Je možné otěhotnět, pokud nejsou vůbec žádné menstruace nebo chybí po delší dobu - 2 měsíce, šest měsíců nebo rok?

Indikátorem normálního fungování ženských pohlavních orgánů je pravidelný menstruační cyklus, zejména včasná menstruace. Pokud menstruace po určitou dobu chybí, je to způsobeno přírodními faktory nebo patologickými procesy. To, zda je možné za takových okolností otěhotnět, závisí na příčině, která vedla k absenci menstruace..

Co je potřeba pro těhotenství?

Pro nástup těhotenství je nutné, aby spermatické buňky vstoupily do genitálního traktu ženy v době, kdy je v nich vajíčko. Normálně dozrává každý měsíc. Cyklus prochází následujícími fázemi:

 1. 3-5 dní - menstruace (doporučujeme číst: je možné otěhotnět během menstruace 5. den: jaká je pravděpodobnost početí?);
 2. 11-14 dní - zrání folikulu v jednom z vaječníků pod vlivem hormonu estrogenu;
 3. 1-2 dny - ovulace. Koncentrace estrogenu vyvolává uvolňování luteinizačního hormonu, pod jehož vlivem zralý folikul praskne. Buňka opouští vejcovod a pohybuje se směrem k děloze;
 4. 14 dní - v místě prasknutí folikulu se vyvíjí žluté tělísko, které produkuje progesteron. Slouží k přípravě endometria dělohy na přijetí vajíčka. Pokud nedošlo k oplodnění, zbytečná vrstva dělohy se odlupuje, cévy jsou holé a začíná měsíční krvácení. Cyklus se opakuje.

Pokud se zárodečná buňka setká se spermatem, je oplodněna. Vejce dosáhne dělohy a je zanořeno v endometriu. S rozvojem těhotenství se menstruace zastaví.

Je ovulace možná s prodlouženou nepřítomností menstruace?

Zda dojde k ovulaci bez menstruace, závisí na příčině amenorey. Tyto faktory mohou vyvolat dlouhé zpoždění:

 • Silný stres, chronická únava, nervové napětí. V tomto případě je narušena práce hypotalamu, hypofýzy a vaječníků, v důsledku čehož je narušen menstruační cyklus..
 • Hormonální nerovnováha. Vyskytuje se v důsledku nesprávného fungování hypofýzy, štítné žlázy, nadledvin, vaječníků nebo v důsledku zvýšeného obsahu mužských hormonů a prolaktinu.
 • Velká ztráta hmotnosti, nedostatek vitamínů. Estrogen se produkuje v nedostatečném množství kvůli nedostatku cholesterolu. Tělo kvůli nedostatku stopových prvků vypíná menstruační proces jako nepodstatný.

V takových případech může dojít k ovulaci, ale nepravidelně. Pokud je dlouhodobá nepřítomnost menstruace způsobena poporodním zotavením nebo těhotenstvím, vajíčko nezraje. Po narození dítěte se produkuje prolaktin na podporu kojení. Inhibuje tvorbu folikulů.

Pokud zralá žena nemá menstruaci, znamená to, že nastává menopauza. Krvácení je nepravidelné, chybí několik měsíců. V jednom z cyklů však může dojít k ovulaci.

Těhotenství na pozadí chybějící menstruace

Je možné otěhotnět, pokud není menstruace? Vždy existuje šance. Pokud po několik měsíců nedojde ke krvácení, tento stav se nazývá amenorea. Je dvou typů:

 • Skutečný. Práce reprodukčního systému je narušena. Vejce vůbec nedozrávají, koncepce je nemožná. Je nutné identifikovat nesprávně fungující orgány a odstranit problém.
 • Nepravdivé. Způsobeno nějakou patologií. Ovulace je možná.

V případě hormonálního narušení

Za příznivých okolností je možné otěhotnět, i když je to nežádoucí. V případě nedostatku hormonů, vyčerpání těla nebo nemoci může být plod tělem odmítnut. Abyste tomu zabránili, musíte podstoupit vyšetření. To vám umožní identifikovat příčinu hormonálního selhání a odstranit ji..

Během období po porodu a během laktace

Po porodu dochází k postupné restrukturalizaci těla: obnovuje se práce reprodukčních orgánů, normalizuje se rovnováha hormonů a reguluje se cyklus. Doba zotavení trvá přibližně 2–3 měsíce. Otehotnění v tomto okamžiku je téměř nemožné..

Po porodu může menstruační cyklus začít bez menstruace, takže žena může vynechat nástup ovulace a náhodně otěhotnět. Je lepší být chráněn, protože těhotenství pro křehké tělo bude vážnou zkouškou. Po císařském řezu se nedoporučuje otěhotnět v příštích 2,5 letech, aby nedošlo k prasknutí stehů dělohy.

Během období laktace se produkuje prolaktin, který potlačuje ovulaci. Předpokládá se, že početí s kojením je nemožné, ale někdy dochází k těhotenství. Cvičení, změna denního režimu, stres atd. Mohou vyvolat změnu hormonální rovnováhy..

U dospělých žen před menopauzou

Před menopauzou mění žena délku a pravidelnost cyklu. Menstruace se nemusí objevit několik měsíců nebo šesti měsíců, období klidu se střídá s řídkým nebo bohatým krvavým výtokem.

To nezaručuje, že folikuly nefungují během těchto měsíců, může dojít k neplánovanému početí. Ovulace může být způsobena hormonálními změnami, nemocí, neočekávaným sexem na pozadí sexuálního odpočinku a dalšími faktory. Během období restrukturalizace těla je nutné používat ochranné prostředky.

Během a po menopauze

Pokud není doba delší než jeden rok, je ženě diagnostikována menopauza. Těhotenství během menopauzy není neobvyklé. Jsou známy případy početí a po něm - ve věku 60 let. Se zánikem reprodukční funkce prochází tělo vážnými hormonálními změnami. Vaječná buňka může zrát, oplodnit - a dojde k těhotenství.

V tomto věku se nedoporučuje rodit, protože tělo stárne, jeho zásoby jsou vyčerpány. Dítě může mít vývojové patologie a pro ženu je porod dokonce spojen s rizikem života. Mnoho z nich přesto porodí, protože zjistí, že jsou těhotné, a to doslova 2–3 měsíce před porodem..

