Bílý průhledný výtok u žen

Stížnosti na propuštění jsou nejčastějším důvodem, proč ženy navštěvují gynekologa. Pro zdravé ženské tělo jsou zatím charakteristické bílé průhledné sekrety - odrážejí normální činnost reprodukčního systému a ukazují cyklické změny spojené s prací vaječníků. Na začátku cyklu je výtok transparentní a skromný, uprostřed - roztažený a bohatý, na konci - krémový s mírně kyselým zápachem.

Charakterizace normálního výboje

Bílý průhledný výtok je směs biologických tekutin obsahujících lymfatický transudát, fragmenty zničených buněk, hlen cervikálního kanálu, mikroorganismy atd. Hlavními mikroorganismy žijícími v nich jsou neškodné laktobacily (tyčinky kyseliny mléčné). Normálně je povolen malý počet stafylokoků, korynebakterií, bakteroidů, enterobakterií, prevatella, mykoplazmat, hub atd..

Látka, která se vylučuje z pochvy zdravé ženy, by neměla mít nepříjemný zápach a neměla by způsobovat nepohodlí (zánět sliznic nebo svědění). Ve skutečnosti, pokud je žena zdravá a objem výtoku je normální, ani si tento jev nepamatuje..

Lékaři se domnívají, že objem výtoku u zcela zdravé ženy by neměl překročit 4 ml denně a jejich konzistence se může lišit pouze v závislosti na dni cyklu..

U dívek ve věku od jednoho měsíce do deseti let, kdy se neprodukuje hormon estrogen, nedochází k žádnému transparentnímu výtoku, proto vajíčko nezraje a menstruace chybí. Dívka by měla mít výtok dříve než první menstruace. Tělo s jejich pomocí čistí reprodukční trakt a chrání genitálie před infekčními agens.

Jaké odchylky lze považovat za normální

Objem a konzistence vypouštění se mohou lišit:

 • během sexuálního vzrušení - to je přirozená starost o pokračování lidské rasy;
 • po přesunu do jiného klimatického pásma;
 • při užívání hormonálních léků;
 • po změně partnera;
 • po těhotenství, zejména v prvních týdnech a před porodem (sliznice se vzdaluje);
 • zatímco si zvykáte na novou perorální antikoncepci.

Výtok lze zaznamenat u dívek bezprostředně po narození: tímto způsobem je jejich tělo osvobozeno od mateřských hormonů.

Pokud má žena hodně sekrecí v objemu, ale jsou průhledné nebo bílé, bez krevních pruhů a nezpůsobují nepohodlí, pak jediným východiskem je použití denních vložek. Nemusíte používat žádné léky ani lidové léky. Jediné, co mohou udělat, je způsobit nějaký druh nemoci..

Je třeba mít na paměti, že v různých fázích těhotenství je výtok odlišný:

 • první známkou těhotenství je mléčný výtok způsobený změnami hormonálních hladin;
 • po čtrnácti týdnech se vlastnosti změní: mléčný odstín zmizí a výtok se stane tekutějším.

Ale v jakékoli fázi těhotenství by žena neměla cítit nepohodlí způsobené pálením nebo svěděním. V případě těchto příznaků byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Tampony by se neměly používat během těhotenství - je třeba zakoupit vložky.

Odchylky od normy

Jakákoli změna v povaze výtoku by měla ženu upozornit a přinutit ji, aby navštívila lékaře. Nažloutlá nebo nazelenalá barva výtoku může znamenat zánět, bílá sražená - u drozdů, nahnědlá - u hyperplazie endometria nebo polypů. Povaha výtoku se může změnit v důsledku expozice nepatologickým faktorům, například při užívání antibiotik nebo při změnách imunitního systému.

Zabránění „nesprávnému“ vybití

 • správná intimní hygiena - speciální čisticí prostředky zakoupené v lékárně a obsahující kyselinu mléčnou, rostlinné výtažky a zvlhčující přísady, které neporušují vaginální mikroflóru, zejména pokud existuje predispozice k drozdům;
 • včasná léčba jakýchkoli infekčních onemocnění, dokonce i akutních respiračních infekcí a angíny;
 • prevence možnosti podchlazení;
 • umírněnost v sexuálním životě;
 • vyhýbání se nadměrné fyzické námaze, zejména těm, které souvisejí se zvedáním závaží;
 • odklad intimních vztahů a jakékoli fyzické aktivity během menstruace;
 • vyhýbání se častým změnám sexuálních partnerů.

Většina žen si na výtok zvykne a nevšimne si, kdy se jejich vlastnosti změní. Měli byste se léčit opatrněji a věnovat pozornost příměsi krve, vzhledu pálení nebo svědění a také úplné absenci výtoku. Při sebemenší odchylce od normy musíte okamžitě kontaktovat gynekologa.

Bílý výtok u žen: příčiny a léčba

Výtok je přirozená sekrece sliznic. Jeho absence signalizuje vývoj patologie a změny v konzistenci, barvě nebo objemu mohou také naznačovat porušení. Chcete-li odlišit patologický výtok od normálu, doporučuje se poradit se s gynekologem a poté nezávisle sledovat práci vašeho těla. To pomůže včas identifikovat jakékoli odchylky od normy..

 • 1 Druhy sekrecí a jejich vlastnosti
  • 1.1 Rychlost vylučování
  • 1.2 Různé druhy tajemství
   • 1.2.1 Konzistence vylučovaného hlenu
   • 1.2.2 Vůně výtoku
   • 1.2.3 Produkovaná barva sekrece
 • 2 Důvody vzniku patologických sekrecí
 • 3 Léčba

Vaginální výtok je přirozenou normou. Jejich okamžitá přítomnost neznamená špatnou hygienu nebo vývoj patologického procesu. Objem, struktura a barva závisí na věkové kategorii ženy, vlastnostech hormonálního pozadí, intimním životě a dalších faktorech. Pro rostoucí dívky je důležité vysvětlit, odkud pocházejí (zejména z pochvy, nikoli z klitorisu) a jakou roli hrají pro ženské tělo.

