Bezbolestný hnědý výtok bez zápachu uprostřed cyklu

Průchod hlenu určité barvy mezi obdobími by neměl zůstat bez povšimnutí. Měli byste pochopit důvod jeho vzniku. Hnědý výboj v polovině cyklu bez bolesti nebo zápachu je normální. V ostatních případech znamenají vážné zdravotní problémy..

Hnědá vaginální sekrece je rozdělena do 3 skupin:

 • světle hnědá krev je reakcí těla na hormonální antikoncepci; doprovází zánětlivé procesy;
 • načervenalý nádech sekrece znamená nesráženou krev; často se objevuje po pohlavním styku bez dostatečného ochranného hlenu;
 • tmavě hnědá krev je způsobena užíváním hormonálních léků.

Příčiny hnědého výtoku u zdravé ženy

Hnědá skvrna na spodním prádle není důvodem k panice. Stojí za to poslouchat tělo a věnovat pozornost dalším příznakům. Vypouštění nahnědlé sekrece doprovází mnoho přirozených procesů v těle..

 1. Ovulace je často doprovázena bolestivostí v podbřišku. Zralé vejce se uvolní z vaječníku do vejcovodu. Folikul praskne, opouští se malé množství hnědé tekutiny. Je bez zápachu a vychází bezbolestně. Tento příznak se často vyskytuje u zdravých dívek a signalizuje předchozí ovulaci. Pro potvrzení se provede ovulační test nebo se během týdne měří bazální teplota. Výsledek nad 37 stupňů je pozitivní.
 2. Implantační krvácení. Oplodněné vajíčko se přesune do děložní dutiny. Její pohyb je pomalý, do cíle se dostane za týden a půl. Za příznivých podmínek je embryo fixováno ve své stěně a poškozuje cévy. Embryo musí proniknout hluboko do stěny dělohy. Poškozené nádoby způsobují mírné krvácení. Říká se tomu implantace. Barva krve se pohybuje od světle růžové po hnědou. U mnoha žen je krvácení nevýznamné a není vizuálně viditelné. Pro ostatní, mazaný mazanec vydrží až několik dní. Můžete mít podezření na implantační krvácení, pokud od vaší poslední menstruace uplynuly 3-4 týdny. Tyto příznaky někdy znamenají zmrazené nebo mimoděložní těhotenství. Je nutné provést krevní test na hCG (lidský choriový gonadotropin) a sledovat jeho dynamiku. Pokud se hormon dobře zvyšuje, nemůžete se obávat, s pomalým růstem nebo poklesem hCG, musíte naléhavě jít k lékaři. Normálně se hormon zdvojnásobuje každé 2 dny..
 3. K mechanickému poškození pochvy nebo děložního čípku dochází z různých důvodů: vyšetření gynekologem, nedostatečné množství ochranného hlenu při pohlavním styku, porod, menopauza.
 4. Hormonální poruchy způsobené stresem, prudkými změnami klimatu, velkou fyzickou námahou. Hnědé krvácení by mělo být bezbolestné, mělo by trvat maximálně parkovací dny.
 5. Prvních několik měsíců užívání perorálních kontraceptiv. Tělo se přestavuje, vyžaduje to čas. Pokud příznaky přetrvávají i po 3 měsících, vyhledejte odborníka. Lékař pravděpodobně předepíše jiný lék s vyšší hladinou estrogenu. Užívejte hormonální léky přísně podle pokynů. Nevynechávejte, neměňte dávkování, nekombinujte s některými léky.
 6. Projevuje se také nitroděložní tělísko. Tělo si na cizí předmět zvykne. Taková mazanice by neměla trvat dlouho..
 7. Menstruace u dospívajících je nestabilní. Prvních pár let může být kromě normální menstruace i tmavý hlen. Pokud se menstruační cyklus nezlepšuje, musíte navštívit odborníka.

Patologické příčiny hnědého výtoku bez bolesti a zápachu

Bezbolestný výtok hnědé sekrece se vyskytuje nejen u zdravých dívek. Kontinuální vylučování tekutin znamená rozvoj nemoci. Podezřelé příznaky vyhledejte u lékaře.

 1. Endometrióza je benigní proliferace tkání mimo děložní výstelku. U endometriózy opouští hnědá tekutina uprostřed každého cyklu. Menstruace se stává bolestivou, cyklus ztrácí stabilitu. Sex je bolestivý a v dolní části břicha jsou silné bolesti. Tato závažná patologie vyžaduje odbornou konzultaci, ignorování léčby vede k neplodnosti. Riziko žen po potratu a císařském řezu. Pokud máte dlouhé, bolestivé období, nechte si otestovat endometriózu.
 2. Hyperplazie nebo placentární polyp. Toto nebezpečné onemocnění se může stát hlavním faktorem při vývoji maligního nádoru. Výtok se stává prodlouženým a bohatým. Dívky s podobnými příznaky by měly být diagnostikovány, aby se vyloučila patologie.
 3. Když je infikován plísní, tmavá tekutina nahradí obvyklé období. Pokud je váš cyklus narušen, navštivte lékaře a místo menstruace vám bezbolestně vyjde nahnědlá sekrece bez zápachu. Pravděpodobná onemocnění: ureaplasmóza, chlamydie, opar. Ošetření musí být ukončeno partnerem.
 4. Eroze děložního čípku - na děložním čípku se tvoří červená ložiska. Až do věku 21 let v některých případech prochází sama, zatímco se hormonální pozadí zlepšuje, po 21 letech se stává patologií. Mezi jednotlivými obdobími vychází malé množství hnědé tekutiny. Při erozi se po sexu po vyšetření gynekologem uvolňuje tmavá tekutina. Lékař zkoumá toto onemocnění pomocí koloskopu. Pomáhá zkoumat tkáně se zvětšením, fotografovat je pro podrobné studium.
 5. Novotvary. Fibroidy, benigní nádor, mohou být doprovázeny množstvím tmavé tekutiny, jak roste. Méně často krvácení. Gynekolog sleduje fibroidy dynamicky, s rychlým růstem, nádor je chirurgicky odstraněn. Rakovina je zhoubný novotvar. Onemocnění je doprovázeno tmavým nátěrem bez bolesti a zápachu. Často se objevuje po menopauze. To lze snadno zaměnit s menstruací. Při včasné diagnostice a včasné léčbě jsou šance na návrat do normálního života velmi vysoké..
 6. Zánětlivá onemocnění močových cest nebo konečníku - kromě tmavé sekrece mezi obdobími je špatný celkový stav: nevolnost, zvracení, horečka, bolest v dolní části břicha, která vyzařuje do dolní části zad. Je velmi důležité vzdát se samoléčby, jít rychleji k lékaři.

