Počáteční kalendář

Koncepční kalendář umožňuje bezplatně vypočítat nejlepší dny pro početí dítěte:

Koncepční kalendář: jak vypočítat?

Koncepční kalendář je pohodlná věc, která ženě umožňuje sledovat její menstruační cyklus, a to určit nebezpečné a bezpečné dny z hlediska možného těhotenství. Kalendář početí dítěte je forma, ve které je nutné zadat první den poslední menstruace, program pomocí různých barev ukazuje, které dny jsou nejvíce "plodné". Vyzkoušejte to, výpočet kalendáře je opravdu velmi jednoduchý!

Pro lepší pochopení toho, jak program funguje, uvedeme hlavní faktory, které byly zohledněny při jeho vytváření..

1. U velké většiny žen dochází k ovulaci (jediný den v měsíci, kdy je vajíčko připraveno k oplodnění) přibližně uprostřed cyklu. Podívejte se na koncepční kalendář - den ovulace (přesně uprostřed menstruačního cyklu), stejně jako několik dní před a po něm jsou zvýrazněny oranžově a zeleně.

2. K oplodnění vajíčka nemůže dojít ve dnech menstruace ani na samém konci cyklu. Tyto „bezpečné“ dny jsou zobrazeny růžově (viz kalendář početí).

Můžete také zkontrolovat přesnost údajů získaných sledováním stavu během ovulace..

1. Množství vaginálního výtoku se znatelně zvýší.

2. Zvyšte libido (sexuální apetit).

3. Můžete si všimnout skoku bazální teploty (měřeno v konečníku), ale pouze pokud jste předem vytvořili graf.

4. Ovulační test (lze zakoupit téměř v každé lékárně) vykazuje pozitivní výsledek.

5. Může se vyskytnout krátkodobá bolestivá bolest v děloze a vaječnících.

6. Lékař pomocí ultrazvuku odhalí známky uvolnění vajíčka z vaječníku.

Kalendář početí si můžete vypočítat právě teď! Zadejte přesná data na začátku kritických dnů (přesné datum) a za pár sekund obdržíte potřebné informace. Všimněte si, že získaným datům nelze stoprocentně věřit, nicméně naše tělo je velkou záhadou a jakékoli „maličkosti“, jako je stres nebo změna místa pobytu, mohou ovlivnit procesy v něm..

Mějte také na paměti, že nemáte ovulaci každý cyklus. Každá žena v reprodukčním věku má nejméně 2 cykly ročně „neplodné“.

Příznivé dny pro početí dítěte

Těhotenství je možné při kontaktu spermatu s vajíčkem. Pro úspěšný výsledek pohlavního styku je nutné správně vypočítat příznivé dny pro početí dítěte..

Za prvé, oplodňující vajíčko dozrává jednou za měsíc. Po zrání opouští vaječník a přes břišní dutinu vstupuje do vejcovodu. Tento proces se nazývá ovulace. U každé zdravé ženy tento proces probíhá uprostřed menstruačního cyklu - mezi 14. a 16. dnem..

Vajíčko je aktivní poměrně krátkou dobu - od 12 do 24 hodin. Po ejakulaci mohou spermatické buňky, které se dostaly do těla ženy, zůstat aktivní po dobu 3-4 dnů. Tehdy by mělo dojít ke setkání spermií se samicí zárodečné buňky. Pokud během této doby nedojde k početí, sperma zemře..

Dny ovulace jsou proto pro početí příznivé. Pokud toto období vypočítáte správně, šance na otěhotnění bude mnohem vyšší. Zbývá zjistit, kolik dní po početí se připravit na setkání s novým členem rodiny.

Je třeba poznamenat, že každá žena ovuluje v jinou dobu. U některých se objevují příznaky jako:

 • bolest v dolní části břicha;
 • překrvení mléčných žláz až po bolestivost;
 • krvavý vaginální výtok.

Existuje několik metod výpočtu:

 • kalendář (nebo rytmický);
 • bazální teplota;
 • pro změny cervikálního hlenu;
 • testy k přesnému určení období ovulace;
 • symptomotermální (kombinace výše uvedených technik);
 • ultrazvukové monitorování.

Metoda kalendáře

Tato metoda pro stanovení ovulace je poněkud libovolná. U pravidelného menstruačního cyklu není trvání tak důležité. Po dodržení menstruačního cyklu po dobu tří měsíců nebude pro ženu obtížné vypracovat koncepční kalendář..

Metoda kalendáře pomůže určit správný čas

Považují se za produktivní od 9. do 18. dne cyklu - odpočítávání je od dvacátého dne do začátku další menstruace.

Pokud je cyklus nepravidelný, žena bude muset zaznamenat trvání každého z nich po celý rok a vypočítat nejkratší a nejdelší z nich. Poté se provede výpočet:

 • odečíst 19 od nejkratších dnů;
 • odečtěte 10 od nejdelších dnů.

Řekněme, že nejkratší cyklus je 25 dní, nejdelší je 29. Dostáváme:

 1. 25 - 19 = 6.
 2. 29 - 10 = 19.

Nejlepší dny pro početí jsou tedy od 6. do 19. včetně..

Ale i když je menstruační cyklus bezchybně rytmický, ovulace se ve vypočítané dny ne vždy objeví. Všimněte si, že načasování změn ovulace je usnadněno:

 • stres;
 • Deprese;
 • užívání různých léků, hormonálních léků;
 • různé nemoci.

Metoda kalendáře pro výpočet dnů početí proto není dostatečně účinná..

Stanovení bazální teploty

Zde se ovulace stanoví pomocí teploměru - měří se teplota v konečníku. Procedura se provádí každé ráno bez vstávání po probuzení.

Použijte přesný teploměr, který dokáže měřit i ty nejmenší teploty

Uprostřed menstruačního cyklu je zaznamenáno zvýšení teploty o 0,2 - 0,4 °, což je známkou nástupu ovulace. Bazální teplota se měří po dobu 3-4 cyklů za sebou. Výpočet je založen na principu počítání 6 dnů tam a zpět ode dne, kdy byla překročena značka 37,0 stupňů.

Pokud je menstruační cyklus ideální, zrání vajíček obvykle nastane 14. den. Nejlepší dny pro početí proto budou: 14 - 6 = 8, 14 + 6 = 20 - od 8. do 20. dne menstruačního cyklu.

Monitorování cervikálního hlenu

V tomto případě se analyzuje sliznice děložního čípku. Tato metoda se aplikuje po konzultaci s lékařem..

Vzorek hlenu se odebere z pochvy prstem nebo zrcátkem. Po skončení menstruace obvykle první tři dny není hlen. Šance na otěhotnění jsou proto zanedbatelné. Když se objeví hlen, je hustý a bílý. Poté, co se stane transparentnějším a do dvou dnů se nezmění jeho konzistence - to jsou špičkové dny.

Příznivé dny pro početí dítěte - od prvního výskytu hlenu do konce čtyřdenního období po vrcholu.

Zkoušky a další metody

Působí na principu testů detekce těhotenství. Jedná se o dva proužky se dvěma indikátory. Při kontaktu s močí se barva pruhů mění v závislosti na množství hormonu. Před zahájením ovulace se koncentrace luteinizačního hormonu prudce zvyšuje. Je to tento hormon, který vede k ovulaci..