Vaginální výtok se objevuje ve věku 10 až 12 let. To naznačuje, že byly zahájeny hormonální změny. Tajemství je tekuté nebo slizké, průhledné, bělavé nebo nažloutlé, téměř bez zápachu. Jeho funkcí je zvlhčit stěny pochvy a chránit ji před různými infekcemi. Jakmile se vytvoří pravidelný menstruační cyklus, povaha sekrece se změní v závislosti na jeho fázi..

Zdravá dívka produkuje tekutinu, která má následující příznaky:

 • objem ne více než 5 ml denně;
 • transparentní, bělavý nebo mléčný;
 • slizká, hustá nebo viskózní homogenní konzistence;
 • malá těsnění (ne více než 4 mm);
 • mírný kyselý zápach nebo jeho úplná nepřítomnost.

V tomto případě by nemělo dojít k pálení, svědění, otoku a zarudnutí..

Jakmile tato sekrece vyschne, na kalhotkách nebo kalhotkách zůstane béžová nebo nažloutlá skvrna..

Výboje, které splňují tyto vlastnosti, by neměly způsobovat úzkost. Sekrece se někdy v určité fázi cyklu mění, a to ne vždy naznačuje patologii.

Podle množství produkovaného hlenu jsou sekrece rozděleny na skromné, hojné a přirozené:

 1. 1. Štíhlá - při jejich nedostatku vagina a vnější genitálie nemohou fungovat normálně. Sliznice vysychají a praskají. Během intimity dochází k pocitu tření a bolesti. Tyto sekrece jsou výsledkem hormonálních změn souvisejících s věkem, endokrinních onemocnění nebo užívání hormonálních léků.
 2. 2. Hojné - způsobují pocit stálé vlhkosti v pochvě. Jejich stopy zůstávají na spodním prádle. Tento hlen je někdy diagnostikován týden před menstruací nebo během ovulace uprostřed menstruačního cyklu. Jsou průhledné, nedochází k nepříjemnému zápachu.
 3. 3. Přírodní - zvlhčujte stěny pochvy v dostatečném množství, nezpůsobujte žádné obavy. Pokud je výtok normální, pak před intimitou s mužem není nutná pomocná vaginální vlhkost.

V raných fázích těhotenství nebo krátce před porodem se výtok stává mnohem hojnějším. Je to docela normální. Pokud se změnila konzistence, barva, množství nebo vůně tajemství, musíte navštívit gynekologa.

Podle tohoto kritéria se výtok dělí na kapalný, sražený a pěnivý..

název

Popis

Tekuté (vodnaté, slizké)

Jsou bezbarvé a bez zápachu, což je standard. Objevují se uprostřed cyklu v době ovulace a působí také jako lubrikant při pohlavním styku.

Označuje přítomnost plísňové infekce. Lékaři obvykle diagnostikují kandidózu. Vypouštění je podobné tekutému tvarohu, má heterogenní konzistenci

Vyskytují se při bakteriální infekci. Zvláště nebezpečné je, pokud mají nepříjemný zápach nebo výraznou barvu. Takový výtok je charakteristickým znakem trichomoniázy.

Sražený vaginální výtok

Vyrábí se hlen bez zápachu se sladkým, kyselým nebo nepříjemným zápachem:

 1. 1. Bez zápachu. Tento koncept je velmi libovolný, protože jakýkoli výtok z těla má určitý zápach. Když je člověk zdravý, je příjemný a téměř necítí. Každý má svůj vlastní. Člověk si na to po chvíli zvykne, už to necítí.
 2. 2. S nasládlou nebo kyselou vůní. To obvykle naznačuje drozd. Candida se živí cukrem, miluje produkt a šíří se v prostředích, kde je ho hodně.
 3. 3. Nepříjemný zápach. Označuje přítomnost bakteriální infekce. Často voní jako zkažená ryba. Čím výraznější je, tím silnější je vývoj infekce..

Podle barvy je výboj rozdělen na průhledný (normální), bílý, krvavý (hnědý), žlutý, zelený a černý..

Přidělení

Charakteristický

Transparentní výtok je přirozenou sekrecí u žen. Mohou se tvořit kdykoli během menstruačního cyklu. Zahrnují mrtvé buňky, sekrece sliznic a další odpadní produkty charakteristické pro toto prostředí, stejně jako bakterie mléčného kvašení. Zřídka se stávají bohatými a obvykle nemají žádný zápach. Někdy se může objevit kyselý zápach. To by nemělo způsobovat paniku, protože se objevuje v důsledku aktivity bakterií mléčného kvašení, které se nacházejí ve všech ženských sekrecích.

Tato barva označuje patologii, protože je příznakem mnoha pohlavně přenosných chorob, zánětů nebo onemocnění sliznice (během nichž leukocyty bojují s infekcemi a ve velkém množství pronikají do vaginálních sekretů). Mohou to být onemocnění, jako je trichomoniáza, kandidóza, kapavka a další. Během menstruace se někdy vyskytne výtok podobné barvy. To znamená, že uvnitř ženského těla dochází k vážným změnám, kterým je třeba věnovat pozornost.

Tato barva se považuje za normální, pokud množství takového výboje zůstává malé. Budou normální na 1 lžičku. za den, bez zápachu, tlumeného a tlumeného stínu. Tajemství je vodnaté s jednotnou konzistencí. V jiných situacích to může být známka patologie. Taková sekrece se objevuje nejčastěji kvůli nedávnému porodu, adnexitidě, salpingitidě, vaginitidě, kapavce, chlamydiím

Bílý výtok se běžně vyskytuje u každé ženy. Objem se může zvýšit před nástupem menstruace, po jejich ukončení a během období těhotenství. Takové tajemství se také nazývá „leucorrhoea“ a nezpůsobuje znepokojení, pokud jeho množství zůstane malé, má jednotnou konzistenci a nezanechává žádný cizí zápach. V jiné situaci se stává příznakem pohlavně přenosné choroby, plísňové infekce nebo zánětu.

