Druhy výtoku pro endometriózu, léčbu a další příznaky onemocnění

Endometrióza je onemocnění, při kterém se v tkáních dělohy aktivují patologické procesy. Je diagnostikována hlavně u žen ve věku 30-50 let. Projevuje se ve formě bolestivé menstruace a je často doprovázena obtížně léčitelnými komplikacemi. Množství a povaha výtoku s endometriózou se významně liší. A když máte všechny informace o této záležitosti, můžete snadno tušit vývoj nemoci a okamžitě vyhledat pomoc od lékaře.

Endometrióza je gynekologické onemocnění, které je doprovázeno abnormálním růstem endometria dělohy a výskytem zánětlivých ložisek na jejích vnitřních stěnách. Provokatéři jeho vývoje jsou:

 • Hormonální poruchy.
 • Zneužití alkoholu.
 • Zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů.
 • Potraty, včetně lékařských potratů.
 • Užívání určitých léků.
 • Cystické změny ve vaječnících.
 • Cervikální eroze.
 • Onkologie.
 • Instalace nitroděložního tělíska atd..

Endometrióza se projevuje nepříjemnými pocity, které se objevují během intimity, a bolestivou menstruací. Hlavním znakem vývoje tohoto onemocnění je však změna povahy vaginálního výtoku během celého cyklu. Jejich počet se výrazně zvyšuje, zatímco jejich struktura a barva se mění..

S touto patologií dochází v děložní dutině k zánětlivým a abnormálním procesům, které následně vedou ke změně ve složení hlenu vylučovaného tímto orgánem. Výsledkem je snížení místní imunity, což několikrát zvyšuje riziko bakteriální infekce, což jen zhoršuje průběh onemocnění a vyvolává výskyt nepříjemného zápachu.

U endometriózy vaginální výtok necítí. Pokud však z nich začala vyzařovat specifická rybí vůně, znamená to vývoj infekce, která vyžaduje okamžitou léčbu antibakteriálními léky.!

Exsudát uvolněný z pochvy u tohoto onemocnění mění svoji konzistenci a barvu v závislosti na fázi cyklu. Zároveň se mění povaha menstruace. Na samém začátku může žena pocítit hnědou mazlavost, která se plynule mění v děložní krvácení. Tento proces je doprovázen křečemi a bolestivými pocity v dolní části břicha.

Tento klinický obraz lze doplnit:

 • Nevolnost.
 • Slabost.
 • Zvýšením teploty na 37,7 ° C.
 • Nedostatek chuti k jídlu.

Na konci menstruace je také vidět rozmazaný hnědý výtok. Mohou trvat až 4 dny, doprovázené nepohodlí. Jakmile menstruace skončí, slizniční sekrece produkovaná děložním čípkem s endometriózou se stane průhlednou nebo bělavou. Vyrábí se však ve větším množství než obvykle..

S nástupem ovulace může také krvácet děloha. Je to způsobeno zvýšeným obsahem ženského hormonu v těle, který přispívá k zesílení děložního endometria (tak probíhá příprava na možné nadcházející těhotenství), což podporuje rozvoj zánětlivých procesů. Je pravidlem, že uprostřed cyklu se takové mazání pozoruje ne déle než 3 dny.

Během intimity nebo po ní lze napravit narůžovělý nebo nahnědlý výtok. Podle lékařů k tomuto jevu dochází v důsledku mechanických účinků na děložní hrdlo a dělohu. A protože na jejím endometriu jsou ložiska zánětu a ran, při kontaktu s penisem začne krvácet a žena pociťuje nepohodlí v dolní části břicha.

V případě, že se patologické procesy rozšíří až do konečníku, může se při stolici objevit i mazlavost. Když se výtok stane vodnatým, znamená to porušení bakteriální mikroflóry, což vyžaduje korekci léku..

Tmavě žluté a zelené vaginální sekrece, které mají páchnoucí zápach, naznačují infekci. V tomto případě žena potřebuje urgentní léčbu, protože její absence může mít negativní důsledky. Imunitní systém začne slábnout, v důsledku čehož začnou patologické procesy ovlivňovat další orgány reprodukčního systému a vyvolávat vývoj dalších nemocí.

Menopauza je fyziologický stav charakterizovaný potlačením syntézy pohlavních hormonů a zánikem funkce reprodukčních orgánů. Tento proces je doprovázen následujícími příznaky:

 • Krvavý výtok mimo menstruaci.
 • Porušení cyklu (menstruace se mohou úplně zastavit nebo jít častěji než obvykle).
 • Nadměrné pocení.
 • Rázy krevního tlaku.
 • Návaly tepla atd..

U endometriózy je klinický obraz doplněn bolestivými pocity v břiše a nadměrnou produkcí vaginálních sekretů. Pokud žena dříve trpěla tímto onemocněním, pak s nástupem menopauzy jsou její příznaky méně výrazné, což je způsobeno nedostatkem pohlavních hormonů. Tento jev by však neměl být vnímán jako úplné uzdravení, protože po vymření reprodukčních orgánů se významně zvyšuje riziko degenerace buněk ložisek zánětu na rakovinu.

Pokud jsou v děloze aktivovány maligní procesy na pozadí endometriózy, mohou být příznaky nejprve ztlumeny a po chvíli zesíleny. Pouze v tomto případě žena nebude mít hnědý výtok, ale černý. Když se objeví, musíte okamžitě navštívit lékaře a složit všechny nezbytné testy.

Někdy u žen po 50 letech může být hlavním hormonem vývoje této choroby změna hormonálního pozadí. A obecný klinický obraz doplňují jeho příznaky - bolest břicha a krvavý vaginální výtok.

Endometrióza je patologie, která může vyvolat nejen rozvoj rakoviny, ale také vést k neplodnosti, proto, aby se zabránilo vzniku takových smutných následků, musí být léčba tohoto onemocnění řešena, jakmile se objeví první příznaky. Pokud již víte o své diagnóze, měli byste neustále sledovat povahu vaginální sekrece..

Výstrahou by měl být hojný výtok během menstruace, při kterém musíte vyměňovat vložky každé 1,5-2 hodiny, stejně jako slabost, závratě a ospalost. Tyto příznaky naznačují zahájení děložního krvácení, které je smrtelné..

Je také nutné navštívit gynekologa, pokud si na spodním prádle všimnete černého exsudátu, protože tento jev je typický pro vznik rakoviny. Intermenstruační výtok, krvácení po pohlavním styku, neustálé bolesti břicha, prudké zvýšení tělesné teploty - to vše vyžaduje okamžitou návštěvu lékaře. Výskyt těchto příznaků naznačuje komplikovaný průběh endometriózy a výskyt komplikací na jejím pozadí.

Léčba této patologie se provádí přísně individuálně. Zpravidla zahrnuje užívání protizánětlivých a hormonálních léků. V některých případech se provádí chirurgický zákrok.

Typický výtok u endometriózy

Endometrióza je závažné onemocnění, jehož opožděná léčba často vede k neplodnosti, anémii z nedostatku železa, neurologickým poruchám a dokonce k onkologii. Mezi příznaky onemocnění patří bolest v pánevní oblasti během menstruace nebo mimo ni, zvýšené množství a trvání měsíčního krvácení. Krvavý výtok s endometriózou často trápí ženy uprostřed cyklu. V tomto článku bude pojednáno o vypouštěcí charakteristice tohoto onemocnění..

Podstata nemoci

Nejprve byste si měli vzpomenout, co je to endometrióza. Podstata tohoto onemocnění spočívá v patologickém růstu vnitřní vrstvy dělohy (endometria) mimo přirozené limity této vrstvy. Mohou být ovlivněny například vejcovody, vaječníky, děložní hrdlo, vaginální tkáň, břicho, močový měchýř atd. Na fotografii můžete vidět, jak vypadají ohniska endometriózy..

Důvody jeho výskytu podle názoru lékařů spočívají v narušení přirozeného průběhu hormonálních a imunitních procesů. Celá zákeřnost endometriózy spočívá ve skutečnosti, že není vždy možné ji detekovat, zaměřit se pouze na vnější znaky. Existuje však řada charakteristických znaků, jejichž vzhled by měl ženu upozornit, protože jejich vzhled může naznačovat vývoj této patologie..

Odpověď na otázku, jaký druh výtoku během endometriózy může nastat, by měl být tento výtok podmíněně rozdělen do dvou skupin: cyklický (menstruační) výtok a acyklický.

Vlastnosti cyklického výtoku s endometriózou dělohy

Zpočátku se onemocnění projevuje pouze během menstruace. Charakteristické rysy, které mohou hovořit o patologické proliferaci povrchové vrstvy dělohy, jsou:

Zvýšená hojnost menstruačního krvácení

U endometriózy dělohy je nárůst množství špinění jedním z počátečních příznaků. U zdravé ženy je měsíční ztráta krve mírná a současně existuje tendence k postupnému zastavení výtoku (během 5-7 dnů). U endometriózy se ztráta krve významně zvyšuje a špinění lze pozorovat déle než týden. V tomto případě je menstruace nejčastěji doprovázena silnou bolestí. Jsou lokalizovány nejen v dolní části břicha a bederní páteři - nepohodlí lze pociťovat v oblasti těch orgánů, do kterých došlo k patologickému házení endometriálních tkání. Bolest často trápí ženu po celý cyklus. To je způsobeno zánětem, který se vyskytuje v místech, kde se léze šíří..

