Jaká by měla být bazální teplota před menstruací?

Když dojde k ovulaci, změní se bazální teplota

Jak správně měřit

BT by mělo být sledováno ráno, aniž byste po spánku vstávali z postele. Údaje lze získat měřením v ústech, pochvě a konečníku. Poslední možnost je nejpřesnější. Měření by mělo být prováděno denně ve stejnou dobu bez změny teploměru.

 • v ústech - 3 minuty;
 • v pochvě nebo konečníku - 5 min.

Po měření jsou data zaznamenána, což umožní sledování dynamiky změn. Pokud během menstruačního cyklu žena užívala hormonální antikoncepci, je zbytečné provádět měření, protože data budou poškozena.

Přesnost odečtů ovlivňují také následující okolnosti:

 • stres;
 • poruchy spánku;
 • stěhování;
 • měnící se klimatické podmínky;
 • zánět;
 • infekční léze;
 • alkohol;
 • intimita 4–6 hodin před měřením;
 • užívání prášků na spaní, psychotropních, hormonálních léků.

Během menstruačního cyklu se hladina BT neustále mění. Pro přesné sledování změn je nutné zadat data do speciálního notebooku. Označuje den cyklu a naměřené hodnoty.

Pro přehlednost je na konci 28 dnů nakreslen graf, který představuje značky denního měření spojené společnou křivkou. Chcete-li přesně sledovat změny, stojí za to zaznamenávat BT denně po dobu tří měsíců..

Jaká by měla být BT před menstruací?

Výkyvy závisí na koncentraci progesteronu a estrogenu v těle. V první fázi menstruačního cyklu, která trvá 7-15 dní, se tento indikátor pohybuje mezi 36,4-36,7 stupni.

Hladina mírně klesá dva dny před ovulací. A pak prudce stoupne o 0,4-0,6 jednotek a dosáhne teploty 37,1-37,4 stupňů. Tento indikátor přetrvává po celou druhou fázi menstruačního období, která trvá 12-16 dní. Pokud zbývají dva dny před menstruací, úroveň BT klesá a po celou dobu menstruace nepřesahuje 37,0 stupňů. Takové výkyvy jsou normou, která potvrzuje připravenost těla na početí..

Důležitá podmínka: rozdíl mezi ukazateli první a druhé fáze menstruačního cyklu by za normálních okolností neměl překročit 0,4-0,6 stupně.

Co znamená nárůst teploty před menstruací?

Úroveň BT dva až tři dny před nástupem menstruace je minimální a je 36,7 stupňů. Někdy je zaznamenána jeho odchylka směrem nahoru od normy. K tomu dochází na pozadí zvýšené produkce progesteronu, který ovlivňuje termoregulační centrum mozku. Co to říká?

Pokud bazální teplota před menstruací dosáhne 36,9 stupňů a současně ve druhé fázi menstruačního cyklu nedojde k žádným skokům, znamená to nepřítomnost zralého vajíčka. Tento cyklus je s největší pravděpodobností anovulační. To nemá nic společného s neplodností, každá žena má takové období dvakrát nebo třikrát během roku - to je varianta normy.

Odchylku indikátoru nelze posoudit na základě jednoho měření. Toto je jen jedna z diagnostických metod, které jsou brány v úvahu..

V přítomnosti těhotenství hladina BT stoupá před očekávanou menstruací na úroveň 37-37,2 stupňů. Toto je první známka úspěšného početí. Pokud teplotní skok dosáhne 37,3 stupňů, znamená to nervové přepětí, infekční onemocnění, zánět. V takovém případě potřebujete konzultaci s gynekologem.

Při trvalém zvyšování indexu BT na 37,4–37,5 stupňů a více lze předpokládat mimoděložní těhotenství. V takovém případě nemůžete návštěvu lékaře odložit. Takový skok je také známkou nedostatku estrogenu v těle ženy. Dokud nebude obnovena hormonální rovnováha, nebude možné otěhotnět. Ošetření v tomto případě provádějí dva odborníci - gynekolog a endokrinolog..

Zvýšení teploty na 37-37,2 stupňů a absence menstruace jsou příznaky početí

Když indikátor klesne před menstruací?

Někdy je zaznamenán pokles bazální teploty před menstruací na úroveň 36,5 stupňů. To naznačuje nízký obsah hormonů v těle - progesteronu a estrogenu. K obnovení rovnováhy potřebujete pomoc endokrinologa.

Snížení BT je možné při absenci menstruace po dobu jednoho týdne. To může být způsobeno úpravou cyklu v důsledku pohybu, emočního šoku nebo změn souvisejících s věkem..

Pokles bazální teploty před menstruací, který je sledován dva nebo více měsíců, může naznačovat vývoj endometritidy. Ale pouze lékař může potvrdit nebo vyvrátit obavy, takže byste si neměli stanovovat diagnózu sami.

Znatelné odchylky měření nahoru nebo dolů na grafu, které jsou stabilní a fixní po dobu dvou až tří měsíců, jsou důvodem pro kontaktování odborníka. Nestojí za to dělat závěry předem, tk. tato diagnostická metoda je považována za nedostatečně informativní pro závažné závěry. Správnou diagnózu může stanovit pouze lékař pomocí dalších testů a studií.

Proč bazální teplota skáče

Bazální teplota se měří v ústech, pochvě nebo konečníku. Odborníci považují rektální ukazatele za nejspolehlivější a doporučuje se, aby si je ženy zaznamenávaly při sledování svého menstruačního cyklu. Zvažte, v jakých případech bazální teplota skočí, v závislosti na určitém segmentu cyklu.

Správný výkon v každé fázi cyklu

Proč bazální teplota skáče

Skoky na každém segmentu se vyskytují z několika důvodů:

 • V první polovině cyklického procesu jsou hodnoty 36,2-36,5 ° C považovány za normální kvůli účinkům estrogenu. Když bazální teplota v první fázi vyskočí, překoná tuto bariéru a stoupne na 36,8-36,9 ° C a neklesne, znamená to, že tento hormon nestačí a je třeba se poradit s lékařem, aby předepsal jeho náhražky k normalizaci pozadí. Se zánětem přídavků se může zvýšit po dobu 11-15 dnů, poté prudce poklesnout.
 • Před ovulací, přibližně 12. den s 28denním cyklem, klesá o 0,1-0,2 ° C. V okamžiku uvolnění buňky teploměr zaznamená nárůst, který během 3 dnů dosáhne 37,0-37,2-37,3 ° C. Pozorování podobných indikátorů po dobu delší než tři dny naznačuje vadné vajíčko nebo nedostatek hormonu první fáze. Bazální teplota skočí po ovulaci s úspěšným oplodněním ve dnech 5-7. V této době embryo sestupuje do dělohy a začíná pronikat do endometriální vrstvy. A graf ukazuje mírný pokles teploty, který se po dni vrátí na původní hodnotu.
Pokud bazální teplota po ovulaci vyskočí, znamená to, že došlo k početí.
 • Atypický obrázek na grafu, kde bazální teplota skočí ve druhé fázi, je možný, pokud je narušena produkce estrogenu. V tomto případě je to nad normu. Pokles nastává v případě nedostatečnosti žlutého tělíska, stejně jako při porušení rovnováhy estrogen-progesteron.