Nejnebezpečnější výtok může být známkou různých nemocí v závislosti na barvě, množství a vůni. Měli by upozornit ženu, pokud je objem velký a v oblasti genitálií je svědění, pálení, bolest v intimní oblasti. Uvolnění takové sekrece je někdy příznakem eroze děložního čípku, fibromu, rakoviny, sarkomu, adenomyózy, nádoru, endometritidy. Pokud se takové propuštění objeví, je naléhavě nutné navštívit lékaře

Jedná se o variaci předchozího výboje, kdy je barva velmi tmavá, mají zvýšenou hustotu a nerovnoměrnou konzistenci. Mohou být normou v určitých situacích a příznakem patologie. Tato barva je někdy výsledkem špatného metabolismu a poruch endokrinního systému, náhlých změn hmotnosti, prodlouženého zánětu a infekce, chemoterapie, stresových situací, polypů na genitáliích a některých systémových onemocnění těla

Odchylku od normy lze říci, když má výtok nepříjemný zápach, sliznice vnějších orgánů je podrážděná, druhá svědí a zčervená. Tento stav je poznamenán neočekávaným výskytem a rychlým vývojem. Patologický bílý výtok má tvarohovou, tekutou nebo pěnivou konzistenci.

Důvodem pro vývoj tohoto procesu může být:

 1. 1. Poruchy hormonálních hladin žen. Vznikají v důsledku užívání hormonální antikoncepce, onemocnění štítné žlázy a na pozadí lékařských nebo mechanických potratů. U pacientů s takovým problémem neustále svědí vnější genitálie..
 2. 2. Infekční a zánětlivá onemocnění močového systému a malé pánve. Patří sem pohlavně přenosné choroby (salpingitida, ooforitida, endometritida). Pokud se v těle objeví zánětlivý proces, mohou se objevit příznaky jako křeče a pocit pálení při návštěvě toalety, zvýšení tělesné teploty, pocit nepohodlí a bolest v podbřišku..
 3. 3. Hypersenzitivní reakce na používání hygienických prostředků a kosmetiky. Mnoho komponent pro intimní hygienu obsahuje alkálie, které nepříznivě ovlivňují přirozené prostředí pochvy. To je plné pronikání a reprodukce patogenních mikroorganismů..

Pouze lékař může vyléčit patologický výtok, který předběžně provede podrobnou diagnózu.

V závislosti na zjištěné příčině se používají následující metody:

 1. 1. Antimikrobiální látky jsou předepsány k eliminaci bakteriální infekce a zánětu. Antibiotika lze užívat perorálně nebo topicky ve formě čípků, krému nebo masti.
 2. 2. Plísňová infekce je léčena antifungálními léky. Drozd je místním projevem rozsáhlé infekce těla plísní. Při léčbě nemůžete dělat jen se svíčkami a krémem. Většina infekce se usazuje ve střevech, takže je třeba léčit celé tělo, nejen vagínu.
 3. 3. V případě virové infekce je předepsáno antivirotikum. Jedná se o velmi nebezpečné mikroorganismy, které se lékaři plně nenaučili eliminovat. V této situaci hraje hlavní roli posílení imunitního systému..
 4. 4. Pokud se novotvary vyvinuly, lze je léčit konzervativně nebo odstranit. Klíčovou roli hraje typ: benigní nebo maligní - a rychlost vývoje tohoto novotvaru.

V každém případě neobvyklého výtoku jsou nutné pečlivé osobní a intimní hygienické postupy, protože většina patologických výtoků koroduje pokožku genitálií. V některých situacích gynekolog doporučuje koupele s léčivými roztoky a sprchu.

Bílý výtok u dívek a žen je normální.?

Výtok u žen a dívek by měl být vždy - to je přirozený stav vaginální sliznice. Navíc se díky sekrecím vagína čistí od různých bakterií, odumřelých buněk, menstruační krve, hlenu. Přirozený výtok nejčastěji nemá barvu, ale někdy vzhled bílého výtoku u dívek a žen může vyvolat otázku - je to normální nebo jsou patologické, což naznačuje určitý druh onemocnění.

Když je bílý výboj považován za normální?

Často je bílý výtok u dívek o něco hojnější než u žen v reprodukčním, středním věku nebo u žen během menopauzy. To je způsobeno skutečností, že dívky se teprve formují, hormonální hladiny se začínají stabilizovat a u žen středního věku je tento proces již dokončen a je trvalejší. Normálně, jak u dívek, tak u žen před menopauzou, má vagina mírně kyselé prostředí kvůli přítomnosti laktobacilů, které tvoří kyselinu mléčnou. Toto prostředí je destruktivní pro patogenní mikroorganismy, je nepříznivé pro reprodukci patogenních bakterií. Jaký druh výboje lze tedy považovat za normu?

 • Barva zvýraznění by neměla být zvlášť patrná, nejčastěji jsou průhledné, ale může se objevit mírně krémový, bílý nebo mírně nažloutlý odstín..
 • Normální výboj by měl být bez zápachu
 • Konzistence by měla být vodnatá, tekutá, ne hustá, uprostřed cyklu během ovulace mohou být průhledné, protahující se slizniční sekrece
 • Rychlost vypouštění za den - by neměla být větší než čajová lžička
 • Množství výtoku se může zvýšit před menstruací, při sexuálním vzrušení a po pohlavním styku.

Proč má dívka bílý výtok se zakysanou vůní?

Bílý slizniční výtok u dívek a žen se obvykle nazývá leucorrhoea. Jsou přirozeným odpadním produktem těla, protože buňky, které pokrývají stěny pochvy, se neustále obnovují. Mrtvé buňky se neustále odlupují a smíchají s hlenem. Kromě toho složení leucorrhoea také zahrnuje výtok z děložního čípku, proto se fyziologicky během ovulace zvyšuje množství výtoku z děložního čípku, stávají se více protahujícími, slizničními. Proto je normální, pokud je výtok průhledný nebo bílý, zatímco ženě nic jiného nevadí, žádné svědění v pochvě, žádný pocit pálení, žádná bolest.

Pokud se však objeví bílý výtok s kyselým zápachem a svědění nebo nepohodlí je buď významné, nebo jen přerušovaně narušené, může to být příznak vaginální kandidózy. Existuje mnoho důvodů pro výskyt drozdů u žen - jedná se o hormonální změny, narušení, užívání hormonální antikoncepce, během těhotenství je drozd velmi častý, poruchy hygieny, zneužívání aromatizovaných a antibakteriálních produktů pro intimní hygienu, barevný toaletní papír, antibiotika, stresové situace, změna klimatu, chyby ve výživě - zneužívání sladkostí, diety, syntetického spodního prádla, příliš časté sprchování (sprchování pro drozd se sodou, heřmánkem, manganistanem draselným je nepřijatelné)

Jaké výtoky mohou naznačovat nemoc?

