Bazální teplota před menstruací

Jaká by měla být bazální teplota nebo BT krátce před menstruací? Mnoho žen sní o pravidelném menstruačním cyklu, protože je to jeden z hlavních znaků správného fungování reprodukčního systému. Jedním z důležitých ukazatelů je BT. Jeho denní měření vám umožňuje sledovat stav těla, určit blížící se ovulaci a začátek nového menstruačního cyklu. Zvažte vlastnosti testování a interpretaci výsledků měření BT.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg "alt =" teploměr v ústech "šířka = "660" height = "414" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg 660w, https: // dazachatie.ru / wp-content / uploads / 2018/02 / Gradusnik-protiv-zalyota-300x188.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Co je BT?

BT - indikátory, které byly získány pomocí teploměru v ústní dutině, vagině nebo rektálně, v řiti. Bazální teplota během menstruace, před změnami a také po nich.

Zvýšení nebo snížení tohoto ukazatele teploty je způsobeno rozdílem ve fázích měsíčního cyklu:

 • folikulární - fáze zrání vajíčka, hladina bt se sníží;
 • ovulace - plodná fáze, během níž je možné početí;
 • luteální - fáze nástupu menstruace, kdy všechny hormony klesají, BT klesá.

Během všech těchto fází je hladina hormonů v těle ženy odlišná. Estrogen a progesteron, které jsou tělem pravidelně vylučovány, ovlivňují změnu BT. A právě na změně BT je postavena jedna z nejspolehlivějších metod antikoncepce - metoda kalendáře.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg "alt =" graf "width =" 660 "výška = "334" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /03/chart-300x152.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Pravidla měření

Graf bazální (orální nebo rektální) teploty je tedy velmi důležitý, protože na základě získaných údajů bude lékař schopen vidět obraz o zdravotním stavu ženy a určit, zda dochází ke změnám v práci systému porodu..

Existuje řada pravidel pro měření teploty, podle kterých je možné získat nejpřesnější výsledky:

 1. Měření teploty musí být prováděno vždy ve stejnou denní dobu. Nejspolehlivější výsledky lze získat měřením BT ráno bezprostředně po probuzení. Mírné odchylky v čase jsou povoleny - +/- 30 minut nebude mít negativní vliv na hodnoty. Za ideální čas pro zákrok se považuje doba od 6 do 8 hodin. Současně je velmi důležité, aby před měřením BT byl zdravý spánek po dobu nejméně 4 hodin.
 2. Bazální nebo jinými slovy rektální teplota během menstruace se měří vždy stejným teploměrem. Pokud došlo k poškození nebo přerušení zobrazování správných hodnot a teploměr musel být vyměněn, je třeba to zaznamenat do svého notebooku, kde jsou naměřené hodnoty.
 3. Doporučuje se připravit teploměr předem umístěním blízko postele. A ztuhl, aby mohl pokračovat, aniž by vstal z postele.
 4. Délka procedury závisí na metodě měření, ale v průměru nejméně 5 minut.
 5. Ke sledování dynamiky změn v BT je nutné dodržovat speciální plán, kde jsou indikovány všechny indikátory pro den, týden, měsíc atd..

Při dodržení těchto jednoduchých doporučení můžete získat co nejpřesnější výsledky a s jejich pomocí zabránit exacerbaci onemocnění reprodukčního nebo urogenitálního systému nebo zjistit skutečnost těhotenství.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg "alt =" jak měřit "width =" 660 "height =" 371 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp- content / uploads / 2018/03 / maxresdefault-1-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

BT během menstruace

Studie by se měly začít zaznamenávat od prvního dne menstruace. Jaká by měla být BT před menstruací, například týden před menstruací? Indikace během tohoto období mohou být zvýšeny, takže tuto skutečnost lze ignorovat. Ale poslední den menstruace bude indikátor BT asi 36,3 ° C a může se pohybovat až 36,5 ° C. To jsou nejpříznivější podmínky pro plný vývoj folikulů..

Co BT před menstruací závisí na chování vajíčka: zda došlo k početí nebo ne. Když vajíčko opustí folikul, v místě prasknutí bubliny se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormony pro přípravu dělohy na implantaci embrya, pokud dojde k oplodnění. A právě tato žláza stimuluje zvýšení BT v první den zpoždění, aby se zlepšily podmínky v děloze pro pohodlnější vývoj embrya.

BT týden před menstruací

Během tohoto období budou ukazatele kolísat mezi 37-37,5 ° C. V tomto případě stojí za zvážení takový faktor, jako je potopení implantátu - když BT na chvíli poklesne a poté prudce stoupne.

Pokud během tohoto období nedošlo k oplodnění, pak se hladina progesteronu postupně snižuje, corpus luteum začíná mizet, což vede ke snížení teplotní hladiny.

BT 3 dny před menstruací

Jaký druh BT bude během menstruace a několik dní před nimi, závisí na individuálních charakteristikách každé jednotlivé ženy. Podle statistik mohou v předvečer menstruace indikátory klesnout o 0,3-0,5 ° C. Normou pro tuto fázi cyklu jsou hodnoty v rozmezí od 36,8 do 37,1 ° С..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg "alt =" během těhotenství "width =" 660 "výška = "371" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/ 2018/03 / maxresdefault11-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Důvody pro změnu BT

Existuje několik důvodů, které ovlivňují zvýšení nebo snížení teploty:

 1. Nedostatek progesteronu. Vede ke snížení indikátorů BT. Charakteristickým rysem tohoto patologického stavu je pomalý nárůst teploty, který nebude trvat déle než 7 dní. Rozdíl v ukazatelích v různých fázích cyklu současně nepřesahuje 0,4 ° C a doba trvání druhého období se sníží na 10 dní, což zase stimuluje nástup menstruace dříve.
 2. Endometritida. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením bazální teploty před menstruací - 37 ° C. Tento BT se udržuje až do konce menstruace. A když je pokles BT pozorován před menstruací, pak v případě endometritidy tyto hodnoty klesají pouze o několik desetin stupňů, poté začnou růst.
 3. Nástup těhotenství. Pokud dojde ke zpoždění a teplota v pochvě nebo konečníku dosáhne 37 ° C, ale ne vyšší než 37,5 ° C, pak s největší pravděpodobností došlo k početí dítěte. Pokud rychlý těhotenský test neukázal 2 proužky, pak možná mluvíme o pozdní implantaci nebo patologiích - mimoděložním těhotenství nebo anembryonii.
 4. Nástup anovulační fáze. Chaotické zvýšení a snížení indikátorů BT může naznačovat nepřítomnost ovulace. Zároveň graf bazální teploty nemá jasný okraj a nejvyšší bod.
 5. Přítomnost zánětlivých gynekologických onemocnění. Při zánětu vaječníků zaznamenává teploměr hodnoty kolem 37 ° C, které budou pozorovány v první a druhé periodě. Současně před menstruací se BT sníží, po kterém se opět zvýší, ale již o 38 ° С..

Také lze pozorovat netypické hodnoty bazální teploty v případě narušení hormonálního pozadí a v případě poruch štítné žlázy..

Závěr

Na konci publikace shrňme:

 1. BT je osvědčená gynekologická metoda pro sledování zdraví ženského reprodukčního systému. Hodnoty bazální nebo rektální teploty jsou obzvláště důležité po menstruaci a před kritickými dny, ovulace, přesněji řečeno, je důležitá dynamika jejich růstu a poklesu..
 2. Podle harmonogramu BT je možné určit přístup ovulace a menstruace, zjistit, zda existují odchylky v práci orgánů reprodukčního systému. Ostré teplotní skoky velmi často signalizují přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění.
 3. Existují určité standardy BT, jejichž odchylky se vyznačují zjevnými změnami ve fungování orgánů urogenitálního nebo reprodukčního systému..

