Bílý průhledný výtok u žen

Stížnosti na propuštění jsou nejčastějším důvodem, proč ženy navštěvují gynekologa. Pro zdravé ženské tělo jsou zatím charakteristické bílé průhledné sekrety - odrážejí normální činnost reprodukčního systému a ukazují cyklické změny spojené s prací vaječníků. Na začátku cyklu je výtok transparentní a skromný, uprostřed - roztažený a bohatý, na konci - krémový s mírně kyselým zápachem.

Charakterizace normálního výboje

Bílý průhledný výtok je směs biologických tekutin obsahujících lymfatický transudát, fragmenty zničených buněk, hlen cervikálního kanálu, mikroorganismy atd. Hlavními mikroorganismy žijícími v nich jsou neškodné laktobacily (tyčinky kyseliny mléčné). Normálně je povolen malý počet stafylokoků, korynebakterií, bakteroidů, enterobakterií, prevatella, mykoplazmat, hub atd..

Látka, která se vylučuje z pochvy zdravé ženy, by neměla mít nepříjemný zápach a neměla by způsobovat nepohodlí (zánět sliznic nebo svědění). Ve skutečnosti, pokud je žena zdravá a objem výtoku je normální, ani si tento jev nepamatuje..

Lékaři se domnívají, že objem výtoku u zcela zdravé ženy by neměl překročit 4 ml denně a jejich konzistence se může lišit pouze v závislosti na dni cyklu..

U dívek ve věku od jednoho měsíce do deseti let, kdy se neprodukuje hormon estrogen, nedochází k žádnému transparentnímu výtoku, proto vajíčko nezraje a menstruace chybí. Dívka by měla mít výtok dříve než první menstruace. Tělo s jejich pomocí čistí reprodukční trakt a chrání genitálie před infekčními agens.

Jaké odchylky lze považovat za normální

Objem a konzistence vypouštění se mohou lišit:

 • během sexuálního vzrušení - to je přirozená starost o pokračování lidské rasy;
 • po přesunu do jiného klimatického pásma;
 • při užívání hormonálních léků;
 • po změně partnera;
 • po těhotenství, zejména v prvních týdnech a před porodem (sliznice se vzdaluje);
 • zatímco si zvykáte na novou perorální antikoncepci.

Výtok lze zaznamenat u dívek bezprostředně po narození: tímto způsobem je jejich tělo osvobozeno od mateřských hormonů.

Pokud má žena hodně sekrecí v objemu, ale jsou průhledné nebo bílé, bez krevních pruhů a nezpůsobují nepohodlí, pak jediným východiskem je použití denních vložek. Nemusíte používat žádné léky ani lidové léky. Jediné, co mohou udělat, je způsobit nějaký druh nemoci..

Je třeba mít na paměti, že v různých fázích těhotenství je výtok odlišný:

 • první známkou těhotenství je mléčný výtok způsobený změnami hormonálních hladin;
 • po čtrnácti týdnech se vlastnosti změní: mléčný odstín zmizí a výtok se stane tekutějším.

Ale v jakékoli fázi těhotenství by žena neměla cítit nepohodlí způsobené pálením nebo svěděním. V případě těchto příznaků byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Tampony by se neměly používat během těhotenství - je třeba zakoupit vložky.

Odchylky od normy

Jakákoli změna v povaze výtoku by měla ženu upozornit a přinutit ji, aby navštívila lékaře. Nažloutlá nebo nazelenalá barva výtoku může znamenat zánět, bílá sražená - u drozdů, nahnědlá - u hyperplazie endometria nebo polypů. Povaha výtoku se může změnit v důsledku expozice nepatologickým faktorům, například při užívání antibiotik nebo při změnách imunitního systému.

Zabránění „nesprávnému“ vybití

 • správná intimní hygiena - speciální čisticí prostředky zakoupené v lékárně a obsahující kyselinu mléčnou, rostlinné výtažky a zvlhčující přísady, které neporušují vaginální mikroflóru, zejména pokud existuje predispozice k drozdům;
 • včasná léčba jakýchkoli infekčních onemocnění, dokonce i akutních respiračních infekcí a angíny;
 • prevence možnosti podchlazení;
 • umírněnost v sexuálním životě;
 • vyhýbání se nadměrné fyzické námaze, zejména těm, které souvisejí se zvedáním závaží;
 • odklad intimních vztahů a jakékoli fyzické aktivity během menstruace;
 • vyhýbání se častým změnám sexuálních partnerů.

Většina žen si na výtok zvykne a nevšimne si, kdy se jejich vlastnosti změní. Měli byste se léčit opatrněji a věnovat pozornost příměsi krve, vzhledu pálení nebo svědění a také úplné absenci výtoku. Při sebemenší odchylce od normy musíte okamžitě kontaktovat gynekologa.

Vaginální výtok

Vaginální výtok je výsledkem práce žláz umístěných ve vaginální sliznici. Podle povahy výtoku můžete posoudit stav orgánů v oblasti ženských pohlavních orgánů.

Normální vaginální výtok se nepovažuje za onemocnění, protože je nezbytný pro normální fungování reprodukčního systému. V předvečer pochvy a v blízkosti děložního čípku jsou sekreční žlázy, které produkují hlen, který je nezbytný pro zvlhčení sliznice a vytvoření zdravé mikroflóry. Zdravý výtok je malý, jasný, bez zápachu a bez bolesti nebo svědění. Když se změní typ výtoku, znamená to přítomnost patologického procesu v orgánech ženské genitální oblasti.

Druhy výboje

V závislosti na množství produkovaného hlenu je výtok rozdělen na sporý, hojný a normální..

Štíhlá se nazývá výtok, což není dostatečné pro normální fungování pochvy a vnějších pohlavních orgánů. Sliznice začnou vysychat, praskat. Během pohlavního styku je cítit tření a bolest. Štíhlý výtok je výsledkem hormonálních změn v důsledku věku, endokrinních onemocnění nebo užívání hormonálních léků.

Nadměrný výtok je výtok, který vede k neustálému pocitu vlhkosti v pochvě. Jsou viditelné na spodním prádle. U mladých žen během ovulace uprostřed menstruačního cyklu lze diagnostikovat hojný výtok, jsou průhledné a nemají nepříjemný zápach. Během těhotenství, zejména před porodem, se výtok také stává hojnějším. Toto je zdravé vypouštění a nemělo by se ho bát. Pokud se změní konzistence, objem, barva nebo vůně výtoku, znamená to nástup patologického procesu.

Přirozený výtok je výtok, který dostatečně zvlhčuje vagínu a není rušivý. V případě normálního výtoku není potřeba další vlhkost pochvy před pohlavním stykem.

Pokud jde o konzistenci, sekrece se liší na vodnatou, slizkou, sraženou a pěnivou..

