Hlenovitý výtok s krevními pruhy v gynekologii

Nejdůležitějším ukazatelem zdravotního stavu ženy je sexuální sekrece. Spravedlivé pohlaví často vidí slizniční výtok pruhovaný krví. Mám se toho jevu bát? Kdy je to přijatelné a kdy to vyžaduje urgentní léčbu? Odpovědi na tyto otázky najdeme v tomto článku..

Výtok s krevními pruhy

Rok před nástupem první menstruace a před menopauzou sledují dívky a ženy slizniční sekreci z pochvy. Kvalita vaginálního hlenu se mění s průběhem menstruačního cyklu.

Chcete-li zjistit příčinu slizničního výtoku s pruhy krve, musíte věnovat pozornost hojnosti sekrece, trvání a souvislosti s menstruačním cyklem. V mnoha případech je příznak důsledkem přirozených procesů a odkazuje na normu, ale někdy může naznačovat patologii..

Příjem v pořádku a vyvrcholení

Hlenovitý výtok s krví může být reakcí těla na užívání hormonální antikoncepce. Nerovnováha progesteronu a estrogenu vede k poruše ženského cyklu, ke zvýšení citlivosti vaginální sliznice, což se projevuje vylučováním načervenalé barvy.

Hormonální nerovnováha také vzniká v důsledku stresu, špatného životního stylu a menopauzy. Uvolňování hlenu smíchaného s krví během menopauzy často naznačuje gynekologické patologie.

Trauma

Podobný příznak je pozorován v důsledku drsného nebo intenzivního sexuálního kontaktu. Výtok jako vaječný bílek s krevními pruhy nebo podobnou leucorrhoea naznačuje poškození malých krevních cév vaginálních stěn během zvýšeného mechanického namáhání při pohlavním styku. Někdy takový jev po intimitě může naznačovat přítomnost eroze děložního čípku a také být příznakem řady nemocí.

Docela zřídka se podobný příznak projevuje jako výtok po vyšetření gynekologem, pokud manipulace provedené lékařem poškodily stěny pochvy. Tento jev nevyžaduje léčbu, protože problém po dni nebo dvou přirozeně zmizí.

Alergie

Alergická reakce na výrobky pro intimní hygienu, syntetické spodní prádlo, antikoncepci a mazadla je často indikována světle růžovým nebo průhledným výtokem s krví.

Infekce a bakterie

Žlutý nebo bílý výtok rozptýlený krví, krvavý sýr, doprovázený bolestí, pálením, svěděním a jinými nepohodlími, naznačuje zánět nebo infekci genitálií.

Pokud vaginální výtok s červenými pruhy trvá déle než 2–3 dny, je doprovázen bolestivými pocity, zvyšuje se jejich intenzita a transformují se do hojného krvácení pomocí sraženin, pak mluvíme o onemocněních dělohy nebo vaječníků (eroze děložního čípku, endometrióza, polypy a neoplazmy) různé etymologie, až po rakovinu).

Krvavý hlen a menstruační cyklus

Obvykle je hnědý pruhovaný výtok spojen s průběhem menstruačního cyklu. Tento proces je ovlivněn hormonálními výkyvy v různých fázích. Tento jev lze nalézt u dívky během prvních tří let s nástupem menarché, který je spojen se stanovením hormonálních hladin.

Před menstruací

Vzhled nahnědlého, nažloutlého nebo průhledného výtoku s pruhy krve před menstruací je přípustný po dobu 1–2 dnů, pokud se z nich vyvine včasné menstruační krvácení. Situace je jiná, pokud se takové příznaky objeví 3 nebo více dní před menstruací. Podobným způsobem se tyto nemoci projevují:

 1. Endometrióza je patologická proliferace buněk endometria, slizniční vrstvy dělohy. Toto onemocnění je doprovázeno bolestí v dolní části břicha, vyzařujícími do dolní části zad. Příznaky se zesilují s nástupem kritických dnů, jejichž trvání a hojnost lze zvýšit.
 2. Polyp endometria je novotvar v tkáních endometria, který se kromě popsaného příznaku projevuje posunem menstruačního cyklu a může táhnout dolní část břicha. Patologie má tendenci se zvětšovat a degenerovat do maligních nádorů.
 3. Tímto způsobem se často cítí ektopie děložního čípku. Je to před nástupem menstruace, že erozní procesy získávají na síle díky změkčení děložních tkání.
 4. Vaginální bílý výtok s krví před menstruací je někdy důkazem infekčních onemocnění pohlavních orgánů a porušení mikroflóry pochvy. Jejich příznaky jsou nejčastěji indikovány během tohoto období. Cítí se nepohodlí v podobě pálení, svědění. Růžové tajemství může mít tvarohovou konzistenci a nepříjemný zápach. Postižené stěny pochvy se stávají zvláště citlivými pod vlivem zánětlivého procesu, může z nich vytékat krev, která se vylučuje spolu s patologickým hlenem venku.

Po menstruaci

Sliznatý výtok s pruhy krve po menstruaci je vysvětlen postupnou koagulací krve. K tomuto jevu dochází 1–2 dny po skončení menstruace. Hlen je v tomto případě tekutý a homogenní..

Pokud se příznak objeví několik dní po ukončení regulace nebo trvá déle než 8–9 dní, pak můžeme předpokládat přítomnost jedné z výše uvedených patologií: eroze, endometrióza, polyp, praskliny v pochvě a další.

Uprostřed cyklu

Popsaná sekrece je častým jevem před a po menstruaci, avšak acyklické krvácení v ostatní dny cyklu má fyziologický základ pouze v případě, že jde o prasknutí folikulu. Krev a hnědý výtok uprostřed cyklu bez bolesti a zápachu indikují uvolnění vajíčka během ovulace. Jeho prasknutí může být indikováno úplným zabarvením nebo přítomností krevních pruhů. Toto znamení doprovázející ovulaci trvá jen jeden den..

Růžový slabý výtok Krvavý hlen

Přítomnost slizničního výtoku s pruhy krve uprostřed cyklu je indikována pouze u 33% žen. To je přípustné, pokud současně nejsou žádné bolesti v dolní části pobřišnice, v boku a dolní části zad, není pociťována celková malátnost, nepříjemný zápach hlenu a tělesná teplota výrazně nezvyšuje.
Pokud se krvavé tajemství cítí několik dní nebo je doplněno výše uvedenými příznaky, znamená to gynekologické onemocnění.

Někdy se tento příznak objeví s nástupem menopauzy, kdy se cyklus posune a výtok se může objevit kdykoli. Vzhled krve na spodním prádle se však považuje za normální průběh hormonálních změn před nástupem menopauzy (v období před menopauzou), po - důkazu nemoci.

Během těhotenství a po porodu

Přítomnost slizničního výtoku u žen, jako je hlen s krví, je možná v prvních dnech početí. Krev se objevuje v důsledku implantace oplodněného vajíčka do dělohy a silné protahovací tajemství je důsledkem prudkého skoku estrogenu v důsledku nástupu těhotenství. Pokud došlo ke zpoždění menstruace a místo nich se objevil tento druh hlenu, pak mluví o koncepci, která se uskutečnila. V dnešní době musíte být obzvláště opatrní na své zdraví, protože hrozba potratu je velká.

V pozdějších fázích období těhotenství (až 37 týdnů) je popsaná povaha hlenu alarmujícím znamením. Ve druhém a třetím trimestru to může znamenat nástup předčasného porodu nebo potratu. Proto, když se objeví příznak, je nutné vyhledat lékařskou pomoc od gynekologa.