Možné důvody pro skoky v grafu

Těhotenství

Hodnoty teploty nad 37,0 ° C po dobu dvou týdnů naznačují úspěšné početí. Pokud během těhotenství vyskočí bazální teplota nahoru o více než 37,5 ° C, znamená to zánětlivý proces. Pokles řádku v grafu varuje před problémy s plodem. V každém případě potřebujete konzultaci s gynekologem.

Pokud během těhotenství vyskočí bazální teplota, znamená to nástup zánětlivého procesu, v takové situaci je nutná rada lékaře

Pokud bazální teplota vyskočí se zpožděním, objevují se první známky „zajímavé polohy“, ale test je negativní, jedná se o první podezření na mimoděložní těhotenství. S ní je obraz rozmazaný, v grafu mohou být zbytečné propady. Přítomnost hnědého vaginálního výtoku a tupá bolest v dolní části břicha tuto diagnózu pouze potvrdí. Musíte navštívit lékaře.

Cykly bez ovulace

Někdy se graf chová chaoticky: bazální teplota skáče nahoru a dolů. Tento jev je pozorován během cyklů bez ovulace. U některých hormonálních poruch ženská buňka vůbec nedozrává. Tento stav vyžaduje léčbu, i když příležitostně jsou tato období pozorována u naprosto zdravých žen..

Endometrióza

Když bazální teplota vyskočí před menstruací, je to známka endometriózy. S ním se ukazatele snižují až do začátku kritických dnů a během nich se mohou zvyšovat. Normální teplota v předvečer menstruace a první den je 37,0-37,2 ° C a poté klesá.

Narušení změn bazální teploty

Spolehlivost výsledků měření bazální teploty závisí na mnoha důvodech. Selhání nastane při sebemenším nachlazení, jiné nemoci, pití alkoholu, bezesných nocích, stresu atd. Proto je třeba takové důvody označit v grafu, abyste se později nemuseli starat o atypické ukazatele..

Ukazatele bazální teploty před, během a po menstruaci

Je normální, že žena chce dítě, protože rodit potomky je její přirozená funkce. Možná proto je spravedlivé pohlaví, které opravdu chce otěhotnět, tak šťastné ze zpoždění menstruace. Kritické dny však nejsou vždy zpožděny kvůli koncepci..

Abyste se radovali předem nebo nebyli rozrušení kvůli příchodu menstruace místo požadovaného těhotenství, měli byste vědět, jaká by měla být bazální teplota před menstruací a která označuje oplodnění vajíčka. Právě konstrukce grafu bazální teploty vám pomůže vybrat ten správný okamžik pro početí a zjistit jeho výskyt v raných fázích..

Bazální teplota (BT) je teplota měřená bezprostředně po nočním spánku. Provádění měření vyžaduje dodržování určitých pravidel, která určitě uvedeme v tomto článku..

Proč měřit BT - proč se hodnoty mění

Měření bazální teploty a vytvoření vhodného harmonogramu umožní ženě posoudit stav jejího reprodukčního systému. Vzhledem k tomu, že tělo každého zástupce spravedlivého sexu funguje ve svém vlastním režimu, pak bude harmonogram každé dámy vypadat jinak. Indikátory BT mohou být ovlivněny nejen charakteristikami těla a přítomností patologií, ale také dnem cyklu..

Chcete-li získat úplný obraz, musíte sledovat změny v BT po dobu nejméně 4 měsíců. Měření v 1 cyklu neumožní správné výpočty. V tomto případě nezáleží na tom, jak bylo měření provedeno: může to být orální, vaginální nebo rektální teplota, hlavní je, že pokaždé, když se měření provádí podobně jako předchozí.

Plán BT může lékaři hodně říci:

 • nejčastěji se tyto hodnoty používají k určení těhotenství při zpoždění menstruace;
 • můžete zjistit, zda je vajíčko zralé, to znamená, že čas ovulace je viditelný na grafu;
 • můžete určit přítomnost gynekologických onemocnění a zánětlivých procesů;
 • je určena funkčnost endokrinního systému;
 • hodnotí se úroveň vylučování hormonů vaječníky.

Pokud žena nemůže dlouho otěhotnět, dodržování harmonogramu BT pomůže určit přítomnost porušení v reprodukčním systému, například:

 • hormonální nerovnováha, která neumožňuje embryu uchytit se v endometriu;
 • skrývání gynekologických onemocnění, která způsobují neplodnost;
 • neplodnost kvůli nedostatku ovulace jako takové;
 • problémy v činnosti endokrinního systému.

Díky měření BT můžete výrazně zvýšit šance na početí, některé ženy používají takové grafy, aby počaly dítě určitého pohlaví.

Je třeba si uvědomit, že není možné stanovit diagnózu samostatně pouze podle naměřených hodnot bazální teploty; abyste ji potvrdili, musíte podstoupit laboratorní a instrumentální studie. Přesnou diagnózu může provést pouze lékař..

Pravidla měření

Aby měření bazální teploty poskytovalo nejspolehlivější informace, musíte zvolit správný okamžik pro měření, konkrétně čas, kdy je teplota nejnižší. Soulad s následujícími pravidly pro měření BT je klíčem k získání přesných informací:

 1. Bazální teplota by měla být měřena až po probuzení ze spánku, trvajícího nejméně 5–6 hodin bez přerušení.
 2. Měření se provádějí v následujících bodech: vagina, konečník (nejpřesnější údaje), ústa. Pokud se měří v ústech, měl by být teploměr umístěn pod jazyk na 5 minut. V ostatních bodech stačí držet teploměr po dobu 3 minut.
 3. Měření se provádí pokaždé ve stejnou dobu s rozpětím ne více než půl hodiny.
 4. Musíte měřit BT jednou metodou a jedním nástrojem. Pro tyto účely je vhodnější rtuťový teploměr..
 5. Měřicí zařízení musíte připravit večer. Teploměr musí být sražen a umístěn v blízkosti postele, aby z něj sutra nevstávala, ale okamžitě, když se probudíte, odečtěte hodnoty.
 6. Po probuzení, před měřením, byste v žádném případě neměli vstávat z postele, protahovat se a aktivně se hýbat.
 7. Hodnota BT je ovlivněna každým aktivním pohybem a časem. Každou hodinu po probuzení stoupne o 0,1 stupně, takže nemá smysl jej měřit během dne a večer, výsledek bude k ničemu.
 8. Pokud je třeba z jakéhokoli důvodu přerušit noční spánek, je nutné provést naplánované věci a poté spát další 3-4 hodiny a teprve poté provést měření BT.
 9. Musíte odečítat údaje v poloze na zádech, což znamená provádět měření bez vstávání z postele.
 10. Jakmile je teploměr odstraněn, musíte okamžitě zaznamenat naměřené hodnoty do grafu.
 11. Pokud se rtuťový sloupec na teploměru nachází mezi dvěma děleními, musíte vzít v úvahu spodní značku.
 12. Pokud žena pracuje na noční směně, měla by se odečítat hodnoty po spánku.
 13. V grafu si musíte povšimnout všech příhod, které mohou ovlivnit hodnotu měření, mezi takové faktory patří intimní vztahy den předem, dlouhý pobyt na silnici, zvýšení tělesné teploty, užívání prášků na spaní, hormonálních nebo sedativních drog a pití alkoholu..
 14. Měření se nejlépe provádí před 8:00.
 15. Vzhledem k tomu, že plán je třeba vyplnit přibližně za 3 měsíce, měření se provádějí denně, dokonce i v kritických dnech.