Při poklesu místní nebo obecné imunity, při nedodržení hygieny, užívání antibiotik, při hormonálních poruchách se mohou oportunní organismy, které jsou v pochvě normální, aniž by způsobily poškození, začít množit a vést k zánětlivému procesu. Pokud se u dívky vyvine následující charakter výtoku, je to příznak jakýchkoli onemocnění nebo poruch a vyžaduje vyšetření a důkladné vyšetření gynekologem:

 • Velmi bohatý, bílý, hustý, sýrový výtok u dívek. Pokud výtok připomíná tvaroh, zatímco žena pociťuje svědění a pálení v pochvě, zvláště když sedí se zkříženýma nohama, je to jasný příznak drozdů u žen a dívek. Drozd nebo vaginální kandidóza navíc nezávisí na tom, zda je dívka sexuálně aktivní nebo ne.
 • Pěnivý, hojný výtok - více než 1 čajová lžička denně.
 • Zvýraznění jakékoli výrazné barvy - hnědé odlesky, žluté, zelené nebo jiné výrazné odstíny.
 • Nepříjemný zápach - výtok s vůní ryb, hnilobný zápach, kyselý, cibulový zápach a další.
 • Jakýkoli podezřelý výtok, zejména v kombinaci se svěděním, suchostí nebo nepohodlími při pohlavním styku, zarudnutím vnějších genitálií, bolestí v podbřišku (na jedné straně nebo na obou stranách těsně pod pupkem), pocity pálení, bolest při močení, horečka nebo přetrvávající bolest během a po pohlavním styku.

Pokud leucorrhoea začala měnit barvu, vůni, množství a také se objevilo podráždění a nepohodlí v genitální oblasti, považuje se to za patologické změny a výtok a měla by být stanovena příčina jejich vzhledu. Také výtok může mít odlišný původ, to znamená, že pochází z různých částí ženského reprodukčního systému. Klasifikace vypouštění podle původu je následující:

 • Tubální leucorrhoea - objevuje se při zánětu vejcovodů, zatímco v trubicích se hromadí tekutina, která nejprve vstupuje do dělohy a poté prochází děložním hrdlem do pochvy.
 • Vaginální leucorrhoea je nejvíce neškodný výtok, kdy se v případě zánětlivých onemocnění pochvy objeví různé bílé, žluté výtoky, nejčastěji s nepříjemným zápachem - může to být trichomoniáza, gardnerelóza, drozd atd..
 • Cervikální leucorrhoea - objevuje se při zánětu děložního čípku (cervicitida) jakékoli etiologie. Příčinou může být mykoplazmóza, chlamydie, ureaplasmóza, kapavka atd..
 • Děložní leucorrhoea - s endometritidou jakékoli etiologie. V tomto případě zánětlivý exsudát protéká cervikálním kanálem do pochvy a mísí se s vaginálním výtokem.

Je možné určit chorobu podle barvy výtoku?

Bohužel může existovat více než 100 důvodů, které způsobují změnu barvy a povahy výtoku, na základě vnějšího popisu výtoku nemůže žádný gynekolog stanovit diagnózu bez laboratorní diagnostiky. Teoreticky může být nezaměnitelnou diagnózou vaginální kandidózy pouze silný a silný výtok bílého tvarohu u dívek a žen. Drozd je však často kombinován s jinými genitálními infekcemi, takže skutečnou příčinu změny výtoku u ženy mohou stanovit pouze testy na stěr a bakteriální kultura, stejně jako testy na pohlavně přenosné choroby. Barva výboje může jen mírně naznačit, kterým směrem by měl být výzkum prováděn důkladněji:

 • Transparentní leucorrhoea, pěnění může být příznakem chlamydií u žen.
 • Šedý odstín leucorrhoea s charakteristickým rybím zápachem, nejčastěji s gardnerelózou, bakteriální vaginózou.
 • Zelenavý výtok - výtok s takovým odstínem hovoří o hnisavém procesu, protože velké množství leukocytů dává výboji zelenou barvu. Čím silnější je zánětlivý proces, tím více leukocytů a tím i zelenější výtok.
 • Žlutý výtok - to může být jeden z příznaků trichomoniázy, protože zánět u trichomoniázy je nejčastěji lokalizován ve vagině, ve které je koncentrace leukocytů nižší.
 • Výtok u dívek je bílý - může to být buď příznakem drozdů, nebo může být normou. Vzhledem k tomu, že s mírným stupněm vaginální kandidózy nemusí docházet k významnému svědění a pálení, jen příležitostně a mírně, proto, pokud se objeví hojnější, příliš bílý, hustý, sýrový výtok, měli byste navštívit gynekologa a zjistit, zda se jedná o afty nebo ne.

Nestojí však za to jednoznačně považovat barvu bělosti za diagnózu onemocnění, pouze testy mohou stanovit přesnou diagnózu v případě patologického výtoku.

Kdy navštívit lékaře pro bílý výtok?

Pokud bílý výtok z dívky nebo ženy není větší než čajová lžička denně a není doprovázen dalšími nepříjemnými příznaky, neměli byste se obávat. Pokud se však výtok stane velmi hojným, objeví se uprostřed cyklu sýrový, pěnivý, hustý, hnědý výtok, barva se změní na žlutou, zelenou, šedou, objeví se jakýkoli nepříjemný zápach, zvláště pokud je některý z výše uvedených doplňků svědění, pocit pálení, bolest, ani vysoká horečka nízkého stupně - to je důvod k návštěvě lékaře:

 • Nejprve gynekolog zkoumá křeslo. V zrcadlech můžete vidět stěny pochvy a děložního čípku - v jakém stavu jsou, zapálené nebo ne, jsou patologické výtoky z děložního čípku a jaké jsou.
 • V některých případech může lékař provést kolposkopii, aby vyloučil nebo potvrdil cervikální dysplázii nebo erozi.
 • Pokud existuje podezření na STI, může gynekolog kromě obvyklého nátěru na flóru a bakteriální kulturu poslat na analýzu nátěru pomocí PCR.
 • Pokud si pacient stěžuje na bolest, menstruační nepravidelnosti atd., S podezřením na zánětlivá onemocnění přívěsků dělohy nebo samotné dělohy, je zobrazen transvaginální ultrazvuk, který může pomoci při stanovení úplného klinického obrazu.

