Jaké jsou výhody a poškození používání tamponů?

Výběr hygienických produktů v kritických dnech je do značné míry způsoben osobními preferencemi žen. Dnes je mezi těmito produkty široká paleta a každý z nich má své vlastní kontraindikace: ať už jsou či nejsou alergie, sklon k podráždění, nesnášenlivost materiálu atd. Pokusem a omylem si spravedlivé pohlaví během menstruace vybere pro sebe nejvhodnější produkty. Hygienické tampony jsou považovány za jeden z nejběžnějších. O tomto produktu existuje mnoho mýtů týkajících se nebezpečí jeho používání. Jsou tampony opravdu škodlivé a proč existují takové zvěsti??

Správná volba

První věc, kterou si musíte pamatovat při nákupu tohoto hygienického výrobku, je správná velikost. Faktem je, že pokud si pro první použití vyberete tampon s vysokým stupněm absorpce, může taková zkušenost vést k nepříjemným pocitům a dokonce k mikrotraumatu vaginálních stěn. Proto je vhodné je začít používat s minimální velikostí. To vám pomůže zvládnout techniku ​​plynulého vkládání a vyjímání..

Během menstruace se každý den liší v různém množství výtoku. Je lepší koupit několik balení najednou s různým stupněm absorpce, které lze nosit v závislosti na množství krve. Gradace probíhá, stejně jako v případě těsnění, kapku po kapce:

 • 2 kapky se používají k mírnému krvácení;
 • 3 kapky s průměrným objemem kapaliny;
 • 4-5 jsou určeny pro intenzivní průtok krve (zřídka vhodné pro nulipary).

Kromě toho existuje řada speciálně pro noční použití..

Je nutné okamžitě učinit rezervaci, že hlavní poškození tamponů pochází z dlouhodobého nošení (více než 6 hodin), proto je používání tamponů v noci vážně kritizováno gynekology. Zjistěte, co si lékaři myslí o tamponech a vložkách.

Je lepší dát přednost výrobkům bez aroma. Nebude tedy nepříjemný zápach, protože vchod do pochvy je těsně uzavřen - to je hlavní výhoda produktu. Alergie nebo podráždění jsou často výsledkem expozice různým parabenům a vonným látkám používaným při výrobě. Je také vhodné zvolit produkt vyrobený z přírodních materiálů..

Materiály použité při výrobě

Vlastnosti deklarované na balíčcích mohou nalákat jakoukoli ženu. Kolik však odpovídají realitě, je velká otázka. Výrobci tedy nepokrývají relativní škodlivé účinky určitých komponent, které se vyskytují téměř u každého produktu..

 • Dioxin je bělidlo, které je škodlivým karcinogenem. Při výrobě tamponů se používá k dosažení sněhobílého produktu. Předpokládá se, že i jeho malé množství může mít toxický účinek na lidské tělo. Látka má tendenci se hromadit v tkáních. Vědecké kruhy naznačují její souvislost s rozvojem endometriózy u žen a poklesem počtu spermií u mužů..
 • Viskóza je složka vyrobená z přírodního dřeva, která se při zpracování zpracovává různými chemickými sloučeninami. Používá se jako absorpční materiál v tamponu. Předpokládá se, že po odstranění produktu zůstávají vlákna látky v pochvě a dráždí její sliznici.
 • Bavlna - v tomto případě budeme hovořit o jejím geneticky modifikovaném analogu, který je často nahrazen přírodním materiálem. Odborníci identifikovali vztah této složky k vývoji rezistence na řadu antibiotik. Tyto vlastnosti významně snižují účinnost léčby různých gynekologických onemocnění, zejména infekčního typu..

Doposud nelze s jistotou říci, zda je používání tamponů škodlivé, protože diskuse lékařů vycházejí z řady předpokladů. Určitě lze říci jednu věc - musíte přísně dodržovat pravidla jejich používání, jinak se nelze vyhnout zdravotním problémům.

Doporučení k použití

Ženské tělo má systém čištění menstruační krve, podle kterého by tato neměla v těle zůstat. Použití tamponů znamená poněkud narušení tohoto procesu, protože výtok zůstává v kontaktu se sliznicí několik hodin.

Skutečnost, že produkt absorbuje veškerou kapalinu a zůstává na jednom místě, je nebezpečná z důvodu vytvoření příznivého prostředí pro reprodukci mikroorganismů. Ten mimochodem začíná vykazovat aktivitu po dvou hodinách nošení uvažovaného typu hygienického výrobku. Na tomto základě je doporučená doba pro použití jednoho tamponu 2-4 hodiny, ne déle.

Před vložením nového produktu se doporučuje opláchnout teplou vodou bez použití čisticích prostředků. Pokyny k postupu pro vkládání a vyjímání jsou obsaženy v každém balení, takže se na to nebudeme soustředit. Jediná věc, na kterou se vyplatí zaměřit, je to, že je lepší dát si v noci běžnou vložku, ačkoli výrobci a zkušenosti některých žen ukazují bezpečné používání tamponů v noci..

S rozvojem hygienického průmyslu se na trhu začaly objevovat nové typy výrobků, včetně výrobků pro každodenní použití. V tomto ohledu mají ženy často otázku, zda je možné používat tampony stále. Odpověď je rozhodně ne.