V devátém měsíci těhotenství (38–41 týdnů) podobný příznak naznačuje uvolnění hlenové zátky a bezprostřední nástup porodu.

Vypouštění sliznice Vypouštění hlenu růžové

Po císařském řezu lze dlouhodobě pozorovat přítomnost krevních pruhů ve výtoku až do úplného zjizvení stehu stěny dělohy.

Nástup příznaků během laktace naznačuje obnovení menstruace.

Stručně o hlavní

Hlenovitý výtok s krví se u žen objevuje poměrně často. Jedná se hlavně o fyziologický proces spojený s průběhem menstruačního cyklu. Podobný jev je přípustný, pokud nejsou narušeny doprovodné příznaky ve formě nepříjemného zápachu, podivné konzistence tajemství a nepohodlí..

Při sebemenších podezřelých známkách musíte kontaktovat odborníka, abyste stanovili diagnózu, včas předcházeli nebo zastavili gynekologická onemocnění. Krevní pruhy ve výtoku - hlavní známka eroze děložního čípku, endometrióza, přítomnost polypů a novotvarů.

Průhledný výtok s krvavými pruhy: důvod vzhledu

Hlen vylučovaný z pochvy je fyziologická tekutina spolu se slzami, potem, slinami. Normálně by to mělo být transparentní, bez cizích inkluzí..

Ale ani slizniční výtok s pruhy krve není vždy patologie. Například během těhotenství, na konci třetího trimestru, mohou mluvit o uvolnění takzvané zátky a bezprostředním nástupu porodu. Tento jev se také často vyskytuje s nástupem menopauzy a je doprovázen různými gynekologickými chorobami..

Norma nebo nemoc

Podle povahy vaginálního výtoku lze předpokládat přítomnost konkrétního onemocnění. Normálně je ve vaginální sekreci povolena malá přísada bílého hlenu. Před nástupem menstruace může zčervenat kvůli přítomnosti kapek krve.

Hlenovitý výtok s pruhy krve, zvýšení objemu sekrece, změna barvy naznačuje možné zdravotní problémy.

Zahrnutí žil je během ovulace normální. Uprostřed cyklu se zvyšuje množství hlenu a příměs krve indikuje uvolnění vajíčka. Ovulační krvácení trvá maximálně 2–3 dny, poté se zastaví. Nemůže to být za těhotenství.

Ve všech ostatních případech jsou cizí inkluze v hlenu signálem o vývoji patologického procesu v těle. Patří mezi ně polypy u žen, eroze, problémy s vaječníky a během těhotenství - možná hrozba potratu, zejména v raných stádiích, odtržení placenty a další patologické stavy ve vývoji plodu.

Příčiny a příznaky

Výtok s krevními pruhy je spojen s většinou ženských chorob. Při porušení menstruačního cyklu, poškození endometria, rozvoji benigních a maligních nádorů dochází k prasknutí cév. Výsledkem je, že se kapky krve dostávají do běžného hlenu, který mohou ženy denně dostávat..

Hlen s krví se může objevit sporadicky nebo denně. Pokud je tento jev doprovázen dalšími příznaky, například bolestmi v podbřišku, selháním cyklu, je nutné vyšetření a zjištění příčiny tohoto stavu.

Infekce

Abnormální vaginální sekrece doprovází mnoho infekcí ženských pohlavních orgánů. V důsledku proniknutí infekčního agens dochází k poškození sliznice, což nevyhnutelně vede k výskytu malého množství krve.

Výtok s inkluzí krve může doprovázet tato onemocnění:

 • genitální opar;
 • mykoplazmóza;
 • chlamydie;
 • bakteriální vaginóza.

S rozvojem těchto onemocnění se ve výtoku vyskytuje nejen krev, ale objevují se i další příznaky: bolestivé močení, svědění, pálení vnějších pohlavních orgánů, nepohodlí při pohlavním styku. Je také možné zvýšit teplotu, všeobecnou nevolnost.

Jak se vyvíjejí infekční nemoci, dochází současně k narušení menstruačního cyklu. Menstruace může trvat déle nebo se naopak může snížit povaha krvácivých změn.

Cervikální eroze

Krvavá sekrece, která má hnědý odstín, často doprovází vývoj cervikální eroze. K tomu obvykle dochází ve třech případech:

 • komplikovaná fáze onemocnění;
 • mechanické poškození sliznice;
 • připojení bakteriální infekce nebo jiného onemocnění reprodukčního systému, například polypů cervikálního kanálu.

Prodloužený erozivní proces způsobuje rozsáhlé ulcerace na děložním hltanu. Na tomto pozadí se mohou patogenní mikroorganismy aktivně množit, mohou se připojit další infekce.

Jedná se o patologii děložního čípku, která se vyznačuje speciální destruktivní aktivitou ve vztahu k epitelu lemujícímu dělohu. Vředy různých velikostí vedou k poškození cév. V různých obdobích cyklu z nich mohou proudit kapky krve, díky nimž se v hlenu objevují pruhy.

Fibroidy a polypy

V přítomnosti novotvarů, které zahrnují fibromy, myomy a polypy, se nevyhnutelně mění cyklus menstruace a objem denního hlenu z pochvy. Když novotvar dosáhne významné velikosti, je narušena normální funkce vnitřních orgánů, což může mít za následek výskyt malých červených inkluzí v sekreci.

K tomuto jevu dochází z následujících důvodů:

 1. Převaha buněk sliznice, které produkují hlen. Žlázový vláknitý polyp může vyvolat zvýšení objemu hlenu a výskyt krevních pruhů v něm.
 2. Mechanické podráždění žlázových buněk. Jak roste, jakýkoli novotvar tlačí na stěny cervikálního kanálu, což způsobuje zvýšení množství sekrecí a výskyt kapek krve v nich.
 3. Infekční a zánětlivé procesy. Buňky jakéhokoli novotvaru jsou ideálním prostředím pro vývoj patogenních bakterií. Aby se zabránilo jejich negativním účinkům, sliznice bobtná, některé cévy jsou poškozené.

U novotvarů nemá výtok nepříjemný zápach.

Spontánní potrat

Těhotenství ve 20% případů končí spontánním potratem. Tento potrat také způsobuje výtok s hnědými pruhy. Nejnebezpečnější období je 2–3 týdny od oplodnění. Potrat v této době je téměř asymptomatický, výtok se zřídka liší od normální menstruace.

Vyznačují se následujícími příznaky:

 • hlen se uvolňuje s příměsí krevních kapek, po 1-2 dnech dojde k úplné menstruaci;
 • v ocasní kosti a dolní části břicha se objeví tahavá nebo ostrá bolest;
 • vzniku výboje předchází mírné zpoždění.

Ve vzácných případech, při zmrazeném těhotenství, nedochází k výtoku, ale dochází k ostré bolesti a zvýšení teploty.

Při absenci léčby (škrábání se zmrazeným těhotenstvím) je možná infekce dělohy a dokonce otrava krve.

Mimoděložní těhotenství

Vývoj plodu mimo dělohu - mimoděložní (mimoděložní) těhotenství - je patologický stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Plod, vyvíjející se ve vejcovodu nebo na jiném místě břišní dutiny, roste a poškozuje krevní cévy.

Výsledkem je výskyt výtoku ze sliznice a krve. Ale načervenalé pruhy nejsou jediným příznakem - žena cítí akutní bolest, menstruace je narušena a je možné zpoždění. Test a studie HCG ukazují pozitivní výsledek.

Placentární komplikace

Jakákoli nestandardní sekrece během těhotenství, zejména v počátečních stádiích, vyžaduje kvalifikované lékařské posouzení. Krvavý výtok u žen v prvním trimestru může naznačovat odtržení placenty.

