné ženy, aby vyhledala lékařskou pomoc, aby se situace nezhoršovala..

Diagnostika

Je obtížné stanovit diagnózu sami pouze bolestí, povahou výtoku a doprovodnými příznaky. Žena proto musí jít do nemocnice, říct lékaři, co vypila, a popsat své problémy..

Po gynekologickém vyšetření odborník předepíše:

 • obecný krevní test a hormony;
 • Analýza moči;
 • Ultrazvuk;
 • šmouhy;
 • vaskulární dopplerografie.

Obvykle je stále nutná návštěva:

 • neuropatolog;
 • endokrinolog;
 • cévní chirurg.

Nemocné ženy se takové diagnózy bojí. Ale čím úplnější je obraz analýz a vyšetření, tím větší je šance na přesné vysvětlení probíhajících procesů..

Závažnost bolesti

Bolestivý syndrom během menstruace se nazývá dysmenorea (zastaralé názvy jsou algomenorea a algomenorea). Podle statistik asi 80% žen trpí menstruačními bolestmi jednoho nebo druhého stupně..

Obvykle se nepohodlí vyvíjí během prvních 4 hodin po nástupu menstruace a trvá 1-2 dny. V závažných případech však může dojít k bolesti několik dní před nástupem menstruace a může trvat několik dní nebo až do samého konce menstruace..

Dysmenorea má 3 stupně:

 1. Mírné - takové bolesti jsou nevýznamné, jsou pozorovány pouze první den menstruace, nejsou doprovázeny jinými příznaky a nezasahují do obvyklého způsobu života.
 2. Střední - bolest může trvat až 2–3 dny menstruace, existují i ​​další příznaky nevolnosti (nevolnost, slabost, bolest hlavy), a přestože nepříjemné pocity narušují obvyklý rytmus života, pacient neztrácí schopnost pracovat a může chodit do práce nebo do školy.
 3. Těžká - bolest se vyvíjí ještě před nástupem menstruace a může pokračovat až do jejího konce, schopnost pracovat je výrazně snížena nebo úplně ztracena, doprovodné znaky jsou také silně vyjádřeny.

Z jakého důvodu je po porodu výtokBěhem porodu se děloha velmi stahuje, tlačí dítě ven. Po narození dítěte placenta nebo placenta vyjde. V místě jeho připojení zůstává velké množství zejících nádob.