Příčiny nespavosti před menstruací

V medicíně není nadarmo pro 5-7 dní před menstruací samostatný termín - premenstruační syndrom nebo PMS. Právě v této době se velká většina žen setká s poměrně nepříjemnými příznaky: nepohodlí a bolest v dolní části břicha a dolní části zad, výkyvy nálady, zvýšená nervozita a podrážděnost, celková slabost atd. Mezi nejčastější projevy PMS patří navíc nespavost před menstruací. nebo během samotného menstruačního období, což zhoršuje již tak nestabilní emoční stav ženy během tohoto období. S čím jsou tyto poruchy spánku spojeny a jak obnovit schopnost těla na plný noční odpočinek?

Proč k tomuto problému dochází

Všechny nepříjemné změny, ke kterým dochází u ženského těla během PMS a během menstruace, jsou spojeny především s nestabilním hormonálním zázemím a nerovnováhou živin v tomto období. Nejprve mluvíme o snížení množství progesteronu a testosteronu, jehož zdroje jsou vynakládány na zrání vajíčka. Jejich nedostatek vede ke zvýšení hladiny monoaminooxidázy - látky, jejíž přebytek může způsobit nestabilní emoční stav a depresi. Proto jsou možné problémy se spánkem, které v současné době ženy trápí. Současně klesá hladina serotoninu, který je primárně zodpovědný za dobrou náladu člověka.

Příčiny nespavosti před menstruací spočívají také v nedostatku určitých stopových prvků v ženině krvi. Hlavním z nich je vápník, který je nezbytný pro životně důležité funkce těla jako celku a který je zvláště důležitý během premenstruačního syndromu, stabilního stavu nervového systému. Pokud hladina této látky poklesne, člověk je podrážděný, nervózní a v důsledku toho trpí nedostatkem normálního spánku. Neméně důležitá je v tomto ohledu glukóza, jejíž množství je před menstruací významně sníženo. Jednou z jeho funkcí je zajistit rovnováhu estrogenů a progesteronu a také jejich penetraci z krve do buněk. Při výrazném nedostatku glukózy může dojít k poruše činnosti nervového systému, v důsledku čehož se žena stává podrážděnější, úzkostnější a má vážné potíže v noci usnout..

Kromě zcela přirozených fyziologických procesů probíhajících v těle ženy během PMS však může být příčinou nespavosti během tohoto období také poměrně časté gynekologické onemocnění - chronická endometrióza. V tomto případě může neustálý zánětlivý proces vyvolat zpoždění menstruace, i když k hormonálnímu posunu předcházejícímu menstruaci dochází včas. Doba předmenstruačního syndromu se tedy prodlužuje a s ní se zvyšují všechny doprovodné příznaky, včetně zvýšené podrážděnosti, nervozity a nedostatku normálního spánku..

Co ohrožuje nespavost s PMS

Pravidelné problémy se spánkem, které jsou běžné u premenstruačního syndromu, negativně ovlivňují jak fyzické zdraví ženy, tak její emoční stav. Toto období pro ženské tělo je vždy spojeno s vážným stresem spojeným především s probíhajícím hormonálním posunem. Souběžně s tím roste obecná slabost, která se s příchodem menstruace zvyšuje pouze kvůli ztrátě krve. Proto je během tohoto období zvláště důležitý celodenní spánek a odpočinek, který pomůže rychle obnovit sílu a vrátit se k obvyklému rytmu života..

Nespavost hrozí ještě větší podrážděností

Navíc kvůli nespavosti během menstruace se může výrazně zvýšit podrážděnost, úzkost, nervozita a deprese, což již během tohoto období ženám způsobí velké potíže. Jakékoli poruchy fungování nervového systému však mají vždy negativní důsledky, které se mohou v budoucnu projevit během těhotenství nebo porodu. Proto nelze ignorovat vážné problémy se spánkem během PMS a během menstruace, protože s nimi zacházíme jen jako s dočasnými potížemi, které za pár týdnů zmizí..

Jak dostat spánek zpět

Máte potíže s usínáním během menstruace, neměli byste okamžitě přejít na extrémní opatření a koupit si prášky na spaní, protože žena může během tohoto období výrazně zlepšit svůj stav a sama zmírnit příznaky PMS a začít věnovat větší pozornost svému zdraví a životnímu stylu. Nejprve je třeba dodržovat několik jednoduchých doporučení:

 1. Během a několik dní před menstruací se vyvarujte pití kofeinu nebo alkoholu ve prospěch bylinných čajů, jako je heřmánek nebo máta. Kromě toho vám sklenice teplého mléka s medem, limetkou nebo pohankou, opilá v noci, pomůže usnout..
 2. Upravte svůj jídelníček nahrazením tučných, smažených a kalorických potravin dietními produkty, zejména zeleninou a ovocem. Nejužitečnější během tohoto období jsou celer a petržel, stejně jako semena bohatá na vitamín E. Vyřaďte z nabídky čokoládu nebo se alespoň pokuste ji nejíst před spaním. Je bezpodmínečně nutné zavést do každodenní stravy sušené meruňky a meruňky, které obohacují tělo vápníkem a hořčíkem a také tomel, který je právem považován za jeden z nejlepších léků na nespavost..
 3. Večer můžete chodit na procházky nebo cvičit jógu, abyste před spaním zmírnili stres a uklidnili nervy. Bude také užitečné vzít si teplou koupel s přídavkem jehličnatého vývaru..
 4. Používejte éterické oleje s uklidňujícím účinkem, zejména levandule, kapáním na ubrousek umístěný v čele postele nebo zapálením aroma lampy.
 5. Snažte se chodit spát každý den ve stejnou dobu, aniž byste zůstávali vzhůru a nezapomeňte místnost vyvětrat.
 6. Po předchozí konzultaci s lékařem zavádějte do své stravy vitamínové doplňky, které kompenzují nedostatek živin v těle během menstruace. Mluvíme o železa, vápníku, vitaminu C a také o hořčíku (nejméně 250 mg denně) a vitaminu B6 (50-100 mg denně).
 7. Snažte se vyhnout se stresovým situacím a nevstupujte do konfliktů, které negativně ovlivňují stav nervového systému.
 8. Vede aktivní životní styl, který zahrnuje mimo jiné mírnou fyzickou aktivitu, například formou každodenních ranních cvičení.
Cvičení denně může pomoci zlepšit spánek

Pokud navzdory všem přijatým opatřením nelze situaci radikálně změnit, má smysl konzultovat s lékařem jmenování speciálních léků, které mají sedativní účinek. Nejprve to mohou být homeopatická léčiva, která mají mírný sedativní účinek na nervový systém, nemají velké množství kontraindikací a vedlejších účinků a nejsou návykové. Vyznačují se svým přirozeným složením a úspěšně bojují proti nespavosti a depresi, charakteristické pro premenstruační syndrom, zklidněním nervového systému a stabilizací krevního tlaku. Léky tohoto druhu, které zmírňují úzkost a zvýšenou nervozitu, nejen pomáhají večer rychleji usnout, ale také způsobují, že zvuk zní a nepřerušuje se po celou noc. Některé z nich vám navíc umožňují zapomenout na problémy se spánkem již na konci prvního kurzu, zatímco jiné přinášejí požadovaný účinek i po jediném použití..

Ve zvláště závažných případech může lékař předepsat závažnější léky, ale na syntetické bázi: sedativa, antidepresiva nebo trankvilizéry. Jsou velmi účinné při řešení problémů se spánkem během menstruace, ale je třeba je brát s maximální opatrností a přísně dodržovat pokyny. Kromě toho může lékař v každém případě zvolit individuální dávku léku s přihlédnutím k charakteristikám pacienta a jeho obecnému zdravotnímu stavu. Léky tohoto druhu však nejsou určeny k dlouhodobému užívání kvůli možné závislosti na nich. Kromě toho, pokud výsledky testu ukazují, že výrazné příznaky PMS jsou způsobeny vážnými hormonálními poruchami v těle ženy, může jí být předepsáno umělé podávání hormonů jako léčba, díky čemuž se její stav zlepší..