Abnormality placenty - oddělení a prezentace - způsobují nejen vzhled hojného hlenovitého krvavého výtoku, ale také ostrou bolest, charakterističtější pro oddělení. Prezentace se projevuje bezprostředně před nástupem porodu současně s otevřením děložního čípku. Placenta může blokovat cervikální kanál, což má za následek výskyt krve ve výtoku. Předčasné oddělení může nastat v prvním i druhém trimestru.

Jiné důvody

Dalšími příčinami krvácení jsou hormonální nerovnováha, trauma, nesprávné používání tamponů, dlouhodobé nošení nebo nesprávná instalace nitroděložního tělíska, nemoci dělohy a intenzivní pohlavní styk. Výtok jako hlen může také nastat s nástupem menopauzy..

Pokud existuje průhledný nebo bílý sekrece s malými krevními vměstky, je třeba provést vyšetření. A s rozvojem silného krvácení, výskytu bolesti, zvýšení teploty je nutná urgentní návštěva lékaře.

Krvavý hlen a menstruační cyklus

Krvavý výtok s hlenem je běžný jeden až dva dny před menstruací. Ale v jiných obdobích menstruačního cyklu není taková sekrece normou, ale spíše mluví o nějakém druhu vnitřního patologického procesu.

Přítomnost hojného slizničního výtoku u žen po menstruaci nebo mezi nimi vyžaduje návštěvu lékaře.

Před menstruací

Několik dní před nástupem menstruace naznačují krevní pruhy hlenu odmítnutí vajíčka a bezprostřední nástup kritických dnů. Před menstruací se tento stav vyskytuje u většiny žen. Vůně se objevuje buď první den menstruace, nebo 1 den před jejím začátkem.

Zvyšuje se také celkový objem sekrece. To je nezbytné k odstranění zbytků mrtvého endometria, které by mělo vyniknout při absenci oplodnění vajíčka.

Po menstruaci

Fyziologickým stavem je také slizniční výtok po menstruaci. Tím se uvolňují zbytky endometriálních buněk. Pokud taková sekrece netrvá déle než 2–3 dny, považuje se to za normální..

Hojný výtok po menstruaci, trvající déle než 1 týden - známka otevřeného krvácení, které se může vyvinout na pozadí eroze, mimoděložního těhotenství, spontánního potratu a dalších patologických stavů.

Uprostřed cyklu

Vzhled kapek krve v tajnosti uprostřed cyklu naznačuje patologický stav nebo nástup ovulace. Ovulační krvácení se vyskytuje u více než poloviny žen v reprodukčním věku. Během tohoto období se krev vylučuje po dobu 1–2 dnů na pozadí zvýšeného množství sekrece.

V ostatních případech se nepravidelné špinění objevuje pouze na pozadí vývoje onemocnění, nástupu menopauzy, s hormonální nerovnováhou.

Krvavý výtok u dívek a dívek

Menarche (první menstruace) se často jeví jako nahnědlý průhledný výtok. Během prvních 6–12 měsíců a někdy i prvních tří let se menstruační cyklus právě formuje, v těle teenagera jsou možné ostré hormonální výkyvy.

Na tomto pozadí se může podstatně změnit povaha sekrece, je možné zvětšení objemu, výskyt krevních pruhů, zkrácení nebo prodloužení cyklu. To je normální, pokud to nezpůsobuje nepohodlí, bolestivost, nevede ke zvýšenému krvácení během puberty.

Během těhotenství a po porodu

Krvavý výtok během těhotenství by měl vždy upozornit ženu. Normální označuje pouze výskyt malého načervenalého hlenu na začátku prvního trimestru, zejména prvních 2-4 týdnů od oplodnění. V této době to může být důsledek připevnění vajíčka.

Ve všech ostatních případech, při výtoku s pruhy krve během těhotenství, zejména na konci prvního trimestru, je nutná okamžitá návštěva odborníka. Mohou mluvit o abrupci placenty, fetálních patologiích, vývoji gynekologických ženských onemocnění, které jsou nejčastěji doprovázeny charakteristickými příznaky - bolest v podbřišku, poruchy diurézy, svědění, pálení atd..

Krvavý výtok s menopauzou

Nástup menopauzy je charakterizován postupným blednutím reprodukční funkce ženy. To také ovlivňuje výtok - mohou být hojné, až do krvácení z dělohy, sporé, nepravidelné. Zřídka se menstruace okamžitě zastaví, k tomu dojde, pouze když jsou vaječníky okamžitě odstraněny.

S fyziologickým nástupem menopauzy se povaha výtoku postupně mění - objem krve klesá, cyklus se stává nepravidelným, klesá také doba trvání kritických dnů. Proto je výskyt krevních pruhů v hlenu v první fázi klimakterického období častěji normou než patologií..

Diagnostika a léčba

Přítomnost krevních inkluzí v sekreci v každém případě vyžaduje vyšetření. Typicky se používá jako diagnóza:

 • transvaginální ultrazvuk;
 • gynekologické vyšetření;
 • užívání nátěrů na pohlavně přenosné choroby a jiné infekce;
 • UAC a OAM.

Léčba je předepsána v závislosti na příčině změny povahy vypouštění. Lze použít antibakteriální terapii, hormonální terapii. V případě mimoděložního těhotenství je nutné odebrat vajíčko plodu. Během těhotenství se v případě odtržení placenty provádí konzervační terapie.

Nebezpečné příčiny krvácení sliznic

Ženy, které pozorují výtok sliznice potažené krví a nespěchají se poradit s lékařem, jsou vystaveny velkému riziku pro své zdraví. Důvody takového vypouštění spočívají nejen ve fyziologických, ale také v patologických faktorech..

Fyziologické faktory

Výtok z genitálního traktu je přirozený a normální. Hlen je nezbytný k očištění genitálního traktu od zbytků menstruační krve, patogenních bakterií. Normálně by leucorrhoea měla mít světlé odstíny nebo být zcela průhledná bez nepříjemného zápachu.

Množství sekrece závisí na fázi cyklu. Během ovulace (od 10 do 22 dnů cyklu) se uvolňuje více leucorrhoea. Doba hojného vypouštění je 3-4 dny. Pokud stav trvá déle, pak může být spojen s chorobami reprodukční sféry..

Mnoho žen věří, že vzhled čirého výtoku s krvavými pruhy je přípustný pouze před nebo po menstruaci. Tento názor je nesprávný, protože podobnou sekreci dívek lze pozorovat uprostřed cyklu. Hlavním důvodem pro zbarvení výtoku v načervenalých nebo růžových odstínech je nástup ovulace. Když vejce opustí folikul, skořápka se rozbije a vyvolá slabé krvácení. Leucorrhoea díky tomu je namalovaná ve světle červených odstínech..

Ženy v plodném věku by měly vědět, že hormonální poruchy v jejím těle mohou také ovlivnit hojnost a povahu sekrece..

Může se objevit fyziologická krvavá látka v pochvě:

 • 3-4 dny před nástupem menstruace;
 • po skončení menstruace;
 • během ovulace;
 • kvůli početí.

V těchto případech dochází u žen ke změně hormonálních hladin. Několik dní před nástupem menstruace tělo produkuje nadměrné množství hormonu estrogenu. Pod vlivem tohoto hormonu dochází k oddělení endometria dělohy a jeho odmítnutí. Krvácení je nezbytné k očištění genitálního traktu od krevních sraženin a endometriálních částic.