 • Výtok kapaliny - vodnatý a slizký - bez zápachu a bez barvy. Během ovulace je uprostřed cyklu zaznamenán vodnatý výtok, během pohlavního styku se objevují sliznice a slouží jako lubrikant.
 • Silný, sýrový výtok naznačuje přítomnost plísňové infekce. Lékaři obvykle diagnostikují kandidózu. Výtok připomíná tekutý tvaroh, nejsou konzistentní konzistence.
 • Pěnivý výboj naznačuje přítomnost bakteriální infekce. To je obzvláště nebezpečné, pokud mají nepříjemný zápach nebo výraznou barvu. Pěnivý výtok je charakteristickým znakem trichomoniázy.

Barva výboje rozlišuje mezi průhlednou (normální), bílou, krvavou, žlutou, zelenou a hnědou.

 • Transparentní výboj je normou. Na spodním prádle a na těle jsou obvykle neviditelné..
 • Silný bílý výtok signalizuje přítomnost kandidózy (afty). Ve zdravém stavu se před porodem může objevit bílý výtok..
 • Krvavý a hnědý výtok je nejnebezpečnější, protože signalizuje přítomnost krve v pochvě. Normálně jsou pouze během menstruace. Při užívání hormonální antikoncepce, zejména v prvních měsících, je vzhled intermenstruačního krvácení přípustný, je to normální a informuje o přizpůsobení těla umělým hormonům. V ostatních případech špinění naznačuje přítomnost závažné patologie nebo nástup krvácení.
 • Žlutý a zelený výtok naznačuje přítomnost infekčního a zánětlivého procesu.

Výtok bez zápachu a zápachu, se sladkým zápachem, s kyselým zápachem, s nepříjemným zápachem.

 • Fráze „výtok bez zápachu“ je podmíněná, protože veškerý výboj člověka je charakterizován určitým zápachem. Ve zdravém stavu je tato vůně příjemná a jemná. U každé osoby je to individuální. Protože to člověk cítí neustále, nakonec to přestane cítit. Pokud žena výtok necítí, lze konstatovat, že jde o výtok bez zápachu..
 • Výtok s nasládlou nebo kyselou vůní nejčastěji hovoří o drozdech. Candida používá cukr k jídlu, miluje ho a žije v prostředí bohatém na cukr.
 • Špinavý zápach je způsoben bakteriální infekcí. Často voní jako zatuchlá ryba. Anaerobní bakterie dodávají charakteristický rybí pach. Čím silnější je vůně, tím silnější je infekce.

Důvody vzhledu

Intimní sekrece slouží jako druh indikátoru zdraví ženské sféry..

S přirozenými sekrety, které nezpůsobují nepohodlí, lze vyvodit závěr, že orgány ženského reprodukčního systému jsou zdravé. Pravidelné kontroly u gynekologa na začátku cyklu jsou však stále nutné. Mnoho patologických procesů prochází bez příznaků, jejich přítomnost může prokázat pouze gynekologické vyšetření a laboratorní testy.

Na typ výtoku u zdravé ženy může mít vliv několik faktorů. To je stres, změna klimatu, užívání hormonálních léků, užívání silných léků, alergické reakce. Osobní hygiena může také ovlivnit povahu vypouštění..

Žena by měla být znepokojena, když se výtok změní v konzistenci, získá podivnou barvu nebo vůni nebo se změní intenzita. Často je takový výtok doprovázen bolestí v podbřišku, svěděním, řezáním perinea, podrážděním vnějších pohlavních orgánů a nepříjemným pocitem při močení..

Existují některé příznaky, podle nichž lze onemocnění předběžně určit. Přesná diagnóza je samozřejmě možná pouze u lékaře po vyšetření a laboratorní diagnostice, ale vzhled některých může poskytnout více či méně přesný obraz o nemoci.

Bílý tvarohový výtok se sladkým nebo kyselým zápachem naznačuje kandidózu. Další příznaky kandidózy jsou:

 • pálení, svědění v pochvě a vnějších genitáliích;
 • otok vagíny po pohlavním styku;
 • bolest při močení a při pohlavním styku.

Hustý žlutý nebo krvavý výtok s nepříjemným zápachem může naznačovat bakteriální vaginitidu. Jedná se o zánět pochvy způsobený porušením mikroflóry. To znamená, že lokální imunita nemůže omezit růst patogenních bakterií, napadají buňky pochvy a začíná zánětlivý proces. Typické příznaky bakteriální vaginitidy:

 • zarudnutí, svědění a otok genitálií;
 • tahání bolesti v dolní části břicha;
 • bolestivost pohlavního styku;
 • mírné zvýšení tělesné teploty;
 • slabost a únava;
 • zvýšené močení.

Hojná pěnivá leucorrhoea s nepříjemným zápachem může naznačovat trichomoniázu. Původcem choroby je Trichomonas. Pozorovány jsou také následující příznaky:

 • podráždění genitálií a vnitřních stehen;
 • eroze sliznic intimní oblasti;
 • bolest při močení;
 • bolesti dolní části břicha;
 • bolest při pohlavním styku.

Rovnoměrný žlutozelený výtok s nepříjemným zápachem může být známkou kapavky. Jedná se o akutní infekční onemocnění způsobené gonokoky a je sexuálně přenosné. Příznaky kapavky jsou:

 • svědění a bolest v močové trubici a pochvě;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • oddělení hnisu od pochvy;
 • časté bolestivé močení;
 • zvětšení a bolestivost lymfatických uzlin;
 • slabost;
 • nevolnost;
 • zhoršená chuť k jídlu.

Serózně hnisavý výtok s krví často naznačuje přítomnost cysty v děloze nebo jejích přílohách. Příznaky cysty, kromě krvavého výtoku, jsou:

 • nepohodlí v pochvě;
 • bolest v dolní části břicha;
 • bolest při pohlavním styku;
 • zvýšený menstruační tok;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • bolestivost menstruace.

Zářivě žlutý a zelený výtok v hojném množství s velmi nepříjemným zápachem signalizuje endometritidu. Jedná se o zánět dělohy způsobený bakteriemi nebo zraněním. Příznaky endometritidy:

 • akutní bolest v břiše, v dolní části;
 • zvýšená teplota se zimnicí;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • bolestivé močení;
 • slabost;
 • zvětšení dělohy způsobené zánětem tkáně;
 • bohatá a bolestivá období;
 • neplodnost.

Hnědý výtok při zpoždění menstruace může informovat o patologickém průběhu těhotenství, například o mimoděložním těhotenství. Pravděpodobnost této patologie můžete posoudit podle následujících příznaků:

 • nedostatek menstruace;
 • Ostrá nebo křečová bolest v dolní části břicha, obvykle na boku
 • toxikóza a další příznaky těhotenství.

Jedná se o velmi nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. I když je těhotenství děloha, ale dochází ke krvavému výtoku, musíte okamžitě konzultovat lékaře, protože to je známkou hrozby ukončení těhotenství.