Je třeba mít na paměti, že během perorálních kontraceptiv BT indikátory „skákají“, takže byste se neměli spoléhat na jejich spolehlivost.

Už jste někdy kontrolovali teplotu konečníku? Vedete si vy nebo vaši přátelé takový kalendář, abyste mohli sledovat plodnou fázi a přístup menstruace??

Teplota od 37 do 38 stupňů: příčiny výskytu

Menstruační cyklus je jedním z dalších kritérií pro hodnocení stavu ženského těla. Pokud probíhá měsíčně bez jakýchkoli poruch, je funkce vaječníků normální. U zdravé ženy trvá cyklus 28-35 dní a je rozdělen do několika fází, které se navzájem neustále nahrazují. 1. den cyklu je 1. dnem menstruace. Doba počáteční fáze je přibližně 2 týdny. Během tohoto období se aktivně produkuje hormon estrogen a folikul dozrává. Poté, co přijde „rovník“ cyklu, tedy období ovulace.

Obsah článku

Doba trvání 2. fáze je také asi 2 týdny. V této fázi ženské tělo aktivně produkuje hormon progestogen a připravuje se na možné těhotenství. Pokud nedojde k početí, začne menstruace a podle toho nový cyklus.

Cyklická povaha procesu vám umožňuje provádět některá diagnostická opatření, která umožňují získat informace o fungování ženského těla, určit příznivé období pro početí nebo naopak zabránit nástupu nechtěného těhotenství.

Tyto metody výzkumu zahrnují měření bazální teploty, tuto diagnostickou metodu používá mnoho žen.

Tento postup umožňuje určit nejnižší indikátory teploty, kterých tělo dosáhne během hlubokého spánku, když nedochází k žádné fyzické nebo emoční aktivitě..

Bazální teplota by měla být měřena po dlouhou dobu (několik cyklů za sebou). To je jediný způsob, jak získat informace o fungování vašeho těla..

Normální hodnoty bazální teploty v různých obdobích cyklu

Tělo každé osoby je individuální, proto nelze přesně říci, jaké hodnoty bazální teploty by měly být pro všechny ženy v jednom či druhém období menstruačního cyklu. V normálním stavu jsou ukazatele teploty ženy nejčastěji následující:

 • do okamžiku ovulace hodnoty bazální teploty zpravidla nepřesahují 36,9 stupňů;
 • po nástupu ovulace je bazální teplota 37,2 stupňů;
 • ve druhé polovině cyklu je bazální teplota 37,1 stupňů;
 • během těhotenství je bazální teplota 37,0 stupňů.

Důvody pro změnu hodnot teploty

Co znamená bazální teplota 37 stupňů? Je naprosto normální, pokud je bazální teplota během menstruace 37. Někdy mohou hodnoty teploty v tomto časovém období dosáhnout 38 stupňů..

Bazální teplota 37 stupňů před menstruací však může být také příznakem zánětu vaječníků..

Kromě tohoto příznaku je patologie doprovázena nevolností, zvracením, slabostí, křečemi v dolní části břicha, vyzařujícími do oblasti konečníku.

Pokud jsou 2 dny před menstruací bazální teplota 37 stupňů, může to být příznak těhotenství. Pokud jsou zvýšené hodnoty teploty doprovázeny krvavým výtokem, může to znamenat hrozbu ukončení těhotenství..

Pokud je před nástupem menstruace bazální teplota na úrovni 36,9 stupňů, pak nedošlo k početí.

Co to znamená, pokud je po ovulaci pozorována bazální teplota 37,1 a neklesá? Pokud je před menstruací bazální teplota 37,1 stupňů, pravděpodobně došlo k početí. Těhotenství může nastat, i když je test negativní. Retence a bazální teplota 37,1 stupňů jsou často prvními příznaky těhotenství..

V tomto ohledu, pokud je bazální teplota 37,1 a test je negativní, neměli byste spěchat k závěrům, v takovém případě musíte kontaktovat svého lékaře, který potvrdí těhotenství. Také v normálních mezích a bazální teplotě 37 v časném těhotenství (ne nižší než uvedená hodnota).

Co znamená bazální teplota 37,2 stupňů? Uvedené hodnoty mohou být také známkou těhotenství. Pokud je bazální teplota před menstruací 37,2, znamená to, že došlo k početí. I když je test negativní, bazální teplota 37,2 stupňů s vysokou mírou pravděpodobnosti naznačuje, že další menstruace nastane až po 9 měsících..

V některých případech je před nástupem menstruace pozorována bazální teplota 37,3, co to znamená? Tyto indikátory jsou mimo normální rozsah. Bazální teplota 37,3 před menstruací, pravděpodobně v důsledku přetížení nervového systému nebo zánětlivého procesu v těle. V takové situaci byste měli okamžitě vyhledat lékaře..

Bazální teplota 37,3 stupňů je často doprovázena endometriózou. Tento patologický stav se také projevuje tachykardií, zimnicí, zvýšením hladiny leukocytů v krvi a ESR.

Mohou se vyskytnout křeče v dolní části břicha, poruchy stolice. Při vyšetření se stanoví zvětšená velikost dělohy a její bolestivost..

Co znamená bazální teplota 37,4 stupňů? Tento jev může naznačovat narušení hormonálního pozadí. Při nedostatku estrogenu je pozorována bazální teplota 37,4 před menstruací. Nedostatek tohoto hormonu v těle může být také indikován bazální teplotou 37 v první fázi..

I když k menstruaci nedojde, s největší pravděpodobností bude při bazální teplotě 37,4 test negativní, protože u indikátorů zvýšené teploty je nepravděpodobné, že by bylo možné otěhotnět. V takové situaci byste se měli poradit s gynekologem, který může doporučit endokrinologovi. Při bazální teplotě 37,4 může být nutné plánované těhotenství odložit. Nejprve je důležité zjistit důvod zvýšení teplotních hodnot.

Co znamená bazální teplota 37,5? Zvýšení ukazatelů teploty na uvedené hodnoty může signalizovat konec cyklu, to znamená, že před menstruací je často stanovena bazální teplota 37,5.

Bolestivé pocity na hrudi, bolesti hlavy, podrážděnost a bazální teplota 37,5 jsou hlavními příznaky premenstruačního syndromu.

Lze pozorovat v tomto období a bazální teplotě 37,6 stupňů.

Bazální teplota během těhotenství

Pokud dojde k početí, změní se hormonální pozadí ženy, což zase vede ke zvýšení bazální teploty. V normálním stavu budou v prvních 4 měsících těhotenství teplotní hodnoty v rozmezí 37,1-37,3 stupňů. Někdy je však tento údaj o něco vyšší - některé ženy mohou mít během těhotenství bazální teplotu 37,5.

V určitých situacích, během období porodu, je zaznamenána bazální teplota 37,6, co to znamená? Tyto ukazatele mohou být příznakem zánětu v pánevních orgánech..

Co znamená bazální teplota 37,8 během porodu? Zvýšení teplotních indikátorů na uvedené hodnoty může projevit mimoděložní těhotenství. Bazální teplota 37,8 stupňů a více je důvodem k okamžitému odeslání do zdravotnického zařízení.

Bazální teplota 37 během těhotenství naznačuje nedostatek progesteronu v těle, což může zase vyvolat zmrazení plodu a potrat..

Pokud je bazální teplota 37 stupňů, je nutná konzultace s pozorujícím gynekologem. Po ambulantních vyšetřeních lékař předepíše léky potřebné k podpoře těhotenství. Včasným zjištěním poklesu teplotních hodnot a provedením nezbytných lékařských manipulací lze zabránit a udržovat negativní důsledky patologických změn v hormonálním pozadí..