Nemůžete se vyhnout návštěvě gynekologa pro jakékoli neobvyklé jevy.

Všimněte si, že nátěr trvá déle než několik dní a je doprovázen bolestivostí v podbřišku.

Aby vám hnědý výtok mezi obdobími nevadil, zvažte tyto tipy:

 • zvýšit imunitu;
 • dodržovat denní rutinu;
 • vzdát se nadměrné fyzické námahy;
 • dodržovat pravidla osobní hygieny;
 • vyhnout se potratům;
 • pečlivě zvažte výběr antikoncepce;
 • vzdát se špatných návyků;
 • nenechte se unést dietami, váha by měla odpovídat výšce;
 • navštěvovat gynekologa dvakrát ročně, i když není důvod k obavám; mnoho nemocí je asymptomatických.

Co znamená vzhled hnědého výtoku bez bolesti a zápachu?

Zbarvení vaginálních sekretů může být způsobeno přírodními a patologickými příčinami. Hnědý výtok bez zápachu a bolest nelze považovat za neškodné. Navzdory absenci doprovodných příznaků tyto klinické projevy často naznačují zdravotní problémy..

Popis a vlastnosti

Hnědý výboj bez zápachu je všeobecný pojem. Můžete tedy popsat tmavě žlutý, hnědý, světlý a tmavě hnědý, stejně jako černý hlen.

Jeho hlavními složkami jsou tajemství produkované žlázami reprodukčního systému a tekutina z cervikálního kanálu. Bílí získávají neobvyklou barvu, když se do nich dostane oxidovaná a sražená krev. V takovém případě nemusí výtok světlého nebo tmavě hnědého odstínu vůbec cítit, nemusí se objevit nepříjemné pocity.

Tyto změny jsou pozorovány během těhotenství a v různých fázích cyklu. Ženy je nevnímají jako známky nemoci. Existuje mylná představa, že patologie by měla být vždy doprovázena nepříjemnými pocity. Ve skutečnosti je všechno poněkud jiné. V těle může být latentní hrozba, což je naznačeno pouze netypickým tajemstvím.

Hnědý výtok u žen: norma a patologie

Vzhled hlenu s hnědým odstínem je považován za normální variantu v následujících případech:

 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • poškození stěn děložního čípku nebo pochvy během intimity;
 • první sex;
 • hnědá před menstruací;
 • do dvou dnů po skončení kritických dnů.

Vznik necharakteristické sekrece nesignalizuje vývoj intimního onemocnění. Podobné příznaky se objevují v důsledku hormonálních změn a z řady dalších důvodů. Pokud se hlen stane hojným, heterogenním, znamená to přítomnost poruch u žen v reprodukčním systému..

Normálně se hnědá tekutina někdy objevuje v době ovulace, v procesu implantace vajíčka. Povaha sekrece je krátkodobá a rozmazaná.

Patologii lze podezřívat v následujících případech:

 • je pozorován výtok, ale žena neužívá hormonální antikoncepci;
 • netypický hlen se tvoří během menopauzy, kdy regulace chybí déle než rok;
 • hnědý hlen se objevuje po každé intimitě;
 • existují doprovodné příznaky (vůně, bolest, hypertermie).

Přítomnost patologické sekrece je důvodem pro návštěvu gynekologa. Často označuje nemoci, které by při absenci správné terapie mohly vést k vážným následkům..

Alokace, které se objevují v různých obdobích cyklu

Hnědý hlen u žen se objevuje v různých bodech cyklu. Takové změny často naznačují vývoj patologie, ale v určitých situacích jsou považovány za variantu normy..

Před menstruací

Několik dní před tím, než má období přijít, je někdy zaznamenána hnědá mazanice. Pokud se takový příznak objeví jednou, není důvod k obavám. Naznačuje, že proces odmítnutí endometria začal v děloze..

Mezi faktory, které mohou vyvolat prodlouženou hnědou sekreci před menstruací (asi týden), vynikněte:

 • vystavení stresu;
 • nesprávná organizace stravy;
 • dodržování přísné stravy;
 • vést nezdravý životní styl;
 • chronický nedostatek spánku;
 • přítomnost špatných návyků;
 • nadměrný fyzický stres;
 • hormonální výkyvy.

Vzhled hnědé kapaliny často naznačuje selhání cyklu a vývoj patologií. Zvláště nebezpečné jsou ty leucorrhoea, které jsou doprovázeny neobvyklým zápachem a bolestmi v dolní části zad a břicha..

Uprostřed cyklu

Poměrně často se během ovulace objevuje špinění, ke kterému dochází v samém středu cyklu. V tomto okamžiku vajíčko dozrává a opouští folikul. V tomto případě jsou malé cévy poškozeny, což způsobuje uvolňování krve. Dostává se do tajemství, oxiduje a vytéká. Proto se vytvoří hnědá mazanice, která má tmavý nebo světlý odstín..

Tento hlen nemá vůni, ale někdy může být doprovázen mírnou bolestí v podbřišku. Tyto příznaky naznačují příznivé období pro početí..

Místo menstruace

Po pohlavním styku je někdy zaznamenán tmavě hnědý výtok bez zápachu. Pokud je takový jev pozorován jednou, není důvod k poplachu. Obavy by měly být způsobeny rozmazaným tajemstvím, které se objeví místo menstruace. Takové změny nejčastěji naznačují hormonální poruchy. Je nezbytně nutné identifikovat jejich příčinu a odstranit ji..

Po menstruaci

Na začátku cyklu - bezprostředně po skončení regulace - lze pozorovat nahnědlý odstín. Vzhled hnědého výtoku po menstruaci je způsoben přirozenými příčinami. Zbytky krve a endometria, které v kritických dnech neměly čas opustit, se postupně stočily a získaly takový stín. Nezpůsobují nepohodlí, nemají vůni a zmizí po několika dnech. Pokud se následně objeví bolest a objem výtoku se zvýší, musíte být okamžitě vyšetřeni gynekologem.

Malé množství hnědé sekrece na konci regulace je často pozorováno u žen v období po porodu. Stěny pohlavního orgánu jsou stále napnuté a oslabené, což vede k výskytu podobných příznaků. Jakmile se tón dělohy vrátí k normálu, po kritických dnech takové bělení nedojde..