A samozřejmě je důležité si uvědomit, že nespavost a další nepříjemné příznaky, které jsou nejčastěji spojeny s menstruačním cyklem ženy, mohou být v některých případech projevy mnohem vážnějších zdravotních problémů. Pokud se tedy vyskytnou, je lepší nejprve vyhledat radu lékaře, abyste buď vyloučili možné nemoci, nebo zahájili léčbu včas..

Proč se nespavost může objevit před nástupem menstruace a jak s ní zacházet

Nespavost před menstruací je běžná. Mnoho žen různého věku čelí takovým nepříjemným příznakům. Existuje mnoho důvodů pro tento konkrétní stav, z nichž každý musí být podrobně zvážen, aby bylo možné určit účinnou léčbu..

 1. Předmenstruační syndrom - příznaky a příčiny
 2. Spojení mezi PMS a nespavostí
 3. Jak se dobře vyspat
 4. Tradiční medicína
 5. Alternativní léčba
 6. Prevence

Předmenstruační syndrom - příznaky a příčiny

Asi týden nebo několik dní před nástupem menstruace mnoho žen pozoruje určité změny v těle, což je zcela normální. Někteří z nich pociťují silnou slabost, ospalost, letargii, depresivní myšlenky. U jiných hrudník bobtná a stává se citlivějším, objevují se otoky, závratě, bolesti hlavy.

Důvody pro rozvoj slabosti a ospalosti se nejčastěji nazývají:

 • Významná změna hladiny ženských pohlavních hormonů v krvi. Progesteron a estrogen mají zvláštní vliv na pohodu. Podporují ovulaci a zrání vajíček. Během menstruace a těsně před jejich nástupem hladina progesteronu prudce klesá, což může negativně ovlivnit pohodu ženy.
 • Únava a letargie během menstruace a před ní se vysvětlují nedostatkem určitých minerálů v těle, například vápníku. To vede k narušení nervového systému, k záchvatům, těžkým psychoemotionálním stavům.
 • Snížená hladina glukózy v krvi v důsledku hormonální nerovnováhy.
 • Snížená produkce serotoninu, což vede ke špatné náladě a sníženému výkonu.
 • Zvýšená koncentrace aldosteronu v krvi, kterou produkují nadledviny. To způsobuje otoky, zhoršenou funkci srdce a změny krevního tlaku..

Spojení mezi PMS a nespavostí

Velmi často se nespavost vyskytuje během menstruace asi za 5-8 dní. To je spojeno se změnami hormonálních hladin, které ovlivňují činnost celého organismu. Tento negativní účinek je obzvláště silný na práci kardiovaskulárního a nervového systému. Taková porušení se projevují zhoršením pohody, těžkým psycho-emocionálním stavem a problémy se spánkem..

Konstantní deprivace spánku během PMS zhoršuje nervozitu a způsobuje snížený výkon.

Dalším škodlivým faktorem vedoucím k chronické nespavosti je nedostatek živin. Ženské tělo reaguje obzvláště ostře na nedostatek serotoninu, vápníku, glukózy, různých aminokyselin a vitamínů. Tento stav narušuje normální přenos nervových impulzů do mozku, což negativně ovlivňuje emoční stav člověka a narušuje jeho spánek..

Jak se dobře vyspat

Existuje mnoho způsobů, jak léčit nespavost související s PMS. Vše závisí na pohodě a celkovém stavu ženy, na přítomnosti doprovodných onemocnění.

Tradiční medicína

Existuje mnoho účinných léků, které pomáhají normalizovat spánek a zbavit se neuróz:

 • Sedativa (tinktura z kozlíku lékařského, motherwort, Sedasen, Novopassit). Mají uklidňující účinek na nervový systém, který pomáhá bez problémů usnout a zmírňuje psychický stres.
 • Sedativa, antidepresiva. Jedná se o velmi silné léky, které jsou předepsány v extrémních případech, kdy lehčí léky nedávají pozitivní výsledek. Takovou léčbu může doporučit pouze lékař, protože je doprovázena významnými riziky kvůli vysoké pravděpodobnosti vzniku nežádoucích účinků. Trvání kurzu a přípustné dávky stanoví pouze odborník na základě stavu pacienta.
 • NPS (ibuprofen). Předepsáno pro boj s bolestmi hlavy, migrénami, které často způsobují špatný spánek.
 • Diuretika Navrženo k odstranění přebytečné tekutiny z těla, což často způsobuje potíže se zaspáním.
 • Hormonální terapie. Pokud jsou zjištěny vážné poruchy fungování nervového systému, jsou předepsány umělé náhražky ženských hormonů. K takové terapii se zřídka uchyluje kvůli velkému počtu vedlejších účinků..

Alternativní léčba

Existuje mnoho účinných receptů na tradiční medicínu, které mají pozitivní vliv na pohodu ženy před nástupem menstruace a normalizují spánek..

Nejoblíbenější jsou:

 • Aromaterapie. Doporučuje se dát ubrousek na stůl poblíž postele, kde musíte nakapat trochu levandulového oleje. Uklidňuje nervový systém a usnadňuje usínání..
 • Bylinné čaje. Obzvláště užitečné jsou nápoje na bázi máty, meduňky, heřmánku. Nedoporučuje se do nich přidávat cukr. Nejlepší je použít přírodní med. Na přípravu čaje jsou vhodné jednorázové filtrační sáčky pro lékárny..
 • Mléko s medem. Před spaním se doporučuje vypít sklenici tohoto nápoje..
 • Bylinná kolekce. Infuze vyrobená ze směsi složek, jako je kořen kozlíku lékařského, jmelí, pampeliška a listy oregana, má pozitivní vliv na stav ženy během PMS. Používají se v poměru 1: 3: 4: 5. Lžička kolekce se nalije do 210 ml vroucí vody. Po 15 minutách vypijte infuzi a přidejte trochu medu.

Prevence

Abyste zabránili rozvoji nespavosti před nástupem menstruace, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 • Pravidelná fyzická aktivita. V závislosti na zdravotním stavu a touze se můžete každý den přihlásit do posilovny, bazénu, na aerobik nebo jen na běhání a procházky. Fyzická aktivita podporuje produkci endorfinů, což zlepšuje náladu a předchází vzniku stresu.
 • Denní rutina a přiměřený spánek. Celý měsíc musíte mít dostatek spánku, což vám umožní vždy se cítit vesele. Doporučuje se jít spát a vstávat současně. V tomto případě si tělo vytvoří vlastní biorytmy..
 • Správná výživa. Pro normalizaci činnosti nervového systému se krátce před menstruací doporučuje vzdát se nadměrně mastných, sladkých jídel, alkoholu, kávy a čaje. Doporučuje se jíst často, ale v malých porcích jíst hodně zeleniny a ovoce.
 • Během období exacerbace všech příznaků PMS se doporučuje obohatit stravu o vitamíny a minerály. Je vhodné používat výrobky obsahující hořčík, vápník, železo, vitamíny B6 a C..

Dodržování poměrně jednoduchých doporučení pomůže udržet dobré zdraví a normalizovat spánek během kteréhokoli období menstruačního cyklu. Když se však objeví patologie, musíte se poradit s lékařem, který předepíše optimální léčbu..