Měli byste vědět, že měření bazální teploty je relativně spolehlivou diagnostickou metodou pouze v prvních 14 dnech těhotenství..

Po uvedeném období dojde v ženském těle k významným hormonálním změnám a výsledky měření teplotních indikátorů již nebudou informativní.

Doporučení pro měření bazální teploty

Měření teploty by měla být prováděna denně, bezprostředně po probuzení, přibližně ve stejnou dobu. Procedura se vždy provádí pomocí stejného teploměru (nejlépe rtuti) a jedné z vybraných metod: teplotu lze měřit rektálně, v ústech nebo v pochvě.

Hodnoty bazální teploty ovlivňuje celá řada faktorů, jmenovitě:

 • poloha těla. Postup měření musí být proveden bez vstávání z postele. Neměli byste si sednout, může to způsobit příval krve do pánevních orgánů a v důsledku toho budou získané hodnoty nespolehlivé.
 • fyzická aktivita. Měření by mělo být prováděno v pohodlné poloze těla, aniž by se měnilo až do konce procedury. Jakékoli zatížení může ovlivnit teplotní indikátory..
 • doba spánku. Pro získání přesných údajů je nesmírně důležitý nepřerušovaný spánek, který by měl trvat nejméně 6 hodin.
 • sexuální kontakt. Pokud je po určitou dobu nutné ovládat graf teplotních hodnot, doporučuje se pro tuto dobu vyloučit sexuální kontakty.
 • léky. Některé léky mohou ovlivnit odečty teploty, což způsobí jak zvýšení bazální teploty, tak její snížení. V tomto ohledu musí být použití jakýchkoli zdravotnických prostředků dohodnuto s ošetřujícím lékařem..
 • příjem potravy. První trimestr těhotenství je u mnoha žen doprovázen toxikózou; aby se snížily nepříjemné příznaky, odborníci doporučují jíst lehké jídlo ihned po probuzení. Je však třeba mít na paměti, že příjem potravy do těla před měřením teploty může vést k získání nepřesných údajů..
 • choroba. V případě nachlazení nebo infekčních chorob budou údaje o teplotě nepřesné, v takových situacích byste se měli obrátit na odborníka.

Pokud byl postup měření teploty vždy proveden v souladu s uvedenými doporučeními, ale byly zjištěny významné odchylky od normy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

V takových případech je nutná konzultace s kvalifikovaným odborníkem:

 • nedochází k ovulaci (za předpokladu, že měření jsou prováděna v několika cyklech za sebou);
 • během celého cyklu se zvyšují hodnoty teploty;
 • abnormálně nízké hodnoty bazální teploty během menstruačního cyklu;
 • během celé 2. fáze cyklu se stanoví bazální teplota 37, test je negativní;
 • menstruační cyklus trvá méně než 20 nebo více než 34 dnů;
 • ukazatele teploty překračují po několik cyklů 37 stupňů, nedochází k těhotenství.

Farmaceutické společnosti nabízejí širokou škálu různých „rychlých“ testů k určení těhotenství a ovulace. Navzdory tomu zůstává regulace bazální teploty nejoblíbenější metodou doporučovanou odborníky a používanou dnes ženami..

Graf bazální teploty umožňuje určit příznivé dny pro početí v ženském cyklu a také získat informace o důvodech absence těhotenství. V tomto ohledu mnoho gynekologů s takovým problémem, jako je neplodnost, doporučuje ženám stanovit hodnoty bazální teploty po několik cyklů.

Je však také důležité pochopit, že pro přesnou diagnózu obrazu změn teplotních indikátorů to samozřejmě nebude stačit - je nutný další lékařský výzkum.

Ukazatele bazální teploty před, během a po menstruaci

Je normální, že žena chce dítě, protože rodit potomky je její přirozená funkce. Možná proto je spravedlivé pohlaví, které opravdu chce otěhotnět, tak šťastné ze zpoždění menstruace. Kritické dny však nejsou vždy zpožděny kvůli koncepci..

Abyste se radovali předem nebo nebyli rozrušení kvůli příchodu menstruace místo požadovaného těhotenství, měli byste vědět, jaká by měla být bazální teplota před menstruací a která označuje oplodnění vajíčka. Právě konstrukce grafu bazální teploty vám pomůže vybrat ten správný okamžik pro početí a zjistit jeho výskyt v raných fázích..

Bazální teplota (BT) je teplota měřená bezprostředně po nočním spánku. Provádění měření vyžaduje dodržování určitých pravidel, která určitě uvedeme v tomto článku..

Proč měřit BT - proč se hodnoty mění

Měření bazální teploty a vytvoření vhodného harmonogramu umožní ženě posoudit stav jejího reprodukčního systému. Vzhledem k tomu, že tělo každého zástupce spravedlivého sexu funguje ve svém vlastním režimu, pak bude harmonogram každé dámy vypadat jinak. Indikátory BT mohou být ovlivněny nejen charakteristikami těla a přítomností patologií, ale také dnem cyklu..

Chcete-li získat úplný obraz, musíte sledovat změny v BT po dobu nejméně 4 měsíců. Měření v 1 cyklu neumožní správné výpočty. V tomto případě nezáleží na tom, jak bylo měření provedeno: může to být orální, vaginální nebo rektální teplota, hlavní je, že pokaždé, když se měření provádí podobně jako předchozí.

Plán BT může lékaři hodně říci:

 • nejčastěji se tyto hodnoty používají k určení těhotenství při zpoždění menstruace;
 • můžete zjistit, zda je vajíčko zralé, to znamená, že čas ovulace je viditelný na grafu;
 • můžete určit přítomnost gynekologických onemocnění a zánětlivých procesů;
 • je určena funkčnost endokrinního systému;
 • hodnotí se úroveň vylučování hormonů vaječníky.

Pokud žena nemůže dlouho otěhotnět, dodržování harmonogramu BT pomůže určit přítomnost porušení v reprodukčním systému, například:

 • hormonální nerovnováha, která neumožňuje embryu uchytit se v endometriu;
 • skrývání gynekologických onemocnění, která způsobují neplodnost;
 • neplodnost kvůli nedostatku ovulace jako takové;
 • problémy v činnosti endokrinního systému.

Díky měření BT můžete výrazně zvýšit šance na početí, některé ženy používají takové grafy, aby počaly dítě určitého pohlaví.

Je třeba si uvědomit, že není možné stanovit diagnózu samostatně pouze podle naměřených hodnot bazální teploty; abyste ji potvrdili, musíte podstoupit laboratorní a instrumentální studie. Přesnou diagnózu může provést pouze lékař..