Kterého lékaře kontaktovat pro nezdravé vaginální výtoky

Pokud máte výtok nepřirozené barvy, zápachu nebo konzistence, měli byste navštívit gynekologa. Lékař se zeptá na příznaky, provede vizuální vyšetření, odebere výtěr z pochvy a na základě výsledků testů provede diagnózu. Analýza vaginálního výtoku ukáže, zda existuje bakteriální, virová nebo plísňová infekce, jaký je stupeň infekce. Poté je předepsáno ultrazvukové vyšetření orgánů reprodukčního systému. Ultrazvuk ukáže velikost orgánů ženského systému, jejich polohu, přítomnost novotvarů, například cyst nebo nádorů, a pomůže objasnit diagnózu. Lékař navíc předepisuje kompletní krevní obraz, cytologické vyšetření a / nebo kolposkopii.

U cysty nebo nádoru je nutná další konzultace s onkologem. Pokud zaznamenáte silné výboje v důsledku stresu, je dobré navštívit psychologa. Pokud je zjištěna pohlavně přenosná nemoc, bude nutná konzultace s imunologem. U dlouhodobého průběhu onemocnění je užitečné konzultovat imunologa a posoudit imunitní stav. V případě hojného výtoku na pozadí alergií se doporučuje konzultace s alergikem. U dětí hodnotí nezdravý výtok dětský gynekolog a pediatr.

Jak zacházet s abnormálním vaginálním výtokem

Ošetření problematického výtoku by mělo vždy probíhat za účasti lékaře po důkladné diagnostice..

S bakteriální infekcí a zánětem na pozadí jsou předepsány antimikrobiální léky. Antibiotika jsou předepisována orálně a topicky ve formě čípků, krému, masti.

U houbových infekcí jsou předepsány antifungální léky. Je třeba si uvědomit, že drozd je místním projevem rozsáhlého poškození těla houbou a jeho léčba se neomezuje pouze na svíčky a krémy. Převážná část houby je ve střevech, takže stojí za to léčit celé tělo jako celek, nejen vagínu.

Při virové infekci jsou předepsány antivirové léky. Viry jsou nebezpečné organismy a lékaři se dosud nenaučili, jak s nimi účinně zacházet. Důležitou roli zde hraje posílení imunity..

Když se objeví novotvary, je možná jejich konzervativní léčba nebo odstranění. Zde hraje rozhodující roli povaha novotvaru - benigního nebo maligního - a rychlost jeho vývoje..

V případě těhotenství dělohy s hrozbou potratu je pacientka odeslána do nemocnice, je vyšetřen stav dělohy, placenty a plodu. U mimoděložního těhotenství je nutné okamžité odstranění vajíčka z těla ženy.

V každém případě, když se objeví nezdravý výtok, je nutná velmi pečlivá hygiena, protože mnoho patologických výtoků koroduje pokožku genitálií. Někdy lékař předepisuje koupele s léčivými roztoky a sprchy.

Existuje mnoho alternativních metod léčby výtoku. Někdy pomáhají, ale někdy mohou rozmazat klinický obraz a zkomplikovat diagnostiku a léčbu nemoci. Z lidových metod je mytí odvarem bylin považováno za bezpečné a užitečné. Heřmánek, měsíček, třezalka tečkovaná zmírňují záněty, zvyšují místní imunitu a zklidňují podrážděnou pokožku. V některých případech by neměly být do pochvy vkládány cizí předměty, jak doporučují některé lidové recepty. To může poškodit mikroflóru a poškodit již podrážděnou vaginální sliznici..

Jak zabránit abnormálnímu vaginálnímu výtoku

Prvním pravidlem prevence bolestivého výtoku je pravidelná hygiena. Musíte se umýt pokaždé po použití toalety a večer před spaním. Mytí se provádí čistou teplou vodou se speciálními prostředky pro intimní hygienu. Pravidelné mýdlo může zničit přirozenou mikroflóru a podpořit růst patogenních bakterií. Horká voda zabíjí prospěšné laktobacily a studená voda může zhoršit virovou infekci.

Denně měňte spodní prádlo. Prádlo musí být prodyšné a absorbovat vlhkost, proto se doporučuje prádlo z přírodních tkanin - bavlna, len. Syntetické spodní prádlo by se nemělo nosit stále. Pevné spodní prádlo a tanga dráždí pokožku genitálií a snižují místní imunitu. Gynekologové nedoporučují používat kalhotkové vložky, protože narušují výměnu vzduchu. Lepší je častěji měnit spodní prádlo.

Výživa také ovlivňuje povahu výtoku. Konzumace velkého množství sladkých potravin zvyšuje hladinu cukru v krvi a podporuje množení Candidy.

Čirý výtok s nebo bez zápachu a svědění u žen

Vaginální výtok se může lišit barvou, vůní a konzistencí. Transparentní leucorrhoea se obvykle vyskytuje v době ovulace. Přidání vůně nebo svědění však může naznačovat vývoj patologie.

Nyní se tomu věnujme podrobněji..

Transparentní výtok u žen

Průhledný výtok je látka, která obsahuje hlen pocházející z cervikálního kanálu. Dále obsahuje mrtvý epitel, glykogen, kyselinu mléčnou a mikroorganismy. Patří mezi ně stafylokoky a houby. Vaginální sekrece jsou nezbytné pro čištění ženských pohlavních cest. Normální výboj splňuje následující požadavky:

 1. Barva výboje je průhledná. Někdy se může změnit na mléčnou.
 2. Konzistence je monotónní. Připomíná to želé nebo sliz.
 3. Vůně je téměř nepostřehnutelná. Po hygienických postupech úplně zmizí.
 4. Za 24 hodin lze uvolnit až 5 ml.

Během procesu odmítnutí přirozené sekrece nejsou žádné nepříjemné pocity. Pocit pálení a podráždění nevznikají. Bolest se také neobjevuje. Přítomnost malých hustých inkluzí v sekrecích bez zápachu je však přijatelná..

Lze vzít v úvahu, že během cyklu se může změnit stav vaginálních sekretů. Závisí to také na hormonálním pozadí ženy. Proto všechny výše uvedené charakteristiky nejsou nepřetržitými požadavky..

Vaginální výtok je přirozeně rozdělen do dvou skupin - fyziologické a patologické. První z nich zahrnuje leucorrhoea, jejíž barva a konzistence je považována za normální u žen určité věkové skupiny. Patologické zahrnuje výtok, který naznačuje přítomnost onemocnění. Tyto sekrety se vyznačují změnou konzistence a barvy. Může se objevit drsný zápach. Uvolnění tajemství je doprovázeno nepříjemným pocitem. Může se objevit pálení a svědění ve vnějších genitáliích a perineu. Jejich hojnost se také může změnit. Obvykle existuje mnoho patologických sekrecí..

Fyziologický výtok

První vaginální výtok je pozorován iu novorozenců. Leucorrhoea se v této situaci objevuje kvůli malému množství hormonů matky, které vstupují do těla dítěte. Jakmile dívka dosáhne věku jednoho měsíce, výtok zmizí. Znovu se objevují až ve věku 8–11 let. Tělo dítěte začíná zrát. Zvyšuje se produkce estrogenu. Alokace během tohoto období mají následující charakteristiky:

 • výtok se vyskytuje pravidelně;
 • vaginální sekrece jsou jako rýžová voda;
 • leucorrhoea má kyselou vůni;
 • v tomto věku se objeví bílý výtok s mírným nažloutlým nádechem.