Patologické příčiny

Abnormální výtok může nastat pod vlivem patologických faktorů. Mnoho z nich je bez příznaků a pouze rozmazané hnědé tajemství naznačuje jejich přítomnost. Podobné klinické projevy jsou zpravidla pozorovány v případě poškození pohlavního orgánu. Mohou se objevit před regulací, bezprostředně po jejich dokončení a někdy v jiných obdobích cyklu..

Eroze

Ulcerace na krku pohlavního orgánu často nevykazuje žádné příznaky. Občas se po intimitě může objevit jen nepatrný výboj. Když se rozsah léze zvýší a patologie je v pokročilém stadiu, pak hlen získá ostrou, hnisavou vůni.

Endometrióza

S rozvojem této patologie je zaznamenán abnormální růst funkční vrstvy dělohy. Z tohoto důvodu nemůže krev z pohlavního orgánu vyjít a začne se hromadit v děložní dutině a pohlavním ústrojí. V důsledku toho se na konci menstruace objevil hnědý mazanec.

Polypy

Bohaté temné tajemství, které se objeví po určité době po skončení období, je považováno za jasný znak patologie. Tento proces může být vyvolán polypy, které rostou na tkáních děložního čípku nebo na samotném reprodukčním orgánu. Kromě sporé leucorrhoea často dochází ke zpoždění regulace. S růstem růstu jsou ve složení tajemství také pozorovány bolesti a hnis.

Novotvary

S růstem benigních nebo maligních formací je často zaznamenán výskyt hnědého hlenu. Je nutné je identifikovat v rané fázi vývoje, aby se předešlo závažným komplikacím..

Prevence a léčba

Abyste se těmto problémům vyhnuli, měli byste dodržovat jednoduchá doporučení:

 1. Nezanedbávejte pravidla intimní hygieny. Musíte se umýt dvakrát denně a používat ne obyčejné mýdlo, ale speciální prostředky.
 2. V kritických dnech vyměňujte hygienické potřeby každé 3-4 hodiny.
 3. Nepoužívejte kalhotkové vložky pravidelně, ale pouze uprostřed cyklu a blíže k začátku kritických dnů, kdy se zvyšuje objem sekrece.
 4. Jezte zdravě. Minimalizujte používání nezdravých potravin a zvyšte množství zeleniny a ovoce ve stravě. Nabídka by měla být úplná a vyvážená.
 5. Odmítnout špatné návyky. Kouření a zneužívání alkoholu negativně ovlivňují stav reprodukčního systému.
 6. Nepřehánějte. Fyzická aktivita by měla být mírná.
 7. Dodržujte denní rutinu. Mělo by být dost času na spánek a odpočinek.
 8. Včas léčit jakékoli nemoci, bez ohledu na povahu jejich výskytu.
 9. Systematicky podstoupit vyšetření u gynekologa.

Schéma terapie do značné míry závisí na příčině výskytu hnědého výtoku, který není doprovázen nepříjemným zápachem a bolestí. Pokud byly vyprovokovány hormonální poruchou, jsou předepsány hormonální léky. V případě vývoje eroze, endometriózy, výskytu novotvarů nebo polypů se uchylují k chirurgickému zákroku. V pooperačním období se provádí léková terapie zaměřená na úplnou obnovu reprodukčního systému..

Důvody, které vyvolávají vzhled hnědé skvrny, jsou různé. Tyto příznaky se často vyskytují v důsledku přirozených procesů v těle. Někdy signalizují vývoj nemoci. Je nesmírně důležité ji identifikovat v počáteční fázi vývoje, kdy jediným klinickým projevem patologie je necharakteristická sekrece. Určitě byste se měli poradit se svým lékařem. Změna způsobu vypouštění může naznačovat vážné zdravotní problémy, které mohou vést k řadě komplikací..

Hnědý vaginální výtok: komentáře lékařů

Změna vaginální sekrece vždy způsobuje u žen smíšené emoce. Hnědý výtok často naznačuje normální stav těla, ale tmavá sekrece může být jediným příznakem základního onemocnění. Mezi nimi jsou různé onkologické a život ohrožující nemoci reprodukčního systému. Je důležité naučit se, jak určit hranice normy a patologie pro včasné doporučení gynekologovi.

Fyziologické příčiny hnědého výtoku

Vzhled řídkého nahnědlého výboje na prádle by neměl být alarmující za následujících podmínek:

 1. Perorální antikoncepce. Během prvních několika měsíců užívání hormonálních léků se tělo přizpůsobuje novým dávkám pohlavních hormonů, což vyvolává oddělení endometria a krve mimo menstruační cyklus.
 2. Ovulační období. Během prasknutí zralého folikulu je krev oddělena, ale její množství je zanedbatelné. Tmavě hnědý výtok nebo nečistoty krve v leucorrhoea se objevují 14. - 16. den menstruačního cyklu a nejsou doprovázeny dalšími příznaky během ovulace.
 3. Připojení oplodněného vajíčka. Po úspěšném početí vajíčko sestoupí do dělohy a tam se zavede do její volné stěny. V tomto okamžiku implantace jsou krevní kapiláry traumatizovány, což vyvolává hnědý, hnědý slizniční výtok 1-2 dny před menstruací. Mohou jít ven jen první, druhý den předpokládaných kritických dnů..
 4. Premenopauza a menopauza. Během těchto období se mění rovnováha pohlavních hormonů, cyklus je narušen a dochází k podivné leucorrhoea.
 5. Tvrdý styk, traumatické vyšetření lékařem. Poškození stěn pochvy nebo části děložního čípku nastává v důsledku hrubého zacházení s gynekologickými nástroji, prodlouženého pohlavního styku. Alokace jsou často růžové nebo šarlatové, které se objevují několik dní po popsaných manipulacích.
 6. Poporodní období. Po porodu se reprodukční systém čistí po dlouhou dobu (asi 6-8 týdnů). Po asi 5 týdnech rozmazání hnědé není vyloučen hnědý výtok. Jsou způsobeny dočasnou změnou hormonálních hladin..
 7. Těžká fyzická aktivita. Při aktivní práci svalového systému tráví tělo velké množství energie, která následně nestačí na úplné očištění pohlavních orgánů.
 8. Nevyvážená strava. Vyčerpání stravy vede k nedostatku energie a živin, uvádí ženské tělo do stavu stresu, proto se místo menstruace objeví červenohnědá sekrece.
 9. Tvorba menstruačního cyklu během puberty. V prvním roce vzniku menstruačního cyklu mají dospívající dívky vždy hnědý vaginální výtok. Tento jev je vyvolán „skoky“ pohlavních hormonů.
 10. První 2-3 dny po plné menstruaci. V poslední den kritických dnů se může uvolnit malé množství krve a hlenu, takže to bude trvat déle než obvykle. Krev se sráží a oxiduje, což způsobí změnu barvy a konzistence - po menstruaci se u žen objeví krémově tmavě hnědý výtok.

