K čemu je beta-alanin a jak ho užívat

Pokud si vezmete tento sportovní doplněk, můžete trénovat tvrději. A těžší trénink povede k nárůstu svalů a síly. A čím více svalů a síly máte, tím rychleji se vaše postava zlepší. Zní to lákavě a povědomě. Takto je inzerována sportovní výživa před tréninkem.
V dnešní době většina komplexů před tréninkem obsahuje beta-alanin nebo jej představuje jako hlavní složku. Podle štítků zvyšuje sílu, sílu a vytrvalost během silového tréninku, běhu a většiny sportů..
Na druhou stranu skeptici tvrdí, že to pomáhá pouze ve sportu, kde potřebujete běžet rychle, jako je fotbal a basketbal, ale pro posilování je to zbytečné. Kromě toho varují, že výzkum týkající se této drogy ještě nestačí k tomu, aby bylo možné říci, jak bezpečná je..
Kdo má pravdu?
Obecně se uznává, že beta-alanin pomáhá dělat více sérií a opakování během tréninku a je účinný při HIIT tréninku, ale nezvyšuje sílu. Pojďme si promluvit o tom, k čemu je beta-alanin potřebný, o prospěšných a vedlejších účincích a o tom, jak jej nejlépe užít..

Co je Beta alanin?

Vyměnitelná aminokyselina. To znamená, že není nutné jej konzumovat s jídlem, protože tělo je schopné syntetizovat jej z jiných aminokyselin. (Aminokyseliny, které tělo nedokáže syntetizovat, se nazývají esenciální - tělo je získává pouze z potravy).
Naše tělo používá beta-alanin k vytvoření chemické látky zvané karnosin, která se nachází ve svalech a mozku. Tato sloučenina je tvořena kombinací beta-alaninu s esenciální aminokyselinou, L-histidinem. Jedna z hlavních funkcí karnosinu ve svalech souvisí s regulací úrovní kyselosti..

S častým opakováním jsou svaly stále více kyselé. To zase naruší kontrakční schopnost svalu, dokud sval úplně neztratí svoji kontrakční schopnost. To je jeden způsob, jak vysvětlit, jak dochází k svalové únavě..
Karnosin inhibuje tento proces okyselení ve svalech, čímž zvyšuje množství práce, kterou mohou svaly dělat..

Na co se užívá beta-alanin??

Existuje několik mechanismů, které vedou ke svalové únavě během cvičení. Překyselení je však jednou z nejúčinnějších. Snížení kyselosti významně zvyšuje pracovní kapacitu.
Beta-alanin je oblíbený sportovní doplněk, protože jej tělo přeměňuje na karnosin, který se hromadí ve svalech, což snižuje kyselost svalové tkáně a zvyšuje množství práce až do vyčerpání..
Tento mechanismus je podobný mechanismu hydrogenuhličitanu sodného (jedlá soda). Má silné alkalické prostředí (vysoký Ph), které mu pomáhá působit proti zvýšení kyselosti (nízký Ph) ve svalech během cvičení.
Beta-alanin je z praktického hlediska mnohem lepší než hydrogenuhličitan sodný, protože nezpůsobuje žaludeční nevolnost a nevyžaduje velké množství jedlé sody, která by byla absorbována..
Vyvstává otázka: proč neužít karnosin v jeho čisté formě?
Protože při perorálním podání se karnosin nedostává do svalů beze změny. Rozkládá se na 2 základní části: beta-alanin a L-histidin, které jsou znovu sestaveny do molekuly karnosinu. Kromě toho je v našem těle vždy dostatek volného L-histidinu. Chybí navíc beta-alanin. Proto se bere jako sportovní doplněk a ne jako karnosin nebo L-histidin samotný..

Jaké jsou výhody beta-alaninu?

Hlavním účinkem je zvýšení vytrvalosti svalů a částečně zlepšení postavy. Předpokládá se, že má některé příznivé účinky na zdraví, ale většina výzkumu je stále příliš předběžná, aby bylo možné vyvodit konečné závěry..

Například se široce doporučuje během menopauzy u žen. Pomáhá vyrovnat se s počtem a závažností návalů horka (nepřiměřená horečka a pocení), bolestí hlavy a migrény. Nejznámější léky: Cyklin-alanin, Klimalanin.

Beta alanin a svalová vytrvalost

Pokud jde o zlepšení svalové vytrvalosti, je to opravdu efektivní. Ale stejně jako všechny sportovní doplňky, nejde o nějakou zázračnou molekulu. Jedním z nejlepších důkazů v její prospěch je studie vědců z Nottingham Trent University z roku 2012. Analyzovali 15 podrobných studií za posledních 6 let. A dospěli k závěru, že beta-alanin zvyšuje svalovou vytrvalost o 2,85% při délce cvičení 1 až 4 minuty (doba, která je častější u Crossfitů, supersetů atd.). Došli k závěru, že to nemá žádný vliv na cvičení, která trvají méně než 1 minutu, a mírně zlepšuje výkon při cvičeních, která trvají déle než 4 minuty. To znamená, že není zvláště užitečné pro relativně krátké nebo dlouhé zatížení. To je důvod, proč většina vzpěračů bere beta-alanin a kreatin současně, což výrazně zvyšuje výkon až za 60 sekund a má účinek za 60 až 240 sekund. „Pojistí se“ tedy pro každou příležitost..
Pokud uděláte méně než 15 opakování, je nepravděpodobné, že by set trval déle než 30 sekund. Beta-alanin tedy nebude mít velký účinek, pokud neděláte supersety nebo sady 25 nebo více opakování..
Zde je studie University of New Jersey z roku 2008. Osm 20letých mužů trénovalo 4 týdny následující programy:

 1. Spotřeba 4,8 gramů beta-alaninu každý den po dobu 30 dnů.
 2. Užíval placebo každý den po dobu 30 dnů.

Cvičení 4krát týdně pro 8–10 opakování v sériích. Studie pravidelně sledovala maximálně jedno opakování (1RM), stejně jako průměrný počet opakování a zvedání závaží pro každý trénink. Když vědci vypočítali výsledky, zjistili, že doplněk beta-alaninu vyprodukoval v průměru o 22% více opakování a o 18% větší hmotnostní vzestup v každém cvičení, ve srovnání se skupinou s placebem. To znamená, že i když subjekty prováděly své sestavy ne déle než 30 sekund, užívání doplňku pomohlo zvýšit objem tréninku. Vědci neměřili růst svalů, ale je pravděpodobné, že sportovci užívající beta-alanin by měli lepší výsledky. Je to všechno o silové vytrvalosti.
Jak ovlivňuje beta-alanin tradičnější sporty, jako je jízda na kole? Vědci z Oklahoma State University provedli studii s 22 mladými ženami. Byli rozděleni do 2 skupin:

 • První skupina konzumovala 3 až 6 gramů beta-alaninu denně.
 • Druhá skupina konzumovala placebo.
Studie trvala 28 dní. Zjistili, že ženy, které užívaly tento doplněk, dokázaly cyklovat o 2,5% déle než ženy, které užívaly placebo.

Účinky na růst svalů

Existují určité důkazy, že mírně podporuje růst svalů. Dobrým příkladem toho je studie vědců z University of Oklahoma..
45 mužů bylo rozděleno do dvou skupin:

 • První skupina konzumovala 6 gramů beta-alaninu denně.
 • Druhá skupina užívala placebo.