Pokud dívka ještě neměla menstruaci

Dívka, která nedosáhla puberty, neprodukuje vajíčka, a proto je těhotenství nepravděpodobné. Existují však případy početí bez menstruace ve velmi mladém věku. Menstruační tok začíná ve věku 11-16 let, ale je možné brzké zrání (8-9 let) a později (17-19 let).

Po první ovulaci má dívka první menstruaci. Sex v předvečer může skončit počátkem. Těhotenství v tomto věku může způsobit vážné poškození nezralého a neformovaného těla. Pokud má dívka sex, je nutné se chránit, i když ještě nebyla menstruace.

Stojí za to použít ochranu, pokud není doba delší než 2 měsíce?

Při výběru metody antikoncepce byste se měli řídit následujícími zásadami:

 • Během puberty jsou hormonální pilulky zakázány, protože hormonální pozadí dívky ještě nebylo vytvořeno. Je lepší používat bariérovou antikoncepci, která také chrání před nemocemi a infekcemi.
 • Po porodu můžete použít kondomy a lokální antikoncepci (vaginální čípky, gely). Hormonální pilulky se nedoporučují, mohou vyvolat konec laktace. Spirála může být zavedena 3-4 měsíce po porodu.
 • Během menopauzy nejsou předepsány hormonální pilulky. Doporučují se vaginální čípky a kondomy. Při aktivní sexuální aktivitě je zavedeno nitroděložní tělísko.

Pokud nedojde k menstruaci kvůli patologii nebo nemoci, antikoncepční metodu zvolí lékař individuálně. Je třeba vzít v úvahu stav těla a příčiny amenorey.

Pokud není vůbec žádné období - je možné otěhotnět

Je pravidlem, že za přítomnosti menstruace se žena stává plodnou. Pravidelné krvácení nastává jednou za 21 až 35 dní. Cyklus začíná folikulární fází, během níž neoplodněné vajíčko opouští ženské tělo spolu s odděleným endometriem a krví. Poté se narodí a dozrává nové vajíčko a začíná luteální fáze, která zajišťuje přípravu dělohy na úspěšnou implantaci vajíčka.

Pokud se vajíčko nesetká se spermatem, hladina progesteronu klesá. Na pozadí změn jsou krevní cévy endometria zúženy a začíná být odmítnuto krví. Po menstruaci začíná cyklus znovu. Těhotenství však ne vždy závisí na menstruaci. Ovulace hraje hlavní roli v koncepci dítěte. V některých případech se ženě podaří otěhotnět i bez předchozího období..

Je možné otěhotnět bez menstruace: informace pro kojící matky

Vzhledem k otázce, zda je možné otěhotnět bez menstruace, řekněme okamžitě o laktaci. Během kojení nejsou období, ale během tohoto období dochází k velkému počtu neplánovaných těhotenství..

Po porodu se ženský reprodukční systém postupně obnovuje. Během laktace však tělo intenzivně produkuje prolaktin. Hormon inhibuje syntézu estrogenu a zabraňuje zrání vajíček.

Prolaktin dominuje, pokud je dítě výlučně kojeno. Se zavedením doplňkových potravin se množství mateřského produktu snižuje a produkuje se méně prolaktinu. Za takových podmínek hladina estrogenu stoupá. Po dosažení určité značky zahájí hormon proces dozrávání vajíček.

Pokud nedojde k početí, vyvolá neoplodněné vajíčko a zbytečné endometrium výskyt první poporodní menstruace. Zpočátku může být krvácení sporé a nepravidelné. Zpoždění o 1–2 měsíce jsou povolena.

Je tedy zřejmá odpověď na otázku, zda bude možné otěhotnět po porodu bez menstruace. Pokud bylo po narození první zralé vajíčko okamžitě oplodněno spermatem, menstruace nikdy nezačne. Nové těhotenství přijde jednoznačně. Proto byste se v období po porodu měli pečlivě chránit a při plánování rodiny rozhodnout, jak brzy je potřeba další dítě..

Po císařském řezu je obzvláště nutné pečlivě se chránit. Je zakázáno, aby žena 2 až 3 roky po narození dítěte nepřirozeně otěhotněla. Včasné početí je nebezpečné kvůli divergenci švů a rozvoji komplikací.

Těhotenství u dospívajících a žen v menopauze

První menstruace u dívky může být ve věku 8 - 9 let. Ve většině případů k nástupu menarché dochází ve věku od 11 do 16 let.

Se zpožděním v sexuálním vývoji, kdy menstruace začíná jít po 17 letech, as příliš časnou menstruací může dojít k těhotenství. Pokud je dívka sexuálně aktivní, nechráněný sex při první ovulaci povede k početí.

Dospělé ženy, které vstoupily do období menopauzy, jsou také vystaveny riziku otěhotnění. Při nepřítomnosti menstruace po několik cyklů dámy ztrácejí bdělost a přestávají se chránit, nemyslí na možnost otěhotnět.

Pokud po dlouhou dobu neexistuje období, ale došlo k nechráněnému pohlavnímu styku a současně s náhlou ovulací, skončí to oplodněním vajíčka. Proto byste se neměli spoléhat na dlouhou nepřítomnost menstruace u žen před menopauzou - těhotenství může nastat kdykoli. Je však nepravděpodobné, že pro ženu starší 40 let bude žádoucí.

Pamatujte, že ovulace je vždy před menstruačním krvácením. Nechráněný styk v době uvolnění zralého vajíčka z folikulu je plný neplánovaného těhotenství. I když si vedete kalendář a znáte datum ovulace, nezapomeňte, že cyklus může být z různých důvodů narušen. Výsledkem je, že vejce opustí skořápku jiný den..

Těhotenství bez menstruace: jiné situace

Při studiu tématu, zda je možné otěhotnět bez menstruace, je třeba zmínit ty situace, které nejsou spojeny s laktací, menarchou a menopauzou. Mezi faktory, které ovlivňují menstruační cyklus, odborníci poznamenávají:

 • Stres.
 • Nadváha.
 • Endokrinní patologie.
 • Nesprávné užívání hormonální antikoncepce.
 • Léčba hormonálními léky.
 • Špatná výživa.
 • Nemoci pánevních orgánů.
 • Hormonální poruchy, které posouvají datum ovulace na jiný čas.

Vzhledem k výše uvedenému a uvědomění si, že v určité fázi života není těhotenství nutné, je třeba se postarat o výběr vhodné antikoncepce

Amenorea a těhotenství

Přítomnost pravidelné ovulace a menstruačního krvácení závisí na různých faktorech, od stresu a špatné výživy až po vážná onemocnění. Pokud zpoždění trvá šest měsíců, je pacientovi diagnostikována amenorea.