Změny se začínají objevovat, když se blíží puberta.Po první menstruaci se změní povaha leucorrhoea. Stávají se tekutými. Jejich barva připomíná zředěné mléko..

V prvních několika dnech po skončení menstruace je vaginální výtok poměrně vzácný. Mají tekutější strukturu než obvykle. Uprostřed cyklu se dramaticky mění konzistence výboje. Stávají se spíše jako vaječný bílek. Pokud má žena během tohoto období přetrvávající hojný výtok bez zápachu, může to znamenat nástup ovulace. Tento stav může být doprovázen mírným nepohodlí. Ke změně stavu sekrece dochází, aby se usnadnil přístup spermií nahoru do ženských pohlavních cest. Několik dní před menstruací dochází k pravidelným změnám leucorrhoea. Získávají rozmazaný charakter a kyselou vůni. Barva se také může změnit. Možné zabarvení vaginálních sekretů od bílé po růžovou a hnědou.

Pokud je žena sexuálně aktivní, může také dojít ke změně leucorrhoea. Mírné zvýšení hlasitosti a úpravy barev jsou považovány za normální. Stojí za to znepokojovat, pouze pokud je výtok sýrový a jejich odmítnutí je doprovázeno svěděním a pálením. Drobné změny jsou spojeny s připojením mikroflóry partnera k vaginální mikrobiocenóze. Ženské tělo se postupně přizpůsobuje. Alokace se vrátí do normálu. Za přirozenou reakci se považuje i výskyt nadměrných sekrecí. Pokud dojde ke změně sexuálního partnera, množství leucorrhoea se zvyšuje. K dispozici je také mírná změna ve stínu..

Je třeba si uvědomit, že použití ochrany při pohlavním styku vyvolává výskyt bílého, hojného výtoku z pochvy. Jsou bez zápachu. Pokud došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, mohou se objevit bílé nebo nažloutlé sraženiny.

Existují další fyziologické důvody, které způsobují změnu barvy a tloušťky sekrecí sliznic. Seznam obsahuje:

 • nedostatek vitamínů;
 • žena zažívá častý stres;
 • těhotenství nebo kojení;
 • došlo ke změně klimatického pásma;
 • vaginální léky se užívají během prenatálního období;
 • žena užívá hormonální léky a orální antikoncepci;
 • antibiotická terapie.

Patologické příčiny

Vaginální sekrece se také objevuje v patologii. V tomto případě však přidělení prochází řadou změn. Následující příznaky by měly vyvolávat obavy:

 • je zarudnutí genitálií;
 • vůně sekrece hnije nebo je kyselá;
 • dochází ke zvýšení množství vypouštění;
 • žena pociťuje nepohodlí v oblasti genitálií, bolesti v podbřišku nebo pálení;
 • během močení se vyskytují nepříjemné pocity;
 • výtok se stává sýrovým;
 • tlustá leucorrhoea se objevuje několik dní.

Dokonce i výskyt jednoho z výše uvedených znaků může naznačovat vývoj onemocnění..

Gynekologické patologie

Seznam nemocí vedoucích ke změně povahy vypouštění je poměrně široký. To lze vyprovokovat:

 1. Vývoj eroze. Pokud dojde ke změně v epiteliálních tkáních děložního hrdla, objeví se výtok bez svědění a zápachu. Jejich struktura však obsahuje bělavé nitkovité inkluze..
 2. Endometritida. Patologie je doprovázena průhledným výbojem. Jsou spíš jako voda. V předvečer menstruace může výtok ztmavnout..
 3. Kolpitida. U onemocnění je pozorován silný proces odmítnutí sekrece. Neexistují však žádné další vlastnosti. Leucorrhoea může být vodnatá a rovnoměrná nebo zesílená. Zánět pochvy vede ke skutečnosti, že se mění barva výtoku. Může se pohybovat od zakalené bílé až po žluto-zelenou nebo žluto-růžovou. Výtok je doprovázen zápachem. Může se také změnit. Možný hnilobný zápach.
 4. Akutní salpingitida. U této choroby se objeví nažloutlé tajemství. Není doprovázeno svěděním. U některých žen je však takový výtok považován za přirozený..

Pohlavně přenosné nemoci

Pokud dojde k nechráněnému pohlavnímu styku, může žena onemocnět pohlavně přenosnými chorobami. Mezi nimi:

 1. Trichomoniasis. Výtok se stává pěnivý a vydává nepříjemný zápach. Tajemství může dráždit pokožku.
 2. Chlamydie. S patologií má žena hojný výtok. Obvykle mají žlutou barvu. Pro stanovení konečné diagnózy lékař požádá pacienta, aby provedl test PCR.
 3. Kapavka. Patologie je doprovázena sekrety přirozeného stínu. U kapavky může dojít k intermenstruačnímu krvácení. Zápach výtoku je hnilobný. Vaginální sekrece se v počátečním stadiu onemocnění stávají bělavě šedými. Pokud se patologie stane chronickou, výtok zežloutne..

Další problémy

Pokud výtok voní jako hnijící ryba a zbarví se šedavě bíle, může to znamenat přítomnost bakteriální vaginózy. Pokud je léčba ignorována nebo není zahájena včas, onemocnění může postupovat. V tomto případě se barva výboje změní na oranžovou..

Zápach páchnoucí výtok obsahující hnis, stejně jako výskyt šarlatové krve, může naznačovat poslední stadia vývoje maligních nádorů v děloze..

U kandidózy nebo drozdů se objeví hlen s vůní. Barva tajemství se mění od bílé po žlutou. Konzistencí připomíná tvaroh. Během nemoci se pacient obává silného svědění.

Vypouštěcí objem

Transparentní výtok u žen může být hojný nebo vzácný. V závislosti na objemu tajemství lze podezření na jednu nebo druhou patologii.

Pokud byl výtok dříve hojný a následně se jeho objem v určitých fázích cyklu významně snížil, neznamená to přítomnost patologie. Podobné změny lze pozorovat během menopauzy. V této době je v těle ženy pozorováno výrazné snížení hladiny pohlavních hormonů. Výsledkem je ztenčení sliznic a snížení reprodukční funkce, které se následně úplně zastaví. Genitální infekce v počáteční fázi jsou také doprovázeny nevýznamnými sekrety, které pacienti často považují za normu. Teprve po chvíli výboj získá neobvyklý zápach, který vyvolává obavy.

Vodnatý výtok, který nemá žádný zápach, je považován za normální. Pravidlo však platí, pouze pokud neexistují žádné další klinické projevy. Po ovulaci je pozorována transparentní leucorrhoea. Pokud mají také charakteristický zápach, může to znamenat následující patologie:

Normálně by objem sekrecí neměl překročit 5 ml denně. Množství sekrece se však může během cyklu měnit. Příliš mnoho výboje však často signalizuje následující problémy:

 1. Adnexitida. U nemoci se objeví výtok, který se podobá hlenu.
 2. Eroze. Před menstruací dochází k výraznému zvýšení objemu sekrece.
 3. Vaginitida. Etologie je doprovázena nejen zvýšením objemu sekrecí, ale také změnou jejich vůně..
 4. Salpingitida. Zpočátku se výtok stává hojnějším a poté nažloutne.