Obě skupiny prováděly 3 HIIT tréninky týdně na stacionárním kole po dobu 6 týdnů. Na konci studie skupina s beta-alaninem získala 1 kg svalové hmoty. Skupina placeba nic nezaznamenala.
Bylo provedeno mnoho dalších studií, které všechny ukázaly svalové zisky vyvolané beta-alaninem. To se nejeví jako vedlejší produkt vyššího výkonu. Dosud není zcela jasné, proč, ale může mírně zvýšit růst svalů..

Jaká je účinná dávka beta-alaninu?

V klinických studiích bylo prokázáno, že k pozitivnímu účinku dochází při užívání od 2 do 4,8 gramu. Dávka 4,8 je o něco účinnější než dávka 2, ale u doplňku užívaného každý den není patrný žádný rozdíl. Stejně jako u suplementace kreatinem má beta-alanin pravděpodobně také „zatěžovací fázi“, která umožňuje hromadění karnosinu ve svalech. Je také důležité si uvědomit, že při velkém objemu silového tréninku by dávka měla být maximální - 4,8 g.

Kdy užívat beta-alanin?

Obvykle je součástí doplňků před tréninkem. Proto se to může zdát neočekávané, ale není nutné to brát před tréninkem. Beta-alanin je v tomto smyslu velmi podobný kreatinu a má kumulativní (kumulativní) účinek. Jinými slovy, pokud denně konzumujete klinicky účinnou dávku, nezáleží na načasování dávky..

Jaké výsledky lze očekávat?

Stejně jako u všech doplňků neočekávejte příliš mnoho od beta-alaninu. Vždy si musíte pamatovat, že sportovní atletiku nevytváří sportovní výživa, ale systematický trénink a správná výživa.
Přesto můžete očekávat následující:

 1. Mírné zvýšení tréninkového objemu.
 2. Mírný nárůst výkonu při provádění supersetů.
 3. Mírný nárůst svalového růstu (není tak výrazný jako při doplňování kreatinu).

Je jasné, že to všechno nezní moc působivě, ale ve skutečnosti to tak je..
Nemusíte konstatovat, že byste tento doplněk neměli užívat. To znamená, že byste neměli brát POUZE beta-alanin, pokud chcete vidět vážné výsledky. Totéž lze říci o většině přírodních doplňků. Každý z nich není sám o sobě působivý, ale když se vezme společně, všimnete si kumulativního efektu..
Například pokud beta-alanin může zvýšit výkon o 3%, pak v kombinaci s jinými přísadami dosáhne 10% zvýšení. A to ovlivní výsledky, za předpokladu, že trénujete správně a rozumně jíte..

Co způsobuje brnění?

Asi 15 minut po užití beta-alaninu pocítíte na pokožce brnění. Obvykle kolem obličeje, krku a paží, ale může nastat kdekoli jinde. Technickým termínem pro toto je parestézie, ale většina lidí tomu říká „mravenčení beta-alaninem“. I když to není úplně příjemné, je zcela neškodné..
Stává se to proto, že tato aminokyselina je neurotransmiter a váže se na nervové buňky. Což způsobuje pocity brnění během 30-60 minut. Účinek klesá přibližně po 2 týdnech přijetí, ale velmi zřídka úplně zmizí. Pokud není pocit mravenčení, neznamená to, že na vás beta-alanin nefunguje. Malé dávky 400 až 500 miligramů obvykle nevyvolávají znatelný pocit brnění. Velká dávka - od 2 do 5 gramů, vždy způsobuje mravenčení. Pokud tedy užíváte doplněk s vysokým obsahem beta-alaninu a nemáte pocit mravenčení, jedná se pravděpodobně o nepravdivou informaci na štítku. Někteří lidé tento efekt zpočátku nemají rádi, ale postupem času se většině začne líbit..

Vedlejší efekty

Kromě pocitu brnění nemá beta-alanin žádné další vedlejší účinky. Je však třeba si pamatovat: do buněk se přenáší stejným proteinem jako jiná aminokyselina, taurin. Teoreticky může příliš mnoho beta-alaninu v těle snížit množství taurinu v buňkách. Když se však podíváme na studie se standardními klinicky účinnými dávkami (2 až 5 gramů), nevede to k žádné významné ztrátě intracelulárního taurinu. To vše se může stát při příliš vysokých dávkách beta-alaninu..

Obsah beta-alaninu ve sportovních doplňcích

Jak bylo uvedeno výše, nachází se v doplňcích před tréninkem. Je vhodné si pamatovat:

 1. Pokud doplněk obsahuje méně než 2 gramy beta-alaninu (na porci), nekupujte ho. To je příliš málo, účinek pochází od 2 do 5 gramů.
 2. Pokud doplněk tvrdí, že je efektivní dávkou, ale při užívání necítí, změňte jej. S největší pravděpodobností neobsahuje množství beta-alaninu uvedené na štítku..

Hlavní závěry

Beta-alanin - Aminokyselina, která zvyšuje hladinu karnosinu ve svalové tkáni, což zabraňuje okyselení svalů během intenzivního cvičení, což snižuje únavu a zlepšuje výkon.
Beta-alanin je nejúčinnější pro intenzivní cvičení v délce 1 až 4 minut, například HIIT a CrossFit. Rovněž přímo mírně zvyšuje růst svalů..
Jediným vedlejším účinkem je dočasné brnění na pokožce 15 minut po konzumaci. Je to způsobeno působením na nervové receptory kůže a je zcela bezpečné.
Ženy jej často používají během menopauzy ke snížení počtu a závažnosti návalů horka, bolestí hlavy a zlepšení nálady..
Veškeré věci, beta-alanin je hodným doplňkem, zvláště v kombinaci se známými látkami zvyšujícími výkon, jako je kreatin a citrulin..
Je nepravděpodobné, že si všimnete nějaké výhody z užívání samotného beta-alaninu, ale společné užívání více doplňků bude mít výrazný kumulativní účinek..

Beta alanin

Složení

Tableta obsahuje 400 mg beta-alaninu (obchodní název léku je Klimalanin). Další komponenty:

 • pšeničný škrob;
 • hydratovaná forma křemíku;
 • palmityl glycerin stearát;
 • stearát hořečnatý.

500 mg tobolky (obchodní název Mensa) obsahují:

Formulář vydání

Beta-alanin je účinná látka ve dvou lécích: Mensa a Klimalanin. První je k dispozici ve formě tobolek 500 mg (v balení po 40 kusech), druhý - ve formě tablet po 400 mg v blistrech po 10/15 kusech (v balení po 30 tabletách).

Tablety jsou bílé barvy a ploché válcové a tobolky mají želatinovou skořápku. Oba léky jsou doplňky stravy a nejsou registrovány jako léky.

farmaceutický účinek

Beta-alanin je aminokyselina, která má v gynekologii široké použití a je známá svou schopností zmírňovat negativní vegetativní klimakterické příznaky..

Účinky beta-alaninu na tělo

Aminokyselina působí na vaskulární centra periferně umístěného krevního řečiště. Na pozadí léčby je možné zastavit negativní příznaky, které se vyvíjejí v důsledku nízké produkce ženských pohlavních hormonů:

 • bolesti hlavy;
 • těžká slabost;
 • teplo kůže atd..

Aminokyselina navíc brání vstupu přebytečného histaminu do oběhového systému, ale beta-alanin není antihistaminikum blokátor, protože nemá výrazný blokující účinek na specifické receptory.

Alanin a jeho vlastnosti

Alaninový strukturní vzorec - C3H7NO2.

Druhým názvem je 2 kyselina aminopropanová nebo alifatická aminokyselina. Přidělit:

 • alfa I alanin (nacházející se v bílkovinách);
 • β-alanin (nachází se v řadě biologicky aktivních sloučenin).