Pravidla měření

Aby měření bazální teploty poskytovalo nejspolehlivější informace, musíte zvolit správný okamžik pro měření, konkrétně čas, kdy je teplota nejnižší. Soulad s následujícími pravidly pro měření BT je klíčem k získání přesných informací:

 1. Bazální teplota by měla být měřena až po probuzení ze spánku, trvajícího nejméně 5–6 hodin bez přerušení.
 2. Měření se provádějí v následujících bodech: vagina, konečník (nejpřesnější údaje), ústa. Pokud se měří v ústech, měl by být teploměr umístěn pod jazyk na 5 minut. V ostatních bodech stačí držet teploměr po dobu 3 minut.
 3. Měření se provádí pokaždé ve stejnou dobu s rozpětím ne více než půl hodiny.
 4. Musíte měřit BT jednou metodou a jedním nástrojem. Pro tyto účely je vhodnější rtuťový teploměr..
 5. Měřicí zařízení musíte připravit večer. Teploměr musí být sražen a umístěn v blízkosti postele, aby z něj sutra nevstávala, ale okamžitě, když se probudíte, odečtěte hodnoty.
 6. Po probuzení, před měřením, byste v žádném případě neměli vstávat z postele, protahovat se a aktivně se hýbat.
 7. Hodnota BT je ovlivněna každým aktivním pohybem a časem. Každou hodinu po probuzení stoupne o 0,1 stupně, takže nemá smysl jej měřit během dne a večer, výsledek bude k ničemu.
 8. Pokud je třeba z jakéhokoli důvodu přerušit noční spánek, je nutné provést naplánované věci a poté spát další 3-4 hodiny a teprve poté provést měření BT.
 9. Musíte odečítat údaje v poloze na zádech, což znamená provádět měření bez vstávání z postele.
 10. Jakmile je teploměr odstraněn, musíte okamžitě zaznamenat naměřené hodnoty do grafu.
 11. Pokud se rtuťový sloupec na teploměru nachází mezi dvěma děleními, musíte vzít v úvahu spodní značku.
 12. Pokud žena pracuje na noční směně, měla by se odečítat hodnoty po spánku.
 13. V grafu si musíte povšimnout všech příhod, které mohou ovlivnit hodnotu měření, mezi takové faktory patří intimní vztahy den předem, dlouhý pobyt na silnici, zvýšení tělesné teploty, užívání prášků na spaní, hormonálních nebo sedativních drog a pití alkoholu..
 14. Měření se nejlépe provádí před 8:00.
 15. Vzhledem k tomu, že plán je třeba vyplnit přibližně za 3 měsíce, měření se provádějí denně, dokonce i v kritických dnech.

Vzhledem k tomu, že ženský reprodukční systém může po celý rok odpočívat dvakrát, k ovulaci v této době nedochází, lze podezření na početí, pouze pokud graf ukazuje, že byla v tomto cyklu.

Normy BT v různých fázích

Pro ženské tělo je zcela přirozené, že se BT během cyklu mění. Abychom však mohli určit, co je v normě, je nutné provádět měření po dobu nejméně 3 měsíců, abychom získali spolehlivá data. Zvažte, jaké jsou přípustné hodnoty BT v různých fázích menstruačního cyklu, co také tato nebo ta teplota může znamenat při systematických měřeních a kolik dní před menstruací začne její hodnota klesat.

Plán musíte začít sestavovat první den menstruace, to znamená, že v tento den musíte provést první měření. Jeho hodnota v prvních dnech mírně stoupá, takže se tento ukazatel na výpočtech nepodílí. V průměru může bazální teplota během menstruace kolísat mezi 36,3-36,5 ° C, tato hodnota může zůstat po celou 1. fázi cyklu. To jsou optimální podmínky pro růst folikulu pod vlivem hormonu estrogenu..

Bezprostředně před tím, než vyzrálé vajíčko musí opustit vaječník, BT začne klesat o několik desetin stupně a poté prudce vzroste na 37-37,2 ° C. Zvýšení bazální teploty indikuje nástup ovulace a začátek 2. fáze cyklu, tyto ukazatele lze uchovat až do konce cyklu.

Jaká bude bazální teplota před menstruací, závisí na stavu vajíčka: zda bylo oplodněno nebo ne. V místě porušení folikulu v ráně na stěně vaječníku se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Výsledek oplodnění do značné míry závisí na něm. Pod vlivem progesteronu stoupá BT na 37,0-37,5 ° C. To je nejlepší čas na otěhotnění. Až do konce cyklu bude graf zobrazovat hodnoty v těchto mezích. Při koncepci jsou takové indikace zaznamenány před a po zpoždění - to je nejjistější známka těhotenství. Chcete-li potvrdit jeho výskyt, můžete navíc použít test.

Týden před menstruací lze normální bazální teplotu udržovat kolem 37 ° C, nejvyšší značka by neměla překročit 37,5 ° C. Je třeba vzít v úvahu jednu nuanci, že u 4týdenního cyklu lze v tuto chvíli pozorovat potopení implantátu - BT se během fixace embrya ve stěně dělohy snižuje o několik desetin stupně. V tomto případě může nastávající matka cítit bolest v podbřišku a může také dojít k mírnému krvácení. BT během připevnění embrya nemusí klesat u každé ženy, ale v průběhu času je hodnota stále vyrovnána. Pokud nedošlo k oplodnění, pak hladina progesteronu klesá, což vede k poklesu BT v předvečer menstruace.

3 dny před menstruací se BT obvykle vyznačuje poklesem o 3-5 desetin stupně. Varianta normy během tohoto období bude považována za její hodnotu v rozsahu 36,7-37,1 °. Obecně však bude u každé ženy před menstruací míra bazální teploty individuální.

Díky měření bazální teploty je možné posoudit koherenci práce ženského těla, můžete s jistotou říci, kdy nastal čas, který je nejvhodnější pro koncepci, a objasnit dny, kdy se během pohlavního styku nemůžete chránit. Nejlepší je provádět měření několikrát za sebou, abyste dosáhli přesnějších výsledků..

Vzhledem k tomu, že práce ženského těla je vysoce závislá na hormonech, je zcela přirozené, že se díky jejich úrovni může hodnota BT zvyšovat a snižovat. Nízká bazální teplota nastává bezprostředně před ovulací a v posledních dnech cyklu. V druhém případě to znamená, že oplodnění nepřišlo a musíte se připravit na nástup menstruace. Pokud v tomto okamžiku neklesne bazální teplota, ale zůstane na úrovni 37 a půl nebo dokonce 38 °, může to znamenat přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění v těle. Během těhotenství se BT nezvýší o více než na 37,2-37,5 ° C, což znamená, že 38 ° C je alarmující signál pro ženu, což znamená, že je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Bazální teplota po menstruaci se udržuje v rozmezí 36-36,9 ° C, ale pokud zůstane na této úrovni po celý cyklus, znamená to, že tento měsíc se reprodukční systém rozhodl odpočinout, protože při nástupu ovulace by došlo ke zvýšení teploty. V tomto cyklu nebude těhotenství možné. Musíte paniku, pouze pokud se podobná situace opakuje několik cyklů za sebou - to je důvod, proč hledat pomoc od odborníka.

Tabulka bazální teploty před menstruací

BT graf je pravidelný spojnicový graf se 2 souřadnicovými osami, kde osa X představuje počet dní v cyklu a osa Y představuje hodnotu teploty ve stupních, stupnice osy Y je 0,1 °, zatímco nulová značka bude hodnota 35,7 ° C.

Každý den žena ihned po probuzení, přímo v posteli, měří BT jakoukoli metodou, která je pro ni vhodná, pomocí stejného teploměru. Po obdržení hodnoty umístí bod na křižovatku dne cyklu a odečtu na teploměru. Pak jsou tyto body spojeny. Je tedy možné jasně sledovat všechny změny BT během cyklu. Graf jasně ukazuje, kdy stoupá a kdy klesá.

Během kritických dnů může být BT 36,6 ° C, maximálně 36,7 ° C, poté klesá a bezprostředně před ovulací má nejnižší hodnotu několik dní. Po uvolnění vajíčka v těle dochází k prudkému skoku progesteronu, po kterém následuje skok teploty dosahující 37-37,2 ° C. Tato úroveň je udržována po celou druhou fázi cyklu, až do nového cyklu, a poté se postupně snižuje.

Důvody pro odchylky bazální teploty

Indikátory BT se mohou lišit od normálních hodnot typických pro konkrétní fázi cyklu. Pokud jsou odchylky v ukazatelích bazální teploty významné, je nutné vyhledat radu odborníka.