Vzhledem k tomu, že ženský reprodukční systém může po celý rok odpočívat dvakrát, k ovulaci v této době nedochází, lze podezření na početí, pouze pokud graf ukazuje, že byla v tomto cyklu.

Normy BT v různých fázích

Pro ženské tělo je zcela přirozené, že se BT během cyklu mění. Abychom však mohli určit, co je v normě, je nutné provádět měření po dobu nejméně 3 měsíců, abychom získali spolehlivá data. Zvažte, jaké jsou přípustné hodnoty BT v různých fázích menstruačního cyklu, co také tato nebo ta teplota může znamenat při systematických měřeních a kolik dní před menstruací začne její hodnota klesat.

Plán musíte začít sestavovat první den menstruace, to znamená, že v tento den musíte provést první měření. Jeho hodnota v prvních dnech mírně stoupá, takže se tento ukazatel na výpočtech nepodílí. V průměru může bazální teplota během menstruace kolísat mezi 36,3-36,5 ° C, tato hodnota může zůstat po celou 1. fázi cyklu. To jsou optimální podmínky pro růst folikulu pod vlivem hormonu estrogenu..

Bezprostředně před tím, než vyzrálé vajíčko musí opustit vaječník, BT začne klesat o několik desetin stupně a poté prudce vzroste na 37-37,2 ° C. Zvýšení bazální teploty indikuje nástup ovulace a začátek 2. fáze cyklu, tyto ukazatele lze uchovat až do konce cyklu.

Jaká bude bazální teplota před menstruací, závisí na stavu vajíčka: zda bylo oplodněno nebo ne. V místě porušení folikulu v ráně na stěně vaječníku se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Výsledek oplodnění do značné míry závisí na něm. Pod vlivem progesteronu stoupá BT na 37,0-37,5 ° C. To je nejlepší čas na otěhotnění. Až do konce cyklu bude graf zobrazovat hodnoty v těchto mezích. Při koncepci jsou takové indikace zaznamenány před a po zpoždění - to je nejjistější známka těhotenství. Chcete-li potvrdit jeho výskyt, můžete navíc použít test.

Týden před menstruací lze normální bazální teplotu udržovat kolem 37 ° C, nejvyšší značka by neměla překročit 37,5 ° C. Je třeba vzít v úvahu jednu nuanci, že u 4týdenního cyklu lze v tuto chvíli pozorovat potopení implantátu - BT se během fixace embrya ve stěně dělohy snižuje o několik desetin stupně. V tomto případě může nastávající matka cítit bolest v podbřišku a může také dojít k mírnému krvácení. BT během připevnění embrya nemusí klesat u každé ženy, ale v průběhu času je hodnota stále vyrovnána. Pokud nedošlo k oplodnění, pak hladina progesteronu klesá, což vede k poklesu BT v předvečer menstruace.

3 dny před menstruací se BT obvykle vyznačuje poklesem o 3-5 desetin stupně. Varianta normy během tohoto období bude považována za její hodnotu v rozsahu 36,7-37,1 °. Obecně však bude u každé ženy před menstruací míra bazální teploty individuální.

Díky měření bazální teploty je možné posoudit koherenci práce ženského těla, můžete s jistotou říci, kdy nastal čas, který je nejvhodnější pro koncepci, a objasnit dny, kdy se během pohlavního styku nemůžete chránit. Nejlepší je provádět měření několikrát za sebou, abyste dosáhli přesnějších výsledků..

Vzhledem k tomu, že práce ženského těla je vysoce závislá na hormonech, je zcela přirozené, že se díky jejich úrovni může hodnota BT zvyšovat a snižovat. Nízká bazální teplota nastává bezprostředně před ovulací a v posledních dnech cyklu. V druhém případě to znamená, že oplodnění nepřišlo a musíte se připravit na nástup menstruace. Pokud v tomto okamžiku neklesne bazální teplota, ale zůstane na úrovni 37 a půl nebo dokonce 38 °, může to znamenat přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění v těle. Během těhotenství se BT nezvýší o více než na 37,2-37,5 ° C, což znamená, že 38 ° C je alarmující signál pro ženu, což znamená, že je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Bazální teplota po menstruaci se udržuje v rozmezí 36-36,9 ° C, ale pokud zůstane na této úrovni po celý cyklus, znamená to, že tento měsíc se reprodukční systém rozhodl odpočinout, protože při nástupu ovulace by došlo ke zvýšení teploty. V tomto cyklu nebude těhotenství možné. Musíte paniku, pouze pokud se podobná situace opakuje několik cyklů za sebou - to je důvod, proč hledat pomoc od odborníka.

Tabulka bazální teploty před menstruací

BT graf je pravidelný spojnicový graf se 2 souřadnicovými osami, kde osa X představuje počet dní v cyklu a osa Y představuje hodnotu teploty ve stupních, stupnice osy Y je 0,1 °, zatímco nulová značka bude hodnota 35,7 ° C.

Každý den žena ihned po probuzení, přímo v posteli, měří BT jakoukoli metodou, která je pro ni vhodná, pomocí stejného teploměru. Po obdržení hodnoty umístí bod na křižovatku dne cyklu a odečtu na teploměru. Pak jsou tyto body spojeny. Je tedy možné jasně sledovat všechny změny BT během cyklu. Graf jasně ukazuje, kdy stoupá a kdy klesá.

Během kritických dnů může být BT 36,6 ° C, maximálně 36,7 ° C, poté klesá a bezprostředně před ovulací má nejnižší hodnotu několik dní. Po uvolnění vajíčka v těle dochází k prudkému skoku progesteronu, po kterém následuje skok teploty dosahující 37-37,2 ° C. Tato úroveň je udržována po celou druhou fázi cyklu, až do nového cyklu, a poté se postupně snižuje.