V jaterním systému se aminokyselina převádí na glukózu pomocí cyklu glukóza-alanin (zdroj Wikipedia). Pro obyčejného člověka stačí množství aminokyselin, které přináší vyvážená strava, ale pro sportovce a všechny, kteří dostávají zvýšenou fyzickou aktivitu, je zapotřebí další doplnění nedostatku aminokyselin. Díky své schopnosti doplňovat glukózu, rozkládat se a také asimilovat bílkoviny tělem je aminokyselina široce používána ve sportovní výživě a používá se také jako obecné tonikum a pro lékařské účely..

Získávání alaninu

Poprvé byla aminokyselina syntetizována v roce 1850 německým vědcem Adolfem Strekkurem, po kterém byla reakce pojmenována. Vyvinutá metoda umožňuje získat aminokyseliny z kyseliny kyanovodíkové, aldehydů a amoniaku.

Chemické vlastnosti

Interaguje s bázemi, kyselinami, alkoholy (esterifikační reakce) a je schopen vytvářet peptidové vazby. Methylamin i alanin reagují s:

 • vodík;
 • diethylether;
 • chlorovodík;
 • Hydroxid Fe;
 • kyslík;
 • kyselina fosforečná.

Alanin interaguje s hydroxidem vápenatým a glycinem (nh2ch2cooh). Glycin a alanin jsou homology.

Reakční rovnice pro interakce s NaOH a HCl:
CH3-CH (NH2) -COOH + HCl → [CH3-CH (NH3) -COOH] + Cl-
NH2-C2H4-COOH + NaOH → NH2-C2H4-COONa + H20.

Příprava dipeptidu z alaninové rovnice:

NH2-CH2-COOH + CH3- (NH2) CH-COOH = CH3- (NH2) CH- [CO-NH] -CH2-COOH Glicin + alanin = dipeptid.
Oxidační deaminace probíhá tvorbou meziproduktu iminu.

Zvýšila se alaninaminotransferáza

Růst tohoto indikátoru může naznačovat patologii orgánů, ve kterých je obsažen (nejčastěji jaterní systém). Analýza AST (aspartátaminotransferázy) a ALT se provádí odebráním krve z žíly. Ritisův index ukazuje poměr těchto enzymů a neměl by překročit 1,33.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Údaje o sekci nebyly poskytnuty.

Indikace pro použití

Beta-alanin s menopauzou vám umožňuje rychle zastavit návaly horka u žen a eliminovat negativní příznaky menopauzálního období.

Kontraindikace

 • těhotenství;
 • individuální přecitlivělost;
 • kojení.

Vedlejší efekty

Návod k použití beta-alaninu (metoda a dávkování)

Lék je určen k perorálnímu podání..

Jak používat

Mensa obsahující aminokyselinu je předepsána 1-2 tablety denně. Dávku lze zvýšit na tři tablety. Kurz je navržen na 5-10 dní, dokud se „návaly horka“ zcela nezastaví. Druhý kurz se provádí, když se vrátí negativní příznaky..

Předávkovat

Údaje nebyly poskytnuty.

Interakce

Může být použit s jinými léky, včetně těch, které mají podobný farmakologický účinek.

Podmínky prodeje

Není nutné předkládat lékařský předpis.

Podmínky skladování

Výrobce má omezené teplotní podmínky - až 25 stupňů.

Skladovatelnost

speciální instrukce

Bez konzultace s lékařem není povoleno užívat doplňky stravy.

Beta-alanin: aminokyselina pro fitness

Beta alanin je oblíbeným doplňkem mezi sportovci a milovníky fitness. To je způsobeno jeho schopností zvyšovat fyzický výkon i příznivými účinky na celkové zdraví. Tento článek obsahuje vše, co potřebujete vědět o beta-alaninu..

Co je Beta alanin?

Beta-alanin je neesenciální aminokyselina. Na rozdíl od většiny ostatních aminokyselin jej tělo nepoužívá k syntéze bílkovin..

Místo toho pracuje s histidinem a produkuje karnosin, který se poté ukládá v našich kosterních svalech. (1)

Karnosin snižuje hromadění kyseliny mléčné ve svalech během cvičení, což vede ke zlepšení atletického výkonu. (2, 3)

Jak to funguje?

Normálně se naše tělo vyznačuje vysokou hladinou histidinu a nízkou hladinou beta-alaninu, což omezuje produkci karnosinu. (čtrnáct)

Bylo hlášeno, že suplementace beta-alaninu zvyšuje hladinu karnosinu ve svalech o 80%. (4, 5, 6, 7, 8)

Mechanismus účinku karnosinu během cvičení je následující:

 1. Glukóza se rozpadá: Glykolýza je rozklad glukózy, která je hlavním zdrojem paliva během cvičení s vysokou intenzitou.
 2. Produkuje se laktát: Během cvičení svaly rozkládají glukózu na kyselinu mléčnou. Ten se zase přemění na laktát, který produkuje ionty vodíku (H +).
 3. Zvyšuje se kyselost svalů: Vodíkové ionty snižují hladinu pH ve svalech a zvyšují jejich kyselost.
 4. Objevuje se slabost: Kyselost svalů blokuje štěpení glukózy a snižuje schopnost svalové kontrakce. Výsledkem je únava a slabost. (8, 9, 10)

Karnosin působí jako kyselý pufr ke snížení kyselosti svalů během cvičení s vysokou intenzitou. (8, 11)

Protože doplňky beta-alaninu zvyšují hladinu karnosinu ve svalech, pomáhají svalům snižovat kyselost během intenzivního cvičení. To vede ke snížení slabosti a únavy..

Výstup:

Doplňky beta-alaninu zvyšují hladinu karnosinu, což snižuje kyselost svalů při cvičení s vysokou intenzitou.

Jak beta-alanin ovlivňuje sportovní výkon a sílu?

Beta-alanin zlepšuje sportovní výkon. Je schopen snížit únavu, zvýšit vytrvalost a zvýšit produktivitu při cvičení s vysokou intenzitou.

Prodlužuje čas do vyčerpání

Studie prokázaly, že beta-alanin pomáhá prodloužit čas do vyčerpání (TTE).

Jinými slovy, pomáhá vám cvičit delší dobu bez přerušení. (3, 8, 12) Studie u cyklistů zjistila, že užívání tohoto doplňku po dobu 4 týdnů zvýšilo celkovou výkonnost subjektů o 13%. Po 10 týdnech se toto číslo zvýšilo o dalších 3,2%. (Pět)

V podobné studii s 20 cyklisty mužského pohlaví došlo k prodloužení doby do vyčerpání o 13-14% 4 týdny po zahájení suplementace beta-alaninem. (13)

Výhody kratšího cvičení

Obecně svalová acidóza omezuje dobu intenzivního cvičení.

Z tohoto důvodu je beta-alanin obzvláště užitečný při cvičení s vysokou intenzitou a krátkou dobou trvání, které trvá jednu až několik minut..

Jedna studie zjistila, že 6 týdnů suplementace beta-alaninem prodloužilo dobu vyčerpání během intervalového tréninku s vysokou intenzitou z 1 168 na 1 387 sekund. (čtrnáct)

Další studie ukázala, že 18 veslařů, kteří užívali doplněk po dobu 7 týdnů, bylo o 4,3 sekundy rychlejší než skupina s placebem v závodu o délce 2 000 metrů trvajícím 6 minut. (15)

Ostatní výhody

Beta-alanin také umožňuje odložit nástup slabosti kvůli zvýšení intenzity výměny vzduchu o 13,9%. (16, 17)

Pomáhá starším lidem zvyšovat vytrvalost svalů. (osmnáct)

Během silového tréninku může tento doplněk zvýšit tréninkový objem a snížit únavu. Neexistují však žádné přesvědčivé důkazy o tom, že beta-alanin zvyšuje sílu. (19, 20, 21, 22)

Závěry:

Beta-alanin je nejúčinnější při cvičení po dobu jedné až několika minut. Pomáhá snižovat únavu a zvyšuje výkonovou kapacitu a svalovou vytrvalost.