Bělejší konzistence

Konzistence leucorrhoea může také hodně napovědět. Za normálních okolností je zesílení sekrece pozorováno v době ovulace a na začátku těhotenství. Tento jev je způsoben fyziologickými procesy. Vzhled hnisu je však alarmujícím příznakem. Tento jev je často způsoben pokročilými zánětlivými procesy a pohlavně přenosnými chorobami..

Pokud je výtok sliznatý, je to normální. Nemělo by to vyvolávat žádné obavy. Pouze přítomnost svědění, nepohodlí, zápachu a nepohodlí může naznačovat patologii..

S rozvojem kandidózy se často objevuje sýrový výtok. Během onemocnění je pozorována aktivní reprodukce houb Candida. Vypouštění přijímá kyselý zápach. V intimní oblasti je silné svědění a pálení.

Principy terapie

Pokud se výtok po dlouhou dobu nevrátí do normálu, je nutné podstoupit diagnostiku a zjistit příčinu změn. Pacient bude muset podstoupit obecný test moči a krve. Pokud existuje podezření na pohlavně přenosnou chorobu, budou provedeny specifické testy, které potvrdí nebo vyvrátí předpoklad. Dále je možné použít instrumentální metody. Velmi často je žena doporučována pro ultrazvuk pánevních orgánů.

Na základě získaných výsledků se stanoví léčebný režim. Chcete-li zastavit patologii, lékař předepíše antibiotika, vaginální čípky nebo antimikrobiální léky. Léčba je často složitá. Ve vzácných případech je možná operace.

Po dokončení hlavní léčby jsou přijata opatření k normalizaci vaginální mikroflóry. Lékař může pacientovi předepsat užívání probiotik a prebiotik, užívání čípků a užívání vitamínů.

Průhledný výtok bez zápachu, podobný hlenu: norma a odchylky

Výtok u ženy je normou, pokud to nezpůsobuje její nepohodlí, neexistují žádné odchylky v povaze menstruačního cyklu. Jakákoli změna barvy, objemu, vůně výtoku je vnímána jako známka nemoci. Ale v některých případech to není patologie. Proto je důležité vědět, kdy okamžitě jít k lékaři a kdy provést změny klidně. Pokud existují průhledné, hlenovité výboje, je třeba věnovat pozornost nejen jejich barvě, ale také vůni a konzistenci, v případě pochybností okamžitě vyhledejte lékaře.

Jaký výboj je normou

Fyziologické vaginální sekrece hrají v těle ženy důležitou roli. Zvlhčují vagínu a chrání její povrch před poškozením při pohlavním styku. Důležitou funkcí leucorrhoea je udržovat normální bakteriální prostředí a kyselost v pochvě, což je nezbytné, aby se zabránilo vstupu patogenních mikroorganismů do dělohy..

Leucorrhoea se skládá z hlenu produkovaného žlázami děložního čípku a vestibulu pochvy a obsahuje také tekutiny, které prosakují skrz stěny tohoto orgánu z krve a lymfatických cév. Normální hlen připomíná hlen v konzistenci. Jeho hustota a průhlednost závisí na obsahu bílkovin a mucinů v něm (bílkoviny, jejichž molekuly obsahují polysacharidové řetězce).

Normálně by výtok připomínající hlen měl mít následující ukazatele:

 1. Měly by být průhledné, mírně bílé nebo béžové..
 2. Neměli by mít nepříjemný zápach. Může být přítomna mírně kyselá vůně kvůli přítomnosti prospěšných laktobacilů ve vaginální mikroflóře, která zabraňuje množení infekce.
 3. Hlen by neměl pěnit, obsahovat hrudky nebo krevní nečistoty.

Kromě toho by leucorrhoea neměla být příliš bohatá, což by způsobilo podráždění vulvy a perinea, výskyt svědění a pálení v pochvě..

Když je vzhled slizniční leucorrhoea považován za normu

U žen v reprodukčním věku se během menstruačního cyklu mění hustota hlenu. Je to způsobeno kolísáním poměru ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu. Ihned po menstruaci je hustota maximální, v děložním čípku se tvoří zátka hlenu, takže spermie nemůže vstoupit do dělohy, sliznice se v ní obnoví. Poté, v první fázi cyklu, se hlen postupně zkapalňuje, v době ovulace se stává tekutým a viskózním, připomínajícím hlen. Právě v tomto okamžiku (uprostřed cyklu, kdy dojde k ovulaci) se objeví maximální možnost setkání dospělého vajíčka se spermatem a oplodněním. Poté hlen opět zhoustne.

Před vchodem do pochvy jsou takzvané bartholinové žlázy, které produkují hlen, aby odstranily „vaginální suchost“. V době pohlavního styku se produkce lubrikantu prudce zvyšuje, žena má bohatou transparentní leucorrhoea, která se táhne jako hlen.

Někdy se může objevit slizniční výtok bez zápachu bez ohledu na fázi cyklu jako alergická reakce na jakoukoli potravinu nebo lék. Citlivý reprodukční systém u žen může reagovat s výskytem takové leucorrhoea na změnu prostředí, podnebí.

Poznámka: Někdy jsou v normálních slizničních sekretech drobné nečistoty krve, které rychle zmizí. Objevují se v době ovulace (prasknutí folikulu), stejně jako v době zavedení oplodněného vajíčka do výstelky dělohy (endometria. Toto je takzvané implantační krvácení. Krvavá leucorrhoea může být normou v prvních měsících po užití antikoncepčních pilulek nebo po instalaci spirály.

Výtok během těhotenství

Tvorba slizniční leucorrhoea je možná i během těhotenství, kdy v těle dochází k prudké změně hormonálních hladin. Pokud hojný bílý hlen nezpůsobuje u ženy nepohodlí a neobsahuje krev, je její tvorba považována za normu. Ve druhém trimestru se zvyšuje hustota leucorrhoea, stávají se viskózní.

Vzhled krevních nečistot znamená, že z nějakého důvodu hrozí potrat nebo začíná předčasný porod. Při mimoděložním těhotenství se může objevit krev.

Výtok po porodu

Po porodu se výtok postupně mění z bohatého krvavého hlenu, připomínajícího menstruaci, na protahovací, bezbarvý sliz, bez zápachu. Pokud žena kojí, má slabý transparentní nažloutlý výtok. Po obnovení menstruace má výtok normální vzhled.

Výtok s menopauzou

Během tohoto období dochází k restrukturalizaci hormonálního pozadí v souvislosti s ukončením normálního fungování vaječníků. Normální leucorrhoea je skromná. Vaginální suchost, ztenčení sliznice často vede k výskytu zánětlivých a infekčních procesů v genitáliích. V tomto případě se objeví patologický výtok, který po vhodné léčbě zmizí..