Důvody pro odchylky bazální teploty

Indikátory BT se mohou lišit od normálních hodnot typických pro konkrétní fázi cyklu. Pokud jsou odchylky v ukazatelích bazální teploty významné, je nutné vyhledat radu odborníka.

Odchylky v odečtech teplot pro patologie mohou být následující:

 • nedostatek progesteronu - křivka na grafu prudce klesá. Teplota se může mírně zvýšit, ale netrvá déle než týden. Teplotní rozdíl mezi fázemi je menší než 0,4 stupně. Druhá fáze se zkracuje (ne 14, ale 10 dní), menstruace se vyskytuje předčasně;
 • endometritida. Se zánětem sliznice dělohy v prvních dnech cyklu se BT místo pádu zvýší na 37 stupňů. S takovými příznaky můžete zjistit přítomnost patologie, ale abyste ji potvrdili, musíte kontaktovat odborníka;
 • problémové těhotenství. Pokud je BT zaznamenáno na úrovni 37 a půl stupně, nedochází k žádné menstruaci, což naznačuje těhotenství, ale začalo krvavé „mazání“ z pochvy, což může být známkou spontánního potratu. Pokud test nepotvrdí těhotenství, může být mimoděložní;
 • bez ovulace. Když jsou měření umístěna nahodile do grafu, vyskočí nahoru, poté spadnou, v tomto cyklu nedošlo k ovulaci a koncepce nenastane. Pokud se to opakuje několik cyklů za sebou, je nutná konzultace s gynekologem;
 • lze diagnostikovat zánět přívěsků, když i v první fázi je naměřena vysoká bazální teplota 37 °, potvrzením přítomnosti zánětlivého procesu je zvýšení BT na 38 stupňů ve 2. fázi cyklu.

Při užívání hormonální antikoncepce bude plánování BT neúčinné, protože tyto léky významně zkreslují naměřené hodnoty.

Závěr

Bazální teplota měřená podle všech pravidel umožňuje ženě řešit mnoho problémů týkajících se početí a zdraví jejího reprodukčního systému. Každá žena by proto měla vědět, jak správně sestavit plán BT..

Jaká by měla být bazální teplota před menstruací?

Jaká by měla být bazální teplota nebo BT krátce před menstruací? Mnoho žen sní o pravidelném menstruačním cyklu, protože je to jeden z hlavních znaků správného fungování reprodukčního systému. Jedním z důležitých ukazatelů je BT. Jeho denní měření vám umožňuje sledovat stav těla, určit blížící se ovulaci a začátek nového menstruačního cyklu. Zvažte vlastnosti testování a interpretaci výsledků měření BT.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg "alt =" teploměr v ústech "šířka = "660" height = "414" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg 660w, https: // dazachatie.ru / wp-content / uploads / 2018/02 / Gradusnik-protiv-zalyota-300x188.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Co je BT?

BT - indikátory, které byly získány pomocí teploměru v ústní dutině, vagině nebo rektálně, v řiti. Bazální teplota během menstruace, před změnami a také po nich.

Zvýšení nebo snížení tohoto ukazatele teploty je způsobeno rozdílem ve fázích měsíčního cyklu:

 • folikulární - fáze zrání vajíčka, hladina bt se sníží;
 • ovulace - plodná fáze, během níž je možné početí;
 • luteální - fáze nástupu menstruace, kdy všechny hormony klesají, BT klesá.

Během všech těchto fází je hladina hormonů v těle ženy odlišná. Estrogen a progesteron, které jsou tělem pravidelně vylučovány, ovlivňují změnu BT. A právě na změně BT je postavena jedna z nejspolehlivějších metod antikoncepce - metoda kalendáře.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg "alt =" graf "width =" 660 "výška = "334" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /03/chart-300x152.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Pravidla měření

Graf bazální (orální nebo rektální) teploty je tedy velmi důležitý, protože na základě získaných údajů bude lékař schopen vidět obraz o zdravotním stavu ženy a určit, zda dochází ke změnám v práci systému porodu..

Existuje řada pravidel pro měření teploty, podle kterých je možné získat nejpřesnější výsledky:

 1. Měření teploty musí být prováděno vždy ve stejnou denní dobu. Nejspolehlivější výsledky lze získat měřením BT ráno bezprostředně po probuzení. Mírné odchylky v čase jsou povoleny - +/- 30 minut nebude mít negativní vliv na hodnoty. Za ideální čas pro zákrok se považuje doba od 6 do 8 hodin. Současně je velmi důležité, aby před měřením BT byl zdravý spánek po dobu nejméně 4 hodin.
 2. Bazální nebo jinými slovy rektální teplota během menstruace se měří vždy stejným teploměrem. Pokud došlo k poškození nebo přerušení zobrazování správných hodnot a teploměr musel být vyměněn, je třeba to zaznamenat do svého notebooku, kde jsou naměřené hodnoty.
 3. Doporučuje se připravit teploměr předem umístěním blízko postele. A ztuhl, aby mohl pokračovat, aniž by vstal z postele.
 4. Délka procedury závisí na metodě měření, ale v průměru nejméně 5 minut.
 5. Ke sledování dynamiky změn v BT je nutné dodržovat speciální plán, kde jsou indikovány všechny indikátory pro den, týden, měsíc atd..

Při dodržení těchto jednoduchých doporučení můžete získat co nejpřesnější výsledky a s jejich pomocí zabránit exacerbaci onemocnění reprodukčního nebo urogenitálního systému nebo zjistit skutečnost těhotenství.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg "alt =" jak měřit "width =" 660 "height =" 371 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp- content / uploads / 2018/03 / maxresdefault-1-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

BT během menstruace

Studie by se měly začít zaznamenávat od prvního dne menstruace. Jaká by měla být BT před menstruací, například týden před menstruací? Indikace během tohoto období mohou být zvýšeny, takže tuto skutečnost lze ignorovat. Ale poslední den menstruace bude indikátor BT asi 36,3 ° C a může se pohybovat až 36,5 ° C. To jsou nejpříznivější podmínky pro plný vývoj folikulů..

Co BT před menstruací závisí na chování vajíčka: zda došlo k početí nebo ne. Když vajíčko opustí folikul, v místě prasknutí bubliny se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormony pro přípravu dělohy na implantaci embrya, pokud dojde k oplodnění. A právě tato žláza stimuluje zvýšení BT v první den zpoždění, aby se zlepšily podmínky v děloze pro pohodlnější vývoj embrya.

BT týden před menstruací

Během tohoto období budou ukazatele kolísat mezi 37-37,5 ° C. V tomto případě stojí za zvážení takový faktor, jako je potopení implantátu - když BT na chvíli poklesne a poté prudce stoupne.

Pokud během tohoto období nedošlo k oplodnění, pak se hladina progesteronu postupně snižuje, corpus luteum začíná mizet, což vede ke snížení teplotní hladiny.