Hojnost ztráty krve je přímo vysvětlena množením sliznice, v důsledku čehož dochází ke zvýšení objemu odmítnutých tkání během menstruace. To platí zejména v případě abnormálního růstu endometria ve vejcovodech..

Málo cyklické krvácení

V některých situacích lze také pozorovat reverzní příznaky onemocnění - menstruace se náhle stává vzácnou, rozmazáním, cyklus ztrácí svou pravidelnost. Snížení množství menstruační krve je vzácnějším projevem endometriózy. Vyskytuje se, když onemocnění postihuje vaječníky, což vede k obtížím nebo nepřítomnosti ovulace. Současně dochází ke snížení koncentrace progesteronu a méně aktivnímu vývoji vnitřní vrstvy dělohy. Když je poškozeno onemocnění tkání děložního čípku a pochvy, je narušena jejich sekreční funkce. Všechny tyto patologické procesy v agregátu jsou důvodem, že krvácení během menstruace je vzácné. Tento příznak se často projevuje endometriózou během menopauzy..

Změna struktury výběrů

Mezi příznaky endometriózy patří také změny ve vzorci menstruačního krvácení. Normálně je měsíční výtok homogenní hmota se vzácnými inkluzemi sraženin. Pokud se počet sraženin prudce zvýší, může to být alarmující signál. S tímto onemocněním se zvyšuje počet odmítnutých fragmentů endometria, což je důvodem vzniku tmavých krevních sraženin.

Výtok se sraženinami Krev se sraženinami Výtok s endometriózou Patologické

Kromě toho je jejich tvorba zvýšena v důsledku nevyhnutelného zánětu v orgánech, kde dochází k abnormálnímu množení tkání, jakož i v důsledku anémie, která se vyvíjí na pozadí pravidelné hojné ztráty krve..

Kromě sraženin v menstruačním toku můžete zaznamenat velké množství hlenu (čirý nebo s bílým odstínem).

Změna barvy menstruačního krvácení

Průtok menstruace u endometriózy se liší nejen konzistencí, ale i barvou. Nejčastěji jsou tmavě vínové nebo hnědé (gynekologové jim někdy říkají „čokoláda“) a někdy výtok zčerná. Charakteristický hnědý výtok s endometriózou je jedním z nejzřetelnějších příznaků vývoje tohoto onemocnění..

Tmavý a červený výboj Černé hrudky Červené s kousky

Prodloužení období menstruačního krvácení

Příznaky endometriózy velmi často zahrnují takovou vlastnost, jako je prodloužení trvání menstruace. Na pozadí onemocnění tento přirozený fyziologický proces trvá déle než týden. Současně nemusí být nutně intenzivní menstruace - jejich hojnost se může lišit v závislosti na lokalizaci ložisek a charakteristikách vývoje onemocnění. Podstata problému spočívá právě v prodloužené ztrátě krve, to znamená v prodlouženém výtoku po menstruaci.

Někdy s endometriózou předchází nástupu menstruace špinění, které má nahnědlý odstín. Krvácení může trvat několik dní a poté postupovat k plné menstruaci. Mohou být přítomny bolestivé pocity nebo ne - vše závisí na stupni vývoje onemocnění a umístění endometriálních uzlin.

Intermenstruační krvácení svědčící o endometrióze

Pravidelné acyklické krvácení je dalším jasným znakem tohoto onemocnění. Vysvětlují se dočasným asynchronním růstem a odmítnutím tkání postižených onemocněním. Neplánované krvácení bývá také tmavě hnědé. Obvykle se objevují uprostřed cyklu..

Někdy dochází k špinění po pohlavním styku. Nejčastěji se to stane, když jsou v cervikální oblasti lokalizovány abnormální výrůstky.

Pokud onemocnění zasáhlo regionální lymfatické uzliny nebo svalovou tkáň, je pravděpodobné, že se uprostřed ženského cyklu objeví hojný bělavý výtok vodnaté povahy. Tato sekrece se vyznačuje specifickým štiplavým zápachem..

Pokud jsou s endometriózou ložiska lokalizována v močovém měchýři nebo konečníku, může se během vyprazdňování střeva objevit bolest a krvácení, stejně jako zbarvení moči růžovou barvou nebo přítomnost krvavých fragmentů.

Endometrióza je častým onemocněním u žen v plodném věku. Jedním z vedlejších účinků tohoto onemocnění je sekundární neplodnost. Selhání hormonální rovnováhy a poruchy ve fungování orgánů reprodukčního systému způsobené tímto způsobem brání pravidelnému zrání vajíčka, což vede ke snížení pravděpodobnosti přirozeného početí přesně o polovinu. Navíc se významně zvyšuje riziko vzniku mimoděložního těhotenství..

Pokud dojde k početí, je třeba mít na paměti, že endometrióza během těhotenství se stává potenciální hrozbou pro spontánní odmítnutí vajíčka v počáteční fázi těhotenství.

Když už mluvíme o tom, jaké příznaky lze pozorovat s rozvojem endometriózy, je důležité si uvědomit, že se všechny mohou překrývat s příznaky jiných gynekologických onemocnění. Proto je nesmírně důležité pečlivě sledovat své zdraví a po zjištění podezřelých příznaků vyhledat lékařskou pomoc pro stanovení správné diagnózy. To vám umožní nespustit nemoc a dosáhnout pozitivní dynamiky v co nejkratším čase..

Jaké jsou výtoky s endometriózou

Endometrióza je velmi závažné onemocnění ženského reprodukčního systému, při kterém dochází k patologii vytěsnění endometria. Mohou být ovlivněny orgány, tkáně, lymfatické uzliny a také děložní čípek umístěný v blízkosti dělohy. A je to výtok s endometriózou, stejně jako u onemocnění děložního čípku, který před jinými příznaky signalizuje výskyt onemocnění.

Známky endometriózy

Pokud toto onemocnění nebude léčeno včas, povede to k neplodnosti, anémii, neuralgii a onkologii. Výtok v děložní endometrióze se může lišit vůní, barvou a konzistencí. Proto je důležité pochopit, které z nich odpovídají zdravému tělu, a pro které stojí za to poslouchat vnitřní pocity a konzultovat s odborníkem..

Když se objeví výtok s endometriózou

U tohoto onemocnění roste vnitřní vrstva dělohy (tj. Endometrium) mimo své obvyklé místo. Může to být děložní čípek, vaječníky, močový měchýř nebo svalové vrstvy genitálií. Za příčiny onemocnění se považují hormonální poruchy a prudké snížení imunity..

V normálním těle se pod vlivem hormonů na konci menstruačního cyklu odlupuje stará sliznice dělohy - a začíná menstruace. Ale kvůli růstu patologické tkáně může být endometrium odděleno v jiné dny cyklu. Špinění je proto známkou vývoje tohoto onemocnění..

V tomto případě se tajná charakteristika onemocnění objeví již tehdy, když se zarostlá vnitřní vrstva dělohy začne oddělovat a krvácet, a to v částech ženského těla, které k tomu nejsou určeny..

Odmítnutí může být způsobeno:

 1. Mechanické trauma stěn sliznice vnitřních pohlavních orgánů během sexu.
 2. Výtok po vyšetření gynekologem.
 3. Močení nebo pohyb střev, pokud jsou tyto orgány ovlivněny endometriózou.
 4. Nadměrná fyzická aktivita.
 5. Sklenice srdcí.

Pokud se v děloze nahromadí velké množství hlenu, může samovolně vyjít. Vedle rozmazaného výtoku v kterémkoli období cyklu proto může být endometrióza příčinou spontánního krvácení..

Samotný nástup intermenstruačního odmítnutí krve může být velmi obtížné zastavit. Uchylovali se k hormonům, speciálním lékům a postupům. Aby to nebylo možné, musíte navštívit gynekologa nejméně 1–2krát ročně a provést ultrazvuk genitálií. Včasně zjištěné onemocnění je mnohem snazší léčit.

Výtok v menstruačním období

Podle povahy oddělené menstruační krve můžete určit přítomnost a stadium této nemoci. U endometriózy jsou období:

 1. Významný objem. S rozvojem onemocnění se zvyšuje ztráta krve.
 2. Zvýraznění je černé a tmavě červené. Při silné menstruaci nemá krev čas na oxidaci a získání normálního červeného odstínu. Přítomnost čokoládově zbarveného výtoku je jedním z nejjasnějších příznaků onemocnění..
 3. Přetrvávající. Tajné odmítnutí trvá až 7 dní.
 4. Viskózní se spoustou sraženin a hlenu.

V některých případech, když endometrium vstupuje do vaječníků, se období naopak stávají řídkými a rozmazanými a cyklus přestává být pravidelný.

Během těchto období je výkon ženy výrazně snížen. Pokud zjistíte tyto příznaky u sebe, měli byste se poradit s lékařem, abyste měli čas zachytit vývoj onemocnění dříve. V pozdějších stádiích progrese onemocnění je nutný chirurgický zákrok.

Intermenstruační výtok

Takový výtok se může objevit uprostřed cyklu, bez ohledu na nástup kritických dnů. Kromě toho se výrazně liší od menstruace, liší se ve svých charakteristikách, jako jsou:

 • Hnědá barva;
 • viskózní konzistence;
 • směs krevních sraženin a hlenu;
 • odpudivý zápach;
 • rozmazaný charakter výtoku.

Pokud se endometrióza zhoršuje zánětem, tajemství bude velmi špatně páchnout a bude se střídat zelený hlen..

