Bazální teplota před menstruací a po menstruaci. Pravidla měření bazální teploty

Každý, kdo plánuje dítě v blízké budoucnosti nebo jen sleduje jeho zdraví, se zajímá o zvláštnosti práce těla. Mnoho žen měří bazální teplotu, protože pomáhá pochopit, zda reprodukční systém funguje normálně. Chcete-li zjistit, zda je vše v pořádku, musíte vědět, jaké ukazatele by žena měla mít v různých obdobích cyklu..

Pravidla měření

Než začnete mluvit o konkrétních hodnotách, je důležité přesně zjistit, jak by měla být měřena bazální teplota před menstruací. Nejpřesnější hodnoty budou pouze při splnění několika podmínek. Doporučuje se tedy provádět měření současně, ráno, až do okamžiku, kdy žena vstane z postele. Lékaři doporučují sledovat bazální teplotu a neprovádět měření v ústech nebo v podpaží. Předpokládá se, že v konečníku je nejspolehlivější.

Vykreslování

Je třeba poznamenat, že existují obecné průměrné ukazatele toho, jaká by měla být bazální teplota před a po menstruaci, během ovulace a také v jiných obdobích cyklu. Ale každý organismus je individuální, proto, abychom pochopili, zda existují problémy s reprodukčním systémem, je nutné pravidelně zaznamenávat získané hodnoty a vytvářet grafy. Možná onemocnění se posuzují podle teplotních výkyvů, podle rozdílu v ukazatelích v první a druhé fázi, podle povahy jejich změn. Graf je sestaven následovně: vodorovná osa označuje dny cyklu a svislá osa označuje hodnoty měření. Za normálních okolností by na něm měly být jasně vysledovány dvě fáze. V první z nich je teplota nižší a je na úrovni 36,5 stupňů a ve druhé, ke které dochází po uvolnění vajíčka, stoupne na 37 nebo více. Abychom pochopili, zda existují nějaké problémy, lékaři doporučují odečíst průměry v každé z fází. Rozdíl mezi nimi musí být nejméně 0,4 stupně.

Cyklické změny

Pokud je to jasné z indikátorů v první a druhé fázi, pak mnoho žen znepokojuje otázka, jaká by měla být bazální teplota před menstruací. V ideálním případě by během druhé fáze, která začíná po ovulaci, měly být hodnoty nad 37 stupňů. Na začátku menstruace se mohou mírně snížit. První dny menstruace se vyznačují skutečností, že teplota každý den klesá a na konci dosáhne úrovně 36,5-36,8 stupňů.

Před ovulací může bezprostředně po uvolnění vajíčka ještě více poklesnout a prudce stoupat. To naznačuje, že druhá fáze začala. Pokud jsou ukazatele měřeny pravidelně, lze odchylkou hodnot předpokládat různé problémy. Navzdory skutečnosti, že mnozí hovoří o nesmyslnosti měření v kritických dnech, teplota v tomto období může říci, kterým aspektům zdraví žen je třeba věnovat pozornost. Bazální teplota během menstruace by měla klesnout, pokud se tak nestane, měli byste myslet na absolvování vyšetření.

Možné nemoci

V průměru by se ukazatele měly začít snižovat několik dní před začátkem vypouštění. Během kritických dnů by mělo dojít také k postupnému snižování teploty. Pokud namísto poklesu během menstruace dojde k prudkému nárůstu ukazatelů asi 37,6 stupňů, může to znamenat vývoj endometritidy nebo endomyometritidy. Zvýšená bazální teplota během menstruace by samozřejmě měla upozorňovat, ale je nepřijatelné diagnostikovat pouze jedno měření.

Ale v případě, že ve druhé fázi teplota sotva dosáhne 37 stupňů, ale s nástupem kritických dnů stoupne nad tuto úroveň, lze podezření na zánět přídavků. Kromě toho měření umožňují identifikovat problémy s trubkami nebo děložním čípkem. Stojí za to hovořit o pravděpodobném zánětu těchto orgánů v těch případech, kdy se teplotní ukazatele zvýší o 4-5 den menstruace. Stojí za to věnovat zvláštní pozornost těm případům, kdy je bazální teplota před menstruací 37,2. Pokud současně s nástupem kritických dnů významně neklesne, je lepší provést test. Možná se jedná o těhotenství s hrozbou ukončení. Pokud se ale teplota zvýšila o jeden den, neměli byste se bát, nic to neznamená. Nezapomeňte také, že samotná měření nestačí k provedení diagnózy; to bude vyžadovat řadu vyšetření.

První fáze

Po zvládnutí teploty během kritických dnů můžete zjistit, jak by se tělo mělo chovat po jejich skončení. Obyčejně by hodnoty teploměru měly být asi 36,6, ale budou záviset na osobních vlastnostech každé dívky nebo ženy. U některých zůstanou na úrovni 36,4 během celé první fáze, u jiných mohou vystoupit na 36,8 stupňů. Oba popsané případy jsou ale docela přijatelné..

Výraznější nárůst teploty však naznačuje, že je lepší, aby se žena poradila s gynekologem. Pokud se ukazatele v první fázi blíží 37 stupňům, může to znamenat nedostatek estrogenu. To však lze potvrdit pouze krevním testem na hormony. Měli byste být také opatrní, pokud během menstruace stoupne bazální teplota během menstruace a její periodické zvyšování o 1-2 dny během první fáze až na 37 stupňů a více. To může naznačovat zánět..

Indikátory během ovulace

Neobvyklá bazální teplota před menstruací nebo během jejího průchodu může naznačovat řadu problémů. Ale měření v jiné dny nejsou o nic méně orientační. Za normálních okolností žena ráno po uvolnění vajíčka pozoruje zvýšení teploty. Může to být ostré nebo postupné. U některých se první den zvýší o 0,4 stupně, u jiných se tento rozdíl získá za 2–3 dny. Obě tyto situace jsou naprosto přijatelné. V případě, že vzestup hodnot trvá déle než 3 dny, lze mít podezření na podřadnost vajíčka uvolněného z vaječníku nebo nedostatek estrogenu. Je zpravidla téměř nemožné otěhotnět v takovém cyklu..