Tento stav je klasifikován následovně:

 1. Přírodní amenorea - projevuje se v menopauze, během těhotenství a hepatitidě B, před úplnou pubertou.
 2. Patologické - s primární amenoreou, příznaky puberty a menstruace chybí po 16 letech; se sekundární amenoreou je pozorováno dlouhé zpoždění u dříve zavedeného cyklu. Vyskytuje se při onemocněních reprodukčního systému a po gynekologických operacích.
 3. Pravda - dělí se na fyziologické a patologické. V prvním případě nedochází k ovulaci ani menstruaci. Těhotenství za takových podmínek nemůže nastat. Ve druhém případě je amenorea spojena s obezitou, anorexií, endokrinními poruchami, gynekologickými a jinými chorobami..
 4. Falešný - vyvíjí se s vrozenými vadami pohlavních orgánů a v jejich úplné nepřítomnosti.

Na otázku, zda je možné otěhotnět, pokud vůbec neexistuje menstruace, lékaři odpoví kladně, když je pacientovi diagnostikována přirozená amenorea. Navzdory patologické situaci se zralé vejce podaří oplodnit před nástupem menstruace..

O antikoncepci

Dívky a ženy, které jsou sexuálně aktivní, ale neplánují získávat potomky, by měly být chráněny po všechny dny menstruačního cyklu a také během menstruace. Ovulace může nastat jak uprostřed cyklu, tak na začátku nebo na konci..

Matky by měly o antikoncepci diskutovat se svými dcerami ještě před menarchou..

Je lepší nepoužívat hormonální antikoncepci v pubertě, aby nenarušovaly přirozené procesy v těle. Pro mladé dívky je optimální používat kondomy, které chrání jak před počátkem, tak před genitálními infekcemi..

Ženy, které porodily neplánované těhotenství, lze chránit různými způsoby. Někdo bude používat lokální antikoncepci, někdo bude omezen na kondomy nebo si dá nitroděložní tělísko. Hormonální léky jsou během kojení kontraindikovány..

V menopauze se ženám také nedoporučuje užívat antikoncepci obsahující hormony. Při aktivní sexuální aktivitě je lepší dát spirálu nebo pokračovat v používání speciálních krémů, pilulek, kondomů.

Je možné otěhotnět, pokud není menstruace

Těhotenství je hlavním důvodem, proč ženy v reprodukčním věku přestávají mít menstruaci. Nedostatek menstruace se nazývá amenorea. Avšak amenorea není vždy důsledkem přirozených procesů v těle. Někdy to může být vyprovokováno různými nemocemi. Mnoho žen přemýšlí o tom, zda je možné otěhotnět, pokud není menstruace. Chcete-li posoudit šance na početí, musíte určit důvody, které způsobily ukončení menstruačního cyklu..

Otehotnění, pokud není menstruace, ale pouze v určitých případech.

Stručně o amenorei

Amenorea je porušení menstruačního cyklu, které se vyvíjí u žen v reprodukčním věku. U amenorey chybí menstruace. Pacienti tento stav označují jako „opožděný“. Toto období může být dlouhé a může trvat několik měsíců..

Amenorea není nezávislé onemocnění, ale příznak určitých poruch nebo změn v těle. Důvody absence menstruace mohou být fyziologické a patologické. V prvním případě bude amenorea způsobena přirozenými procesy v těle, proto se její léčba neprovádí. Patologické příčiny amenorey vyžadují jejich identifikaci a eliminaci. V závislosti na složitosti porušení mohou být ženě předepsány léky nebo je indikována operace..

Lékaři rozlišují mezi pravou a falešnou amenoreou:

 • se skutečnou amenoreou chybí menstruace na pozadí jiných onemocnění reprodukčního systému;
 • s falešnou amenoreou fungují reprodukční orgány ženy normálně, ale není tam žádná menstruace. Tento problém se často vyskytuje u mladých dívek s hustou panenskou blánou nebo s abnormalitami ve vývoji genitálií..

Pokud je amenorea nepravdivá, může žena otěhotnět.

Může dívka otěhotnět bez menstruace?

První období nastává během dospívání. Říká se tomu menarche. První krvácení nastává ve věku 8–15 let. Jak ukazuje praxe, průměrný věk nástupu menarché u dívek je 13 let. Od této chvíle jejich těla začínají fungovat stejně jako dospělá žena v reprodukčním věku..

Pokud dospívající dívka nikdy neměla menstruaci, ale měla nechráněnou intimitu, může otěhotnět..

Během puberty začínají adolescenti produkovat hormony, které spouštějí určité procesy ve vaječnících. První vejce zraje ještě dříve, než nastane menstruační krvácení. Pokud se náhodou stane, že intimita dívky se stane přesně během této doby a sperma se setká s vejcem, pak je koncepce nevyhnutelná. Zároveň menstruace nikdy nepřijde. Důvodem absence menstruace bude těhotenství. Je možné podezření na početí, ke kterému došlo na počátku toxikózy. V budoucnu budou existovat další příznaky těhotenství..

Pokud dospívající dívka nemá menstruaci, nejedná se o ochranu před těhotenstvím..

Nelze s jistotou předpovědět, kdy vajíčko dospěje a začne období. Je pravděpodobné, že k prvnímu krvácení mělo dojít přesně v měsíci, kdy měla dívka intimitu..

Pokud dívka nikdy neměla období, ale ne kvůli charakteristikám těla, ale kvůli určité patologii, pak nemůže dojít k těhotenství. To znamená, že se u ní rozvine skutečná amenorea, která vyžaduje léčbu..

Je možné otěhotnět během menopauzy, pokud není menstruace?

U žen starších 45 let se vyvine přirozená amenorea, která bude způsobena regresí vaječníků. V této době také zůstává pravděpodobnost početí, i když již není menstruace. Menopauza je definována jako absence menstruačního krvácení. Příčinou menopauzy je přirozený pokles reprodukční funkce žen. Existují 3 fáze, kterými procházejí všechny ženy starší 45 let:

 1. Premenopauza. Začíná to ve věku 45-50 let. V těle klesá produkce ženských pohlavních hormonů. Menstruační cyklus se prodlužuje. Zvyšuje se plynule.
 2. Menopauza. Začíná mezi 50 a 55 lety. V této době hladina estrogenu prudce klesá. Menstruace bude po celý rok absentovat.
 3. Postmenopauza. Tato fáze se vyskytuje u ženy ve věku 55-60 let. Orgány reprodukčního systému atrofují. Děloha, kterou dříve představovaly svalová vlákna, se stává orgánem pojivové tkáně.