K hnědým se přidává velké množství bezbarvého hlenu nebo bílých sekrecí v případě, že endometrióza ovlivňuje svaly, lymfatické uzliny a krevní cévy. Mohou se zhoršovat po pohlavním styku nebo při namáhání břišních svalů, například při vyprazdňování.

Stejně jako u menstruace je tato krvavá sekrece doprovázena bolestivým stavem v pánevní oblasti nebo v bederní oblasti..

Narušení menstruačního cyklu

Časté je systémové zpoždění menstruace s endometriózou, takže pokud žena nemůže čekat na menstruaci z měsíce na měsíc, je to vážný důvod k návštěvě lékaře. K tomu dochází z některého z následujících důvodů:

 • pohlavní buňky potřebují více času na zrání;
 • nesprávná funkce vaječníků;
 • na pozadí hormonální nerovnováhy endometrium roste do krční oblasti a zabraňuje odtoku menstruačního toku.

U jiných žen s touto diagnózou naopak dochází ke krvácení několikrát během měsíce, což není normální, protože vajíčko nedospěje a není tak často odcizeno. V tomto případě je estrogen produkován v mnohem větším množství než progesteron, což u normálně fungujícího těla neplatí. Může to ovlivnit reprodukční funkci..

Hypomenorea a amenorea s endometriózou

Povaha menstruačního toku s endometriózou u žen se projevuje různými způsoby. Na všem záleží:

 • z charakteristik organismu;
 • stádia vývoje onemocnění;
 • umístění patologie.

Hypomenorea je abnormální stav těla charakterizovaný slabým menstruačním tokem v důsledku proliferace výstelky dělohy. Tento příznak u endometriózy je vzácný, ale stále k němu dochází, když onemocnění postihuje pochvu a vnější vrstvu dělohy. V tomto případě je krvácení možné v jiných obdobích cyklu..

Amenorea je porušení menstruace, kdy ženy v plodném věku nemají kritické dny po dobu 6 nebo více měsíců. K tomu dochází u endometriózy, když dojde k porušení normálního fungování příloh. V tomto případě vaječníky přestanou produkovat zárodečné buňky, což vede k ještě větší poruše hormonální rovnováhy v těle. V tomto případě dochází k bolesti v dolní části břicha a dolní části zad..

V případě dlouhodobé nepřítomnosti menstruace je nutné vyšetřit mimoděložní těhotenství, jehož pravděpodobnost se zvyšuje s endometriózou.

Bolestivé období

Bolestivé pocity během menstruace se objevují v důsledku odmítnutí zarostlého endometria. Jsou bolavé, bodné nebo podobné porodu. Intenzita se také liší. Bolestivost se může náhle hromadit a rychle mizet nebo trvat po celou dobu menstruace.

Na počátku onemocnění je bolest periodická a s růstem endometria se stává kontinuální. Malátnost pokračuje nejen během menstruace, ale i po jejím ukončení. A pokud se patologie neléčí po dlouhou dobu, zvyšuje se riziko vzniku hlubokého zánětu, tvorby rakovinných buněk a neplodnosti.

Chcete-li se zbavit utrpení v kritických dnech, musíte podstoupit vyšetření a začít bojovat s nemocí.

Léčba nemoci

Toto onemocnění lze řešit v jakékoli fázi. Na začátku vývoje onemocnění lze provést léčbu endometriózy:

 • léky na posílení krevních cév;
 • léky, které zvyšují srážlivost krve;
 • protizánětlivé léky;
 • expozice hormonům.

Je vhodné zachytit se nemoci v raném stadiu vývoje, kdy se příznaky teprve začínají objevovat, a nečekat na časté velké ztráty krve. Nakonec nemoc nejen zhoršuje pohodu ženy, ale vede také k neplodnosti..

Jak zastavit krvácení

Pokud hojný hnědý výtok s endometriózou nezastaví po dlouhou dobu, je to důvod k vyhledání okamžité lékařské pomoci. V případě, že je vložka nasáklá za méně než 2 hodiny, je naléhavě nutné navštívit lékaře.

K zastavení krvácení je nutná pomoc kvalifikovaných odborníků. V takové vážné situaci byste se neměli léčit, protože to ohrožuje nejen zdraví, ale i život ženy.

Výtok (mazání) s endometriózou

Mnoho pacientů se obává různých výtoků s endometriózou. Jsou živým diagnostickým znamením, žena, která čelí změnám v menstruačním cyklu - v objemu, trvání, v barvě, by měla být ostražitá a konzultovat s lékařem.

O zvláštnosti cyklických sekrecí s endometriózou dělohy

Ženy, které původně trpěly původně silným menstruačním tokem, zpravidla nejsou znepokojeny, pokud se náhle objeví velké sraženiny než obvykle nebo se kritické dny prodlouží. Změny v menstruačním cyklu si snáze všimnou dívky, které neměly žádné zvláštnosti: jejich cyklus byl pravidelný a stabilní, doba trvání se nezměnila atd. V tomto případě jsou jakékoli odchylky zřejmé..

Co by mělo upozornit ženu v jejím menstruačním cyklu?

Za prvé by měla věnovat pozornost vzhledu rozmazaného hnědého výtoku před nebo po menstruaci, za druhé vzhled intenzivní bolesti v předvečer menstruace a zesílení v prvních dnech a za třetí vzhled velkého počtu sraženin.

Zvýšená hojnost menstruačního krvácení

Pokud se změní povaha menstruačního krvácení a ve výtoku se objeví velké množství sraženin, navíc ženě chybí obvyklý počet vložek, pak je to již špatné znamení. To nemusí být nutně stoprocentní známka endometriózy, ale je to jedna z věcí, na které by žena měla dávat pozor. Pokud se k hojnému výtoku sraženin začnou přidávat bolesti, které je obtížné snášet a je nutné užívat silné léky proti bolesti, jsou to již dva hlavní příznaky tohoto onemocnění a musíte se poradit s lékařem.

Vědecký název pro těžká období je menoragie, zatímco ztráta krve přesahuje fyziologickou normu (více než 50 ml) a menstruace trvá déle než 7 dní, pacient může měnit vložku každou hodinu.

Bohatá ztráta krve často způsobuje, že se u ženy objeví anémie (pokles hemoglobinu). Stává se letargická, slabá, trpí nízkým krevním tlakem a ztrátou výkonu.

S kudrnatým cyklickým krvácením

Nedostatek sekrecí je pro pacienty s endometriózou absolutně netypický, vzhledem k tomu, že k onemocnění dochází na pozadí nadměrné proliferace endometria. Ve struktuře onemocnění je nejčastějším typem vnitřní endometriózy nebo adenomyózy.

Je charakterizován růstem endometria uvnitř dělohy. Během menstruace je endometrium odmítnuto, kvůli jeho nadměrnému množství v menstruační krvi se objevuje velké množství sraženin, takže nedostatek není charakteristickým znakem adenomyózy.

Pokud jde o jiné typy endometriózy, nedostatek menstruačního krvácení také není charakteristickým příznakem..

A změna barvy menstruačního krvácení

Hnědá, vínová, tmavě červená - to jsou barvy charakteristické pro výtok endometriózy. Tmavé, hnědé, čokoládové barvy se objevují, když se odlupuje velké množství endometriálních buněk, takže se barva menstruace mění s endometriózou a převládají tmavší odstíny, až černé. Černé barvy jsou nejvíce nežádoucí, protože mohou naznačovat vývoj onkologie..

Prodloužení doby menstruačního krvácení

Jedním z nejjasnějších příznaků endometriózy je špinění: špinění před nebo po kritických dnech. Vzhled hnědého hlenu lze pozorovat několik dní před nástupem menstruace a také narušit pacienta několik dní po jejím ukončení, čímž se prodlužuje doba menstruace.

Exfoliace endometria s jeho bohatým růstem je však delší proces, takže doba menstruace se zvyšuje a stává se v průměru od 7 do 10 dnů.

Menstruační výtok s endometriózou

Různé výtoky uprostřed cyklu, až do děložního krvácení, vyvolávají u pacientky s endometriózou obavy.

V závislosti na lokalizaci patologických ložisek se mohou objevit následující jevy:

 1. Krvavý výtok během vyprazdňování střev v případě invaze ložisek do konečníku.
 2. Krvavá moč s postižením močového měchýře.
 3. Hnědý výtok po pohlavním styku s výskytem ložisek v krční oblasti.
 4. Velmi vzácný výskyt - krvavé slzy, který je pozorován u vnější extragenitální endometriózy.
 5. Během ovulace může dojít k hnědému mazu - asi 3 dny.
 6. Děložní krvácení s adenomyózou.

Výtok uprostřed cyklu může obsahovat bělavý hlen a mít nepříjemný zápach. Pokud se k endometrióze připojil zánětlivý proces, bude ve výtoku pozorována příměs hnisu.

Závěr

Výtok není vždy schopen upozornit ženu, zvláště pokud se během jejího reprodukčního věku setkala se sraženinami, prodlouženou a nestabilní menstruací, pak je nepravděpodobné, že by podezření na onemocnění bylo způsobeno menstruací.

Hlavním příznakem pro tyto ženy je silná bolest, kterou je vždy obtížnější snášet. Pacientka v kritické dny ztrácí schopnost pracovat, často je bolest tak intenzivní, že může ztratit vědomí, může se jí zvýšit teplota a objeví se zvracení. S nástupem menstruace potřebují tito pacienti pracovní neschopnost..

Pokud výtok není doprovázen žádnými dalšími příznaky, mohou zpravidla zůstat bez povšimnutí, avšak pro včasnou diagnostiku je důležité být včas upozorněn a konzultovat s lékařem..