Na konci menstruace ustupuje estrogen hormonu progesteronu. Pod jeho vlivem se vaginální hlen stává světlejším a transparentnějším, získává tekutější konzistenci. Sekrece s krví po menstruaci je neškodná, pokud netrvá déle než 3 dny. Proces u žen by neměl být doprovázen zhoršením blahobytu.
K početí se 70% pravděpodobností dojde u žen, které praktikují nechráněný pohlavní styk a nemají problémy s reprodukčním systémem. Pokud dojde k oplodnění vajíčka, bude progesteron produkován po dlouhou dobu, protože bez tohoto hormonu je normální těhotenství nemožné.

Hojný výtok s pruhy krve, ke kterému dochází při absenci menstruace, je hlavním znakem nástupu početí. Šplouchání krve v tomto případě naznačuje úspěšnou transplantaci vajíčka do děložní dutiny. Během připevňování embryí jsou krevní cévy mírně poškozeny. Z tohoto důvodu sekrece získává narůžovělý výtok. Podobný příznak lze považovat za normální pouze v prvním trimestru těhotenství..

Červené žíly by normálně neměly být pozorovány déle než 1–2 dny.

Pokud si dívka všimne na spodním prádle červeného mazu, který není spojen s menstruací, měla by se okamžitě poradit s lékařem. Podobný příznak se objevuje u zmrazeného a mimoděložního těhotenství, s vnitřním krvácením a jinými nebezpečnými stavy.

Patologické příčiny krvavého výtoku

Sekrece s příměsí krve se objevuje u mnoha onemocnění genitální oblasti. Seznam takových anomálií zahrnuje: selhání menstruačního cyklu, přítomnost novotvarů v děloze a vaječnících, poškození endometriální tkáně. Kvůli nemoci se slizniční výtok u žen, jako je hlen, zbarví do hnědé a nažloutlé barvy s mírným průnikem krevních kapek. Při silném krvácení získá sekrece jasně červené nebo šarlatové odstíny. Příznak u nemocných dívek se může objevit sporadicky nebo je lze pravidelně sledovat.

Reprodukční patologie jsou kromě abnormální sekrece doprovázeny také:

 • bolest v dolní části břicha;
 • příliš brzký nebo pozdní příchod menstruace;
 • nedostatek ovulace.

Infekční choroby

Neošetřená infekce vede k výskytu vaginálního výtoku patologických odstínů. Počáteční stadia onemocnění jsou doprovázena nažloutlým nebo nazelenalým hlenem. Jak se vyvíjí bakteriální flóra, infikuje hluboké vrstvy sliznic a způsobuje poškození cév. Barva sekrece se změní na oranžovou nebo načervenalou.

U těchto onemocnění se objevuje leucorrhoea s hnědými a červenými pruhy:

 1. Chlamydie.
 2. Genitální opar.
 3. Bakteriální vaginóza.

Kromě patologického hlenu mají ženy další příznaky poruchy:

 • slabost;
 • bolest při močení;
 • časté nutkání používat toaletu;
 • tupá bolest v bederní oblasti;
 • nepohodlí během sexu;
 • pálení stydkých pysků.

V důsledku infekce mohou nastat menstruační nepravidelnosti. Menstruace se může objevit nepravidelně nebo může trvat déle než předepsané období (více než 6-7 dní).

Cervikální eroze

Jedná se o ulceraci sliznic. Příznaky patologie budou záviset na hloubce poškození tkáně. Při hlubokých vředech je pozorováno krvácení postižených oblastí. Výsledkem je, že sekrece zbarví krev. Existuje několik důvodů, proč dochází k erozi:

 1. Porod.
 2. Mechanické poškození krku.
 3. Infekce.
 4. Polypy cervikálního kanálu.

Benigní nádory

Benigní novotvary vedou k porušení pravidelnosti cyklu a ke změně množství a barvy sekrece. Nebezpečí patologie spočívá ve skutečnosti, že když je dosaženo velké velikosti, nádor vymačká sousední úseky a vyvolá dysfunkci vnitřních orgánů.

Při tvorbě žlázového polypu je zaznamenáno zvýšení objemu sekrece s přítomností krvavých žil. Jak ztvrdne, jak roste, dráždí stěny cervikálního kanálu, což také vede ke zvýšení množství výtoku.

Buňky jakéhokoli nádoru jsou ideální živnou půdou pro bakteriální flóru. Z tohoto důvodu nádorová membrána bobtná a její cévy jsou křehčí a křehčí. S problémem je před a po menstruaci pozorována leucorrhoea s krevními pruhy. Dívčí menstruační cyklus se prodlužuje o několik dní.

Spontánní potrat

S patologií ve spodním prádle si ženy všimnou nahnědlých skvrn. Spontánní potrat se ve většině případů vyskytuje 2-3 týdny po oplodnění vajíčka. Potrat není doprovázen dalšími příznaky a krvácení, které se u něj objeví, pokud jde o příznaky, připomíná nástup menstruace.

Příznaky, podle kterých lze rozpoznat spontánní potrat:

 • tahání bolesti v oblasti kostrče;
 • vzhled plné menstruace několik dní po nástupu hnědé mazlavosti;
 • Zvýšení teploty;
 • vzhled slabosti a únavy;
 • slizniční menstruace, jako hlen.

Při absenci včasné lékařské péče může být stav komplikován zánětem genitálního traktu a otravou krve.

Mimoděložní umístění vajíčka

Mimoděložní těhotenství vyžaduje okamžitý zásah. Rostoucí oplodněné vajíčko může v budoucnu vyvolat prasknutí vejcovodu a vážné komplikace. Rostoucí oplodněné vajíčko vyvolává trauma na stěnách vejcovodů a výskyt drobného krvácení z genitálií.

Když praskne vejcovod, bolest v podbřišku se zintenzivní a výtok bude intenzivnější. Další příznaky nebezpečné patologie: opožděná menstruace, pozitivní výsledek testu na hCG.

Placentární komplikace

Sliznice s krví během odloučení jsou běžným jevem. Tento stav se obvykle projevuje v prvním trimestru. Je doprovázena nejen změnou odstínu sekrece, ale také ostrými bolestmi břicha. Dalším důvodem vaginálního krvácení v patologii je překrytí exfoliované placenty cervikálního kanálu.

Další příčiny krevních pruhů v hlenu

Mezi další fyziologické a patologické důvody, které vyvolávají krvavé sliznice, patří:

 1. Tvorba menstruačního cyklu u dívek a nástup menopauzy u dospělých žen. V prvním případě lze špinění pozorovat do 1 roku po nástupu menarche. U starších žen je menstruace skromná a nepravidelná kvůli vyhynutí reprodukčních funkcí vaječníků. V takových případech není nutná nouzová návštěva lékaře..
 2. Chirurgické zákroky. Po čištění, škrábání a chirurgickém zákroku na vaječnících se mohou objevit krvavé sliznice s hrudkami až 2 měsíce. Pokud příznak trvá déle, musíte navštívit specialistu. Prodloužené krvácení naznačuje možné infekční komplikace.
 3. Užívání nevhodných hormonálních a antikoncepčních léků. Žena by si měla zvolit antikoncepci pouze po konzultaci s lékařem. Gynekolog zvolí vhodný lék s přihlédnutím k individuálním charakteristikám každé pacientky.

Kdy navštívit lékaře

Při erozi, benigních novotvarech ve vaječnících a děloze je nepravidelně pozorováno krvácení. Mohou se mazat 2-3 dny a pak přestat. Po traumatu na stěnách pochvy se objeví krvavé pruhy po nepřesném pohlavním styku. S tímto problémem se setkávají dámy, jejichž přirozené mazání se vytváří v nedostatečném množství. K jejich zabarvení sekrece dochází také po použití tamponů, vaginálních čípků.