Během menopauzy je možné těhotenství, i když teoreticky žena ztrácí schopnost reprodukce. Věda nicméně zná mnoho případů, kdy se ženy staly matkami během menopauzy. Věk těchto dam navíc často přesahuje 50 let..

Každé ženské tělo je individuální. Určitě není možné předpovědět, jak se bude chovat během menopauzy. Někdy se stane, že reprodukční systém je s nástupem menopauzy úplně vypnutý. V ostatních případech funguje i nadále a po dlouhém období klidu žena ovuluje..

Je nemožné vyloučit těhotenství během menopauzy. Ženské pohlavní hormony se nepřestávají vyrábět přes noc. Jedná se o složitý a zdlouhavý proces. Může tedy dojít k ovulaci, a to ne jednou, ale ještě několikrát. Pokud je v tomto měsíci žena intimní bez použití antikoncepce, může otěhotnět, i když není menstruace.

Během menopauzy můžete otěhotnět, i když jste již dlouho neměli menstruaci.

Těhotenství s menopauzou

Během menopauzy málo žen přemýšlí o těhotenství. Většina spravedlivého pohlaví nadále vede svůj obvyklý způsob života, protože absence menstruace je pro ně běžným jevem. Žena se o své nové pozici dozví až tehdy, když se objeví zjevné známky těhotenství. Tito pacienti se navíc obracejí ke gynekologovi z jiného důvodu. Dokonce i rostoucí břicho nepovažují za těhotenství, ale za nějaký druh patologie.

Překvapivě, ale pravdivé: žena během menopauzy může otěhotnět i po delší menstruaci. Existují případy, kdy došlo k těhotenství po 4 letech absence menstruace. Proto by neměla být zcela vyloučena možnost ovulace a těhotenství, i když po dlouhou dobu neexistuje období..

Můžete si být jisti, že k početí nedojde pouze při zahájení atrofických procesů v děloze. Svalová vrstva začne být nahrazována strukturou pojivové tkáně, takže vajíčko jednoduše nelze fixovat na povrch pohlavního orgánu. Při provádění ultrazvukového vyšetření můžete určit stav dělohy. Pokud atrofie nezačala, gynekologové doporučují ženě používat antikoncepci, aby zabránila nechtěnému těhotenství.

Fyziologická amenorea u žen v reprodukčním věku

Někdy ženské tělo ovlivňují fyziologické faktory. Vedou k tomu, že se mění hormonální pozadí, takže nedochází k menstruaci.

Fyziologická amenorea u dívek je normální. Jejich tělo je ve stavu sexuálního odpočinku, takže těhotenství je v této fázi nemožné. K početí nedojde, dokud se tělo nezačne obnovovat a nezačne produkce potřebných hormonů, které mohou stimulovat vývoj vajíčka..

Fyziologická amenorea skončí, když dívka začne pubertu.

Existují také další příčiny fyziologické amenorey u žen, které jsou již v reprodukčním věku. Tyto zahrnují:

 • Těhotenství. Menstruační krvácení chybí, protože plod roste a vyvíjí se v děloze. V této době nedochází k ovulaci v těle..
 • Poporodní období. Žena pokračuje v krvácení po dobu 1–2 měsíců. Není to však menstruace. Výtok krve je důsledkem porodu.
 • Kojení období. Během této doby žena produkuje prolaktin. Tento hormon je tělem potřebný pro produkci mléka. Prolaktin je antagonista estrogenu, takže nedochází k menstruačnímu krvácení.

Ženy, které nemají menstruaci, věří, že nemohou otěhotnět. Zpráva o tom, že došlo k početí, se pro ně proto stala úplným překvapením. Tato situace je obzvláště často pozorována u matek, které kojí..

Pokud má žena během kojení nechráněnou intimitu a objeví se pochybnosti o její poloze, je třeba provést test. Případně můžete jít na schůzku s gynekologem a darovat krev. Podle této analýzy můžete zjistit nástup těhotenství téměř od prvních dnů od početí, ke kterému došlo. Ultrazvuk ukáže oplodněné vajíčko po 7-14 dnech od zpoždění menstruace.

Mnoho žen je toho názoru, že kojení je spolehlivou ochranou proti těhotenství. Tento názor je docela běžný, ale chybný. K početí může dojít kdykoli, a to jak 2 týdny po porodu, tak šest měsíců po narození dítěte.

Příčiny patologické amenorey

Amenorea patologického průběhu může být primární a sekundární. Primární amenorea je stav, kdy se ženská období vůbec nevyskytují. Důvody mohou být velmi rozmanité, mezi nimi:

 • dědičné choroby;
 • genetické abnormality;
 • nedostatečný rozvoj pohlavních žláz;
 • patologie struktury pánevních orgánů.
Patologická amenorea má mnoho potenciálních příčin. Pokud po dlouhou dobu neexistuje období, musíte naléhavě konzultovat s lékařem.

Primární amenorea

Pokud má dívka primární amenoreu, nebude schopná počat dítě. Abyste se s tímto problémem vyrovnali, musíte navštívit lékaře. U dívek, které nemají menstruaci ve věku 14-16 let, je konzultace s gynekologem povinná.

Sekundární amenorea

Sekundární amenorea je také důvodem pro doporučení specialistovi. K takovému porušení může dojít u ženy ve věku 14-45 let. Se sekundární amenoreou bylo menstruační krvácení dříve, ale kvůli patologickým faktorům se zastavilo. Důvody tohoto porušení mohou být následující:

 1. Funkce životního stylu. Ženy, které zneužívají alkohol, jsou ohroženy. Stres také negativně ovlivňuje stav reprodukčního systému..
 2. Prudká ztráta tělesné hmotnosti. Pokud žena dodržuje přísnou dietu, může se menstruace zastavit. Těhotenství a anorexie jsou dva neslučitelné pojmy. K početí může dojít až poté, co se váha stabilizuje, normalizuje se hormonální pozadí a menstruace začne znovu.
 3. Anomálie ve vývoji pánevních orgánů. Pokud žena nemá dělohu, pak je těhotenství nemožné. Za žádných okolností se to nestane. Mezi další vývojové anomálie patří stenóza cervikálního kanálu a sevření lumenu. Tyto ženy mají minimální šance na úspěšné početí..
 4. Syndrom polycystických vaječníků. S tímto onemocněním je ovariální kapsle velmi hustá, tvoří se v ní více cyst. Menstruace u žen s takovým porušením chybí po dobu 2-3 cyklů. Čas od času mají průlomové krvácení. Existuje šance na otěhotnění, ale bez léčby je minimální.
 5. Poruchy štítné žlázy. V takovém případě se váha může zvýšit i snížit. V těle dochází k poruchám metabolických procesů. To vše negativně ovlivňuje fungování vaječníků..
 6. Nádor hypofýzy. Patologie se projevuje silnými bolestmi hlavy. Všechny orgány pracují s porušováním. Pokud nádor dosáhne velké velikosti, může menstruace po dlouhou dobu (až 2 roky nebo déle) chybět. Nezačnou, dokud nebude žena ošetřena..
Pokud není žádná doba, neměli byste odložit návštěvu lékaře. Je lepší identifikovat onemocnění v rané fázi, aby se léčba usnadnila.

Je možné otěhotnět, pokud není menstruace

Amenorea v reprodukčním věku není běžnou volbou, pokud nebyla způsobena těhotenstvím nebo laktací. Pokud menstruace chybí delší dobu, nebudete moci otěhotnět..

Když není období, nedochází k ovulaci. Žádná ovulace - žádné těhotenství.

Pokud však žena s amenoreou neplánuje těhotenství, měla by mít antikoncepci. Je nemožné nezávisle předpovědět přesně, kdy přijde další cyklus. Během tohoto období může dojít k početí. Volba metody antikoncepce by měla být projednána s gynekologem. Každá žena, která trpí amenoreou v reprodukčním věku, by měla být registrována u tohoto lékaře..

Léčba amenorey

Léčba amenorey by měla být založena na důvodech, které ji způsobily. Nejčastěji jde o užívání léků. Někteří pacienti mají prospěch z psychoterapie a užívání vitamínů. Kromě toho mohou být předepsány hormonální léky, fyzioterapeutické metody, prostředky ke zlepšení krevního oběhu atd..

U polycystických vaječníků je indikována laparoskopická operace. Jakoukoli léčbu by měl zvolit lékař. Existuje pouze jedno doporučení: amenorea v reprodukčním věku je důvodem k návštěvě lékaře.

Napište komentáře a položte otázky. Naši odborníci jsou vždy připraveni na ně odpovědět. Nezapomeňte článek označit hvězdičkou. Sdílejte tento článek se svými přáteli na sociálních sítích. Děkujeme za návštěvu. Dobré zdraví!

Je možné otěhotnět bez menstruace?

Dívky začínají menstruovat ve věku 12 nebo 13 let, plus mínus 2 roky. Obecně neexistuje přesný věk pro zahájení tohoto procesu. Liší se v závislosti na těle každé konkrétní dívky..

Menstruace znamená začátek plné ovulace. Po dlouhou dobu se věřilo, že od této doby mohla dívka otěhotnět. Na otázku, zda žena může otěhotnět, pokud z určitých důvodů nemá menstruaci, není odpověď vždy negativní..

Je možné otěhotnět bez menstruace?

Absence menstruace znamená nestabilitu cyklu, respektive jeho nízkou předvídatelnost. Proto je možné otěhotnět bez menstruace. Stabilitu cyklu zajišťuje práce hormonů v těle ženy.

Existuje však dlouhý seznam poruch a charakteristik organismu, v důsledku čehož dochází k selhání, očekávanému nebo neočekávanému. Při normálním fungování hormonálního systému přichází menstruace stabilně současně, poté pravidelně dochází k ovulaci.

Musíte se chránit ve dnech početí, přibližně od 9. do 16. dne pro cyklus, který se rovná 28 dnům, a od 12. do 18. pro třicetidenní cyklus. Při absenci menstruace v plánovaném časovém rámci byste měli zjistit, proč se to děje.

Je možné otěhotnět, pokud není menstruace?

Existuje několik důvodů absence menstruačních dnů, zvažte nejběžnější z nich:

 1. U mladých dívek nebylo tělo úplně přestavěno, což vede k nedostatečné stabilitě cyklu, která dosud nebyla stanovena. Situace se bude časem měnit. Před nástupem první menstruace prochází dívčí tělo složitou restrukturalizací, včetně stability a stálosti menstruačního cyklu. Tento proces je ovlivněn stresem a dalšími nepříznivými podmínkami..
 2. Pokud jste neměli menstruaci delší dobu - dva nebo 3 měsíce, zkontrolujte možné těhotenství.
 3. Kojení také oddaluje nástup menstruace o šest měsíců..
 4. Pokud po dlouhou dobu neexistuje období - 4 měsíce, pak u žen ve věku 50 let to znamená proces menopauzy a nástup menopauzy.
 5. Pokud po dobu asi měsíce nebylo žádné období, pak pravděpodobně nedošlo k oplodnění a cyklus byl přerušen kvůli stresu a virovým infekcím. Při správné léčbě a zdravém životním stylu se vše uzdraví.
 6. Pokud menstruace chybí po dlouhou dobu - asi 6 měsíců, znamená to možnost vážného gynekologického onemocnění.

Většina z těchto případů se vyskytuje během laktace.

Ženy se zajímají o to, zda je možné otěhotnět, pokud kojíte bez menstruace. Tento proces se nazývá laktační amenorea, při které může menstruace po dobu šesti měsíců chybět..
Jedná se o normální proces fungování ženského reprodukčního systému, ale je třeba si uvědomit, že otěhotnět, pokud můžete kojit. Během laktace není žena často chráněna, takže tentokrát představuje většinu neplánovaných těhotenství. Výsledkem je, že žena nese druhé dítě, první ještě neodstaví.

Pravá a falešná amenorea

Amenorea je dvou typů:

 • skutečný;
 • Nepravdivé.

Pokud je ten pravý pozorován během kojení, v mladém věku a během menopauzy, pak je ten falešný signálem zdravotních problémů. U falešné amenorey zůstává cyklus stejný, ale krev nevyteče.

Falešná amenorea se dělí na primární, pokud menstruace nikdy nebyla, a sekundární, pokud menstruace neprobíhá, i když cyklus byl dříve stabilní. Menstruace se zastaví z následujících důvodů:

 • hormonální a duševní poruchy;
 • nebezpečné virové infekce;
 • otrava;
 • srdeční choroba;
 • onemocnění jater a dalších vnitřních orgánů;
 • gynekologická onemocnění;
 • problémy se štítnou žlázou.