Jak Beta alanin ovlivňuje složení těla?

Někteří vědci naznačují, že beta-alanin má pozitivní vliv na složení těla.

Jedna studie zjistila, že užívání tohoto doplňku po dobu 3 týdnů vedlo ke zvýšení svalové hmoty. (17)

Podobně doplnění po dobu 4 týdnů pomohlo 32 žen zhubnout a snížit jejich tukovou hmotu a zvýšit jejich svalovou hmotu. (23)

Je možné, že beta-alanin zlepšuje složení těla tím, že zvyšuje tréninkový objem a podporuje růst svalů.

Některé studie však ukázaly, že po užití tohoto doplňku neexistují žádné významné rozdíly ve složení a tělesné hmotnosti. (22, 24)

Závěry:

Beta alanin pomáhá zvyšovat objem tréninku. To vám umožní zvýšit svalovou hmotu a snížit procento tukové hmoty. Důkazy jsou však smíšené..

Přínosy beta-alaninu pro zdraví

Beta-alanin zvyšuje hladinu karnosinu pro zdraví.

Je zajímavé, že laboratorní studie a studie na zvířatech ukázaly, že karnosin má antioxidační a anti-stárnoucí vlastnosti a také imunitu. Stále jsou však nutná klinická hodnocení.

Mezi antioxidační výhody karnosinu patří jeho schopnost neutralizovat volné radikály a snižovat oxidační stres. (25, 26, 27)

Karnosin také interferuje se změnami ve struktuře a funkci bílkovin v těle. To může vysvětlovat jeho účinek proti stárnutí. (28)

Navíc se zdá, že karnosin pomáhá zvyšovat produkci oxidu dusnatého, což může pomoci v boji proti stárnutí a zlepšit imunitní funkci. (29, 30)

A konečně, karnosin zvyšuje kvalitu a funkci svalů u starších dospělých. (18, 31)

Závěry:

Karnosin má antioxidační a anti-stárnoucí vlastnosti a také vlastnosti zvyšující imunitu. Kromě toho pomáhá zlepšit funkci svalů ve stáří..

Dávkování a způsob podání

Obecně se doporučuje užívat 2–4 gramy doplňku denně. (33)

Zvýšení koncentrace karnosinu ve svalech o 40–60% se obvykle projeví po 4 týdnech suplementace. (34)

Užívání beta-alaninu s jídlem může dále zvýšit hladinu karnosinu. (34)

Závěry:

Nejběžnější doporučený denní příjem beta-alaninu je 2–5 gramů. Vezměte si doplněk s jídlem, abyste zvýšili jeho účinnost.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Nejběžnějším vedlejším účinkem suplementace beta-alaninem je parestézie.

Jedná se o neobvyklý pocit, který se běžně označuje jako „brnění a svědění“. Obvykle se objevuje na obličeji, krku a pažích..

S rostoucí dávkou se zvyšuje intenzita svědění. K tomuto pocitu obvykle dochází při užívání 800 mg doplňku nebo více a zmizí 60–90 minut po užití doplňku. (3)

Neexistují žádné důkazy o tom, že parestézie představuje zdravotní riziko. (35)

Dalším možným vedlejším účinkem je snížení hladiny taurinu. Je to proto, že beta-alanin může soutěžit s taurinem o absorpci do svalů..

Studie na zvířatech ukázaly, že suplementace beta-alaninem snížila hladinu taurinu o 50%.

Závěry:

Mezi vedlejší účinky beta-alaninu patří svědění a snížené hladiny taurinu. Údaje jsou poměrně omezené. Na základě dostupného výzkumu však lze říci, že beta-alanin je bezpečný..

Kombinace se sportovními doplňky

Beta-alanin je často kombinován s jinými doplňky.

Patří mezi ně hydrogenuhličitan sodný, kreatin a různé doplňky před tréninkem.

Bikarbonát sodný

Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) zvyšuje fyzickou výkonnost snížením kyselosti svalů a krve. (3)

Existuje mnoho studií zkoumajících kombinaci beta-alaninu s hydrogenuhličitanem sodným.

Výsledky naznačují potenciální výhody této kombinace, zejména při cvičení, kde svalová acidóza snižuje produktivitu. (36, 37)

Kreatin

Kreatin pomáhá při cvičení s vysokou intenzitou tím, že zvyšuje dostupnost ATP.

Při použití ve spojení s beta-alaninem má kreatin pozitivní vliv na fyzický výkon, sílu a svalovou hmotu. (38, 39, 40)

Doplňky před tréninkem

Doplňky před tréninkem často obsahují řadu ingrediencí, které zvýší váš fyzický výkon během cvičení. (3)

Tyto doplňky často zahrnují beta-alanin v dávce 2-4 gramy..

Studie ukázaly, že užívání doplňků před tréninkem po dobu nejméně 4 týdnů může zvýšit sílu, výkon a svalovou hmotu. (41, 42, 43, 44)

Závěry:

Beta-alanin může být ještě účinnější, pokud je užíván s doplňky před tréninkem, hydrogenuhličitanem sodným nebo kreatinem.

Závěr

Beta-alanin podporuje výkon tím, že zvyšuje schopnost cvičení a snižuje svalovou únavu.

Navíc má antioxidační a anti-stárnoucí vlastnosti.

Beta-alanin můžete získat z potravin, které obsahují karnosin, nebo užitím doporučené dávky (2-5 gramů) doplňku stravy.

I když to může způsobit svědění, beta-alanin je považován za bezpečný a účinný doplněk pro zvýšení atletického výkonu..

V obchodě iHerb si můžete přečíst recenze a koupit beta-alanin.

 • Tento odstavec obsahuje sponzorovaný odkaz. Při zadávání první objednávky od nás obdržíte slevu a obchod nám vyplatí malé procento ze zisku z vašeho nákupu. To vám umožní ušetřit peníze a podporujeme práci webu a redakce. dík!

Chcete si koupit příplatek?

Doporučujeme si je objednat u iHerb. Tento obchod nabízí více než 30 000 kvalitních položek zasílaných z USA za přijatelné ceny..

Beta-alanin: vlastnosti, účinky na tělo, jak se bere

Beta-alanin je oblíbeným doplňkem mezi sportovci a milovníky fitness.

To je způsobeno skutečností, že zlepšuje fyzický výkon a celkové zdraví..

Tento článek vysvětluje vše, co potřebujete vědět o beta-alaninu, včetně jeho výhod, k čemu je určen, jak ovlivňuje tělo, vedlejších účinků, dávkování, způsobu užívání a dalších..

Co je Beta alanin?

Beta-alanin je esenciální aminokyselina.

Na rozdíl od většiny aminokyselin ho vaše tělo nepoužívá k syntéze bílkovin..

Místo toho spolupracuje s histidinem na produkci karnosinu, který je poté uložen ve vašem kosterním svalu (1).

Karnosin snižuje akumulaci kyseliny mléčné ve svalech během cvičení, což vede ke zlepšení atletického výkonu (2, 3).

Beta-alanin je esenciální aminokyselina. Vaše tělo jej používá k výrobě karnosinu, což pomáhá zlepšit fyzický výkon.

Účinek beta-alaninu na tělo

Svalové hladiny histidinu jsou obvykle vysoké a hladiny beta-alaninu nízké, což omezuje produkci karnosinu (1, 4).