Takové produkty jsou pro ženské tělo nepřirozené a narušují normální procesy vylučování. Použití takového léku mimo menstruační cyklus ohrožuje vaginální suchost, mikrotrauma a obecné porušení mikroflóry.

Kontraindikace

Některé ženy by nikdy neměly používat tampony. Může to být způsobeno určitými strukturálními rysy těla nebo přítomností konkrétních onemocnění. Kontraindikací k použití těchto produktů je tedy:

 • nesnášenlivost nebo alergie na jednotlivé složky;
 • vaginální léčba místními léky (vaginální tablety, čípky atd.);
 • nemoci reprodukčního nebo močového systému;
 • suchost v pochvě (zvláště pokud byla vyvolána použitím tamponů);
 • predispozice k rozvoji toxického šoku (toto je pozorováno u všech žen v prvních 3 měsících po porodu).

Někteří lidé také připisují panenství řadě kontraindikací. Mnoho společností však v současné době pro tyto dívky vyrábí speciální výrobky, jejichž použití má minimální riziko poranění panenské blány. Jedná se o výrobky mini velikostí - tampony pro teenagery Kotex, Ola, Obi. Přečtěte si v našem článku, zda s tamponem opravdu můžete přijít o panenství.

Škodlivé následky

Negativní účinky tamponů souvisejí hlavně s tím, jak přesně byla dodržována pravidla pro jejich používání. Mezi nejběžnější důsledky patří:

 1. Mikrotrauma na sliznici - mohou nastat v důsledku nedodržení technologie zavedení (odstranění) nebo nesprávného výběru velikosti.
 2. Změny mikroflóry pochvy - tomu se lze vyhnout, pokud není překročena optimální doba pro nošení tamponu.
 3. Syndrom toxického šoku (TSS) je extrémně vzácným a nejnebezpečnějším důsledkem pro zdraví ženy. TSS se vyvíjí v důsledku zvýšeného množení infekčních bakterií. Podobná situace může nastat, pokud zanedbáte pravidlo, podle kterého je používání tamponů zakázáno při jakémkoli zánětu genitálií..

Na základě výše uvedeného lze říci, že tampony jsou pro ženy škodlivé, pouze pokud nejsou zohledněna základní doporučení pro jejich použití. Rozhodnutí je na tobě!

Škody způsobené tampony pro ženy s menstruací

Je těžké si představit moderní ženu, která nikdy nepoužívá gynekologické tampony. Z nějakého důvodu máme mylné představy, že byly vynalezeny v minulém století. Ve skutečnosti je používali staří Egypťané před 25 stoletími. Nyní je výrobní technologie těchto hygienických výrobků zcela odlišná a papyrus se již nepoužívá..

Pro mladou dívku je těžké zjistit, zda jsou tampony během menstruace škodlivé. Na tuto věc existuje mnoho názorů, falešných i pravdivých. Pojďme se podívat na všechny nuance tohoto problému, abychom pochopili, kdy mohou být tampony použity a kdy mohou poškodit tělo..

Moderní gynekologické tampony

Ještě před 20 lety stydlivě mluvili o tamponech a menstruaci, aby je nikdo neslyšel. Nyní tento produkt najdete v lékárnách a na pultech obchodů. Každý ví, jak vypadají, ale ne každý ví, jak je správně používat..

Do pochvy se vloží válcovitý předmět a poté se po několika hodinách pomocí nitě, která je součástí struktury, odstraní. Jeho složení dominuje bavlna nebo celulóza (viskóza).

Odpověď na otázku, jaké tampony jsou v kritických dnech škodlivé, stojí za zmínku o nepoctivosti některých výrobců. Hygienický výrobek je někdy impregnován různými tekutinami, aby získal barvu, zápach nebo požadované vlastnosti. Tyto látky mohou mít špatný účinek na vaginální mikroflóru, což vede k určitým negativním důsledkům..

Více škody přichází od výrobce, kterého se rozhodl ušetřit na výrobě. Moderní tampony na menstruaci jsou často impregnovány různými éterickými oleji a dalšími bylinnými přísadami, na které může mít žena individuální alergii.

Výhody a nevýhody

Zvažme podrobněji, jaké jsou výhody a nevýhody tamponů, abychom pochopili stávající rizika. Začněme s pozitivy.

 1. Nezpůsobuje nepohodlí během vkládání a vyjímání.
 2. Skrývá se pod oblečením a nevyčnívá jako podložka. Lze nosit k jakémukoli oblečení.
 3. Pohyb není ničím omezován, můžete sedět v jakékoli poloze a běhat.
 4. Kompaktní a zabírá málo místa v kabelce.
 5. Menstruační tok nevychází, ale je absorbován bavlnou nebo hedvábím. Dokonce se rozšiřuje v důsledku výboje, nezpůsobuje nepohodlí.
 6. Krev nepřichází do styku se vzduchem, takže se neobjeví charakteristický zápach.

Poškození a výhody tamponů jsou velmi nejednoznačné pojmy, protože závisí na mnoha faktorech. Stejné hygienické výrobky mohou často na dvě dívky působit odlišně..

Nyní se podívejme na některé negativní body:

 • nedoporučuje se používat dívkám v prvním roce nástupu menstruace;
 • toxické látky mohou být použity jako součást hygienického výrobku;
 • existují případy syndromu toxického šoku;
 • nesprávně vybraný tampon pro menstruaci je nebezpečný kvůli problémům s absorpcí sekretů;
 • pokud zapomenete včas vyměnit hygienický výrobek (ženy si to někdy nevšimnou a zapomenou), pak je to plné negativních důsledků pro tělo.