Léčba endometriózy je složitý problém, ale včasná diagnóza ji usnadňuje. Počáteční fází bude zpravidla medikamentózní léčba s použitím hormonálních léků, ale pokud to nepomůže, nebo je proces vážně zahájen, je předepsán chirurgický zákrok.

Hormonální léky buď zavádějí ženu do umělé menopauzy, nebo potlačují účinek estrogenů. Pacient může být v prvních měsících přijetí narušen následujícími jevy: hnědá mastnota, průlomové krvácení, ale s dalšími léky by to mělo přestat.

Je také třeba mít na paměti, že výskyt mazanice jiné povahy může naznačovat přítomnost onemocnění spojených s endometriózou (fibroidy, hyperplazie endometria, zánětlivý proces). V tomto případě musíte zjistit, co je hlavní příčinou těchto sekrecí - endometrióza nebo něco jiného.

Jaké jsou výtoky s endometriózou

Endometrióza je závažné onemocnění, proti kterému se zaznamenává výskyt endometriálních buněk tam, kde by normálně neměly být.

Je velmi obtížné diagnostikovat tuto patologii v raných stadiích kvůli rozmazanému klinickému obrazu. Jedním z prvních projevů onemocnění může být výskyt vaginálního výtoku.

K výtoku z endometriózy dochází během menstruace i mimo ni..

V závislosti na závažnosti procesu a jeho prevalenci se může měnit nejen doba výboje, ale také jejich barva. Když se proces zesílí, objeví se také syndrom výrazné bolesti..

Výtok během menstruace

Endometrióza má významný vliv na menstruaci. To je způsobeno skutečností, že s tímto onemocněním dochází v těle ženy k silnému hormonálnímu posunu. Jeden z hlavních příznaků onemocnění lze tedy nazvat hojným prodlouženým obdobím..

Abnormální růst sliznice vede ke zvýšení počtu tkání, které musí být během menstruace odmítnuty. To vysvětluje takové hojné období během endometriózy. Hlavním problémem, kterým jsou dlouhá a těžká období, je výskyt anemického syndromu. Dochází k významné měsíční ztrátě hemoglobinu, která vede k těžké anémii.

U endometriózy se krvácení během menstruace naopak snižuje až do úplného vymizení. To se může stát, pokud proces vážně poškodil vaječníky. V tomto případě je ovulace nemožná nebo velmi obtížná. Vyvolává se neplodnost. Žena si stěžuje specialistovi, že se její období výrazně zkrátila a během ní nedochází k prakticky žádným emisím.

Hlavní body uprostřed cyklu

Neviditelné rozmazané oddíly s endometriózou se mohou objevit kdykoli během cyklu. Krvavý výtok mimo menstruaci je téměř vždy variantou patologie a vyžaduje okamžité doporučení specialistovi o pomoc.

Upozornění: Může se také objevit normální sekrece malého objemu mimo menstruaci. Jsou slizké nebo vodnaté, barva může být bílá a nikdy bez zápachu. V tomto případě byste neměli paniku, ale pokud se změní barva, je lepší zkontrolovat tělo na infekce..

U endometriózy závisí povaha výtoku přímo na stupni onemocnění a na poškození vzdálených orgánů.

Existuje tedy několik hlavních možností pro emise mimo menstruaci..

 1. Počáteční fáze onemocnění je ve větší míře charakterizována změnou samotné menstruace. Stávají se hojnější a krev je černá. Mimo menstruaci s prvním stupněm endometriózy se může objevit výtok, ale bude téměř neviditelný.
 2. Pokud jsou poškozeny tkáně endometria střeva nebo močového měchýře, objeví se během močení nebo defekace růžové emise..
 3. Jak nemoc postupuje, výtok mimo menstruaci zesílí a bude nalezen v každodenním životě. To bude patrné zejména po pohlavním styku nebo po gynekologickém vyšetření. Jejich barva se také stává tmavší, téměř čokoládová. Může být také nalezen hlen.
 4. Pokud je lymfatický systém zapojen do patologického procesu, proces odnětí se stává ještě hojnějším. Barva může být žlutá, takže jsou často zaměňovány s hnisavými.
 5. V poslední fázi endometriózy je výtok téměř konstantní. Mohou trvat až 10 dní před a po menstruaci..

Důvody vzniku emisí mimo cyklus spočívají v patogenezi onemocnění, jako je endometrióza..

Zvětšení oblasti endometria vede k tomu, že se odlupuje více sliznic, což se stává hlavním důvodem pro prodloužení a hojnost výtoku během menstruace.

Jejich vzhled mimo cyklus nejčastěji naznačuje, že proces se zintenzivňuje a ovlivňuje sousední orgány.

Po odstranění endometriózy, špinění

Po laparoskopickém zákroku se mohou objevit emise také za účelem odstranění ložisek nemoci. K tomu obvykle dochází první měsíc po vyčištění. V této době je z pohlavního ústrojí zaznamenán nevýznamný transparentní výtok. Na tom není nic divného. To pouze naznačuje, že probíhá proces regenerace..

V tomto případě je důležité dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře, aby se zabránilo rozvoji komplikací..

Stojí za to konzultovat s lékařem, jsou-li zaznamenány emise následujícího znaku.

 1. Krvavý výtok se sraženinami. Pokud se objeví, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Tajemství této povahy naznačuje nástup vnitřního krvácení..
 2. Vypouštění žlutého nebo hnědého odstínu doprovázeného nepříjemným zápachem. V tomto případě můžeme hovořit o endometritidě nebo začátku bakteriální infekce. Je také nutné konzultovat léčbu s lékařem..

V pooperačním období lékaři předepisují ženě antibiotika a také hormonální látky. Při správném užívání všech léků je riziko komplikací minimální. Nejčastěji výskyt patologických oddělení v pooperačním období naznačuje, že žena porušila doporučení odborníka.

Výtok během těhotenství

Pozorování Těhotenství s endometriózou není neobvyklé, zejména v časných stádiích onemocnění. V době těhotenství velmi často příznaky nemoci vymizí. S obtížným procesem je však možná řada komplikací. Normálně by během těhotenství neměl být žádný krvavý výtok..

V počátečních stádiích tedy může endometrióza vyvolat potrat nebo vést ke stavu, jako je odtržení placenty. V tomto případě se objeví krvavé emise. Během těhotenství je důležité promluvit si o všech změnách s ošetřujícím lékařem a pokud se objeví krvavé části, okamžitě zavolat záchranný tým.

Výtok u postmenopauzálních žen

V některých případech se u žen po menopauze může endometrióza vyvinout po 50 letech. Projevy onemocnění během tohoto období se významně liší od klasických příznaků..

V tomto případě přicházejí do popředí následující příznaky endometriózy:

 • silné bolesti hlavy;
 • obecná slabost;
 • nervozita;
 • vzhled výtoku z genitálního traktu.

Tajemství v tomto období je nepodstatné a nejčastěji transparentní. Zřídka může být krvavý. Vždy jsou doprovázeny bolestí, horečkou a dalšími příznaky syndromu intoxikace.

Pouze lékař může předepsat správnou léčbu

Jak zastavit výtok s endometriózou

Na pozadí neustálé bolesti, anémie, se kvalita života ženy velmi zhoršuje. Pro návrat k normálu je nutné tuto nemoc léčit.

Léčba endometriózy je složitý komplexní proces, který by měl zahrnovat nejen farmakoterapii, ale také eliminaci rizikových faktorů a v závažných případech chirurgický zákrok.

Názor odborníka Olga Borovikova Nejčastěji na pozadí mírných stupňů onemocnění odborníci předepisují kombinovanou perorální antikoncepci, jako je Silhouette. Možná jmenování gestagenů. Hlavním problémem takové léčby je množství nežádoucích účinků a neschopnost úplně se zbavit endometriózy. Hormonální léky mohou odstranit nepříjemné projevy nemoci, ale nemohou je úplně vyléčit.

Když je proces těžší, je předepsána laparoskopická operace. Velká ohniska jsou odstraněna, což vám umožňuje pozastavit proces. V pooperačním období je také nutná hormonální terapie. V tomto případě, s výhradou všech doporučení lékaře, existuje vysoká pravděpodobnost úplného zbavení se endometriózy..

K čemu může vést

Pokud se neléčí, postihuje vzdálené orgány, což vede k řadě komplikací:

 • anemický syndrom;
 • neplodnost;
 • rakovina.

Riziko vzniku rakoviny vaječníků na pozadí endometriózy se významně zvyšuje. Pokud se onemocnění vyvine na pozadí postmenopauzy, vytvoří se adenokarcinom. Neplodnost se vyskytuje u 40% žen trpících endometriózou.

Odborná recenze Olga Borovikova Je třeba poznamenat, že s včasným zahájením léčebných opatření a odstraněním rizikových faktorů lze předcházet komplikacím. Proto je tak důležité nevynechat preventivní prohlídky u gynekologa a pokud se objeví bolest nebo se změní podstata menstruace, okamžitě vyhledejte pomoc od odborníka.

Recenze žen

Je mi 35 let Ne tak dávno jsem si začal všímat, že týden před menstruací se objevují drobné skvrny. Rozhodl jsem se dlouho nezdržovat a jít ke gynekologovi.

Po vyšetření doktor řekl, že jsem měl retrocervikální endometriózu a nařídil ultrazvukové vyšetření. Po vyšetření byla diagnóza potvrzena. Teď piju hormony. Vybíjení se zastavilo.

Brzy půjdu na druhé vyšetření.