Ovulační testy jsou jednou z nejpřesnějších metod.

Zkoušky se provádějí denně, přesně podle pokynů. První test se provádí 5-6 dní před očekávanou ovulací. Pokud je test pozitivní, dojde k ovulaci do 24 hodin. Na vrcholu koncentrace hormonu jsou obě čáry indikátoru intenzivně zbarveny. Další 2-3 dny jsou považovány za nejlepší pro početí..

Stejně jako u těhotenských testů jsou však možné chyby. Proto je lepší kombinovat testy s jinými metodami. Symptomotermální metoda je kombinací všech výše uvedených metod k určení příznivých dnů pro početí.

Ultrazvukové monitorování je jednou z nejpřesnějších metod sledování růstu folikulů a stanovení blížícího se data ovulace. Provedeno v nemocnici lékařem. Monitorování začíná 6-7 dní po menstruaci a provádí se následující dny za účelem stanovení dominantního folikulu a předpovědi přibližné doby ovulace.

Byly tedy určeny nejlepší dny pro početí, bylo učiněno vše pro oplodnění buňky. Zbývá být trpělivý a počkat na nástup těhotenství.

Jak rozpoznat těhotenství

Definice těhotenství - krevní test

V prvních dnech po početí žena prochází hormonálními změnami, které ovlivňují především trávicí systém. Popíšeme nejčastější příznaky těhotenství, které se objeví před zpožděním menstruace..

Dny po početíPříznaky
12Závratě, snížený krevní tlak, změny rektální teploty, časná toxikóza
3 - 7Malátnost, celková slabost, horečka
7 - 10Intermenstruační krvácení
14 - 21Zvýšená citlivost prsou

V jaký den po početí je možné určit těhotenství a jakými způsoby? Existují dva typy testů:

 • krevní test;
 • Analýza moči.

Krevní test lze provést 7-10 dní po zamýšleném početí. Výsledky testu budou pozitivní 9-10 dní po oplodnění. Dozvíte se vše o šalvěji během těhotenství.

Test moči se snáze používá a lze jej získat za 5 minut. Test však není vždy přesný. Pozitivní odpověď může být spolehlivější dva týdny po ovulaci.

Dlouho před plánováním těhotenství, aby se zvýšil pozitivní výsledek, se ženě doporučuje přestat kouřit, protože působení nikotinu inhibuje vývoj folikulu. Oba partneři musí přestat pít alkohol a velké množství kávy, jinak bude mít zvýšené uvolňování adrenalinu nepříznivý vliv na progesteron a děloha nebude připravena přijmout oplodněné vajíčko..

Doporučuje se jíst hodně zeleniny, ovoce, snížit spotřebu velkého množství masa.

O autorovi: Borovikova Olga

Příznivé dny pro početí dítěte

Příznivé dny pro početí dítěte. Během života téměř každé ženy dříve či později přijde doba, kdy se rozhodne, že je čas, aby se stala matkou. V tomto ohledu vyvstává dilema: „Které dny jsou nejvhodnější pro možné početí?“ Musím říci, že většina zástupců krásné poloviny lidstva byla za podobných okolností, kdy se neočekávané a neplánované těhotenství změnilo ve zdroj problémů a vůbec nebylo příjemným životním darem.

To ničí plány pro blízkou i vzdálenou budoucnost. Někdy se jako alternativa dokonce musíte uchýlit k potratu, což není vůbec dobré. Je to žádoucí, plánované v předstihu těhotenství, podle lékařů, bude postupovat mnohem příznivěji. Žena bude šťastná a klidná.

Vědomý a vyvážený přístup k této události vám tedy umožňuje připravit se na ni předem, s výjimkou nežádoucích okolností nebo okamžiků. Zejména před těhotenstvím je možné a nutné léčit všechna chronická onemocnění, aby se vaše tělo, takřka „plně vyzbrojené“, později setkalo se vzhledem dítěte. Pokud je to v našich silách, určitě se to stane radostnou událostí, která nebude alarmující..

Jak zjistit nejpříznivější dny pro početí?

Nejvhodnějším obdobím pro početí dítěte jsou dny, kdy se pravděpodobně koná schůzka s „pulcem“, tj. Sperma s vejcem, které je na to již zcela připraveno. Pokud je spermie vždy připraveno vykonávat svoji funkci, pak je to s vejcem trochu jiné. Je v aktivní fázi po velmi krátkou dobu. To znamená, že vejce je připraveno na možné oplodnění několik dní. Nejčastěji to netrvá déle než 48 hodin. Ukázalo se, že musíte vypočítat tento „hvězdný“ čas, abyste se pokusili otěhotnět právě tehdy.

Jak však vypočítat nejpříznivější dny pro možné těhotenství?

Za tímto účelem je tedy sestaven plán menstruačních cyklů a na jeho základě je určen den nebo dny, které se nazývají ovulace. Pak může dojít k početí. Čím stabilnější je cyklus, tím snazší je jeho výpočet..

Dále je třeba mít na paměti, že:

 • spermie, jakmile vstoupí do ženského pohlavního ústrojí, mohou zůstat aktivní asi pět dní;
 • tělo většiny žen je již připraveno na potenciální početí asi pět dní před samotnou ovulací a do patnácti hodin po jejím ukončení.
 • nejpříznivějšími dny pro možné početí jsou samozřejmě přesně dny nebo den, kdy dojde k ovulaci.

Metoda kalendáře pro výpočet

S více či méně pravidelným menstruačním cyklem je docela možné a dokonce ani obtížné vypočítat optimální dny potenciálního početí pomocí kalendářní metody, kterou naše babičky stále znají. Výchozím bodem zde bude střed menstruačního cyklu. Pak obvykle dochází k ovulaci. V některých případech má vejce tendenci dozrávat o několik dní později, nebo naopak dříve.

Pokud je tedy délka menstruačního cyklu pro danou ženu dvacet osm dní, bude s největší pravděpodobností ovulovat čtrnáctý nebo patnáctý den cyklu. Je také nutné vzít v úvahu pár dní „chyby zrání“ a ukazuje se, že „hvězdnými“ dny z hlediska možného početí bude časový interval, počínaje 13. a končící 17. dnem jejího menstruačního cyklu. Je třeba si uvědomit, že v naprosté většině, pokud muž není starý a není nemocný, jeho pohlavní buňky budou žít v těle ženy od 3 do 5 dnů. Ukazuje se, že po provedení těchto úprav ve výpočtech se interval pohybuje od 9 do 18 dnů cyklu a bude považován za příznivý pro možné těhotenství.

Pokud se ženský cyklus nemůže pochlubit zvláštní pravidelností, může se jako alternativa pokusit použít kalendářní metodu k určení jejích příznivých dnů. K tomu však bude nutné provést řadu výpočtů pro nejkratší a tedy nejdelší cyklus a sečíst je dohromady. Tímto způsobem ji žena může skutečně používat, pouze pokud má po dobu nejméně šesti měsíců měsíční kalendář. S velmi skákacím, tj. Nepravidelným měsíčním cyklem, je nejlepší použít jiné metody. Naštěstí existuje mnoho takových.