Začátek druhé fáze

Pokud ukazatele po uvolnění vajíčka nedosahují 37 stupňů, může to znamenat podřadnost žlutého tělíska. Ale nestojí za to mluvit o nedostatečnosti druhé fáze pouze hodnotou teploty. Je důležité podívat se nikoli na samotné ukazatele, ale na rozdíl v hodnotách, které byly v první a druhé části cyklu. Pokud jsou měření prováděna ve stupních Celsia, pak to bude během normálního fungování těla 0,4 nebo dokonce vyšší. Ačkoli se neoplatí dělat žádné diagnózy bez vyšetření. Nedostatek druhé fáze a jmenování progesteronových léků je možný pouze po příslušné analýze.

Konec druhé fáze

Bez ohledu na to, jaké hodnoty měla žena po ovulaci a před ní, měla by se bazální teplota před menstruací začít snižovat. Navíc by jeho hodnota do prvního dne cyklu normálně neměla překročit 37 stupňů. Pokud podle plánu došlo k ovulaci před více než 14 dny a teplota neklesla, můžete provést test, který pomůže diagnostikovat početí dítěte v raných fázích. Bazální teplota před měsíčními 37 stupni je považována za zcela normální. Je však důležité, aby to s nástupem výtoku klesalo. Pokud začala menstruace a horečka trvala několik dalších dní a klesla až ke konci kritických dnů, může to znamenat přerušené těhotenství.

Fáze trvání

Kromě toho, co víme, jaká by měla být bazální teplota před menstruací, je důležité vědět, jak dlouho může každá část cyklu trvat. Délka pouze jeho druhé části je tedy relativně konstantní, v závislosti na vlastnostech organismu každé konkrétní ženy to může být 12-16 dní. Je však zvažována ideální volba, která trvá 14 dní. Ale zdlouhavá první část cyklu se může pohybovat od 10-12 dnů do několika týdnů. Samozřejmě, s 28denním cyklem trvá asi 14 dní, během nichž má folikul čas zrát a dojde k ovulaci. U některých žen to však může být mnohem delší. Současně v jejich těle procházejí všechny nezbytné fáze: růst a zrání folikulu, uvolňování vajíčka, tvorba a fungování žlutého tělíska..

Normální možnosti

Nestojí za to mluvit o jakýchkoli onemocněních pouze úrovní teplot. Tato informace je však nutná k podezření na určité problémy a k provedení nezbytného výzkumu k potvrzení nebo popření diagnózy. Současně je nemožné posoudit pouze jeden cyklus; je nutné provádět měření po dobu nejméně tří měsíců. Pokud se obraz opakuje každý měsíc, můžete společně s gynekologem vyvodit jakékoli závěry analýzou změn bazální teploty před menstruací. Sazbu za to nelze nastavit v absolutních hodnotách. Závisí to jak na hodnotách ve druhé, tak v první fázi. Pokud jsou ukazatele ženy před ovulací kolem 36,4 stupňů, pak po ní nesmí překročit 36,9. Současně zvýšení denní teploty až na 37 nebude hovořit o blížících se kritických dnech, ale o nástupu těhotenství.

Anovulační cykly

V ideálním případě by žena měla mít dvoufázový graf bazální teploty. Před menstruací mírně klesá, ale zároveň rozdíl mezi průměrnými ukazateli první a druhé poloviny cyklu zapadá do normy. Je však docela přijatelné, pokud ovulace chybí jednou nebo dvakrát ročně. V tomto případě se indikátory mohou měnit každý den, teplota může stoupat a klesat. To nenaznačuje žádné problémy, pouze to, že tento měsíc nedojde k ovulaci..

Důležité nuance

Pokud by v některý ze dnů před měřením došlo k porušení běžného denního režimu, teplota nebude orientační. Pokud jste vypili alkohol večer, vstali jste pár hodin před měřením na toaletě nebo jste byli ráno blízko, mohou se získané hodnoty významně lišit. Dokonce i banální podráždění žaludku nebo stres předchozího dne může způsobit kolísání teplotní křivky. To je mimochodem jeden z důvodů, proč je nemožné posoudit zdravotní stav ženy pouze na základě jednoho grafu. Zároveň je však třeba poznamenat, že ani ideální graf, ve kterém jsou načrtnuty dvě jasné fáze s dobrým rozdílem v ukazatelích a bazální teplota před menstruací je 36,9 stupňů, neznamená, že si žena vede se svým zdravím dobře. Například měření neposkytnou žádné informace o velikosti endometria v děloze nebo adhezích v tubách. Proto ani při normálních ukazatelích byste neměli zanedbávat návštěvy gynekologa.

Teplota od 36 do 36,9 stupňů

Obsah článku

Menstruační cyklus je rozdělen do fází, které se postupně nahrazují. V závislosti na fázi se obsah hormonů v těle ženy může buď zvýšit nebo snížit, spolu s tím se změní indikátory bazální teploty..

Hodnoty bazální teploty

Tělo každého člověka má individuální vlastnosti. Proto je normální bazální teplota každé ženy odlišná. V tomto případě není hlavním kritériem ukazatel teploty, ale rozdíl teplotních hodnot mezi fázemi cyklu.

Pokud ženské tělo funguje normálně, minimální rozdíl mezi teplotami v první a druhé fázi je nejméně 0,4 stupně.

V normálním stavu ve folikulární fázi (bezprostředně po menstruaci) stoupá hladina estrogenu v krvi, v důsledku čehož je stanovena bazální teplota 36,7 stupňů. V některých situacích mohou být hodnoty o něco nižší, například bazální teplota 36,4 stupňů ve folikulární fázi není porušením. Pokud však během tohoto období je bazální teplota 36,1 stupňů, je to již patologie, která vyžaduje konzultaci s odborníkem.

Před nástupem ovulace je bazální teplota 36,6 stupňů. Co znamená bazální teplota 36,8 během tohoto období? Normální indikátor je také bazální teplota 36,8 v této fázi cyklu. V den zrání vajíček se zvyšují teplotní hodnoty a stanoví se bazální teplota 36,9.

Co to znamená? To naznačuje, že se zvýšila hladina hormonů a tělo je připraveno oplodnit a zafixovat vajíčko ve stěně dělohy. V době ovulace mohou ukazatele teploty dosáhnout 37,2 stupňů. Po ovulaci je bazální teplota 36,9 stupňů.