Hnědá leucorrhoea během těhotenství

Výskyt tmavé nebo hnědé leucorrhoea s potvrzeným těhotenstvím naznačuje nedostatek hormonu progesteronu. Kvůli jeho nedostatku dochází k tonusu dělohy, prasknutí cév a oddělení endometria, což vyvolává tmavou barvu sekrece. Tato podmínka ohrožuje život plodu. Z tohoto důvodu často dochází k potratu..

Mimoděložní těhotenství

První známky mimoděložního těhotenství se objevují ještě dříve, než žena ví o své situaci. Oplodněné vajíčko neklesá do dělohy, ale nachází se ve vejcovodu. Jak embryo roste, stěny trubek začnou krvácet. Vylučovaná krev cestuje z vejcovodu dlouhou cestou do pochvy, má čas se srážet a způsobit výtok barvy tmavé čokolády. Takové těhotenství je důvodem pro naléhavou lékařskou pomoc..

Hnědá sekrece během normálního těhotenství v pozdější fázi naznačuje nástup odtržení placenty nebo její nesprávné umístění.

Patologické procesy v reprodukčním systému

Atypický výtok vždy doprovází různé zánětlivé procesy. Mohou být spojeny s dříve neléčenými nebo latentními genitálními infekcemi, které již pronikly do horních reprodukčních orgánů - jsou to chlamydie, trichomoniáza, ureapplasmóza a další. Pohlavní nemoci však zřídka způsobují malé hnědé, krvavé výtoky tekutin, častěji jsou to bělavé, vínové, žluté, průhledné šedé a špinavé leukorea..

Poměrně často je černá a hnědá sekrece mezi obdobími jediným příznakem zákeřných a nebezpečných onemocnění ženských pohlavních orgánů. Mezi nimi:

 1. Cervikální eroze. Vyskytuje se pod vlivem patogenních organismů nebo při selhání hormonálního pozadí. Eroze je povrchová vada epitelu na děložním čípku. Tento stav je předrakovinový a vyžaduje pozornost gynekologa. Pacient má před menstruací rozmazaný hnědý nebo krvavý výtok s menší bolestí v podbřišku v různých fázích cyklu.
 2. Endometritida je zánět sliznice děložní dutiny. Je to způsobeno různými důvody: potraty, chirurgické zákroky na orgánech v malé pánvi, nedostatek hormonů, hypotermie a další. Počáteční příznaky budou silný nebo tenký hnědý, krvavý výtok. Poté se objeví příznaky obecné intoxikace těla: zimnice, horečka, slabost a silná vyzařující bolest v postižené oblasti.
 3. Endometrióza je abnormální šíření a implantace endometrioidních buněk do okolních orgánů. Nevysloveným důvodem je porušení syntézy pohlavních hormonů. Ženy s touto diagnózou mají často těžká bolestivá období. Uprostřed cyklu nebo před menstruací se náhle objeví hnědý, hnědý výtok z análního, vaginálního otvoru, doprovázený bolestivou bolestí.
 4. Polyp na děložním čípku nebo v těle dělohy. Polypy jsou benigní výrůstky v dutině nebo děložním čípku. Nemoc může kdykoli změnit tvar a stát se maligním. Nástup onemocnění přímo závisí na hormonálních hladinách a životním stylu. Gynekologické onemocnění je doprovázeno neobvyklým hnědým, tmavým výtokem místo menstruace a neustálým silným krvácením uprostřed cyklu, prodlouženou regulací. Léčba je zřídka omezena pouze na konzervativní léčbu. U vícenásobné polypózy se léčby dosáhne odstraněním těla dělohy a přídavků.
 5. Hyperplazie je bodkovaná nebo úplná indurace výstelky dělohy. Vyvolávají onemocnění: chirurgické potraty, pokročilé zánětlivé procesy, onemocnění polycystických vaječníků, selhání hladiny hormonů atd. Známky: přítomnost nepravidelné menstruace, silná bolest během menstruace, hnědá mastnota místo menstruace nebo hnědý mírný výtok s krví. Hyperplazie je prekancerózní stav, proto byste měli po zjištění těchto příznaků navštívit lékaře a provést vyšetření.
 6. Maligní novotvary v reprodukčním systému. Takové nádory vznikají v důsledku častého porodu, potratů, metabolických poruch, chronických virových a bakteriálních lézí atd. Přední světoví vědci stále nemohou jmenovat jednoznačný důvod. Možná existuje kombinace několika negativních faktorů. Maligní nádory se někdy objevují náhle bez zjevného důvodu. Často je lze odhalit až v posledních fázích, kdy se zhoršila celková pohoda ženy. Příznaky: výtok se stává ve formě „masa“ s ostrým nepříjemným zápachem, který nelze odstranit, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, silná bolest v podbřišku.

Ženy by měly sledovat své intimní zdraví. Mírná rozmazaná sekrece tmavě červené barvy nemusí vždy znamenat začátek patologického procesu, ale pokud trvá déle než 2–3 dny, měli byste se poradit s lékařem a podrobit se neplánovanému vyšetření. Zvláště pokud je mírně hnědý, silný nebo tenký výboj. Komentáře praktických gynekologů ukazují, že včasné hledání pomoci předchází neplodnosti a pokročilým stadiem rakoviny.

Dotazy pro lékaře

Bylo dnes ráno poprvé u lékaře na gynekologické vyšetření. Po obědě se objevily skvrny s načervenalým nádechem. To je normální? Proč a co to znamená? Je možné, že mi lékař dal infekci a musím se vrátit ke gynekologovi?

Během vyšetření byl lékař zjevně trochu nedbalý a poškodil sliznici pochvy, v důsledku čehož se objevily krvácející mikrotraumy. Tato možnost je normou, nepropadejte panice, pokud je růžová leucorrhoea pozorována po dobu nejvýše 1-2 dnů. Pokud jde o infekci, pokud lékař použil jednorázová zrcátka při vyšetření děložního čípku, je infekce vyloučena. Opakovaně použitelné nástroje se používají zřídka a také podstoupí sterilizaci, pravděpodobnost nakažení lékařem je extrémně malá.