Nikdy jsem si nemyslel, že v 53 letech budu mít menstruaci znovu. Asi 3 měsíce mě začaly trápit bolesti hlavy a nespavost. Potom se znovu objevily krvavé emise. Myslel jsem, že je to v pořádku. Rozhodl jsem se prostě ignorovat.

Potom však výtok začal doprovázet silná bolest. Šel jsem k doktorovi. Byla diagnostikována endometrióza. Lékař uvedl, že toto onemocnění je v menopauze velmi vzácné, a předepsal léčbu. Teď piju Visanne, dokud jsem si nevšiml účinku.

Pravděpodobně brzy bude muset změnit drogu.

Už jste léčili výtok endometriózou??

 • Příznaky a léčba endometriózy u žen po 40 letech
 • Pilulky silueta na endometriózu
 • Příznaky a léčba endometriózy u žen
 • Příznaky a léčba endometriózy dělohy s menopauzou
 • Jaké jsou nejúčinnější tablety pro endometriózu
 • Je možné udělat IVF pro endometriózu

Informace zveřejněné na webu Sberemennost.ru jsou pouze pro čtení a jsou určeny pouze pro informaci. Návštěvníci stránek by je neměli používat jako lékařskou pomoc!

Výtok u endometriózy: jejich typy a vlastnosti

Endometrióza je závažné onemocnění, které vede k neplodnosti. Jeho léčba by měla být zahájena poté, co se objeví první příznaky. Právě vypouštění s endometriózou pomůže zjistit problém. Mění barvu a konzistenci v závislosti na stadiu onemocnění..

Druhy výboje

Endometrióza je charakterizována proliferací endometria za děložní dutinou. Tento proces je obzvláště aktivní po skončení menstruace..

Na konci menstruačního cyklu se hladiny hormonů snižují, takže je endometrium odmítnuto ve formě menstruace.

Vzhledem k velké vrstvě buněk může být endometrium odmítnuto uprostřed cyklu, proto je onemocnění charakterizováno rozmazáním intermenstruačního výtoku.

Alokace s endometriózou jsou dvou typů:

 1. Vínová nebo červená. Jsou charakteristické pro difúzní formu endometriózy. Vzhledem k tomu, že endometrium je umístěno blízko vnitřního povrchu dělohy, rychle se nachází mimo orgán a krevní enzymy nemají čas se rozkládat. Výsledný červený odstín obsahu.
 2. Tmavě hnědá barva. Jsou charakteristické pro fokální a nodulární formy onemocnění. Endometrium se nachází v tloušťce svalové vrstvy dělohy, proto od okamžiku jeho odmítnutí do výstupu uplyne poměrně velké množství času. Enzymové částice v krvi se rozpadají a obsah získává čokoládový odstín.

Červené a hnědé výtoky s endometriózou se objevují v předvečer nebo po skončení menstruace. Mimo cyklus je lze vidět pouze s těžkým průběhem onemocnění..

Barva a povaha obsahu, který se uvolňuje z pochvy, závisí na tvaru a stupni endometriózy.

U adenomyózy se mění povaha menstruačního krvácení a sekreční tekutiny vylučované děložním hrdlem.

Menstruační tok

V počáteční fázi endometriózy neexistují žádné specifické příznaky. Problémy s menstruačním cyklem začínají, takže žena na tak závažné onemocnění ani nepomyslí. Je to povaha menstruační tekutiny, která signalizuje zdravotní problémy..

Zjistíme, jaký druh výtoku může být během menstruace:

 • Jsou hojní. Čím závažnější je stádium onemocnění, tím větší je ztráta krve.
 • Tmavě červená, téměř černá. Změny odstínu v důsledku poškození krevních cév a nedostatku času na oxidaci krve.
 • Dlouhodobá období. Vzhledem k tomu, že endometrium je dlouhodobě oddělené, menstruace trvá až 7 dní..
 • V menstruační krvi jsou sraženiny.
 • Výtok má strukturu více viskózní kvůli velkému množství hlenu.

Zdravotní stav ženy během menstruace se výrazně zhoršuje. Pokud se objeví výše uvedené příznaky, musíte navštívit gynekologa a být vyšetřeni. Nemoc tedy můžete detekovat v rané fázi.

V pokročilých případech, kdy se v děložní dutině vytvoří silná vrstva endometria, se může otevřít menstruační krvácení, které nelze zastavit léky. Vyžaduje se škrábání.

Intermenstruační výtok

U endomeriózy se špinění může objevit v kterékoli fázi menstruačního cyklu. Jejich frekvence výskytu závisí na prevalenci endometria mimo děložní dutinu. Liší se od menstruace nejen vzhledem, ale také složením..

Povaha intermenstruačního výboje:

 • tmavě hnědá nebo černá;
 • tlustý;
 • obsahují hrudky hlenu s krví;
 • mít silný nepříjemný zápach.

Fyziologická tekutina může navíc obsahovat velké množství bezbarvého hlenu..

Pokud se k endometrióze přidá zánět, změní se povaha vylučované tekutiny. Obsahuje hnisavé inkluze. Mají nepříjemný specifický zápach a barva se stává žlutozelenou. Po připojení infekce mají hnědé skvrny silný a nepříjemný zápach. Mohou být silné nebo tekuté..

S růstem endometria do svalové vrstvy a vaskulárními lézemi vypouštění hojné vodnaté konzistence s pronikavým zápachem.

Když se objeví výboj?

Intermenstruační špinění se může objevit v kterékoli fázi cyklu, k jejich vzhledu přispívají následující faktory:

 • močení nebo defekace, pokud endometrium dorostlo do močového měchýře nebo střev;
 • gynekologické vyšetření při poškození buněk;
 • pohlavní styk;
 • nadměrná fyzická námaha.

Pokud se v děložní dutině nahromadilo obrovské množství hlenu, může to bez důvodu vyjít. Netrvá dlouho, končí 1-3 dny po začátku.

Kromě rozmazání hnědého výtoku endometriózou může krvácení začít v kterékoli fázi cyklu..

Léčba

Aby se zabránilo rozmazání výtoku, je nutné léčit endometriózu. S rozvojem lékařské technologie je možné se nemoci zbavit v jakékoli fázi. V rané fázi onemocnění, kdy příznaky nejsou tak výrazné, vám pomohou následující léky:

 • vaskulární posilovače;
 • léky ke zlepšení srážení krve;
 • protizánětlivé léky;
 • hormonální léky.

Pokud je příčinou výtoku zánět, je bezpodmínečně nutné podstoupit postup protizánětlivé léčby. V důsledku toho se výtok zastaví a příznaky endometriózy se sníží..

Endometrióza musí být léčena v počáteční fázi, aby se nevyvinuly komplikace. Čím pokročilejší onemocnění, tím závažnější příznaky. Proto bude výtok častější a menstruace bude bohatá na velké krevní sraženiny. Tento problém přináší nejen nepohodlí do života ženy, ale vede také k neplodnosti..

Jaké výtoky má žena s endometriózou?

Výtok u endometriózy se vyskytuje nejčastěji uprostřed cyklu a má charakteristické znaky, podle nichž každá žena může pochopit přítomnost onemocnění.

Charakteristické příznaky onemocnění

Patologie se projevuje ve formě bolestivé menstruace a proliferace endometriální tkáně.

Pokud se podíváte na fotografii děložního čípku pořízenou během vyšetření, pak je změněná tkáň na snímku viditelná jako malá léze. Menstruace s endometriózou je ve většině případů bolestivá.

Během pohlavního styku dochází k nepohodlí, ale nejčastějším příznakem je hnědý výtok, který se vyskytuje mimo menstruaci.

Co může být výboj

Výtok za přítomnosti endometriózy se liší od normálu. Během celého cyklu se mění jejich konzistence. Pokud se spojí bakteriální infekce, pak zesílí, může mít nepříjemný rybí zápach. To zhoršuje průběh nemoci a podporuje její pokrok. Alokace mohou být:

 • menstruační;
 • intermenstruační.

Menstruační

V přítomnosti patologických změn v děložním čípku se objevují ohniska nebo cysty závislé na hormonech. Na konci cyklu často dochází k rozmazání černého výboje. Hladce krváceli.

Menstruace s rozvojem endometriózy je vždy bohatá, často se vyskytují silné křeče v dolní části břicha.

Menstruace může trvat 5 dní až týden. Na začátku menstruace je uvolňování krve nevýznamné a zvyšuje se o 2 dny. Je doprovázena bolestí, která často vyzařuje do stehna a dolní části zad. Na konci menstruace se objeví tmavá mazanina, která může být nějakou dobu přítomna..

Menstruaci doprovázejí krevní sraženiny hnědé barvy. Ke konci menstruace jsou pocity bolesti méně intenzivní.

Intermenstruační

Krvavý výtok za přítomnosti endometriózy může nastat ve dnech 10 až 14 cyklu. Nejprve mohou být růžové, poté získají hnědý odstín..

Nátěr se také může objevit po mírném namáhání během defekace. Mukózní a žlutý výtok je častěji přítomen ve druhé fázi cyklu.

Jak nemoc postupuje, stávají se hnisavými, což také naznačuje poškození vaječníků..

Přítomnost zánětlivého procesu je charakterizována bílým nádechem výtoku z pochvy. Hnědý výtok se často objevuje bezprostředně po pohlavním styku nebo vyšetření pánve. To je spojeno s kontaktem s endometriotickým zaměřením. V takovém případě nemusí být přítomna bolest..