Nebezpečí je zpravidla rozmazání slizniční leucorrhoea krví. V tomto věku je krvácení nejčastěji příznakem rakoviny..

Video: Normální a abnormální vaginální výtok

Příčiny výskytu patologické leucorrhoea, připomínající hlen

Známky patologie jsou:

 • přítomnost jasně žluté, zelené, hnědé nebo šedobílé barvy v hlenu;
 • výskyt štiplavého zápachu hniloby, kyselého mléka nebo shnilých ryb v průhledných sekretech;
 • přítomnost pruhů nebo krevních sraženin v nich po dlouhou dobu;
 • napěněná nebo sýrovitá konzistence hlenu;
 • příliš mnoho hlenu, který vypadá jako vodnatý sliz.

Příčinou patologie mohou být onemocnění pohlavních orgánů způsobená penetrací infekce, výskytem zánětlivých procesů, hormonálními poruchami v těle.

Výtok s krví

Výskyt krvavé leucorrhoea naznačuje buď trauma sliznic pochvy nebo vulvy, nebo tvorbu nádorů v genitáliích, oblasti zánětu s poškozením cév.

Nemoci děložního čípku (eroze, dysplázie, leukoplakie). Všechny jsou spojeny s poškozením sliznic, výskytem vředů, prasklin a oblastí keratinizace na povrchu krku. Při chůzi začínají krvácet a mění polohu těla. Symptomem patologií je často výskyt bolestivých pocitů a krvavého výtoku během pohlavního styku. Příčinou těchto onemocnění jsou hormonální poruchy, poškození tkání děložního čípku během porodu, potrat, gynekologické operace, drsný styk.

Myom dělohy. Jedná se o benigní nádor na vnitřní nebo vnější straně dělohy. Patologický vývoj tkání a cév vede k neustálému výskytu krve ve slizniční leucorrhoea, která nesouvisí s menstruací a není spojena s cyklovými procesy.

Endometrióza - abnormální vývoj endometria, patologická proliferace vaskulatury, otok sliznice, házení jejích částic do vaječníků, pobřišnice a dalších orgánů. U tohoto onemocnění lze ve slizničních sekretech vidět krevní sraženiny a částice poškozeného endometria. Kvůli vnitřnímu krvácení jsou obvykle zbarveny do hnědé. Může být bohatý a hubený (rozmazaný).

Polypy endometria nebo děložního hrdla jsou tenké pedunkulární léze, které se snadno poškodí a krvácejí.

Maligní nádory dělohy nebo vaječníků. Krevní pruhy a shluky se objevují v důsledku destrukce tkáně.

Poznámka: Pokud se v děloze objeví benigní nebo maligní novotvary, může se transparentní slizniční výtok s krevními nečistotami proměnit v silné intermenstruační děložní krvácení.

Taková onemocnění se obvykle objevují, když se v těle vyskytnou hormonální změny spojené s věkem, změnou fyziologického stavu, užíváním hormonálních léků.

Slizniční leucorrhoea s neobvyklými znaky

Vůně a barva výtoku, podobně jako hlen, se mění, když se v těle vyskytnou zánětlivé procesy po operaci, v důsledku snížení imunity, hypotermie, porušení vaginální mikroflóry v důsledku užívání antibiotik. Zvláštností patologických sekrecí je, že se objevují mimo jakoukoli souvislost s procesy cyklu, pokračují po menstruaci, kdy by měl být hlen nejsilnější a produkován v zanedbatelném množství.

Vulvovaginitida, cervicitida, endometritida, salpingo-ooforitida - to vše jsou zánětlivá onemocnění vnitřních a vnějších pohlavních orgánů, jejichž projevem je přítomnost hojného fetidního slizničního sekretu žluté nebo zelené barvy.

Drozd je plísňová infekce pochvy, která má živé příznaky, včetně změny povahy výtoku, vzhledu mléčně bílé barvy, konzistence a vůně tvarohu.

Pohlavní choroby. U těchto onemocnění u ženy se také mění povaha výtoku: hustý viskózní hlen, připomínající hlen, se změní na hojnou pěnivou šedou tekutou hmotu s chlamydií, heterogenní, páchnoucí šedý hlen se žlutozeleným nádechem s kapavou, trichomoniázou, genitálním oparem, mykoplazmózou.

Bakteriální vaginóza je porušení složení mikroflóry v pochvě. Objeví se houbovitá, rybí vůně.

Pokud se ve výtoku objeví známky patologie, musíte navštívit gynekologa. Zde bude provedeno vyšetření ke zjištění příčiny, bude předepsána adekvátní léčba.

Co znamená slizniční výtok u žen?

Výtok je běžný jev, ale může to být varovný signál o zdravotním stavu. Musíte nejen vědět, o jaký druh výboje jde a jak se od sebe liší, ale také abyste je mohli určit.

Jaké jsou výboje? Jsou nejen průhledné barvy, ale také v různých odstínech s jinou vůní. Co je to norma a co může způsobit úzkost?

 1. Hlenovitý výtok u žen
 2. Příčina slizničního výtoku
 3. Příčiny vzniku bílého sliznice
 4. Hnědý výtok s hlenem
 5. Žlutý slizovitý výtok
 6. Hlen s krví
 7. Průhledný slizniční výtok s nepříjemným zápachem
 8. Vypouštění bez zápachu
 9. Druhy a objemy výběru
 10. Během menstruace
 11. Uprostřed cyklu
 12. S menopauzou
 13. Při užívání hormonálních léků
 14. Věkový výboj
 15. Kvůli stresu
 16. Během těhotenství
 17. Po porodu
 18. Během laktace
 19. Po škrábání
 20. Podle stupně sexuálního vzrušení
 21. Intimní hygiena a její význam v období silného výboje

Hlenovitý výtok u žen

Sekrece hlenu je jednou z přirozených sekrecí produkovaných ženským tělem. Výtok se týká obranné reakce těla, která zajišťuje vlhkost a nezbytné prostředí pro hormonální systém ženy. Většina žen má v určitém okamžiku spoustu hlenu..

Pokud je hlen transparentní barvy a také není doprovázen štiplavým a nepříjemným zápachem a také nezpůsobuje nepohodlí pro ženu, pak je to známka pracovní kapacity normální a zdravé reprodukce, zejména fungování vaječníků.

Přesněji řečeno, žena může denně produkovat až dva mililitry sekretů. Tvorba tohoto typu výboje není známkou vzniku patologie. Tento proces, jinými slovy, se nazývá proces čištění vaginálního prostředí..