Nespavost před a během menstruace

Nespavost před menstruací nebo během menstruace je poměrně častá porucha spánku. Vede k výkyvům nálady, únavě, nechutenství nebo se vyvíjí na pozadí těchto poruch. Během menstruace má mnoho žen problémy s usínáním a kvalitou spánku a rozvíjejí se u nich neurologické poruchy. Ženy pociťují psychickou depresi. Lékaři nemocnice Yusupov předepisují nejúčinnější léky a používají nelékové metody léčby nespavosti během menstruace.

Pacienti jsou vyšetřeni gynekologem, neurologem, psychoterapeutem. Multidisciplinární přístup k problému nespavosti umožňuje rychlý terapeutický účinek. V důsledku behaviorální léčby má žena prodlouženou délku a kvalitu spánku. Cítí se odpočinutá a může kvalitně provádět profesionální činnosti a domácí práce.

Příčiny nespavosti během menstruace

Nespavost před menstruací a během menstruace se vyskytuje u žen pod vlivem následujících provokujících faktorů:

 1. Dříve přenesená diagnostická kyretáž děložní dutiny. Narušená integrita vnitřní vrstvy dělohy je obnovena po dlouhou dobu. Pro některé ženy je tento proces bezbolestný, zatímco jiné jsou doprovázeny syndromem silné bolesti, nepohodlí. Bolest způsobí, že se žena několikrát za noc probudí, poté nemůže spát;
 2. Chronická zánětlivá onemocnění reprodukčního systému, při nichž se pacienti obávají bolesti v noci;
 3. Infekční onemocnění projevující se vysokou horečkou, zimnicí, svěděním.

U některých žen může být příčinou nespavosti před menstruací a během menstruace zhoršená dědičná predispozice. Ženy závislé na alkoholu a nikotinu častěji trpí špatným zdravotním stavem před menstruací a po celou dobu menstruace. Na pohodu ženy může mít vliv stres, let nebo pohyb motorovou dopravou, změna místa výkonu práce. Pod vlivem stresových faktorů se menstruační cyklus přeruší, menstruace může buď úplně chybí, nebo může být bohatá. Nespavost během menstruace v tomto případě vyplývá z potřeby častých změn v produktech osobní hygieny ženy. Aby to mohla udělat, musí se během noci několikrát probudit, poté žena nemůže spát..

Následující faktory vedou k poruchám spánku během menstruace:

 • Neschopnost navštívit toaletu včas;
 • Bolestivost mléčných žláz během menstruace;
 • Závrať;
 • Pocit celkové nevolnosti v důsledku ztráty krve.

Jedním z důvodů nespavosti u žen během menstruace je nadváha. Žena s nadváhou, která má bolestivé menstruace, těžko usíná. Apnoe (zastavení dýchání na krátkou dobu) se často objevuje během spánku, po kterém je těžké usnout.

Nespavost s PMS

Předmenstruační syndrom (PMS) je složitý fyziologický proces. Je charakterizována endokrinními, vegetativně-vaskulárními a psychoemotickými poruchami, pod jejichž vlivem se u žen může objevit nespavost. Trvání PMS je převážně dva až sedm dní. S věkem se prodlužuje trvání premenstruačního syndromu a závažnost symptomů PMS (nespavost).

Příčinou PMS je znatelné snížení koncentrace ženských pohlavních hormonů několik dní před koncem menstruačního cyklu. Krátkodobá změna v hormonálním pozadí, která také ovlivňuje produkci biologicky aktivních látek v centrálním nervovém systému, vede k charakteristickým příznakům:

 • Nespavost;
 • Bolest hlavy;
 • Zadržování tekutin v těle;
 • Náhlé změny nálady;
 • Indurace a bolestivost prsou.

Vzhledem k nárůstu počtu chronických onemocnění vnitřních orgánů a nervového systému s věkem se stupňuje nespavost a další projevy PMS. Pokud nespavost s PMS nezhoršuje kvalitu života a schopnost ženy pracovat, lze se vyhnout farmakoterapii. V tomto případě psychoterapeuti vyvinou a provedou soubor opatření ke stabilizaci emoční sféry. Zahrnuje psychologickou podporu, fyzioterapii a úpravu životního stylu.

Psychologická podpora zahrnuje individuální konzultace s psychoterapeutem nebo kurzy ve specializovaných skupinách zaměřených na zvládání stresu. V rámci školení pacient společně s lékařem zjišťuje příčiny nespavosti a procvičuje relaxační techniky: arteterapii, dechová cvičení.

Nespavost s PMS se snižuje po masážích, vodoléčbě. Tyto postupy jsou účinné v případě, že nespavost není jen projevem PMS, ale také příznakem osteochondrózy, polyneuropatie, která vzniká po absolvování gynekologických operací.

Korekce životního stylu často umožňuje bez jakýchkoli pomocných metod vyhnout se nespavosti zlepšit stav ženy před menstruací. Zbavení nadváhy pomáhá implementace souboru cvičení, která jednotlivě sestavují odborníci rehabilitační kliniky pro každého pacienta v kombinaci se správnou výživou. Zdravý spánek pomáhá předcházet takovým projevům PMS, jako jsou bolesti hlavy, migrény. PMS je méně častá u žen, které dodržují každodenní rutinu, a nespavost je snazší..

Diagnóza nespavosti během menstruace a PMS

K diagnostice nespavosti během menstruace používají lékaři v nemocnici Yusupov klinické a instrumentální přístupy. Při klinickém vyšetření jsou hodnoceny následující charakteristiky:

 • Individuální chronobiologický stereotyp ženy, který může být geneticky podmíněn („sova“ nebo „skřivan“);
 • Profesionální činnosti (noční práce a směny, změna časových pásem);
 • Klinický obraz poruchy spánku;
 • Psychologický stav;
 • Patologie endokrinního systému;
 • Přítomnost nebo absence expozice toxinům a drogám.

Gynekologové zjistí, zda má žena patologii orgánů reprodukčního systému, posoudí fáze menstruačního cyklu. Psychoterapeuti doporučují pacientům vést spánkový deník, aby identifikovali latentní poruchy a objasnili některé rysy spánku za přítomnosti vhodných stížností. To vám umožní posoudit převládající spánkovou praxi (identifikovat nepravidelný rozvrh spánku nebo ranního probuzení), určit frekvenci a závažnost poruch spánku a určit, zda jsou spojeny s menstruací.

Ke kvantifikaci projevů nespavosti se používají následující stupnice hodnocení:

 • Index závažnosti nespavosti (hodnocení sedmi bodů, které se používá k hodnocení pacientova vnímání poruch spánku);
 • Pittsburghský index kvality spánku (stupnice kvality spánku hlášená 24 body, celkové skóre více než pěti potvrzuje špatnou kvalitu spánku);
 • Stupnice ospalosti Epworth (stupnice pro subjektivní hodnocení ospalosti, ve které je 8 bodů, normální hodnota je menší než 10 bodů).

Nejinformativnější výzkumnou metodou při diagnostice nespavosti je polysomnografie - metoda pro hodnocení práce ženského těla během spánku, která vám umožní zjistit příčinu jejího porušení.

Léčba nespavosti před menstruací u žen

Nespavost u žen před menstruací i během menstruace lze upravit. Nejprve lékaři jusupovské nemocnice zjistili, která nemoc byla hlavní příčinou narušení kvality spánku. Lékař se řídí výsledky průzkumu: průzkum, vyšetření, psychologické testování. Pacienti jsou konzultováni gynekologem, neurologem, endokrinologem.