Poté je pozorován pokles teplotních hodnot. Ale i zde je vše individuální - některé ženy mají bazální teplotu ve druhé fázi 36,8 stupňů, zatímco jiné mají bazální teplotu 36,9 ve druhé fázi. Někdy těsně před menstruací je bazální teplota 36,9 stupňů - to také nepřekračuje normální rozmezí.

V některých případech však bazální teplota 36,9 stupňů před nástupem menstruace může hovořit o patologii, takže konzultace s gynekologem nebude zbytečná.

Nízká bazální teplota

Jak je uvedeno výše, bazální teplota je čistě individuálním ukazatelem a neexistuje přísná norma. Například bazální teplota 36 stupňů a bazální teplota 36,5 stupňů je běžný individuální jev za předpokladu, že rozdíl mezi fázemi je alespoň 0,4 stupně.

Pokud je rozdíl v teplotních hodnotách menší než 0,4 stupně nebo je průměrná bazální teplota na nízké úrovni, může to znamenat porušení.

Například u takových patologií jsou pozorovány indikátory nízké teploty:

 • nedostatečnost žlutého tělíska. Ve druhé fázi se začíná uvolňovat progesteron (jiný název je hormon corpus luteum), pod jehož vlivem se zvyšují teplotní indikátory. V případě nedostatku tohoto hormonu je pozorováno pomalé zvyšování teplotních hodnot (někdy je maximální bazální teplota ve druhé fázi 36,5 stupňů) a je možné selhání nástupu těhotenství.
  Ke zvýšení teplotních indikátorů dochází krátce před menstruací a pokles teploty před nástupem menstruace, který je pozorován v normálním stavu, chybí. Možná je to příznak hormonálního deficitu. Pro stanovení správné diagnózy ve druhé fázi cyklu se provádí krevní test na obsah progesteronu.
  Při snížené sazbě může odborník předepsat použití náhražek tohoto hormonu: léků Dufaston nebo Utrozhestan. Tyto léky se užívají až po nástupu ovulace. Pokud dojde k početí, náhrada progesteronu se užívá až do 10-12 týdnů těhotenství. Náhlé vysazení takového léku může vést k ukončení těhotenství..
  Měli byste také věnovat pozornost trvání druhé fáze menstruačního cyklu, pokud toto období nepřesáhne 10 dní, pak dojde k selhání druhé fáze.Zvýšené ukazatele teploty mohou být příznakem zánětu pánevních orgánů, přítomnosti ovariální cysty. Navíc, pokud je bazální teplota 36,9 stanovena se zpožděním 2 týdny, pak to s největší pravděpodobností naznačuje těhotenství.
 • nedostatek estrogenu a progesteronu. S takovou patologií ve druhé fázi nedochází k prudkému nárůstu teplotních hodnot. Hodnoty teploty se zvyšují o ne více než 0,3 stupně. Tento jev je příznakem hormonální nerovnováhy, která je ve většině případů příčinou neplodnosti..
 • anovulační cyklus. Někdy ve druhé fázi cyklu se teplotní data nezvyšují a maximální bazální teplota je 36,7, co to znamená? Tento jev může nastat v případě anovulačního cyklu, ve kterém je koncepce nemožná, protože vejce není zralé a není připraveno k oplodnění. V normálním stavu se anovulační cykly vyskytují několikrát ročně, pokud se vyskytnou častěji, je nutné tento problém projednat s kvalifikovaným odborníkem.

Údaje o bazální teplotě během těhotenství

Během těhotenství je bazální teplota nejdůležitějším ukazatelem, pomocí kterého lze včas zjistit možné porušení až do rizika potratu. Ukazatele teploty mají zvláštní význam, když je menstruace opožděna..

Bazální teplota 36,7 se zpožděním zpravidla znamená, že nedošlo k početí. Důvodem absence menstruace v tomto případě může být gynekologická porucha. Příznakem porušení může být bazální teplota 36,8 se zpožděním.

Příčinou zpoždění však není vždy patologie. Posun v menstruačním cyklu může být spojen například se změnou klimatu. Při plánování hodnot teploty je proto nutné vzít v úvahu všechny faktory..

Pokud došlo k početí, budou teplotní ukazatele 37 stupňů nebo více. V normálním stavu nemůže být během těhotenství bazální teplota 36,7. Během nošení dítěte se zvyšuje obsah progesteronu, což znamená, že se zvyšují také teplotní ukazatele. V určitých situacích však může být teplota snížena.

Je třeba poznamenat, že se jedná právě o trvalé snižování teplotních hodnot. Pokud byla bazální teplota 36,8 během těhotenství detekována jednou, není to dosud příznak poruchy. Podobný jev spíše naznačuje obecný stav ženského těla..

Nastávající matka by měla být upozorněna na nízké hodnoty teploty, které byly stanoveny po určitou dobu. Bazální teplota 36,6 během těhotenství ve většině případů naznačuje hrozbu potratu.

V takové situaci je nutné okamžitě kontaktovat lékařskou instituci, zejména pokud jsou údaje o nízké teplotě doprovázeny příznaky jako bolest, přetrvávající tón dělohy, krvavý výtok.

Bazální teplota 36,9 během těhotenství může být spojena s nedostatkem pohlavních hormonů. Snížení produkce progesteronu v těle nastávající matky může vést k potratu.

Koneckonců je to progesteron, který zabraňuje kontrakcím dělohy a v důsledku toho oddělení vajíčka.

Pro stanovení přesné diagnózy je povinný krevní test. Pokud je důvodem poklesu teplotních indikátorů nedostatek progesteronu, nastávající matce jsou předepsány speciální léky obsahující progesteron.

Díky včasnému zjištění odchylek a vhodným lékařským manipulacím lze ve většině případů zachránit těhotenství..