Jaká je skutečná škoda

Nemluvíme o všeléku, takže stojí za to podrobně hovořit o poškození tamponů pro ženy s menstruací. Proč se toto téma stalo relevantním až nyní, protože tampony se používají již více než tisíc let? Tento produkt se stal masivním a přístupným pro všechny. Kromě toho během několika desetiletí prošly výrobní technologie významnými změnami a chemický průmysl pomáhá snižovat náklady na jakýkoli produkt nahrazením přírodních prvků.

První nebezpečí spočívá v materiálech, z nichž jsou hygienické výrobky vyrobeny..

Pokud se použije bavlna, pak se není čeho bát. Ačkoli odpůrci genetické modifikace tvrdí, že producenti přírodní bavlnu nepoužívají. Předpokládá se, že geneticky modifikovaná bavlna snižuje náchylnost ženských reprodukčních orgánů k antibiotikům. Výsledkem je, že léčba bakteriálních onemocnění se stává méně efektivní..

Viskóza používaná pro lepší vstřebávání menstruace obsahuje mnoho chemických sloučenin. Je těžké předvídat, jaká reakce by na takové komponenty mohla být.

Pokud je dioxin obsažen v produktu gynekologické hygieny, otázka, zda jsou tampony škodlivé pro ženy během menstruace, by měla zmizet sama o sobě. Dioxin se používá k tomu, aby byl produkt bílý, protože se pak lépe prodává.

Dioxiny mají karcinogenní účinek na tělo a jsou také zodpovědné za umělé potlačení imunity. Shromažďují se v ženském těle, protože je velmi obtížné je rozebrat. Předpokládá se, že jednou z příčin endometriózy je užívání dioxinů. Letální dávka látky je 10 - 6 g (miliontina) na 1 kg tělesné hmotnosti.

Měsíční krev se hromadí v tamponu a je v těle dívky. V krvi se začnou množit různé mikroby a bakterie, což není dobré.

Syndrom toxického šoku

Samostatně bych se chtěl zabývat tak znepokojivou představou ženských myslí, jako je syndrom toxického šoku (TSS). Když mluvíme o tom, proč jsou tampony škodlivé, často to znamená nebezpečí TSS. Koncept vznikl asi před 30 lety. Důvodem paniky bylo množení bakterií v důsledku používání tamponů během menstruace..

Ženy se začaly potýkat s tímto problémem, že nesprávně používaly hygienické výrobky nebo trpěly různými zánětlivými chorobami..

Stafylokoky, streptokoky a klostridie jsou mikroby, které jsou v lidském těle přítomny v malém množství. Začnou se však aktivně množit, pokud žena během menstruace po dlouhou dobu nemění tampon. Ve výsledku se objeví následující příznaky:

 • závrať;
 • křeče;
 • zvracení;
 • teplo;
 • vyrážka.

Tyto syndromy vyžadují naléhavou lékařskou pomoc a nečekejte, až vám menstruace pomine. Rozvíjejí se a rostou velmi rychle..

Jak správně používat tampony

Po prostudování nebezpečí tamponů můžete snadno odhadnout, že problémy často vznikají vinou samotné dívky. Mnohým problémům lze zabránit opatrností a dodržováním všech pokynů..

Chcete-li začít, musíte si vybrat hygienický výrobek se správnou absorpcí měsíčního vypouštění. Kapky na obalu označují úroveň absorpce.

 1. Pokud jsou 1–2 kapičky, použije se hygienický výrobek se skromnými sekrety..
 2. Tři kapičky naznačují potřebu používat produkt s normálním objemem vypouštění..
 3. Pokud je na obalu 4-5 kapek, měl by být produkt používán s hojným vypouštěním..

Pokyny a složení mluví za vše. Pokud se ve složení používají škodlivé a pochybné látky, je lepší odmítnout nákup, bez ohledu na to, jak levné jsou takové hygienické výrobky nabízeny. Přečtěte si pokyny a postupujte podle nich. Standardní pravidla pro používání tamponů během období jsou:

 • před a po použití hygienických prostředků je třeba si umýt ruce;
 • v případě potřeby se po výměně tamponu provede praní;
 • v prvních dnech cyklu je hojný výtok, proto se doporučuje použít tampon společně s vložkou (jen pro případ) nebo pouze vložkami;
 • abyste se chránili před množením bakterií, musíte hygienický výrobek měnit každé 2–4 hodiny. Tato doba je přibližně a závisí na objemu výboje. Je škodlivé delší používání tamponů? Ano, čím více času je nezměníte, tím nebezpečnější bude situace..

Pokud pravidelně používáte tampony během menstruace, mohou začít dráždit vaginální sliznici, což způsobuje suchost v intimní oblasti. Proto se doporučuje používat menstruační vložky paralelně během menstruace, aby si vaše intimní místo odpočinulo.