Odchylky v odečtech teplot pro patologie mohou být následující:

 • nedostatek progesteronu - křivka na grafu prudce klesá. Teplota se může mírně zvýšit, ale netrvá déle než týden. Teplotní rozdíl mezi fázemi je menší než 0,4 stupně. Druhá fáze se zkracuje (ne 14, ale 10 dní), menstruace se vyskytuje předčasně;
 • endometritida. Se zánětem sliznice dělohy v prvních dnech cyklu se BT místo pádu zvýší na 37 stupňů. S takovými příznaky můžete zjistit přítomnost patologie, ale abyste ji potvrdili, musíte kontaktovat odborníka;
 • problémové těhotenství. Pokud je BT zaznamenáno na úrovni 37 a půl stupně, nedochází k žádné menstruaci, což naznačuje těhotenství, ale začalo krvavé „mazání“ z pochvy, což může být známkou spontánního potratu. Pokud test nepotvrdí těhotenství, může být mimoděložní;
 • bez ovulace. Když jsou měření umístěna nahodile do grafu, vyskočí nahoru, poté spadnou, v tomto cyklu nedošlo k ovulaci a koncepce nenastane. Pokud se to opakuje několik cyklů za sebou, je nutná konzultace s gynekologem;
 • lze diagnostikovat zánět přívěsků, když i v první fázi je naměřena vysoká bazální teplota 37 °, potvrzením přítomnosti zánětlivého procesu je zvýšení BT na 38 stupňů ve 2. fázi cyklu.

Při užívání hormonální antikoncepce bude plánování BT neúčinné, protože tyto léky významně zkreslují naměřené hodnoty.

Závěr

Bazální teplota měřená podle všech pravidel umožňuje ženě řešit mnoho problémů týkajících se početí a zdraví jejího reprodukčního systému. Každá žena by proto měla vědět, jak správně sestavit plán BT..

Bazální teplota 37 4 před menstruací

Monitorování změn bazální tělesné teploty (BBT) používají ženy jako nejjednodušší a nejinformativnější metodu pro hodnocení stavu zdraví žen. Obzvláště rozšířený je mezi ženami, které plánují těhotenství. Správné a pravidelné měření vám umožní stanovit den ovulace, což výrazně zvyšuje pravděpodobnost početí.

Rozhodněme se o normálních ukazatelích BBT před menstruací

Hodnoty bazální teploty se v průběhu menstruačního cyklu liší..

Jeho výkyvy jsou způsobeny změnami úrovně koncentrace určitých hormonů v různých fázích:

Typicky má BT tendenci se snižovat ve folikulární fázi a zvyšovat se po ovulaci. Teplota 37-37,2 ° C. je normou pro luteální fázi, zatímco pokud došlo k těhotenství, zůstávají vysoké hodnoty až do poporodní menstruace.

Pokud došlo k těhotenství a indikátory BTT jsou nízké, znamená to nedostatek hormonu progesteronu a možnou hrozbu spontánního potratu..

Při absenci těhotenství budou hodnoty teploty postupně klesat a na začátku nového menstruačního cyklu budou 36,6-36,7 ° C.

Teplotní standardy týden před menstruací

Týden před menstruací jsou průměrné hodnoty BT v rozmezí 37-37,5 ° C. Zároveň můžete někdy opravit krátkodobý mírný pokles indikátoru o 0,3 ° C. Takové snížení může naznačovat implantaci vajíčka do stěny dělohy. Pokles implantační teploty může být doprovázen mírným krvácením.

Teplotní standardy 3 dny před kritickými dny

Při absenci těhotenství bude hladina BT postupně klesat a do prvního dne další menstruace bude 36,6 ° C. Pokud došlo k těhotenství, pak normálně, 3 dny před menstruací, budou jeho ukazatele v rozmezí 37-37,5 ° C. Existují situace, kdy úroveň teploty klesá, ale těhotenství stále přišlo. Tyto ukazatele jsou typické pro stav hrozící potrat a vyžadují okamžitou pozornost odborníka..

Atypické odečty teplot - co to znamená?

Při měření BT se některé indikátory mohou lišit od normálních hodnot nahoru nebo dolů..

Analýza vynesených teplotních grafů umožňuje stanovit možné patologické stavy, například:

 • Úroveň BT v luteální fázi cyklu se snížila a během menstruačního toku nového cyklu se ustálila na 37 ° C. To naznačuje možný vývoj endometritidy..
 • Vysoké výkyvy BT v průběhu cyklu, graf má mnoho vrcholů a údolí. Tento obrázek ukazuje nedostatek estrogenu..
 • Monotónní křivka, která neobsahuje přechod mezi nízkými a vysokými hodnotami, může naznačovat nepřítomnost ovulace. Současně BT v luteální fázi nedosahuje 37 ° C.
 • Absence přechodu z nízké na vysokou BT, mírné zvýšení teploty v luteální fázi, může naznačovat nedostatek estrogenu a progesteronu.

Zajímavé: bazální teplota

Bazální teplota před menstruací 38 ° С.

Zvýšení BT v luteální fázi až na 38 ° C není normou. Pokud vysoké teploty po dlouhou dobu neklesají, může to znamenat zánět orgánů ženského reprodukčního systému. Pokud jsou registrovány během několika cyklů, měli byste vyhledat radu od porodníka-gynekologa.

Jak správně měřit?

Je nutné provádět měření BT na sliznicích těla, protože to dává nejpřesnější výsledek.

Teplotu lze měřit:

 • Pod jazykem. Tato metoda měření má velkou chybu a ne vždy odpovídá realitě..
 • V pochvě. Přesnější způsob, ale také má chybu.
 • Rektálně. Tato metoda měření poskytuje nejspolehlivější hodnoty..

Při měření BT musíte dodržovat základní pravidla a doporučení:

 1. Měření se provádějí každý den ve stejnou dobu. Výsledek nebude spolehlivý, pokud se některé hodnoty odečítají ráno a jiné večer. Nejoptimálnější období pro měření je 6-7 hodin ráno..

S výhradou výše uvedených pravidel měření budou ukazatele BT nejpřesněji odrážet změny, ke kterým dochází v těle ženy, což umožní včasné rozpoznání a nezmešká nástup vývoje mnoha patologických stavů.

Grafy bazální teploty

Na základě pravidelného měření indikátorů BT můžete vytvořit graf. Na souřadnici je hodnota BT, na vodorovné ose je den cyklu.

Tečky na grafu označují všechny hodnoty teploty počínaje prvním dnem cyklu. Poté musíte všechny body spojit sekvenční čarou. V ideálním případě, pokud nakreslíte imaginární čáru uprostřed, měli byste získat dvoufázový graf, jehož levá strana má nižší hodnoty než pravá.

Současně lze podle stavu křivky, průměrné úrovně teploty v určitém období menstruačního cyklu a délky fází vyvodit závěry:

 • Hormonální nedostatek. Nízké nebo příliš vysoké hodnoty průměrné teploty mohou naznačovat nedostatek estrogenu, progesteronu nebo nadměrnou produkci prolaktinu. Hormonální poruchy mohou být také indikovány snížením nebo prodloužením trvání určitých fází menstruačního cyklu..
 • Nadcházející ovulace. Snížení a poté prudký skok teplotních indikátorů naznačuje, že došlo k ovulaci a příznivým dnům pro početí.
 • Nástup těhotenství. Navíc ve druhé fázi bude mít teplota zvýšené hodnoty.
 • Přítomnost zánětlivých procesů vyskytujících se v děloze nebo přídavcích. Tyto podmínky jsou charakterizovány vysokým BT v první polovině cyklu..
 • Nedostatek ovulace. Absenci ovulace dokazuje graf BT, ve kterém dochází k mírnému nárůstu a poklesu teplotní křivky po celou dobu menstruačního cyklu.

Je třeba si uvědomit, že graf pro jeden menstruační cyklus není informativní. Pro přesnější obraz je nutné sestavit alespoň tři grafy založené na BT indikátorech tří po sobě jdoucích menstruačních cyklů.