Tipy pro měření naměřených hodnot teploty

Aby bylo možné získat přesná data, musí být teplota měřena s ohledem na následující doporučení:

 • provádět měření každý den přibližně ve stejnou dobu (maximální časový rozdíl 30 minut);
 • můžete měřit teplotu v ústní dutině, konečníku nebo pochvě (vždy se používá pouze jedna vybraná metoda), je lepší použít rtuťový teploměr;
 • pokud je teplota měřena orálně, měl by být teploměr uchováván v ústech po dobu nejméně 5 minut, doba měření jinými metodami je 3 minuty;
 • hodnoty teploty by měly být měřeny okamžitě po probuzení, před vstáváním z postele musí být teploměr připraven večer;
 • zvýšení teploty o 0,1 stupně nastává každou hodinu;
 • měření by mělo být provedeno po nepřetržitém spánku po dobu nejméně 6 hodin;
 • provádějte postup pouze v poloze na zádech, bez náhlých pohybů a vstávání z postele;
 • po měření jsou získaná data okamžitě zaznamenána do grafu, a pokud jsou hodnoty teploty mezi dvěma číslicemi, pak je zaznamenána nižší;
 • je třeba mít na paměti, že let, změna klimatu, pohlavní styk, pití alkoholu ovlivňují teplotní hodnoty;
 • pokud se celková tělesná teplota zvýší na pozadí onemocnění, budou údaje o teplotě nepřesné
 • užívání prášků na spaní a sedativ ovlivňuje teplotní hodnoty; získané údaje budou také nespolehlivé při užívání perorálních kontraceptiv a jiných hormonálních léků.

Kdy navštívit odborníka?

Pokud jsou za podmínek správného měření teplotních indikátorů po dlouhou dobu pozorovány významné odchylky od normy, měli byste se poradit s gynekologem, abyste provedli další lékařské vyšetření a stanovili správnou diagnózu.

V takových situacích je nutná odborná konzultace:

 • ukazatele teploty se snižují během celého cyklu (anovulační cyklus);
 • údaje o vysoké teplotě během celého cyklu;
 • časté zpoždění menstruace při absenci těhotenství;
 • pozdní nástup ovulace a absence těhotenství po dlouhou dobu;
 • obtížné určit ovulaci na teplotním grafu;
 • druhá fáze cyklu trvá méně než 10 dní;
 • doba trvání první fáze je více než 17 dnů;
 • zvýšené údaje o teplotě ve druhé fázi cyklu, pozorované déle než 18 dní, nedochází k žádné menstruaci ani k výsledkům těhotenských testů;
 • špinění uprostřed cyklu;
 • bohatá menstruace trvající déle než 5 dní;
 • rozdíl v teplotních ukazatelích mezi fázemi menstruačního cyklu je menší než 0,4 stupně;
 • doby cyklu méně než 21 nebo více než 35 dnů;
 • výrazné období ovulace na teplotním grafu, pravidelný styk během ovulace a absence těhotenství po dlouhou dobu.

Regulace bazální teploty je účinnou diagnostickou metodou při plánování těhotenství.

Také grafy teplotních indikátorů umožňují identifikovat hormonální poruchy v těle ženy (za předpokladu, že je teplota měřena správně). Mnoho odborníků proto dnes používá tuto jednoduchou, ale zároveň spolehlivou metodu výzkumu..

Ukazatele bazální teploty před, během a po menstruaci

Je normální, že žena chce dítě, protože rodit potomky je její přirozená funkce. Možná proto je spravedlivé pohlaví, které opravdu chce otěhotnět, tak šťastné ze zpoždění menstruace. Kritické dny však nejsou vždy zpožděny kvůli koncepci..

Abyste se radovali předem nebo nebyli rozrušení kvůli příchodu menstruace místo požadovaného těhotenství, měli byste vědět, jaká by měla být bazální teplota před menstruací a která označuje oplodnění vajíčka. Právě konstrukce grafu bazální teploty vám pomůže vybrat ten správný okamžik pro početí a zjistit jeho výskyt v raných fázích..

Bazální teplota (BT) je teplota měřená bezprostředně po nočním spánku. Provádění měření vyžaduje dodržování určitých pravidel, která určitě uvedeme v tomto článku..

Proč měřit BT - proč se hodnoty mění

Měření bazální teploty a vytvoření vhodného harmonogramu umožní ženě posoudit stav jejího reprodukčního systému. Vzhledem k tomu, že tělo každého zástupce spravedlivého sexu funguje ve svém vlastním režimu, pak bude harmonogram každé dámy vypadat jinak. Indikátory BT mohou být ovlivněny nejen charakteristikami těla a přítomností patologií, ale také dnem cyklu..

Chcete-li získat úplný obraz, musíte sledovat změny v BT po dobu nejméně 4 měsíců. Měření v 1 cyklu neumožní správné výpočty. V tomto případě nezáleží na tom, jak bylo měření provedeno: může to být orální, vaginální nebo rektální teplota, hlavní je, že pokaždé, když se měření provádí podobně jako předchozí.

Plán BT může lékaři hodně říci:

 • nejčastěji se tyto hodnoty používají k určení těhotenství při zpoždění menstruace;
 • můžete zjistit, zda je vajíčko zralé, to znamená, že čas ovulace je viditelný na grafu;
 • můžete určit přítomnost gynekologických onemocnění a zánětlivých procesů;
 • je určena funkčnost endokrinního systému;
 • hodnotí se úroveň vylučování hormonů vaječníky.

Pokud žena nemůže dlouho otěhotnět, dodržování harmonogramu BT pomůže určit přítomnost porušení v reprodukčním systému, například:

 • hormonální nerovnováha, která neumožňuje embryu uchytit se v endometriu;
 • skrývání gynekologických onemocnění, která způsobují neplodnost;
 • neplodnost kvůli nedostatku ovulace jako takové;
 • problémy v činnosti endokrinního systému.

Díky měření BT můžete výrazně zvýšit šance na početí, některé ženy používají takové grafy, aby počaly dítě určitého pohlaví.

Je třeba si uvědomit, že není možné stanovit diagnózu samostatně pouze podle naměřených hodnot bazální teploty; abyste ji potvrdili, musíte podstoupit laboratorní a instrumentální studie. Přesnou diagnózu může provést pouze lékař..