Tradiční léčba nespavosti před menstruací se provádí s následujícími léky:

 • Antiprostaglandiny - účinně zmírňují bolest a zlepšují spánek;
 • Venotonické léky - snižují pocit tíhy v nohou, obnovují klidný spánek;
 • Antidepresiva a léky proti úzkosti;
 • Diuretika, která snižují hladinu intrakraniálního tlaku, snižují bolesti hlavy a zlepšují kvalitu spánku;
 • Hormonální léky (předepsané gynekologem společně s endokrinologem).

Léčba nespavosti během menstruace zahrnuje 2 přístupy: eliminaci faktorů způsobujících poruchy spánku a opatření k normalizaci samotného spánku. Pokud má pacient dlouhodobou poruchu spánku a projevuje se jako podrobný klinický obraz nespavosti, jsou oba přístupy kombinovány. U chronické nespavosti, kdy se faktor, který způsobil poruchu spánku (menstruaci), stal méně relevantním, dominuje druhý přístup..

První přístup zahrnuje prevenci nebo zmírnění různých stresujících, psycho-traumatických faktorů. Toho je dosaženo rozvojem a implementací doporučení pro organizaci práce, odpočinku, hygieny spánku, psychoterapeutických a psychofarmakologických metod. Gynekologové léčí nemoci ženského reprodukčního systému, které vyvolávají nástup nespavosti během menstruace.

Neurologové a psychoterapeuti předepisují léky, jejichž působení je zaměřeno na léčbu endogenních duševních, organických neurologických a somatických onemocnění. Ženě se doporučuje, aby se vzdala kouření, zneužívání alkoholu a psychotropních drog. Provádí se adekvátní léčba syndromu neklidných nohou a spánkové apnoe. První cesta je prioritou, ale je poměrně obtížná a zdaleka ne vždy účinná kvůli rozdílné reakci těchto stavů na léčbu.

Druhý přístup k léčbě nespavosti během menstruace zahrnuje farmakoterapii a nefarmakologickou léčbu. Používají se následující nelékové léčby nespavosti:

 • Dodržování hygieny spánku;
 • Psychoterapie;
 • Fototerapie;
 • Encefalofonie („hudba mozku®“);
 • Akupunktura;
 • Biofeedback.

Účinné jsou různé metody fyzioterapeutické léčby: vodoléčba, elektroterapie, aeroionoterapie, klimatoterapie, používání zařízení, která regulují rytmus dýchání, vytvářejí příjemný hluk („mořský příboj“), tepelný účinek na oblast nosu.

Psychoterapeuti nemocnice Yusupov pro nespavost během menstruace používají následující metody expozice:

 • Racionální psychoterapie;
 • Autogenní trénink;
 • Kognitivně behaviorální terapie;
 • Hypno-sugestivní techniky.

Pacienti jsou léčeni jednotlivě nebo ve skupinách. Úlohou psychoterapie při léčbě nespavosti během menstruace je korekce stávajících psychopatologických symptomů a syndromů. Zvláštní pozornost je věnována snížení úrovně úzkosti, která se zvyšuje před menstruací, během menstruace a během PMS, a je důležitým patogenetickým faktorem při zvyšování úrovně aktivace mozku..

Fototerapie je metoda léčby nespavosti jasným bílým světlem (intenzita od 2 000 do 10 000 luxů). Je založen na moderních představách o vlivu jasného světla na neurotransmiterové systémy mozku (dopamin, serotonin, melatonin). Metoda umožňuje ovládat cirkadiánní rytmy očima, epifýzou a hypotalamem.

Encefalofonie spočívá v tom, že pacientka poslouchá hudbu (na různých médiích), která se získává převedením jejího elektroencefalogramu na hudbu pomocí speciálních metod počítačového zpracování založených na řadě speciálních algoritmů. To přispívá ke změně funkčního stavu ženy. Encefalofonie zahrnuje prvky biofeedbacku a muzikoterapie.

Farmakoterapie nespavosti před menstruací se provádí pomocí moderních hypnotik, která ovlivňují postsynaptický ergický komplex kyseliny gama-hydroxymáselné. Neurologové pro nespavost během menstruace předepisují následující léky:

 • Barbituráty (vzácné)
 • Benzodiazepiny;
 • Cyklopyrrolony;
 • Imidazopyridiny.

Zvyšují dobu spánku, zkracují dobu usínání, snižují zastoupení povrchových fází spánku s pomalými vlnami, dobu bdělosti a fyzickou aktivitu během spánku. Lékaři nemocnice Yusupov používají prášky na spaní registrované v Ruské federaci, které se vyznačují nejmenším počtem nežádoucích účinků a komplikací při užívání tohoto léku.

Pokud máte nespavost před menstruací, během menstruace nebo s PMS, domluvte si schůzku s lékařem v nemocnici Yusupov zavoláním na telefonní číslo kontaktního centra kdykoli během dne, bez ohledu na den v týdnu.

Proč dochází k nespavosti před menstruací: příčiny a eliminace onemocnění

Fyziologie

V závislosti na fázi, ve které se nachází menstruační cyklus, jsou stavy ženy, psychologicky i fyzicky, odlišné.

Obecně se v první polovině cyklu cítíte lépe. Před menstruací, a to od 2 do 14 dnů, se objeví PMS (premenstruační syndrom), žena se cítí špatně.

V těle je pozorována řada poruch: vegetativní-vaskulární, endokrinní, mentální abnormality.

Ženy s duševními problémy jsou nejvíce náchylné k negativním účinkům PMS. Pokud je diagnostikována maniodepresivní psychóza, má 86% žen příznaky PMS.


Projev PMS je charakterizován následujícími znaky:

Jsou také pozorovány další bolestivé pocity. Bezprostředně před menstruací mohou ženy zaznamenat změny v chování a náladě: nepřiměřená agresivita, zvýšená zášť, podrážděnost a zloba.

Jedná se o příznaky takzvaných dysforických poruch. Spolu s tím dochází k poruchám spánku, chuť k jídlu je pomalá, sexuální aktivita je narušena..

Může také existovat stav strachu a úzkosti.

Na pozadí PMS se může zvýšit deprese a úzkost. Během tohoto období existuje zvýšené riziko sebevražd..

Během PMS dochází u žen s duševními poruchami endogenní povahy ke zhoršení jejich duševního stavu. Projevy onemocnění lze detekovat i v mladém věku u dospívajících dívek. To vám umožní přijmout preventivní opatření a diagnostikovat depresi v raných fázích. Menstruace je druh indikátoru pro identifikaci abnormalit v duševním zdraví..

Během menstruace tělo oslabuje schopnost odolávat stresu, nervový systém je zranitelný. Variabilita nálady je zjevně zvýšena v počáteční a poslední fázi deprese s cyklotymií..

Ženy se obvykle neuchýlí k pomoci lékařů s PMS, ale zvládají to pomocí lidových prostředků. V přítomnosti výrazných duševních poruch se člověk neobejde bez kvalifikované lékařské pomoci a léčby psychotropními léky.

Provádí se také psychoterapeutická korekce. Deprese před menstruací vyžaduje léčbu. I když pacientka přešla ze stavu deprese, ale současně jsou před menstruací pozorovány negativní podmínky, mělo by se v antidepresivech pokračovat, dokud příznaky nebudou odstraněny a nemoc se opakuje. Antidepresiva by podle svých parametrů měla mít minimální vedlejší účinky a měla by být snadno tolerována.

Prevence

Z preventivních důvodů by měla být podle doporučení odborníků upravena strava. Potraviny se konzumují ve velkém množství bez soli. Mělo by se zvýšit používání infuzí s diuretickým účinkem. Výživa by měla být zdravá a vyvážená

Zvláštní pozornost je třeba věnovat přítomnosti vitaminu B6 a draslíku v potravinách.

Za tímto účelem byste měli do své stravy zahrnout následující potraviny:

čokoláda, hrozny, rozinky, kakao, ryby, banány, vejce, jablka, brokolice.