BT 3 dny před menstruací

Jaký druh BT bude během menstruace a několik dní před nimi, závisí na individuálních charakteristikách každé jednotlivé ženy. Podle statistik mohou v předvečer menstruace indikátory klesnout o 0,3-0,5 ° C. Normou pro tuto fázi cyklu jsou hodnoty v rozmezí od 36,8 do 37,1 ° С..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg "alt =" během těhotenství "width =" 660 "výška = "371" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/ 2018/03 / maxresdefault11-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Důvody pro změnu BT

Existuje několik důvodů, které ovlivňují zvýšení nebo snížení teploty:

 1. Nedostatek progesteronu. Vede ke snížení indikátorů BT. Charakteristickým rysem tohoto patologického stavu je pomalý nárůst teploty, který nebude trvat déle než 7 dní. Rozdíl v ukazatelích v různých fázích cyklu současně nepřesahuje 0,4 ° C a doba trvání druhého období se sníží na 10 dní, což zase stimuluje nástup menstruace dříve.
 2. Endometritida. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením bazální teploty před menstruací - 37 ° C. Tento BT se udržuje až do konce menstruace. A když je pokles BT pozorován před menstruací, pak v případě endometritidy tyto hodnoty klesají pouze o několik desetin stupňů, poté začnou růst.
 3. Nástup těhotenství. Pokud dojde ke zpoždění a teplota v pochvě nebo konečníku dosáhne 37 ° C, ale ne vyšší než 37,5 ° C, pak s největší pravděpodobností došlo k početí dítěte. Pokud rychlý těhotenský test neukázal 2 proužky, pak možná mluvíme o pozdní implantaci nebo patologiích - mimoděložním těhotenství nebo anembryonii.
 4. Nástup anovulační fáze. Chaotické zvýšení a snížení indikátorů BT může naznačovat nepřítomnost ovulace. Zároveň graf bazální teploty nemá jasný okraj a nejvyšší bod.
 5. Přítomnost zánětlivých gynekologických onemocnění. Při zánětu vaječníků zaznamenává teploměr hodnoty kolem 37 ° C, které budou pozorovány v první a druhé periodě. Současně před menstruací se BT sníží, po kterém se opět zvýší, ale již o 38 ° С..

Také lze pozorovat netypické hodnoty bazální teploty v případě narušení hormonálního pozadí a v případě poruch štítné žlázy..

Závěr

Na konci publikace shrňme:

 1. BT je osvědčená gynekologická metoda pro sledování zdraví ženského reprodukčního systému. Hodnoty bazální nebo rektální teploty jsou obzvláště důležité po menstruaci a před kritickými dny, ovulace, přesněji řečeno, je důležitá dynamika jejich růstu a poklesu..
 2. Podle harmonogramu BT je možné určit přístup ovulace a menstruace, zjistit, zda existují odchylky v práci orgánů reprodukčního systému. Ostré teplotní skoky velmi často signalizují přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění.
 3. Existují určité standardy BT, jejichž odchylky se vyznačují zjevnými změnami ve fungování orgánů urogenitálního nebo reprodukčního systému..

Je třeba mít na paměti, že během perorálních kontraceptiv BT indikátory „skákají“, takže byste se neměli spoléhat na jejich spolehlivost.

Už jste někdy kontrolovali teplotu konečníku? Vedete si vy nebo vaši přátelé takový kalendář, abyste mohli sledovat plodnou fázi a přístup menstruace??

Bazální teplota poklesla! (+ Dekódování ve fázi I a II)

Bazální teplota může klesnout před ovulací (při prudkém nárůstu estrogenu) a po ní. Ve druhém případě je pokles BT způsoben implantací embrya, hormonálním selháním nebo před nástupem menstruace. Během těhotenství se jednodenní pokles BT vyskytuje jen zřídka (indikátory se obnoví další den). Pokud spadnete na dlouhou dobu, potřebujete lékařskou konzultaci.

V tomto článku si povíme, proč bazální teplota klesá v různých obdobích cyklu. To pomůže plánování žen správně interpretovat jejich harmonogram a také vám řekne, jak si nenechat ujít poplašná volání, která naše tělo vysílá. Pokud vás zajímá, proč bazální teplota poklesla - čtěte dále.

Co ovlivňuje pokles bazální teploty

Hlavním přirozeným faktorem při snižování BT je zvýšená hladina estrogenu nebo nedostatečná hladina progesteronu. Estrogen klesá, progesteron zvyšuje teplotu.

Den nebo dva před nástupem ovulace vzroste hormon estrogen a po uvolnění vajíčka produkuje žluté tělísko hormon progesteron

Normálně v první fázi cyklu dochází k postupnému nárůstu první s výrazným skokem 6–36 hodin před vydáním dospělého vajíčka. Po ovulaci se hladiny progesteronu zvyšují, což vede ke zvýšení BT.

Pokles BT v kterýkoli den cyklu před ovulací je normální a neměl by vás znepokojovat. Hlavní pozornost by měla být věnována poklesu indikátorů po prasknutí folikulu, tj. Ve druhé fázi cyklu.

Pokud se ve druhé fázi cyklu bazální teplota po ovulaci sníží a nezvýší, pak buď folikul ještě nepraskl, nebo nedojde k růstu progesteronu. Možný je také vliv vnějších faktorů (použití svíček, porušení režimu měření, výměna teploměru atd.).

Rada (!) Pokud jste si jisti, že došlo k ovulaci, musíte sledovat dynamiku BT za tři až pět dní. Pokud stále nedochází k růstu, příčinou je hormonální selhání. V případě pravidelného opakování takového vzorce po tři nebo více cyklů za sebou je nutná konzultace s lékařem.

Pokud bazální teplota klesne před menstruací

Na konci druhé fáze cyklu, nejčastěji po 10–13 dnech života, se corpus luteum, vytvořené v místě prasknutí folikulu, postupně zhroutí a zastaví produkci progesteronu. Od tohoto okamžiku se BT začíná snižovat - a to je zcela normální..

S nástupem menstruace se indikátory vrátí na obvyklou úroveň první fáze. Pokud BT klesá před menstruací, někde za den nebo dva, pak v tomto cyklu pravděpodobně nedošlo k oplodnění..

Bazální teplota klesá před menstruací, protože žluté tělo přestává produkovat progesteron

Pokud bazální teplota klesá a stoupá v různých fázích cyklu

První fáze

K tomuto chování bazální křivky někdy dochází v důsledku skoku estrogenu těsně před ovulací..

Nejčastěji se indikátory snižují o 0,2-0,4 stupňů (jeden, maximálně dva dny) a vracejí se k obvyklému rytmu první fáze. Pokud takový pokles zaznamenáte asi dva týdny před nástupem menstruace, je to pravděpodobně známka bezprostřední ovulace. To je nejlepší čas na aktivní plánování svého dítěte..

Po ovulaci začne BT vždy růst.