Pravidla měření

Aby měření bazální teploty poskytovalo nejspolehlivější informace, musíte zvolit správný okamžik pro měření, konkrétně čas, kdy je teplota nejnižší. Soulad s následujícími pravidly pro měření BT je klíčem k získání přesných informací:

 1. Bazální teplota by měla být měřena až po probuzení ze spánku, trvajícího nejméně 5–6 hodin bez přerušení.
 2. Měření se provádějí v následujících bodech: vagina, konečník (nejpřesnější údaje), ústa. Pokud se měří v ústech, měl by být teploměr umístěn pod jazyk na 5 minut. V ostatních bodech stačí držet teploměr po dobu 3 minut.
 3. Měření se provádí pokaždé ve stejnou dobu s rozpětím ne více než půl hodiny.
 4. Musíte měřit BT jednou metodou a jedním nástrojem. Pro tyto účely je vhodnější rtuťový teploměr..
 5. Měřicí zařízení musíte připravit večer. Teploměr musí být sražen a umístěn v blízkosti postele, aby z něj sutra nevstávala, ale okamžitě, když se probudíte, odečtěte hodnoty.
 6. Po probuzení, před měřením, byste v žádném případě neměli vstávat z postele, protahovat se a aktivně se hýbat.
 7. Hodnota BT je ovlivněna každým aktivním pohybem a časem. Každou hodinu po probuzení stoupne o 0,1 stupně, takže nemá smysl jej měřit během dne a večer, výsledek bude k ničemu.
 8. Pokud je třeba z jakéhokoli důvodu přerušit noční spánek, je nutné provést naplánované věci a poté spát další 3-4 hodiny a teprve poté provést měření BT.
 9. Musíte odečítat údaje v poloze na zádech, což znamená provádět měření bez vstávání z postele.
 10. Jakmile je teploměr odstraněn, musíte okamžitě zaznamenat naměřené hodnoty do grafu.
 11. Pokud se rtuťový sloupec na teploměru nachází mezi dvěma děleními, musíte vzít v úvahu spodní značku.
 12. Pokud žena pracuje na noční směně, měla by se odečítat hodnoty po spánku.
 13. V grafu si musíte povšimnout všech příhod, které mohou ovlivnit hodnotu měření, mezi takové faktory patří intimní vztahy den předem, dlouhý pobyt na silnici, zvýšení tělesné teploty, užívání prášků na spaní, hormonálních nebo sedativních drog a pití alkoholu..
 14. Měření se nejlépe provádí před 8:00.
 15. Vzhledem k tomu, že plán je třeba vyplnit přibližně za 3 měsíce, měření se provádějí denně, dokonce i v kritických dnech.

Vzhledem k tomu, že ženský reprodukční systém může po celý rok odpočívat dvakrát, k ovulaci v této době nedochází, lze podezření na početí, pouze pokud graf ukazuje, že byla v tomto cyklu.

Normy BT v různých fázích

Pro ženské tělo je zcela přirozené, že se BT během cyklu mění. Abychom však mohli určit, co je v normě, je nutné provádět měření po dobu nejméně 3 měsíců, abychom získali spolehlivá data. Zvažte, jaké jsou přípustné hodnoty BT v různých fázích menstruačního cyklu, co také tato nebo ta teplota může znamenat při systematických měřeních a kolik dní před menstruací začne její hodnota klesat.

Plán musíte začít sestavovat první den menstruace, to znamená, že v tento den musíte provést první měření. Jeho hodnota v prvních dnech mírně stoupá, takže se tento ukazatel na výpočtech nepodílí. V průměru může bazální teplota během menstruace kolísat mezi 36,3-36,5 ° C, tato hodnota může zůstat po celou 1. fázi cyklu. To jsou optimální podmínky pro růst folikulu pod vlivem hormonu estrogenu..

Bezprostředně před tím, než vyzrálé vajíčko musí opustit vaječník, BT začne klesat o několik desetin stupně a poté prudce vzroste na 37-37,2 ° C. Zvýšení bazální teploty indikuje nástup ovulace a začátek 2. fáze cyklu, tyto ukazatele lze uchovat až do konce cyklu.

Jaká bude bazální teplota před menstruací, závisí na stavu vajíčka: zda bylo oplodněno nebo ne. V místě porušení folikulu v ráně na stěně vaječníku se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Výsledek oplodnění do značné míry závisí na něm. Pod vlivem progesteronu stoupá BT na 37,0-37,5 ° C. To je nejlepší čas na otěhotnění. Až do konce cyklu bude graf zobrazovat hodnoty v těchto mezích. Při koncepci jsou takové indikace zaznamenány před a po zpoždění - to je nejjistější známka těhotenství. Chcete-li potvrdit jeho výskyt, můžete navíc použít test.

Týden před menstruací lze normální bazální teplotu udržovat kolem 37 ° C, nejvyšší značka by neměla překročit 37,5 ° C. Je třeba vzít v úvahu jednu nuanci, že u 4týdenního cyklu lze v tuto chvíli pozorovat potopení implantátu - BT se během fixace embrya ve stěně dělohy snižuje o několik desetin stupně. V tomto případě může nastávající matka cítit bolest v podbřišku a může také dojít k mírnému krvácení. BT během připevnění embrya nemusí klesat u každé ženy, ale v průběhu času je hodnota stále vyrovnána. Pokud nedošlo k oplodnění, pak hladina progesteronu klesá, což vede k poklesu BT v předvečer menstruace.

3 dny před menstruací se BT obvykle vyznačuje poklesem o 3-5 desetin stupně. Varianta normy během tohoto období bude považována za její hodnotu v rozsahu 36,7-37,1 °. Obecně však bude u každé ženy před menstruací míra bazální teploty individuální.

Díky měření bazální teploty je možné posoudit koherenci práce ženského těla, můžete s jistotou říci, kdy nastal čas, který je nejvhodnější pro koncepci, a objasnit dny, kdy se během pohlavního styku nemůžete chránit. Nejlepší je provádět měření několikrát za sebou, abyste dosáhli přesnějších výsledků..

Vzhledem k tomu, že práce ženského těla je vysoce závislá na hormonech, je zcela přirozené, že se díky jejich úrovni může hodnota BT zvyšovat a snižovat. Nízká bazální teplota nastává bezprostředně před ovulací a v posledních dnech cyklu. V druhém případě to znamená, že oplodnění nepřišlo a musíte se připravit na nástup menstruace. Pokud v tomto okamžiku neklesne bazální teplota, ale zůstane na úrovni 37 a půl nebo dokonce 38 °, může to znamenat přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění v těle. Během těhotenství se BT nezvýší o více než na 37,2-37,5 ° C, což znamená, že 38 ° C je alarmující signál pro ženu, což znamená, že je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Bazální teplota po menstruaci se udržuje v rozmezí 36-36,9 ° C, ale pokud zůstane na této úrovni po celý cyklus, znamená to, že tento měsíc se reprodukční systém rozhodl odpočinout, protože při nástupu ovulace by došlo ke zvýšení teploty. V tomto cyklu nebude těhotenství možné. Musíte paniku, pouze pokud se podobná situace opakuje několik cyklů za sebou - to je důvod, proč hledat pomoc od odborníka.