Eroze dělohy je nebezpečná v tom, že se neprojevuje charakteristickými příznaky a děvčata se o své nemoci dozvědí až při vyšetření u gynekologa.

Poškozený povrch sliznic je velmi citlivý na různé vnější podněty. Velká ložiska ulcerace v budoucnu vyvolávají tvorbu maligních nádorů. Eroze, které se rozšířily do hlubokých vrstev sliznic, budou doprovázeny:

 • slabé krvácení, které nezávisí na fázi menstruačního cyklu;
 • tahání bolesti v dolní části zad a břicha;
 • období s jasným hlenem.

Dalším reprodukčním onemocněním, které vyžaduje návštěvu lékaře, je bakteriální infekce. Charakteristickým příznakem porušení je výskyt sraženin hnisu v sekreci a jejich získání nepříjemným zápachem.

Endometrióza je běžnou příčinou zčervenání leucorrhoea. Příznak porušení - prodloužení menstruačního cyklu, výskyt menstruace s krevními sraženinami a hlenem.

Metody detekce patologie

Léčba jakéhokoli onemocnění, které vyvolalo špinění u žen, je předepsáno až po zjištění příčiny jeho vzhledu. K tomu gynekologové používají laboratorní a instrumentální diagnostické metody. Mezi hlavní patří:

 • OAM, UAC;
 • biochemický krevní test na hladinu hormonu, cukru;
 • Ultrazvuk;
 • bakteriální kultura z pochvy;
 • hysteroskopie.

Návrh průzkumu se může v každém případě lišit. Dívkám, které mají podezření na těhotenství, může být předepsán krevní test na hCG. Analýza je schopna poskytnout přesné výsledky od 10 dnů po početí. V současné době není ultrazvuk schopen poskytnout informativní výsledky. Pokud existují podezření na rakovinu, je diagnostické schéma doplněno biopsií, po které následuje studium biologického materiálu v laboratoři..

Drozd s krvavým výtokem (smíchaný s krví)

Drozd u žen se vždy projevuje charakteristickým výtokem z vulvy. Někdy mohou být velmi bohatí a mají krevní nečistoty. Houba Candida vyvolává otoky a bolest v pohlavních žlázách a výskyt krvavých nečistot znemožňuje sexuální život.

Závěr

 1. Vývoj drozdů je často doprovázen krvavým výtokem;
 2. Možná vzhled hnisavé, hnisavě krvavé, sýrové leucorrhoea z pochvy;
 3. U pokročilé formy výtoku je výtok velmi hojný, zánětlivý proces je téměř vždy doprovázen bolestí, horečkou a dokonce horečkou;
 4. Krvavý výtok během těhotenství komplikuje jeho průběh;
 5. Léčba komplikovaných drozdů je dlouhodobá a vyžaduje bezpodmínečné plnění lékařských předpisů;
 6. Prevencí krvavé drozd je splnění všech hygienických požadavků.

Může krev proudit s drozdem?

Drozd je vždy doprovázen svěděním. Pokud žena poškrábe postižené oblasti, začnou krvácet. A vzhledem k tomu, že v důsledku zánětlivého procesu jsou stěny krevních cév křehké, výrazně se zvyšuje pravděpodobnost krvácení.

Vzhled krve je možný i po přidání sexuálně přenosných infekcí. V tomto případě je krvácení závažné..

Nakonec je výskyt krve ve výtoku z pochvy možný s některými hormonálními poruchami. Zbarvení hlenu je někdy pozorováno jako vedlejší účinek léků.

Přidělení

Přidělení s drozdem mají následující funkce:

 • mít kyselou vůni;
 • připomínají tvaroh;
 • tvoří bílý film;
 • svědivý;
 • může obsahovat krev a hnis.

S krví

Obvykle mají různé odstíny červené. V tomto případě pacient pociťuje nepohodlí. Vzhled hnědé leucorrhoea naznačuje přidání závažného patologického procesu v genitáliích. Tento příznak by měl přinutit ženu podstoupit úplné gynekologické vyšetření..

Hnisavý

Mohou mít žlutý nebo nazelenalý odstín. Jsou doprovázeny svěděním, silným nepříjemným zápachem. Vzhled hnisu naznačuje přidání bakteriální (častěji stafylokokové) infekce. V některých případech může obsahovat krev.

Přítomnost hnisu může naznačovat vývoj:

 • zánět vaginální sliznice;
 • zánětlivé onemocnění vejcovodů a vaječníků;
 • zánět vaječníků.

Příznaky a výtok

Klinický obraz patologie závisí na fázi a přítomnosti doprovodných onemocnění. Drozd s nedostatečnou léčbou se může změnit na opomíjenou a chronickou formu.

Akutní fáze drozdů má vždy výrazné příznaky:

 • svědění a pálení, které se zesilují večer a v noci v důsledku změny držení těla, při chůzi a intimním kontaktu;
 • zarudnutí sliznic;
 • přítomnost vyrážky na sliznicích a na kůži.

Nejpozoruhodnějším příznakem je výtok. Mají sýrovou konzistenci, ale v některých případech obsahují příměs krve a hnisu.

Tvaroh

Objevují se v akutní fázi. Připomínají kyselé mléko nebo tvaroh. Mají charakteristický kyselý zápach. Tento proces je často doprovázen pocitem pálení a pocitem sucha v pochvě..

Někdy může chybět svědění, pálení.

Tekutý

Často s drozdem odchází tekutina. K tomu dochází, když houby působí společně s bakteriemi. Všechny druhy tekutého prádla mají nepříjemný, štiplavý zápach.

Krvavý

Oddělení krve u kandidózy není typické. Tento jev obvykle signalizuje vývoj komplikací. Vzhledem k tomu, že drozd vede ke zvýšené křehkosti krevních cév a při exacerbaci onemocnění se objevuje velké množství krve.

Vzhled krve může signalizovat vývoj:

 • pseudo eroze děložního čípku;
 • myomy;
 • endometrióza;
 • hrozby předčasného porodu a potratu;
 • maligní nádory.

Přítomnost leucorrhoea v krvi vyžaduje diferenciální diagnostiku patologie.

Zahájená forma

Pokud drozd není vyléčen, stává se chronickým s remisi a exacerbacemi. S přetrvávající formou drozdů žena neustále cítí svědění, pálení.

Při chronické drozdi může leucorrhoea chybět. Hlen se však vylučuje z pochvy. Když je poškozena močová trubice, uvolňuje se hnis, pacient pociťuje během mísení křeče a bolesti. V moči může být krev.

Zanedbaná forma drozdů je příčinou vývoje endometritidy, cervicitidy a dalších patologií reprodukčních orgánů.

Proč se ve výtoku objevují krvavé skvrny?

Tyto skvrny se objevují v důsledku zanedbávání nemoci, stejně jako během těhotenství a během menstruace..

Těhotenství

Drozd není známkou přerušení porodu. Uvolňování krve je spojeno s přirozenými procesy v ženském těle. Endometrium - vnitřní výstelka dělohy je zásobena krevními cévami a zavedení oplodněného vajíčka vede k určité destrukci kapilár. To přispívá k uvolňování malého množství krve..

Období

Drozd dělá menstruaci těžší. V důsledku změn v hormonálním pozadí se projevy kandidózy zvyšují. Před nástupem menstruace je zvláště zesíleno svědění..

Někdy se krev s drozdem objeví několik dní před očekávaným dnem nástupu menstruace. S nástupem kritických dnů se leucorrhoea nezastaví.