Jak určit nejplodnější dny na základě bazální teploty?

Tato metoda stanovení nejpříznivějších dnů pro početí je založena, jak naznačuje její název, na regulaci bazální tělesné teploty. Předpokládá se, že je přesnější ve srovnání s kalendářem, i když také nezaručuje 100% spolehlivost. V tomto případě nemůže nic a nikdo působit jako ručitel.

Pokud použijete tuto metodu, pak musí žena velmi přísně dodržovat doporučení týkající se měření její bazální teploty a poté pečlivě analyzovat výsledné grafy. Mluvíme o pozorováních založených na nejméně 4–6 menstruačních cyklech. V tomto procesu bude zřejmé následující:

 • během první poloviny menstruačního cyklu je teplota nižší;
 • během druhé poloviny bazální teplota naopak stoupá;
 • bezprostředně před začátkem zvýšení teploty prudce klesá z 0,4 na 0,6 stupně.

Pokud se tedy budete řídit teorií, bude ovulace považována za den prudkého poklesu bazální teploty. Je třeba vypočítat dny možného početí následovně: asi pět dní před nástupem ovulace a další dva dny po zvýšení bazální teploty. Toto období je nejvhodnější pro pokus o otěhotnění..

Jak správně určit optimální dny pro početí pomocí ultrazvukového monitorování?

Příznivé dny pro možné početí lze také určit mnohem přesněji. A tato metoda je banální a docela cenově dostupné ultrazvukové monitorování. K určení přístupu ovulace by měla žena podstoupit ultrazvukové vyšetření vaginálním senzorem sedmý den cyklu. Takto lékař určuje stupeň zralosti folikulů a také jejich umístění..

Poté bude nutné ultrazvuk opakovat každé 2-3 dny. Díky tomu bude možné získat co nejpřesnější obrázek o zrání a uvolnění již zralého vajíčka do břišní dutiny. Po cestě může lékař také posoudit stupeň připravenosti endometria nebo slizničního povrchu dělohy tak, aby se do něj zavedlo oplodněné vajíčko a poté se zafixovalo. S údaji o ovulaci folikulů, když tyto dosáhnou velikosti přesahující 18 milimetrů, lékař nazývá den očekávaného uvolnění ženského vajíčka z vaječníku.

Ultrazvuk se provádí výhradně na specializované klinice. Stojí za zmínku, že takový postup vyžaduje lékaře s dostatečně vysokou kvalifikací a značnými zkušenostmi. Výsledky pak budou co nejpřesnější. Při řádném dodržování všech pravidel je pravděpodobnost správného určení ovulace velmi blízká 100%.

Stanovení příznivých dnů možného početí pomocí ovulačních testů

Dnes mnoho lékáren nabízí domácí ovulační testy. Jejich princip činnosti je založen na reakci speciálního indikátoru. Reaguje na zvýšení hladiny luteinizační hormonální látky. Jeho hladina se navíc zvyšuje jak ve slinách, tak v moči. Testy by měly být zahájeny každý den jeden týden před očekávaným začátkem ovulace. Je nutné velmi jasně dodržovat všechna doporučení uvedená v pokynech. První z pozitivních výsledků lze považovat za indikátor, že k ovulaci dojde následující den..

U některých žen nejsou takové testy informativní, přesně jako známé těhotenské testy. Tato technika stále není široce používána, i když jen kvůli vysokým nákladům na takové testy..

Co byste určitě měli mít čas udělat před těhotenstvím?

Když bude manželský pár znát dny, které jsou pro početí nejpříznivější, pravděpodobně dosáhne požadovaného výsledku. Měli byste se však na tento zásadní krok pečlivě připravit následujícím způsobem:

 • podstoupit lékařské vyšetření, může být nutné nejprve léčit nově nalezená nebo chronická onemocnění;
 • zbavit se zubních problémů, včetně zubního kazu;
 • minimalizovat nebo úplně vyloučit kontakt se škodlivými chemikáliemi a dokonce s chemikáliemi pro domácnost;
 • pokud je to možné, omezit používání farmakologických přípravků;
 • v posledních několika dnech před možným počátkem byste se měli pokusit snížit sexuální aktivitu.

Příznivé dny pro početí dítěte po menstruaci

Mnoho mladých žen, které plánují těhotenství, je překvapeno, když zjistí, že v menstruačním cyklu zbývá po menstruaci jen několik příznivých dnů. Jak vypočítat dobu ovulace k otěhotnění? Závisí pravděpodobnost oplodnění na vnějších faktorech??

Početí dítěte po menstruaci

Ženské tělo je navrženo takovým způsobem, že nástup těhotenství bezprostředně po nástupu menstruace je téměř nemožný..

Menstruační cyklus je rozdělen do 2 fází, z nichž každá je charakterizována určitými procesy:

 • Folikulární. V této době dochází k vývoji folikulu, ze kterého se následně objeví ženská reprodukční buňka. Konečnou fází této fáze je ovulace, kdy je pravděpodobnost početí dítěte maximální..
 • Luteal. Místo vajíčka, které opustilo vaječník, se objeví žluté tělo. Hormonální rovnováha se mění a tělo se připravuje na udržení těhotenství, pokud k němu dojde. Pokud nedojde k početí, je funkční vrstva endometria odmítnuta, poté nastane menstruační krvácení, začíná nový cyklus.

Těhotenství je tedy možné pouze při ovulaci, když je vajíčko připraveno k oplodnění. Je důležité sledovat pravidelné změny cyklu, abyste určili nejpříznivější dny..

Jak vypočítat dny pro početí dítěte po menstruaci?

Lékaři identifikují takzvané okno plodnosti - několik dní uprostřed cyklu, kdy je pravděpodobnost početí maximální. Pokud má žena pravidelný cyklus, který trvá přesně 28 dní, měla by k ovulaci dojít 14 dní před dnem následujícího období. U většiny potenciálních matek dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku mezi 11. a 21. dnem cyklu. Ovšem vzhledem k individuálním vlastnostem ženského těla může dojít k ovulaci dříve nebo později než ve stanoveném období..

Okno plodnosti se otevře několik dní před ovulací. To je způsobeno skutečností, že mužské zárodečné buňky mohou zůstat v děložní dutině až 5 dní a kdykoli oplodnit vajíčko. Pokud tedy byl nechráněný sex 9. den po nástupu menstruace a zbytek času byl pár chráněn, těhotenství je stále možné..

Žena, která plánuje dítě, by měla pravidelně vést ovulační kalendář a sledovat změny, které nastanou. Během období příznivého pro početí se objevují určité příznaky: mírné křeče v dolní části břicha, výtok připomínající vaječný bílek, prudké zvýšení bazální teploty, zvýšená sexuální touha.

 • folikulometrie (monitorování ultrazvukem);
 • expresní testování pomocí lékárenských testů.

Co určuje příznivé dny pro početí dítěte po menstruaci?