Tabulka bazální teploty před menstruací

BT graf je pravidelný spojnicový graf se 2 souřadnicovými osami, kde osa X představuje počet dní v cyklu a osa Y představuje hodnotu teploty ve stupních, stupnice osy Y je 0,1 °, zatímco nulová značka bude hodnota 35,7 ° C.

Každý den žena ihned po probuzení, přímo v posteli, měří BT jakoukoli metodou, která je pro ni vhodná, pomocí stejného teploměru. Po obdržení hodnoty umístí bod na křižovatku dne cyklu a odečtu na teploměru. Pak jsou tyto body spojeny. Je tedy možné jasně sledovat všechny změny BT během cyklu. Graf jasně ukazuje, kdy stoupá a kdy klesá.

Během kritických dnů může být BT 36,6 ° C, maximálně 36,7 ° C, poté klesá a bezprostředně před ovulací má nejnižší hodnotu několik dní. Po uvolnění vajíčka v těle dochází k prudkému skoku progesteronu, po kterém následuje skok teploty dosahující 37-37,2 ° C. Tato úroveň je udržována po celou druhou fázi cyklu, až do nového cyklu, a poté se postupně snižuje.

Důvody pro odchylky bazální teploty

Indikátory BT se mohou lišit od normálních hodnot typických pro konkrétní fázi cyklu. Pokud jsou odchylky v ukazatelích bazální teploty významné, je nutné vyhledat radu odborníka.

Odchylky v odečtech teplot pro patologie mohou být následující:

 • nedostatek progesteronu - křivka na grafu prudce klesá. Teplota se může mírně zvýšit, ale netrvá déle než týden. Teplotní rozdíl mezi fázemi je menší než 0,4 stupně. Druhá fáze se zkracuje (ne 14, ale 10 dní), menstruace se vyskytuje předčasně;
 • endometritida. Se zánětem sliznice dělohy v prvních dnech cyklu se BT místo pádu zvýší na 37 stupňů. S takovými příznaky můžete zjistit přítomnost patologie, ale abyste ji potvrdili, musíte kontaktovat odborníka;
 • problémové těhotenství. Pokud je BT zaznamenáno na úrovni 37 a půl stupně, nedochází k žádné menstruaci, což naznačuje těhotenství, ale začalo krvavé „mazání“ z pochvy, což může být známkou spontánního potratu. Pokud test nepotvrdí těhotenství, může být mimoděložní;
 • bez ovulace. Když jsou měření umístěna nahodile do grafu, vyskočí nahoru, poté spadnou, v tomto cyklu nedošlo k ovulaci a koncepce nenastane. Pokud se to opakuje několik cyklů za sebou, je nutná konzultace s gynekologem;
 • lze diagnostikovat zánět přívěsků, když i v první fázi je naměřena vysoká bazální teplota 37 °, potvrzením přítomnosti zánětlivého procesu je zvýšení BT na 38 stupňů ve 2. fázi cyklu.

Při užívání hormonální antikoncepce bude plánování BT neúčinné, protože tyto léky významně zkreslují naměřené hodnoty.

Závěr

Bazální teplota měřená podle všech pravidel umožňuje ženě řešit mnoho problémů týkajících se početí a zdraví jejího reprodukčního systému. Každá žena by proto měla vědět, jak správně sestavit plán BT..

Bazální teplota 36 - co to znamená

Doba čtení: min.

Co může znamenat bazální teplotu 36

Snížená bazální teplota je působivým znamením: může naznačovat vývoj nebezpečných komplikací.

Co potřebujete vědět o BT před a během těhotenství? Touha nastávající matky dozvědět se o těhotenství je zcela přirozená. Bazální teplota je jedním z klíčových konceptů, které určují stav těla v tak zásadním období. V každé fázi měsíčního cyklu se mění hladina hormonů a mění se také vnitřní teplota..

Co znamená bazální teplota 36,9? Během 1. fáze cyklu - může to znamenat variantu normy. Před ovulací klesá. Pokud je bazální teplota před menstruací 36,9, měli byste počkat několik dní. Pokud ustoupí, pak nedojde k těhotenství a pokud zůstane stejný po dlouhou dobu, pak s největší pravděpodobností těhotenství přišlo. Pokud je bazální teplota ve dne 36,9 nebo něco jiného, ​​nic to neznamená, protože by měla být měřena pouze ráno..

Pokud je bazální teplota 36,2 nebo je bazální teplota pod 36, co to znamená? To naznačuje, že u ženy došlo k přehnanému ovulaci a teplota byla v těle v pořádku. Mnoho nastávajících matek se ptá svých lékařů: pokud je bazální teplota 36,4, co to znamená? Pokud je před ovulací, tělo funguje normálně. Pokud je však takový stav zjištěn ve II. Fázi cyklu nebo v počátečních stádiích těhotenství, pak je to nebezpečné: u pacienta se může vyvinout závažný hormonální nedostatek.

Po ovulaci teplota stoupá. Pokud dojde k ovulaci, je bazální teplota 36,9, což naznačuje hormonální nerovnováhu a potřebu léčby. Může být ohroženo těhotenství (přesně stejný stav nastane, pokud je teplota vyšší než 37,5).

Zvláště byste měli věnovat pozornost těm ženám, které již čelily problému potratu. U nich by to mělo být měřeno neustále během těhotenství, protože v jeho druhé polovině mohou nastat situace, kdy může dojít k vyblednutí nebo potratu. Po kontrole harmonogramu můžete vyvodit určité závěry a v případě potřeby zahájit léčbu.

Ve druhé polovině cyklu bazální teplota mírně stoupne na 37 a dvě. Pokud není bazální teplota 36,5 měsíce, může to znamenat vážné porušení hormonálních hladin. Léčba v těchto případech je nesmírně nutná: pokud se neprovádí, může se neplodnost vyvinout s vysokou pravděpodobností. V každém případě je třeba si uvědomit, že hormonální dysfunkce vaječníků nelze považovat za bezpečnou a bude třeba vyvinout značné úsilí k její nápravě..