Tabulka pro stanovení normality vaginálního výtoku

Patologický vaginální výtok je vhodně prezentován ve formě tabulky.

Povaha výběruCo to znamenáMožné příznaky
KrvavýNovotvary děložního čípku, patologie měsíčního cykluBolest, píchání, pálení, krvácení mimo menstruaci
Žlutá nebo šedá hnilobnáKapavkaVýtok krve mimo menstruaci, močení, bolest v močové trubici a dolní části břicha, během pohlavního styku
Žlutá, pěnivá, s nepříjemným zápachemPorážka TrichomonasSvědění při vyprazdňování močového měchýře
RůžovýKapilární léze, drozdVýtok s krevními sraženinami
Bílé, silnéPlísňové poškozeníVulvar otok, bolest, pálení, svědění
Šedá, s rybím zápachemBakteriální zánětVaginální otok, svědění, zvýšená leucorrhoea

Co dělat

Když se objeví krvavý hlen, je obvykle nutné léčit základní onemocnění. K obnovení normální vaginální mikroflóry dochází pomocí místních léků.

Pimafucin

Toto je nejúčinnější lék proti drozdům. Léčivou látkou je natamycin. Pacienti dobře snášen. Schváleno pro léčbu kandidózy během těhotenství a kojení.

Zalain

Lék obsahuje sertakonazol. K dispozici ve formě svíček a krému. Pacienti ji dobře snášejí, ale během těhotenství je předepsána pouze ve výjimečných případech.

Irunin

Obsahuje intrakonazol. Tento nástroj se vyrábí ve formě kapslí. Tento lék nezpůsobuje vedlejší účinky.

Ginesol

Je to krém s účinnou látkou mikonazol. Lék se nedoporučuje během prvního trimestru těhotenství. Je nutné ji v noci aplikovat do pochvy..

Ekonazol

Jedná se o vysoce účinný prostředek: ke zlepšení dochází již třetí den. Někdy může vyvolat nástup nežádoucích účinků.

Konečně

Pokud je vaginální výtok s drozdem smíchán s krví, pak musí žena nejprve navštívit gynekologa. Někdy mohou být vyžadována další vyšetření na pohlavně přenosné choroby, opary atd.

Recenze

Karina, 25 let

"Drozd byl drocorrhoea s růžovými větvemi." Během léčby tyto příznaky zmizely, necítil jsem bolest. Zdravotní stav je uspokojivý “

Olga, 30 let

"Během drozdů se objevilo krvácení." Byla léčena Pimafucinem, nežádoucí příznaky úplně zmizely “.

Irina, 33 let

"Po užití vaginálních léků pálení a svědění nezmizely." Byl předepsán kurz antibiotické léčby. Prožívám to s vedlejšími účinky - nevolností, bolestmi hlavy “.

Stojí za to si dělat starosti, pokud má žena výtok pruhovaný krví?

Výtok pruhovaný krví u žen není neobvyklý. Nejčastěji je spojena s průběhem menstruačního cyklu a nepředstavuje žádné nebezpečí. Jsou chvíle, kdy vzhled krve naznačuje vývoj vážného onemocnění. Proto je důležité sledovat povahu výtoku a doprovodné příznaky, aby bylo možné v případě potřeby okamžitě zahájit léčbu..

Příčiny krvácení

Případy, kdy výskyt krevních pruhů není spojen s patologiemi:

 1. Hormonální poruchy. K narušení hormonálního pozadí dochází v důsledku užívání perorálních kontraceptiv a během menopauzy. Vyvolává je také stres nebo špatné návyky. Je třeba poznamenat, že výtok z růžového hlenu je charakteristický pro nástup menopauzy. Jejich následný vzhled naznačuje přítomnost patologie..
 2. Ovulace. Výtok s pruhy krve uprostřed cyklu naznačuje prasknutí stěn dominantního folikulu během uvolňování vajíčka. Docela běžný výskyt. Krvácení trvá až tři dny.
 3. Nástup menstruace. U mladých dívek se během tvorby cyklu pravidelně objevuje růžový výtok. To trvá asi tři roky, zatímco se hormonální pozadí zlepšuje. Podobný obraz je pozorován při nástupu sexuální aktivity..
 4. Zranění. Poškození kapilár a následný výskyt krve nastává v důsledku hrubého styku, gynekologického vyšetření, potratu. V tomto případě není nutná žádná léčba. Cévy se uzdraví samy po několika dnech. Když je nainstalováno nitroděložní tělísko, často dochází k prasknutí sliznice. Obnova trvá dva týdny. Pokud krvácení trvá déle, vyhledejte lékaře.
 5. Čištění dělohy. Před zahájením menstruačního cyklu se pod vlivem hormonu estrogenu děloha zbaví akumulace krve. Proto před menstruací dochází k výtoku s pruhy krve. Na konci menstruace může zbytková krev vycházet několik dní..
 6. Alergie. Reakce probíhají na hygienické výrobky, intimní kosmetiku, lokální a bariérovou antikoncepci, syntetické spodní prádlo.

Vzhled krve je bezpečný, pokud je doprovázen:

 • průsvitný bělavý hlen;
 • nedostatek vůně a bolesti;
 • krémový hlen před menstruací;
 • normální tělesná teplota.

Tento příznak je také považován za běžný výskyt v prvních dnech po porodu..

Nemoci doprovázené vylučováním růžového hlenu

Vzhled růžového hlenu nemusí vždy naznačovat normální fyziologické procesy. Někdy je to známka vývoje patologie v těle..

 1. Endometrióza Proliferace buněk ve výstelce dělohy. Je doprovázeno bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, které se zhoršují během menstruace. Menstruační krvácení je delší a silnější.
 2. Polypy v děloze. Benigní novotvary, které způsobují poruchy cyklu a táhnou bolesti v dolní části břicha.
 3. Cervikální eroze. Výskyt vředů a prasknutí na vaginální části děložního čípku. Je to bez příznaků. Po každém pohlavním styku, hlubokém zavedení tamponu a jiném mechanickém poškození pociťuje výskyt narůžovělého hlenu..
 4. Myom dělohy. Benigní endometriální nádor. Je doprovázeno děložním krvácením před a během menstruace, silnými bolestmi, dysfunkcemi sousedních orgánů: retence stolice, časté močení.
 5. Infekce. Souvisí se zánětem pohlavních orgánů a pohlavně přenosnými chorobami. Způsobuje bílý, šedý a nazelenalý sýrový výtok s krví a zápachem, pálení a svědění.

Když dojde k těhotenství, vajíčko je upevněno na stěně dělohy. Tento proces je doprovázen bezbolestným vylučováním krve několik dní po oplodnění vajíčka. Jsou vzácné a nevydrží déle než den..

Na konci posledního trimestru se sliznice uvolní, což je také doprovázeno mírným růžovým výtokem.

Výstražný signál je také výskyt načervenalého hlenu u těhotných žen. Doprovází následující patologie:

 • zmrazené těhotenství (projevující se bolestí v podbřišku a silným krvácením);
 • oddělení endometria (výskyt krve v den, kdy měla začít menstruace v nepřítomnosti těhotenství);
 • placenta previa (pravidelné vypouštění šarlatového hlenu, častěji v noci);
 • předčasný porod (napětí dělohy, bolest břicha a dolní části zad, neustále se zvyšující červený výtok);
 • mimoděložní těhotenství (silné krvavé výtoky, nesnesitelná bolest v podbřišku).

U žen v jakémkoli věku může dojít k krvácení. Pokud nejsou doprovázeny alarmujícími příznaky, neměli byste paniku. V opačném případě nelze návštěvu gynekologa odložit. Zvláště pokud dojde ke krvácení během období těhotenství.