Nedávno jsem měl první sexuální zkušenost, o den později se objevil červený výtok s hlenem, všechno strašně bolí. I když moje menstruace byla jen před dvěma týdny, co mám dělat? Takové vypouštění je normou?

Při pohlavním styku došlo k prasknutí panenské blány, právě proto okamžitě vytéká malá krev. Zvýšená sekrece pohlavních hormonů může také dříve vyvolat menstruační krvácení. Nebojte se, ale pokud dojde k silné bolesti a otoku genitálií, měli byste si domluvit schůzku s gynekologem.

Mám menopauzu, více než rok jsem neměl kritické dny, ale dnes mám na spodním prádle hnědé, jako by špinavé. Nevím, co si mám myslet! Co radíš? Přítel říká, že mnoho lidí se takových problémů zbavuje pomocí antikoncepčních pilulek. Stojí za to si dělat starosti a co lze dělat?

Menopauza je v životě každé ženy velmi obtížné období. Výskyt takového výtoku může být spojen s „skokem“ hormonů, možná jste užili léky na zmírnění tohoto období. Měli byste se poradit se svým lékařem a zjistit povahu jejich původu, zvláště pokud se objeví další příznaky. Neměli byste takovou leucorrhou sami léčit a užívat antikoncepční pilulky bez souhlasu lékaře..

Jsem ve 22. týdnu druhého těhotenství, na denní podložce se objevila tmavá leucorrhoea, předtím byla žlutá. Co tím myslí? Nemůžu ještě jít k lékaři, takže potřebuji zjistit důvod... Mohu jít za 10 dní, protože bydlím na vesnici a nyní není možnost.

Vzhled černého výboje v tomto okamžiku naznačuje nesprávnou prezentaci placenty nebo její oddělení. Takové podmínky jsou život ohrožující a normální vývoj plodu. V případě nesprávné prezentace je placenta umístěna blízko lumen děložního čípku nebo jej úplně blokuje. Odloučení je vážným problémem a znamená to, že dítě nedostává dostatek kyslíku a živin. Je možné, že v důsledku nedostatku progesteronu dochází k tonusu svalů dělohy, což může znamenat, že brzy začne potrat. Neměli byste riskovat život svého dítěte. Musíte urgentně zavolat sanitku a nechat se otestovat!

Kojím svou dceru, na konci 4 měsíců po přirozeném porodu se mi objevil jasně žlutý výtok. Šel jsem k místní porodní asistentce, ani se nedívala, okamžitě mi poradila antifungální čípky na 7 nocí. Od té doby uplynuly 3 měsíce, podivná leucorrhoea je znovu rozmazaná, můj manžel říká, že během intimity cítí silný kovový zápach, i když nic necítím. Řekni mi, co by to mohlo být?

Jakékoli léky jsou předepsány po gynekologickém vyšetření a laboratorních testech vaginální mikroflóry. Po porodu je ženské tělo oslabeno, při průchodu dítěte porodními cestami velmi trpí prospěšná mikroflóra. Poté lochie opouští během 6-10 týdnů, což je příznivé prostředí pro reprodukci patogenních mikroorganismů. Škodlivé bakterie způsobují vaginózu, která má často latentní průběh. Jedinými příznaky tohoto onemocnění jsou žlutá nebo nazelenalá leukorea s kovovým zápachem. Měli byste kontaktovat prenatální kliniku a podstoupit úplné vyšetření, provést analýzu.

Je mi 14 let, všechny moje kamarádky mají dlouhou dobu menstruaci, nic takového jsem neměl. Ale dnes uvnitř byl zvláštní pocit, zdá se mi, že tam bylo všechno oteklé a na kalhotkách jsem si všiml hnědočerného výtoku, jako by byl vláknitý v konzistenci. Stydím se zeptat svých rodičů, nechci, aby to někdo věděl. To je normální? Proč se díra zdá být oteklá?

Ahoj. Každý organismus je individuální, proto se u každého menstruace vyskytuje jinak. Výtok tmavě hnědé barvy, gynekologie nazývá Menarche - první menstruační krvácení. Měsíční cyklus jako takový dosud neexistuje, bude regulován od 6 do 12 měsíců, což znamená, že tento charakter přiděleného se stále opakuje. První kritické dny jsou někdy doprovázeny otokem vaginálního otvoru a změnou celkové pohody. Normální jsou: hnědá sekrece, mírné zvýšení teploty, bolesti těla v podbřišku, nevolnost. Je to způsobeno změnami hormonálních hladin..

Jaká je nejpravděpodobnější příčina hnědého výtoku bez bolesti a zápachu?

Hledání hnědého výtoku bez zápachu, který není doprovázen bolestí nebo jinými negativními příznaky, si žena často nevšimne. V některých případech je však tento jev signálem poruchy funkce těla. Kromě toho existují fyziologické důvody i relativně bezpečné předpoklady pro takový příznak..

Tmavě červený nebo nahnědlý odstín se získá přidáním krve. Když je ho málo, kapalina rychle oxiduje a koaguluje, čímž hlen není šarlatový, ale hnědý.

Existuje několik možností pro zdroje tohoto jevu:

 • Nejviditelnější je endometrium dělohy, které vychází během menstruace ve formě krvavého výtoku se sraženinami. Kvůli traumatu, hormonálním poruchám, pohlavnímu styku se může v jiných dnech mírně odlupovat, zejména ve druhé fázi cyklu, kdy je endometrium nejsilnější a nejvolnější. Proto si ženy častěji všimnou hnědého výtoku před menstruací. Existuje mnoho důvodů pro tento jev a ne všechny jsou patologické;
 • Poškození vaginální stěny se také může stát zdrojem mikrobiologického krvácení;
 • Útvary nebo poranění v cervikálním a cervikálním kanálu;
 • Patologie a změny v přílohách.

Odstíny hlenu se pohybují od béžové až po téměř černé. Závisí to na množství krve a rozsahu jejího zdroje. Například při traumatu pochvy nebo děložního čípku lze nalézt narůžovělý výtok, protože látka ještě neoxidovala.