Protahování hlenu transparentní výboj

Obecná informace

V různých obdobích měsíčního cyklu může mít žena výtok, který se liší konzistencí a množstvím. V závislosti na celkovém stavu těla se může také měnit jejich vůně a barva. Pokud se však uprostřed cyklu aktivně vylučuje hlen z pochvy nebo se objeví neobvyklejší výtok, je žena často nervózní. Koneckonců je vždy důležité vědět, zda je takový stav normální a zda jsou tyto projevy známkou vyvíjejícího se onemocnění. Níže budeme hovořit o tom, proč se přetrvávající výtok objevuje ve formě hlenu, a také když bílý protahovací výtok u žen může být důkazem patologie.

Proč se objevuje slizniční výtok?

Proč je u žen hojný slizniční výtok, co to je a je to normální - takové otázky se v určitých obdobích života stávají relevantní téměř pro každou ženu. Za normálních okolností se mírně bílý slizniční výtok u žen objevuje v malém množství. Jsou neprůhledné, protože v pochvě jsou epiteliální buňky, které po celý den postupně získávají na spodním prádle žluto-bílý odstín. Před menstruací mohou být výtoky hlenu hojnější, po několika dnech po menstruaci mají narůžovělý odstín.

Když je slizniční výtok normální?

Během měsíčního cyklu dochází k vylučování hlenu u žen v různých obdobích různými způsoby. Proto je důležité vědět, v jakých případech je výtok spojen s fyziologií a indikuje normální zdravotní stav..

Objem a konzistence vypouštění se mohou lišit v důsledku faktorů, jako jsou:

 • Období měsíčního cyklu. Během celého cyklu dochází ke změnám konzistence a objemu hlenu. V první polovině výtoku, bezbarvý a tekutý, ve druhé, viskóznější, „čmuchající“. Těsně před menstruací jsou krémové a mají kyselou vůni. Po menstruaci se množství hlenu sníží, vůně zmizí.
 • Stáří. U dívek do přibližně deseti let se vaginální výtok vůbec neobjevuje, protože její vajíčka ještě nedozrála a zatím nedochází k žádným cyklickým změnám. Ale pokud má malá dívka výtok ve formě bílých sraženin, s příměsí hnisu nebo krve, musíte urgentně konzultovat lékaře - dětského gynekologa.
 • Menopauza. Při menopauze se ženy často obávají vaginální suchosti, která se projevuje prudkým snížením produkce hlenu v důsledku snížení množství hormonu estrogenu. Proto se při menopauze uvolňuje velmi málo hlenu..
 • Léčba hormony a užívání perorálních kontraceptiv. Při použití těchto látek uvolňují některé ženy hlen v menším množství než obvykle..
 • Silný stres. Při neustálé únavě a napětí nebo po prožití stresu je často zaznamenána vaginální suchost. Proto se objem čirého hlenu snižuje.
 • Pohlavní styk. Před sexuálním kontaktem se množství výtoku dramaticky zvyšuje.
 • Těhotenství. Vodnatý výtok po početí se stává hojnějším. Během těhotenství se povaha výtoku mění..
 • Důsledky porodu. Lochia - poporodní výtok z krve a hlenu je postupně nahrazován průhledným hlenem.
 • Kojení. Během laktace se prolaktin aktivně produkuje. Během tohoto období se vylučuje méně hlenu..

Další podrobnosti o propuštění v různých obdobích života ženy budou diskutovány níže..

Výtok během ovulace

V první fázi měsíčního cyklu se zpravidla neobjevuje velmi hojný transparentní výboj. Ale pak, v ovulační fázi, dochází ke zkapalnění hlenu v cervikálním kanálu. Stává se vláknitým a viskózním, aby se usnadnil vstup spermií do děložní dutiny..

Proto v období, kdy žena ovuluje - asi 12-16 dní cyklu, je lehký transparentní výboj nahrazen viskózním, protahovacím a silnějším. Během ovulace je u žen průhlednější slizniční výtok, například vaječný bílek, někdy želé. Skutečnost, že existuje mnoho takových bílých, žena poznamenává několik dní. Kromě toho někdy během ovulace dochází k bolesti nebo pocitu tahání v dolní části břicha. Takové pocity zmizí po několika dnech..

Během ovulace se může objevit růžový výtok. To je způsobeno nevýznamným uvolňováním krve v důsledku prasknutí folikulu. Takové projevy by neměly být děsivé a alarmující, pokud zmizí za den nebo dva..

Po ovulaci se čirý slizniční vaginální výtok stává opět lepkavým a lepkavým. Po ovulaci je fungování ženského reprodukčního systému určeno hormonem progesteron, proto je v této době výtok méně hojný. Ale díky tomu je hlen tlustší. Někdy ve druhé polovině cyklu je vaginální výtok tak vzácný, že si žena může myslet, že nemá žádný výtok.

Pokud se však po ovulaci objevil bílý výtok a současně došlo k nepohodlí v oblasti genitálií, lze podezření na rozvoj drozdů. V tomto případě je lepší se zeptat odborníka, proč mají ženy bílý hlen..

Před sexuálním kontaktem

Příčiny transparentního slizničního výtoku u žen a dívek mohou být spojeny se silným vzrušením. Bezprostředně před sexuálním kontaktem s vzrušením se jejich počet zvyšuje, stejně jako po sexuálním kontaktu. Ve většině případů čirý hlen bez zápachu z pochvy dráždí genitálie, aniž by způsoboval svědění nebo pálení. Takové projevy jsou zcela normální..

Ve druhé polovině cyklu

Během tohoto období, po ukončení ovulace, je výtok obvykle hubenější, mají krémovou konzistenci. Čirý výtok před menstruací se často stává hojnějším - k tomu dochází 2-3 dny před menstruací. Žena si musí dělat starosti, pouze pokud se objeví leucorrhoea, výrazná bílá nebo žlutozelená. To může naznačovat nástup zánětlivého procesu nebo jiných patologických stavů. Proto, pokud se obáváte o leucorrhoea, podivné konzistence a barvy, je lepší okamžitě kontaktovat lékaře.