Druhá fáze cyklu

V případě implantační deprese je možný prudký pokles a vzestup bazální linie ve druhé fázi. Nejčastěji se to stane 7-10 dní po uvolnění vajíčka.

Teplota prudce poklesne o 0,2-0,4 stupně a následující den se vrátí k normě druhé fáze nebo se ještě zvýší. K takovému poklesu teploty během implantace však nedochází vždy a ne u všech žen..

Pokles bazální teploty během těhotenství je důvodem k opatrnosti?

Normálně, až 13 týdnů, je hlavním „producentem“ progesteronu (hormon podporující těhotenství) žluté tělo. Dokud se nevytvoří placenta.

Indikátory BT se udržují na úrovni druhé fáze cyklu, což naznačuje správnou hladinu hormonů. Pokud bazální teplota poklesla před koncem prvního trimestru, znamená to pokles množství progesteronu.

Poznámka (!) Pokles BT v prvním trimestru nemusí nutně znamenat, že je těhotenství ohroženo kvůli nedostatku progesteronu. Musíte sledovat dynamiku. Okamžitě byste měli jednat, pouze pokud máte bolesti v dolní části břicha / dolní části zad v kombinaci s krvavým výtokem.

Během těhotenství je graf BT informativní pouze v případě, že byla měření prováděna po dobu tří nebo více cyklů za sebou. V tomto případě jsou průměrné ukazatele první a druhé fáze u konkrétní ženy důkladně známy. V tomto případě můžete objektivně posoudit práci hormonů během těhotenství..

Normální rozdíl mezi fázemi je 0,3–0,5 stupně a záleží jen na něm, nikoli na absolutních ukazatelích. Například během těhotenství může být normální bazální teplota 36,6 a 37,2. Jejich rozdíl je důležitý ve srovnání s indikátory první fáze.

4 myšlenky na téma „Bazální teplota poklesla! (+ Dekódování ve fázi I a II) "

prosím, řekněte mi, jestli bazální teplota poklesla a není menstruace - mohu být těhotná?

Viktoriya - počkejte a sledujte teplotu další den nebo dva. S největší pravděpodobností máte menstruaci právě pozdě. Pokud zítra a dále teplota opět vzroste na obvyklé ukazatele druhé fáze a menstruace nezačne, můžete být těhotná. Na konci tohoto článku najdete příklad grafu aktivního postupujícího těhotenství. Krátkodobé pády jsou docela možné.

Dobré odpoledne, Marina. Díky za jasný článek. Vedu také grafy bazální teploty. Již ve druhém řádku. Plánujeme 8 měsíců. Dnes bazální teplota poklesla a rozmazává se, i když ještě 3 dny před měsícem. Je to v pořádku?

Prosím Tamile. Zřejmě začíná menstruace. A pokud se rozmazává několik dní po sobě a situace se opakuje každý měsíc, musíte se poradit s gynekologem. Protože to může být například hormonální nerovnováha nebo známka endometriózy.

Diskuze je uzavřena.

Upozorňovat na nové články!

Expert Ovuliaciya.ru

Porodník-gynekolog Olga Pryadukhina

Porodník-gynekolog, lékař ultrazvukové diagnostiky.
Atestovaný lékař porodník-gynekolog.
Autor knihy: „Jak rychle otěhotnět“.
Účastník vědeckého výzkumu souvisejícího s těhotenskými komplikacemi. Má řadu publikací ve vědeckých časopisech.

Jaká by měla být bazální teplota před menstruací

Měření bazální teploty pomáhá nejen sledovat začátek a konec různých fází cyklu, vypočítat nejpříznivější dny pro početí, ale také učinit závěr o zdraví reprodukčního systému. Indexy BT, které jsou v normálním rozmezí, naznačují příznivé hormonální pozadí, absenci zánětlivých procesů, skryté gynekologické patologie. Bazální teplota před menstruací může ženě poskytnout informace o tom, zda v tomto cyklu došlo k oplodnění a zda je počáteční fáze těhotenství normální, pokud těhotenství stále probíhalo.

Stanovení bazální teploty

Bazální teplota jsou indikátory získané během měření teploměrem na povrchu sliznic těla. Přeloženo z řečtiny, termín bazální je přeložen jako základní, což znamená značky teploměru, které jsou nejblíže fyziologickým značkám uvnitř těla. Přírodní BT se zaznamenává u zdravých dívek, které nemají žádné abnormality v reprodukční sféře, hormonální poruchy.

Dnes mnoho žen opustilo metodu měření bazální teploty, ačkoli vám umožňuje přesně určit fázi měsíčního cyklu, identifikovat nejvhodnější dny pro oplodnění a poskytnout gynekologovi mnoho informací o stavu reprodukčních orgánů.

Spolehlivé indikátory BT můžete získat měřením v klidném stavu v jedné z přirozených děr:

 • pusa;
 • pochva;
 • konečník.

Měření teploty v podpaží není příliš informativní, protože odráží pouze vnější indikátory, které při absenci patologií zřídka stoupnou nad 36,6 ° C.

Cíle jeho měření v gynekologii

Obvykle sestaví grafy bazální teploty před menstruací a zjistí, jaké by to mělo být pro ženy, které chtějí co nejdříve otěhotnět a mít dítě. K výpočtu nejpříznivějších dnů pro oplodnění používají několik metod současně..

Menstruační cykly

Základní teplota nám umožňuje vyvodit závěr o tom, jak se změnilo hormonální pozadí a jak jej ovlivňuje určitá cyklická fáze:

Folikulární fáze

Začátek první fáze je zaznamenán první den menstruace, obvykle trvá 14 dní. V této době rostou folikuly v přílohách, z nichž jeden se stane dominantním a vytěsní zbytek - bude nosičem zralého vajíčka, připraveného ke splynutí se spermatem. Před samotnou ovulací BT prudce klesá, protože estrogen nemá tak významný vliv na výkonnost jako progesteron.

Luteální fáze

Před menstruací mohou ženy, které chtějí otěhotnět, posoudit, zda k početí došlo podle indikátorů BT získaných ve druhé fázi menstruačního cyklu. Díky hormonu progesteronu dochází ke zrychlenému růstu bazálních stop teploměru - uvnitř dělohy se vytvoří silná epiteliální vrstva, která je schopna udržet oplodněnou gametu, takže ložisko pokračuje.

Při absenci početí bude bazální teplota měřená před menstruací nižší, protože corpus luteum, vytvořené pro podporu těhotenství a produkci progesteronu, atrofuje. Pokles hladiny hormonu v krvi snižuje BT a žena může učinit nezávislý závěr, že nedošlo k těhotenství.