Ukázalo se, že suplementace beta-alaninu zvyšuje hladinu karnosinu ve svalech o 80% (4, 5, 6, 7, 8).

Takto funguje karnosin během cvičení:

 • Glukóza se rozkládá. Glykolýza je rozklad glukózy, která je hlavním zdrojem energie během intenzivního cvičení.
 • Laktát se vyrábí. Během cvičení vaše svaly štěpí glukózu na kyselinu mléčnou. Převádí se na laktát, který produkuje ionty vodíku (H +).
 • Svaly okyselují. Vodíkové ionty snižují pH ve svalech a zvyšují jejich kyselost.
 • Únava nastupuje. Kyselost svalů blokuje štěpení glukózy a snižuje schopnost svalové kontrakce. Způsobuje únavu (8, 9, 10).
 • Karnosin slouží jako nárazník. Karnosin slouží jako pufr proti kyselině a snižuje kyselost svalů při cvičení s vysokou intenzitou (8, 11).

Vzhledem k tomu, že doplňky beta-alaninu zvyšují hladinu karnosinu, pomáhají svalům snižovat kyselost během cvičení. Snižuje celkovou únavu.

Doplňky beta-alaninu zvyšují hladinu karnosinu, což při intenzivním cvičení snižuje kyselost svalů..

Fyzický výkon a síla

Beta-alanin zlepšuje sportovní výkon tím, že snižuje únavu, zvyšuje vytrvalost a výkon při cvičení s vysokou intenzitou.

Prodlužuje čas na únavu

Výzkum ukazuje, že beta-alanin pomáhá prodloužit čas na únavu.

Jinými slovy, pomáhá vám cvičit po delší dobu. Studie u cyklistů zjistila, že čtyři týdny suplementace zvýšily celkovou délku tréninku o 13% a po 10 týdnech se zvýšily o další 3,2% (3, 5, 8, 12).

Podobně 20 mužů ve srovnatelném testu na kole zvýšilo svůj čas na únavu o 13-14% po čtyřech týdnech suplementace beta-alaninem (13).

Užitečné pro krátkodobé cvičení

Obecně svalové okyselení omezuje dobu cvičení s vysokou intenzitou..

Z tohoto důvodu je beta-alanin obzvláště užitečný při intenzivním a krátkodobém cvičení v délce jedné až několika minut..

Jedna studie zjistila, že šest týdnů suplementace beta-alaninem zvýšilo dobu cvičení před únavou o 19% během intervalového tréninku s vysokou intenzitou (HIIT) (14).

V jiné studii bylo 18 veslařů, kteří trénovali po dobu sedmi týdnů, o 4,3 sekundy rychlejší než skupina s placebem v závodě na 2000 metrů, který trval 6 minut (15).

Další prospěšné vlastnosti

Beta-alanin může pomoci zvýšit svalovou vytrvalost u seniorů (16).

V tréninku na odpor může zvýšit tréninkový objem a snížit únavu. Neexistují však žádné přesvědčivé důkazy o tom, že beta-alanin zvyšuje sílu (17, 18, 19, 20).

Beta-alanin je nejúčinnější při cvičení po dobu jedné až několika minut. Může pomoci snížit únavu zvýšením fyzického výkonu a svalové vytrvalosti.

Účinky beta-alaninu na složení těla

Některé důkazy naznačují, že beta-alanin může pomoci zlepšit složení těla.

Jedna studie zjistila, že užívání doplňků beta-alaninu po dobu tří týdnů zvýšilo svalovou hmotu (21).

Je možné, že beta-alanin zlepšuje složení těla tím, že zvyšuje tréninkový objem a podporuje růst svalů.

Některé studie však neprokazují významné rozdíly ve složení těla a tělesné hmotnosti po požití (20, 22).

Beta-alanin může pomoci zvýšit výkon. Může to vést ke zvýšení svalové hmoty - i když důkazy jsou smíšené.

Další zdravotní výhody beta-alaninu

Beta-alanin zvyšuje hladinu karnosinu, což může mít zdravotní přínos.

Studie na zvířatech a zkumavky ukazují, že karnosin má antioxidační, anti-stárnoucí a imunitní vlastnosti. Je stále nutný lidský výzkum.

Antioxidační vlastnosti karnosinu pomáhají neutralizovat volné radikály a snižují oxidační stres (23, 24, 25).

Studie na zkumavkách navíc ukazují, že karnosin zvyšuje produkci oxidu dusnatého. Může pomoci bojovat proti procesu stárnutí a zlepšit zdraví srdce (26).

A konečně, karnosin může zlepšit kvalitu a funkci svalů u starších dospělých (16, 27).

Karnosin má antioxidační a imunostimulační vlastnosti. Zlepšuje také funkci svalů u starších osob.

Jaké potraviny obsahují beta-alanin

Hlavními dietními zdroji beta-alaninu jsou maso, drůbež a ryby.

Nachází se ve větších sloučeninách - hlavně v karnosinu a anserinu -, ale uvolňuje se, když jsou tráveny.

Vegetariáni a vegani mají o 50% méně svalového karnosinu ve srovnání s všežravci (28).

Ačkoli většina lidí může dostat dostatek beta-alaninu ze své stravy, doplňky zvyšují hladinu beta-alaninu ještě více..

Beta-alanin lze získat z potravin bohatých na karnosin, jako je maso, drůbež a ryby.

Doporučení pro dávkování beta-alaninu, jak se brát

Standardní dávka beta-alaninu je 2–5 gramů denně (29).

Užívání beta-alaninu s jídlem může dále zvýšit hladinu karnosinu (30).

Zdá se, že suplementace beta-alaninu je lepší při obnově svalové hladiny karnosinu než samotné užívání karnosinu (31).

Obecně se doporučuje užívat 2–5 gramů beta-alaninu denně. Užívání s jídlem může dále zvýšit účinnost.

Vedlejší účinky a potenciální poškození beta-alaninu

Užívání příliš velkého množství beta-alaninu může způsobit parestézii, neobvyklý pocit, který se běžně označuje jako „mravenčení v kůži“. Obvykle je to cítit na obličeji, krku a zadní části paží..

Intenzita tohoto brnění se zvyšuje s velikostí dávky. Tomu se lze vyhnout užíváním malých dávek - přibližně 800 mg najednou (3).

V každém případě neexistují důkazy o škodlivosti parestézie (32).

Dalším možným vedlejším účinkem je snížení hladiny taurinu. Je to proto, že beta-alanin může soutěžit s taurinem o absorpci ve svalech.

Mezi vedlejší účinky patří brnění a snížená hladina taurinu. Údaje jsou omezené, ale beta-alanin se zdá být pro zdravé lidi bezpečný.

Kombinace se sportovními doplňky

Beta-alanin se často kombinuje s jinými doplňky, včetně hydrogenuhličitanu sodného a kreatinu.

Bikarbonát sodný

Hydrogenuhličitan sodný nebo jedlá soda zlepšuje fyzickou výkonnost snížením hladiny kyselin v krvi a svalech (3).

Mnoho studií zkoumalo beta-alanin a hydrogenuhličitan sodný v kombinaci.

Výsledky naznačují některé výhody kombinace těchto dvou doplňků, zejména během cvičení, kdy svalová acidóza snižuje výkon (33, 34).

Kreatin

Kreatin pomáhá při vysoce intenzivním cvičení zvýšením dostupnosti adenosintrifosfátu (ATP).

Při společném užívání bylo prokázáno, že kreatin a beta-alanin zlepšují fyzický výkon, sílu a svalovou hmotu (35, 36, 37).