Co říká symptom, jako je vaginální hlen u žen??

Po celý život, od dospívání, vylučuje žena z pochvy hlen. Jeho intenzita, barva a struktura se mění v závislosti na období menstruačního cyklu. A pokud žena věnuje pozornost tomuto jevu ve svém těle, nebude pro ni obtížné zaznamenat žádné změny.

Hlenovitý vaginální výtok může říci o patologických procesech probíhajících v těle nebo může být známkou úplného zdraví v genitální oblasti.

 1. Vlastnosti produkce hlenu z pochvy
 2. Když je výboj normální?
 3. Příčiny vylučování hlenu
 4. Transparentní výběry
 5. Bílý výboj
 6. Nažloutlý
 7. Hnědý
 8. S krví
 9. Proč se vylučuje hlen?
 10. Po porodu
 11. Během těhotenství
 12. Po menstruaci
 13. Diagnostika patologického výboje
 14. Analýzy
 15. Léčba výtoku u ženy
 16. Prevence
 17. Recenze žen

Vlastnosti produkce hlenu z pochvy

Bartholinovy ​​žlázy umístěné u vchodu do pochvy a žlázy cervikálního kanálu produkují hlen.

To zahrnuje:

 • lymfy;
 • plazma;
 • mrtvé kožní buňky;
 • leukocyty;
 • laktobacily;
 • kyselina mléčná;
 • glykogen.

Všechny tyto složky zajišťují normální mikroflóru pochvy. Sekrece chrání pohlavní ústrojí před pronikáním patogenních mikroorganismů a bakterií.

Poprvé se dívka během puberty setkala s hlenem z pochvy. Asi rok před začátkem první menstruace vám z pochvy vyteče bělavá tekutina.

Když se menstruační cyklus stane cyklickým, mění se vaginální výtok v závislosti na jeho fázi:

 1. V první fázi cyklu převažují v ženském těle estrogeny. Tyto hormony snižují sekreci. Pak přichází menstruace a z pochvy vychází rozmazané růžové tajemství. Po 1-2 dnech se hlavní objem krve odstraní.
 2. Během zrání nového vajíčka (dny po menstruaci) je objem hlenu pouze 2 ml. Výtok je vodnatý, někdy vychází s hrudkami biologických částic.
 3. Když dojde k ovulaci (uprostřed cyklu), objem hlenu se několikrát zvýší, až na 4 až 5 ml denně. Stává se viskóznější a lepkavější.
 4. Ve druhé fázi cyklu se výtok zmenšuje, jejich konzistence připomíná tekutý krém.

Progesteron a estrogen jsou zodpovědné za proces změny povahy sliznic z pochvy. Ale endometrium dělohy může také ovlivnit objem sekrecí sliznic. Takže před menstruací se v orgánu hromadí tekutina a proudí velké množství krve - zvyšuje se produkce hlenu.

Když je výboj normální?

Některé ženy najdou mokré spodní prádlo na konci dne pomocí různých metod k dosažení suché vagíny..

Pokud však v těle nedochází k žádným poruchám, je uvolňování nadměrného hlenu přirozeným procesem. A žena vyprovokuje pouze porušení mikroflóry pochvy.

Proto je důležité znát vlastnosti vaginálního výtoku, které odpovídají normě:

 • hlen je čirý / bezbarvý;
 • ve své struktuře jsou bílé žíly;
 • na spodním prádle nebo podložce zůstává nažloutlá značka;
 • není vůně nebo je mírně kyselá;
 • denní objem - 5 ml;
 • protahovací konzistence.

Tyto parametry hlenu se mohou u každé ženy mírně lišit, protože každý organismus má své vlastní vlastnosti a reaguje na environmentální a vnitřní faktory svým vlastním způsobem.

Příčiny vylučování hlenu

V ženském těle se mohou vyvinout různé patologie, které se stávají důvody pro tvorbu hojného hlenu.

U gynekologických onemocnění se mění konzistence a barva výtoku, objevuje se charakteristický nepříjemný zápach. Kromě toho se žena potýká s dalšími příznaky, které jí způsobují nepohodlí v genitáliích..

Transparentní výběry

Hlen průhledné struktury označuje přirozený vaginální výtok.

Mezi hlavní důvody jeho vzhledu patří:

 • fluktuace hormonálních hladin v různých fázích menstruačního cyklu;
 • období těhotenství;
 • zvýšené hladiny estrogenu v těle;
 • nástup vzrušení během pohlavního styku;
 • stresové situace;
 • změna klimatických podmínek;
 • užívání hormonálních léků.

Můžete mluvit o správném fungování vaječníků, pokud hlen z pochvy nepřesahuje povolený objem, nemá specifický zápach a nezpůsobuje svědění a pálení v perineu.

Bílý výboj

Před a po menstruaci, stejně jako během ovulace, může žena nahradit bílý výtok na kalhotkách. Pokud mají homogenní strukturu a malý objem, neměli byste se bát.

Takzvaná leucorrhoea je v těchto obdobích cyklu považována za normu. V jiných případech, kdy se bílý výtok objeví v jiných fázích cyklu a způsobí podezřelé příznaky, může být podezření na různé patologie.

Důvody pro vznik takového hlenu mohou být:

 • zánět sliznic pochvy;
 • zánět vnitřních pohlavních orgánů;
 • používání nevyhovujících hygienických výrobků;
 • plísňová infekce genitálií;
 • dlouhodobé užívání hormonální terapie;
 • nevhodné vyplachování pochvy;
 • nedostatečná hygiena genitálií;
 • udržování sedavého životního stylu.

Pokud je zjištěno velké množství bílého výtoku a objeví se jakékoli příznaky patologie, je třeba provést vyšetření na přítomnost infekčních onemocnění.

Nažloutlý

V kombinaci se svěděním v perineu, bolestivým močením a nepohodlí během pohlavního styku ukazuje žlutý výtok genitální infekce:

 1. Vaginitida je zánětlivý proces, který postihuje celou sliznici pochvy. Vývoj onemocnění je způsoben vitální aktivitou patogenních bakterií. Mechanické poškození stěn pochvy, alergická reakce na kondomy, prudké snížení imunity a další, vnější a vnitřní faktory vedou k zahájení jejich činnosti..
 2. Adnexitis - zánět pokrývá vejcovody a vaječníky. Onemocnění začíná po proniknutí infekce pochvou a děložním čípkem. Mezi dispoziční faktory patří přepracování, dlouhodobé vystavení chladu, používání nedostatečně obohaceného jídla a stres. Adnexitida vede k narušení struktury endometria dělohy. V důsledku toho dochází k bolesti v dolní části břicha a bederní oblasti, dochází k selhání menstruačního cyklu.
 3. Salpingitida je zánět vejcovodů. Patogenní mikroorganismy napadají vejcovody. Jejich životně důležitá aktivita vede ke změně hlenu, zčervenává hnisavými skvrnami. Salpingitida se navíc projevuje silnou bolestí během ovulace a menstruace. Na pozadí onemocnění se často zvyšuje tělesná teplota ženy, objevuje se zvracení a nevolnost.
 4. Kvapavka je pohlavně přenosný zánětlivý proces, který způsobuje poškození sliznic urogenitálních orgánů. Žlutý výtok se objeví během 2-3 dnů po infekci. V tomto případě mohou být ve složení hlenu přítomny žluté a bílé sraženiny. V některých případech se kapavka necítí déle než 1 měsíc.
 5. Chlamydie je infekční onemocnění způsobené chlamydiemi. Žena má žlutý výtok z pochvy s hnisavou složkou.