Co říká bazální teplota 36,6 po ovulaci??

Bazální teplota 36,6 po ovulaci může naznačovat takzvaný anovulační cyklus. To znamená, že se vajíčko nevyvinulo a nebylo uvolněno. Hladina a typ hormonů Poté se žena změní, což vede k narušení reprodukční funkce.

Pokud BT po ovulaci neklesne a před očekávaným novým cyklem nedojde k žádné depresi, znamená to s největší pravděpodobností, že těhotenství přesto přišlo. Chcete-li to potvrdit, měli byste podstoupit další diagnostiku. Můžete si udělat jednoduchý těhotenský test doma. Pokud ukázal svou přítomnost, musíte navštívit lékaře k dalšímu vyšetření. Po ovulaci může bazální teplota 36,7 ve druhé polovině cyklu naznačovat dysfunkci progesteronu..

Pokud je bazální teplota 36,8 ráno, co to znamená? Pokud nedojde k těhotenství, pak takový indikátor naznačuje, že se tělo připravuje na nástup nového měsíčního cyklu. Pokud je však takový indikátor k dispozici během těhotenství, měla by být neprodleně provedena analýza hormonů. Předčasné zahájení léčby pak pomůže zbavit se problémů s těhotenstvím..

Pokud je bazální teplota v počátečních stádiích 36,9, znamená to přítomnost různých patologií. Mělo by to být na úrovni 37,1 - 37,2 a někdy i více - v závislosti na individuálních vlastnostech ženského těla.

Při mimoděložním těhotenství zaujímá embryo abnormální polohu, ale zároveň se progesteron nadále uvolňuje do krve. K růstu BT stále dochází. V žádném případě by neměl být nárůst teploty spojen s vývojem takového abnormálního těhotenství. Pacient by měl podstoupit komplexní vyšetření v případě sebemenších stížností.

Proč BT klesá? Ženy by si měly pamatovat, že během těhotenství je jakýkoli pokles BT menší než 37 známkou patologie. To znamená, že v těle existují určité důvody, které komplikují jeho normální průběh. měli byste se poradit s gynekologem a nikdy nespustit samoléčbu. Můžete zkusit znovu změřit teplotu, možná došlo k takovým nepřesnostem při tak důležitém postupu.

Někdy může lékař zjistit nízkou hladinu progesteronu v těle. Takový pacient je hospitalizován. Pokud je to provedeno včas, může být těhotenství uloženo. Stává se, že snížený BT znamená zmrazené těhotenství. Hladina progesteronu je výrazně snížena, což se také zobrazuje na ukazateli teploty. Pokud je bazální teplota 36,3, co to znamená? Tento stav během těhotenství může být velmi nebezpečný..

Na co by si ženy měly dávat pozor při snižování BT? Zde je několik jednoduchých pokynů.

 1. Nikdy nemusíte měřit BT opakovaně, stále nepřinese požadovaný výsledek.
 2. Pokud tento ukazatel ve druhé polovině dne poklesne, stále to není důvod k obavám..
 3. Teplota by měla být měřena pouze ráno, po dodržení všech nezbytných doporučení.
 4. Indikátor BT je ovlivňován faktory, jako je stres, fyzická aktivita, přepracování, přerušovaný a krátký spánek. To vše by mělo být zohledněno při nepřetržitém monitorování..
 5. Pokud je těhotná žena nemocná, nelze dosáhnout správného indikátoru BT. Mnoho léků může jak snížit, tak zvýšit teplotu. Navštívit lékaře za takových podmínek bude jediným správným rozhodnutím, protože některé infekční jevy mohou nepříznivě ovlivnit přirozený průběh těhotenství.

Pokud je podle výsledků měření zjištěno snížení bazální teploty, znamená to přítomnost závažných odchylek v průběhu těhotenství. Včasná léčba tohoto stavu přispívá k zachování plodu a normalizaci narušeného hormonálního pozadí pacienta.

V budoucnu se plánuje podrobněji zvážit následující problémy v samostatných článcích:

 • co znamená bazální teplota 36,6 před menstruací, po ovulaci;
 • co znamená bazální teplota 36,7 před menstruací a po ovulaci;
 • proč je během týdne bazální teplota 36,8, o 6 dpo, 28. den cyklu;
 • což znamená bazální teplotu 36,6 v 18, 25 dnech cyklu.

Jaká by měla být bazální teplota před menstruací?

Jaká by měla být bazální teplota nebo BT krátce před menstruací? Mnoho žen sní o pravidelném menstruačním cyklu, protože je to jeden z hlavních znaků správného fungování reprodukčního systému. Jedním z důležitých ukazatelů je BT. Jeho denní měření vám umožňuje sledovat stav těla, určit blížící se ovulaci a začátek nového menstruačního cyklu. Zvažte vlastnosti testování a interpretaci výsledků měření BT.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg "alt =" teploměr v ústech "šířka = "660" height = "414" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg 660w, https: // dazachatie.ru / wp-content / uploads / 2018/02 / Gradusnik-protiv-zalyota-300x188.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Co je BT?

BT - indikátory, které byly získány pomocí teploměru v ústní dutině, vagině nebo rektálně, v řiti. Bazální teplota během menstruace, před změnami a také po nich.

Zvýšení nebo snížení tohoto ukazatele teploty je způsobeno rozdílem ve fázích měsíčního cyklu:

 • folikulární - fáze zrání vajíčka, hladina bt se sníží;
 • ovulace - plodná fáze, během níž je možné početí;
 • luteální - fáze nástupu menstruace, kdy všechny hormony klesají, BT klesá.

Během všech těchto fází je hladina hormonů v těle ženy odlišná. Estrogen a progesteron, které jsou tělem pravidelně vylučovány, ovlivňují změnu BT. A právě na změně BT je postavena jedna z nejspolehlivějších metod antikoncepce - metoda kalendáře.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg "alt =" graf "width =" 660 "výška = "334" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /03/chart-300x152.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Pravidla měření

Graf bazální (orální nebo rektální) teploty je tedy velmi důležitý, protože na základě získaných údajů bude lékař schopen vidět obraz o zdravotním stavu ženy a určit, zda dochází ke změnám v práci systému porodu..