Absence zápachu u ženy v tomto případě může znamenat pouze to, že neexistují žádné hnisavé procesy, bakteriální zánět. Ačkoli některé infekce se vyskytují bez cizích pachů a jsou doprovázeny hnědými skvrnami v intermenstruačním období. Druhým příznakem infekce STI, kandidózy nebo vaginózy bude svědění, pokud chybí, je nejpravděpodobnější neinfekční příčina.

Absence bolesti není indikátorem. Může také táhnout spodní část břicha během těhotenství, s PMS a s ovulací. Současně ani velké onkologické nádory nemusí vždy vést k bolestivým pocitům. A někdy pocity vyzařují na taková místa, že je žena ani nespája s onemocněním reprodukčního systému. Může dát zpět, nohu a dokonce i konečník.

Tmavý výtok bez zápachu a bolestivost mohou ženě říci, že v jejím těle došlo k některým důležitým změnám..

Za normálních okolností se během tohoto období narodí zralé vajíčko a tělo se promění v početí. Cervix se zvedá a otevírá, vaginální sekrece se stává viskózní a tekutou, poměrně hojnou. Ve vaječníku není žádný speciální vývod pro vejce; zraje na povrchu ve speciální kapsli zvané folikul. Když je proces dokončen, zeď se rozbije a buňka opustí vaječník. Výsledkem je mikroskopické trauma s malou ztrátou krve..

Některé ženy proto pociťují ovulační příznak - světle hnědý výtok uprostřed cyklu. Bolest může být také přítomna jako pocit tažení z jednoho vaječníku, ale není nutná. V normě by neměly být žádné pachy.

Endometrium v ​​tomto období je „tučné“, přípravy na jeho odmítnutí již začínají. Proto může skákání, padání, zvedání závaží, aktivní sex nebo stres vést k mírnému oddělení nitroděložní sliznice. Je v pořádku, pokud se to někdy stane. Pravidelné nebo pravidelné špinění špinění u ženy před kritickými dny je známkou různých patologií hormonálního původu, například endometriózy nebo děložních myomů.

Pokud menstruace nepřišla a na prádle jsou tmavé skvrny, mohlo dojít k těhotenství. Krev se objeví, když je embryo implantováno do dělohy, což se stane 10-12 dnů po početí, tj. V předvečer nebo na začátku dalšího cyklu. Je příliš brzy na provedení testu, budete si muset počkat alespoň 2 týdny.

Pozornost! U mladých dívek, jejichž cyklus ještě nebyl zcela stanoven, není rozmazání temných období známkou problémů, pokud k nim někdy dochází, a ne neustále..

To je normální, když se 1-2 dny po ukončení krvácení objeví hnědé skvrny. Lékaři však doporučují, aby se ženy nechaly vyšetřit, pokud se symptom objeví náhle a pravidelně se opakuje..

K útlumu reprodukční funkce dochází postupně od několika měsíců do 2 let. Menstruace se stávají krátkodobými skrovnými. Barva výboje je hnědá, intervaly mezi obdobími se zvyšují.

Během menopauzy se riziko nádorů zvyšuje, takže žena by měla obzvláště pečlivě sledovat své zdraví. Hnědý mazanec - to je důvod pro testování na patologii.

Pokud žena začne pít perorální antikoncepci, nastává adaptační období po dobu 1-3 cyklů. Proto je hnědý výtok při užívání Visanne, Jess, Lindinet, Regulonu nebo jiných léků naprosto normální. Stávají se před, po, místo menstruace, a také kdykoli během intermenstruačního období. Ve 4. cyklu tento jev zmizí.

Po instalaci nitroděložního tělíska může žena po dobu až šesti měsíců zaznamenat krvácení v důsledku sexu nebo podobně. Zároveň se menstruace prodlužuje a bohatá. Pokud příznaky přetrvávají v průběhu času, lékař se může rozhodnout nitroděložní tělísko odstranit..

Názor lékařů na takový příznak je jednoznačný - to je důvod k preventivní prohlídce a vyšetření, i když se to stalo jednou. Mnoho nemocí se vyznačuje tímto příznakem v nepřítomnosti jiných. Sloučili jsme patologie podle jejich původu, protože příznaky se shodují v takových skupinách.

Nejedná se pouze o nedostatek nebo přebytek estrogenů, gestagenů a dalších látek v těle ženy, ale také o onemocnění, která se již na tomto pozadí vytvořila:

 1. Hyperplazie endometria - nadměrný růst výstelky dělohy.
 2. Endometrióza - šíření sraženin nitroděložní vrstvy na přívěsky, pobřišnici a další orgány.
 3. Myom - neoplastická benigní formace hluboko ve stěně dělohy.
 4. Ovariální cysta - tobolka tekutiny, která dosahuje gigantických rozměrů.
 5. Polycystická - narušení funkčnosti pohlavních žláz.
 6. Samostatná část by měla zahrnovat nádory a změny v mozku, onemocnění štítné žlázy, nadledvin, které také ovlivňují práci ženského reprodukčního systému..

Tyto podmínky jsou doprovázeny komplexem změn vzhledu, charakteru, nálady a pohody. A pouze endokrinolog může dát dohromady klinický obraz. Všechna tato onemocnění jsou navíc doprovázena periodickým špinením. Hormonální poruchy jsou charakterizovány pravidelností a připoutaností k určitým datům života ženy. Příznak se proto často objevuje uprostřed cyklu nebo v předvečer menstruace..

Pozornost! Stres zvyšuje hladinu adrenalinu a kortizolu, které potlačují produkci pohlavních hormonů.

To zahrnuje nemoci, které se tvoří na pozadí komplexu předpokladů - narušení endokrinního systému, infekce, trauma, dědičnost, autoimunitní stavy. Jedná se o erozi a hyperplazii děložního čípku, polypy, rakovinné nádory. Patologie jsou charakterizovány hnědými skvrnami v důsledku mechanického namáhání, častěji během sexuálního kontaktu.

Rakovinné nádory je třeba zaznamenat zvlášť. Krvácení s nimi je chaotické a dochází k němu bez provokování okolností. Když nemoc zachází velmi daleko, dochází k hojnému výtoku kapaliny se shnilým zápachem..

Endometritida, ooforitida, salpingitida, cervicitida, adnexitida jsou infekce horních částí ženského reprodukčního systému. Pokud je kolpitida nebo vaginitida v pochvě charakterizována svěděním a nepříjemným zápachem, může dále pokračovat šíření bez těchto příznaků, zejména v chronickém stadiu. Nahnědlý výtok se bude vyskytovat přerušovaně bez ohledu na dny cyklu. Bolest v břiše a dolní části zad, pocity tahu jsou možné, ale nejsou nutné, stejně jako zvýšení tělesné teploty.