Věk je hlavním faktorem, který ovlivňuje schopnost ženy otěhotnět. Lékaři považují za nejlepší čas na plánování těhotenství mezi 23 a 31 lety. Poté každý rok klesá pravděpodobnost otěhotnění v průměru o 3%. Během menopauzy nedochází k ovulačním cyklům, takže těhotenství není možné..

Aby pár, který plánuje dítě, měl otěhotnět v novém menstruačním cyklu, musí mít sex bez ochrany několik dní před uvolněním vajíčka z vaječníku a v den ovulace. Být intimní v dnešní době zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění o více než 30%.

Následující pravidla pomohou zvýšit šance na dlouho očekávané těhotenství:

 • Provádění ovulačního testu v lékárně. Není vždy možné předpovědět nástup „dne X“ pomocí kalkulačních výpočtů. Domácí test pomůže určit přístup ovulace s vysokou přesností. Testování by mělo být prováděno po dobu 4-5 cyklů během 5 dnů uprostřed cyklu. Pokud během této doby nedošlo k ovulaci, měli byste se poradit s lékařem.
 • Odmítnutí budoucích rodičů kouřit. Cigarety mají extrémně negativní vliv na reprodukční funkce mužů i žen. Kromě toho jsou v případě těhotenství možné anomálie ve vývoji embrya, riziko potratu se významně zvyšuje.
 • Omezení užívání alkoholických nápojů. Alkohol snižuje plodnost nastávající matky a potenciálního otce.
 • Udržování normální tělesné hmotnosti. Ženy, které jsou obézní nebo mají podváhu, mají velmi často problémy s ovulací a pravidelností cyklů obecně.
 • Odmítnutí vyčerpávající fyzické aktivity. Mírné cvičení v tělocvičně je v pořádku, podporuje zdraví a udržuje tělo v dobré kondici. Pokud se však žena věnuje profesionálnímu sportu a trénuje příliš tvrdě, jsou možné poruchy cyklu a nedostatek ovulace..
 • Správná výživa. Američtí vědci provedli studie, podle jejichž výsledků bylo zjištěno, že některé potraviny mají vliv na ovulaci. Například rychlé sacharidy (sladkosti, pečivo, rychlé občerstvení) tomu brání, zatímco pomalé sacharidy a potraviny obsahující železo mají opačný účinek..
 • Užívání vitamínů. Lékaři doporučují užívat kyselinu listovou a vitamin C v první fázi cyklu a vitamíny A a E ve druhé fázi..
 • Ultrazvukové monitorování. Některá onemocnění genitální oblasti, kvůli kterým je narušen menstruační cyklus, mají latentní povahu a na citlivých ultrazvukových přístrojích je detekují pouze zkušení odborníci. Pomocí folikulometrie lékaři sledují fáze cyklu a určují, zda došlo k ovulaci. Žena nemusí mít žádné příznaky, ale několik let se neúspěšně pokouší otěhotnět. Například u syndromu polycystických vaječníků, který je diagnostikován pouze ultrazvukem, je oplodnění ve většině případů nemožné, proto je nutná chirurgická resekce vaječníků a teprve poté se cykly stanou ovulačními.
 • Odmítnutí potratu. Postup prováděný v raných fázích není prakticky nebezpečný a nemá vliv na schopnost v budoucnu nést a porodit zdravé dítě. Lékařský potrat však může způsobit vážné hormonální poruchy a nedostatek ovulace. Mechanické čištění zvyšuje pravděpodobnost poranění a zánětu sliznic dělohy.
 • Kontrola zdraví mužů. Velmi často nedochází k těhotenství vinou muže. Na kvalitu a plodnost spermií má vliv sedavý životní styl, špatné návyky, těsné oblečení, přehřátí šourku, těžká fyzická aktivita.
 • Nedostatek starostí. Mozek také ovlivňuje pravděpodobnost početí dítěte. Žena, která je pod neustálým stresem ze skutečnosti, že nedochází k těhotenství, podvědomě spouští v těle mechanismus odolnosti proti početí. Musíte se situace vzdát a uvolnit se, zvláště pokud vyšetření neprokázala žádné patologie.

Koncepce dítěte po menstruaci se ve většině případů vyskytuje uprostřed menstruačního cyklu, pokud je pravidelný, a neexistují žádné patologie urogenitálních orgánů. Pokud nenastane dlouho očekávané těhotenství, nezoufejte. Musíte dodržovat jednoduchá pravidla, která vám pomohou zvýšit pravděpodobnost ovulace..

Autor: Efim Semyonovich Edinberg,
sexuolog

Líbil se vám článek? Stačí kliknout na tlačítka sociálních médií a sdílet je se svými přáteli!

Sedm snadných způsobů, jak vypočítat ideální dny na otěhotnění

Je to důležitý, šťastný a dokonce slavnostní okamžik. Bylo učiněno rozhodnutí otěhotnět, vyšetření jsou pozadu (a pokud ne, je čas projít testy, které jsou při plánování těhotenství nutné). Vzdali jste se antikoncepce. Nyní vypracujeme koncepční kalendář a naše služba vám pomůže.

Online kalkulačka početí

Den ovulace a nejlepší dny pro početí dítěte bez online služeb můžete vypočítat pomocí letáku a pera (vzorce jsou uvedeny níže). Ale kalkulačka počtů vypočítá vše rychleji a jasněji. Vyplňte povinná pole a klikněte na „odeslat“. Pokud váš měsíční cyklus trochu plovoucí - pak 29, pak 30-31 dní, pak vypočítejte aritmetický průměr za poslední tři měsíce (sečtěte délku MC a vydělte třemi). Právě tento údaj je třeba vložit do kalkulačky..

Jak vypočítat příznivé dny pro početí dítěte

Rozhodujícím faktorem pro ženy, které plánují mít dítě, je menstruační cyklus. Těhotenství často přichází tak snadno, jak byste chtěli. Je možné identifikovat příznivé dny pro početí dítěte po studiu charakteristik menstruačního období a použití různých metod pro stanovení ovulace.

 1. Co to je
 2. Koncept cyklu
 3. Metody
 4. Používání kalendáře
 5. Bazální teplota
 6. Pomocí výběrů
 7. Jak otěhotnět

Co to je

Plodné příznivé dny jsou obdobím cyklu, kdy partnerka s největší pravděpodobností otěhotní po intimitě s mužem. Mnoho nastávajících matek si zachovává vhodnou dobu v průměru šest dní..

Sex ve správných dnech pro početí nezaručuje těhotenství vůbec, ale během této doby se šance zvyšují. Nejlepší doba na sex je 5 dní před prasknutím folikulárního vaku a 2 dny po něm. Je důležité vědět, jak vypočítat den ovulace pro početí.

Koncept cyklu

Menstruační cyklus se skládá z fází, které ovlivňují reprodukční náladu. Pod vlivem hormonů každý měsíc dozrává jeden nebo více folikulárních vaků. Na začátku tohoto časového období je výskyt menstruace a konec je poslední den před nástupem menstruace..

V menstruačním cyklu se rozlišují fáze:

 • folikulární;
 • ovulace;
 • luteální.