Rozptylování mýtů

 1. Tampon se může ztratit a poškodit tělo. Není tomu tak, protože vždy existuje speciální šňůra, kterou můžete vždy vytáhnout. Je bezpečně připevněn, takže se neodlepí. Ani do dělohy nic nevnikne, průchod ved je na to příliš malý.
 2. Po porodu by se měly používat pouze vložky. Tampony na menstruaci po porodu nepoškodí, ale prostě nemusí zvládat hojný výtok, ke kterému dochází u žen po porodu.
 3. Pokud nepoužíváte podložky v noci, poškodí to tělo. Není tomu tak, protože v noci se stávají spásou pro každou ženu..
 4. Vaše menstruace v pochvě bude blokována, protože krev nebude moci vytéct. Pokud hygienický výrobek absorbuje co nejvíce krve, dojde k úniku. Takže poškození tamponů je v této situaci jasně přehnané..
 5. Může poškodit panenskou blánu. Studie ukázaly, že poškození panenské blány tamponem je možné pouze tehdy, pokud je to prováděno konkrétně s vytrvalostí, a dokonce ne každý bude mít úspěch. Panna blána se náhodou nerozbije.
 6. Můžete si otřít děložní čípek a způsobit podráždění. Vědecké studie potvrdily, že to není možné.

Když je lepší tampony odmítnout

I když si vyberete ideální produkt pro intimní hygienu a použijete jej správně, nestojí to vždy za to. Existují situace, kdy tampony nelze použít:

 • před a po menstruaci absorbovat normální výtok;
 • vagina byla suchá;
 • kvůli speciálnímu tvaru panenské blány může gynekolog doporučit až do začátku sexuální aktivity pouze vložky;
 • tělo je náchylné k alergickým reakcím;
 • tampony během menstruace jsou škodlivé, když má žena zánětlivé procesy v reprodukčních orgánech.

Když dojde k menstruaci, mnoho žen pokračuje ve svých každodenních činnostech, aniž by zasahovalo do normální činnosti. Pokud je přirozený proces tolerován normálně, návštěva parní lázně [...]

Téměř před sto lety byl vynalezen menstruační kalíšek, ale teprve v 80. letech minulého století byl široce používán. To […]

Menstruace je již dlouho běžným jevem většiny sexuálně zralých dívek a žen. V těchto dnech proudí menstruační krev z intimních míst. […]

Neobvyklé výtoky během menstruace nebo kdykoli jindy jsou důvodem k obavám. Oranžová období jsou vzácná, ale [...]

Top 6 mýtů o ženských tamponech

Pravda o tamponech

Faktem je, že s tímto prostředkem hygienické ochrany je spojeno mnoho různých mýtů a pověstí, a není tak snadné zjistit, jak moc odpovídají nebo neodpovídají realitě..

Mýtus 1. Tampony nelze používat denně, jsou určeny pouze pro případ nouze

Pojďme zjistit hlavní body týkající se obav z používání tamponů:

 1. za prvé, během menstruace by krev měla volně proudit ven, jinak je možná stagnace
 2. za druhé, materiál, ze kterého jsou tampony vyrobeny, může obsahovat škodlivé chemické sloučeniny.
 3. za třetí, při dlouhodobém používání tamponu je možné mechanické poškození sliznice.

Ve skutečnosti: neměli byste se toho všeho bát. Při výrobě tamponů se používají:

 • high-tech
 • a materiály zcela neškodné pro tělo

jsou brány v úvahu fyziologické vlastnosti a strukturální vlastnosti ženského těla. Jedinou věcí je, že se musíte naučit, jak správně zavést tampon v plném souladu s pokyny (pro usnadnění tohoto postupu jsou tampony dodávány se speciálními aplikátory). Pak nebudou žádné problémy.

Mýtus 2. Tampony negativně ovlivňují mikroflóru pochvy, takže jejich neustálé používání může vést k ženským chorobám

Ve skutečnosti: během menstruace se pohlavní orgány stávají náchylnějšími k infekcím, jak se ženy mění:

 • hormon
 • a chemické složení

prostředí pochvy, což vede k množení bakterií. Ale tampony s tím nemají nic společného..

Mýtus 3. Tampony nelze použít během spánku

Vlastně:

Mýtus 4. Řetězec z tamponu se může odlepit a poté zůstane uvnitř

Ve skutečnosti: to je téměř nemožné, protože struna je velmi bezpečně připevněna k tamponu. Zkuste to vytáhnout silou - a uvidíte sami. Pak, i když předpokládáme, že se krajka odtrhla, tampon stále nespadne do děložní dutiny, protože otvor v krku je na to příliš malý.

Mýtus 5. Tampony nejsou vhodné pro panny.

Ve skutečnosti: vše závisí na vašich individuálních vlastnostech. Panenská blána je někdy tak tvrdá, že se nezlomí ani při běžném sexu. A někdy stačí i sebemenší mechanická síla - a panenská blána je poškozena.

Některé dívky tvrdí, že přišly o panenství pomocí tamponu. Lékaři však obvykle doporučují, aby ti, kteří ještě nejsou sexuálně aktivní, upustili od používání tamponů a neexperimentovali sami na sobě..

Koneckonců, pokud vložíte tampon nesprávně, existuje možnost poranění pochvy..

Mýtus 6. Po dlouhodobém porodu je používání tamponů kontraindikováno

Ve skutečnosti: doba, za kterou se léčí porodní poranění, se může lišit. Chcete-li zjistit, zda již můžete použít:

 • tampony
 • vaginální léky

a také mít sex, musíte se poradit s lékařem.