Primární amenorea je závažné porušení oblasti ženských genitálií, což je problém ve vývoji těla mladé ženy. Pokud je menstruace normální ve věku 11 let, pak se v případě primární amenorey a ve věku 16 let nikdy neobjeví a sekundární sexuální charakteristiky se nevyvíjejí.

Zda být chráněn, pokud po dobu 1–2–3 let nebude menstruace?

U patologické amenorey nemusí menstruace začít po dobu 3 let nebo dokonce 5 let. Samozřejmě není třeba čekat tak dlouho, včasná lékařská pomoc pomůže vyhnout se problémům. Nezapomeňte, že můžete otěhotnět s hormonálními poruchami.
Ženy, které neplánují mít děti, považují toto selhání za pozitivní věc. Kromě nebezpečí komplikací lékaři říkají, že vajíčka těchto žen jsou někdy schopná oplodnění. Avšak častěji, s ukončením menstruace, má šance na otěhotnění bez léčby hormonální nerovnováhy sklon k nule..

Důvody pro početí bez menstruace

Riziko otěhotnění je velké, pokud menstruace neprobíhá, vzhledem k tomu, že stále dochází k ovulaci, ale bez uvolnění menstruační krve:

 1. Během kojení, když mladá matka krmí své dítě kojeneckou výživou, množství prolaktinu v krvi klesá, a proto dochází k ovulaci. Protože se cyklus úplně nezotavil, první cyklus proběhne bez menstruace..
 2. Během prvních tří měsíců menopauzy, kdy je ještě možné těhotenství, dochází k ovulaci, proto je oplodnění vajíčka úspěšné..
 3. V případě problémů s endokrinním systémem dochází také k poruchám funkce vaječníků. To vede k tomu, že menstruace nepřijde několikrát, ale dojde k ovulaci..
 4. Zánět a další gynekologické problémy také vedou ke zpoždění menstruace a ke skutečnosti, že k ní dochází méně často, než by mělo.
 5. Pokud má žena nadbytek testosteronu, je také pozorováno porušení cyklu.
 6. Nadváha také vede k poruchám, takže žena nerozumí, zda došlo k ovulaci, pokud její menstruace nepřišla.

Pravděpodobnost otěhotnění během puberty před nástupem menstruace

Na otázku, zda je možné v mladém věku otěhotnět bez menstruace, je obvykle odpověď ano. Puberta trvá v průměru 8 až 16 let. Menstruace však může nastat později než ve vyznačeném věku, i když už se objevují první ovulace. Je těžké uhodnout bez menstruace, takže sexuálně aktivní dospívající mohou otěhotnět.

Míra plodnosti, pokud se nikdy nezmění

Možnost oplodnění, pokud nikdy nebyla menstruace, závisí na důvodu její nepřítomnosti. Výtok krve není kritériem plodnosti, je to proces ovulace. Pokud vajíčko dospívá, dojde také k ovulaci, i když z určitých důvodů chybí menstruace (mladý věk, nemoci).

Existují také důvody, proč je absence menstruace příznakem neplodnosti (onemocnění urogenitálního systému).

Početí během menopauzy

Období menopauzy snižuje pravděpodobnost těhotenství, ale nevylučuje ji. To je způsobeno skutečností, že dochází k zrání oocytů ve folikulích, ale je jich mnohem méně než v mladém věku. Proto v raných fázích menopauzy lékaři doporučují, aby se ženy chránily..

Situace po porodu

Obvykle, bezprostředně po těhotenství a porodu, následuje období zotavení, a pokud žena kojí, cyklus se obnoví na koncepci déle. To však neznamená, že je nutné zanedbávat metody antikoncepce bez menstruace..

Kojící ženy otěhotní, i když jejich menstruace ještě nezačala, a nebezpečí je ještě větší, pokud se cyklus již zotavil. První ovulace nastává 2 týdny po porodu, proto buďte opatrnější a opatrnější ohledně sebe a svého zdraví, nedovolte sex bez ochrany.

Možné patologie

Abyste pochopili, jak nebezpečná je periodická absence menstruace, musíte určit důvod. Patologickými příčinami jsou nemoci, u nichž jsou příznaky takové zpoždění:

 1. Nádory dělohy a zánětlivé procesy pánevních orgánů způsobují poruchy cyklických hormonálních procesů v ženském těle.
 2. Polycystická choroba vaječníků, při které hormonální problémy vedou ke zpoždění.
 3. Žlutá ovariální cysta je léčitelná bez chirurgického zákroku, ale během léčby na prvním místě zmizí menstruace.
 4. Pokud došlo k početí a žena potratila, pak je porušení cyklu po přerušení známkou hormonálních poruch a traumatu dělohy.
 5. Nedostatek menstruace je také příznakem mimoděložního těhotenství..

Co dělat s dlouhou nepřítomností menstruačního cyklu?

Ženy by neměly brát takové věci na lehkou váhu, protože existují desítky důvodů, proč je cyklus u žen narušen. Mezi nimi jsou známé a zdraví škodlivé.
Obvyklá amenorea může být patologická, důsledek vážných poruch. Návštěva gynekologa vás zbaví důvodů strachu nebo pomůže včas předepsat vhodnou léčbu.

Recenze

Alena Loeva, 27 let:

Od mládí jsem měl nepravidelnou menstruaci. Do určitého věku se nebála, ale potom šla k lékařům. Diagnostikována polycystickými chorobami, změny v nadledvinách začaly.

Po čtyři nebo dokonce pět měsíců nebyly žádné měsíční období. Zeptal jsem se, jestli je možné otěhotnět. Gynekolog mi předepsal antikoncepční pilulky, ale poté, co jsem přestal pít, se cyklus znovu přerušil.

Poté přidali Dexamethason a Veroshpiron. Museli pít po mnoho let, takže se s řešením těchto problémů neodkládejte.

Eva Galygina, 31 let:

Moje menstruace byla zpožděna - vše závisí na různých důvodech. Tentokrát se herpes virus objevil kvůli snížené imunitě. Lékař předepsal léky. Virus nelze z těla odstranit, ale jeho účinek se znatelně snížil a cyklus se vrátil do předchozího stavu.