Pokud ohnisko dorůstá do tloušťky konečníku, dochází během defekace k mazání, a to nejen z pochvy, ale také z konečníku. Vodnatý výtok může naznačovat přítomnost bakteriální flóry, která často doprovází endometriózu..

Kdy navštívit lékaře

Chcete-li zastavit vývoj onemocnění a zabránit výskytu neplodnosti, je nutné kontaktovat gynekologa, který provede řadu studií a určí, v jaké fázi endometriózy.

Pokud zaznamenáte silné krvácení, které nesouvisí s menstruací, musíte si domluvit schůzku s lékařem.

Alarmující by měl být také pravidelný intermenstruační výtok, který není charakteristický pro cyklus zdravé ženy..

Panvová bolest nejasné etiologie je důvodem pro návštěvu gynekologa. Dysmenorea, která se objeví náhle, by vás měla upozornit, protože to může být známka endometriózy. Nepravidelný menstruační cyklus s hojným výtokem a nepříjemným zápachem je důvodem k návštěvě odborníka.

Při léčbě endometriózy a bez výsledku byste měli také znovu sjednat schůzku s gynekologem, který vám pomůže vybrat jinou drogu. Je obzvláště důležité konzultovat lékaře, pokud dojde ke špinění několik měsíců po kauterizaci eroze děložního čípku, protože endometrióza je častou komplikací elektrokoagulace. To je typické pro chyby během postupu..

Nepravidelný menstruační cyklus doprovázený bolestmi pánve je důvodem pro konzultaci s gynekologem.

Je důležité odlišit endometrioidní cysty od maligních nádorů. To může provést pouze lékař během kolposkopie. Dlouhodobá neschopnost otěhotnět je důvod, proč neodložit návštěvu odborníka.

Závěr

Endometrióza vede k vážným komplikacím. S progresí onemocnění se tvoří adheze, které následně neumožní otěhotnění. Je důležité včas odstranit patologii, protože v mnoha případech ženy s endometrioidními cystami na děložním čípku trpí kontaktním krvácením, v důsledku čehož se zhoršuje kvalita osobního života. Sex se stává bolestivým a nepohodlným.

Pokud není léčena, endometrióza rychle postupuje a napadá okolní orgány..

Jaký výtok mluví o endometrióze?

Endometrióza je zákeřné a nebezpečné onemocnění ženského reprodukčního systému. Nedostatek léčby může vést k poměrně vážným následkům, z nichž nejhorší je neplodnost. Problém však je, že v počátečních fázích se tato patologie prakticky neprojevuje. A je velmi obtížné stanovit správnou diagnózu na základě nepřímých důkazů..

Výtok při endometrióze, zejména uprostřed cyklu, je jedním z charakteristických příznaků a signálem, aby žena pochopila, že v těle není něco v pořádku..

Popis endometriózy

Endometrióza je diagnostikována, když vnitřní vrstva dělohy (endometrium) začíná růst za svým obvyklým umístěním. Například endometrium se může rozšířit do děložního čípku, vaječníků nebo močového měchýře. Nebo může zůstat v děloze, ale pronikat do jejích svalových vrstev.

Přesné příčiny vzniku tohoto onemocnění dosud nebyly objeveny. Všichni lékaři se shodují pouze na jedné věci - pro výskyt endometriózy musí dojít k porušení současně v hormonálním a imunitním systému..

Pokud je narušen pouze hormonální systém, pak se imunitní systém musí vypořádat s vniknutím endometriálních buněk mimo jejich obvyklé umístění a neutralizovat je.

Pokud však dojde k porušení v obou systémech, pak endometrium vstupuje do jiných orgánů a je tam fixováno.

Po jeho fixaci začne endometrium fungovat, jako by se nacházelo v děloze. Proto v určitém bodě cyklu začne krvácet a oddělovat se..

Stádia onemocnění, během nichž dochází k růstu endometria, jsou asymptomatická. Ale na začátku svého fungování si žena může všimnout změn v povaze menstruace..

Příznaky patologie jsou bolest v pánevní oblasti, která se během menstruace zesiluje. Pokud jsou postižena střeva nebo blízké orgány, může dojít k bolesti v bederní oblasti.

Existují také různé nepravidelnosti v průběhu menstruačního cyklu. Ale častěji než ne, jsou tyto příznaky buď rozmazané, nebo mohou odkazovat na jiné patologie..

Žena by však měla v každém případě věnovat pozornost povaze výtoku - hlavnímu příznaku endometriózy.

Druhy výboje

Výtok, ke kterému dochází u endometriózy, je dvou typů: intermenstruační a menstruační.

Mestruální výtok je přítomen také u zdravé ženy, avšak ty, které se vyskytují v přítomnosti onemocnění, mají charakteristické rozdíly.

 • Nadměrné množství a čím více se šíří patologie, tím hojnější jsou.
 • Barva je tmavě červená a přechází do černé. Tato barva je získána kvůli tomu, že jsou poškozeny kapiláry a není dostatek času na oxidaci krve..
 • Doba menstruace se zvyšuje. Je to způsobeno trváním oddělení endometria, takže výtok může trvat až týden..
 • Sraženiny najdete v menstruačních oddílech.
 • Díky zvýšenému množství hlenu v menstruaci se stávají viskóznější strukturou..

V tomto případě si žena může všimnout celkového zhoršení jejího stavu. Například letargie, mírná nebo ostrá a silná bolest.

 1. hnědá barva.
 2. Konzistence je heterogenní, dochází k vystříknutí hlenu s krevními sraženinami.
 3. Tlustý.
 4. Vůně je velmi silná a nepříjemná.

Intermentální výtok se může objevit po pohlavním styku a poté hovořit o poškození děložního čípku.

Jaké další vypouštění může být?

Výše uvedené jsou typické příznaky tohoto onemocnění. Ale někdy tak nevypadají. S diagnostikovanou endometriózou, jaký další výtok může být?

Někdy mohou existovat další příznaky, odlišné od charakteristického. Množství výboje ve srovnání s normou prudce klesá, pravidelnost cyklu zmizí.

Tyto příznaky doprovázejí poškození vaječníků, což vede ke snížení produkce progesteronu a ke snížení patologické aktivity endometria..

Kromě toho lze zaznamenat nedostatek při poškození děložního čípku a pochvy, doprovázený porušením sekreční funkce. Slabý výtok se také často zaznamenává, pokud žena v klimakterickém věku trpí endometriózou.

U zánětlivých procesů, které často doprovázejí endometriózu, se může změnit povaha výtoku. V nich lze nalézt částice hnisu, vůně se mění, barva se stává nažloutlou nebo nazelenalou..

Pokud je v těle infekce, výtok má tmavě hnědou barvu a nepříjemný zápach a hustota se může lišit..

Vodnatá konzistence je pozorována, když endometrium proniká do svalové vrstvy a ovlivňuje vaskulární síť. Při průniku endometria do lymfatických uzlin jsou pozorovány také bělavé větve uprostřed cyklu, přičemž je patrný silný specifický zápach..

Pokud je patologie lokalizována v konečníku, pak během defekace bude přítomna bolest a krvácení a ve výkalech lze nalézt krvavé skvrny. Pokud je močový měchýř poškozen, jsou v moči viditelné krevní sraženiny a jeho barva zčervená.

Když se může zvýšit výboj?

Ani u zdravé ženy není vzor menstruace jednotný. A za přítomnosti nemoci se taková heterogenita může z různých důvodů zvýšit..

K tomu dochází hlavně při fyzické námaze, náhlých změnách teploty okolí nebo při velké akumulaci hlenu v děloze..

V druhém případě může dokonce začít krvácení z dělohy, což je téměř nemožné bez kyretáže odstranit..

Intermenstruační výtok u ženy s endometriózou může pravidelně mizet a objevovat se. K jejich vzhledu přispívají následující faktory:

 • styk,
 • fyzická námaha,
 • gynekologické vyšetření,
 • močení,
 • defekace.

Při nadměrném hromadění hlenu v děloze se může začít oddělovat bez zjevného důvodu. Tento proces obvykle netrvá déle než tři dny..

Co se stane během těhotenství?

A ačkoli je endometrióza často příčinou neplodnosti, těhotenství s takovou diagnózou je stále možné. Pokud se vám podaří počat dítě, bude to mít pozitivní vliv na průběh nemoci..

To je způsobeno skutečností, že je narušen cyklus produkce pohlavních hormonů, který měl dříve silný účinek na ložiska endometria..

Současně však může endometrióza způsobit předčasné ukončení těhotenství, protože vrstvu lemující dělohu lze odmítnout.

Současně s ukončením těhotenství může doprovázející hormonální nárůst pouze zhoršit průběh onemocnění..

Pokud dojde k těhotenství s endometriózou, jaký druh výtoku může žena najít? Koneckonců, menstruační cyklus se zastaví, což znamená, že by neměla být hojná a dlouhá období.

Obecně by v každém případě měly být přítomny přirozené sekrece, ale měly by být bezbarvé a neměly by mít nepříjemný zápach, dobře, a neměly by ženě způsobovat problémy. Jakákoli odchylka od normy signalizuje narušení fungování těla..

V těhotenství doprovázeném endometriózou bude výtok hnědý, pokud jsou postiženy pohlavní orgány, nebo krvavé skvrny v moči nebo výkalech, pokud jsou poškozeny příslušné orgány.

Některé ženy si mohou takový hnědý výtok a ještě více krvavé skvrny zaměnit za hrozbu potratu, zvláště pokud jsou doprovázeny bolestí, ale to jsou projevy endometriózy.