Existuje řada pravidel pro měření teploty, podle kterých je možné získat nejpřesnější výsledky:

 1. Měření teploty musí být prováděno vždy ve stejnou denní dobu. Nejspolehlivější výsledky lze získat měřením BT ráno bezprostředně po probuzení. Mírné odchylky v čase jsou povoleny - +/- 30 minut nebude mít negativní vliv na hodnoty. Za ideální čas pro zákrok se považuje doba od 6 do 8 hodin. Současně je velmi důležité, aby před měřením BT byl zdravý spánek po dobu nejméně 4 hodin.
 2. Bazální nebo jinými slovy rektální teplota během menstruace se měří vždy stejným teploměrem. Pokud došlo k poškození nebo přerušení zobrazování správných hodnot a teploměr musel být vyměněn, je třeba to zaznamenat do svého notebooku, kde jsou naměřené hodnoty.
 3. Doporučuje se připravit teploměr předem umístěním blízko postele. A ztuhl, aby mohl pokračovat, aniž by vstal z postele.
 4. Délka procedury závisí na metodě měření, ale v průměru nejméně 5 minut.
 5. Ke sledování dynamiky změn v BT je nutné dodržovat speciální plán, kde jsou indikovány všechny indikátory pro den, týden, měsíc atd..

Při dodržení těchto jednoduchých doporučení můžete získat co nejpřesnější výsledky a s jejich pomocí zabránit exacerbaci onemocnění reprodukčního nebo urogenitálního systému nebo zjistit skutečnost těhotenství.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg "alt =" jak měřit "width =" 660 "height =" 371 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp- content / uploads / 2018/03 / maxresdefault-1-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

BT během menstruace

Studie by se měly začít zaznamenávat od prvního dne menstruace. Jaká by měla být BT před menstruací, například týden před menstruací? Indikace během tohoto období mohou být zvýšeny, takže tuto skutečnost lze ignorovat. Ale poslední den menstruace bude indikátor BT asi 36,3 ° C a může se pohybovat až 36,5 ° C. To jsou nejpříznivější podmínky pro plný vývoj folikulů..

Co BT před menstruací závisí na chování vajíčka: zda došlo k početí nebo ne. Když vajíčko opustí folikul, v místě prasknutí bubliny se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormony pro přípravu dělohy na implantaci embrya, pokud dojde k oplodnění. A právě tato žláza stimuluje zvýšení BT v první den zpoždění, aby se zlepšily podmínky v děloze pro pohodlnější vývoj embrya.

BT týden před menstruací

Během tohoto období budou ukazatele kolísat mezi 37-37,5 ° C. V tomto případě stojí za zvážení takový faktor, jako je potopení implantátu - když BT na chvíli poklesne a poté prudce stoupne.

Pokud během tohoto období nedošlo k oplodnění, pak se hladina progesteronu postupně snižuje, corpus luteum začíná mizet, což vede ke snížení teplotní hladiny.

BT 3 dny před menstruací

Jaký druh BT bude během menstruace a několik dní před nimi, závisí na individuálních charakteristikách každé jednotlivé ženy. Podle statistik mohou v předvečer menstruace indikátory klesnout o 0,3-0,5 ° C. Normou pro tuto fázi cyklu jsou hodnoty v rozmezí od 36,8 do 37,1 ° С..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg "alt =" během těhotenství "width =" 660 "výška = "371" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/ 2018/03 / maxresdefault11-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Důvody pro změnu BT

Existuje několik důvodů, které ovlivňují zvýšení nebo snížení teploty:

 1. Nedostatek progesteronu. Vede ke snížení indikátorů BT. Charakteristickým rysem tohoto patologického stavu je pomalý nárůst teploty, který nebude trvat déle než 7 dní. Rozdíl v ukazatelích v různých fázích cyklu současně nepřesahuje 0,4 ° C a doba trvání druhého období se sníží na 10 dní, což zase stimuluje nástup menstruace dříve.
 2. Endometritida. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením bazální teploty před menstruací - 37 ° C. Tento BT se udržuje až do konce menstruace. A když je pokles BT pozorován před menstruací, pak v případě endometritidy tyto hodnoty klesají pouze o několik desetin stupňů, poté začnou růst.
 3. Nástup těhotenství. Pokud dojde ke zpoždění a teplota v pochvě nebo konečníku dosáhne 37 ° C, ale ne vyšší než 37,5 ° C, pak s největší pravděpodobností došlo k početí dítěte. Pokud rychlý těhotenský test neukázal 2 proužky, pak možná mluvíme o pozdní implantaci nebo patologiích - mimoděložním těhotenství nebo anembryonii.
 4. Nástup anovulační fáze. Chaotické zvýšení a snížení indikátorů BT může naznačovat nepřítomnost ovulace. Zároveň graf bazální teploty nemá jasný okraj a nejvyšší bod.
 5. Přítomnost zánětlivých gynekologických onemocnění. Při zánětu vaječníků zaznamenává teploměr hodnoty kolem 37 ° C, které budou pozorovány v první a druhé periodě. Současně před menstruací se BT sníží, po kterém se opět zvýší, ale již o 38 ° С..

Také lze pozorovat netypické hodnoty bazální teploty v případě narušení hormonálního pozadí a v případě poruch štítné žlázy..

Závěr

Na konci publikace shrňme:

 1. BT je osvědčená gynekologická metoda pro sledování zdraví ženského reprodukčního systému. Hodnoty bazální nebo rektální teploty jsou obzvláště důležité po menstruaci a před kritickými dny, ovulace, přesněji řečeno, je důležitá dynamika jejich růstu a poklesu..
 2. Podle harmonogramu BT je možné určit přístup ovulace a menstruace, zjistit, zda existují odchylky v práci orgánů reprodukčního systému. Ostré teplotní skoky velmi často signalizují přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění.
 3. Existují určité standardy BT, jejichž odchylky se vyznačují zjevnými změnami ve fungování orgánů urogenitálního nebo reprodukčního systému..

Je třeba mít na paměti, že během perorálních kontraceptiv BT indikátory „skákají“, takže byste se neměli spoléhat na jejich spolehlivost.

Už jste někdy kontrolovali teplotu konečníku? Vedete si vy nebo vaši přátelé takový kalendář, abyste mohli sledovat plodnou fázi a přístup menstruace??