Beta-alanin může být ještě účinnější v kombinaci s doplňky, jako je hydrogenuhličitan sodný nebo kreatin.

Jaké jsou výhody beta-alaninu s nástupem menopauzy

S nástupem menopauzy v těle ženy končí reprodukční funkce a vaječníky usínají. To vede ke snížení hladiny pohlavních hormonů. Celé ženské tělo musí být obnoveno, aby fungovalo v nových podmínkách.

Změny hormonálních hladin, doprovázené celou řadou příznaků, mohou v průběhu času vyvolat rozvoj osteoporózy a dalších onemocnění. Užívání aminokyseliny beta-alanin během menopauzy umožňuje ženě zbavit se všech nepříjemných příznaků a zpomalit proces stárnutí.

Příznaky menopauzy u ženy

Menopauza, která má druhý název pro menopauzu, se neobjevuje přes noc, ale trvá dlouhou dobu v životě ženy.

Klimakterické období je rozděleno do 3 hlavních fází:

 1. Premenopauza - vaječníky začínají produkovat méně ženských pohlavních hormonů: estrogen a progesteron. Hypofýza reaguje na snížení jejich hladiny a zvyšuje produkci luteinizačního hormonu, který stimuluje hormonální funkci vaječníků. Na pozadí takové hormonální nerovnováhy se objevují klimakterické příznaky. Normálně se premenopauza vyskytuje ve 45.
 2. Menopauza je poslední menstruační cyklus. Pokud po vlastní menstruaci menstruace nepřijde po celý rok, pak gynekolog diagnostikuje menopauzu. Tělo má sníženou hladinu pohlavních hormonů. Normálně k menopauze dochází přibližně za 50 let.
 3. Postmenopauza - trvá až do konce života ženy. Vaječníky postupně atrofují a hypofýza nereaguje na nízkou hladinu ženských pohlavních hormonů. V této době se zvyšuje hladina androgenů - mužských pohlavních hormonů, které by normálně měly být v ženském těle v malém množství. Na pozadí změněného hormonálního pozadí se vyvíjejí taková progresivní onemocnění: osteoporóza, atrofická kolpitida atd..

U každé ženy začíná klimakterické období a probíhá individuálně. Vše závisí na genetické predispozici a životním stylu, včetně celkového zdraví, sexuální aktivity, počtu těhotenství a potratů, fyzické aktivity a dalších faktorů.

Mezi nejčastější příznaky menopauzy patří:

 1. Různá porušení menstruačního cyklu, jak prodloužení, tak zkrácení doby trvání cyklu, stejně jako změna počtu kritických dnů a objemu menstruačního toku.
 2. Návaly horka v hlavě a horní části trupu. Návaly trvají 30 sekund až 2–3 minuty a ve výjimečných případech až 10 minut. U žen může během dne dojít k 5 až 6 záchvatům až 30 až 40, navíc s různou intenzitou.
 3. Nadměrné pocení, které doprovází hlavně návaly horka a je intenzivnější v noci.
 4. Kvůli nočním přílivům je spánek narušen a žena, která ne zcela odpočívá, se během dne cítí unavená a ospalá..
 5. Žena začne být kňouravá a citlivá. Její nálada se často mění, stejně jako nervozita, zvýšená podrážděnost a dokonce agresivita.
 6. Vysoká úroveň úzkosti vede k nespavosti.
 7. Možnost apatie a deprese.
 8. Časté bolesti hlavy a závratě u některých žen.
 9. Snížené libido - sexuální touha.
 10. Krevní tlak stoupá.
 11. Objevují se bušení srdce, které nesouvisí s cvičením.

Žena nemusí mít všechny příznaky..

Přítomnost příznaků a jasnost jejich projevů jsou individuální.

Úloha aminokyselin v těle ženy

Fungování lidského těla je nemožné bez aminokyselin, protože jsou stavebními kameny bílkovin. Získávají se z nich všechny svaly, vazy, orgány i tekutiny, enzymy a hormony. Aminokyseliny jsou také potřebné pro tvorbu kostí, chrupavek, vlasů a nehtových destiček..

Jsou to aminokyseliny, které tvoří látky, které přenášejí nervové impulsy z mozku do vnitřních orgánů a naopak. Aminokyseliny jsou nezbytné pro vstřebávání vitamínů a minerálů.

Aminokyseliny hrají v ženském těle velmi důležitou roli. Jsou potřebné pro obnovu buněk tkání a vnitřních orgánů, produkci lymfy, krve, enzymů a hormonů, jakož i pro asimilaci živin z potravy, kterou jíme..

Aminokyseliny jsou klasifikovány jako esenciální a neesenciální. Esenciální aminokyseliny nejsou v těle syntetizovány vůbec nebo se tvoří, ale v nedostatečném množství. Vstupují do těla pomocí živočišných a rostlinných bílkovin. Vyměnitelný je v těle syntetizován z jiných aminokyselin nebo sloučenin. Pokud množství esenciálních aminokyselin dodávaných s jídlem není pro tělo dostatečné, vede to k narušení metabolických procesů a snížení účinnosti.

Co je Beta alanin?

Beta alanin je přirozeně se vyskytující beta aminokyselina, která je produkována tělem. Řídí vegetativní funkci, působí na glycerolové receptory hypotalamu a podílí se na syntéze karnosinu a kyseliny pantothenové. Podílí se také na rozpadu sloučenin škodlivých pro tělo..

Důležitou funkcí beta-alaninu je inhibovat produkci a snížit účinek kyseliny mléčné ve svalové tkáni. Koneckonců je to stagnace kyseliny mléčné ve svalech, která vyvolává pokles paměti, ztrátu bdělosti a projevy únavy. Kromě toho beta-alanin inhibuje produkci histaminu, což vyvolává expanzi periferních cév a snižuje imunitu..

Produkce aminokyselin závisí na pohlavních hormonech a během menopauzy se jejich množství snižuje.

Působení beta-alaninu na lidské tělo určilo jeho použití. Je široce používán ve sportovní výživě k udržení dobrého fyzického a psychického stavu sportovce po vysoké námaze a je také předepsán ženám během menopauzy ke snížení jasu návalů horka a dalších příznaků..

Působení a vliv na ženské tělo

Beta-alanin, působící na glycinové receptory hypotalamu, má stimulační účinek na tělo. Užívání léků s aminokyselinami poskytuje rychlý a pomalý účinek:

 1. Rychlý účinek se projevuje snížením vzrušivosti nervového systému a zvýšením výkonu těla.
 2. Pomalý účinek se projevuje posilováním stěn cév a svalových tkání, normalizací metabolických procesů, posilováním imunity, snižováním působení volných radikálů, což vám umožňuje udržovat úroveň fyzického zdraví a předcházet předčasnému stárnutí.

Návaly tepla, které jsou považovány za nejnepříjemnější příznaky menopauzy, jsou výsledkem falešného signálu do centra termoregulace o přehřátí těla. Centrum termoregulace se nachází v hypotalamu a na nervových zakončeních kůže a vnitřních orgánů jsou termoreceptory, které snímají teplotu vnějšího prostředí.

Když se teplota vnějšího prostředí mění ve směru oteplování nebo ochlazování, termoreceptory pomocí pohlavních hormonů vysílají odpovídající signál do centra termoregulace. U premenopauzálních žen produkují vaječníky méně estrogenu. Termoregulační centrum vnímá pokles hladiny estrogenu jako signál přehřátí těla a dává pokyn termoregulačnímu systému, aby urgentně vypustil přebytečné teplo.