O autorovi: Borovikova Olga

Je možné otěhotnět s amenoreou - absence menstruace

Jedním z hlavních důvodů absence menstruace u žen v reprodukčním věku je těhotenství. Vývoj nového života v děloze je nutně doprovázen takzvanou amenoreou. Existují však také patologické příčiny menstruační dysfunkce. O tom, zda je možné otěhotnět, pokud není menstruace, můžete mluvit dlouho a bezvýsledně. Pro stanovení skutečné šance na početí při absenci měsíčního krvácení je nutné vzít v úvahu mnoho souvisejících faktorů..

Co je amenorea

Amenorea je porucha menstruační funkce u žen v reprodukčním věku, charakterizovaná absencí měsíčního krvácení - menstruace. Mezi lidmi je zvykem nazývat tento stav zpožděním. Doba bez krvácení může být tři měsíce nebo více.

V lékařské praxi není termín amenorea rozpoznán jako nezávislé onemocnění. Tento stav je vždy vyvolán určitými procesy v těle ženy. Příčiny amenorey mohou být fyziologické (nevyžadují léčbu léky a nevyžadují korekci) nebo patologické (lze je odstranit léky, minimálně invazivními nebo chirurgickými zákroky). V gynekologii se absence menstruace dělí na pravou a falešnou amenoreu:

 • pravda - když je spolu s poruchou menstruační funkce narušena práce vaječníků a dalších reprodukčních orgánů;
 • falešné - charakterizované normálním fungováním reprodukčních orgánů a absencí menstruace. Tento stav se může objevit u mladých pacientů s hustou panenskou blánou nebo s různými anomáliemi pohlavních orgánů.

Těhotenství bez menstruace je možné, pokud je porušení menstruační funkce způsobeno falešnou amenoreou. Tento stav lze spolehlivě určit pomocí standardního ultrazvuku a gynekologického vyšetření..

Je možné u dospívající dívky otěhotnět bez menstruace

První menstruace - menarche - začíná u dívek ve věku od 8 do 15 let. Statistiky ukazují, že k nástupu menstruace nejčastěji dochází ve věku 13 let. Od tohoto okamžiku funguje reprodukční systém u mladých jedinců stejně jako u dospělé ženy v plodném věku. Někdy má dívka představu, že je těhotná ve věku 12 let, protože nemá menstruaci. Zda je takové podezření oprávněné - je třeba pochopit až po prostudování individuálních charakteristik mladého organismu.

Je možné otěhotnět bez menstruace, pokud máte pohlavní styk ještě před nástupem menstruace bez použití antikoncepce. Moderní dívky nevypadají na svůj věk, vyvíjejí se velmi rychle a často přitahují pozornost dospělých chlapců. Ve snaze o dospělost mají děti své první sexuální zkušenosti.

Během puberty začaly dívky postupně produkovat hormony, což vyvolalo přirozené cyklické změny ve vaječnících. K zrání prvního vajíčka dochází ještě před nástupem menstruace. Pokud má dospívající dívka v tomto období sexuální kontakt, pravděpodobnost těhotenství bude velmi vysoká. Čas plyne a menstruace vůbec nepřijde. Místo začátku reprodukčního období existuje zpoždění, které má fyziologické důvody - těhotenství. Pak dívka přemýšlí o možném početí. Tělo může signalizovat těhotenství jako projev toxikózy.

Pokud vůbec nebyla menstruace, neznamená to, že nemůže dojít k těhotenství. Pravděpodobnost početí přetrvává, protože nikdo nemůže předpovědět, kdy začne zrání vajíčka. Možná právě v tomto měsíci měla mít teenagerka první menstruaci, pokud dívka neměla nechráněný pohlavní styk. Na otázku, zda je možné otěhotnět, pokud nikdy nedošlo k menstruaci, bude odpověď negativní pouze tehdy, pokud je amenorea pravdivá a má patologické příčiny.

Je možné otěhotnět, pokud během menopauzy není menstruace

Po 45 letech dochází k přirozené amenorei způsobené reverzní transformací vaječníků. Během tohoto období je také možné otěhotnět bez menstruace..

Menopauza je absence menstruace v důsledku reverzní transformace reprodukčních orgánů. Existují tři fáze menopauzy:

 • premenopauza - vyskytuje se ve věku 45-50 let, doprovázená poklesem produkce hormonů a postupným prodlužováním menstruačního cyklu (začátek klimakterického období);
 • menopauza - vyskytuje se ve věku 50-55 let, je charakterizována prudkým poklesem produkce estrogenu a absencí menstruace po dobu jednoho roku;
 • postmenopauza - pozorována u žen po 55-60 letech, během tohoto období atrofuje reprodukční systém a svalová vrstva dělohy je nahrazena pojivovou tkání.

Během menopauzy nelze jednoznačně vyloučit těhotenství. Teoreticky s nástupem menopauzy žena není schopná snést potomky, ale četné případy porodu ve věku 50 let a starších naznačují opak. Není možné předem předpovědět, jak se bude ženské tělo chovat během menopauzy. Možná reprodukční systém úplně přestane fungovat, když nastane menopauza, což bude přirozený proces. Se stejnou mírou pravděpodobnosti lze tvrdit opak: menstruace nebude trvat dlouho a dojde k ovulaci.

Ukazuje se, že s menopauzou bez menstruace můžete otěhotnět. Postupné snižování produkce hormonů ponechává šanci na náhlou jedinou ovulaci. Pokud v tomto měsíci dojde k pohlavnímu styku bez použití antikoncepce, může dojít k početí. Žena často nepřemýšlí o nové pozici, protože pokračování amenorey je pro ni zcela přirozené. Zástupce slabšího pohlaví se o novém stavu dozví při příštím gynekologickém vyšetření nebo při všech známých známkách těhotenství.

Miliony žen si kladou otázku, zda je možné otěhotnět s menopauzou. Ukázalo se, že můžete. I když po dlouhou dobu chybí menstruační funkce a po dobu čtyř let nedošlo k žádné menstruaci, zůstává pravděpodobnost náhodné ovulace. Možnost početí lze vyloučit, pouze pokud již začaly atrofické procesy v děložní dutině. Difúzní změny v myometriu lze určit pomocí ultrazvuku. V jiných situacích je nutné používat antikoncepci, aby nedošlo k neočekávaným zprávám během menopauzy, kdy je těhotenství stále možné.