Vlastnosti výboje během celého cyklu

Během cyklu se tedy mění povaha výboje. Ihned po menstruaci se transparentní hlen z dělohy prakticky neobjeví, tj. Ihned po menstruaci nastává takzvané „suché“ období. Během ovulace se hlen stává bílou. Během druhého období cyklu se sekrece stávají lepkavými a opět lepkavými. A těsně před menstruací se u žen objeví průhledný tekutý výtok, jako je voda.

Pokud dojde ke zpoždění menstruace, objeví se místo menstruace také slizniční výtok. Ve skutečnosti během těhotenství dochází také k výtoku..

Během těhotenství

Když těhotná žena uvolní z pochvy hlen ve formě hlenu, často se začne vážně obávat, zda normálně nosí dítě. K tomu je důležité znát rysy těchto projevů v každé fázi těhotenství..

Až 12 týdnů je práce reprodukčního systému určena progesteronem, pod jehož vlivem se objevuje slizniční výtok - jako "hlen" z pochvy. Takový, transparentní výtok z hlenu se považuje za známku těhotenství..

Ale již od 13. týdne se transparentní výtok, jako je hlen, bez zápachu, stává tekutějším a hojnějším, jak začíná fáze aktivity estrogenového hormonu. Normálně sliznice, jako je sliz, výtok u žen nezpůsobuje nepohodlí, nemají zápach. Pokud jsou vejce mírně pružná, bílá, mírně bělavá, ale stejnoměrná, je to normální.

Pokud je hlen příliš vylučován, stojí za to použít kalhotkové vložky. Během těhotenství je tampony lepší nepoužívat..

Příliš silná leucorrhoea, při které jsou určeny hrudky, vločky, sraženiny, stejně jako velmi intenzivní bílý výtok, jako je hlen, s tvarovanými skvrnami a nepříjemným zápachem, a také, pokud bolí dolní část břicha, je důvodem kontaktovat svého gynekologa. Určí, proč se to děje, a předepíše správnou léčbu. Koneckonců, tento stav může způsobit ukončení těhotenství..

Sliznatý výtok místo menstruace

Často má žena před menstruací hojný výtok. Navzdory skutečnosti, že odpověď na otázku, zda může před menstruací dojít k bílému výtoku, je pozitivní, je důležité nevynechat nástup vyvíjejícího se onemocnění. Pokud oddělení získá nepříjemný zápach nebo se u něj objeví příznaky, které ženu upozorní, neměli byste odkládat návštěvu lékaře.

Stává se, že i v těch dnech, kdy má začít menstruace, má žena místo menstruace bílý výtok. Pokud neexistují žádné nepříjemné pocity, je docela možné, že mluvíme o mírném zpoždění a brzy začne menstruace. Ale pokud jsou větve sýrové, bílo-žluté, způsobující svědění a pálení, pak se s největší pravděpodobností vyvíjí kandidóza nebo infekční onemocnění.

Příležitostně jsou hojné bílé větve před menstruací známkami těhotenství. Jedná se o druh ochranné reakce těla - hlen by měl chránit dělohu před infekcemi.

Je také možné s hormonálními a endokrinními poruchami, po silném stresu nebo po příliš intenzivní fyzické námaze. Ale v tomto případě je stále lepší poradit se s lékařem a ujistit se, že je vše v pořádku se zdravím..

Kdy projevit obavy?

Pokud je vůně hlenu ostrá, kyselá a nepříjemná, je třeba předpokládat vývoj patologických procesů. Může také cítit jako shnilé ryby. Takové projevy jsou charakteristické pro bakteriální vaginitidu nebo jiné sexuálně přenosné nemoci. U genitálních infekcí se může také objevit transparentní protahování sliznic u mužů, takže silnější pohlaví bude v tomto případě také potřebovat urgentní konzultaci s lékařem.

Pokud hojný výtok změní barvu a stane se žlutozelenou nebo nasycenou žlutou, někdy bolí dolní část břicha, což také naznačuje vývoj nepříjemných onemocnění. I když se bolest v podbřišku objeví zřídka, ale barva hlenu se dramaticky změnila, je lepší poradit se s lékařem.

Pokud má žena po čtyřiceti letech velmi hojné vodnaté sekrety nebo hlen, například želé, mělo by to také upozornit. Určete, výtok, jako želé, že se jedná o patologii nebo normu, lékař bude schopen po vyšetření a analýze.

Slizniční oddíly postupně mění svůj charakter drozdem - stávají se bílé, sýrové. V tomto případě se objeví nepohodlí, svědění a pravidelné pálení. V tomto případě bude nutné použít antifungální léky. Je možné, že takovou terapii bude muset podstoupit také sexuální partner..

V každém období, s výjimkou menstruace, by žena měla být znepokojena tím, proč dochází k výtoku s nečistotami krve. Může to být důkaz nebezpečných nemocí..

Pokud tedy po dlouhou dobu denní množství hlenu přesahuje objem jedné čajové lžičky, pokud se barva oddílů změní na žlutou, zelenou, hnědou nebo červenou a objeví se nepříjemný zápach, je nutné navštívit lékaře. Příznaky, které by vás měly upozornit, jsou také bolesti břicha, svědění a zarudnutí genitálií a zvýšení tělesné teploty. Pokud alespoň některé z těchto příznaků obtěžují ženu, je důležité být testován. Koneckonců, můžeme mluvit o zánětlivých onemocněních, genitálních infekcích, cystách, erozích atd..

závěry

Hlenovitý výtok z pochvy u ženy je fyziologický a naprosto normální jev. Zároveň je však velmi důležité pečlivě sledovat, zda se jejich charakter mění a zda se objevují příznaky alarmující. Je třeba si uvědomit, že čím dříve se žena obrátí na gynekologa za přítomnosti alarmujících příznaků, tím dříve bude léčba předepsaná lékařem účinná..

Pokud existují určité pochybnosti o tom, zda je s vaginálním výtokem vše normální, nebo čas od času neobvyklé jevy narušují například hlen během menstruace, stojí za to provést test na rozmazání. Pokud počet leukocytů není větší než normální a ve flóře dominují bacily, nemusíte se obávat zánětu.