A na závěr pár tipů. Vyberte si tampony na základě:

 • individuální charakteristiky vašeho těla
 • a psychika.

Druhá možnost není rezervace. U některých žen nosení tamponu nezpůsobuje tolik fyzického nepohodlí jako psychologického. Například nemůžete stát uvnitř cizích předmětů..

To naznačuje, že tato ochrana není pro vás vhodná a je třeba ji vyměnit - možná použijte jiný typ tamponu nebo vložek.

Pokud používáte tampony, nezapomeňte pravidelně provádět hygienické postupy a měnit je několikrát denně. Jinak mohou zdravotní problémy opravdu začít..

Přečtěte si také:

Pokud chcete dostávat provozní komentáře a novinky, vložte Pravda.Ru do svého informačního proudu:

Přihlaste se k odběru našeho kanálu v Yandex.Zen nebo v Yandex.Chat

Přidejte Pravda.Ru ke svým zdrojům v Yandex.News nebo News.Google

Také vás rádi uvidíme v našich komunitách na VKontakte, Facebook, Twitter, Odnoklassniki.

Jsou tampony škodlivé??

Vložky, tampony, menstruační kalíšky - výběr produktů osobní péče pro ženy je skvělý. Tampony však u většiny žen zůstávají nejoblíbenějším prostředkem v kritických dnech..

Proto je tak důležité vědět o možných nebezpečích tamponů a jejich správném používání při každodenním používání..

Tampony jsou nenápadným detailem, díky kterému může žena ve dnech menstruace pohodlně navštívit bazén, pláž a jakékoli jiné veřejné odpočinkové místo. V případě výměny tamponu také nehrozí riziko červených skvrn na oblečení. Z tohoto důvodu používá žena během menstruace tento konkrétní produkt osobní hygieny nejčastěji. Přirozeně, ženy chtějí, aby dny menstruace byly co nejpohodlnější, s použitím vybraných hygienických prostředků. V tuto chvíli byste se měli častěji sprchovat, častěji měnit výrobky osobní hygieny, více si odpočívat a pokud možno se dostatečně vyspat. Nedoporučuje se nechat tampony uvnitř déle než 4-6 hodin (záleží na množství vypouštění), je vhodné je měnit co nejčastěji.

Ženské hygienické výrobky jsou kategorizovány jako zdravotnické výrobky, z nichž mnohé obsahují toxické chemikálie používané při výrobě a bělení produktů, které samozřejmě nejsou uvedeny v obecných informacích o složení materiálu. Otravná reklama stále opakuje, že tampony nepoškodí vaše zdraví a materiál, ze kterého jsou vyrobeny, nezpůsobuje alergické reakce. Ale bohužel lékaři říkají něco jiného.

Jaké je nebezpečí používání tamponů?

Faktem je, že během tohoto nepříjemného a nepříjemného období, které bylo donedávna zvykem mluvit jen napůl šeptem, má žena výtok oddělených částic sliznice s příměsí krve.

Krev a tekutiny jsou tamponem absorbovány, ale sraženiny částic zůstávají na povrchu tamponu, a tak během zavádění tamponu zůstávají ve vagině. Postupem času se sraženiny hromadí a začnou vysychat. Poté, co jsou odstraněny spolu s tamponem, ale okraje zůstávají na stěnách pochvy. Okraje nejsou nic jiného než upečené krevní formace. Takové formace mohou vést k různým zánětům uvnitř pochvy, což ženě způsobí vážné nepohodlí. Je také možné vrátit krev přímo do děložní dutiny, ze které pak vstupuje do vejcovodů..

Mnoho běžných výrobků pro ženskou hygienu se vyrábí z umělých vláken, umělého hedvábí a celulózových vláken, nikoli z bavlny nebo dokonce z organické bavlny. Když odstraníte tampon, umělá vlákna se mohou přilepit ke stěnám pochvy. Tím, že zůstávají na vaginální klenbě, tato volná vlákna zvyšují riziko absorpce více toxinů z tkáně..

Co jiného se našlo v tamponech?

 1. glyfosát je „klíčovou složkou herbicidu #Roundup společnosti # Monsanto, který nyní Světová zdravotnická organizace identifikuje jako pravděpodobný karcinogen (dříve pravděpodobný karcinogen).“ V síti existuje několik vyšetřovacích filmů o této složce (Tajná taktika, kterou společnost Monsanto použila k ochraně Roundupu, svého hvězdného produktu | Four Corners, ABC News). Dlouhodobé užívání tamponů zvyšuje riziko onemocnění.
 2. dioxin a furan - používané při bělení bavlny. I malé zbytky těchto látek mohou vést k bakteriálním infekcím a závažnějším následkům..

Předpokládá se, že pokud používáte tampony pouze během dne a zároveň spíše zřídka, a ne každý den v několika kusech, nebude to mít žádnou velkou škodu. V případě častého používání tamponů, a to i v noci, existuje pravděpodobnost negativních důsledků. To je kontroverzní, protože po vyčištění a změně barvy chlórem mohou ve výrobku zůstat stopy dioxinů, které mají nepříznivý účinek na tělo, i když je tampon uvnitř vás jen pár hodin.

Expozice dioxinům a furanům byla spojena s rakovinou, reprodukčními a endokrinními poruchami. Různé výsledky testů ukazují na dioxiny a rezidua pesticidů v tamponech.