V případě depresivních exacerbací se užívá léčba. Injekce roztoků s vitamíny A, B6, E, hořčíkem a vápníkem. Tím se normalizují metabolické procesy v těle a hormonální hladiny. Sport, tělesná výchova a fitness mohou zastavit nepříjemné příznaky.

Nepříznivé faktory

Životní styl, výživa, životní prostředí ovlivňují pohodu ženy před kritickými dny..

Výživa. V současné době je kvalita potravin špatná. GMO, barviva, látky zvyšující chuť, příchutě a další chemické přísady nepříznivě ovlivňují zažívací trakt. Před menstruací se zhoršují onemocnění střev a žaludku. Objeví se nevolnost, zvracení, tvorba plynů, průjem atd

Dámy navíc věnují malou pozornost stravě. A někdy na plně uvařenou stravu prostě prostě chybí čas.

Polotovary, občerstvení, kořeněná, slaná, smažená jídla narušují metabolismus, podporují zadržování tekutin v těle. Před kritickými dny byly otoky, přírůstek hmotnosti, zvýšené pocení. Krása vyžaduje oběť. Někdy hladová strava vyčerpá tělo natolik, že menstruace vůbec nepřijde, nebo kvůli nedostatku potřebných složek začne krvácení. Výživa by měla být úplná. Nejméně 2 týdny před očekávaným obdobím byste měli dodržovat dietu, která ulehčí zažívacímu systému.

Špatné návyky. Můžete mluvit donekonečna o nebezpečí kouření a alkoholu na ženském těle. Neexistuje žádný takový orgán, který by prošel negativním dopadem.

Nervové vyčerpání. Samotné dámy podceňují vliv nervového systému na ženské tělo. Silný stres, nervové napětí, nepříznivá psychoemotická situace doma, v práci zhoršují projevy syndromu, významně zhoršují zdraví. Bylo zjištěno, že u žen zabývajících se duševní prací jsou projevy PMS mnohem silnější.

Nedostatek fyzické aktivity, sedavý životní styl. Za takových podmínek dochází v pánevních orgánech ke stagnaci krve, snižuje se schopnost dělohy rychle odmítnout vrstvu endometria, zvyšují se bolestivé pocity a naruší se metabolismus. Menstruace může přijít se zpožděním, výtok je vzácný nebo hojný.

Nemoci. V období před menstruací se samozřejmě zhoršují všechny nemoci. Přítomnost latentních onemocnění, chronických, infekčních, výrazně zhoršuje zdravotní stav.

Když je žena šťastná se svým milovaným mužem, spokojená s prací, děti jsou šťastné, nedostatek peněz, čas na odpočinek, dobrý spánek, nevolnost před menstruací je prchavý jev. Bohužel takové životní podmínky poskytuje osud jen několika lidem. Musíte se naučit rozveselit, být šťastnější, nevšímat si drobných životních potíží, vážit si zdraví svých žen.

Jak se vypořádat s nespavostí?

Pokud je nespavost pozorována často, téměř každý menstruační cyklus, pak je zbytečné bojovat s hypnotiky. Takové léky pouze zmírňují příznaky, ale neodstraňují příčinu poruchy. Chcete-li se problému jednou provždy zbavit, měli byste zpravidla připravovat se na menstruaci předem, počínaje 20-23 dny cyklu. Jaká opatření je třeba přijmout:

 • Správná výživa. Týden před menstruací musíte jíst správně. Příjem potravy by měl být prováděn 4-5krát denně v malých porcích. Kyselé mléčné výrobky, ovoce, zelenina, obiloviny, polévky by měly být ve stravě přítomny každý den. Je lepší omezit maso na 100 g denně. Můžete jíst libové ryby, pečené nebo vařené, bez omezení. Pokud chcete něco „škodlivého“, tj. Takové jídlo byste měli dodržovat až do 16 hodin a bez zneužívání.
 • Dopřejte si dostatek odpočinku. Je třeba se vyhnout přepracování týden před menstruací. Těžká fyzická práce nebo trénink se doporučuje odložit na vhodnější dobu. Spánek by měl začít nejpozději do 23:00 a trvat nejméně 8 hodin.
 • Vyhněte se obavám, stresu. Pokud pocítíte před menstruací podrážděnost, nervozitu nebo slzavost, doporučuje se pít bylinkový čaj. Měli byste uvařit 1 lžičku kozlíku lékařského, 2 lžíce meduňky (máty) a heřmánku 500 ml vroucí vody. Do nápoje můžete přidat citron nebo med a konzumovat ho v polovině sklenice před jídlem asi týden. Takový odvar normalizuje činnost nervového systému, zmírňuje stres, zlepšuje metabolismus a spánek..

Pokud je PMS doprovázen závažnými příznaky, bolestí, nemusíte to vydržet. Na bolesti hlavy byste měli pít Citramon, na bolesti v podbřišku No-shpu. Podrobnější informace o tomto tématu je lepší konzultovat s lékařem. Těžká PMS někdy vyžaduje zvláštní léčbu, může být způsobena patologiemi štítné žlázy, endometriózou nebo jinými chorobami.

Způsoby řešení nespavosti před menstruací

Nejprve u nespavosti je nutné zjistit příčinu tohoto stavu, zejména pokud existují nějaké konkrétní stížnosti. Pokud je porucha spánku jen psychoemoční porucha, můžete zkusit zlepšit spánek, včetně změny životního stylu, výživy a používání tradiční medicíny.

Tradiční lék na nespavost

Tradiční medicína nabízí mnoho různých způsobů boje s poruchami spánku. Z populárních a účinných lze rozlišit následující:

Miláček. Doporučuje se vzít včelařský produkt v noci. Je možné s kefírem - dvě lžíce na sklenici.

K dispozici je také možnost s citronovou šťávou a vlašskými ořechy - smíchejte dvě lžíce medu se stejným množstvím ořechů, přidejte citronovou šťávu.

 • Kozlík lékařský. Je nutné kořen rostliny, rozsekat a vybrat dvě polévkové lžíce. Nalijte 500 ml vody na 100 stupňů, nechte asi půl hodiny stát. Vezměte lžíci 30 minut před spaním.
 • Kopr. Musíte si vzít 15 g čerstvé rostliny a nalijte 500 ml vroucí vody. Vydržte alespoň 8 hodin. Vezměte ve stejných dávkách po celý den.
 • Uklidňující čaj. Musíte si vzít 20 g listů meduňky, 30 g každé matky a kořene kozlíku lékařského. Nalijte vodu na 100 stupňů, odstraňte jeden den a poté užívejte 40-50 ml orálně.

Podívejte se na toto video o alternativních metodách léčby nespavosti:

Tradiční medicína

Mezi moderní léky, které lze použít k normalizaci spánku, patří léky z různých skupin. Mezi nejúčinnější patří:

 • Prášky na spaní. Lze je zakoupit pouze na lékařský předpis. Pouze odborník může vybrat potřebnou skupinu léků a stanovit bezpečnou dávku. Populární - Somnol a další.
 • Bylinné léky. Existuje mnoho bylinných infuzí a přípravků, které vám pomohou usnout. Třezalka tečkovaná je v kompozici obzvláště často vidět. Zpravidla mají mírný sedativní účinek - Deprim, Novopassit, Valocordin a další.

Na bázi hořčíku. Předpokládá se, že hořčík uvolňuje nervový systém, hladké svaly všech vnitřních orgánů, a tím zlepšuje spánek. Obzvláště relevantní je nerovnováha mikroelementů ve druhé fázi cyklu u žen. Užívání doplňků hořčíku proto může výrazně zlepšit kvalitu spánku..