Pozornost! Pokud se začne rozmazávat hnědou barvou a jsou problémy s močením, pak je zdroj pravděpodobně v močové trubici ve formě zánětu nebo poranění.

Implantace embrya do zkumavky vede ke smrti ženy. Patologie má zvláštní klinický obraz se zvyšujícím se krvácením a bolestí. Zpočátku je to jen nahnědlá mazanice.

Příčina této abnormality může být genetická nebo získaná. Ve druhém případě vedou operace, stejně jako zánětlivé procesy ve zkumavkách, adheze, které brání postupu vajíčka, k problému. Řešení je pouze chirurgické metody, těhotenství nelze zachránit. V této situaci není cítit žádný zápach, ale bolest bude každý den silnější..

Uvedli jsme všechny možné předpoklady pro takový jev. Nejčastěji se však tmavé skvrny vyskytují u žen v důsledku hormonálního narušení, polypů nebo eroze. To potvrzují recenze a statistiky praktických lékařů. Případy adaptace na orální antikoncepci a nitroděložní tělíska stojí od sebe. Problém se často stává se stresem, fyzickým a emocionálním přetížením..

Krvavé špinění místo menstruace a v dalších dnech cyklu je často známé kvůli problémům s tělesnou hmotností. Přebytek a nedostatečná váha přímo mění hormonální pozadí ženy. Proto je v kritických podmínkách v jednom nebo druhém směru menstruace nahrazena hnědými mazanicemi a poté úplně zmizí. Žena se stává dočasně sterilní.

Pozornost! Někdy gynekologové neprovádějí léčbu, dokud pacientka neztratila pár kilogramů, protože léky budou neúčinné.

Pokud se žena cítí zdravá a nedávno podstoupila preventivní prohlídku, může být nahnědlý výtok známkou ovulace, těhotenství nebo menší poruchy..

U pacientů užívajících perorální antikoncepci je situace v prvních 3 měsících normální.

Pokud preventivní prohlídky neprobíhaly déle než rok s dalšími podezřelými příznaky a případy nádorů u blízkých příbuzných, měla by žena určitě navštívit gynekologa.

Hnědý vaginální výtok je normální variantou, ale je také známkou mnoha nemocí. Stojí za to znepokojovat, pokud se to stalo více než jednou. A u patologie není vůbec nutné, aby byl popsaný příznak doprovázen bolestí nebo nepříjemným zápachem.

Příčiny hnědého výtoku u žen na kalhotkách

Vaginální výtok je fyziologický proces, který je považován za normální, pokud je bezbarvý a bez zápachu. V případě, že se objeví hnědý výtok, může dojít k ohrožení zdraví ženy. Měli byste co nejdříve zjistit, proč se objevil hnědý výtok: jinak existuje riziko zmeškání okamžiku a latentní onemocnění povede k nepříjemným následkům.

Povaha temného výboje

U žen bez zdravotních problémů je výtok transudát žláz umístěných na vaginální stěně. Za normálních podmínek je hlen bezbarvý a bez zápachu. Pokud zbělá a přijme kyselý zápach, může to znamenat problém s vaginální mikroflórou..

Pokud je narušena bakteriální rovnováha a na pozadí různých nemocí se může barva transudátu změnit. Podle barvy výtoku mohou lékaři zhruba odhadnout onemocnění, které takové změny způsobilo..

Vypouštění hnědé barvy u žen velmi často naznačuje přítomnost závažné patologie. Existují však podmínky, za kterých transudát zhnědne, ale bude to považováno za normu. Mluvíme o fázích cyklu a příjmu určitých léků.

Vzhled tmavě hnědého výboje by měl být alarmující, pokud jsou spolu s nimi odhaleny následující příznaky:

 • Mezi obdobími dochází k hnědému výboji.
 • Mezi obdobími se objevuje tmavý transudát a žena neužívá léky obsahující hormonální složky.
 • Vzhled hnědé leucorrhoea je doprovázen výskytem bolesti v dolní části břicha, dolní části zad a křížové kosti.
 • Leucorrhoea doprovázená pálením v pochvě.
 • Sexuální styk se stává bolestivým.
 • Na vaginální sliznici se objevují vyrážky.
 • Výtok se objeví během menopauzy.
 • Výtok se objeví po sexu.

Hnědá barva obvykle indikuje přítomnost krvinek v transudátu. Pokud krvavé nečistoty vyjdou mimo určité fáze cyklu, měla by žena okamžitě kontaktovat odborníka, aby zjistil příčinu hnědého výtoku.

Příčiny hnědého transudátu

Tmavý výtok se může objevit v důsledku normálních fyziologických procesů a různých patologických stavů. Z tohoto důvodu lékaři rozdělují faktory ovlivňující vzhled hnědého transudátu do 2 skupin: normální a patologické.

Normální faktory

Den před začátkem menstruace se často objevuje hnědý výtok. Vždy naznačují, že endometriální buňky jsou v děloze odmítány. Toto je norma, ale pouze pokud skvrnitá leucorrhoea zmizí do 2 dnů. Pokud se tak nestane, měli byste vyhledat radu od gynekologa.

Hnědý výtok může úplně nahradit vaši menstruaci. K tomu obvykle dochází v prvním měsíci těhotenství. V tomto případě je výskyt tmavé leucorrhoea vysvětlen implantací embrya do endometria dělohy, což vyvolává neškodné krvácení uprostřed cyklu..

Tmavý transudát může být také uvolněn po menstruaci. Důvodem je rychlé srážení krve. Na konci cyklu množství krvavého výtoku klesá a pohybuje se pomaleji. Krev v nich má čas se srážet, což sekrecím dodává specifický odstín..

A konečně, antikoncepční prostředek, jako je nitroděložní tělísko, může vyvolat tmavou leucorrhoea. Po jeho odstranění zpravidla patologické příznaky zmizí..

Patologické příčiny

Pokud tmavá leucorrhoea přetrvává po menstruaci po dlouhou dobu, lze ji považovat za patologickou. Chcete-li zjistit jejich důvody, musíte jít ke gynekologovi a podstoupit úplné vyšetření.