K provedení příkazu systém zajišťuje expanzi povrchových cév, zvýšení rychlosti krevního oběhu, zvýšení pocení, zvýšení dýchání a srdeční frekvence. Vzhledem k tomu, že před nástupem záchvatu byla tělesná teplota normální, cítí žena uvolnění tepla jako nával tepla, který je doprovázen popsanými příznaky.

Vzhled návalů je tedy spojen s poruchou funkce termoregulačního centra, která je citlivá na snížení hladiny estrogenu, změnu přenosu tepla..

Aminokyselina beta alanin působí na hypotalamus a přispívá k vyvážené práci termoregulačního centra. Potlačuje produkci histaminu, v důsledku čehož se periferní cévy kůže neroztahují a snižuje se pocení a také není cítit nával tepla do hlavy a horní části těla..

S jakými příznaky menopauzy pomáhá bojovat

Beta alanin nejenže eliminuje návaly horka, ale pomáhá ženě zbavit se těchto nepříjemných příznaků:

 • zabraňuje vzniku otoku a pomáhá odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla;
 • eliminuje ospalost;
 • odstraňuje ze stavu apatie;
 • zmírňuje bolesti hlavy;
 • normalizuje metabolismus a pomáhá bojovat s nadváhou;
 • zvyšuje odolnost těla proti stresu;
 • stabilizuje psycho-emocionální stav a nálada ženy se rychle přestane měnit;
 • v malé míře zpomaluje stárnutí pokožky;
 • zvyšuje imunitu.

Navíc beta-alanin podporuje eliminaci stagnující kyseliny mléčné ve svalech. Po užití aminokyseliny přestane žena pociťovat únavu, ale naopak pociťuje nárůst síly. Její výkon se výrazně zlepšuje a neunaví se tak rychle jako dříve.

Komu je léčba beta alaninem doporučena?

Lékaři předepisují léky obsahující beta-alanin ženám, které se obávají návalů tepla a nadměrného pocení, a hormonální substituční léčba je pro ně kontraindikována. Také jsou předepsány doplňky pro ženy, které hledají alternativní léčbu ze strachu z vedlejších účinků užívání hormonálních léků.

Existují analogy aminokyselin

Beta alanin má následující analogická léčiva:

 1. Feminal je doplněk stravy, který obsahuje jetel červený, bohatý na phioestrogeny - rostlinné látky, které mají podobnou strukturu jako ženské pohlavní hormony estrogeny. Užívání léku vám umožňuje postupně snižovat intenzitu klimakterických příznaků a poté se jich úplně zbavit. Doplněk se vyrábí ve formě kapslí. Průběh léčby je poměrně dlouhý - šest měsíců, při použití 1 kapsle denně s jakýmkoli jídlem. Droga není návyková.
 2. Menoril je doplněk stravy obsahující genistein, který patří k isoflavonům - látkám rostlinného původu nebo jejich syntetickým analogům, které mají podobný účinek jako estrogeny. Příjem genisteinu eliminuje návaly horka, bolesti hlavy, zvyšuje libido, zlepšuje náladu, snižuje krevní tlak a zvyšuje účinnost. Složení doplňku stravy zahrnuje také vápník a křemík. Během klimakterického období je zvláště důležité, aby ženské tělo dostávalo tyto mikroelementy v dostatečném množství, aby se osteoporóza nezačala rozvíjet. Nástroj se uvolňuje ve formě kapslí. Standardní léčba je 1 měsíc, pokud se užívají 2 tobolky denně s jídlem.

Jelikož oba doplňky stravy obsahují rostlinné analogy organického estrogenu, nedoporučuje se je užívat samostatně. Měly by být předepsány gynekologem na základě výsledků krevního testu na hormony a úplného vyšetření ženy.

Pros drogy

Beta alanin během menopauzy je považován za nejúčinnější prostředek v boji proti návalům tepla a nadměrnému pocení - příznaky, které se objevují u všech žen s menopauzou, ale s různou intenzitou.

Užívání aminokyseliny má následující výhody:

 1. Neexistují žádné vedlejší účinky a negativní důsledky, které jsou způsobeny užíváním hormonálních léků.
 2. Dlouhodobé užívání je návykové.
 3. Kvůli nedostatečné interakci s jinými léky dávají ženě příležitost dodatečně užívat bylinné léky, antidepresiva a další léky.

Důležitým plusem léčby aminokyselinami - nezpůsobuje ospalost a rozptýlení.

Užívání aminokyseliny, kromě eliminace návalů tepla a pocení, dává ženě během klimakterického období takové důležité bonusy:

 1. Normalizací metabolismu snižuje pravděpodobnost vzniku ledvinových kamenů.
 2. Pomáhá obnovit rovnováhu sacharidů.
 3. Obnovuje funkce centrálního nervového systému a mozkové kůry.

Beta-alanin neovlivňuje funkci jater, a proto terapie nezhorší jeho stav.

Formulace beta alaninu

Aminokyselina beta-alanin je obsažena v mnoha lécích.

Nejpopulárnější beta-alaninové přípravky jsou:

 1. Beta-alanin je doplněk stravy. Vyrábí se ve formě tablet od různých výrobců, o nichž jsme diskutovali níže..
 2. Klimalinin je anti-klimakterické činidlo francouzské společnosti BUSHARA Laboratory. Uvolňovací forma - ploché válcovité tablety s jednou účinnou látkou - 400 mg beta-alaninu. Balení obsahuje 2 blistry, každý obsahuje 15 tablet. Průměrná cena Klimalaninu v Moskvě je 365 rublů.
 3. Tsi-klim Alanin je doplněk stravy ruské společnosti Evalar, doporučený pro ženy, které začaly s menopauzou, jako zdroj beta-alaninu. Vyrábí se ve formě tablet s jednou účinnou látkou - beta alaninem v množství 400 mg. Balení obsahuje 40 tablet. Průměrná cena balíčku v Moskvě je 343 rublů.

Co obsahuje beta alanin?

V lidském těle existuje alifatická aminokyselina alanin ve dvou formách, alfa a beta. Alfa-alanin je strukturní prvek bílkovin a beta-alanin je součástí biologických sloučenin, zejména kyseliny panthenolové. Alanin se snadno syntetizuje z chemických sloučenin neobsahujících dusík, z asimilovatelného dusíku.

Alanin se v těchto potravinách nachází ve velkém množství:

 1. Maso: vepřové stehno, hovězí, jehněčí a koňské maso.
 2. Drůbež: krůtí a kuřecí maso.
 3. Nízkotučné odrůdy mořských ryb: treska obecná, štikozubec obecný, pollock, treska modravá, pollock, parmice atd..
 4. Oliheň.
 5. Sýr: feta sýr, kozí sýr, tvrdý sýr, například ruský.
 6. Slepičí vejce.

Abyste mohli krmit tělo dostatečným množstvím alaninu ve stravě, musíte pravidelně přidávat pokrmy z uvedených produktů. Je užitečné používat masové a rybí vývary, rosolovité maso a aspické ryby.

Indikace pro použití beta alaninu

U žen, které vstoupily do klimakterického období, je léčba beta-alaninem indikována v těchto případech:

 • premenopauza je doprovázena intenzivně se projevujícími následujícími příznaky: návaly horka, zvýšené pocení a bolesti hlavy;
 • ve stadiu premenopauzy;
 • po nástupu umělého vyvrcholení.

Kromě toho je beta-alanin s menopauzou předepsán ženám, které jsou kontraindikovány při hormonální substituční terapii..

Návod k použití

Přezkoumáme pokyny pro použití přípravků obsahujících 100% beta alanin: Beta-alanin, Klimalanin a Qi-Klim alanin.