Pravidla pro měření BT doma

Aby bylo možné kvalitativně sledovat, kolik dní před nástupem menstruace BT klesá, ať už stoupá bezprostředně po ovulaci (zda reprodukční orgány plně plní své funkce), je důležité přísně dodržovat pravidla pro měření bazálních indikátorů:

 1. Změřte teplotu ihned po probuzení, pokud byl spánek nepřetržitý po dobu 5-6 hodin za sebou.
 2. Pokuste se provádět měření současně s intervalem ne delším než půl hodiny, nejlépe během maximálního maxima koncentrace hormonů (od 05 do 07 hodin).
 3. Použijte jeden teploměr, nejlépe běžný rtuťový teploměr - je přesnější a nedává chyby.
 4. Umístěte teploměr poblíž, aby nevstával a neprováděl náhlé pohyby (večer ho musíte setřást).
 5. Po probuzení je zakázáno intenzivně se pohybovat, jít na toaletu a dokonce se ostře protáhnout v posteli.
 6. Udržujte elektronický teploměr v konečníku po dobu 3 minut, rtuťový teploměr po dobu nejméně 5-7 minut, výsledek si okamžitě zapište do notebooku.
 7. Po namazání teploměrem, olejem nebo vazelínou ponořte teploměr do konečníku do hloubky 2-3 cm.
 8. Nemějte sex, přestaňte jíst solené, smažené a mastné pokrmy, rychlé občerstvení 4-5 hodin před měřením BT.

Pokud má sloupec teploměru pochybnou hodnotu, musíte v notebooku opravit spodní dělení. V případě jakéhokoli incidentu, pokud žena ráno vstala z postele, vzala si před spaním silné prášky na spaní, byla nervózní nebo porušila režim, mělo by to být zaznamenáno.

Normy ukazatelů teploty v různých fázích cyklu

V tabulce níže se můžete seznámit s normou BT před menstruací, během krvácení a bezprostředně po jejím ukončení. S pomocí těchto údajů můžete vypočítat ovulační fázi a zvolit příznivý okamžik pro početí..

Fáze cykluDen cykluLátky pro kontrolu fázeIndikátory BT, které by měly být normální
Folikulární1-13Estrogen, hormon stimulující folikuly36,3 - 36,5 ° C
Ovulace14-15Estrogen, luteinizační hormonPokles na 36,2–36,3 ° C

Otevírání folikulů 36,4–36,7 ° C

Na konci ovulace 37-37,4 ° C

Luteal16-28Progesteron37,1 - 37,5 ° C

Během menstruace

Normální bazální teplota pro menstruaci je 36,7–37 ° C, protože účinek progesteronu, který uvolňuje endometrium dělohy a je připraven na zavedení oplodněné gamety, ještě neskončil. Během kritických dnů pociťuje mnoho žen letargii, únavu, bolesti hlavy, nevolnost.

Příznaky se objevují, protože menstruace je pro ženské tělo druh stresu, ztrácí se hodně tekutin a krve, z nichž vycházejí nahromaděné toxiny. Třetí den menstruace klesají bazální dávky na 36,4–36,5 ° C, čtvrtý a pátý den klesají ještě níže - 36,2–36,3 ° C.

Po menstruaci

Na konci menstruace je folikulární fáze v plném proudu. Pod vlivem estrogenu a folikuly stimulujícího hormonu rostou folikuly, v jednom z nich vajíčko dozrává. Tyto hormony silně neovlivňují termoregulační procesy v malé pánvi, a proto rektální teplota zůstane v rozmezí 36,4–36,5 ° C. Období, ve kterém gameta opouští dominantní folikul a vstupuje do dělohy, se nazývá nízkoteplotní fáze. Pokud žena označí na teploměru 36,3 ° C, dojde k ovulaci po 1–2 dnech.

Během ovulační fáze stoupá teploměr o 0,2-0,4 ° C - tentokrát je to nejpříznivější pro pohlavní styk a oplodnění vajíčka spermatem. Bezprostředně po ovulaci je teplota 36,9–37,2 ° C. Pokud se vám podaří navázat intimní kontakt během 24-48 hodin, když je gameta v děloze, povede to k těhotenství.

Před nástupem menstruace

Jaká by měla být bazální teplota před nástupem menstruace a s nástupem těhotenství - pokud nedojde k oplodnění, BT postupně klesne na 36,7-36,9 ° C a po začátku kritických dnů poklesne ještě více.

Pokud by došlo k početí, lze na tuto skutečnost upozornit zvýšenou základní teplotou, která přetrvává až do samotné menstruace - 37-37,5 ° C.

V situaci s nástupem těhotenství, v očekávání další menstruace, která nepřijde, si žena může všimnout následujícího grafu teplotních výkyvů:

 1. Den oplodnění - 36,5–36,7 ° C (zatím není možné určit, že se gameta spojila se spermatem pomocí BT, musíte počkat na uvolnění vajíčka a jeho implantaci do stěny dělohy po dobu 7–10 dnů).
 2. Implantace embrya do endometria - bazální stopy klesají na 36,3–36,5 ° C (implantační retrakce).
 3. 2-4 dny po implantaci plodu do dělohy - hodnoty BT se zvyšují na 37 ° C.
 4. Další 1-2 týdny - teplota neklesne pod 37 ° C, obvykle po početí ukazuje teploměr až 37,4-37,5 ° C.

Pokud žena zaznamenává zvýšenou hladinu BT téměř týden po sobě v předvečer očekávané menstruace a chce co nejdříve vědět, zda došlo k početí, měla by darovat krev k určení množství hCG. Tento test je na rozdíl od testu nejcitlivější na hladinu hormonů a koncepci ukáže po 7–10 dnech.

Proč zůstává bazální teplota zvýšená před zahájením menstruace?

Za normálních okolností by bazální teplota měla před menstruací poklesnout z 37 na 36,7-6,8 ° C - pokud se tak nestane, lze kromě nástupu těhotenství předpokládat přítomnost některých patologií, které podporují nadhodnocené hodnoty BT:

Zánětlivé procesy v malé pánvi

Zánět vede k narušení termoregulace, přívalu krve do přívěsků a dělohy, což je důvod, proč je BT udržována na vyšší úrovni, než by měla být.

Spontánní ovulace

U ostrých hormonálních poruch dochází k uvolnění vajíčka mnohem dříve nebo později, než je požadovaná doba. Pokud se těsně před nástupem menstruace BT zvýší na 37 ° C, znamená to nedávný vstup gamety do dělohy a očekávané zpoždění menstruace. Měli byste jít na schůzku s lékařem ke studiu hormonálních hladin.

Opakovaná ovulace

Stává se, že BT klesá blíže začátku menstruace na předepsané úrovně 36,8 ° C, žena je přesvědčena, že k početí nedošlo a čeká na kritické dny a teploměr opět stoupne nad 37,3 ° C. Příznak je způsoben opakovanou ovulací - vzácný výskyt, když dvě vajíčka dozrávají ve folikulích najednou. Pokud jeden z nich již vstoupil do dělohy a nebyl oplodněn, druhý opouští vaječník těsně před menstruací a vytváří opakovaný vrchol BT.