Folikulární nebo estrogenová fáze začíná prvním dnem menstruace. Pokračuje, dokud jeden nebo více dominantních folikulů nedospěje. Estrogenová fáze končí jejich prasknutím a zráním oocytů. Tento proces může u nastávajících matek trvat různými způsoby..

Jak folikulární vak dospívá, v těle se produkují estrogeny. Vysoká hladina tohoto hormonu je známá jeho velkou velikostí. Po dosažení prahové hladiny hormonu dochází k prudkému uvolnění LH a FSH.

To končí vstupem ženské buňky do břišní dutiny. V budoucnu pronikne do vejcovodu, kde se oplodní, když narazí na spermie. Je třeba si uvědomit, že ženská buňka je aktivní pouze po dobu 24 hodin..

Po setkání se spermatem se přesune do děložní dutiny a implantace zygoty je zaznamenána 6. až 8. den. V místě prasklého folikulu se tvoří žluté tělísko a začíná produkce hormonu, jako je progesteron.

Od okamžiku ovulace v těle začíná luteální fáze, která trvá v průměru 12-16 dní. Hlavním účelem žlutého tělíska je syntéza estrogenu a progesteronu.

Při absenci těhotenství se žluté tělo začne obracet po 10-12 dnech, což je doprovázeno poklesem koncentrace estrogenu a progesteronu. V budoucnu bude endometriální vrstva odmítnuta a začne menstruace. Během těhotenství žluté tělo nadále plně funguje a udržuje svůj normální průběh.

Metody

Existuje několik metod, které pomáhají nastávající matce vypočítat, ve který den cyklu můžete otěhotnět..

Používání kalendáře

S kalendářem početí je snadné najít nejlepší dny. V případě, že menstruace nastane po 28 dnech, pak nejčastěji oocyt opouští folikul po dobu asi 14 dnů. K tomu však nedochází vždy uprostřed období. Se zkrácenou menstruací proces probíhá 6-8 dní a s prodlouženou dobou až 35 dnů - 20-22 dní.

Při plánování dítěte je důležité si uvědomit, že druhá část takového období je vždy 14 dní..

Pohlavní styk, ke kterému dochází 3 dny po uvolnění vajíčka, je považován za neúčinný pro oplodnění. Faktem je, že oocyt žije pouze 1–2 dny a setrvání spermií trvá několik hodin..

Pro nástup těhotenství je vhodný den prasknutí folikulárního vaku a 2–3 dny po jeho vzniku..

Dny ovulace můžete vypočítat pomocí online kalendáře. Kalendář zdarma můžete použít zde

Bazální teplota

Aby bylo možné přesně určit datum, kdy je nejlepší otěhotnět, je povoleno měřit bazální teplotu v konečníku. Můžete použít nejběžnější teploměr a provádět proceduru každé ráno, aniž byste současně vstávali z postele. Získaná data by měla být zaznamenána ve speciální tabulce, která se doporučuje uchovávat každý menstruační cyklus..

V běžných dnech by teplota měla být 36,6 stupňů a těsně před ovulací - 37 stupňů. Když se oocyt uvolní z vaječníku, teplota obvykle stoupne na 37,2 stupňů.

Graf ukazuje jak pokles bazální teploty, tak její vzestup, ale odchylky od normy jsou nejčastěji zanedbatelné. Ovulace nastává v období mezi poklesem teploty a jejím prudkým nárůstem. Přesné opuštění vajíčka folikulu lze určit udržováním stálého harmonogramu několik měsíců po sobě..

Pomocí výběrů

Pomocí vaginální metody můžete vypočítat, ve které dny cyklu můžete otěhotnět. Zkušené ženy vnímají a rozpoznávají dny, kdy oocyt opouští vaječník. Mají viskózní výtok, který se podobá kuřecímu proteinu..

U ženy mléčná žláza mírně bobtná a táhne se na jedné straně vaječníku, ze které reprodukční buňka přechází do vejcovodu.

Jak otěhotnět

Mnoho lékařů doporučuje mít sex s partnerem každý den nebo každý druhý den po dobu 5 dnů před ovulací. Bylo prokázáno, že spermatické buňky žijí v těle partnera několik dní a vajíčko je schopné oplodnění během 12-24 hodin.

Šance stát se rodičem se zvyšuje pohlavním stykem před a během ovulace.

Je důležité zaměřit se na blízkost s partnerem ve vhodný den k oplodnění nebo 3–5 dní před tím, než oocyt opustí vaječník. Je lepší nečekat na nástup ovulace, protože po proniknutí semenné tekutiny do ženského těla již nebude vajíčko připraveno k oplodnění.

Standardní postoj pro setkání oocytu se spermatem je efektivní. Díky ní semenná tekutina proniká hluboko do pochvy a prakticky beze ztráty..

Nedoporučuje se utíkat do koupelny bezprostředně po ejakulaci. Chcete-li zvýšit pravděpodobnost, že se stanete rodičem, měli byste si po sexu nějakou dobu lehnout.

Pokud chce pár porodit chlapce, doporučuje se mít sex přesně v příznivý den. Pohlaví 3-4 dny před uvolněním vajíčka z vaječníku zvyšuje šanci mít dívku.

Ženské tělo je záhadou, takže je docela obtížné ovlivnit procesy, které v něm probíhají. Příznivé dny pro početí se mohou změnit pod vlivem různých faktorů, častým stresem nebo změnou místa bydliště. K uvolnění vajíčka z pohlavního orgánu obvykle nedochází každý měsíc..

Pokud po roce aktivního sexuálního života nedojde k požadovanému výsledku, doporučuje se vyhledat radu odborníka.

Příznivé dny pro početí a to, jak je lze snadno identifikovat

Znát příznivé dny zvyšuje šance na početí dítěte. Tyto dny jsou ovlivněny životností vašich spermií a vajíček a také menstruačním cyklem. Aby mohlo dojít k početí, musí spermie dosáhnout dospělého vajíčka. Existuje mnoho metod používaných k výpočtu příznivých dnů, mezi něž patří znalost průměrné délky menstruačního cyklu, známky ovulace a dokonce použití kalkulačky ovulace..

Ovulace (uvolnění vajíčka) a asi 5 dní před jsou nejlepší dny, které se snaží otěhotnět. Všechny ostatní během menstruačního cyklu jsou považovány za nepříznivé dny. Pokud ale nechcete otěhotnět, nejbezpečnější období je od 4. dne po ovulaci do konce cyklu (začátek další menstruace).

Jak vypočítat nejpříznivější dny pro početí?

Určení nejlepších dnů na otěhotnění pomáhá určit, kdy ovulovat, což vám umožní buď zabránit těhotenství, nebo zvýšit vaše šance na otěhotnění.

1. Tabulka délky menstruačního cyklu (kalendářní metoda)

Sledováním menstruačního cyklu můžete určit, jak dlouho trvá luteální a folikulární fáze. Pokud je váš cyklus pravidelný, umožňuje vám také vypočítat, kdy dojde k ovulaci. Otevřete tabulku nebo kalendář (například v telefonu) a označte první den menstruace - to je začátek vašeho cyklu. A pak si také označte den, kdy vaše menstruace končí. Jakmile začne další období, označte znovu první den. Pokračujte v tomto procesu po dobu tří až čtyř měsíců, protože další informace povedou k přesnějšímu určení vašich příznivých dnů pro početí..