Je vhodné, aby takové léky byly vydávány v lékárně bez lékařského předpisu, například Magnesium B6, Magnefar, Magnelek a další. Mohou být ve formě tablet, tobolek nebo prášku pro orální podávání..

Na základě trypotophan. Tato látka je nezbytná pro normální usínání. Tryptofan produkuje melatonin (během dne) a serotonin (při setmění). Ta je nezbytná pro normální spánek. Místnost by proto měla být co nejtmavší. V průběhu let se úroveň syntézy melatoninu snižuje a rovnováha je narušena také u těch, kteří pracují v noci. Tito lidé mohou užívat léky na bázi tryptofanu - Melason, Tryptofan a další.

Obecná doporučení

Je možné zlepšit kvalitu spánku bez užívání léků. Doporučení v tomto případě jsou následující:

Je nutné opustit excitační nervový systém jídla a pití - káva, sladký, silný čaj, nakládaná zelenina atd. Pokud je obtížné zcela vyloučit z jídelníčku, nesmíte alespoň užívat odpoledne.
Zahrňte do jídelníčku více potravin, které jsou zdrojem hořčíku a tryptofanu. Jsou to banány, ořechy, mléko, pohanka, datle, fazole, jablka a další..
Pravidlem je večerní procházky na čerstvém vzduchu, vyvětrání místnosti před spaním za každého počasí.
Ujistěte se, že teplota v místnosti není vyšší než 22 stupňů a vlhkost nejméně 40-50. Jinak se vytvoří nepříjemné podmínky pro spaní..
Vyberte si polštář, deku, matraci pro sebe.
Můžete si dát aromaterapeutické sezení s uklidňujícími oleji - levandule, máta atd.

P
Je důležité dodržovat režim - chodit spát přibližně ve stejnou dobu.
Vedete aktivní životní styl s vysokou úrovní fyzické aktivity.

Doporučujeme si přečíst o tom, jak se projevuje premenstruační syndrom. Z článku se dozvíte, proč dochází k PMS, příznaky a diagnóza stavu, léky na léčbu.

A tady je více o tom, proč chcete jíst před menstruací.

Poruchy spánku jsou jednou z nejčastějších příčin špatného zdraví a sníženého výkonu. Obzvláště často se vyskytují u žen ve druhé fázi cyklu. Nejprve musíte analyzovat svůj stav a pokusit se zjistit příčinu poruchy a v případě potřeby se poradit s lékařem. Ve většině případů lze nespavost zvládnout změnou návyků, životního stylu a stravy, užíváním jednoduchých a dostupných léků..

Předmenstruační syndrom a příčiny nespavosti

Abyste pochopili, jaké jsou příčiny nástupu nespavosti v PMS, potřebujete vědět, co je tato formulace. PMS je premenstruační syndrom, během jehož vývoje se v ženském těle vyskytuje komplexní komplex aktivace hormonů. Ovlivňuje práci srdce, endokrinního a nervového systému a také cévní síť..

Tyto problémy jsou zpravidla spojeny právě se začátkem vývoje kritických dnů, to znamená, že říkají, že menstruace začne za 2-3 dny. Myslet si, že se u ženy vyvine onemocnění jednoho z výše uvedených orgánů nebo systémů, to nestojí za to, protože příznaky, které se objevují u premenstruačního syndromu, naznačují pouze menstruaci.

Někdy může poctivé pohlaví zaznamenat bolest nebo nepohodlí v srdci, zvýšení nervové aktivity, ale k léčbě tohoto stavu není nutné přijímat žádná opatření..

Známky začátku předmenstruačního období jsou následující:

 • zvýšená přitažlivost k sexuálnímu partnerovi;
 • bolest v malé pánvi různé povahy a intenzity;
 • slabost na fyzické úrovni;
 • vysoká a nepřiměřená podrážděnost;
 • obecné nepohodlí v těle;
 • zvýšená chuť k jídlu.

Proč se nespavost vyvíjí během premenstruačního syndromu? Lékaři identifikují několik důvodů, z nichž jeden nebo více může být viníkem nespavosti. Tyto zahrnují:

Hormonální rovnováha

Za prvé stojí za zmínku prudká změna hormonální rovnováhy v těle, nebo spíše v krvi ženy. Před nástupem menstruace prudce stoupá hladina pohlavních hormonů, zejména estrogenu a progesteronu. Tyto látky jsou odpovědné za normální a přirozený nástup ovulace..

nespavost před menstruací

Pokud dojde k porušení jejich počtu nebo poměru, může to vést k vážnému hormonálnímu narušení, které negativně ovlivní celkové zdraví. V této době si pacientka všimne silného libida a bude také trpět nedostatkem spánku, protože její tělo nebude fungovat v obvyklém režimu, což znamená, že tělo nebude schopné relaxovat, což přispívá k normálnímu spánku..

Změny hladin mikroživin

Nesmíme také zapomenout na skutečnost, že v průběhu menstruačního cyklu v lidském těle dochází k poklesu některých typů stopových prvků. Ve větší míře zahrnují vápník, který je přítomen ve velkém množství ve vrstvě endometria - je to on, kdo během kritických dnů opouští pochvu a vytváří červený výtok krve.

Absence tohoto prvku negativně ovlivňuje činnost těla, protože musí být u člověka přítomna pro normální a zdravou existenci. Nedostatek vápníku vede ke zdravotním problémům a rozvoji patologických příznaků.

Proto lékaři tvrdí, že nástup nespavosti může nastat před nástupem kritických dnů - tento jev je spojen s nedostatkem živin v těle.

Tyto důvody jsou považovány za hlavní - proč se nespavost vyskytuje v předmenstruačním období.

Proč se mění nálada před menstruací?

Špatná nálada v kritických dnech se již dlouho stala důvodem pro výsměch a anekdoty. Samotné dívky o tom vtipkují. Co je tady k udělání? Nemůžete překonat podrážděnost - musíte si z toho dělat legraci, žít takhle je snazší.

Špatná nálada před menstruací a během menstruace je důsledkem fyziologických výkyvů hormonálních hladin v krvi. Analyzujte svůj vztah s mužem. Kdy nejčastěji „urovnáváte“ vztah a kdy dochází k nervovým poruchám (velkým i malým)? Mohu vám odpovědět - po ovulaci, během níž je nálada dobrá a pozitivní. Jste připraveni „hýbat horami“, pracovat a přinést světu krásu. Uplyne jen pár dní - a všechno se dramaticky změní. I sebemenší odchylka od životních plánů způsobuje agresi a nejde tu o charakter, ale o hormony. Změny nálady a nálady nejsou pozorovány u všech dívek..

Období, kdy začínají fluktuace stavu, je pro každého jiné. Ke změně nálady může dojít týden před kritickými dny nebo 2–3 dny.

S uvolněním vajíčka (uprostřed cyklu), hladina estrogenu, luteinizačního hormonu, FSH prudce klesá. A progesteron postupně roste a připravuje tělo na těhotenství.

Estrogen klesá nejostřeji a má výraznější zakolísání na ženském těle. Taková změna v hormonálním pozadí vyvolává chlad v posteli, prudkou změnu nálady směrem ke zhoršení, pokles výkonu a paměti, pozornosti. Kvůli prudkému poklesu dochází také k nepříjemným pocitům, které se obvykle nazývají příznaky PMS. Silná bolest hlavy, nespavost, únava, ztráta síly, nervové napětí, nepříjemné bolestivé pocity v nohách a celém těle (kvůli hromadění tekutiny v těle).

Progesteron - stimuluje růst endometria a připravuje dělohu na oplodnění. V dolní části břicha jsou bolesti, nepohodlí, mohou se objevit potíže s defekací. Tělo zadržuje tekutinu, váha se začíná zvyšovat a nálada se zhoršuje. Zvýšená chuť k jídlu.