* Z pochvy přecházejí léky a toxiny přímo do krevního řečiště, aniž by byly dříve metabolizovány. Nejen chemikálie, ale také některé hormony se rychle vstřebávají a obcházejí primární metabolismus v játrech, které jsou zpravidla vystaveny účinkům perorálně užívaných léků..

Švédští vědci navrhli použít živé laktobacily k ošetření tamponů a vložek. Podle jejich názoru to pomůže předcházet infekcím močových cest pochvy, stejně jako antiinfekční ochrana novorozenců. Výrobky impregnované laktobacily si zachovají svoji aktivitu, pokud jsou skladovány po dobu jednoho roku.

Syndrom toxického šoku, TSS

Tampony mohou vytvářet příznivé prostředí pro růst bakterií ve vagině, jako jsou bakterie Staphylococcus aureus. Použití tamponů zvyšuje riziko mikrotrhnutí ve vaginální stěně, kterými bakterie vstupují přímo do krevního řečiště, což zvyšuje riziko vzniku syndromu toxického šoku (TSS). Menstruační TSS může nastat s absolutním zdravím a náhle.

Čím déle je tampon ponechán uvnitř, tím vyšší je riziko bakteriálních infekcí, které mohou vést k TSS.

TSS je způsoben bakterií Staphylococcus aureus nebo streptokokem skupiny A a může být život ohrožující. Je důležité rozpoznat příznaky tohoto stavu, protože včasná léčba zlepšuje potenciálně smrtelné následky.

Uvědomte si, že TSS může nastat také při použití nestandardního nebo kontaminovaného menstruačního roztoku.!

 • Prudké zvýšení teploty, horečka
 • Zvracení
 • Průjem
 • Nízký krevní tlak
 • Záchvat
 • Mdloby
 • Vyrážka na dlaních nebo nohou
 • Bolest svalů
 • Zarudnutí očí, úst a / nebo hrdla

Další známky TSS:

 • Peeling kůže
 • Zánět spojivek
 • Sepsa a nekróza kůže
 • Narušení několika tělesných systémů najednou, selhání orgánů.

Důležité! Nedostatek neodkladné lékařské péče o TSS je ve většině případů fatální. Samoléčba menstruačního TSS je nemožná.

Jsou známy případy s hroznými následky, kdy nebyl tampon odstraněn včas, což vedlo k smutným komplikacím..

Dívka byla zachráněna, ale její nohy byly zasaženy gangrénou. Jedinou možnou záchranou byla amputace pravé nohy a odstranění prstů a paty na levé noze. Po nějaké době musela dívka přijít o druhou nohu..

Lauren je nyní ve světě módy známá jako „dívka se zlatými nohami“. Tato přezdívka jí byla dána, protože používá zubní protézy zlaté barvy..

Model vyzývá výrobce tamponů, aby přestali používat dioxin, syntetická vlákna, chemické vůně a další škodlivé přísady. Podle dívky navíc společnosti, které vyrábějí výrobky pro ženskou hygienu, musí na obale psát o možných rizicích, jak píšou na obalech cigaret, aby si lidé mohli sami informovaně vybírat s vědomím všech důsledků..

Lauren Wasser není jediná, která použitím tamponů trpí, a nyní udržuje úzký kontakt s dalšími oběťmi, které prošly podobným problémem, a snaží se šířit informace o možných komplikacích při používání tamponů, aby si každý byl vědom potenciálního nebezpečí..

Jak vyměnit tampony?

Používejte alternativy vyrobené z přírodních a udržitelných materiálů, bez použití toxinů, hledejte produkty bez chloru a syntetických látek. Přírodní tampony a polštářky by také měly být hypoalergenní a bez vůně, aby se minimalizovaly možné alergické reakce. Jednou alternativou jsou menstruační kalíšky, i když mohou být nepříjemné. Jejich princip činnosti je podobný principu bránice a můžete si s nimi vystačit úplně bez tamponů..

Mnoho žen také používá opakovaně použitelné funkční vložky vyrobené z organických a přírodních materiálů, které lze prát.

Pokud používáte tampony:

 • Dodržujte doporučení uvedená výrobcem na obalu!
 • Jmenovitě je měňte každých 4–6 hodin a v žádném případě nenechávejte přes noc cizí předmět, střídejte používání tamponů s vložkami.
 • Je bezpodmínečně nutné zavést a odstranit tampon čistými rukama.!
 • Také si nemůžete koupit tampony s větší savostí, než je nutné, stejně jako tampony určené pro velmi dlouhodobé používání (například po dobu 24 hodin). Pokud jsou ty, které používáte, dráždivé nebo obtížně odstranitelné, používejte tampony s menší absorpcí.
 • Před pohlavním stykem vždy odstraňte tampony. Bohužel, toto základní doporučení zanedbává mnoho dívek, které se nechtějí přiznat svému partnerovi v jejich stavu. Taková nedbalost vás může stát zdraví..

Buďte zdraví a starejte se o své tělo!

Chcete doplnit informace v článku nebo předmětu? Komentáře, návrhy nebo námitky jsou vítány.