Tato metoda vám pomůže lépe porozumět délce a konzistenci menstruačního cyklu. Budete vědět, kdy pravděpodobně začne další, a můžete vypočítat období ovulace a nejlepší dny na početí..

2. Nejpříznivější dny

Většina vajec žije 12 až 24 hodin po ovulaci a spermie mohou ve vaginálním prostředí přežít až 5 dní, což je příznivé.

Proto je nejlepším obdobím pro početí 5 dní před ovulací a v den ovulace. Ve většině případů dochází k ovulaci mezi 12 a 16 dny po začátku menstruačního cyklu. To znamená, že pokud je váš cyklus 24 dní, bude to 10. den; pokud 28 dní - 14. den; pokud se jedná o 35denní cyklus - ovulace 21. den.

Na základě těchto informací můžete určit nejpříznivější dny v měsíci v závislosti na délce vašeho cyklu. Následující tabulka vám pomůže s výpočty:

Nejlepší dny na početí dítěte, v závislosti na délce menstruačního cyklu

Délka cyklu, dnySlibné dny
245 - 10 dní
289-14 dní
třicet11-16 dní
3516 - 21 dní

* Antikoncepční poznámky: Pokud plánujete používat informace o ovulaci jako způsob, jak kontrolovat své šance na otěhotnění, musíte se vyhnout sexu někde mezi 8 a 16 dny každého menstruačního cyklu. Pokud tak neučiníte, musíte použít kondom, bránici nebo jinou bariérovou metodu antikoncepce. Aby byla metoda účinná, musíte být každý měsíc pozorní, vědět, jak se vaše tělo mění, a být upřímní vůči svému partnerovi ohledně vašeho menstruačního cyklu..

Hlavní příznaky ovulace

V některých případech mají ženy nepravidelné cykly a je pro ni obtížnější určit správné dny pro početí. Pak musíte znát další příznaky naznačující nástup ovulace..

1. Změny na děložním čípku

Pokud je cervikální hlen konzistencí a vzhledem podobný vaječným bílkům, dochází buď k ovulaci, nebo se blíží. Tato tekutina může u všech žen vypadat jinak, ovulace je však obvykle den s nejviskóznější tekutinou..

2. Změna tělesné teploty

Většina žen má během menstruačního cyklu konstantní bazální tělesnou teplotu (BBT). Den před ovulací se může mírně snížit, ale nejdůležitější změnou je výrazné zvýšení BBT, které začíná den po ovulaci a pokračuje. Chcete-li určit příznivé dny pro početí, musíte pravidelně měřit teplotu a dodržovat plán nejméně 3 menstruačních cyklů.

3. Tvrdost děložního čípku nebo změny jeho polohy

Během ovulace prochází děložní čípek mnoha změnami. Můžete si všimnout, že je mokrá, otevřená, měkká nebo zvednutá. Je nutné věnovat pozornost vyšetření děložního čípku v několika cyklech, aby bylo možné odlišit jeho stav během ovulace a ve zbývajících dnech.

4. Vedlejší znaky

Sekundární příznaky se nemusí nutně vyskytovat u všech žen, ale mohou také pomoci určit příznivé dny pro početí. Některé příznaky zahrnují zvýšený sexuální apetit, nadýmání, citlivost prsou, mírnou bolest nebo křeče v pánevní oblasti, zvýšené vnímání chuti nebo čichu.

5. Pomocí testů určete ovulaci

Ovulační testy si můžete koupit v lékárně nebo v obchodě. Budou schopni varovat před jeho výskytem 12-24 hodin předem. Princip činnosti je založen na měření hladiny luteinizačního hormonu (LH), jehož množství dosahuje svého vrcholu těsně před ovulací. Potřebujete pouze test moči, abyste zjistili, kdy máte ovulaci. To není nejvhodnější způsob, jak určit nejlepší dny pro početí, protože to funguje již na samém konci úrodného okna, ale je to rychlé a snadné..

Dny lunárního kalendáře jsou příznivé pro početí

Nejlepší lunární dny pro početí

2 lunární den: vynikající

Nejbližší začne 21.07.2020 v 04:28.
Dnes je jeden z nejlepších dnů na otěhotnění! Dítě počaté v tento den má velkou šanci být úspěšné a. číst úplně →

4 lunární den: vynikající

Nejbližší začne 23.07.2020 v 07:19.
Čtvrtý lunární den je nádherným a zároveň mystickým obdobím pro početí. Ve starověkých knihách najdete popis toho. číst úplně →

11 lunárního dne: vynikající

Nejbližší začne 30. 7. 2020 v 17:27.
Jeden z nejlepších dnů pro početí dítěte! Děti počaté jedenáctého lunárního dne se rodí silní a silní lidé s výraznou vůlí. číst úplně →

28. lunární den: vynikající

Nejbližší startuje 19. 7. 2020 v 02:20.
Dnes je skvělá doba na početí dítěte, protože jeho osud bude šťastný a život bude prosperovat. Tito lidé jsou často. číst úplně →

Dobré lunární dny pro početí

1 lunární den: dobře

Nejbližší začne 20.07.2020 v 20:32.
Den je příznivý pro početí. Dítě počaté první den lunárního měsíce se narodí silné, s vysokou mírou přežití a odolností. číst úplně →

6 lunárního dne: dobře

Nejbližší začne 25.07.2020 v 10:15.
Den je docela vhodný pro početí. Ti, kteří byli počati šestého lunárního dne, jsou zpravidla hrozní idealisté. Jsou aktivní. číst úplně →

7 lunárního dne: dobře

Nejbližší začne 26.07.2020 v 11:43.
Je to docela vhodné období pro početí. Lidé, kteří byli počati během tohoto období, budou mít dobré zdraví, vytrvalost a budou si užívat života. číst úplně →

8 lunárního dne: dobře

Nejbližší začne 27. 7. 2020 v 13:10.
Osmý lunární den je dobrým dnem pro početí. Dítě počaté v tomto období má všechny šance být bohaté a bystré. číst úplně →

10 lunárního dne: dobře

Nejbližší začne 29. 7. 2020 v 16:05.
Dnes je dost dobrý den na početí dítěte. Předpokládá se, že děti počaté během tohoto období se rodí se silným duchovním spojením s. číst úplně →

14 lunárního dne: dobře

Nejbližší začne 02.08.2020 ve 20:25.
Den je docela vhodný na početí dítěte. Takové děti budou vybaveny přecitlivělostí a speciálními, téměř magickými schopnostmi vnímat prostředí. číst úplně →

16 lunárního dne: dobře

Nejbližší začne 8. 4. 2020 v 21:19.
Dítě počaté v tento den se narodí s laskavým a něžným charakterem. Bude mít velmi silný pocit empatie a. číst úplně →

21 lunárního dne: dobře

Nejbližší začne 8. 9. 2020 v 22:24.
Dnes je ten správný čas na otěhotnění. Z dětí, které byly počaty v tento konkrétní den, mohou vyrůst skuteční vůdci, bojovníci za spravedlnost. číst úplně →