V praskajícím folikulu (ve kterém vajíčko dozrálo) rostou buňky, které syntetizují progesteron.

Proto máte během menstruace špatnou náladu. A samotná menstruace není příjemný jev. Začátek nového cyklu - první nebo dva dny však stav ulehčí a nálada se začne vyrovnávat.

Jak se dobře vyspat

Existuje mnoho způsobů, jak léčit nespavost související s PMS. Vše závisí na pohodě a celkovém stavu ženy, na přítomnosti doprovodných onemocnění.

Tradiční medicína

Existuje mnoho účinných léků, které pomáhají normalizovat spánek a zbavit se neuróz:

 • Sedativa (tinktura z kozlíku lékařského, motherwort, Sedasen, Novopassit). Mají uklidňující účinek na nervový systém, který pomáhá bez problémů usnout a zmírňuje psychický stres.
 • Sedativa, antidepresiva. Jedná se o velmi silné léky, které jsou předepsány v extrémních případech, kdy lehčí léky nedávají pozitivní výsledek. Takovou léčbu může doporučit pouze lékař, protože je doprovázena významnými riziky kvůli vysoké pravděpodobnosti vzniku nežádoucích účinků. Trvání kurzu a přípustné dávky stanoví pouze odborník na základě stavu pacienta.
 • NPS (ibuprofen). Předepsáno pro boj s bolestmi hlavy, migrénami, které často způsobují špatný spánek.
 • Diuretika Navrženo k odstranění přebytečné tekutiny z těla, což často způsobuje potíže se zaspáním.
 • Hormonální terapie. Pokud jsou zjištěny vážné poruchy fungování nervového systému, jsou předepsány umělé náhražky ženských hormonů. K takové terapii se zřídka uchyluje kvůli velkému počtu vedlejších účinků..

Alternativní léčba

Nejoblíbenější jsou:

 • Aromaterapie. Doporučuje se dát ubrousek na stůl poblíž postele, kde musíte nakapat trochu levandulového oleje. Uklidňuje nervový systém a usnadňuje usínání..
 • Bylinné čaje. Obzvláště užitečné jsou nápoje na bázi máty, meduňky, heřmánku. Nedoporučuje se do nich přidávat cukr. Nejlepší je použít přírodní med. Na přípravu čaje jsou vhodné jednorázové filtrační sáčky pro lékárny..
 • Mléko s medem. Před spaním se doporučuje vypít sklenici tohoto nápoje..
 • Bylinná kolekce. Infuze vyrobená ze směsi složek, jako je kořen kozlíku lékařského, jmelí, pampeliška a listy oregana, má pozitivní vliv na stav ženy během PMS. Používají se v poměru 1: 3: 4: 5. Lžička kolekce se nalije do 210 ml vroucí vody. Po 15 minutách vypijte infuzi a přidejte trochu medu.

Prevence poruch spánku a dalších projevů PMS

Abyste zabránili rozvoji nespavosti před nástupem menstruace, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 • Pravidelná fyzická aktivita. V závislosti na zdravotním stavu a touze se můžete každý den přihlásit do posilovny, bazénu, na aerobik nebo jen na běhání a procházky. Fyzická aktivita podporuje produkci endorfinů, což zlepšuje náladu a předchází vzniku stresu.
 • Denní rutina a přiměřený spánek. Celý měsíc musíte mít dostatek spánku, což vám umožní vždy se cítit vesele. Doporučuje se jít spát a vstávat současně. V tomto případě si tělo vytvoří vlastní biorytmy..
 • Správná výživa. Pro normalizaci činnosti nervového systému se krátce před menstruací doporučuje vzdát se nadměrně mastných, sladkých jídel, alkoholu, kávy a čaje. Doporučuje se jíst často, ale v malých porcích jíst hodně zeleniny a ovoce.
 • Během období exacerbace všech příznaků PMS se doporučuje obohatit stravu o vitamíny a minerály. Je vhodné používat výrobky obsahující hořčík, vápník, železo, vitamíny B6 a C..

Dodržování poměrně jednoduchých doporučení pomůže udržet dobré zdraví a normalizovat spánek během kteréhokoli období menstruačního cyklu. Když se však objeví patologie, musíte se poradit s lékařem, který předepíše optimální léčbu..

Nespavost nepřináší radost z každodenního života ženy. Je to důsledek ještě větší podrážděnosti, ospalosti, sníženého výkonu a pozornosti, celkové nervozity. Pravidelné poruchy spánku navíc zvyšují riziko následujících stavů:

 • Snížená paměť a dokonce i inteligence, schopnost učit se.
 • Zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.
 • Metabolismus se zpomaluje, což může způsobit přírůstek hmotnosti.

Nespavost je nebezpečný stav, při kterém tělo rychle ztrácí energii. Aby se takové situaci zabránilo, je třeba dodržovat následující preventivní opatření:

 • užívat multivitaminové přípravky;
 • sportovat nebo lehce cvičit;
 • dodržujte dietní stravu;
 • používat meditativní techniky k relaxaci;
 • zbavte se špatných návyků: kouření, pití alkoholu;
 • konzumujte méně nápojů, které obsahují kofein.

PMS je obtížný stav, který zhoršuje celkovou pohodu ženy. Nespavost je jedním z prvních příznaků tohoto syndromu. Pokud se neléčí, může dojít k vyčerpání těla, kterého se snadno nezbavíte. Je lepší nedovolit takový stav a obrátit se včas na specialisty.

Předmenstruační syndrom a jeho příčiny

Existuje několik faktorů, které ovlivňují pohodu ženy před menstruací, a všichni lékaři o nich jednomyslně souhlasí:

 • Důsledky potratů, chronická onemocnění reprodukčního systému, infekční nemoci, chirurgické operace.
 • Genetická predispozice.
 • Ženy, které zneužívají kouření cigaret, si častěji stěžují na to, že jim bude před menstruací špatně.
 • Depresivní stavy, špatná nálada, slzavost před menstruací jsou vysvětleny snížením hladiny serotoninu v těle.
 • Bolestivost mléčných žláz, závratě, otoky, malátnost vyvolávají nedostatek hořčíku a vitaminu B6.
 • Obezita je příčinou mnoha nemocí a většina žen s nadváhou se před menstruací necítí dobře.

Je velmi snadné rozpoznat hlavní příznaky nadcházející menstruace, které se opakují každý měsíc. Mezi hlavní příznaky patří následující:

 • nespavost;
 • podrážděnost;
 • bolestivé pocity v dolní části břicha a tahání bolesti v dolní části zad;
 • zvýšená citlivost mléčných žláz;
 • celková slabost, někdy teplota stoupá;
 • vyrážky na kůži obličeje, hrudníku nebo zad;
 • špatná nálada, deprese;
 • otoky končetin;
 • v některých případech se objeví nevolnost doprovázená zvracením.

Je velmi důležité nezaměňovat uvedené příznaky, které se vyskytují během menstruace, s prvními příznaky těhotenství, z nichž mnohé jsou podobné projevům měsíční malátnosti žen. Hlavním rozlišovacím znakem PMS je to, že blahobyt ženy se začíná zhoršovat asi tři nebo čtyři dny před začátkem menstruace, v závislosti na individuálních vlastnostech těla, a obvykle se vrátí do normálu, jakmile začne menstruace.

Hlavním rozlišovacím znakem PMS je to, že blahobyt ženy se začíná zhoršovat asi tři nebo čtyři dny před nástupem menstruace, v závislosti na individuálních vlastnostech těla, a normální stav se obvykle vrátí, jakmile začne menstruace..