Jsou tampony škodlivé - všechna tajemství odhalena

Hygienické tampony se u nás objevily asi před 15 lety. Hlasitě se oznamovali z televizních obrazovek. Diskuse o bezpečnosti jejich používání však dosud nezmizí. Jsou tampony škodlivé? Co říká reklama a co znamenají gynekologové? Existuje vztah mezi syndromem toxického šoku a tampony?

Moderní hygienické tampony

V lékárnách na regálech supermarketů. A v běžných obchodech si můžete koupit tampony od Tampax, OB, Kotex. Mnoho žen zažilo jejich účinky na sebe. Ocenil výhody. Dnes je tento hygienický výrobek rozšířen po celém světě. Prostřednictvím reklamy se ženy naučily, jak je používat. Mnoho gynekologů radí o hygienických pravidlech. Co je to moderní tampon?

Nástroj je válcový se závitem na konci. Zavádí se do pochvy špičatým koncem, nit zůstává venku. Tím je tampon odstraněn. V procesu zavádění není nic složitého - stačí postoupit hygienický výrobek do děložního čípku. Extrakce je ještě jednodušší. Jakmile je tampon uvnitř pochvy, nezpůsobuje nepohodlí, není cítit při pohybu, v sedě. Ale brání uvolňování sekrecí venku. Jak se plní, rozšiřuje se. Ale ne natolik, aby ublížil nebo nepohodlí.

Žena s tamponem uvnitř může vést normální život, sportovat, plavat, koupat se. Na rozdíl od vložek jsou tampony pro zvědavé oči zcela neviditelné. Můžete nosit přiléhavé oblečení a nic si neodepřít. Ne život, ale pohádka! Pokud ne pro jedno „Ale!“

Co byste měli vědět, když začnete používat

Snadné použití skrývá ohrožení zdraví ženy. I když se jedná o relativní koncept. Reklama o tom nic neříká. A jen málokdo jde na vysvětlení ke gynekologovi. Menstruační tok podporuje množení škodlivých mikroorganismů. Příroda zajistila volný tok látek z pochvy. To vylučuje hromadění sekrecí po dlouhou dobu uvnitř penisu. Hygienický výrobek tomu brání. Pokud zůstane v pochvě déle než 2 hodiny. Uvnitř se tvoří mikroflóra, která je nebezpečná pro zdraví ženy. To hrozí dysbiózou, zánětem, vývojem patologických procesů.

Někteří gynekologové zastávají názor, že tampony by neměly používat dívky, které nejsou sexuálně aktivní. Obecně není strach neopodstatněný. Vagina dívek je chráněna panenskou blánou. Uprostřed je malá díra pro tok menstruační krve a přirozené sekrece. Hygienický výrobek nepoškodí panenskou blánu, protože má schopnost dobře se táhnout. Může se však stát překážkou výstupu krve a blokovat její otevření. To je v první řadě plné zvýšené bolesti během kritických dnů..

Jednoduše řečeno, lidé, kteří tvrdí, že tampony jsou bezpečné pro zdraví, očividně lžou. Strach většiny žen z používání tamponů je založen na.

Tamponový materiál - jeho účinek na ženské tělo

Výrobci tvrdí, že výrobek je vyroben z bezpečných přírodních materiálů. Nedráždí stěny pochvy, nevyvolávají dysbiózu, nezpůsobují alergie. Je to opravdu tak??

Dioxin

Pokud si pečlivě přečtete pokyny, věnujte pozornost materiálu výroby, ukázalo se, že výrobek obsahuje dioxin, viskózu. Dioxin se používá jako bělidlo. Někteří výrobci hygienických výrobků prozrazují tajemství: „Ženy kupují lepší bílé tampony!“ To znamená, že účinek dioxinu na zdraví ženy je zcela ignorován. Látka je toxická, negativně ovlivňuje imunitní systém a snižuje reprodukční funkce reprodukčního systému. Může způsobit syndrom toxického šoku. Při neustálém používání tamponů v kritických dnech žena umožňuje hromadění dioxinu v těle. Snížená lokální imunita pochvy způsobuje rozvoj mnoha gynekologických onemocnění. Včetně vaginózy, kandidózy, zánětu. Hygienický přípravek je schopen narušit menstruační cyklus a ovlivnit fungování reprodukčního systému. Neustálé používání tamponů snižuje pravděpodobnost otěhotnění. Opět je to spojeno s akumulací dioxinu v těle. Snižuje účinnost spermií nebo je úplně zabíjí.

Viskóza

Používá se jako absorbent. Málokdo však ví, že obsahuje stovky chemických sloučenin. Je vyroben z přírodní složky - dřeva, získává škodlivé složení během výrobního procesu. Kromě toho nejmenší částice viskózy zůstávají na stěnách pochvy ve formě nejmenších částic. Jejich prodloužený pobyt v pochvě dráždí sliznici, přispívá k lepšímu pronikání dioxinu do těla ženy.

Bavlna

Bavlněné tampony jsou považovány za přirozené a bezpečné pro zdraví ženy. Léčivé tampony mají obvykle takové složení. A všechno by bylo v pořádku, kdyby nebyl použit geneticky modifikovaný produkt místo přírodní bavlny. Taková bavlna snižuje účinek antibiotik, která se často používají k léčbě gynekologických onemocnění. Průběh léčby bude dlouhý a v některých případech zcela neúčinný. Malé mikročástice genové bavlny zůstávají na stěnách pochvy, což způsobuje podráždění sliznice, mikrotrauma, vředy. Než se riziko onemocnění zvýší.