Mechanismus účinku léku

Beta-alanin účinně zmírňuje návaly horka během přirozené i umělé menopauzy. Aminokyselina má dvojí mechanismus účinku. Blokuje centrální a periferní mechanismus pro vývoj návalů horka. Po užití léku se účinek dostaví během několika minut, bez ohledu na intenzitu návalů horka. Aminokyselina je dobře snášena a její příjem nevyvolává přírůstek hmotnosti.

Indikace pro použití

Ukázalo se, že doplňky stravy s beta alaninem během menopauzy jsou brány jako zdroj aminokyseliny, která přispívá k:

 1. Snížení intenzity horkých záblesků a snížení počtu horkých záblesků.
 2. Odstranění nadměrného pocení, které doprovází návaly horka a projevuje se obzvláště jasně v noci.
 3. Posílení oslabené imunity, při které žena často trpí infekčními a nachlazeními.
 4. Překonání stavu obecné slabosti, rychle se blížící únava a deprese.
 5. Zlepšení paměti a koncentrace, stejně jako zvýšení výkonu.

Navzdory skutečnosti, že beta-alanin je aminokyselina užitečná pro tělo, kategoricky se nedoporučuje předepisovat si jej sami. Musíte kontaktovat gynekologa a ten vám předepíše léčebný postup.

Dávkování

Dávka beta-alaninu pro menopauzu závisí na jasnosti projevů návalů horka. Předepisuje ji výhradně lékař.

Průběh léčby beta-alaninem a klimalaninem je 5-10 dní před vymizením návalů horka s denním příjmem 1-2 tablet. S jasnými návaly horka lze dávku zvýšit na 3 tablety denně. S obnovením návalů horka je předepsán druhý průběh a tak dále, dokud symptom úplně nezmizí.

Tsi-Klim Alanin je předepsán v průběhu nejméně 1 měsíce, 2 tablety 1krát denně před jídlem. V případě potřeby lze předepsat druhý kurz.

Kontraindikace

Beta alanin má velmi krátký seznam kontraindikací:

 • celé období těhotenství;
 • období kojení;
 • individuální nesnášenlivost k některé složce drogy.

Pokud se objeví příznaky nesnášenlivosti doplňku, doporučuje se, abyste jej okamžitě přestali užívat a kontaktujte svého lékaře..

Pozitivní a negativní účinky

Užívání aminokyseliny vede k následujícím pozitivním účinkům:

 • eliminace návalů tepla a pocení;
 • zbavit se bolesti hlavy, které doprovázejí návaly horka;
 • zlepšení metabolismu;
 • zvýšit vytrvalost těla.

Mezi negativní účinky patří pouze vedlejší účinky ve formě zarudnutí kůže, kopřivky a svědění, které jsou poměrně vzácné..

Možné nežádoucí účinky

V případě individuální nesnášenlivosti jakékoli složky léčiva se mohou objevit následující alergické reakce: suchá kůže, olupování, vyrážky, svědění nebo pálení a zarudnutí určitých oblastí kůže. Pokud se objeví jeden nebo více popsaných projevů, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa.

Předávkovat

Vysoká dávka aminokyseliny může vést k pocitům mravenčení kůže na rukou, obličeji a krku. Tento neškodný vedlejší účinek zmizí sám za několik minut..

Interakce

Interakce aminokyseliny beta-alanin s jinými léky a doplňky stravy nebyla identifikována. Je předepsán pro ženy s chronickými onemocněními a trvale užívající léky. Abyste se však ochránili před možnými negativními reakcemi, musíte před zahájením léčby beta-alaninem informovat gynekologa, jaké léky užíváte..

Hlavní výrobci

Přípravky s beta alaninem vyrábějí stejní výrobci:

 1. Beta-alaninový prášek je aminokyselina vyráběná americkou společností, která má na farmaceutickém trhu dlouhodobě dobrou pověst. Produkt má vysokou kvalitu. Neobsahuje žádné nečistoty, které snižují účinnost aminokyseliny. Cena balíčku se 75 porcemi doplňků stravy je 1380 rublů.
 2. All Nutrition Beta-Alanine je známá značka, která vyrábí lék pro sportovní výživu a léčbu klimakterického syndromu. Výhodou produktu je, že obsahuje kromě beta alaninu také vitamin B6. Průměrná cena 1 balení 890 rublů.
 3. Optimální výživa Beta alanin - výrobce vyrábí komplexní doplněk stravy, který kromě beta alaninu zahrnuje i L-histidin. Díky tomuto složení se zvyšuje stimulační účinek užívání léku. Významnou nevýhodou produktu je jeho vysoká cena ve srovnání s jinými doplňky stravy s beta alaninem. Balíček doplňku stravy pro 75 porcí stojí v průměru 1168 rublů.
 4. OLIMP - biokomplex známé značky obsahuje malé množství beta-alaninu, ale má velmi bohaté složení, které zahrnuje následující složky: L-histidin, vitamin B6, draslík, sodík, křemík a další užitečné látky. Biokomplex nasycuje tělo aminokyselinami, vitamíny a mikroelementy, což pomáhá vyrovnat se s hormonálními změnami. Balení biokomplexu pro 140 porcí stojí 1624 rublů.

Při výběru léku se bere v úvahu intenzita projevů příznaků menopauzy.

Podmínky prodeje

Doplňky se na rozdíl od léků prodávají v lékárnách bez lékařského předpisu. Všechny léky, které jsme zkontrolovali, lze koupit bez lékařského předpisu, ale měl by je předepisovat pouze lékař..

Podmínky skladování

Doporučuje se skladovat přípravky obsahující aminokyseliny při teplotě vzduchu nepřesahující 25 stupňů.

Skladovatelnost

Doba použitelnosti aminokyselin a přípravků, které je obsahují, je 3 roky.

speciální instrukce

Navzdory skutečnosti, že beta-alanin je aminokyselina užitečná pro ženské tělo, měl by jej předepisovat výhradně lékař. Předepisuje lék obsahující beta-alanin, dávkování, dávkovací režim a délku léčby. Samoobsluha léčiva a jeho nekontrolovaný příjem může vyvolat těžkou formu klimakterické poruchy.

Jak užívat beta alanin

Dávka léku přímo závisí na intenzitě návalů horka a dalších klimakterických příznacích:

 1. S výraznými příznaky je první měsíc předepsán tak, aby užíval 3 tablety denně. Během druhého měsíce žena sníží příjem na 2 tablety denně. Poté bude podle stavu přidělena k vypití 1 tablety denně.
 2. Pokud jsou příznaky výrazně výrazné, pak léčba začíná užíváním 2 tablet denně a postupně se snižuje na 1 tabletu denně..
 3. Pokud jsou návaly horka nízké intenzity, lékař vám předepíše 1 tabletu denně..

Ošetření se provádí, dokud se návaly horka úplně nezastaví. Lék se užívá před jídlem nebo během jídla, jak je uvedeno v pokynech k produktu.

Přípravky s beta-alaninem tak pomáhají ženám zbavit se klimakterických příznaků, posílit imunitu, zlepšit fyzické a psychologické zdraví, což jim umožní vést aktivní životní styl. Beta alanin má jako každá droga kontraindikace. Navzdory výhodám aminokyseliny pro organismus procházející hormonálními změnami by se člověk neměl léčit sám. Lék, dávkování a průběh léčby by měl být předepsán gynekologem na základě výsledků vyšetření ženy.

Menstruace je konečná fáze menstruačního cyklu ženy. Jedná se o komplexní proces odmítnutí vnitřní výstelky děložní dutiny - endometria. Tato změna v reprodukčním systému je doprovázena uvolňováním krvavých mas..