Porušení zjištěná na základě grafu zároveň nejsou konkrétní diagnózou. Pokud zjistíte jakékoli odchylky, měli byste se poradit s odborníkem.

Normální hodnoty bazální teploty v různých obdobích cyklu

Tělo každé osoby je individuální, proto nelze přesně říci, jaké hodnoty bazální teploty by měly být pro všechny ženy v jednom či druhém období menstruačního cyklu. V normálním stavu jsou ukazatele teploty ženy nejčastěji následující:

 • do okamžiku ovulace hodnoty bazální teploty zpravidla nepřesahují 36,9 stupňů;
 • po nástupu ovulace je bazální teplota 37,2 stupňů;
 • ve druhé polovině cyklu je bazální teplota 37,1 stupňů;
 • během těhotenství je bazální teplota 37,0 stupňů.

Důvody pro změnu hodnot teploty

Co znamená bazální teplota 37 stupňů? Je naprosto normální, pokud je bazální teplota během menstruace 37. Někdy mohou hodnoty teploty v tomto časovém období dosáhnout 38 stupňů..

Bazální teplota 37 stupňů před menstruací však může být také příznakem zánětu vaječníků..

Kromě tohoto příznaku je patologie doprovázena nevolností, zvracením, slabostí, křečemi v dolní části břicha, vyzařujícími do oblasti konečníku.

Pokud jsou 2 dny před menstruací bazální teplota 37 stupňů, může to být příznak těhotenství. Pokud jsou zvýšené hodnoty teploty doprovázeny krvavým výtokem, může to znamenat hrozbu ukončení těhotenství..

Pokud je před nástupem menstruace bazální teplota na úrovni 36,9 stupňů, pak nedošlo k početí.

Co to znamená, pokud je po ovulaci pozorována bazální teplota 37,1 a neklesá? Pokud je před menstruací bazální teplota 37,1 stupňů, pravděpodobně došlo k početí. Těhotenství může nastat, i když je test negativní. Retence a bazální teplota 37,1 stupňů jsou často prvními příznaky těhotenství..

V tomto ohledu, pokud je bazální teplota 37,1 a test je negativní, neměli byste spěchat k závěrům, v takovém případě musíte kontaktovat svého lékaře, který potvrdí těhotenství. Také v normálních mezích a bazální teplotě 37 v časném těhotenství (ne nižší než uvedená hodnota).

Co znamená bazální teplota 37,2 stupňů? Uvedené hodnoty mohou být také známkou těhotenství. Pokud je bazální teplota před menstruací 37,2, znamená to, že došlo k početí. I když je test negativní, bazální teplota 37,2 stupňů s vysokou mírou pravděpodobnosti naznačuje, že další menstruace nastane až po 9 měsících..

V některých případech je před nástupem menstruace pozorována bazální teplota 37,3, co to znamená? Tyto indikátory jsou mimo normální rozsah. Bazální teplota 37,3 před menstruací, pravděpodobně v důsledku přetížení nervového systému nebo zánětlivého procesu v těle. V takové situaci byste měli okamžitě vyhledat lékaře..

Bazální teplota 37,3 stupňů je často doprovázena endometriózou. Tento patologický stav se také projevuje tachykardií, zimnicí, zvýšením hladiny leukocytů v krvi a ESR.

Mohou se vyskytnout křeče v dolní části břicha, poruchy stolice. Při vyšetření se stanoví zvětšená velikost dělohy a její bolestivost..

Co znamená bazální teplota 37,4 stupňů? Tento jev může naznačovat narušení hormonálního pozadí. Při nedostatku estrogenu je pozorována bazální teplota 37,4 před menstruací. Nedostatek tohoto hormonu v těle může být také indikován bazální teplotou 37 v první fázi..

I když k menstruaci nedojde, s největší pravděpodobností bude při bazální teplotě 37,4 test negativní, protože u indikátorů zvýšené teploty je nepravděpodobné, že by bylo možné otěhotnět. V takové situaci byste se měli poradit s gynekologem, který může doporučit endokrinologovi. Při bazální teplotě 37,4 může být nutné plánované těhotenství odložit. Nejprve je důležité zjistit důvod zvýšení teplotních hodnot.

Co znamená bazální teplota 37,5? Zvýšení ukazatelů teploty na uvedené hodnoty může signalizovat konec cyklu, to znamená, že před menstruací je často stanovena bazální teplota 37,5.

Lze pozorovat v tomto období a bazální teplotě 37,6 stupňů.

Bazální teplota během těhotenství

Pokud dojde k početí, změní se hormonální pozadí ženy, což zase vede ke zvýšení bazální teploty. V normálním stavu budou v prvních 4 měsících těhotenství teplotní hodnoty v rozmezí 37,1-37,3 stupňů. Někdy je však tento údaj o něco vyšší - některé ženy mohou mít během těhotenství bazální teplotu 37,5.

V určitých situacích, během období porodu, je zaznamenána bazální teplota 37,6, co to znamená? Tyto ukazatele mohou být příznakem zánětu v pánevních orgánech..

Co znamená bazální teplota 37,8 během porodu? Zvýšení teplotních indikátorů na uvedené hodnoty může projevit mimoděložní těhotenství. Bazální teplota 37,8 stupňů a více je důvodem k okamžitému odeslání do zdravotnického zařízení.

Bazální teplota 37 během těhotenství naznačuje nedostatek progesteronu v těle, což může zase vyvolat zmrazení plodu a potrat..

Pokud je bazální teplota 37 stupňů, je nutná konzultace s pozorujícím gynekologem. Po ambulantních vyšetřeních lékař předepíše léky potřebné k podpoře těhotenství. Včasným zjištěním poklesu teplotních hodnot a provedením nezbytných lékařských manipulací lze zabránit a udržovat negativní důsledky patologických změn v hormonálním pozadí..

Měli byste vědět, že měření bazální teploty je relativně spolehlivou diagnostickou metodou pouze v prvních 14 dnech těhotenství..

Po uvedeném období dojde v ženském těle k významným hormonálním změnám a výsledky měření teplotních indikátorů již nebudou informativní.

Doporučení pro měření bazální teploty

Měření teploty by měla být prováděna denně, bezprostředně po probuzení, přibližně ve stejnou dobu. Procedura se vždy provádí pomocí stejného teploměru (nejlépe rtuti) a jedné z vybraných metod: teplotu lze měřit rektálně, v ústech nebo v pochvě.

Hodnoty bazální teploty ovlivňuje celá řada faktorů, jmenovitě:

 • poloha těla. Postup měření musí být proveden bez vstávání z postele. Neměli byste si sednout, může to způsobit příval krve do pánevních orgánů a v důsledku toho budou získané hodnoty nespolehlivé.
 • fyzická aktivita. Měření by mělo být prováděno v pohodlné poloze těla, aniž by se měnilo až do konce procedury. Jakékoli zatížení může ovlivnit teplotní indikátory..
 • doba spánku. Pro získání přesných údajů je nesmírně důležitý nepřerušovaný spánek, který by měl trvat nejméně 6 hodin.
 • sexuální kontakt. Pokud je po určitou dobu nutné ovládat graf teplotních hodnot, doporučuje se pro tuto dobu vyloučit sexuální kontakty.
 • léky. Některé léky mohou ovlivnit odečty teploty, což způsobí jak zvýšení bazální teploty, tak její snížení. V tomto ohledu musí být použití jakýchkoli zdravotnických prostředků dohodnuto s ošetřujícím lékařem..
 • příjem potravy. První trimestr těhotenství je u mnoha žen doprovázen toxikózou; aby se snížily nepříjemné příznaky, odborníci doporučují jíst lehké jídlo ihned po probuzení. Je však třeba mít na paměti, že příjem potravy do těla před měřením teploty může vést k získání nepřesných údajů..
 • choroba. V případě nachlazení nebo infekčních chorob budou údaje o teplotě nepřesné, v takových situacích byste se měli obrátit na odborníka.

Pokud byl postup měření teploty vždy proveden v souladu s uvedenými doporučeními, ale byly zjištěny významné odchylky od normy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

V takových případech je nutná konzultace s kvalifikovaným odborníkem:

 • nedochází k ovulaci (za předpokladu, že měření jsou prováděna v několika cyklech za sebou);
 • během celého cyklu se zvyšují hodnoty teploty;
 • abnormálně nízké hodnoty bazální teploty během menstruačního cyklu;
 • během celé 2. fáze cyklu se stanoví bazální teplota 37, test je negativní;
 • menstruační cyklus trvá méně než 20 nebo více než 34 dnů;
 • ukazatele teploty překračují po několik cyklů 37 stupňů, nedochází k těhotenství.

Farmaceutické společnosti nabízejí širokou škálu různých „rychlých“ testů k určení těhotenství a ovulace. Navzdory tomu zůstává regulace bazální teploty nejoblíbenější metodou doporučovanou odborníky a používanou dnes ženami..

Graf bazální teploty umožňuje určit příznivé dny pro početí v ženském cyklu a také získat informace o důvodech absence těhotenství. V tomto ohledu mnoho gynekologů s takovým problémem, jako je neplodnost, doporučuje ženám stanovit hodnoty bazální teploty po několik cyklů.

Je však také důležité pochopit, že pro přesnou diagnózu obrazu změn teplotních indikátorů to samozřejmě nebude stačit - je nutný další lékařský výzkum.

Pravidla shromažďování údajů

Bazální je teplota sliznic, kterou lze měřit v ústní dutině nebo rektálně, poslední údaje jsou nejvýhodnější. Jejich systematizace je nezbytná k identifikaci okamžiku ovulace. Existují však i další schůzky. Gynekologové doporučují udržovat graf bazální teploty na:

 • hormonální poruchy;
 • s dlouhými a negativními pokusy o početí;
 • výpočet okamžiku ovulace;
 • podezření na zánětlivá onemocnění přívěsků;
 • výpočet předpokládaného data vašeho období.

Menstruační cyklus se skládá z několika fází, které se navzájem nahrazují a jsou spojeny se změnami v hormonálním pozadí ženy, tedy se změnami teploty sliznic.

Bazální teplota před menstruací by měla být měřena přísně ve stejnou denní dobu bezprostředně po probuzení, ležící v posteli. Jeho změny pomohou určit, kdy dojde k ovulaci, kdy nastane menstruace atd..

Bazální teplota před menstruací: graf

Průměrný cyklus trvá 28 dní: čas, kdy začíná menstruace a poslední den před začátkem krvácení. K vytvoření grafu je nutný souřadnicový systém - naměřené teploty od 36,5 do 38,0 a dny cyklu. Denně je nutné zadávat ukazatele a údaje - označit příslušnou značku a nakreslit křivku.

Jaká je normální bazální teplota před nástupem menstruace?

V první fázi, tj. Folikulární, se teplota udržuje na 37 ° C, obvykle 36,5 - 36,8 ° C. Před nástupem ovulace, asi za pár dní, se snižuje a poté následuje fáze jejího prudkého zvýšení o 0,4 - 0,6 ° (37,2 - 37,4 °). Konsolidovaný výsledek trvá po celou luteální fázi, zpravidla je to 12 - 16 dní. Vysoká bazální teplota před menstruací je charakteristická pro celou druhou fázi.

Pokud před menstruací zbývá několik dní, bazální teplota klesá. Během menstruace teploměr zpravidla nevystoupí nad 37 ° C. Takové výkyvy jsou normou bazální teploty před menstruací. Nejdůležitější věcí nejsou samotná čísla, ale rozdíl mezi nimi, který by neměl překročit 0,4 - 0,5 ° С..

Plánování bazální teploty před menstruací vyžaduje, aby byla dívka opatrná a opatrná. Pouze správně shromážděná a analyzovaná data vám pomohou orientovat se a pochopit, zda je ve vašem těle vše v pořádku, nebo existují nějaké odchylky.

Co naznačuje zvýšená bazální teplota před menstruací??

Norma bazální teploty před menstruací není vyšší než 37 ° C. Některé dívky mají horečku asi 7 dní před začátkem menstruačního krvácení. Je to způsobeno zvýšením hormonu progesteronu, který ovlivňuje termoregulační centrum v mozku..

Výsledek 36,9 ° C před menstruací, bez kolísání harmonogramu v ovulační fázi cyklu, naznačuje nepřítomnost zralého vajíčka. Analyzovaný cyklus je s největší pravděpodobností anovulační, což může být varianta normy. U mladých dívek ve věkové skupině 20–25 let jsou anovulační cykly diagnostikovány několikrát ročně.

Bazální teplota 37 ° před menstruací a její nárůst o 0,2 ° C je považována za nepřímý znak úspěšného početí. S kombinací zvýšené bazální teploty před menstruací a jejich zpožděním dokonce o jeden den můžeme mluvit o těhotenství. Když teplota stoupne nad 37,3 ° C, jedná se o odchylku od normy. To lze vysvětlit chronickým stresem, zánětlivými onemocněními reprodukčního systému..

Ukazatele 37,4 ° C lze považovat za nedostatek práce ženských pohlavních hormonů - estrogenů. V takovém případě nebude možné otěhotnět; je vyžadován určitý seznam studií a léčby. Často jsou takoví pacienti vedeni dvěma specialisty najednou - gynekologem a endokrinologem..

Bazální teplota 38 ° před menstruací je považována za velmi vysokou a je známkou těžkého zánětu..

Co je bazální teplota, účel jejího měření

Bazální tělesná teplota 36 ° - 37,5 ° je považována za normální. U žen, v různé dny menstruačního cyklu a před menstruací, existují charakteristické teplotní odchylky v těchto mezích, spojené se změnou poměru estrogenu a progesteronu. Abychom si všimli pravidelnosti těchto odchylek, je nutné pečlivě, každý den ve stejnou dobu, měřit bazální teplotu a poté porovnávat hodnoty během několika cyklů.

Jelikož mluvíme o odchylkách bazální teploty v desetinách stupně, je vhodné vyloučit vliv vnějších podmínek, proto se neměřuje v podpaží, jako při nachlazení, ale neustále na jednom ze 3 míst: v ústech, v pochvě nebo v konečníku (nejvíce přesného výsledku se dosáhne rektálním měřením). Právě této teplotě se říká bazální.

Při měření teploty musí být splněny následující podmínky:

 • stále se používá stejný teploměr;
 • měření teploty se provádí v poloze na zádech pouze ráno, bezprostředně po spánku, striktně ve stejnou dobu;
 • doba spánku by neměla být kratší než 3 hodiny, aby byl stav těla stabilní, teplota není ovlivněna změnami krevního oběhu během pohybu a jinými druhy intenzivní činnosti;
 • teploměr musí být držen po dobu 5-7 minut, naměřené hodnoty jsou zaznamenány bezprostředně po měření;
 • pokud existují možné důvody pro odchylky od normálních ukazatelů bazální teploty (nemoc, stres), je nutné si příslušně poznamenat.

Naměřené hodnoty se pohodlně odrážejí ve formě grafu, který označuje dny menstruačního cyklu na vodorovné ose a bazální teplotu na svislé ose.

Poznámka: Měření teploty bude účinné, pouze pokud má žena pravidelný cyklus, bez ohledu na to, zda má 21-24, 27-30 nebo 32-35 dní.

Co se můžete naučit z grafu změny teploty

Porovnáním grafů teplotních změn během několika měsíců (nejlépe alespoň 12) bude žena schopna určit, v který den cyklu ovuluje, a stanovit tak čas možného početí. U některých to pomáhá zhruba určit „nebezpečné dny“, aby se obzvláště pečlivě chránili před jejich nástupem. Pravděpodobnost chyby je však poměrně vysoká. Dokonce i naprosto zdravé ženy mohou mít před menstruací alespoň občas nevysvětlitelné poruchy. Proto byste neměli důvěřovat této metodě 100%..

Podle vzhledu výsledné zakřivené linie se určuje, zda k ovulaci dochází v každém konkrétním cyklu, dochází se k závěru, zda vaječníky fungují dostatečně efektivně, zda je produkce ženských pohlavních hub normální..

Na základě umístění teplotních bodů v předvečer menstruace se předpokládá, že došlo k oplodnění a počátek těhotenství je stanoven co nejdříve. Lékař bude schopen tento předpoklad potvrdit nebo vyvrátit po palpaci dělohy a ultrazvukovém vyšetření.

Video: Jaká je hodnota měření bazální teploty

Jak se mění bazální teplota během cyklu (ovulace, před menstruací)

Pokud je žena zdravá, její cyklus je pravidelný, pak bezprostředně po skončení menstruace (fáze zrání folikulu s vejcem) teplota mírně stoupne (až na 36,5 ° - 36,8 °). Poté uprostřed cyklu (před ovulací) poklesne na 36 ° - 36,2 ° a dosáhne minima v okamžiku prasknutí folikulu a uvolnění zralého vajíčka z něj.

Poté dochází k prudkému nárůstu (fáze zrání žlutého tělíska a zvýšené produkce progesteronu v něm) na 37 ° - 37,5 ° a před menstruací se bazální teplota opět postupně snižuje až do posledního dne cyklu na přibližně 36,5 °.

Specifické hodnoty bazální teploty pro každou ženu se liší, protože jsou ovlivněny mnoha faktory: individuálními fyziologickými charakteristikami, klimatickými podmínkami, životním stylem a mnohem více. Obecný vzorec však zůstává: pokles teploty v době ovulace, následný prudký nárůst během několika dní a postupný pokles před menstruací.

Jako příklad lze uvést následující graf (doba trvání cyklu je 23 dní, ovulace nastává 9. den, koncepce je možná od 5 do 12 dnů).

Varování: Hnojení je možné až po ovulaci, ale pokud se spermie dostalo do tubusu dělohy již několik dní předtím, existuje vysoká pravděpodobnost, že dojde ke setkání spermatu a vajíčka. Ve všech ostatních „nebezpečných dnech“ cyklu v pochvě se v důsledku působení hormonů vytváří takové prostředí, že sperma zemře před dosažením děložní dutiny.

Výsledky měření se mohou lišit, pokud byla žena den předtím unavená nebo nemocná, a pokud nespala dost, užívala nějaké léky (například paracetamol na bolesti hlavy) nebo pila alkohol. Výsledek bude nepřesný, i když k pohlavnímu styku došlo během posledních 6 hodin před měřením bazální teploty.

Co říkají odchylky teplotní křivky od normy?

Bazální teplota před menstruací by měla normálně poklesnout o 0,5 ° - 0,7 ° ve srovnání s maximální hodnotou na začátku druhé fáze cyklu. Existuje několik možností pro odchylky:

 • teplota před menstruací neklesá;
 • roste před menstruací;
 • teplotní rozpětí během cyklu je velmi malé;
 • změny bazální teploty jsou chaotické, není možné zachytit vzor.

Důvodem těchto odchylek může být nástup těhotenství, stejně jako patologie spojené s hormonální nerovnováhou a fungováním vaječníků..

Bazální teplota během těhotenství

Po ovulaci hraje ve druhé polovině cyklu progesteron hlavní roli v poměru hormonů. Jeho zvýšená produkce začíná v době tvorby žlutého tělíska v místě vajíčka uvolněného z vaječníku. To je důvod prudkého nárůstu teploty v grafu. Pokud zůstává bazální teplota před menstruací zvýšená, je její hodnota přibližně konstantní (přibližně 37,0 ° - 37,5 °), což může naznačovat těhotenství.

Například na tomto grafu 28denního cyklu vidíte, že teplota klesla 20. den cyklu. Okamžitě však začal růst a během posledních dnů před menstruací zůstal na zvýšené úrovni 37 ° - 37,2 °. V době implantace embrya do dělohy došlo k poklesu teploty o 20–21 dní.

S pomocí grafu můžete vytvořit pouze předpoklad o koncepci, ke které došlo. Potíž je v tom, že mohou existovat i jiné důvody pro zvýšení bazální teploty před menstruací, například:

 • výskyt gynekologických zánětlivých nebo infekčních onemocnění, zhoršení celkové pohody;
 • příjem velké dávky ultrafialového záření po dlouhém pobytu na pláži;
 • zneužívání alkoholických nápojů nebo silné kávy předešlou noc.

Tuto tendenci ke změně teplotních indikátorů však lze považovat za jeden z prvních příznaků těhotenství..

Video: Jak se indikátory mění během cyklu, důvody odchylek

Odchylky teplotních hodnot pro patologie

Podle harmonogramu můžete předpokládat výskyt patologických stavů, které jsou příčinou neplodnosti nebo potratu.

Nedostatečnost druhé fáze cyklu

Existují případy, kdy před nástupem menstruace bazální teplota nejen neklesá, ale také stoupá o 0,1 ° - 0,2 °. Pokud je zároveň vidět, že doba trvání fáze od ovulace do další menstruace je kratší než 10 dnů, lze předpokládat, že v tomto případě je luteální fáze deficitní. To znamená, že není dostatek progesteronu k zajištění normální implantace embrya do dělohy a žena má vysokou pravděpodobnost potratu. V tomto případě potřebuje léčbu léky na bázi progesteronu (například dyufaston).

Nedostatek estrogenu a progesteronu

Je možná situace, kdy v důsledku jakýchkoli endokrinních poruch nebo onemocnění vaječníků tělu chybí ženská sexuální hubbub. Graf ukazuje, že dochází k ovulaci, cyklus je dvoufázový, ale změna indikátorů, počínaje 1 dnem a končící teplotou před menstruací, je pouze 0,2 ° - 0,3 °. S touto patologií se často setkáváme při léčbě neplodnosti..

Pokud tělu chybí estrogen, bude graf střídáním chaotických špiček a poklesů teploty. Zároveň neexistuje způsob, jak si všimnout, kdy dojde k ovulaci a zda k ní vůbec dojde. Pokud se však získá graf tohoto typu, nemusí to nutně znamenat, že žena má tuto patologii. Teplotní skoky mohou nastat z jiného důvodu: v důsledku stresu spojeného například s přestěhováním do nového bytu, výskytu jakékoli nemoci.

Anovulační cykly

Cykly bez ovulace jsou příčinou neplodnosti. Občas je lze pozorovat u každé ženy. Patologie je jejich výskyt několik měsíců po sobě. V tomto případě bude graf ukazovat téměř plochou přerušovanou čáru, na které se bazální teplota před nejvíce měsíční prakticky neliší od indikátorů v jiných dnech. Existuje, jak se říká, „jednofázový“ (anovulační) cyklus.

Kdy navštívit lékaře

Pokud hodnota teploty před menstruací stoupne nad 37,5 °, graf nevykazuje výrazný pokles uprostřed cyklu, po kterém následuje prudký nárůst, teplotní rozpětí po celém měsíci není větší než 0,3 °, ženě se doporučuje navštívit gynekologa. Možná budete muset udělat ultrazvukové vyšetření a krevní test na hormony.