Příznaky endometriózy se mohou překrývat s projevy jiných patologických stavů a ​​mohou být podobné projevům nachlazení..

Proto je důležité, aby každá žena sledovala změny stavu svého těla a navštívila gynekologa ohledně jakýchkoli odchylek od normy..

Taková kontrola umožní odhalit onemocnění v rané fázi vývoje, což výrazně usnadní další léčbu a sníží možné následky. Pokud nebudete věnovat pozornost alarmujícím signálům a nezačnete léčbu, hrozí ženě neplodnost..

Výtok (mazání) s endometriózou

Mnoho pacientů se obává různých výtoků s endometriózou. Jsou živým diagnostickým znamením, žena, která čelí změnám v menstruačním cyklu - v objemu, trvání, v barvě, by měla být ostražitá a konzultovat s lékařem.

Vlastnosti cyklického výtoku s endometriózou dělohy

Ženy, které trpěly původně silným menstruačním tokem, zpravidla nejsou znepokojeny, pokud se náhle objeví velké sraženiny než obvykle nebo se kritické dny prodlouží.

Změny v menstruačním cyklu si snáze všimnou dívky, které neměly žádné zvláštnosti: jejich cyklus byl pravidelný a stabilní, doba trvání se nezměnila atd..

V tomto případě jsou jakékoli odchylky zřejmé..

Co by mělo upozornit ženu v jejím menstruačním cyklu?

Za prvé by měla věnovat pozornost vzhledu rozmazaného hnědého výtoku před nebo po menstruaci, za druhé vzhled intenzivní bolesti v předvečer menstruace a zesílení v prvních dnech a za třetí vzhled velkého počtu sraženin.

Zvýšená hojnost menstruačního krvácení

Pokud se změní povaha menstruačního krvácení a ve výtoku se objeví velké množství sraženin, navíc žena nemá dostatek obvyklého počtu vložek, pak je to již špatné znamení.

To nemusí být nutně 100% endometrióza, ale je to jedna z věcí, na které by žena měla dávat pozor..

Pokud se k hojnému výtoku sraženin začnou přidávat bolesti, které je obtížné snášet a je nutné užívat silné léky proti bolesti, jsou to již dva hlavní příznaky tohoto onemocnění a musíte se poradit s lékařem.

Vědecký název pro těžká období je menoragie, zatímco ztráta krve přesahuje fyziologickou normu (více než 50 ml) a menstruace trvá déle než 7 dní, pacient může měnit vložku každou hodinu.

Bohatá ztráta krve často způsobuje, že se u ženy objeví anémie (pokles hemoglobinu). Stává se letargická, slabá, trpí nízkým krevním tlakem a ztrátou výkonu.

Málo cyklické krvácení

Nedostatek sekrecí je pro pacienty s endometriózou absolutně netypický, vzhledem k tomu, že k onemocnění dochází na pozadí nadměrné proliferace endometria. Ve struktuře onemocnění je nejčastějším typem vnitřní endometriózy nebo adenomyózy.

Je charakterizován růstem endometria uvnitř dělohy. Během menstruace je endometrium odmítnuto, kvůli jeho nadměrnému množství v menstruační krvi se objevuje velké množství sraženin, takže nedostatek není charakteristickým znakem adenomyózy.

Pokud jde o jiné typy endometriózy, nedostatek menstruačního krvácení také není charakteristickým příznakem..

Změna barvy menstruačního krvácení

Hnědá, vínová, tmavě červená jsou barvy charakteristické pro výtok endometriózy.

Tmavé, hnědé, čokoládové barvy se objevují, když se odlupuje velké množství endometriálních buněk, takže se barva menstruace mění s endometriózou a převládají tmavší odstíny, až černé. Černé barvy jsou nejvíce nežádoucí, protože mohou naznačovat vývoj onkologie..

Prodloužené trvání menstruačního krvácení

Jedním z nejjasnějších příznaků endometriózy je špinění: špinění před nebo po kritických dnech. Vzhled hnědého hlenu lze pozorovat několik dní před nástupem menstruace a také narušit pacienta několik dní po jejím ukončení, čímž se prodlužuje doba menstruace.

Exfoliace endometria s jeho bohatým růstem je však delší proces, takže doba menstruace se zvyšuje a stává se v průměru od 7 do 10 dnů.

Intermenstruační výtok s endometriózou

Různé výtoky uprostřed cyklu, až do děložního krvácení, vyvolávají u pacientky s endometriózou obavy.

V závislosti na lokalizaci patologických ložisek se mohou objevit následující jevy:

 1. Krvavý výtok během vyprazdňování střev v případě invaze ložisek do konečníku.
 2. Krvavá moč s postižením močového měchýře.
 3. Hnědý výtok po pohlavním styku s výskytem ložisek v krční oblasti.
 4. Velmi vzácný výskyt - krvavé slzy, který je pozorován u vnější extragenitální endometriózy.
 5. Během ovulace může dojít k hnědému mazu - asi 3 dny.
 6. Děložní krvácení s adenomyózou.

Výtok uprostřed cyklu může obsahovat bělavý hlen a mít nepříjemný zápach. Pokud se k endometrióze připojil zánětlivý proces, bude ve výtoku pozorována příměs hnisu.

Závěr

Výtok není vždy schopen upozornit ženu, zvláště pokud se během jejího reprodukčního věku setkala se sraženinami, prodlouženou a nestabilní menstruací, pak je nepravděpodobné, že by podezření na onemocnění bylo způsobeno menstruací.

Hlavním příznakem pro tyto ženy je silná bolest, kterou je vždy obtížnější snášet. Pacientka v kritické dny ztrácí schopnost pracovat, často je bolest tak intenzivní, že může ztratit vědomí, může se jí zvýšit teplota a objeví se zvracení. S nástupem menstruace potřebují tito pacienti pracovní neschopnost..

Pokud výtok není doprovázen žádnými dalšími příznaky, mohou zpravidla zůstat bez povšimnutí, avšak pro včasnou diagnostiku je důležité být včas upozorněn a konzultovat s lékařem..

Léčba endometriózy je složitý problém, ale včasná diagnóza ji usnadňuje. Počáteční fází bude zpravidla medikamentózní léčba s použitím hormonálních léků, ale pokud to nepomůže, nebo je proces vážně zahájen, je předepsán chirurgický zákrok.

Hormonální léky buď zavádějí ženu do umělé menopauzy, nebo potlačují účinek estrogenů. Pacient může být v prvních měsících přijetí narušen následujícími jevy: hnědá mastnota, průlomové krvácení, ale s dalšími léky by to mělo přestat.

Je také třeba mít na paměti, že výskyt mazanice jiné povahy může naznačovat přítomnost onemocnění spojených s endometriózou (fibroidy, hyperplazie endometria, zánětlivý proces). V tomto případě musíte zjistit, co je hlavní příčinou těchto sekrecí - endometrióza nebo něco jiného.

Výtok s endometriózou dělohy: co je uprostřed cyklu

Endometrióza je onemocnění, při kterém se v tkáních dělohy aktivují patologické procesy. Je diagnostikována hlavně u žen ve věku 30-50 let.

Projevuje se ve formě bolestivé menstruace a je často doprovázena obtížně léčitelnými komplikacemi. Množství a povaha výtoku s endometriózou se významně mění.

A když máte všechny informace o této záležitosti, můžete snadno tušit vývoj nemoci a okamžitě vyhledat pomoc od lékaře.

Endometrióza je gynekologické onemocnění, které je doprovázeno abnormálním růstem endometria dělohy a výskytem zánětlivých ložisek na jejích vnitřních stěnách. Provokatéři jeho vývoje jsou:

 • Hormonální poruchy.
 • Zneužití alkoholu.
 • Zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů.
 • Potraty, včetně lékařských potratů.
 • Užívání určitých léků.
 • Cystické změny ve vaječnících.
 • Cervikální eroze.
 • Onkologie.
 • Instalace nitroděložního tělíska atd..

Endometrióza se projevuje nepříjemnými pocity, které se objevují během intimity, a bolestivou menstruací. Hlavním znakem vývoje tohoto onemocnění je však změna povahy vaginálního výtoku během celého cyklu. Jejich počet se výrazně zvyšuje, zatímco jejich struktura a barva se mění..

Jaký může být výtok s endometriózou?

S touto patologií dochází v děložní dutině k zánětlivým a abnormálním procesům, které následně vedou ke změně ve složení hlenu vylučovaného tímto orgánem. Výsledkem je snížení místní imunity, což několikrát zvyšuje riziko bakteriální infekce, což jen zhoršuje průběh onemocnění a vyvolává výskyt nepříjemného zápachu.

U endometriózy vaginální výtok necítí. Pokud však z nich začala vyzařovat specifická rybí vůně, znamená to vývoj infekce, která vyžaduje okamžitou léčbu antibakteriálními léky.!

Exsudát uvolněný z pochvy u tohoto onemocnění mění svoji konzistenci a barvu v závislosti na fázi cyklu. Zároveň se mění povaha menstruace. Na samém začátku může žena pocítit hnědou mazlavost, která se plynule mění v děložní krvácení. Tento proces je doprovázen křečemi a bolestivými pocity v dolní části břicha.

Tento klinický obraz lze doplnit:

 • Nevolnost.
 • Slabost.
 • Zvýšením teploty na 37,7 ° C.
 • Nedostatek chuti k jídlu.

