Příznivé dny pro početí dítěte po menstruaci

Mnoho mladých žen, které plánují těhotenství, je překvapeno, když zjistí, že v menstruačním cyklu zbývá po menstruaci jen několik příznivých dnů. Jak vypočítat dobu ovulace k otěhotnění? Závisí pravděpodobnost oplodnění na vnějších faktorech??

Početí dítěte po menstruaci

Ženské tělo je navrženo takovým způsobem, že nástup těhotenství bezprostředně po nástupu menstruace je téměř nemožný..

Menstruační cyklus je rozdělen do 2 fází, z nichž každá je charakterizována určitými procesy:

 • Folikulární. V této době dochází k vývoji folikulu, ze kterého se následně objeví ženská reprodukční buňka. Konečnou fází této fáze je ovulace, kdy je pravděpodobnost početí dítěte maximální..
 • Luteal. Místo vajíčka, které opustilo vaječník, se objeví žluté tělo. Hormonální rovnováha se mění a tělo se připravuje na udržení těhotenství, pokud k němu dojde. Pokud nedojde k početí, je funkční vrstva endometria odmítnuta, poté nastane menstruační krvácení, začíná nový cyklus.

Těhotenství je tedy možné pouze při ovulaci, když je vajíčko připraveno k oplodnění. Je důležité sledovat pravidelné změny cyklu, abyste určili nejpříznivější dny..

Jak vypočítat dny pro početí dítěte po menstruaci?

Lékaři identifikují takzvané okno plodnosti - několik dní uprostřed cyklu, kdy je pravděpodobnost početí maximální. Pokud má žena pravidelný cyklus, který trvá přesně 28 dní, měla by k ovulaci dojít 14 dní před dnem následujícího období. U většiny potenciálních matek dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku mezi 11. a 21. dnem cyklu. Ovšem vzhledem k individuálním vlastnostem ženského těla může dojít k ovulaci dříve nebo později než ve stanoveném období..

Okno plodnosti se otevře několik dní před ovulací. To je způsobeno skutečností, že mužské zárodečné buňky mohou zůstat v děložní dutině až 5 dní a kdykoli oplodnit vajíčko. Pokud tedy byl nechráněný sex 9. den po nástupu menstruace a zbytek času byl pár chráněn, těhotenství je stále možné..

Žena, která plánuje dítě, by měla pravidelně vést ovulační kalendář a sledovat změny, které nastanou. Během období příznivého pro početí se objevují určité příznaky: mírné křeče v dolní části břicha, výtok připomínající vaječný bílek, prudké zvýšení bazální teploty, zvýšená sexuální touha.

 • folikulometrie (monitorování ultrazvukem);
 • expresní testování pomocí lékárenských testů.

Co určuje příznivé dny pro početí dítěte po menstruaci?

Věk je hlavním faktorem, který ovlivňuje schopnost ženy otěhotnět. Lékaři považují za nejlepší čas na plánování těhotenství mezi 23 a 31 lety. Poté každý rok klesá pravděpodobnost otěhotnění v průměru o 3%. Během menopauzy nedochází k ovulačním cyklům, takže těhotenství není možné..

Aby pár, který plánuje dítě, měl otěhotnět v novém menstruačním cyklu, musí mít sex bez ochrany několik dní před uvolněním vajíčka z vaječníku a v den ovulace. Být intimní v dnešní době zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění o více než 30%.

Následující pravidla pomohou zvýšit šance na dlouho očekávané těhotenství:

 • Provádění ovulačního testu v lékárně. Není vždy možné předpovědět nástup „dne X“ pomocí kalkulačních výpočtů. Domácí test pomůže určit přístup ovulace s vysokou přesností. Testování by mělo být prováděno po dobu 4-5 cyklů během 5 dnů uprostřed cyklu. Pokud během této doby nedošlo k ovulaci, měli byste se poradit s lékařem.
 • Odmítnutí budoucích rodičů kouřit. Cigarety mají extrémně negativní vliv na reprodukční funkce mužů i žen. Kromě toho jsou v případě těhotenství možné anomálie ve vývoji embrya, riziko potratu se významně zvyšuje.
 • Omezení užívání alkoholických nápojů. Alkohol snižuje plodnost nastávající matky a potenciálního otce.
 • Udržování normální tělesné hmotnosti. Ženy, které jsou obézní nebo mají podváhu, mají velmi často problémy s ovulací a pravidelností cyklů obecně.
 • Odmítnutí vyčerpávající fyzické aktivity. Mírné cvičení v tělocvičně je v pořádku, podporuje zdraví a udržuje tělo v dobré kondici. Pokud se však žena věnuje profesionálnímu sportu a trénuje příliš tvrdě, jsou možné poruchy cyklu a nedostatek ovulace..
 • Správná výživa. Američtí vědci provedli studie, podle jejichž výsledků bylo zjištěno, že některé potraviny mají vliv na ovulaci. Například rychlé sacharidy (sladkosti, pečivo, rychlé občerstvení) tomu brání, zatímco pomalé sacharidy a potraviny obsahující železo mají opačný účinek..
 • Užívání vitamínů. Lékaři doporučují užívat kyselinu listovou a vitamin C v první fázi cyklu a vitamíny A a E ve druhé fázi..
 • Ultrazvukové monitorování. Některá onemocnění genitální oblasti, kvůli kterým je narušen menstruační cyklus, mají latentní povahu a na citlivých ultrazvukových přístrojích je detekují pouze zkušení odborníci. Pomocí folikulometrie lékaři sledují fáze cyklu a určují, zda došlo k ovulaci. Žena nemusí mít žádné příznaky, ale několik let se neúspěšně pokouší otěhotnět. Například u syndromu polycystických vaječníků, který je diagnostikován pouze ultrazvukem, je oplodnění ve většině případů nemožné, proto je nutná chirurgická resekce vaječníků a teprve poté se cykly stanou ovulačními.
 • Odmítnutí potratu. Postup prováděný v raných fázích není prakticky nebezpečný a nemá vliv na schopnost v budoucnu nést a porodit zdravé dítě. Lékařský potrat však může způsobit vážné hormonální poruchy a nedostatek ovulace. Mechanické čištění zvyšuje pravděpodobnost poranění a zánětu sliznic dělohy.
 • Kontrola zdraví mužů. Velmi často nedochází k těhotenství vinou muže. Na kvalitu a plodnost spermií má vliv sedavý životní styl, špatné návyky, těsné oblečení, přehřátí šourku, těžká fyzická aktivita.
 • Nedostatek starostí. Mozek také ovlivňuje pravděpodobnost početí dítěte. Žena, která je pod neustálým stresem ze skutečnosti, že nedochází k těhotenství, podvědomě spouští v těle mechanismus odolnosti proti početí. Musíte se situace vzdát a uvolnit se, zvláště pokud vyšetření neprokázala žádné patologie.

Koncepce dítěte po menstruaci se ve většině případů vyskytuje uprostřed menstruačního cyklu, pokud je pravidelný, a neexistují žádné patologie urogenitálních orgánů. Pokud nenastane dlouho očekávané těhotenství, nezoufejte. Musíte dodržovat jednoduchá pravidla, která vám pomohou zvýšit pravděpodobnost ovulace..

Autor: Efim Semyonovich Edinberg,
sexuolog

Líbil se vám článek? Stačí kliknout na tlačítka sociálních médií a sdílet je se svými přáteli!

Které dny po menstruaci s největší pravděpodobností otěhotní s cykly různého trvání?

Ženy, které jsou sexuálně aktivní (včetně vdaných žen), čelí dvěma opačným problémům.

Některé se zajímají o to, jak rychle otěhotnět, jiné - jak se chránit před nechtěným těhotenstvím. Navzdory diametrální povaze těchto problémů jsou oba neoddělitelně spojeny s konceptem menstruačního cyklu..

Vlastnosti fyziologického procesu v ženském těle v největší míře ovlivňují šance na početí dítěte. Stojí za to pochopit a zapamatovat si, ve kterých fázích cyklu je oplodnění možné a kdy nemožné.

Fáze menstruačního cyklu

Účelem menstruačního cyklu je připravit ženské tělo na narození dítěte. To se děje asi za 28 dní - to je jeho průměrná doba trvání. Může se měnit pod vlivem různých faktorů a měnit se ve směru snižování nebo zvyšování termínu. 21-35 dní se považuje za hraniční.

V ženském těle během menstruace probíhá mnoho procesů, které jsou rozděleny do fází:

 • menstruační;
 • folikulární;
 • ovulační;
 • luteinizace.

Menstruační fáze je považována za první. Je doprovázen odtokem krve z pochvy, kvůli kterému je evakuováno mrtvé vajíčko a odmítnuté endometrium. Fáze trvá 3-6 dní, někdy i déle.

Během folikulární fáze sekrece ustávají a začíná zvýšená produkce FSH, folikulostimulačního hormonu. Podšívkový epitel dělohy - endometrium - je obnoven. Fáze může trvat až 14 dní, těhotenství v této fázi je nepravděpodobné.

Fáze podle dne cyklu

Ve fázi ovulace se z důvodu zvýšené sekrece luteinizačního hormonu uvolňuje z folikulu zralé vajíčko. Po kolika dnech tato pohlavní buňka zemře, záleží na tom, zda bude oplodněna. Pokud ne, nemá jeden den po „narození“ do 24 hodin života..

V luteinizační fázi, která netrvá déle než 16 dní, se nad uvolněným folikulem vytváří žlázová formace (corpus luteum), která produkuje progesteron. Tento hormon usnadňuje implantaci zygoty do stěny dělohy..

Pokud nedojde k penetraci do endometria, žláza je zničena, množství progesteronu klesá, což způsobuje odmítnutí a opuštění endometria spolu s mrtvým vejcem.

V jaký den po menstruaci může žena otěhotnět?

Zbývá vypočítat, jaký den po menstruaci můžete otěhotnět, s přihlédnutím k nuancím regulace u různých žen. Funkce začínají od první fáze, protože u některých žen trvá 3 dny, v jiných - až 6 dní, v jiných - ještě více.

Rozdíl v trvání první fáze vysvětluje, proč některé dámy klidně praktikují rytmické metody antikoncepce (nechrání se v „neplodné dny“), zatímco jiné jsou schopné otěhotnět i první den po menstruaci.

Je to možné okamžitě po dobu 1 dne?

Definice „prvního dne po menstruaci“ je také konvencí: pro některé ženy je to 4. den od jejich začátku, pro jiné - 6-9. První den po menstruaci (kdy se špinění zastaví) bude pro různé ženy úplně jiná. Proto se v medicíně k počítání dnů cyklu používají dny od začátku menstruace, nikoli až po nich.

Jaké jsou šance, že otěhotníte hned po menstruaci 1. den? Je zřejmé, že u většiny žen jsou nízké, protože bezprostředně po regulaci přichází fáze zrání vajíčka. Stejná koncepce je možná pouze během ovulace..

S 35denní periodicitou klesá ovulační fáze přibližně na 19-23 dní od začátku menstruace (35-12/16, kde 12/16 dní je doba trvání luteinizační fáze, po které začíná menstruace).

Podle stejných výpočtů může u 21denního cyklu dojít k ovulaci 9 nebo dokonce 5 dní od začátku regulace, u mnoha žen bude tento den 1. po menstruaci. Ukazuje se, že čím kratší je menstruační cyklus, tím více je možné otěhotnět ihned po menstruaci..

Den 2

Výpočty uvedené výše jsou také relevantní pro všechny následující dny po ukončení regulace, až 19-23 dnů od začátku menstruace v 35denním cyklu nebo až 14-16 dnů v 28denním cyklu. Pokud výtok trvá 3-4 dny a doba trvání cyklu je 35, pak 2. den po menstruaci je nemožné otěhotnět, s 28denním cyklem - je nepravděpodobné, as 21denním cyklem - můžete.

Za 3 dny

Totéž platí pro třetí den. Čím dále od menstruace do dvou týdnů, tím vyšší je šance na otěhotnění - a to jak po 3 dnech, tak po 4–5 dnech. Schopnost otěhotnět první den po menstruaci je tím vyšší, čím kratší je jejich cyklus.

O týden později

Pokud po zastavení průtoku krve uplynulo 7 dní, je to pro většinu žen nejpříznivější okamžik pro oplodnění. Zvažujeme:

 • s 35denním cyklem: 7 dní po menstruaci je 10 nebo 15 dní od jejich začátku, před očekávanou ovulací - 4-9 dní, což znamená, že koncepce je nepravděpodobná;
 • 28denní cyklus: ovulace může nastat 14-16. Den od začátku regulace nebo týden po skončení, to znamená, že je možné početí;
 • 21den: těhotenství je velmi pravděpodobné týden po těhotenství.

Ukazuje se, že pohlavní styk týden po menstruaci u žen s délkou cyklu nepřesahující 28 dní může skončit oplodněním.

Jak vypočítat, aby se poprvé rychle otěhotnělo?

Pro úspěšné početí dítěte se musí shodovat dvě důležité podmínky:

 • ovulace;
 • přítomnost spermií pohybujících se směrem k vajíčku v době ovulace.

Jak vypočítat, kdy můžete otěhotnět po menstruaci? Za tímto účelem vypočítejte datum ovulace. Vzhledem k tomu, že ovulace nastává přibližně 12-16 dní před začátkem nových období, není těžké spočítat datum, pokud nenastanou problémy s jejich pravidelností. Musíte jen zvážit jeho trvání.

Stůl. Jaké dny po menstruaci můžete otěhotnět

Doba cyklu21 dní28 dní35 dní
Dny ovulace od začátku menstruace21 - 12 = 9
21 - 16 = 5

Celkem: 5-9 dní od začátku cyklu

28 - 12 = 16
28 - 16 = 12

Celkem: 12-16 dní od začátku cyklu

35 - 12 = 23
35 - 16 = 19

Celkem: 19-23 dní od začátku

Dny ovulace po menstruaciPo dobu 3 dnů - 2-6 dní po menstruaci;

S výtokem 5 dní - 1-3 dny po menstruaci

S 3denním výbojem - 9-13 dní;

S 5denním výtokem - 7-9 dní po menstruaci

S 3denní menstruací - 16-20 dní po jejich ukončení;

S 5 dny - 14-18 dní po menstruaci

Podle příkladu těchto výpočtů můžete vypočítat, kolik dní můžete otěhotnět po menstruaci a s jinou délkou cyklu a samotnými předpisy.

K určení doby ovulace se doporučuje použít jiné metody:

 • používání lékárenských testů;
 • pomocí ultrazvukového monitorování;
 • graf bazální teploty.

Všechny tyto metody stojí za to seznámit se s metodou jejich použití..

Kolik dní nemůžete použít ochranu?

Abyste věřili rytmické metodě antikoncepce, musíte:

 • přesně vědět dobu trvání vašeho cyklu;
 • být si jisti jeho pravidelností;
 • být schopen počítat.

Čísla ukazující, kolik dní po menstruaci nemůžete použít ochranu, se u žen s různými dobami cyklu opět budou lišit. Některé ženy mají možnost využít „sterilní“ dny 2krát za cyklus, jiné - pouze jednou, a to také z důvodu jejich trvání.

U 21denního cyklu může dojít k ovulaci 5-9 dní od začátku menstruace. Pokud vezmeme v úvahu, že zvláště životaschopné spermie, které pronikly do dělohy, mají schopnost v ní žít až 2 dny, lze snadno vypočítat, že nechráněný koitus (pohlavní styk) prováděný 2 dny před potenciální ovulací může také vést k těhotenství. Proto by 3–7 dní od začátku vypouštění mělo být považováno za nebezpečné..

Mělo by být chráněno po dobu 24 hodin po ovulaci, v tomto případě - 10. den od začátku výtoku. Od 11. dne s 21denním cyklem začíná období „absolutní sterility“.

U 28denního cyklu začínají „sterilní“ dny po menstruaci 17. den od začátku regulace, relativně bezpečné - prvních 10 dní od začátku.

A konečně, zde jsou dny, kdy nemůžete otěhotnět s 35denní frekvencí - od 18. dne po menstruaci nebo do 15. dne od začátku menstruace.

Žena si musí pamatovat, že dny početí po menstruaci, a to i při pravidelném cyklu, se ne vždy shodují s vypočítanými. Použití rytmické metody antikoncepce je pod vedením gynekologa nebo v období „absolutní sterility“. Ačkoli ani jeden, ani druhý neposkytují absolutní záruku.

Nejpříznivější dny

Správný výpočet doby ovulační fáze umožňuje rychle otěhotnět a poprvé po menstruaci, proto stojí za to zodpovědně přistupovat k tomuto datu.

Matematické výpočty pro tento účel již dlouho ztratily na důležitosti, proto je lepší využít výše zmíněné úspěchy moderní medicíny. Metoda ultrazvukového monitorování (folikulometrie) se vyznačuje nejvyšším informačním obsahem a spolehlivostí, což vám umožňuje určit okamžik ovulace s přesností 12 hodin.

Pravděpodobnost početí dítěte v jiných fázích cyklu

Když víte, v který den po menstruaci můžete otěhotnět, můžete snadno předpovědět šance na oplodnění ve zbývajících fázích. To pomůže mnoha ženám zbavit se některých mylných představ o těhotenství..

Těsně před menstruací

Časový interval v předvečer začátku regulace se týká luteinizační fáze. Bez ohledu na to, kolik dní po menstruaci je nemožné otěhotnět, v závěrečné fázi cyklu již vaječná buňka, pokud se během ovulace neoplodnila, již zemřela a její smrt způsobila oddělení vrstvy endometria v děloze.

Exfoliované endometrium a mrtvé vajíčko se připravují na opuštění dělohy jako součást krevních sekretů. Pokud je v tuto chvíli spermie v děložní dutině, pak pro něj nic nesvítí, kromě „celosvětové potopy“. Nemá se s kým spojit, takže bude vyhozen spolu s krvavými masami.