Hnědý odstín výtoku indikuje přítomnost nečistot sražené krve. To může naznačovat jak vaginální dysbiózu, tak závažnější onemocnění a patologické stavy:

 • Endometritida. Nemoc je považována za jednu z nejnebezpečnějších. Příčinou zánětu endometria je vniknutí pneumokoků a stafylokoků do dělohy. Není těžké identifikovat vzhled patologie. Jedním ze znaků onemocnění je výskyt hnědého výtoku před a po menstruaci. Leucorrhoea je obvykle doprovázena mírnou bolestí, hypertermií a pocením. Pokud léčba není provedena včas, může se u ženy vyvinout neplodnost..
 • Endometrióza Toto je benigní nádor. Novotvar by neměl být považován za bezpečný. I v počáteční fázi může patologie vést k vážným následkům. Onemocnění začíná silnou menstruací a bolestmi v podbřišku. Poté se před menstruací objeví hnědý výtok a přicházejí několik dní před menstruací. Později se k těmto znakům přidá nadýmání..
 • Polypy dělohy a děložního čípku. Polypy jsou benigní nádory. Mohou být lokalizovány uvnitř dělohy nebo na děložním čípku orgánu. Polypóza nedává zvláštní příznaky, proto je nemoc zjištěna během vyšetření. Někdy mohou vyvolat výskyt tmavé leucorrhoea..
 • Hyperplazie endometria a eroze epitelu děložního čípku. Tato onemocnění vyvolávají výskyt špinavého hnědého výtoku po menstruaci. Obě patologie jsou velmi nebezpečné, protože mohou zhoubné..
 • Infekce urogenitálního systému. Tmavý transudát se může objevit, když je žena infikována chlamydií, herpes virem, kandidou, gonokokem atd..
 • Mimoděložní těhotenství. Když žena jde k lékaři se stížnostmi na hnědou leucorrhoea, lékař nejprve udělá vše pro to, aby zajistil, že tento patologický stav chybí. Faktem je, že mimoděložní těhotenství může mít hrozné následky..
 • Cystitida. Při zánětlivém procesu v močovém měchýři nebo močové trubici dochází ke krvácení. V tomto případě žena kromě bolesti charakteristické pro onemocnění vidí hnědý výtok z močové trubice. Někdy mohou mít červené pruhy..

Hnědý a někdy téměř černý výtok u žen může být také vyvolán stresem, nedostatkem spánku, nedostatkem hormonů, nezdravou stravou a špatnými návyky.

Mimochodem, vášeň pro přísné diety může také způsobit vzhled rozmazání bílé na dívčích kalhotkách..

Stanovení diagnózy

Vnější příznaky a výsledky anamnézy nestačí k přesné diagnóze. Před rozhodnutím o léčbě lékař předepíše pacientovi následující typy výzkumu:

 • Analýza krve a moči pro obecné ukazatele.
 • Krevní biochemie.
 • Vaginální a cervikální výtěry. Jsou nezbytné pro cytologické vyšetření..
 • Ultrazvuk ženského reprodukčního systému.
 • Krevní test na obsah hormonů a jejich poměr.
 • Analýza HCG.
 • Kolposkopie.
 • Hysteroskopie.
 • Testy na pohlavně přenosné choroby.

V případě potřeby mohou být do vyšetření zapojeni lékaři jiných specializací. V budoucnu se budou podílet na přípravě taktiky léčby..

Terapeutická taktika

Všechny léky k léčbě hnědého výtoku musí být předepsány lékařem. Samoléčba je velmi nebezpečná. Největším nebezpečím je navíc nekontrolované užívání hormonálních léků..

Léčebný režim je určen výsledky studií..

Pokud je zjištěna bakteriální vaginóza, může být ženě předepsán klindamycin a metronidazol.

Pokud je špinění leucorrhoea vyvoláno urogenitální kandidózou, pacient dostane flukonazol nebo klotrimazol.

U trichomoniázy je ženě předepsáno léky, jako je Thieidazol, Nimorazol, Ornidazol.

Detekce novotvarů v děloze léčbu trochu komplikuje. K jejich léčbě lze použít hysteroskopii nebo chirurgický zákrok. U endometriózy se dnes lékaři často uchylují k laparoskopii..

K léčbě fibroidů v počátečních fázích jsou předepsány hormonální antikoncepce: Janine, Duphaston, Regulon.

K léčbě různých infekcí se často používají erythromycin, roxithromycin, acyclovir, panavir.

Léková a chirurgická léčba je vždy doplněna příjmem imunomodulátorů a vitamínových komplexů.

Použití alternativních metod léčby je povoleno, ale předtím musíte získat povolení od ošetřujícího specialisty.

Když se objeví rozmazané bílé, tradiční medicína doporučuje použít následující prostředky:

 • Pijte nejméně 100 ml dřišťálového džusu denně.
 • Žvýkejte bílé akátové květy po celý den, ale nepolykejte je.
 • Jezte čerstvé plody jalovce nejméně 3krát denně.
 • Sprchujte vagínu odvarem z nemravných květů.
 • Pijte 3 sklenice vývaru třezalky denně.

Mnoho tradičních léčitelů doporučuje léčbu odvarem z bóraxové dělohy. Jedná se o poměrně účinný prostředek, ale lze jej použít pouze v případě, že lékař ženě nepředepsal hormonální léky. Kromě toho by měla být opuštěna děloha borovoy, pokud má pacient nízkou srážlivost krve.

Preventivní opatření

Každá žena může, pokud tomu nezabrání, snížit riziko nahnědlého výtoku z genitálií. Postupujte podle těchto pokynů:

 • Vyvarujte se nadměrné fyzické aktivity.
 • Procházky venku tak často, jak je to možné.
 • Vyvarujte se negativních emocí.
 • Vzdejte se přísných diet.
 • Dostatek spánku, pokud je to možné.
 • Být selektivní při pohlavním styku.
 • Chraňte se během sexu.

Doporučuje se také navštívit kancelář gynekologa nejméně dvakrát ročně. Preventivní prohlídka odhalí onemocnění, i když je asymptomatické.

Neměli byste si myslet, že se můžete zbavit rozmazaných sekrecí pomocí vložek a tamponů. Indikují přítomnost patologického procesu v těle. Musíte si okamžitě domluvit schůzku s odborníkem. Pouze lékař dokáže nemoc identifikovat a vyléčit.

Menstruace je u žen hlavním znakem schopnosti otěhotnět a porodit dítě. První výtok u dívek začíná v dospívání a signalizuje správné zrání reprodukčního systému.