Fyziologická amenorea u mladé ženy

Fyziologické faktory ovlivňující hormonální pozadí ženy mohou vyvolat nepřítomnost menstruace. V raném věku není těhotenství možné, dokud nezačne produkce hormonů a zrání vajíček. Tato fyziologická amenorea zmizí sama s nástupem puberty. V této době se pravděpodobnost těhotenství významně zvyšuje..

V reprodukčním věku dochází k fyziologické amenorei z několika důvodů:

 • těhotenství (menstruace chybí kvůli změnám hormonálních hladin a růstu embrya v děloze);
 • období po porodu (krvácení po dobu 4-8 týdnů po porodu nemá nic společného s menstruací, takže je v tomto okamžiku pozorována amenorea);
 • kojení (zvýšená produkce hormonu prolaktinu, nezbytná pro tvorbu mateřského mléka, potlačuje produkci estrogenu, což způsobuje absenci menstruace).

Často dochází k neočekávanému těhotenství bez menstruace (v důsledku fyziologických procesů). Nejčastěji se vyskytuje u žen během laktace..

Pokud existuje podezření, že došlo k těhotenství, je třeba provést test. Můžete také vytvořit novou pozici pomocí analýzy krve od prvních dnů po početí nebo pomocí ultrazvukového skenování po 1-2 týdnech od zpoždění.

Nežné pohlaví se mylně domnívá, že kojení je přirozenou metodou antikoncepce. Ve skutečnosti může dojít k početí jak o šest měsíců později, tak bezprostředně po ukončení lochie.

Proč dochází k patologické amenorei: hlavní příčiny

Absence menstruace může být primární nebo sekundární. U primární amenorey se menstruace dívky vůbec nevyskytuje. Existuje mnoho důvodů pro nepřítomnost menstruace: genetická onemocnění, nedostatečný vývoj pohlavních žláz, anomálie ve struktuře pánevních orgánů. Těhotenství s amenoreou této povahy je nemožné. Při léčbě a následném početí se dívka musí poradit s gynekologem. Měli byste navštívit lékaře, pokud jste nikdy neměli menstruaci po dosažení 14-16 let.

Rovněž by měli být vyšetřeni pacienti se sekundární amenoreou. Vyskytuje se u žen ve věku 17-45 let a je charakterizována skutečností, že dříve existovala menstruace a nyní zmizela. Hlavní faktory ovlivňující nástup amenorey jsou:

 1. nesprávný životní styl - zneužívání alkoholu, stres (zatímco žena si zachovává mateřský instinkt a zajímá se, jaké je pravděpodobné těhotenství, pokud menstruace chybí po dobu 3 měsíců, šesti měsíců nebo dokonce déle);
 2. prudká ztráta hmotnosti - zneužívání stravy (pokud na pozadí anorexie neexistují období delší než šest měsíců, můžete otěhotnět až po obnovení tělesné hmotnosti a normalizaci hormonálních hladin);
 3. vrozené anomálie pánevních orgánů - nepřítomnost dělohy, stenóza cervikálního kanálu, svírání lumen (pravděpodobnost těhotenství v nepřítomnosti dělohy je nulová a u jiných anomálií má tendenci k nule);
 4. polycystické vaječníky - charakterizované hustou tobolkou pánevních žláz a vícenásobným zahrnutím folikulárních cyst (s takovým onemocněním lze pozorovat nepřítomnost menstruace po dobu dvou až tří měsíců s periodickým průlomovým krvácením a šance na těhotenství se stává minimální);
 5. poruchy činnosti štítné žlázy - doprovázené zvýšením nebo prudkým snížením tělesné hmotnosti, metabolické poruchy (hormonální poruchy vyskytující se ve štítné žláze mají přímý vliv na práci vaječníků);
 6. nádory hypofýzy - doprovázené bolestmi hlavy a narušením všech tělesných systémů (u velkých novotvarů může absence menstruace trvat 2 roky nebo i déle: dokud nebude pacient vyšetřen a léčen).

Je možné otěhotnět s amenoreou

Situace je normální, když dojde k ovulaci, takže menstruace pokračuje a vznikají podmínky pro početí. Amenorea není u mladé ženy normální (výjimkou je období bezprostředně po porodu a doba kojení).

Otehotnění, pokud po delší dobu není menstruace, je přinejmenším problematické a nanejvýš nemožné. Koneckonců, absence menstruace znamená nepřítomnost ovulace: vejce neopouští folikul.

Menstruace je důsledkem složitých vzájemně souvisejících procesů v těle ženy.

Pokud dívka s amenoreou ještě neotehotní, má smysl používat antikoncepci? Ano, existuje, protože patologický stav může být přesto nahrazen neočekávanou ovulací a při nechráněném pohlavním styku to povede k nechtěnému těhotenství. Nesprávná volba antikoncepce (například hormonální) však může situaci zhoršit, proto je třeba tuto otázku projednat s lékařem. A co je nejdůležitější, situace by neměla být ponechána náhodě, protože amenorea může vést k neplodnosti.

Pokud žena přemýšlí, jak otěhotnět, pak jediným správným receptem v této situaci je jít k porodníkovi-gynekologovi a nechat se léčit. Jinak to nejde.

Léčba amorea a těhotenství

Léčba amenorey je nejčastěji konzervativní. Volba léku bude zcela záviset na příčině menstruační dysfunkce. Chcete-li otěhotnět s amenoreou, musíte vyvolat menstruaci a zavést měsíční cyklus..

V některých případech (například pokud je amenorea způsobena náhlým úbytkem hmotnosti) stačí dostatečná výživa, léčba vitamíny a psychoterapie. V jiných situacích je nutné léčit základní onemocnění.

Léčba může zahrnovat:

 • vitaminová terapie (zvláštní důležitost je přikládána vitaminu E);
 • speciálně vybrané hormonální přípravky;
 • fyzioterapie (např. elektroforéza);
 • léky, které zlepšují krevní oběh;

a mnohem víc.

Pokud je absence menstruace spojena se syndromem polycystických vaječníků, může být nutná laparoskopická operace. Resekce vaječníků pomáhá otěhotnět s amenoreou a úspěšně porodit dlouho očekávané dítě.

Nemůžeme tedy zavřít oči před touto alarmující situací. Starejte se o své zdraví a vaše sny se stanou skutečností.

Obsah článkuMenstruační cyklus je rozdělen do fází, které se postupně nahrazují. V závislosti na fázi se obsah hormonů v těle ženy může buď zvýšit nebo snížit, spolu s tím se změní indikátory bazální teploty..