Během menstruace

Již jsme si uvědomili, že když žena může otěhotnět po menstruaci, je to spojeno s délkou jejího cyklu. Pokud je její trvání pouze 21 dní, může k ovulaci dojít 5-9 dní od začátku menstruace. U velkého počtu žen výtok v této době (5–6 dní) stále pokračuje.

I když byl koitus proveden 3. den po zahájení regulace a sperma dokázala proklouznout do dělohy az ní do vejcovodu, může se dobře protínat a splynout s novorozeným vejcem pohybujícím se směrem k děloze..

Po ovulaci

Cesta vajíčka vejcovodem do dělohy má pouze 2 možnosti ukončení - oplodnění nebo smrt 48 hodin po uvolnění z folikulu. Pokud sperma nedokáže zachytit ovulační fázi, šance na oplodnění po smrti vajíčka jsou ztraceny. Do další ovulace lze pohlavní styk považovat za sterilní. Proto je tak důležité vědět, v který den po menstruaci můžete otěhotnět, abyste tuto příležitost nezmeškali..

Lyamusik

Blog o těhotenství a rodičovství

 • Plánování těhotenství
 • Těhotenství
 • Výživa
 • Zdraví dětí
 • Odpočinek a vývoj dítěte
 • Výhody

Jaké dny můžete otěhotnět

Celé spravedlivé pohlaví lze zhruba rozdělit do dvou skupin. První zahrnuje ty, které chtějí otěhotnět. Druhý - ti, kteří se snaží tomu vyhnout. V obou případech musí mít žena představu o menstruačním cyklu a změnách v těle, ke kterým dochází v různých obdobích tohoto cyklu. Podívejme se, jaké dny můžete otěhotnět.

Fáze menstruačního cyklu

Menstruační cyklus každé ženy se skládá ze 4 fází:

Menstruační.

V této době se z pohlavního ústrojí ženy uvolňuje menstruační tekutina. Děloha je očištěna od sliznice, která se vytvořila během předchozího cyklu.

Folikulární fáze.

Ve vaječníku ženy pod vlivem hormonů začnou zrát folikuly, což jsou bubliny s nezralými vejci. Jeden z těchto vezikul se stává hlavním - dominantním folikulem. V něm dozrává vajíčko, které se pravděpodobně bude kombinovat se spermatem, a dojde k početí.

Ovulační.

Folikulární stěna se zhroutí, vejce se přesune do vejcovodu, aby se setkalo se spermatem. Někdy během tohoto období může žena pociťovat určité nepohodlí v dolní části břicha. Vaječná buňka si zachovává svoji životaschopnost pouze 1–2 dny.

Luteal.

Během této fáze se uvolňují hormony, které připravují ženské tělo na těhotenství. Pokud to nepřijde, cyklus končí, začíná menstruace..

Cyklus pro různé ženy může mít různou dobu trvání - od 22 do 34 dnů. Jeho začátek je první den menstruace, konec je poslední den před ním.

Jaké dny můžete otěhotnět?

Největší pravděpodobnost těhotenství je během ovulačního období. Pokud menstruační cyklus trvá v průměru 28 dní, pak dojde k ovulaci uprostřed, konkrétně 14. - 15. den. Doba trvání cyklu se ale může lišit, ovulace může nastat dříve nebo později..

Vaječná buňka nežije dlouho, ale spermie jsou houževnatější. Zachovávají si svoji aktivitu v ženském těle po dobu 4 až 5 dnů. Pro páry, které si přejí otěhotnět, je proto lepší mít aktivní sexuální život před zahájením ovulace. Podle lékařů jsou nejpříznivější dny pro těhotenství od 10 do 15 dnů s délkou cyklu 28 dní..

Které dny nemůžete otěhotnět?

Nástup těhotenství na začátku a na konci cyklu je považován za nepravděpodobný. Nelze však jednoznačně říci, že v dnešní době nemůže dojít k těhotenství. Žena může otěhotnět i po sexu během menstruace.

Pokud cyklus selže, může dojít k ovulaci zcela nepředvídatelně. U žen, které neměly pravidelný sexuální život, může tělo pracovat tak, aby došlo k ovulaci bezprostředně po pohlavním styku. Páry, které upřednostňují fyziologickou metodu antikoncepce a mají sex v takzvaných bezpečných dnech, si musí pamatovat, že tato metoda není spolehlivá.

Jak může žena určit ovulaci

Existuje několik metod, které může spravedlivé pohlaví použít..

Metoda kalendáře

Metoda kalendáře. Je známo, že ženská menstruace začíná asi 14 dní po ovulaci. Na tom je založena tato metoda. Je vhodný pro ženy s pravidelným cyklem. Den ovulace se stanoví takto: s trváním cyklu 30 dnů - 30 - 14 = 16. 16. den musíte počkat na ovulaci. S trváním cyklu 25 dnů - 25 - 14 = 11. Vaječná buňka by měla opustit folikul 11. den. V dnešní době mají ženy často poruchy menstruačního cyklu, takže byste této metodě neměli 100% důvěřovat.

Metoda měření tělesné teploty

Metoda měření bazální tělesné teploty. Při použití této metody musí žena každé ráno měřit tělesnou teplotu v konečníku, aniž by vstala z postele. Odečty teploměru musí být zaznamenávány denně, na základě těchto odečtů je pak vynesen graf změn bazální teploty. Je známo, že v předvečer ovulace dochází k poklesu teplotních indikátorů. Uvolnění vajíčka z folikulu způsobí prudký teplotní skok.

Tuto metodu nelze nazvat absolutně spolehlivou. Hodnoty teploty mohou být ovlivněny stresem, léky a dalšími faktory.

Ovulační testy.

Pomocí speciálních testů je možné určit, kdy se v těle zvyšuje hladina luteinizačního hormonu (LH). Tento hormon signalizuje vaječníkům, že je čas, aby vajíčko opustilo folikul. Pokud testovací proužek vykazuje jasně pozitivní výsledek, znamená to, že žena bude ovulovat během následujících 48 hodin..

Ultrazvuková metoda nebo folikulometrie

Tuto metodu používají lékaři při vyšetřování párů, které mají potíže s počátkem dítěte. Studie obvykle začíná uprostřed cyklu, před očekávaným datem ovulace. Ultrazvukové vyšetření musí být provedeno nejméně třikrát měsíčně. Spolehlivost této metody je poměrně vysoká..

Metoda stanovení ovulace senzací.

Během ovulačního období některé ženy zaznamenávají změny v blahobytu. Mohou to být bolestivé pocity v dolní části břicha, nevolnost, bolest v mléčných žlázách. Poměrně často se zvyšuje sexuální touha. Vaginální výtok se stává hojnějším a konzistencí připomíná kuřecí vaječný bílek.

Tyto ukazatele jsou samozřejmě subjektivní. Žena nemusí cítit všechno výše uvedené a dojde k ovulaci. Takže této metodě nemůžete 100% věřit.

Aby bylo možné spolehlivě určit, ve které dny můžete otěhotnět, je vhodné, aby žena kombinovala několik metod.

Kolik dní po menstruaci můžete otěhotnět

Důvod často spočívá v neznalosti příznivých dnů pro početí. Proto je důležité vědět, které dny po menstruaci můžete otěhotnět. V dnešní době můžete výrazně snížit počet párů, které nemohou najít důvod neúspěchu. Tento článek vám pomůže pochopit podstatu ženského těla a přiblíží okamžik početí..

Jaký den po menstruaci můžete otěhotnět??

Kdy můžete otěhotnět po menstruaci? Ve zvláštní dny, které se vyznačují očekáváním zralého vajíčka pro spermie. Takové chvíle přicházejí v den ovulace. Zdravá žena by to měla mít vždy jednou za cyklus. Některé ženy někdy mají dvě ovulace v cyklu, ale je to velmi vzácný případ a lze je považovat za výjimku z pravidla..

Ovulace začíná, když dívka dosáhne puberty a menstruace začíná poprvé. Normálně se menstruační cyklus může pohybovat od 21 dnů do 35. Délka špinění je 3-7 dní. V průměru dochází k ovulaci 14. den cyklu (za předpokladu, že menstruační cyklus trvá 28 dní).

První den menstruace se považuje za začátek cyklu. To znamená, že pokud menstruace začala první den aktuálního měsíce, pak v kalendáři stojí za to označit tento den jako první den období.

Musíte si vést kalendář, abyste byli vždy vedeni, kdy byste měli očekávat „červené dny“, a abyste viděli jejich pravidelnost. Každý ví, že ukazatelem zdraví žen je pravidelnost a přesnost menstruačního cyklu..

Početí po menstruaci je nepravděpodobné okamžitě, takže je lepší plánovat pár dní před ovulací.

Obecně je celý cyklus konvenčně rozdělen do čtyř fází:

 • První fází jsou dny menstruace, říkají tomu menstruační. Doba trvání je od 1 dne do 7.
 • Druhá fáze je folikulární, která trvá od 12 dnů do 16.
 • Třetí fáze je ovulační, má krátký čas - 1 den.
 • A na konci období je čtvrtá fáze luteální, někde plus nebo minus dva týdny.

K první fázi není co říci a je jasné, že v těchto dnech je menstruace. Během této doby je endometrium odmítnuto a vychází s krví.

Druhá fáze je charakterizována růstem folikulů a začátkem nové fáze zahušťování stěn dělohy. To znamená, že se blíží čas ovulace a stojí za to se připravit na přijetí oplodněného vajíčka. Embryo se připojí ke stěně dělohy a tento proces je velmi důležitý pro úspěšné početí..

Ovulační fáze zahrnuje ovulaci. Během tohoto období praskne dominantní folikul a vyroste z něj zralé vajíčko. Prochází vejcovody směrem k děloze. Zde se musí setkat se svým sledovaným přítelem.

Čas jejího života není vůbec nic, den. Předpokládá se, že můžete otěhotnět dva až tři dny před ovulací, během ní. Pokud došlo k mezníku, pak tělo aktivně pracuje na zajištění všech nejlepších podmínek pro plod..

To je zajímavé: ke koncepci dochází ve skutečnosti pouze v den ovulace, kdy vajíčko opouští folikul. Její průměrná délka života je jeden den.

Můžete však otěhotnět, pokud jste nechráněný styk 2-3 dny před ovulací.

Faktem je, že spermie po vstupu do dělohy mohou pokračovat ve své vitální aktivitě i po dobu 5 dnů, takže mohou počkat na vajíčko a splynout s ním. Počalo se početí.

Závěr: můžete otěhotnět po menstruaci za 9-14 dní s pravidelným cyklem, trvajícím 28 dní. Pokud je cyklus velmi krátký, pak bude ovulace za 10-11 dní. Vzhledem k vitalitě spermií, u nechráněného sexu, existuje 5. den po menstruaci také šance na otěhotnění.

Ale v situaci, kdy se sperma nikdy neobjevila na schůzce, vejce zemře. Tím končí ovulační fáze cyklu a začíná luteální.

V luteální fázi se tělo znovu začíná připravovat na menstruaci. Endometrium, které rostlo na stěnách dělohy, nebylo nutné pro pohodlné umístění embryí do ní.

Tělo se toho zbavuje: kousky endometriální tkáně vycházejí spolu s krevními sekrety.

Ukazuje se, že je lepší plánovat koncepci 11-14 dní po nástupu krvavého výtoku.

Pojďme udělat nějakou jednoduchou matematiku:

 • Nejprve spermie pokračuje v životě v těle ženy asi pět dní;
 • Zadruhé jsme zjistili, že žena je schopná otěhotnět jak před ovulací, tak během tohoto procesu;
 • Výsledkem je příznivé období až 1 týden pro celý cyklus, nebo přesněji - až 5 dní.

Předzvěsti „nebezpečných“ nebo „příznivých“ dnů

Všichni chápeme, že každý zástupce krásné části lidstva má individuální charakter menstruačního cyklu. A ne všechny ženy vědí, kdy chce jejich tělo splnit poslání plození..

Pro některé ženy, které nechtějí otěhotnět, jsou to nebezpečné dny. Jiní jen čekají na příznivé dny početí. Proto gynekologové a zkušené dámy zdůrazňují některé příznaky, kdy by měla dojít k ovulaci..

Všichni velkoryse sdílejí tyto informace, když začne ovulace:

 • Způsob kalendáře. To je místo, kde kalendář přichází na naši záchranu, kde označujeme menstruační cyklus. Nyní existuje spousta aplikací v telefonu, notebooku, na internetu, kde můžete zadávat informace online. Není tedy nutné mít s sebou papírový kalendář, který se jen snaží někam uniknout. Po několik měsíců mohou ženy s přesností říci, kdy mají mít příznivé dny. To samozřejmě platí pro běžný cyklus. Ti, kteří tuto výsadu nemají, volí jiné údajné příznaky..
 • Přidělení. Existuje něco jako cervikální hlen. Může se občas objevit čirá a viskózní tekutina z pochvy. V době ovulace se stává silnější a hojnější. A její vzhled připomíná bílkovinu vajíčka.
 • Sexuální přitažlivost. Sama matka příroda se postarala o pokračování lidstva a na toto období položila ženě zvláštní smyslnost a sexualitu. V takové dny se dáma cítí krásnější než obvykle a muži kolem ní se cítí tak, a natáhnou se k ní. V takových dnech se frekvence sexu významně zvyšuje..
 • Bazální teplota. V poslední době se tato metoda stanovení ovulace stala populární. Jeho výhody jsou následující: zdarma a přesné, zejména pro ty, kteří vedou bazální grafy déle než měsíc. Kolik takových párů, které po této metodě úspěšně počaly dítě, nelze spočítat. Takže, dámy, vezměte to na palubu. Ve skutečnosti je vše jednoduché: musíte mít jakýkoli teploměr a sílu vůle. Každé ráno ve stejnou dobu, kdy je tělo v klidu po dobu nejméně 4 hodin, změříme teplotu a výsledky zaznamenáme do grafu. Měření BT lze provádět třemi způsoby: v ústech, v pochvě a v konečníku. Nejčastěji měřeno v řiti, je považováno za přesnější. Po celou dobu neměňte metodu měření. Bazální teplota začíná stoupat, jak se ovulace blíží a v den ovulace prudce klesá. Pokud tedy dívka vidí prudký skok teploty dolů, pak je to jistá známka ovulace a je jasné, jaký den po menstruaci se objeví. V tento den můžete určitě otěhotnět.
 • Ovulační test. Nákladnější metodou je nákup testovacího proužku k určení ovulace. Podle pravidel tohoto testu byste měli začít močit na týden, jeden a půl po začátku menstruace. Nepochybnou nevýhodou této metody je její vysoká cena, zejména pokud má žena nepravidelný cyklus. Mezi plusy však patří přesné stanovení dne ovulace..
 • Bolesti dolní části břicha. Během ovulace začnou ženy pociťovat určité nepohodlí v dolní části břicha. Může se projevovat v podobě křečí, bolestivých pocitů a nadýmání. Obvykle se jedná o jednostranný typ pocitu, kdy dochází k ovulaci. Lze to však zaměnit s normální střevní prací. I když, pokud dívka dokonale zná své tělo, nebude si tyto pocity plést s žádnými ostatními. Mírná bolest může být způsobena prasknutím folikulu. Může se objevit i několik kapek krve.
 • Bolavá prsa. Možný otok mléčných žláz a jejich bolestivost.
 • Ultrazvukové monitorování. Žena může použít jinou metodu, ale za tímto účelem bude muset jít na ultrazvukové vyšetření. Ultrazvukové skenování je skvělý způsob, jak sledovat všechny fáze, které probíhají v těle ženy. A také je to příležitost k sestavení vašeho osobního ovulačního kalendáře.

Níže je uvedeno, kolik může ukázat aparát vnitřních znaků:

 • Když se folikul, který uchovává vajíčko, zvětší;
 • Když se děložní čípek otevře a vyhladí;
 • Jak dominantní folikul dozrává až do nástupu ovulace;
 • Čas, kdy se objeví žluté tělísko. Je charakterizován začátkem ovulační fáze;
 • Ukazuje, za kolik dní můžete bezpečně otěhotnět dítě;

Je možné početí během menstruace?

Někteří představitelé ženské části Země tvrdí, že početí jejich dětí padlo právě v době menstruace. A skutečně se to stalo.

Všechno je základní: když menstruace trvá 6 dní a žena má krátký menstruační cyklus (21 dní). Sexuální styk proběhl 5. až 6. den menstruace. Spermie byla zachycena „živým“ a udržovala si svoji sílu po dobu 5 dnů.

Vzhledem k tomu, že ovulace nastává uprostřed menstruačního cyklu, pak přišla 10-11 dní.

Výsledkem bylo, že celá a nepoškozená sperma po 5 dnech svého života v děloze oplodnila vajíčko, které vyšlo během ovulace, 10. až 11. den cyklu.

Ukazuje se, že žena během jejího období otěhotněla. Samotné početí se ve skutečnosti objevilo 5 dní po skončení menstruace. S krátkým menstruačním cyklem můžete otěhotnět jak během menstruace, tak po ní do týdne, v závislosti na délce krvácení.

V přírodě existují tři faktory, které ovlivňují schopnost otěhotnět, když dojde k menstruaci:

 • První je, pokud má dívka krátké období 21-23 dnů. V tomto případě je docela možné, že nejlepší dny pro početí padnou na dny krvácení. A pokud vezmete v úvahu také faktor vitality spermií, šance se zvyšují. To znamená, že pokud byl sex během menstruace a vajíčko dospělo 10 dní po nástupu krvavého výtoku, pak setkání určitě proběhne.
 • Druhá zahrnuje ty případy, kdy dojde k ovulaci několikrát za cyklus. To je docela vzácné, ale pokud to měli předkové na ženské linii, šance se zvyšují. Ukazuje se, že druhá ovulace může spadnout na menstruaci. Tento jev může být ovlivněn také některými rysy těla: prudkým nárůstem hormonů a vzácným, ale silným orgasmem.
 • Třetím faktorem je nekonzistentnost ovulační fáze. Když má dáma v měsíčním cyklu poruchy, automaticky se posunou všechny fáze. Existují následující situace: porod, období před menopauzou a gynekologická chirurgie. Po nich jsou možné nepravidelná období, což se považuje za normu až do tohoto období, zatímco probíhá zotavení. V tomto případě je docela možné, že ovulace přijde v době krvácení..

Anovulace a její příčiny

Někdy se zdá, že páry vypočítají všechno, ale pokusy o početí dítěte nebyly korunovány úspěchem. Důvod může být skryt v běžném anovulačním cyklu. Anovulace je absence ovulace v cyklu.

Samozřejmě existuje neustálá anovulace a pak musíte jít k lékaři a hledat příčinu tohoto stavu. A existují faktory, které to mohou způsobit, a pak k anovulaci dochází téměř v každém cyklu ženy.

Co způsobuje, že žena má anovulační cyklus? Hlavní důvody:

 • Zatížení činného výkonu. Pokud fyzická aktivita překročí normu stanovenou pro dívku, může to vyvolat nepřítomnost ovulační fáze. V takových případech stojí za to konzultovat s odborníkem regulaci sportovních zátěží..
 • Stres. Je známým faktem, že jakékoli nervové napětí má silný vliv na zdraví obecně. Emocionální nestabilita ženy proto může snadno způsobit anovulaci. Tuto příčinu můžete odstranit pomocí kvalifikovaného odborníka nebo metodou samoléčebných emocionálních zážitků (vhodné pro silné osobnosti).
 • Užívání léků má schopnost ovlivnit ovulaci. V takovém případě se nebojte, všechno zmizí po ukončení léčby..

Otázkou tedy je: „jak rychle otěhotnět po menstruaci, po kolika dnech je možné oplodnění?“ vyřešen. Musíte jen znát nejlepší dny pro početí a také dokonale ovládat tipy, které nám tělo dává.

V který den po menstruaci můžete otěhotnět?

Vždy se věřilo, že žena nemůže otěhotnět během menstruace, stejně jako týden po ní. Je to způsobeno hormonálním cyklem, dobou uvolňování vajíček a schopností endometria přijmout zygotu. Ale vznik případů, kdy došlo k oplodnění 1, 2, 3 dny po menstruaci, zpochybnil význam kalendářní metody antikoncepce.

V tomto článku navrhujeme zjistit, ve kterých případech je stále možné používat antikoncepci „podle kalendáře“ a v jaký den po menstruaci je pravděpodobnější otěhotnění. Také vám řekneme nejlepší metodu antikoncepce, Pearlův index a možné metody pro stanovení ovulace doma..

Je možné otěhotnět ihned po menstruaci?

V pojetí klasické medicíny žena není schopna otěhotnět bezprostředně po menstruaci. Existují výjimky, které nelze zanedbávat..

Proto je možné se nechránit okamžitě po kritických dnech pouze v následujících případech:

 • mít pravidelného sexuálního partnera;
 • neděsí nástup těhotenství;
 • pravidelný menstruační cyklus.

Šance na otěhotnění bezprostředně po menstruaci jsou samozřejmě nízké. To je přibližně 1–3 případy na tisíc těhotných žen..

Kromě toho si někdy mohou některé dívky mýlit menstruaci s dyshormonálním krvácením z dělohy..

A žena, která v současné době vůbec neplánuje mít děti, nebude spokojena se zařazením do skupiny 0,1-0,3% z těch, které počaly během časné ovulace.

Metody stanovení ovulace doma

Ovulace je období, během kterého dominantní folikul praskne a vajíčko se uvolní. Nejprve opouští vaječník do břišní dutiny a poté se pomocí klků vejcovodu přesune do děložního rohu. Obecně se uznává, že toto období uplyne za několik dní. V těchto dnech se pravděpodobnost otěhotnění ženy blíží 100%.

Existuje několik metod pro stanovení ovulace. Některé přesné metody jsou možné pouze v ordinaci gynekologa. Existuje však řada jednoduchých účinných metod, které může dívka provádět sama:

 • kalendář;
 • na cervikálním hlenu;
 • měření bazální teploty.

Bazální teplota se měří v konečníku speciálním teploměrem. Musí být měřeno několik měsíců, aby bylo možné vytvořit vizuální graf. Několik dní před ovulací se její hodnota sníží o 0,4-0,5 stupně a poté dojde k skoku o 1-1,5 stupně nahoru. Dny, kdy bazální teplota stoupá - to je ovulace.

Cervikální hlen se také používá k identifikaci „nebezpečných“ a „bezpečných“ dnů. Předpokládá se, že nedostatek hlenu naznačuje nízké riziko těhotenství a výskyt vláknitého a viskózního hlenu naznačuje ovulaci. Nedoporučuje se používat tuto metodu izolovaně..

Ale kombinace stanovení povahy cervikálního výtoku, kalendářních metod a měření bazální teploty je symptomotermální metodou pro rozpoznání plodnosti. Jeho Pearl index je 0,2, což je výrazně nižší hodnota než u všech ostatních metod antikoncepce.

Samozřejmě, pokud dívka nechce sama určovat ovulaci, může použít speciální testy. Chcete-li však určit přesný den, budete muset provést více než jeden test..

Dobrý den, kdy nejpravděpodobněji otěhotníte - před nebo po menstruaci? Valentina, 28 let.

Ahoj Valentýna, těsně před a bezprostředně po menstruaci je šance na otěhotnění nízká. Po kritických dnech endometrium dělohy ještě nebude připraveno na implantaci vajíčka. A pár dní před menstruací už vejce vstoupilo do děložní dutiny. A největší pravděpodobnost početí padá přesně uprostřed menstruačního cyklu - období ovulace.

Kalendářní metoda prevence a Pearl index

Pearl index pro kalendářní metodu antikoncepce je od 20 do 40. To znamená, že přibližně třetina žen, které tuto metodu pravidelně používají, během roku otěhotní.

Pro ty, kteří vůbec neplánují stát se rodiči, je to vysoká míra. Ale jeho hodnota je přibližně stejná jako u spermicidů..

O něco méně - 18% žen otěhotní, pokud praktikují PAP (přerušený styk).

Ukázalo se, že mužský kondom je účinnější proti infekcím a jeho index Pearl je 14. Kombinace několika možných metod (například kondomy a metoda kalendáře) významně snižují pravděpodobnost otěhotnění..

Podstatou metody kalendáře je, že žena je považována za plodnou pouze v určité dny cyklu. To je přibližně 12–14 dní, pokud je doba cyklu 28 dní nebo méně, a 15–17 dní, pokud mezi dvěma obdobími uplyne 29–32 dní..

Tato čísla přibližně odrážejí nástup ovulace.

Dlouhé výlety, špatné návyky a dokonce i několik dní nedostatku spánku mohou změnit obvyklý cyklus, v důsledku čehož dojde k ovulaci v neočekávaném okamžiku a dojde k těhotenství..

Způsob ochrany kalendáře lze použít, pouze pokud:

 • dívka má pravidelný menstruační cyklus;
 • existuje jeden stálý partner;
 • žena vede normální život (bez kritického stresu, nedostatku spánku, dlouhých cest);
 • těhotenství není plánováno, ale pokud k němu dojde, žena zachrání plod;
 • žádný z partnerů nemá STI (pohlavně přenosnou infekci).

V posledních 5-6 letech se objevilo mnoho mobilních aplikací, které vám umožňují nejen vypočítat dny ovulace, ale také sledovat pravidelnost cyklu, váhu a rovnoměrnou náladu. Jejich používání výrazně usnadňuje život párům, které praktikují kalendářní metodu antikoncepce..

Dobrý den, můj manžel a já plánujeme doplnit rodinu. V jaké pozici je lepší zůstat po pohlavním styku, aby se usnadnil vstup spermií do vajíčka? Angelina, 32 let.

Ahoj Angelino, aby se zvýšila šance na početí, nemusíš ležet v póze "břízy" půl hodiny nebo zvedat nohy nad hlavu. 15-30 minut odpočinku bude stačit. A samozřejmě je velmi důležité, aby v nejoptimálnějším období pro početí došlo k 1-2 sexuálním kontaktům bez antikoncepce..

Zajímavé je, že nejúčinnější metodou antikoncepce (jinou než sterilizace) je metoda detekce symptomotermální plodnosti. Zahrnuje kombinaci:

 • kalendářní výpočet data ovulace;
 • stanovení ovulace měřením bazální teploty;
 • vizuální vyšetření cervikálních sekretů.

Pokud žena dokončí všechny tři body správně, šance na otěhotnění se sníží na 0,2 perly..

Dobré odpoledne. Prosím, řekněte mi, kolik dní trvá bezpečné období po menstruaci, kdy nemůžete otěhotnět a nemůžete používat ochranu? Olga, 23 let.