Všechny tyto patologie mohou vést k neplodnosti, takže žena by neměla odkládat návštěvu gynekologa.

Hnědý

Pokud jsou ve složení hlenu z pochvy krvavé nebo krvavé inkluze, pak žena uvidí hnědou tmavou barvu skvrn na denní podložce.

Těmto sekrecím je třeba věnovat zvláštní pozornost, protože příznak naznačuje vážné porušení v urogenitálním systému:

 1. Endometritida je zánět sliznic vnitřní děložní dutiny. Při patologii se hnědý výtok vyskytuje před menstruací, po jejím skončení a uprostřed cyklu. Můžete mít podezření na endometritidu, pokud má žena často bolest v dolní části břicha. Nebezpečí nemoci spočívá ve strukturální změně pláště orgánu. Poškozené endometrium není schopno zajistit připojení vajíčka, což ztěžuje početí dítěte.
 2. Endometrióza je charakterizována abnormálním množením endometria dělohy nebo děložního čípku, které přesahuje orgán. S tímto onemocněním vaginální výtok zhnědne s příměsí krve. Po menstruaci se jejich objem zmenšuje a barva získává světlejší odstín..
 3. Hyperplazie endometria je abnormální proliferace a zesílení tkání sliznic dělohy. Hlavním důvodem pro vznik onemocnění je hormonální nerovnováha. Ale s patologiemi, jako je děložní myom, maligní a benigní formace v genitáliích a mléčných žlázách, je také pozorována hyperplazie endometria. Toto onemocnění lze rozpoznat prodlouženým hnědým vaginálním výtokem po menstruaci rozmazané povahy.
 4. Mimoděložní těhotenství. Pokud je oplodněné vajíčko připojeno mimo dělohu, může žena pocítit ostrou bolest v podbřišku rostoucí povahy. V tomto případě se z pochvy uvolní hnědý hlen se skvrnami krve..

V prvních dnech užívání hormonální antikoncepce často dochází ke změně konzistence a barvy hlenu. Ale ve většině případů se situace stabilizuje po 1-2 měsících, kdy si tělo zvykne na nové podmínky..

S krví

Ženy jsou zvyklé vidět krvácení během menstruace..

Příčiny krvavého hlenu jsou:

 1. Drsný sex. V procesu postupného sexuálního vzrušení dochází ke zvýšení produkce vaginálního výtoku. To je nezbytné pro pohodlné zavedení penisu. Pokud se však partner nesnaží přivést ženu do takového stavu, ale hrubě napadne pochvu, jsou zraněny sliznice orgánu. Což vede k uvolnění krve.
 2. Psychologický stres. Poruchy v nervovém systému způsobené častým stresem, emočními výbuchy a přepracováním vyvolávají selhání ve funkci reprodukční funkce.
 3. Použití nitroděložních tělísek. Do 2 týdnů po zavedení nitroděložního tělíska může dojít k hojnému vylučování hlenu s malými potřísněními krve. To je způsobeno poškozením sliznic pochvy..
 4. Menopauza. Krvavý hlen u žen nad 45 let je přirozeným projevem menopauzy. Během tohoto období dochází k zániku reprodukční funkce a selhání menstruačního cyklu. Před úplným ukončením menstruace může být v různých dnech cyklu přítomno špinění..

Kromě toho je krev v hlenu charakteristickým rysem sexuálního vývoje u dospívajících dívek. Může také omráčit dívku po prvním sexuálním setkání..

Proč se vylučuje hlen?

Případy normální a patologické povahy sekrece hlenu již byly popsány výše. V některých bodech však stojí za to se zabývat podrobněji..

Po porodu

Hojné a dlouhodobé špinění po porodu je přirozenou reakcí těla. Koneckonců, děloha a porodní cesty potřebují čas na očištění a obnovení svých funkcí. Průhledný slizniční výtok se objeví až po uvolnění lochie.

Během těhotenství

Ihned po oplodnění vajíčka a jeho připevnění na sliznici dělohy dochází v těle ženy k vážným změnám v hormonálním pozadí. Ovlivňují, včetně povahy vaginálního výtoku..

Jejich struktura se mění v závislosti na období těhotenství:

 1. V 1. trimestru se vaginální hlen neliší od výtoku, ke kterému dochází ve druhé fázi menstruačního cyklu.
 2. Vzhledem ke zvýšení hladiny estrogenu ve 2. trimestru se výtok stává tekutým a bohatým.
 3. Do konce těhotenství by měl být hlen lehký s průhlednou strukturou..

V posledním měsíci porodu je možné významné zvýšení vylučování hlenu z pochvy velmi tekuté konzistence. V tomto případě se ženě doporučuje navštívit gynekologa, aby zjistil nebezpečí předčasného porodu..

Po menstruaci

Na konci menstruace ženy produkují silný a hustý hlen, jehož účelem je chránit vagínu před patogeny.

Během normálního průběhu cyklu je pozorováno skrovné tajemství žluté nebo bílé. V období po menstruaci a před nástupem ovulace zůstává vaginální mikroflóra mírně kyselá, proto z výtoku cítíte mírný specifický zápach.

Diagnostika patologického výboje

Pokud jsou zjištěny podezřelé příznaky, měla by žena navštívit gynekologa, aby zjistila patologie, které způsobily změnu povahy výtoku.

Analýzy

Po vyšetření gynekologického křesla a rozhovoru s pacientkou může lékař předepsat několik analýz a diagnostických studií najednou:

 • klinický krevní test;
 • bakteriologický krevní test;
 • PCR;
 • sérologická metoda;
 • mikroskopické vyšetření škrábání z pochvy;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • spojený imunosorbentní test.

Diagnostická opatření se provádějí v závislosti na dříve shromážděné anamnéze.

Léčba výtoku u ženy

Po stanovení diagnózy je předepsána etiotropní léčba. Tato metoda léčby má eliminovat nebo oslabit příčinu, která vedla k abnormálnímu vaginálnímu výtoku u žen..

Metody léčby:

  K léčbě vaginitidy jsou předepsány antibiotické léky skupiny penicilinů - Amoxiclav, Cefazolin, Pimafucin. A je také nutné použít lokální dezinfekční roztoky - vaginální čípky Betadine a Iodoxide.

Prevence

Od dospívání musí dívky pochopit, že je třeba pečlivě chránit zdraví jejich žen. Koneckonců, hlen z pochvy patologické povahy může v této oblasti znamenat vážné problémy..

A abyste na ně nenarazili, musíte dodržovat pravidla:

 1. Navštěvujte gynekologa každý rok.
 2. Pravidelná vyšetření mléčných a štítných žláz.
 3. Vytvořte pravidelný sexuální život s jedním partnerem.
 4. Sexuální kontakt by měl vždy probíhat pomocí kondomu..
 5. Zvládněte cvičení pro vaginální svaly.
 6. Sledujte hygienu genitálií.
 7. Zabraňte nechtěnému těhotenství.
 8. Vyvarujte se ucpání močového měchýře a střev.
 9. Vyvažte svoji stravu.
 10. Zapojte se do proveditelných sportů.
 11. Při léčbě jakýchkoli onemocnění kombinujte antibiotika s probiotiky, abyste obnovili normální střevní a vaginální mikroflóru.
 12. Vyhněte se podchlazení.

Proč by ženy měly rozumět povaze vaginálního hlenu? Tento biologický materiál může hodně říci o zdravotním stavu. U všech přetrvávajících odchylek od normy je třeba provést kompletní vyšetření a účinnou léčbu.