Tento stav ženského těla má jasně definovanou formulaci. Odborná literatura uvádí následující definici: „PMS je komplexní komplex poruch endokrinního, nervového a kardiovaskulárního systému. Tyto příznaky jsou obvykle spojeny s budoucí menstruací u žen. ““.

Známky tohoto stavu jsou obvykle charakterizovány zvýšenou podrážděností, fyzickou slabostí, nepohodlí a bolestivostí v pánevní oblasti. Možné změny pohlavního styku, zvýšená chuť k jídlu a nespavost během menstruace.

Příčiny patologických odchylek od obvyklého stavu jsou velmi rozmanité:

 • Nejprve je třeba zmínit změnu rovnováhy v krvi během tohoto období ženských pohlavních hormonů - progesteronu a estrogenu. Tyto látky jsou odpovědné za zrání vajíčka a porušení jejich poměru může způsobit hormonální narušení ženského těla.
 • Je nemožné ignorovat pokles a měsíční množství určitých stopových prvků v krvi pacienta. Jedná se hlavně o nedostatek vápníku. Absence této látky, nezbytná pro normální fungování těla, může způsobit mnoho nemocí a patologických příznaků. Odpovídá za normální fungování svalového systému, centrálního nervového systému a systému srážení krve, vápník, pokud se snižuje, může vyvolat křeče, bolesti končetin a silnou podrážděnost. Nespavost během menstruace může být spojena se snížením hladiny tohoto stopového prvku v dívčině krvi.
 • Za velmi důležité lze také považovat pokles procenta cukru v tekuté části ženské krve. V normálním stavu je glukóza zodpovědná za rovnováhu progesteronu a estrogenu, což usnadňuje penetraci pohlavního hormonu do buňky. Při nízké hladině cukru v krvi se zvyšuje obsah volného progesteronu, což vede k narušení centrálního nervového systému u pacienta, jehož příznakem může být nespavost během menstruace.

S cílem pomoci pacientce překonat tyto nepříjemné příznaky blížící se menstruace lze použít jak léky, tak tradiční medicínu. Hlavní věc je, že pomáhají obnovit harmonii v hormonální sféře, kompenzují ztrátu vitamínů a dalších živin.

V tomto případě můžeme hovořit o zcela odlišných patologických procesech, které se jednoduše shodovaly v čase. Léčba těchto stavů by měla být nezávislá, je vhodné nevyvolávat u ženy křížový účinek různých léků a alergických reakcí..

Jak může lékař pomoci?

Ve většině případů je léčba symptomatická. V závislosti na formě, průběhu a příznacích premenstruačního syndromu potřebuje žena:

 • Psychoterapie - výkyvy nálady, podrážděnost, deprese, kterými trpí jak žena, tak blízké, jsou korigovány metodami stabilizace behaviorálních technik a psychoemoční relaxace, sedativy.
 • U bolesti hlavy, bolesti v dolní části zad a břicha jsou pro dočasnou úlevu od bolesti předepsány nesteroidní protizánětlivé léky (Ibuprofen, Nimesulide, Ketanov, bolest viz pilulky a injekce).
 • Diuretika k odstranění přebytečné tekutiny z těla během otoku (viz bylinná diuretika).
 • Hormonální terapie je předepsána v případě nedostatečnosti druhé fáze cyklu, pouze po testech funkční diagnostiky na základě výsledků identifikovaných změn. Používají se gestageny - Duphaston, Medroxyprogesteron-acetát od 16 do 25 dnů cyklu.
 • Antidepresiva a trankvilizéry jsou předepsány pro různé neuropsychiatrické příznaky (nespavost, nervozita, agresivita, úzkost, záchvaty paniky, deprese): Amitriptylin, Rudotel, Tazepam, Sonapax, Sertralin, Zoloft, Prozac atd. Ve fázi 2 cyklu po 2 dnech od nástupu příznaků.
 • U krizových a cefalgických forem je možné předepsat Parlodel ve 2. fázi cyklu, nebo pokud je prolaktin zvýšen, pak v kontinuálním režimu má normalizační účinek na centrální nervový systém.
 • U cefalgických a edematózních forem se doporučují antiprostaglandinové léky (Indomethacin, Naprosin) ve druhé fázi menstruačního cyklu.
 • Vzhledem k tomu, že ženy mají při PMS často vysoké hladiny histaminu a serotoninu, může lékař předepsat antihistaminika 2. generace (viz pilulky na alergie) 2 dny před očekávaným zhoršením stavu v noci před 2. dnem menstruace.
 • Pro zlepšení krevního oběhu v centrálním nervovém systému je možné užívat Grandaxin, Nootropil, Aminolone po dobu 2-3 týdnů.
 • S krizí, cefalgickou a neuropsychickou formou se ukazují léky, které normalizují metabolismus neurotransmiterů v centrálním nervovém systému - Peritol, Difenin, lékař předepisuje lék po dobu 3-6 měsíců.
 • Homeopatické léky Remens nebo Mastodinon.

Nespavost s PMS

Předmenstruační syndrom (PMS) je složitý fyziologický proces. Je charakterizována endokrinními, vegetativně-vaskulárními a psychoemotickými poruchami, pod jejichž vlivem se u žen může objevit nespavost. Trvání PMS je převážně dva až sedm dní. S věkem se prodlužuje trvání premenstruačního syndromu a závažnost symptomů PMS (nespavost).

Příčinou PMS je znatelné snížení koncentrace ženských pohlavních hormonů několik dní před koncem menstruačního cyklu. Krátkodobá změna v hormonálním pozadí, která také ovlivňuje produkci biologicky aktivních látek v centrálním nervovém systému, vede k charakteristickým příznakům:

 • Nespavost;
 • Bolest hlavy;
 • Zadržování tekutin v těle;
 • Náhlé změny nálady;
 • Indurace a bolestivost prsou.

Vzhledem k nárůstu počtu chronických onemocnění vnitřních orgánů a nervového systému s věkem se stupňuje nespavost a další projevy PMS. Pokud nespavost s PMS nezhoršuje kvalitu života a schopnost ženy pracovat, lze se vyhnout farmakoterapii. V tomto případě psychoterapeuti vyvinou a provedou soubor opatření ke stabilizaci emoční sféry. Zahrnuje psychologickou podporu, fyzioterapii a úpravu životního stylu.

Psychologická podpora zahrnuje individuální konzultace s psychoterapeutem nebo kurzy ve specializovaných skupinách zaměřených na zvládání stresu. V rámci školení pacient společně s lékařem zjišťuje příčiny nespavosti a procvičuje relaxační techniky: arteterapii, dechová cvičení.

Nespavost s PMS se snižuje po masážích, vodoléčbě. Tyto postupy jsou účinné v případě, že nespavost není jen projevem PMS, ale také příznakem osteochondrózy, polyneuropatie, která vzniká po absolvování gynekologických operací.

Korekce životního stylu často umožňuje bez jakýchkoli pomocných metod vyhnout se nespavosti zlepšit stav ženy před menstruací. Zbavení nadváhy pomáhá implementace souboru cvičení, která jednotlivě sestavují odborníci rehabilitační kliniky pro každého pacienta v kombinaci se správnou výživou. Zdravý spánek pomáhá předcházet takovým projevům PMS, jako jsou bolesti hlavy, migrény. PMS je méně častá u žen, které dodržují každodenní rutinu, a nespavost je snazší..

Adenomyóza dělohy (endometrióza dělohy) je onemocnění, při kterém se léze objevují v tkáních dělohy, vaječníků a dalších tkání, které ve své struktuře připomínají výstelku dělohy, jsou malé uzlíky, které obsahují tmavou hustou tekutinu.