Každá žena musí dodržovat pravidla intimní hygieny. Maminka to potřebuje naučit dívky včas. Při nesprávném přístupu k hygieně se hlen hromadí na genitáliích a množí se v něm patogenní mikroorganismy.

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Je normální mít bílý vaginální výtok?

Přítomnost vaginálního výtoku je důležitým ukazatelem sexuálního zdraví ženy. Touha zbavit se jich může jen ublížit, protože jejich přítomnost představuje bariéru proti pronikání mnoha infekcí houbového, bakteriálního nebo virového původu..

Někdy však zvýšení objemu bílého výtoku naznačuje, že se v těle vyvíjí nějaký druh onemocnění nebo došlo k vážnému hormonálnímu narušení. V takových případech musí být tato porušení okamžitě obnovena normální funkce, což je bez pomoci lékaře obtížné..

Odkud pochází výboj

Abyste pochopili, jaké jsou stopy na spodním prádle, musíte vědět, kde se vyrábějí fyziologické tekutiny uvolňované z pochvy a jak vypadají..

Leucorrhoea vyniká z těchto zdrojů:

 • Vagina. Uvnitř je neustále přítomno až 12 druhů mikroorganismů, které nevystupují nad vchodem do děložního čípku. Zde se vyvíjejí určité houby, viry a bakterie, jejich složení je u každé ženy individuální a během života se opakovaně mění. Většina obyvatel jsou laktobacily a minimální procento zaujímají oportunistické mikroby. Tyto mikroby nemají příležitost rychle se rozvíjet, pokud je prospěšné bakterie výrazně převyšují..
 • Vulva. Z toho se smíchá tajemství Bartholinových a malých vestibulárních žláz s obecnou tekutinou, která slouží k mazání vstupu do pochvy. Tyto žlázy se nacházejí na spodní části velkých stydkých pysků a malých stydkých pysků a nejaktivněji vylučují tajemství během mechanického tlaku a během vzrušení..
 • Děloha a děložní čípek. Na vnitřním povrchu dělohy dochází k neustálému odlupování odumřelých buněk epitelu, stejné buňky z děložního čípku a sekrece cervikálních žláz jsou s nimi smíchány. To vše se mísí a sestupuje do lumen pochvy. Intenzita odlupování se mění v různých obdobích měsíčního cyklu..
 • Vejcovody. Leucorrhoea z těchto orgánů se vytváří pouze během jejich zánětu, odkud vstupují do dělohy a z dělohy - dolů přes cervikální kanál.

Všechny tyto sekrece tvoří leucorrhoea, jejíž barva bude záviset na práci každého z výše uvedených orgánů..

Zvýšení leucorrhoea a současný výskyt tekutých bělavých nebo žlutých kapiček na bradavkách, které nesouvisí s těhotenstvím, mohou být známkou velmi závažných onemocnění, jako jsou nádory reprodukčních orgánů nebo mléčných žláz, mastitida nebo galaktorea, takže výskyt takového příznaku by měl být důvodem pro naléhavé doporučení specialista.

Jaké vypouštění je považováno za normu

Normálně má žena leucorrhoea v kterémkoli období menstruačního cyklu; pochva by nikdy neměla být úplně suchá, protože sekrece plní několik důležitých funkcí. Zaprvé odolává většině patogenních činidel, které se do pochvy dostaly zvenčí, a zadruhé slouží jako lubrikant a snižuje riziko poranění choulostivých epiteliálních tkání během sexu..

Leucorrhoea je považována za normální, pokud:

 • Nemají výraznou barvu. Může být průhledný, bílý, někdy krémový nebo s lehce nažloutlým nádechem.
 • Neexistuje žádný silný nepříjemný zápach. Normální mikroflóra nikdy neposkytuje sekreci vůni rozkládajících se organických látek.
 • Konzistence není příliš tekutá (není vodnatá), ale také není příliš hustá. Želé nebo slizká konzistence je variantou normy. Během ovulace je hlen čistý a vláknitý.
 • Objem - ne více než čajová lžička po celý den (ale vizuálně je tento parametr poměrně obtížné sledovat).

Pokud reprodukční systém funguje normálně a neexistují žádné nemoci, pak výtok nezpůsobuje podráždění sliznic pohlavních orgánů, není doprovázen bolestí, nezvyšuje teplotu ani žádné jiné nepohodlí.

Bílý výtok s kyselým zápachem

V mnoha případech je kyselý, neostrý zápach sekrece normální. Největší složkou leucorrhoea jsou laktobacily - velká skupina bakterií mléčného kvašení, které určují kyselost intravaginálního prostředí. Jeho pH je v průměru 3,8-4,4, což odpovídá slabě kyselé reakci.

Laktobacily v procesu vitální aktivity tvoří kyselinu mléčnou. Je to nezbytné pro:

 • omezit růst oportunních hub v pochvě;
 • zabránit pronikání bakterií hluboko do epitelu sliznice;
 • regulovat proces oplodnění, protože ke koncepci dochází pouze při dostatečném množství spermií, neutralizovaných vaginální leucorrhoea (dostatečné množství ejakulátu je nepřímým ukazatelem celkového zdraví člověka).

Mírný kyselý zápach proto může být variantou normy, ale není přítomen u všech žen, protože se jedná o čistě individuální vlastnost.

Bílý výtok jako známka nemoci

Barva vaginální sekrece je velmi důležitým indikátorem, který reaguje v co nejkratším čase na změny stavu reprodukčního systému. Existuje seznam příznaků, že změny v povaze výtoku jsou spojeny s určitou patologií:

 • změna konzistence z normální na tvarohovou;
 • velký objem (výrazně přesahující 5 ml denně);
 • tvrdé hrudky, velké hrudky, inkluze jiných barev;
 • zjevné pěnění;
 • změna barvy;
 • přítomnost kyselého, rybího nebo cibulovitého shnilého zápachu;
 • suchost a podráždění velkých stydkých pysků;
 • nepohodlí, bolest, svědění v genitální oblasti;
 • bolestivé močení.

Pokud spolu s těmito projevy teplota stoupá, bolí to při chůzi nebo to bolí špatně v dolní části břicha, musíte se neprodleně poradit s lékařem.