Snadno použitelný tampon spouští složité procesy v imunitním systému. Následky se nemusí dostavit okamžitě. A pak žena nebude vědět, odkud problém přišel. Tampony jsou ze své podstaty škodlivé. Zda použít hygienický výrobek nebo ne, je individuální volba. Pokud se rozhodnete použít tampon během menstruace, musíte to udělat alespoň správně.

Pravidla pro používání tamponů bez poškození zdraví

Pravidla používání začínají výběrem hygienického výrobku. Počet kapek je uveden na obalu tampony. Určují schopnost tamponů absorbovat. 1 kapka znamená minimální absorpci. Tampon se používá na začátku menstruace nebo na konci, kdy prakticky není krev. Na tampony se střední absorpcí jsou indikovány 2–3 kapky. Více než 4 kapky jsou tampony, které se používají během silného krvácení. Podle toho se mění velikost produktu.

Nejběžnějšími firmami jsou Kotex, OV, Tampax. Každá řada produktů obsahuje tampony pro dívky. Mírně se liší velikostí a absorpční kapacitou. V průběhu času se žena naučí vybírat tampon podle individuálních charakteristik jejího těla, povahy výtoku. Návod k použití je vždy stejný. Je třeba věnovat pozornost složení a kvalitě výrobku. Na tom přímo závisí zdravotní stav po použití produktů. Pokud je množství krve maximální, použijí se prostředky s označením „Super“ a „Super Plus“. Jindy byste se měli omezit na používání produktu „Normální“.

Tampony jsou škodlivé, pokud nejsou dodržovány hygienické předpisy. Krev přispívá k množení škodlivých mikroorganismů, pokud zůstane uvnitř pochvy déle než 2 hodiny. Toto je doporučené období pro použití tamponu. To je uvedeno v návodu k použití. Po 2–4 hodinách je třeba tampon vyměnit za nový. Závisí na intenzitě vypouštění a nasákavosti produktu. Po vyjmutí produktu z pochvy se doporučuje jej umýt a poté nasadit nový. Omezte používání intimní kosmetiky pro vodní procedury. Z tohoto hlediska jsou tampony škodlivé, pokud jsou používány nesprávně, pokud nejsou dodržovány hygienické požadavky. Doporučuje se výrobek nezavádět v noci. Lepší je nahradit běžným těsněním.

V ideálním případě lze tampony použít v případě potřeby. Lepší být trochu nepohodlní s těsněními. Kromě toho je třeba věnovat zvláštní pozornost použití vonných tamponů. Pomáhají eliminovat specifický zápach, který je přítomen během menstruace. Dodatečná chemická látka ve výrobku však žádným způsobem nezvyšuje bezpečnost použití..

Léčba tampony - použít nebo nepoužívat

K léčbě mnoha gynekologických onemocnění lékaři doporučují tampony. Jedná se však o úplně jiný produkt. A často se vyrábí nezávisle. Hygienické tampony nejsou pro tyto účely vhodné. Protože jejich hlavním účelem je absorpce sekrecí. Léčivý tampon by měl uvolňovat látku do pochvy. Pro výrobu tamponů se doporučuje použít vatu, obvaz nebo gázu, nit. Jedná se o přírodní tampon. Požadovaná látka je umístěna uvnitř produktu. Často je to směs bylin. Nebo se látka nanáší na povrch výrobku. Výrobek musí být používán podle předpisu lékaře. Léčba může trvat až 10 dní. V tomto případě tampon zůstane uvnitř celé noci. Pak je extrahován, změněn na nový.

V lékárně si můžete koupit hotový tampon čínské výroby již s léčivým složením. Mohou být použity k preventivním účelům k normalizaci vaginální mikroflóry nebo k obnovení menstruačního cyklu. Může být použit k léčbě afty, vaginózy. V tomto případě byste měli pečlivě prostudovat návod k použití, složení, materiál, ze kterého je tampon vyroben. Podobné složení výroby s hygienickým tamponem způsobí více škody než užitku.

Syndrom toxického šoku a tampon

První případ byl zaznamenán ve Spojených státech v roce 1980. V této době začaly ženy na sobě zažívat účinek tamponů. Od té doby se zvýšil počet úmrtí žen s diagnostikovaným syndromem toxického šoku. A někteří gynekologové tvrdí, že hlavním důvodem je rostoucí popularita hygienických tamponů. Syndrom toxického šoku je neobvyklý stav v těle způsobený určitým typem bakterií. Ve vaginální sliznici jsou bakterie, jako je staphylococcus aureus. Pod vlivem určitých faktorů začnou bakterie vylučovat toxiny. K toxickému šoku je nezbytná přítomnost krve, kyslíku a příznivé mikroflóry. A to je usnadněno použitím tamponu. Navzdory četným pozorováním v průběhu 40 let, kdy žena začala aktivně používat tampon, nebylo možné navázat přesný vztah. Existují ale podezření. Následky toxického šoku mohou být fatální.

Chcete-li použít tampony nebo ne - volba je na vás. Znalý znamená bezpečný! Nelze věřit reklamě!

Vaginální sekrece je předpokladem pro normální fungování reprodukčního systému. Normálně je výtok světlý, jejich odstín se může mírně lišit v důsledku fyziologických charakteristik každé ženy.