Dobré odpoledne, Olgo. Pokud těhotenství plně neplánujete, měli byste vždy používat alespoň jednu metodu antikoncepce. To vás ochrání před možnými myšlenkami na vhodnost potratu..

Kolik dní po menstruaci nemůžete otěhotnět

Šance na otěhotnění hned po menstruaci jsou jistě malé. Ale mírně se zvyšuje každý den menstruačního cyklu a dosahuje vrcholu během ovulace..

Ale pro výpočet rizika otěhotnění je také nutné vzít v úvahu životaschopnost spermií. Spermatozoa si zachovává svoji schopnost oplodnění po dobu 1-4 dnů.

To znamená, že ne 2–3 dny ovulace nejsou považovány za nejnebezpečnější pro těhotenství, ale až 10 dní uprostřed cyklu je nejlepším obdobím pro početí..

Pokud tedy pár neplánuje mít děti, mělo by být těhotenství chráněno spermicidy, kondomy, bránicemi, a to od 9 do 20 dnů (s cyklem trvajícím 28 dní) a je lepší použít kombinaci dvou metod. Nebo se v tuto chvíli úplně zdržte pohlavního styku.

Dobré odpoledne, jaké dny po menstruaci můžete otěhotnět? Victoria, 20 let.

Dobrý den Victoria, můžete otěhotnět v kterýkoli den cyklu. Ale největší pravděpodobnost početí je přesně ve dnech 12-16, což je přibližně 7-11 dní po menstruaci. Ale v každém případě, pokud neplánujete v blízké budoucnosti otěhotnět, je lepší používat antikoncepci po celý cyklus..

7 tipů, jak rychle otěhotnět po menstruaci

Je možné, ale nepravděpodobné, že byste otěhotněla bezprostředně po menstruaci. Pokud je však žena již připravena prožít radost z mateřství a plánuje brzké početí, může pomoci 7 pravidel pro úspěšnou přípravu na těhotenství:

 1. Včasné lékařské vyšetření. Jakákoli neléčená infekční patologie významně ovlivní průběh těhotenství. A některá onemocnění, která se dříve ani neobjevila, vedou k potratům, porodu mrtvého plodu a závažným abnormalitám plodu
 2. Pravidelný menstruační cyklus.
 3. Racionální spánek a bdělost, správná výživa. Mírná fyzická aktivita.
 4. Odmítnutí špatných návyků.
 5. Vitamíny a stopové prvky pro ty, kteří se připravují na těhotenství a mateřství. Kyselina listová a doplňky železa jsou základní sadou pro dívku, která brzy otěhotní.
 6. Zdraví partnera.
 7. Výběr nejlepších pozic pro koncepci. Po pohlavním styku odpočívejte půl hodiny.

Pokud pár plánuje těhotenství, je lepší zvolit 1-2 optimální dny během jednoho cyklu. Příliš častý styk během „nejlepších dnů“ negativně ovlivňuje kvalitu spermií. Po ejakulaci trvá 48-72 hodin, než se nahromadí dostatečný počet zárodečných buněk samců.

Dobrý den, doktore! Mám pravidelný menstruační cyklus, trvající 28 dní, stálý partner. Řekněte mi, který den po menstruaci je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění? Oksana, 26 let.

Ahoj Oksano, klasicky se věří, že s 28denním cyklem dochází k ovulaci 14. den. Vzhledem k životaschopnosti spermií můžete otěhotnět během 7-10 dnů uprostřed cyklu.

V závislosti na jeho trvání je to 9-20 dní. To znamená, že již 4-5 dní po menstruaci se zvyšuje šance na oplodnění vajíčka..

A již 9-10 dní po menstruaci jsou nejoptimálnější pro početí.

V který den po menstruaci můžete otěhotnět?

Každá žena v plodném věku si klade otázku, v který den před menstruací můžete otěhotnět? Současně však sledují různé cíle, někteří chtějí zjistit, ve které dny se zvyšuje šance na početí dítěte, zatímco jiní naopak chtějí zabránit nechtěnému těhotenství. K tomu musíte pochopit procesy probíhající v ženském těle během celého cyklu..

Fáze ženského cyklu

Menstruační cyklus je rozdělen do tří fází:

 1. Folikulární. V této době se ve vaječníku tvoří několik folikulů, v průběhu času jeden (dominantní) folikul roste intenzivněji než ostatní, zatímco vytlačuje zbývající vezikuly. Přímo v něm se tvoří vejce. Doba trvání s normálním cyklem od 11 do 16 dnů.
 2. Ovulační. Poté, co buňka dospěla do určitého bodu, rozbije folikul a jde do vejcovodů a čeká na proces oplodnění. Pokud není vajíčko oplodněno, zemře za den. Jeho trvání je 1 den. Ve vzácných případech se však jeho trvání zvýší na 3 dny, ale to je spíše výjimka než pravidlo..
 3. Luteal. Místo folikulu se objeví žluté tělísko, které produkuje progesteron, hormon, který pomáhá udržovat těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko se zmenší, zatímco hladina hormonů klesá a začíná krvácení. Tato fáze obvykle trvá 12-14 dní..

Co je ovulace

Tento jev byste měli zvážit podrobněji, abyste pochopili, kdy můžete otěhotnět po menstruaci..

Na rozdíl od mužského těla schopného oplodnit kterýkoli den v měsíci, pro ženské tělo v měsíci je jen několik dní před uvolněním vajíčka a přímo v den jeho vzhledu, který se nazývá ovulace..

Ovulace je proces uvolňování zralého vajíčka připraveného k oplodnění do vejcovodů. Právě tento okamžik je nejúspěšnější pro pohlavní styk, pokud je plánováno těhotenství. Doba jeho zrání závisí na těchto faktorech:

 • hormonální pozadí.
 • délka menstruačního cyklu.

Metody výpočtu příznivých dnů pro početí

Při plánování početí musí žena vědět, ve které dny cyklu může otěhotnět. Aby bylo možné správně určit dobu trvání každého z cyklů, měli byste si vést měsíční kalendář, ve kterém byste si měli zaznamenat data nástupu menstruačního toku a jejich trvání.

Trvání menstruačního cyklu ženy je velmi individuální. O normálním cyklu lze uvažovat od 23 do 35 dnů. Okamžik nástupu ovulace závisí na jejím trvání..

Předpokladem pro jasné určení okamžiku ovulace je pravidelný menstruační cyklus bez přerušení po dobu nejméně šesti měsíců. Kolik dní po menstruaci tedy můžete otěhotnět? Od 6 do 17 dnů s normálním cyklem se považuje za plodný.

To znamená, že v tuto chvíli je šance na otěhotnění vysoká. Metoda kalendáře však není vždy účinná, pokud chce žena pomocí této metody vyloučit těhotenství.

Metoda kalendáře není vhodná, pokud:

 1. Cyklus je nepravidelný, tj. Má odchylky delší než 3 dny.
 2. Žena trpěla stresem, změnou klimatu, zvýšenou fyzickou aktivitou.
 3. Užívání hormonální antikoncepce nebo jiných léků, které ovlivňují cyklus.
 4. Od ukončení těhotenství porodem nebo potratem neuplynul ani jeden rok.
 5. Žena zneužívá alkohol nebo bere drogy
 6. Přítomnost infekce v těle, která může změnit hormonální hladiny.

Chcete-li přesně odpovědět na otázku, jak rychle otěhotnět po menstruaci, můžete se uchýlit k následující metodě. Je nutné odečíst dva týdny (14 dní) od celkového počtu dnů menstruačního cyklu, který zpravidla trvá luteální fázi a 1 den během ovulace. Lze tedy vypočítat délku folikulárního stadia.

Když znáte jeho trvání, můžete vypočítat dny příznivé pro početí dítěte. Vzhledem k tomu, že mužské spermie jsou životaschopnější než ženské vajíčko, mohou zůstat funkční v těle ženy po dobu 3 dnů, poté 3 dny před a 1 po jejím přidání do dne ovulace..

Proto je v dnešní době šance na početí velmi vysoká..

V současné době existuje mnoho užitečných aplikací pro gadgety, které pomáhají ženám vypočítat délku cyklu a přímo den zrání vajíček, počínaje délkou cyklu. Takové aplikace nahradily kalendáře, které byly dříve použity pro tyto účely..

Jak určit ovulaci u žen s nepravidelným menstruačním cyklem

U žen s nepravidelnými cykly existují další způsoby, jak určit den „X“:

 1. Testovací proužky k určení ovulace. Tyto testy lze zakoupit v jakékoli lékárně a provádět doma. V zásadě jsou identické s těhotenskými testy, reagují však na jiný hormon. Změna barvy naznačuje blížící se zrání vajíčka a přímo v den jeho vzniku se objevují dva jasné pruhy.
 2. Regulace bazální teploty. Jistou metodou je také rektální měření teploty. Pro získání spolehlivých výsledků je bezpodmínečně nutné dodržovat pravidla měření. Měření se provádějí ráno, současně, aniž byste vstali z postele. Na základě přijatých dat je sestaven graf. Zvýšení teploty signalizuje zrání vajíčka.
 3. Změny ve struktuře sekrecí. Během cyklu byste měli pečlivě sledovat výboj. Během ovulace se stávají hojnými a svým vzhledem připomínají vaječný bílek..
 4. Ultrazvuk. Další, dnes nejspolehlivější způsob stanovení ovulace, je ultrazvuk během folikulární fáze.

