Sýrový výtok u žen: žlutý a bílý, se svěděním nebo bez něj

Vaginální výtok je normální jev, který doprovází fyziologické změny během všech fází menstruačního cyklu. Průhledné nebo bělavé bělavé, bez zápachu as hustotou od vodnaté po mukoidní jsou známé každé ženě. Co však dělat, když se na prádle náhle objeví bílé nebo žluté hrudky podobné kyselému mléku? Odkud pochází sýrový výtok u žen a jak se ho zbavit? Náš článek poskytne komplexní odpověď na tyto otázky..

Proč je přidělen sýrový sekret??

Důvod vzniku těchto sekrecí ne vždy spočívá v infekci epitelu pohlavních orgánů, ale jasně naznačuje porušení vaginální mikroflóry. Tvarohová leucorrhoea je nejčastěji způsobena změnou kyselosti média (PH) a nerovnováhou vaginální biocinózy - prudkým nárůstem kvasinek podobných hub Candida albicans. V malých množstvích je přítomnost těchto mikroorganismů nejen přípustná, ale dokonce nezbytná k vytvoření normální mikroflóry v pochvě. Jejich prudký nárůst však může vést k rozvoji drozdů (kandidóza) a v důsledku toho k výskytu kýčovitého výtoku z pochvy. Bílé hrudky lze doplnit bohatou vodnatou látkou (viz foto).

Vaginální výtok pro Candidiasis Secrets pro drozd

Aktivní růst hub nejčastěji vyvolávají:

 • prudké snížení imunity těla;
 • dlouhodobý nebo nekontrolovaný příjem antibiotik a jiných léků;
 • častá změna sexuálních partnerů;
 • dermatitida v intimní oblasti;
 • syntetické spodní prádlo;
 • obecné hormonální narušení;
 • prudké zvýšení tělesné hmotnosti.

Odborníci tvrdí, že na základě těchto faktorů vypouštění zmizí samo po odstranění katalyzátoru a jejich léčba nebude vyžadovat gynekologický zásah.

Jeden z pozoruhodných příkladů - bělavý tvaroh podobný konzistenci jako tvaroh může být způsoben nerovnováhou ve stravě. Nadměrná závislost na kávě, sladká a mastná, může nejen zničit postavu, ale také vyvolat odmítnutí sraženého tajemství. Proto, než zazní poplach a hledáte příčinu vzniku zánětlivých infekcí, stojí za to zkontrolovat stravu. Leucorrhoea způsobená zažívacími potížemi, lékaři doporučují "léčbu" přísnou dietou a jít na schůzku k gastroenterologovi, ne ke gynekologovi.

Mnoho lidí tvrdí, že drozd může být přenášen sexuálně, ale stále o tom neexistuje vědecké potvrzení..

Je poměrně snadné zjistit převahu hub Candida. Je nutné navštívit gynekologa a složit analýzu, která zkoumá mikroprostředí pochvy (nátěr).

Kožní léze: sýrový výtok se svěděním

Prudký nárůst hub je původcem podráždění kůže pohlavních orgánů. Při napadení povrchu sliznice mohou mikroorganismy způsobit nejen popsaný výtok, který je zatížen svěděním, pálením a otoky, ale také změny na kůži v oblasti třísla.

Dlouhodobé zanedbávání problému zhoršuje historii výskytu malých, ale jasně viditelných puchýřků obsahujících silnou látku podobnou hlenu. Poškození těchto útvarů vede k výskytu nečistot v bílém sýrovitém výtoku, které jsou vizuálně podobné krvi. Tyto kožní defekty jsou vážným důvodem pro kontaktování odborníka..

Bílý sražený výtok, bez zápachu a svědění

Akutní zánět způsobený vývojem plísňové infekce není vždy doprovázen přetrvávajícím nepříjemným zápachem. Odmítnuté hlenové inkluze podobné tvarohu, které začínají ostře páchnout, když se dostanou na spodní prádlo, jsou příznakem již intenzivně se rozvíjejícího patologického procesu.

Časná nemoc se nezhoršuje přítomností nepříjemného zápachu. Tajně lze „slyšet“ pouze kyselé noty. Odborníci doporučují zahájit léčbu v této fázi, ale důrazně odrazují od používání lidových prostředků.

Žlutý tvarohový výboj

Nízký nebo hojný sýrový výtok je známkou zánětlivého procesu v pochvě. S převahou plísňové flóry je sekrece bílá. S vazbou na původce oportunních mikroorganismů se barva může změnit na žlutou.

S infekčními chorobami

Mnoho žen při návštěvě lékaře uvádí v anamnéze onemocnění přítomnost žlutého sýrového výtoku nebo jasně zelených vloček a se zhoršenými příznaky krvavé skvrny. Podobný znak spolu s nepříjemným zápachem, pocitem pálení a svěděním naznačuje nejen zvýšení počtu hub Candida, ale také přidání dalších infekcí do pochvy.

Sýrový výtok způsobený nikoli drozdem, ale doprovázený ostrými bolestmi během močení, naznačuje aktivní průběh onemocnění v intimní oblasti. S takovými příznaky gynekologové nejčastěji diagnostikují kapavku nebo trichomoniázu. Uvedené infekce vyžadují okamžitou léčbu.

Přítomnost hnisavých nebo hnědavě krvavých skvrn a výrazně zřetelné rybí aroma sekrecí naznačuje pokročilé stádium onemocnění a silný zánětlivý proces. Je nemožné léčit taková onemocnění pouze pomocí sprchování. Mohou pouze snížit intenzitu vnějších projevů. Při diagnostice genitálních infekcí musíte okamžitě začít užívat antibiotika pod dohledem gynekologa.

S drozdem

Ne vždy sýrový výtok u žen, proložený žlutým pigmentem, naznačuje infekční proces. Před návštěvou specialisty by se měl pacient blíže podívat na barvu tajemství vylučovaného přímo pochvou. Vezměte prosím na vědomí, že bílé skvrny na sliznici, které se dostávají na spodní prádlo a jsou dlouhodobě v kontaktu s kyslíkem, mají tendenci měnit barvu a získat nažloutlou barvu..

S chronickou kandidózou

Jedním z hlavních příznaků kandidózy v pokročilém stádiu je přítomnost velkých žlutých sraženin v hlenu, které svým vzhledem připomínají zrnitý tvaroh. Odmítnutí takového tajemství je doprovázeno přítomností mírného otoku stydkých pysků.

Výtok ve formě tvarohu během těhotenství

Pro normální průběh těhotenství je charakteristický sýrový vaginální výtok, který nemá nepříjemný zápach, svědění a specifické pocity. Změna ve složení mikroflóry je doprovázena přítomností silných slizničních inkluzí v ženské leukorrhoe. V tomto případě není nutná symptomatologie okamžité diagnostiky a léčby, protože je způsobena hormonálními změnami.

Drozd

Docela často je těhotným ženám diagnostikována drozd v prvním trimestru, protože během tohoto období dochází k imunosupresi, tj. Oslabení imunity. To má zabránit imunitnímu systému odmítnout plod. A také během tohoto období zvýšené množství hlenu vycházejícího z pochvy „vyplavuje“ patogenní bakterie, aby chránilo embryo, a tím narušilo rovnováhu mikroorganismů. S převahou hub Candida se vyvíjí kandidóza.

Vezměte prosím na vědomí, že výskyt podobného příznaku uprostřed těhotenství, stejně jako přítomnost krevních skvrn nebo hnědých skvrn, může naznačovat hrozbu potratu nebo předčasného porodu.!

Infekce

Ohrožení plodu také nastává, když se odmítnutí hlenu zhoršuje silným svěděním, výskytem pěnivého výtoku tvarohu se sraženinami a zeleným nádechem. Tyto příznaky naznačují závažnou formu zánětlivého procesu a možnost další infekce pohlavně přenosnými chorobami (chlamydie, kapavka, ureaplasmóza, trichomoniáza atd.). Podobná sekrece se může objevit i při nitroděložní infekci plodu, proto byste se při prvních známkách měli poradit s lékařem.

Prevence a léčba výtoku

Běžné slizniční inkluze, způsobené celkovou nerovnováhou nebo vyčerpáním těla, nevyžadují speciální terapii. Zmizí se stabilizací imunitního systému a je nepravděpodobné, že se znovu objeví..

Tvarohová leukorea způsobená zvýšením hub rodu Candida nebo jiných mikrobů, které vyvolávají zánět, vyžaduje komplexní vnitřní i vnější léčbu. Vzhledem k tomu, že nemoci mohou mít systémovou povahu, bude jejich léčba trvat dlouho.

Přečtěte si v článku na odkazu, jak se zbavit nepohodlí.

Akutní průběh nemoci

V této fázi onemocnění vyžaduje okamžitý lékařský zásah, nejlépe předtím, než se ve výtoku začne objevovat hnis. Odborníci doporučují nejen antibiotický účinek na celé tělo, ale také lokální sprchování. Gynekologové obvykle předepisují masti: Pimafucin a Miconazole. Samoregulace frekvence aplikace se však nedoporučuje. Při prvním použití můžete pociťovat mírné brnění, ale po úplném vstřebání masti zmizí. Průběh léčby je v průměru 7 až 10 dnů. Také pro zmírnění svědění a pálení je předepsán sprej Epigen, který lze použít během menstruace..

Chronická forma

Odborníci zaznamenávají zjevný pozitivní účinek při užívání léků, jako jsou:

 • Flukonazol;
 • Nystatin;
 • Intrakonazol;
 • Pimafucin;
 • léky proti bolesti;
 • zmírnění svědění a pálení krémů a mastí.

Praktičtí lékaři doporučují kombinovat tuto terapii s užíváním imunostimulačních léků a bylinných čajů zaměřených na posílení těla obecně. Například Matryonův odvar dobře pomáhá proti drozdům.

Jako profylaxe popsaného výtoku při užívání antibiotik jsou předepsány probiotické přípravky. A také, aby se zabránilo příznaku, se doporučuje provádět pravidelnou hygienu genitálií, vyhýbat se náhodnému nechráněnému pohlavnímu styku, nosit bavlněné spodní prádlo, zvýšit odolnost těla vůči infekcím a bakteriím a vést zdravý životní styl..

V případě dlouhotrvajících opakujících se patologických stavů zatížených výtokem tvarohu může ošetřující lékař doporučit pacientovi hospitalizaci pro úplné vyšetření těla a identifikaci skutečných příčin onemocnění. Tuto nabídku byste neměli odmítnout, protože ambulantně můžete nejen rychle zjistit skutečnou příčinu, ale také získat včasnou pomoc, která je mnohonásobně vyšší než kvalita domácí samoléčby.

Varianty sýrového výtoku u žen a co naznačují

Sýrový výtok z ženského pohlavního ústrojí je nejčastější stížností pacientek s gynekologem. Tento příznak jasně charakterizuje zánětlivý proces v pochvě spojený s reprodukcí hub Candida. U obyčejných lidí se tato nemoc nazývá drozd pro odpovídající leucorrhoea a vědecký název pochází z názvu patogenu - kandidózy. Znamená však kýčovitá konzistence vždy přítomnost této konkrétní patologie? Řekneme to v předloženém článku.

Ve skutečnosti se kvasinkové houby vyskytují všude a žijí na těle většiny světové populace. V tomto případě mikroorganismus nevede k onemocnění a nijak se nevydává. Za příznivých podmínek se však candida rychle množí, což vede k drozdům. Houbu můžete získat od matky při narození, stejně jako při dotyku a sexu. A nezáleží na tom, zda to bude plnohodnotný vaginální akt, mazlení, orální nebo anální kontakt. Jakmile se však žena nakazí, žena nebude okamžitě onemocnět kandidózou, bude se vyvíjet pouze za příznivých podmínek. Některé faktory přispívají k množení tohoto oportunistického mikroorganismu:

 • Snížená imunita v důsledku podchlazení, nemocí, operací;
 • Užívání antibiotik, zejména samoléčba;
 • Hormonální poruchy, endokrinní patologie;
 • Nadváha;
 • Jíst hodně rychlých sacharidů - sladkosti, pečivo, škrobová jídla;
 • Jiné zánětlivé procesy urogenitálního systému;
 • Kožní onemocnění v pochvě s poškrábáním;
 • Mnoho sexuálních partnerů;
 • Prevence antikoncepčními pilulkami;
 • Patologie střev;
 • Paraziti;
 • Úzké kalhotky ze syntetického materiálu, zejména model tanga, když jsou neustále nošeny;
 • Stagnace průtoku krve v pánevní oblasti. Vyskytuje se v důsledku nedostatečné fyzické aktivity, křečových žil a některých vrozených anomálií velkých cév;
 • Občasná výměna prádla a podložek, nedostatečné praní;
 • Zneužití alkoholu.

Stručně řečeno, můžeme říci, že kandidóza se aktivuje, když je něco špatně v reprodukčním systému a těle jako celku.

Zajímavý fakt! Tyto houby mohou za správných podmínek způsobit zánět očí, úst, uší, kůže, pupku, konečníku..

Zvažte příznaky, které doprovázejí nekomplikovanou akutní formu kandidózy:

 • Svědění je nesnesitelné, svědění uvnitř pochvy a další v noci;
 • Pocit pálení nastává v důsledku poškrábání po pohlavním styku, toaletě;
 • Výtok bílé a tvarohové konzistence s vůní fermentovaných mléčných výrobků. Někdy je hmota s hrudkami zrnitá nebo bílá a hustá jako zakysaná smetana;
 • Otok a zarudnutí vulvy a pochvy;
 • Suchost při pohlavním styku;
 • Postupem času se kolonie hub nají do sliznice, což vede k tvorbě eroze pod bílým květem.

Akutní stádium drozdů bez léčby se nakonec změní na chronickou kandidózu. Výtok začíná připomínat normální, ale hustší a bílý, je mírně kyselá fleur, není svědění nebo není příliš výrazný. S dalším poklesem imunitní obrany se zvedne nová vlna exacerbace.

Vůně nemusí být vůbec přítomna u kandidózy se sraženou leucorrhoea. Vše závisí na individuálních vlastnostech a kyselosti pochvy. Někdy může výtok cítit tak nevýznamně, že si žena přestane všímat.

Tento odstín označuje bakteriální infekci, což znamená, že se kandidóza vyvíjí spolu s další infekcí. Příčinným činidlem může být trichomoniáza, streptokok nebo jiný patogenní mikroorganismus. Výtok je bohatý na hnilobný zápach. Je přítomno svědění a sýrová konzistence.

Pozornost! Je nutné vyhodnotit barvu leucorrhoea v kandidóze nikoli podle skvrn na kalhotkách, ale studiem těch, které právě vyšly z pochvy. Po nějaké době, po oxidaci, výtok zežloutne..

Taková leucorrhoea doprovází kapavku, syfilis, trichomoniázu, gardnerelózu. Vůně je rybí, ostrá a odpudivá, stejně jako silné svědění. Struktura je sýrová, někdy pěnivá.

Tyto výtoky mohou naznačovat kombinaci kandidózy s chlamydií nebo mykoplazmou. Vůně je nepříjemná, v pochvě je nepohodlí a svědění.

Drozd v pokročilém stádiu vede k poškození sliznice, v důsledku čehož krvácí, vytéká napečená krev spolu s leucorrhoea ve formě tvarohu. Bolest v oblasti vaginální stěny může být přidána k dalším příznakům..

Někdy k takovému výtoku dochází před a po menstruaci. Může to být příznak polypů dělohy nebo jiných endometriálních onemocnění. Buď má žena erozi děložního čípku.

Přísada čerstvé krve do tvarohu pro kandidózu naznačuje zranění, různé patologické stavy dělohy, polypy, cysty nebo začínající menstruaci. Jednotná růžová barva nebo červené pruhy ve výtoku naznačují mírné krvácení, jehož příčin je příliš mnoho na to, aby se dalo předpokládat. Například suchá nepružná sliznice může prasknout i během sexu..

Když se dovnitř dostanou kousky endometria a krve, jsou tvarohové hmoty černé. K tomu dochází při souběžné kvasinkové infekci endometriózou, užívání některých hormonálních kontraceptiv a onkologii. Nebo se v děložní dutině objeví venózní krvácení z poškozené cévy. Tento příznak nevyžaduje zpoždění léčby..

Kandidóza se může rozšířit také do močové trubice, která je blízko pochvy. Výsledkem je, že výtok lze pozorovat po celém povrchu sliznic vulvy a v blízkosti močového otvoru. V tomto případě diagnóza kombinuje uretritidu s kandidózou. V budoucnu se infekce zvýší a objeví se cystitida. Mezi příznaky patří silné svědění močové trubice a pálení po použití toalety, bolest při vyprazdňování moči.

Chronická kandidóza někdy probíhá bez uvolnění sýrových mas, zatímco svědění, nepohodlí při pohlavním styku přetrvávají. Gynekolog však uvidí určité množství výtoku odpovídající konzistence uvnitř pochvy a na děložním čípku.

Ženy ve většině případů přicházejí se smíšenými infekcemi, kde se vyskytuje kandidóza a další 1-2 bakteriální patogeny. Někdy se vážné nemoci na chvíli skryjí za příznaky drozdů. Chlamydie například často probíhá bez výtoku a syfilis se nemusí projevovat dlouho. Proto pouze vyšetření na klinice může vést k pozitivnímu výsledku léčby..

Velmi často kvete drozd na pozadí hormonálních změn a zvláštní kyselosti pochvy během období těhotenství. V zajímavé poloze je nezbytně nutné léčit kandidózu, jinak bude dítě nakaženo během porodu a existuje také vysoká pravděpodobnost prasknutí a poranění ženského pohlavního ústrojí, které pod vlivem plísňové kolonie ztratí pružnost. Během tohoto období se patologie projevuje také ve formě bílého sýrového výtoku z pochvy, nesnesitelného svědění a sucha..

Silnější pohlaví je často pouze nositelem kandidózy. Buď je výtok přítomen v malém množství sražené struktury, někdy bez zápachu nebo s odpovídající vůní. Svědění a pálení také ne vždy člověka otravují..

Často se stává, že gynekolog, který vidí charakteristickou leucorrhoea, jednoduše předepíše léčbu antifungálními léky. Tímto způsobem však může zůstat bakteriální infekce, což je možné v kombinaci s drozdem. Chcete-li dosáhnout úplného výsledku, musíte:

 • Prohlédněte si židli;
 • Vezměte stěr sekretů pro mikroskopické vyšetření;
 • Darujte krev na syfilis, HIV, hepatitidu;
 • Studujte mikropreparaci metodou PCR;
 • Pokud existuje podezření na kapavku, trichomoniázu a další pohlavně přenosné choroby, pošlete pacienta k venereologovi.

Teprve poté lze provést přesnou diagnózu pomocí sýrových bílků a jiných sekretů a začít užívat léky. Na konci kurzu se znovu provede nátěr k analýze.

Jak jsme již zjistili, sýrový leucorrhoea je jasným znakem kandidózy. Terapie proto bude nutně obsahovat antibiotika s antifungálním účinkem. V současné době existuje poměrně málo léků v místní formě k léčbě kandidózy. Jedná se o čípky Pimafucin a Nystatin hlavně pro drozd, Geksikon je antiseptikum, které ničí veškerou patogenní flóru, Terzhinan je komplexní přípravek se 2 antibiotiky proti nejběžnějším bakteriím, antifungální látka pro kandidózu a prednisolon ke zmírnění zánětu.

Kombinace sýrové leucorrhoea s pohlavně přenosnými chorobami vyžaduje použití systémových antibiotik. Samotné svíčky Trichomonas nebo syfilis nebude možné zbavit. A někdy chronická drozd vyžaduje podání léků orálně, aby se dosáhlo vyšší koncentrace v tkáních.

Pozornost! Všechna antifungální činidla pro použití v gastrointestinálním traktu jsou velmi toxická, proto je nebezpečné je vypít samostatně výtokem bez lékařského předpisu..

Hlavním bodem je, že ani jeden drozd neléčí pouze žena, terapie je nezbytná i pro sexuálního partnera. Za tímto účelem se při výpočtu účinné látky 150 mg používají lokálně masti a krémy a jednou tableta flukonazolu. A pokud existují pohlavní infekce spolu s kandidózou, bude muž povolán k vyšetření a léčbě k venerologovi.

V budoucnu mohou být ženě předepsány léky, které posilují lokální imunitu pochvy, například Colpocide nebo léky s laktobacily.

Při léčbě budoucích matek se sraženým bílým výtokem je nutné být velmi opatrní, proto je zakázáno užívat antifungální antibiotické tablety perorálně. Během tohoto období může žena na kandidózu počítat pouze se svíčkami. Pimafucin je povolen, stejně jako Terzhinan, pokud je přítomna bakteriální infekce.

Pozornost! O otázce nezbytné léčby a výběru léku proti drozdům během těhotenství by měl rozhodnout porodník-gynekolog.

Lékaři nedoporučují spoléhat se pouze na domácí léky na kandidózu. Ačkoli některé recepty pomohly a pomáhají mnoha ženám:

 • Sprchování infuzí nebo odvarů z měsíčku, heřmánku, roztoku sody. Byliny čistí sliznici od bakterií a soda přináší dočasnou úlevu od svědění drozdem;
 • Hotový gynekologický odběr z lékárny uvnitř má protizánětlivé a antiseptické účinky;
 • Lázně s roztokem síranu měďnatého dezinfikují sliznici;
 • Sanitace chlorhexidinem nebo miramistinem umývá ze sekrece pohlavního ústrojí silnými antiseptiky, pomáhá ničit všechny patogenní mikroorganismy, ale spolu s nimi mohou také zmizet nativní laktobacily;
 • Tampony namočené v čerstvém kefíru skutečně pomáhají obnovit blahodárnou flóru pochvy. Je lepší provádět tyto postupy v noci do týdne po hlavní léčbě kandidózy.

Pozor! Tradiční metody nejsou dostatečně silné, aby zničily všechna hospodářská zvířata houby, takže po domácích lécích drozd jednoduše přejde do chronického stadia. Používání antiseptik k praní může vést k vaginální dysbióze a ještě větším problémům..

Bohužel ženy často trpí drozdem po celá léta a pravidelně zažívají exacerbace. K tomu dochází v důsledku nesprávných akcí ze strany pacienta a lékaře s kandidózou:

 1. Terapie byla předepsána bez testů podle standardního schématu. Často se to stává v důsledku nedbalosti a nadměrné sebevědomí gynekologa. S tímto přístupem je možné vynechat koinfekce..
 2. Nedostatečné zacházení. Každá osoba je individuální a ne vždy standardní terapie vám umožní úplně se zbavit kandidózy. Někdy ženy přestanou drogu užívat samy, pociťují úlevu a zastavení výtoku. Je lepší to s antibiotiky přehánět, než dostatek. Jinak infekce nejen zůstane, ale také se stane rezistentní vůči léku..
 3. Sexuální styk během léčby kandidózy je zakázán, dokonce is kondomem. Stejně jako léčba partnera je povinná, na kterou lékaři někdy zapomínají.
 4. Používejte pouze lidové prostředky. Při takovém ošetření je pravděpodobnost přechodu drozdů do chronického stadia velmi vysoká, poté se po nějaké době znovu objeví vypouštění konzistence tvarohu.
 5. Nedostatek kontroly nad výsledkem. Po léčbě může pouze diagnóza „výtoku“ ukončit diagnózu „zdravá“.

Pozornost! Pokud gynekolog dělá takové chyby při léčbě drozdů, je lepší zvolit jiného lékaře, což je možné i na základě bezplatného zdravotního pojištění.

Je možné zabránit vzniku sekrecí tvarované struktury dodržováním některých základních pravidel:

 • Čistota prádla, ženské pohlavní orgány. A také muži před intimitou;
 • Častá změna partnerů odměňuje nejen kandidózu, ale i pohlavně přenosné choroby;
 • Nadváha, stejně jako nevyvážená výživa, vede k hormonálním poruchám, změnám kyselosti pochvy a vytváří příznivé prostředí pro afty;
 • Jakékoli patologické projevy je třeba hlásit ošetřujícímu lékaři, jakmile se objeví. Je mnohem snazší zničit houby na začátku zánětlivého procesu;
 • Alkohol a kouření snižují imunitu, proto je třeba se jich vzdát;
 • Podchlazení je často spouštěčem různých nemocí;
 • Syntetika neumožňuje normální výměnu tepla a vzduchu, proto je lepší zvolit kalhotky vyrobené z přírodních tkanin;
 • Mnoho běžných onemocnění vyvolává exacerbaci kandidózy, a proto je nezbytné sledovat zdraví obecně.

Pozornost! Pokud neexistují žádné sekrece a další příznaky, přítomnost hub v nátěru neznamená, že existuje drozd. Zohledňuje se počet mikroorganismů v sekrecích.

Sýrová leukorea jakékoli barvy není známkou normy. S největší pravděpodobností se u ženy vyvine kandidóza, ale to nevylučuje přítomnost dalších infekcí. Drozd je neškodné onemocnění, ale přináší vážné nepohodlí. Na pozadí neustálého svědění u žen začíná deprese a někdy neuróza. Léčbu byste proto neměli odkládat až později..

Bílý sražený výtok u žen z pochvy: příčiny a léčba

Samo o sobě je vaginální výtok variantou normy. Tajemství je vytvářeno buňkami sliznice a je potřebné k očištění pohlavních orgánů od menstruační krve, odumřelých buněk a bakterií. Obvykle jsou bezbarvé a průhledné..

Výtok sýrů u žen téměř vždy naznačuje přítomnost patologie. Když se objeví tento příznak, je bezpodmínečně nutné navštívit gynekologa, aby provedl komplexní vyšetření.

 • 1 Když je bílá standardem?
 • 2 Kandidóza
  • 2.1 Léčba
 • 3 Jiné důvody
  • 3.1 Léčba

Někdy mají dívky bílý výtok, což neznamená žádné ohrožení zdraví. U starších žen je tento jev méně častý. A během menopauzy v normě prakticky nedochází k žádnému výboji.

Výskyt zvýšeného objemu bílého výtoku u dívek je spojen s tvorbou hormonální rovnováhy. Názor, že tento proces končí u všech žen ve věku 17-18 let, je mylný: normální cyklus a stabilní poměr hormonů je často stanoven pouze za 25-30 let.

Během tvorby hormonálního pozadí je vagina charakterizována slabě kyselým prostředím. To vytváří příznivé podmínky pro vývoj prospěšné mikroflóry - laktobacilů. Takové mikroorganismy vylučují kyselinu mléčnou a zabraňují růstu patogenních bakterií. Také dodávají sekrecím vhodný odstín..

Proto i u dokonale zdravé ženy může být tajemství bílé, krémové, světle nažloutlé. Pokud je výtok bez zápachu, řídký a vodnatý, není důvod k obavám. V takových případech nejsou doprovázeny svěděním a nepohodlí. Někdy kolem poloviny cyklu se výtok stává viskóznějším. To je také normální a je to spojeno s uvolněním zralého vajíčka..

Je však důležité kontrolovat množství vypouštění - denně by se nemělo nasbírat více než 1 polévková lžíce. l. (10 ml). Jejich objem se mírně zvyšuje před nástupem menstruace, ve stavu sexuálního vzrušení a po pohlavním styku.

Bílý výtok lze vysvětlit skutečností, že obsahují výtok z děložního čípku. Obzvláště často se pozorují před menstruací. Pokud neexistují žádné další příznaky, není se čeho bát.

Když se leucorrhoea začíná podobat hrudkám tvarohu, hovoří to již o patologii. Nejčastěji, pokud sýrový výtok voní kysele, znamená to drozd (nebo kandidózu).

Toto onemocnění je způsobeno houbami čeledi Candida, které patří k oportunní mikroflóře. Hlavní důvody, proč se začínají aktivně množit a způsobují patologii, jsou následující:

 • příliš časté sprchování antiseptickými roztoky, které ničí prospěšnou mikroflóru, která brání rozvoji plísní;
 • dlouhodobé užívání antibiotik (mechanismus bude stejný);
 • nekontrolované užívání hormonální antikoncepce;
 • porušení pravidel osobní hygieny;
 • pomocí produktů, které mění pH pochvy.

Spouštěčem může být pokles imunity..

Hlavní příznaky kandidózy se redukují přesně na výskyt patologického výtoku. Vypadají jako tvaroh, protože mají nerovnou, i když silnou strukturu. Někdy je lze přirovnat k drobečkům nebo vločkám. Nejprve nemusí být žádné další příznaky.

S postupujícím onemocněním se často vyskytuje svědění. V pokročilých případech to může způsobit spoustu nepříjemností, které se v noci zvětšují.

Pálení a bolestivost během močení se často zaznamenávají, například pokud jsou sliznice poškozeny poškrábáním. Ale velmi často se drozd, zejména chronický, projevuje jako vymazané, téměř nepostřehnutelné příznaky, z nichž nejvýraznějším znakem je výtok.

Léčba vaginální kandidózy zahrnuje použití antifungálních léků. Většina produktů nové generace je k dispozici v různých formách - tablety, čípky nebo krémy.

Účinnost prokázaly léky jako ciklopirox, klotrimazol (vyrábí se také pod názvy Kandibene a Kanizon), nystatin (Macmiror) a natamycin..

Někteří odborníci se domnívají, že samotný Nystatin je zastaralý lék, ale vykazuje nejlepší výsledky při přípravě komplexu McMiror. U mírné formy onemocnění je také možná jedna dávka flukonazolu v tabletách (kapslích).

Během těhotenství se často vyskytuje drozd. Nastávajícím matkám nehrozí riziko užívání radikálních léků, ale lékaři se domnívají, že i v raných stádiích je nutná medikamentózní léčba kandidózy, protože s progresí onemocnění nemusí být následky pro plod neméně nebezpečné než u nejúčinnějších léků. Je obzvláště důležité léčit patologii později, jinak by mohlo dojít k infekci dítěte během průchodu porodními cestami. Clotrimazol je poměrně bezpečný a účinný lék na těhotenství.

Někteří lékaři navrhují použít metodu, jako je zavedení roztoku boraxu v glycerinu do pochvy. Jedná se o zastaralou a neúčinnou metodu a také o ošetření roztokem sody, protože mění pH pochvy a postupem času se zde vytvářejí ideální podmínky pro vývoj hub..

Léčba lidových léků na drozd bez použití léků nelze nazvat účinnou. Doma je přípustné používat na sprchování pouze bylinné odvarky. Doporučujeme složení na bázi bílého jehněčího masa, které lze připravit podle následujícího receptu:

 1. 1. Vezměte 2 lžíce. l. byliny ve sklenici vroucí vody.
 2. 2. Opět přiveďte k varu.
 3. 3. Nechejte 5-10 minut na mírném ohni.
 4. 4. Počkejte na ochlazení.

Tento vývar lze také použít k perorálnímu podání - sklenici třikrát denně.

Bohatý bílý výtok může být známkou jiných patologií. Například být příznakem mykoplazmózy, chlamydií, ureaplasmózy, a to navzdory skutečnosti, že pro chlamydie je charakterističtější průhledný pěnivý výtok. A leucorrhoea s vůní ryb naznačuje přítomnost bakteriální vaginózy nebo gardnerelózy.

Při stanovení diagnózy je důležité vzít v úvahu barvu i vůni. Pro hnisavé procesy je charakteristický nazelenalý výtok. Vzhled této barvy naznačuje, že je přítomno velké množství leukocytů. Intenzita barvení indikuje stupeň vývoje patologie. Nažloutlý výtok může naznačovat trichomoniázu nebo zánět právě začíná. A intenzivně zelené nebo žluté tajemství znamená, že proces je v běžícím stavu.

Zánětlivá onemocnění reprodukčního systému (adnexitida a endometritida) jsou také doprovázena sekrety, které nejsou vždy bílé. U těchto patologií se objevují další příznaky:

 • Zvýšení teploty;
 • známky intoxikace;
 • bolesti dolní části břicha.

Vzhled leucorrhoea je také vlastní vaginální dysbióze. Takový výtok obvykle není hojný, má charakteristický zápach.

Na rozdíl od drozdů jsou téměř všechny tyto infekce doprovázeny nejen silným svěděním a pálením, ale také bolestmi. Někdy je lokalizována v dolní části břicha nebo na povrchu vnějších pohlavních orgánů. V každém případě je výskyt bolesti varovným signálem a měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Specialista vás pošle na vyšetření, provede cytologii, analýzu latentních infekcí. Ujistěte se, že jste vybrali stěr mikroflóry, abyste určili původce patologie.

Antibiotika se používají k léčbě téměř všech infekčních onemocnění. Hlavním úkolem je vybrat ty, na které je patogenní mikroflóra citlivá. Za tímto účelem se provádí speciální analýza - antibiotikogram. Trvá to čas, ale umožňuje vám předepsat účinný lék.

Chlamydie je léčena tetracyklinovými antibiotiky, fluorochinolony a makrolidy. Cefalosporiny se používají k léčbě kapavky - ceftriaxonu.

Je předepsán injekcí. Protože jsou velmi bolestivé, lék se podává spolu s lidokainem. A pro léčbu trichomoniázy se používají speciální léky - tinidazol, Klion, Trichopol.

Ureaplasmóza a mykoplazmóza jsou léčeny tetracyklinovými antibiotiky. Doxycyklin a tetracyklin jsou dobře prokázané.

Aby se zabránilo hromadění patogenních mikroorganismů na sliznicích, je vagina ošetřena antiseptickými roztoky. Můžete použít Miramistin.

Vzhledem k tomu, že užívání antibiotik samo o sobě může vyvolat dysbiózu, při léčbě onemocnění těmito prostředky se současně užívají probiotika (Bifidumbacterin, Lactobacterin, Hilak Forte).

Proč je zde srážený vaginální výtok?

Zdraví urogenitálního traktu lze posoudit podle povahy vaginálního sekretu. U mnoha patologických stavů u žen se mění jeho složení a množství. Nejběžnějším příznakem onemocnění reprodukčního systému je vaginální výtok různých typů. Takže s hormonálními poruchami jsou krvavé a se zánětlivými chorobami mukopurulentní. Nejčastěji se však jedná o sýrový výtok z děložního čípku a pochvy (leucorrhoea), které jsou známkou závažné poruchy mikroflóry. Ženy jakéhokoli věku lze nalézt s leucorrhoea. Během života se s nimi setkala téměř každá zástupkyně. Více než 35% všech návštěv gynekologa s tímto problémem.

 1. V jakých případech jsou považovány za normu
 2. Co znamená sýrový výtok?
 3. S vůní
 4. Žádné svědění
 5. Se zelenou a žlutou
 6. Diagnostické metody
 7. Léčba
 8. Tablety a svíčky
 9. Lidové recepty
 10. Video

V jakých případech jsou považovány za normu

Vaginální výtok je výsledkem fyziologického procesu sekrece žlázové tkáně cervikálního kanálu a pochvy. Plní bariérové ​​a ochranné funkce v těle - díky svým fyzikálně-chemickým vlastnostem chrání pohlavní ústrojí před patogenními mikroorganismy. Povaha normálních vaginálních sekrecí závisí na věku ženy, stupni sexuální aktivity, hormonální rovnováze, menstruačním cyklu a řadě dalších faktorů..

V gynekologii se pro objektivní posouzení výtoku používají následující kritéria pro přirozený výtok:

 • tekutá, viskózní nebo slizká konzistence a homogenní struktura (bez hrudek);
 • objem nepřesahuje 5-6 mililitrů denně;
 • barva závisí na fázi menstruačního cyklu a mění se od průhledné po světle žlutou;
 • sýrový výtok není doprovázen svěděním nebo jiným nepohodlí v genitální oblasti;
 • normální sekrece je bez zápachu, pouze před menstruací je páchnoucí kyselý výtok.

Ve všech ostatních případech je výtok považován za patologický a je známkou akutního nebo chronického onemocnění. Existuje mnoho důvodů, proč se vlastnosti tajemství mění. V každém případě onemocnění má sýrový výtok své vlastní vlastnosti..

Mnoho žen si neuvědomuje, co tento příznak znamená, jak rozpoznat sýrový výtok a jaké důsledky to může vést

Co znamená sýrový výtok?

Mnoho žen si neuvědomuje, co tento příznak znamená, jak rozpoznat sýrový výtok a jaké důsledky to může vést. Hlavní patogenetickou příčinou hojného sýrového výtoku z cervikálního kanálu a pochvy je prudká a silná změna vaginální mikrobocinózy.

Mikrobocinóza je soubor bakterií, které žijí v genitálním traktu. Dominují v něm bakterie mléčného kvašení (laktobacily nebo tyčinky Dederlein). Jejich životně důležitá aktivita potlačuje aktivitu všech ostatních mikrobů, včetně patogenních. S prudkým poklesem počtu těchto tyčinek se vyvíjí přetrvávající vaginální dysbióza nebo se objevuje infekční onemocnění charakterizované hojným a hustým výtokem. Neinfekční příčiny a chronická onemocnění jiných orgánů vedou k této patologii v 10% případů. Růžová barva tedy naznačuje příměs krve v tajnosti, což může být známkou endokrinní nerovnováhy nebo pohlavně přenosných infekcí.

S vůní

Ve většině případů se vyskytuje srážený výtok s nepříjemným zápachem. Jsou vyvolávány dvěma nemocemi:

 • kandidóza sliznice pochvy a děložního čípku;
 • bakteriální vaginóza.

Kandidóza je onemocnění charakterizované plísňovou infekcí sliznice genitálního traktu. Vyvíjí se díky houbám rodu Candida (Candida). Houby jsou oportunistické, to znamená, že jsou vždy přítomny v malém množství v pochvě, ústech a střevech každé zdravé ženy.

Za příznivých podmínek se houby začínají aktivně množit pomocí primitivních vláken mycelia. Candida roste po celém povrchu stěn pochvy a cervikálního kanálu a vytváří bílé filmy, které jsou pevně spojeny se sliznicemi. V průběhu času jsou filmy odmítnuty a žena má charakteristické příznaky..

Hlavní důvody, které vedou k rychlému růstu hub:

 • prudký pokles obecné imunity - těžká somatická onemocnění, cytostatická léčba, vrozené a získané imunodeficience;
 • porušení místních faktorů ochrany a homeostázy pochvy - chronická onemocnění urogenitálního traktu, nošení syntetického prádla, endokrinopatie;
 • dlouhodobá léčba antimikrobiálními a glukokortikoidními látkami.
Ve většině případů se vyskytuje srážený výtok s nepříjemným zápachem.

V 90% případů se kandidóza vyvíjí na pozadí antibiotické terapie. Tyto léky ničí nejen patogenní patogeny, ale také Dederleinovy ​​tyčinky, které neumožňují aktivní množení jiné oportunistické flóry. V důsledku toho dochází k porušení mikroflóry a klinika onemocnění se projevuje.

Hlavní příznaky kandidózy:

 • výtok z genitálního traktu hustých bílků sražené konzistence s nepříjemným zápachem;
 • vzhled nepohodlí a pak silné svědění v genitální oblasti, zarudnutí a otok vulvy;
 • dyspareunia - bolest při pohlavním styku;
 • bolest při močení (méně často).

Pokud sýrový výtok zčervená, pak začala progrese nemoci. Tato barva označuje přítomnost krve v leucorrhoea a je známkou vzestupné kandidální kolpitidy nebo endometritidy (poškození děložního čípku a těla dělohy).

Druhou častou příčinou patologického výtoku je bakteriální vaginóza (bacvaginóza, vaginální dysbióza). Po mnoho let lékaři považovali toto onemocnění za infekční, jehož původcem je Gardenella. Ale gardennerella, jako je candida, vždy žije ve vagině a obvykle nezpůsobuje infekci. Dysbióza je v současné době definována jako polyetiologické nezánětlivé onemocnění způsobené snížením počtu laktobacilů.

V patogenezi vývoje bacvaginózy hraje roli nejen zahradní deštník, ale také mnoho dalších mikroorganismů. Hlavním příznakem onemocnění je bohatý bílý výtok krémové konzistence, ale tekutější než u kandidózy. Charakteristickým rysem je ostrá rybí vůně leucorrhoea. Spolu s nimi dochází k silnému pocitu pálení v močové trubici a svědění v oblasti vnějších genitálií. Bolestivost a mírné krvácení jsou možné během pohlavního styku a po něm. Rysem bakteriální vaginózy je nárůst nepříjemného zápachu po intimních vztazích, který je spojen se změnou pH vaginálního prostředí.

Kandidóza a bacvaginóza mají velmi podobnou kliniku; není možné zjistit příčinu výtoku sami. Lze pouze předpokládat přítomnost nemoci a vyhledat lékařskou pomoc..

Žádné svědění

Sýrový vaginální výtok bez svědění se vyskytuje u některých nežných pohlaví. Jejich příčinami jsou chronická kandidóza a chronická nespecifická zánětlivá onemocnění pánevních orgánů (kolpitida, endometritida, uretritida, cystitida).

Chronická kandidóza je výsledkem neúspěšné léčby akutního houbového procesu. V každodenním životě se žena s ničím nebojí, ale jakmile imunita poklesne, dojde k další exacerbaci. V genitálním traktu se objevují hrudky bílé barvy - shluky hub, které vynikají v podobě homogenního sraženého tajemství.

Leucorrhoea se vylučuje ve vločkách u žen s chronickými zánětlivými onemocněními urogenitálního traktu. Ve většině případů představují akumulaci leukocytů, mrtvého epitelu a patogenní mikroflóry.

Se zelenou a žlutou

Změna barvy vaginální sekrece má také diferenciální diagnostickou hodnotu. Pěnivý nažloutlý nebo zelený výtok je jedním ze spolehlivých příznaků trichomoniázy. Trichomoniasis je sexuálně přenosná infekce. V 70% případů je skrytý a v ostatních případech má živý klinický obraz: svědění a pálení vulvy, patologický výtok s nepříjemným zápachem, zvýšená leucorrhoea po pohlavním styku.

Pro kapavku je charakteristický světle žlutý nebo nazelenalý sýrový nebo krémový výtok. U žen se onemocnění často vyskytuje ve vymazané formě, takže objem výtoku může být zanedbatelný. Akutní fáze kapavky často zůstává bez povšimnutí. S exacerbací chronické kapavky získává vaginální sekrece sytější zelený odstín díky příměsi leukocytů.

Diagnostické metody

Pouze lékař může určit spolehlivou příčinu onemocnění. Provede všeobecné a gynekologické vyšetření a předepíše řadu povinných diagnostických opatření. Pokud existuje podezření na infekční etiologii, odebere se biologický materiál k identifikaci patogenu: škrábání nebo rozmazání z dolní a dolní pochvy, cervikálního kanálu a močové trubice, stejně jako žilní krev.

Z metod pro stanovení patogenu se nejčastěji používají:

 • jednoduchá mikroskopie;
 • bakteriologická inokulace na živných médiích se stanovením citlivosti mikroorganismů;
 • serodiagnostika (RIF, IFA, RNGA, RTGA);
 • molekulární metody (PCR, metoda dvojité hybridizace).

Metoda PCR má nejvyšší senzitivitu a specificitu, ale neposkytuje žádné informace o rezistenci patogenu na antibiotika. Proto se při diagnostickém vyhledávání používá kombinace několika analýz..

Pokud je srážený výtok příčinou extragenitální patologie, pak lékař předepíše doporučení lékařům souvisejících specializací. Endokrinolog detekuje změny v hormonálním stavu a provádí substituční terapii. Pokud má žena v minulosti chronická onemocnění močových cest, měli byste navštívit urologa a nefrologa.

U infekčních onemocnění hraje rozhodující roli farmakoterapie antibakteriálními léky.

Léčba

Terapie jakéhokoli patologického stavu vyžaduje integrovaný a individuální přístup. U infekčních onemocnění hraje rozhodující roli farmakoterapie antibakteriálními léky. Ničí patogen nebo významně snižují jeho rychlost růstu. Lék je vybrán na základě jeho účinnosti proti určitému patogenu. V závislosti na závažnosti onemocnění lékař určí, jak užívat drogu. V zásadě jsou předepsány pilulky a pouze ve složitých případech je indikováno intravenózní podání léku.

Kandidóza je léčena antifungálními léky, lékem volby je flukonazol. K zastavení akutního infekčního procesu stačí několik tobolek a v případě chronické plísňové infekce je lék opilý po dlouhou dobu.

Důležitou roli v jakékoli patologii hraje imunomodulační terapie a příjem vitamín-minerálních komplexů. Dobrá imunita podporuje rychlé zotavení a vysokou odolnost vůči novým infekcím.

K obnovení normální mikroflóry jsou všem ženám předepsána probiotika a eubiotika. Po terapii těmito léky se obnoví normální počet laktobacilů, které opět začnou intenzivně vykonávat své ochranné funkce..

Tablety a svíčky

Léky pro léčbu zánětlivého procesu se obvykle dělí do dvou skupin: systémové a lokální. Systémová léčiva zahrnují tabletové formy a čípky, masti a krémy mají místní účinek. Ošetřující lékař v každém případě určí, jak s nemocí zacházet. Nejúčinnější je kombinované schéma. Antibiotická léčba je doprovázena každodenním zaváděním čípků do pochvy. Zmírňují svědění a záněty a antimikrobiální látky v jejich složení zabíjejí některé patogeny. Na vulvu se aplikují masti a krémy, které zmírňují otoky a zarudnutí. Kromě toho mají výrazný analgetický účinek..

Lidové recepty

Alternativní terapii lze zahrnout do souboru terapeutických opatření. Ale před léčbou nemoci se musíte poradit se svým lékařem. Bezohledné užívání bylinných přípravků může vést ke zhoršení stavu.

Výtok a svědění doma lze odstranit pomocí podnosů a krémů z léčivých rostlin: heřmánku nebo šalvěje. Listy a bobule brusinek, koprová semínka, březové pupeny mají výrazný dezinfekční účinek na urogenitální trakt. Z těchto rostlin se vyrábějí čaje, bylinné čaje a odvar, které se užívají ráno a večer..

Sýrový výtok a další příznaky: zápach, svědění

Články lékařských odborníků

 • Příčiny
 • Rizikové faktory
 • Patogeneze
 • Komplikace a důsledky
 • Na koho se obrátit?
 • Diagnostika
 • Diferenciální diagnostika
 • Prevence
 • Předpověď

Vaginální sekrece je obvykle průhledná, někdy mírně bělavá nebo nažloutlá, její konzistence je od vodnaté po sliznici. Jeho množství se poněkud liší v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Sekrece vylučované žlázami genitálií vykonávají ochrannou funkci v ženském těle, eliminují infekční agens a zvlhčují stěny trubicových struktur genitálií a zabraňují jejich slepení. Zdravé ženy prakticky nepociťují výtok z pohlavního ústrojí, neobávají se svědění a nepříjemného zápachu. Někdy však dochází k vaginálnímu výtoku nebo leucorrhoea. Tento proces je často doprovázen svěděním, hyperemií a otoky zevních pohlavních orgánů, přináší hmatatelné nepohodlí a je nejčastější stížností při návštěvě gynekologa..

Takový výtok se nejčastěji objevuje z genitálního traktu u osob obou pohlaví, ale někdy se může objevit z jiných přirozených otvorů, jejichž stěna je pokryta sliznicí.

Co znamená sýrový výtok??

Odnímatelný, navenek podobný vločkám špatně vymačkaného tvarohu, naznačuje, že sliznice přirozeného otvoru byla kolonizována kvasinkami rodu Candida (latinsky Candida). Tito zástupci podmíněně patogenní flóry se nacházejí ve skromných množstvích v mikrobiocenóze sliznic a na kůži většiny zdravých lidí. Za příznivých podmínek pro ně - snížení počtu prospěšných bakterií, které inhibují jejich vývoj, se však houby okamžitě začnou neomezeně množit a způsobí onemocnění - kandidózu sliznic nebo drozd. Toto je nejčastější příčina leucorrhoea, kandidóza se setkává po celý život ¾ žen a počet stížností na to podle světových lékařských statistik neustále roste.

Existuje vždy sýrový výtok s drozdem? - Návštěvníci internetových stránek mají zájem. Ne nutně, hodně záleží na místě, kde se houby usadily. Jejich kolonie se mohou jevit jako hustý bílý květ nebo bělavý průsvitný film, například na jazyku; jako několik bílých teček, například na mandlích; jako tenký bílý výtok, připomínající kyselé mléko nebo čerstvou zakysanou smetanu. Přesto se hromadili v záhybech kůže a bloudili do tvarovaných hrudek. Barva výtoku u kandidální monoinfekce je vždy bílá, odstíny jiné barvy naznačují smíšenou, tzv. Smíšenou infekci.

Lactobacilli nebo Doderleinovy ​​bacily patří k prospěšné flóře vaginálních sliznic a tvoří 90-95% mikroorganismů, které ji obývají u plodných žen. Jsou to oni, kteří zajišťují kyselé prostředí v pochvě a inhibují vývoj plísní a jiné patogenní flóry. Když se však vytvoří určité podmínky, laktobacily se začnou intenzivně množit. Taková ekologická situace v pochvě se nazývá Doderleinův syndrom nebo cytologická vaginitida. Jeho příznaky jsou velmi podobné drozdům - stejný bílý výtok sražené konzistence, svědění, hyperémie a otoky zevních pohlavních orgánů.

Příčiny sýrového výboje

Přítomnost leucorrhoea, podobná hrudkám tvarohu, je vždy způsobena nerovnováhou v mikrobiálním ekosystému pochvy nebo sliznic jiných orgánů..

Vaginální leucorrhoea je charakteristická jak pro snížení počtu laktobacilů, které vede k rozvoji houbové nebo smíšené flóry, tak pro abnormální zvýšení jejich počtu, které způsobuje nadprodukci kyseliny mléčné a peroxidu vodíku, a příliš agresivní prostředí vede ke zničení buněk vaginálního epitelu (cytolýza).

Příčinou patologického výtoku je tedy změna kyselosti vaginálního prostředí, barva a vůně jsou ovlivněny další přítomností určitých patogenů v něm - bakterií nebo parazitů.

Některé ženy se po sexu obávají o sýrový výtok. Sexuální styk v tomto případě vyvolal výskyt příznaků kandidózy. Leucorrhoea se může objevit ihned po kontaktu nebo po chvíli. Pokud se výtok nadále objevuje, pak na vás váš partner „zasadil“ plísňovou flóru nebo sex „probudil“ spící infekci. Normálně může být výtok po sexu hojnější, jedná se o ochrannou reakci těla na příjem cizích látek. Konzistence odděleného hlenu může být silnější s bělavými nebo nažloutlými sraženinami, barva je bílá, ale tvarovaná struktura již není normální.

Často se objevují stížnosti na sýrový výtok po svíčkách. Důvody mohou být velmi odlišné od zcela neškodných - uvolnění zbytků svíček, které jsou také bílé a lze je interpretovat jako kýčovité. Obvykle nejsou hojné, vyjdou okamžitě po použití, například ráno, po aplikaci svíček před spaním. Uvolňování zbytků není doprovázeno nepříjemnými pocity a netrvá dlouho.

Pokud je výtok doprovázen svěděním nebo pálením, pravděpodobně čípky způsobily alergickou reakci a je třeba vyměnit lék.

Pokud je sýrový výtok vytrvalý, hojný a doprovázený dalšími příznaky drozdů, pak se důvody mohou lišit také v závislosti na typu čípků.

Vypouštění sýrů po čípcích Geksikon by se podle pokynů k léku nemělo objevit, nicméně mnoho žen si stěžuje na svůj vzhled.

Za prvé může být příčinou zneužití drogy. Účinná látka přípravku Hexicon není účinná v případě drozdů, takže pokud by dáma sama léčila kandidózu, mohla by se zintenzivnit pouze jako výsledek.

Zadruhé, i když samotné čípky nemají vliv na mikrobiocenózu pochvy, přítomnost patogenních mikrobů ji narušuje a po léčbě je téměř vždy nutné ji obnovit, jinak se vyvíjí kandidóza.

Sýrový výtok po svíčkách Betadin, Lomeksin a Zalain může spíše naznačovat vývoj Doderleinova syndromu, protože léky jsou určeny k léčbě kandidózy. Možná se ukázalo nadměrné nadšení nebo předávkování drogou, léčba byla doplněna použitím produktů pro intimní hygienu se zvýšenou úrovní kyselosti. Existuje také možnost opětovné infekce, pokud jsou porušena pravidla léčby, například nechráněný sex během léčby infikovaným partnerem. Pokyny výrobce nevylučují v některých případech vývoj rezistence mikroorganismů na léky..

Vypouštění sýrů po metrogylovém gelu a čípcích na bázi metronidazolu je možné podle pokynů výrobce, protože tato účinná látka má širokospektrální antibakteriální účinek. Po těchto lécích se doporučuje léčba antimykotiky a obnovení normální vaginální mikroflóry.

Obecně platí, že pokud užívání léku předepsaného lékařem vedlo k nežádoucím následkům, měla by být otázka neúčinnosti léčby konzultována s lékařem. Může být nutné změnit lék nebo důkladněji vyšetřit. Pokud je to výsledek samoléčby, pak, a ještě více, musíte se poradit s lékařem a zjistit příčinu onemocnění, a ne hádat z kávové sedliny, protože ekologie pochvy může být porušena jak ve směru snižování laktobacilů, tak v opačném.

Příčiny cytolytické vaginitidy nebo vaginózy (Doderleinův syndrom) jsou stále hypotetické. Za jeho výskyt je obviňován přebytek menstruačního glukogenu, který je živinou pro laktobacily, použití čípků s těmito mikroorganismy, které jsou předepsány k normalizaci vaginální mikroflóry, hygienické intimní produkty s vysokou kyselostí (pH pod 4,5), spermicidní místní a hormonální antikoncepce. milovníci sprchování pro hygienické účely jsou náchylní k této patologii.

Mikroflóra sliznic jiných orgánů se liší od vaginálního složení a příčinou vypouštění sražené konzistence je hlavně kandidóza.

Předpokládá se, že jedna pětina přetrvávající rýmy je vyvolána vývojem plísňové flóry v nosních cestách. Houbové spóry vstupují do nosu vzduchem z úst a mohou být přenášeny špinavými rukama. Pronikajíc mikrotrhlinami na sliznici dokonale koexistují s mnoha dalšími oportunistickými mikroby a nedávají se po celá léta cítit, ale za příznivých podmínek se začínají množit a rychle kolonizovat nosní cesty. Mohou se dále šířit a způsobovat bolest v krku. Je také možná zpětná cesta z krku do nosních průchodů.

Plísňová flóra se může vyvinout v močových cestách, ve střevech, na pokožce bradavek u kojících matek, ve většině případů - poprvé po porodu, ale houba téměř nikdy nepronikne do mléčných kanálků, protože je vymyta proudem mléka.

Známým důvodem pro aktivaci fungální flóry je příjem antibakteriálních léků, které mají škodlivý účinek jak na patogenní, tak na prospěšné bakterie. Mnoho lidí zaznamenává po antibiotikách sýrový výtok z pochvy, močové trubice, přítomnost bílých vloček ve stolici s intestinální dysbiózou.

Jaké choroby jsou bílý sýrový výtok?

První známky drozdů sliznic vypadají jako snadno odstranitelný bělavý film na mandlích, jazyku, dásních, pod ním je erozivní nebo erytémový povrch. Z urogenitálního traktu se objeví hustý bílý výtok nebo tekutina s hrudkami a vločkami sražené frakce. Sliznice pohlavních orgánů je podrážděna znatelným otokem, v akutním stadiu onemocnění je pociťováno svědění, zvláště výrazné během a bezprostředně po hygienických postupech. Vyprázdnění močového měchýře je doprovázeno nepohodlí - od brnění až po pálivou bolest.

Bílý sýrový výtok doprovázený podobnými doprovodnými příznaky je také pozorován u Doderleinova syndromu, kdy bolestivé svědění, hyperemie, uvolnění a otok vaginální stěny jsou způsobeny lýzou buněk jeho epitelu.

Průjem a sýrový bílý výtok ve vločkách ve stolici jsou charakteristické pro neinvazivní intestinální kandidózu, když se oportunní houby za příznivých podmínek pro ně (intestinální dysbióza) začínají aktivně množit. Často se vyvíjí jako komplikace peptického vředového onemocnění nebo po antibakteriální, hormonální nebo chemoterapii. Kromě průjmu s kandidální dysbiózou si pacienti stěžují na náhlou bolest břicha, dunění v břiše, plynatost, pocit neúplného pohybu střev. Akné se může objevit na obličeji, kopřivce po celém těle, často postihuje ústní dutinu, kůži kolem konečníku a genitálie u žen.

Pro smíšené infekce jsou charakteristické různé odstíny vypouštění sražené konzistence, kdy se na pozadí snížení počtu Doderleinových tyčinek vyvíjí současně s fungální flórou také bakteriální, patogenní nebo oportunní patogenní látky..

Během chroniky kandidózy se může objevit nažloutlý odstín výtoku a také - stopy bílého sýrového výtoku na prádle, vysychání, vzhled špinavých žlutých krust.

Pokud je kandidóza kombinována s bakteriálními nebo virovými infekcemi, často sexuálně přenosnými, objeví se oranžový nebo žlutý sýrový výtok. Například tato barva je typická pro kombinaci candidy s ureaplasmou, gonokoky, chlamydiemi. V takových případech je ve výtoku inherentní nepříjemný zápach. Akutní infekce mohou být doprovázeny bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, horečkou, svěděním a otokem vulvy a bartholinových žláz, bolestivým močením.

Zelenavý tvarovaný výboj naznačuje přítomnost hnisu ve tvarovaném výboji. Takový výtok může být známkou hnisavého zánětlivého procesu v přílohách (salpingitida, ooforitida, salpingo-ooforitida). Akutní procesy jsou doprovázeny zvýšením tělesné teploty, bolestmi nad ohanbími, vyzařujícími do dolní části zad a stehen. Výboj je obvykle hojný. V nazelenalém výtoku sražené konzistence mohou být spolu s kandidou zasety pyogenní bakterie - Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa a / nebo E. coli, Proteus. Žlutozelený výtok je charakteristický pro bakteriální vaginózu (gardenerllosis), šedozelenou nebo žlutozelenou hojnou pěnivou hmotu - pro trichomoniázu.

Šedý sýrový výtok může být s nespecifickou vaginitidou, s vývojem tohoto procesu a deskvamací povrchu vaginálního epitelu se objeví nečistoty hnisu a výtok získá nazelenalý odstín, pokud se na epitelu objeví rány nebo eroze, pak se může objevit hnědý sýrový výtok s příměsí pečené krve. Přítomnost sražené krve může také naznačovat hormonální poruchy..

A malé skvrny čerstvé krve, projevující se jako růžový sýrový výtok, mohou být příznaky eroze děložního čípku v kombinaci s drozdem, vzestupným zánětlivým procesem způsobeným specifickými infekcemi a ovlivňujícím dělohu.

U akutních zánětlivých procesů je pozorován silný, hustý sýrový výtok a při chronickém zánětu vzácnější.

Nádory dělohy jsou benigní (polypy, fibroidy), maligní, hyperplazie endometria v kombinaci s kandidózou mohou způsobit, že žena bude mít sýrový výtok s krví, jak upečenou (nahnědlou), tak čerstvou (narůžovělou, pruhovanou).

U silných zánětů močové trubice, kamenů a písku v močových cestách lze u mužů pozorovat příměs krve ve sražených sekrecích močové trubice, při nefritidě může nahnědlá barva koagulované krve naznačovat maligní proces v urogenitálních orgánech.

Stejná barva výtoku může být příznakem různých patologií a sama o sobě není diagnostickým markerem, přítomnost těchto znaků však naznačuje problém a je důvodem pro diagnostické vyšetření a stanovení adekvátní léčby.

Sražený výtok, svědění a pálení neohrožují život, ale vážně snižují jeho kvalitu a způsobují značné nepohodlí. Každý pacient se chce těchto příznaků co nejrychleji zbavit, je však třeba léčit příčinu, která jej způsobila, a samoaplikace léků bez moderní diagnostiky a vyšetření může situaci jen zhoršit..

Pokud má pacient bolesti žaludku a z urogenitálních orgánů se objeví sýrový výtok, naznačuje to, že zánětlivý proces se rozšířil do hlubších orgánů. Charakterem bolesti při akutním zánětlivém procesu jsou periodické silné kontrakce s chronickým projevem - břicho neustále bolí nad pubisem a / nebo v dolních kvadrantech po stranách, přičemž se dostává do bederní oblasti. Intenzita bolesti je mírná.

Kromě bolesti břicha může být horečka, slabost, nepohodlí při návštěvě toalety a při pohlavním styku. Po pohlavním styku se zvyšuje intenzita a množství výtoku.

Sražený výtok s vůní naznačuje akutní zánět nebo silnou exacerbaci chronického procesu. Trvání patologického procesu vede k destruktivním změnám ve vaginálním epitelu. Objevují se na něm bubliny, naplněné bělavým a hustým obsahem, které praskají a krvácejí a mění barvu výtoku na růžovou. Zvyšuje se nepohodlí v postižené oblasti (pálení a syrové bolestivé pocity).

Sražený výtok s kyselým zápachem je charakteristický pro drozd v akutní fázi. U lézí Candida se infekční proces nejčastěji vyvíjí a existuje po dlouhou dobu na povrchu epitelu ústní dutiny nebo genitálií, aniž by se dále šířil. Lidské tělo po určitou dobu brání dalšímu pronikání infekce, nemá sílu zcela potlačit infekci a obnovit rovnováhu. Posílení imunitního stavu může vést k uzdravení, ale častěji se proces stává chronickým.

Sýrový výtok s vůní ryb je charakteristický pro přidání bakteriální infekce. U nemocí, jako je nespecifická vaginitida (gardnerelóza), mykóza nosohltanu, kandidální uretritida, jsou v bakteriální kultuře přítomny různé pyogenní bakterie, které sekretům dodávají velmi nepříjemný zápach. Alokace v kombinaci s patogeny specifických genitálních infekcí mají také charakteristický shnilý zápach.

Pro chronický proces, kdy houby ovlivňují hlubší vrstvy epitelu, je charakteristický sýrový výtok bez zápachu. Poté se buňky epiteliálního povrchu obnoví, výtok se stane vzácným, bolest a svědění zmizí. Příznaky drobných bílých vloček v záhybech kůže, špinavé žluté krusty na prádle a kalhotkových vložkách se však nadále objevují. Tento stav, i když nezpůsobuje výrazné nepohodlí, není normou. Rovnováha je velmi křehká a každá událost, která snižuje imunitu, vede k relapsu.

Vypouštění sýrů z bradavky, podobně jako mlezivo, u žen (nikoli během laktace) a také u mužů ve většině případů způsobuje galaktoreu. Ovlivňuje lidi s patologiemi hypofýzy, sníženou funkcí štítné žlázy a bronchogenní rakovinou. Užívání určitých léků, bylin, může přispět k hyperprolaktinemii.

Porážka mléčných kanálků s kandidózou se vyskytuje velmi zřídka, když má pacient kvetoucí mykózu kůže prsu a bradavky. Nelze však zcela vyloučit takový vývoj událostí. Pouze laboratorní diagnostika může určit přesnou příčinu anomálie..

Sražený výtok z nosu naznačuje kandidózu nosních průchodů. Může se objevit u osoby, která trpí častým výtokem z nosu, nadměrnou suchostí nosní sliznice, plísňovou infekcí ústní dutiny nebo hltanu. Příznaky plísňové rýmy jsou podobné běžným nachlazením, liší se pouze vzhled výtoku.

Sýrový výtok z mandlí je charakteristický pro tzv. Plísňové angíny nebo kandidální angíny. Na mandlích, tvářích, patře, jazyku je viditelný bílý nebo nažloutlý bílý povlak doprovázený nepohodlí v hltanu a nepříjemným zápachem v ústech. Průběh je často bez příznaků, i když teplota může stoupat, objeví se malátnost a další příznaky charakteristické pro ARVI. Často se vyvíjí v dětství po virových infekcích.

Sražený výtok z močové trubice je příznakem uretritidy (zánětu močové trubice), která často koexistuje se zánětem pohlavních orgánů a cystitidou. Vlastnosti anatomie ženských urogenitálních orgánů jsou takové, že je možné zjistit, odkud výtok pochází pouze z gynekologického křesla, a izolovaná uretritida je extrémně vzácná, obvykle je kombinována se zánětem pochvy. Hlavním příznakem, který naznačuje, že se drozd vyvinul přesně v močové trubici, je nepohodlí během močení.

Bílý sýrový výtok u mužů je obvykle způsoben kandidální uretritidou, vůně takového výtoku je kyselá. Někdy mohou být smíchány s krví, jejichž množství je přímo úměrné intenzitě zánětlivého procesu, nebo mohou mít barevné odstíny charakteristické pro nečistoty hnisu nebo smíšené infekce. U mužů se srážený výtok hromadí na hlavě pod předkožkou a způsobuje svědění a zánět žaludu penisu nebo předkožky. Vyprázdnění močového měchýře je bolestivé, ráno jsou okraje vývodu často slepené.

Výtok sýra u žen jakékoli intenzity se svěděním a zápachem nebo bez něj není variantou normy a přinejmenším naznačuje vývoj vulvovaginální kandidózy. V posledních letech bylo zaznamenáno stále více případů dlouhodobých chronických rekurentních forem onemocnění..

Vypouštění sýrů z pochvy se nemusí objevit po celou dobu. V různých fázích menstruačního cyklu se jejich intenzita může pohybovat od virtuální absence po velmi silnou a silnou, například po pohlavním styku.

Někteří pacienti si všimnou, že sýrový výtok a zpoždění menstruace nějak souvisí a objevují se téměř současně. Samotná drozd neovlivňuje pravidelnost menstruačního cyklu, avšak pokud je zánětlivý proces vzestupný a jsou ovlivněny vaječníky a děloha, je pravděpodobné, že dojde k poruchám produkce pohlavních hormonů, což ovlivní pravidelnost cyklu; také poruchy imunitního systému, dlouhodobé užívání určitých léků může být současně provokatéry jak hormonálních poruch, tak vaginální dysbiózy, proto drozd.

Je známo, že ženy mohou v době ovulace (přibližně uprostřed menstruačního cyklu) zaznamenat hojnější výtok. Obvykle je to slizniční výtok, který nezpůsobuje žádné nepohodlí, je prostě hojnější než v jiných dnech, někdy jsou dokonce i stopy krve považovány za variantu normy. Bílý sýrový výtok uprostřed cyklu však naznačuje, že žena má kandidózu a že je třeba navštívit gynekologa, i když už nejsou doprovázeni žádnými příznaky - nic nebolí, nesvrbí a nevydává zápach. Je to jen to, že toto období hormonálního nárůstu je provokujícím faktorem pro exacerbaci chronického procesu, zvláště pokud se měsíční srážení během ovulace objeví každý měsíc.

Totéž platí pro období před a po menstruaci, kdy se obvykle také zvyšuje sekrece vaginálního hlenu. Bílý sýrový výtok před a po menstruaci není variantou normy, pokud se nejedná o jednorázovou situaci po gastronomických excesech - rušná sladká nebo kořeněná.

Těhotenství předisponuje k rozvoji drozdů, proto sýrový výtok během těhotenství není neobvyklý a kdykoli během těhotenství. Jakmile je vajíčko implantováno do stěny dělohy, dojde k přirozenému snížení imunity, které zabrání odmítnutí cizího předmětu. Bílý sýrový výtok během raného těhotenství je způsoben změnou imunitního a hormonálního stavu nastávající matky. Ve stejném období mohou latentní specifické a nespecifické infekce „zvednout hlavu“, poté se výtok stane nažloutlým, nazelenalým, šedivým a vydává nepříjemný zápach. Nepohodlí se objevuje ve formě svědění, pálení, bolestivého močení. Tento problém musí být vyjádřen při schůzce s gynekologem, který provede nezbytné testy a předepíše léčbu.

Zvýšení hlenovitého (ale ne kýčovitého) výtoku bílé barvy na začátku těhotenství je však zcela normální. Je to způsobeno zvýšenou sekrecí pohlavních hormonů a má ochrannou funkci..

Bílé, sýrové výtoky bez zápachu během těhotenství se mohou objevit kdykoli a mohou být způsobeny stejnými důvody jako v obvyklém stavu. Zvláště stojí za to věnovat pozornost vašim vkusovým preferencím, které jsou významným provokátorem vzhledu drozdů. Snad jednoduchá optimalizace denní stravy pomůže zbavit se sýrového výtoku doslova za dva až tři dny. Jiné metody samoléčby během těhotenství by se neměly praktikovat, a pokud je výtok trvalý, musíte svůj problém sdělit svému lékaři.

Mnoho dětí čelí kandidóze od narození, nakazí se nakaženou matkou, zaměstnanci porodnice, a to způsobem domácnosti, při nedodržování hygienických pravidel, protože tyto houby se vyskytují všude. Toto onemocnění se častěji vyvíjí u předčasně narozených dětí a dětí se sníženou imunitou. Sýrový výtok u staršího dítěte je obvykle způsoben množením jeho vlastních hub, když je tělo v příznivém stavu. Příčiny a rizikové faktory jsou podobné jako u dospělých. Kandida častěji postihuje v dětství sliznici ústní dutiny, ale také u dívek a chlapců dochází k poškození genitourinárních orgánů..

Houbová glositida, stomatitida, tonzilitida jsou doprovázeny nepohodlí v ústech, bělavým nebo slabě nažloutlým povlakem na jazyku, dásních, mandlích. Dítě začíná jíst špatně, být rozmarné. Teplota je obvykle normální. Často se objevuje po léčbě antibiotiky.

Bílý výtok sražené konzistence z genitálií dítěte způsobuje svědění, otoky a zarudnutí. V obsahu květináče s častým průjmem v důsledku kandidové dysbiózy se nacházejí bílé sýrové vločky. Často je ovlivněna sousední kůže ve slabinách, ústech, konečníku.

Důsledkem jeho pečlivého vyšetření na hormonální, metabolické a imunitní poruchy by mělo být prodloužené sýrové vylučování u dítěte, které je špatně přístupné terapii..

Vědci zjistili, že od samého narození má žena svůj vlastní „soubor“ vajec - v průměru je jich v těle milion. Pokaždé během menstruačního cyklu jedno vajíčko dozrává, praskne folikul a opouští vaječník.