22 lunárního dne: dobře

Nejbližší startuje 10. 10. 2020 ve 22:36 hodin.
Čas je docela dobrý na početí. Děti, které byly dnes počaty, jsou od mladého věku známé svou jedinečnou pamětí a zvědavostí. číst úplně →

24 lunárního dne: dobře

Nejbližší začne 8. 8. 2020 v 23:10.
Dnes je dobrý den na početí. Děti, které byly v ten den počaty, vyrostly ve svých gestech trochu trapně a trapně. číst úplně →

25 lunárního dne: dobře

Nejbližší začne 16. července 2020 v 00:47.
Tyto lunární dny jsou docela vhodné pro početí, protože děti narozené dnes budou mít úžasný osud a silný charakter, který jim pomůže. číst úplně →

26 lunárního dne: dobře

Nejbližší začne 17.07.2020 v 01:09.
Dvacátý šestý lunární den je dobrým dnem pro početí, protože takové děti, které vyrůstají, mají často štěstí a kariéru. číst úplně →

30 lunárního dne: dobře

Tentokrát je to jeden z nejlepších časů pro početí! Dítě narozené třicátého lunárního dne bude žít šťastný a dlouhý život. Tak určitě,. číst úplně →

Neutrální lunární dny pro početí

3 lunární den: normální

Nejbližší začne 22.07.2020 v 05:51.
Dnes je dobrý den na početí. Děti počaté třetího lunárního dne budou aktivní, tvrdohlavé, zásadové, silné vůle a silné osobnosti. Takový. číst úplně →

5 lunárního dne: normální

Nejbližší začne 24. 7. 2020 v 8:47.
Pátý lunární den není nejlepší pro početí, ale sám o sobě nenosí žádnou zvlášť špatnou energii. Život. číst úplně →

17 lunárního dne: normální

Nejbližší začne 8. 5. 2020 v 21:36.
Dobrý den na otěhotnění. I ve starověkých pojednáních se zjistilo, že děti počaté sedmnáctého dne měsíce se rodí veselé a. číst úplně →

18 lunárního dne: normální

Nejbližší začne 8. 6. 2020 v 21:50.
Pokud je to možné, neplánujte počat dítě osmnáctého lunárního dne. Charakter a osud těchto dětí bude velmi proměnlivý, budou. číst úplně →

27 lunárního dne: normální

Nejbližší začne 18. 7. 2020 v 01:38.
Koncepce v tento den není kontraindikována, ale pokud je to možné, zkuste ji odložit na příznivější období. Koneckonců, toto dítě bude. číst úplně →

Špatné lunární dny pro početí

13 lunárního dne: špatné

Nejbližší začne 8. 1. 2020 v 19:41.
Početí se v tuto chvíli nedoporučuje. Děti, které byly počaty třináctého dne měsíce, budou po celý život. číst úplně →

19. lunární den: špatný

Nejbližší začne 8. 7. 2020 ve 22:02.
Není žádoucí, aby k početí dítěte došlo devatenáctého dne lunárního měsíce. Se spoustou pozitivních vlastností, které takový člověk bude mít. číst úplně →

20 lunárního dne: špatné

Nejbližší začne 08.08.2020 v 22:13.
Dvacátý den měsíce není nejlepší čas na otěhotnění. Děti, které jsou v této době počaty, budou hodně trpět. To je absolutně. číst úplně →

23 lunárního dne: špatné

Nejbližší začne 8. 8. 2020 v 22:51.
Zdržte se početí dítěte dvacátého třetího lunárního dne. Energie jsou dnes velmi vrtkavé, mohou nepředvídatelným způsobem ovlivňovat lidi. číst úplně →

Nejhorší lunární dny pro početí

9. lunární den: hrozné

Nejbližší začne 28. 7. 2020 v 14:38.
Devátého lunárního dne byste neměli otěhotnět. I ve starověkých pramenech je zmínka o novém životě. číst úplně →

12 lunárního dne: hrozné

Nejbližší začne 31. 7. 2020 v 18:41.
Buďte opatrní dnes, den má smůlu na početí, Měsíc má na to extrémně negativní vliv. A to i přesto, že děti počaly dvanácté. číst úplně →

15 lunárního dne: hrozné

Nejbližší začne 3. 8. 2020 ve 20:56.
Snažte se v tento den zabránit početí, protože vaše dítě bude mít velmi rozporuplný a složitý charakter a jeho osud nebude. číst úplně →

29. lunární den: hrozné

Nejbližší začne 20.07.2020 v 03:17.
Buďte velmi opatrní, početí je dnes velmi odrazováno. Tento lunární den je pro to považován za jeden z nejobtížnějších a negativních. číst úplně →

Jak určit nejpříznivější dny pro početí

Spoluautorem tohoto článku byla Carrie Noriega, MD. Dr. Noriega je porodní lékař-gynekolog a lékařský spisovatel se sídlem v Coloradu. Specializuje se na zdraví žen, revmatologii, pulmonologii, infekční nemoci a gastroenterologii. Vystudoval lékařskou fakultu na Creighton University, v roce 2005 absolvoval pobyt na University of Missouri v Kansas City.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 11. Jejich seznam najdete v dolní části stránky.

Jedním z rozhodujících faktorů pro ženy plánující těhotenství je jejich menstruační cyklus. Načasování sexu s partnerem v určité dny menstruačního cyklu během ovulace může výrazně zvýšit vaše šance na otěhotnění. Před výpočtem nejpříznivějších dnů pro početí musíte lépe znát vlastnosti svého cyklu a naučit se jej správně sledovat.

Příznivé dny pro početí dítěte

Příznivé dny pro početí dítěte. Během života téměř každé ženy dříve či později přijde doba, kdy se rozhodne, že je čas, aby se stala matkou. V tomto ohledu vyvstává dilema: „Které dny jsou nejvhodnější pro možné početí?“ Musím říci, že většina zástupců krásné poloviny lidstva byla za podobných okolností, kdy se neočekávané a neplánované těhotenství změnilo ve zdroj problémů a vůbec nebylo příjemným životním darem.

To ničí plány pro blízkou i vzdálenou budoucnost. Někdy se jako alternativa dokonce musíte uchýlit k potratu, což není vůbec dobré. Je to žádoucí, plánované v předstihu těhotenství, podle lékařů, bude postupovat mnohem příznivěji. Žena bude šťastná a klidná.

Vědomý a vyvážený přístup k této události vám tedy umožňuje připravit se na ni předem, s výjimkou nežádoucích okolností nebo okamžiků. Zejména před těhotenstvím je možné a nutné léčit všechna chronická onemocnění, aby se vaše tělo, takřka „plně vyzbrojené“, později setkalo se vzhledem dítěte. Pokud je to v našich silách, určitě se to stane radostnou událostí, která nebude alarmující..

Jak zjistit nejpříznivější dny pro početí?