Kromě výše uvedených metod pro stanovení uvolnění vajíčka byste měli věnovat pozornost signálům, které tělo vydává. V oblasti vaječníků mohou být tažné bolesti v důsledku prasknutí folikulu. Otoky mléčných žláz v důsledku expozice hormonům a zvýšení libida mohou být také běžnými příznaky..

Tyto metody stanovení data zrání a uvolnění vajíčka budou užitečné pro šťastné majitele pravidelného cyklu jako doplněk k metodě kalendáře.

Jaká je pravděpodobnost početí dítěte v „bezpečných“ dnech

Nejprve stojí za to zjistit, jaký den menstruace můžete otěhotnět. V počátečních dnech menstruace je šance na otěhotnění velmi malá ze dvou důvodů: nedostatek vytvořeného vajíčka připraveného k oplodnění a nepříznivé prostředí, které brání tomu, aby se vajíčko připojilo ke stěnám dělohy. Výjimkou v tomto případě mohou být:

 • Ženy s dlouhými obdobími (5–7 dní) a krátkým cyklem. V tomto případě, pokud dojde k nechráněnému kontaktu 5 dní před ovulací, existuje možnost, že nejaktivnější sperma přežije a dojde k oplodnění..
 • Hormonální narušení, kvůli kterému dojde k předčasnému zrání vajíčka.

Ihned po ukončení krvácení se významně zvyšuje šance na otěhotnění. Zvláště pokud je partner absolutně zdravý a jeho spermie jsou aktivní. Pokud tedy těhotenství není zahrnuto v plánech, neměli byste zanedbávat klasické metody antikoncepce..

Období od 18. dne cyklu se považuje za neplodné. V této době, pokud nedošlo k oplodnění, je zesílené endometrium zničeno v děloze pod vlivem hormonů.

Vytváří se během folikulární fáze pro lepší připojení vajíčka. Vzhledem k nepříznivým podmínkám je možnost otěhotnění výrazně snížena.

Pokud však žena nemá pravidelný sexuální život, pak po nechráněném pohlavním styku, ke kterému došlo, může tělo reagovat ovulací.

Během plánování těhotenství je třeba věnovat zvláštní pozornost stanovení ovulace. Právě v době zrání a uvolnění vajíčka je největší pravděpodobnost, že nechráněný pohlavní styk přispěje k početí dítěte.

Pokud jde o ochranu před nechtěným těhotenstvím, metoda výpočtu „bezpečných“ dnů není vždy účinná a může hrát krutý vtip.

Proto se nemusíte slepě spoléhat na kalendáře a jiné způsoby stanovení ovulace, měli byste také používat antikoncepci.

Kolik dní po menstruaci můžete otěhotnět

Kromě známých antikoncepčních prostředků používají manželské páry často biologickou metodu antikoncepce, která spočívá v pohlavním styku ve dnech, kdy je vajíčko ještě ve stádiu zrání nebo ovulace již skončila. Tato přirozená metoda je také vhodná, když žena chce otěhotnět, takže novomanželé se často zajímají o to, kolik dní po menstruaci mohou otěhotnět. K tomu je důležité pochopit, jakým algoritmem dochází k zrání ženského vajíčka a kdy je možné početí.

Cesta vývoje ženského vajíčka

Již při narození dívky obsahují její vaječníky v počátcích obrovské množství vajec. K jejich reprodukci mitózou dochází v hlubokých tkáních vaječníku..

Když se dítě právě narodí, většina primárních buněk zemře a v době puberty má dívka asi pět set gamet.

V této době je také stanoven menstruační cyklus, který se u různých žen může velmi lišit v délce trvání a příznacích..

Buňky, které se nacházejí ve vaječníku před jejich zráním, jsou chráněny folikulární membránou. Každý měsíc se 1-2 folikuly začínají zvětšovat a dosahují optimálního vezikulárního stadia - v tomto okamžiku gameta v ní roste a vyvíjí se díky živinám.

Proces obecně trvá tři hlavní etapy:

 1. Folikulární - během kterého dochází k zrání buněk;
 2. Ovulační - zralá gameta se pohybuje podél vejcovodů a vstupuje do břišní dutiny;
 3. Luteální stádium, kdy je aktivována produkce progesteronu, připravuje podmínky pro možné početí - endometrium lemující děložní dutinu zahušťuje, bobtná a je připraveno přijmout vajíčko.

Doporučujeme přečíst: Jak otěhotnět, pokud nemůžete?

Tyto fáze se opakují každý měsíc kvůli práci hormonů. Fáze ovulace nastává prakticky uprostřed měsíčního cyklu - zralá buňka může zůstat životaschopná asi dva dny, během nichž může její setkání se spermie skončit oplodněním. Poté je embryo připevněno ke stěně uvnitř dělohy a začíná se vyvíjet.

Ale protože i dobře fungující proces je ovlivněn mnoha faktory, mohou existovat určité nesrovnalosti. Gameta se může objevit o něco dříve nebo později kvůli vnějším a vnitřním předpokladům, například:

 • Hormonální poruchy;
 • Odložené potraty a potraty;
 • Operace reprodukčních orgánů;
 • Měnící se klimatické podmínky;
 • Sexuální a pohlavní infekce;
 • Chronická onemocnění urogenitálního systému;
 • Systémová onemocnění jater, ledvin;
 • Častý stres.

Z tohoto důvodu je narušeno normální zrání gamety, její pohyb do pobřišnice může být zrychlen nebo zpomalen.

Ženský cyklus je považován za normální, pokud jeho trvání není delší než 30 dnů. Proto jeho folikulární část zachycuje téměř 15 dní..

Když na konci tohoto období začne působení luteinizačního hormonu, vede to k zrání a uvolnění gamety.

Současně se v místě folikulu vytvoří dočasný orgán, který v případě těhotenství syntetizuje potřebný progesteron. Poté, ve třetím měsíci těhotenství, se hypofýza účastní produkce tohoto hormonu..

Pokud nedošlo k oplodnění, žluté tělísko je zjizvené a endometrická vrstva dělohy je odmítnuta, což vede k nástupu kritických dnů. Tato fáze trvá stejně dlouho jako folikulární fáze..

Doporučujeme přečíst: Jak rychle otěhotnět po menstruaci?

Koncept úrodného okna ve skutečnosti zahrnuje životnost vajíčka - od jednoho do dvou dnů. Toto jsou nejvhodnější dny pro početí. Ale protože oplodnění závisí také na mobilitě spermií, můžete otěhotnět během sexuálního kontaktu 4-5 dní před ovulací.

Spermatozoa s ženským chromozomem jsou navzdory své pomalosti houževnatější, a proto mohou „počkat“ na uvolnění gamety a oplodnit ji.

Sperma zbývající na ženských pohlavních orgánech po intimitě několik dní před zráním gamety podporuje oplodnění.

S vědomím této skutečnosti je snadné odpovědět na otázku, kolik dní po menstruaci můžete otěhotnět. Asi pět dní by mělo být odečteno od poloviny cyklu, aby se získaly nebezpečné nebo naopak příznivé dny. Ukazuje se, že od začátku menstruace by mělo uplynout nejméně 7 dní..

Pokud jsou menstruace stabilní a nelze je změnit, můžete přesně vypočítat správné dny pro antikoncepci nebo oplodnění. Kromě toho se můžete naučit určovat zrání gamety pomocí bazálního grafu nebo používat moderní léčiva - ovulační testy.

Může dojít k početí bezprostředně po menstruaci?

Odpověď na tuto otázku je ano. Vzhledem k tomu, že vnitřní práce ženského těla je různorodá a závisí na různých kritériích, není početí po menstruaci překvapivé.

K tomu může dojít v následujících případech:

 • V případě poruchy menstruačního cyklu může dojít ke zrání a uvolnění gamety dříve, než je předepsaná doba;
 • Pokud má žena krátký měsíční cyklus trvající 20–21 dní, dochází k ovulaci ve skutečnosti bezprostředně po kritických dnech;
 • Když se menstruace prodlouží a trvá déle než 7 dní, vajíčko dozrává právě v době jejího dokončení;
 • Ve vzácných případech dva oocyty dozrávají v jednom měsíčním cyklu a potom je možné oplodnění každý den po menstruaci;
 • U některých mužů jsou spermatické buňky díky vlastnostem těla životaschopné déle než týden, a pokud mají možnost zůstat na sliznicích ženských pohlavních orgánů, není neobvyklé, že dojde k početí. V tomto ohledu můžete otěhotnět druhý, třetí a čtvrtý den po menstruaci..

Můžeme tedy dojít k závěru, za jakých událostí je šance na oplodnění obzvláště vysoká:

 1. Cyklus příliš dlouhý nebo příliš krátký;
 2. Nestabilita ženského cyklu;
 3. Narušení menstruace v důsledku hormonálních změn, stresu, nemoci a dalších důvodů.