Na konci menstruace je také vidět rozmazaný hnědý výtok. Mohou trvat až 4 dny, doprovázené nepohodlí. Jakmile menstruace skončí, slizniční sekrece produkovaná děložním čípkem s endometriózou se stane průhlednou nebo bělavou. Vyrábí se však ve větším množství než obvykle..

S nástupem ovulace může také krvácet děloha. Je to způsobeno zvýšeným obsahem ženského hormonu v těle, který přispívá k zesílení děložního endometria (tak probíhá příprava na možné nadcházející těhotenství), což podporuje rozvoj zánětlivých procesů. Je pravidlem, že uprostřed cyklu se takové mazání pozoruje ne déle než 3 dny.

Během intimity nebo po ní lze napravit narůžovělý nebo nahnědlý výtok. Podle lékařů k tomuto jevu dochází v důsledku mechanických účinků na děložní hrdlo a dělohu. A protože na jejím endometriu jsou ložiska zánětu a ran, při kontaktu s penisem začne krvácet a žena pociťuje nepohodlí v dolní části břicha.

Možné typy výtoku po biopsii

V případě, že se patologické procesy rozšíří až do konečníku, může se při stolici objevit i mazlavost. Když se výtok stane vodnatým, znamená to porušení bakteriální mikroflóry, což vyžaduje korekci léku..

Tmavě žluté a zelené vaginální sekrece, které mají páchnoucí zápach, naznačují infekci. V tomto případě žena potřebuje urgentní léčbu, protože její absence může mít negativní důsledky. Imunitní systém začne slábnout, v důsledku čehož začnou patologické procesy ovlivňovat další orgány reprodukčního systému a vyvolávat vývoj dalších nemocí.

Menopauza je fyziologický stav charakterizovaný potlačením syntézy pohlavních hormonů a zánikem funkce reprodukčních orgánů. Tento proces je doprovázen následujícími příznaky:

 • Krvavý výtok mimo menstruaci.
 • Porušení cyklu (menstruace se mohou úplně zastavit nebo jít častěji než obvykle).
 • Nadměrné pocení.
 • Rázy krevního tlaku.
 • Návaly tepla atd..

U endometriózy je klinický obraz doplněn bolestivými pocity v břiše a nadměrnou produkcí vaginálních sekretů.

Pokud žena dříve trpěla tímto onemocněním, pak s nástupem menopauzy se její příznaky stávají méně výraznými, což je způsobeno nedostatkem pohlavních hormonů.

Tento jev by však neměl být vnímán jako úplné uzdravení, protože po vymření reprodukčních orgánů se významně zvyšuje riziko degenerace buněk ložisek zánětu na rakovinu.

Pokud jsou v děloze aktivovány maligní procesy na pozadí endometriózy, mohou být příznaky nejprve ztlumeny a po chvíli zesíleny. Pouze v tomto případě žena nebude mít hnědý výtok, ale černý. Když se objeví, musíte okamžitě navštívit lékaře a složit všechny nezbytné testy.

Někdy u žen po 50 letech může být hlavním hormonem vývoje této choroby změna hormonálního pozadí. A obecný klinický obraz doplňují jeho příznaky - bolest břicha a krvavý vaginální výtok.

Kdy jít ke gynekologovi?

Endometrióza je patologie, která může vyvolat nejen rozvoj rakoviny, ale také vést k neplodnosti, proto, aby se zabránilo vzniku takových smutných následků, musí být léčba tohoto onemocnění řešena, jakmile se objeví první příznaky. Pokud již víte o své diagnóze, měli byste neustále sledovat povahu vaginální sekrece..

Výstrahou by měl být hojný výtok během menstruace, při kterém musíte vyměňovat vložky každé 1,5-2 hodiny, stejně jako slabost, závratě a ospalost. Tyto příznaky naznačují zahájení děložního krvácení, které je smrtelné..

Je také nutné navštívit gynekologa, pokud si na spodním prádle všimnete černého exsudátu, protože tento jev je typický pro vznik rakoviny..

Intermenstruační výtok, krvácení po pohlavním styku, neustálé bolesti břicha, prudké zvýšení tělesné teploty - to vše vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Výskyt těchto příznaků naznačuje komplikovaný průběh endometriózy a výskyt komplikací na jejím pozadí.

Léčba této patologie se provádí přísně individuálně. Zpravidla zahrnuje užívání protizánětlivých a hormonálních léků. V některých případech se provádí chirurgický zákrok.

Povaha výtoku s endometriózou

Výtok s endometriózou je první známkou potíží. Mohou se lišit barvou, vůní a konzistencí. V závislosti na tom lze posoudit obecný stav dělohy s endometriózou a jaký druh výtoku by měl především upozornit ženu.

Druhy výboje

Výtok v endometrióze dělohy se může lišit podle typu. Ženy se obvykle potýkají s následujícími typy výtoku:

 • hnědé skvrny. Takové skvrny mohou naznačovat vývoj fokální nebo difúzní endometriózy. V tomto případě endometrium roste hluboko do svalů dělohy a od okamžiku jeho přirozeného oddělení k východu uplyne spousta času. V tomto případě jsou krvinky zničeny a získají hnědý odstín. Konzistence tajemství se také mění, stává se silnější a viskóznější. Nejčastěji se hnědý výtok vyskytuje v důsledku cyklu a vyznačuje se rozmazaným charakterem;
 • šarlatový nebo jasně červený výboj. Charakterizuje přítomnost difúzní formy onemocnění. V tomto případě jsou uzly endometriózy umístěny na povrchu děložní sliznice, a když jsou odmítnuty, před odchodem uplyne velmi málo času. V tomto případě krev nemá čas na změnu své barvy nebo konzistence. Krvavý výtok může navíc naznačovat poškození cév. K tomu obvykle dochází při pohlavním styku..

Je také třeba poznamenat, že během endometriózy se spolu s krví uvolňuje velké množství sraženin, což může ženu vyděsit. Obecně povaha výtoku umožňuje posoudit předběžný stav dělohy a dozvědět se o přítomnosti závažných komplikací. Důležitou roli hraje také doba trvání intermenstruačního a menstruačního krvácení..

Menstruační

Endometrióza začíná téměř asymptomaticky, což ztěžuje diagnostiku v rané fázi. První viditelné změny se týkají menstruační krve, a proto by porušení povahy menstruace mělo být budíčkem pro ženu. Hlavní příznaky onemocnění během menstruace jsou:

 • bohatší období. Někdy je ztráta krve tak závažná, že žena potřebuje lékařskou péči a také užívání doplňků železa;
 • prodloužení doby krvácení. V některých případech nemusí menstruace skončit po dobu 2 nebo více týdnů. V tomto případě krvácení ustoupí a po chvíli se obnoví s obnovenou energií;
 • změna barvy a konzistence tajemství. Krev může mít tmavší odstín, někdy vypadá téměř černě. Také v krvi je velké množství hlenu, v důsledku čehož získává hustou a viskózní konzistenci;
 • přítomnost sraženin. Mohou mít docela působivou velikost a vznikají v důsledku srážení krve uvnitř dělohy;
 • zvýšená bolestivost. Bolest během menstruace může být bolestivá, bodavá nebo křečová. Vznikají v důsledku odmítnutí patologické tkáně.

Intermenstruační

Intermenstruační výtok s endometriózou může nastat bez ohledu na fázi cyklu. Výrazně se liší od menstruačních, a to jak konzistencí, tak barvou. V některých případech se drobné skvrny na prádle začnou objevovat týden před očekávaným obdobím a také týden po jeho dokončení. Charakteristické rysy této patologie jsou:

 • hnědá barva - spojená se změnou složení krve;
 • hustá konzistence - vzniká v důsledku velkého množství nečistot hlenu v kompozici;
 • přítomnost hlenu nebo krevních sraženin v kompozici - jsou tvořeny v důsledku odmítnutí patologické tkáně;
 • nepříjemný zápach - může být způsoben vývojem zánětlivého procesu;
 • rozmazaný charakter.

V případě, že je endometrióza komplikována zánětlivým procesem, lze v tekutinách pozorovat zelený hlen. V takovém případě budou mít hnědé skvrny velmi nepříjemný zápach..

Pokud onemocnění postihuje svalovou tkáň a regionální lymfatické uzliny, dochází k hojným tekutým nebo bělavým inkluzím. Jejich počet se může zvýšit při pohlavním styku nebo při napětí břišního lisu, například při vyprazdňování. Stejně jako menstruace může být taková patologie doprovázena bolestivým syndromem..

Když se objeví výtok s endometriózou?

Výtok v endometrióze se může objevit bez ohledu na fázi cyklu. Může je provokovat celá řada faktorů. Tyto zahrnují:

 • poškození stěn sliznice během pohlavního styku;
 • gynekologické vyšetření;
 • nadměrný fyzický stres;
 • emoční stres.

Během nemoci může žena často krvácet uprostřed cyklu. V některých případech je nemožné zastavit takové krvácení sami. Je nutné zavést speciální léky a hormony.

Endometrióza je závažné onemocnění, které bez kvalifikované léčby může v konečném důsledku vést k neplodnosti. Aby se snížilo riziko vzniku onemocnění, je nutné pravidelně navštěvovat gynekologa a podstoupit ultrazvukové vyšetření dělohy..

1. Důvody vzniku premenstruačního syndromu 2. Příznaky PMS u žen: seznam typických projevů 3. Klinické formy premenstruačního syndromu 3.1. Neuropsychická forma 3.2. Bolestivá forma 3.3. Edematózní forma 3.4. Krizová forma 3.5. Atypická forma

V kontaktu s: