Rozdíly ve výtoku před menstruací a během těhotenství

Ženské tělo má mnoho rysů a tajemství, které ženy samy nedokážou zjistit. Pokud je krvácení během menstruace vnímáno jako obvyklá norma, pak intermenstruační výtok často způsobuje u žen úzkost. To není nepřiměřené, protože takové jevy mohou naznačovat těhotenství i závažné patologie reprodukčního systému. Stojí za to zjistit, o čem mluví bílý výtok před menstruací, takže v případě problému včas odhalit příznaky onemocnění.

Faktory

Mukózní výtok, ke kterému dochází mezi obdobími, se nazývá leucorrhoea. Jsou normální v závislosti na dni cyklu. Leucorrhoea se vylučuje pomocí žláz a vykonává několik důležitých funkcí: chrání ženský reprodukční systém před mechanickým poškozením, zabraňuje pronikání patogenních mikroorganismů, takže absence sekrecí také není normou.

Hormony ovlivňují hojnost a strukturu leucorrhoea. V počáteční fázi cyklu je díky estrogenu výtok tekutější, po ovulaci se vlivem progesteronu vaginální tekutina zhustne. Normální leucorrhoea je doprovázena slabým kyselým nebo neutrálním zápachem. Výtok na spodní prádlo může mít krémový odstín, samotná leucorrhoea je průhledná nebo bělavá. Množství výtoku za den by nemělo překročit 6 ml. Normální leucorrhoea není doprovázena svěděním a pálením.

Bílý hustý výtok naznačuje produkci progesteronu ve velkém množství, což hraje důležitou roli ve vývoji plodu, pokud k takovému jevu dojde před menstruací, je pravděpodobné, že došlo k těhotenství. Ženské tělo tedy usměrňuje všechny své síly, aby vytvořilo podmínky pro příznivé ložisko. Pokud je bílý výtok se zpožděním menstruace doprovázen částicemi upečené krve, bolestivá bolest v dolní části břicha znepokojuje - musíte naléhavě konzultovat s lékařem, protože to jsou příznaky mimoděložního těhotenství.

Mohou existovat i jiné důvody pro vznik bílého výtoku místo menstruace. Jelikož je leukorea regulována hormony, vede hormonální nerovnováha do podobného stavu. Proto je velmi důležité sledovat změny v těle, protože sebemenší odchylka signalizuje vážné posuny..

Konstantní stres může způsobit různé druhy nepravidelností, posuny v menstruačním cyklu a výskyt hojné leucorrhoea. Totéž lze říci o příliš intenzivním tréninku. Nepřipravené tělo reaguje na nadměrný stres posuny cyklu.

Je velmi důležité sledovat vlastnosti a množství leucorrhoea, protože výtok je někdy příznakem patologií nebo zánětu..

Pokud je současně svědění, pálení, zarudnutí genitálií, samotná leucorrhoea má žlutý odstín a štiplavý zápach, musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc.

Leucorrhoea se zpožděnou menstruací

Kritické dny, které nezačaly včas, a přítomnost leucorrhoea jsou důvodem k obavám. Pokud je zpoždění menstruace doprovázeno bílým výtokem, co to znamená?

Chcete-li zjistit, proč se objevila leucorrhoea doprovázená menstruačním zpožděním, je nutné správně vypočítat dny zpoždění. Normální cyklus trvá 21 až 35 dní, počítáno od prvního dne krvácení. Podle vašich výpočtů neexistuje menstruace po dobu 6 dnů (toto je období, které lékaři považují za zpoždění), pak proveďte následující opatření:

 1. nepanikařte a nezapomeňte na povahu vypouštění v poslední době;
 2. proveďte těhotenský test, přesnost opakujte dvakrát;
 3. pokud je test negativní (navíc dvakrát), pamatujte na události, které se ve vašem životě vyskytnou v aktuálním měsíci: příjem hormonů, kandidóza, zánět, stresové situace, změna klimatického pásma může způsobit zpoždění.

Pokud jsou místo menstruace bílé výboje a test nepotvrdil těhotenství, pak do 10 dnů po zpoždění musíte vyhledat lékaře. Oplodnění před třetím týdnem cyklu není rozpoznáno a je možné identifikovat patologii, která je příčinou tohoto stavu.

Pokud není bolest v dolní části břicha a specifické sekrece, považuje se za normu absence menstruace během týdne..

Mezi nejčastější důvody opožděné menstruace doprovázené bílým výtokem patří:

 • počátek těhotenství je obtížné určit v raném období pomocí testu, gynekolog potvrdí diagnózu předepsáním laboratorního testu moči;
 • přítomnost infekce, nejčastěji afty, projevující se pálením a svěděním pochvy;
 • gynekologická onemocnění;
 • nerovnováha hormonů;
 • stresové situace.

Za každých okolností se doporučuje navštívit lékařský ústav a provést laboratorní testy, aby se zjistily příčiny situace..

Kdy se bát

Vypouštění během intermenstruačního období není nebezpečné, pokud nedochází k odchylkám od normy. Konzistence leucorrhoea se mění v závislosti na dni cyklu, proto je nejprve nutné věnovat pozornost barvě a vůni výtoku. Pokud tyto vlastnosti neodpovídají normě, navíc jsou přítomny bolesti a nepohodlí, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. I přes skutečnost, že bílý výtok před menstruací zpravidla naznačuje nástup těhotenství, pouze po konzultaci s odborníkem si můžete být jisti úspěšným počátkem a absencí patologií, porovnáním všech znaků, absolvováním testů.

Pokud má výtok zelenou nebo žlutou pěnivou strukturu, nečistoty krve, páchnoucí zápach, doprovázený bolestí, pocity pálení, svěděním, nadměrným hojením - je to vážný důvod k obavám. Není třeba čekat a léčit se, protože to může být zdraví škodlivé.

Viz také: Jak dlouho trvá výtok po hysteroskopii

Vlastnosti výtoku během časného těhotenství

Je třeba si uvědomit, že povaha vaginálních sekretů se od prvních dnů po početí nemůže příliš změnit. Obvykle trvá 5-6 nebo 7-8 dní, než se objeví první příznaky. V tomto období se oplodněné vajíčko váže na stěnu dělohy. Existují případy, že po celou dobu porodu se povaha tajemství vůbec nezmění.

Proč se mohou objevit drobné skvrny? Tuto otázku slyší mnoho gynekologů od svých pacientek. Faktem je, že krev rozmazává prádlo, pokud je vejce připojeno k endometriu. Tento proces je doprovázen prasknutím cév, které pokrývají pohlavní orgán. Tento typ děložního krvácení je považován za normální a je často pozorován 8–9 dní po oplodnění. Je třeba poznamenat, že některé ženy nemají tuto vlastnost, která je také považována za normu..

Expert na uživatelské zkušenosti a moderátor komentářů. Vyšší lékařské vzdělání a více než 5 let skutečné praxe.

Zeptejte se Xenia

Někdy může dojít k mírnému výtoku z nastávající matky po vyšetření gynekologem nebo transvaginálním ultrazvukem, pokud má krční erozi. Během nošení dítěte krk pohlavního orgánu měkne, takže eroze může krvácet. To obvykle nemá vliv na zdraví dítěte..

Léčba

Je nemožné stanovit diagnózu nezávisle na povaze intermenstruačního výtoku. Kromě toho je kategoricky nežádoucí to dělat. Jakákoli terapie bude účinná pouze při kompetentních opatřeních.

Aby odpověděl na otázku, proč se mezi menstruací objevuje neobvyklý výtok, lékař provede vyšetření, předepíše stěr a krevní test a v případě potřeby jej pošle na ultrazvukové vyšetření. Léčba zcela závisí na diagnóze.

Pokud jsou odchylky od normy spojeny s hormonální nerovnováhou, odborník předepisuje hormonální léky, nejčastěji orální antikoncepci.

Zánětlivé procesy v orgánech reprodukčního systému, stejně jako některé poruchy vaginální mikroflóry, jsou obvykle léčeny antibiotiky. Aby se vytvořila mikroflóra po antibakteriálním průběhu, jsou předepsány speciální čípky nebo vaginální tablety. Vyvážená strava by měla být dodržována, aby se zlepšily výhody..

Jak se vyšetření provádí

Nejprve gynekolog provede rozhovor s pacientkou. Lékař analyzuje příznaky a vyšetřuje pacientku na gynekologickém křesle. Vezměte si s sebou na schůzku speciální lékařskou soupravu.

V případě potřeby je ženě doporučeno:

 • krevní test;
 • Analýza moči;
 • ultrazvukový postup.

Teprve po obdržení diagnostických výsledků je vybrána účinná léčba. Vlastní výběr léků je kategoricky kontraindikován..

Možné komplikace a důsledky

Jakákoli patologie reprodukčního systému s sebou nese určité nebezpečí, protože ohrožuje schopnost nést a porodit dítě. Je velmi důležité konzultovat lékaře včas, abyste zjistili a léčili nemoci. Narušená mikroflóra podporuje množení patogenů, což může vést k vážným onemocněním. Různé novotvary se mohou transformovat na maligní, které je plné smrti..

Abnormální vaginální výtok může být projevem vážného onemocnění. Už na první pohled neškodný drozd někdy mluví o přítomnosti pohlavně přenosných nemocí, diabetes mellitus a dalších patologií. Proto vyžaduje sýrový výtok, pálení a svědění lékařskou prohlídku..

Mnoho narušení ženského reprodukčního systému může nepříznivě ovlivnit další porod dítěte a porod. Aby se zabránilo možným komplikacím, je nutné při prvních příznacích poruchy funkce pohlavních orgánů, ať už jde o nepříjemný zápach výtoku, podezřelé zbarvení, pocit pálení, svědění, opožděnou menstruaci, konzultovat s lékařem.

Diagnostika

Krémový výtok před menstruací může naznačovat řadu zdravotních stavů. Příznaky a dynamika vývoje onemocnění mohou zabránit rozvoji patologických procesů, díky nimž je žena schopna rozpoznat nepříznivé "signály", které v počátečních stádiích ohrožují zdraví..

Pokud najdete důvody a příznaky, které naznačují nesprávnou funkci žláz, musíte kontaktovat gynekologa nebo endokrinologa.

K diagnostice nemocí se používají tradiční metody:

  Palpace a vstupní vyšetření u gynekologa. Koná se každých šest měsíců / rok, bez ohledu na zdravotní stav ženy. Při pozorování neobvyklého výtoku musí lékař provést vyšetření (palpaci), aby se vyloučila patologie metroragie.

 • Předložení vzorku sekrece stěr k analýze. Sliznice obsahuje mnoho bakterií a obecná analýza vám umožňuje identifikovat primární infekce, které neovlivnily děložní dutinu a orgány reprodukčního systému. Pokud existuje podezření na zánět přívěsků, provádí se vaječníky, instrumentální nebo laboratorní diagnostika (cervikální dutina je obarvena činidlem, které umožňuje identifikovat oblasti náchylné k erozi).
 • Obecný krevní test pomáhá určit přítomnost infekcí, které zasáhly děložní dutinu. Hlavní a jistý způsob, jak zabránit rozvoji patologií.
 • Ultrazvuk pánevních orgánů vám umožňuje získat údaje o velikosti endometria a vaječníků, tloušťce stěn vagíny, dělohy a přívěsků.
 • MRI s dodatečným zvýšením kontrastu se provádí jako pomocná studie.
 • Video kolposkopie se provádí k potvrzení předpokladů o přítomnosti patologií v děložním čípku a pochvě.
 • Hysteroskopie pomáhá detekovat patologie uvnitř dělohy.

 • Diagnostická kyretáž cervikálního kanálu a cervikální dutiny se provádí za účelem histologického vyšetření škrábání.
 • Při absenci gynekologických onemocnění je také nutné provést další vyšetření k identifikaci sekundárních příčin, které vedly k porušení výtoku. Při diagnostice možná budete muset podstoupit testy na hormony štítné žlázy a hemostasiogram.

  Názory gynekologů

  Reprodukční dysfunkce je vždy obtížná. Nejjednodušší způsob, jak se jim vyhnout, jsou preventivní opatření, včetně pravidelných návštěv odborníka. Gynekologové věnují pozornost skutečnosti, že mnoho nemocí je v počáteční fázi jejich vývoje mnohem snazší. Proto byste měli věnovat pozornost množství, struktuře a vůni bílého výboje během celého cyklu, abyste včas odhalili problém..

  Abyste se vyhnuli porušení, měli byste dodržovat některé preventivní tipy:

  • Dodržování pravidel hygieny každý den snižuje riziko růstu patogenních mikrobů. K tomu je lepší použít speciální prostředek k normalizaci acidobazické rovnováhy..
  • Vyhněte se příležitostnému sexu.
  • Je důležité vést zdravý životní styl, protože nikotin a alkohol zvyšují zánětlivé procesy v těle a negativně ovlivňují hormonální pozadí.
  • V případě problémů je samoléčba kategoricky nežádoucí. Všechna opatření zaměřená na odstranění patologie by měla být prováděna pod dohledem lékaře.
  • Každá žena by měla vědět, který výtok je považován za normální a který mluví o patologických procesech, aby bylo možné nemoc včas odhalit a vyléčit..

  Bílý výtok u dospívajících

  V dospívání, dívky ve věku 10 až 13 let (někdy se tyto údaje mohou lišit v jednom nebo druhém směru), se hormonální pozadí stabilizuje - sekundární puberta. Vyznačuje se zvětšením prsou, zvětšením pánevních kostí, zakrnělým růstem, ochlupením na ohanbí a v podpaží. V dospívání mají dívky první menstruaci - menarche.
  Se zvýšenou produkcí estrogenu před menarchou mohou mít dospívající dívky bílý vaginální výtok. Stejně jako u dospělých žen by neměly být doprovázeny neobvyklým odstínem, vůní, bolestí, zvýšenou sekrecí. Obvykle se leucorrhoea u adolescentů objevuje přibližně šest měsíců až rok před začátkem první menstruace, ale u některých dívek může chybět..

  Někdy se u dospívajících dívek objeví patologický vaginální výtok. Jsou zřídka spojovány se sexuálně přenosnými infekcemi, protože v tomto věku nedochází k pohlavnímu styku. Patologická leucorrhoea je obvykle výsledkem užívání antibiotik, alergických reakcí, vývoje kandidózy (afty). Ve výjimečných případech se však u dívek mohou objevit genitální infekce v důsledku nedodržování hygienických pravidel - používání veřejné toalety, mytí špinavými rukama atd..

  Negativní změny

  Krátce před menstruací můžete změnit strukturu, objem, odstín výtoku:

  • zvýšený počet patogenních organismů (infekce, bakterie, houby);
  • porušení hormonální rovnováhy (vliv vnějšího prostředí nebo drog);
  • problém s mikroflórou pochvy;
  • nesprávná funkce reprodukčního systému.

  Unidox, co je předepsáno pro ženy

  Míče po vzrušení bolí

  Bělavá sekrece by neměla jít neustále. Během měsíce se cervikální hlen změní, poté se zvyšuje a poté klesá množství.

  Porušení vaginální biocenózy

  Bohatý bílý výtok před menstruací je prvním příznakem nerovnováhy mikroflóry v pochvě. Následující důvody mohou způsobit takový negativní stav:

  • podchlazení genitálií (zánět);
  • hormonální poruchy různé etiologie;
  • náhlá změna klimatu;
  • systematické napětí;
  • častá změna sexuálních partnerů;
  • užívání antibiotik;
  • nesprávné používání výrobků osobní hygieny (vložky, tampony, gely);
  • douching zneužívání;
  • nesprávná léčba (použití tradiční medicíny bez lékařského předpisu);
  • gastrointestinální onemocnění;
  • cukrovka;
  • pronikání patogenních mikroorganismů;
  • infekční a zánětlivé patologie;
  • sexuálně přenosné infekce.

  Hojné vylučování

  Silný výtok před menstruací s nepříjemným zápachem a bolestivými pocity se vyskytuje ve většině případů u následujících onemocnění:

  • kandidóza (drozd);
  • bakteriální vaginóza;
  • cervicitida;
  • různé typy vaginitidy (kolpitidy);
  • zánět stydkých pysků (vulvitida).

  Mnoho z těchto onemocnění může koexistovat. Je velmi obtížné izolovat jejich příznaky v takové situaci, proto je možné mluvit o přesné diagnóze až po absolvování nátěru.

  Známky drozdů

  Přímým údajem o převaze houby Candida v mikroflóře pochvy je srážený výtok před menstruací. V průběhu cyklu se může objevit nehomogenní sekrece se zjevnými hrudkami. Nejčastěji se to děje s prudkým poklesem imunity, stejně jako na pozadí malého obsahu prospěšných laktobacilů v pochvě.

  Základní příznaky kandidózy:

  • výskyt bohatého bílého výtoku sražené konzistence před menstruací;
  • bolestivé pocity během a po sexu;
  • nepohodlí při močení;
  • zarudnutí, svědění, pálení, otoky zevních pohlavních orgánů;
  • velmi kyselý zápach.

  Známky kandidózy mají mnoho společného s průběhem bakteriální vaginitidy a trichomoniázy. Poslední dvě patologie jsou často doprovázeny štiplavým zápachem shnilých ryb a pěnivým výtokem s hnisem, který se může před menstruací zesílit..

  U chronické formy onemocnění je výskyt patologického tajemství nejčastěji spojen se snížením imunity.

  Pouze gynekolog může přesně určit možný provokující faktor. Za tímto účelem musí být žena testována..

  Gardnerelóza

  Pokud se objeví bílý neobvyklý výtok, ale drozd je vyloučen, doporučuje se vývoj bakteriální vaginózy. Během tohoto onemocnění může na pozadí růstu patogenních bakterií dojít ke snížení celkového počtu prospěšných mikroorganismů ve vagině. Patologie není doprovázena zvýšením počtu leukocytů, proto nedochází k zánětu.

  U této nemoci je po menstruaci zaznamenán bělavý výtok. Mají viskózní, hustou povahu, mléčný nebo šedavě žlutý odstín a také nepříjemně voní. Může zesílit po pohlavním styku, zvláště nechráněný.

  Je třeba si uvědomit, že afty a bakteriální vaginóza vytvářejí příznivé podmínky pro další škodlivé mikroorganismy. To platí zejména pro infekce, které jsou sexuálně přenosné.

  Patologie a pohlavní choroby

  Důvody pro označení bílého výtoku bezprostředně před menstruací jsou často spojeny s gynekologickými patologiemi.

  Cervikální eroze

  Může vydávat bohatou tekutou sekreci, bezbarvou nebo s mléčnými pruhy. Někdy se přidává konzistence krve nebo tvarohu. Endometrióza (přemnožení endometria mimo dělohu). Před menstruací a během menstruace může dojít k uvolnění slizovité viskózní tekutiny. Vývoj patologie způsobuje hnědý odstín vaginálních sekretů.

  Polypy

  Může se u vás objevit nestabilní menstruační cyklus s lepkavým bílým výtokem. Souběžně se zvyšuje bolest, pokud je novotvar velký.

  Kapavka

  Vaginální sekrece bělavého odstínu obsahuje hnis, cítí se svědění a pálení. A také není vyloučen vývoj zánětlivých procesů a odpovídající příznaky..

  Obyčejná leucorrhoea, bez zápachu a nepříjemná, nelze považovat za přímou indikaci patologie. Proto je třeba vzít v úvahu další příznaky a odchylky v charakteristikách vaginální tekutiny..

  Jakého lékaře kontaktovat

  Ženy, které objevily atypické vaginální výtoky, často neví, ke kterému lékaři musí jít na konzultaci. Tato informace je velmi důležitá. Zjištěné a vyléčené onemocnění je vynikajícím pojištěním proti komplikacím a zdravotním problémům v budoucnosti. Pokud vaginální sekrece nepříjemně voní, vypadá divně a navíc je nepohodlí v genitáliích, měli byste okamžitě kontaktovat porodníka-gynekologa. Lékař bude schopen identifikovat přesnou příčinu vzniku neobvyklého výtoku a předepsat léčbu vaginálními čípky, tabletami.

  Bílý výtok bez zápachu před menstruací

  Leucorrhoea je sekreční výtok u žen. Jsou výsledkem specifických procesů v těle něžného pohlaví v důsledku fyziologie. Obvykle bílý výtok před menstruací není patologie, ale pokud si žena všimne, že se barva leucorrhoea změnila, stávají se hojnějšími nebo mají nepříjemný zápach, pak je to důvod, proč se obrátit o pomoc na lékaře.

  Normální leucorrhoea

  Bílý výtok u žen před menstruací je většinou tvořen hlenem produkovaným žlázami v děložním čípku. V reprodukčním systému má tento hlen několik funkcí:

  1. Zvlhčuje vaginální stěny a předchází poškození během pohlavního styku.
  2. Uzavírá cervikální kanál. Většinu času je hlen tlustý, ale před ovulací se ztenčí a umožní spermatu vstoupit do dělohy. 4 dny po ovulaci opět zesílí.
  3. Slouží jako silná bariéra chránící děložní dutinu před infekčními agens.

  Produkce hlenu a jeho hlavní charakteristiky závisí na poměru hormonálních produktů v ženském těle, jako je estrogen a progesteron. Normální leucorrhoea před menstruací má následující vlastnosti:

  1. Bílá barva. Slizný výtok se zakalí kvůli nečistotám ve formě odumřelých buněk endometria dělohy. Někdy mohou mít nažloutlý nebo dokonce hnědý odstín. To se nepovažuje za patologii, pokud žena používá jako antikoncepci nitroděložní tělísko.
  2. Normálně je leucorrhoea bez zápachu nebo s kyselou vůní. Ostrá vůně tajemství je známkou patologie. Nejčastěji dochází ke změně vůně hlenu na pozadí bakteriální infekce..
  3. Výtok nezpůsobuje nepohodlí. Jejich vzhled není doprovázen malátností.
  4. Bílý hustý výtok před menstruací je považován za normu. Obvykle jsou hojné. Pokud je hlen řídce vylučován, pak to s největší pravděpodobností naznačuje infekční onemocnění. Také stěny pochvy mohou vyschnout v důsledku použití nevhodných hygienických prostředků..

  Jakmile menstruační cyklus skončí, měla by se produkce hlenu zastavit. Pokud se tak nestane, měli byste kontaktovat svého gynekologa.

  Povaha vaginálního výtoku závisí na mnoha faktorech souvisejících s fyziologií ženy. Vlastnosti tajemství během cyklu se mohou měnit následovně:

  1. Ovulační fázi předchází bohatý bílý výtok. Před menstruací se navenek silně podobají surovému vaječnému bílku..
  2. Ve druhé fázi se tajemství stává viskóznějším. Intenzita jeho výroby klesá.
  3. Před zahájením krvácení ztrácí hlen svou stabilitu. Barva tajemství se změní na světle béžovou. Získává krémovou konzistenci.

  Po sexu se může množství vylučovaného hlenu zvýšit. Získává nažloutlý odstín. Při užívání hormonální antikoncepce může leucorrhoea zhnědnout a rozmazat se.

  Mnoho lékařů správně věří, že bílý výtok před menstruací je známkou těhotenství. Během tohoto období se zvyšuje intenzita produkce sekrece. Po porodu má leucorrhoea nečistoty krve po dobu dvou měsíců, ale pak se změní barva.

  Příčiny patologického výtoku

  Příliš silné bílé tajemství, podobné tvarohu se štiplavým kyselým zápachem, naznačuje vývoj patologie pohlavních orgánů. Zkušení odborníci mohou určit konkrétní onemocnění podle barvy, hustoty a vůně hlenu. Leucorrhoea před menstruací může naznačovat následující onemocnění:

  1. Cervicitida. Projevuje se ve formě hojného vypouštění vodnaté konzistence před nástupem kritických dnů. U chronické cervicitidy se charakteristiky sekrece mění. Stává se hustý se zelenkavým odstínem..
  2. Eroze děložního čípku ve vaginální oblasti. U tohoto onemocnění se před menstruací objeví bílý tekutý výtok. Po pohlavním styku je tajemství načervenalé. Nemá vůni.
  3. Polypóza a hyperplazie endometria. Tyto patologické stavy jsou doprovázeny množením endometriálních buněk dělohy. Objevují se ve formě nahnědlého sekretu s krevními nečistotami několik dní před nástupem menstruace.
  4. Endometrióza V tomto případě jsou choroby výtoku silné a rozmazané..
  5. Zánět pochvy často vede k výskytu červenohnědé leucorrhoea se silným hnijícím zápachem. Výtok je doprovázen bolestí v oblasti rozkroku.
  6. U zhoubných nádorů pohlavních orgánů se tajemství stává plodným. Vypadá velmi podobně jako maso..
  7. Drozd lze snadno rozpoznat podle výtoku sýrového charakteru a pocitu pálení v pochvě. Produkce sekrece se významně zvyšuje několik dní před menstruací.

  Pokud se některý z těchto příznaků objeví, měli byste okamžitě navštívit svého lékaře. I když je žena dobře obeznámena se zásadami léčby konkrétního onemocnění, musí navštívit gynekologa.

  Pouze on bude schopen provádět diferenciální diagnostiku a předepisovat účinnou terapii..

  Bílé tajemství při zpoždění menstruace

  S výskytem bílého hlenu a zpožděním menstruace se ženy začínají oprávněně obávat. Takový stav by však neměl být důvodem k panice. Nejprve musíte přesně určit počet dnů zpoždění.

  Při absenci patologie trvá cyklus od 21 do 35 dnů. Odpočítávání by mělo být provedeno od 1 dne, kdy se objeví menstruace. Pokud do týdne nedojde ke krvácení, musí žena udělat následující:

  1. Připomeňme si povahu vypouštění v posledních měsících.
  2. Nechte si dvakrát otestovat těhotenství.
  3. Pokud jsou výsledky negativní, musíte si pamatovat, které léky byly užívány za poslední měsíc. Užívání hormonální antikoncepce je častou příčinou zpoždění.

  Pokud není menstruace déle než týden a testy naznačují nepřítomnost těhotenství, musíte se poradit s gynekologem. Důsledkem početí může být zpoždění menstruace s leucorrhoea a negativní výsledky testů. Na začátku těhotenství nemusí stripování fungovat. Pouze lékař může potvrdit „zajímavou pozici“ po obdržení výsledků testu moči pacienta.

  Zpoždění může také nastat na pozadí stresových situací, hormonální nerovnováhy a gynekologických onemocnění..

  Preventivní opatření

  Pokud se před začátkem menstruačního krvácení objeví bílý výtok, je to normální. Žena musí věnovat pozornost ne tolik množství leucorrhoea, jako jejich kvalitě a různým faktorům, které mohou tento jev vyvolat. Abyste zabránili patologickému výboji, měli byste dodržovat několik pravidel:

  1. Nezapomeňte na osobní hygienu. Při praní používejte mýdlo, které nedráždí pohlavní orgány..
  2. Odmítněte pohlavní styk během menstruace.
  3. Neplavte na veřejných vodách.
  4. Vyměňte vanu za sprchu.
  5. Pravidelná výměna spodního prádla. Musí být vyroben z přírodních materiálů.
  6. Odmítnutí příležitostného sexu.

  I normální výboj může být výsledkem latentního ženského onemocnění. Pokud se žena něčeho obává, musí okamžitě konzultovat lékaře. Kromě toho nesmíte zapomenout na preventivní prohlídku u gynekologa. Musí být dokončena dvakrát ročně..

  Co znamená bílý výtok před menstruací?

  Vaginální sekrece ženy mění její vlastnosti v závislosti na konkrétní fázi měsíčního cyklu. Přítomnost bílého výtoku u žen před pravidelným obdobím je nejčastěji normální. Za určitých podmínek však mohou naznačovat těhotenství nebo vývoj patologického procesu v těle..

  Jak se sekrece mění během cyklu

  Popsaná leucorrhoea se vyznačuje malým objemem a konzistencí připomínající krém nebo tenkou zakysanou smetanu.

  Sýrový výtok Bílý krémový výtok Bílý výtok Vaginální bílý plak

  Funkce sekrece jsou řízeny určitým hormonem. V první fázi cyklu dominuje estrogen, který ředí cervikální tekutinu. Po ovulaci až do menstruace je v těle zaznamenáno velké množství progesteronu. Je to on, kdo dělá vaginální hlen tlustým.

  Výskyt drobných odchylek bude ovlivněn:

  • stabilita menstruačního cyklu;
  • období nástupu ovulace;
  • věk ženy;
  • přítomnost špatných návyků;
  • nutriční vlastnosti;
  • přítomnost stresových situací;
  • fyzický stres;
  • Životní styl;
  • sexuální aktivita;
  • současný stav vaginální mikroflóry.

  Obvykle trvá bílý výtok bez zápachu před plánovanou menstruací dva nebo tři dny, poté by se mělo objevit měsíční krvácení. Některé ženy tento vaginální hlen nemají..

  Nejčastěji krátce před menstruací začíná být krev přítomna v denním tajemství, proto den před menstruací bílý obvyklý výtok zčervená nebo zhnědne. To je normální, pokud v perineu, břiše a dolní části zad nejsou žádné nepohodlí..

  Pokud je pozorován bílý nebo průhledný výtok se zpožděním menstruace a negativním těhotenským testem, lze předpokládat hormonální poruchy, gynekologická a ne-gynekologická onemocnění nebo chybný výsledek samotného testu. Co by se mělo udělat v podobné situaci, přečtěte si článek na odkazu.

  Známky normy

  U zdravé netehotné ženy by vaginální hlen měl mít následující vlastnosti:

  1. Nádech. Bílá, průhledná, mléčná barva (viz foto výše). Po zaschnutí získává skvrna na vložce kalhotky nažloutlý nebo béžový odstín.
  2. Objem. Ne více než jedna čajová lžička (až 5 ml). Průměr je 2-3 ml krátce před měsíčním krvácením. Vizuálně by průměr skvrny na vložce neměl být větší než 5 cm.
  3. Konzistence. Uniforma s bělavými nebo průhlednými žilkami. Jsou povoleny malé hrudky, což jsou odmítnuté tkáně vaginálního epitelu.
  4. Čich. Úplná nepřítomnost nebo pocit mírného kyselého aroma výtoku u žen kvůli pH vaginální mikroflóry.
  5. Další značky. Nemělo by docházet k svědění, otoku, pálení a zarudnutí vnějších pohlavních orgánů.
  6. Doba trvání. Závisí na hormonálních hladinách. Nejčastěji zmizí druhý nebo třetí den, ale je povolena mírná odchylka - přítomnost sekrece až pět dní.

  Přirozené vlastnosti sekrece jsou ovlivněny jejím složením, ve kterém by měly být přítomny následující složky:

  • cervikální hlen děložního čípku;
  • tekutina žláz dělohy a pochvy;
  • jednotlivé leukocyty;
  • fyziologický transudát;
  • bakteriální mikroflóra;
  • části odmítnutého epitelu.

  Pravděpodobnost početí

  Pokud je bílý výtok před menstruací známkou úspěšného početí, bude doplněn určitými příznaky:

  1. Implantační krvácení (špinění před menstruací - 6-12 dní po početí).
  2. Denní bílý výtok po početí se produkuje intenzivněji..
  3. Velké množství husté kapaliny.
  4. Vzhled bílého sliznice výtoku týden před menstruací.
  5. Brnění v děloze.
  6. Pocity tahání v dolní části břicha a dolní části zad.
  7. Snížená imunita.
  8. Únava.
  9. Změna chuti k jídlu.
  10. Nestabilní emoční pozadí.
  11. Zvýšení nebo výrazné snížení libida.

  Mnoho z těchto příznaků může také naznačovat gynekologická onemocnění nebo nachlazení. Proto je při jakémkoli podezření nutné navštívit lékaře a provést krevní test na hCG. Také drozd může způsobit zpoždění menstruace..

  Je nutné provést test před zpožděním, ale pouze s citlivostí 10-15 mIU / ml. Protože standardní testovací proužek označený 20-25 mIU / ml přesně ukazuje, zda žena mohla otěhotnět pouze od prvních dnů zpoždění.

  Nelze popřít, že bílý vaginální výtok před plánovaným obdobím a těhotenstvím souvisí. S pomocí zvýšeného množství husté kapaliny reprodukční systém chrání plod před patogenními mikroorganismy vstupujícími do dělohy. Tlustý, hojný vaginální výtok s bílou barvou naznačuje poměrně vysokou hladinu progesteronu v těle. Je to nezbytné pro vývoj plodu a jeho bezpečné nošení..

  Věk leucorrhoea

  Puberta

  Vzhled tajemství bělavého odstínu pomáhá dívce pochopit, jak brzy může začít první menstruace. Předzvěstí menarché je hojná tekutá nebo viskózní leucorrhoea. Nejčastěji se vyskytují čtyři nebo pět měsíců před prvním měsíčním krvácením..

  Během prvního roku může být ženský cyklus nestabilní. Z tohoto důvodu není povoleno mírné zpoždění, žádná sekrece ani zvýšená produkce hlenu.

  U následujících stížností je nutné vyhledat pomoc od gynekologa:

  1. Zvýšená vaginální suchost.
  2. Syndrom silné bolesti.
  3. Zpoždění o tři měsíce.
  4. Změna bílého odstínu kapaliny na žlutou nebo zelenou.
  5. Nepříjemné pocity způsobené sekrecí.

  Premenopauza

  Krátce před nástupem menopauzy hladina estrogenu v ženském těle postupně klesá. Tento hormon ovlivňuje nejen hojnost a pravidelnost menstruace. Menší hormonální poruchy ovlivňují povahu normálního výtoku před menstruací. Množství sekrece postupně klesá a bílý odstín hlenu ve druhé polovině cyklu může být nahrazen růžovým nebo hnědým výtokem. Svědění se může také objevit v intimní oblasti před menstruací..

  Během premenopauzy jsou patologie téměř stejné jako v reprodukčním věku. Proto by jakékoli negativní změny ve vaginálním hlenu měly být důvodem pro návštěvu nemocnice a podstoupení vyšetření. Během tohoto období je ženský reprodukční systém skutečně náchylný k mnoha gynekologickým onemocněním..

  Proč před nástupem menstruace nedochází k výtoku

  Nedostatek vaginálního hlenu nelze považovat za patologii. Stojí za to začít se obávat výrazné vaginální suchosti. Proč před menstruací není bílé sekrece?

  Hlavní důvody nedostatečné sekrece:

  1. Selhání hormonálních hladin (zjevný nedostatek estrogenu).
  2. Infekce.
  3. Nesprávně vybraný hygienický výrobek.
  4. Špatné návyky.
  5. Blíží se menopauza.
  6. Užívání antihistaminik.
  7. Používání OK pouze s progesteronem.
  8. Alergie na těsnění.
  9. Používání tamponů nejen během menstruace.
  10. Nesprávná práce pohlavních žláz.

  Negativní změny

  Krátce před menstruací můžete změnit strukturu, objem, odstín výtoku:

  • zvýšený počet patogenních organismů (infekce, bakterie, houby);
  • porušení hormonální rovnováhy (vliv vnějšího prostředí nebo drog);
  • problém s mikroflórou pochvy;
  • nesprávná funkce reprodukčního systému.

  Bělavá sekrece by neměla jít neustále. Během měsíce se cervikální hlen změní, poté se zvyšuje a poté klesá množství.

  Porušení vaginální biocenózy

  Bohatý bílý výtok před menstruací je prvním příznakem nerovnováhy mikroflóry v pochvě. Následující důvody mohou způsobit takový negativní stav:

  • podchlazení genitálií (zánět);
  • hormonální poruchy různé etiologie;
  • náhlá změna klimatu;
  • systematické napětí;
  • častá změna sexuálních partnerů;
  • užívání antibiotik;
  • nesprávné používání výrobků osobní hygieny (vložky, tampony, gely);
  • douching zneužívání;
  • nesprávná léčba (použití tradiční medicíny bez lékařského předpisu);
  • gastrointestinální onemocnění;
  • cukrovka;
  • pronikání patogenních mikroorganismů;
  • infekční a zánětlivé patologie;
  • sexuálně přenosné infekce.

  Hojné vylučování

  Silný výtok před menstruací s nepříjemným zápachem a bolestivými pocity se vyskytuje ve většině případů u následujících onemocnění:

  • kandidóza (drozd);
  • bakteriální vaginóza;
  • cervicitida;
  • různé typy vaginitidy (kolpitidy);
  • zánět stydkých pysků (vulvitida).

  Mnoho z těchto onemocnění může koexistovat. Je velmi obtížné izolovat jejich příznaky v takové situaci, proto je možné mluvit o přesné diagnóze až po absolvování nátěru.

  Známky drozdů

  Přímým údajem o převaze houby Candida v mikroflóře pochvy je srážený výtok před menstruací. V průběhu cyklu se může objevit nehomogenní sekrece se zjevnými hrudkami. Nejčastěji se to děje s prudkým poklesem imunity, stejně jako na pozadí malého obsahu prospěšných laktobacilů v pochvě.

  Základní příznaky kandidózy:

  • výskyt bohatého bílého výtoku sražené konzistence před menstruací;
  • bolestivé pocity během a po sexu;
  • nepohodlí při močení;
  • zarudnutí, svědění, pálení, otoky zevních pohlavních orgánů;
  • velmi kyselý zápach.

  Známky kandidózy mají mnoho společného s průběhem bakteriální vaginitidy a trichomoniázy. Poslední dvě patologie jsou často doprovázeny štiplavým zápachem shnilých ryb a pěnivým výtokem s hnisem, který se může před menstruací zesílit..

  U chronické formy onemocnění je výskyt patologického tajemství nejčastěji spojen se snížením imunity.

  Pouze gynekolog může přesně určit možný provokující faktor. Za tímto účelem musí být žena testována..

  Gardnerelóza

  Pokud se objeví bílý neobvyklý výtok, ale drozd je vyloučen, doporučuje se vývoj bakteriální vaginózy. Během tohoto onemocnění může na pozadí růstu patogenních bakterií dojít ke snížení celkového počtu prospěšných mikroorganismů ve vagině. Patologie není doprovázena zvýšením počtu leukocytů, proto nedochází k zánětu.

  U této nemoci je po menstruaci zaznamenán bělavý výtok. Mají viskózní, hustou povahu, mléčný nebo šedavě žlutý odstín a také nepříjemně voní. Může zesílit po pohlavním styku, zvláště nechráněný.

  Je třeba si uvědomit, že afty a bakteriální vaginóza vytvářejí příznivé podmínky pro další škodlivé mikroorganismy. To platí zejména pro infekce, které jsou sexuálně přenosné.

  Patologie a pohlavní choroby

  Důvody pro označení bílého výtoku bezprostředně před menstruací jsou často spojeny s gynekologickými patologiemi.

  Cervikální eroze

  Může vydávat bohatou tekutou sekreci, bezbarvou nebo s mléčnými pruhy. Někdy se přidává konzistence krve nebo tvarohu.
  Endometrióza (přemnožení endometria mimo dělohu). Před menstruací a během menstruace může dojít k uvolnění slizovité viskózní tekutiny. Vývoj patologie způsobuje hnědý odstín vaginálních sekretů.

  Polypy

  Může se u vás objevit nestabilní menstruační cyklus s lepkavým bílým výtokem. Souběžně se zvyšuje bolest, pokud je novotvar velký.

  Kapavka

  Vaginální sekrece bělavého odstínu obsahuje hnis, cítí se svědění a pálení. A také není vyloučen vývoj zánětlivých procesů a odpovídající příznaky..

  Obyčejná leucorrhoea, bez zápachu a nepříjemná, nelze považovat za přímou indikaci patologie. Proto je třeba vzít v úvahu další příznaky a odchylky v charakteristikách vaginální tekutiny..

  Výtok po menstruaci

  Na začátku cyklu nedochází k významné sekreci. V medicíně se nepřítomnost jakéhokoli výtoku po kritických dnech nazývá „období sucha“. Během této doby se vytváří hustý hlen. Vytváří zátku, která chrání vnitřní orgány reprodukčního systému před vniknutím škodlivých mikroorganismů..
  Ale vaginální tekutina je povolena, pokud má následující vlastnosti:

  1. Malý objem (2-4 ml).
  2. Silná konzistence (krém, želé).
  3. Mírná viskozita.
  4. Homogenní struktura s průhlednými žilkami.
  5. Nedostatek vůně, svědění, pálení.

  Známky porušení

  Vzhled bílého výtoku po skončení menstruace ve velkém objemu, který způsobuje nepohodlí, může být spojen s následujícími chorobami:

  • drozd;
  • porušení mikroflóry pochvy;
  • porucha funkce štítné žlázy;
  • dysfunkce pankreatu;
  • cukrovka;
  • hormonální poruchy;
  • adheze nebo záhyby v děložním čípku.

  Když potřebujete pomoc lékaře

  Sekrece může začít několikrát během celého cyklu. Před a po menstruaci by maximální doba trvání leukorea neměla překročit pět dní. Existuje podezření na porušení s následujícími příznaky na konci a na začátku cyklu:

  1. Hlen obsahuje hnis, velké hrudky a vločky.
  2. Kalhotky rychle zvlhnou.
  3. Kapalina je trvale indikována.
  4. Bolest při pohlavním styku.
  5. Leucorrhoea doprovázená svěděním a pálením.
  6. Máte potíže s močením.
  7. Vaginální tekutina má nepříjemný, shnilý zápach.
  8. Došlo k selhání cyklu.

  Je třeba si uvědomit, že leucorrhoea plní v těle užitečné funkce a nemusí vždy znamenat patologii. Musí být přítomny, aby reprodukční systém plně fungoval. A také denní vaginální hlen pomáhá včas věnovat pozornost poruchám pohlavních orgánů.

  Léčba je nutná pouze pod dohledem lékaře a informace z článku slouží jako předběžné posouzení zdravotního stavu. Pouze odborník může přesně stanovit diagnózu, pomoci zmírnit nepříjemné příznaky a zabránit opětovnému rozvoji patologie.

  Proč se před menstruací objevuje bohatý bílý výtok

  Zdraví žen musí být pečlivě sledováno. Cervikální hlen chrání pohlavní orgány před infekcemi a bakteriemi. Jakékoli změny v jeho konzistenci a barvě mohou naznačovat problémy v reprodukčním systému, které vyžadují konzultaci s lékařem. Proto byste měli přesně vědět, který výtok před menstruací je považován za zcela normální a který má patologickou povahu..

  Přírodní leucorrhoea

  Cervikální kanál, který se nachází v děložním čípku, vylučuje slizniční sekreci. Zjemňuje stěny pochvy, chrání před mikrotrhlinami a nepohodlí při sexu. V různých fázích menstruačního cyklu se mění hustota sekrece. V první fázi, kdy vejce ještě není zralé, vytvoří silný hlen ochrannou zátku, která zabrání vstupu infekce a spermií do těla..

  Před ovulačním obdobím se sekrece ztenčuje a pomáhá mužským buňkám rychleji se pohybovat, což zvyšuje pravděpodobnost početí. Pouze 5 dní po ovulaci výtok opět zhoustne a stane se krémovým.

  Sekrece se produkují a mění svou konzistenci pod vlivem pohlavních hormonů, progesteronu a estrogenu.

  Den před menstruací by měl mít výtok obvykle následující charakter:

  1. Je bílé barvy s odstínem od krémové po světle žlutou. Při užívání hormonální antikoncepce, jako jsou pilulky, cívky nebo prsteny, se před kritickými dny mohou objevit hnědé mazlaviny.
  2. Buď není cítit, nebo je lehký s kyselostí.
  3. Množství výtoku by mělo být střední, ne příliš hojné, ale ne příliš vzácné. Změna konzistence je příznakem nemoci a zánětu a suchost a svědění jsou výsledkem používání nekvalitních hygienických výrobků..
  4. Na konci menstruace by se bílý hlen neměl objevit okamžitě..
  5. Sekrece přírodního hlenu děložního hrdla nikdy nezpůsobuje nepohodlí a slabost.

  Pokud před menstruací nedojde k výtoku

  Pokud před menstruací nedochází k žádnému vylučování sliznic, nemějte obavy. To se často stává, zejména před menopauzou. To je způsobeno snížením aktivity žlázových sekrecí pod vlivem snížení hladiny ženských hormonů v krvi..

  Dalším důvodem nedostatku výtoku je užívání hormonálních léků na antikoncepci nebo léčbu. Tyto produkty obvykle obsahují více estrogenového hormonu. Kromě syntetických hormonů může být přítomnost sekrece ovlivněna nesprávným příjmem fytohormonů bez konzultace s lékařem..

  Ovulace nastává asi dva týdny před kritickými dny. Přidělení s tím narůstá, začíná se táhnout a ztenčovat. Pokud jsou velmi viskózní a husté konzistence, pak mohou nastat problémy v reprodukčním systému, které vznikly na pozadí hormonální nerovnováhy.

  Stín, množství výtoku a jejich konzistence jsou u každé dívky individuální a závisí na vlastnostech těla a životním stylu. Mohou být ovlivněny faktory, jako jsou špatné návyky, neustálý stres v práci, změny související s věkem.

  Cervikální sekrece u dospívajících

  Před začátkem prvního období přichází dospívající leukorea. Jak dlouho by to ale mělo trvat, než to začne? K prvnímu projevu dochází jeden a půl roku před kritickými dny. Během období vytváření stabilního hormonálního pozadí se často mění. Jejich struktura se pohybuje od vodnaté po hustou, což je normální. Barva a hojnost zcela závisí na úrovni vývoje reprodukčního systému a dědičnosti.

  Pokud se výtok náhle stane hojnějším než obvykle, můžete s jistotou počkat na první menstruaci. Bohužel nikdo není chráněn před zánětlivými procesy. Proto musíte před kritickými dny pečlivě sledovat povahu leucorrhoea, protože nejprve přicházejí přerušovaně..

  Když jsou kritické dny pozdě

  Někdy je silný, silný a bílý výtok před menstruací známkou těhotenství. Navíc pokud tyto dny nijak nezačínají. Množství leucorrhoea se zvyšuje pod vlivem prudkého zvýšení hladiny hormonu progesteronu v krvi. Sekrece hlenu chrání plod během těhotenství a ženské orgány před škodlivými bakteriemi a infekcemi.

  A také při neustálých stresových situacích, nedostatku vitamínů a hormonální nerovnováze se místo menstruace objeví bílý výtok. Přísná dietní omezení příjmu tuků a sacharidů vedou ke zpoždění.

  Pokud nadužíváte stravu nebo jen nepravidelně jíte, může vám menstruaci na dlouhou dobu nahradit bílý hlen..

  Patologické příčiny

  Na rozdíl od normální leucorrhoea je patologická leucorrhoea doprovázena zvýšením jejich objemu, struktura se stává kýčovitou, vůně je nepříjemná a drsná a barva nabývá neobvyklých odstínů. Kromě toho je sekrece na pokožce velmi dráždivá a způsobuje pálení a svědění. A také může bolet dolní část břicha, objevit se slabost, nevolnost a nepohodlí během a po pohlavním styku..

  Zánětlivé procesy, které mění povahu hlenu před kritickými dny:

  1. Vaginitida dráždí vagínu. Otoky, nepohodlí a bolest v dolní části zad se objevují asi týden před menstruací. Výtok je velkého objemu a má tekutou konzistenci. Barva nejčastěji získává nažloutlý odstín. Analýza nátěru odhaluje zvýšený počet bílých krvinek.
  2. Zánět děložního čípku se nazývá cervicitida. Tím se zvyšuje bílý hlen a stává se vodnatým. V pokročilém stadiu se v něm objeví příměs hnisu, vůně se stane hroznou.
  3. Endometritida činí sekreci více zakalenou a nepříjemně páchnoucí. Kromě toho je zánětlivý proces doprovázen ostrou bolestí, když jdete na toaletu a v dolní části břicha, a teplota těla stoupá. Je nemožné opustit takovou nemoc, protože se začne rozcházet s jinými ženskými orgány. Výtok před těmito dny zezelená.

  Kromě zánětu mohou poruchy vaginální mikroflóry změnit povahu sekrece. Například vaginóza přeměňuje normální kyselý zápach na vůni hnijících ryb a zbarvuje hlen žlutě. Několik dní před menstruací to zesílí. Žena začíná pociťovat neustálé nepohodlí, svědění a pálení zasahují do spánku a sex nedává potěšení a způsobuje pouze bolest.

  Dalším porušením přirozené povahy pochvy je kandidóza. Pronikáním do ženského těla začíná bakterie Candide destruktivně působit na stěny a sliznice. Porážka je pozorována nejen v reprodukčním systému, ale také v močovém systému. Příznaky jsou nesnesitelné. Výtok se stává tvarohem s vůní zkaženého mléka. Drozd se často objevuje po dlouhém léčení, protože prospěšné bakterie jsou ničeny spolu se škodlivými.

  Změna hlenu často naznačuje poškození a růst:

  1. Cervikální eroze. Sekrece s ní zprůhlední sraženiny. Ženy trpí častým zpožděním a jejich menstruace získává hnědý odstín.
  2. Endometrióza Kvůli prudkému růstu endometria dělohy jsou cévy poškozeny, uvolněná krev, ze které se před menstruací skvrnuje výboj světla. Toto onemocnění navíc způsobuje bolest v dolní části břicha..
  3. Vzhled polypů. Před nástupem kritických dnů se stěny dělohy uvolní. To způsobí poškození výrůstků a krve, která se uvolňuje spolu s prádlem. Bohužel je těžké zjistit přítomnost nemoci, protože to je jediný příznak..
  4. Rakovina dělohy. V raných stádiích může nemoc indikovat pouze špinavý krvavý výtok před kritickými dny, který má hrozný zápach.

  A také mnoho pohlavně přenosných infekcí mění povahu výtoku před menstruačním krvácením. Stávají se pěnově šedou nebo zelenou barvou. Taková onemocnění vyžadují urgentní léčbu. Zanedbané formy mohou připravit reprodukční funkci.

  Není zvykem mluvit o menstruaci otevřeně, s výjimkou přátel nebo lékaře. Mnoho lidí ale zároveň sleduje svůj menstruační cyklus, například pomocí kalendáře „kritických dnů“ nebo dokonce ve své mysli.