Existuje také koncept spontánního zrání ženské buňky, který zvyšuje pravděpodobnost početí kdykoli..

Menstruační dysfunkce

K nepředvídatelnému zrání dochází v důsledku selhání normálního fungování hormonů. V této situaci je zrání přechodné a druhá (další) gameta je připravena k oplodnění za pouhé tři dny..

Předpokládá se, že za to může nejsilnější orgasmus, který žena zažila. Žena je klidná, protože její období přichází včas, ale on ani neví, že existuje další vejce. Není možné určit její přítomnost žádným znamením. Tuto skutečnost může odhalit pouze gynekologické vyšetření..

Doporučujeme přečíst: Jak začít plánovat těhotenství?

Důvody, proč dochází k hormonálním změnám, které tento jev způsobují, jsou známy:

 • Fyzické a emoční přetížení;
 • Nervové poruchy;
 • Nekontrolované používání nitroděložního tělíska;
 • Gynekologická onemocnění;
 • Užívání silných antibiotik, steroidních léků;
 • Samoléčba bylinnými léky bez pokynů gynekologa;
 • Nemoci a poruchy trávicího traktu;
 • Vnitřní zranění, včetně reprodukčních traumat;
 • Hormonální terapie ke stimulaci ovulace;
 • Dlouhé nebo krátké období.

Existují další vnitřní důvody pro výskyt dvou vajíček v těle - narušení hypofýzy a vaječníků ženy, genetická predispozice. Ať je to jakkoli, ale spontánní ovulace může významně zvýšit možnost oplodnění. Ženě můžete poradit, aby použila speciální ovulační testy, které se prodávají v síti lékáren..

Zjistěte, kolik dní po menstruaci můžete otěhotnět, třeba tím, že si dobře prostudujete své tělo a budete mít představu o jeho vlastnostech. Závisí to na mnoha předpokladech, externích i interních..

Proto je důležité, aby si žena udržovala svůj osobní kalendář kritických dnů, aby mohla správně vypočítat příznivé a nebezpečné okamžiky cyklu..

A protože hormonální hladiny ovlivňují stabilní ovulaci, měli byste sledovat správnou výživu a duševní rovnováhu..

V který den po menstruaci můžete otěhotnět?

Mnoho lidí znepokojuje otázka, zda může dojít k těhotenství bezprostředně po menstruaci. Nejprve je odpověď zajímavá pro ty, kteří upřednostňují fyziologickou antikoncepci. Je to ale také velmi často důležité pro ty manželské páry, které plánují těhotenství..

Než přejdeme k odůvodněné odpovědi, stojí za zmínku, že mezi ženskou polovinou populace se velmi často šíří názor, že je nemožné otěhotnět během prvních pěti dnů po skončení menstruace. Zde byste měli okamžitě oddělit pojmy: nemožné a malá šance na možné početí.

Pravděpodobnost otěhotnění s nechráněným sexem je v zásadě vždy stejná. Jsou dostatečně malé pouze v některé dny cyklu, ale nelze je úplně vyřadit. Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, doporučuje se používat antikoncepci..

Podívejme se nyní na tuto otázku z fyziologického hlediska..

Vlastnosti menstruačního cyklu

Ženské tělo je poměrně choulostivá organizace, a to jak z emocionálního hlediska, tak z fyziologického hlediska. Všechny procesy v něm probíhají pod vlivem hormonů. Tento vztah platí také pro menstruační cyklus. Jeho přirozený průběh, kterým je příprava vajíčka na početí, je pod kontrolou hormonů..

Na fungování reprodukčního systému se podílí gonadotropin, který se produkuje v hypotalamu, stimuluje folikuly a luteinizuje - produkuje hypofýzu, stejně jako progesteron a estrogeny produkované vaječníky..

Pod vlivem indikovaných hormonů probíhá v těle menstruační cyklus, který je rozdělen do tří fází:

 • první je folikulární, během níž se FSH uvolňuje pod vlivem gonadotropinu. Spolu s krví je dodáván do všech buněk těla a je odpovědný za stimulaci zrání vajíček ve folikulích. Je třeba poznamenat, že v počáteční fázi cyklu je položen proces zrání asi dvaceti vajec, ale pouze jedno, méně často dvě, dosáhne konečné fáze. Kromě toho během tohoto období dochází k zesílení endometria, vnitřní vrstvy dělohy;
 • druhá - ovulační, charakterizovaná skutečností, že pod vlivem luteinizačního hormonu praskne folikul, ze kterého vychází zralý a připravený "setkat se" se spermatickým vejcem;
 • třetí je luteální, tvoří se žluté tělísko, které vylučuje progesteron a estrogeny. Díky těmto hormonům endometrium zesiluje a pohlavní orgán je připraven na zakotvení embrya v něm. Pokud však nedojde k oplodnění, pak žluté tělo přestane fungovat, hladina progesteronu klesá a koncentrace prostaglandinů se zvyšuje. Výsledkem je odmítnutí endometria, jehož stažení z dělohy ven je doprovázeno krvácením. Tento proces je menstruace..

Je možné otěhotnět ihned po menstruaci?

Na základě fyziologických procesů probíhajících v těle ženy během menstruačního cyklu vyplývá, že zrání nových vajíček začíná po skončení menstruace. Pokud tedy přísně dodržujete teoretické postuláty, je možné otěhotnět během několika dní po krvácení, i když v reálném životě k tomu dochází.

Koneckonců, každá žena má své vlastní individuální vlastnosti těla, proto může zrání vajíček nastat mnohem dříve. A protože se spermie u mužů mohou chlubit vysokou životaschopností, jsou v těle ženy spermie aktivní až sedm dní..

Proto je v tomto případě možné otěhotnět, protože sperma jednoduše počká na zralé vejce.

V tomto případě je důležité pochopit, jak dlouho trvá ženský cyklus a jak je konstantní, abyste mohli určit alespoň přibližnou dobu ovulace.

Výpočty se provádějí tímto způsobem: odebírá se celkový počet dní v cyklu a odečte se od něj čtrnáct (přesně tak dlouho trvá luteální fáze).

Podstatou výpočtu je mít jasnou představu o tom, kolik dní po menstruaci se zvyšuje riziko nebo šance (již existuje otázka individuálních tužeb) otěhotnění. Například cyklus trvá 28 dní. Odečteme 14 z celkového počtu a získáme, že ovulaci lze očekávat 14. den.

Během tohoto období se objevují nejvyšší šance na otěhotnění a páry, které dítě ještě neplánují, musí být chráněny, přesně jako v jiných obdobích cyklu..

Kromě toho můžete počat dítě do pěti dnů před ovulací a po ní.

V důsledku toho je v dalších dnech riziko neplánovaného těhotenství významně nižší. Za zmínku stojí také to, že během menstruace nemůžete otěhotnět..

U dívek s nestabilním menstruačním cyklem se však nedoporučuje používat fyziologickou metodu antikoncepce. Nejlepší způsob, jak se chránit, je zabránit nechtěnému těhotenství.

Proč můžete otěhotnět během prvních dnů po menstruaci

Těhotenství za dva až tři dny po menstruaci nastane, když žena má:

 • příliš krátký menstruační cyklus, to znamená, že pokud je to méně než dvacet jedna dnů, může dojít k ovulaci během několika dní po krvácení a protože fyziologická schopnost spermií „čekat“ na vajíčko je skvělá, ukázalo se, že po nechráněném pohlavním styku první den po menstruaci můžete svobodně otěhotnět;
 • prodloužené menstruační krvácení s krátkým cyklem;
 • nestabilní cyklus, v tomto případě je téměř nemožné vypočítat, jak dlouho tato nebo ta fáze trvá, a když tělo vstoupí do ovulačního období, jsou chvíle, kdy vejce dozrává bezprostředně po skončení menstruace;
 • spontánní ovulace, dvě vajíčka dozrávají v těle najednou, takže si v tomto případě můžete počat dítě v kterémkoli období menstruačního cyklu.

Riziko nechtěného těhotenství bezprostředně po skončení menstruace se zvyšuje díky možným onemocněním děložního čípku. V tomto stavu může žena zaměnit děložní krvácení s menstruací, což znamená, že během tohoto období může být tělo v ovulační fázi, to znamená, že šance na těhotenství jsou velké

A jako krátké shrnutí je ženské tělo schopné otěhotnět téměř každý den cyklu, takže byste neměli riskovat své zdraví a chovat se krutě vůči svému budoucímu dítěti, ale zvolit spolehlivější metodu antikoncepce. Pamatujte, že těhotenství by mělo být, pokud není plánované, pak žádoucí.

Ženské tělo každý měsíc prochází kolosálními změnami zaměřenými na přípravu na pravděpodobné těhotenství. Reprodukční, endokrinní, nervový, kardiovaskulární a další systém se hodí k mnoha cyklickým metamorfózám, které označují nástup další menstruace, a to vše kvůli budoucím potomkům.