Hlavní příčiny silného bílého výboje

Nárůst leucorrhoea může mít patogenní povahu nebo k němu může dojít z fyziologických důvodů souvisejících se zvláštními podmínkami nebo obdobím života ženy. Je důležité je znát, abyste mohli samostatně určit, zda je při takových změnách nutná kvalifikovaná pomoc, nebo zda je obraz zcela normální.

Některé léky, doba kojení, změna klimatu a mnoho dalších faktorů ovlivňují stav vaginální leucorrhoea..

Puberta

Mladé dívky ve věku 10–17 let mají často hojnější leucorrhoea než dospělé ženy. Důvodem je skutečnost, že před nástupem menstruace a několik let po jejich prvním výskytu se hormonální pozadí těla postupně zlepšuje a stabilizuje, zatímco u dospělých žen je tento proces již dokončen a probíhá podle stálého algoritmu.

U dívek nemusí být množství sekrecí trvalé, ale objevuje se pravidelně. Pokud to není doprovázeno nepříjemnými pocity, není důvod k obavám..

Měsíční změny

Během ovulace je zpravidla pozorováno zvýšení objemu sekrece, ale její konzistence se stává hlenivější a viskóznější a barva se stává průhlednou. Po ovulaci se vše vrátí do předchozího stavu..

Ale ve druhé polovině měsíčního cyklu, a zejména krátce před menstruací, se objeví silný bílý nebo bílo-žlutý výtok, který trvá asi pět dní před nástupem kritických dnů. To nevyžaduje žádnou léčbu, protože to odpovídá běžným výkyvům pohlavních hormonů po celý měsíc..

Se sexuálním vzrušením

Během sexuálního vzrušení jsou v těle ženy spuštěny speciální mechanismy, které připravují její reprodukční orgány na sex. Jedním z těchto mechanismů je intenzivní práce bartholinových žláz, které jsou umístěny ve vestibulu stydkých pysků v jejich zadní části..

Silné sexuální vzrušení rychle ovlivňuje tuto žlázu a začíná pracovat mnohem tvrději, což se projevuje v množství fyziologického hlenu, který přirozeně poskytuje mazání pro lepší klouzání penisu. Druhou funkcí takového zvlhčování je ochrana před možným vstupem patogenních mikrobů do pochvy..

U různých žen je intenzita uvolňování takové tekutiny při vzrušení významně odlišná, u některých velmi vysoká. Leucorrhoea není tak silná jako obvykle, průhledná nebo bílá.

Po sexu

Množství bílého výtoku z pochvy po pohlavním styku trvá v průměru jeden den. Leucorrhoea se skládá z vnitřních sekretů pochvy a ejakulátu člověka. Ejakulát může při působení kyselin vytvářet malé kousky nebo sraženiny.

Barva takové kapaliny je někdy bílá, bílo-žlutá nebo téměř průhledná. To často způsobuje nepohodlí, protože spodní prádlo je více zvlhčené než obvykle. Během dne intenzita postupně klesá a vrací se k normálu.

Kandidóza

Příčinou výskytu hojné sekrece ve formě tvrdých, sýrových kousků je drozd nebo kandidóza. Standardní klinický obraz spočívá v hojném vylučování bílé nebo bílo-žluté tvarohové hmoty z pochvy, která má často nepříjemný kyselý zápach. Během sexu je často cítit nepohodlí a někdy bolest. Kromě toho v oblasti stydkých pysků dochází k silnému svědění, pálení a nepohodlí kvůli nadměrné vlhkosti ve spodním prádle..

Aby se toto onemocnění začalo projevovat, stačí jakékoli oslabení imunity nebo působení dalších faktorů ovlivňujících počet zdravé mikroflóry pochvy.

Gardnerelóza

Druhým názvem tohoto onemocnění je bakteriální vaginóza..

Tato patologie je způsobena porušením složení vaginální mikroflóry. S ním lze pozorovat prudký nárůst vaginální sekrece, který získává šedobílou barvu a heterogenní strukturu. Přidělené během prvního dne zpravidla necítí a poté získá vůni, která připomíná shnilé ryby.

Gardnerelóza vyžaduje naléhavou léčbu, protože může způsobit vážnější onemocnění, která ovlivňují celkové zdraví ženy. Protože to přímo závisí na stavu imunitního systému, prevence po léčbě musí nutně zahrnovat opatření k posílení odolnosti člověka vůči nachlazení a virovým onemocněním. Pokud se tak nestane, pak se při příští příležitosti dysbióza obnoví a povede k novému cyklu onemocnění.

Jak zmírnit stav před návštěvou lékaře

U hojného spodního prádla dochází u ženy k nepohodlí, protože spodní prádlo v intimní oblasti rychle zvlhne a neustálé otírání mokré tkáně o jemnou pokožku intimních partií může vyvolat podráždění. V takových případech pomůže použití hojivého krému, který je nutné nanášet ve velmi tenké vrstvě, aby se nezkomplikoval přístup vzduchu k pokožce..

Kalhotky někdy pomáhají vyřešit problém, který dobře absorbuje kapalinu a udržuje ji uvnitř své struktury, ale toto opatření není vhodné pro každého, protože někdy dochází k alergii na materiál vložek.

Důležitá je také hygienická péče o vulvu. Dodržování základních pravidel, která je nutné umýt dvakrát denně zepředu dozadu, může ženu zachránit před mnoha problémy.

Ve snaze o nadměrnou čistotu ženy často zneužívají sprchování. Dělat takové postupy bez nutnosti je nejen nesmyslné, ale také nebezpečné, protože takové manipulace pokaždé narušují přirozenou rovnováhu mikroflóry, která slouží jako rizikový faktor pro rozvoj jakýchkoli infekcí nebo plísní.

V případě, že leucorrhoea náhle změnila svůj charakter, stala se příliš bohatou, sýrovou nebo získala nepříjemný zápach, nejlepším řešením by byla návštěva odborníka.

Porodník-gynekolog říká v tomto videu o tom, co by mělo být normální výtok během menstruačního cyklu.

Menstruační cyklus je důležitým ukazatelem zdraví ženy. Pokud menstruace přichází včas, není zatížena nadměrnou bolestivostí, předpokládá se, že neexistují žádné závažné odchylky ve zdraví žen.