Je třeba také poznamenat, že objem hlenu a jeho struktura závisí především na fázi, ve které se nachází menstruační cyklus:

 1. V období od prvního do pátého dne před nástupem kritických dnů se výtok objevuje častěji ve formě růžového hlenu a poté je doprovázen červeným výtokem.
 2. Druhý den menstruace se uvolňují krevní sraženiny a můžete také pozorovat mezi sekrety a hrudky. Pátý den proces končí a sestupuje ke špinění.
 3. Období, ve kterém oocyt dozrává, nastává od pátého do čtrnáctého dne. Velké množství hlenu během takového období nemusí být pozorováno. Stín zvýraznění se může lišit od bílé po průhlednou žlutou..
 4. Jakmile je dosaženo ovulace, hladiny estrogenu začnou stoupat na nejvyšší úroveň. V souladu s tím může uvolněný objem dosáhnout až čtyř mililitrů. Výtok je obvykle vytahován ve struktuře, někdy vodnaté.
 5. Od šestnáctého do dvacátého osmého dne začíná další menstruace a hormonální pozadí ženy přechází do klidového období a hlen se vytváří v menším objemu.

Příčina slizničního výtoku

Produkce sekrecí může probíhat jako obvykle, nebo k ní může dojít naprosto náhle a způsobit ženskému tělu nepohodlí. Co k tomu přispívá a proč se produkují sekrece?

Normální výboj lze ve skutečnosti vytvořit z několika důvodů:

 • S hormonálními výkyvy v průběhu cyklu. Jak víte, během menstruace ženy procházejí menšími hormonálními změnami.
 • Během období porodu dítěte. V procesu nošení dítěte již každá matka dává svému dítěti 90% svého zdraví. Všechny změny v práci těla mohou mít také významný dopad na stav zdraví žen, stejně jako na hormonální systém..
 • Kvůli zvýšené hladině estrogenu v těle.
 • Ve stresových situacích. Při vytváření stresující situace pro ženu je výtok někdy reakcí.
 • Když se změní klima. Počasí a neočekávané změny klimatu jsou často příčinou nesprávného fungování těla a také změn v hormonálním systému..
 • Při užívání hormonálních léků. Hormon je poměrně vlivná složka, která může mít pozitivní i negativní účinky..
 • S alergickou reakcí. Výskyt alergické reakce je stav, který může způsobit poruchy fungování hormonálního systému ženy a tím způsobit výtok, a to jak ve velkém objemu, tak v malém množství.
 • Při absenci potřebné intimní hygieny. Porušení základních pravidel hygieny znamená především nahromadění všech sekretů, které mohou následně vytvořit příznivé prostředí pro reprodukci bakterií.

Kromě toho se při vzrušení zvyšuje objem hlenu. Toto je norma a známka funkce vaječníků..

Příčiny vzniku bílého sliznice

Sliznatý výtok bílé průhledné barvy je jedním z nejběžnějších typů výtoků, které mohou u žen způsobit nedorozumění. Přítomnost leucorrhoea ve vylučovaném se v určitých případech může stát „budíčkem“ ohledně přítomnosti zdravotních problémů a v některých případech může dokonce naznačovat fungování reprodukčního systému.

Ve skutečnosti je tato barva výtoku charakteristickým znakem onemocnění následujícího typu:

 • vaginitida;
 • bakteriální vaginóza;
 • drozd a další.

Před vyvozením závěrů však musíte sledovat své zdraví..

Pokud leucorrhoea vyjde bez charakteristických pachů, není se čeho bát. Pokud existují příznaky, jako je svědění a pocit pálení, pak je to indikátor nemocí.

Důvody pro vznik slizovitého typu bílého výtoku mohou být následující:

 • pohlavně přenosné choroby, jako jsou: kapavka, trichomoniáza;
 • období ovulace;
 • nošení dítěte;
 • změny ve fungování hormonálního pozadí;
 • během pohlavního styku.

Hnědý výtok s hlenem

Ženy se často obávají hnědého výtoku z pochvy spolu s hlenem. Výskyt tohoto druhu výboje naznačuje krvácení uvnitř. To znamená, že probíhá proces oxidace krve, který později zhasne..

Příčiny hustého hnědého výboje:

 • Hnědý výtok může nastat, když je menstruační cyklus nepravidelný. V případě poruchy menstruačního cyklu se v intervalech mezi kritickými dny vytváří výpotek rozmazaného typu;
 • Také v přítomnosti spirály, která je instalována za účelem antikoncepce;
 • Se všemi druhy poranění sliznice genitálního traktu, které následně vznikly ostrým a agresivním pohlavním stykem;
 • Při sprchování;
 • Při kauterizaci cervikální eroze;
 • Po potratu;
 • Se zánětlivými procesy dělohy, zejména s takovými patologiemi, jako je endometrióza, as polypy endometria;
 • V těhotenství, které se vyvíjí mimo dělohu;
 • S hrozbou ukončení těhotenství v časných i pozdějších fázích.

Žlutý slizovitý výtok

Kromě vypouštění hnědých, bílých a průhledných odstínů mají ženy často i žlutý vypouštění..

Norma zahrnuje ty sekrety, které vynikají:

 • před začátkem kritických dnů;
 • během pohlavního styku nebo po dokončení v případě, že uvolněný objem nepřesáhne jednu čajovou lžičku objemu;
 • odkazuje na normu, když je výboj vyroben ve světle žluté nebo krémové barvě bez znatelných odstínů na prádle;
 • s výtokem bez štiplavého a nepříjemného zápachu, stejně jako s průhlednou barvou a napínací konzistencí.

Nažloutlý hlen může být také při tvorbě nějakého druhu onemocnění:

 • Sexuální infekce - kapavka, genitální opar, mykoplazma, trichomoniáza. Typicky se tento typ výtoku vytváří spolu s pronikavým zápachem a pocitem svědění a pálení ve vaginální oblasti..
 • Ve stresových situacích a nízké imunitě;
 • V případě porušení hormonálního systému;
 • S velkým množstvím konzumace antibiotik;
 • S drozdem nebo bakteriální vaginózou;
 • Pokud jste alergičtí na syntetiku a výrobky osobní hygieny, může se uvolňovat žlutý hlen, jehož vzhled by měl každou ženu upozornit.

Hlen s krví

Hlen s krví by měl každou ženu upozornit, pokud ovšem nenastalo období kritických dnů, kdy je normou výtok s krevními částicemi.

Příčiny:

 • Přítomnost spirály nebo použití jiných antikoncepčních prostředků, které způsobují produkci sekrecí s krevními částicemi;
 • Pokud je výtok s krevními částicemi vytvářen společně s nepříjemným a štiplavým zápachem, znamená to patologii - endometritidu.
 • Pokud dojde k erozi děložního čípku. Eroze může přerušovaně uvolňovat krev a částice obvykle vystupují s hlenem.
 • S vaginálním zraněním. S ostrým a agresivním stykem.
 • Během těhotenství mimo dělohu nebo potrat.

Průhledný slizniční výtok s nepříjemným zápachem

Přítomnost štiplavého a charakteristického zápachu především charakterizuje skutečnost, že v ženském těle probíhá infekční onemocnění.

Vůně jsou často nepříjemné a drsné, což ženě působí nepohodlí..

Pachy, které doprovázejí onemocnění, připomínají kyselý nebo shnilý zápach.

K určení příčiny je nutné provést analýzu flóry, která ukáže přítomnost jakékoli patologie a zahájí léčbu.