Nejvhodnějším obdobím pro početí dítěte jsou dny, kdy se pravděpodobně koná schůzka s „pulcem“, tj. Sperma s vejcem, které je na to již zcela připraveno. Pokud je spermie vždy připraveno vykonávat svoji funkci, pak je to s vejcem trochu jiné. Je v aktivní fázi po velmi krátkou dobu. To znamená, že vejce je připraveno na možné oplodnění několik dní. Nejčastěji to netrvá déle než 48 hodin. Ukázalo se, že musíte vypočítat tento „hvězdný“ čas, abyste se pokusili otěhotnět právě tehdy.

Jak však vypočítat nejpříznivější dny pro možné těhotenství?

Za tímto účelem je tedy sestaven plán menstruačních cyklů a na jeho základě je určen den nebo dny, které se nazývají ovulace. Pak může dojít k početí. Čím stabilnější je cyklus, tím snazší je jeho výpočet..

Dále je třeba mít na paměti, že:

 • spermie, jakmile vstoupí do ženského pohlavního ústrojí, mohou zůstat aktivní asi pět dní;
 • tělo většiny žen je již připraveno na potenciální početí asi pět dní před samotnou ovulací a do patnácti hodin po jejím ukončení.
 • nejpříznivějšími dny pro možné početí jsou samozřejmě přesně dny nebo den, kdy dojde k ovulaci.

Metoda kalendáře pro výpočet

S více či méně pravidelným menstruačním cyklem je docela možné a dokonce ani obtížné vypočítat optimální dny potenciálního početí pomocí kalendářní metody, kterou naše babičky stále znají. Výchozím bodem zde bude střed menstruačního cyklu. Pak obvykle dochází k ovulaci. V některých případech má vejce tendenci dozrávat o několik dní později, nebo naopak dříve.

Pokud je tedy délka menstruačního cyklu pro danou ženu dvacet osm dní, bude s největší pravděpodobností ovulovat čtrnáctý nebo patnáctý den cyklu. Je také nutné vzít v úvahu pár dní „chyby zrání“ a ukazuje se, že „hvězdnými“ dny z hlediska možného početí bude časový interval, počínaje 13. a končící 17. dnem jejího menstruačního cyklu. Je třeba si uvědomit, že v naprosté většině, pokud muž není starý a není nemocný, jeho pohlavní buňky budou žít v těle ženy od 3 do 5 dnů. Ukazuje se, že po provedení těchto úprav ve výpočtech se interval pohybuje od 9 do 18 dnů cyklu a bude považován za příznivý pro možné těhotenství.

Pokud se ženský cyklus nemůže pochlubit zvláštní pravidelností, může se jako alternativa pokusit použít kalendářní metodu k určení jejích příznivých dnů. K tomu však bude nutné provést řadu výpočtů pro nejkratší a tedy nejdelší cyklus a sečíst je dohromady. Tímto způsobem ji žena může skutečně používat, pouze pokud má po dobu nejméně šesti měsíců měsíční kalendář. S velmi skákacím, tj. Nepravidelným měsíčním cyklem, je nejlepší použít jiné metody. Naštěstí existuje mnoho takových.

Jak určit nejplodnější dny na základě bazální teploty?

Tato metoda stanovení nejpříznivějších dnů pro početí je založena, jak naznačuje její název, na regulaci bazální tělesné teploty. Předpokládá se, že je přesnější ve srovnání s kalendářem, i když také nezaručuje 100% spolehlivost. V tomto případě nemůže nic a nikdo působit jako ručitel.

Pokud použijete tuto metodu, pak musí žena velmi přísně dodržovat doporučení týkající se měření její bazální teploty a poté pečlivě analyzovat výsledné grafy. Mluvíme o pozorováních založených na nejméně 4–6 menstruačních cyklech. V tomto procesu bude zřejmé následující:

 • během první poloviny menstruačního cyklu je teplota nižší;
 • během druhé poloviny bazální teplota naopak stoupá;
 • bezprostředně před začátkem zvýšení teploty prudce klesá z 0,4 na 0,6 stupně.

Pokud se tedy budete řídit teorií, bude ovulace považována za den prudkého poklesu bazální teploty. Je třeba vypočítat dny možného početí následovně: asi pět dní před nástupem ovulace a další dva dny po zvýšení bazální teploty. Toto období je nejvhodnější pro pokus o otěhotnění..

Jak správně určit optimální dny pro početí pomocí ultrazvukového monitorování?

Příznivé dny pro možné početí lze také určit mnohem přesněji. A tato metoda je banální a docela cenově dostupné ultrazvukové monitorování. K určení přístupu ovulace by měla žena podstoupit ultrazvukové vyšetření vaginálním senzorem sedmý den cyklu. Takto lékař určuje stupeň zralosti folikulů a také jejich umístění..

Poté bude nutné ultrazvuk opakovat každé 2-3 dny. Díky tomu bude možné získat co nejpřesnější obrázek o zrání a uvolnění již zralého vajíčka do břišní dutiny. Po cestě může lékař také posoudit stupeň připravenosti endometria nebo slizničního povrchu dělohy tak, aby se do něj zavedlo oplodněné vajíčko a poté se zafixovalo. S údaji o ovulaci folikulů, když tyto dosáhnou velikosti přesahující 18 milimetrů, lékař nazývá den očekávaného uvolnění ženského vajíčka z vaječníku.

Ultrazvuk se provádí výhradně na specializované klinice. Stojí za zmínku, že takový postup vyžaduje lékaře s dostatečně vysokou kvalifikací a značnými zkušenostmi. Výsledky pak budou co nejpřesnější. Při řádném dodržování všech pravidel je pravděpodobnost správného určení ovulace velmi blízká 100%.

Stanovení příznivých dnů možného početí pomocí ovulačních testů

Dnes mnoho lékáren nabízí domácí ovulační testy. Jejich princip činnosti je založen na reakci speciálního indikátoru. Reaguje na zvýšení hladiny luteinizační hormonální látky. Jeho hladina se navíc zvyšuje jak ve slinách, tak v moči. Testy by měly být zahájeny každý den jeden týden před očekávaným začátkem ovulace. Je nutné velmi jasně dodržovat všechna doporučení uvedená v pokynech. První z pozitivních výsledků lze považovat za indikátor, že k ovulaci dojde následující den..

U některých žen nejsou takové testy informativní, přesně jako známé těhotenské testy. Tato technika stále není široce používána, i když jen kvůli vysokým nákladům na takové testy..

Co byste určitě měli mít čas udělat před těhotenstvím?

Když bude manželský pár znát dny, které jsou pro početí nejpříznivější, pravděpodobně dosáhne požadovaného výsledku. Měli byste se však na tento zásadní krok pečlivě připravit následujícím způsobem:

 • podstoupit lékařské vyšetření, může být nutné nejprve léčit nově nalezená nebo chronická onemocnění;
 • zbavit se zubních problémů, včetně zubního kazu;
 • minimalizovat nebo úplně vyloučit kontakt se škodlivými chemikáliemi a dokonce s chemikáliemi pro domácnost;
 • pokud je to možné, omezit používání farmakologických přípravků;
 • v posledních několika dnech před možným počátkem byste se měli pokusit snížit sexuální aktivitu.

Kritické dny jsou přirozeným procesem, který probíhá v těle ženy a hovoří o její připravenosti vykonávat reprodukční funkci. Ale stane se, že tato funkce selže.