Odečty BT nad 37,5 ° C před menstruací jsou patologické a vyžadují komentář lékaře, protože ukazují na přítomnost akutního zánětlivého procesu v malé pánvi.

Ukazatele teploty na počátku početí

Jaká bude tělesná teplota během raného těhotenství před zpožděním? Nebude možné určit, zda v tomto cyklu došlo k oplodnění bazální teplotou týden před začátkem menstruace - v této fázi, zatímco trvá aktivní fáze luteální fáze, pod vlivem progesteronu se zvýší ukazatele teploměru. Později, po 7-10 dnech, těsně před nástupem menstruace, budou značky na teploměru spolehlivěji odpovídat na to, zda došlo k těhotenství.

U žen s nestabilním dlouhým cyklem (32–35 dní nebo více) může menstruace přijít dříve nebo později, proto není vždy možné odhadnout dokonalé oplodnění před prodlevou. V době, kdy se dáma začne obávat, že po dobu více než 35 dnů po sobě nedojde k menstruaci, může jí být diagnostikováno 1,5-2 týdny těhotenství. Normy BT v raných fázích a důvody odchylek jsou uvedeny v tabulce.

Doba oplodnění v týdnechPorodnický termín v týdnechNorma BT v oCFaktory ovlivňující změnu normálního BT
1336,9-37,4Pokles - hrozba spontánního potratu, zvýšená teplota - akutní zánětlivý proces
2437,2-37,6
3Pět37,2-37,7
4637,2-37,7Pokud indikátory klesnou a jejich následný prudký nárůst na 37,9-38 ° C, lze podezření na zmrazené těhotenství

Abnormální známky bazální teploty

Bazální teplota ne vždy zůstává před začátkem menstruace v normálním rozmezí, a to jak na počátku početí, tak i mimo těhotenství. Pokud žena pravidelně zapisuje naměřené hodnoty BT do notebooku a vykresluje grafy několik cyklů za sebou, měla by se poradit s odborníkem, když si všimne vážných odchylek ve značkách teploměru. Teplota indikující početí na 37-37,5 ° C v předvečer menstruace je důvodem k okamžitému potvrzení nebo popření skutečnosti o těhotenství pomocí krevního testu nebo ultrazvukové diagnostiky.

Proč se mohou ukazatele snižovat

Žena by měla každý měsíc sledovat, kolik dní před začátkem menstruace klesá její bazální teplota, aby byla připravena diagnostikovat možné oplodnění - indikátory BT se obvykle snižují jeden den před menstruací. Pokud teploměr s jistotou dával téměř týden 37,5 ° C, což naznačuje úspěšné oplodnění, a pak se ukazatele prudce snížily, může to znamenat:

 • hrozba spontánního potratu;
 • počínající potrat;
 • zmrazené těhotenství co nejdříve;
 • nedostatek progesteronu.

Snížení bazálních značek ve srovnání s normálními může být u ženy individuální. Pokud během ovulace zaznamená teplotu na vrcholu 36,7-36,8 ° C, pak ukazatel 36,9-37,1 ° C po početí není odchylkou od normy pro ni.

Zvýšené bazální hodnoty před menstruací

Odpověď na otázku, jaká teplota by měla být před menstruací v konečníku, závisí na tom, zda v současném cyklu došlo k těhotenství. Pokud došlo k početí, normální hodnoty by měly být 37-37,5 ° C, mimo těhotenství, před nástupem menstruace, by měl teploměr ukazovat 36,7-36,9 ° C.

U těhotných žen znamená zvýšení bazálních značek až o 38 ° C následující problémy:

Mimoděložní těhotenství

V období 2–3 týdnů se může projevit tažením bolestí v podbřišku, zejména na jedné straně, celkovou hypertermií, slabostí a poklesem krevního tlaku. K symptomatologii se později připojí krvavý vaginální výtok rozmazané povahy, pocity bolesti se zvyšují. V této fázi je důležité okamžitě jít do nemocnice, aby nedošlo k prasknutí trubice a vnitřnímu krvácení;

Riziko potratu

Příznaky ohrožení jsou bolavé bolesti břicha, vyzařující do dolní části zad, zhoršení zdraví, slabost. Pokud půjdete do nemocnice včas, může lékař předepsat pacientovi progesteronové léky k prodloužení těhotenství.
Mimo těhotenství, pokud se bazální teplota zvýšila, může to znamenat akutní a chronické zánětlivé procesy (v malé pánvi, střevech, žaludku). Mezi tyto patologie patří adnexitida - zánět vaječníků. Toto onemocnění je charakterizováno příznaky bolesti břicha, bolesti při vyprazdňování a močení, zvýšení celkové tělesné teploty na 37,5–38 ° C. Někdy se stav pacienta zhoršuje natolik, že potřebuje urgentní pomoc v lůžkovém zařízení.

Také nadhodnocení bazálních hladin až do 38 ° C způsobuje onemocnění:

Endometritida

Akutní bakteriální infekce postihující endometrioidní vrstvu dělohy. Vyvíjí se po potratech, potratech, diagnostické kyretáži a operacích na děloze. Projevuje se slabostí, uvolňováním lepkavého potu, prudkým zhoršením pohody. Z pohlavního ústrojí může pocházet krvavý výtok s příměsí hnisu nebo hlenu.

Sexuální infekce

Patří mezi ně drozd, chlamydie, ureaplasmóza, mykoplazmóza, trichomoniáza, kapavka. Kromě nepohodlí v dolní části břicha se u ženy vyvine vaginální výtok s odpudivým nepříjemným zápachem, který má nepřirozenou barvu (zelená, žlutá, šedá, bílá se sraženou konzistencí);

Nemoci urogenitálního systému

Při cystitidě dochází k zánětu stěn močového měchýře. Dáma nemůže normálně močit, neustále dochází k přetečení močového měchýře. Během cesty na toaletu se objevují bolesti v podbřišku a pálení v močové trubici. Tělesná teplota stoupá na 37,5-38 ° C.

Vysoká bazální teplota v předvečer menstruace a když nezačaly včas, by měla být důvodem pro kontaktování lékaře, zejména pokud existují nebezpečné příznaky: zhoršení zdraví, slabost, akutní bolest v dolní části břicha.

Bazální teplota měřená v souladu se všemi pravidly umožní ženě určit přítomnost nebo nepřítomnost problémů s reprodukčními orgány a vypočítat dny příznivé pro početí. Každá dívka se doporučuje, aby se naučila, jak správně sestavit plán, aby bylo možné kontaktovat specialistu včas, když existují ostré odchylky od normy.

Ženy často věnují pozornost zpoždění menstruace, ale je nebezpečnější, když začnou brzy. Pokud žena není v situaci, kdy jsou nepravidelnosti cyklu normální (laktace, přechod, menopauza), mělo by to být výstrahou.