Vypouštění bez zápachu

Hlen bez zápachu je normální. Jak již bylo uvedeno dříve, přítomnost slizničních sekrecí může být nejen příčinou jakéhokoli onemocnění, ale je také normální pro ženské tělo..

Vývoj transparentních sekretů s hlenem naznačuje především to, že ženský reprodukční systém je ve správném stavu a funguje. Přesněji řečeno, během takového období lze určit, že fungování vaječníků je normální, jehož práce je pro ženský reprodukční systém nesmírně důležitá a vyžadovaná.

Druhy a objemy výběru

Jak víte, sekrece se liší objemem a typem odrůd. Přesněji řečeno, výtok může mít různou barvu, může se vyskytovat v různých časech a může být doprovázen různými pachy. Všechny tyto podmínky mají globální dopad na zdravotní stav ženy a umožňují určit přítomnost jakékoli patologie..

Jak již bylo zmíněno dříve, výběry jsou:

 • bílý;
 • žlutá barva;
 • Hnědý;
 • s krvavými částicemi;
 • bezbarvý

Pokud jde o objem vypouštění, stojí za to říci, že vypouštění je jiné:

 • hojný typ;
 • rozmazaný typ.

Skvrnitý výtok se obvykle vyskytuje v případech hojení ran během chirurgických operací, jakož i během kritických dnů a po jejich dokončení..

Během menstruace

Jak již bylo zmíněno dříve, menstruační období je pro zdraví žen velmi důležité. Během tohoto období se mohou objevit různé typy výbojů. Vzhled hlenu, stejně jako hnědý výtok.

Hnědý výtok se obvykle tvoří na konci kritických dnů. Během menstruace se výtok samozřejmě zbarví červeně. To znamená, že během tohoto období je krev uvolňována kvůli okolnostem, že probíhá proces odmítnutí endometria.

Uprostřed cyklu

Uprostřed cyklu se také může objevit velké množství průhledné barvy. Tvorba těchto sekrecí naznačuje především období ovulace, ve kterém se uvolňuje zvýšený objem sekrecí sliznic..

Takové propuštění by nemělo vzbuzovat otázky a děsit ženu. Vůbec není důvod k obavám. Jak již bylo zmíněno dříve, nemělo by to ženu vyděsit a znepokojit v případě, že není charakteristický zápach, stejně jako příznaky naznačující přítomnost patologie.

S menopauzou

Menopauza je také stejně důležitým obdobím v životě každé ženy, stejně jako období porodu a reprodukční systém jako celek..

V klimakterickém období jsou sekrece vytvářeny také tělem.

Důvodem je především skutečnost, že během takového období prochází hormonální systém změnami.

V důsledku změn v hormonech se produkují sekrece připomínající hlen..

Při užívání hormonálních léků

Ženy často zanedbávají užívání hormonálních léků jako antikoncepce. Jsou to hormonální léky, které mohou vyvolat zvýšený objem sekrecí. Proč se toto děje?

To vše je vysvětleno především skutečností, že hormonální lék ovlivňuje hormonální pozadí a reprodukční systém ženy. To je důvod. Vaginální výtok může být jedním z indikátorů změn hormonálních hladin.

Věkový výboj

S věkem mají ženy zvýšený objem výtoku.

Může to být způsobeno stárnutím ženy a jejího těla, včetně.

Čím je žena starší, tím více prochází hormonální systém změnami..

Zpravidla s věkem začíná menstruace mizet v důsledku nástupu menopauzy..

Během tohoto období menstruace pokračuje rozmazáním sekrecí..

Kvůli stresu

Stresové situace často ovlivňují stav zdraví žen. Takové situace mohou způsobit řadu nemocí a také způsobit výtok..

Na nervu může být u žen hlen vylučován ve zvýšeném objemu. Výskyt výtoku není vysvětlen ničím jiným než výskytem stresujících událostí v životě ženy..

Během těhotenství

Těhotenský proces je nesmírně důležitý pro každou ženu a pro její zdraví. Během tohoto období prochází hormonální systém ženy velmi často změnami..

V takových případech není překvapující výskyt hlenu. Vzhled výtoku může být často způsoben změnou hormonálních hladin..

Po porodu

Po narození dítěte se mění hormonální pozadí u žen a tělo potřebuje čas na zotavení do předchozího stavu, který byl před narozením. Během tohoto období můžete pozorovat výboj zcela jiné povahy. Pokud neexistují žádné infekční nemoci, není vůbec žádný důvod k obavám.

Během laktace

Kojení je také důležité ne méně než jiná období v životě ženy. Během laktace žena dává sama sebe krmit dítě. Hormonální systém se během tohoto období může změnit a výskyt sekrecí nemůže způsobit žádné nejasnosti.

Po škrábání

Curettage je chirurgický zákrok prováděný v celkové anestezii. Tento typ intervence se provádí k očištění děložní dutiny od nežádoucího těhotenství nebo těhotenství, které již zmrzlo. V průběhu této operace bude mít každá žena rány, které budou později krvácet..

Krvácení po operaci trvá pět až šest dní. Pokud se krvácení nezastaví ani po deseti dnech od data operace, měli byste se poradit s lékařem.

Intenzita krvácení by se měla postupně snižovat a následně získat rozmazaný charakter. Po této operaci dojde k bolesti v pánevní oblasti.

Hnědý výtok je indikátorem toho, že se rány úspěšně hojí. To znamená, že krev začíná srážet a hojení začne přicházet čím dál rychleji..

Pokud je výtok doprovázen jakýmkoli zápachem nebo je výtok příliš tenký nebo příliš silný v konzistenci, je to důvod k obavám. To je patologie z toho důvodu, že musíte navštívit lékaře.

Podle stupně sexuálního vzrušení

Jak víte, když jsou ženy vzrušené, vytváří se také výtok ve formě průhledného hlenu. Toto je norma a objem může individuálně záviset na samotné ženě. Na tom není nic špatného. To je indikátor, že práce vaječníků není zastavena a nedochází k žádným poruchám..

Intimní hygiena a její význam v období silného výboje

Během období těžkého výtoku je nutné zajistit správnou vaginální hygienu:

 • Chcete-li to provést, musíte se umýt dvakrát denně: ráno a večer..
 • Kromě toho je nutné každý den měnit spodní prádlo a v případě potřeby nanášet kalhotkové vložky. Okamžitě je třeba poznamenat, že těsnění mohou způsobit alergickou reakci a je nutné zajistit, aby se těsnění vyměňovala třikrát denně..
 • Bylo doporučeno opustit provázek a dát přednost a výběru spodního prádla s převahou CB materiálu.
 • Rovněž se nedoporučuje používat tampony během menstruace..

Je třeba mít na paměti, že zajištění hygieny je součástí zdravého stavu ženy.

První otázka, kterou se gynekolog zeptá ženy, je, kdy začala její poslední menstruace a jaké bylo období jejího menstruace. Odpovědí na tyto otázky může odborník určit normální průběh cyklu nebo přítomnost možných patologií v reprodukčním systému.